binutils 2.24.90 - en to fi translation catalogue (1655 entries)

en: Usage: %s [option(s)] [addr(s)]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [osoitteita]

en:  Convert addresses into line number/file name pairs.
fi:  Muunna osoitteet rivinumero-tiedostonimipareiksi.

en:  If no addresses are specified on the command line, they will be read from stdin
fi:  Jos komentorivillä ei ole annettu osoitteita, ne luetaan vakiosyötteestä

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -a --addresses         Show addresses
      -b --target=<bfdname>  Set the binary file format
      -e --exe=<executable>  Set the input file name (default is a.out)
      -i --inlines           Unwind inlined functions
      -j --section=<name>    Read section-relative offsets instead of addresses
      -p --pretty-print      Make the output easier to read for humans
      -s --basenames         Strip directory names
      -f --functions         Show function names
      -C --demangle[=style]  Demangle function names
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
fi:  Valitsimet ovat:
      @<tiedosto>                 Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -a --addresses              Näytä osoitteet
      -b --target=<bfd-nimi>      Aseta binaaritiedoston muoto
      -e --exe=<suoritustiedosto> Aseta syötetiedoston nimi (oletus on a.out)
      -i --inlines                Palauta inline-funktiot
      -j --section=<nimi>         Lue lohkosuhteelliset siirrokset eikä osoitteet
      -s --basenames              Riisu hakemistonimet
      -f --functions              Näytä funktionimet
      -C --demangle[=tyyli]       Eheytä funktionimet
      -h --help                   Näytä nämä tiedot
      -v --version                Näytä ohjelman version

en: Report bugs to %s
fi: Ilmoita ohjelmistovioista englanniksi osoitteeseen %s
    Suomennoksen virheistä voi ilmoittaa (suomeksi) osoitteeseen <mailto:translation-team-fi@lists.sourceforge.net>

note: Note for translators:  This printf is used to join the function name just printed above to the line number/ file name pair that is about to be printed below.  Eg: foo at 123:bar.c
en:  at
fi:  osoitteessa

note: Note for translators: This printf is used to join the line number/file name pair that has just been printed with the line number/file name pair that is going to be printed by the next iteration of the while loop.  Eg: 123:bar.c (inlined by) 456:main.c
en:  (inlined by)
fi: (inline-funktiona)

en: %s: cannot get addresses from archive
fi: %s: osoitteita ei saa arkistosta

en: %s: cannot find section %s
fi: %s: lohkoa %s ei löydy

en: unknown demangling style `%s'
fi: tuntematon eheytystyyli ”%s”

en: no entry %s in archive
fi: arkistossa ei ole alkiota %s

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoPsSTuvV] [--plugin <name>] [member-name] [count] archive-file file...
fi: Käyttö: %s [emulointivalitsimet] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoPsSTuvV] [--plugin <nimi>] [jäsennimi] [lukumäärä] arkistotiedosto tiedosto...

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoPsSTuvV] [member-name] [count] archive-file file...
fi: Käyttö: %s [emulointivalitsimet] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoPsSTuvV] [jäsennimi] [lukumäärä] arkistotiedosto tiedosto...

en:        %s -M [<mri-script]
fi:        %s -M [<mri-skripti]

en:  commands:
fi:  komennot:

en:   d            - delete file(s) from the archive
fi:   d            - poista tiedosto(t) arkistosta

en:   m[ab]        - move file(s) in the archive
fi:   m[ab]        - siirrä tiedosto(t) arkistoon

en:   p            - print file(s) found in the archive
fi:   p            - tulosta arkistosta löytyvät tiedosto(t)

en:   q[f]         - quick append file(s) to the archive
fi:   q[f]         - liitä tiedosto(t) nopeasti arkiston loppuun

en:   r[ab][f][u]  - replace existing or insert new file(s) into the archive
fi:   r[ab][f][u]  - korvaa olemassa oleva(t) tai lisää uudet tiedosto(t) arkistoon

en:   s            - act as ranlib
fi:   s            - toimi kuten ranlib

en:   t            - display contents of archive
fi:   t            - näytä arkiston sisältö

en:   x[o]         - extract file(s) from the archive
fi:   x[o]         - pura tiedosto(t) arkistosta

en:  command specific modifiers:
fi:  komentokohtaiset valitsimet:

en:   [a]          - put file(s) after [member-name]
fi:   [a]          - sijoita tiedosto(t) kohteen [jäsennimi] jälkeen

en:   [b]          - put file(s) before [member-name] (same as [i])
fi:   [b]          - laita tiedosto(t) kohteen [jäsennimi] edelle (sama kuin [i])

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids (default)
fi:   [D]          - käytä nollaa aikaleimoille ja uid-käyttäjätunnisteisiin/gid-ryhmätunnisteisiin (oletus)

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids
fi:   [U]          - käytä todellisia aikaleimoja ja uid-käyttäjätunnisteita/gid-ryhmätunnisteita

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids
fi:   [D]          - käytä nollaa aikaleimoille ja uid-käyttäjätunnisteisiin/gid-ryhmätunnisteisiin

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids (default)
fi:   [U]          - käytä todellisia aikaleimoja ja uid-käyttäjätunnisteita/gid-ryhmätunnisteita (oletus)

en:   [N]          - use instance [count] of name
fi:   [N]          - käytä nimen[lukumäärä]-ilmentymää

en:   [f]          - truncate inserted file names
fi:   [f]          - katkaise lisätyt tiedostonimet

en:   [P]          - use full path names when matching
fi:   [P]          - käytä täyttä polkunimeä, kun se täsmää

en:   [o]          - preserve original dates
fi:   [o]          - säilytä alkuperäiset päiväykset

en:   [u]          - only replace files that are newer than current archive contents
fi:   [u]          - korvaa vain tiedostot, jotka ovat arkiston nykysisältöä uudempia

en:  generic modifiers:
fi:  yleiset valitsimet:

en:   [c]          - do not warn if the library had to be created
fi:   [c]          - älä varoita, jos kirjasto pitää luoda

en:   [s]          - create an archive index (cf. ranlib)
fi:   [s]          - luo arkiston sisältöhakemiston (vrt. ranlib)

en:   [S]          - do not build a symbol table
fi:   [S]          - älä koosta symbolitaulua

en:   [T]          - make a thin archive
fi:   [T]          - tee ohut arkisto

en:   [v]          - be verbose
fi:   [v]          - laveasti

en:   [V]          - display the version number
fi:   [V]          - näytä versionumero

en:   @<file>      - read options from <file>
fi:   @<tiedosto>      - lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>

en:   --target=BFDNAME - specify the target object format as BFDNAME
fi:   --target=BFDNAME - määrittele kohdeobjektimuoto BFDNAME-nimenä

en:  optional:
fi:  vaihtoehtoinen:

en:   --plugin <p> - load the specified plugin
fi:   --plugin <p> - lataa määritelty lisäosa

en: Usage: %s [options] archive
fi: Käyttö: %s [valitsimet] arkisto

en:  Generate an index to speed access to archives
fi:  Tuota sisältöhakemisto nopeuttamaan arkistohakua

en:  The options are:
      @<file>                      Read options from <file>
fi:  Valitsimet ovat:
      @<tiedosto>                  Lue valitsimet <tiedosto>sta

en:   --plugin <name>              Load the specified plugin
fi:   --plugin <nimi>              Lataa määritelty lisäosa

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp (default)
      -U                           Use an actual symbol map timestamp
fi:   -D                           Käytä nollaa symbolikuvauksen aikaleimoihin (oletus)
      -U                           Käytä todellista symbolikuvauksen aikaleimaa

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp
      -U                           Use actual symbol map timestamp (default)
fi:   -D                           Käytä nollaa symbolikuvauksen aikaleimalle
      -U                           Käytä todellista symbolikuvauksen aikaleimaa (oletus)

en:   -t                           Update the archive's symbol map timestamp
      -h --help                    Print this help message
      -v --version                 Print version information
fi:   -t                           Päivitä arkiston symbolikuvauksen aikaleima
      -h --help                    Tulosta tämä opaste
      -V --version                 Tulosta versiotiedot

en: two different operation options specified
fi: kaksi erilaista toimintavalitsinta annettu

en: sorry - this program has been built without plugin support
fi: Valitettavasti tämä ohjelma on rakennettu ilman lisäosatukea

en: no operation specified
fi: mitään toimintaa ei ole annettu

en: `u' is only meaningful with the `r' option.
fi: ”u” on merkityksellinen vain ”r”-valitsimen kanssa.

en: `u' is not meaningful with the `D' option.
fi: ”u” on merkityksellinen vain ”D”-valitsimen kanssa.

en: `u' modifier ignored since `D' is the default (see `U')
fi: ”u” määre ohitetaan koska ”D” on oletusarvo (katso ”U”)

en: `N' is only meaningful with the `x' and `d' options.
fi: ”N” on merkityksellinen vain ”x”- ja ”d”-valitsimien kanssa.

en: Value for `N' must be positive.
fi: Arvon ”N” on oltava positiivinen.

en: `x' cannot be used on thin archives.
fi: ”x” ei voida käyttää ohuissa arkistoissa.

en: internal error -- this option not implemented
fi: sisäinen virhe -- tätä valitsinta ei ole toteutettu

en: creating %s
fi: luodaan arkisto %s

en: Cannot convert existing library %s to thin format
fi: Olemassaolevan kirjaston %s muuntaminen thin-muotoon epäonnistui

en: Cannot convert existing thin library %s to normal format
fi: Olemassaolevan thin-kirjaston %s muuntaminen normaaliin muotoon epäonnistui

en: internal stat error on %s
fi: sisäinen stat-kutsuvirhe kohteessa %s

en: %s is not a valid archive
fi: %s ei ole kelvollinen arkisto

en: could not create temporary file whilst writing archive
fi: ei voi luoda tilapäistä tiedostoa arkistoa kirjoitettaessa

en: No member named `%s'
fi: Millään jäsenellä ei ole nimeä ”%s”

en: no entry %s in archive %s!
fi: ei tiedostoa %s arkistossa %s!

en: %s: no archive map to update
fi: %s: ei sisältöhakemistoa päivitettävänä

en: No entry %s in archive.
fi: Ei alkiota %s arkistossa.

en: Can't open file %s
fi: Tiedostoa %s ei voi avata

en: %s: Can't open output archive %s
fi: %s: Ei voi avata tulostearkistoa %s

en: %s: Can't open input archive %s
fi: %s: Ei voi avata syötearkistoa %s

en: %s: file %s is not an archive
fi: %s: tiedosto %s ei ole arkisto

en: %s: no output archive specified yet
fi: %s: tulostearkistoa ei ole vielä annettu

en: %s: no open output archive
fi: %s: ei avointa tulostearkistoa

en: %s: can't open file %s
fi: %s: ei voi avata tiedostoa %s

en: %s: can't find module file %s
fi: %s: ei voi löytää jäsentä %s

en: Current open archive is %s
fi: Nykyinen avoin arkisto on %s

en: %s: no open archive
fi: %s: ei avointa arkistoa

en:   No emulation specific options
fi:   Ei emulointikohtaisia valitsimia

note: Macros for common output.
en:  emulation options:
fi:  emulointivalitsimet:

en: can't set BFD default target to `%s': %s
fi: ei voi asettaa BFD-oletuskohteeksi ”%s”: %s

en: %s: Matching formats:
fi: %s: Täsmäävät muodot:

en: Supported targets:
fi: Tuetut kohteet:

en: %s: supported targets:
fi: %s: tuetut kohteet:

en: Supported architectures:
fi: Tuetut arkkitehtuurit:

en: %s: supported architectures:
fi: %s: tuetut arkkitehtuurit:

en: big endian
fi: ”big endian”-tavujärjestys

en: little endian
fi: ”little endian”-tavujärjestys

en: endianness unknown
fi: endian-tavujärjestystyyppi tuntematon

en: %s
     (header %s, data %s)
fi: %s
     (otsake %s, data %s)

en: BFD header file version %s
fi: BFD-otsaketiedoston versio %s

en: %s: bad number: %s
fi: %s: virheellinen numero: %s

en: '%s': No such file
fi: ’%s’: Tiedostoa ei löydy

en: Warning: could not locate '%s'.  reason: %s
fi: Varoitus: tiedostoa ’%s’ ei löytynyt.  syy: %s

en: Warning: '%s' is not an ordinary file
fi: Varoitus: ’%s’ ei ole tavallinen tiedosto

en: Warning: '%s' has negative size, probably it is too large
fi: Varoitus: ’%s’ on negatiivinen koko, ehkä se on liian suuri

en: #lines %d
fi: #rivit %d

en: size %d
fi: koko %d

en: section definition at %x size %x
fi: lohkomäärittely osoitteessa %x koko %x

en: pointer to
fi: osoitin kohteeseen

en: array [%d] of
fi: taulukko [%d} /

en: function returning
fi: funtio palauttaa

en: arguments
fi: argumentit

en: code
fi: koodi

en: structure definition
fi: tietuemäärittelyjä

en: structure ref to UNKNOWN struct
fi: tietueviite TUNTEMATTOMAAN struct-tietueeseen

en: structure ref to %s
fi: tietueviite kohteeseen %s

en: enum ref to %s
fi: enumeraatioviite kohteeseen %s

en: enum definition
fi: enum-määrittelyjä

en: Stack offset %x
fi: Pinosiirrososoite: %x

en: Memory section %s+%x
fi: Muistilohko %s+%x

en: Register %d
fi: Rekisteri %d

en: Struct Member offset %x
fi: Struct-tietuejäsenen siirrososoite %x

en: Enum Member offset %x
fi: Enum-enumeraation jäsensiirrososoite %x

en: Undefined symbol
fi: Määrittelemätön symboli

en: List of symbols
fi: Symbolien luettelo

en: Symbol  %s, tag %d, number %d
fi: Symboli  %s, tunniste %d, numero %d

en: Type
fi: Tyyppi

en: Where
fi: Missä

en: Visible
fi: Näkyvä

en: List of blocks
fi: Lohkojen luettelo

en: blocks
fi: lohkot

en: List of source files
fi: Lähdetiedostojen luettelo

en: Source file %s
fi: Lähdetiedosto %s

en: section %s %d %d address %x size %x number %d nrelocs %d
fi: lohko   %s %d %d osoite  %x koko %x numero %d nrelocs %d

en: Usage: %s [option(s)] in-file
fi: Käyttö: %s [valitsimet] syötetiedosto

en:  Print a human readable interpretation of a COFF object file
fi:  Tulosta luettavamerkkinen COFF-objektitiedoston tulkinta

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
fi:  Valitsimet ovat:
      @<tiedosto>            Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -h --help              Näytä nämä tiedot
      -v --version           Näytä ohjelman versio

en: no input file specified
fi: syötetiedostoa ei ole annettu

en: Report bugs to %s.
fi: Ilmoita ohjelmointivirheistä englanniksi osoitteeseen %s.
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: debug_add_to_current_namespace: no current file
fi: debug_add_to_current_namespace: ei nykyistä tiedostoa

en: debug_start_source: no debug_set_filename call
fi: debug_start_source: ei debug_set_filename-kutsua

en: debug_record_function: no debug_set_filename call
fi: debug_record_function: ei debug_set_filename-kutsua

en: debug_record_parameter: no current function
fi: debug_record_parameter: ei nykyistä funktiota

en: debug_end_function: no current function
fi: debug_end_function: ei nykyistä funktiota

en: debug_end_function: some blocks were not closed
fi: debug_end_function: joitakin lohkoja ei ollut suljettu

en: debug_start_block: no current block
fi: debug_start_block: ei nykyistä lohkoa

en: debug_end_block: no current block
fi: debug_end_block: ei nykyistä lohkoa

en: debug_end_block: attempt to close top level block
fi: debug_end_block: yritettiin sulkea ylimmän tason lohko

en: debug_record_line: no current unit
fi: debug_record_line: ei nykyistä yksikköä

note: FIXME
en: debug_start_common_block: not implemented
fi: debug_start_common_block: ei toteutettu

note: FIXME
en: debug_end_common_block: not implemented
fi: debug_end_common_block: ei toteutettu

note: FIXME.
en: debug_record_label: not implemented
fi: debug_record_label: ei toteutettu

en: debug_record_variable: no current file
fi: debug_record_variable: ei nykyistä tiedostoa

en: debug_make_undefined_type: unsupported kind
fi: debug_make_undefined_type: lajittelua ei tueta

en: debug_name_type: no current file
fi: debug_name_type: ei nykyistä tiedostoa

en: debug_tag_type: no current file
fi: debug_tag_type: ei nykyistä tiedostoa

en: debug_tag_type: extra tag attempted
fi: debug_tag_type: yritetty asettaa ylimääräinen tunniste

en: Warning: changing type size from %d to %d
fi: Varoitus: tyyppikoko %d muutetaan kokoon %d

en: debug_find_named_type: no current compilation unit
fi: debug_find_named_type: ei nykyistä käännösyksikköä

en: debug_get_real_type: circular debug information for %s
fi: debug_get_real_type: kehä-vianjäljitystietoa kohteella %s

en: debug_write_type: illegal type encountered
fi: debug_write_type: kohdattu virheellinen tyyppi

en: Internal error: Unknown machine type: %d
fi: Sisäinen virhe: Tuntematon konetyyppi: %d

en: Can't open def file: %s
fi: Def-tiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: Processing def file: %s
fi: Käsitellään def-tiedostoa: %s

en: Processed def file
fi: Käsiteltiin def-tiedostoa

en: Syntax error in def file %s:%d
fi: Syntaksivirhe def-tiedostossa %s:%d

en: %s: Path components stripped from image name, '%s'.
fi: %s: Polkukomponentit riisuttu tiedostovedosnimestä, ’%s’.

en: NAME: %s base: %x
fi: NAME-komento: %s kantaluku: %x

en: Can't have LIBRARY and NAME
fi: Määriteltynä ei voi olla sekä LIBRARY- että NAME-komento

en: LIBRARY: %s base: %x
fi: LIBRARY-komento: %s kantaluku: %x

en: VERSION %d.%d
fi: VERSIO %d.%d

en: run: %s %s
fi: suorita: %s %s

en: wait: %s
fi: wait-tilavirhe: %s

en: subprocess got fatal signal %d
fi: aliprosessi sai tuhoisan signaalin %d

en: %s exited with status %d
fi: %s-ohjelmasta poistuttiin tilassa %d

en: Sucking in info from %s section in %s
fi: Imetään tietoja lohkosta %s kohteessa %s

en: Excluding symbol: %s
fi: Poissulkeva symboli: %s

en: %s: no symbols
fi: %s: ei symboleja

note: FIXME: we ought to read in and block out the base relocations.
en: Done reading %s
fi: Luettu %s

en: Unable to open object file: %s: %s
fi: Objektitiedoston avaaminen epäonnistui: %s: %s

en: Scanning object file %s
fi: Selataan objektitiedostoa %s

en: Cannot produce mcore-elf dll from archive file: %s
fi: Mcore-elf-dll:n tuottaminen arkistotiedostosta epäonnistui: %s

en: Adding exports to output file
fi: Viennit lisätään tulostetiedostoon

en: Added exports to output file
fi: Viennit lisätty tulostetiedostoon

en: Generating export file: %s
fi: Tuotetaan vientitiedosto: %s

en: Unable to open temporary assembler file: %s
fi: Tilapäisen assembler-tiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: Opened temporary file: %s
fi: Avattu tilapäinen tiedosto: %s

en: failed to read the number of entries from base file
fi: alkioiden lukumäärän lukeminen perustiedostosta epäonnistui

en: Generated exports file
fi: Tuotettu vientitiedosto

en: bfd_open failed open stub file: %s: %s
fi: bfd_open ei onnistunut avaamaan stub-tiedostoa: %s: %s

en: Creating stub file: %s
fi: Luodaan stub-tiedosto: %s

en: bfd_open failed reopen stub file: %s: %s
fi: bfd_open ei onnistunut avaamaan uudelleen stub-tiedostoa: %s: %s

en: failed to open temporary head file: %s
fi: tilapäisen head-tiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: failed to open temporary head file: %s: %s
fi: tilapäisen head-tiedoston avaaminen epäonnistui: %s: %s

en: failed to open temporary tail file: %s
fi: tilapäisen tail-tiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: failed to open temporary tail file: %s: %s
fi: tilapäisen tail-tiedoston avaaminen epäonnistui: %s: %s

en: Can't create .lib file: %s: %s
fi: Tiedoston .lib luominen epäonnistui: %s: %s

en: Creating library file: %s
fi: Luodaan kirjastotiedosto: %s

en: cannot delete %s: %s
fi: kohteen %s poistaminen epäonnistui: %s

en: Created lib file
fi: Luotu lib-tiedosto

en: Can't open .lib file: %s: %s
fi: Tiedoston .lib avaaminen epäonnistui: %s: %s

en: %s is not a library
fi: %s ei ole kirjasto

en: Import library `%s' specifies two or more dlls
fi: Tuontikirjasto ”%s” määrittelee kaksi tai useampia dll-komponentteja

en: Unable to determine dll name for `%s' (not an import library?)
fi: Dll-nimen määritteleminen kohteelle ”%s” epäonnistui (ei tuontikirjasto?)

en: Warning, ignoring duplicate EXPORT %s %d,%d
fi: Varoitus, ei oteta huomioon EXPORT-kaksoiskappaletta %s %d,%d

en: Error, duplicate EXPORT with ordinals: %s
fi: Virhe, EXPORT-kaksoiskappale järjestysluvuilla: %s

en: Processing definitions
fi: Käsitellään määrittelyjä

en: Processed definitions
fi: Käsiteltiin määrittelyjä

note: xgetext:c-format
en: Usage %s <option(s)> <object-file(s)>
fi: Käyttö %s <valitsimet> <objektitiedosto(t)>

note: xgetext:c-format
en:    -m --machine <machine>    Create as DLL for <machine>.  [default: %s]
fi:    -m --machine <kone>       Luo DLL:nä kohteelle <kone>.  [oletus: %s]

en:         possible <machine>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb
fi:         mahdolliset <koneet>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb

en:    -e --output-exp <outname> Generate an export file.
fi:    -e --output-exp <tulostenimi>    Tuota vientitiedosto.

en:    -l --output-lib <outname> Generate an interface library.
fi:    -l --output-lib <tulostenimi>    Tuota rajapintakirjasto.

en:    -y --output-delaylib <outname> Create a delay-import library.
fi:    -y --output-delaylib <tulostenimi>  Luo viive-tuontikirjasto.

en:    -a --add-indirect         Add dll indirects to export file.
fi:    -a --add-indirect                Lisää ”dll indirects” vientitiedostoon.

en:    -D --dllname <name>       Name of input dll to put into interface lib.
fi:    -D --dllname <nimi>              Rajapintakirjastoon sijoitettavan syöte-dll:n nimi.

en:    -d --input-def <deffile>  Name of .def file to be read in.
fi:    -d --input-def <def-tiedosto>    Luettavan .def-syötetiedoston nimi.

en:    -z --output-def <deffile> Name of .def file to be created.
fi:    -z --output-def <def-tiedosto>   Luotavan .def-tiedoston nimi.

en:       --export-all-symbols   Export all symbols to .def
fi:       --export-all-symbols          Vie kaikki symbolit .def-tiedostoon

en:       --no-export-all-symbols  Only export listed symbols
fi:       --no-export-all-symbols       Vie vain luetellut symbolit

en:       --exclude-symbols <list> Don't export <list>
fi:       --exclude-symbols <lista>     Älä vie <listan> symboleja

en:       --no-default-excludes  Clear default exclude symbols
fi:       --no-default-excludes         Nollaa oletuspoissulkevat symbolit

en:    -b --base-file <basefile> Read linker generated base file.
fi:    -b --base-file <kantatiedosto>   Lue linkkerin tuottama perustiedosto.

en:    -x --no-idata4            Don't generate idata$4 section.
fi:    -x --no-idata4                   Älä tuota idata$4-lohkoa.

en:    -c --no-idata5            Don't generate idata$5 section.
fi:    -c --no-idata5                   Älä tuota idata$5-lohkoa.

en:       --use-nul-prefixed-import-tables Use zero prefixed idata$4 and idata$5.
fi:       --use-nul-prefixed-import-tables Käytä nollaetuliitteisiä idata$4- ja idata$5-lohkoja.

en:    -U --add-underscore       Add underscores to all symbols in interface library.
fi:    -U --add-underscore              Lisää alaviivat rajapintakirjaston kaikkiin symboleihin.

en:       --add-stdcall-underscore Add underscores to stdcall symbols in interface library.
fi:    -U --add-underscore              Lisää alaviivat rajapintakirjaston std-kutsusymboleihin.

en:       --no-leading-underscore All symbols shouldn't be prefixed by an underscore.
fi:       --no-leading-underscore Kaikkiin symboleihin ei pitäisi liittää alaviivaa etuliitteenä.

en:       --leading-underscore   All symbols should be prefixed by an underscore.
fi:       --leading-underscore   Kaikkiin symboleihin pitäisi liittää alaviiva etuliitteenä.

en:    -k --kill-at              Kill @<n> from exported names.
fi:    -k --kill-at                     Tuhoa @<numeron> viedyistä nimistä.

en:    -A --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>.
fi:    -A --add-stdcall-alias           Lisää aliaksia ilman @<numeroa>.

en:    -p --ext-prefix-alias <prefix> Add aliases with <prefix>.
fi:    -p --ext-prefix-alias <prefiksi> Lisää aliaksiin <prefiksi>.

en:    -S --as <name>            Use <name> for assembler.
fi:    -S --as <nimi>                   Käytä <nimeä> assemblerina.

en:    -f --as-flags <flags>     Pass <flags> to the assembler.
fi:    -f --as-flags <liput>            Välitä <liput> assemblerille.

en:    -C --compat-implib        Create backward compatible import library.
fi:    -C --compat-implib               Luo taaksepäin yhteensopiva tuontikirjasto.

en:    -n --no-delete            Keep temp files (repeat for extra preservation).
fi:    -n --no-delete                   Pidä tilapäistiedostot (toisto lisäsäilytykseksi).

en:    -t --temp-prefix <prefix> Use <prefix> to construct temp file names.
fi:    -t --temp-prefix <prefiksi>      Liitä <prefiksi> tilapäistiedostojen nimen eteen.

en:    -I --identify <implib>    Report the name of the DLL associated with <implib>.
fi:    -I --identify <implib>    Ilmoita DLL-nimi, joka liittyi <implib>-kirjastoon.

en:       --identify-strict      Causes --identify to report error when multiple DLLs.
fi:       --identify-strict      Saa valitsimen --identify ilmoittamaan virheestä kun DLL-moduleita on useita.

en:    -v --verbose              Be verbose.
fi:    -v --verbose                     Laveasti.

en:    -V --version              Display the program version.
fi:    -V --version                     Näytä ohjelman versio.

en:    -h --help                 Display this information.
fi:    -h --help                        Näytä nämä tiedot.

en:    @<file>                   Read options from <file>.
fi:    @<tiedosto>                      Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>.

en:    -M --mcore-elf <outname>  Process mcore-elf object files into <outname>.
fi:    -M --mcore-elf <tulostenimi>     Käsittele mcore-elf-objektitiedostot kohteeseen <tulostenimi>.

en:    -L --linker <name>        Use <name> as the linker.
fi:    -L --linker <nimi>               Käytä parametriä <nimi> linkkerinä.

en:    -F --linker-flags <flags> Pass <flags> to the linker.
fi:    -F --linker-flags <liput>        Välitä <liput> linkkerille.

en: Path components stripped from dllname, '%s'.
fi: Polkukomponentit riisuttu dll-nimestä, ’%s’.

en: Unable to open base-file: %s
fi: Ei voi avata perustiedostoa: %s

en: Machine '%s' not supported
fi: Konetta ’%s’ ei tueta

en: Warning, machine type (%d) not supported for delayimport.
fi: Varoitus, konetyyppi (%d) ei tue viivetuontia.

en: Tried file: %s
fi: Yritettiin tiedostoa: %s

en: Using file: %s
fi: Käytetään tiedostoa: %s

en: Keeping temporary base file %s
fi: Tilapäinen perustiedosto %s pidetään

en: Deleting temporary base file %s
fi: Tilapäinen perustiedosto %s poistetaan

en: Keeping temporary exp file %s
fi: Tilapäinen vientitiedosto %s pidetään

en: Deleting temporary exp file %s
fi: Tilapäinen vientitiedosto %s poistetaan

en: Keeping temporary def file %s
fi: Tilapäinen määrittelytiedosto %s pidetään

en: Deleting temporary def file %s
fi: Tilapäinen määrittelytiedosto %s poistetaan

en: pwait returns: %s
fi: pwait palauttaa: %s

en:   Generic options:
fi:   Yleiset valitsimet:

en:    @<file>                Read options from <file>
fi:    @<tiedosto>            Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>

en:    --quiet, -q            Work quietly
fi:    --quiet, -q            Työskentele hiljaa

en:    --verbose, -v          Verbose
fi:    --verbose, -v          Laveasti

en:    --version              Print dllwrap version
fi:    --version              Tulosta dllwrap-versio

en:    --implib <outname>     Synonym for --output-lib
fi:    --implib <tulostenimi> Synonyymi valitsimelle --output-lib

en:   Options for %s:
fi:   Valitsimet kohteelle %s:

en:    --driver-name <driver> Defaults to "gcc"
fi:    --driver-name <driveri>  Oletukset kohteelle ”gcc”

en:    --driver-flags <flags> Override default ld flags
fi:    --driver-flags <liput>   Korvaa ld-oletusliput

en:    --dlltool-name <dlltool> Defaults to "dlltool"
fi:    --dlltool-name <dlltool> Oletukset kohteelle ”dlltool”

en:    --entry <entry>        Specify alternate DLL entry point
fi:    --entry <tulokohta>      Määrittele vaihtoehtoinen DLL-tulokohta

en:    --image-base <base>    Specify image base address
fi:    --image-base <perus>     Määrittele tiedostovedoksen perusosoite

en:    --target <machine>     i386-cygwin32 or i386-mingw32
fi:    --target <kone>          i386-cygwin32 tai i386-mingw32

en:    --dry-run              Show what needs to be run
fi:    --dry-run                Näytä mitä pitää suorittaa, älä toteuta

en:    --mno-cygwin           Create Mingw DLL
fi:    --mno-cygwin             Luo Mingw DLL:n

en:   Options passed to DLLTOOL:
fi:   DLLTOOL:lle välitetyt valitsimet:

en:    --machine <machine>
fi:    --machine <kone>

en:    --output-exp <outname> Generate export file.
fi:    --output-exp <tulostenimi>  Tuota vientitiedosto.

en:    --output-lib <outname> Generate input library.
fi:    --output-lib <tulostenimi>  Tuota syötekirjasto.

en:    --add-indirect         Add dll indirects to export file.
fi:    --add-indirect              Lisää ”dll indirects” vientitiedostoon.

en:    --dllname <name>       Name of input dll to put into output lib.
fi:    --dllname <nimi>            Tulostekirjastoon laitettavan syöte-dll:n nimi.

en:    --def <deffile>        Name input .def file
fi:    --def <def-tiedosto>        Aseta .def-syötetiedoston nimi

en:    --output-def <deffile> Name output .def file
fi:    --output-def <def-tiedosto> Aseta .def-tulostetiedoston nimi

en:    --export-all-symbols     Export all symbols to .def
fi:    --export-all-symbols        Vie kaikki symbolit kohteeseen .def

en:    --no-export-all-symbols  Only export .drectve symbols
fi:    --no-export-all-symbols     Vie vain .drectve-symbolit

en:    --exclude-symbols <list> Exclude <list> from .def
fi:    --exclude-symbols <lista>   Sulje pois symbolit <listasta> .def

en:    --no-default-excludes    Zap default exclude symbols
fi:    --no-default-excludes       Poista oletuspoissulkevat symbolit

en:    --base-file <basefile> Read linker generated base file
fi:    --base-file <perustiedosto> Lue linkkerin tuottama perustiedosto

en:    --no-idata4           Don't generate idata$4 section
fi:    --no-idata4                 Älä tuota idata$4-lohkoa

en:    --no-idata5           Don't generate idata$5 section
fi:    --no-idata5                 Älä tuota idata$5-lohkoa

en:    -U                     Add underscores to .lib
fi:    -U                          Lisää alaviivat kohteeseen .lib

en:    -k                     Kill @<n> from exported names
fi:    -k                          Tuhoa @<numero> viedyistä nimistä

en:    --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>
fi:    --add-stdcall-alias         Lisää aliakset ilman @<numeroa>

en:    --as <name>            Use <name> for assembler
fi:    --as <nimi>                 Käytä ohjelmaa <nimi> assemblerina

en:    --nodelete             Keep temp files.
fi:    --nodelete                  Pidä tilapäiset tiedostot.

en:    --no-leading-underscore  Entrypoint without underscore
fi:    --no-leading-underscore  Tulokohta ilman alaviivaa

en:    --leading-underscore     Entrypoint with underscore.
fi:    --leading-underscore     Tulokohta alaviivalla.

en:   Rest are passed unmodified to the language driver
fi:   Loput on välitetty sellaisenaan ohjelmointikieliyksikölle

en: Must provide at least one of -o or --dllname options
fi: Valitsimista on annettava joko -o tai --dllname

en: no export definition file provided.
    Creating one, but that may not be what you want
fi: vientimäärittelytiedostoa ei ole (erikseen) annettu.
    Sen tilalle luotava ei ehkä ole sellainen kuin haluat

en: DLLTOOL name    : %s
fi: DLLTOOL-nimi       : %s

en: DLLTOOL options : %s
fi: DLLTOOL-valitsimet : %s

en: DRIVER name     : %s
fi: YKSIKKÖ-nimi       : %s

en: DRIVER options  : %s
fi: YKSIKKÖ-valitsimet : %s

en: badly formed extended line op encountered!
fi: virheellisesti muotoiltu laajennusrivin käskykoodi tavattu!

en:   Extended opcode %d:
fi:   Laajennettu käskykoodi %d:

en: End of Sequence
fi: Sekvenssin loppu

en: set Address to 0x%s
fi: aseta osoitteeksi 0x%s

en: define new File Table entry
fi: määrittele uusi tiedostotaulualkio

en:   Entry	Dir	Time	Size	Name
fi:   Rivi	Hakemisto	Aika	Koko	Nimi

en: DW_LNE_define_file: Bad opcode length
fi: DW_LNE_define_file: Väärä käskykoodipituus

en: set Discriminator to %s
fi: aseta Erottajan arvoksi %s

en:     UNKNOWN DW_LNE_HP_SFC opcode (%u)
fi:     TUNTEMATON DW_LNE_HP_SFC-käskykoodi (%u)

note: The test against DW_LNW_hi_user is redundant due to the limited range of the unsigned char data type used for op_code. && op_code <= DW_LNE_hi_user
en: user defined:
fi: käyttäjän määrittelemä:

en: UNKNOWN:
fi: TUNTEMATON:

en: length %d [
fi: pituus %d [

en: <no .debug_str section>
fi: <ei .debug_str-lohkoa>

en: DW_FORM_strp offset too big: %s
fi: DW_FORM_strp-siirros liian suuri: %s

en: <offset is too big>
fi: <siirros on liian suuri>

en: <no .debug_str_offsets.dwo section>
fi: <ei .debug_str_offsets.dwo-lohkoa>

en: <no .debug_str_offsets section>
fi: <ei .debug_str_offsets-lohkoa>

en: DW_FORM_GNU_str_index offset too big: %s
fi: DW_FORM_GNU_str_index-siirros liian suuri: %s

en: <index offset is too big>
fi: <indeksisiirros on liian suuri>

en: <no .debug_str.dwo section>
fi: <ei .debug_str.dwo-lohkoa>

en: DW_FORM_GNU_str_index indirect offset too big: %s
fi: Epäsuora DW_FORM_GNU_str_index-siirros liian suuri: %s

en: <indirect index offset is too big>
fi: <epäsuora indeksisiirros on liian suuri>

en: <no .debug_addr section>
fi: <ei .debug_addr-lohkoa>

en: Offset into section %s too big: %s
fi: Siirros lohkoon %s on liian suuri: %s

note: Report the missing single zero which ends the section.
en: .debug_abbrev section not zero terminated
fi: .debug_abbrev-lohkoa ei ole päätetty nollaan

en: Unknown TAG value: %lx
fi: Tuntematon tunnistearvo: %lx

en: Unknown FORM value: %lx
fi: Tuntematon FORM-arvo: %lx

en:  %s byte block:
fi:  %s tavulohko:

en: (DW_OP_call_ref in frame info)
fi: (DW_OP_call_ref kehystiedoissa)

en: size: %s
fi: koko: %s

en: offset: %s
fi: siirrososoite: %s

en: DW_OP_GNU_push_tls_address or DW_OP_HP_unknown
fi: DW_OP_GNU_push_tls_address tai DW_OP_HP_unknown

en: (DW_OP_GNU_implicit_pointer in frame info)
fi: (DW_OP_GNU_implicit_pointer kehystiedoissa)

en: (User defined location op)
fi: (Käyttäjän määrittelemä sijoituskäskykoodi)

en: (Unknown location op)
fi: (Tuntematon sijoituskäskykoodi)

en: corrupt attribute
fi: rikkinäinen attribuutti

en: Internal error: DWARF version is not 2, 3 or 4.
fi: Sisäinen virhe: DWARF-versio ei ole 2, 3 eikä 4.

en: DW_FORM_data8 is unsupported when sizeof (dwarf_vma) != 8
fi: DW_FORM_data8 ei ole tuettu, kun sizeof (dwarf_vma) != 8

en:  (indirect string, offset: 0x%s): %s
fi:  (epäsuora merkkijono, siirros: 0x%s): %s

en:  (indexed string: 0x%s): %s
fi:  (indeksoitu merkkijono: 0x%s): %s

en:  (alt indirect string, offset: 0x%s)
fi:  (vaihtoehtoinen epäsuora merkkijono, siirros: 0x%s)

en: Unrecognized form: %lu
fi: Tunnistamaton muoto: %lu

en: (not inlined)
fi: (ei inline-funktiona)

en: (inlined)
fi: (inline-funktiona)

en: (declared as inline but ignored)
fi: (esitelty inline-funktiona, mutta esittelyä ei ole otettu huomioon)

en: (declared as inline and inlined)
fi: (esitelty inline-funktiona ja toteutettu sellaisena)

en:   (Unknown inline attribute value: %s)
fi:   (Tuntematon inline-funktion attribuuttiarvo: %s)

en: (implementation defined: %s)
fi: (toteutuss määritelty: %s)

en: (Unknown: %s)
fi: (Tuntematon: %s)

en: (user defined type)
fi: (käyttäjän määrittelemä tyyppi)

en: (unknown type)
fi: (tuntematon tyyppi)

en: (unknown accessibility)
fi: (tuntematon esteettömyys)

en: (unknown visibility)
fi: (tuntematon näkyvyys)

en: (unknown virtuality)
fi: (tuntematon näennäisyys)

en: (unknown case)
fi: (tuntematon tapaus)

en: (user defined)
fi: (käyttäjän määrittelemä)

en: (unknown convention)
fi: (tuntematon käytäntö)

en: (undefined)
fi: (määrittelemätön)

en:  (location list)
fi:  (sijoitusluettelo)

en:  [without DW_AT_frame_base]
fi:  [DW_AT_frame_base puuttuu]

en: Offset %s used as value for DW_AT_import attribute of DIE at offset %lx is too big.
fi: Siirros %s, jota käytettiin DIE:n DW_AT_import-attribuutin arvona siirrososoitteessa %lx on liian suuri.

en: 	[Abbrev Number: %ld
fi: 	[Lyhennenumero: %ld

en: Unknown AT value: %lx
fi: Tuntematon AT-arvo: %lx

en: Reserved length value (0x%s) found in section %s
fi: Varattu pituusarvo (0x%s) löytyi lohkossa %s

en: Corrupt unit length (0x%s) found in section %s
fi: Rikkinäinen yksikköpituus (0x%s) löytyi lohkossa %s

en: No comp units in %s section ?
fi: Ei käännösyksikköjä %s-lohkossa ?

en: Not enough memory for a debug info array of %u entries
fi: Muistia ei ole tarpeeksi %u:n alkion vianjäljitystietotaulukolle

en: Contents of the %s section:
fi: Lohkon %s sisältö:

en: Unable to locate %s section!
fi: Lohkon %s paikantaminen epäonnistui!

en:   Compilation Unit @ offset 0x%s:
fi:   Käännösyksikkö @ siirros 0x%s:

en:    Length:        0x%s (%s)
fi:    Pituus:         0x%s (%s)

en:    Version:       %d
fi:    Versio:         %d

en:    Abbrev Offset: 0x%s
fi:    Lyhennesiirros: 0x%s

en:    Pointer Size:  %d
fi:    Osoitinkoko:    %d

en:    Signature:     0x%s
fi:    Tuntomerkki:    0x%s

en:    Type Offset:   0x%s
fi:    Tyyppisiirros:  0x%s

en:    Section contributions:
fi:    Lohkoavustukset:

en: Debug info is corrupted, length of CU at %s extends beyond end of section (length = %s)
fi: Vianjäljitystieto on rikkinäinen, käännösyksikön pituus osoitteessa %s ulottuu lohkon lopun ylitse (pituus = %s)

en: CU at offset %s contains corrupt or unsupported version number: %d.
fi: Käännösyksikkö siirrososoitteessa %s sisältää rikkinäisen tai tukemattoman versionumeron: %d.

en: Debug info is corrupted, abbrev offset (%lx) is larger than abbrev section size (%lx)
fi: Vianjäljitystieto on rikkinäinen, lyhennesiirros (%lx) on laajempi kuin lyhennelohkon koko (%lx)

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: 0
fi:  <%d><%lx>: Lyhennenumero: 0

en: Bogus end-of-siblings marker detected at offset %lx in %s section
fi: Valesisarusloppumerkitsijä havaittu siirrososoitteessa %lx lohkossa %s

en: Further warnings about bogus end-of-sibling markers suppressed
fi: Lisävaroitukset valesisarusloppumerkitsijöistä on vaimennettu

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: %lu
fi:  <%d><%lx>: Lyhennenumero: %lu

en: DIE at offset %lx refers to abbreviation number %lu which does not exist
fi: DIE siirrososoitteessa %lx viittaa lyhennenumeroon %lu, jota ei ole olemassa

en: The line info appears to be corrupt - the section is too small
fi: Rivitiedot näyttävät olevan rikkinäisiä - lohko on liian pieni

en: Only DWARF version 2, 3 and 4 line info is currently supported.
fi: Vain DWARF-versioiden 2, 3 ja 4 rivitiedot on nykyisin tuettu.

en: Invalid maximum operations per insn.
fi: Virheellinen toimintojen enimmäismäärä per käsky.

en: Raw dump of debug contents of section %s:
fi: Lohkon %s vianjäljityssisällön raakavedos:

en:   Offset:                      0x%lx
fi:   Siirros:                     0x%lx

en:   Length:                      %ld
fi:   Pituus:                      %ld

en:   DWARF Version:               %d
fi:   DWARF-versio:                %d

en:   Prologue Length:             %d
fi:   Esitoimipituus:              %d

en:   Minimum Instruction Length:  %d
fi:   Minimikäskypituus:           %d

en:   Maximum Ops per Instruction: %d
fi:   Enimmäistoimintoja per käsky:%d

en:   Initial value of 'is_stmt':  %d
fi:   Kohteen ’is_stmt’ alkuarvo: %d

en:   Line Base:                   %d
fi:   Rivin kantaluku:             %d

en:   Line Range:                  %d
fi:   Rivinumeroalue:              %d

en:   Opcode Base:                 %d
fi:   Käskykoodin kantaluku:       %d

en: 
     Opcodes:
fi: 
     Käskykoodit:

en:   Opcode %d has %d args
fi:   Käskykoodilla %d on %d argumenttia

en: 
     The Directory Table is empty.
fi: 
     Hakemistotaulu on tyhjä.

en: 
     The Directory Table (offset 0x%lx):
fi: 
     Hakemistotaulu (siirros 0x%lx):

en: 
     The File Name Table is empty.
fi: 
     Tiedostonimitaulu on tyhjä.

en: 
     The File Name Table (offset 0x%lx):
fi: 
     Tiedostonimitaulu (siirros 0x%lx):

en: Corrupt file name table entry
fi: Rikkinäinen tiedostotaulualkio

en:  No Line Number Statements.
fi:  Ei rivinumerolausekeita.

en:  Line Number Statements:
fi:  Rivinumerolauseke:

en:   Special opcode %d: advance Address by %s to 0x%s
fi:   Erikoiskäskykoodi %d: kasvata %s tavua osoitteeseen 0x%s

en:   Special opcode %d: advance Address by %s to 0x%s[%d]
fi:   Erikoiskäskykoodi %d: kasvata osoitetta %s tavua osoitteeseen 0x%s[%d]

en:  and Line by %s to %d
fi:  ja %s riviä riville %d

en:   Copy
fi:   Kopioi

en:   Advance PC by %s to 0x%s
fi:   Kasvata ohjelmalaskuria arvolla %s arvoon 0x%s

en:   Advance PC by %s to 0x%s[%d]
fi:   Kasvata ohjelmalaskuria arvolla %s arvoon 0x%s[%d]

en:   Advance Line by %s to %d
fi:   Kasvata riviä arvolla %s arvoon %d

en:   Set File Name to entry %s in the File Name Table
fi:   Aseta tiedostonimi riville %s tiedostonimitaulussa

en:   Set column to %s
fi:   Aseta sarakkeeksi %s

en:   Set is_stmt to %s
fi:   Aseta is_stmt-arvoksi %s

en:   Set basic block
fi:   Aseta peruslohko

en:   Advance PC by constant %s to 0x%s
fi:   Kasvata ohjelmalaskuria vakiolla %s arvoon 0x%s

en:   Advance PC by constant %s to 0x%s[%d]
fi:   Kasvata ohjelmalaskuria vakiolla %s arvoon 0x%s[%d]

en:   Advance PC by fixed size amount %s to 0x%s
fi:   Kasvata ohjelmalaskuria kiinteäkokoisella summalla %s arvoon 0x%s

en:   Set prologue_end to true
fi:   Aseta prologue_end-arvoksi true

en:   Set epilogue_begin to true
fi:   Aseta epilogue_begin-arvoksi true

en:   Set ISA to %s
fi:   Aseta ISA-arvoksi %s

en:   Unknown opcode %d with operands:
fi:   Tuntematon käskykoodi %d, jonka operandit ovat:

en: Decoded dump of debug contents of section %s:
fi: Lohkon %s vianjäljityssisällön dekoodattu vedos:

en: CU: %s:
fi: Käännösyksikkö: %s:

en: File name                            Line number    Starting address
fi: Tiedostonimi                         Rivinumero     Aloitusosoite

en: CU: %s/%s:
fi: Käännösyksikkö: %s/%s:

en: UNKNOWN (%u): length %d
fi: TUNTEMATON (%u): pituus %d

en: 
     [Use file table entry %d]
fi: 
     [Käytä tiedostotaulualkiota %d]

en: 
     [Use directory table entry %d]
fi: 
     [Käytä hakemistotaulualkiota %d]

en:   Set ISA to %lu
fi:   Aseta ISA-arvoksi %lu

en: no info
fi: ei tietoja

en: type
fi: tyyppi

en: variable
fi: muuttuja

en: function
fi: funktio

en: other
fi: toinen

en: .debug_info offset of 0x%lx in %s section does not point to a CU header.
fi: .debug_info-siirrososoite: 0x%lx lohkossa %s ei osoita käännösyksikköotsakkeeseen.

en: Only DWARF 2 and 3 pubnames are currently supported
fi: Vain DWARF 2:n ja 3:n pub-nimet ovat nykyisin tuettuja

en:   Length:                              %ld
fi:   Pituus:                              %ld

en:   Version:                             %d
fi:   Versio:                              %d

en:   Offset into .debug_info section:     0x%lx
fi:   Siirros lohkoon .debug_info:         0x%lx

en:   Size of area in .debug_info section: %ld
fi:   Alueen koko .debug_info-lohkossa:    %ld

en: 
        Offset  Kind          Name
fi: 
        Siirros  Lajittelu     Nimi

en: 
        Offset	Name
fi: 
        Siirros	Nimi

en:  DW_MACINFO_start_file - lineno: %d filenum: %d
fi:  DW_MACINFO_start_file - rivinro:%d tied.nro:%d

en:  DW_MACINFO_define - lineno : %d macro : %s
fi:  DW_MACINFO_define - rivinro: %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_undef - lineno : %d macro : %s
fi:  DW_MACINFO_undef - rivinro: %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_vendor_ext - constant : %d string : %s
fi:  DW_MACINFO_vendor_ext - vakio : %d merkkijono : %s

en: Only GNU extension to DWARF 4 of %s is currently supported.
fi: Vain GNU-laajennus kohteen %s DWARF-versioon 4 on nykyisin tuettu.

en:   Version:                     %d
fi:   Versio:                      %d

en:   Offset size:                 %d
fi:   Siirrososoitekoko:           %d

en:   Offset into .debug_line:     0x%lx
fi:   Siirrososoite kohteeseen .debug_line: 0x%lx

en:   Extension opcode arguments:
fi:   Laajennuksen käskykoodiargumentit:

en:     DW_MACRO_GNU_%02x has no arguments
fi:     DW_MACRO_GNU_%02x ei ole argumentteja

en:     DW_MACRO_GNU_%02x arguments:
fi:     DW_MACRO_GNU_%02x-argumentit:

en: Invalid extension opcode form %s
fi: Virheellinen laajennuskäskykoodimuoto %s

en: .debug_macro section not zero terminated
fi: .debug_macro-lohkoa ei ole päätetty nollaan

en: DW_MACRO_GNU_start_file used, but no .debug_line offset provided.
fi: DW_MACRO_GNU_start_file käytetty, mutta ei ole tarjottu .debug_line siirrososoitetta.

en:  DW_MACRO_GNU_start_file - lineno: %d filenum: %d
fi:  DW_MACRO_GNU_start_file - rivinro:%d tied.nro:%d

en:  DW_MACRO_GNU_start_file - lineno: %d filenum: %d filename: %s%s%s
fi:  DW_MACRO_GNU_start_file - rivinro:%d tied.nro:%d tiedostonimi: %s%s%s

en:  DW_MACRO_GNU_define - lineno : %d macro : %s
fi:  DW_MACRO_GNU_define - rivinro: %d makro : %s

en:  DW_MACRO_GNU_undef - lineno : %d macro : %s
fi:  DW_MACRO_GNU_undef - rivinro: %d makro : %s

en:  DW_MACRO_GNU_define_indirect - lineno : %d macro : %s
fi:  DW_MACRO_GNU_define_indirect - rivinro: %d makro : %s

en:  DW_MACRO_GNU_undef_indirect - lineno : %d macro : %s
fi:  DW_MACRO_GNU_undef_indirect - rivinro: %d makro : %s

en:  DW_MACRO_GNU_transparent_include - offset : 0x%lx
fi:  DW_MACRO_GNU_transparent_include - siirros : 0x%lx

en:  DW_MACRO_GNU_define_indirect_alt - lineno : %d macro offset : 0x%lx
fi:  DW_MACRO_GNU_define_indirect_alt - rivinro: %d makrosiirros : 0x%lx

en:  DW_MACRO_GNU_undef_indirect_alt - lineno : %d macro offset : 0x%lx
fi:  DW_MACRO_GNU_undef_indirect_alt - rivinro: %d makrosiirros : 0x%lx

en:  DW_MACRO_GNU_transparent_include_alt - offset : 0x%lx
fi:  DW_MACRO_GNU_transparent_include_alt - siirros : 0x%lx

en:  Unknown macro opcode %02x seen
fi:  Havaittu tuntematon makrokäskykoodi %02x

en:   Number TAG (0x%lx)
fi:   Numero Tunniste (0x%lx)

en: has children
fi: on jälkeläisiä

en: no children
fi: ei jälkeläisiä

en: Location list starting at offset 0x%lx is not terminated.
fi: Siirroksesta 0x%lx alkavaa sijaintiluetteloa ei ole päätetty.

en: <End of list>
fi: <Luettelon loppu>

en: (base address)
fi: (perusosoite)

en:  (start == end)
fi:  (alku == loppu)

en:  (start > end)
fi:  (alku > loppu)

en: (base address selection entry)
fi: (perusosoite valintakohta)

en: Unknown location list entry type 0x%x.
fi: Tuntematon sijaintiluettelokohtatyyppi 0x%x.

en: 
    The %s section is empty.
fi: 
    Lohko %s on tyhjä.

en: Unable to load/parse the .debug_info section, so cannot interpret the %s section.
fi: Lohkon .debug_info lataaminen/jäsentäminen epäonnistui, joten lohkon %s tulkinta epäonnistui.

en: No location lists in .debug_info section!
fi: Ei sijaintiluetteloja .debug_info-lohkossa!

en: Location lists in %s section start at 0x%s
fi: Sijaintiluettelot %s-lohkossa alkavat osoitteesta 0x%s

en:     Offset   Begin    End      Expression
fi:     Siirros  Alku     Loppu    Lauseke

en: There is a hole [0x%lx - 0x%lx] in .debug_loc section.
fi: Lohkossa .debug_loc on aukko [0x%lx - 0x%lx].

en: There is an overlap [0x%lx - 0x%lx] in .debug_loc section.
fi: Lohkossa .debug_loc on päällekkäisyys [0x%lx - 0x%lx].

en: Offset 0x%lx is bigger than .debug_loc section size.
fi: Siirros 0x%lx on suurempi kuin .debug_loc-lohkon koko.

en: There are %ld unused bytes at the end of section %s
fi: Käyttämättömiä tavuja on %ld lohkon %s lopussa

en: Only DWARF 2 and 3 aranges are currently supported.
fi: Vain DWARF 2- ja 3-aranges on nykyisin tuettu.

en:   Length:                   %ld
fi:   Pituus:                      %ld

en:   Version:                  %d
fi:   Versio:                      %d

en:   Offset into .debug_info:  0x%lx
fi:   Siirros lohkoon .debug_info: 0x%lx

en:   Pointer Size:             %d
fi:   Osoitinkoko:                 %d

en:   Segment Size:             %d
fi:   Segmenttikoko:               %d

en: Invalid address size in %s section!
fi: Virheellinen osoitekoko %s-lohkossa!

en: Pointer size + Segment size is not a power of two.
fi: Osoitinkoko + segmenttikoko ei ole kahden potenssi.

en: 
        Address            Length
fi: 
        Osoite            Pituus

en: 
        Address    Length
fi: 
        Osoite    Pituus

en:   For compilation unit at offset 0x%s:
fi:   Käännösyksikkö siirrososoitteessa 0x%s:

en: 	Index	Address
fi: 	Indeksi	Osoite

note: This can happen when the file was compiled with -gsplit-debug which removes references to range lists from the primary .o file.
en: No range lists in .debug_info section.
fi: Ei lukualueluetteloja .debug_info-lohkossa.

en: Range lists in %s section start at 0x%lx
fi: Lukualueluettelot %s-lohkossa alkavat osoitteesta 0x%lx

en:     Offset   Begin    End
fi:     Siirros  Alku     Loppu

en: There is a hole [0x%lx - 0x%lx] in %s section.
fi: Aukko [0x%lx - 0x%lx] lohkossa %s.

en: There is an overlap [0x%lx - 0x%lx] in %s section.
fi: Päällekkäisyys [0x%lx - 0x%lx] lohkossa %s.

en: (start == end)
fi: (alku == loppu)

en: (start > end)
fi: (alku > loppu)

en: bad register:
fi: virheellinen rekisteri:

note: The documentation for the format of this file is in gdb/dwarf2read.c.
en: Contents of the %s section:
fi: Lohkon %s sisältö:

en:   DW_CFA_??? (User defined call frame op: %#x)
fi:   DW_CFA_??? (Käyttäjämääritelty kutsukehyskäsky: %#x)

en: unsupported or unknown Dwarf Call Frame Instruction number: %#x
fi: tukematon tai tuntematon Dwarf-kutsukehyskäskynumero: %#x

en: Truncated header in the %s section.
fi: Rikkoutunut otsake lohkossa ”%s”

en: Version %ld
fi: versio %ld

en: Unsupported version %lu.
fi: Tukematon versio %lu.

en: The address table data in version 3 may be wrong.
fi: Osoitetaulutiedot versiossa 3 saattavat olla virheellisiä.

en: Version 4 does not support case insensitive lookups.
fi: Versio 4 ei tue kirjainkoosta riippuvia hakuja.

en: Version 5 does not include inlined functions.
fi: Versio 5 ei sisällä inline-funktioita.

en: Version 6 does not include symbol attributes.
fi: Versio 6 ei sisällä symboliattribuutteja.

en: Corrupt header in the %s section.
fi: Rikkoutunut otsake lohkossa %s.

en: 
    CU table:
fi: 
    Käännösyksikkötaulu:

en: 
    TU table:
fi: 
    Käännösyksikkötaulu:

en: 
    Address table:
fi: 
    Osoitetaulu:

en: 
    Symbol table:
fi: 
    Symbolitaulu:

en: static
fi: staattinen

en: global
fi: yleinen

en: Internal error: out of space in the shndx pool.
fi: Sisäinen virhe: tila loppui shndx-varannossa.

en:   Version:                 %d
fi:   Versio:                  %d

en:   Number of columns:       %d
fi:   Sarakkeiden lukumäärä:   %d

en:   Number of used entries:  %d
fi:   Käytettyjen kohtien lukumäärä: %d

en:   Number of slots:         %d
fi:   Välien numero:        %d

en: Section %s too small for %d hash table entries
fi: Lohko %s on liian pieni %d hash-taulualkioille

en:   [%3d] Signature:  0x%s  Sections:
fi:   [%3d] Tuntomerkki:  0x%s  Lohkot:

en: Section %s too small for shndx pool
fi: Lohko %s on liian pieni shndx-varannolle

en: Section %s too small for offset and size tables
fi: Lohko %s on liian pieni siirros- ja kokotauluille

en:   Offset table
fi:   Siirrostaulu

en: signature
fi: tuntomerkki

en:   Size table
fi:   Kokotaulu

en:   Unsupported version
fi:   Tukematon versio

en: Displaying the debug contents of section %s is not yet supported.
fi: Lohkon %s vianjäljityssisällön näyttäminen ei ole vielä tuettu.

en: Unrecognized debug option '%s'
fi: Tunnistamaton vianjäljitysvalitsin ’%s’

en: %s: Error:
fi: %s: Virhe:

en: %s: Warning:
fi: %s: Varoitus:

en: Unhandled data length: %d
fi: Käsittelemätön data-pituus: %d

en: Out of memory
fi: Muisti loppui

en: %s: failed to skip archive symbol table
fi: %s: arkistosymbolitaulun yli hyppääminen epäonnistui

en: %s: the archive index is empty
fi: %s: arkistoindeksi on tyhjä

en: %s: failed to read archive index
fi: %s: arkistoindeksin lukeminen epäonnistui

en: %s: the archive index is supposed to have %ld entries of %d bytes, but the size is only %ld
fi: %s: arkistoindeksissä otaksutaan olevan %ld %d:n tavun alkiota, mutta koko on vain %ld

en: Out of memory whilst trying to read archive symbol index
fi: Muisti loppui kun yritettiin lukea arkiston symboli-indeksiä

en: Out of memory whilst trying to convert the archive symbol index
fi: Muisti loppui kun yritettiin muuntaa arkiston symboli-indeksiä

en: %s: the archive has an index but no symbols
fi: %s: arkistossa on indeksi, mutta ei symboleja

en: Out of memory whilst trying to read archive index symbol table
fi: Muisti loppui yritettäessä lukea arkistoindeksisymbolitaulua

en: %s: failed to read archive index symbol table
fi: %s: arkistoindeksisymbolitaulun lukeminen epäonnistui

en: %s: failed to read archive header following archive index
fi: %s: arkisto-otsaketta seuraavan arkistoindeksin lukeminen epäonnistui

en: %s: failed to seek to first archive header
fi: %s: ensimmäisen arkisto-otsakkeen haku epäonnistui

en: %s: failed to read archive header
fi: %s: arkisto-otsakkeen lukeminen epäonnistui

en: %s has no archive index
fi: kohteessa %s ei ole arkistoindeksiä

en: Out of memory reading long symbol names in archive
fi: Muisti loppui luettaessa pitkiä symbolinimiä arkistossa

en: %s: failed to read long symbol name string table
fi: %s: pitkän symbolinimimerkkijonotaulun lukeminen epäonnistui

en: Archive member uses long names, but no longname table found
fi: Arkistojäsen käyttää pitkiä nimiä, mutta pitkänimitaulua ei löytynyt

en: %s: failed to seek to next file name
fi: %s: seuraavan tiedostonimen haku epäonnistui

en: %s: did not find a valid archive header
fi: %s: kelvollista arkisto-otsaketta ei löytynyt

en: <corrupt>
fi: <rikki>

en: %s: Not an ELF file - wrong magic bytes at the start
fi: %s: Ei ELF-tiedosto - siinä on väärät maagiset tavut alussa

en: %s: Unsupported EI_VERSION: %d is not %d
fi: %s: Tukematon EI_VERSION: %d ei ole %d

en: %s: Unmatched EI_CLASS: %d is not %d
fi: %s: Täsmäämätön EI_CLASS: %d ei ole %d

en: %s: Unmatched e_machine: %d is not %d
fi: %s: Täsmäämätön e_machine: %d ei ole %d

en: %s: Unmatched e_type: %d is not %d
fi: %s: Täsmäämätön e_type: %d ei ole %d

en: %s: Unmatched EI_OSABI: %d is not %d
fi: %s: Täsmäämätön EI_OSABI: %d ei ole %d

en: %s: Failed to update ELF header: %s
fi: %s: ELF-otsakkeen päivitys epäonnistui: %s

en: Unsupported EI_CLASS: %d
fi: Tukematon EI_CLASS: %d

en: This executable has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot process 64 bit ELF files.
fi: Tähän suoritettavaan tiedostoon ei ole käännetty tukea 64-bittiselle
    datatyypille, joten se ei voi käsitellä 64-bittisiä ELF-tiedostoja.

en: %s: Failed to read ELF header
fi: %s: ELF-otsakkeen lukeminen epäonnistui

en: %s: Failed to seek to ELF header
fi: %s: ELF-otsakkeen haku epäonnistui

en: %s: failed to seek to next archive header
fi: %s: seuraavan arkisto-otsakkeen haku epäonnistui

en: %s: bad archive file name
fi: %s: virheellinen arkistotiedostonimi

en: Input file '%s' is not readable
fi: Syötetiedosto ’%s’ ei ole luettava

en: %s: failed to seek to archive member
fi: %s: arkistojäsenen haku epäonnistui

en: '%s': No such file
fi: ’%s’: Tiedostoa ei löydy

en: Could not locate '%s'.  System error message: %s
fi: Tiedostoa ’%s’ ei löytynyt. Järjestelmävirhesanoma: %s

en: '%s' is not an ordinary file
fi: ’%s’ ei ole tavallinen tiedosto

en: %s: Failed to read file's magic number
fi: %s: Tiedoston maagisen numeron lukeminen epäonnistui

en: Unknown OSABI: %s
fi: Tuntematon OSABI: %s

en: Unknown machine type: %s
fi: Tuntematon konetyyppi: %s

en: Unknown machine type: %d
fi: Tuntematon konetyyppi: %d

en: Unknown type: %s
fi: Tuntematon tyyppi: %s

en: Usage: %s <option(s)> elffile(s)
fi: Käyttö: %s <valitsimet> elf-tiedosto(t)

en:  Update the ELF header of ELF files
fi:  Päivitä ELF-tiedostojen ELF-otsake

en:  The options are:
fi:  Valitsimet ovat:

en:   --input-mach <machine>      Set input machine type to <machine>
      --output-mach <machine>     Set output machine type to <machine>
      --input-type <type>         Set input file type to <type>
      --output-type <type>        Set output file type to <type>
      --input-osabi <osabi>       Set input OSABI to <osabi>
      --output-osabi <osabi>      Set output OSABI to <osabi>
      -h --help                   Display this information
      -v --version                Display the version number of %s
fi:   --input-mach <kone>         Aseta syötekoneen tyypiksi <kone>
      --output-mach <kone>        Aseta tulostekoneen tyypiksi <kone>
      --input-type <tyyppi>       Aseta syötetiedostotyypiksi <tyyppi>
      --output-type <tyyppi>      Aseta tulostetiedostotyypiksi <tyyppi>
      --input-osabi <osabi>       Aseta syöte-OSABI:ksi <osabi>
      --output-osabi <osabi>      Aseta tuloste-OSABI:ksi <osabi>
      -h --help                   Näytä nämä tiedot
      -v --version                Näytä %s:n versionumero

en:   [-g]         - 32 bit small archive
fi:   [-g]         - 32-bittinen pieni arkisto

en:   [-X32]       - ignores 64 bit objects
fi:   [-X32]       - ei oteta huomioon 64-bittisiä objekteja

en:   [-X64]       - ignores 32 bit objects
fi:   [-X64]       - ei oteta huomioon 32-bittisiä objekteja

en:   [-X32_64]    - accepts 32 and 64 bit objects
fi:   [-X32_64]    - hyväksyy 32- ja 64-bittiset objektit

en: unexpected end of debugging information
fi: odottamaton IEEE-vianjäljitystietojen loppu

en: invalid number
fi: virheellinen numero

en: invalid string length
fi: virheellinen merkkijonopituus

en: expression stack overflow
fi: lausekepinon ylivuoto

en: unsupported IEEE expression operator
fi: ei-tuettu IEEE-lausekeoperaattori

en: unknown section
fi: tuntematon lohko

en: expression stack underflow
fi: lausekepinon ehtyminen

en: expression stack mismatch
fi: lausekepinon täsmäämättömyys

en: unknown builtin type
fi: tuntematon rakenteeseen sisältyvä tyyppi

en: BCD float type not supported
fi: ei-tuettu binäärikoodattu desimaaliliukulukutyyppi

en: unexpected number
fi: odottamaton numero

en: unexpected record type
fi: odottamaton tietuetyyppi

en: blocks left on stack at end
fi: lohkoja jäi pinoon lopussa

en: unknown BB type
fi: tuntematon IEEE-BB-tietuetyyppi

en: stack overflow
fi: pinon ylivuoto

en: stack underflow
fi: pinon ehtyminen

en: illegal variable index
fi: virheellinen muuttujaindeksi

en: illegal type index
fi: virheellinen tyyppi-indeksi

en: unknown TY code
fi: tuntematon TY-koodi

en: undefined variable in TY
fi: määrittelemätön muuttuja kohteessa TY

note: Pascal file name.  FIXME.
en: Pascal file name not supported
fi: Pascal-tiedostonimeä ei tueta

en: unsupported qualifier
fi: ei-tuettu tarkenne

en: undefined variable in ATN
fi: määrittelemätön muuttuja kohteessa ATN

en: unknown ATN type
fi: tuntematon ATN-tyyppi

note: Reserved for FORTRAN common.
en: unsupported ATN11
fi: ei-tuettu ATN11

note: We have no way to record this information.  FIXME.
en: unsupported ATN12
fi: ei-tuettu ATN12

en: unexpected string in C++ misc
fi: odottamaton merkkijono C++-misc -tietueessa

en: bad misc record
fi: virheellinen misc-tietue

en: unrecognized C++ misc record
fi: tunnistamaton C++-misc -tietue

en: undefined C++ object
fi: määrittelemätön C++-objekti

en: unrecognized C++ object spec
fi: tunnistamaton C++-objektimäärittely

en: unsupported C++ object type
fi: ei-tuettu C++-objektityyppi

en: C++ base class not defined
fi: C++-kantaluokkaa ei ole määritelty

en: C++ object has no fields
fi: C++-objektissa ei ole kenttiä

en: C++ base class not found in container
fi: C++-kantaluokkaa ei löytynyt containerista

en: C++ data member not found in container
fi: C++-data -jäsentä ei löytynyt containerista

en: unknown C++ visibility
fi: tuntematon C++-näkyvyys

en: bad C++ field bit pos or size
fi: virheellinen C++-kenttäbittisijainti tai koko

en: bad type for C++ method function
fi: virheellinen C++-metodifunktion tyyppi

en: no type information for C++ method function
fi: ei tyyppitietoa C++-metodifunktiossa

en: C++ static virtual method
fi: C++ staattinen virtuaalimetodi

en: unrecognized C++ object overhead spec
fi: tunnistamaton C++-objektin yleisrasitemääritys

en: undefined C++ vtable
fi: määrittelemätön C++-vtable

en: C++ default values not in a function
fi: funktiossa ei ole C++-oletusarvoja

en: unrecognized C++ default type
fi: tunnistamaton C++-oletustyyppi

en: reference parameter is not a pointer
fi: viiteparametri ei ole osoitin

en: unrecognized C++ reference type
fi: tunnistamaton C++-viitetyyppi

en: C++ reference not found
fi: C++-viite ei löytynyt

en: C++ reference is not pointer
fi: C++-viite ei ole osoitin

en: missing required ASN
fi: vaadittu ASN puuttuu

en: missing required ATN65
fi: vaadittu ATN65 puuttuu

en: bad ATN65 record
fi: virheellinen ATN65-tietue

en: IEEE numeric overflow: 0x
fi: IEEE numeerinen ylivuoto: 0x

en: IEEE string length overflow: %u
fi: IEEE merkkijonopituuden ylivuoto: %u

en: IEEE unsupported integer type size %u
fi: ei-tuettu IEEE kokonaislukutyyppikoko %u

en: IEEE unsupported float type size %u
fi: ei-tuettu IEEE liukulukutyyppikoko %u

en: IEEE unsupported complex type size %u
fi: ei-tuettu IEEE kompleksilukutyyppikoko %u

en: Duplicate symbol entered into keyword list.
fi: Symbolin kaksoiskappale kirjoitettu avainsanaluetteloon.

en: input and output files must be different
fi: syöte- ja tulostetiedosto ei saa olla sama tiedosto

en: input file named both on command line and with INPUT
fi: syötetiedosto nimetty sekä komentorivillä että INPUT-tiedostossa

en: no input file
fi: ei syötetiedostoa

en: no name for output file
fi: ei tulostetiedoston nimeä

en: warning: input and output formats are not compatible
fi: varoitus: syöte- ja tulostemuodot eivät ole yhteensopivia

en: make .bss section
fi: tee .bss-lohko

en: make .nlmsections section
fi: tee .nlmsections-lohko

en: set .bss vma
fi: aseta .bss-virtuaalimuistiosoite

en: set .data size
fi: aseta .data-koko

en: warning: symbol %s imported but not in import list
fi: varoitus: symboli %s tuotu mutta ei ole tuontiluettelossa

en: set start address
fi: aseta alkuosoite

en: warning: START procedure %s not defined
fi: varoitus: START-proseduuria %s ei ole määritelty

en: warning: EXIT procedure %s not defined
fi: varoitus: EXIT-proseduuria %s ei ole määritelty

en: warning: CHECK procedure %s not defined
fi: varoitus: CHECK-proseduuria %s ei ole määritelty

en: custom section
fi: räätälöity lohko

en: help section
fi: opastelohko

en: message section
fi: sanomalohko

en: module section
fi: moduulilohko

en: rpc section
fi: rpc-lohko

note: There is no place to record this information.
en: %s: warning: shared libraries can not have uninitialized data
fi: %s: varoitus: jaetuissa kirjastoissa ei voi olla alustamatonta dataa

en: shared section
fi: jaettu lohko

en: warning: No version number given
fi: varoitus: Mitään versionumeroa ei ole annettu

en: %s: read: %s
fi: %s: lukuvirhe: %s

en: warning: FULLMAP is not supported; try ld -M
fi: varoitus: FULLMAP ei ole tuettu; yritä ld -M

en: Usage: %s [option(s)] [in-file [out-file]]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [syötetiedosto [tulostetiedosto]]

en:  Convert an object file into a NetWare Loadable Module
fi:  Muunna objektitiedosto NetWare Loadable Module -muotoon

en:  The options are:
      -I --input-target=<bfdname>   Set the input binary file format
      -O --output-target=<bfdname>  Set the output binary file format
      -T --header-file=<file>       Read <file> for NLM header information
      -l --linker=<linker>          Use <linker> for any linking
      -d --debug                    Display on stderr the linker command line
      @<file>                       Read options from <file>.
      -h --help                     Display this information
      -v --version                  Display the program's version
fi:  The options are:
      -I --input-target=<bfd-nimi>  Aseta binaarin syötetiedoston muoto
      -O --output-target=<bfd-nimi> Aseta binaarin tulostetiedoston muoto
      -T --header-file=<tiedosto>   Lue tiedosto <tiedosto> NLM-otsaketiedoille
      -l --linker=<linkkeri>        Käytä parametriä <linkkeri> linkittämiseen
      -d --debug                    Näytä vakiovirhetulosteessa linkkerin komentorivi
      @<tiedosto>                   Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>.
      -h --help                     Näytä nämä tiedot
      -v --version                  Näytä ohjelman versio

en: support not compiled in for %s
fi: tukea ei ole käännetty kohteeseen %s

en: make section
fi: tee lohko

en: set section size
fi: aseta lohkokoko

en: set section alignment
fi: aseta lohkotasaus

en: set section flags
fi: aseta lohkoliput

en: set .nlmsections size
fi: aseta .nlmsections-koko

en: set .nlmsection contents
fi: aseta .nlmsection-sisältö

en: stub section sizes
fi: stub-lohkokoot

en: writing stub
fi: kirjoitetaan stub

en: unresolved PC relative reloc against %s
fi: ratkaisematon ohjelmalaskurisuhteellinen reloc-tietue symbolille %s

en: overflow when adjusting relocation against %s
fi: ylivuoto säädettäessä uudelleensijoitusta symbolille %s

en: %s: execution of %s failed:
fi: %s: kohteen %s suoritus epäonnistui:

en: Execution of %s failed
fi: Kohteen %s suoritus epäonnistui

en: Usage: %s [option(s)] [file(s)]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [tiedosto(t)]

en:  List symbols in [file(s)] (a.out by default).
fi:  Luettele symbolit kohteessa [tiedosto(t)] (oletus: a.out).

en:  The options are:
      -a, --debug-syms       Display debugger-only symbols
      -A, --print-file-name  Print name of the input file before every symbol
      -B                     Same as --format=bsd
      -C, --demangle[=STYLE] Decode low-level symbol names into user-level names
                              The STYLE, if specified, can be `auto' (the default),
                              `gnu', `lucid', `arm', `hp', `edg', `gnu-v3', `java'
                              or `gnat'
          --no-demangle      Do not demangle low-level symbol names
      -D, --dynamic          Display dynamic symbols instead of normal symbols
          --defined-only     Display only defined symbols
      -e                     (ignored)
      -f, --format=FORMAT    Use the output format FORMAT.  FORMAT can be `bsd',
                               `sysv' or `posix'.  The default is `bsd'
      -g, --extern-only      Display only external symbols
      -l, --line-numbers     Use debugging information to find a filename and
                               line number for each symbol
      -n, --numeric-sort     Sort symbols numerically by address
      -o                     Same as -A
      -p, --no-sort          Do not sort the symbols
      -P, --portability      Same as --format=posix
      -r, --reverse-sort     Reverse the sense of the sort
fi:  Valitsimet ovat:
      -a, --debug-syms       Näytä vain vianjäljityssymbolit
      -A, --print-file-name  Tulosta syötetiedoston nimi ennen jokaista symbolia
      -B                     Sama kuin --format=bsd
      -C, --demangle[=TYYLI] Eheytä alemman tason symbolinimet käyttäjätason nimiksi
                              TYYLI, jos annettu, voi olla ”auto” (oletus),
                              ”gnu”, ”lucid”, ”arm”, ”hp”, ”edg”, ”gnu-v3”, ”java”
                              tai ”gnat”
          --no-demangle      Älä eheytä alemman tason symbolinimiä
      -D, --dynamic          Näytä dynaamiset symbolit normaalien symbolien sijasta
          --defined-only     Näytä vain määritellyt symbolit
      -e                     (ei oteta huomioon)
      -f, --format=MUOTO     Käytä tulostemuotoa MUOTO.  MUOTO voi olla ”bsd”,
                              ”sysv” tai ”posix”.  Oletus on ”bsd”
      -g, --extern-only      Näytä vain ulkoiset symbolit
      -l, --line-numbers     Käytä vianjäljitystietoja tiedostonimen löytämiseen ja
                              rivinumeroa jokaiselle symbolille
      -n, --numeric-sort     Lajittele symbolit numeerisesti osoitteen mukaan
      -o                     Sama kuin -A
      -p, --no-sort          Älä lajittele symboleja
      -P, --portability      Sama kuin --format=posix
      -r, --reverse-sort     Käännä lajittelu käänteiseksi

en:       --plugin NAME      Load the specified plugin
fi:       --plugin NIMI      Lataa määritelty lisäosa

en:   -S, --print-size       Print size of defined symbols
      -s, --print-armap      Include index for symbols from archive members
          --size-sort        Sort symbols by size
          --special-syms     Include special symbols in the output
          --synthetic        Display synthetic symbols as well
      -t, --radix=RADIX      Use RADIX for printing symbol values
          --target=BFDNAME   Specify the target object format as BFDNAME
      -u, --undefined-only   Display only undefined symbols
      -X 32_64               (ignored)
      @FILE                  Read options from FILE
      -h, --help             Display this information
      -V, --version          Display this program's version number
fi:   -S, --print-size       Tulosta määriteltyjen symbolien koko
      -s, --print-armap      Sisällytä indeksi arkistojäsensymboleille
          --size-sort        Lajittele symbolit koon mukaan
          --special-syms     Sisällytä erityissymbolit tulosteeseen
          --synthetic        Näytä myös synteettiset symbolit
      -t, --radix=KANTALUKU  Käytä KANTALUKUa symboliarvojen tulosteeseen
          --target=BFD-NIMI  Määrittele kohdeobjektin muodoksi BFD-NIMI
      -u, --undefined-only   Näytä vain määrittelemättömät symbolit
      -X 32_64               (ei oteta huomioon)
      @TIEDOSTO              Lue valitsimet TIEDOSTOsta
      -h, --help             Näytä nämä tiedot
      -V, --version          Näytä ohjelman versionumero

en: %s: invalid radix
fi: %s: virheellinen kantaluku

en: %s: invalid output format
fi: %s: virheellinen tulostemuoto

en: <processor specific>: %d
fi: <suoritinkohtainen>: %d

en: <OS specific>: %d
fi: <Käyttöjärjestelmäkohtainen>: %d

en: <unknown>: %d
fi: <tuntematon>: %d

en: 
    Archive index:
fi: 
    Arkistoindeksi:

en: 
    
    Undefined symbols from %s:
fi: 
    
    Määrittelemättömiä symboleja kohteesta %s:

en: 
    
    Symbols from %s:
fi: 
    
    Symboleja kohteesta %s:

en: Name                  Value   Class        Type         Size     Line  Section
fi: Nimi                  Arvo    Luokka       Tyyppi       Koko    Rivi  Lohko

en: Name                  Value           Class        Type         Size             Line  Section
fi: Nimi                  Arvo            Luokka       Tyyppi       Koko             Rivi  Lohko

en: 
    
    Undefined symbols from %s[%s]:
fi: 
    
    Määrittelemättömiä symboleja kohteesta %s[%s]:

en: 
    
    Symbols from %s[%s]:
fi: 
    
    Symbolit kohteesta %s[%s]:

en: Print width has not been initialized (%d)
fi: Tulostusleveyttä ei ole alustettu (%d)

en: Only -X 32_64 is supported
fi: Vain -X 32_64 on tuettuna

en: Using the --size-sort and --undefined-only options together
fi: Käytetään ”--size-sort”- ja ”--undefined-only”-valitsimia yhdessä

en: will produce no output, since undefined symbols have no size.
fi: ei tuota mitään tulostetta, koska määrittelemättömissä symboleissa ei ole kokoa.

en: data size %ld
fi: data-koko %ld

en: Usage: %s [option(s)] in-file [out-file]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] syötetiedosto [tulostetiedosto]

en:  Copies a binary file, possibly transforming it in the process
fi:  Kopioi binaaritiedoston, mahdollisesti muuntaen sitä käsittelyssä

en:   -I --input-target <bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target <bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -B --binary-architecture <arch>  Set output arch, when input is arch-less
      -F --target <bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
         --debugging                   Convert debugging information, if possible
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
fi:   -I --input-target <bfd-nimi>     Otaksu syötetiedoston olevan muotoa <bfd-nimi>
      -O --output-target <bfd-nimi>    Luo tulostetiedosto muodossa <bfd-nimi>
      -B --binary-architecture <arch>  Aseta tulostearkkitehtuuri, kun syötteen
                                       arkkitehtuuria ei ole määritelty
      -F --target <bfd-nimi>           Aseta sekä syöte- että tulostemuodoksi <bfd-nimi>
         --debugging                   Muunna vianjäljitystiedot, jos mahdollista
      -p --preserve-dates              Kopioi muokkaus-/kutsuaikaleimat tulosteeseen

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives (default)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior
fi:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Tuota deterministinen tuloste, kun riisutaan arkistoja (oletus)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Ota pois käytöstä valitsimen -D toiminta

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior (default)
fi:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Tuota deterministinen tuloste, kun riisutaan arkistoja
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Ota pois käytöstä valitsimen -D toiminta (oletus)

en:   -j --only-section <name>         Only copy section <name> into the output
         --add-gnu-debuglink=<file>    Add section .gnu_debuglink linking to <file>
      -R --remove-section <name>       Remove section <name> from the output
      -S --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g --strip-debug                 Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
      -N --strip-symbol <name>         Do not copy symbol <name>
         --strip-unneeded-symbol <name>
                                       Do not copy symbol <name> unless needed by
                                         relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
         --extract-dwo                 Copy only DWO sections
         --extract-symbol              Remove section contents but keep symbols
      -K --keep-symbol <name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
         --localize-hidden             Turn all ELF hidden symbols into locals
      -L --localize-symbol <name>      Force symbol <name> to be marked as a local
         --globalize-symbol <name>     Force symbol <name> to be marked as a global
      -G --keep-global-symbol <name>   Localize all symbols except <name>
      -W --weaken-symbol <name>        Force symbol <name> to be marked as a weak
         --weaken                      Force all global symbols to be marked as weak
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -i --interleave [<number>]       Only copy N out of every <number> bytes
         --interleave-width <number>   Set N for --interleave
      -b --byte <num>                  Select byte <num> in every interleaved block
         --gap-fill <val>              Fill gaps between sections with <val>
         --pad-to <addr>               Pad the last section up to address <addr>
         --set-start <addr>            Set the start address to <addr>
        {--change-start|--adjust-start} <incr>
                                       Add <incr> to the start address
        {--change-addresses|--adjust-vma} <incr>
                                       Add <incr> to LMA, VMA and start addresses
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <name>{=|+|-}<val>
                                       Change LMA and VMA of section <name> by <val>
         --change-section-lma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the LMA of section <name> by <val>
         --change-section-vma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the VMA of section <name> by <val>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Warn if a named section does not exist
         --set-section-flags <name>=<flags>
                                       Set section <name>'s properties to <flags>
         --add-section <name>=<file>   Add section <name> found in <file> to output
         --dump-section <name>=<file>  Dump the contents of section <name> into <file>
         --rename-section <old>=<new>[,<flags>] Rename section <old> to <new>
         --long-section-names {enable|disable|keep}
                                       Handle long section names in Coff objects.
         --change-leading-char         Force output format's leading character style
         --remove-leading-char         Remove leading character from global symbols
         --reverse-bytes=<num>         Reverse <num> bytes at a time, in output sections with content
         --redefine-sym <old>=<new>    Redefine symbol name <old> to <new>
         --redefine-syms <file>        --redefine-sym for all symbol pairs 
                                         listed in <file>
         --srec-len <number>           Restrict the length of generated Srecords
         --srec-forceS3                Restrict the type of generated Srecords to S3
         --strip-symbols <file>        -N for all symbols listed in <file>
         --strip-unneeded-symbols <file>
                                       --strip-unneeded-symbol for all symbols listed
                                         in <file>
         --keep-symbols <file>         -K for all symbols listed in <file>
         --localize-symbols <file>     -L for all symbols listed in <file>
         --globalize-symbols <file>    --globalize-symbol for all in <file>
         --keep-global-symbols <file>  -G for all symbols listed in <file>
         --weaken-symbols <file>       -W for all symbols listed in <file>
         --alt-machine-code <index>    Use the target's <index>'th alternative machine
         --writable-text               Mark the output text as writable
         --readonly-text               Make the output text write protected
         --pure                        Mark the output file as demand paged
         --impure                      Mark the output file as impure
         --prefix-symbols <prefix>     Add <prefix> to start of every symbol name
         --prefix-sections <prefix>    Add <prefix> to start of every section name
         --prefix-alloc-sections <prefix>
                                       Add <prefix> to start of every allocatable
                                         section name
         --file-alignment <num>        Set PE file alignment to <num>
         --heap <reserve>[,<commit>]   Set PE reserve/commit heap to <reserve>/
                                       <commit>
         --image-base <address>        Set PE image base to <address>
         --section-alignment <num>     Set PE section alignment to <num>
         --stack <reserve>[,<commit>]  Set PE reserve/commit stack to <reserve>/
                                       <commit>
         --subsystem <name>[:<version>]
                                       Set PE subsystem to <name> [& <version>]
         --compress-debug-sections     Compress DWARF debug sections using zlib
         --decompress-debug-sections   Decompress DWARF debug sections using zlib
      -v --verbose                     List all object files modified
      @<file>                          Read options from <file>
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
fi:   -j --only-section <nimi>         Kopioi vain lohko <nimi> tulosteeseen
         --add-gnu-debuglink=<tiedosto> Lisää lohkon  .gnu_debuglink linkitys <tiedostoon>
      -R --remove-section <nimi>       Poista lohko <nimi> tulosteesta
      -S --strip-all                   Poista kaikki symbolit ja uudelleensijoitustiedot
      -g --strip-debug                 Poista kaikki vianjäljityssymbolit & -lohkot
         --strip-dwo                   Poista kaikki DWO-lohkot
         --strip-unneeded              Poista kaikki symbolit, joita ei tarvita uudelleensijoituksissa
      -N --strip-symbol <nimi>         Älä kopioi symbolia <nimi>
         --strip-unneeded-symbol <nimi>
                                       Älä kopioi symbolia <nimi>, jollei sitä tarvita
                                         uudelleensijoituksissa
         --only-keep-debug             Riisu kaikki paitsi vianjäljitystiedot
         --extract-symbol              Poista lohkon sisältö, mutta pidä symbolit
         --extract-dwo                 Kopioi vain DWO-lohkot
      -K --keep-symbol <nimi>          Älä riisu symbolia <nimi>
         --keep-file-symbols           Älä riisu tiedostosymboleja
         --localize-hidden             Muunna kaikki ELF-piilosymbolit paikallisiksi
      -L --localize-symbol <nimi>      Pakota symboli <nimi> merkityksi paikallisena
         --globalize-symbol <nimi>     Pakota symboli <nimi> merkityksi yleisenä
      -G --keep-global-symbol <nimi>   Paikallista kaikki symbolit paitsi <nimi>
      -W --weaken-symbol <nimi>        Pakota symboli <nimi> merkatuksi heikkona symbolina
         --weaken                      Pakota kaikki yleissymbolit merkityiksi heikkona symboleina
      -w --wildcard                    Salli jokerimerkit symbolivertailussa
      -x --discard-all                 Poista kaikki ei-yleissymbolit
      -X --discard-locals              Poista kaikki kääntäjän tuottamat symbolit
      -i --interleave [<numero>]       Kopioi vain yksi joka <numero>:stä tavusta
         --interleave-width <numero>   Aseta N valitsimelle --interleave
      -b --byte <numero>               Valitse tavu <numero> jokaisessa lomittuvassa lohkossa
         --gap-fill <arvo>             Täytä aukot lohkojen välillä <arvo>lla
         --pad-to <osoite>             Täytä viimeinen lohko aina <osoitteeseen> saakka
         --set-start <osoite>          Aseta aloitusosoitteeksi <osoite>
        {--change-start|--adjust-start} <kasvatusarvo>
                                       Lisää <kasvatusarvo> alkuosoitteeseen
        {--change-addresses|--adjust-vma} <kasvatusarvo>
                                       Lisää <kasvatusarvo> LMA-, VMA- ja alkuosoitteisiin
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <nimi>{=|+|-}<arvo>
                                       Vaihda LMA- ja VMA-lohkon <nimi> arvolla <arvo>
         --change-section-lma <nimi>{=|+|-}<arvo>
                                       Vaihda LMA-lohkon <nimi> arvolla <arvo>
         --change-section-vma <nimi>{=|+|-}<arvo>
                                       Vaihda VMA-lohkon <nimi> arvolla <arvo>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Varoita, jos nimettyä lohkoa ei ole olemassa
         --set-section-flags <nimi>=<liput>
                                       Aseta lohko<nimen> ominaisuudet <lipuilla>
         --add-section <nimi>=<tiedosto> Lisää tulosteeseen lohko <nimi>, joka löytyi <tiedostosta>
         --dump-section <nimi>=<tiedosto>
                                       Vedosta lohkon <nimi> sisältö tiedostoon <tiedosto>
         --rename-section <vanha>=<uusi>[,<liput>] Nimeä lohko <vanha> nimellä <uusi>
         --long-section-names {enable|disable|keep}
                                       Käsittele Coff-objektien pitkiä lohkonimiä.
         --change-leading-char         Pakota tulostemuodon alkukirjaintyyli
         --remove-leading-char         Poista alkukirjain yleissymboleista
         --reverse-bytes=<numero>      Käännä <numero> tavua kerrallaan päinvastoin, tulostelohkossa sisällöllä
         --redefine-sym <vanha>=<uusi> Määrittele <vanha> symbolinimi <uudeksi>
         --redefine-syms <tiedosto>    --redefine-sym kaikille symbolipaireille, 
                                         jotka on lueteltu <tiedostossa>
         --srec-len <number>           Rajoita tuotettujen Srecords-tietueiden pituus
         --srec-forceS3                Rajoita tuotettujen Srecords-tietueiden tyypiksi S3
         --strip-symbols <tiedosto>    -N kaikille <tiedostossa> luetelluille symboleille
         --strip-unneeded-symbols <tiedosto>
                                       --strip-unneeded-symbol kaikille <tiedostossa>
                                         luetelluille symboleille
         --keep-symbols <tiedosto>         -K kaikille <tiedostossa> luetelluille symboleille
         --localize-symbols <tiedosto>     -L kaikille <tiedostossa> luetelluille symboleille
         --globalize-symbols <tiedosto>    --globalize-symbol kaikille <tiedostossa> luetelluille symboleille
         --keep-global-symbols <tiedosto>  -G kaikille <tiedostossa> luetelluille symboleille
         --weaken-symbols <tiedosto>       -W kaikille <tiedostossa> luetelluille symboleille
         --alt-machine-code <indeksi>  Käytä kohteen vaihtoehtoista konetta numero <indeksi>
         --writable-text               Merkitse tulosteteksti kirjoitettavaksi
         --readonly-text               Tee tulosteteksti kirjoitussuojatuksi
         --pure                        Merkitse tulosteteksti pyyntösivutetuksi
         --impure                      Merkitse tulosteteksti epäpuhtaaksi
         --prefix-symbols <prefiksi>   Lisää <prefiksi> jokaisen symbolinimen alkuun
         --prefix-sections <prefiksi>  Lisää <prefiksi> jokaisen lohkonimen alkuun
         --prefix-alloc-sections <prefiksi>
                                       Lisää <prefiksi> jokaisen varattavan lohkonimen
                                         alkuun
         --file-alignment <numero>     Aseta PE-tiedostotasaukseksi <numero>
         --heap <reserve>[,<commit>]   Aseta PE-reserve/commit-keoksi <reserve>/
                                       <commit>
         --image-base <osoite>         Aseta PE-vedosperustaksi <osoite>
         --section-alignment <numero>  Aseta PE-lohkotasaukseksi <numero>
         --stack <reserve>[,<commit>]  Aseta PE-reserve/commit-pinoksi <reserve>/
                                       <commit>
         --subsystem <nimi>[:<versio>]
                                       Aseta PE-alijärjestelmäksi <nimi> [& <versio>]
         --compress-debug-sections     Tiivistä DWARF-vianjäljityslohkot käyttäen zlib-kirjastoa
         --decompress-debug-sections   Pura DWARF-vianjäljityslohkojen tiivistys käyttäen zlib-kirjastoa
      -v --verbose                     Luettele kaikki muokatut objektitiedostot
      @<tiedosto>                      Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -V --version                     Näytä tämän ohjelman versionumero
      -h --help                        Näytä tämä tuloste
         --info                        Luettele tuetut objektimuodot & arkkitehtuurit

en: Usage: %s <option(s)> in-file(s)
fi: Käyttö: %s <valitsimet> syötetiedosto(t)

en:  Removes symbols and sections from files
fi:  Poistaa symbolit ja lohkot tiedostoista

en:   -I --input-target=<bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target=<bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -F --target=<bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
fi:   -I --input-target=<bfd-nimi>     Otaksu syötetiedoston olevan muotoa <bfd-nimi>
      -O --output-target=<bfd-nimi>    Luo tulostetiedosto muodossa <bfd-nimi>
      -F --target=<bfd-nimi>           Aseta sekä syöte- että tulostemuodoksi <bfd-nimi>
      -p --preserve-dates              Kopioi muokkaus-/kutsuaikaleimat tulosteeseen

en:   -R --remove-section=<name>       Remove section <name> from the output
      -s --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g -S -d --strip-debug           Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
      -N --strip-symbol=<name>         Do not copy symbol <name>
      -K --keep-symbol=<name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -v --verbose                     List all object files modified
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
      -o <file>                        Place stripped output into <file>
fi:   -R --remove-section=<nimi>       Poista <nimi>-lohkon tulosteesta
      -s --strip-all                   Poista kaikki symbolit ja uudelleensijoitustiedot
      -g -S -d --strip-debug           Poista kaikki vianjäljityssymbolit & -lohkot
         --strip-unneeded              Poista kaikki symbolit, joita ei tarvita uudelleensijoituksessa
         --only-keep-debug             Riisu kaikki paitsi vianjäljitystiedot
      -N --strip-symbol=<nimi>         Älä kopioi symbolia <nimi>
      -K --keep-symbol=<nimi>          Älä riisu symbolia <nimi>
         --keep-file-symbols           Älä riisu tiedostosymboleja
      -w --wildcard                    Salli jokerimerkit symbolien vertailussa
      -x --discard-all                 Poista kaikki ei-yleiset symbolit
      -X --discard-locals              Poista kaikki kääntäjän tuottamat symbolit
      -v --verbose                     Luettele kaikki muutetut objektitiedostot
      -V --version                     Näytä tämän ohjelman versionumero
      -h --help                        Näytä tämä tuloste
         --info                        Luettele tuetut objektimuodot & arkkitehtuurit
      -o <tiedosto>                    Sijoita riisuttu tuloste kohteeseen <tiedosto>

en: unrecognized section flag `%s'
fi: tunnistamaton lohkolippu ”%s”

en: supported flags: %s
fi: tuetut liput: %s

en: error: %s both copied and removed
fi: virhe: %s sekä kopioitu että poistettu

en: error: %s both sets and alters VMA
fi: virhe: %s sekä asettaa että muuttaa VMA:ta

en: error: %s both sets and alters LMA
fi: virhe: %s sekä asettaa että muuttaa LMA:ta

en: cannot open '%s': %s
fi: kohteen ’%s’ avaaminen epäonnistui: %s

en: %s: fread failed
fi: %s: fread-kutsu epäonnistui

en: %s:%d: Ignoring rubbish found on this line
fi: %s:%d: Ei oteta huomioon tältä riviltä löydettyä roskaa

en: error: section %s matches both remove and copy options
fi: virhe: lohko %s täsmää sekä poisto- että kopiointivalitsimiin

en: not stripping symbol `%s' because it is named in a relocation
fi: ei riisuta symbolia ”%s” koska se on nimetty uudelleensijoituksessa

en: %s: Multiple redefinition of symbol "%s"
fi: %s: Useita symbolin ”%s” uudelleenmäärittelyjä

en: %s: Symbol "%s" is target of more than one redefinition
fi: %s: Symboli ”%s” on kohteena useammalle kuin yhdelle uudelleenmäärittelylle

en: couldn't open symbol redefinition file %s (error: %s)
fi: ei voitu avata symbolien uudelleenmäärittelytiedostoa %s (virhe: %s)

en: %s:%d: garbage found at end of line
fi: %s:%d: rivin lopusta löytyi roskaa

en: %s:%d: missing new symbol name
fi: %s:%d: uusi symbolinimi puuttuu

en: %s:%d: premature end of file
fi: %s:%d: ennenaikainen tiedoston loppu

en: stat returns negative size for `%s'
fi: stat-kutsu palauttaa negatiivisen koon kohteelle ”%s”

en: copy from `%s' [unknown] to `%s' [unknown]
fi: kopioidaan arvosta ”%s” [tuntematon] arvoon ”%s” [tuntematon]

en: Unable to change endianness of input file(s)
fi: Ei voi muuttaa syötetiedosto(je)n tavujärjestystyyppiä

en: copy from `%s' [%s] to `%s' [%s]
fi: kopioidaan kohteesta ”%s” [%s] kohteeseen ”%s” [%s]

en: Input file `%s' ignores binary architecture parameter.
fi: Syötetiedosto ”%s” ohittaa binaariarkkitehtuuriparametrin.

en: Unable to recognise the format of the input file `%s'
fi: Syötetiedoston ”%s” muotoa ei voi tunnistaa

en: Output file cannot represent architecture `%s'
fi: Tulostetiedosto ei voi edustaa arkkitehtuuria ”%s”

en: warning: file alignment (0x%s) > section alignment (0x%s)
fi: varoitus: tiedostotasaus (0x%s) > lohkotasaus (0x%s)

en: can't add section '%s'
fi: lohkon ’%s’ lisääminen epäonnistui

en: can't create section `%s'
fi: lohkon ”%s” luominen epäonnistui

en: can't dump section '%s' - it does not exist
fi: lohkon ’%s’ vedostaminen epäonnistui - sitä ei ole olemassa

en: can't dump section - it has no contents
fi: lohkon vedostaminen epäonnistui - siinä ei ollut sisältöä

en: can't dump section - it is empty
fi: lohkon vedostaminen epäonnistui - se on tyhjä

en: could not open section dump file
fi: lohkovedostiedoston avaaminen epäonnistui

en: could not retrieve section contents
fi: lohkon sisällön noutaminen epäonnistui

en: %s: debuglink section already exists
fi: %s: vianjäljityslinkkilohko on jo olemassa

en: cannot create debug link section `%s'
fi: vianjäljityslinkkilohkon ”%s” luominen epäonnistui

en: Can't fill gap after section
fi: Lohkon jälkeisen välin täyttäminen epäonnistui

en: can't add padding
fi: täytteen lisääminen epäonnistui

en: cannot fill debug link section `%s'
fi: vianjäljityslinkkilohkon ”%s” täyttäminen epäonnistui

en: error copying private BFD data
fi: virhe kopioitaessa yksityistä BFD-dataa

en: this target does not support %lu alternative machine codes
fi: tämä kohde ei tue %lu vaihtoehtoisia konekoodeja

en: treating that number as an absolute e_machine value instead
fi: käsitellään tuota numeroa absoluuttisena e_machine-arvona eikä

en: ignoring the alternative value
fi: ei oteta huomioon vaihtoehtoista arvoa

en: cannot create tempdir for archive copying (error: %s)
fi: tempdir-hakemiston luominen arkiston kopiointiin (virhe: %s) epäonnistui

en: Unable to recognise the format of file
fi: Tiedoston muodon tunnistaminen epäonnistui

en: error: the input file '%s' is empty
fi: virhe: syötetiedosto ’%s’ on tyhjä

en: Multiple renames of section %s
fi: Useita lohkon %s uudelleennimeämisiä

en: error in private header data
fi: virhe yksityisessä otsakedatassa

en: failed to create output section
fi: tulostelohkon luominen epäonnistui

en: failed to set size
fi: koon asettaminen epäonnistui

en: failed to set vma
fi: virtuaalisen muistiosoitteen asettaminen epäonnistui

en: failed to set alignment
fi: tasauksen asettaminen epäonnistui

en: failed to copy private data
fi: yksityisen datan kopioiminen epäonnistui

en: relocation count is negative
fi: uudelleensijoituslaskuri on negatiivinen

note: User must pad the section up in order to do this.
en: cannot reverse bytes: length of section %s must be evenly divisible by %d
fi: tavujen järjestyksen kääntäminen päinvastaiseksi epäonnistui: lohkon %s pituuden on oltava parillisesti jaollinen %d:lla

en: can't create debugging section
fi: vianjäljityslohkon luominen epäonnistui

en: can't set debugging section contents
fi: vianjäljityslohkon sisällön asettaminen epäonnistui

en: don't know how to write debugging information for %s
fi: ei tiedetä kuinka kirjoittaa vianjäljitystietoja kohteelle %s

en: could not create temporary file to hold stripped copy
fi: tilapäisen tiedoston luominen tallentamaan riisuttua kopiota epäonnistui

en: %s: bad version in PE subsystem
fi: %s: virheellinen versio PE-alijärjestelmässä

en: unknown PE subsystem: %s
fi: tuntematon PE-alijärjestelmä: %s

en: byte number must be non-negative
fi: tavunumeron on oltava ei-negatiivinen

en: architecture %s unknown
fi: arkkitehtuuri %s tuntematon

en: interleave must be positive
fi: lomituksen täytyy olla positiivinen

en: interleave width must be positive
fi: lomitusleveyden täytyy olla positiivinen

en: bad format for %s
fi: virheellinen muoto kohteelle %s

en: cannot open: %s: %s
fi: avaus epäonnistui: %s: %s

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%s to 0x%x
fi: Varoitus: katkaistaan välitäyte 0x%s tavumuodoksi 0x%x

en: unknown long section names option '%s'
fi: tuntematon pitkä lohkonimien valitsin ’%s’

en: unable to parse alternative machine code
fi: vaihtoehtoisen konekoodin jäsentäminen epäonnistui

en: number of bytes to reverse must be positive and even
fi: päinvastaiseen järjestykseen asetettujen tavujen lukumäärän on oltava positiivinen ja parillinen

en: Warning: ignoring previous --reverse-bytes value of %d
fi: Varoitus: ei oteta huomioon edellistä %d:n ”--reverse-bytes”-arvoa

en: %s: invalid reserve value for --heap
fi: %s: virheellinen reserve-arvo valitsimelle --heap

en: %s: invalid commit value for --heap
fi: %s: virheellinen commit-arvo valitsimelle --heap

en: %s: invalid reserve value for --stack
fi: %s: virheellinen reserve-arvo valitsimelle --stack

en: %s: invalid commit value for --stack
fi: %s: virheellinen commit-arvo valitsimelle --stack

en: interleave start byte must be set with --byte
fi: lomituksen alkutavu täytyy olla asetettu valitsimella --byte

en: byte number must be less than interleave
fi: tavunumeron on oltava lomitusta pienempi

en: interleave width must be less than or equal to interleave - byte`
fi: lomitusleveyden on oltava vähemmän tai yhtä paljon kuin lomitus - byte`

en: unknown input EFI target: %s
fi: tuntematon syöte-EFI-kohde: %s

en: unknown output EFI target: %s
fi: tuntematon tuloste-EFI-kohde: %s

en: warning: could not locate '%s'.  System error message: %s
fi: varoitus: kohteen ’%s’ sijoittaminen epäonnistui.  Järjestelmävirhesanoma: %s

en: warning: could not create temporary file whilst copying '%s', (error: %s)
fi: varoitus: tilapäisen tiedoston luominen kopioitaessa kohdetta ’%s’ epäonnistui, (virhe: %s)

en: %s %s%c0x%s never used
fi: %s %s%c0x%s ei käytetty koskaan

en: Usage: %s <option(s)> <file(s)>
fi: Käyttö: %s <valitsimet> <tiedosto(t)>

en:  Display information from object <file(s)>.
fi:  Näyttää tietoja objekti<tiedosto(i)sta>.

en:  At least one of the following switches must be given:
fi:  Seuraavista valitsimista on valittava vähintään yksi:

en:   -a, --archive-headers    Display archive header information
      -f, --file-headers       Display the contents of the overall file header
      -p, --private-headers    Display object format specific file header contents
      -P, --private=OPT,OPT... Display object format specific contents
      -h, --[section-]headers  Display the contents of the section headers
      -x, --all-headers        Display the contents of all headers
      -d, --disassemble        Display assembler contents of executable sections
      -D, --disassemble-all    Display assembler contents of all sections
      -S, --source             Intermix source code with disassembly
      -s, --full-contents      Display the full contents of all sections requested
      -g, --debugging          Display debug information in object file
      -e, --debugging-tags     Display debug information using ctags style
      -G, --stabs              Display (in raw form) any STABS info in the file
      -W[lLiaprmfFsoRt] or
      --dwarf[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
              =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,=pubtypes,
              =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
              =addr,=cu_index]
                               Display DWARF info in the file
      -t, --syms               Display the contents of the symbol table(s)
      -T, --dynamic-syms       Display the contents of the dynamic symbol table
      -r, --reloc              Display the relocation entries in the file
      -R, --dynamic-reloc      Display the dynamic relocation entries in the file
      @<file>                  Read options from <file>
      -v, --version            Display this program's version number
      -i, --info               List object formats and architectures supported
      -H, --help               Display this information
fi:   -a, --archive-headers    Näytä arkisto-otsaketiedot
      -f, --file-headers       Näytä ylimmän tiedosto-otsakkeen sisältö
      -p, --private-headers    Näytä objektimuotokohtaisen tiedosto-otsakkeen sisältö
      -P, --private=OPT,OPT... Näytä objektimuotokohtaiset sisällöt
      -h, --[section-]headers  Näytä lohko-otsakkeiden sisältö
      -x, --all-headers        Näytä kaikkien otsakkeiden sisältö
      -d, --disassemble        Näytä suoritettavien lohkojen assembler-sisältö
      -D, --disassemble-all    Näytä kaikkien lohkojen assembler-sisältö
      -S, --source             Sekoita lähdekoodi disassembly:n kanssa
      -s, --full-contents      Näytä kaikkien vaadittujen lohkojen koko sisältö
      -g, --debugging          Näytä vianjäljitystiedot objektitiedostossa
      -e, --debugging-tags     Näytä vianjäljitystiedot käyttäen ctags-tyyliä
      -G, --stabs              Näytä (raakamuodossa) kaikki tiedoston STABS-tiedot
      -W[lLiaprmfFsoRt] tai
      --dwarf[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
              =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,=pubtypes,
              =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
              =addr,=cu_index]
                               Näytä DWARF-tiedot tiedostossa
      -t, --syms               Näytä symbolitaulujen sisältö
      -T, --dynamic-syms       Näytä dynaamisen symbolitaulun sisältö
      -r, --reloc              Näytä uudelleensijoitusalkiot tiedostossa
      -R, --dynamic-reloc      Näytä dynaamisen uudelleensijoitusalkiot tiedostossa
      @<tiedosto>              Lue valitsimet <tiedostosta>
      -v, --version            Näytä tämän ohjelman versionumero
      -i, --info               Luettele tuetut objektimuodot ja arkkitehtuurit
      -H, --help               Näytä nämä tiedot

en: 
     The following switches are optional:
fi: 
     Seuraavat valitsimet ovat valinnaisia:

en:   -b, --target=BFDNAME           Specify the target object format as BFDNAME
      -m, --architecture=MACHINE     Specify the target architecture as MACHINE
      -j, --section=NAME             Only display information for section NAME
      -M, --disassembler-options=OPT Pass text OPT on to the disassembler
      -EB --endian=big               Assume big endian format when disassembling
      -EL --endian=little            Assume little endian format when disassembling
          --file-start-context       Include context from start of file (with -S)
      -I, --include=DIR              Add DIR to search list for source files
      -l, --line-numbers             Include line numbers and filenames in output
      -F, --file-offsets             Include file offsets when displaying information
      -C, --demangle[=STYLE]         Decode mangled/processed symbol names
                                      The STYLE, if specified, can be `auto', `gnu',
                                      `lucid', `arm', `hp', `edg', `gnu-v3', `java'
                                      or `gnat'
      -w, --wide                     Format output for more than 80 columns
      -z, --disassemble-zeroes       Do not skip blocks of zeroes when disassembling
          --start-address=ADDR       Only process data whose address is >= ADDR
          --stop-address=ADDR        Only process data whose address is <= ADDR
          --prefix-addresses         Print complete address alongside disassembly
          --[no-]show-raw-insn       Display hex alongside symbolic disassembly
          --insn-width=WIDTH         Display WIDTH bytes on a single line for -d
          --adjust-vma=OFFSET        Add OFFSET to all displayed section addresses
          --special-syms             Include special symbols in symbol dumps
          --prefix=PREFIX            Add PREFIX to absolute paths for -S
          --prefix-strip=LEVEL       Strip initial directory names for -S
fi:   -b, --target=BFD-NIMI          Määrittele kohdeobjektimuodoksi BFD-NIMI
      -m, --architecture=KONE        Määrittele kohdearkkitehtuuriksi KONE
      -j, --section=NIMI             Näytä tiedot vain lohkosta NIMI
      -M, --disassembler-options=OPT Välitä teksti OPT disassemblerille
      -EB --endian=big               Otaksu, että big-endian-tavujärjestystä käytetään disassembloinnissa
      -EL --endian=little            Otaksu, että little-endian-tavujärjestystä käytetään disassembloinnissa
          --file-start-context       Sisällytä asiayhteys tiedoston alusta (yhdessä -S:n kanssa)
      -I, --include=HAKEMISTO        Lisää HAKEMISTO lähdetiedostojen etsintäluetteloon
      -l, --line-numbers             Sisällytä rivinumerot ja tiedostonimet tulosteeseen
      -F, --file-offsets             Sisällytä tiedostosiirrokset kun näytetään tietoja
      -C, --demangle[=TYYLI]         Eheytä runnellut/käsitellyt symbolinimet
                                      TYYLI, jos annettu, voi olla ”auto”, ”gnu”,
                                      ”lucid”, ”arm”, ”hp”, ”edg”, ”gnu-v3”, ”java”
                                      tai ”gnat”
      -w, --wide                     Muotoile tuloste yli 80 sarakkeen levyiseksi
      -z, --disassemble-zeroes       Älä hyppää nollalohkojen yli disassembloinnissa
          --start-address=OSOITE     Käsittele vain dataa, jonka osoite on >= OSOITE
          --stop-address=OSOITE      Käsittele vain dataa, jonka osoite on <= OSOITE
          --prefix-addresses         Tulosta disassemblyn mukana täydellinen osoite
          --[no-]show-raw-insn       Näytä heksadesimaaliluvut symbolisen disassemblyn mukana
          --adjust-vma=SIIRROS       Lisää arvo SIIRROS kaikkiin näytettyihin lohko-osoitteisiin
          --insn-width=LEVEYS        Näytä LEVEYS tavua yhdellä rivillä valitsimella -d
          --adjust-vma=SIIRROS       Lisää SIIRROS kaikkiin näytettyihin lohko-osoitteisiin
          --special-syms             Sisällytä erikoissymbolit symbolivedoksiin
          --prefix=ETULIITE          Lisää ETULIITE absoluuttisiin polkuihin valitsimelle -S
          --prefix-strip=TASO        Riisu alustavat hakemistonimet valitsimelle -S

en:       --dwarf-depth=N        Do not display DIEs at depth N or greater
          --dwarf-start=N        Display DIEs starting with N, at the same depth
                                 or deeper
          --dwarf-check          Make additional dwarf internal consistency checks.
fi:       --dwarf-depth=N        Älä näytä DIE-kohteita syvyydellä N tai syvemmällä
          --dwarf-start=N        Näytä DIE-kohteet aloittaen numerolla N, samalla syvyydellä
                                 tai syvemmällä
          --dwarf-check          Tee lisää dwarf-sisäisiä yhteensopivuustarkistuksia.

en: 
    Options supported for -P/--private switch:
fi: 
    Valitsimet, jotka on tuettu -P/--private -argumentille:

en: section '%s' mentioned in a -j option, but not found in any input file
fi: lohko '%s' mainittu valitsimessa -j, mutta ei löytynyt mistään syötetiedostosta

en: Sections:
fi: Lohkot:

en: Idx Name          Size      VMA       LMA       File off  Algn
fi: Ind Nimi          Koko      VirMuisOs LatMuisOs TiedSiir  Tasaus

en: Idx Name          Size      VMA               LMA               File off  Algn
fi: Ind Nimi          Koko      VirtMuistiOsoite  LatausMuistOsoite TiedSiir  Tasaus

en:   Flags
fi:   Liput

en: %s: not a dynamic object
fi: %s: ei ole dynaaminen objekti

en:  (File Offset: 0x%lx)
fi:  (Tiedostosiirros: 0x%lx)

en: disassemble_fn returned length %d
fi: disassemble_fn palautti pituuden %d

en: 
    Disassembly of section %s:
fi: 
    Lohkon %s disassemblointi:

en: can't use supplied machine %s
fi: ei voi käyttää annettua konetta %s

en: can't disassemble for architecture %s
fi: ei voi disassembloida arkkitehtuuria %s

en: 
    Can't get contents for section '%s'.
fi: 
    Lohkon ’%s’ sisältöjä ei saada.

en: No %s section present
fi: Ei ole %s-lohkoa

en: reading %s section of %s failed: %s
fi: lohkon %s lukeminen kohteesta %s epäonnistui: %s

en: Contents of %s section:
fi: Lohkon %s sisältö:

en: architecture: %s,
fi: arkkitehtuuri: %s,

en: flags 0x%08x:
fi: liput 0x%08x:

en: 
    start address 0x
fi: 
    aloitusosoite 0x

en: option -P/--private not supported by this file
fi: tämä tiedosto ei tue valitsinta -P/--private

en: target specific dump '%s' not supported
fi: kohdekohtaista vedosta ’%s’ ei tueta

en: Contents of section %s:
fi: Lohkon %s sisältö:

en:   (Starting at file offset: 0x%lx)
fi:   (Aloitus tiedostosiirroksessa: 0x%lx)

en: Reading section failed
fi: Lohkon lukeminen epäonnistui

en: no symbols
fi: ei symboleja

en: no information for symbol number %ld
fi: ei tietoja symbolinumerolla %ld

en: could not determine the type of symbol number %ld
fi: symbolinumeron %ld tyypin määritteleminen epäonnistui

en: 
    %s:     file format %s
fi: 
    %s:     tiedostomuoto %s

en: %s: printing debugging information failed
fi: %s: vianjäljitystietojen tulostaminen epäonnistui

en: In archive %s:
fi: Arkistossa %s:

en: In nested archive %s:
fi: Sisäkkäisessä arkistossa %s:

en: error: the start address should be before the end address
fi: virhe: aloitusosoitteen pitäisi olla ennen loppuosoitetta

en: error: the stop address should be after the start address
fi: virhe: pysähtymisosoitteen tulisi olla alkuosoitteen jälkeen

en: error: prefix strip must be non-negative
fi: virhe: etuliitenauhan on oltava ei-negatiivinen

en: error: instruction width must be positive
fi: virhe: käskyleveyden täytyy olla positiivinen

en: unrecognized -E option
fi: tunnistamaton ”-E”-valitsin

en: unrecognized --endian type `%s'
fi: tunnistamaton tavujärjestystyyppi ”%s”

en: For Mach-O files:
      header         Display the file header
      section        Display the segments and sections commands
      map            Display the section map
      load           Display the load commands
      dysymtab       Display the dynamic symbol table
      codesign       Display code signature
      seg_split_info Display segment split info
fi: Mach-O-tiedostoille:
      header         Näytä tiedosto-otsake
      section        Näytä segmentti- ja lohkokomennot
      map            Näytä lohkokartta
      load           Näytä latauskomennot
      dysymtab       Näytä dynaaminen symbolitaulu
      codesign       Näytä koodiallekirjoitus
      seg_split_info Näytä segmentinjakotiedot

en: Mach-O header:
fi: Mach-O-otsake:

en:  magic     : %08lx
fi:  maaginen  : %08lx

en:  cputype   : %08lx (%s)
fi:  prosessorityyppi : %08lx (%s)

en:  cpusubtype: %08lx
fi:  prosessorialityyppi: %08lx

en:  filetype  : %08lx (%s)
fi:  tiedostotyyppi : %08lx (%s)

en:  flags     : %08lx (
fi:  liput     : %08lx (

en:  reserved  : %08x
fi:  varattu   : %08x

en: Segments and Sections:
fi: Segmentit ja lohkot:

en:  #: Segment name     Section name     Address
fi:  #: Segmenttinimi    Lohkonimi        Osoite

en:   [bad block length]
fi:   [väärä lohkopituus]

en:   %u index entries:
fi:   %u indeksialkiota:

en:   index entry %u: type: %08x, offset: %08x
fi:   indeksialkio %u: tyyppi: %08x, siirros: %08x

en:   version:           %08x
fi:   versio:            %08x

en:   flags:             %08x
fi:   liput:             %08x

en:   hash offset:       %08x
fi:   hash-siirros:      %08x

en:   ident offset:      %08x (- %08x)
fi:   ident-siirros:     %08x (- %08x)

en:    identity: %s
fi:    identiteetti: %s

en:   nbr special slots: %08x (at offset %08x)
fi:   numeroerityisvälit:%08x (siirrososoitteessa %08x)

en:   nbr code slots:    %08x
fi:   numerokoodivälit:  %08x

en:   code limit:        %08x
fi:   koodiraja:         %08x

en:   hash size:         %02x
fi:   hash-koko:         %02x

en:   hash type:         %02x (%s)
fi:   hash-tyyppi:       %02x (%s)

en:   page size:         %02x
fi:   sivukoko:          %02x

en:   scatter offset:    %08x
fi:   sirotussiirros:    %08x

en:   [truncated block]
fi:   [typistetty lohko]

en:  magic : %08x (%s)
fi:  maaginen : %08x (%s)

en:  length: %08x
fi:  pituus: %08x

en: cannot read code signature data
fi: koodin allekirjoitustietojen lukeminen epäonnistui

en: cannot read segment split info
fi: segmentin halkaisutietojen lukeminen epäonnistui

en: segment split info is not nul terminated
fi: segmentin halkaisutiedot eivät pääty nul-merkkiin

en:   32 bit pointers:
fi:   32-bittiset osoittimet:

en:   64 bit pointers:
fi:   64-bittiset osoittimet:

en:   Unhandled location type %u
fi:   Käsitelemätön sijaintityyppi %u

en: For XCOFF files:
      header      Display the file header
      aout        Display the auxiliary header
      sections    Display the section headers
      syms        Display the symbols table
      relocs      Display the relocation entries
      lineno      Display the line number entries
      loader      Display loader section
      except      Display exception table
      typchk      Display type-check section
      traceback   Display traceback tags
      toc         Display toc symbols
      ldinfo      Display loader info in core files
fi: XCOFF-tiedostoille:
      header      Näytä tiedosto-otsake
      aout        Näytä lisäotsake
      sections    Näytä lohko-otsakkeet
      syms        Näytä symbolien taulu
      relocs      Näytä sijoittelualkiot
      lineno      Näytä rivinumeroalkiot
      loader      Näytä lataajalohko
      except      Näytä poikkeustaulu
      typchk      Näytä tyyppitarksituslohko
      traceback   Näytä paluujäljitystunnisteet
      toc         Näytä sisällysluettelosymbolit
      ldinfo      Näytä lataustiedot ydintiedostoissa

en:   nbr sections:  %d
fi:   numerolohkot:    %d

en:   time and date: 0x%08x  -
fi:   aika ja päivämäärä: 0x%08x  -

en: not set
fi: ei asetettu

en:   symbols off:   0x%08x
fi:   symbolien siirros: 0x%08x

en:   nbr symbols:   %d
fi:   numerosymbolit: %d

en:   opt hdr sz:    %d
fi:   valitsinotsakekoko:    %d

en:   flags:         0x%04x
fi:   liput:         0x%04x

en: Auxiliary header:
fi: Lisäotsake:

en:   No aux header
fi:   Ei lisäotsaketta

en: warning: optional header size too large (> %d)
fi: varoitus: valinnainen otsakekoko on liian suuri (> %d)

en: cannot read auxhdr
fi: lisäotsakkeen lukeminen epäonnistui

en: Section headers (at %u+%u=0x%08x to 0x%08x):
fi: Lohko-otsakkeet (osoitteesta %u+%u=0x%08x osoitteeseen 0x%08x):

en:   No section header
fi:   Ei lohko-otsakkeita

en: cannot read section header
fi: lohko-otsakkeiden lukeminen epäonnistui

en:             Flags: %08x
fi:             Liput: %08x

en: overflow - nreloc: %u, nlnno: %u
fi: ylivuoto - nreloc: %u, nlnno: %u

en: cannot read section headers
fi: lohko-otsakkeiden lukeminen epäonnistui

en: cannot read strings table length
fi: ei voida lukea merkkijonotaulupituutta

en: cannot read strings table
fi: merkkijonotaulun lukeminen epäonnistui

en: cannot read symbol table
fi: symbolitaulun lukeminen epäonnistui

en: cannot read symbol entry
fi: symbolitaulurivin lukeminen epäonnistui

en: cannot read symbol aux entry
fi: symbolilisätulokohdan lukeminen epäonnistui

en: Symbols table (strtable at 0x%08x)
fi: Symbolien taulu (strtable osoitteessa 0x%08x)

en: :
      No symbols
fi: :
      Ei symboleja

en:  (no strings):
fi:  (ei merkkijonoja):

en:  (strings size: %08x):
fi:  (merkkijonojen koko: %08x):

note: Translators: 'sc' is for storage class, 'off' for offset.
en:   # sc         value    section  type aux name/off
fi:   # sc         arvo     lohko    tyyppi lisä nimi/pois

en: offset: %08x
fi: siirros: %08x

en: Relocations for %s (%u)
fi: Sijoitukset kohteelle %s (%u)

en: cannot read relocations
fi: sijoitusten lukeminen epäonnistui

en: cannot read relocation entry
fi: sijoitusrivin lukeminen epäonnistui

en: Line numbers for %s (%u)
fi: Rivinumerot kohteelle %s (%u)

en: cannot read line numbers
fi: rivinumeroiden lukeminen epäonnistui

note: Line number, symbol index and physical address.
en: lineno  symndx/paddr
fi: rivinro symndx/paddr

en: cannot read line number entry
fi: rivinumerokohteiden lukeminen epäonnistui

en: no .loader section in file
fi: ei .loader-lohkoa tiedostossa

en: section .loader is too short
fi: lohko .loader on liian lyhyt

en: Loader header:
fi: Loader-otsake:

en:   version:           %u
fi:    Versio:           %u

en:  Unhandled version
fi: Käsittelemätön versio

en:   nbr symbols:       %u
fi:   numerosymbolit:    %u

en:   nbr relocs:        %u
fi:   numero-reloc-tietueet:%u

note: Import string table length.
en:   import strtab len: %u
fi:   tuonti strtab pituus: %u

en:   nbr import files:  %u
fi:   numerotuontitiedostot:%u

en:   import file off:   %u
fi:   tuonti tiedostosiirros: %u

en:   string table len:  %u
fi:   merkkijonotaulun pituus: %u

en:   string table off:  %u
fi:   merkkijonotaulun siirros: %u

en: Dynamic symbols:
fi: Dynaamiset symbolit:

en: (bad offset: %u)
fi: (väärä siirrososoite: %u)

en: Dynamic relocs:
fi: Dynaamiset relocs-tietueet:

en: Import files:
fi: Tuontitiedostot:

en: no .except section in file
fi: ei .except-lohkoa tiedostossa

en: Exception table:
fi: Poikkeustaulu:

en: no .typchk section in file
fi: ei .typchk-lohkooa tiedostossa

en: Type-check section:
fi: Tyyppitarkistuslohko:

en:  address beyond section size
fi: osoite lohkokoon takana

en:  tags at %08x
fi:  tunnisteet osoitteessa %08x

en:  number of CTL anchors: %u
fi:  CTL-linkkien lukumäärä: %u

en:  Name (len: %u):
fi:  Nimi (pituus: %u):

en: [truncated]
fi: [typistetty]

en:  (end of tags at %08x)
fi:  (tunnisteiden loppu osoitteessa %08x)

en:  no tags found
fi:  tunnisteita ei löytynyt

en:  Truncated .text section
fi:  Typistetty .text-lohko

en: TOC:
fi: Sisällysluettelo:

en: Nbr entries: %-8u Size: %08x (%u)
fi: Numerorivit: %-8u Koko: %08x (%u)

en: cannot read header
fi: ei voida lukea otsaketta

en: File header:
fi: Tiedosto-otsake:

en:   magic:         0x%04x (0%04o)
fi:   maaginen:      0x%04x (0%04o)

en: (WRMAGIC: writable text segments)
fi: (WRMAGIC: kirjoituskelpoiset tekstisegmentit)

en: (ROMAGIC: readonly sharablee text segments)
fi: (ROMAGIC: kirjoitussuojatut jaettavat tekstisegmentit)

en: (TOCMAGIC: readonly text segments and TOC)
fi: (TOCMAGIC: kirjoitussuojatut tekstisegmentit ja sisällysluettelo)

en: unknown magic
fi: tuntematon maaginen arvo

en:   Unhandled magic
fi:   Käsitelemätön maaginen arvo

en: cannot read loader info table
fi: lataustietotaulun lukeminen epäonnistui

en: 
    ldinfo dump not supported in 32 bits environments
fi: 
    ldinfo-vedosta ei tueta 32-bittiympäristöissä

en: cannot core read header
fi: ydinlukuotsake epäonnistui

en: Core header:
fi: Ydinotsake:

en:   version:    0x%08x
fi:   versio:     0x%08x

en: (dumpx format - aix4.3 / 32 bits)
fi: (dumpx-muoto - aix4.3 / 32-bittinen)

en: (dumpxx format - aix5.0 / 64 bits)
fi: (dumpxx-muoto - aix5.0 / 64-bittinen)

en: unknown format
fi: tuntematon muoto

en: invalid value specified for pragma code_page.
fi: virheellinen arvo annettu code_page-pragmalle.

en: parse_coff_type: Bad type code 0x%x
fi: parse_coff_type: Virheellinen tyyppikoodi 0x%x

en: bfd_coff_get_syment failed: %s
fi: bfd_coff_get_syment epäonnistui: %s

en: bfd_coff_get_auxent failed: %s
fi: bfd_coff_get_auxent epäonnistui: %s

en: %ld: .bf without preceding function
fi: %ld: .bf ilman edeltävää funktiota

en: %ld: unexpected .ef
fi: %ld: odottamaton .ef

en: %s: no recognized debugging information
fi: %s: ei tunnistettavia vianjäljitystietoja

en: Last stabs entries before error:
fi: Viimeiset stabs-alkiot ennen virhettä:

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: <no-name>
fi: <nimetön>

en: Unable to seek to 0x%lx for %s
fi: Ei voida hakea arvoa 0x%lx kohteelle %s

en: Out of memory allocating 0x%lx bytes for %s
fi: Muisti loppui varattaessa 0x%lx tavua kohteelle %s

en: Unable to read in 0x%lx bytes of %s
fi: Ei voi lukea 0x%lx tavua kohteesta %s

en: Don't know about relocations on this machine architecture
fi: Tämän konearkkitehtuurin uudelleensijoituksia ei tunneta

en: 32-bit relocation data
fi: 32-bittinen sijoitusdata

en: out of memory parsing relocs
fi: muisti loppui jäsenneltäessä relocs-alkioita

en: 64-bit relocation data
fi: 64-bittinen sijoitusdata

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name + Addend
fi:  Siirros    Tiedot  Tyyppi              Sym. arvo   Symbolin nimi + Lisättävä

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name + Addend
fi:  Siirros    Tiedot  Tyyppi          Sym.arvo   Sym. nimi + Lisättävä

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name
fi:  Siirros    Tiedot  Tyyppi              Sym. arvo   Symbolin nimi

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name
fi:  Siirros  Tiedot   Tyyppi           Sym.arvo   Sym. nimi

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name + Addend
fi:     Siirros            Tiedot           Tyyppi             Symbolin arvo   Symbolin nimi + Lisättävä

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name + Addend
fi:   Siirros         Tiedot         Tyyppi         Sym. arvo     Sym. nimi + Lisättävä

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name
fi:     Siirros            Tiedot           Tyyppi             Symbolin arvo   Symbolin nimi

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name
fi:   Siirros         Tiedot         Tyyppi         Sym. arvo     Symbolinimi

en: unrecognized: %-7lx
fi: tunnistamaton: %-7lx

en: <unknown addend: %lx>
fi: <tuntematon lisättävä: %lx>

en:  bad symbol index: %08lx
fi:  virheellinen symboli-indeksi: %08lx

en: <string table index: %3ld>
fi: <merkkijonotaulun indeksi: %3ld>

en: <corrupt string table index: %3ld>
fi: <rikkinäinen merkkijonotauluindeksi: %3ld>

en: Processor Specific: %lx
fi: Suoritinkohtainen: %lx

en: Operating System specific: %lx
fi: Käyttöjärjestelmäkohtainen: %lx

en: <unknown>: %lx
fi: <tuntematon>: %lx

en: NONE (None)
fi: NONE (Ei mitään)

en: REL (Relocatable file)
fi: REL (Uudelleensijoitettava tiedosto)

en: EXEC (Executable file)
fi: EXEC (Suoritettava tiedosto)

en: DYN (Shared object file)
fi: DYN (Jaettu objektitiedosto)

en: CORE (Core file)
fi: CORE (Muistivedos)

en: Processor Specific: (%x)
fi: Suoritinkohtainen: (%x)

en: OS Specific: (%x)
fi: Käyttöjärjestelmäkohtainen: (%x)

en: <unknown>: %x
fi: <tuntematon>: %x

en: None
fi: Ei mitään

en: <unknown>: 0x%x
fi: <tuntematon>: 0x%x

en: , <unknown>
fi: , <tuntematon>

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown mac
fi: tuntematon mac

en: , relocatable
fi: , uudelleensijoitettava

en: , relocatable-lib
fi: , sijoitettava kirjasto

en: , unknown v850 architecture variant
fi: , tuntematon v850-arkkitehtuurivariantti

en: , unknown CPU
fi: , tuntematon prosessori

en: , unknown ABI
fi: , tuntematon ABI

en: , unknown ISA
fi: , tuntematon ISA

en: : architecture variant:
fi: : arkkitehtuurivariantti:

en: : unknown
fi: : tuntematon

en: : unknown extra flag bits also present
fi: : tuntemattomat lisälippubitit myös mukana

en: Standalone App
fi: Erillinen sovellus

en: <unknown: %x>
fi: <tuntematon: %x>

note: This message is probably going to be displayed in a 15 character wide field, so put the hex value first.
en: %08x: <unknown>
fi: %08x: <tuntematon>

en: Usage: readelf <option(s)> elf-file(s)
fi: Käyttö: readelf <valitsimet> elf-tiedosto(t)

en:  Display information about the contents of ELF format files
fi:  Näytä tietoja ELF-muotoisten tiedostojen sisällöstä

en:  Options are:
      -a --all               Equivalent to: -h -l -S -s -r -d -V -A -I
      -h --file-header       Display the ELF file header
      -l --program-headers   Display the program headers
         --segments          An alias for --program-headers
      -S --section-headers   Display the sections' header
         --sections          An alias for --section-headers
      -g --section-groups    Display the section groups
      -t --section-details   Display the section details
      -e --headers           Equivalent to: -h -l -S
      -s --syms              Display the symbol table
         --symbols           An alias for --syms
      --dyn-syms             Display the dynamic symbol table
      -n --notes             Display the core notes (if present)
      -r --relocs            Display the relocations (if present)
      -u --unwind            Display the unwind info (if present)
      -d --dynamic           Display the dynamic section (if present)
      -V --version-info      Display the version sections (if present)
      -A --arch-specific     Display architecture specific information (if any)
      -c --archive-index     Display the symbol/file index in an archive
      -D --use-dynamic       Use the dynamic section info when displaying symbols
      -x --hex-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as bytes
      -p --string-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as strings
      -R --relocated-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as relocated bytes
      -w[lLiaprmfFsoRt] or
      --debug-dump[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
                   =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,=pubtypes,
                   =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
                   =addr,=cu_index]
                             Display the contents of DWARF2 debug sections
fi:  Valitsimet ovat:
      -a --all               Sama kuin: -h -l -S -s -r -d -V -A -I
      -h --file-header       Näytä ELF-tiedosto-otsake
      -l --program-headers   Näytä ohjelmaotsakkeet
         --segments          Alias valitsimelle --program-headers
      -S --section-headers   Näytä lohkojen otsake
         --sections          Alias valitsimelle --section-headers
      -g --section-groups    Näytä lohkoryhmät
      -t --section-details   Näytä lohkon yksityiskohdat
      -e --headers           Sama kuin: -h -l -S
      -s --syms              Näytä symbolitaulu
         --symbols           Alias valitsimelle --syms
      --dyn-syms             Näytä dynaaminen symbolitaulu
      -n --notes             Näytä ydin notes (jos on olemassa)
      -r --relocs            Näytä uudelleensijoitukset (jos on olemassa)
      -u --unwind            Näytä palautustiedot (jos on olemassa)
      -d --dynamic           Näytä dynaaminen lohko (jos on olemassa)
      -V --version-info      Näytä versiolohkot (jos on olemassa)
      -A --arch-specific     Näytä arkkitehtuurikohtaiset tiedot (jos niitä on).
      -D --use-dynamic       Käytä dynaamisia lohkotietoja, kun näytetään symboleja
      -x --hex-dump=<numero|nimi>
                             Vedosta lohkon <numero|nimi> sisältö tavuina
      -p --string-dump=<numero|nimi>
                             Vedosta lohkon <numero|nimi> sisältö merkkijonoina
      -R --relocated-dump=<numero|nimi>
                             Vedosta lohkon <numero|nimi> sisältö merkkijonoina
      -w[lLiaprmfFsoRt] tai
      --debug-dump[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
                   =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,=pubtypes,
                   =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
                   =addr,=cu_index]
                             Näytä DWARF2-vianjäljityslohkojen sisältö

en:   --dwarf-depth=N        Do not display DIEs at depth N or greater
      --dwarf-start=N        Display DIEs starting with N, at the same depth
                             or deeper
fi:   --dwarf-depth=N        Älä näytä DIE-kohteita syvyydellä N tai suuremmalla
      --dwarf-start=N        Näytä DIE-kohteet aloittaen numerolla N, samalla syvyydellä
                             tai syvemmällä

en:   -i --instruction-dump=<number|name>
                             Disassemble the contents of section <number|name>
fi:   -i --instruction-dump=<numero|nimi>
                             Disassembloi lohkon <numero|nimi> sisältö

en:   -I --histogram         Display histogram of bucket list lengths
      -W --wide              Allow output width to exceed 80 characters
      @<file>                Read options from <file>
      -H --help              Display this information
      -v --version           Display the version number of readelf
fi:   -I --histogram         Näytä bucket-luettelopituuksien histogrammi
      -W --wide              Salli yli 80 merkin levyinen tuloste
      @<tiedosto>            Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -H --help              Näytä nämä tiedot
      -v --version           Näytä readelf-ohjelman versionumero

en: Out of memory allocating dump request table.
fi: Muisti loppui varattaessa tiedostovedospyyntötaulua.

en: Invalid option '-%c'
fi: Virheellinen valitsin ’-%c’

en: Nothing to do.
fi: Ei mitään tehtävää.

en: none
fi: ei mitään

en: 2's complement, little endian
fi: kahden komplementti, ”little endian”-tavujärjestys

en: 2's complement, big endian
fi: kahden komplementti, ”big endian”-tavujärjestys

en: Not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start
fi: Ei ELF-tiedosto - siinä on väärät maagiset tavut alussa

en: ELF Header:
fi: ELF-otsake:

en:   Magic:
fi:   Maaginen numero:

en:   Class:                             %s
fi:   Luokka:                               %s

en:   Data:                              %s
fi:   Data:                                 %s

en:   Version:                           %d %s
fi:   Versio:                               %d %s

en: <unknown: %lx>
fi: <tuntematon: %lx>

en:   OS/ABI:                            %s
fi:   Käyttöjärjestelmä/ABI:                %s

en:   ABI Version:                       %d
fi:   ABI-versio:                           %d

en:   Type:                              %s
fi:   Tyyppi:                               %s

en:   Machine:                           %s
fi:   Kone:                                 %s

en:   Version:                           0x%lx
fi:   Versio:                               0x%lx

en:   Entry point address:
fi:   Tulokohtaosoite:

en: 
      Start of program headers:
fi: 
      Ohjelmaotsakkeiden alku:

en:  (bytes into file)
      Start of section headers:
fi:  (tavua tiedostoon)
      Lohko-otsakkeiden alku:

en:  (bytes into file)
fi:  (tavua tiedostoon)

en:   Flags:                             0x%lx%s
fi:   Liput:                                0x%lx%s

en:   Size of this header:               %ld (bytes)
fi:   Tämän otsakkeen koko:                 %ld (tavua)

en:   Size of program headers:           %ld (bytes)
fi:   Ohjelmaotsakkeiden koko:              %ld (tavua)

en:   Number of program headers:         %ld
fi:   Ohjelmaotsakkeiden lukumäärä:         %ld

en:   Size of section headers:           %ld (bytes)
fi:   Lohko-otsakkeiden koko:               %ld (tavua)

en:   Number of section headers:         %ld
fi:   Lohko-otsakkeiden lukumäärä:          %ld

en:   Section header string table index: %ld
fi:   Lohko-otsakemerkkijonotaulun indeksi: %ld

en:  <corrupt: out of range>
fi:  <rikki: lukualueen ulkopuolella>

en: program headers
fi: ohjelmaotsakkeet

en: possibly corrupt ELF header - it has a non-zero program header offset, but no program headers
fi: mahdollisesti rikkinäinen ELF-otsake - sillä on nollasta poikkeava otsakesiirrososoite, mutta ei ohjelmaotsakkeita

en: 
    There are no program headers in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole ohjelmaotsakkeita.

en: 
    Elf file type is %s
fi: 
    Elf-tiedostotyyppi on %s

en: Entry point
fi: Tulokohta

en: 
    There are %d program headers, starting at offset
fi: 
    Ohjelmaotsakkeita on %d kpl, alkaen siirroksesta

en: 
    Program Headers:
fi: 
    Ohjelmaotsakkeet:

en:   Type           Offset   VirtAddr   PhysAddr   FileSiz MemSiz  Flg Align
fi:   Tyyppi         Siirros  VirtOsoite FyysOsoite TiedKok MuisKok Lip Tasaus

en:   Type           Offset   VirtAddr           PhysAddr           FileSiz  MemSiz   Flg Align
fi:   Tyyppi         Siirros  VirtuaaliOsoite    FyysinenOsoite     TiedKoko MuisKoko Lip Tasaus

en:   Type           Offset             VirtAddr           PhysAddr
fi:   Tyyppi         Siirros            VirtuaaliOsoite    FyysinenOsoite

en:                  FileSiz            MemSiz              Flags  Align
fi:                  TiedostoKoko       MuistiKoko          Liput  Tasaus

en: more than one dynamic segment
fi: useampi kuin yksi dynaaminen segmentti

en: no .dynamic section in the dynamic segment
fi: ei .dynamic-lohkoa dynaamisessa segmentissä

en: the .dynamic section is not contained within the dynamic segment
fi: .dynamic-lohko ei ole dynaamisen segmentin sisällä

en: the .dynamic section is not the first section in the dynamic segment.
fi: .dynamic-lohko ei ole dynaamisen segmentin ensimmäinen lohko.

en: Unable to find program interpreter name
fi: Ohjelmatulkin nimeä ei löydy

en: Internal error: failed to create format string to display program interpreter
fi: Sisäinen virhe: ei voitu luoda muotomerkkijonoa ohjelmatulkin näyttämiseksi

en: Unable to read program interpreter name
fi: Ohjelmatulkin nimeä ei voitu lukea

en: 
          [Requesting program interpreter: %s]
fi: 
          [Pyydetään ohjelmatulkkia: %s]

en: 
     Section to Segment mapping:
fi: 
     Lohkosta segmenttiin ḱuvaus:

en:   Segment Sections...
fi:   Segmenttilohkot...

en: Cannot interpret virtual addresses without program headers.
fi: Virtuaalisia osoitteita ei voi tulkata ilman ohjelmaotsakkeita.

en: Virtual address 0x%lx not located in any PT_LOAD segment.
fi: Virtuaaliosoite 0x%lx ei sijaitse missään PT_LOAD-segmentissä.

en: section headers
fi: lohko-otsakkeet

en: sh_entsize is zero
fi: sh_entsize on nolla

en: Invalid sh_entsize
fi: Virheellinen sh_entsize

en: symbols
fi: symbolit

en: symbol table section indicies
fi: symbolitaulukkolohkojen indeksit

en: UNKNOWN (%*.*lx)
fi: TUNTEMATON (%*.*lx)

en: possibly corrupt ELF file header - it has a non-zero section header offset, but no section headers
fi: mahdollisesti rikkinäinen ELF-tiedosto-otsake - sillä on nollasta poikkeava lohko-otssakesiirrososoite, mutta ei lohko-otsakkeita

en: 
    There are no sections in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole lohkoja.

en: There are %d section headers, starting at offset 0x%lx:
fi: Lohko-otsakkeita on %d kpl, alkaen siirroksesta 0x%lx:

en: string table
fi: merkkijonotaulu

en: Section %d has invalid sh_entsize of %
fi: Lohkossa %d on virheellinen % sh_entsize

en: (Using the expected size of %d for the rest of this dump)
fi: (Käytetään %d:n otaksuttua kokoa tämän vedoksen loppuosaan)

en: File contains multiple dynamic symbol tables
fi: Tiedosto sisältää useita dynaamisia symbolitauluja

en: File contains multiple dynamic string tables
fi: Tiedosto sisältää useita dynaamisia merkkijonotauluja

en: dynamic strings
fi: dynaamiset merkkijonot

en: File contains multiple symtab shndx tables
fi: Tiedosto sisältää useita ”symtab shndx”-tauluja

en: 
    Section Headers:
fi: 
    Lohko-otsakkeet:

en: 
    Section Header:
fi: 
    Lohko-otsake:

en:   [Nr] Name
fi:   [Numero] Nimi

en:        Type            Addr     Off    Size   ES   Lk Inf Al
fi:        Tyyppi          Osoite   Siirr. Koko   Yht  LnkTdt Tasaus

en:   [Nr] Name              Type            Addr     Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
fi:   [Nr] Nimi              Tyyppi          Osoite   Siirr. Koko  Yht Lip Lk Tdt Tasaus

en:        Type            Address          Off    Size   ES   Lk Inf Al
fi:        Tyyppi          Osoite          Siirros Koko   Yht  Lk Tdt Tasaus

en:   [Nr] Name              Type            Address          Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
fi:   [Nr] Nimi              Tyyppi          Osoite           Siirr. Koko  Yht Lip Lk Tdt Tasaus

en:        Type              Address          Offset            Link
fi:        Tyyppi           Osoite            Siirros           Linkki

en:        Size              EntSize          Info              Align
fi:        Koko              KokonaisKoko     Tiedot            Tasaus

en:   [Nr] Name              Type             Address           Offset
fi:   [Nr] Nimi              Tyyppi           Osoite            Siirros

en:        Size              EntSize          Flags  Link  Info  Align
fi:        Koko              KokonaisKoko     Liput  Link  Tied. Tasaus

en:        Flags
fi:        Liput

en: section %u: sh_link value of %u is larger than the number of sections
fi: lohko %u: %u-linkkiarvo sh_link on suurempi kuin lohkojen lukumäärä

en: Key to Flags:
      W (write), A (alloc), X (execute), M (merge), S (strings), l (large)
      I (info), L (link order), G (group), T (TLS), E (exclude), x (unknown)
      O (extra OS processing required) o (OS specific), p (processor specific)
fi: Lippuavaimet:
      W (kirjoita), A (varaa), X (suorita), M (lomita), S (merkkijonot), l (large)
      I (tiedot), L (linkitysjärjestys), G (ryhmä), T (TLS), E (sulje pois), x (tuntematon)
      O (vaatii käyttöjärjestelmäkohtaista lisäkäsittelyä) o (Käyttöjärjestelmäkohtainen),
      p (suoritinkohtainen)

en: Key to Flags:
      W (write), A (alloc), X (execute), M (merge), S (strings)
      I (info), L (link order), G (group), T (TLS), E (exclude), x (unknown)
      O (extra OS processing required) o (OS specific), p (processor specific)
fi: Lippuavaimet:
      W (kirjoita), A (varaa), X (suorita), M (lomita), S (merkkijonot)
      I (tiedot), L (linkitysjärjestys), G (ryhmä), T (TLS), E (sulje pois), x (tuntematon)
      O (vaatii käyttöjärjestelmäkohtaista lisäkäsittelyä) o (Käyttöjärjestelmäkohtainen),
      p (suoritinkohtainen)

en: [<unknown>: 0x%x]
fi: [<tuntematon>: 0x%x]

en: 
    There are no sections to group in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole lohkoja ryhmille.

en: Section headers are not available!
fi: Lohko-otsakkeita ei ole saatavilla!

en: 
    There are no section groups in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole lohkoryhmiä.

en: Bad sh_link in group section `%s'
fi: Virheellinen sh_link-kenttä ryhmälohkossa ”%s”

en: Corrupt header in group section `%s'
fi: Rikkoutunut otsake ryhmälohkossa ”%s”

en: Bad sh_info in group section `%s'
fi: Virheellinen sh_info-kenttä ryhmälohkossa ”%s”

en: section data
fi: lohkodata

en: 
    %sgroup section [%5u] `%s' [%s] contains %u sections:
fi: 
    %sryhmälohko [%5u] ”%s” [%s] sisältää %u lohkoa:

en:    [Index]    Name
fi:    [Indeksi]  Nimi

en: section [%5u] in group section [%5u] > maximum section [%5u]
fi: lohko [%5u] ryhmälohkossa [%5u] > maksimilohko [%5u]

en: section [%5u] in group section [%5u] already in group section [%5u]
fi: lohko [%5u] ryhmälohkossa [%5u] on jo ryhmälohkossa [%5u]

en: section 0 in group section [%5u]
fi: lohko 0 ryhmälohkossa [%5u]

en: dynamic section image fixups
fi: dynaamiset lohkovedoskorjaukset

en: 
    Image fixups for needed library #%d: %s - ident: %lx
fi: 
    Kuvakorjaukset tarvitulle kirjastolle #%d: %s - ident: %lx

en: Seg Offset           Type                             SymVec DataType
fi: Lohkosiirros         Tyyppi                           SymVek.Tietotyyppi

en: dynamic section image relocations
fi: dynaamiset lohkovedossijoitukset

en: 
    Image relocs
fi: 
    Vedos reloc-tietueet

en: Seg Offset   Type                            Addend            Seg Sym Off
fi: Lohko Siirros Tyyppi                         Yhteenlaskettava  Lohko Symbolit Siirros

en: dynamic string section
fi: dynaaminen merkkijonolohko

en: 
    '%s' relocation section at offset 0x%lx contains %ld bytes:
fi: 
    ’%s’ uudelleensijoituslohko siirroksessa 0x%lx sisältää %ld tavua:

en: 
    There are no dynamic relocations in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole dynaamisia uudelleensijoituksia.

en: 
    Relocation section
fi: 
    Uudelleensijoituslohkon

en:  at offset 0x%lx contains %lu entries:
fi:  siirroksessa 0x%lx on %lu alkiota:

en: 
    There are no relocations in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole uudelleensijoituksia.

en: 	Unknown version.
fi: 	Tuntematon versio.

en: unwind table
fi: palautustaulu

en: Skipping unexpected relocation type %s
fi: Ohittaa odottamattoman uudelleensijoitustyypin %s

en: 
    There are no unwind sections in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole palautuslohkoja.

en: 
    Could not find unwind info section for
fi: 
    Ei voitu löytää palautustietolohkoja kohteelle

en: '%s'
fi: ’%s’

en: unwind info
fi: palautustiedot

en: 
    Unwind section
fi: 
    Unwind-lohko

en: unwind data
fi: unwind-tiedot

en: Skipping unexpected relocation at offset 0x%lx
fi: Ohittaa odottamattoman uudelleensijoituksen siirrososoitteessa 0x%lx

en: [Truncated opcode]
fi: [Typistetty käskykoodi]

en: Refuse to unwind
fi: Kieltäytyä palauttamaan

en:      [Reserved]
fi:      [Varattu]

en:      finish
fi:      loppu

en: [Spare]
fi: [Ylimääräinen]

en:      [unsupported opcode]
fi:      [tukematon käskykoodi]

en: pop frame {
fi: pop-kehys {

en: [pad]
fi: [näppäimistö]

en:   Personality routine:
fi:   Henkilörutiini:

en:   [Truncated data]
fi:   [Typistetyt tiedot]

en: Corrupt ARM compact model table entry: %x
fi: Rikkinäinen ARM-suppeamallitaulurivi: %x

en:   Compact model index: %d
fi:   Suppea malli-indeksi: %d

en: Unknown ARM compact model index encountered
fi: Tuntematon ARM-suppeamalli-indeksi kohdattu

en:   [reserved]
fi:   [varattu]

en:   Restore stack from frame pointer
fi:   Palauta pino kehysosoittimesta

en:   Stack increment %d
fi:   Pinoaskelkasvatus %d

en:   Registers restored:
fi:   Rekisterit palautettu:

en:   Return register: %s
fi:   Paluurekisteri: %s

en:   [reserved (%d)]
fi:   [varattu (%d)]

en: Unsupported architecture type %d encountered when decoding unwind table
fi: Kohdattiin tukematon arkkitehtuurityyppi %d dekoodattaessa palautustaulua

en: corrupt index table entry: %x
fi: rikkinäinen indeksitaulurivi: %x

en: Could not locate .ARM.extab section containing 0x%lx.
fi: Ei voitu paikantaa ”.ARM.extab”-lohkoa, joka sisältää 0x%lx.

en: Unsupported architecture type %d encountered when processing unwind table
fi: Kohdattiin tukematon arkkitehtuurityyppi %d prosessoitaessa palautustaulua

en: 
    Unwind table index '%s' at offset 0x%lx contains %lu entries:
fi: 
    Palautustauluindeksi ’%s’ siirroksessa 0x%lx sisältää %lu alkiota:

en: 
    The decoding of unwind sections for machine type %s is not currently supported.
fi: 
    Palautuslohkojen dekoodausta konetyypille %s ei nykyisin tueta.

en: NONE
fi: EI MITÄÄN

en: Interface Version: %s
fi: Rajapintaversio: %s

en: <corrupt: %
fi: <rikki: %

en: Time Stamp: %s
fi: Aikaleima: %s

en: dynamic section
fi: dynaaminen lohko

en: 
    There is no dynamic section in this file.
fi: 
    Tässä tiedostossa ei ole dynaamista lohkoa.

en: Unable to seek to end of file!
fi: Hakua ei voi suorittaa tiedoston loppuun!

en: Unable to determine the number of symbols to load
fi: Ei voi määritellä ladattavien symbolien lukumäärää

en: Unable to seek to end of file
fi: Hakua ei voi suorittaa tiedoston loppuun

en: Unable to determine the length of the dynamic string table
fi: Dynaamisen merkkijonotaulun pituutta ei voi määritellä

en: dynamic string table
fi: dynaaminen merkkijonotaulu

en: symbol information
fi: symbolitiedot

en: 
    Dynamic section at offset 0x%lx contains %u entries:
fi: 
    Dynaaminen lohko siirroksessa 0x%lx sisältää %u alkiota:

en:   Tag        Type                         Name/Value
fi:   Tunniste   Tyyppi                       Nimi/Arvo

en: Auxiliary library
fi: Apukirjasto

en: Filter library
fi: Suodatinkirjasto

en: Configuration file
fi: Alustustiedosto

en: Dependency audit library
fi: Riippuvuustarkastuskirjasto

en: Audit library
fi: Tarkastuskirjasto

en: Flags:
fi: Liput:

en:  None
fi: Ei mitään

en: Shared library: [%s]
fi: Jaettu kirjasto: [%s]

en:  program interpreter
fi:  ohjelmatulkki

en: Library soname: [%s]
fi: Kirjaston so-nimi: [%s]

en: Library rpath: [%s]
fi: Kirjaston rpath: [%s]

en: Library runpath: [%s]
fi: Kirjaston run-polku: [%s]

en:  (bytes)
fi:  (tavua)

en: Not needed object: [%s]
fi: Tarpeeton objekti: [%s]

en: | <unknown>
fi: | <tuntematon>

en: 
    Version definition section '%s' contains %u entries:
fi: 
    Versiomäärittelylohko ’%s’ sisältää %u alkiota:

en:   Addr: 0x
fi:   Osoite: 0x

en:   Offset: %#08lx  Link: %u (%s)
fi:   Siirros: %#08lx Linkki: %u (%s)

en: version definition section
fi: versiomäärittelylohko

en:   %#06x: Rev: %d  Flags: %s
fi:   %#06x: Rev: %d  Liput: %s

en:   Index: %d  Cnt: %d
fi:   Indeksi: %d  Lkm: %d

en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Name index: %ld
fi: Nimi-indeksi: %ld

en:   %#06x: Parent %d: %s
fi:   %#06x: Lähde %d: %s

en:   %#06x: Parent %d, name index: %ld
fi:   %#06x: Lähde %d, nimi-indeksi: %ld

en:   Version def aux past end of section
fi:   Versiomäärittely lohkon lopun ohitse

en:   Version definition past end of section
fi:   Versiomäärittely lohkon lopun ohitse

en: 
    Version needs section '%s' contains %u entries:
fi: 
    Versiotarpeet-lohko ’%s’ sisältää %u alkiota:

en:  Addr: 0x
fi:  Osoite: 0x

en: Version Needs section
fi: Versiotarve-lohko

en:   %#06x: Version: %d
fi:   %#06x: Versio:  %d

en:   File: %s
fi:   Tiedosto: %s

en:   File: %lx
fi:   Tiedosto: %lx

en:   Cnt: %d
fi:   Lkm: %d

en:   %#06x:   Name: %s
fi:   %#06x:   Nimi: %s

en:   %#06x:   Name index: %lx
fi:   %#06x:   Nimi-indeksi: %lx

en:   Flags: %s  Version: %d
fi:   Liput: %s  Versio: %d

en: Missing Version Needs auxillary information
fi: Puuttuu Versiotarve-lisätietoja

en: Missing Version Needs information
fi: Puuttuu Versiotarve-tietoja

en: version string table
fi: versiomerkkijonotaulu

en: 
    Version symbols section '%s' contains %d entries:
fi: 
    Versiosymbolilohko ’%s’ sisältää %d alkiota:

en:  Addr:
fi:  Osoite:

en: version symbol data
fi: versiosymbolidata

en:    0 (*local*)
fi:    0 (*lokaali*)

en:    1 (*global*)
fi:    1 (*yleinen*)

en: invalid index into symbol array
fi: virheellinen indeksi symbolitaulukkoon

en: version need
fi: versiotarve

en: version need aux (2)
fi: ulkoinen versiotarve (2)

en: *invalid*
fi: *virheellinen*

en: version def
fi: versiomäärittely

en: version def aux
fi: ulkoinen versiomäärittely

en: 
    No version information found in this file.
fi: 
    Tästä tiedostosta ei löytynyt versiotietoja.

en: <other>: %x
fi: <toinen>: %x

en: Unable to read in dynamic data
fi: Ei voi lukea dynaamista dataa

en:  <corrupt: %14ld>
fi:  <rikki: %14ld>

en: Unable to seek to start of dynamic information
fi: Ei voi hakea dynaamisten tietojen alkua

en: Failed to read in number of buckets
fi: Buckets-lukumäärän lukeminen epäonnistui

en: Failed to read in number of chains
fi: Ketjujen lukumäärän lukeminen epäonnistui

en: Failed to determine last chain length
fi: Viimeisen ketjupituuden määritteleminen epäonnistui

en: 
    Symbol table for image:
fi: 
    Symbolitaulu tiedostovedokselle:

en:   Num Buc:    Value  Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
fi:   Lohkolkm:   Arvo   Koko   Tyyppi Sidonta Näkyvyys Ind Nimi

en:   Num Buc:    Value          Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
fi:   Lohkolkm:   Arvo           Koko   Tyyppi Sidnta Näkyvyys Ind Nimi

en: 
    Symbol table of `.gnu.hash' for image:
fi: 
    Symbolitaulu ”.gnu.hash” tiedostovedokselle:

en: 
    Symbol table '%s' has a sh_entsize of zero!
fi: 
    Symbolitaulussa ’%s’ on nolla sh_entsize-kohdetta!

en: 
    Symbol table '%s' contains %lu entries:
fi: 
    Symbolitaulu ’%s’ sisältää %lu alkiota:

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
fi:    Num:    Arvo   Koko Tyyppi  Sidnta Näkyvyys Ind Nimi

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
fi:    Num:    Arvo           Koko Tyyppi  Sidnta Näkyvyys Ind Nimi

en: version data
fi: versiodata

en: version need aux (3)
fi: ulkoinen versiotarve (3)

en: bad dynamic symbol
fi: virheellinen dynaaminen symboli

en: 
    Dynamic symbol information is not available for displaying symbols.
fi: 
    Dynaamisia symbolitietoja ei ole näytettäville symboleille.

en: 
    Histogram for bucket list length (total of %lu buckets):
fi: 
    Bucket-luettelopituuden histogrammi (yhteensä %lu bucketista):

en:  Length  Number     %% of total  Coverage
fi:  Pituus  Numero     %% kaikesta  Yhteensä

en: 
    Histogram for `.gnu.hash' bucket list length (total of %lu buckets):
fi: 
    ”.gnu.hash”-bucket-luettelopituuden histogrammi (yhteensä %lu bucketista):

en: 
    Dynamic info segment at offset 0x%lx contains %d entries:
fi: 
    Dynaaminen info-segmentti siirroksessa 0x%lx sisältää %d alkiota:

en:  Num: Name                           BoundTo     Flags
fi:  Num: Nimi                           Sidotaan    Liput

en: <corrupt: %19ld>
fi: <rikki: %19ld>

en: Unhandled MSP430 reloc type found after SYM_DIFF reloc
fi: Käsittelemätön MN430 reloc-tyyppi löytyi SYM_DIFF reloc-tyypin jäljestä

en: Unhandled MN10300 reloc type found after SYM_DIFF reloc
fi: Käsittelemätön MN10300 reloc-tyyppi löytyi SYM_DIFF reloc-tyypin jäljestä

en: Missing knowledge of 32-bit reloc types used in DWARF sections of machine number %d
fi: Kolmekymmentäkaksibittisten reloc-tyyppien puuttuvaa tietoa käytetään konenumeron %d DWARF-lohkoissa

en: unable to apply unsupported reloc type %d to section %s
fi: ei kyetä soveltamaan tukematonta reloc-tyyppiä %d lohkoon %s

en: skipping invalid relocation offset 0x%lx in section %s
fi: hypätään virheellisen sijoitussiirroksen 0x%lx yli lohkossa %s

en: skipping invalid relocation symbol index 0x%lx in section %s
fi: hypätään virheellisen sijoitussiirroksen 0x%lx yli lohkossa %s

en: skipping unexpected symbol type %s in %ld'th relocation in section %s
fi: hypätään odottamattoman symbolityypin %s yli %ld. sijoituksessa lohkossa %s

en: 
    Assembly dump of section %s
fi: 
    Lohkon %s assembly-vedos

en: 
    Section '%s' has no data to dump.
fi: 
    Lohkossa ’%s’ ei ole vedostettavaa dataa.

en: section contents
fi: lohkosisältö

en: 
    String dump of section '%s':
fi: 
    Lohkon ’%s’ merkkijonovedos:

en:   Note: This section has relocations against it, but these have NOT been applied to this dump.
fi:  Huomaa: Tässä lohkossa on uudelleensijoituksia sitä vastaan, mutta niitä EI ole liitetty tähän vedokseen.

en:   No strings found in this section.
fi:   Tästä lohkosta ei löytynyt merkkijonoja.

en: 
    Hex dump of section '%s':
fi: 
    Lohkon ’%s’ heksadesimaalilukuvedos:

en:  NOTE: This section has relocations against it, but these have NOT been applied to this dump.
fi:  HUOMAA: Tässä lohkossa on uudelleensijoituksia sitä vastaan, mutta niitä EI ole liitetty tähän vedokseen.

en: %s section data
fi: %s lohkodata

en: 
    Section '%s' has no debugging data.
fi: 
    Lohkossa ’%s’ ei ole vianjäljitysdataa.

note: There is no point in dumping the contents of a debugging section which has the NOBITS type - the bits in the file will be random. This can happen when a file containing a .eh_frame section is stripped with the --only-keep-debug command line option.
en: section '%s' has the NOBITS type - its contents are unreliable.
fi: lohkossa ’%s’ on NOBITS-tyyppi - sen sisältö on epäluotettava.

en: Unrecognized debug section: %s
fi: Tunnistamaton vianjäljityslohko: %s

en: Section '%s' was not dumped because it does not exist!
fi: Lohkoa ’%s’ ei voitu vedostaa, koska sitä ei ole olemassa!

en: Section %d was not dumped because it does not exist!
fi: Lohkoa %d ei voitu vedostaa, koska sitä ei ole olemassa!

en: corrupt tag
fi: rikkinäinen tunniste

en: None
fi: Ei mitään

en: Application
fi: Sovellus

en: Realtime
fi: Tosiaikainen

en: Microcontroller
fi: Mikrokontrolleri

en: Application or Realtime
fi: Sovellus tai tosiaikainen

en: 8-byte
fi: 8-tavuinen

en: 4-byte
fi: 4-tavuinen

en: 8-byte and up to %d-byte extended
fi: 8-tavuun ja aina %d-tavuun laajennettu

en: 8-byte, except leaf SP
fi: 8-tavua, paitsi sivu SP

en: flag = %d, vendor = %s
fi: lippu = %d, toimittaja = %s

en: True
fi: Tosi

en: flag = %d, vendor = <corrupt>
fi: lippu = %d, toimittaja = <rikki>

en: corrupt vendor attribute
fi: rikkinäinen toimittaja-attribuutti

en: Hard or soft float
fi: Laite- tai ohjelmistoliukuluku

en: Hard float
fi: Laitteistoliukuluku

en: Soft float
fi: Ohjelmistoliukuluku

en: Single-precision hard float
fi: Yksitarkkuuslaitteistoliukuluku

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Generic
fi: Yleinen

en: corrupt Tag_GNU_Power_ABI_Struct_Return
fi: rikkinäinen Tag_GNU_Power_ABI_Struct_Return

en: Memory
fi: Muisti

en: Hard float (double precision)
fi: Laitteistoliukuluku (kaksoistarkkuus)

en: Hard float (single precision)
fi: Laitteistoliukuluku (yksittäistarkkuus)

en: Hard float (MIPS32r2 64-bit FPU)
fi: Laitteistoliukuluku (MIPS32r2 64-bittinen liukulukuyksikkö)

en: Any MSA or not
fi: Mikä tahansa MSA tai ei

en: 128-bit MSA
fi: 128-bittinen MSA

en: Not used
fi: Ei käytetty

en: 2 bytes
fi: 2 tavua

en: 4 bytes
fi: 4 tavua

en: 16-byte
fi: 16-tavuinen

en: DSBT addressing not used
fi: DSBT-osoitteenmuodostusta ei ole käytetty

en: DSBT addressing used
fi: DSBT-osoitteenmuodostusta on käytetty

en: Data addressing position-dependent
fi: Paikkariippuvainen data-osoitteenmuodostus

en: Data addressing position-independent, GOT near DP
fi: Paikkariippumaton data-osoitteenmuodostus, GOT lähellä DP:tä

en: Data addressing position-independent, GOT far from DP
fi: Paikkariippumaton data-osoitteenmuodostus, GOT kaukana DP:sta

en: Code addressing position-dependent
fi: Paikkariippuvainen koodiosoitteenmuodostus

en: Code addressing position-independent
fi: Paikkariippumaton koodiosoitteenmuodostus

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Restricted Large
fi: Suuruus rajoitettu

en:   <unknown tag %d>:
fi:   <untematon tunniste: %d>:

en: attributes
fi: attribuutit

en: ERROR: Bad section length (%d > %d)
fi: VIRHE: Virheellinen lohkopituus (%d > %d)

en: Attribute Section: %s
fi: Attribuuttilohko: %s

en: ERROR: Bad subsection length (%d > %d)
fi: VIRHE: Virheellinen alilohkopituus (%d > %d)

en: File Attributes
fi: Tiedostoattribuutit

en: Section Attributes:
fi: Lohkoattribuutit:

en: Symbol Attributes:
fi: Symboliattribuutit:

en: Unknown tag: %d
fi: Tuntematon tunniste: %d

en:   Unknown section contexts
fi:   Tuntemattomat lohkosisällöt

en: Unknown format '%c'
fi: Tuntematon muototyyppi ’%c’

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: liblist section data
fi: liblist-lohkodata

en: 
    Section '.liblist' contains %lu entries:
fi: 
    Lohko ’.liblist’ sisältää %lu alkiota:

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
fi:      Kirjasto             Aikaleima           Tark.sum.  Versio  Liput

en: <corrupt: %9ld>
fi: <rikki: %9ld>

en:  NONE
fi:  EI MITÄÄN

en: options
fi: valitsimet

en: 
    Section '%s' contains %d entries:
fi: 
    Lohko ’%s’ sisältää %d alkiota:

en: conflict list found without a dynamic symbol table
fi: ristiriitaluettelo löydetty ilman dynaamista symbolitaulua

en: conflict
fi: ristiriita

en: 
    Section '.conflict' contains %lu entries:
fi: 
    Lohko ’.conflict’ sisältää %lu alkiota:

en:   Num:    Index       Value  Name
fi:   Num:    Indeksi     Arvo   Nimi

en: <corrupt: %14ld>
fi: <rikki: %14ld>

en: Global Offset Table data
fi: Yleinen Siirros Taulutiedot

en: 
    Primary GOT:
fi: 
    Ensisijainen GOT:

en:  Canonical gp value:
fi:  Sääntöjenmukainen yleiskäyttöarvo:

en:  Reserved entries:
fi:  Varatut alkiot:

en:   %*s %10s %*s Purpose
fi:   %*s %10s %*s Tarkoitus

en: Address
fi: Osoite

en: Access
fi: Haku

en: Initial
fi: Alustava

en:  Lazy resolver
fi:  Lazy-ratkaisija

en:  Module pointer (GNU extension)
fi:  Moduuliosoitin (GNU-laajennus)

en:  Local entries:
fi:  Paikallisalkiot:

en:  Global entries:
fi:  Yleisalkiot:

en: Sym.Val.
fi: Sym.Arvo

en: Name
fi: Nimi

en: Procedure Linkage Table data
fi: Proseduuri Liitäntä Taulutiedot

en:   %*s %*s Purpose
fi:   %*s %*s Tarkoitus

en:  PLT lazy resolver
fi:  PLT lazy -ratkaisija

en:  Module pointer
fi:  Moduuliosoitin

en:  Entries:
fi:  Alkiot:

en: NDS32 elf flags section
fi: NDS32-elf-lippujen lohko

en: liblist string table
fi: liblist-merkkijonotaulu

en: 
    Library list section '%s' contains %lu entries:
fi: 
    Kirjastoluettelolohko ’%s’ sisältää %lu alkiota:

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
fi:      Kirjasto             Aikaleima           Tark.sum.  Versio  Liput

en: NT_AUXV (auxiliary vector)
fi: NT_AUXV (apuvektori)

en: NT_PRSTATUS (prstatus structure)
fi: NT_PRSTATUS (prstatus-rakenne)

en: NT_FPREGSET (floating point registers)
fi: NT_FPREGSET (liukulukurekistereitä)

en: NT_PRPSINFO (prpsinfo structure)
fi: NT_PRPSINFO (prpsinfo-rakenne)

en: NT_TASKSTRUCT (task structure)
fi: NT_TASKSTRUCT (task-rakenne)

en: NT_PRXFPREG (user_xfpregs structure)
fi: NT_PRXFPREG (user_xfpregs-rakenne)

en: NT_PPC_VMX (ppc Altivec registers)
fi: NT_PPC_VMX (ppc Altivec-rekisterit)

en: NT_PPC_VSX (ppc VSX registers)
fi: NT_PPC_VSX (ppc VSX-rekisterit)

en: NT_386_TLS (x86 TLS information)
fi: NT_386_TLS (x86-TLS-tiedot)

en: NT_386_IOPERM (x86 I/O permissions)
fi: NT_386_IOPERM (x86-siirräntäkäyttöoikeudet)

en: NT_X86_XSTATE (x86 XSAVE extended state)
fi: NT_X86_XSTATE (x86 XSAVE laajennettu tila)

en: NT_S390_HIGH_GPRS (s390 upper register halves)
fi: NT_S390_HIGH_GPRS (s390 ylemmät rekisteripuoliskot)

en: NT_S390_TIMER (s390 timer register)
fi: NT_S390_TIMER (s390 ajastinrekisteri)

en: NT_S390_TODCMP (s390 TOD comparator register)
fi: NT_S390_TODCMP (s390 TOD -komparaattorirekisteri)

en: NT_S390_TODPREG (s390 TOD programmable register)
fi: NT_S390_TODPREG (s390 TOD ohjelmoitava rekisteri)

en: NT_S390_CTRS (s390 control registers)
fi: NT_S390_CTRS (s390 ohjausrekisterit)

en: NT_S390_PREFIX (s390 prefix register)
fi: NT_S390_PREFIX (s390 prefiksirekisteri)

en: NT_S390_LAST_BREAK (s390 last breaking event address)
fi: NT_S390_LAST_BREAK (s390 viimeinen katkotapahtumaosoite)

en: NT_S390_SYSTEM_CALL (s390 system call restart data)
fi: NT_S390_SYSTEM_CALL (s390 järjestelmäkutsu-uudelleenkäynnistystiedot)

en: NT_S390_TDB (s390 transaction diagnostic block)
fi: NT_S390_TDB (s390 vuorovaikutteinen diagnostiikkalohko)

en: NT_ARM_VFP (arm VFP registers)
fi: NT_ARM_VFP (arm VFP-rekisterit)

en: NT_ARM_TLS (AArch TLS registers)
fi: NT_ARM_TLS (AArch TLS-rekisterit)

en: NT_ARM_HW_BREAK (AArch hardware breakpoint registers)
fi: NT_ARM_HW_BREAK (AArch laitteistopysäytyspisterekisterit)

en: NT_ARM_HW_WATCH (AArch hardware watchpoint registers)
fi: NT_ARM_HW_WATCH (AArch laitteistovahtipisterekisterit)

en: NT_PSTATUS (pstatus structure)
fi: NT_PSTATUS (pstatus-rakenne)

en: NT_FPREGS (floating point registers)
fi: NT_FPREGS (liukulukurekistereitä)

en: NT_PSINFO (psinfo structure)
fi: NT_PSINFO (psinfo-rakenne)

en: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t structure)
fi: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t-rakenne)

en: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t structure)
fi: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t-rakenne)

en: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus structure)
fi: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus-rakenne)

en: NT_SIGINFO (siginfo_t data)
fi: NT_SIGINFO (siginfo_t-tiedot)

en: NT_FILE (mapped files)
fi: NT_FILE (kuvaustiedostot)

en: NT_VERSION (version)
fi: NT_VERSION (versio)

en: NT_ARCH (architecture)
fi: NT_ARCH (arkkitehtuuri)

en: Unknown note type: (0x%08x)
fi: Tuntematon note-segmenttityyppi: (0x%08x)

en:     Cannot decode 64-bit note in 32-bit build
fi:     64-bittisen segmentin dekoodaus epäonnistui 32-bittisessä rakennusympäristössä

en:     Malformed note - too short for header
fi:     Vääränmuotoinen segmentti - liian lyhyt otsakkeelle

en:     Malformed note - does not end with \0
fi:     Vääränmuotoinen segmentti - ei pääty merkkiin \0

en:     Malformed note - too short for supplied file count
fi:     Vääränmuotoinen segmentti - liian lyhyt toimitetulle tiedostolaskurille

en:     Page size:
fi:     Sivukoko:

en: Start
fi: Alku

en: End
fi: Loppu

en: Page Offset
fi: Sivusiirros

en:     Malformed note - filenames end too early
fi:     Vääränmuotoinen segmentti - tiedostonimet päättyvät liian aikaisin

en: NT_GNU_ABI_TAG (ABI version tag)
fi: NT_GNU_ABI_TAG (ABI-versiotunniste)

en: NT_GNU_HWCAP (DSO-supplied software HWCAP info)
fi: NT_GNU_HWCAP (DSO-tuettu ohjelmisto-HWCAP-tiedot)

en: NT_GNU_BUILD_ID (unique build ID bitstring)
fi: NT_GNU_BUILD_ID (uniikki rakentamistunnistebittimerkkijono)

en: NT_GNU_GOLD_VERSION (gold version)
fi: NT_GNU_GOLD_VERSION (kultaversio)

en:     Build ID:
fi:     Rakentamistunniste:

en:     OS: %s, ABI: %ld.%ld.%ld
fi:     Käyttöjärjestelmä: %s, ABI: %ld.%ld.%ld

en:     Version:
fi:     Versio:

note: NetBSD core "procinfo" structure.
en: NetBSD procinfo structure
fi: NetBSD procinfo-rakenne

en: PT_GETREGS (reg structure)
fi: PT_GETREGS (reg-rakenne)

en: PT_GETFPREGS (fpreg structure)
fi: PT_GETFPREGS (fpreg-rakenne)

en: NT_STAPSDT (SystemTap probe descriptors)
fi: NT_STAPSDT (SystemTap-tunnusteluselosteet)

en:     Provider: %s
fi:     Palvelutarjoaja: %s

en:     Name: %s
fi:     Nimi: %s

en:     Location:
fi:     Sijainti:

en: , Base:
fi: , Perusosoite:

en: , Semaphore:
fi: , Opastin:

en:     Arguments: %s
fi:     Argumentit: %s

en: NT_VMS_MHD (module header)
fi: NT_VMS_MHD (moduuliotsake)

en: NT_VMS_LNM (language name)
fi: NT_VMS_LNM (kielinimi)

en: NT_VMS_SRC (source files)
fi: NT_VMS_SRC (lähdetiedostot)

en: NT_VMS_EIDC (consistency check)
fi: NT_VMS_EIDC (johdonmukaisuustarkistus)

en: NT_VMS_FPMODE (FP mode)
fi: NT_VMS_FPMODE (FP-tila)

en: NT_VMS_IMGNAM (image name)
fi: NT_VMS_IMGNAM (vedosnimi)

en: NT_VMS_IMGID (image id)
fi: NT_VMS_IMGID (vedostunniste)

en: NT_VMS_LINKID (link id)
fi: NT_VMS_LINKID (linkitystunniste)

en: NT_VMS_IMGBID (build id)
fi: NT_VMS_IMGBID (rakentamistunniste)

en: NT_VMS_GSTNAM (sym table name)
fi: NT_VMS_GSTNAM (symbolitaulunimi)

en:     Creation date  : %.17s
fi:     Luontipäivämäärä  : %.17s

en:     Last patch date: %.17s
fi:     Viimeisen korjausken päivämäärä: %.17s

en:     Module name    : %s
fi:     Moduulinimi    : %s

en:     Module version : %s
fi:     Moduuliversio  : %s

en:     Invalid size
fi:     Virheellinen koko

en:    Language: %s
fi:    Kieli: %s

en:    Floating Point mode:
fi:    Liukulukutila:

en:    Link time:
fi:    Linkitysaika:

en:    Patch time:
fi:    Paikkausaika:

en:    Major id: %u,  minor id: %u
fi:    Major-tunniste: %u,  minor-tunniste: %u

en:    Last modified  :
fi:    Viimeksi muokattu  :

en: 
       Link flags  :
fi: 
       Linkitysliput  :

en:    Header flags: 0x%08x
fi:    Otsakeliput: 0x%08x

en:    Image id    : %s
fi:    Vedostunniste : %s

en:     Image name: %s
fi:     Vedosnimi: %s

en:     Global symbol table name: %s
fi:     Yleinen symbolitaulunimi: %s

en:     Image id: %s
fi:     Vedostunniste: %s

en:     Linker id: %s
fi:     Linkkeritunniste: %s

en: 
    Displaying notes found at file offset 0x%08lx with length 0x%08lx:
fi: 
    Näytetään notes-segmenttejä, jotka löytyivät tiedostosiirroksessa 0x%08lx pituudella 0x%08lx:

en:   %-20s %10s	Description
fi:   %-20s %10s	Kuvaus

en: Owner
fi: Omistaja

en: Data size
fi: Data-koko

en: Corrupt note: only %d bytes remain, not enough for a full note
fi: Rikkinäinen segmentti: vain %d tavua jäljellä, se ei riitä täyteen segmenttiin

en: note with invalid namesz and/or descsz found at offset 0x%lx
fi: segmentti virheellisellä namesz ja/tai descsz löytyi siirrososoitteessa 0x%lx

en:  type: 0x%lx, namesize: 0x%08lx, descsize: 0x%08lx
fi:  tyyppi:0x%lx, nimikoko:0x%08lx, kuvauskoko: 0x%08lx

en: No note segments present in the core file.
fi: Ydintiedostossa ei ole note-segmenttejä.

en: This instance of readelf has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot read 64 bit ELF files.
fi: Tähän readelf-binaariin ei ole käännetty tukea 64-bittiselle
    datatyypille, joten 64-bittisiä ELF-tiedostoja ei voida lukea.

en: %s: Failed to read file header
fi: %s: Tiedosto-otsakkeen lukeminen epäonnistui

en: 
    File: %s
fi: 
    Tiedosto: %s

en: %s: unable to dump the index as none was found
fi: %s: ei kyetä vedostamaan indeksiä, koska mitään ei löytynyt

en: Index of archive %s: (%ld entries, 0x%lx bytes in the symbol table)
fi: Arkiston %s indeksi: (%ld alkiota, 0x%lx tavua symbolitaulussa)

en: Contents of binary %s at offset
fi: Binaari %s:n sisältö siirrososoitteessa

en: %s: end of the symbol table reached before the end of the index
fi: %s: symbolitaulun loppu tavoitettiin ennen indeksin loppua

en: %s: %ld bytes remain in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
fi: %s: %ld tavua jäljellä symbolitaulussa, mutta ilman vastaavia alkioita indeksitaulussa

en: %s: failed to seek back to start of object files in the archive
fi: %s: objektitiedostojen alkuunpaluun haku arkistossa epäonnistui

en: Input file '%s' is not readable.
fi: Syötetiedosto ’%s’ ei ole luettava.

en: %s: contains corrupt thin archive: %s
fi: %s: sisältää rikkinäisen ohutarkiston: %s

en: %s: failed to seek to archive member.
fi: %s: arkistojäsenen haku epäonnistui.

en: File %s is not an archive so its index cannot be displayed.
fi: Tiedosto %s ei ole arkisto, joten sen indeksiä ei voi näyttää.

en: %s: cannot set time: %s
fi: %s: ei voi asettaa aikaa: %s

note: We have to clean up here.
en: unable to rename '%s'; reason: %s
fi: tiedoston ’%s’ nimeä ei onnistuttu muuttamaan; syy: %s

en: unable to copy file '%s'; reason: %s
fi: tiedoston ’%s’ kopiointi epäonnistui; syy: %s

en: %s: not enough binary data
fi: %s: binaaridataa ei ole tarpeeksi

en: null terminated unicode string
fi: null-päätteinen unicode-merkkijono

en: resource ID
fi: resurssi-ID

en: cursor
fi: kohdistin

en: menu header
fi: valikko-otsake

en: menuex header
fi: menuex-valikko-otsake

en: menuex offset
fi: menuex-valikkosiirros

en: unsupported menu version %d
fi: ei-tuettu valikkoversio %d

en: menuitem header
fi: menuitem-valikkoalkio-otsake

en: menuitem
fi: menuitem-valikkoalkio

en: dialog header
fi: valintaikkunaotsake

en: unexpected DIALOGEX version %d
fi: odottamaton DIALOGEX-versio %d

en: dialog font point size
fi: valintaikkunan kirjainlajin pistekoko

en: dialogex font information
fi: dialogex-valintaikkunan kirjainlajitietoja

en: dialog control
fi: valintaikkunaohjain

en: dialogex control
fi: dialogex-valintaikkunaohjain

en: dialog control end
fi: valintaikkunaohjainloppu

en: dialog control data
fi: valintaikkunaohjaindataa

en: stringtable string length
fi: stringtable-merkkijonopituus

en: stringtable string
fi: stringtable-merkkijono

en: fontdir header
fi: fontdir-otsake

en: fontdir device name
fi: fontdir-laitenimi

en: fontdir face name
fi: ”fontdir face”-nimi

en: accelerator
fi: accelerator-rakenne

en: group cursor header
fi: ryhmäkohdistinotsake

en: unexpected group cursor type %d
fi: odottamaton ryhmäkohdistintyyppi %d

en: group cursor
fi: ryhmäkohdistin

en: group icon header
fi: ryhmäkuvakeotsake

en: unexpected group icon type %d
fi: odottamaton ryhmäkuvaketyyppi %d

en: group icon
fi: ryhmäkuvake

en: unexpected version string
fi: odottamaton versiomerkkijono

en: version length %d does not match resource length %lu
fi: versiopituus %d ei täsmää resurssipituuden %lu kanssa

en: unexpected version type %d
fi: odottamaton versiotyyppi %d

en: unexpected fixed version information length %ld
fi: odottamaton kiinteä versiotietopituus %ld

en: fixed version info
fi: kiinteä versiotieto

en: unexpected fixed version signature %lu
fi: odottamaton kiinteä versioallekirjoitus %lu

en: unexpected fixed version info version %lu
fi: odottamaton kiinteä versiotietoversio %lu

en: version var info
fi: version var-tiedot

en: unexpected stringfileinfo value length %ld
fi: odottamaton stringfileinfo-arvopituus %ld

en: version stringtable
fi: versiomerkkijonotaulu

en: unexpected version stringtable value length %ld
fi: odottamaton versio-stringtable-arvopituus %ld

en: version string
fi: versiomerkki

en: unexpected version string length %ld != %ld + %ld
fi: odottamaton versiomerkkijonopituus %ld != %ld + %ld

en: unexpected version string length %ld < %ld
fi: odottamaton versiomerkkijonopituus %ld < %ld

en: unexpected varfileinfo value length %ld
fi: odottamaton varfileinfo-arvopituus %ld

en: version varfileinfo
fi: versio varfileinfo

en: unexpected version value length %ld
fi: odottamaton versioarvopituus %ld

en: filename required for COFF input
fi: COFF-syötteeseen vaaditaan tiedostonimi

en: %s: no resource section
fi: %s: ei resurssilohkoa

en: %s: %s: address out of bounds
fi: %s: %s: osoite ei ole lukualueen sisällä

en: directory
fi: hakemisto

en: named directory entry
fi: nimetty hakemistorivi

en: directory entry name
fi: hakemistorivin nimi

en: named subdirectory
fi: nimetty alihakemisto

en: named resource
fi: nimetty resurssi

en: ID directory entry
fi: ID-hakemiston rivi

en: ID subdirectory
fi: ID-alihakemisto

en: ID resource
fi: ID-resurssi

en: resource type unknown
fi: resurssityyppi tuntematon

en: data entry
fi: data-alkio

en: resource data
fi: resurssidataa

en: resource data size
fi: resurssidatakoko

en: filename required for COFF output
fi: COFF-tulosteeseen vaaditaan tiedostonimi

en: can't get BFD_RELOC_RVA relocation type
fi: ei voi saada BFD_RELOC_RVA-uudelleensijoitustyyppiä

en: can't open temporary file `%s': %s
fi: tilapäistä tiedostoa ”%s” ei voi avata: %s

en: can't redirect stdout: `%s': %s
fi: vakiotulostetta: ”%s” ei voi uudelleenohjata: %s

en: can't execute `%s': %s
fi: kohdetta ”%s”: %s ei voi suorittaa

en: Using temporary file `%s' to read preprocessor output
fi: Käytetään tilapäistä tiedostoa ”%s” lukemaan esikääntäjätuloste

en: can't popen `%s': %s
fi: ei voi kutsua popen:ia ”%s”: %s

en: Using popen to read preprocessor output
fi: Käytetään popen:ia lukemaan esikääntäjätuloste

en: Tried `%s'
fi: Yritettiin ”%s”

en: Using `%s'
fi: Käytetään ”%s”

en: preprocessing failed.
fi: esikäsittely epäonnistui.

en: %s: unexpected EOF
fi: %s: odottamaton tiedostonloppumerkki

en: %s: read of %lu returned %lu
fi: %s: lukeminen palautti %lu merkistä (vain) %lu

en: stat failed on bitmap file `%s': %s
fi: stat-kutsu ei onnistunut bittikuvaustiedostossa ”%s”: %s

en: cursor file `%s' does not contain cursor data
fi: kohdistintiedosto ”%s” ei sisällä kohdistindataa

en: %s: fseek to %lu failed: %s
fi: %s: fseek-kutsu kohtaan %lu epäonnistui: %s

en: help ID requires DIALOGEX
fi: ohje-ID vaatii DIALOGEX:n

en: control data requires DIALOGEX
fi: ohjaindata vaatii DIALOGEX:n

en: stat failed on font file `%s': %s
fi: stat-kutsu ei onnistunut kirjasintiedostossa ”%s”: %s

en: icon file `%s' does not contain icon data
fi: kuvaketiedosto ”%s” ei sisällä kuvakedataa

en: stat failed on file `%s': %s
fi: stat-kutsu ei onnistunut tiedostossa ”%s”: %s

en: can't open `%s' for output: %s
fi: ei voi avata kohdetta ”%s” tulosteeseen: %s

en:  Displays the sizes of sections inside binary files
fi:  Näyttää binaaritiedostojen sisäisten lohkojen koot

en:  If no input file(s) are specified, a.out is assumed
fi:  Jos syötetiedosto(j)a ei ole annettu, a.out on oletussyötetiedostona

en:  The options are:
      -A|-B     --format={sysv|berkeley}  Select output style (default is %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Display numbers in octal, decimal or hex
      -t        --totals                  Display the total sizes (Berkeley only)
                --common                  Display total size for *COM* syms
                --target=<bfdname>        Set the binary file format
                @<file>                   Read options from <file>
      -h        --help                    Display this information
      -v        --version                 Display the program's version
fi:  Valitsimet ovat:
      -A|-B     --format={sysv|berkeley}  Valitse tulostetyyli (oletus on %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Näytä numerot oktaali-, desimaali- tai heksadesimaalilukuna
      -t        --totals                  Näytä kokonaiskoko (vain Berkeley)
                --common                  Näytä kokonaiskoot kohteille *COM* syms
                --target=<bfd-nimi>       Aseta binaaritiedoston muoto
                @<tiedosto>               Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -h        --help                    Näytä nämä tiedot
      -v        --version                 Näytä ohjelman versio

en: invalid argument to --format: %s
fi: virheellinen argumentti valitsimelle --format: %s

en: Invalid radix: %s
fi: Virheellinen kantaluku: %s

en: Convert a COFF object file into a SYSROFF object file
fi: Muuntaa COFF-objektitiedoston SYSROFF-objektitiedostoksi

en:  The options are:
      -q --quick       (Obsolete - ignored)
      -n --noprescan   Do not perform a scan to convert commons into defs
      -d --debug       Display information about what is being done
      @<file>          Read options from <file>
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
fi:  Valitsimet ovat:
      -q --quick       (Vanhentunut - ei oteta huomioon)
      -n --noprescan   Älä suorita selausta common-lohkojen muuntamiseksi defs-lohkoiksi
      -d --debug       Näytä tietoja siitä mitä ollaan tekemässä
      @<tiedosto>      Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -h --help        Näytä nämä tiedot
      -v --version     Tulosta ohjelman versionumero

en: unable to open output file %s
fi: ei voi avata tulostetiedostoa %s

en: numeric overflow
fi: numeerinen ylivuoto

en: Bad stab: %s
fi: Virheellinen stab: %s

en: Warning: %s: %s
fi: Varoitus: %s: %s

en: N_LBRAC not within function
fi: N_LBRAC-symboli ei ole funktiossa

en: Too many N_RBRACs
fi: Liian monta N_RBRAC-symbolia

en: unknown C++ encoded name
fi: tuntematon C++-koodattu nimi

note: Complain and keep going, so compilers can invent new cross-reference types.
en: unrecognized cross reference type
fi: tunnistamaton ristiviitetyyppi

note: Does this actually ever happen?  Is that why we are worrying about dealing with it rather than just calling error_type?
en: missing index type
fi: indeksityyppi puuttuu

en: unknown virtual character for baseclass
fi: tuntematon virtuaalimerkki kantaluokalle

en: unknown visibility character for baseclass
fi: tuntematon näkyvyysmerkki kantaluokalle

en: unnamed $vb type
fi: nimeämätön $vb-tyyppi

en: unrecognized C++ abbreviation
fi: tunnistamaton C++-lyhenne

en: unknown visibility character for field
fi: tuntematon näkyvyysmerkki kentälle

en: const/volatile indicator missing
fi: const/volatile-indikaattori puuttuu

en: No mangling for "%s"
fi: Kohdetta ”%s” ei eheytetä

en: Undefined N_EXCL
fi: Määrittelemätön linkkerin poistama include-tiedosto

en: Type file number %d out of range
fi: Tyyppitiedoston numero %d numeroalueen ulkopuolella

en: Type index number %d out of range
fi: Tyyppi-indeksinumero %d numeroalueen ulkopuolella

en: Unrecognized XCOFF type %d
fi: Tunnistamaton XCOFF-tyyppi %d

en: bad mangled name `%s'
fi: virheellinen runneltu nimi ”%s”

en: no argument types in mangled string
fi: runnellussa merkkijonossa ei ole argumenttityyppejä

en: Demangled name is not a function
fi: Eheytetty nimi ei ole funktio

en: Unexpected type in v3 arglist demangling
fi: Tuntematon tyyppi eheytettäessä puumuotoista argumenttiluetteloa

en: Unrecognized demangle component %d
fi: Tunnistamaton eheytyskomponentti %d

en: Failed to print demangled template
fi: Runnellun mallinteen tulostaminen epäonnistui

en: Couldn't get demangled builtin type
fi: Ei saatu eheytettyä rakenteeseen sisältyvää tyyppiä

en: Unexpected demangled varargs
fi: Odottamaton eheytetty totuusarvo

en: Unrecognized demangled builtin type
fi: Tunnistamaton eheytetty rakenteeseen sisältyvä tyyppi

en: invalid integer argument %s
fi: virheellinen kokonaislukuargumentti %s

en: invalid minimum string length %d
fi: virheellinen minimimerkkijonopituus %d

en:  Display printable strings in [file(s)] (stdin by default)
fi:  Näyttää tulostettavat merkkijonot kohteesta [tiedosto(t)] (oletuksena vakiosyöte)

en:  The options are:
      -a - --all                Scan the entire file, not just the data section
      -f --print-file-name      Print the name of the file before each string
      -n --bytes=[number]       Locate & print any NUL-terminated sequence of at
      -<number>                   least [number] characters (default 4).
      -t --radix={o,d,x}        Print the location of the string in base 8, 10 or 16
      -o                        An alias for --radix=o
      -T --target=<BFDNAME>     Specify the binary file format
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Select character size and endianness:
                                s = 7-bit, S = 8-bit, {b,l} = 16-bit, {B,L} = 32-bit
      @<file>                   Read options from <file>
      -h --help                 Display this information
      -v -V --version           Print the program's version number
fi:  Valitsimet ovat:
      -a - --all                  Selaa koko tiedosto, ei vain datalohkoa
      -f --print-file-name        Tulosta tiedostonimi ennen jokaista merkkijonoa
      -n --bytes=[numero]         Paikanna & tulosta jokainen NUL-päätteinen
      -<numero>                     vähintään [numero] merkin sekvenssin (oletuksena 4).
      -t --radix={o,d,x}          Tulosta merkkijonon paikka kantaluvulla 8, 10 tai 16
      -o                          Alias kohteelle --radix=o
      -T --target=<BFD-NIMI>      Määrittele binaaritiedostomuoto
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Valitse merkin koko ja tavujärjestystyyppi:
                                  s = 7-bittiä, S = 8-bittiä, {b,l} = 16-bittiä, {B,L} = 32-bittiä
      @<tiedosto>                 Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -h --help                   Näytä nämä tiedot
      -v -V --version             Tulosta ohjelman versionumero

en: *undefined*
fi: *määrittelemätön*

en: SUM IS %x
fi: SUMMA ON %x

en: GOT A %x
fi: SAATIIN %x

en: WANTED %x!!
fi: HALUTTIIN %x!!

en: SYMBOL INFO
fi: SYMBOLITIEDOT

en: DERIVED TYPE
fi: JOHDETTU TYYPPI

en: MODULE***
fi: MODUULI***

en: Print a human readable interpretation of a SYSROFF object file
fi: Tulosta luettava tulkinta SYSROFF-objektitiedostosta

en:  The options are:
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
fi:  Valitsimet ovat:
      -h --help        Näytä nämä tiedot
      -v --version     Tulosta ohjelman versionumero

en: cannot open input file %s
fi: syötetiedostoa %s ei voi avata

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) any later version.
    This program has absolutely no warranty.
fi: Tämä ohjelma on vapaa ohjelmisto; voit jakaa sitä edelleen GNU General Public License
    version 3 tai (valintasi mukaan) millä tahansa myöhäisemmän version ehtojen mukaan.
    Tällä ohjelmalla ei ehdottomasti ole mitään takuuta.

en: can't create %s file `%s' for output.
fi: tiedoston %s luominen tulosteeseen ”%s” epäonnistui.

en: Usage: %s [option(s)] [input-file]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [syötetiedosto]

en:  The options are:
      -a --ascii_in                Read input file as ASCII file
      -A --ascii_out               Write binary messages as ASCII
      -b --binprefix               .bin filename is prefixed by .mc filename_ for uniqueness.
      -c --customflag              Set custom flags for messages
      -C --codepage_in=<val>       Set codepage when reading mc text file
      -d --decimal_values          Print values to text files decimal
      -e --extension=<extension>   Set header extension used on export header file
      -F --target <target>         Specify output target for endianness.
      -h --headerdir=<directory>   Set the export directory for headers
      -u --unicode_in              Read input file as UTF16 file
      -U --unicode_out             Write binary messages as UFT16
      -m --maxlength=<val>         Set the maximal allowed message length
      -n --nullterminate           Automatic add a zero termination to strings
      -o --hresult_use             Use HRESULT definition instead of status code definition
      -O --codepage_out=<val>      Set codepage used for writing text file
      -r --rcdir=<directory>       Set the export directory for rc files
      -x --xdbg=<directory>        Where to create the .dbg C include file
                                   that maps message ID's to their symbolic name.
fi:  Valitsimet ovat:
      -a --ascii_in                Lue syötetiedosto ASCII-tiedostona
      -A --ascii_out               Kirjoita binaarisanomat ASCII-muodossa
      -b --binprefix               ”.bin”-tiedostonimillä on ”.mc tiedostonimi_” -prefiksi ainutlaatuisuuden takaamiseksi.
      -c --customflag              Aseta räätälöintiliput sanomille
      -C --codepage_in=<arvo>      Aseta koodisivu luettaessa mc-tekstitiedostoa
      -d --decimal_values          Tulosta arvoja tekstitiedostoon desimaalina
      -e --extension=<extension>   Aseta vientiotsaketiedostossa käytetty otsakelaajennus
      -F --target <kohde>          Määrittele tulostekohteen tavujärjestystyyppi.
      -h --headerdir=<hakemisto>   Aseta vientihakemisto otsakkeille
      -u --unicode_in              Lue syötetiedosto UTF16-tiedostona
      -U --unicode_out             Kirjoita binaarisanomat UFT16-muodossa
      -m --maxlength=<arvo>        Aseta sanomapituuden maksimiarvo
      -n --nullterminate           Lisää automaatisesti nolla merkkijonojen päätemerkiksi
      -o --hresult_use             Käytä HRESULT-määrittelyä eikä tilakoodimäärittelyä
      -O --codepage_out=<arvo>     Aseta kirjoitustekstitiedoston koodisivu
      -r --rcdir=<hakemisto>       Aseta vientihakemisto rc-tiedostoille
      -x --xdbg=<hakemisto>        Missä luoda .dbg C include-tiedosto,
                                   joka kuvaa sanomatunnukset niiden symbolinimeen.

en:   -H --help                    Print this help message
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -V --version                 Print version information
fi:   -H --help                    Tulosta tämä ohje
      -v --verbose                 Kerro laveasti, mitä olet tekemässä
      -V --version                 Tulosta versiotiedot

en: %s: warning:
fi: %s: varoitus:

en: A codepage was specified switch `%s' and UTF16.
fi: Koodisivu oli annettu kytkin ”%s” ja UTF16.

en: 	codepage settings are ignored.
fi: 	koodisivuasetuksia ei oteta huomioon.

en: try to add a ill language.
fi: yritä lisätä sairas kieli.

en: unable to open file `%s' for input.
fi: ei voi avata syötetiedostoa ”%s”.

en: unable to read contents of %s
fi: kohteen %s sisältöä ei kyetä lukemaan

en: input file does not seems to be UFT16.
fi: syötetiedosto ei tunnu olevan UFT16-muotoinen.

en: can't open %s `%s': %s
fi: ei voi avata kohdetta %s ”%s”: %s

en: : expected to be a directory
fi: : otaksuttiin olevan hakemisto

en: : expected to be a leaf
fi: : otaksuttiin olevan lehti

en: : duplicate value
fi: : kaksoiskappalearvo

en: unknown format type `%s'
fi: tuntematon muototyyppi ”%s”

en: %s: supported formats:
fi: %s: tuetut muodot:

note: Otherwise, we give up.
en: can not determine type of file `%s'; use the -J option
fi: tiedoston ”%s” tyyppiä ei voitu määritellä; käytä ”-J”-valitsinta

en: Usage: %s [option(s)] [input-file] [output-file]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [syötetiedosto] [tulostetiedosto]

en:  The options are:
      -i --input=<file>            Name input file
      -o --output=<file>           Name output file
      -J --input-format=<format>   Specify input format
      -O --output-format=<format>  Specify output format
      -F --target=<target>         Specify COFF target
         --preprocessor=<program>  Program to use to preprocess rc file
         --preprocessor-arg=<arg>  Additional preprocessor argument
      -I --include-dir=<dir>       Include directory when preprocessing rc file
      -D --define <sym>[=<val>]    Define SYM when preprocessing rc file
      -U --undefine <sym>          Undefine SYM when preprocessing rc file
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -c --codepage=<codepage>     Specify default codepage
      -l --language=<val>          Set language when reading rc file
         --use-temp-file           Use a temporary file instead of popen to read
                                   the preprocessor output
         --no-use-temp-file        Use popen (default)
fi:  Valitsimet ovat:
      -i --input=<tiedosto>        Nimeä syötetiedosto
      -o --output=<tiedosto>       Nimeä tulostetiedosto
      -J --input-format=<muoto>    Määrittele syötemuoto
      -O --output-format=<muoto>   Määrittele tulostemuoto
      -F --target=<kohde>          Määrittele COFF-kohde
         --preprocessor=<ohjelma>  Ohjelma, jota käytetään rc-tiedoston esikäsittelyyn
      -I --include-dir=<hakemisto> Include-hakemisto rc-tiedoston esikäsittelyssä
      -D --define <sym>[=<arvo>]   Määrittele symboli SYM, kun rc-tiedostoa esikäsitellään
      -U --undefine <sym>          Poista SYM-määrittely, kun rc-tiedostoa esikäsitellään
      -v --verbose                 Laveasti - kertoo mitä se olet tekemässä
      -c --codepage=<koodisivu>    Määrittele oletuskoodisivu
      -l --language=<arvo>         Aseta kieli, kun rc-tiedostoa luetaan
         --use-temp-file           Käytä tilapäistä tiedostoa, ei popen:ia lukemaan
                                   esikääntäjätulostetta
         --no-use-temp-file        Käytä popenia (oletus)

en:      --yydebug                 Turn on parser debugging
fi:      --yydebug                 Käännä jäsenninvianjäljitys päälle

en:   -r                           Ignored for compatibility with rc
      @<file>                      Read options from <file>
      -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
fi:   -r                           Älä ota huomioon rc-yhteensopivuutta
      @<tiedosto>                  Lue valitsimet tiedostosta <tiedosto>
      -h --help                    Tulosta tämä ohje
      -V --version                 Tulosta versiotiedot

en: FORMAT is one of rc, res, or coff, and is deduced from the file name
    extension if not specified.  A single file name is an input file.
    No input-file is stdin, default rc.  No output-file is stdout, default rc.
fi: MUOTO on yksi muodoista rc, res tai coff ja päätellään tiedostonimi-
    tarkentimesta, jos muotoa ei ole annettu. Yksi tiedostonimi on
    syötetiedosto, ei syötetiedostoa on vakiosyöte, oletusmuoto on rc.
    Ei tulostetiedostoa on vakiotuloste, oletusmuoto rc.

en: invalid codepage specified.
fi: annettu virheellinen koodisivu.

en: invalid option -f
fi: virheellinen valitsin -f

en: No filename following the -fo option.
fi: Mikään tiedostonimi ei seuraa valitsinta -fo.

en: Option -I is deprecated for setting the input format, please use -J instead.
fi: Valitsin -I on vanhentunut syötemuodon asetukseen, käytä sen sijaan valitsinta -J.

en: no resources
fi: ei resursseja

en: string_hash_lookup failed: %s
fi: string_hash_lookup epäonnistui: %s

en: stab_int_type: bad size %u
fi: stab_int_type: virheellinen koko %u

en: %s: warning: unknown size for field `%s' in struct
fi: %s: varoitus: kentän ”%s” koko tuntematon struct-rakenteessa
