gprof 2.24.90 - en to fi translation catalogue (95 entries)

en: <indirect child>
fi: <epäsuora lapsi>

en: [find_call] %s: 0x%lx to 0x%lx
fi: [etsi_kutsu] %s: 0x%lx arvoon 0x%lx

en: [find_call] 0x%lx: jsr%s <indirect_child>
fi: [etsi_kutsu] 0x%lx: jsr%s-käsky <epäsuora_lapsi>

en: [find_call] 0x%lx: bsr
fi: [etsi_kutsu] 0x%lx: bsr-käsky

en: %s: %s: unexpected end of file
fi: %s: %s: tiedoston odottamaton loppu

en: %s: warning: ignoring basic-block exec counts (use -l or --line)
fi: %s: varoitus: ei oteta huomioon peruslohkotietueen suorituslukumäärää (käytä -l tai --line)

note: FIXME: This only works if bfd_vma is unsigned long.
en: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu executions
fi: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu suoritusta

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: 
    
    Top %d Lines:
    
         Line      Count
fi: 
    
    Ensimmäiset %d riviä:
    
         Rivi      Lukumäärä

en: 
    Execution Summary:
fi: 
    Suoritusyhteenveto:

en: %9ld   Executable lines in this file
fi: %9ld   Tämän tiedoston suoritettavat rivit

en: %9ld   Lines executed
fi: %9ld   Suoritetut rivit

en: %9.2f   Percent of the file executed
fi: %9.2f   Suoritetun tiedoston prosentti

en: 
    %9lu   Total number of line executions
fi: 
    %9lu   Yhteensä suoritusrivejä

en: %9.2f   Average executions per line
fi: %9.2f   Keskimäärin suorituksia riviä kohden

en: [cg_tally] arc from %s to %s traversed %lu times
fi: [cg_tally] kaarisektori vanhempinimestä %s lapsinimeen %s käyty lävitse %lu kertaa

en: 		     Call graph (explanation follows)
fi: 		     Kutsugraafi (selitys seuraa)

en: 			Call graph
fi: 			Kutsugraafi

en: 
    granularity: each sample hit covers %ld byte(s)
fi: 
    hienosyisyys: jokainen näyteosuma kattaa %ld tavua

en:  for %.2f%% of %.2f seconds
fi:  aika: %.2f%% / %.2f sekuntia

en:  no time propagated
fi:  ei aikaa kulunut

en: called
fi: kutsuttu

en: total
fi: yhteensä

en: parents
fi: vanhemmat

en: index
fi: indeksi

en: self
fi: itse

en: descendants
fi: jälkeläiset

en: name
fi: nimi

en: children
fi: lapset

en: index %% time    self  children    called     name
fi: indeksi %% aika    itse  lapset    kutsuttu     nimi

en:  <cycle %d as a whole> [%d]
fi:  <jakso %d kokonaisena> [%d]

en: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
fi: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontaani>

en: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
fi: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontaani>

en: Index by function name
fi: Indeksi funktionimittäin

en: <cycle %d>
fi: <jakso %d>

en: %s: unable to parse mapping file %s.
fi: %s: kuvaustiedoston %s jäsentäminen epäonnistui.

en: %s: could not open %s.
fi: %s: tiedoston %s avaaminen epäonnistui.

en: %s: %s: not in executable format
fi: %s: %s: ei ole suoritustiedostomuotoinen

en: %s: can't find .text section in %s
fi: %s: ei löydy ”.text”-lohkoa kohteesta %s

en: %s: ran out room for %lu bytes of text space
fi: %s: ei ollut tilaa %lu tavun tekstitilalle

en: %s: can't do -c
fi: %s: ei voi tehdä -c

en: %s: -c not supported on architecture %s
fi: %s: -c ei ole tuettu arkkitehtuurissa %s

en: %s: file `%s' has no symbols
fi: %s: tiedostossa ”%s” ei ole symboleja

en: %s: somebody miscounted: ltab.len=%d instead of %ld
fi: %s: joku laski väärin: ltab.len=%d eikä %ld

en: %s: address size has unexpected value of %u
fi: %s: osoitekoossa on odottamaton arvo %u

en: %s: file too short to be a gmon file
fi: %s: tiedosto on liian lyhyt, jotta se olisi gmon-tiedosto

en: %s: file `%s' has bad magic cookie
fi: %s: tiedostossa ”%s” on virheellinen maaginen pipari

en: %s: file `%s' has unsupported version %d
fi: %s: tiedostossa ”%s” on tukematon versio %d

en: %s: %s: found bad tag %d (file corrupted?)
fi: %s: %s: virheellinen tunniste %d löytyi (tiedosto rikkinäinen?)

en: %s: profiling rate incompatible with first gmon file
fi: %s: profilointinopeus ei ole yhteensopiva ensimmäisen gmon-tiedoston kanssa

en: %s: incompatible with first gmon file
fi: %s: ei ole yhteensopiva ensimmäisen gmon-tiedoston kanssa

en: %s: file '%s' does not appear to be in gmon.out format
fi: %s: tiedosto ’%s’ ei vaikuta olevan ”gmon.out”-muotoinen

en: %s: unexpected EOF after reading %d/%d bins
fi: %s: odottamaton tiedoston loppumerkki ”%d/%d bins”-lukemisen jälkeen

en: time is in ticks, not seconds
fi: aika on ticks-yksikköinä, ei sekunteina

en: %s: don't know how to deal with file format %d
fi: %s: ei tiedetä, kuinka tiedostomuotoa %d pitää käsitellä

en: File `%s' (version %d) contains:
fi: Tiedosto ”%s” (versio %d) sisältää:

en: 	%d histogram record
fi: 	%d histogrammitietue

en: 	%d histogram records
fi: 	%d histogrammitietueet

en: 	%d call-graph record
fi: 	%d kutsugraafitietue

en: 	%d call-graph records
fi: 	%d kutsugraafitietueet

en: 	%d basic-block count record
fi: 	%d peruslohkolukumäärätietue

en: 	%d basic-block count records
fi: 	%d peruslohkolukumäärätietueet

en: Usage: %s [-[abcDhilLsTvwxyz]] [-[ACeEfFJnNOpPqSQZ][name]] [-I dirs]
    	[-d[num]] [-k from/to] [-m min-count] [-t table-length]
    	[--[no-]annotated-source[=name]] [--[no-]exec-counts[=name]]
    	[--[no-]flat-profile[=name]] [--[no-]graph[=name]]
    	[--[no-]time=name] [--all-lines] [--brief] [--debug[=level]]
    	[--function-ordering] [--file-ordering] [--inline-file-names]
    	[--directory-path=dirs] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=name] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=len] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=STYLE]] [--no-demangle] [--external-symbol-table=name] [@FILE]
    	[image-file] [profile-file...]
fi: Käyttö: %s [-[abcDhilLsTvwxyz]] [-[ACeEfFJnNOpPqQZ][nimi]] [-I hakemistot]
    	[-d[num]] [-k kohteesta/kohteeseen] [-m minimilukumäärä] [-t taulupituus]
    	[--[no-]annotated-source[=nimi]] [--[no-]exec-counts[=nimi]]
    	[--[no-]flat-profile[=nimi]] [--[no-]graph[=nimi]]
    	[--[no-]time=nimi] [--all-lines] [--brief] [--debug[=taso]]
    	[--function-ordering] [--file-ordering] [--inline-file-names]
    	[--directory-path=hakemistot] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=nimi] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=pituus] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=TYYLI]] [--no-demangle] [--external-symbol-table=nimi] [@TIEDOSTO]
    	[vedostiedosto] [profiilitiedosto...]

en: Report bugs to %s
fi: Lähetä raportit ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: %s: debugging not supported; -d ignored
fi: %s: debuggausta ei tueta; -d:tä ei oteta huomioon

en: %s: unknown file format %s
fi: %s: tuntematon tiedostomuoto %s

en: Based on BSD gprof, copyright 1983 Regents of the University of California.
fi: Perustuu BSD:n gprofiin, copyright 1983 Regents of the University of California.

en: This program is free software.  This program has absolutely no warranty.
fi: Tämä ohjelma on vapaa ohjelmisto. Tällä ohjelmalla ei ehdottomasti ole mitään takuuta.

en: %s: unknown demangling style `%s'
fi: %s: tuntematon eheytystyyli ”%s”

en: %s: Only one of --function-ordering and --file-ordering may be specified.
fi: %s: Vain joko ”--function-ordering” tai ”--file-ordering” saadaan määritellä.

en: %s: sorry, file format `prof' is not yet supported
fi: %s: valitettavasti tiedostomuotoa ”prof” ei vielä tueta

en: %s: gmon.out file is missing histogram
fi: %s: ”gmon.out”-tiedosto puuttuu histogrammista

en: %s: gmon.out file is missing call-graph data
fi: %s: ”gmon.out”-tiedosto puuttuu kutsugraafidatasta

en: %s: dimension unit changed between histogram records
    %s: from '%s'
    %s: to '%s'
fi: %s: mittasuhdeyksikkö muuttui histogrammitietueiden välillä
    %s: arvosta ’%s’
    %s: arvoon ’%s’

en: %s: dimension abbreviation changed between histogram records
    %s: from '%c'
    %s: to '%c'
fi: %s: mittasuhdelyhenne muuttui histogrammitietueiden välillä
    %s: arvosta ’%c’
    %s: arvoon ’%c’

en: %s: different scales in histogram records
fi: %s: histogrammitietueissa on erilaiset skaalat

en: %s: overlapping histogram records
fi: %s: histogrammitietueet menevät päällekkäin

en: %s: %s: unexpected EOF after reading %u of %u samples
fi: %s: %s: odottamaton tiedoston loppumerkki, kun oli luettu %u kaikkiaan %u näytteestä

en: %c%c/call
fi: %c%c/kutsu

en:  for %.2f%% of %.2f %s
fi:  kohteelle %.2f%% / %.2f %s

en: 
    Each sample counts as %g %s.
fi: 
    Jokainen näyte lasketaan arvona %g %s.

en:  no time accumulated
fi:  ei kerääntynyttä aikaa

en: cumulative
fi: kumulatiivinen

en: self
fi: itse

en: total
fi: yhteensä

en: time
fi: aika

en: calls
fi: kutsut

en: 
    
    
    flat profile:
fi: 
    
    
    litteä profiili:

en: Flat profile:
fi: Litteä profiili:

en: %s: found a symbol that covers several histogram records
fi: %s: löydetty symboli, joka kattaa useita histogrammitietueita

en: [find_call] 0x%lx: jal
fi: [etsi_kutsu] 0x%lx: jal-käsky

en: [find_call] 0x%lx: jalr
fi: [etsi_kutsu] 0x%lx: jalr-käsky (epäsuora kutsu)

en: %s: could not locate `%s'
fi: %s: kohteen ”%s” paikantaminen epäonnistui

en: *** File %s:
fi: *** Tiedosto %s:

en:  <cycle %d>
fi:  <jakso %d>
