binutils 2.33.90 - en to sv translation catalogue (2133 entries)

en: Usage: %s [option(s)] [addr(s)]
sv: Användning: %s [flaggor] [adress(er)]]

en:  Convert addresses into line number/file name pairs.
sv:  Konvertera adresser till radnummer/filnamn-par.

en:  If no addresses are specified on the command line, they will be read from stdin
sv:  Om inga adresser är valda på kommandoraden läses de från standard in

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -a --addresses         Show addresses
      -b --target=<bfdname>  Set the binary file format
      -e --exe=<executable>  Set the input file name (default is a.out)
      -i --inlines           Unwind inlined functions
      -j --section=<name>    Read section-relative offsets instead of addresses
      -p --pretty-print      Make the output easier to read for humans
      -s --basenames         Strip directory names
      -f --functions         Show function names
      -C --demangle[=style]  Demangle function names
      -R --recurse-limit     Enable a limit on recursion whilst demangling.  [Default]
      -r --no-recurse-limit  Disable a limit on recursion whilst demangling
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
sv:  Flaggorna är:
      @<fil>                 Läs flaggor från <fil>
      -a --addresses         Visa adresser
      -b --target=<bfdnamn>  Välj format på binärfilen
      -e --exe=<körfil>      Ange infilens namn (standard är a.out)
      -i --inlines           Red ut inline:ade funktioner
      -j --section=<namn>    Läs sektionsrelativa avstånd istället för adresser
      -p --pretty-print      Gör utdata mer lättläst för människor
      -s --basenames         Visa inte katalognamn
      -f --functions         Visa funktionsnamn
      -C --demangle[=stil]   Avkoda manglade funktionsnamn
      -R --recurse-limit     Aktivera en rekursionsgräns vid avmangling. [Standard]
      -r --no-recurse-limit  Avaktivera rekursionsgränsen vid avmangling
      -h --help              Visa denna hjälp
      -v --version           Visa programmets version

en: Report bugs to %s
sv: Rapportera fel till %s
    Rapportera synpunkter på översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se

note: Note for translators:  This printf is used to join the function name just printed above to the line number/ file name pair that is about to be printed below.  Eg: foo at 123:bar.c
en:  at
sv:  på

note: Note for translators: This printf is used to join the line number/file name pair that has just been printed with the line number/file name pair that is going to be printed by the next iteration of the while loop.  Eg: 123:bar.c (inlined by) 456:main.c
en:  (inlined by)
sv: (inline:ad av)

en: %s: cannot get addresses from archive
sv: %s: kan inte hämta adresser från arkivet

en: %s: cannot find section %s
sv: %s: kan inte hitta sektionen %s

en: fatal error: libbfd ABI mismatch
sv: ödesdigert fel: libbfd-ABI:et stämmer inte

en: unknown demangling style `%s'
sv: okänd avkodningsstil ”%s”

en: no entry %s in archive
sv: ingen post %s i arkivet

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [--plugin <name>] [member-name] [count] archive-file file...
sv: Användning: %s [emuleringsflaggor] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [--plugin <namn>] [medlemsnamn] [nummer] arkivfil fil…

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [member-name] [count] archive-file file...
sv: Användning: %s [emuleringsflaggor] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [medlemsnamn] [nummer] arkivfil fil…

en:        %s -M [<mri-script]
sv:        %s -M [<mri-skript]

en:  commands:
sv:  kommandon:

en:   d            - delete file(s) from the archive
sv:   d            - radera fil(er) i arkivet

en:   m[ab]        - move file(s) in the archive
sv:   m[ab]        - flytta fil(er) i arkivet

en:   p            - print file(s) found in the archive
sv:   p            - skriv ut fil(er) som påträffas i arkivet

en:   q[f]         - quick append file(s) to the archive
sv:   q[f]         - snabbfoga fil(er) till slutet av arkivet

en:   r[ab][f][u]  - replace existing or insert new file(s) into the archive
sv:   r[ab][f][u]  - ersätt existerande eller infoga ny(a) fil(er) i arkivet

en:   s            - act as ranlib
sv:   s            - fungera som ranlib

en:   t[O][v]      - display contents of the archive
sv:   t[O][v]      - visa innehållet i arkivet

en:   x[o]         - extract file(s) from the archive
sv:   x[o]         - hämta fil(er) från arkivet

en:  command specific modifiers:
sv:  modifierare specifika för kommandona:

en:   [a]          - put file(s) after [member-name]
sv:   [a]          - infoga fil(er) efter [medlemsnamn]

en:   [b]          - put file(s) before [member-name] (same as [i])
sv:   [b]          - infoga fil(er) före [medlemsnamn] (samma som [i])

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids (default)
sv:   [D]          - använd noll som tidsstämpel och uid/gid (standard)

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids
sv:   [D]          - använd verkliga tidsstämplar och uid/gid

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids
sv:   [D]          - använd noll som tidsstämpel och uid/gid

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids (default)
sv:   [D]          - använd verkliga tidsstämplar och uid/gid (standard)

en:   [N]          - use instance [count] of name
sv:   [N]          - använd förekomst [nummer] av namn

en:   [f]          - truncate inserted file names
sv:   [f]          - korta av infogade filnamn

en:   [P]          - use full path names when matching
sv:   [P]          - mönsterpassa mot namnets hela sökväg

en:   [o]          - preserve original dates
sv:   [o]          - bevara ursprungliga datum

en:   [O]          - display offsets of files in the archive
sv:   [O]          - visa avstånd till filer i arkivet

en:   [u]          - only replace files that are newer than current archive contents
sv:   [u]          - ersätt bara filer som är nyare än i arkivet

en:  generic modifiers:
sv:  generella modifierare:

en:   [c]          - do not warn if the library had to be created
sv:   [c]          - varna inte om biblioteket måste skapas

en:   [s]          - create an archive index (cf. ranlib)
sv:   [s]          - skapa ett index över arkivet (jfr. ranlib)

en:   [S]          - do not build a symbol table
sv:   [S]          - skapa inget index över arkivet

en:   [T]          - make a thin archive
sv:   [T]          - skapa ett tunt arkiv

en:   [v]          - be verbose
sv:   [v]          - beskriv utförligt

en:   [V]          - display the version number
sv:   [V]          - visa versionsinformation

en:   @<file>      - read options from <file>
sv:   @<fil>       - läs flaggor från <fil>

en:   --target=BFDNAME - specify the target object format as BFDNAME
sv:   --target=BFDNAMN - ange målobjektformatet att vara BFDNAMN

en:   --output=DIRNAME - specify the output directory for extraction operations
sv:   --output=KATNAMN - ange utmatningskatalogen för extraheringsflaggor

en:  optional:
sv:  valfria:

en:   --plugin <p> - load the specified plugin
sv:   --plugin <p> - ladda den angivna insticksmodulen

en: Usage: %s [options] archive
sv: Användning: %s [flaggor] arkiv

en:  Generate an index to speed access to archives
sv:  Generera ett index för att snabba upp uppslagningar i arkivet

en:  The options are:
      @<file>                      Read options from <file>
sv:  Flaggorna är:
      @<fil>                       Läs flaggor från <fil>

en:   --plugin <name>              Load the specified plugin
sv:   --plugin <namn>              Ladda den angivna insticksmodulen

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp (default)
      -U                           Use an actual symbol map timestamp
sv:   -D                           Använd noll som tidsstämpel i symbolkartan (standard)
      -U                           Använd verklig tidsstämpel i symbolkartan

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp
      -U                           Use actual symbol map timestamp (default)
sv:   -D                           Använd noll som tidsstämpel i symbolkartan
      -U                           Använd verklig tidsstämpel i symbolkartan (standard)

en:   -t                           Update the archive's symbol map timestamp
      -h --help                    Print this help message
      -v --version                 Print version information
sv:   -t                           Uppdatera tidsstämpeln på arkivets symbolkarta
      -h --help                    Visa denna hjälp
      -V --version                 Visa versionsinformation

en: two different operation options specified
sv: två olika kommandoflaggor gavs

en: sorry - this program has been built without plugin support
sv: ledsen - detta program är byggt utan stöd för insticksmoduler

en: no operation specified
sv: ingen kommandoflagga gavs

en: `u' is only meaningful with the `r' option.
sv: ”u” är bara meningsfull tillsammans med ”r”.

en: `u' is not meaningful with the `D' option.
sv: ”u” är bara meningsfull tillsammans med flaggan ”D”.

en: `u' modifier ignored since `D' is the default (see `U')
sv: modifieraren ”u” ignoreras eftersom ”D” är standard (se ”U”)

en: missing position arg.
sv: saknat positionsargument.

en: `N' is only meaningful with the `x' and `d' options.
sv: ”N” är bara meningsfull tillsammans med ”x” eller ”d”.

en: `N' missing value.
sv: ”N” saknar värde.

en: Value for `N' must be positive.
sv: Argumentet till ”N” måste vara positivt.

en: `x' cannot be used on thin archives.
sv: ”x” kan inte användas på tunna arkiv.

en: internal error -- this option not implemented
sv: internt fel -- flaggan är inte implementerad

en: creating %s
sv: skapar %s

en: Cannot convert existing library %s to thin format
sv: Kan inte konvertera ett befintligt bibliotek %s till tunt format

en: Cannot convert existing thin library %s to normal format
sv: Kan inte konvertera ett befintligt tunt bibliotek %s till normalt format

en: internal stat error on %s
sv: internt stat-fel för %s

en: %s is not a valid archive
sv: %s är inte ett giltigt arkiv

en: illegal output pathname for archive member: %s, using '%s' instead
sv: otillåten utmatningssökväg för arkivmedlem: %s, använder ”%s” istället

en: could not create temporary file whilst writing archive
sv: kunde inte skapa en temporärfil när arkivet skrevs

en: No member named `%s'
sv: Ingen medlem heter ”%s”

en: no entry %s in archive %s!
sv: ingen post %s i arkiv %s!

en: %s: no archive map to update
sv: %s: inget index att uppdatera

en: No entry %s in archive.
sv: Ingen post %s i arkivet.

en: Can't open file %s
sv: Kan inte öppna fil %s

en: %s: Can't allocate memory for temp name (%s)
sv: %s: Kan inte allokera minne för temporärnamn (%s)

en: %s: Can't open output archive %s
sv: %s: Kan inte öppna utdataarkivet %s

en: %s: Can't open input archive %s
sv: %s: Kan inte öppna indataarkivet %s

en: %s: file %s is not an archive
sv: %s: fil %s är inte ett arkiv

en: %s: no output archive specified yet
sv: %s: inget utdataarkiv anvisat än

en: %s: no open output archive
sv: %s: inget öppet utdataarkiv

en: %s: can't open file %s
sv: %s: kan inte öppna fil %s

en: %s: can't find module file %s
sv: %s: hittar inte medlem %s

en: Current open archive is %s
sv: Det aktuella öppna arkivet är %s

en: %s: no open archive
sv: %s: inget öppet arkiv

en:   No emulation specific options
sv:   Inga emuleringsspecifika flaggor

note: Macros for common output.
en:  emulation options:
sv:   emuleringsflaggor:

en: cause of error unknown
sv: orsak till felet okänd

en: can't set BFD default target to `%s': %s
sv: kan inte sätta BFD:s standardmål till ”%s”: %s

en: %s: Matching formats:
sv: %s: Passande format:

en: Supported targets:
sv: Mål som hanteras:

en: %s: supported targets:
sv: %s: mål som hanteras:

en: Supported architectures:
sv: Arkitekturer som hanteras:

en: %s: supported architectures:
sv: %s: arkitekturer som hanteras:

en: big endian
sv: rak byteordning

en: little endian
sv: omvänd byteordning

en: endianness unknown
sv: okänd byteordning

en: %s
     (header %s, data %s)
sv: %s
     (huvud %s, data %s)

en: BFD header file version %s
sv: BFD-huvudfil version %s

en: <time data corrupt>
sv: <tidsdata trasig>

en: %s: bad number: %s
sv: %s: felaktigt tal: %s

en: '%s': No such file
sv: ”%s”: Filen finns inte

en: Warning: could not locate '%s'.  reason: %s
sv: Varning: kunde inte hitta ”%s”.  orsak: %s

en: Warning: '%s' is a directory
sv: Varning: ”%s” är en katalog

en: Warning: '%s' is not an ordinary file
sv: Varning: ”%s” är inte en vanlig fil

en: Warning: '%s' has negative size, probably it is too large
sv: Varning: ”%s” har negativ storlek, förmodligen är den för stor

en: #lines %d
sv: #rader %d

en: size %d
sv: storlek %d

en: section definition at %x size %x
sv: sektionsdefinition vid %x storlek %x

en: pointer to
sv: pekar på

en: array [%d] of
sv: vektor [%d] av

en: function returning
sv: funktion returnerar

en: arguments
sv: argument

en: code
sv: kod

en: structure definition
sv: postdefinition

en: structure ref to UNKNOWN struct
sv: postreferens till OKÄND post

en: structure ref to %s
sv: postreferens till %s

en: enum ref to %s
sv: uppräkningsreferens till %s

en: enum definition
sv: uppräkningsdefinition

en: Stack offset %x
sv: Stackavstånd %x

en: Memory section %s+%x
sv: Minnessektion %s+%x

en: Struct Member offset %x
sv: Postmedlemsavstånd %x

en: Enum Member offset %x
sv: Uppräkningsmedlemsavstånd %x

en: Undefined symbol
sv: Odefinierad symbol

en: List of symbols
sv: Lista över symboler

en: Symbol  %s, tag %d, number %d
sv: Symbol  %s, tagg %d, nummer %d

en: Type
sv: Typ

en: Where
sv: Var

en: Visible
sv: Synlig

en: List of blocks
sv: Lista över block

en: vars %d
sv: variabler %d

en: blocks
sv: block

en: List of source files
sv: Lista över källfiler

en: Source file %s
sv: Källkodsfil %s

en: section %s %d %d address %x size %x number %d nrelocs %u
sv: sektion %s %d %d adress %x storlek %x nummer %d nomlok %u

note: PR 17512: file: 0a38fb7c.
en: <no sym>
sv: <ingen symbol>

en: #sources %d
sv: antal källor %d

en: Usage: %s [option(s)] in-file
sv: Användning: %s [flaggor] infil

en:  Print a human readable interpretation of a COFF object file
sv:  Skriv en mänskligt läsbar tolkning av en COFF-objektfil

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
sv:  Flaggorna är:
      @<fil>                 Läs flaggor från <fil>
      -h --help              Visa denna hjälp
      -v --version           Visa programmets versionsinformation

en: no input file specified
sv: ingen infil valdes

en: Out of context scope change encountered
sv: Stötte på räckviddsändring utanför sitt sammanhang

en: Invalid section target index: %u
sv: Felaktigt index för sektionsmål: %u

en: Invalid section target index: %d
sv: Felaktigt index för sektionsmål: %d

en: Target section has insufficient relocs
sv: Målsektionen har otillräckligt med omlokaliseringar

en: Symbol index %u encountered when there are no symbols
sv: Påträffade symbolindex %u när det inte finns några symboler

en: Invalid symbol index %u encountered
sv: Felaktigt symbolindex %u påträffat

en: Invalid section number (%d) encountered
sv: Felaktigt sektionsnummer (%d) påträffat

en: Unrecognized symbol class: %d
sv: Okänd symbolklass: %d

en: Type entry %u does not have enough symbolic information
sv: Typpost %u har inte tillräckligt med symbolinformation

en: Type entry %u does not refer to a symbol
sv: Typposten %u refererar inte till en symbol

en: Section definition needs a section length
sv: Sektionsdefinitionen behöver en sektionslängd

en: Aggregate definition needs auxiliary information
sv: Aggregatdefinitionen behöver ytterligare information

en: Invalid tag index %#lx encountered
sv: Felaktitgt taggindex %#lx påträffat

en: Enum definition needs auxiliary information
sv: Enum-definitionen behöver ytterligare information

en: Invalid enum symbol index %u encountered
sv: Felaktigt enum-symbolindex %u påträffat

en: Array definition needs auxiliary information
sv: Vektordefinitionen behöver ytterligare information

en: Out of range sum for els (%#x) * size (%#x)
sv: Utanför intervallsumman för el (%#x) · storlek (%#x)

en: Unrecognised symbol class: %d
sv: Okänd symbolklass: %d

en: ICE: do_define called without a block
sv: ICE: do_define anropad utan ett block

en: Out of range symbol index: %u
sv: Symbolindex utanför intervallet: %u

en: Section referenced before any file is defined
sv: En sektion refererad före någon fil definierats

en: Out of range sum for offset (%#x) + size (%#x)
sv: Utanför intervallsumman för avstånd (%#x) · storlek (%#x)

en: Out of range type size: %u
sv: Typstorlek utanför intervallet: %u

en: Function start encountered without a top level scope.
sv: En funktionsstart påträffad utan någon räckvidd

en: Block start encountered without a scope for it.
sv: En blockstart påträffad utan en räckvidd för den.

en: Function arguments encountered without a function definition
sv: Funktionsargument påträffade utan en funktionsdefinition

en: Structure element encountered without a structure definition
sv: Ett postelement påträffat utan en postdefinition

en: Enum element encountered without an enum definition
sv: Ett enum-element påträffat utan en enum-definition

en: Aggregate definition encountered without a scope
sv: En aggregatdefinition påträffad utan en räckvidd

en: Label definition encountered without a file scope
sv: En etikettdefinition påträffad utan en filräckvidd

en: Variable definition encountered without a scope
sv: En variabeldefinition påträffad utan en räckvidd

en: %s: is not a COFF format file
sv: %s: är inte en fil i COFF-format

en: Report bugs to %s.
sv: Rapportera fel till %s.
    Rapportera synpunkter på översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se.

en: debug_add_to_current_namespace: no current file
sv: debug_add_to_current_namespace: ingen aktuell fil

en: debug_start_source: no debug_set_filename call
sv: debug_start_source: inget anrop till debug_set_filename

en: debug_record_function: no debug_set_filename call
sv: debug_record_function: inget anrop till debug_set_filename

en: debug_record_parameter: no current function
sv: debug_record_parameter: ingen aktuell funktion

en: debug_end_function: no current function
sv: debug_end_function: ingen aktuell funktion

en: debug_end_function: some blocks were not closed
sv: debug_end_function: några block avslutades inte

en: debug_start_block: no current block
sv: debug_start_block: inget aktuellt block

en: debug_end_block: no current block
sv: debug_end_block: inget aktuellt block

en: debug_end_block: attempt to close top level block
sv: debug_end_block: försök gjordes att avsluta yttersta blocket

en: debug_record_line: no current unit
sv: debug_record_line: ingen aktuell kompileringsenhet

note: FIXME
en: debug_start_common_block: not implemented
sv: debug_start_common_block: inte implementerat

note: FIXME
en: debug_end_common_block: not implemented
sv: debug_end_common_block: inte implementerat

note: FIXME.
en: debug_record_label: not implemented
sv: debug_record_label: inte implementerat

en: debug_record_variable: no current file
sv: debug_record_variable: ingen aktuell fil

en: debug_make_undefined_type: unsupported kind
sv: debug_make_undefined_type: sorten hanteras inte

en: debug_name_type: no current file
sv: debug_name_type: ingen aktuell fil

en: debug_tag_type: no current file
sv: debug_tag_type: ingen aktuell fil

en: debug_tag_type: extra tag attempted
sv: debug_tag_type: försök gjordes att sätta en extra tagg

en: Warning: changing type size from %d to %d
sv: Varning: ändrar datatypens storlek från %d till %d

en: debug_find_named_type: no current compilation unit
sv: debug_find_named_type: ingen aktuell kompileringsenhet

en: debug_get_real_type: circular debug information for %s
sv: debug_get_real_type: %s har cirkulär felsökningsinformation

en: debug_write_type: illegal type encountered
sv: debug_write_type: påträffade en ogiltig typ

en: Internal error: Unknown machine type: %d
sv: Internt fel: Okänd maskintyp: %d

en: Can't open def file: %s
sv: Kan inte öppna def-fil: %s

en: Processing def file: %s
sv: Bearbetar def-fil: %s

en: Processed def file
sv: Def-filen är bearbetad

en: Syntax error in def file %s:%d
sv: Syntaktiskt fel i def-fil %s:%d

en: %s: Path components stripped from image name, '%s'.
sv: %s: Sökvägskomponenter borttagna från avbildsnamnet, ”%s”.

en: NAME: %s base: %x
sv: NAME: %s bas: %x

en: Can't have LIBRARY and NAME
sv: Kan inte ha både LIBRARY och NAME

en: LIBRARY: %s base: %x
sv: LIBRARY: %s bas: %x

en: run: %s %s
sv: kör: %s %s

en: subprocess got fatal signal %d
sv: subprocessen fick fatal signal %d

en: %s exited with status %d
sv: %s avslutade med status %d

en: Sucking in info from %s section in %s
sv: Suger åt mig info från sektion %s i %s

en: Excluding symbol: %s
sv: Undantar symbol: %s

en: %s: no symbols
sv: %s: inga symboler

note: FIXME: we ought to read in and block out the base relocations.
en: Done reading %s
sv: Klar med att läsa %s

en: Unable to open object file: %s: %s
sv: Kan inte öppna objektfilen: %s: %s

en: Scanning object file %s
sv: Avläser objektfil %s

en: Cannot produce mcore-elf dll from archive file: %s
sv: Kan inte producera en mcore-elf-dll från arkivfil: %s

en: Adding exports to output file
sv: Lägger till exporter till utfilen

en: Added exports to output file
sv: La till exporter till utfilen

en: Generating export file: %s
sv: Genererar exportfil: %s

en: Unable to open temporary assembler file: %s
sv: Kan inte öppna temporär assemblerfil: %s

en: Opened temporary file: %s
sv: Öppnade temporär fil: %s

en: failed to read the number of entries from base file
sv: misslyckades att läsa antalet poster från basfilen

en: Generated exports file
sv: Genererade exportfil

en: bfd_open failed open stub file: %s: %s
sv: bfd_open lyckades inte öppna stubbfilen: %s: %s

en: Creating stub file: %s
sv: Skapar stubbfil: %s

en: bfd_open failed reopen stub file: %s: %s
sv: bfd_open lyckades inte återöppna stubbfil: %s: %s

en: failed to open temporary head file: %s
sv: lyckades inte öppna temporär huvudfil: %s

en: failed to open temporary head file: %s: %s
sv: lyckades inte öppna temporär huvudfil: %s: %s

en: failed to open temporary tail file: %s
sv: lyckades inte öppna temporär svansfil: %s

en: failed to open temporary tail file: %s: %s
sv: lyckades inte öppna temporär svansfil: %s: %s

en: Can't create .lib file: %s: %s
sv: Kan inte skapa .lib-fil: %s: %s

en: Creating library file: %s
sv: Skapar biblioteksfil: %s

en: cannot delete %s: %s
sv: kan inte radera %s: %s

en: Created lib file
sv: Skapade biblioteksfilen

en: Can't open .lib file: %s: %s
sv: Kan inte öppna .lib-fil: %s: %s

en: %s is not a library
sv: %s är inte ett bibliotek

en: Import library `%s' specifies two or more dlls
sv: importbiblioteket ”%s” anger två eller flera dll:er

en: Unable to determine dll name for `%s' (not an import library?)
sv: Kan inte avgöra dll-namnet för ”%s” (inte ett importbibliotek?)

en: Warning, ignoring duplicate EXPORT %s %d,%d
sv: Varning, ignorerar dubbel EXPORT %s %d,%d

en: Error, duplicate EXPORT with ordinals: %s
sv: Fel, dubbel EXPORT med ordningstal: %s

en: Processing definitions
sv: Bearbetar definitioner

en: Processed definitions
sv: Definitionerna är bearbetade

note: xgetext:c-format
en: Usage %s <option(s)> <object-file(s)>
sv: Användning: %s <flaggor> <objektfil(er)>

note: xgetext:c-format
en:    -m --machine <machine>    Create as DLL for <machine>.  [default: %s]
sv:    -m --machine <maskin>     Skapa som DLL för <maskin>.  [förval: %s]

en:         possible <machine>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb
sv:         möjliga <maskin>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb

en:    -e --output-exp <outname> Generate an export file.
sv:    -e --output-exp <utnamn> Generera en exportfil.

en:    -l --output-lib <outname> Generate an interface library.
sv:    -l --output-lib <utnamn> Generera ett gränssnittsbibliotek.

en:    -y --output-delaylib <outname> Create a delay-import library.
sv:    -y --output-delaylib <utnamn>  Skapa ett bibliotek för fördröjd import.

en:    -a --add-indirect         Add dll indirects to export file.
sv:    -a --add-indirect         Lägg till indirekta dll till exportfilen.

en:    -D --dllname <name>       Name of input dll to put into interface lib.
sv:    -D --dllname <namn>       Namn på indata-dll att infoga i gränssnittsbiblioteket.

en:    -d --input-def <deffile>  Name of .def file to be read in.
sv:    -d --input-def <def-fil>  Namn på .def-fil att läsa in.

en:    -z --output-def <deffile> Name of .def file to be created.
sv:    -z --output-def <def-fil> Namn på .def-fil att skapa.

en:       --export-all-symbols   Export all symbols to .def
sv:       --export-all-symbols   Exportera alla symboler till .def

en:       --no-export-all-symbols  Only export listed symbols
sv:       --no-export-all-symbols   Exportera endast anvisade symboler

en:       --exclude-symbols <list> Don't export <list>
sv:       --exclude-symbols <lista> Exportera inte symboler i <lista>

en:       --no-default-excludes  Clear default exclude symbols
sv:       --no-default-excludes  Låt bli att inte exportera vissa standardsymboler

en:    -b --base-file <basefile> Read linker generated base file.
sv:    -b --base-file <basfil>   Läs den länkgenererade basfilen.

en:    -x --no-idata4            Don't generate idata$4 section.
sv:    -x --no-idata4            Generera ingen idata$4-sektion.

en:    -c --no-idata5            Don't generate idata$5 section.
sv:    -c --no-idata5            Generera ingen idata$5-sektion.

en:       --use-nul-prefixed-import-tables Use zero prefixed idata$4 and idata$5.
sv:       --use-nul-prefixed-import-tables Använd idata$4 och idata$5 med nollprefix.

en:    -U --add-underscore       Add underscores to all symbols in interface library.
sv:    -U --add-underscore       Lägg till understrykningstecken till alla symboler i gränssnittsbiblioteket.

en:       --add-stdcall-underscore Add underscores to stdcall symbols in interface library.
sv:       --add-stdcall-underscore Lägg till understrykningstecken till stdcall-symboler i gränssnittsbiblioteket.

en:       --no-leading-underscore All symbols shouldn't be prefixed by an underscore.
sv:       --no-leading-underscore Ha inte ett understrykningsprefix på alla symboler.

en:       --leading-underscore   All symbols should be prefixed by an underscore.
sv:       --leading-underscore   Ha ett understrykningsprefix på alla symboler.

en:    -k --kill-at              Kill @<n> from exported names.
sv:    -k --kill-at              Utplåna @<n> från exporterade namn.

en:    -A --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>.
sv:    -A --add-stdcall-alias    Tillför alias utan @<n>.

en:    -p --ext-prefix-alias <prefix> Add aliases with <prefix>.
sv:    -p --ext-prefix-alias <prefix> Lägg till alias med <prefix>.

en:    -S --as <name>            Use <name> for assembler.
sv:    -S --as <namn>            Använd <namn> som assemblerare.

en:    -f --as-flags <flags>     Pass <flags> to the assembler.
sv:    -f --as-flags <flaggor>   Skicka <flaggor> till assembleraren.

en:    -C --compat-implib        Create backward compatible import library.
sv:    -C --compat-implib        Skapa bakåtkompatibelt importbibliotek.

en:    -n --no-delete            Keep temp files (repeat for extra preservation).
sv:    -n --no-delete            Behåll temporärfiler (repetera för ökat antal).

en:    -t --temp-prefix <prefix> Use <prefix> to construct temp file names.
sv:    -t --temp-prefix <prefix> Använd <prefix> för att skapa temporärfilnamn.

en:    -I --identify <implib>    Report the name of the DLL associated with <implib>.
sv:    -I --identify <impbib>    Rapportera namnet på DLL:en som hör till <impbib>.

en:       --identify-strict      Causes --identify to report error when multiple DLLs.
sv:       --identify-strict      Får --identify att rapportera fel vid flera DLL:er.

en:    -v --verbose              Be verbose.
sv:    -v --verbose              Beskriv utförligt.

en:    -V --version              Display the program version.
sv:    -V --version              Visa versionsinformation om programmet.

en:    -h --help                 Display this information.
sv:    -h --help                 Visa den här informationen.

en:    @<file>                   Read options from <file>.
sv:    -@<fil>                   Läs flaggor från <fil>.

en:    -M --mcore-elf <outname>  Process mcore-elf object files into <outname>.
sv:    -M --mcore-elf <utnamn>   Behandla mcore-elf-objektfiler till <utnamn>.

en:    -L --linker <name>        Use <name> as the linker.
sv:    -L --linker <namn>        Använd <namn> som länkare.

en:    -F --linker-flags <flags> Pass <flags> to the linker.
sv:    -F --linker-flags <flaggor> Skicka <flaggor> till länkaren.

en: Unable to open def-file: %s
sv: Kan inte öppna def-filen: %s

en: Path components stripped from dllname, '%s'.
sv: Sökvägskomponenter tas bort från dllnamnet, ”%s”.

en: Unable to open base-file: %s
sv: Kan inte öppna basfilen: %s

en: Machine '%s' not supported
sv: Maskin ”%s” hanteras inte

en: Warning, machine type (%d) not supported for delayimport.
sv: Varning, maskintypen (%d) stödjs inte för delayimport.

en: Tried file: %s
sv: Provade fil: %s

en: Using file: %s
sv: Använder fil: %s

en: Keeping temporary base file %s
sv: Behåller temporär basfil %s

en: Deleting temporary base file %s
sv: Tar bort temporär basfil %s

en: Keeping temporary exp file %s
sv: Behåller temporär exportfil %s

en: Deleting temporary exp file %s
sv: Tar bort temporär exportfil %s

en: Keeping temporary def file %s
sv: Behåller temporär def-fil %s

en: Deleting temporary def file %s
sv: Tar bort temporär def-fil %s

en: pwait returns: %s
sv: pwait returnerar: %s

en:   Generic options:
sv:   Generella flaggor:

en:    @<file>                Read options from <file>
sv:    @<fil>                 Läs flaggor från <fil>

en:    --quiet, -q            Work quietly
sv:    --quiet, -q            Arbeta under tystnad

en:    --verbose, -v          Verbose
sv:    --verbose, -v          Utförlig

en:    --version              Print dllwrap version
sv:    --version              Visa versionsinformation för dllwrap

en:    --implib <outname>     Synonym for --output-lib
sv:    --implib <utnamn>      Synonym för --output-lib

en:   Options for %s:
sv:   Flaggor för %s:

en:    --driver-name <driver> Defaults to "gcc"
sv:    --driver-name <enhet>  Förvald till ”gcc”

en:    --driver-flags <flags> Override default ld flags
sv:    --driver-flags <flaggor> Förbigå förvalda flaggor för ld

en:    --dlltool-name <dlltool> Defaults to "dlltool"
sv:    --dlltool-name <dllverktyg> Förvalt till ”dlltool”

en:    --entry <entry>        Specify alternate DLL entry point
sv:    --entry <ingång>       Ge alternativ ingångspunkt i DLL:en

en:    --image-base <base>    Specify image base address
sv:    --image-base <bas>     Ge avbildens basadress

en:    --target <machine>     i386-cygwin32 or i386-mingw32
sv:    --target <maskin>      i386-cygwin32 eller i386-mingw32

en:    --dry-run              Show what needs to be run
sv:    --dry-run              Visa endast vad som behöver göras, verkställ inte

en:    --mno-cygwin           Create Mingw DLL
sv:    --mno-cygwin           Skapa Mingw-DLL

en:   Options passed to DLLTOOL:
sv:   Flaggor som skickas till DLLVERKTYG:

en:    --machine <machine>
sv:    --machine <maskin>

en:    --output-exp <outname> Generate export file.
sv:    --output-exp <utnamn>  Generera exportfil.

en:    --output-lib <outname> Generate input library.
sv:    --output-lib <utnamn>  Generera indatabibliotek.

en:    --add-indirect         Add dll indirects to export file.
sv:    --add-indirect         Lägg till indirekta dll till exportfilen.

en:    --dllname <name>       Name of input dll to put into output lib.
sv:    --dllname <namn>       Namn på indata-dll som ska infogas i utdatabiblioteket.

en:    --def <deffile>        Name input .def file
sv:    --def <deffil>         Välj .def-infil

en:    --output-def <deffile> Name output .def file
sv:    --output-def <deffil>  Välj .def-utfil

en:    --export-all-symbols     Export all symbols to .def
sv:    --export-all-symbols     Exportera alla symboler till .def

en:    --no-export-all-symbols  Only export .drectve symbols
sv:    --no-export-all-symbols  Exportera endast .drectve-symboler

en:    --exclude-symbols <list> Exclude <list> from .def
sv:    --exclude-symbols <lista> Undanta symbolerna i <lista> från .def

en:    --no-default-excludes    Zap default exclude symbols
sv:    --no-default-excludes    Bortse från förvalt undantagna symboler

en:    --base-file <basefile> Read linker generated base file
sv:    --base-file <basfil>   Läs den länkgenererad basfil

en:    --no-idata4           Don't generate idata$4 section
sv:    --no-idata4           Generera ingen idata$4-sektion

en:    --no-idata5           Don't generate idata$5 section
sv:    --no-idata5           Generera ingen idata$5-sektion

en:    -U                     Add underscores to .lib
sv:    -U                     Sätt dit understreck i .lib

en:    -k                     Kill @<n> from exported names
sv:    -k                     Utplåna @<n> från exporterade namn

en:    --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>
sv:    --add-stdcall-alias    Tillför alias utan @<n>

en:    --as <name>            Use <name> for assembler
sv:    --as <namn>            Använd <namn> som assemblerare

en:    --nodelete             Keep temp files.
sv:    --nodelete             Behåll temporära filer.

en:    --no-leading-underscore  Entrypoint without underscore
sv:    --no-leading-underscore  Startpunkt utan understrykningstecken

en:    --leading-underscore     Entrypoint with underscore.
sv:    --leading-underscore     Startpunkt med understrykningstecken.

en:   Rest are passed unmodified to the language driver
sv:   Övriga flaggor skickas oförändrade till programspråksenheten

en: Must provide at least one of -o or --dllname options
sv: Du måste ange minst en av flaggorna -o och --dllname

en: no export definition file provided.
    Creating one, but that may not be what you want
sv: ingen export-definitionsfil gavs.
    En sådan skapas, men det är kanske inte vad du vill

en: DLLTOOL name    : %s
sv: DLLVERKTYG namn   : %s

en: DLLTOOL options : %s
sv: DLLVERKTYG flaggor: %s

en: DRIVER name     : %s
sv: ENHET namn        : %s

en: DRIVER options  : %s
sv: ENHET flaggor     : %s

en: Encoded value extends past end of section
sv: Kodat värde sträcker sig utanför slutet av sektionen

en: Encoded size of %d is too large to read
sv: Kodad storlek på %d är för stor för att läsa

en: Encoded size of 0 is too small to read
sv: Kodad storlek på 0 är för liten för att läsa

note: Read AMOUNT bytes from PTR and store them in VAL as an unsigned value. Checks to make sure that the read will not reach or pass END and that VAL is big enough to hold AMOUNT bytes.
en: internal error: attempt to read %d byte of data in to %d sized variable | internal error: attempt to read %d bytes of data in to %d sized variable
sv[0]: internt fel: försökte läsa %d byte av data till en variabel med storleken %d
sv[1]: internt fel: försökte läsa %d byte av data till en variabel med storleken %d

en: Badly formed extended line op encountered!
sv: Felaktigt utformad utökad rad-op påträffades!

en:   Extended opcode %d:
sv:   Utökad op-kod %d:

en: End of Sequence
sv: Slut på sekvensen

en: Length (%lu) of DW_LNE_set_address op is too long
sv: Längden (%lu) på DW_LNE_set_address op är för lång

en: set Address to 0x%s
sv: sätt Adress till 0x%s

en: define new File Table entry
sv: definiera ny filtabellspost

en:   Entry	Dir	Time	Size	Name
sv:   Post	Katalog	Tid	Storl.	Namn

en: DW_LNE_define_file: Bad opcode length
sv: DW_LNE_define_file: Felaktig opkod-längd

en: set Discriminator to %s
sv: sätt diskriminator till %s

en:     UNKNOWN DW_LNE_HP_SFC opcode (%u)
sv:     OKÄND DW_LNE_HP_SFC-opkod (%u)

note: The test against DW_LNW_hi_user is redundant due to the limited range of the unsigned char data type used for op_code. && op_code <= DW_LNE_hi_user
en: user defined:
sv: användardefinierad:

en: UNKNOWN:
sv: OKÄND:

en: length %d [
sv: längd %d [

en: <no .debug_str section>
sv: <ingen .debug_str-sektion>

en: DW_FORM_strp offset too big: %s
sv: DW_FORM_strp-avstånd är för stort: %s

en: <offset is too big>
sv: <avståndet är för stort>

en: <no NUL byte at end of .debug_str section>
sv: <ingen NUL-byte vid slutet av .debug_str-sektion>

en: <no .debug_line_str section>
sv: <ingen .debug_line_str-sektion>

en: DW_FORM_line_strp offset too big: %s
sv: DW_FORM_line_strp-avstånd är för stort: %s

en: <no NUL byte at end of .debug_line_str section>
sv: <ingen NUL-byte vid slutet av .debug_line_str-sektion>

en: <no .debug_str_offsets.dwo section>
sv: <ingen .debug_str_offsets.dwo-sektion>

en: <no .debug_str_offsets section>
sv: <ingen .debug_str_offsets-sektion>

en: DW_FORM_GNU_str_index offset too big: %s
sv: DW_FORM_GNU_str_index-avstånd är för stort: %s

en: <index offset is too big>
sv: <indexavståndet är för stort>

en: <no .debug_str.dwo section>
sv: <ingen .debug_str.dwo-sektion>

en: DW_FORM_GNU_str_index indirect offset too big: %s
sv: DW_FORM_GNU_str_index-indirektavstånd är för stort: %s

en: <indirect index offset is too big>
sv: <indirekt indexavstånd är för stort>

en: <no NUL byte at end of section>
sv: <ingen NUL-byte vid slutet av sektionen>

en: <no .debug_addr section>
sv: <ingen .debug_addr-sektion>

en: Offset into section %s too big: %s
sv: Avstånd in i sektionen %s är för stort: %s

note: Report the missing single zero which ends the section.
en: .debug_abbrev section not zero terminated
sv: sektionen .debug_abbrev är inte nollterminerad

en: User TAG value: %#lx
sv: Användar-TAG-värde: %#lx

en: Unknown TAG value: %#lx
sv: Okänt TAG-värde: %#lx

en: Unknown FORM value: %lx
sv: Okänt FORM-värde: %lx

en: Unknown IDX value: %lx
sv: Okänt IDX-värde: %lx

en: %c%s byte block:
sv: %c%s byte-block:

en: (DW_OP_call_ref in frame info)
sv: (DW_OP_call_ref i raminformation)

en: size: %s
sv: storlek: %s

en: offset: %s
sv: avstånd: %s

en: DW_OP_GNU_push_tls_address or DW_OP_HP_unknown
sv: DW_OP_GNU_push_tls_address eller DW_OP_HP_unknown

en: (%s in frame info)
sv: (%s i raminformation)

en: (DW_OP_GNU_variable_value in frame info)
sv: (DW_OP_GNU_variable_value i raminformation)

en: (User defined location op 0x%x)
sv: (Användardefinierad plats-op 0x%x)

en: (Unknown location op 0x%x)
sv: (Okänd plats-op 0x%x)

en: <no links available>
sv: <inga länkar tillgängliga>

en: <no NUL byte at end of alt .debug_str section>
sv: <ingen NUL-byte vid slutet av alternativ .debug_str-sektion>

en: DW_FORM_GNU_strp_alt offset (%s) too big or no string sections available
sv: DW_FORM_GNU_strp_alt-avstånd (%s) är för stort eller ingen strängsektion tillgänglig

en: Unknown AT value: %lx
sv: Okänt AT-värde: %lx

en: Corrupt attribute block length: %lx
sv: trasigt längd på attributblock: %lx

en: corrupt discr_list - not using a block form
sv: trasig discr_list – använder inte en blockform

en: corrupt discr_list - block not long enough
sv: trasig discr_list – blocket är inte långt nog

en: corrupt discr_list - unrecognised discriminant byte %#x
sv: trasig discr_list – okänd diskriminantbyte %#x

en: Corrupt attribute
sv: Trasigt attribut

en: Internal error: DWARF version is not 2, 3 or 4.
sv: Internt fel: DWARF-version inte 2, 3 eller 4.

en: DW_FORM_data8 is unsupported when sizeof (dwarf_vma) != 8
sv: DW_FORM_data8 stödjs ej när sizeof (dwarf_vma) != 8

en: Block ends prematurely
sv: Blocket tar slut i förtid

en: %c(indirect string, offset: 0x%s): %s
sv: %c(indirekt sträng, avstånd: 0x%s): %s

en: %c(indirect line string, offset: 0x%s): %s
sv: %c(indirekt radsträng, avstånd: 0x%s): %s

en: %c(indexed string: 0x%s): %s
sv: %c(indexerad sträng: 0x%s): %s

en: %c(alt indirect string, offset: 0x%s) %s
sv: %c(alt indirekt sträng, avstånd: 0x%s) %s

en: Unrecognized form: %lu
sv: Okänd formtyp: %lu

en: More location offset attributes than DW_AT_GNU_locview attributes
sv: Fler platsavståndsattribut än DW_AT_GNU_locview-attribut

en: More DW_AT_GNU_locview attributes than location offset attributes
sv: Fler DW_AT_GNU_locview-attribut än platsavståndsattribut

en: Unsupported form (%s) for attribute %s
sv: Okänd form (%s) för attributet %s

en: (not inlined)
sv: (inte inline:ad)

en: (inlined)
sv: (inline:ad)

en: (declared as inline but ignored)
sv: (deklarerad som inline men ignorerad)

en: (declared as inline and inlined)
sv: (deklarerad som inline och inline:ad)

en:   (Unknown inline attribute value: %s)
sv:   (Okänt inline-attributvärde: %s)

en: (implementation defined: %s)
sv: (implementationsdefinierad: %s)

en: (Unknown: %s)
sv: (Okänd: %s)

en: (user defined type)
sv: (användardefinierad typ)

en: (unknown type)
sv: (okänd typ)

en: (unknown accessibility)
sv: (okänd åtkomlighet)

en: (unknown visibility)
sv: (okänd synlighet)

en: (user specified)
sv: (användarspecificerad)

en: (unknown endianity)
sv: (okänd byteordning)

en: (unknown virtuality)
sv: (okänd virtualitet)

en: (unknown case)
sv: (okänt fall)

en: (user defined)
sv: (användardefinierad)

en: (unknown convention)
sv: (okänd konvention)

en: (undefined)
sv: (odefinierad)

en: (unsigned)
sv: (teckenlös)

en: (leading overpunch)
sv: (inledande överhålslag)

en: (trailing overpunch)
sv: (avslutande överhålslag)

en: (leading separate)
sv: (inledning separat)

en: (trailing separate)
sv: (avslutning separat)

en: (unrecognised)
sv: (okänd)

en: (no)
sv: (nej)

en: (in class)
sv: (i klass)

en: (out of class)
sv: (utanför klass)

en:  (location list)
sv:  (platslista)

en:  [without DW_AT_frame_base]
sv:  [utan DW_AT_frame_base]

en: Offset %s used as value for DW_AT_import attribute of DIE at offset 0x%lx is too big.
sv: Avståndet %s som används som ett värde till attributet DW_AT_import på DIE vid avståndet 0x%lx är för stort.

en: 	[Abbrev Number: %ld
sv: 	[Förkortningsnummer: %ld

en: Raw dump of debug contents of section %s (loaded from %s):
sv: Rå utskrift av felsökningsinnehåll i sektion %s (inläst från %s):

en: Raw dump of debug contents of section %s:
sv: Rå utskrift av felsökningsinnehåll i sektion %s:

en: Contents of the %s section (loaded from %s):
sv: %s-sektionens innehåll (inläst från %s):

en: Contents of the %s section:
sv: %s-sektionens innehåll:

en: Reserved length value (0x%s) found in section %s
sv: Reserverat längdvärde (0x%s) hittat i sektionen %s

en: Corrupt unit length (0x%s) found in section %s
sv: Trasig enhetslängd (0x%s) upptäckt i sektionen %s

en: No comp units in %s section ?
sv: Inga comp-enheter i sektionen %s?

en: Not enough memory for a debug info array of %u entries
sv: Inte tillräckligt med minne för en vektor med felsökningsinfo med %u poster

en: Unable to locate %s section!
sv: Kan inte hitta sektionen %s!

en: Invalid pointer size (%d) in compunit header, using %d instead
sv: Felaktig pekarstorlek (%d) i compunit-huvud, använder %d istället

en:   Compilation Unit @ offset 0x%s:
sv:   Kompileringsenhet @ avstånd 0x%s:

en:    Length:        0x%s (%s)
sv:    Längd:         0x%s (%s)

en:    Version:       %d
sv:    version:       %d

en:    Abbrev Offset: 0x%s
sv:    Förk.-avstånd: 0x%s

en:    Pointer Size:  %d
sv:    Pekarstorlek:  %d

en:    Signature:     0x%s
sv:    Signatur:      0x%s

en:    Type Offset:   0x%s
sv:    Typavstånd:    0x%s

en:    Section contributions:
sv:    Sektionsbidrag:

en: Debug info is corrupted, %s header at %#lx has length %s
sv: Felsökningsinfo är trasig, %s-huvudet vid %#lx har längden %s

en: CU at offset %s contains corrupt or unsupported version number: %d.
sv: CU vid avståndet %s innehåller trasiga eller ej stödda versionsnummer: %d.

en: CU at offset %s contains corrupt or unsupported unit type: %d.
sv: CU vid avståndet %s innehåller en trasig eller ej stödd enhetstyp: %d.

en: Debug info is corrupted, abbrev offset (%lx) is larger than abbrev section size (%lx)
sv: Felsökningsinfo är trasig, abbrev-avstånd (%lx) är större än abbrev-sektionstorleken (%lx)

en: Debug info is corrupted, abbrev size (%lx) is larger than abbrev section size (%lx)
sv: Felsökningsinfo är trasig, abbrev-storlek (%lx) är större än abbrev-sektionstorleken (%lx)

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: 0
sv:  <%d><%lx>: Förkortningsnummer: 0

en: Bogus end-of-siblings marker detected at offset %lx in %s section
sv: Felaktig slut-på-syskon-markör upptäckt på avståndet %lx i sektionen %s

en: Further warnings about bogus end-of-sibling markers suppressed
sv: Ytterligare varningar om felaktiga slut-på-syskon-markörer utelämnade

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: %lu
sv:  <%d><%lx>: Förkortningsnummer: %lu

en:  <%d><%lx>: ...
sv:  <%d><%lx>: …

en: DIE at offset 0x%lx refers to abbreviation number %lu which does not exist
sv: DIE på avståndet 0x%lx refererar till förkortning nummer %lu som inte finns

en: DIE has locviews without loclist
sv: DIE har locviews utan loclist

en: The length field (0x%lx) in the debug_line header is wrong - the section is too small
sv: Längdfältet (0x%lx) i debug_line-huvudet är trasig — sektionen är för liten

en: Only DWARF version 2, 3, 4 and 5 line info is currently supported.
sv: Endast radinfo från DWARF 2, 3, 4 och 5 hanteras för närvarande.

en: The %s section contains unsupported segment selector size: %d.
sv: %s-sektionen innehåller en segmentvalsstorlek som inte stödjs: %d.

en: Invalid maximum operations per insn.
sv: Ogiltigt maximalt antal operationer per instruktion.

en: Line length %s extends beyond end of section
sv: Radlängden %s sträcker sig bortom slutet på sektionen

en: Corrupt directory format table entry
sv: Trasig post i katalogformattabell

en: Corrupt file name format table entry
sv: Trasig post i filnamnsformattabell

en: Corrupt directory list
sv: Trasig kataloglista

en: Corrupt file name list
sv: Trasig filnamnslista

en: 
     The Directory Table is empty.
sv: 
     Katalogtabellen är tom.

en: 
     The File Name Table is empty.
sv: 
     Filnamnstabellen är tom.

en: 
     The Directory Table (offset 0x%lx):
sv: 
     Katalogtabellen (avstånd 0x%lx):

en: 
     The File Name Table (offset 0x%lx):
sv: 
     Filnamnstabellen (avstånd 0x%lx):

en:   Entry
sv:   Post

en: 	Name
sv: 	Namn

en: 	Dir
sv: 	Kat

en: 	Time
sv: 	Tid

en: 	Size
sv: 	Storlek

en: 	(Unknown format content type %s)
sv: 	(Okänd formatinnehållstyp %s)

en: Corrupt directory entries list
sv: Trasig katalogpostlista

en: Corrupt file name entries list
sv: Trasig filnamnspostlista

en: Partial .debug_line. section encountered without a prior full .debug_line section
sv: Partiell .debug_line-sektion påträffad utan en föregående fullständig .debug_line-sektion

en:   Offset:                      0x%lx
sv:   Avstånd:                     0x%lx

en:   Length:                      %ld
sv:   Längd:                       %ld

en:   DWARF Version:               %d
sv:   DWARF version:               %d

en:   Prologue Length:             %d
sv:   Prologlängd:                 %d

en:   Minimum Instruction Length:  %d
sv:   Minsta instruktionslängd:    %d

en:   Maximum Ops per Instruction: %d
sv:   Max operationer per instr:   %d

en:   Initial value of 'is_stmt':  %d
sv:   initialvärde på ”is_stmt”: %d

en:   Line Base:                   %d
sv:   radbas:                      %d

en:   Line Range:                  %d
sv:   radomfång:                   %d

en:   Opcode Base:                 %d
sv:   op-kodbas:                   %d

en: Line range of 0 is invalid, using 1 instead
sv: Radintervall på 0 är felaktigt, använder 1 istället

en: Line Base extends beyond end of section
sv: Radbasen sträcker sig utanför slutet på sektionen

en: 
     Opcodes:
sv: 
     Op-koder:

en:   Opcode %d has %d arg
     |   Opcode %d has %d args
sv[0]:   Op-kod %d har %d argument
sv[1]:   Op-kod %d har %d argument

en: Corrupt file name table entry
sv: Trasig filnamnstabellpost

en:  No Line Number Statements.
sv:  Inga radnummersatser.

en:  Line Number Statements:
sv:  Radnummersatser:

en:   Special opcode %d: advance Address by %s to 0x%s%s
sv:   Särskild op-kod %d: öka adressen med %s till 0x%s%s

en:  (reset view)
sv:  (återställ vy)

en:   Special opcode %d: advance Address by %s to 0x%s[%d]%s
sv:   Särskild op-kod %d: öka adressen med %s till 0x%s[%d]%s

en:  and Line by %s to %d
sv:  och radnumret med %s till %d

en:  (view %u)
sv:  (vy %u)

en:   Copy
sv:   Kopiera

en:   Advance PC by %s to 0x%s%s
sv:   Öka programräknaren med %s till 0x%s%s

en:   Advance PC by %s to 0x%s[%d]%s
sv:   Öka programräknaren med %s till 0x%s[%d]%s

en:   Advance Line by %s to %d
sv:   Öka radnumret med %s till %d

en:   Set File Name to entry %s in the File Name Table
sv:   Sätt filnamnet till post %s i filnamnstabellen

en:   Set column to %s
sv:   Sätt kolumnen till %s

en:   Set is_stmt to %s
sv:   Sätt is_stmt till %s

en:   Set basic block
sv:   Sätt basblocket

en:   Advance PC by constant %s to 0x%s%s
sv:   Öka programräknaren med konstanten %s till 0x%s%s

en:   Advance PC by constant %s to 0x%s[%d]%s
sv:   Öka programräknaren med konstant %s till 0x%s[%d]%s

en:   Advance PC by fixed size amount %s to 0x%s
sv:   Öka programräknaren med en fast storlek %s till 0x%s

en:   Set prologue_end to true
sv:   Sätt prologue_end till sann

en:   Set epilogue_begin to true
sv:   Sätt epilogue_begin till sann

en:   Set ISA to %s
sv:   Sätt ISA till %s

en:   Unknown opcode %d with operands:
sv:   Okänd op-kod %d med operand:

en: opcode base of %d extends beyond end of section
sv: op-kodbas på %d sträcker sig bortom slutet på sektionen

en: Corrupt directories list
sv: Trasig kataloglista

en: directory table ends unexpectedly
sv: katalogtabellen slutar oväntat

en: file table ends unexpectedly
sv: filtabellen slutar oväntat

en: <unknown>
sv: <okänd>

en: directory index %u > number of directories %s
sv: katalogindex %u > antalet kataloger %s

en: <corrupt>
sv: <trasig>

en: File name                            Line number    Starting address    View    Stmt
sv: Filnamn                              Radnummer      Startadress         Vy      Sats

en: UNKNOWN (%u): length %ld
sv: OKÄND (%u): längd %ld

en: 
     [Use file table entry %d]
sv: 
     [Använd filtabellspost %d]

en: file index %u > number of files %u
sv: filindex %u > antalet filer %u

en: 
     <over large file table index %u>
sv: 
     <för stort filtabellsindex %u>

en: 
     [Use file %s in directory table entry %d]
sv: 
     [Använd filen %s i katalogtabellpost %d]

en: 
     <over large directory table entry %u>
sv: 
     <för stor katalogtabellpost %u>

en:   Set ISA to %lu
sv:   Sätt ISA till %lu

en: corrupt file index %u encountered
sv: trasigt filindex %u påträffat

en: no info
sv: ingen info

en: type
sv: typ

en: variable
sv: variabel

en: function
sv: funktion

en: other
sv: annat

en: unused5
sv: oanvänd5

en: unused6
sv: oanvänd6

en: unused7
sv: oanvänd7

en: .debug_info offset of 0x%lx in %s section does not point to a CU header.
sv: .debug_info-avstånd på 0x%lx i sektionen %s pekar inte på ett CU-huvud.

en:   Length:                              %ld
sv:   längd:                               %ld

en:   Version:                             %d
sv:   version:                             %d

en:   Offset into .debug_info section:     0x%lx
sv:   Avstånd in i .debug_info-sektionen:  0x%lx

en:   Size of area in .debug_info section: %ld
sv:   storl. på omr. i .debug_info-sekt.:  %ld

en: Only DWARF 2 and 3 pubnames are currently supported
sv: Endast DWARF 2 och 3 pub.-namn hanteras för närvarande

en: 
        Offset  Kind          Name
sv: 
       Avstånd  Sort          Namn

en: 
        Offset	Name
sv: 
        Offset	Namn

en:  DW_MACINFO_start_file - lineno: %d filenum: %d
sv:  DW_MACINFO_start_file - rad: %d filnr: %d

en:  DW_MACINFO_define - lineno : %d macro : %s
sv:  DW_MACINFO_define - rad : %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_undef - lineno : %d macro : %s
sv:  DW_MACINFO_undef - rad : %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_vendor_ext - constant : %d string : %s
sv:  DW_MACINFO_vendor_ext - konstant : %d sträng : %s

en: Only GNU extension to DWARF 4 or 5 of %s is currently supported.
sv: Endast GNU-utökningar till DWARF 4 eller 5 av %s stödjs för närvarande.

en:   Offset size:                 %d
sv:   Avståndsstorlek:             %d

en:   Offset into .debug_line:     0x%lx
sv:   Avstånd in i .debug_info:    0x%lx

en:   Extension opcode arguments:
sv:   Argument till utökad op-kod:

en:     DW_MACRO_%02x has no arguments
sv:     DW_MACRO_%02x har inga argument

en:     DW_MACRO_%02x arguments:
sv:     DW_MACRO_%02x argument:

en: Invalid extension opcode form %s
sv: Ogiltig utöknings-opkodform %s

en: .debug_macro section not zero terminated
sv: sektionen .debug_macro är inte nollterminerad

en: DW_MACRO_start_file used, but no .debug_line offset provided.
sv: DW_MACRO_start_file använd, men inget .debug_line-avstånd givet.

en:  DW_MACRO_start_file - lineno: %d filenum: %d
sv:  DW_MACRO_start_file - radnr: %d filnr: %d

en:  DW_MACRO_start_file - lineno: %d filenum: %d filename: %s%s%s
sv:  DW_MACRO_start_file - radnr: %d filnr: %d filnamn: %s%s%s

en:  DW_MACRO_define - lineno : %d macro : %s
sv:  DW_MACRO_define - radnr : %d makro : %s

en:  DW_MACRO_undef - lineno : %d macro : %s
sv:  DW_MACRO_undef - radnr : %d makro : %s

en:  DW_MACRO_define_strp - lineno : %d macro : %s
sv:  DW_MACRO_define_strp — radnr : %d makro : %s

en:  DW_MACRO_undef_strp - lineno : %d macro : %s
sv:  DW_MACRO_undef_strp — radnr : %d makro : %s

en:  DW_MACRO_import - offset : 0x%lx
sv:  DW_MACRO_import — avstånd : 0x%lx

en:  DW_MACRO_define_sup - lineno : %d macro offset : 0x%lx
sv:  DW_MACRO_define_sup — radnr : %d makroavstånd : 0x%lx

en:  DW_MACRO_undef_sup - lineno : %d macro offset : 0x%lx
sv:  DW_MACRO_undef_sup — radnr : %d makroavstånd : 0x%lx

en:  DW_MACRO_import_sup - offset : 0x%lx
sv:  DW_MACRO_import_sup — avstånd : 0x%lx

en:  Unknown macro opcode %02x seen
sv:  Okänd makroopkod %02x upptäckt

en:  DW_MACRO_%02x -
sv:  DW_MACRO_%02x —

en:   Number TAG (0x%lx)
sv:   Nummer-TAGG (0x%lx)

en: has children
sv: har barn

en: no children
sv: inga barn

en: location view pair
sv: platsvypar

en: No debug information available for loc lists of entry: %u
sv: Ingen felsökningsinformation tillgänglig för loc-listor för post: %u

en: Invalid pointer size (%d) in debug info for entry %d
sv: Felaktig pekarstorlek (%d) i felsökningsinformation för post %d

en: Location list starting at offset 0x%lx is not terminated.
sv: Platslistan som startar på avstånd 0x%lx är inte avslutad.

en: <End of list>
sv: <Slut på listan>

en: (base address)
sv: (basadress)

en: views at %8.8lx for:
        %*s
sv: vyer vid %8.8lx för:
        %*s

en:  (start == end)
sv:  (start == slut)

en:  (start > end)
sv:  (start > slut)

en: No debug information available for loclists lists of entry: %u
sv: Ingen felsökningsinformation tillgänglig för loc-listor för post: %u

en: View pair entry in loclist with locviews attribute
sv: Visa parposter i loclist med locviews-attribut

en: views for:
sv: vyer för:

en: Invalid location list entry type %d
sv: Felaktig typ av platslistpost %d

en: Trailing view pair not used in a range
sv: Avslutande vypar inte använt i något intervall

en: No debug information for loc lists of entry: %u
sv: Ingen felsökningsinformation för platslista för post: %u

en: (base address selection entry)
sv: (valpost för basadress)

en: Unknown location list entry type 0x%x.
sv: Okänd typ av platslistpost 0x%x.

en: 
    The %s section is empty.
sv: 
    Sektionen %s är tom.

en: The %s section contains corrupt or unsupported version number: %d.
sv: %s-sektionen innehåller trasiga eller ej stödda versionsnummer: %d.

en: The %s section contains unsupported offset entry count: %d.
sv: %s-sektionen innehåller avståndspostantal som ej stödjs: %d.

en: Unable to load/parse the .debug_info section, so cannot interpret the %s section.
sv: Kan inte ladda/tolka sektionen .debug_info, så kan inte tolka sektionen %s.

en: No location lists in .debug_info section!
sv: Inga platslistor i sektionen .debug_info!

en: Location lists in %s section start at 0x%s
sv: Platslistorna i sektionen %s startar vid 0x%s

en:  Warning: This section has relocations - addresses seen here may not be accurate.
sv: Varning: denna sektion har omlokaliseringar — adresser som syns här är kanske inte korrekta.

en:     Offset   Begin            End              Expression
sv:     Avstånd  Start            Slut             Instruktion

en: There is a hole [0x%lx - 0x%lx] in .debug_loc section.
sv: Det finns ett hål [0x%lx - 0x%lx] i sektionen .debug_loc.

en: There is an overlap [0x%lx - 0x%lx] in .debug_loc section.
sv: Det finns en överlappning [0x%lx - 0x%lx] i sektionen .debug_loc.

en: Offset 0x%lx is bigger than .debug_loc section size.
sv: Avstånd 0x%lx är större än storleken på sektionen .debug_loc.

en: View Offset 0x%lx is bigger than .debug_loc section size.
sv: Vyavståndet 0x%lx är större än storleken på sektionen .debug_loc.

en: DWO is not yet supported.
sv: DWO stödjs inte ännu.

en: Hole and overlap detection requires adjacent view lists and loclists.
sv: Hål- och överlappsdetektering kräver intilliggande vylistor och loclist:or.

en: There is %ld unused byte at the end of section %s
     | There are %ld unused bytes at the end of section %s
sv[0]: Det finns %ld oanvänd byte i slutet av sektionen %s
sv[1]: Det finns %ld oanvända byte i slutet av sektionen %s

en: Only DWARF 2 and 3 aranges are currently supported.
sv: Endast DWARF 2 och 3 a-intervall hanteras för närvarande.

en:   Length:                   %ld
sv:   längd:                    %ld

en:   Version:                  %d
sv:   version:                  %d

en:   Offset into .debug_info:  0x%lx
sv:   Avstånd in i .debug_info: 0x%lx

en:   Pointer Size:             %d
sv:   pekarstorlek:             %d

en:   Segment Size:             %d
sv:   segmentstorlek:           %d

en: Invalid address size in %s section!
sv: Ogiltig adresstorlek i sektionen %s!

en: Pointer size + Segment size is not a power of two.
sv: Pekarstorlek + Segmentstorlek är inte en potens av två.

en: 
        Address            Length
sv: 
        Adress             Längd

en: 
        Address    Length
sv: 
        Adress     Längd

en: Corrupt address base (%lx) found in debug section %u
sv: Trasig adressbas (%lx) upptäckt i felsökningssektion %u

en:   For compilation unit at offset 0x%s:
sv:   För kompileringsenhet på avstånd 0x%s:

en: 	Index	Address
sv: 	Index	Adress

en: (start == end)
sv: (start == slut)

en: (start > end)
sv: (start > slut)

en: Range list starting at offset 0x%lx is not terminated.
sv: Intervallistan som startar på avstånd 0x%lx är inte avslutad.

en: Invalid range list entry type %d
sv: Okänd typ av intervallistpost %d

en: The length field (0x%lx) in the debug_rnglists header is wrong - the section is too small
sv: Längdfältet (0x%lx) i huvudet debug_rnglists är felaktigt — sektionen är för liten

en: Only DWARF version 5 debug_rnglists info is currently supported.
sv: Endast debug_rnglists-information från DWARF version 5 stödjs för närvarande.

en: The %s section contains unsupported offset entry count: %u.
sv: %s-sektionen innehåller avståndspostantal som ej stödjs: %u.

note: This can happen when the file was compiled with -gsplit-debug which removes references to range lists from the primary .o file.
en: No range lists in .debug_info section.
sv: Inga intervallistor i sektionen .debug_info.

en: Range lists in %s section start at 0x%lx
sv: Intervallistor i sektionen %s startar vid 0x%lx

en:     Offset   Begin    End
sv:     Avstånd  Start    Slut

en: Corrupt pointer size (%d) in debug entry at offset %8.8lx
sv: Trasig pekarstorlek (%d) i felsökningspost på position %8.8lx

en: Corrupt offset (%#8.8lx) in range entry %u
sv: Trasigt avstånd (%#8.8lx) i intervallpost %u

en: There is a hole [0x%lx - 0x%lx] in %s section.
sv: Det finns ett hål [0x%lx - 0x%lx] i sektionen %s.

en: There is an overlap [0x%lx - 0x%lx] in %s section.
sv: Det finns en överlappning [0x%lx - 0x%lx] i sektionen %s.

en: Unfeasibly large register number: %u
sv: Ohanterligt stort registerantal: %u

en: Out of memory allocating %u columns in dwarf frame arrays
sv: Slut på minne vid allokering av %u kolumner i dwarf-ramvektorer

en: No terminator for augmentation name
sv: Ingen avslutare för tilläggsnamn

en: Invalid pointer size (%d) in CIE data
sv: Felaktig pekarstorlek (%d) i CIE-data

en: Invalid segment size (%d) in CIE data
sv: Felaktig segmentstorlek (%d) i CIE-data

en: Augmentation data too long: 0x%s, expected at most %#lx
sv: Tilläggsdatan är för lång: 0x%s, förväntades högst %#lx

en:   Augmentation data:
sv:   Tilläggsdata:

en: bad register:
sv: felaktigt register:

en: Failed to read CIE information
sv: Lyckades inte läsa CIE-information

en: Invalid max register
sv: Ogiltigt maxregister

note: PR 17512: file: 9e196b3e.
en: Probably corrupt segment size: %d - using 4 instead
sv: Troligen trasig segmentstorlek: %d — använder 4 istället

en: Corrupt CFA_def expression value: %lu
sv: Trasigt CFA_def-uttrycksvärde: %lu

note: PR 17512: file:306-192417-0.005.
en: Corrupt CFA expression value: %lu
sv: Trasigt CFA-uttrycksvärde: %lu

en: Invalid column number in saved frame state
sv: Felaktigt kolumnantal i sparat ramtillstånd

en:   DW_CFA_def_cfa_expression: <corrupt len %lu>
sv:   DW_CFA_def_cfa_expression: <trasig längd %lu>

en:   DW_CFA_expression: <corrupt len %lu>
sv:   DW_CFA_expression: <trasig längd %lu>

en:   DW_CFA_??? (User defined call frame op: %#x)
sv:   DW_CFA_??? (Användardefinierad anropsramop: %#x)

en: Unsupported or unknown Dwarf Call Frame Instruction number: %#x
sv: Ej stött eller okänt nummer på Dwarf anropsramsinstruktion: %#x

en: Only DWARF version 5 .debug_names is currently supported.
sv: Endast .debug_names från DWARF 5 hanteras för närvarande.

en: Padding field of .debug_names must be 0 (found 0x%x)
sv: Utfyllnadsfält till .debug_names måste vara 0 (hittade 0x%x)

en: Compilation unit count must be >= 1 in .debug_names
sv: Antalet kompileringsenheter måste vara ≥ 1 i .debug_names

en: Augmentation string length %u must be rounded up to a multiple of 4 in .debug_names.
sv: Tilläggsstränglängden %u måste avrundas upp till en multipel av 4 i .debug_names.

en: Augmentation string:
sv: Tilläggssträng:

en: CU table:
sv: CU-tabell:

en: TU table:
sv: TU-tabell:

en: Foreign TU table:
sv: Främmande TU-tabell:

en: Entry pool offset (0x%lx) exceeds unit size 0x%lx for unit 0x%lx in the debug_names
sv: Start-pool-avståndet (0x%lx) överskrider enhetsstorleken 0x%lx för enhet 0x%lx i debug_names

en: Used %zu of %lu bucket.
     | Used %zu of %lu buckets.
sv[0]: Använde %zu av %lu hink.
sv[1]: Använde %zu av %lu hinkar.

en: Out of %lu items there are %zu bucket clashes (longest of %zu entries).
sv: Av %lu saker finns det %zu hinkkollisioner (längsta på %zu poster).

en: Duplicate abbreviation tag %lu in unit 0x%lx in the debug_names
sv: Dubblerad förkortningstagg %lu i enhet 0x%lx i debug_names

en: 
    Symbol table:
sv: 
    Symboltabell:

en: Undefined abbreviation tag %lu in unit 0x%lx in the debug_names
sv: Odefinierad förkortningstagg %lu i enhet 0x%lx i debug_names

en:  <no entries>
sv:  <inga poster>

en: The debuglink filename is corrupt/missing
sv: debuglink-filnamnet är trasigt/saknas

en:   Separate debug info file: %s
sv:   Separat fil med felsökningsinformation: %s

en: CRC offset missing/truncated
sv: CRC-avstånd saknas/avhugget

en:   CRC value: %#x
sv:   CRC-värde: %#x

en: There are %#lx extraneous bytes at the end of the section
sv: Det finns %#lx överskjutande byte i slutet av sektionen

en: Build-ID is too short (%#lx bytes)
sv: Bygg-ID är för kort (%#lx byte)

en:   Build-ID (%#lx bytes):
sv:   Bygg-ID (%#lx byte):

en: Truncated header in the %s section.
sv: Avhugget huvud i sektionen %s.

en: Unsupported version %lu.
sv: Versionen %lu stödjs inte.

en: The address table data in version 3 may be wrong.
sv: Adresstabelldata i version 3 kan vara fel.

en: Version 4 does not support case insensitive lookups.
sv: Version 4 stödjer inte skiftlägesokänsliga uppslagningar.

en: Version 5 does not include inlined functions.
sv: Version 5 innehåller inte inline:ade funktioner.

en: Version 6 does not include symbol attributes.
sv: Version 6 inkluderar inte symbolattribut.

en: Corrupt header in the %s section.
sv: Trasigt huvud i sektionen %s.

en: TU offset (%x) is less than CU offset (%x)
sv: TU-avståndet (%x) är mindre än CU-avståndet (%x)

en: Address table offset (%x) is less than TU offset (%x)
sv: Adresstabellavståndet (%x) är mindre än TU-avståndet (%x)

en: Symbol table offset (%x) is less then Address table offset (%x)
sv: Symboltabellavståndet (%x) är mindre än adresstabellavståndet (%x)

en: Constant pool offset (%x) is less than symbol table offset (%x)
sv: Konstant-pool-avståndet (%x) är mindre än symboltabellavståndet (%x)

en: Address table extends beyond end of section.
sv: Adresstabellen sträcker sig bortom slutet på sektionen.

en: 
    CU table:
sv: 
    CU-tabell:

en: 
    TU table:
sv: 
    TU-tabell:

en: 
    Address table:
sv: 
    Adresstabell:

en: [%3u] <corrupt offset: %x>
sv: [%3u] <trasigt avstånd: %x>

en: Corrupt name offset of 0x%x found for symbol table slot %d
sv: Trasigt namnavstånd på 0x%x hittat för symboltabellfack %d

en: <invalid CU vector offset: %x>
sv: <felaktigt CU-vektoravstånd: %x>

en: Corrupt CU vector offset of 0x%x found for symbol table slot %d
sv: Trasigt CU-vektoravstånd på 0x%x hittat för symboltabellfack %d

en: Invalid number of CUs (0x%x) for symbol table slot %d
sv: Felaktigt antal CU:n (0x%x) för symboltabellfack %d

en: static
sv: statisk

en: Internal error: out of space in the shndx pool.
sv: Internt fel: slut på utrymme i shndx-poolen.

en: Section %s is empty
sv: Sektionen %s är tom

en: Section %s is too small to contain a CU/TU header
sv: Sektionen %s är för liten för att innehålla ett CU-/TU-huvud

en:   Number of columns:       %u
sv:   Antal kolumner:          %u

en:   Number of used entries:  %u
sv:   Antal använda poster:    %u

en:   Number of slots:         %u
sv:   Antal fack:              %u

en: Section %s is too small for %u slot
     | Section %s is too small for %u slots
sv[0]: Sektionen %s är för liten för %u fack
sv[1]: Sektionen %s är för liten för %u fack

en: Section index pool located before start of section
sv: Sektionsindexpoolen placerad före starten på sektionen

en:   [%3d] Signature:  0x%s  Sections:
sv:   [%3d] Signatur:   0x%s  Sektioner:

en: Section %s too small for shndx pool
sv: Sektionen %s är för liten för shndx-pool

en: Section %s too small for offset and size tables
sv: Sektionen %s är för liten för avstånds- och storlekstabeller

en:   Offset table
sv:   Avståndstabell

en: signature
sv: signatur

en: Row index (%u) is larger than number of used entries (%u)
sv: Radindexet (%u) är större än antalet använda poster (%u)

en: Signature (%p) extends beyond end of space in section
sv: Signaturen (%p) sträcker sig utanför slutet på utrymmet i sektionen

en: Row index (%u) * num columns (%u) > space remaining in section
sv: Radindex (%u) · antal kolumner (%u) > utrymmet som återstår i sektionen

en: Overlarge Dwarf section index detected: %u
sv: För stort Dwarf-sektionsindex upptäckt: %u

en:   Size table
sv:   Storlekstabell

en:   Unsupported version (%d)
sv:   Ej stödd version (%d)

en: Displaying the debug contents of section %s is not yet supported.
sv: Visa felsökningsinnehållet i sektion %s hanteras inte än.

en: Attempt to allocate an array with an excessive number of elements: 0x%lx
sv: Försök att allokera en vektor med ett överdrivet antal element: 0x%lx

en: Attempt to re-allocate an array with an excessive number of elements: 0x%lx
sv: Försök att omallokera en vektor med ett överdrivet antal element: 0x%lx

en: Attempt to allocate a zero'ed array with an excessive number of elements: 0x%lx
sv: Försök att allokera en nollställd vektor med ett överdrivet antal element: 0x%lx

en: Unable to reopen separate debug info file: %s
sv: Kan inte återöppna filen med felsökningsinformation: %s

en: Separate debug info file %s found, but CRC does not match - ignoring
sv: Separat fil %s med felsökningsinformation hittad, men CRC:n stämmer inte — ignorerar

en: Corrupt debuglink section: %s
sv: Trasig debuglink-sektion: %s

en: Out of memory
sv: Slut på minne

note: Failed to find the file.
en: could not find separate debug file '%s'
sv: kunde inte hitta en separat fil med felsökningsinformation ”%s”

en: tried: %s
sv: provade: %s

en: tried: DEBUGINFOD_URLS=%s
sv: provade: DEBUGINFOD_URLS=%s

en: failed to open separate debug file: %s
sv: misslyckades att öppna en separat fil med felsökningsinformation: %s

note: FIXME: We do not check to see if there are any other separate debug info files that would also match.
en: %s: Found separate debug info file: %s
sv: %s: Hittade separat fil med felsökningsinformation: %s

en: Out of memory allocating dwo filename
sv: Slut på minne vid allokering av dwo-filnamn

en: Unable to load dwo file: %s
sv: Kan inte läsa in dwo-filen: %s

note: FIXME: We should check the dwo_id.
en: %s: Found separate debug object file: %s
sv: %s: Hittade separat fil med felsökningsobjekt: %s

en: The %s section contains link(s) to dwo file(s):
sv: Sektionen %s innehåller länk(ar) till dwo-fil(er):

en:   Name:      %s
sv:   Namn:      %s

en:   Directory: %s
sv:   Katalog: %s

en: <not-found>
sv: <ej funnen>

en:   ID: <unknown>
sv:   ID: <okänd>

en: Unexpected DWO INFO type
sv: Oväntad DWO INFO-typ

en: Unrecognized debug option '%s'
sv: Okänt felsökningsargument ”%s”

en: LEB end of data
sv: LEB slut på data

en: LEB value too large
sv: LEB-värdet är för stort

en: %s: Error:
sv: %s: Fel:

en: %s: Warning:
sv: %s: Varning:

en: Unhandled data length: %d
sv: Storlek på data som inte kan behandlas: %d

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Abnormal length of thin archive member name: %lx
sv: Onormal längd på namn på medlem i tunt arkiv: %lx

en: %s: invalid archive header size: %ld
sv: %s: felaktig arkivhuvudsstorlek: %ld

en: %s: failed to skip archive symbol table
sv: %s: misslyckades att hoppa över arkivsymboltabellen

en: %s: the archive index is empty
sv: %s: arkivindexet är tomt

en: %s: failed to read archive index
sv: %s: lyckades inte läsa arkivindexet

en: %s: the archive index is supposed to have 0x%lx entries of %d bytes, but the size is only 0x%lx
sv: %s: arkivindexet förväntades ha 0x%lx poster på %d byte, men storleken är bara 0x%lx

en: Out of memory whilst trying to read archive symbol index
sv: Slut på minne vid försök att läsa arkivsymbolindexet

en: Out of memory whilst trying to convert the archive symbol index
sv: Slut på minne vid försök att konvertera arkivsymbolindexet

en: %s: the archive has an index but no symbols
sv: %s: arkivet har ett index men inga symboler

en: Out of memory whilst trying to read archive index symbol table
sv: Slut på minne vid försök att läsa arkivindexsymboltabellen

en: %s: failed to read archive index symbol table
sv: %s: lyckades inte arkivindexets symboltabell

en: %s: failed to read archive header following archive index
sv: %s: lyckades inte läsa filhuvudet efter arkivindexet

en: %s: failed to seek to first archive header
sv: %s: lyckades inte söka till första arkivhuvudet

note: PR 24049 - we cannot use filedata->file_name as this will have already been freed.
en: %s: failed to read archive header
sv: %s: lyckades inte läsa arkivhuvudet

en: %s has no archive index
sv: %s har inget arkivindex

en: %s: long name table is too small, (size = %ld)
sv: %s: tabellen över långa namn är för liten, (storlek = %ld)

en: %s: long name table is too big, (size = 0x%lx)
sv: %s: tabellen över långa namn är för stor, (storlek = 0x%lx)

en: Out of memory reading long symbol names in archive
sv: Slut på minne när långa symbolnamn i arkivet lästes

en: %s: failed to read long symbol name string table
sv: %s: misslyckades att läsa strängtabellen för långa symbolnamn

en: Archive member uses long names, but no longname table found
sv: Arkivmedlemmen använder långa namn, men ingen tabell med långa namn hittad

en: Found long name index (%ld) beyond end of long name table
sv: Hittade ett index till långt namn (%ld) efter slutet på tabellen över långa namn

en: Invalid Thin archive member name
sv: Felaktigt medlemsnamn i tunt arkiv

en: %s: failed to seek to next file name
sv: %s: lyckades inte söka till nästa filnamn

en: %s: did not find a valid archive header
sv: %s hittade inte ett giltigt arkivhuvud

en: %s: Not an i386 nor x86-64 ELF file
sv: %s: Inte en i386- eller x86-64-ELF-fil

en: %s: stat () failed
sv: %s: stat () misslyckades

en: %s: mmap () failed
sv: %s: mmap () misslyckades

en: %s: Invalid PT_NOTE segment
sv: %s: Felaktigt PT_NOTE-segment

en: Unknown x86 feature: %s
sv: Okänd x86-funktion: %s

en: %s: Unsupported EI_VERSION: %d is not %d
sv: %s: Ej stödd EI_VERSION: %d är inte %d

en: %s: Unmatched input EI_CLASS: %d is not %d
sv: %s: Ej matchad indata-EI_CLASS: %d är inte %d

en: %s: Unmatched output EI_CLASS: %d is not %d
sv: %s: Ej matchad utdata-EI_CLASS: %d är inte %d

en: %s: Unmatched e_machine: %d is not %d
sv: %s: Ej matchad e_machine: %d är inte %d

en: %s: Unmatched e_type: %d is not %d
sv: %s: Ej matchad e_type: %d är inte %d

en: %s: Unmatched EI_OSABI: %d is not %d
sv: %s: Ej matchad EI_OSABI: %d är inte %d

en: %s: Failed to update ELF header: %s
sv: %s: Lyckades inte uppdatera ELF-huvudet: %s

en: This executable has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot process 64 bit ELF files.
sv: Det här programmet har byggts utan stöd för någon 64-bitars
    datatyp och kan därför inte behandla 64-bitars ELF-filer.

en: %s: Failed to read ELF header
sv: %s: Lyckades inte läsa ELF-huvudet

en: %s: Failed to seek to ELF header
sv: %s: Lyckades inte söka till ELF-huvudet

en: %s: failed to seek to next archive header
sv: %s: lyckades inte söka till nästa arkivhuvud

en: %s: bad archive file name
sv: %s: felaktigt arkivfilnamn

en: Input file '%s' is not readable
sv: Infil ”%s” är inte läsbar

en: %s: failed to seek to archive member
sv: %s: lyckades inte söka till arkivmedlem

en: '%s': No such file
sv: ”%s”: Filen finns inte

en: Could not locate '%s'.  System error message: %s
sv: Kunde inte hitta ”%s”.  Systemfelmeddelande: %s

en: '%s' is not an ordinary file
sv: ”%s” är inte en normal fil

en: %s: Failed to read file's magic number
sv: %s: Lyckades inte läsa filens magiska tal

en: Unknown OSABI: %s
sv: Okänt OSABI: %s

en: Unknown machine type: %s
sv: Okänd maskintyp: %s

en: Unknown type: %s
sv: Okänd typ: %s

en: Usage: %s <option(s)> elffile(s)
sv: Användning: %s <flaggor> elffil(er)>

en:  Update the ELF header of ELF files
sv: Uppdatera ELF-huvudet på ELF-filer

en:  The options are:
sv:  Flaggorna är:

en:   --input-mach <machine>      Set input machine type to <machine>
      --output-mach <machine>     Set output machine type to <machine>
      --input-type <type>         Set input file type to <type>
      --output-type <type>        Set output file type to <type>
      --input-osabi <osabi>       Set input OSABI to <osabi>
      --output-osabi <osabi>      Set output OSABI to <osabi>
sv:   --input-mach <maskin>       Sätt inmaskintyp till <maskin>
      --output-mach <maskin>      Sätt utmaskintyp till <maskin>
      --input-type <typ>          Sätt infiltyp till <typ>
      --output-type <typ>         Sätt utfiltyp till <typ>
      --input-osabi <osabi>       Sätt in-OSABI till <osabi>
      --output-osabi <osabi>      Sätt ut-OSABI till <osabi>

en:   --enable-x86-feature <feature>
                                  Enable x86 feature <feature>
      --disable-x86-feature <feature>
                                  Disable x86 feature <feature>
sv:   --enable-x86-feature <funktion>
                                  Aktivera x86-funktionen <funktion>
      --disable-x86-feature <funktion>
                                  Avaktivera x86-funktionen <funktion>

en:   -h --help                   Display this information
      -v --version                Display the version number of %s
sv:   -h --help                   Visa denna hjälp
      -v --version                Visa versionsnumret på %s

en:   [-g]         - 32 bit small archive
sv:   [-g]         - 32-bitars litet arkiv

en:   [-X32]       - ignores 64 bit objects
sv:   [-X32]       - ignorerar 64-bitarsobjekt

en:   [-X64]       - ignores 32 bit objects
sv:   [-X64]       - ignorerar 32-bitarsobject

en:   [-X32_64]    - accepts 32 and 64 bit objects
sv:   [-X32_64]    - accepterar 32- och 64-bitarsobjekt

en: Duplicate symbol entered into keyword list.
sv: Dubblerad symbol inlagt i nyckelordslistan.

en: Usage: %s [option(s)] [file(s)]
sv: Användning: %s [flaggor] [fil(er)]

en:  List symbols in [file(s)] (a.out by default).
sv: Lista symboler i [fil(er)] (a.out som standard).

en:  The options are:
      -a, --debug-syms       Display debugger-only symbols
      -A, --print-file-name  Print name of the input file before every symbol
      -B                     Same as --format=bsd
      -C, --demangle[=STYLE] Decode low-level symbol names into user-level names
                              The STYLE, if specified, can be `auto' (the default),
                              `gnu', `lucid', `arm', `hp', `edg', `gnu-v3', `java'
                              or `gnat'
          --no-demangle      Do not demangle low-level symbol names
          --recurse-limit    Enable a demangling recursion limit.  This is the default.
          --no-recurse-limit Disable a demangling recursion limit.
      -D, --dynamic          Display dynamic symbols instead of normal symbols
          --defined-only     Display only defined symbols
      -e                     (ignored)
      -f, --format=FORMAT    Use the output format FORMAT.  FORMAT can be `bsd',
                               `sysv' or `posix'.  The default is `bsd'
      -g, --extern-only      Display only external symbols
      -l, --line-numbers     Use debugging information to find a filename and
                               line number for each symbol
      -n, --numeric-sort     Sort symbols numerically by address
      -o                     Same as -A
      -p, --no-sort          Do not sort the symbols
      -P, --portability      Same as --format=posix
      -r, --reverse-sort     Reverse the sense of the sort
sv:  Flaggorna är:
      -a, --debug-syms       Visa endast felsökningssymboler
      -A, --print-file-name  Skriv infilens namn före varje symbol
      -B                     Samma som --format=bsd
      -C, --demangle[=STIL]  Avkoda manglade symbolnamn till användarform
                              STIL, om den anges, kan vara ”auto” (standard)
                              ”gnu”, ”lucid”, ”arm”, ”hp”, ”edg”, ”gnu-v3”, ”java”,
                              eller ”gnat”
          --no-demangle      Avkoda inte manglade symbolnamn
      -R --recurse-limit     Aktivera en rekursionsgräns vid avmangling.  Detta är standard.
      -r --no-recurse-limit  Avaktivera rekursionsgränsen vid avmangling.
      -D, --dynamic          Visa dynamiska symboler istället för vanliga symboler
          --defined-only     Visa endast definierade symboler
      -e                     (ignorerad)
      -f, --format=FORMAT    Använd FORMAT som utdataformat.  FORMAT kan vara
                               ”bsd”, ”sysv” eller ”posix”.  Standard är ”bsd”
      -g, --extern-only      Visa endast externa symboler
      -l, --line-numbers     Använd felsökningsinformationen för att slå upp
                               filnamn och radnummer för varje symbol
      -n, --numeric-sort     Sortera symboler numeriskt efter adress
      -o                     Samma som -A
      -p, --no-sort          Sortera inte symbolerna
      -P, --portability      Samma som --format=posix
      -r, --reverse-sort     Sortera baklänges

en:       --plugin NAME      Load the specified plugin
sv:       --plugin NAMN      Ladda den angivna insticksmodulen

en:   -S, --print-size       Print size of defined symbols
      -s, --print-armap      Include index for symbols from archive members
          --size-sort        Sort symbols by size
          --special-syms     Include special symbols in the output
          --synthetic        Display synthetic symbols as well
      -t, --radix=RADIX      Use RADIX for printing symbol values
          --target=BFDNAME   Specify the target object format as BFDNAME
      -u, --undefined-only   Display only undefined symbols
          --with-symbol-versions  Display version strings after symbol names
      -X 32_64               (ignored)
      @FILE                  Read options from FILE
      -h, --help             Display this information
      -V, --version          Display this program's version number
sv:   -S, --print-size       Skriv ut storleken på definierade symboler
      -s, --print-armap      Ta med index för symboler i arkivmedlemmar
          --size-sort        Sortera symboler efter storlek
          --special-syms     Inkludera specialsymboler i utdata
          --synthetic        Visa syntetiska symboler också
      -t, --radix=BAS        Skriv ut siffervärden i talbas BAS
          --target=BFD-NAMN  Välj BFD-NAMN som målobjektets format
      -u, --undefined-only   Visa endast odefinierade symboler
          --with-symbol-versions  Visa versionssträngar efter symbolnamn
      -X 32_64               (ignorerad)
      @<fil>                 Läs flaggor från FIL
      -h, --help             Visa denna hjälptext
      -V, --version          Visa programmets versionsinformation

en: %s: invalid radix
sv: %s: ogiltig talbas

en: %s: invalid output format
sv: %s: ogiltigt utdataformat

en: <processor specific>: %d
sv: <processorspecifik>: %d

en: <OS specific>: %d
sv: <OS-specifik>: %d

en: <unknown>: %d
sv: <okänd>: %d

en: <unknown>: %d/%d
sv: <okänd>: %d/%d

en: 
    Archive index:
sv: 
    Arkivindex:

en: %s: plugin needed to handle lto object
sv: %s: en insticksmodul behövs för att hantera lto-objekt

en: 
    
    Undefined symbols from %s:
sv: 
    
    Odefinierade symboler från %s:

en: 
    
    Symbols from %s:
sv: 
    
    Symboler från %s:

en: Name                  Value   Class        Type         Size     Line  Section
sv: Namn                  Värde   Klass        Typ          Storlek  Rad   Sektion

en: Name                  Value           Class        Type         Size             Line  Section
sv: Namn                  Värde           Klass        Typ          Storlek          Rad   Sektion

en: 
    
    Undefined symbols from %s[%s]:
sv: 
    
    Odefinierade symboler från %s[%s]:

en: 
    
    Symbols from %s[%s]:
sv: 
    
    Symboler från %s[%s]:

en: Print width has not been initialized (%d)
sv: Utskriftsbredden har inte initierats (%d)

en: Only -X 32_64 is supported
sv: Endast -X 32_64 hanteras

en: Using the --size-sort and --undefined-only options together
sv: Användning av --size-sort och --undefined-only samtidigt

en: will produce no output, since undefined symbols have no size.
sv: ger ingen utdata, eftersom odefinierade symboler inte har någon storlek

en: Usage: %s [option(s)] in-file [out-file]
sv: Användning: %s [flaggor] infil [utfil]

en:  Copies a binary file, possibly transforming it in the process
sv:  Kopierar en binärfil, och formar möjligen om den

en:   -I --input-target <bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target <bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -B --binary-architecture <arch>  Set output arch, when input is arch-less
      -F --target <bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
         --debugging                   Convert debugging information, if possible
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
sv:   -I --input-target <bfdnamn>      Anta att infilen är i formatet <bfdnamn>
      -O --output-target <bfdnamn>     Skapa en utfil i formatet <bfdnamn>
      -B --binary-architecture <ark>   Sätt utarkitektur, vid arkitekturlös indata
      -F --target <bfdnamn>            Sätt både in- och utformat till <bfdname>
         --debugging                   Konvertera felsökningsinformation, om möjligt
      -p --preserve-dates              Kopiera ändrad-/åtkomststämplar till utdata

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives (default)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior
sv:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Producera deterministisk utdata när arkiv strippas (standard)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Inaktivera beteendet -D

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior (default)
sv:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Producera deterministisk utdata när arkiv strippas
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Inaktivera beteendet -D (standard)

en:   -j --only-section <name>         Only copy section <name> into the output
         --add-gnu-debuglink=<file>    Add section .gnu_debuglink linking to <file>
      -R --remove-section <name>       Remove section <name> from the output
         --remove-relocations <name>   Remove relocations from section <name>
      -S --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g --strip-debug                 Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
      -N --strip-symbol <name>         Do not copy symbol <name>
         --strip-unneeded-symbol <name>
                                       Do not copy symbol <name> unless needed by
                                         relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
         --extract-dwo                 Copy only DWO sections
         --extract-symbol              Remove section contents but keep symbols
         --keep-section <name>         Do not strip section <name>
      -K --keep-symbol <name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
         --localize-hidden             Turn all ELF hidden symbols into locals
      -L --localize-symbol <name>      Force symbol <name> to be marked as a local
         --globalize-symbol <name>     Force symbol <name> to be marked as a global
      -G --keep-global-symbol <name>   Localize all symbols except <name>
      -W --weaken-symbol <name>        Force symbol <name> to be marked as a weak
         --weaken                      Force all global symbols to be marked as weak
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -i --interleave[=<number>]       Only copy N out of every <number> bytes
         --interleave-width <number>   Set N for --interleave
      -b --byte <num>                  Select byte <num> in every interleaved block
         --gap-fill <val>              Fill gaps between sections with <val>
         --pad-to <addr>               Pad the last section up to address <addr>
         --set-start <addr>            Set the start address to <addr>
        {--change-start|--adjust-start} <incr>
                                       Add <incr> to the start address
        {--change-addresses|--adjust-vma} <incr>
                                       Add <incr> to LMA, VMA and start addresses
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <name>{=|+|-}<val>
                                       Change LMA and VMA of section <name> by <val>
         --change-section-lma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the LMA of section <name> by <val>
         --change-section-vma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the VMA of section <name> by <val>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Warn if a named section does not exist
         --set-section-flags <name>=<flags>
                                       Set section <name>'s properties to <flags>
         --set-section-alignment <name>=<align>
                                       Set section <name>'s alignment to <align> bytes
         --add-section <name>=<file>   Add section <name> found in <file> to output
         --update-section <name>=<file>
                                       Update contents of section <name> with
                                       contents found in <file>
         --dump-section <name>=<file>  Dump the contents of section <name> into <file>
         --rename-section <old>=<new>[,<flags>] Rename section <old> to <new>
         --long-section-names {enable|disable|keep}
                                       Handle long section names in Coff objects.
         --change-leading-char         Force output format's leading character style
         --remove-leading-char         Remove leading character from global symbols
         --reverse-bytes=<num>         Reverse <num> bytes at a time, in output sections with content
         --redefine-sym <old>=<new>    Redefine symbol name <old> to <new>
         --redefine-syms <file>        --redefine-sym for all symbol pairs 
                                         listed in <file>
         --srec-len <number>           Restrict the length of generated Srecords
         --srec-forceS3                Restrict the type of generated Srecords to S3
         --strip-symbols <file>        -N for all symbols listed in <file>
         --strip-unneeded-symbols <file>
                                       --strip-unneeded-symbol for all symbols listed
                                         in <file>
         --keep-symbols <file>         -K for all symbols listed in <file>
         --localize-symbols <file>     -L for all symbols listed in <file>
         --globalize-symbols <file>    --globalize-symbol for all in <file>
         --keep-global-symbols <file>  -G for all symbols listed in <file>
         --weaken-symbols <file>       -W for all symbols listed in <file>
         --add-symbol <name>=[<section>:]<value>[,<flags>]  Add a symbol
         --alt-machine-code <index>    Use the target's <index>'th alternative machine
         --writable-text               Mark the output text as writable
         --readonly-text               Make the output text write protected
         --pure                        Mark the output file as demand paged
         --impure                      Mark the output file as impure
         --prefix-symbols <prefix>     Add <prefix> to start of every symbol name
         --prefix-sections <prefix>    Add <prefix> to start of every section name
         --prefix-alloc-sections <prefix>
                                       Add <prefix> to start of every allocatable
                                         section name
         --file-alignment <num>        Set PE file alignment to <num>
         --heap <reserve>[,<commit>]   Set PE reserve/commit heap to <reserve>/
                                       <commit>
         --image-base <address>        Set PE image base to <address>
         --section-alignment <num>     Set PE section alignment to <num>
         --stack <reserve>[,<commit>]  Set PE reserve/commit stack to <reserve>/
                                       <commit>
         --subsystem <name>[:<version>]
                                       Set PE subsystem to <name> [& <version>]
         --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi}]
                                       Compress DWARF debug sections using zlib
         --decompress-debug-sections   Decompress DWARF debug sections using zlib
         --elf-stt-common=[yes|no]     Generate ELF common symbols with STT_COMMON
                                         type
         --verilog-data-width <number> Specifies data width, in bytes, for verilog output
      -M  --merge-notes                Remove redundant entries in note sections
          --no-merge-notes             Do not attempt to remove redundant notes (default)
      -v --verbose                     List all object files modified
      @<file>                          Read options from <file>
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
sv:   -j --only-section <namn>         Kopiera endast sektionen <namn> till utdata
         --add-gnu-debuglink=<fil>     Lägg till en sektion .gnu_debuglink länkad
                                         till <fil>
      -R --remove-section <namn>       Ta bort sektion <namn> från utdata
         --remove-relocations <namn>   Ta bort omlokaliseringar från sektion <namn>
      -S --strip-all                   Ta bort all symbol- och omlokaliserings-
                                         information
      -g --strip-debug                 Ta bort alla felsökningssymboler & -sektioner
         --strip-dwo                   Ta bort alla DWO-sektioner
         --strip-unneeded              Ta bort alla symboler som inte behövs för
                                         omlokaliseringar
      -N --strip-symbol <namn>         Kopiera inte symbolen <namn>
         --strip-unneeded-symbol <namn>
                                       Kopiera inte symbolen <namn> om den inte
                                         behövs för omlokaliseringar
         --only-keep-debug             Ta bort allting utom felsökningsinformationen
         --extract-dwo                 Kopiera endast DWO-sektioner
         --extract-symbol              Ta bort sektionsinnehåll men behåll symboler
         --keep-section <namn>         Ta inte bort sektionen <namn>
      -K --keep-symbol <namn>          Ta inte bort symbolen <namn>
         --keep-file-symbols           Ta inte bort filsymboler
         --localize-hidden             Gör om alla dolda ELF-symboler till lokala
      -L --localize-symbol <namn>      Tvinga symbolen <namn> att markeras lokal
         --globalize-symbol <namn>     Tvinga symbolen <namn> att markeras global
      -G --keep-global-symbol <namn>   Gör alla symboler lokala utom <namn>
      -W --weaken-symbol <namn>        Tvinga symbolen <namn> att markeras svag
         --weaken                      Tvinga alla globala symboler att markeras
                                         svaga
      -w --wildcard                    Tillåt jokrar i symboljämförelser
      -x --discard-all                 Ta bort alla icke-globala symboler
      -X --discard-locals              Ta bort alla kompilatorgenererade symboler
      -i --interleave[=<antal>]        Kopiera N av varje <antal> byte
         --interleave-width <antal>    Sätt N för --interleave
      -b --byte <num>                  Välj byte <num> i varje inflätat block
         --gap-fill <värde>            Fyll gap mellan sektioner med  <värde>
         --pad-to <adr>                Fyll ut sista sektion fram till adress <adr>
         --set-start <adr>             Sätt startadressen till <adr>
        {--change-start|--adjust-start} <ökn>
                                       Lägg till <ökn> till startadressen
        {--change-addresses|--adjust-vma} <ökn>
                                       Lägg till <ökn> till LMA-, VMA- och start-
                                         adresser
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <namn>{=|+|-}<v>
                                       Ändra LMA och VMA för sektion <namn> med <v>
         --change-section-lma <namn>{=|+|-}<v>
                                       Ändra LMA för sektion <namn> med <v>
         --change-section-vma <namn>{=|+|-}<v>
                                       Ändra VMA för sektion <namn> med <v>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Varna om en namngiven sektion inte finns
         --set-section-flags <namn>=<flaggor>
                                       Sätt sektion <namn>s egenskaper till
                                         <flaggor>
         --set-section-alignment <namn>=<just>\n"
                                       Sätt setkion <namn>s justering till <just> byte
         --add-section <namn>=<fil>    Lägg till sektion <namn> från <fil> i utdata
         --update-section <namn>=<fil>
                                       Uppdatera innehållet i sektionen <namn> med
                                       innehållet som finns i filen <fil>
         --dump-section <namn>=<fil>   Skriv innehållet i sektion <namn> i <fil>
         --rename-section <gammal>=<ny>[,<flaggor>] Byt namn på sektion <gammal>
                                         till <ny>
         --long-section-names {enable|disable|keep}
                                       Hantera långa sektionsnamn i Coff-objekt.
         --change-leading-char         Tvinga utformatets inledande tecken-stil
         --remove-leading-char         Ta bort inledande tecken från globala
                                         symboler
         --reverse-bytes=<ant>         Reversera <ant> byte åt gången, i utsektioner
                                         med innehåll
         --redefine-sym <gammal>=<ny>  Omdefiniera symbolnamnet <gammal> till <ny>
         --redefine-syms <fil>         --redefine-sym för alla symbolpar uppräknade
                                         i <fil>
         --srec-len <antal>            Begränsa längden på genererade Srecords
         --srec-forceS3                Begränsa typen på genererade Srecords till S3
         --strip-symbols <fil>         -N för alla symboler uppräknade i <fil>
         --strip-unneeded-symbols <fil>
                                       --strip-unneeded-symbol för alla symboler
                                         uppräknade i <fil>
         --keep-symbols <fil>          -K för alla symboler uppräknade i <fil>
         --localize-symbols <fil>      -L för alla symboler uppräknade i <fil>
         --globalize-symbols <fil>     --globalize-symbol för alla i <fil>
         --keep-global-symbols <fil>   -G för alla symboler uppräknade i <fil>
         --weaken-symbols <fil>        -W för alla symboler uppräknade i <fil>
         --add-symbol <namn>=[<sektion>:]<värde>[,<flaggor>]  Lägg till en symbol
         --alt-machine-code <index>    Använd målets <index>:e alternativa maskin
         --writable-text               Markera uttexten som skrivbar
         --readonly-text               Gör uttexten skrivskyddad
         --pure                        Markera utfilen som ”demand paged”
         --impure                      Markera utfilen som oren
         --prefix-symbols <prefix>     Lägg till <prefix> till början på varje
                                         symbolnamn
         --prefix-sections <prefix>    Lägg till <prefix> till början på varje
                                         sektionsnamn
         --prefix-alloc-sections <prefix>
                                       Lägg till <prefix> till början på varje
                                         allokerbar sektions namn
         --file-alignment <ant>        Sätt PE-filjustering till <ant>
         --heap <reservera>[,<förbind>]
                                       Sätt PE-reservera-/förbind-heap till
                                         <reservera>/<förbind>
         --image-base <adress>         Sätt PE-avbildsbasen till <adress>
         --section-alignment <ant>     Sätt PE-sektionsjustering till <ant>
         --stack <reservera>[,<förbind>]
                                       Sätt PE-reservera-/förbindstacken till
                                         <reservera>/<förbind>
         --subsystem <namn>[:<version>]
                                       Sätt PE-undersystem till <namn> [& <version>]
         --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi}]
                                       Komprimera DWARF-felsökningssektioner med
                                         zlib
         --decompress-debug-sections   Dekomprimera DWARF-felsökningssektioner med
                                         zlib
         --elf-stt-common=[yes|no]     Generera ELF common-symboler med typen
                                         STT_COMMON
         --verilog-data-width <antal>  Anger databredd, i byte, för verilog-utdata
      -M  --merge-notes                Ta bort överflödiga poster i
                                         noteringssektioner
          --no-merge-notes             Försök inte ta bort överflödiga noteringar
                                         (standard)
      -v --verbose                     Räkna upp alla modifierade objektfiler
      @<fil>                           Läs flaggor från <fil>
      -V --version                     Visa programmets versionsnummer
      -h --help                        Visa denna utdata
         --info                        Visa objektformat & -arkitekturer som stödjs

en: Usage: %s <option(s)> in-file(s)
sv: Användning: %s <flaggor> infil(er)

en:  Removes symbols and sections from files
sv:  Tar bort symboler och sektioner från filer

en:   -I --input-target=<bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target=<bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -F --target=<bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
sv:   -I --input-target=<bfdnamn>      Anta att infilen är i formatet <bfdnamn>
      -O --output-target=<bfdnamn>     Skapa en utfil i formatet <bfdnamn>
      -F --target=<bfdnamn>            Sätt både in- och utformat till <bfdname>
      -p --preserve-dates              Kopiera ändrad-/åtkomststämplar till utdata

en:   -R --remove-section=<name>       Also remove section <name> from the output
         --remove-relocations <name>   Remove relocations from section <name>
      -s --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g -S -d --strip-debug           Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
      -M  --merge-notes                Remove redundant entries in note sections (default)
          --no-merge-notes             Do not attempt to remove redundant notes
      -N --strip-symbol=<name>         Do not copy symbol <name>
         --keep-section=<name>         Do not strip section <name>
      -K --keep-symbol=<name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -v --verbose                     List all object files modified
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
      -o <file>                        Place stripped output into <file>
sv:   -R --remove-section=<namn>       Ta även bort sektion <namn> från utdatan
         --remove-relocations <namn>   Ta bort omlokaliseringar från sektion <namn>
      -s --strip-all                   Ta bort all symbol- och omlokaliseringsinfo
      -g -S -d --strip-debug           Ta bort alla felsökssymboler & -sektioner
         --strip-dwo                   Ta bort alla DWO-sektioner
         --strip-unneeded              Ta bort alla symboler som inte är
                                       nödvändiga för omlokaliseringen
         --only-keep-debug             Ta bort allt utom felsökningsinformationen
      -M  --merge-notes                Ta bort överflödiga poster i
                                         noteringssektioner (standard)
          --no-merge-notes             Försök inte ta bort överflödiga noteringar
      -N --strip-symbol=<namn>         Kopiera inte symbol <namn>
         --keep-section <namn>         Ta inte bort sektionen <namn>
      -K --keep-symbol=<namn>          Ta inte bort symbol <namn>
         --keep-file-symbols           Ta inte bort filsymboler
      -w --wildcard                    Tillåt jokertecken i symboljämförelser
      -x --discard-all                 Ta bort alla icke-globala symboler
      -X --discard-locals              Ta bort alla kompilatorgenererade symboler
      -v --verbose                     Lista alla förändrade objektfiler
      -V --version                     Visa programmets versionsinformation
      -h --help                        Visa denna hjälp
         --info                        Lista objektformat & arkitekturer som stödjs
      -o <fil>                         Spara den rensade utdatan i <fil>

en: unrecognized section flag `%s'
sv: okänd sektionsflagga ”%s”

en: supported flags: %s
sv: flaggor som hanteras: %s

en: unrecognized symbol flag `%s'
sv: okänd symbolflagga ”%s”

en: error: %s both copied and removed
sv: fel: %s både kopierad och borttagen

en: error: %s both sets and alters VMA
sv: fel: %s både sätter och ändrar VMA

en: error: %s both sets and alters LMA
sv: fel: %s både sätter och ändrar LMA

en: cannot open '%s': %s
sv: kan inte öppna: ”%s”: %s

en: %s: fread failed
sv: %s: fread misslyckades

en: %s:%d: Ignoring rubbish found on this line
sv: %s:%d: Ignorerar skräp som finns på denna rad

en: error: section %s matches both remove and copy options
sv: fel: sektionen %s matchar både borttagnings- och kopieringsflaggorna

en: error: section %s matches both update and remove options
sv: fel: sektionen %s matchar både uppdaterings- och borttagningsflaggorna

en: Section %s not found
sv: Sektionen %s finns inte

en: not stripping symbol `%s' because it is named in a relocation
sv: tar inte bort symbolen ”%s” för den namnges i en omlokalisering

en: 'before=%s' not found
sv: ”before=%s” finns inte

en: %s: Multiple redefinition of symbol "%s"
sv: %s: Flera omdefinieringar av symbol ”%s”

en: %s: Symbol "%s" is target of more than one redefinition
sv: %s: Mer än en symbol omdefinieras till ”%s”

en: couldn't open symbol redefinition file %s (error: %s)
sv: kunde inte öppna fil ”%s” med symbolomdefinieringar (fel: %s)

en: %s:%d: garbage found at end of line
sv: %s:%d: skräp i slutet av raden

en: %s:%d: missing new symbol name
sv: %s:%d: nytt symbolnamn saknas

en: %s:%d: premature end of file
sv: %s:%d: för tidigt filslut

en: stat returns negative size for `%s'
sv: stat returnerar negativ storlek på ”%s”

en: copy from `%s' [unknown] to `%s' [unknown]
sv: kopiera från ”%s” [okänd] till ”%s” [okänd]

en: %s[%s]: Cannot merge - there are relocations against this section
sv: %s[%s]: Kan inte slå samman – det finns omlokaliseringar mot denna sektion

en: corrupt GNU build attribute note: description size not a factor of 4
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: beskrivningsstorleken är inte en multipel av 4

en: corrupt GNU build attribute note: wrong note type
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: felaktig noteringstyp

en: corrupt GNU build attribute note: note too big
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: noteringen är för stor

en: corrupt GNU build attribute note: name too small
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: namnet är för litet

en: corrupt GNU build attribute note: unsupported version
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: ej stödd version

en: corrupt GNU build attribute note: bad description size
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: felaktig beskrivningsstorlek

en: corrupt GNU build attribute note: name not NUL terminated
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: namnet är inte NUL-avslutat

en: corrupt GNU build attribute notes: excess data at end
sv: trasig notering om GNU-byggattribut: extra data på slutet

en: bad GNU build attribute notes: no known versions detected
sv: felaktiga noteringar om GNU-byggattribut: inga kända versioner hittade

note: This happens with glibc.  No idea why.
en: %s[%s]: Warning: version note missing - assuming version 3
sv: %s[%s]: Varning: versionsnotering saknas – antar version 3

en: bad GNU build attribute notes: multiple different versions
sv: felaktiga noteringar om GNU-byggattribut: flera olika versioner

note: PR 17636: Call non-fatal so that we return to our parent who may need to tidy temporary files.
en: Unable to change endianness of input file(s)
sv: Kan inte ändra endian-typ på infilen(erna)

en: error: the input file '%s' has no sections
sv: fel: infilen ”%s” har inga sektioner

en: --compress-debug-sections=[zlib|zlib-gnu|zlib-gabi] is unsupported on `%s'
sv: --compress-debug-sections=[zlib|zlib-gnu|zlib-gabi] stödjs inte på ”%s”

en: --elf-stt-common=[yes|no] is unsupported on `%s'
sv: --elf-stt-common=[yes|no] stödjs inte på ”%s”

en: copy from `%s' [%s] to `%s' [%s]
sv: kopierar från ”%s” [%s] till ”%s” [%s]

en: Input file `%s' ignores binary architecture parameter.
sv: Infilen ”%s” ignorerar parameter för binärarkitektur.

en: Unable to recognise the format of the input file `%s'
sv: Känner inte igen formatet på infilen ”%s”

en: Output file cannot represent architecture `%s'
sv: Utfilen kan inte representera arkitekturen ”%s”

en: warning: file alignment (0x%s) > section alignment (0x%s)
sv: varning: filjustering (0x%s) > sektionsjustering (0x%s)

en: can't add section '%s'
sv: kan inte lägga till sektion ”%s”

en: can't create section `%s'
sv: kan inte skapa sektion ”%s”

en: error: %s not found, can't be updated
sv: fel: %s finns inte, kan inte uppdateras

en: warning: note section is empty
sv: varning: noteringssektionen är tom

en: warning: could not load note section
sv: varning: kunde inte läsa in noteringssektionen

en: warning: failed to set merged notes size
sv: varning: misslyckades att sätta storleken på sammanslagna noteringar

en: can't dump section '%s' - it does not exist
sv: kan inte skriva sektion ”%s” — den finns inte

en: can't dump section - it has no contents
sv: kan inte skriva sektionen — den har inget innehåll

en: can't dump section - it is empty
sv: kan inte skriva sektionen — den är tom

en: could not open section dump file
sv: kunde inte öppna sektionsutskriftsfil

en: error writing section contents to %s (error: %s)
sv: fel när sektionsinnehållet skrevs till %s (fel: %s)

en: could not retrieve section contents
sv: kunde inte hämta sektionsinnehållet

en: %s: debuglink section already exists
sv: %s: sektionen debuglink finns redan

en: cannot create debug link section `%s'
sv: kan inte skapa sektionen för felsökningslänkning ”%s”

en: Can't fill gap after section
sv: Kan inte fylla luckan efter sektionen

en: can't add padding
sv: kan inte lägga till utfyllnad

en: error: failed to locate merged notes
sv: fel: misslyckades att hitta sammanslagna noteringar

en: error: failed to merge notes
sv: fel: misslyckades att slå samman noteringar

en: error: failed to copy merged notes into output
sv: fel: misslyckades att kopiera sammanslagna noteringar till utdata

en: %s: Could not find any mergeable note sections
sv: %s: Kunde inte hitta några noteringssektioner som det gick att slå samman

en: cannot fill debug link section `%s'
sv: kan inte fylla sektionen för felsökningslänkning: ”%s”

en: error copying private BFD data
sv: fel vid kopiering av privat BFD-data: %s

en: this target does not support %lu alternative machine codes
sv: detta mål stödjer inte %lu alternativa maskinkoder

en: treating that number as an absolute e_machine value instead
sv: behandlar det talet som ett absolut e_machine-värde istället

en: ignoring the alternative value
sv: ignorerar alternativvärdet

en: sorry: copying thin archives is not currently supported
sv: ledsen: kopiering av tunna arkiv stödjs inte för närvarande

en: cannot create tempdir for archive copying (error: %s)
sv: kan inte skapa temporärkatalog för arkivkopiering (fel: %s)

en: illegal pathname found in archive member: %s
sv: otillåten sökväg hittat i arkivmedlem: %s

en: Unable to recognise the format of file
sv: Känner inte igen filens format

en: error: the input file '%s' is empty
sv: fel: infilen ”%s” är tom

en: --add-gnu-debuglink ignored for archive %s
sv: --add-gnu-debuglink ignoreras för arkivet %s

en: Multiple renames of section %s
sv: Flera namnbyten på sektion %s

en: error in private header data
sv: fel i privat huvuddata

en: failed to create output section
sv: misslyckades att skapa en utsektion

en: failed to set size
sv: misslyckades att sätta storleken

en: failed to set vma
sv: misslyckades att sätta vma

en: failed to set alignment
sv: misslyckades att sätta justeringen

en: failed to copy private data
sv: misslyckades att kopiera privata data

en: relocation count is negative
sv: antalet omlokaliseringar är negativt

note: User must pad the section up in order to do this.
en: cannot reverse bytes: length of section %s must be evenly divisible by %d
sv: kan inte reversera byte: längden på sektion %s måste vara jämnt delbar med %d

en: can't create debugging section
sv: kan inte skapa felsökningssektionen: %s

en: can't set debugging section contents
sv: kan inte sätta innehållet i felsökningssektionen

en: don't know how to write debugging information for %s
sv: vet inte hur man skriver felsökningsinformation för %s

en: could not create temporary file to hold stripped copy
sv: kunde inte skapa en temporärfil med en strippad kopia

en: %s: bad version in PE subsystem
sv: %s: felaktig version i PE-subsystemet

en: unknown PE subsystem: %s
sv: okänt PE-subsystem: %s

en: bad format for %s
sv: felaktigt format på %s

en: cannot open: %s: %s
sv: kan inte öppna: %s: %s

en: byte number must be non-negative
sv: bytenummer får inte vara negativt

en: architecture %s unknown
sv: arkitektur %s är okänd

en: interleave must be positive
sv: intervallstorleken måste vara positiv

en: interleave width must be positive
sv: intervallbredden måste vara positiv

en: unrecognized --compress-debug-sections type `%s'
sv: okänd --compress-debug-sections-typ ”%s”

en: unrecognized --elf-stt-common= option `%s'
sv: okänd --elf-stt-common=-flagga ”%s”

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%s to 0x%x
sv: Varning: kortar av utfyllnadsvärdet från 0x%s till 0x%x

en: bad format for --set-section-alignment: argument needed
sv: felaktig format för --set-section-alignment: ett argument behövs

en: bad format for --set-section-alignment: numeric argument needed
sv: felaktig format för --set-section-alignment: ett numeriskt argument behövs

note: Number has more than on 1, i.e. wasn't a power of 2.
en: bad format for --set-section-alignment: alignment is not a power of two
sv: felaktig format till --set-section-alignment: justeringen är inte en potens av två

en: unknown long section names option '%s'
sv: okänt alternativ för långa sektionsnamn ”%s”

en: unable to parse alternative machine code
sv: kan inte tolka alternativ maskinkod

en: number of bytes to reverse must be positive and even
sv: antalet byte att invertera måste vara positivt och jämnt

en: Warning: ignoring previous --reverse-bytes value of %d
sv: Varning: ignorerar föregående --reverse-bytes-värde på %d

en: %s: invalid reserve value for --heap
sv: %s: ogiltigt reserveringsvärde till --heap

en: %s: invalid commit value for --heap
sv: %s: ogiltigt förbindelsevärde till --heap

en: %s: invalid reserve value for --stack
sv: %s: ogiltigt reserveringsvärde till --stack

en: %s: invalid commit value for --stack
sv: %s: ogiltigt förbindelsevärde till --stack

en: verilog data width must be at least 1 byte
sv: verilog-databredd måste vara åtminstone 1 byte

en: --globalize-symbol(s) is incompatible with -G/--keep-global-symbol(s)
sv: --globalize-symbol(s) är inkompatibelt med -G/--keep-global-symbol(s)

en: interleave start byte must be set with --byte
sv: intervallstartbyten måste anges med --byte

en: byte number must be less than interleave
sv: bytenummer måste vara mindre än antalet byte i intervallet

en: interleave width must be less than or equal to interleave - byte`
sv: intervallbredden måste vara mindre än eller lika med intervallet - byte`

en: unknown input EFI target: %s
sv: okänt in-EFI-mål: %s

en: unknown output EFI target: %s
sv: okänd utdata-EFI-mål: %s

en: warning: could not locate '%s'.  System error message: %s
sv: varning: kunde inte hitta ”%s”.  Systemfelmeddelande: %s

en: warning: could not create temporary file whilst copying '%s', (error: %s)
sv: varning: kunde inte skapa temporärfil vid kopiering av ”%s”, (fel: %s)

en: %s %s%c0x%s never used
sv: %s %s%c0x%s användes aldrig

en: Usage: %s <option(s)> <file(s)>
sv: Användning: %s <flaggor> <fil(er)>

en:  Display information from object <file(s)>.
sv: Visa information från objekt<fil(er)>.

en:  At least one of the following switches must be given:
sv:  Minst en av följande flaggor måste ges:

en:   -a, --archive-headers    Display archive header information
      -f, --file-headers       Display the contents of the overall file header
      -p, --private-headers    Display object format specific file header contents
      -P, --private=OPT,OPT... Display object format specific contents
      -h, --[section-]headers  Display the contents of the section headers
      -x, --all-headers        Display the contents of all headers
      -d, --disassemble        Display assembler contents of executable sections
      -D, --disassemble-all    Display assembler contents of all sections
          --disassemble=<sym>  Display assembler contents from <sym>
      -S, --source             Intermix source code with disassembly
          --source-comment[=<txt>] Prefix lines of source code with <txt>
      -s, --full-contents      Display the full contents of all sections requested
      -g, --debugging          Display debug information in object file
      -e, --debugging-tags     Display debug information using ctags style
      -G, --stabs              Display (in raw form) any STABS info in the file
      -W[lLiaprmfFsoRtUuTgAckK] or
      --dwarf[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
              =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,=pubtypes,
              =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
              =addr,=cu_index,=links,=follow-links]
                               Display DWARF info in the file
      --ctf=SECTION            Display CTF info from SECTION
      -t, --syms               Display the contents of the symbol table(s)
      -T, --dynamic-syms       Display the contents of the dynamic symbol table
      -r, --reloc              Display the relocation entries in the file
      -R, --dynamic-reloc      Display the dynamic relocation entries in the file
      @<file>                  Read options from <file>
      -v, --version            Display this program's version number
      -i, --info               List object formats and architectures supported
      -H, --help               Display this information
sv:   -a, --archive-headers    Visa information från arkivhuvuden
      -f, --file-headers       Visa innehållet i det övergripande filhuvudet
      -p, --private-headers    Visa innehållet i objektformatspecifika filhuvuden
      -P, --private=ALT,ALT…   Visa innehåll specifikt för objektformatet
      -h, --[section-]headers  Visa innehållet i sektionshuvuden
      -x, --all-headers        Visa innehållet i alla huvuden
      -d, --disassemble        Visa disassemblering av exekverbara sektioner
      -D, --disassemble-all    Visa disassemblering av alla sektioner
          --disassemble=<sym>  Visa disassemblering från <sym>
      -S, --source             Varva källkod med disassemblering
          --source-comment[=<txt>] Prefixa källkodsrader med <txt>
      -s, --full-contents      Visa hela innehållet i alla utvalda sektioner
      -g, --debugging          Visa felsökningsinformation från objektfilen
      -e, --debugging-tags     Visa felsökningsinformation på ctags sätt
      -G, --stabs              Visa (oformaterat) eventuell STABS-info från filen
      -W[lLiaprmfFsoRtUuTgAckK] eller
      --dwarf[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
              =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,=pubtypes,
              =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
              =addr,=cu_index,=links,=follow-links]
                               Visa DWARF-info i filen
      --ctf=SEKTION            Visa CTF-information från SEKTION
      -t, --syms               Visa innehållet i symboltabellen(erna)
      -T, --dynamic-syms       Visa innehållet i tabellen med dynamiska symboler
      -r, --reloc              Visa omlokaliseringsposterna i filen
      -R, --dynamic-reloc      Visa de dynamiska omlokaliseringsposterna i filen
      @<fil>                   Läs flaggor från <fil>
      -v, --version            Visa programmets versionsinformation
      -i, --info               Lista de objektformat och arkitekturer som hanteras
      -H, --help               Visa denna information

en: 
     The following switches are optional:
sv: 
     Följande flaggor är frivilliga:

en:   -b, --target=BFDNAME           Specify the target object format as BFDNAME
      -m, --architecture=MACHINE     Specify the target architecture as MACHINE
      -j, --section=NAME             Only display information for section NAME
      -M, --disassembler-options=OPT Pass text OPT on to the disassembler
      -EB --endian=big               Assume big endian format when disassembling
      -EL --endian=little            Assume little endian format when disassembling
          --file-start-context       Include context from start of file (with -S)
      -I, --include=DIR              Add DIR to search list for source files
      -l, --line-numbers             Include line numbers and filenames in output
      -F, --file-offsets             Include file offsets when displaying information
      -C, --demangle[=STYLE]         Decode mangled/processed symbol names
                                      The STYLE, if specified, can be `auto', `gnu',
                                      `lucid', `arm', `hp', `edg', `gnu-v3', `java'
                                      or `gnat'
          --recurse-limit            Enable a limit on recursion whilst demangling.  [Default]
          --no-recurse-limit         Disable a limit on recursion whilst demangling
      -w, --wide                     Format output for more than 80 columns
      -z, --disassemble-zeroes       Do not skip blocks of zeroes when disassembling
          --start-address=ADDR       Only process data whose address is >= ADDR
          --stop-address=ADDR        Only process data whose address is < ADDR
          --prefix-addresses         Print complete address alongside disassembly
          --[no-]show-raw-insn       Display hex alongside symbolic disassembly
          --insn-width=WIDTH         Display WIDTH bytes on a single line for -d
          --adjust-vma=OFFSET        Add OFFSET to all displayed section addresses
          --special-syms             Include special symbols in symbol dumps
          --inlines                  Print all inlines for source line (with -l)
          --prefix=PREFIX            Add PREFIX to absolute paths for -S
          --prefix-strip=LEVEL       Strip initial directory names for -S
sv:   -b, --target=BFDNAMN           Välj BFDNAMN som objektformatet för målet
      -m, --architecture=MASKIN      Välj MASKIN som arkitektur för målet
      -j, --section=NAMN             Visa endast information om sektionen NAMN
      -M, --disassembler-options=FLG Skicka vidare FLG till disassembleraren
      -EB --endian=big               Antag rak byteordning vid disassemblering
      -EL --endian=little            Antag omvänd byteordning vid disassemblering
          --file-start-context       Ta med omgivningen i början av filen (med -S)
      -I, --include=KAT              Lägg till KAT till söklistan för källfiler
      -l, --line-numbers             Ta med radnummer och filnamn i utdatan
      -F, --file-offsets             Ta med filavstånd när information visas
      -C, --demangle[=STIL]          Avkoda manglade/bearbetade symbolnamn
                                      STIL, om givet, kan vara: ”auto”, ”gnu”,
                                      ”lucid”, ”arm”, ”hp”, ”edg”, ”gnu-v3”, ”java”
                                      eller ”gnat”
          --recurse-limit             Aktivera en rekursionsgräns vid avmangling. [Standard]
          --no-recurse-limit         Avaktivera rekursionsgränsen vid avmangling
      -w, --wide                     Formatera utdatan för mer än 80 kolumner
      -z, --disassemble-zeroes       Hoppa inte över block av nollor vid
                                      disassemblering
          --start-address=ADR        Behandla endast data på adresser ≥ ADR
          --stop-address=ADR         Behandla endast data på adresser < ADR
          --prefix-addresses         Visa fullständiga adresser jämte disassembler
          --[no-]show-raw-insn       Visa hex.-kod jämte disassemblering
          --insn-width=BREDD         Visa BRED byte på en rad för -d
          --adjust-vma=AVSTÅND       Lägg till AVSTÅND till alla visade
                                      sektionsadresser
          --special-syms             Ta med specialsymboler i symboldumpar
          --inlines                  Skriv ut alla inline:ingar för källkodsraden
                                      (med -l)
          --prefix=PREFIX            Lägg till PREFIX till absoluta sökvägar för -S
          --prefix-strip=NIVÅ        Ta bort inledande katalognamn för -S

en:       --dwarf-depth=N        Do not display DIEs at depth N or greater
          --dwarf-start=N        Display DIEs starting with N, at the same depth
                                 or deeper
          --dwarf-check          Make additional dwarf internal consistency checks.      
          --ctf-parent=SECTION       Use SECTION as the CTF parent
          --visualize-jumps          Visualize jumps by drawing ASCII art lines
          --visualize-jumps=color    Use colors in the ASCII art
          --visualize-jumps=extended-color   Use extended 8-bit color codes
          --visualize-jumps=off      Disable jump visualization
sv:       --dwarf-depth=N        Visa inte DIE:r på djup N eller större
          --dwarf-start=N        Visa DIE:r med start på N, vid samma djup eller
                                 djupare
          --dwarf-check          Gör extra interna konsistenskontroller av dwarf.
    
          --ctf-parent=SEKTION       Använd SEKTION som CTF-föräldern
          --visualize-jumps          Visualisera hpp genom att rita ASCII-grafik
          --visualize-jumps=color    Använd färger i ASCII-grafiken
          --visualize-jumps=extended-color   Använd utökade 8-bitars färgkoder
          --visualize-jumps=off      Avaktivera hoppvisualisering

en: 
    Options supported for -P/--private switch:
sv: 
    Flaggor som stödjs för -P/--private-switch:

en: section '%s' mentioned in a -j option, but not found in any input file
sv: sektionen ”%s” nämns i en -j-flagga, men finns inte i någon infil

en: Sections:
sv: Sektioner:

en: Idx %-*s Size      %-*s%-*sFile off  Algn
sv: Idx %-*s Storlek   %-*s%-*sFilavst   Just

en:   Flags
sv:   Flaggor

en: failed to read symbol table from: %s
sv: misslyckades att läsa symboltabellen ifrån: %s

en: error message was
sv: felmeddelandet var

en: error: symbol table size (%#lx) is larger than filesize (%#lx)
sv: fel: symboltabellstorleken (%#lx) är större än filstorleken (%#lx)

en: %s: not a dynamic object
sv: %s: inte ett dynamiskt objekt

en:  (File Offset: 0x%lx)
sv:  (Filavstånd: 0x%lx)

en: source file %s is more recent than object file
sv: källfilen %s är nyare än objektfilen

en: disassemble_fn returned length %d
sv: disassemble_fn returnerade längden %d

en: Reading section %s failed because: %s
sv: Att läsa sektionen %s misslyckades för att: %s

en: 
    Disassembly of section %s:
sv: 
    Disassemblering av sektion %s:

en: can't use supplied machine %s
sv: kan inte använda den angivna maskinen %s

en: can't disassemble for architecture %s
sv: kan inte disassemblera för arkitekturen %s

en: 
    Section '%s' has an invalid size: %#llx.
sv: 
    Sektionen ”%s” har en felaktig storlek: %#llx.

en: 
    Can't get contents for section '%s'.
sv: 
    Kan inte hämta innehållet i sektionen ”%s”.

en: File %s does not contain any dwarf debug information
sv: Filen %s innehåller inte någon dwarf-felsökningsinformation

en: No %s section present
sv: Det finns ingen %s-sektion

en: reading %s section of %s failed: %s
sv: Lyckades inte läsa sektionen %s i %s: %s

en: Contents of %s section:
sv: Innehåll i %s-sektionen:

en: architecture: %s,
sv: arkitektur: %s,

en: flags 0x%08x:
sv: flaggor 0x%08x:

en: 
    start address 0x
sv: 
    startadress 0x

en: 
    CTF archive member: %s:
sv: 
    CTF-arkivmedlem: %s:

en: Iteration failed: %s, %s
sv: Iterationen misslyckades: %s, %s

en: CTF open failure: %s
sv: CTF-öppningsfel: %s

en: Contents of CTF section %s:
sv: Innehållet i CTF-sektionen %s:

en: warning: private headers incomplete: %s
sv: varning: privata huvuden är ofullständiga: %s

en: option -P/--private not supported by this file
sv: flaggan -P/--private stödjs inte av denna fil

en: target specific dump '%s' not supported
sv: målspecifik dump ”%s” stödjs inte

en: Contents of section %s:
sv: Innehåll i sektionen %s:

en:   (Starting at file offset: 0x%lx)
sv:   (Startar vid filavstånd: 0x%lx)

en: no symbols
sv: inga symboler

en: no information for symbol number %ld
sv: ingen information för symbol nummer %ld

en: could not determine the type of symbol number %ld
sv: kunde inte bestämma typen på symbol nummer %ld

en: failed to read relocs in: %s
sv: misslyckades att läsa omlokaliseringar i: %s

en: 
    %s:     file format %s
sv: 
    %s:     filformat %s

en: %s: printing debugging information failed
sv: %s: lyckades inte visa felsökningsinformationen

en: In archive %s:
sv: I arkiv %s:

note: Prevent corrupted files from spinning us into an infinite loop.  100 is an arbitrary heuristic.
en: Archive nesting is too deep
sv: Arkivnästningen är för djup

en: In nested archive %s:
sv: I nästat arkiv %s:

en: error: the start address should be before the end address
sv: fel: startadressen borde vara före slutadressen

en: error: the stop address should be after the start address
sv: fel: slutadressen bör vara efter startadressen

en: error: prefix strip must be non-negative
sv: fel: prefixantal att ta bort får inte vara negativt

en: error: instruction width must be positive
sv: fel: instruktionen måste vara positiv

en: unrecognized argument to --visualize-option
sv: okänt argument till --visualize-flagga

en: unrecognized -E option
sv: okänd -E-flagga

en: unrecognized --endian type `%s'
sv: okänd --endian-typ ”%s”

en: For Mach-O files:
      header           Display the file header
      section          Display the segments and sections commands
      map              Display the section map
      load             Display the load commands
      dysymtab         Display the dynamic symbol table
      codesign         Display code signature
      seg_split_info   Display segment split info
      compact_unwind   Display compact unwinding info
      function_starts  Display start address of functions
      data_in_code     Display data in code entries
      twolevel_hints   Display the two-level namespace lookup hints table
      dyld_info        Display dyld information
sv: För Mach-O-filer:
      header           Visa filhuvudet
      section          Visa segments- och sektionskommandona
      map              Visa sektionskartan
      load             Visa lastkommandona
      dysymtab         Visa tabellen över dynamiska symboler
      codesign         Visa kodsignatur
      seg_split_info   Visa segmentsdelningsinformation
      compact_unwind   Visa kompakt upprullningsinformation
      function_starts  Visa startadressen för funktioner
      data_in_code     Visa data i kodposter
      twolevel_hints   Visa tabellen med ledtrådar för tvånivås namnuppslagning
      dyld_info        Visa dyld-information

en: Mach-O header:
sv: Mach-O-huvud:

en:  magic     : %08lx
sv:  magiskt tal: %08lx

en:  cputype   : %08lx (%s)
sv:  cpu-typ   : %08lx (%s)

en:  cpusubtype: %08lx
sv:  cpu-subtyp: %08lx

en:  filetype  : %08lx (%s)
sv:  filtyp    : %08lx (%s)

en:  ncmds     : %08lx (%lu)
sv:  nkmdn     : %08lx (%lu)

en:  sizeofcmds: %08lx (%lu)
sv:  sizeofkmdn: %08lx (%lu)

en:  flags     : %08lx (
sv:   flaggor  : %08lx (

en:  reserved  : %08x
sv:  reserverat: %08x

en: Segments and Sections:
sv: Segment och sektioner:

en:  #: Segment name     Section name     Address
sv: nr: Segmentnamn      Sektionsnamn     Adress

en: cannot read rebase dyld info
sv: kan inte läsa ombaserings dyld-information

en: cannot read bind dyld info
sv: kan inte läsa bindnings-dyld-information

en: cannot read weak bind dyld info
sv: kan inte läsa svag bindnings-dyld-information

en: cannot read lazy bind dyld info
sv: kan inte läsa lat bindnings-dyld-information

en: cannot read export symbols dyld info
sv: kan inte läsa exportsymbols-dyld-information

en:   [bad block length]
sv:   [felaktig blocklängd]

en:   %u index entry:
     |   %u index entries:
sv[0]:   %u indexpost:
sv[1]:   %u indexposter:

en:   index entry %u: type: %08x, offset: %08x
sv:   indexpost %u: typ: %08x, avstånd: %08x

en:   flags:             %08x
sv:   flaggor:           %08x

en:   hash offset:       %08x
sv:   hash-avstånd:      %08x

en:   ident offset:      %08x (- %08x)
sv:   ident-avstånd:     %08x (- %08x)

en:    identity: %s
sv:    identitet: %s

en:   nbr special slots: %08x (at offset %08x)
sv:   ant specialfack: %08x (på avstånd %08x)

en:   nbr code slots:    %08x
sv:   ant kodfack:       %08x

en:   code limit:        %08x
sv:   kodgräns:          %08x

en:   hash size:         %02x
sv:   hash-storlek:      %02x

en:   hash type:         %02x (%s)
sv:   hash-typ:          %02x (%s)

en:   spare1:            %02x
sv:   reserv1:           %02x

en:   page size:         %02x
sv:   sidstorlek:        %02x

en:   spare2:            %08x
sv:   reserv2:           %08x

en:   scatter offset:    %08x
sv:   spridningsavstånd: %08x

en:   [truncated block]
sv:   [avhugget block]

en:  magic : %08x (%s)
sv:  magiskt tal : %08x (%s)

en:  length: %08x
sv:  längd: %08x

en: cannot read code signature data
sv: kan inte läsa kodsignaturdata

en: cannot read segment split info
sv: kan inte läsa segmentdelningsinformation

en: segment split info is not nul terminated
sv: segmentsdelningsinformationen är inte nollavslutad

en:   32 bit pointers:
sv:   32-bitarspekare:

en:   64 bit pointers:
sv:   64-bitarspekare:

en:   PPC hi-16:
sv:   PPC hög-16:

en:   Unhandled location type %u
sv:   Ej hanterad platstyp %u

en: cannot read function starts
sv: kan inte läsa funktionsinledningar

en: cannot read data_in_code
sv: kan inte läsa data_in_code

en: cannot read twolevel hints
sv: kan inte läsa tvånivåtips

en: cannot read build tools
sv: kan inte läsa byggverktyg

en: For XCOFF files:
      header      Display the file header
      aout        Display the auxiliary header
      sections    Display the section headers
      syms        Display the symbols table
      relocs      Display the relocation entries
      lineno      Display the line number entries
      loader      Display loader section
      except      Display exception table
      typchk      Display type-check section
      traceback   Display traceback tags
      toc         Display toc symbols
      ldinfo      Display loader info in core files
sv: För XCOFF-filer:
      header      Visa filhuvudet
      aout        Visa det extra huvudet
      sections    Visa sektionshuvuden
      syms        Visa symboltabellen
      relocs      Visa omlokaliseringsposter
      lineno      Visa radnummerposter
      loader      Visa laddningssektionen
      except      Visa undantagstabellen
      typchk      Visa typkontrollsektionen
      traceback   Visa återspårningstaggar
      toc         Visa toc-symboler
      ldinfo      Visa laddningsinformation i minnesfiler

en:   nbr sections:  %d
sv:    ant sektioner:%d

en:   time and date: 0x%08x  -
sv:   tid och datum: 0x%08x  -

en: not set
sv: ej satt

en:   symbols off:   0x%08x
sv:   symboler av:   0x%08x

en:   nbr symbols:   %d
sv:   ant symboler:  %d

en:   opt hdr sz:    %d
sv:   opt hvd st:    %d

en:   flags:         0x%04x
sv:   flaggor:       0x%04x

en: Auxiliary header:
sv: Ytterligare huvud:

en:   No aux header
sv:   Inget ytterligare huvud

en: warning: optional header size too large (> %d)
sv: varning: storleken på frivilligt huvud är för stort (> %d)

en: cannot read auxhdr
sv: kan inte läsa auxhdr

en: Section headers (at %u+%u=0x%08x to 0x%08x):
sv: Sektionshuvuden (vid %u+%u=0x%08x till 0x%08x):

en:   No section header
sv:   Inget sektionshuvud

en: cannot read section header
sv: kan inte läsa ett sektionshuvud

en:             Flags: %08x
sv:             Flaggor: %08x

en: overflow - nreloc: %u, nlnno: %u
sv: spill - nreloc: %u, nlnno: %u

en: cannot read section headers
sv: kan inte läsa sektionshuvuden

en: cannot read strings table length
sv: kan inte läsa längden på strängtabellen

en: cannot read strings table
sv: kan inte läsa strängtabellen

en: cannot read symbol table
sv: kan inte läsa symboltabellen

en: cannot read symbol entry
sv: kan inte läsa symbolposten

en: cannot read symbol aux entry
sv: kan inte läsa symbol-aux-post

en: Symbols table (strtable at 0x%08x)
sv: Symboltabell (strtable vid 0x%08x)

en: :
      No symbols
sv: :
      Inga symboler

en:  (no strings):
sv:  (inga strängar):

en:  (strings size: %08x):
sv:  (strängstorlek: %08x):

note: Translators: 'sc' is for storage class, 'off' for offset.
en:   # sc         value    section  type aux name/off
sv:   # lk         värde    sektion  typ  aux namn/avst

note: Section length, number of relocs and line number.
en:   scnlen: %08x  nreloc: %-6u  nlinno: %-6u
sv:   sknlän: %08x  nomlok: %-6u  nradnr: %-6u

note: Section length and number of relocs.
en:   scnlen: %08x  nreloc: %-6u
sv:   sknlän: %08x  nomlok: %-6u

en: offset: %08x
sv: avstånd: %08x

en: Relocations for %s (%u)
sv: Omlokaliseringar för %s (%u)

en: cannot read relocations
sv: kan inte läsa omlokaliseringarna

en: cannot read relocation entry
sv: kan inte läsa en omlokaliseringspost

en: Line numbers for %s (%u)
sv: Radnummer för %s (%u)

en: cannot read line numbers
sv: kan inte läsa radnummer

note: Line number, symbol index and physical address.
en: lineno  symndx/paddr
sv: radnr   symndx/fadr

en: cannot read line number entry
sv: kan inte läsa en radnummerpost

en: no .loader section in file
sv: ingen sektion .loader i filen

en: section .loader is too short
sv: sektionen .loader är för kort

en: Loader header:
sv: Laddningshuvud:

en:  Unhandled version
sv:  Ej hanterad version

en:   nbr symbols:       %u
sv:   ant symboler:      %u

en:   nbr relocs:        %u
sv:   ant omlok:         %u

note: Import string table length.
en:   import strtab len: %u
sv:   importsträngtabellängd: %u

en:   nbr import files:  %u
sv:   ant importfiler:   %u

en:   import file off:   %u
sv:   importfilavstånd: %u

en:   string table len:  %u
sv:   strängtabellängd: %u

en:   string table off:  %u
sv:   strängtabellavst:  %u

en: Dynamic symbols:
sv: Dynamiska symboler:

en: (bad offset: %u)
sv: (felaktigt avstånd: %u)

en: Dynamic relocs:
sv: Dynamiska omlokaliseringar:

en: Import files:
sv: Importfiler:

en: no .except section in file
sv: ingen sektion .except i filen

en: Exception table:
sv: Undantagstabell:

en: no .typchk section in file
sv: ingen sektion .typchk i filen

en: Type-check section:
sv: Typkontrollsektion:

en:  address beyond section size
sv:  adress utanför sektionens storlek

en:  tags at %08x
sv:   taggar vid %08x

en:  number of CTL anchors: %u
sv:  antal CTL-ankare: %u

en:  Name (len: %u):
sv:  Namn (längd: %u):

en: [truncated]
sv: [avhugget]

en:  (end of tags at %08x)
sv:  (slut på taggar vid %08x)

en:  no tags found
sv:  inga taggar hittade

en:  Truncated .text section
sv:  Avhuggen .text-sektion

en: Nbr entries: %-8u Size: %08x (%u)
sv: Ant poster: %-8u Storlek: %08x (%u)

en: cannot read header
sv: kan inte läsa huvudet

en: File header:
sv: Filhuvud:

en:   magic:         0x%04x (0%04o)
sv:   magiskt tal:   0x%04x (0%04o)

en: (WRMAGIC: writable text segments)
sv: (WRMAGIC: skrivbara textsegment)

en: (ROMAGIC: readonly sharablee text segments)
sv: (ROMAGIC: endast läsbara delbara textsegment)

en: (TOCMAGIC: readonly text segments and TOC)
sv: (TOCMAGIC: endast läsbara textsegment och TOC)

en: unknown magic
sv: okänt magiskt tal

en:   Unhandled magic
sv:   Ej hanterat magiskt tal

en: cannot read loader info table
sv: kan inte läsa laddningsinformationstabellen

en: 
    ldinfo dump not supported in 32 bits environments
sv: 
    ldinfo-dump stödjs inte i 32-bitarsmiljöer

en: cannot core read header
sv: kan inte läsa huvudet för minnesfil

en: Core header:
sv: Minnesfilshuvud:

en: (dumpx format - aix4.3 / 32 bits)
sv: (dumpx-format - aix4.3 / 32-bitars)

en: (dumpxx format - aix5.0 / 64 bits)
sv: (dumpxx-format - aix5.0 / 64-bitars)

en: unknown format
sv: okänt format

en: invalid value specified for pragma code_page.
sv: ogiltigt värde angivet till pragma code_page.

en: Excessively large slot index: %lx
sv: Överdrivet stort fackindex: %lx

en: parse_coff_type: Bad type code 0x%x
sv: parse_coff_type: Felaktig typkod 0x%x

en: bfd_coff_get_syment failed: %s
sv: bfd_coff_get_syment misslyckades: %s

en: bfd_coff_get_auxent failed: %s
sv: bfd_coff_get_auxent misslyckades: %s

en: %ld: .bf without preceding function
sv: %ld: .bf saknar inledande funktion

en: %ld: unexpected .ef
sv: %ld: oväntad .ef

en: %s: no recognized debugging information
sv: %s: ingen känd felsökningsinformation

en: %s: %s: stab entry %ld is corrupt, strx = 0x%x, type = %d
sv: %s: %s: stab-post %ld är trasig, strx = 0x%x, typ = %d

en: %s: %s: stab entry %ld is corrupt
sv: %s: %s: stab-post %ld är trasig

en: Last stabs entries before error:
sv: De sista stabs-posterna före felet:

en: <none>
sv: <ingen>

en: <no-strings>
sv: <inga strängar>

en: Size truncation prevents reading %s elements of size %s for %s
sv: Avhuggen storlek förhindrar läsning av %s element av storlek %s för %s

en: Size overflow prevents reading %s elements of size %s for %s
sv: Storleksöverspill förhindrar läsning av %s element av storlek %s för %s

en: Reading %s bytes extends past end of file for %s
sv: Läsning av %s byte sträcker sig utanför slutet av filen för %s

en: Unable to seek to 0x%lx for %s
sv: Kan inte söka till 0x%lx för %s

en: Out of memory allocating %s bytes for %s
sv: Slut på minne vid allokering av %s byte för %s

en: Unable to read in %s bytes of %s
sv: Kan inte läsa in %s byte av %s

en: Don't know about relocations on this machine architecture
sv: Vet inget om omlokaliseringar på denna maskinarkitektur

en: 32-bit relocation data
sv: 32-bitars omlokaliseringsdata

en: out of memory parsing relocs
sv: slut på minne vid tolkning av omlokaliseringar

en: 64-bit relocation data
sv: 64-bitars omlokaliseringsdata

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name + Addend
sv:  Offset     Info    Typ                 Symbolvärde Symbolnamn + Tillägg

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name + Addend
sv:  Offset     Info    Typ             Sym.värde  Symbolnamn + Tillägg

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name
sv:  Offset     Info    Typ                 Sym.värde   Symbolnamn

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name
sv:  Offset     Info    Typ             Sym.värde  Symbolnamn

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name + Addend
sv:     Offset             Info             Typ                Symbolvärde     Symbolnamn + Tillägg

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name + Addend
sv:   Offset          Info           Typ            Symbolvärde   Symbolnamn + Tillägg

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name
sv:     Offset             Info             Typ                Symbolvärde     Symbolnamn

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name
sv:   Offset          Info           Typ            Symbolvärde   Symbolnamn

en: unrecognized: %-7lx
sv: okänd: %-7lx

en: <unknown addend: %lx>
sv: <okänd addend: %lx>

en:  bad symbol index: %08lx in reloc
sv:  felaktigt symbolindex: %08lx i omlokaliseringar

en: <string table index: %3ld>
sv: <strängtabellsindex: %3ld>

en: <corrupt string table index: %3ld>
sv: <trasigt strängtabellsindex: %3ld>

en: Processor Specific: %lx
sv: processorspecifik: %lx

en: Operating System specific: %lx
sv: operativsystemsspecifik: %lx

en: <unknown>: %lx
sv: <okänd>: %lx

en: NONE (None)
sv: NONE (ingen)

en: REL (Relocatable file)
sv: REL (omlokaliserbar fil)

en: EXEC (Executable file)
sv: EXEC (exekverbar fil)

en: DYN (Shared object file)
sv: DYN (delad objektfil)

en: CORE (Core file)
sv: CORE (minnesfil)

en: Processor Specific: (%x)
sv: processorspecifik: (%x)

en: OS Specific: (%x)
sv: OS-specifik: (%x)

en: <unknown>: %x
sv: <okänd>: %x

note: Please keep this switch table sorted by increasing EM_ value. 0
en: None
sv: ingen

en: <unknown>: 0x%x
sv: <okänd>: 0x%x

en: , <unknown>
sv: , <okänd>

en: unknown
sv: okänd

en: unknown mac
sv: okänd mac

en: , <unknown MeP cpu type>
sv: , <okänd MeP-cpu-typ>

en: <unknown MeP copro type>
sv: <okänd MeP-copro-typ>

en: , unknown flags bits: %#x
sv: ,  okända flaggbitar: %#x

en: , relocatable
sv: , omlokaliserbart

en: , relocatable-lib
sv: , omlokaliserbart bibliotek

en: , unknown v850 architecture variant
sv: , okänd variant av v850-arkitekturen

en: , unknown CPU
sv: , okänd CPU

en: , unknown ABI
sv: , okänt ABI

en: , unknown ISA
sv: , okänd ISA

en: Unrecognised IA64 VMS Command Code: %x
sv: Okänd IA64 VMS-kommandokod: %x

en: : architecture variant:
sv: : arkitekturvariant:

en: : unknown
sv: : okänd

en: : unknown extra flag bits also present
sv: : okända extra flaggbitar finns också

en: , unknown
sv: , okänd

en: Standalone App
sv: Självständigt program

en: Bare-metal C6000
sv: Ren C6000

en: <unknown: %x>
sv: <okänd: %x>

note: This message is probably going to be displayed in a 15 character wide field, so put the hex value first.
en: %08x: <unknown>
sv: %08x: <okänd>

en: Usage: readelf <option(s)> elf-file(s)
sv: Användning: readelf <flaggor> elf-fil(er)

en:  Display information about the contents of ELF format files
sv:  Visa information om innehållet i filer i ELF-format

en:  Options are:
      -a --all               Equivalent to: -h -l -S -s -r -d -V -A -I
      -h --file-header       Display the ELF file header
      -l --program-headers   Display the program headers
         --segments          An alias for --program-headers
      -S --section-headers   Display the sections' header
         --sections          An alias for --section-headers
      -g --section-groups    Display the section groups
      -t --section-details   Display the section details
      -e --headers           Equivalent to: -h -l -S
      -s --syms              Display the symbol table
         --symbols           An alias for --syms
      --dyn-syms             Display the dynamic symbol table
      -n --notes             Display the core notes (if present)
      -r --relocs            Display the relocations (if present)
      -u --unwind            Display the unwind info (if present)
      -d --dynamic           Display the dynamic section (if present)
      -V --version-info      Display the version sections (if present)
      -A --arch-specific     Display architecture specific information (if any)
      -c --archive-index     Display the symbol/file index in an archive
      -D --use-dynamic       Use the dynamic section info when displaying symbols
      -x --hex-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as bytes
      -p --string-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as strings
      -R --relocated-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as relocated bytes
      -z --decompress        Decompress section before dumping it
      -w[lLiaprmfFsoRtUuTgAckK] or
      --debug-dump[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
                   =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,=pubtypes,
                   =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
                   =addr,=cu_index,=links,=follow-links]
                             Display the contents of DWARF debug sections
sv:  Flaggor är:
      -a --all               Samma som: -h -l -S -s -r -d -V -A -I
      -h --file-header       Visa ELF-filens huvud
      -l --program-headers   Visa programhuvuden
         --segments          Synonym för --program-headers
      -S --section-headers   Visa sektionernas huvuden
         --sections          Synonym för --section-headers
      -g --section-groups    Visa sektionsgrupperna
      -t --section-details   Visa detaljer om sektionerna
      -e --headers           Samma som: -h -l -S
      -s --syms              Visa symboltabellen
          --symbols          Synonym för --syms
      --dyn-syms             Visa tabellen över dynamiska symboler
      -n --notes             Visa kärnnoteringarna (om några finns)
      -r --relocs            Visa omlokeringsinformationen (om den finns)
      -u --unwind            Visa tillbakarullningsinformationen (om den finns)
      -d --dynamic           Visa den dynamiska sektionen (om det finns)
      -V --version-info      Visa versionssektionerna (om några finns)
      -A --arch-specific     Visa arkitekturspecifik information (om någon finns)
      -c --archive-index     Visa symbol-/filindex i ett arkiv
      -D --use-dynamic       Använd den dynamiska sektionen för att visa symboler
      -x --hex-dump=<nummer|namn>
                             Visa innehållet i sektion <nummer|namn> som byte
      -p --string-dump=<nummer|namn>
                             Visa innehållet i sektion <nummer|namn> som strängar
      -R --relocated-dump=<nummer|namn>
                             Visa innehållet i sektion <nummer|namn> som omlokaliserade byte
      -z --decompress        Dekomprimera sektionen före den visas
      -w[lLiaprmfFsoRtUuTgAckK] eller
      --debug-dump[=rawline,=decodedline,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,
                   =frames-interp,=str,=loc,=Ranges,?pubtypes,
                   =gdb_index,=trace_info,=trace_abbrev,=trace_aranges,
                   =addr,=cu_index,=links,=follow-links]
                             Visa innehållet i DWARF-felsökningssektioner

en:   --dwarf-depth=N        Do not display DIEs at depth N or greater
      --dwarf-start=N        Display DIEs starting with N, at the same depth
                             or deeper
sv:   --dwarf-depth=N        Visa inte DIE:er på djupet N eller större
      --dwarf-start=N        Visa DIE:er från N, på samma djup eller djupare

en:   --ctf=<number|name>    Display CTF info from section <number|name>
      --ctf-parent=<number|name>
                             Use section <number|name> as the CTF parent
    
      --ctf-symbols=<number|name>
                             Use section <number|name> as the CTF external symtab
    
      --ctf-strings=<number|name>
                             Use section <number|name> as the CTF external strtab
sv:   --ctf=<nummer|namn>    Visa CTF-info från sektionen <nummer|namn>
      --ctf-parent=<nummer|namn>
                             Använd sektion <nummer|namn> som CTF-föräldern
    
      --ctf-symbols=<nummer|namn>
                             Använd sektion <nummer|namn> som den externa CTF-symboltabellen
    
      --ctf-strings=<nummer|namn>
                             Använd sektion <nummer|namn> som den externa CTF-strängtabellen

en:   -i --instruction-dump=<number|name>
                             Disassemble the contents of section <number|name>
sv:   -i --instruction-dump=<nummer|namn>
                             Disassemblera innehållet i sektion <nummer|namn>

en:   -I --histogram         Display histogram of bucket list lengths
      -W --wide              Allow output width to exceed 80 characters
      @<file>                Read options from <file>
      -H --help              Display this information
      -v --version           Display the version number of readelf
sv:   -I --histogram         Visa ett histogram över hinkarnas listlängder
      -W --wide              Tillåt utskrift bredare än 80 tecken
      @<fil>                 Läs flaggor från <fil>
      -H --help              Visa denna information
      -v --version           Visa versionsinformation för readelf

en: Out of memory allocating dump request table.
sv: Slut på minne vid allokering av tabell för önskade utskrifter.

en: Invalid option '-%c'
sv: Ogiltig flagga ”-%c”

en: none
sv: ingen

en: 2's complement, little endian
sv: 2-komplement, little endian

en: 2's complement, big endian
sv: 2-komplement, big endian

en: Not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start
sv: Inte en ELF-fil - den har fel magiska byte i början

en: ELF Header:
sv: ELF-huvud:

en:   Magic:
sv:   Magi:

en:   Class:                             %s
sv:   Klass:                             %s

en:  (current)
sv:  (aktuell)

en:  <unknown>
sv:  <okänd>

en:   ABI Version:                       %d
sv:   ABI-version:                       %d

en:   Type:                              %s
sv:   Typ:                               %s

en:   Machine:                           %s
sv:   Maskin:                            %s

en:   Entry point address:
sv:   Ingångsadress:

en: 
      Start of program headers:
sv: 
      Start för programhuvuden:

en:  (bytes into file)
      Start of section headers:
sv:  (byte in i filen)
      Start för sektionshuvuden:

en:  (bytes into file)
sv:  (byte in i filen)

en:   Flags:                             0x%lx%s
sv:   Flaggor:                           0x%lx%s

en:   Size of this header:               %u (bytes)
sv:   Detta huvuds storlek:              %u (byte)

en:   Size of program headers:           %u (bytes)
sv:   Programhuvudenas storlek:          %u (byte)

en:   Number of program headers:         %u
sv:   Antal programhuvuden:              %u

en:   Size of section headers:           %u (bytes)
sv:   Sektionshuvudenas storlek:         %u (byte)

en:   Number of section headers:         %u
sv:   Antal sektionshuvuden:             %u

en:   Section header string table index: %u
sv:   Sektionshuvudets strängtabellndx:  %u

en:  <corrupt: out of range>
sv:  <trasig: utanför intervallet>

en: The e_phentsize field in the ELF header is less than the size of an ELF program header
sv: e_phentsize-fältet i ELF-huvudet är mindre än storleken på ett ELF-programhuvud

en: The e_phentsize field in the ELF header is larger than the size of an ELF program header
sv: Fältet e_phentsize i ELF-huvudet är större än storleken på ett ELF-programhuvud

en: program headers
sv: programhuvuden

en: Too many program headers - %#x - the file is not that big
sv: För många programhuvuden — %#x — filen är inte så stor

en: Out of memory reading %u program headers
sv: Slut på minne när %u programhuvuden lästes

en: possibly corrupt ELF header - it has a non-zero program header offset, but no program headers
sv: möjligen trasigt ELF-huvud — det har ett avstånd till programhuvuden som inte är noll, men inga programhuvuden

en: 
    There are no program headers in this file.
sv: 
    Det finns inga programhuvuden i denna fil.

en: 
    Elf file type is %s
sv: 
    Elf-filtyp är %s

en: Entry point 0x%s
sv: Ingångspunkt 0x%s

en: There is %d program header, starting at offset %s
     | There are %d program headers, starting at offset %s
sv[0]: Det finns %d programhuvud, med början på avståndet %s
sv[1]: Det finns %d programhuvuden, med början på avståndet %s

en: 
    Program Headers:
sv: 
    Programhuvuden:

en:   Type           Offset   VirtAddr   PhysAddr   FileSiz MemSiz  Flg Align
sv:   Typ            Offset   VirtAdr    FysAdr     FilSt   MinneSt Flg Just

en:   Type           Offset   VirtAddr           PhysAddr           FileSiz  MemSiz   Flg Align
sv:   Typ            Offset   VirtAdr            FysAdr             FilStrl  MinneSt  Flg Just

en:   Type           Offset             VirtAddr           PhysAddr
sv:   Typ            Offset             VirtAdr            FysAdr

en:                  FileSiz            MemSiz              Flags  Align
sv:                  FilStrl            MinneStrl           Flagg  Just

en: LOAD segments must be sorted in order of increasing VirtAddr
sv: LOAD-segment måste sorteras i ordning med ökande VirtAddr

en: the segment's file size is larger than its memory size
sv: segmentets filstorlek är större än dess minnesstorlek

en: the PHDR segment must occur before any LOAD segment
sv: PHDR-segmentet måste komma före alla LOAD-segment

en: the PHDR segment is not covered by a LOAD segment
sv: PHDR-segmentet täcks inte av något LOAD-segment

en: more than one dynamic segment
sv: mer än ett dynamiskt segment

en: no .dynamic section in the dynamic segment
sv: ingen sektion .dynamic i det dynamiska segmentet

en: the .dynamic section is not contained within the dynamic segment
sv: sektionen .dynamic ligger inte i det dynamiska segmentet

en: the .dynamic section is not the first section in the dynamic segment.
sv: sektionen .dynamic är inte den första sektionen i det dynamiska segmentet.

en: the dynamic segment offset + size exceeds the size of the file
sv: det dynamiska segmentavståndet + storleken överskrider storleken på filen

en: Unable to find program interpreter name
sv: Kan inte hitta namnet på programtolken

en: Internal error: failed to create format string to display program interpreter
sv: Internt fel: misslyckades att skapa en formatsträng för att visa programtolken

en: Unable to read program interpreter name
sv: Kan inte läsa namnet på programtolken

en:       [Requesting program interpreter: %s]
sv:       [Begär programtolkare: %s]

en: 
     Section to Segment mapping:
sv: 
     Sektion till segment-avbildning:

en:   Segment Sections...
sv:   Segmentsektioner...

en: Cannot interpret virtual addresses without program headers.
sv: Kan inte tolka virtuella adresser utan programhuvud.

en: Virtual address 0x%lx not located in any PT_LOAD segment.
sv: Virtuell adress 0x%lx finns ej i något PT_LOAD-segment.

en: The e_shentsize field in the ELF header is less than the size of an ELF section header
sv: e_shentsize-fältet i ELF-huvudet är mindre än storleken på ett ELF-sektionshuvud

en: The e_shentsize field in the ELF header is larger than the size of an ELF section header
sv: e_shentsize-fältet i ELF-huvudet är större än storleken på ett ELF-sektionshuvud

en: section headers
sv: sektionshuvuden

en: Out of memory reading %u section headers
sv: Slut på minne när %u sektionshuvuden lästes

en: Section %u has an out of range sh_link value of %u
sv: Sektion %u har ett sh_link-värde %u utanför intervallet

en: Section %u has an out of range sh_info value of %u
sv: Sektion %u har ett sh_info-värde %u utanför intervallet

en: Section %s has an invalid sh_entsize of 0x%lx
sv: Sektionen %s har en felaktig sh_entsize på 0x%lx

en: Section %s has an invalid sh_size of 0x%lx
sv: Sektionen %s har en felaktig sh_size på 0x%lx

en: Size (0x%lx) of section %s is not a multiple of its sh_entsize (0x%lx)
sv: Storleken (0x%lx) på sektionen %s är inte en multipel av dess sh_entsize (0x%lx)

en: symbols
sv: symboler

en: Multiple symbol table index sections associated with the same symbol section
sv: Flera sektioner med symboltabellsindex associerade med samma sumbolsektion

en: symbol table section indices
sv: sektionsindex för symboltabellen

en: Index section %s has an sh_size of 0x%lx - expected 0x%lx
sv: Indexsektionen %s har en sh_size på 0x%lx — 0x%lx förväntades

en: Out of memory reading %lu symbols
sv: Slut på minne när %lu symboler lästes

en: Internal error: not enough buffer room for section flag info
sv: Internt fel: inte tillräckligt med buffertutrymme för sektionsflagginformation

en: UNKNOWN (%*.*lx)
sv: OKÄND (%*.*lx)

en: Compressed section is too small even for a compression header
sv: Komprimerad sektion är för liten till och med för ett komprimeringshuvud

en: possibly corrupt ELF file header - it has a non-zero section header offset, but no section headers
sv: möjligen trasigt ELF-filhuvud - det har ett avstånd till sektionshuvuden som inte är noll, men inga sektionshuvuden

en: 
    There are no sections in this file.
sv: 
    Det finns inga sektioner i denna fil.

en: There is %d section header, starting at offset 0x%lx:
     | There are %d section headers, starting at offset 0x%lx:
sv[0]: Det finns %d sektionshuvud, med början på avståndet 0x%lx:
sv[1]: Det finns %d sektionshuvuden, med början på avståndet 0x%lx:

en: string table
sv: strängtabell

note: Note: coded this way so that there is a single string for  	     translation.
en: Section %d has invalid sh_entsize of %s
sv: Sektion %d har en felaktig sh_entsize på %s

en: (Using the expected size of %u for the rest of this dump)
sv: (Använder den förväntade storleken på %u för resten av denna dump)

en: File contains multiple dynamic symbol tables
sv: Filen innehåller flera tabeller med dynamiska symboler

en: File contains multiple dynamic string tables
sv: Filen innehåller flera dynamiska strängtabeller

en: dynamic strings
sv: dynamiska strängar

en: 
    Section Headers:
sv: 
    Sektionshuvuden:

en: 
    Section Header:
sv: 
    Sektionshuvud:

en:   [Nr] Name
sv:   [Nr] Namn

en:        Type            Addr     Off    Size   ES   Lk Inf Al
sv:        Typ             Adr      Avst    Strl  PS  Lk  Inf Ju

en:   [Nr] Name              Type            Addr     Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
sv:   [Nr] Namn              Typ             Adr      Avst   Strl   PS Flg Lk Inf Ju

en:        Type            Address          Off    Size   ES   Lk Inf Al
sv:        Typ             Adress           Avst   Strl   PS  Lk  Inf Ju

en:   [Nr] Name              Type            Address          Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
sv:   [Nr] Namn              Typ             Adress           Avst   Strl   PS Flg Lk Inf Ju

en:        Type              Address          Offset            Link
sv:        Typ               Adress           Avstånd           Länk

en:        Size              EntSize          Info              Align
sv:        Storlek           Poststorlek      Info              Just

en:   [Nr] Name              Type             Address           Offset
sv:   [Nr] Namn              Typ              Adress            Avstånd

en:        Size              EntSize          Flags  Link  Info  Align
sv:        Storlek           Poststorlek      Flagg  Länk  Info  Just

en:        Flags
sv:        Flaggor

en: [%2u]: Link field (%u) should index a symtab section.
sv: [%2u]: Länkfält (%u) skall indexera en symboltabellsektion.

en: [%2u]: Link field (%u) should index a string section.
sv: [%2u]: Länkfält (%u) skall indexera en strängsektion.

en: [%2u]: Unexpected value (%u) in link field.
sv: [%2u]: Oväntat värde (%u) i länkfält.

en: [%2u]: Info field (%u) should index a relocatable section.
sv: [%2u]: Infofält (%u) skall indexera en omlokaliserbar sektion.

en: [%2u]: Unexpected value (%u) in info field.
sv: [%2u]: Oväntat värde (%u) i infofält.

en: [%2u]: Expected link to another section in info field
sv: [%2u]: En länk till en annan sektion förväntades i infofältet

en: Size of section %u is larger than the entire file!
sv: Storleken på sektion %u är större än hela filen!

en: section %u: sh_link value of %u is larger than the number of sections
sv: sektion %u: sh_link-värdet på %u är större än antalet sektioner

en: compression header
sv: komprimeringshuvud

en:        [<unknown>: 0x%x],
sv:         [<okänd>: 0x%x],

note: The ordering of the letters shown here matches the ordering of the corresponding SHF_xxx values, and hence the order in which these letters will be displayed to the user.
en: Key to Flags:
      W (write), A (alloc), X (execute), M (merge), S (strings), I (info),
      L (link order), O (extra OS processing required), G (group), T (TLS),
      C (compressed), x (unknown), o (OS specific), E (exclude),
sv: Nyckel till flaggorna:
      W (skriv), A (allokera), X (exekvera), M (förena), S (strängar), I (info),
      L (länkordning), O (extra OS-bearbetning krävs), G (grupp), T (TLS),
      C (komprimerad, x (okänd), o (OS-specifik), E (uteslut),

en: l (large),
sv: l (stor),

en: y (purecode),
sv: y (ren kod),

en: 
    There are no sections to group in this file.
sv: 
    Det finns inga sektioner att gruppera i denna fil.

en: Section headers are not available!
sv: Sektionshuvuden är inte tillgängliga!

en: Out of memory reading %u section group headers
sv: Slut på minne när %u sektionsgrupphuvuden lästes

en: 
    There are no section groups in this file.
sv: 
    Det finns inga sektionsgrupper i denna fil.

en: Out of memory reading %lu groups
sv: Slut på minne när %lu grupper lästes

en: Bad sh_link in group section `%s'
sv: Felaktig sh_link i gruppsektionen ”%s”

en: Corrupt header in group section `%s'
sv: Trasigt huvud i gruppsektionen ”%s”

en: Bad sh_info in group section `%s'
sv: Felaktig sh_info i gruppsektionen ”%s”

en: Section %s has sh_entsize (0x%lx) which is larger than its size (0x%lx)
sv: Sektionen %s har sh_entsize (0x%lx) som är större än dess storlek (0x%lx)

en: section data
sv: sektionsdata

en: 
    %sgroup section [%5u] `%s' [%s] contains %u sections:
sv: 
    %sgruppsektionen [%5u] ”%s” [%s] innehåller %u sektioner:

en:    [Index]    Name
sv:    [Index]    Namn

en: section [%5u] in group section [%5u] > maximum section [%5u]
sv: sektion [%5u] i gruppsektion [%5u] > maximala sektionen [%5u]

en: Further error messages about overlarge group section indices suppressed
sv: Ytterligare felmeddelanden om för stora gruppsektionsindex utelämnas

en: section [%5u] in group section [%5u] already in group section [%5u]
sv: sektion [%5u] i gruppsektion [%5u] är redan i gruppsektion [%5u]

en: Further error messages about already contained group sections suppressed
sv: Ytterligare felmeddelanden om gruppsektioner som redan är inuti utelämnas

en: section 0 in group section [%5u]
sv: sektion 0 i gruppsektion [%5u]

en: dynamic section image fixups
sv: avbildsfixar för den dynamiska sektionen

en: corrupt library name index of 0x%lx found in dynamic entry
sv: trasigt biblioteksnamnsindex på 0x%lx hittat i en dynamisk post

en: 
    Image fixups for needed library #%d: %s - ident: %lx
sv: 
    Avbildsfixar behövs för bibliotek nr. %d: %s - ident: %lx

en: Seg Offset           Type                             SymVec DataType
sv: Seg-avstånd          Typ                              Symvek Datatyp

en: dynamic section image relocations
sv: omlokaliseringar för dynamisk sektion

en: 
    Image relocs
sv: 
    Avbildsomlokaliseringar

en: Seg Offset   Type                            Addend            Seg Sym Off
sv: Seg-avstånd  Typ                             Addend            Segsymavst

en: dynamic string section
sv: sektion för dynamiska strängar

en: 
    '%s' relocation section at offset 0x%lx contains %ld bytes:
sv: 
    ”%s” omlokaliseringssektion på offset 0x%lx innehåller %ld byte:

en: 
    There are no dynamic relocations in this file.
sv: 
    Det finns inga dynamiska omlokaliseringar i denna fil.

en: 
    Relocation section
sv: 
    Omlokeringssektion

en:  at offset 0x%lx contains %lu entry:
     |  at offset 0x%lx contains %lu entries:
sv[0]:  på avståndet 0x%lx innehåller %lu post:
sv[1]:  på avståndet 0x%lx innehåller %lu poster:

en: 
    There are no static relocations in this file.
sv: 
    Det finns inga statiska omlokaliseringar i denna fil.

en: 
    To see the dynamic relocations add --use-dynamic to the command line.
sv: 
    För att se de dynamiska omlokaliseringarna, lägg till --use-dynamic på kommandoraden.

en: 
    There are no relocations in this file.
sv: 
    Det finns inga omlokaliseringar i denna fil.

en: Invalid section %u in table entry %ld
sv: Felaktig sektion %u i tabellspost %ld

en: Invalid offset %lx in table entry %ld
sv: Felaktigt avstånd %lx i tabellspost %ld

en: 	Unknown version.
sv: 	Okänd version.

en: unwind table
sv: utrullningstabell

en: Skipping unknown relocation type: %u
sv: Hoppar över okänd omlokaliseringstyp: %u

en: Skipping unexpected relocation type: %s
sv: Hoppar över oväntad omlokaliseringstyp: %s

en: Skipping reloc with overlarge offset: %lx
sv: Hoppar över omlokalisering med för stort avstånd: %lx

en: Skipping reloc with invalid symbol index: %u
sv: Hoppar över omlokalisering med ett felaktigt symbolindex: %u

en: Multiple auxiliary string tables encountered
sv: Flera tabeller med ytterligare strängar påträffade

en: 
    There are no unwind sections in this file.
sv: 
    Det finns inga utrullningssektioner i denna fil.

en: 
    Could not find unwind info section for
sv: 
    Kunde inte hitta utrullningssektion till

en: unwind info
sv: utrullningsinfo

en: 
    Unwind section
sv: 
    Utrullningssektion

en:  at offset 0x%lx contains %lu entries:
sv:  på offset 0x%lx innehåller %lu poster:

en: 
    Unwind section '%s' at offset 0x%lx contains %lu entry:
     | 
    Unwind section '%s' at offset 0x%lx contains %lu entries:
sv[0]: 
    Utrullad sektion ”%s” på avståndet 0x%lx innehåller %lu post:
sv[1]: 
    Utrullad sektion ”%s” på avståndet 0x%lx innehåller %lu poster:

en: unwind data
sv: rulla ut data

en: Skipping unexpected relocation at offset 0x%lx
sv: Hoppar över oväntad omlokalisering på avståndet 0x%lx

en: Unknown section relocation type %d encountered
sv: Okänd sektionsomlokaliseringstyp %d påträffad

en: Bad symbol index in unwind relocation (%lu > %lu)
sv: Felaktigt symbolindex i utrullningsomlokalisering (%lu > %lu)

en: Skipping unknown ARM relocation type: %d
sv: Hoppar över okänd ARM-omlokaliseringstyp: %d

en: Skipping unexpected ARM relocation type %s
sv: Hoppar över oväntad ARM-omlokaliseringstyp %s

en: Skipping unknown C6000 relocation type: %d
sv: Hoppar över okänd C6000-omlokaliseringstyp: %d

en: Skipping unexpected C6000 relocation type %s
sv: Hoppar över oväntad C6000-omlokaliseringstyp %s

note: This function currently only supports ARM and TI unwinders.
en: Only TI and ARM unwinders are currently supported
sv: Endast TI- och ARM-utrullare stödjs för närvarande

en: [Truncated opcode]
sv: [Avhuggen op-kod]

en: Refuse to unwind
sv: Vägra att rulla ut

en:      [Reserved]
sv:      [Reserverad]

en:      finish
sv:      slut

en: [Spare]
sv: [Reserv]

en: corrupt change to vsp
sv: trasig ändring av vsp

en:      [unsupported opcode]
sv:      [ej stödd op-kod]

en: pop frame {
sv: poppa ram {

en: *corrupt* - no registers specified
sv: *trasig* – inga register använda

en: [pad]
sv: [fyll]

en: Corrupt stack pointer adjustment detected
sv: Trasig stackpekarjustering upptäckt

en:   Personality routine:
sv:   Personalitetsrutin:

en:   [Truncated data]
sv:   [Avhuggen data]

en: Corrupt ARM compact model table entry: %x
sv: Trasig tabellingång för ARM kompakt modell: %x

en:   Compact model index: %d
sv:   Kompakt modellindex: %d

en: Unknown ARM compact model index encountered
sv: Okänd index för ARM kompakt modell påträffat

en:   [reserved]
sv:   [reserverad]

en:   Restore stack from frame pointer
sv:   Återställ stack från rampekare

en:   Stack increment %d
sv:   Stackökning %d

en:   Registers restored:
sv:   Återställda register:

en:   Return register: %s
sv:   Returregister: %s

en:   [reserved (%d)]
sv:   [reserverad (%d)]

en: Unsupported architecture type %d encountered when decoding unwind table
sv: Arkitekturtyp %d som ej stödjs påträffad när utrullningstabellen avkodades

en: corrupt index table entry: %x
sv: trasigt strängtabellsindex: %x

en: Unwind entry contains corrupt offset (0x%lx) into section %s
sv: Utrullningspost innehåller trasigt avstånd (0x%lx) i sektionen %s

en: Could not locate .ARM.extab section containing 0x%lx.
sv: Kunde inte hitta sektionen .ARM.extab innehållande 0x%lx.

en: Unsupported architecture type %d encountered when processing unwind table
sv: Arkitekturtyp %d som ej stödjs påträffad när utrullningstabellen bearbetades

en: Multiple string tables found in file.
sv: Flera strängtabeller hittade i filen.

en: 
    The decoding of unwind sections for machine type %s is not currently supported.
sv: 
    Avkodningen av utrullningssektioner för maskintypen %s stödjs inte för närvarande.

en: NONE
sv: INGA

en: Interface Version: %s
sv: Gränssnittsversion: %s

note: Note: coded this way so that there is a single string for translation.
en: <corrupt: %s>
sv: <trasig: %s>

en: Time Stamp: %s
sv: Tidsstämpel: %s

en: dynamic section
sv: dynamisk sektion

en: Out of memory allocating space for %lu dynamic entries
sv: Slut på minne vid allokering av utrymme för %lu dynamiska poster

en: 
    There is no dynamic section in this file.
sv: 
    Det finns ingen dynamisk sektion i denna fil.

note: See PR 21379 for a reproducer.
en: Invalid DT_SYMTAB entry: %lx
sv: Felaktig DT_SYMTAB-post: %lx

en: Multiple dynamic symbol table sections found
sv: Flera tabeller med dynamiska symboler hittade

en: Unable to determine the number of symbols to load
sv: Kan inte fastställa hur många symboler som ska läsas in

en: Unable to determine the length of the dynamic string table
sv: Kan inte fastställa längden på den dynamiska sträng-tabellen

en: Multiple dynamic string tables found
sv: Flera tabeller med dynamiska strängar hittade

en: dynamic string table
sv: dynamisk sträng-tabell

en: Bad value (%d) for SYMINENT entry
sv: Felaktigt värde (%d) för SYMINENT-post

en: symbol information
sv: symbolinformation

en: Multiple dynamic symbol information sections found
sv: Flera sektioner med dynamisk symbol-information funna

en: Out of memory allocating %lu byte for dynamic symbol info
sv: Slut på minne vid allokering av %lu byte för information om dynamiska symboler

en: 
    Dynamic section at offset 0x%lx contains %lu entry:
     | 
    Dynamic section at offset 0x%lx contains %lu entries:
sv[0]: 
    Den dynamiska sektionen på avståndet 0x%lx innehåller %lu post:
sv[1]: 
    Den dynamiska sektionen på avståndet 0x%lx innehåller %lu poster:

en:   Tag        Type                         Name/Value
sv:   Tagg       Typ                          Namn/Värde

en: Auxiliary library
sv: yttre bibliotek

en: Filter library
sv: filterbibliotek

en: Configuration file
sv: konfigurationsfil

en: Dependency audit library
sv: beroendeövervakningsbibliotek

en: Audit library
sv: övervakningsbibliotek

en: Flags:
sv: flaggor:

en:  None
sv:  inga

en: Shared library: [%s]
sv: delat bibliotek: [%s]

en:  program interpreter
sv:  programtolk

en: Library soname: [%s]
sv: biblioteks so-namn: [%s]

en: Library rpath: [%s]
sv: bibliotekets rpath: [%s]

en: Library runpath: [%s]
sv: bibliotekets runpath: [%s]

en:  (bytes)
sv:  (byte)

en: Not needed object: [%s]
sv: onödigt objekt: [%s]

en: <corrupt time val: %lx
sv: <trasigt tidsvärde: %lx

en: 
    Version definition section '%s' contains %u entry:
     | 
    Version definition section '%s' contains %u entries:
sv[0]: 
    Versiondefinitionssektion ”%s” innehåller %u post:
sv[1]: 
    Versiondefinitionssektion ”%s” innehåller %u poster:

en:  Addr: 0x
sv:  Adr: 0x

en:   Offset: %#08lx  Link: %u (%s)
sv:   Avstånd: %#08lx  Länk: %u (%s)

en: version definition section
sv: versiondefinitionssektion

en:   %#06lx: Rev: %d  Flags: %s
sv:   %#06lx: Rev: %d  Flaggor: %s

en:   Index: %d  Cnt: %d
sv:   Index: %d  Ant: %d

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: Name index: %ld
sv: Namnindex: %ld

en: Invalid vda_next field of %lx
sv: Felaktigt vda_next-fält på %lx

en:   %#06lx: Parent %d: %s
sv:   %#06lx: Förälder %d: %s

en:   %#06lx: Parent %d, name index: %ld
sv:   %#06lx: Förälder %d, namnindex: %ld

en:   Version def aux past end of section
sv:   Versions-def aux efter slutet av sektionen

en: Invalid vd_next field of %lx
sv: Felaktigt vd_next-fält på %lx

en:   Version definition past end of section
sv:   Versiondefinition efter slutet av sektionen

en: 
    Version needs section '%s' contains %u entry:
     | 
    Version needs section '%s' contains %u entries:
sv[0]: 
    Versionbehovssektion ”%s” innehåller %u post:
sv[1]: 
    Versionbehovssektion ”%s” innehåller %u poster:

en: Version Needs section
sv: Versionsbehovssektion

en:   File: %s
sv:   Fil: %s

en:   File: %lx
sv:   Fil: %lx

en:   Cnt: %d
sv:  Ant: %d

en:   %#06lx:   Name: %s
sv:   %#06lx:   Namn: %s

en:   %#06lx:   Name index: %lx
sv:   %#06lx:   Namnindex: %lx

en:   Flags: %s  Version: %d
sv:   Flaggor: %s  Version: %d

en: Invalid vna_next field of %lx
sv: Felaktigt vna_next-fält på %lx

en: Missing Version Needs auxiliary information
sv: Saknad version behöver ytterligare information

en: Invalid vn_next field of %lx
sv: Felaktigt vn_next-fält på %lx

en: Missing Version Needs information
sv: Saknad version behöver information

en: version string table
sv: versionssträngtabell

en: 
    Version symbols section '%s' contains %lu entry:
     | 
    Version symbols section '%s' contains %lu entries:
sv[0]: 
    Versionsymbolssektion ”%s” innehåller %lu post:
sv[1]: 
    Versionsymbolssektion ”%s” innehåller %lu poster:

en: version symbol data
sv: versionsymbolsdata

en: *invalid*
sv: *ogiltigt*

en:    0 (*local*)
sv:    0 (*lokal*)

en: invalid index into symbol array
sv: ogiltigt index in i symbolvektor

en: version need
sv: versionsbehov

en: version need aux (2)
sv: yttre versionsbehov (2)

en: version def
sv: versionsdef.

en: version def aux
sv: yttre versionsdef.

en: *both*
sv: *båda*

en: 
    No version information found in this file.
sv: 
    Det fanns ingen versionsinformation i denna fil.

en: Unrecognized visibility value: %u
sv: Okänt synlighetsvärde: %u

en: Unrecognized alpah specific other value: %u
sv: Okänt alpha-specifikt annat värde: %u

en: Unrecognized IA64 VMS ST Function type: %d
sv: Okänd IA64 VMS ST-funktionstyp %d

en: Unrecognized IA64 VMS ST Linkage: %d
sv: Okänd IA64 VMS ST-länkning: %d

en: <localentry>: %d
sv: <lokalpost>: %d

en: <other>: %x
sv: <annan>: %x

en: bad section index[%3d]
sv: trasigt sektionsindex[%3d]

en: Size truncation prevents reading %s elements of size %u
sv: Avhuggen storlek förhindrar läsning av %s element med storlek %u

en: Invalid number of dynamic entries: %s
sv: Felaktigt antal dynamiska poster: %s

en: Out of memory reading %s dynamic entries
sv: Slut på minne vid läsning av %s dynamiska poster

en: Unable to read in %s bytes of dynamic data
sv: Kan inte läsa in %s byte med dynamiska data

en: Out of memory allocating space for %s dynamic entries
sv: Slut på minne vid allokering av utrymme för %s dynamiska poster

en: <No info available for dynamic symbol number %lu>
sv: <Ingen information tillgänglig för den dynamiska symbolen nummer %lu>

en:  <corrupt: %14ld>
sv:  <trasig: %14ld>

en: version data
sv: versionsdata

en: version need aux (3)
sv: yttre versionsbehov (3)

en: Unable to seek to start of dynamic information
sv: Kan inte uppsöka början av den dynamiska informationen

en: Failed to read in number of buckets
sv: Lyckades inte läsa antal hinkar

en: Failed to read in number of chains
sv: Lyckades inte läsa antal kedjor

en: Failed to determine last chain length
sv: Lyckades inte avgöra sista kedjans längd

en: 
    Symbol table for image:
sv: 
    Symboltabell för avbilden:

en:   Num Buc:    Value  Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
sv:   Nr  Hin:    Värde  Strl   Typ    Bind Synl     Idx Namn

en:   Num Buc:    Value          Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
sv:   Nr  Hin:    Värde          Strl   Typ    Bind Synl     Idx Namn

en: histogram chain is corrupt
sv: histogramkedjan är trasig

en: 
    Symbol table of `%s' for image:
sv: 
    Symboltabell av ”%s” för avbilden:

en: 
    Symbol table '%s' has a sh_entsize of zero!
sv: 
    Symboltabellen ”%s” har en sh_entsize på noll!

en: 
    Symbol table '%s' contains %lu entry:
     | 
    Symbol table '%s' contains %lu entries:
sv[0]: 
    Symboltabell ”%s” innehåller %lu post:
sv[1]: 
    Symboltabell ”%s” innehåller %lu poster:

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
sv:     Nr:    Värde  Strl Typ     Bind   Synl     Idx Namn

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
sv:     Nr:    Värde          Strl Typ     Bind   Synl     Idx Namn

en: local symbol %u found at index >= %s's sh_info value of %u
sv: lokal symbol %u hittad vid index ≥ %ss sh_info-värde på %u

en: 
    Dynamic symbol information is not available for displaying symbols.
sv: 
    Informationen om dynamiska symboler är inte tillgänglig för att visa symboler.

en: 
    Histogram for bucket list length (total of %lu bucket):
     | 
    Histogram for bucket list length (total of %lu buckets):
sv[0]: 
    Histogram över hinkarnas listlängd (totalt %lu hink):
sv[1]: 
    Histogram över hinkarnas listlängd (totalt %lu hinkar):

en: Out of memory allocating space for histogram buckets
sv: Slut på minne vid allokering av utrymme för histogramhinkar

en:  Length  Number     %% of total  Coverage
sv:  Längd   Nummer     %% av alla   Täckning

en: Out of memory allocating space for histogram counts
sv: Slut på minne vid allokering utrymme för histogramräknare

en: 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %lu bucket):
     | 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %lu buckets):
sv[0]: 
    Histogram över ”%s”-hinkarnas listlängd (totalt %lu hink):
sv[1]: 
    Histogram över ”%s”-hinkarnas listlängd (totalt %lu hinkar):

en: Out of memory allocating space for gnu histogram buckets
sv: Slut på minne vid allokering utrymme för gnu histogramhinkar

en: Out of memory allocating space for gnu histogram counts
sv: Slut på minne vid allokering av utrymme för gnu histogramräknare

en: 
    Dynamic info segment at offset 0x%lx contains %d entry:
     | 
    Dynamic info segment at offset 0x%lx contains %d entries:
sv[0]: 
    Dynamiskt info-segment på offset 0x%lx innehåller %d post:
sv[1]: 
    Dynamiskt info-segment på offset 0x%lx innehåller %d poster:

en:  Num: Name                           BoundTo     Flags
sv:   Nr: Namn                           Bind till   Flagg

en: <corrupt index>
sv: <trasigt index>

en: <corrupt: %19ld>
sv: <trasig: %19ld>

en: MSP430 SYM_DIFF reloc contains invalid symbol index %lu
sv: MSP430 SYM_DIFF-omlokalisering innehåller ett felaktigt symbolindex %lu

en: MSP430 reloc contains invalid symbol index %lu
sv: MSP430-omlokalisering innehåller ett felaktigt symbolindex %lu

note: PR 21137
en: MSP430 sym diff reloc contains invalid offset: 0x%lx
sv: MSP430 symbolskillnadsomlokalisering innehåller ett felaktigt avstånd: 0x%lx

en: Unhandled MSP430 reloc type found after SYM_DIFF reloc
sv: Ej hanterad MSP430-omlokaliseringstyp hittad efter SYM_DIFF-omlokalisering

en: MN10300_SYM_DIFF reloc contains invalid symbol index %lu
sv: MN10300_SYM_DIFF-omlokalisering innehåller ett felaktigt symbolindex %lu

en: MN10300 reloc contains invalid symbol index %lu
sv: MN10300-omlokalisering innehåller ett felaktigt symbolindex %lu

en: MN10300 sym diff reloc contains invalid offset: 0x%lx
sv: MN10300-symbolskillnadsomlokalisering innehåller ett felaktigt avstånd: 0x%lx

en: Unhandled MN10300 reloc type found after SYM_DIFF reloc
sv: Ej hanterad MN10300-omlokaliseringstyp hittad efter SYM_DIFF-omlokalisering

en: RL78_SYM reloc contains invalid symbol index %lu
sv: RL78_SYM-omlokalisering innehåller ett felaktigt symbolindex %lu

en: RL78 sym diff reloc contains invalid offset: 0x%lx
sv: RL78-symbolskillnadsomlokalisering innehåller ett felaktigt avstånd: 0x%lx

en: Missing knowledge of 32-bit reloc types used in DWARF sections of machine number %d
sv: Saknad kunskap om 32-bitars omlokaliseringstyper använda i DWARF-sektioner för maskin nummer %d

en: unable to apply unsupported reloc type %d to section %s
sv: kan inte använda ej stödd omlokaliseringstyp %d till sektionen %s

en: skipping invalid relocation offset 0x%lx in section %s
sv: hoppar över felaktigt omlokaliseringsavstånd 0x%lx i sektionen %s

en: skipping invalid relocation symbol index 0x%lx in section %s
sv: hoppar över felaktigt omlokaliseringssymbolindex 0x%lx i sektionen %s

en: skipping unexpected symbol type %s in section %s relocation %ld
sv: hoppar över oväntad symboltyp %s i sektionen %s omlokalisering %ld

en: 
    Assembly dump of section %s
sv: 
    Disassembleringsutskrift av sektion %s

en: Section '%s' has no data to dump.
sv: Sektion ”%s” har ingen data att skriva ut.

en: section contents
sv: sektionsinnehåll

en: 
    String dump of section '%s':
sv: 
    Strängutskrift av sektion ”%s”:

en: section '%s' has unsupported compress type: %d
sv: sektionen ”%s” har en komprimeringstyp som inte stödjs: %d

en: Unable to decompress section %s
sv: Kan inte dekomprimera sektionen %s

en:   Note: This section has relocations against it, but these have NOT been applied to this dump.
sv:   Observera: Denna sektion har omlokaliseringar mot sig, men dessa har INTE tillämpats på denna dump.

en: <corrupt>
sv: <trasig>

en:   No strings found in this section.
sv:   Det fanns inga strängar i denna sektion.

en: 
    Hex dump of section '%s':
sv: 
    Hexadecimal utskrift av sektion ”%s”:

en:  NOTE: This section has relocations against it, but these have NOT been applied to this dump.
sv:  OBSERVERA: Denna sektion har omlokaliseringar mot sig, men dessa har INTE tillämpats på denna dump.

en: No symbol section named %s
sv: Ingen symbolsetkon med namnet %s

en: No string table section named %s
sv: Ingen strängtabellsektion med namnet %s

en: strings
sv: strängar

en: No CTF parent section named %s
sv: Ingen CTF-föräldersektion med namnet %s

en: CTF parent
sv: CTF-förälder

en: 
    Dump of CTF section '%s':
sv: 
    Utskrift av CTF-sektionen ”%s”:

en: %s section data
sv: sektionsdata för %s

en: compressed section %s is too small to contain a compression header
sv: den komprimerade sektionen %s är för liten för att innehålla ett komprimeringshuvud

en: debuginfod: Corrupt note: only %ld byte remains, not enough for a full note
     | Corrupt note: only %ld bytes remain, not enough for a full note
sv[0]: debuginfod: Trasig notering: endast %ld byte återstår, inte tillräckligt för en fullständig notering
sv[1]: Trasig notering: endast %ld byte återstår, inte tillräckligt för en fullständig notering

en: debuginfod: note with invalid namesz and/or descsz found
sv: debuginfod: notering med ogiltig namesz och/eller descsz hittad

en:  type: 0x%lx, namesize: 0x%08lx, descsize: 0x%08lx, alignment: %u
sv:  typ: 0x%lx, namnstorlek: 0x%08lx, beskrivningsstorlek: 0x%08lx, justering: %u

en: 
    Section '%s' has no debugging data.
sv: 
    Sektion ”%s” innehåller ingen felsökningsdata.

note: There is no point in dumping the contents of a debugging section which has the NOBITS type - the bits in the file will be random. This can happen when a file containing a .eh_frame section is stripped with the --only-keep-debug command line option.
en: section '%s' has the NOBITS type - its contents are unreliable.
sv: sektionen ”%s” har typen NOBITS — dess innehåll är opålitligt.

en: Unrecognized debug section: %s
sv: Okänd felsökningssektion: %s

en: Section '%s' was not dumped because it does not exist!
sv: Sektionen ”%s” skrevs inte ut eftersom den inte finns!

en: Section %d was not dumped because it does not exist!
sv: Sektion %d skrevs inte ut eftersom den inte finns!

en: <corrupt tag>
sv: <trasig tagg>

en: <corrupt string tag>
sv: <trasig strängtabellstagg>

en: Absent/Non standard
sv: Frånvarande/ickestandard

en: Bare metal/mwdt
sv: Ren metall/mwdt

en: Bare metal/newlib
sv: Ren metall/newlib

en: Unknown
sv: Okänd

en: Absent
sv: Frånvarande

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: default
sv: standard

en: smallest
sv: minsta

en: None
sv: Ingen

en: Application
sv: Program

en: Realtime
sv: Realtid

en: Microcontroller
sv: Mikrokontroll

en: Application or Realtime
sv: Program eller realtid

en: 8-byte and up to %d-byte extended
sv: 8-byte och upp till %d-byte utökad

en: 8-byte, except leaf SP
sv: 8-byte, utom löv-SP

en: flag = %d, vendor =
sv: flagga = %d, leverantör =

en: True
sv: Sant

en: <unknown: %d>
sv: <okänd: %d>

en: corrupt vendor attribute
sv: trasigt leverantörsattribut

en: unspecified hard/soft float,
sv: ospecificerade hårda/mjuka flyttal,

en: hard float,
sv: hårda flyttal,

en: soft float,
sv: mjuka flyttal,

en: single-precision hard float,
sv: enkelprecisions hårda flyttal,

en: unspecified long double
sv: ospecificerade långa dubbla

en: 128-bit IBM long double
sv: 128-bitars IBM långa dubbla

en: 64-bit long double
sv: 64-bitars lång dubbel

en: 128-bit IEEE long double
sv: 128-bitars IEEE långa dubbla

en: unspecified
sv: ospecificerad

en: generic
sv: allmän

en: memory
sv: minne

en: any
sv: vilken som helst

en: software
sv: programvara

en: hardware
sv: hårdvara

en: Hard or soft float
sv: Hårda eller mjuka flyttal

en: Hard float (double precision)
sv: Hårda flyttal (dubbel precision)

en: Hard float (single precision)
sv: Hårda flyttal (enkel precision)

en: Soft float
sv: Mjuka flyttal

en: Hard float (MIPS32r2 64-bit FPU 12 callee-saved)
sv: Hårda flyttal (MIPS32r2 64-bitars FPU 12 anropssparad)

en: Hard float (32-bit CPU, Any FPU)
sv: Hårda flyttal (32-bitars CPU, godtycklig FPU)

en: Hard float (32-bit CPU, 64-bit FPU)
sv: Hårda flyttal (32-bitars CPU, 64-bitars FPU)

en: Hard float compat (32-bit CPU, 64-bit FPU)
sv: Hårda flyttalskompatibilitet (32-bitars CPU, 64-bitars FPU)

en: NaN 2008 compatibility
sv: NaN 2008-kompatibilitet

en: Any MSA or not
sv: Godtycklig MSA eller ingen

en: 128-bit MSA
sv: 128-bitars MSA

en: Not used
sv: Inte använt

en: 2 bytes
sv: 2 byte

en: 4 bytes
sv: 4 byte

en: 16-byte
sv: 16 byte

en: DSBT addressing not used
sv: DSBT-adressering används inte

en: DSBT addressing used
sv: DSBT-adressering används

en: Data addressing position-dependent
sv: Dataadressering positionsberoende

en: Data addressing position-independent, GOT near DP
sv: Dataadressering positionsoberoende, GOT nära DP

en: Data addressing position-independent, GOT far from DP
sv: Dataadressering positionsoberoende, GOT långt från DP

en: Code addressing position-dependent
sv: Kodadressering positionsberoende

en: Code addressing position-independent
sv: Kodadressering positionsoberoende

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Restricted Large
sv: Begränsad stor

en:   <unknown tag %d>:
sv:   <okänd tagg %d>:

en: Any Region
sv: Godtycklig region

en: Lower Region Only
sv: Endast nedre region

en: No unaligned access
sv: Ingen ojusterad åtkomst

en: Unaligned access
sv: Ojusterad åtkomst

en: %u-bytes
sv: %u-byte

en: attributes
sv: attribut

en: Unknown attributes version '%c'(%d) - expecting 'A'
sv: Okänd attributversion ”%c”(%d) — ”A” förväntades

en: Tag section ends prematurely
sv: Sektionen slutar för tidigt

en: Bad attribute length (%u > %u)
sv: Felaktig attributlängd (%u > %u)

en: Attribute length of %u is too small
sv: Attributlängden på %u är för liten

en: Corrupt attribute section name
sv: Trasigt attributsektionsnamn

en: Attribute Section:
sv: Attributsektion:

en: Unused bytes at end of section
sv: Oanvända byte i slutet av sektionen

en: Bad subsection length (%u > %u)
sv: Felaktig delsektionslängd (%u > %u)

en: Bad subsection length (%u < 6)
sv: Felaktig delsektionslängd (%u < 6)

en: File Attributes
sv: Filattribut

en: Section Attributes:
sv: Sektionsattribut:

en: Symbol Attributes:
sv: Symbolattribut:

en: Unknown tag: %d
sv: Okänd tagg: %d

en:   Unknown attribute:
sv:   Okänt attribut:

en: MIPS GOT entry extends beyond the end of available data
sv: MIPS GOT-post sträcker sig bortom slutet på tillgängliga data

en: Unknown
sv: Okänd

en: Corrupt MIPS ABI Flags section.
sv: Trasig MIPS ABI-flaggsektion.

en: MIPS ABI Flags section
sv: MIPS ABI-flaggsektion

en: Global Offset Table data
sv: Global avståndstabellsdata

en: 
    Static GOT:
sv: 
    Statisk GOT:

en:  Canonical gp value:
sv:  Kanoniskt gp-värde:

en:  Reserved entries:
sv:  Reserverade poster:

en: Address
sv: Adress

en: Access
sv: Åtkomst

en: Value
sv: Värde

en:  Local entries:
sv:  Lokala poster:

en: liblist section data
sv: liblist sektionsdata

en: 
    Section '.liblist' contains %lu entry:
     | 
    Section '.liblist' contains %lu entries:
sv[0]: 
    Sektionen ”.liblist” innehåller %lu post:
sv[1]: 
    Sektionen ”.liblist” innehåller %lu poster:

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
sv:      Bibliotek            Tidsstämpel         Kontr.sum. Version Flaggor

en: <corrupt: %9ld>
sv: <trasig: %9ld>

en:  NONE
sv:  INGA

en: No MIPS_OPTIONS header found
sv: Inget MIPS_OPTIONS-huvud hittades

en: The MIPS options section is too small.
sv: MIPS-alternativsektionen är för liten.

en: options
sv: flaggor

en: Out of memory allocating space for MIPS options
sv: Slut på minne vid allokering av utrymme för MIPS-alternativ

en: Invalid size (%u) for MIPS option
sv: felaktig storlek (%u) för MIPS-alternativ

en: 
    Section '%s' contains %d entry:
     | 
    Section '%s' contains %d entries:
sv[0]: 
    Sektionen ”%s” innehåller %d post:
sv[1]: 
    Sektionen ”%s” innehåller %d poster:

en: Truncated MIPS REGINFO option
sv: Avhuggen MIPS REGINFO-flagga

en: conflict list found without a dynamic symbol table
sv: fann konfliktlista utan dynamisk symboltabell

en: Overlarge number of conflicts detected: %lx
sv: För stort antal konflikter upptäckta: %lx

en: Out of memory allocating space for dynamic conflicts
sv: Slut på minne vid allokering av utrymme för dynamiska konflikter

en: conflict
sv: konflikt

en: 
    Section '.conflict' contains %lu entry:
     | 
    Section '.conflict' contains %lu entries:
sv[0]: 
    Sektionen ”.conflict” innehåller %lu post:
sv[1]: 
    Sektionen ”.conflict” innehåller %lu poster:

en:   Num:    Index       Value  Name
sv:   Num:    Index       Värde  Namn

en: <corrupt symbol index>
sv: <trasigt symbolindex>

en: <corrupt: %14ld>
sv: <trasig: %14ld>

en: The GOT symbol offset (%lu) is greater than the symbol table size (%lu)
sv: GOT-symbolavståndet (%lu) är större än symboltabellens storlek (%lu)

en: Too many GOT symbols: %lu
sv: För många GOT-symboler: %lu

en: 
    Primary GOT:
sv: 
    Primär GOT:

en:   %*s %10s %*s Purpose
sv:   %*s %10s %*s Syfte

en:  Lazy resolver
sv:  Lat upplösare

en:  Module pointer (GNU extension)
sv:  Modulpekare (GNU-utökning)

en:  Global entries:
sv:  Globala poster:

en: Sym.Val.
sv: Sym.Vär.

note: Note for translators: "Ndx" = abbreviated form of "Index".
en: Ndx
sv: Idx

en: Name
sv: Namn

en: <no dynamic symbols>
sv: <inga dynamiska symboler>

en: <symbol index %lu exceeds number of dynamic symbols>
sv: <symbolindex %lu överstiger antalet dynamiska symboler>

en: Procedure Linkage Table data
sv: Processlänkningstabelldata

en:   %*s %*s Purpose
sv:   %*s %*s Syfte

en:  PLT lazy resolver
sv:  PLT lat upplösare

en:  Module pointer
sv:  Modulpekare

en:  Entries:
sv:  Poster:

en: <corrupt symbol index: %lu>
sv: <trasigt symbolindex: %lu>

en: NDS32 elf flags section
sv: NDS32 elf-flaggsektion

en: liblist string table
sv: liblist-strängtabell

en: 
    Library list section '%s' contains %lu entries:
     | 
    Library list section '%s' contains %lu entries:
sv[0]: 
    Bibliotekslistsektionen ”%s” innehåller %lu post:
sv[1]: 
    Bibliotekslistsektionen ”%s” innehåller %lu poster:

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
sv:      Bibliotek            Tidsstämpel         Kontr.sum. Version Flaggor

en: NT_AUXV (auxiliary vector)
sv: NT_AUXV (extra vektor)

en: NT_PRSTATUS (prstatus structure)
sv: NT_PRSTATUS (prstatus-struktur)

en: NT_FPREGSET (floating point registers)
sv: NT_FPREGSET (flyttalsregister)

en: NT_PRPSINFO (prpsinfo structure)
sv: NT_PRPSINFO (prpsinfo-struktur)

en: NT_TASKSTRUCT (task structure)
sv: NT_TASKSTRUCT (task-struktur)

en: NT_PRXFPREG (user_xfpregs structure)
sv: NT_PRXFPREG (user_xfpregs-struktur)

en: NT_PPC_VMX (ppc Altivec registers)
sv: NT_PPC_VMX (ppc Altivec-register)

en: NT_PPC_VSX (ppc VSX registers)
sv: NT_PPC_VSX (ppc VSX-register)

en: NT_PPC_TAR (ppc TAR register)
sv: NT_PPC_TAR (ppc TAR-register)

en: NT_PPC_PPR (ppc PPR register)
sv: NT_PPC_PPR (ppc PPR-register)

en: NT_PPC_DSCR (ppc DSCR register)
sv: NT_PPC_DSCR (ppc DSCR-register)

en: NT_PPC_EBB (ppc EBB registers)
sv: NT_PPC_EBB (ppc EBB-register)

en: NT_PPC_PMU (ppc PMU registers)
sv: NT_PPC_PMU (ppc PMU-register)

en: NT_PPC_TM_CGPR (ppc checkpointed GPR registers)
sv: NT_PPC_TM_CGPR (ppc GPR-register med kontrollpunkter)

en: NT_PPC_TM_CFPR (ppc checkpointed floating point registers)
sv: NT_PPC_TM_CFPR (ppc flyttalsregister med kontrollpunkter)

en: NT_PPC_TM_CVMX (ppc checkpointed Altivec registers)
sv: NT_PPC_TM_CVMX (ppc Altivec-register med kontrollpunkter)

en: NT_PPC_TM_CVSX (ppc checkpointed VSX registers)
sv: NT_PPC_TM_CVSX (ppc VSX-register med kontrollpunkter)

en: NT_PPC_TM_SPR (ppc TM special purpose registers)
sv: NT_PPC_TM_SPR (ppc TM-register för specialändamål)

en: NT_PPC_TM_CTAR (ppc checkpointed TAR register)
sv: NT_PPC_TM_CTAR (ppc TAR-register med kontrollpunkter)

en: NT_PPC_TM_CPPR (ppc checkpointed PPR register)
sv: NT_PPC_TM_CPPR (ppc PPR-register med kontrollpunkter)

en: NT_PPC_TM_CDSCR (ppc checkpointed DSCR register)
sv: NT_PPC_TM_CDSCR (ppc DSCR-register med kontrollpunkter)

en: NT_386_TLS (x86 TLS information)
sv: NT_386_TLS (x86 TLS-information)

en: NT_386_IOPERM (x86 I/O permissions)
sv: NT_386_IOPERM (x86 I/O-tillstånd)

en: NT_X86_XSTATE (x86 XSAVE extended state)
sv: NT_X86_XSTATE (x86 XSAVE utökat tillstånd)

en: NT_S390_HIGH_GPRS (s390 upper register halves)
sv: NT_S390_HIGH_GPRS (s390 övre registerhalvor)

en: NT_S390_TIMER (s390 timer register)
sv: NT_S390_TIMER (s390 tidtagningsregister)

en: NT_S390_TODCMP (s390 TOD comparator register)
sv: NT_S390_TODCMP (s390 TOD-jämförelseregister)

en: NT_S390_TODPREG (s390 TOD programmable register)
sv: NT_S390_TODPREG (s390 TOD-programmerbart register)

en: NT_S390_CTRS (s390 control registers)
sv: NT_S390_CTRS (s390 kontrollregister)

en: NT_S390_PREFIX (s390 prefix register)
sv: NT_S390_PREFIX (s390 prefixregister)

en: NT_S390_LAST_BREAK (s390 last breaking event address)
sv: NT_S390_LAST_BREAK (s390 sista brytande händelseadress)

en: NT_S390_SYSTEM_CALL (s390 system call restart data)
sv: NT_S390_SYSTEM_CALL (s390 omstartsdata för systemanrop)

en: NT_S390_TDB (s390 transaction diagnostic block)
sv: NT_S390_TDB (s390 transactionsdiagnostikblock)

en: NT_S390_VXRS_LOW (s390 vector registers 0-15 upper half)
sv: NT_S390_VXRS_LOW (s390 vektorregister 0-15 övre halva)

en: NT_S390_VXRS_HIGH (s390 vector registers 16-31)
sv: NT_S390_VXRS_HIGH (s390 vektorregister 16-31)

en: NT_S390_GS_CB (s390 guarded-storage registers)
sv: NT_S390_GS_CB (s390 vaktad lagrings-register)

en: NT_S390_GS_BC (s390 guarded-storage broadcast control)
sv: NT_S390_GS_BC (s390 spridningsstyrning av skyddad lagring)

en: NT_ARM_VFP (arm VFP registers)
sv: NT_ARM_VFP (arm VFP-register)

en: NT_ARM_TLS (AArch TLS registers)
sv: NT_ARM_TLS (AArch TLS-register)

en: NT_ARM_HW_BREAK (AArch hardware breakpoint registers)
sv: NT_ARM_HW_BREAK (AArch brytpunktsregister i hårdvara)

en: NT_ARM_HW_WATCH (AArch hardware watchpoint registers)
sv: NT_ARM_HW_WATCH (AArch observationspunktsregister i hårdvara)

en: NT_PSTATUS (pstatus structure)
sv: NT_PSTATUS (pstatus-struktur)

en: NT_FPREGS (floating point registers)
sv: NT_FPREGS (flyttalsregister)

en: NT_PSINFO (psinfo structure)
sv: NT_PSINFO (psinfo-struktur)

en: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t structure)
sv: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t-struktur)

en: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t structure)
sv: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t-struktur)

en: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus structure)
sv: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus-struktur)

en: NT_SIGINFO (siginfo_t data)
sv: NT_SIGINFO (siginfo_t-data)

en: NT_FILE (mapped files)
sv: NT_FILE (mappade filer)

en: NT_ARCH (architecture)
sv: NT_ARCH (arkitektur)

en: func
sv: funk

en: Unknown note type: (0x%08x)
sv: Okänd kommentarstyp: (0x%08x)

en:     Cannot decode 64-bit note in 32-bit build
sv:     Kan inte avkoda 64-bitars notering i 32-bitars bygge

en:     Malformed note - too short for header
sv:     Felformaterad notering — för kort för huvudet

en:     Malformed note - does not end with \0
sv:     Felformaterad notering — avslutas inte med \0

en:     Malformed note - too short for supplied file count
sv:     Felformaterad notering — för kort för det angivna filantalet

en:     Page size:
sv:     Sidstorlek:

en: End
sv: Slut

en: Page Offset
sv: Sidavstånd

en:     Malformed note - filenames end too early
sv:     Felformaterad notering — filnamn slutar för tidigt

en: NT_GNU_ABI_TAG (ABI version tag)
sv: NT_GNU_ABI_TAG (ABI-versionstagg)

en: NT_GNU_HWCAP (DSO-supplied software HWCAP info)
sv: NT_GNU_HWCAP (DSO-levererad programvaras HWCAP-info)

en: NT_GNU_BUILD_ID (unique build ID bitstring)
sv: NT_GNU_BUILD_ID (unik bygg-id-bitsträng)

en: NT_GNU_GOLD_VERSION (gold version)
sv: NT_GNU_GOLD_VERSION (guldversion)

en: <None>
sv: <Ingen>

en:       Properties:
sv:       Egenskaper:

en: <corrupt GNU_PROPERTY_TYPE, size = %#lx>
sv: <trasig GNU_PROPERTY_TYPE, storlek = %#lx>

en: <corrupt descsz: %#lx>
sv: <trasig descsz: %#lx>

en: <corrupt type (%#x) datasz: %#x>
sv: <trasig typ (%#x) datasz: %#x>

en: x86 ISA used: <corrupt length: %#x>
sv: x86-ISA använd: <trasig längd: %#x>

en: x86 ISA needed: <corrupt length: %#x>
sv: x86-ISA behövs: <trasig längd: %#x>

en: x86 feature: <corrupt length: %#x>
sv: x86-funktion: <trasig längd: %#x>

en: x86 feature used: <corrupt length: %#x>
sv: x86-funktion använd: <trasig längd: %#x>

en: x86 feature needed: <corrupt length: %#x>
sv: x86-funktion behövs: <trasig längd: %#x>

en: <corrupt length: %#x>
sv: <trasig längd: %#x>

en: stack size:
sv: stackstorlek:

en: <unknown type %#x data:
sv: <okänd typ %#x-data:

en: <procesor-specific type %#x data:
sv: <processorspecifik typ %#x-data:

en: <application-specific type %#x data:
sv: <programspecifik typ %#x-data:

en:     Build ID:
sv:     Bygg-id:

en:     <corrupt GNU_ABI_TAG>
sv:     <trasig GNU_ABI_TAG>

note: Hardware capabilities information.  Word 0 is the number of entries. Word 1 is a bitmask of enabled entries.  The rest of the descriptor is a series of entries, where each entry is a single byte followed by a nul terminated string.  The byte gives the bit number to test if enabled in the bitmask.
en:       Hardware Capabilities:
sv:       Hårdvaruegenskaper:

en: <corrupt GNU_HWCAP>
sv: <trasig GNU_HWCAP>

en: num entries: %ld, enabled mask: %lx
sv: num entries: %ld, aktiverad mask: %lx

en:     Description data:
sv:     Beskrivningsdata:

en: Alignment of 8-byte objects
sv: Justering av 8-bytesobjekt

en: Sizeof double and long double
sv: Storlek på dubbla och långa dubbla

en: Type of FPU support needed
sv: Typ av FPU-stöd som behövs

en: Use of SIMD instructions
sv: Användning av SIMD-instruktioner

en: Use of cache
sv: Användning av cache

en: Use of MMU
sv: Användning av MMU

en: 4-bytes
sv: 4-byte

en: 8-bytes
sv: 8-byte

en: yes
sv: ja

en: unknown value: %x
sv: okänt värde: %x

en: NT_THRMISC (thrmisc structure)
sv: NT_THRMISC (thrmisc-struktur)

en: NT_PROCSTAT_PROC (proc data)
sv: NT_PROCSTAT_PROC (processdata)

en: NT_PROCSTAT_FILES (files data)
sv: NT_PROCSTAT_FILES (fildata)

en: NT_PROCSTAT_VMMAP (vmmap data)
sv: NT_PROCSTAT_VMMAP (vmmap-data)

en: NT_PROCSTAT_GROUPS (groups data)
sv: NT_PROCSTAT_GROUPS (gruppdata)

en: NT_PROCSTAT_UMASK (umask data)
sv: NT_PROCSTAT_UMASK (umask-data)

en: NT_PROCSTAT_RLIMIT (rlimit data)
sv: NT_PROCSTAT_RLIMIT (rlimit-data)

en: NT_PROCSTAT_OSREL (osreldate data)
sv: NT_PROCSTAT_OSREL (osreldate-data)

en: NT_PROCSTAT_PSSTRINGS (ps_strings data)
sv: NT_PROCSTAT_PSSTRINGS (ps_strings-data)

en: NT_PROCSTAT_AUXV (auxv data)
sv: NT_PROCSTAT_AUXV (auxv-data)

en: NT_PTLWPINFO (ptrace_lwpinfo structure)
sv: NT_PTLWPINFO (ptrace_lwpinfo-struktur)

note: NetBSD core "procinfo" structure.
en: NetBSD procinfo structure
sv: NetBSD processinfo-struktur

en: NetBSD ELF auxiliary vector data
sv: NetBSD ELF extra vektordata)

en: PT_GETREGS (reg structure)
sv: PT_GETREGS (reg-struktur)

en: PT_GETFPREGS (fpreg structure)
sv: PT_GETFPREGS (fpreg-struktur)

en: PT___GETREGS40 (old reg structure)
sv: PT___GETREGS40 (gammal reg-struktur)

en: NT_STAPSDT (SystemTap probe descriptors)
sv: NT_STAPSDT (SystemTap-probbeskrivare)

en:     Provider: %s
sv:     Leverantör: %s

en:     Name: %s
sv:     Namn: %s

en:     Location:
sv:     Plats:

en: , Base:
sv: , Bas:

en: , Semaphore:
sv: , Semafor:

en:     Arguments: %s
sv:     Argument: %s

en:   <corrupt - note is too small>
sv:  <trasig – noteringen är för liten>

en: corrupt stapdt note - the data size is too small
sv: trasig stapdt-notering – datastorleken är för liten

en: NT_VMS_MHD (module header)
sv: NT_VMS_MHD (modulhuvud)

en: NT_VMS_LNM (language name)
sv: NT_VMS_LNM (språknamn)

en: NT_VMS_SRC (source files)
sv: NT_VMS_SRC (källfiler)

en: NT_VMS_EIDC (consistency check)
sv: NT_VMS_EIDC (konsistenskontroll)

en: NT_VMS_FPMODE (FP mode)
sv: NT_VMS_FPMODE (FP-läge)

en: NT_VMS_IMGNAM (image name)
sv: NT_VMS_IMGNAM (avbildsnamn)

en: NT_VMS_IMGID (image id)
sv: NT_VMS_IMGID (avbilds-id)

en: NT_VMS_LINKID (link id)
sv: NT_VMS_LINKID (länk-id)

en: NT_VMS_IMGBID (build id)
sv: NT_VMS_IMGBID (bygg-id)

en: NT_VMS_GSTNAM (sym table name)
sv: NT_VMS_GSTNAM (symboltabellnamn)

en:     Creation date  : %.17s
sv:     Tid skapad       : %.17s

en:     Last patch date: %.17s
sv:     Tid senaste patch: %.17s

en:     Module name    : %s
sv:     Modulnamn        : %s

en:     Module version : %s
sv:     Modulversion     : %s

en:     Module version : <missing>
sv:     Modulversion   : <saknas>

en:     Module name    : <missing>
sv:     Modulnamn      : <saknas>

en:    Language: %.*s
sv:    Språk: %.*s

en:    Floating Point mode:
sv:    Flyttalsläge:

en:    Link time:
sv:    Länkningstidpunkt:

en:    Patch time:
sv:    Patchningstidpunkt:

en:    Major id: %u,  minor id: %u
sv:    Övre id: %u,  undre id: %u

en:    Last modified  :
sv:    Senast ändrad  :

en: 
       Link flags  :
sv: 
       Länkflaggor :

en:    Header flags: 0x%08x
sv:    Huvudflaggor: 0x%08x

en:    Image id    : %.*s
sv:    Avbilds-id  : %.*s

en:     Image name: %.*s
sv:     Avbildsnamn: %.*s

en:     Global symbol table name: %.*s
sv:     Global symboltabellsnamn: %.*s

en:     Image id: %.*s
sv:     Avbilds-id: %.*s

en:     Linker id: %.*s
sv:     Länkar-id: %.*s

en:   <corrupt - data size is too small>
sv:   <trasig – datastorleken är för liten>

en: corrupt IA64 note: data size is too small
sv: trasig IA64-kommentar: datastorleken är för liten

en:     Applies to region from %#lx to %#lx
sv:     Gäller regionen från %#lx till %#lx

en:     Applies to region from %#lx
sv:     Gäller för regionen från %#lx

en:     <invalid description size: %lx>
sv:     <felaktig beskrivningsstorlek: %lx>

en:     <invalid descsz>
sv:     <felaktig descsz>

en: Gap in build notes detected from %#lx to %#lx
sv: Gap i byggnoteringar hittat från %#lx till %#lx

en:     Applies to region from %#lx
sv:     Gäller för regionen från %#lx

en:  to %#lx
sv:  till %#lx

en: corrupt name field in GNU build attribute note: size = %ld
sv: trasigt namnfält i noteringar om GNU-byggattribut: storlek = %ld

en:   <corrupt name>
sv:   <trasigt namn>

en: unrecognised attribute type in name field: %d
sv: okänd attributtyp i namnfält: %d

en: <unknown name type>
sv: <okänd namntyp>

en: <stack prot>
sv: <stackskydd>

en: <relro>
sv: <skrivsk. omlok.>

en: <stack size>
sv: <stackstorlek>

en: <tool>
sv: <verktyg>

en: <short enum>
sv: <kort uppr.>

en: unrecognised byte in name field: %d
sv: okänd byte i namnfältet: %d

en: <unknown:_%d>
sv: <okänd:_%d>

en: attribute does not have an expected type (%c)
sv: attributet har inte någon förväntad typ (%c)

en: corrupt name field: namesz: %lu but parsing gets to %ld
sv: trasigt namnfält: namesz: %lu men tolkningen kommer till %ld

en: corrupt numeric name field: too many bytes in the value: %x
sv: trasigt numeriskt namnfält: för många byte i värdet: %x

en:    description data:
sv:    beskrivningsdata:

en: notes
sv: kommentarer

en: 
    Displaying notes found in: %s
sv: 
    Visar kommentarer hittade i: %s

en: 
    Displaying notes found at file offset 0x%08lx with length 0x%08lx:
sv: 
    Visar kommentarer hittade på avstånd 0x%08lx med längd 0x%08lx:

en: Corrupt note: alignment %ld, expecting 4 or 8
sv: Trasig notering: justering %ld, 4 eller 8 förväntades

en:   %-20s %-10s	Description
sv:   %-20s %-10s	Beskrivning

en: Owner
sv: Ägare

en: Data size
sv: Datastorlek

en: Corrupt note: only %ld byte remains, not enough for a full note
     | Corrupt note: only %ld bytes remain, not enough for a full note
sv[0]: Trasig notering: endast %ld byte återstår, inte tillräckligt för en fullständig notering
sv[1]: Trasig notering: endast %ld byte återstår, inte tillräckligt för en fullständig notering

en: note with invalid namesz and/or descsz found at offset 0x%lx
sv: notering med ogiltig namesz och/eller descsz hittad på avståndet 0x%lx

en: Out of memory allocating space for inote name
sv: Slut på minne vid allokering utrymme för inote-namn

en: v850 notes
sv: v850-noteringar

en: 
    Displaying contents of Renesas V850 notes section at offset 0x%lx with length 0x%lx:
sv: 
    Visar innehållet i Renesas V850 noteringssektion på avstånd 0x%lx med längd 0x%lx:

en: Corrupt note: name size is too big: %lx
sv: Trasig kommentar: namnstorleken är för stor: %lx

en: corrupt descsz found in note at offset 0x%lx
sv: trasig descsz hittad i notering på avståndet 0x%lx

en:  type: 0x%lx, namesize: 0x%lx, descsize: 0x%lx
sv:  typ: 0x%lx, namnstorlek: 0x%lx, beskrivningsstorlek: 0x%lx

en: corrupt namesz found in note at offset 0x%lx
sv: trasig namesz hittad i notering på avståndet 0x%lx

en: No note segments present in the core file.
sv: Det finns inga kommentarer i minnesfilen.

en:   Unknown GNU attribute: %s
sv:   Okänt GNU-attribut: %s

en: This instance of readelf has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot read 64 bit ELF files.
sv: Den här binären av readelf har byggts utan hantering av 64-bitars
    datatyper och kan därför inte läsa 64-bitars ELF-filer.

en: %s: Failed to read file header
sv: %s: Lyckades inte läsa filhuvudet

en: 
    File: %s
sv: 
    Fil: %s

en: %s: unable to dump the index as none was found
sv: %s: kan inte dumpa indexet eftersom det inte fanns något

en: Index of archive %s: (%lu entries, 0x%lx bytes in the symbol table)
sv: Index för arkiv %s: (%lu poster, 0x%lx byte i symboltabellen)

en: Contents of binary %s at offset
sv: Innehåll i binären %s på avståndet

en: %s: end of the symbol table reached before the end of the index
sv: %s: nådde slutet på symboltabellen före slutet på indexet

en: %s: %ld byte remains in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
     | %s: %ld bytes remain in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
sv[0]: %s: %ld byte återstår i symboltabellen, men utan motsvarande poster i indextabellen
sv[1]: %s: %ld byte återstår i symboltabellen, men utan motsvarande poster i indextabellen

en: %s: failed to seek back to start of object files in the archive
sv: %s: misslyckades att söka tillbaka till starten av objektfiler i arkivet

en: Input file '%s' is not readable.
sv: Infilen ”%s” är inte läsbar.

en: %s: contains corrupt thin archive: %s
sv: %s: innehåller trasigt tunt arkiv: %s

en: %s: failed to seek to archive member.
sv: %s: kunde inte söka till en arkivmedlem.

en: Out of memory allocating file data structure
sv: Slut på minne vid allokering av fildatapost

en: File %s is not an archive so its index cannot be displayed.
sv: Filen %s är inte ett arkiv så dess index kan inte visas.

en: Nothing to do.
sv: Inget att göra.

en: %s: cannot set time: %s
sv: %s: kan inte sätta tiden: %s

note: We have to clean up here.
en: unable to rename '%s'; reason: %s
sv: kan inte byta namn på ”%s”; orsak: %s

en: unable to copy file '%s'; reason: %s
sv: kan inte kopiera filen ”%s”; orsak: %s

en: %s: not enough binary data
sv: %s: inte tillräckligt med rådata

en: null terminated unicode string
sv: nollterminerad unicode-sträng

en: resource ID
sv: resurs-ID

en: cursor
sv: markör

en: menu header
sv: menyhuvud

en: menuex header
sv: meny-ext.-huvud

en: menuex offset
sv: meny-ext.-offset

en: unsupported menu version %d
sv: menyversion %d hanteras inte

en: menuitem header
sv: menyobjektshuvud

en: menuitem
sv: menyobjekt

en: dialog header
sv: dialoghuvud

en: unexpected DIALOGEX version %d
sv: oväntad DIALOGEX-versionstyp %d

en: dialog font point size
sv: typsnittets punktstorlek i dialog

en: dialogex font information
sv: dialog-ext.-typsnittsinformation

en: dialog control
sv: dialogkontroll

en: dialogex control
sv: dialog-ext.kontroll

en: dialog control end
sv: dialogkontrollsslut

en: dialog control data
sv: dialogkontrollsdata

en: stringtable string length
sv: längd på sträng i strängtabellen

en: stringtable string
sv: sträng i strängtabellen

en: fontdir header
sv: typsnittskatalogens huvud

en: fontdir
sv: typsnittskatalog

en: fontdir device name
sv: typsnittskatalogens enhetsnamn

en: fontdir face name
sv: typsnittskatalogens formnamn

en: accelerator
sv: accelererare

en: group cursor header
sv: gruppmarkörshuvud

en: unexpected group cursor type %d
sv: oväntad gruppmarkörstyp %d

en: group cursor
sv: gruppmarkör

en: group icon header
sv: gruppikonshuvud

en: unexpected group icon type %d
sv: oväntad gruppikonstyp %d

en: group icon
sv: gruppikon

en: unexpected version string
sv: oväntad versionssträng

en: version length %lu greater than resource length %lu
sv: versionslängden %lu är större än resurslängden %lu

en: unexpected version type %d
sv: oväntad versionstyp %d

en: unexpected fixed version information length %ld
sv: oväntad längd %ld på fast versionsinformation

en: fixed version info
sv: fast versionsinfo

en: unexpected fixed version signature %lu
sv: oväntad fast versionssignatur %lu

en: unexpected fixed version info version %lu
sv: oväntad version %lu av fast versionsinformation

en: version var info
sv: variabel versionsinfo

en: unexpected stringfileinfo value length %ld
sv: oväntad längd %ld på värde för strängfilsinfo

en: version stringtable
sv: versionssträngtabell

en: unexpected version stringtable value length %ld
sv: oväntad längd %ld på värde för versionssträngtabell

en: version string
sv: versionssträng

en: unexpected version string length %ld != %ld + %ld
sv: oväntad längd %ld ≄ %ld + %ld på versionssträng

en: unexpected version string length %ld < %ld
sv: oväntad längd %ld < %ld på versionssträng

en: unexpected varfileinfo value length %ld
sv: oväntad längd %ld på värde för var.filinfo

en: version varfileinfo
sv: versionsvar.filinfo

en: unexpected version value length %ld
sv: oväntad längd %ld på värde för version

en: nul bytes found in version string
sv: nul-byte hittad i versionssträngen

en: unexpected version string character: %x
sv: oväntat tecken i versionssträngen: %x

en: filename required for COFF input
sv: filnamn krävs för COFF-indata

en: %s: no resource section
sv: %s: ingen resurssektion

en: %s: .rsrc section is bigger than the file!
sv: %s: .rsrc-sektionen är större än filen!

en: %s: %s: address out of bounds
sv: %s: %s: adress utanför begränsningen

en: Resources nest too deep
sv: Resurser nästas för djupt

en: directory
sv: katalog

en: named directory entry
sv: namngiven katalogpost

en: directory entry name
sv: katalogpostnamn

en: resource name
sv: resursnamn

en: named subdirectory
sv: namngiven underkatalog

en: named resource
sv: namngiven resurs

en: ID directory entry
sv: ID-katalogpost

en: ID subdirectory
sv: ID-underkatalog

en: ID resource
sv: ID-resurs

en: resource type unknown
sv: okänd resurstyp

en: data entry
sv: datapost

en: resource data
sv: resursdata

en: resource data size
sv: storlek på resursdata

en: filename required for COFF output
sv: filnamn krävs för COFF-utdata

en: can't get BFD_RELOC_RVA relocation type
sv: kan inte få fram BFD_RELOC_RVA-omlokaliseringstyp

en: can't open temporary file `%s': %s
sv: kan inte öppna temporärfil ”%s”: %s

en: can't redirect stdout: `%s': %s
sv: kan inte omdirigera standard ut: ”%s”: %s

en: can't execute `%s': %s
sv: kan inte exekvera ”%s”: %s

en: Using temporary file `%s' to read preprocessor output
sv: Läser utdata från preprocessorn via temporärfil ”%s”

en: can't popen `%s': %s
sv: kan inte anropa popen ”%s”: %s

en: Using popen to read preprocessor output
sv:  Läser utdata från preprocessorn via popen

en: Tried `%s'
sv: Provade ”%s”

en: Using `%s'
sv: Använder ”%s”

en: preprocessing failed.
sv: preprocessningen misslyckades.

en: %s: unexpected EOF
sv: %s: oväntat filslut

en: %s: read of %lu returned %lu
sv: %s: läsning av %lu byte gav %lu

en: stat failed on bitmap file `%s': %s
sv: stat misslyckades på bildfil ”%s”: %s

en: cursor file `%s' does not contain cursor data
sv: markörfil ”%s” innehåller inte markördata

en: %s: fseek to %lu failed: %s
sv: %s: fseek till %lu misslyckades: %s

en: help ID requires DIALOGEX
sv: hjälp-ID kräver DIALOGEX

en: control data requires DIALOGEX
sv: kontrolldata kräver DIALOGEX

en: stat failed on font file `%s': %s
sv: stat misslyckades på typsnittsfilen ”%s”: %s

en: icon file `%s' does not contain icon data
sv: ikonfil ”%s” innehåller inte ikondata

en: stat failed on file `%s': %s
sv: stat misslyckades filen ”%s”: %s

en: can't open `%s' for output: %s
sv: kan inte öppna ”%s” för utmatning: %s

en:  Displays the sizes of sections inside binary files
sv:  Visa storleken på sektioner i binärfiler

en:  If no input file(s) are specified, a.out is assumed
sv:  Om ingen infil är vald används a.out

en:  The options are:
      -A|-B|-G  --format={sysv|berkeley|gnu}  Select output style (default is %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Display numbers in octal, decimal or hex
      -t        --totals                  Display the total sizes (Berkeley only)
                --common                  Display total size for *COM* syms
                --target=<bfdname>        Set the binary file format
                @<file>                   Read options from <file>
      -h        --help                    Display this information
      -v        --version                 Display the program's version
sv:  Flaggorna är:
      -A|-B|-G  --format={sysv|berkeley|gnu}  Välj utdatastil (standard är %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Visa tal oktalt, decimalt eller
                                            hexadecimalt
      -t        --totals                  Visa sammanlagd storlek (endast Berkeley)
                --common                  Visa total storlek för *COM*-symboler
                --target=<bfdnamn>        Välj binärfilens format
                @<fil>                    Läs flaggor från <fil>
      -h        --help                    Visa denna information
      -v        --version                 Visa programmets versionsinformation

en: invalid argument to --format: %s
sv: ogiltigt argument till --format: %s

en: Invalid radix: %s
sv: Ogiltig talbas: %s

en: Checksum failure
sv: Kontrollsummefel

note: FIXME: Return error status.
en: Failed to write checksum
sv: Misslyckades att skriva kontrollsumman

en: Unsupported integer write size: %d
sv: Storlek av heltal att skriva som inte stödjs: %d

note: FIXME: Return error status.
en: Failed to write TR block
sv: Lyckades inte skriva TR-block

en: Unrecognized H8300 sub-architecture: %ld
sv: Okänd underarkitektur till H8300: %ld

en: Unsupported architecture: %d
sv: Ej stödd arkitektur: %d

en: Unrecognised type: %d
sv: Okänd typ: %d

en: Unrecognised coff symbol type: %d
sv: Okänd coff-symboltyp: %d

en: Unrecognised coff symbol visibility: %d
sv: Okänd synlighet för coff-symbol: %d

en: Unrecognised coff symbol location: %d
sv: Okänd coff-symbolplats: %d

note: FIXME: Return error status.
en: Failed to write CS struct
sv: Misslyckades att skriva en CS-post

en: Convert a COFF object file into a SYSROFF object file
sv: Konverterar en COFF-objektfil till en SYSROFF-objektfil

en:  The options are:
      -q --quick       (Obsolete - ignored)
      -n --noprescan   Do not perform a scan to convert commons into defs
      -d --debug       Display information about what is being done
      @<file>          Read options from <file>
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
sv:  Flaggorna är:
      -q --quick       (Utgått - ignoreras)
      -n --noprescan   Gör inte sök-och-ersätt från commons till defs
      -d --debug       Visa information om vad som händer
      @<fil>           Läs flaggor från <fil>
      -h --help        Visa denna information
      -v --version     Visa programmets versionsinformation

en: input and output files must be different
sv: in- och ut- måste vara olika filer

en: unable to open output file %s
sv: kan inte öppna utfil %s

en: numeric overflow
sv: numeriskt överspill

en: Bad stab: %s
sv: Felaktig stab: %s

en: Warning: %s: %s
sv: Varning: %s: %s

en: N_LBRAC not within function
sv: N_LBRAC inte inuti funktion

en: Too many N_RBRACs
sv: För många N_RBRAC:s

en: unknown C++ encoded name
sv: okänt C++-kodat namn

note: Complain and keep going, so compilers can invent new cross-reference types.
en: unrecognized cross reference type
sv: okänd korsreferenstyp

note: Does this actually ever happen?  Is that why we are worrying about dealing with it rather than just calling error_type?
en: missing index type
sv: utebliven indextyp

en: unknown virtual character for baseclass
sv: okänt virtuellt tecken för basklass

en: unknown visibility character for baseclass
sv: okänt synlighetstecken för basklass

en: unnamed $vb type
sv: $vb-typ utan namn

en: unrecognized C++ abbreviation
sv: okänd C++-förkortning

en: unknown visibility character for field
sv: okänt synlighetstecken för fält

en: const/volatile indicator missing
sv: const/volatile-indikator saknas

en: Undefined N_EXCL
sv: Odefinierad N_EXCL

en: Type file number %d out of range
sv: Typs filnummer %d utanför sitt intervall

en: Type index number %d out of range
sv: Typs indexnummer %d utanför sitt intervall

en: Unrecognized XCOFF type %d
sv: Okänd XCOFF-typ %d

en: bad mangled name `%s'
sv: felaktigt manglat namn ”%s”

en: no argument types in mangled string
sv: inga argumenttyper i den manglade strängen

en: Demangled name is not a function
sv: Avmanglat namn är inte en funktion

en: Unexpected type in v3 arglist demangling
sv: Oväntad typ i avmangling av v3-argumentlista

en: Unrecognized demangle component %d
sv: Okänd avmanglingskomponent %d

en: Failed to print demangled template
sv: Lyckades inte skriva avmanglad mall

en: Couldn't get demangled builtin type
sv: Kunde inte få tag på avmanglad inbyggd typ

en: Unexpected demangled varargs
sv: Oväntade avmanglade varargs

en: Unrecognized demangled builtin type
sv: Okänd avmanglad inbyggd typ

en: invalid integer argument %s
sv: ogiltigt heltalsargument %s

en: invalid minimum string length %d
sv: ogiltig minsta stränglängd %d

en: %s: Reading section %s failed: %s
sv: %s: att läsa sektionen %s misslyckades: %s

en:  Display printable strings in [file(s)] (stdin by default)
sv:  Visa läsbara strängar i [fil(er)] (eller från standard in)

en:   -a - --all                Scan the entire file, not just the data section [default]
      -d --data                 Only scan the data sections in the file
sv:   -a - --all                Läs igenom hela filen, inte bara datasektionen [standard]
      -d --data                 Läs bara igenom datasektionen i filen

en:   -a - --all                Scan the entire file, not just the data section
      -d --data                 Only scan the data sections in the file [default]
sv:   -a - --all                Läs igenom hela filen, inte bara datasektionen
      -d --data                 Läs bara igenom datasektionen i filen [standard]

en:   -f --print-file-name      Print the name of the file before each string
      -n --bytes=[number]       Locate & print any NUL-terminated sequence of at
      -<number>                   least [number] characters (default 4).
      -t --radix={o,d,x}        Print the location of the string in base 8, 10 or 16
      -w --include-all-whitespace Include all whitespace as valid string characters
      -o                        An alias for --radix=o
      -T --target=<BFDNAME>     Specify the binary file format
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Select character size and endianness:
                                s = 7-bit, S = 8-bit, {b,l} = 16-bit, {B,L} = 32-bit
      -s --output-separator=<string> String used to separate strings in output.
      @<file>                   Read options from <file>
      -h --help                 Display this information
      -v -V --version           Print the program's version number
sv:   -f --print-file-name      Skriv filens namn före varje sträng
      -n --bytes=[antal]        Hitta och skriv ut varje NUL-terminerad sekvens
      -<antal>                  med minst [antal] tecken (standard 4).
      -t --radix={o,d,x}        Skriv strängens position i talbas 8, 10 eller 16
      -w --include-all-whitespace Inkludera alla blanka som giltiga strängtecken
      -o                        Synonym för --radix=o
      -T --target=<BFDNAMN>     Välj binärfilens format
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Välj teckenstorlek och byteordning:
                                s = 7-bit, S = 8-bit, {b,l} = 16-bit, {B,L} = 32-bit
      -s --output-separator=<sträng> Sträng som skall användas för att separera
                                  strängar i utdata.
      @<fil>                    Läs flaggor från <fil>
      -h --help                 Visa denna information
      -v --version              Visa programmets versionsinformation

en: *undefined*
sv: *odefinierad*

en: *corrupt*
sv: *trasig*

en: SUM IS %x
sv: SUMMAN ÄR %x

note: PR 17512: file: id:000001,src:000002,op:flip1,pos:45. Prevent infinite loops re-reading beyond the end of the buffer.
en: ICE: getINT: Out of buffer space
sv: ICE: getINT: Slut på buffertutrymme

en: Unsupported read size: %d
sv: Lässtorleken stödjs inte: %d

en: GOT A %x
sv: FICK EN %x

en: WANTED %x!!
sv: VILLE HA %x!!

en: SYMBOL INFO
sv: SYMBOLINFO

en: DERIVED TYPE
sv: HÄRLEDD TYP

en: MODULE***
sv: MODUL***

en: Print a human readable interpretation of a SYSROFF object file
sv: Skriv en mänskligt läsbar tolkning av en SYSROFF-objektfil

en:  The options are:
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
sv:  Flaggorna är:
      -h --help        Visa denna hjälp
      -v --version     Visa programmets versionsinformation

en: cannot open input file %s
sv: kan inte öppna infil %s

en: Unknown code 0x%02x
sv: Okänd kod 0x%02x

note: PR 18420.
en: 
    ERROR: unwind length too long (0x%lx > 0x%lx)
sv: 
    FEL: utrullningslängden är för lång (0x%lx > 0x%lx)

en: 	<corrupt X1>
sv: 	<trasig X1>

en: 	<corrupt X2>
sv: 	<trasig X2>

en: 	<corrupt X3>
sv: 	<trasig X3>

en: 	<corrupt X4>
sv: 	<trasig X4>

en: 	<corrupt R2>
sv: 	<trasig R2>

en: 	<corrupt P2>
sv: 	<trasig P2>

en: 	<corrupt P3>
sv: 	<trasig P3>

en: 	<corrupt P5>
sv: 	<trasig P5>

en: 	<corrupt P8>
sv: 	<trasig P8>

en: 	<corrupt P9>
sv: 	<trasig P9>

en: 	<corrupt P10>
sv: 	<trasig P10>

en: 	<corrupt IA64 descriptor>
sv: 	<trasig IA64-beskrivare>

en: Copyright (C) 2020 Free Software Foundation, Inc.
sv: Copyright © 2020 Free Software Foundation, Inc.

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) any later version.
    This program has absolutely no warranty.
sv: Detta program är fri programvara; du kan sprida det vidare under villkoren
    i GNU General Public License version 3 eller (om du så vill) någon senare
    version.  Detta program har inga som helst garantier.

en: can't create %s file `%s' for output.
sv: kan inte skapa %s-filen ”%s” för utmatning.

en: Usage: %s [option(s)] [input-file]
sv: Användning: %s [flaggor] [infil]

en:  The options are:
      -a --ascii_in                Read input file as ASCII file
      -A --ascii_out               Write binary messages as ASCII
      -b --binprefix               .bin filename is prefixed by .mc filename_ for uniqueness.
      -c --customflag              Set custom flags for messages
      -C --codepage_in=<val>       Set codepage when reading mc text file
      -d --decimal_values          Print values to text files decimal
      -e --extension=<extension>   Set header extension used on export header file
      -F --target <target>         Specify output target for endianness.
      -h --headerdir=<directory>   Set the export directory for headers
      -u --unicode_in              Read input file as UTF16 file
      -U --unicode_out             Write binary messages as UFT16
      -m --maxlength=<val>         Set the maximal allowed message length
      -n --nullterminate           Automatic add a zero termination to strings
      -o --hresult_use             Use HRESULT definition instead of status code definition
      -O --codepage_out=<val>      Set codepage used for writing text file
      -r --rcdir=<directory>       Set the export directory for rc files
      -x --xdbg=<directory>        Where to create the .dbg C include file
                                   that maps message ID's to their symbolic name.
sv:  Flaggorna är:
      -a --ascii_in                Läs infilen som en ASCII-fil
      -A --ascii_out               Skriv binära meddelanden som ASCII
      -b --binprefix               .bin-filenamn föregås av .mc-filenamn för att vara unika.
      -c --customflag              Ange anpassade flaggor för meddelanden
      -C --codepage_in=<värde>     Ange kodsida vid läsning av mc-textfiler
      -d --decimal_values          Skriv färden till textfiler decimalt
      -e --extension=<ändelse>     Ange huvudändelse som skall användas på exporthuvudfil
      -F --target <mål>            Ange utmål för byteordning.
      -h --headerdir=<katalog>     Ange exportkatalogen för huvuden
      -u --unicode_in              Läs infilen som en UTF16-fil
      -U --unicode_out             Skriv binärmeddelanden som UTF16
      -m --maxlength=<värde>       Ange den största tillåtna meddelandelängden
      -n --nullterminate           Lägg automatiskt till en nollavslutning till strängar
      -o --hresult_use             Använd HRESULT-definition istället för statuskoddefinition
      -O --codepage_out=<värde>    Ange kodsida vid skrivning av textfiler
      -r --rcdir=<katalog>         Ange exportkatalogen för rc-filer
      -x --xdbg=<katalog>          Var den .dbg-C-inkluderingsfil som översätter
                                   meddelande-id:n till deras symboliska namn
                                   skall skapas.

en:   -H --help                    Print this help message
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -V --version                 Print version information
sv:   -H --help                    Visa detta hjälpmeddelande
      -v --verbose                 Utförlig - berättar vad den gör
      --version                    Visa versionsinformation

en: %s: warning:
sv: %s: varning:

en: A codepage was specified switch `%s' and UTF16.
sv: En kodsideflagga ”%s” angavs samt UTF16.

en: 	codepage settings are ignored.
sv: 	kodsidesättningen ignoreras.

en: try to add a ill language.
sv: försök lägga till ett ill(?)-språk.

en: unable to open file `%s' for input.
sv: kan inte öppna filen ”%s” för indata.

en: unable to read contents of %s
sv: kan inte läsa innehållet i %s

en: input file does not seems to be UFT16.
sv: infilen verkar inte vara UTF16.

en: can't open %s `%s': %s
sv: kan inte öppna %s ”%s”: %s

en: : expected to be a directory
sv: : förväntades vara en katalog

en: : expected to be a leaf
sv: : förväntades vara ett löv

en: : duplicate value
sv: : dubblett av värdet

en: unknown format type `%s'
sv: okänd formattyp ”%s”

en: %s: supported formats:
sv: %s: format som hanteras:

note: Otherwise, we give up.
en: can not determine type of file `%s'; use the -J option
sv: kan inte fastställa filtypen på ”%s”; använd flaggan -J

en: Usage: %s [option(s)] [input-file] [output-file]
sv: Användning: %s [flaggor] [infil] [utfil]

en:  The options are:
      -i --input=<file>            Name input file
      -o --output=<file>           Name output file
      -J --input-format=<format>   Specify input format
      -O --output-format=<format>  Specify output format
      -F --target=<target>         Specify COFF target
         --preprocessor=<program>  Program to use to preprocess rc file
         --preprocessor-arg=<arg>  Additional preprocessor argument
      -I --include-dir=<dir>       Include directory when preprocessing rc file
      -D --define <sym>[=<val>]    Define SYM when preprocessing rc file
      -U --undefine <sym>          Undefine SYM when preprocessing rc file
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -c --codepage=<codepage>     Specify default codepage
      -l --language=<val>          Set language when reading rc file
         --use-temp-file           Use a temporary file instead of popen to read
                                   the preprocessor output
         --no-use-temp-file        Use popen (default)
sv:  Flaggorna är:
      -i --input=<fil>             Välj infil
      -o --output=<fil>            Välj utfil
      -J --input-format=<format>   Ange indataformat
      -O --output-format=<format>  Ange utdataformat
      -F --target=<mål>            Ange COFF-mål
         --preprocessor=<program>  Program att preprocessa rc-filen med
         --preprocessor-arg=<arg>  Extra argument till preprocessorn
      -I --include-dir=<katalog>   Inkludera katalog när rc-filen preprocessas
      -D --define <sym>[=<värde>]  Definiera SYM när rc-filen preprocessas
      -U --undefine <sym>          Avdefiniera SYM när rc-filen preprocessas
      -v --verbose                 Utförlig - berättar vad den gör
      -l --language=<värde>        Välj språk när rc-filen läses
         --use-temp-file           Använd en temporärfil istället för popen för att
                                   läsa utdata från preprocessorn
         --no-use-temp-file        Använd popen (standard)

en:      --yydebug                 Turn on parser debugging
sv:      --yydebug                 Slå på tolkens felsökning

en:   -r                           Ignored for compatibility with rc
      @<file>                      Read options from <file>
      -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
sv:   -r                           Ignorerad, för kompabilitet med rc
      @<fil>                       Läs flaggor från <fil>
      -h --help                    Visa detta hjälpmeddelande
      -V --version                 Visa versionsinformation

en: FORMAT is one of rc, res, or coff, and is deduced from the file name
    extension if not specified.  A single file name is an input file.
    No input-file is stdin, default rc.  No output-file is stdout, default rc.
sv: FORMAT är ett av rc, res eller coff, och härleds från filändelsen
    om det inte anges.  Ett ensamt filnamn är en infil.  Ingen infil
    betyder standard in, med formatet rc.  Ingen utfil betyder standard ut,
    med formatet rc.

en: invalid codepage specified.
sv: ogiltig kodsida angavs.

en: invalid option -f
sv: ogiltig flagga -f

en: No filename following the -fo option.
sv: Inget filnamn efter flaggan -fo.

en: Option -I is deprecated for setting the input format, please use -J instead.
sv: Flagga -I för att välja informat har utgått, vänligen använd -J istället.

en: no resources
sv: inga resurser

en: string_hash_lookup failed: %s
sv: string_hash_lookup misslyckades: %s

en: stab_int_type: bad size %u
sv: stab_int_type: felaktig storlek %u

en: %s: warning: unknown size for field `%s' in struct
sv: %s: varning: okänd storleken på fält ”%s” i strukturen
