gas-2.22.90 - en to fi translation catalogue (3675 entries)

en: end of file in comment
fi: tiedoston loppu kommentissa

en: end of file in string; '%c' inserted
fi: tiedoston loppu merkkijonossa: ’%c’ lisätty

en: unknown escape '\%c' in string; ignored
fi: tuntematon koodivaihtomerkki ’\%c’ merkkijonossa: sitä ei otettu huomioon

en: end of file not at end of a line; newline inserted
fi: tiedoston loppu ei ole rivin lopussa: uusi rivi lisätty

en: end of file in multiline comment
fi: tiedoston loppu monirivisessä kommentissa

en: end of file after a one-character quote; \0 inserted
fi: tiedoston loppu yksimerkkisen lainausmerkin jälkeen: \0 lisätty

en: end of file in escape character
fi: tiedoston loppu koodivaihtomerkissä

en: missing close quote; (assumed)
fi: puuttuva sulkeva lainausmerkki: (otaksuttu)

en: end of file in comment; newline inserted
fi: tiedoston loppu kommentissa: uusi rivi lisätty

en: missing emulation mode name
fi: puuttuva emulointitilan nimi

en: unrecognized emulation name `%s'
fi: tunnistamaton emulointinimi ”%s”

en: GNU assembler version %s (%s) using BFD version %s
fi: GNU assembleriversio %s (%s) käyttää BFD-versiota %s

en: Usage: %s [option...] [asmfile...]
fi: Käyttö: %s [valitsin...] [asm-tiedosto...]

en: Options:
      -a[sub-option...]	  turn on listings
                          	  Sub-options [default hls]:
                          	  c      omit false conditionals
                          	  d      omit debugging directives
                          	  g      include general info
                          	  h      include high-level source
                          	  l      include assembly
                          	  m      include macro expansions
                          	  n      omit forms processing
                          	  s      include symbols
                          	  =FILE  list to FILE (must be last sub-option)
fi: Valitsimet:
      -a[alivalitsin...]	  laitetaan päälle luettelot
                          	  Alivalitsimet [oletus hls]:
                          	  c         jätetään pois false-totuusehdot
                          	  d         jätetään pois vianjäljitysdirektiivit
                          	  g         sisällytetään yleisiä tietoja
                          	  h         sisällytetään lausetason lähdekoodi
                          	  l         sisällytetään assembly-koodi
                          	  m         sisällytetään makrolaajennukset
                          	  n         jätetään pois forms-prosessointi
                          	  s         sisällytetään symbolit
                          	  =TIEDOSTO TIEDOSTO-luettelo (on oltava viimeinen alivalitsin)

en:   --alternate             initially turn on alternate macro syntax
fi:   --alternate             laittaa alustuksessa päälle vaihtoehtoisen makrosyntaksin

en:   --compress-debug-sections
                              compress DWARF debug sections using zlib
fi:   --compress-debug-sections
                              tiivistä DWARF-vianjäljityslohkot käyttäen zlib-ohjelmistoa

en:   --nocompress-debug-sections
                              don't compress DWARF debug sections
fi:   --nocompress-debug-sections
                              älä tiivistä DWARF-vianjäljityslohkoja

en:   -D                      produce assembler debugging messages
fi:   -D                      tuottaa assemblerin vianjäljitysviestit

en:   --debug-prefix-map OLD=NEW
                              map OLD to NEW in debug information
fi:   --debug-prefix-map VANHA=UUSI
                              kuvaa VANHA UUTEEN vianjäljitystiedoissa

en:   --defsym SYM=VAL        define symbol SYM to given value
fi:   --defsym SYM=ARVO       määrittelee symbolin SYM annetulle arvolle

en:                           emulate output (default %s)
fi:                           emuloi tulosteen (oletus %s)

en:   --execstack             require executable stack for this object
fi:   --execstack             vaatii suoritettavan pinon tälle objektille

en:   --noexecstack           don't require executable stack for this object
fi:   --noexecstack           ei vaadi suoritettavaa pinoa tälle objektille

en:   --size-check=[error|warning]
    			  ELF .size directive check (default --size-check=error)
fi:   --size-check=[error|warning]
    			  ”ELF .size”-direktiivitarkistus (oletus --size-check=error)

en:   -f                      skip whitespace and comment preprocessing
fi:   -f                      ohittaa tyhjätilamerkkiesikäsittelyn ja kommenttiesikäsittelyn

en:   -g --gen-debug          generate debugging information
fi:   -g --gen-debug          tuottaa vianjäljitystiedot

en:   --gstabs                generate STABS debugging information
fi:   --gstabs                tuottaa STABS-vianjäljitystiedot

en:   --gstabs+               generate STABS debug info with GNU extensions
fi:   --gstabs+               tuottaa STABS-vianjäljitystiedot GNU-laajennuksin

en:   --gdwarf-2              generate DWARF2 debugging information
fi:   --gdwarf-2              tuottaa DWARF2-vianjäljitystiedot

en:   --hash-size=<value>     set the hash table size close to <value>
fi:   --hash-size=<arvo>      asettaa sekasummataulukoon lähelle arvoa <arvo>

en:   --help                  show this message and exit
fi:   --help                  näyttää tämän ohjeen ja poistuu

en:   --target-help           show target specific options
fi:   --target-help           näyttää kohdekohtaiset valitsimet

en:   -I DIR                  add DIR to search list for .include directives
fi:   -I HAKEMISTO            lisää HAKEMISTOn ”.include”-direktiivin hakuluetteloon

en:   -J                      don't warn about signed overflow
fi:   -J                      ei varoita etumerkillisestä ylivuodosta

en:   -K                      warn when differences altered for long displacements
fi:   -K                      varoittaa pitkien siirtymien aiheuttamista eroista

en:   -L,--keep-locals        keep local symbols (e.g. starting with `L')
fi:   -L,--keep-locals        pitää paikalliset symbolit (esim. aloittaen ”L”:llä)

en:   -M,--mri                assemble in MRI compatibility mode
fi:   -M,--mri                kääntää konekielelle MRI-yhteensopivassa tilassa

en:   --MD FILE               write dependency information in FILE (default none)
fi:   --MD TIEDOSTO           kirjoittaa riippuvuustietoja TIEDOSTOon (oletuksena ei mitään)

en:   -nocpp                  ignored
fi:   -nocpp                  ei otettu huomioon

en:   -o OBJFILE              name the object-file output OBJFILE (default a.out)
fi:   -o OBJTIEDOSTO          nimeää objektitiedostotulosteen nimellä OBJTIEDOSTO (oletus a.out)

en:   -R                      fold data section into text section
fi:   -R                      sekoittaa datalohkon tekstilohkoon

en:   --reduce-memory-overheads 
                              prefer smaller memory use at the cost of longer
                              assembly times
fi:   --reduce-memory-overheads 
                              suosii pienempää muistinkäyttöä pitemmän
                              konekielelle kääntöajan kustannuksella

en:   --statistics            print various measured statistics from execution
fi:   --statistics            tulostaa erilaisia tilastoja suorituksesta

en:   --strip-local-absolute  strip local absolute symbols
fi:   --strip-local-absolute  riisuu paikalliset absoluuttiset symbolit

en:   --traditional-format    Use same format as native assembler when possible
fi:   --traditional-format    Käyttää samaa muotoa kuin kotoperäinen assembleri, milloin mahdollista

en:   --version               print assembler version number and exit
fi:   --version               tulostaa assemblerin versionumeron ja poistuu

en:   -W  --no-warn           suppress warnings
fi:   -W  --no-warn           vaientaa varoitukset

en:   --warn                  don't suppress warnings
fi:   --warn                  ei vaienna varoituksia

en:   --fatal-warnings        treat warnings as errors
fi:   --fatal-warnings        käsittelee varoituksia virheinä

en:   --itbl INSTTBL          extend instruction set to include instructions
                              matching the specifications defined in file INSTTBL
fi:   --itbl INSTTBL          laajentaa käskyjoukon sisältämään käskyt,
                              jotka täsmäävät INSTTBL-tiedostossa määriteltyjen käskyjen kanssa

en:   -w                      ignored
fi:   -w                      ei otettu huomioon

en:   -X                      ignored
fi:   -X                      ei otettu huomioon

en:   -Z                      generate object file even after errors
fi:   -Z                      tuottaa objektitiedoston jopa virheiden jälkeen

en:   --listing-lhs-width     set the width in words of the output data column of
                              the listing
fi:   --listing-lhs-width     asettaa luettelon tulostesarakkeen
                              leveyden sanoina

en:   --listing-lhs-width2    set the width in words of the continuation lines
                              of the output data column; ignored if smaller than
                              the width of the first line
fi:   --listing-lhs-width2    asettaa tulostedatasarakkeen jatkorivien leveyden sanoina;
                              ei oteta huomioon, jos se on pienempi kuin ensimmäisen
                              rivin leveys

en:   --listing-rhs-width     set the max width in characters of the lines from
                              the source file
fi:   --listing-rhs-width     asettaa lähdetiedoston rivien maksimileveyden merkkeinä

en:   --listing-cont-lines    set the maximum number of continuation lines used
                              for the output data column of the listing
fi:   --listing-cont-lines    asettaa käytettyjen jatkorivien maksimimäärä
                              luettelon tulostedatasarakkeelle

en:   @FILE                   read options from FILE
fi:   @TIEDOSTO               lukee valitsimet TIEDOSTOsta

en: Report bugs to %s
fi: Ilmoita ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>

en: unrecognized option -%c%s
fi: tunnistamaton valitsin -%c%s

note: This output is intended to follow the GNU standards document.
en: GNU assembler %s
fi: GNU assembleri %s

en: Copyright 2011 Free Software Foundation, Inc.
fi: Copyright © 2011 Free Software Foundation, Inc.

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or later.
    This program has absolutely no warranty.
fi: Tämä on vapaa ohjelmisto; saat jakaa sitä GNU General Public Licence version 3
    tai minkä tahansa myöhäisemmän version ehtojen alaisena.
    Tällä ohjelmalla ehdottomasti ei ole mitään takuuta

en: This assembler was configured for a target of `%s'.
fi: Tämän assemblerin asetukset valittiin kohteelle ”%s”.

en: multiple emulation names specified
fi: useita emulointinimiä määritelty

en: emulations not handled in this configuration
fi: emulointeja ei ole käsitelty tässä asetuksessa

en: canonical = %s
fi: kanoninen = %s

en: cpu-type = %s
fi: prosessorityyppi = %s

en: format = %s
fi: muoto = %s

en: bfd-target = %s
fi: bfd-kohde = %s

en: cannot compress debug sections (zlib not installed)
fi: ei voida tiivistää vianjäljityslohkoja (zlib ei ole asennettu)

en: bad defsym; format is --defsym name=value
fi: virheellinen ”defsym”-valitsin: muoto on ”--defsym nimi=arvo”

en: no file name following -t option
fi: Ei tiedostonimeä ”-t”-valitsimen jälkeen

en: failed to read instruction table %s
fi: käskytaulun %s lukeminen epäonnistui

en: Invalid --size-check= option: `%s'
fi: Virheellinen ”--size-check=”-valitsin: ”%s”

en: invalid listing option `%c'
fi: virheellinen luettelointivalitsin ”%c”

en: --hash-size needs a numeric argument
fi: ”--hash-size”-valitsin tarvitsee numeerisen argumentin

en: %s: total time in assembly: %ld.%06ld
fi: %s: kokonaisaika käännettäessä konekielelle: %ld.%06ld

en: %s: data size %ld
fi: %s: datakoko %ld

en: %d warnings, treating warnings as errors
fi: %d varoitusta, käsitellään varoitukset virheinä

en: Case value %ld unexpected at line %d of file "%s"
fi: Case-arvo %ld odottamaton rivillä %d tiedostossa ”%s”

note: * We have a GROSS internal error. * This should never happen.
en: failed sanity check
fi: järkevyystesti epäonnistui

en: too many fixups
fi: liian monta korjausta

en: illegal operand
fi: luvaton operandi

en: missing operand
fi: puuttuva operandi

en: a reloc on this operand implies an overflow
fi: reloc tässä operandissa tarkoittaa ylivuotoa

en: operand mask overflow
fi: operandipeiteylivuoto

note: We can't actually support subtracting a symbol.
en: expression too complex
fi: lauseke on liian mutkikas

en: unresolved expression that must be resolved
fi: ratkaisematon lauseke, joka on oltava ratkaistu

en: internal error: can't install fix for reloc type %d (`%s')
fi: sisäinen virhe: ei voi asentaa korjausta reloc-tyypille %d (’%s’)

en: relocation is not supported
fi: sijoitusta ei ole tuettu

en: invalid identifier for ".ifdef"
fi: virheellinen tunniste ”.ifdef”-näennäiskäskylle

en: non-constant expression in ".if" statement
fi: ei-vakio lauseke ”.if”-lauseessa

en: bad format for ifc or ifnc
fi: virheellinen muoto ”ifc”- tai ”ifnc”-näennäiskäskylle

en: ".elseif" without matching ".if"
fi: ”.elseif”-näennäiskäsky ilman vastaavaa ”.if”-näennäiskäskyä

en: ".elseif" after ".else"
fi: ”.elseif”-näennäiskäsky on ”.else”-näennäiskäskyn jälkeen

en: here is the previous ".else"
fi: tässä on edellinen ”.else”-näennäiskäsky

en: here is the previous ".if"
fi: tässä on edellinen ”.if”-näennäiskäsky

en: non-constant expression in ".elseif" statement
fi: ei-vakio lauseke ”.elseif”-lauseessa

en: ".endif" without ".if"
fi: ”.endif”-näennäiskäsky ilman ”.if”-näennäiskäskyä

en: ".else" without matching ".if"
fi: ”.else”-näennäiskäsky ilman täsmäävää ”.if”-näennäiskäskyä

en: duplicate ".else"
fi: kaksoiskappale ”.else”-näennäiskäsky

en: .ifeqs syntax error
fi: ”.ifeqs”-syntaksivirhe

en: end of macro inside conditional
fi: makron loppu ehtolauseen sisällä

en: end of file inside conditional
fi: tiedoston loppu ehtolauseen sisällä

en: here is the start of the unterminated conditional
fi: tässä on päättämättömän ehtolauseen alku

en: here is the "else" of the unterminated conditional
fi: tässä on ehtolauseen päättämätön ”else”

en: cannot create floating-point number
fi: ei voi luoda liukulukunumeroa

en: NaNs are not supported by this target
fi: ”NaN”-määrittelyjä ei tueta tälle kohteelle

en: Infinities are not supported by this target
fi: Äärettömyyksiä ei tueta tälle kohteelle

en: Unrecognized or unsupported floating point constant
fi: Tunnistamaton tai tukematon liukulukuvakio

en: Attempt to put a common symbol into set %s
fi: Yritettiin laittaa ”common”-symboli joukkoon %s

en: Attempt to put an undefined symbol into set %s
fi: Yritettiin laittaa määrittelemätön symboli joukkoon %s

en: Symbol `%s' can not be both weak and common
fi: Symboli ”%s” ei voi olla sekä ”weak” että ”common”

en: Inserting "%s" into structure table failed: %s
fi: Kohteen ”%s” lisääminen rakennetauluun ei onnistunut: %s

en: error setting flags for "%s": %s
fi: virhe asetettaessa lippuja bfd-lohkonimelle ”%s”: %s

note: Zero is used as an end marker in the file.
en: Line numbers must be positive integers
fi: Rivinumerojen on oltava positiivisia kokonaislukuja

en: .ln pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
fi: ”.ln”-näennäiskäsky ”.def/.endef”-näennäiskäskyn sisällä, ei otettu huomioon.

en: .loc outside of .text
fi: ”.loc”-direktiivi ”.text”-direktiivin ulkopuolella

en: .loc pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
fi: ”.loc”-näennäiskäsky ”.def/.endef”-näennäiskäskyn sisällä, ei otettu huomioon.

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef: ignored.
fi: ”.def”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn sisällä, ei otettu huomioon.

en: .endef pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
fi: ”.endef”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon.

en: `%s' symbol without preceding function
fi: ”%s”-symboli ilman edeltävää funktiota

en: unexpected storage class %d
fi: odottamaton tallennusluokka %d

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
fi: ”.dim”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon.

en: badly formed .dim directive ignored
fi: vääränmuotoista ”.dim”-direktiiviä ei otettu huomioon

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
fi: ”.size”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon.

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
fi: ”.scl”-näennäiskäsky käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon.

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
fi: ”.tag”-näennäiskäsky käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon.

en: tag not found for .tag %s
fi: tunnistetta ei löytynyt näennäiskäskylle ”.tag” %s

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
fi: ”.type”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon.

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
fi: ”.val”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon.

en: badly formed .weak directive ignored
fi: väärän muotoista ”.weak”-direktiiviä ei otettu huomioon

en: mismatched .eb
fi: täsmäämätön ”.eb”-symboli

en: C_EFCN symbol for %s out of scope
fi: ”C_EFCN”-symboli nimelle %s vaikutusalueen ulkopuolella

en: Warning: internal error: forgetting to set endndx of %s
fi: Varoitus: sisäinen virhe: unohdettiin asettaa %s-endndx

note: STYP_INFO STYP_LIB STYP_OVER
en: unsupported section attribute '%c'
fi: ei-tuettu lohkoattribuutti ”%c”

en: unknown section attribute '%c'
fi: tuntematon lohkoattribuutti ”%c”

en: Ignoring changed section attributes for %s
fi: Ei oteta huomioon vaihtuneita lohkoattribuutteja lohkolle %s

en: 0x%lx: "%s" type = %ld, class = %d, segment = %d
fi: 0x%lx: ”%s” tyyppi = %ld, luokka = %d, segmentti = %d

en: Can't set GP value
fi: Ei voi asettaa GP-arvoa

en: Can't set register masks
fi: Ei voi asettaa rekisteripeitteitä

en: bad .common segment %s
fi: virheellinen ”.common”-segmentti %s

en: Missing symbol name in directive
fi: Puuttuva symbolinimi direktiivissa

en: setting incorrect section type for %s
fi: asetetaan virheellinen lohkotyyppi lohkolle %s

en: ignoring incorrect section type for %s
fi: ei oteta huomioon virheellistä lohkotyyppiä lohkolle %s

en: setting incorrect section attributes for %s
fi: asetetaan virheellinen lohkoattribuutti lohkolle %s

en: ignoring changed section type for %s
fi: vaihdettua lohkotyyppiä lohkolle %s ei oteta huomioon

en: ignoring changed section attributes for %s
fi: vaihdettuja lohkoattribuutteja lohkolle %s ei oteta huomioon

en: ignoring changed section entity size for %s
fi: vaihdettua lohkoyksikkökokoa lohkolle %s ei oteta huomioon

en: unrecognized .section attribute: want a,e,w,x,M,S,G,T
fi: tunnistamaton ”.section”-attribuutti: haluaa attribuutin a,e,w,x,M,S,G,T

en: unrecognized section type
fi: lohkotyyppiä ei tunnistettu

en: unrecognized section attribute
fi: lohkoattribuutteja ei tunnistettu

en: missing name
fi: puuttuva nimi

en: invalid merge entity size
fi: virheellinen lomituskokonaisuuden koko

en: entity size for SHF_MERGE not specified
fi: kokonaisuuskokoa lohkoattribuutille ”SHF_MERGE” ei ole määritelty

en: ? section flag ignored with G present
fi: ? lohkolippu ohitetaan kun G on läsnä

en: group name for SHF_GROUP not specified
fi: ryhmänimeä lohkoattribuutille ”SHF_GROUP” ei ole määritelty

en: character following name is not '#'
fi: nimeä seuraava merkki ei ole ”#”

en: .previous without corresponding .section; ignored
fi: ”.previous”-lohko ilman vastaavaa ”.section”-lohkoa, ei otettu huomioon

en: .popsection without corresponding .pushsection; ignored
fi: ”.popsection”-lohko ilman vastaavaa ”.pushsection”-lohkoa, ei otettu huomioon

en: expected comma after name in .symver
fi: odotettiin pilkkua nimen jälkeen ”.symver”-näennäiskäskyssä

en: missing version name in `%s' for symbol `%s'
fi: puuttuva versionimi kohteessa ”%s” symbolille ”%s”

en: multiple versions [`%s'|`%s'] for symbol `%s'
fi: useita versioita [”%s”|”%s”] symbolille ”%s”

en: expected `%s' to have already been set for .vtable_inherit
fi: odotettiin ”%s” olevan jo asetettu kohteelle .vtable_inherit

en: expected comma after name in .vtable_inherit
fi: odotettiin pilkkua nimen jälkeen ”.vtable_inherit”-näennäiskäskyssä

en: expected comma after name in .vtable_entry
fi: odotettiin pilkkua nimen jälkeen ”.vtable_entry”-näennäiskäskyssä

en: expected quoted string
fi: odotettiin merkkijonoa lainausmerkkien sisällä

en: expected comma after name `%s' in .size directive
fi: odotettiin pilkkua nimen ”%s” jälkeen ”.size”-direktiivissä

en: missing expression in .size directive
fi: puuttuva lauseke ”.size”-direktiivissä

en: symbol '%s' is already defined
fi: symboli ’%s’ on jo määritelty

en: symbol type "%s" is supported only by GNU targets
fi: symbolityyppiä ”%s” tukevat vain GNU-kohteet

en: unrecognized symbol type "%s"
fi: tunnistamaton symbolityyppi ”%s”

en: .size expression for %s does not evaluate to a constant
fi: .size-lauseke kohteelle %s ei määritellä vakioksi

en: invalid attempt to declare external version name as default in symbol `%s'
fi: virheellinen yritys esitellä ulkoinen versionimi oletuksena symbolissa ”%s”

en: symbol `%s' can not be both weak and common
fi: symboli ”%s” ei voi olla sekä ”weak” että ”common”

en: assuming all members of group `%s' are COMDAT
fi: otaksutaan ryhmän ”%s” kaikkien jäsenien olevan COMDAT-kelpoisia

en: can't create group: %s
fi: ei voida luoda ryhmää: %s

en: failed to set up debugging information: %s
fi: vianjäljitystietojen asetus epäonnistui: %s

en: can't start writing .mdebug section: %s
fi: lohkon ”.mdebug” kirjoitus ei voi alkaa: %s

en: could not write .mdebug section: %s
fi: lohkoa ”.mdebug” ei voitu kirjoittaa: %s

en: no entry symbol for global function '%s'
fi: ei tulosymbolia yleisfunktiolle ”%s”

en: missing segment name
fi: puuttuva segmenttinimi

en: missing comma after segment name
fi: pilkku puuttuu segmenttinimen jäljestä

en: missing section name
fi: puuttuva lohkonimi

en: missing section type name
fi: puuttuva lohkotyyppinimi

en: unknown or invalid section type '%s'
fi: tuntematon tai virheellinen lohkotyyppi ’%s’

en: missing section attribute identifier
fi: puuttuva lohkoattribuuttitunniste

en: unknown or invalid section attribute '%s'
fi: tuntematon tai virheellinen lohkoattribuutti ’%s’

en: unexpected sizeof_stub expression
fi: odotettamaton sizeof_stub-lauseke

en: missing sizeof_stub expression
fi: puuttuva sizeof_stub-lauseke

en: Only one .compiler pseudo-op per file!
fi: Vai yksi ”.compiler”-näennäiskäsky tiedostoa kohden!

en: Expected quoted string
fi: Odotettiin merkkijonoa lainausmerkkien sisällä

en: .compiler directive missing language and version
fi: .compiler -direktiivistä puuttuu kieli ja versio

en: .compiler directive missing version
fi: ”.compiler”-direktiivista puuttuu versio

en: FATAL: Attaching compiler header %s
fi: KOHTALOKAS: Liitetään kääntäjäotsake %s

en: Only one .version pseudo-op per file!
fi: Vain yksi ”.version”-näennäiskäsky tiedostoa kohden!

en: attaching version header %s: %s
fi: liitetään versio-otsake %s: %s

en: Only one .copyright pseudo-op per file!
fi: Vai yksi ”.copyright”-näennäiskäsky tiedostoa kohden!

en: attaching copyright header %s: %s
fi: liitetään tekijänoikeusotsake %s: %s

en: No !literal!%ld was found
fi: Ei löytynyt ”!literal!%ld”-sekvenssiä

en: No !tlsgd!%ld was found
fi: Ei löytynyt ”!tlsgd!%ld”-sekvenssiä

en: No !tlsldm!%ld was found
fi: Ei löytynyt ”!tlsldm!%ld”-sekvenssiä

en: No ldah !gpdisp!%ld was found
fi: Ei löytynyt ”ldah !gpdisp!%ld”-sekvenssiä

en: too many !literal!%ld for %s
fi: liian monta ”!literal!%ld”-sekvenssiä kohteelle ”%s”

en: No lda !gpdisp!%ld was found
fi: Ei löytynyt ”lda !gpdisp!%ld”-sekvenssiä

note: Only support one relocation op per insn.
en: More than one relocation op per insn
fi: Enemmän kuin yksi sijoituskäsky käskyä kohden

en: No relocation operand
fi: Ei sijoitusoperandia

en: Unknown relocation operand: !%s
fi: Tuntematon sijoitusoperandi: ”!%s”

en: no sequence number after !%s
fi: ei sekvenssinumeroa kohteen ”!%s” jälkeen

en: !%s does not use a sequence number
fi: ”!%s” ei käytä sekvenssinumeroa

en: Bad sequence number: !%s!%s
fi: Virheellinen sekvenssinumero: ”!%s!%s”

en: inappropriate arguments for opcode `%s'
fi: virheellisiä argumentteja käskykoodille ”%s”

en: opcode `%s' not supported for target %s
fi: käskykoodia ”%s” ei tueta kohteelle %s

en: unknown opcode `%s'
fi: tuntematon käskykoodi ”%s”

en: overflow in literal (.lita) table
fi: ylivuoto (.lita)-literaalitaulussa

en: macro requires $at register while noat in effect
fi: makro vaatii $at-rekisterin silloin kun ”noat” on voimassa

en: macro requires $at while $at in use
fi: makro vaatii $at-rekisterin silloin kun $at on käytössä

en: bignum invalid; zero assumed
fi: bignum-liukuluku virheellinen: nolla otaksuttu

en: floating point number invalid; zero assumed
fi: liukuluku virheellinen: nolla otaksuttu

en: can't handle expression
fi: ei voi käsitellä lauseketta

en: overflow in literal (.lit8) table
fi: ylivuoto (.lit8)-literaalitaulussa

en: too many ldah insns for !gpdisp!%ld
fi: liian monia ”ldah”-käskyjä kohteelle ”!gpdisp!%ld”

en: both insns for !gpdisp!%ld must be in the same section
fi: molempien käskyjen kohteelle ”!gpdisp!%ld” on oltava samassa lohkossa

en: too many lda insns for !gpdisp!%ld
fi: liian monia ”lda”-käskyjä kohteelle ”!gpdisp!%ld”

en: too many lituse insns for !lituse_tlsgd!%ld
fi: liian monia ”lituse”-käskyjä kohteelle ”!lituse_tlsgd!%ld”

en: too many lituse insns for !lituse_tlsldm!%ld
fi: liian monia ”lituse”-käskyjä kohteelle ”!lituse_tlsldm!%ld”

en: duplicate !tlsgd!%ld
fi: kaksoiskappale ”!tlsgd!%ld”

en: sequence number in use for !tlsldm!%ld
fi: sekvenssinumero käytössä kohteelle ”!tlsldm!%ld”

en: duplicate !tlsldm!%ld
fi: kaksoiskappale ”!tlsldm!%ld”

en: sequence number in use for !tlsgd!%ld
fi: sekvenssinumero käytössä kohteelle ”!tlsgd!%ld”

en: operand
fi: operandi

en: invalid relocation for instruction
fi: virheellinen sijoitus käskylle

en: invalid relocation for field
fi: virheellinen sijoitus kentälle

en: can not resolve expression
fi: ei voida ratkaista lauseketta

en: .COMMon length (%ld.) <0! Ignored.
fi: ”.COMMon”-pituus (%ld.) <0! Ei otettu huomioon.

en: Ignoring attempt to re-define symbol
fi: Ei oteta huomioon yritystä määrittää symboli uudelleen

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
fi: Näennäiskäskyn ”.comm” ”%s” pituus on jo %ld. Ei vaihdeta arvoon %ld.

en: .ent directive has no name
fi: ”.ent”-direktiivilla ei ole nimeä

en: nested .ent directives
fi: sisäkkäisiä ”.ent”-direktiiveja

en: .end directive has no name
fi: ”.end”-direktiivilla ei ole nimeä

en: .end directive without matching .ent
fi: ”.end”-direktiivi ilman täsmäävää ”.ent”-direktiiviä

en: .end directive names different symbol than .ent
fi: ”.end”-direktiivi nimeää eri symbolin kuin ”.ent”-direktiivi

en: .fmask outside of .ent
fi: ”.fmask”-direktiivi on ”.ent”-direktiivin ulkopuolella

en: .mask outside of .ent
fi: ”.mask”-direktiivi on ”.ent”-direktiivin ulkopuolella

en: bad .fmask directive
fi: virheellinen ”.fmask”-direktiivi

en: bad .mask directive
fi: virheellinen ”.mask”-direktiivi

en: .frame outside of .ent
fi: ”.frame”-direktiivi on ”.ent”-direktiivin ulkopuolella

en: bad .frame directive
fi: virheellinen ”.frame”-direktiivi

en: .prologue directive without a preceding .ent directive
fi: ”.prologue”-direktiivi ilman edeltävää ”.ent”-direktiiviä

en: Invalid argument %d to .prologue.
fi: Virheellinen argumentti %d ”.prologue”-direktiiville.

en: ECOFF debugging is disabled.
fi: ECOFF-vianjäljitys ei ole käytössä.

en: .ent directive without matching .end
fi: ”.ent”-direktiivi ilman täsmäävää ”.end”-direktiiviä

en: .usepv directive has no name
fi: ”.usepv”-direktiivillä ei ole nimeä

en: .usepv directive has no type
fi: ”.usepv”-direktiivillä ei ole tyyppiä

en: unknown argument for .usepv
fi: tuntematon argumentti ”.usepv”-direktiiville

en: unknown section attribute %s
fi: tuntematon lohkoattribuutti %s

en: previous .ent not closed by a .end
fi: direktiivi .end ei ole sulkenut edellistä direktiivia .ent

en: .ent directive has no symbol
fi: ”.ent”-direktiivillä ei ole symbolia

en: .handler directive has no name
fi: ”.handler”-direktiivilla ei ole nimeä

en: Bad .frame directive 1./2. param
fi: Virheellinen ”.frame”-direktiivin 1. tai 2. parametri

en: Bad .frame directive 3./4. param
fi: Virheellinen ”.frame”-direktiivin 3. tai 4. parametri

en: .pdesc directive not in link (.link) section
fi: ”.pdesc”-direktiivi ei ole (.link)-linkkilohkossa

en: .pdesc directive has no entry symbol
fi: ”.pdesc”-direktiivillä ei ole tulosymbolia

en: .pdesc has a bad entry symbol
fi: ”.pdesc”-direktiivillä on virheellinen tulosymboli

en: .pdesc doesn't match with last .ent
fi: ”.pdesc”-direktiivi ei täsmää viimeiseen ”.ent”-direktiiviin

en: No comma after .pdesc <entryname>
fi: Ei pilkkua ”.pdesc <tulonimi>”-direktiivin jälkeen

en: unknown procedure kind
fi: tuntematon proseduurityyppi

en: .name directive not in link (.link) section
fi: ”.name”-direktiivi ei ole (.link)-linkkilohkossa

en: .name directive has no symbol
fi: ”.name”-direktiivillä ei ole symbolia

en: No symbol after .linkage
fi: Ei symbolia ”.linkage”-direktiivin jälkeen

en: No symbol after .code_address
fi: Ei symbolia ”.code_address”-direktiivin jälkeen

en: Bad .mask directive
fi: Virheellinen ”.mask”-direktiivi

en: Bad .fmask directive
fi: Virheellinen ”.fmask”-direktiivi

en: Expected comma after name "%s"
fi: Odotettiin pilkkua nimen ”%s” jälkeen

en: unhandled: .proc %s,%d
fi: käsittelemätön: ”.proc”-direktiivi %s,%d

en: Tried to .set unrecognized mode `%s'
fi: Direktiivissä ”.set” yritettiin asettaa tunnistamaton tila ”%s”

en: Bad base register, using $%d.
fi: Virheellinen perusrekisteri, käytetään $%d.

en: Alignment too large: %d. assumed
fi: Tasaus liian iso: ”%d.” otaksuttu

en: Alignment negative: 0 assumed
fi: Tasaus negatiivinen: 0 otaksuttu

en: Unknown CPU identifier `%s'
fi: Tuntematon prosessoritunniste ”%s”

en: Chose GP value of %lx
fi: Valitsi GP-arvon %lx

en: bad .section directive: want a,s,w,x,M,S,G,T in string
fi: virheellinen ”.section”-direktiivi: halutaan a,s,w,x,M,S,G,T merkkijonossa

en: internal error: can't hash opcode `%s': %s
fi: sisäinen virhe: ei voi sekasummata käskykoodia ”%s”: %s

en: internal error: can't hash macro `%s': %s
fi: sisäinen virhe: ei voi sekasummata makroa ”%s”: %s

en: syntax error
fi: syntaksivirhe

en: Alpha options:
    -32addr			treat addresses as 32-bit values
    -F			lack floating point instructions support
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			specify variant of Alpha architecture
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			these variants include PALcode opcodes
fi: Alpha-valitsimet:
    -32addr			kohtelee osoitteita 32-bittisinä arvoina
    -F			liukulukukäskyjen tuki puuttuu
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			määrittelee Alpha-arkkitehtuurivariantin
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			nämä variantit sisältävät PAL-koodisia käskykoodeja

en: VMS options:
    -+			encode (don't truncate) names longer than 64 characters
    -H			show new symbol after hash truncation
    -replace/-noreplace	enable or disable the optimization of procedure calls
fi: VMS-valitsimet:
    -+			koodaa (ei typistä) yli 64:n merkin pituiset nimet
    -H			näyttää uuden symbolin sekasummaustypistyksen jälkeen
    -replace/-noreplace	ottaa käyttöön tai pois käytöstä proseduurikutsujen optimoinnin

en: unhandled relocation type %s
fi: käsittelemätön sijoitustyyppi %s

en: non-absolute expression in constant field
fi: ei-absoluuttinen lauseke vakiokentässä

en: type %d reloc done?
fi: tyypin %d reloc-tietue valmis?

en: Used $at without ".set noat"
fi: Käytetty $at-rekisteriä ilman ”.set noat”-määrittelyä

en: !samegp reloc against symbol without .prologue: %s
fi: ”!samegp reloc”-tietue symbolia vastaan ilman ”.prologue”-direktiiviä: %s

en: cannot represent `%s' relocation in object file
fi: ei voi edustaa ”%s”-sijoitusta objektitiedostossa

en: internal error? cannot generate `%s' relocation
fi: sisäinen virhe? ei voi tuottaa ”%s”-sijoitusta

en: frame reg expected, using $%d.
fi: odotettiin kehysrekisteriä, käytetään $%d.

en: could not set architecture and machine
fi: ei voitu asettaa arkkitehtuuria ja konetta

en: virtual memory exhausted
fi: virtuaalimuisti loppui

en: expected comma after operand name
fi: Odotettiin pilkkua operandin nimen jälkeen

en: negative operand number %d
fi: negatiivinen operandinumero %d

en: expected comma after register-number
fi: odotettiin pilkkua rekisterinumeron jälkeen

en: invalid mode
fi: virheellinen tila

en: expected comma after register-mode
fi: odotettiin pilkkua rekisteritilan jälkeen

en: shortcut designator invalid
fi: oikotiemäärite on virheellinen

en: core register value (%d) too large
fi: ydinrekisteriarvo (%d) liian suuri

en: condition code value (%d) too large
fi: ehtokoodiarvo (%d) liian suuri

en: attempt to override symbol: %s
fi: yritettiin korvata symboli: %s

en: invalid opertype
fi: virheellinen opertype

en: expected comma after opcode
fi: odotettiin pilkkua käskykoodin jälkeen

en: negative subopcode %d
fi: negatiivinen alikäskykoodi %d

en: subcode value found when opcode not equal 0x03
fi: alikoodiarvo löytyi kun käskykoodi ei ollut sama kuin 0x03

en: invalid subopcode %d
fi: virheellinen alikäskykoodi %d

en: expected comma after subopcode
fi: odotettiin pilkkua alikäskykoodin jälkeen

en: invalid suffix class
fi: virheellinen loppuliiteluokka

en: expected comma after suffix class
fi: odotettiin pilkkua loppuliiteluokan jälkeen

en: invalid syntax class
fi: Virheellinen syntaksiluokka

en: opcode 0x3 and SYNTAX_3OP invalid
fi: käskykoodi 0x3 ja SYNTAX_3OP virheellinen

en: unknown suffix class
fi: tuntematon loppuliiteluokka

en: expected comma after symbol name
fi: odotettiin pilkkua symbolinimen jälkeen

en: negative symbol length
fi: negatiivinen symbolipituus

en: ignoring attempt to re-define symbol
fi: ei oteta huomioon yritystä määrittää symboli uudelleen

en: length of symbol "%s" already %ld, ignoring %d
fi: symbolin ”%s” pituus on jo %ld, ohitetaan %d

en: assuming symbol alignment of zero
fi: otaksutaan symbolitasaus nolla

en: ".option" directive must appear before any instructions
fi: ”.option”-direktiivin on esiinnyttävä ennen muita käskyjä

en: ".option" directive conflicts with initial definition
fi: ”.option”-direktiivi on ristiriidassa alustavan määrittelyn kanssa

en: ".option" directive overrides command-line (default) value
fi: ”.option”-direktiivi korvaa komentorivi(oletus)arvon

en: invalid identifier for ".option"
fi: virheellinen tunniste ”.option”-näennäiskäskylle

en: relaxation not supported
fi: lieventämistä ei ole tuettu

en: expression too complex code symbol
fi: lauseke on liian mutkikas koodisymboli

en: missing ')' in %%-op
fi: puuttuva ’)’ kohteessa %%-op

en: internal error: can't export reloc type %d (`%s')
fi: sisäinen virhe: ei voi viedä reloc-tyyppiä %d (”%s”)

en: unknown syntax format character `%c'
fi: tuntematon syntaksimuotomerkki ”%c”

en: too many suffixes
fi: liian monia loppuliitteitä

en: symbol as destination register
fi: symboli kohderekisterinä

note: xgettext:c-format.
en: junk at end of line: `%s'
fi: roskaa rivin lopussa: ’%s’

en: 8 byte instruction in delay slot
fi: 8-tavukäsky viivevälissä

note: except for jl  addr
en: 8 byte jump instruction with delay slot
fi: 8-tavuinen hyppykäsky viivevälillä

en: conditional branch follows set of flags
fi: ehdollinen haarautuminen seuraa lippujoukkoa

en: bad instruction `%s'
fi: virheellinen käsky ”%s”

en: ARM register expected
fi: odotettiin ARM-rekisteriä

en: bad or missing co-processor number
fi: virheellinen tai puuttuva apuprosessorinumero

en: co-processor register expected
fi: odotettiin apuprosessorirekisteriä

en: FPA register expected
fi: odotettiin FPA-rekisteriä

en: VFP single precision register expected
fi: odotettiin VFP-perustarkkuusrekisteriä

en: VFP/Neon double precision register expected
fi: Odotettiin VFP/Neon-kaksoistarkkuusrekisteriä

en: Neon quad precision register expected
fi: Odotettiin Neon-nelitarkkuusrekisteriä

en: VFP single or double precision register expected
fi: Odotettiin VFP-perustarkkuusrekisteriä tai VFP-kaksoistarkkuusrekisteriä

en: Neon double or quad precision register expected
fi: Odotettiin Neon-kaksois- tai nelitarkkuusrekisteriä

en: VFP single, double or Neon quad precision register expected
fi: Odotettiin VFP-perus-, kaksi- tai Neon-nelitarkkuusrekisteriä

en: VFP system register expected
fi: Odotettiin VFP-järjestelmärekisteriä

en: Maverick MVF register expected
fi: Odotettiin Maverick MVF -rekisteriä

en: Maverick MVD register expected
fi: Odotettiin Maverick MVD -rekisteriä

en: Maverick MVFX register expected
fi: Odotettiin Maverick MVFX -rekisteriä

en: Maverick MVDX register expected
fi: Odotettiin Maverick MVDX -rekisteriä

en: Maverick MVAX register expected
fi: Odotettiin Maverick MVAX -rekisteriä

en: Maverick DSPSC register expected
fi: Odotettiin Maverick DSPSC -rekisteriä

en: iWMMXt data register expected
fi: Odotettiin iWMMXt-datarekisteriä

en: iWMMXt control register expected
fi: Odotettiin iWMMXt-ohjausrekisteriä

en: iWMMXt scalar register expected
fi: Odotettiin iWMMXt-skalaarirekisteriä

en: XScale accumulator register expected
fi: Odotettiin XScale-akkurekisteriä

note: For score5u : div/mul will pop warning message, mmu/alw/asw will pop error message.
en: bad arguments to instruction
fi: virheelliset argumentit käskyyn

en: r13 not allowed here
fi: ”r13” ei ole sallittu tässä

en: r15 not allowed here
fi: ”r15” ei ole sallittu tässä

en: instruction cannot be conditional
fi: käsky ei voi olla ehdollinen

en: registers may not be the same
fi: rekisterit eivät voi olla samoja

en: lo register required
fi: ”lo”-rekisteri vaadittu

en: instruction not supported in Thumb16 mode
fi: käskyä ei ole tuettu ”Thumb16”-tilassa

en: instruction does not accept this addressing mode
fi: käsky ei hyväksy tätä osoitteenmuodostustilaa

en: branch must be last instruction in IT block
fi: haarautumiskäskyn on oltava viimeinen käsky ”IT”-lohkossa

en: instruction not allowed in IT block
fi: käsky ei ole sallittu ”IT”-lohkossa

en: selected FPU does not support instruction
fi: valittu FPU ei tue käskyä

en: thumb conditional instruction should be in IT block
fi: ehdollisen thumb-käskyn pitäisi olla IT-lohkossa

en: incorrect condition in IT block
fi: virheellinen ehto IT-lohkossa

en: IT falling in the range of a previous IT block
fi: IT putoaa edellisen IT-lohkon alueelle

en: missing .fnstart before unwinding directive
fi: puuttuva .fnstart ennen unwinding-direktiivia

en: cannot use register index with PC-relative addressing
fi: ei voi käyttää rekisteri-indeksiä ohjelmalaskurisuhteellisella osoitteenmuodostuksella

en: cannot use writeback with PC-relative addressing
fi: ei voi käyttää ”writeback”-toimintoa ohjelmalaskurisuhteellisella osoitteenmuodostuksella

en: branch out of range
fi: haarautuminen lukualueen ulkopuolella

en: immediate expression requires a # prefix
fi: suora muistiosoituslauseke vaatii ”#”-etuliitteen

en: missing expression
fi: puuttuva lauseke

en: bad expression
fi: virheellinen lauseke

en: bad segment
fi: virheellinen segmentti

en: invalid constant
fi: virheellinen vakio

en: expected #constant
fi: odotettiin ”#constant”-vakiota

en: unexpected character `%c' in type specifier
fi: odottamaton merkki ”%c” tyyppimäärittelyssä

en: bad size %d in type specifier
fi: virheellinen koko %d tyyppimäärittelyssä

en: only one type should be specified for operand
fi: vain yksi tyyppi olisi määriteltävä operandille

en: vector type expected
fi: odotettiin vektorityyppiä

en: can't redefine type for operand
fi: ei voi määritellä uudelleen tyyppiä operandille

en: only D registers may be indexed
fi: vain D-rekisterit saa indeksoida

en: can't change index for operand
fi: ei voi vaihtaa indeksiä operandille

en: constant expression required
fi: vakiolauseke vaadittu

en: register operand expected, but got scalar
fi: odotettiin rekisterioperandia, mutta saatiin skalaari

en: scalar must have an index
fi: skalaarin on oltava indeksi

en: scalar index out of range
fi: skalaari-indeksi lukualueen ulkopuolella

en: bad range in register list
fi: virheellinen lukualue rekisteriluettelossa

en: Warning: duplicated register (r%d) in register list
fi: Varoitus: kaksoiskappale rekisteristä (r%d) rekisteriluettelossa

en: Warning: register range not in ascending order
fi: Varoitus: rekisterilukualue ei ole nousevassa järjestyksessä

en: missing `}'
fi: puuttuva ”}”

en: invalid register mask
fi: virheellinen rekisteripeite

en: expecting {
fi: odotetaan {

en: register out of range in list
fi: rekisteri lukualueen ulkopuolella luettelossa

en: invalid register list
fi: virheellinen rekisteriluettelo

en: register list not in ascending order
fi: rekisteriluettelo ei ole nousevassa järjestyksessä

en: register range not in ascending order
fi: rekisterilukualue ei ole nousevassa järjestyksessä

en: non-contiguous register range
fi: ei-jatkuva rekisterilukualue

en: register stride must be 1 or 2
fi: rekisteriyksikköaskeleen on oltava 1 tai 2

en: mismatched element/structure types in list
fi: täsmäämättömiä ”element/structure”-tyyppejä luettelossa

en: don't use Rn-Rm syntax with non-unit stride
fi: älä käytä ”Rn-Rm”-syntaksia ei-yksikköaskeleessa

en: error parsing element/structure list
fi: virhe jäsennettäessä ”element/structure”-luetteloa

en: expected }
fi: odotettiin }

en: ignoring attempt to redefine built-in register '%s'
fi: ei oteta huomioon yritystä määritellä sisäänrakennettua rekisteria ’%s’ uudelleen

en: ignoring redefinition of register alias '%s'
fi: ei oteta huomioon rekisterialiaksen ’%s’ uudelleenmäärittelyä

en: attempt to redefine typed alias
fi: yritys määritellä tyypitetty alias uudelleen

en: unknown register '%s' -- .req ignored
fi: tuntematon rekisteri ’%s’ -- ”.req”-direktiiviä ei otettu huomioon

en: bad type for register
fi: virheellinen tyyppi rekisterille

en: expression must be constant
fi: lausekkeen on oltava vakio

en: can't redefine the type of a register alias
fi: ei voi määritellä rekisterialiastyyppiä uudelleen

en: you must specify a single type only
fi: on määriteltävä vain yksi tyyppi

en: can't redefine the index of a scalar alias
fi: ei voi määritellä skalaarialiaksen indeksiä uudelleen

en: scalar index must be constant
fi: skalaari-indeksin on oltava vakio

en: expecting ]
fi: odotetaan ]

en: invalid syntax for .req directive
fi: virheellinen syntaksi ”.req”-direktiiville

en: invalid syntax for .dn directive
fi: virheellinen syntaksi ”.dn”-direktiiville

en: invalid syntax for .qn directive
fi: virheellinen syntaksi ”.qn”-direktiiville

en: invalid syntax for .unreq directive
fi: virheellinen syntaksi ”.unreq”-direktiiville

en: unknown register alias '%s'
fi: tuntematon rekisterialias ’%s’

en: ignoring attempt to use .unreq on fixed register name: '%s'
fi: ei oteta huomioon yritystä käyttää .unreq kiinteälle rekisterinimelle: ’%s’

en: Failed to find real start of function: %s
fi: Funktion todellisen alun löytäminen epäonnistui: %s

en: selected processor does not support THUMB opcodes
fi: valittu prosessori ei tue THUMB-käskykoodeja

en: selected processor does not support ARM opcodes
fi: valittu prosessori ei tue ARM-käskykoodeja

en: invalid instruction size selected (%d)
fi: valittu käskykoko (%d) on virheellinen

en: invalid operand to .code directive (%d) (expecting 16 or 32)
fi: virheellinen operandi ”.code”-direktiiviin (%d) (odotettiin 16 tai 32)

en: expected comma after name "%s"
fi: odotettiin pilkkua nimen ”%s” jälkeen

en: symbol `%s' already defined
fi: symboli ”%s” on jo määritelty

en: unrecognized syntax mode "%s"
fi: tunnistamaton syntaksitila ”%s”

en: alignment too large: %d assumed
fi: tasaus liian iso: %d otaksuttu

en: alignment negative. 0 assumed.
fi: tasaus negatiivinen. 0 otaksuttu.

en: literal pool overflow
fi: literaalivarannon ylivuoto

en: unrecognized relocation suffix
fi: tunnistamaton sijoitusloppuliite

en: (plt) is only valid on branch targets
fi: (plt) on voimassa vain haaroituskohteissa

en: %s relocations do not fit in %d bytes
fi: %s-sijoitukset eivät sovi %d tavuun

en: .inst.n operand too big. Use .inst.w instead
fi: .inst.n -operandi on liian suuri. Käytä sen sijaan .inst.w

en: cannot determine Thumb instruction size. Use .inst.n/.inst.w instead
fi: ei voida määritellä Thumb-käskyn kokoa. Käytä sen sijaan .inst.n/.inst.w

en: width suffixes are invalid in ARM mode
fi: leveysloppuliitteet ovat virheellisiä ARM-tilassa

en: expected 0 or 1
fi: odotettiin 0 tai 1

en: missing comma
fi: puuttuva pilkku

en: duplicate .fnstart directive
fi: kaksoiskappale ”.fnstart”-direktiivi

en: duplicate .handlerdata directive
fi: kaksoiskappale ”.handlerdata”-direktiivi

en: .fnend directive without .fnstart
fi: ”.fnend”-direktiivi ilman ”.fnstart”-direktiivia

en: personality routine specified for cantunwind frame
fi: persoonallisuusrutiini määritelty ”cantunwind”-kehykselle

en: duplicate .personalityindex directive
fi: kaksoiskappale ”.personalityindex”-direktiivi

en: bad personality routine number
fi: virheellinen persoonallisuusrutiininumero

en: duplicate .personality directive
fi: kaksoiskappale ”.personality”-direktiivi

en: expected register list
fi: odotettiin rekisteriluetteloa

en: expected , <constant>
fi: odotettiin , <vakio>

en: number of registers must be in the range [1:4]
fi: rekistereiden numeron on oltava lukualueella [1:4]

en: bad register range
fi: virheellinen rekisterilukualue

en: register expected
fi: odotettiin rekisteriä

en: FPA .unwind_save does not take a register list
fi: ”FPA .unwind_save”-direktiivi ei ota rekisteriluetteloa

en: .unwind_save does not support this kind of register
fi: ”.unwind_save”-direktiivi ei tue tämän kaltaista rekisteriä

en: SP and PC not permitted in .unwind_movsp directive
fi: Pino-osoitin ja ohjelmalaskuri ei ole sallittu ”.unwind_movsp”-direktiivissä

en: unexpected .unwind_movsp directive
fi: odottamaton ”.unwind_movsp”-direktiivi

en: stack increment must be multiple of 4
fi: pinon askellisäyksen on oltava 4:n monikerta

en: expected <reg>, <reg>
fi: odotettiin <rekisteri>, <rekisteri>

en: register must be either sp or set by a previousunwind_movsp directive
fi: rekisterin on oltava joko ”sp” tai aiemman ”previousunwind_movsp”-direktiivin asettama

en: expected <offset>, <opcode>
fi: odotettiin <siirrososoite>, <käskykoodi>

en: unwind opcode too long
fi: ”unwind”-käskykoodi on liian pitkä

en: invalid unwind opcode
fi: virheellinen ”unwind”-käskykoodi

en: immediate value out of range
fi: suora muistiosoitusarvo on lukualueen ulkopuolella

en: invalid FPA immediate expression
fi: virheellinen FPA suora muistiosoituslauseke

en: shift expression expected
fi: odotettiin sivuttaissiirroslauseketta

en: 'LSL' or 'ASR' required
fi: ’LSL’ tai ’ASR’ vaadittu

en: 'LSL' required
fi: ’LSL’ vaadittu

en: 'ASR' required
fi: ’ASR’ vaadittu

en: constant expression expected
fi: odotettiin vakiolauseketta

en: invalid rotation
fi: virheellinen kierto

en: unknown group relocation
fi: tuntematon ryhmäsijoitus

en: alignment must be constant
fi: tasauksen on oltava vakio

en: this group relocation is not allowed on this instruction
fi: tämä ryhmäsijoitus ei ole sallittu tässä käskyssä

en: ']' expected
fi: ’]’ odotettiin

en: '}' expected at end of 'option' field
fi: ’}’ odotettiin ’option’-kentän lopussa

en: cannot combine index with option
fi: ei voi yhdistää indeksiä valitsimen kanssa

en: cannot combine pre- and post-indexing
fi: ei voi yhdistää ennakko- ja jälki-indeksointia

en: unexpected bit specified after APSR
fi: odottamaton bitti määritelty APSR:n jälkeen

en: selected processor does not support DSP extension
fi: valittu prosessori ei tue DSP-laajennusta

en: bad bitmask specified after APSR
fi: väärä bittipeite määritelty APSR:n jälkeen

en: writing to APSR without specifying a bitmask is deprecated
fi: APSR:n kirjoittaminen määrittelemättä bittipeitettä on vanhentunut

en: selected processor does not support requested special purpose register
fi: valittu prosessori ei tue pyydettyä erikoiskäyttörekisteriä

en: flag for {c}psr instruction expected
fi: odotettiin lippua ”{c}psr”-käskylle

en: unrecognized CPS flag
fi: tunnistamaton CPS-lippu

en: missing CPS flags
fi: CPS-liput puuttuvat

en: valid endian specifiers are be or le
fi: oikeita tavujärjestysmäärittelyjä ovat ”be” tai ”le”

en: missing rotation field after comma
fi: puuttuva kiertokenttä pilkun jälkeen

en: rotation can only be 0, 8, 16, or 24
fi: kierto voi olla vain 0, 8, 16, tai 24

en: condition required
fi: ehto vaadittu

en: '[' expected
fi: ’[’ odotettiin

en: ',' expected
fi: ’,’ odotettiin

en: invalid shift
fi: virheellinen sivuttaissiirto

en: can't use Neon quad register here
fi: tässä ei voi käyttää Neon-nelitarkkuusrekisteriä

en: expected <Rm> or <Dm> or <Qm> operand
fi: odotettiin ”<Rm>”- tai ”<Dm>”- tai ”<Qm>”- operandia

en: parse error
fi: jäsennysvirhe

en: expected comma
fi: odotettiin pilkkua

note: ISB can only take SY as an option.
en: invalid barrier type
fi: virheellinen estetyyppi

en: immediate value is out of range
fi: suora muistiosoitusarvo on lukualueen ulkopuolella

en: iWMMXt data or control register expected
fi: odotettiin ”iWMMXt”-datarekisteriä tai -ohjausrekisteriä

en: Banked registers are not available with this architecture.
fi: Muistilohkotut rekisterit ei ole saatavilla tässä arkkitehtuurissa.

en: unhandled operand code %d
fi: käsittelemätön operandikoodi %d

en: garbage following instruction
fi: käskyn jälkeen roskaa

note: If REG is R13 (the stack pointer), warn that its use is deprecated.
en: use of r13 is deprecated
fi: r13-käyttö on vanhentunut

en: D register out of range for selected VFP version
fi: D-rekisteri lukualueen ulkopuolella valitulle VFP-versiolle

en: instruction does not accept preindexed addressing
fi: käsky ei hyväksy ennakkoindeksoitua osoitteenmuodostusta

note: unindexed - only for coprocessor
en: instruction does not accept unindexed addressing
fi: käsky ei hyväksy indeksoimatonta osoitteenmuodostusta

en: destination register same as write-back base
fi: kohderekisteri sama kuin ”write-back”-perusta

en: source register same as write-back base
fi: lähderekisteri sama kuin ”write-back”-perusta

en: use of PC in this instruction is deprecated
fi: ohjelmalaskurin käyttö tässä käskyssä on vanhentunut

en: instruction does not accept scaled register index
fi: käsky ei hyväksy skaalattua rekisteri-indeksiä

en: instruction does not support unindexed addressing
fi: käsky ei tue indeksoimatonta osoitteenmuodostusta

en: pc may not be used with write-back
fi: ohjelmalaskuria ei saa käyttää ”write-back”:n kanssa

en: instruction does not support writeback
fi: käsky ei tue ”writeback”:iä

en: invalid pseudo operation
fi: virheellinen näennäistoiminto

en: literal pool insertion failed
fi: literaalivarannon lisäys ei onnistunut

en: Rn must not overlap other operands
fi: ”Rn” ei saa olla osittain päällekkäin muiden operandien kanssa

en: swp{b} use is deprecated for this architecture
fi: swp{b}-käyttö on vanhentunut tässä arkkitehtuurissa

en: bad barrier type
fi: virheellinen estetyyppi

en: bit-field extends past end of register
fi: bittikenttä laajenee rekisterin lopun ohitse

en: the only valid suffixes here are '(plt)' and '(tlscall)'
fi: ainoat kelvolliset loppuliitteet ovat ’(plt)’ ja ’(tlscall)’

en: use of r15 in blx in ARM mode is not really useful
fi: ”r15”:n käyttö ”blx”-kohteessa ARM-tilassa ei ole todella hyödyllinen

en: use of r15 in bx in ARM mode is not really useful
fi: ”r15”:n käyttö ”bx”-kohteessa ARM-tilassa ei ole todella hyödyllinen

en: use of r15 in bxj is not really useful
fi: ”r15”:n käyttö ”bxj”-kohteessa ei ole todella hyödyllinen

en: writeback of base register is UNPREDICTABLE
fi: perusrekisterin ”writeback” on ENNUSTAMATON

en: writeback of base register when in register list is UNPREDICTABLE
fi: perusrekisterin ”writeback” kun rekisteriluettelossa on ENNUSTAMATON

en: if writeback register is in list, it must be the lowest reg in the list
fi: jos ”writeback”-rekisteri on luettelossa, sen on oltava alin rekisteri luettelossa

en: first transfer register must be even
fi: ensimmäisen siirtorekisterin on oltava parillinen

en: can only transfer two consecutive registers
fi: voi siirtää vain kaksi peräkkäistä rekisteriä

note: If op 1 were present and equal to PC, this function wouldn't have been called in the first place. If op 2 were present and equal to PC, this function wouldn't
en: r14 not allowed here
fi: ”r14” ei ole sallittu tässä

en: base register written back, and overlaps second transfer register
fi: perusrekisteri kirjoitettu takaisin ja on osittain toisen siirtorekisterin päällä

en: index register overlaps transfer register
fi: indeksirekisteri on osittain toisen siirtorekisterin päällä

en: offset must be zero in ARM encoding
fi: siirrososoitteen on oltava nolla ARM-koodauksessa

en: even register required
fi: parillinen rekisteri vaadittu

en: can only load two consecutive registers
fi: voi ladata vain kaksi peräkkäistä rekisteriä

en: ldr to register 15 must be 4-byte alligned
fi: ldr-käskyn rekisteriin 15 on oltava 4-tavutasattu

en: this instruction requires a post-indexed address
fi: tämä käsky vaatii jälki-indeksoidun osoitteen

en: Rd and Rm should be different in mla
fi: ”Rd” ja ”Rm” pitäisi olla eri ”mla”:ssa

en: :lower16: not allowed this instruction
fi: ”:lower16:” ei ole sallittu tässä käskyssä

en: :upper16: not allowed instruction
fi: ”:upper16:” ei ole sallittu käsky

en: operand 1 must be FPSCR
fi: operandin 1 on oltava FPSCR

en: operand 0 must be FPSCR
fi: operandin 0 on oltava FPSCR

en: bad register for mrs
fi: virheellinen rekisteri kohteelle mrs

en: 'APSR', 'CPSR' or 'SPSR' expected
fi: odotettiin ’APSR’, ’CPSR’ tai ’SPSR’

en: Rd and Rm should be different in mul
fi: ”Rd” ja ”Rm” pitäisi olla erilainen ”mul”:ssa

en: rdhi and rdlo must be different
fi: ”rdhi” ja ”rdlo” on oltava erilaisia

en: rdhi, rdlo and rm must all be different
fi: ”rdhi”, ”rdlo” ja ”rm” on oltava kaikki erilaisia

en: '[' expected after PLD mnemonic
fi: odotettiin ’[’-merkkiä PLD-muistikkaan jälkeen

en: post-indexed expression used in preload instruction
fi: jälki-indeksoitua lauseketta käytetty ennakkoladatussa käskyssä

en: writeback used in preload instruction
fi: ”writeback” käytetty ennakkoladatussa käskyssä

en: unindexed addressing used in preload instruction
fi: indeksoimatonta osoitteenmuodostusta käytetty ennakkoladatussa käskyssä

en: '[' expected after PLI mnemonic
fi: odotettiin ’[’-merkkiä PLI-muistikkaan jälkeen

en: extraneous shift as part of operand to shift insn
fi: asiaankuulumaton siirros siirtokäskyn operandin osana

en: SRS base register must be r13
fi: SRS-perusrekisterin on oltava ”r13”

en: can only store two consecutive registers
fi: voi tallentaa vain kaksi peräkkäistä rekisteriä

en: only two consecutive VFP SP registers allowed here
fi: tässä sallitaan vain kaksi peräkkäistä ”VFP SP”-rekisteriä

en: this addressing mode requires base-register writeback
fi: tämä osoitteenmuodostustila vaatii perusrekisterin ”writeback”-toiminnon

note: If srcsize is 16, inst.operands[1].imm must be in the range 0-16. i.e. immbits must be in range 0 - 16.
en: immediate value out of range, expected range [0, 16]
fi: suora muistiosoitusarvo on lukualueen ulkopuolella, odotettu arvoalue [0, 16]

note: If srcsize is 32, inst.operands[1].imm must be in the range 1-32. i.e. immbits must be in range 0 - 31.
en: immediate value out of range, expected range [1, 32]
fi: suora muistiosoitusarvo on lukualueen ulkopuolella, odotettu arvoalue [1, 32]

en: this instruction does not support indexing
fi: tämä käsky ei tue indeksointia

en: only r15 allowed here
fi: vain ”r15” sallittu tässä

en: immediate operand requires iWMMXt2
fi: suora muistiosoitusoperandi vaatii iWMMXt2-määrittelyn

en: shift by register not allowed in thumb mode
fi: rekisterin sivuttaissiirros ei ole sallittu ”thumb”-tilassa

en: shift expression is too large
fi: sivuttaissiirroslauseke on liian iso

en: Instruction does not support =N addresses
fi: Käsky ei tue ”=N”-osoitteita

en: cannot use register index with this instruction
fi: ei voi käyttää rekisteri-indeksiä tämän käskyn kanssa

en: Thumb does not support negative register indexing
fi: ”Thumb” ei tue negatiivista rekisteri-indeksointia

en: Thumb does not support register post-indexing
fi: ”Thumb” ei tue rekisterijälki-indeksointia

en: Thumb does not support register indexing with writeback
fi: ”Thumb” ei tue rekisteri-indeksointia ”writeback”:lla

en: Thumb supports only LSL in shifted register indexing
fi: ”Thumb” tukee vain ”LSL”:ää rekisteri-indeksoinnin sivuttaissiirrossa

en: shift out of range
fi: sivuttaissiirto lukualueen ulkopuolella

en: cannot use writeback with this instruction
fi: ei voi käyttää ”writeback”-toimintoa tällä käskyllä

en: cannot use post-indexing with PC-relative addressing
fi: ei voi käyttää jälki-indeksointia ohjelmalaskurisuhteellisella osoitteenmuodostuksella

en: cannot use post-indexing with this instruction
fi: ei voi käyttää jälki-indeksointia tällä käskyllä

en: only SUBS PC, LR, #const allowed
fi: vain ”SUBS PC”, ”LR”, ”#const” on sallittu

en: shift must be constant
fi: sivuttaissiirron on oltava vakio

en: shift value over 3 not allowed in thumb mode
fi: arvoa 3 suurempi sivuttaissiirros ei ole sallittu ”thumb”-tilassa

en: only LSL shift allowed in thumb mode
fi: vain LSL-sivuttaissiirros on sallittu ”thumb”-tilassa

en: unshifted register required
fi: sivuttaissiirtämätön rekisteri vaadittu

en: dest must overlap one source register
fi: ”dest” on oltava osittain päällekkäin yhden lähderekisterin kanssa

en: dest and source1 must be the same register
fi: ”dest” ja ”source1” on oltava sama rekisteri

en: instruction is always unconditional
fi: käsky on aina ehdoton

en: selected processor does not support 'A' form of this instruction
fi: valittu prosessori ei tue tämän käskyn ’A’-muotoa

en: Thumb does not support the 2-argument form of this instruction
fi: ”Thumb” ei tue tämän käskyn kaksiargumenttimuotoa

en: SP not allowed in register list
fi: ”SP” ei ole sallittu rekisteriluettelossa

en: having the base register in the register list when using write back is UNPREDICTABLE
fi: perusrekisterin oleminen rekisteriluettelossa, kun käytetään ”writeback”-toimintoa on ENNUSTAMATON

en: LR and PC should not both be in register list
fi: Rekisterien LR ja PC ei pitäisi olla molempien rekisteriluettelossa

en: PC not allowed in register list
fi: Ohjelmalaskuri ei ole sallittu rekisteriluettelossa

en: Thumb load/store multiple does not support {reglist}^
fi: ”Thumb” lataa/tallenna-monikerta ei tue kohdetta ”{reglist}^”

en: value stored for r%d is UNKNOWN
fi: kohteelle r%d tallennettu arvo on TUNTEMATON

en: Thumb-2 instruction only valid in unified syntax
fi: ”Thumb-2”-käsky on voimassa vain yhdistetyssä syntaksissa

en: this instruction will write back the base register
fi: tämä käsky kirjoittaa takaisin perusrekisterin

en: this instruction will not write back the base register
fi: tämä käsky ei kirjoita takaisin perusrekisteriä

en: r14 not allowed as first register when second register is omitted
fi: ”r14” ei ole sallittu ensimmäisenä rekisterinä kun toinen rekisteri ohitetaan

en: This instruction may be unpredictable if executed on M-profile cores with interrupts enabled.
fi: Tämä käsky voi olla ennustamaton suoritettuna M-profiiliytimessä keskeytykset otettuna pois käytöstä

en: Thumb does not support this addressing mode
fi: ”Thumb” ei tue tätä osoitteenmuodostustilaa

en: byte or halfword not valid for base register
fi: ”byte” tai ”halfword” ei ole voimassa perusrekisterille

en: r15 based store not allowed
fi: ”r15”-perustainen tallennus ei ole sallittu

en: invalid base register for register offset
fi: virheellinen perusrekisteri rekisterisiirrososoitteelle

en: Use of r%u as a source register is deprecated when r%u is the destination register.
fi: Rekisterin r%u käyttö lähderekisterinä on vanhentunut, kun r%u on kohderekisteri.

en: shifts in CMP/MOV instructions are only supported in unified syntax
fi: ”sivuttaisiirtoja CMP/MOV-käskyissä tuetaan vain yhdistetyssä syntaksissa

en: only lo regs allowed with immediate
fi: vain ”lo regs” sallittu suoran muistiosoitusarvon kanssa

en: :upper16: not allowed this instruction
fi: ”:upper16:” ei ole sallittu tässä käskyssä

en: Thumb encoding does not support an immediate here
fi: ”Thumb”-koodaus ei tue tässä suoraa muistiosoitusarvoa

en: Thumb-2 MUL must not set flags
fi: Thumb-2 MUL ei saa asettaa lippuja

en: Thumb does not support NOP with hints
fi: ”Thumb” ei tue ”NOP”-komentoa vihjeiden kanssa

en: push/pop do not support {reglist}^
fi: ”push/pop” eivät tue kohdetta ”{reglist}^”

en: invalid register list to push/pop instruction
fi: virheellinen rekisteriluettelo ”push/pop”-käskyihin

en: source1 and dest must be same register
fi: rekisterien ”source1” ja ”dest” on oltava sama rekisteri

en: ror #imm not supported
fi: ”ror #imm” ei ole tuettu

en: SMC is not permitted on this architecture
fi: SMC ei ole sallittu tässä arkkitehtuurissa

en: Thumb encoding does not support rotation
fi: ”Thumb”-koodaus ei tue kiertoa

en: SVC is not permitted on this architecture
fi: SVC ei ole sallittu tässä arkkitehtuurissa

en: instruction requires register index
fi: käsky vaatii rekisteri-indeksin

en: instruction does not allow shifted index
fi: käsky ei salli sivuttaissiirrettyä indeksiä

en: invalid neon suffix for non neon instruction
fi: virheellinen neon-loppuliite ei-neon -käskylle

en: invalid instruction shape
fi: virheellinen käskymuoto

en: types specified in both the mnemonic and operands
fi: tyypit määritelty sekä muistikkaassa että operandissa

en: operand types can't be inferred
fi: operandityyppejä ei voi sekoittaa keskenään

en: type specifier has the wrong number of parts
fi: tyypimäärittelyssä on väärä lukumäärä osia

en: operand size must match register width
fi: operandikoon on täsmättävä rekisterileveyden kanssa

en: bad type in Neon instruction
fi: virheellinen tyyppi Neon-käskyssä

en: inconsistent types in Neon instruction
fi: epäjohdonmukaisia tyyppejä Neon-käskyssä

en: first and second operands shall be the same register
fi: ensimmäisen ja toisen operandin pitäisi olla sama rekisteri

en: scalar out of range for multiply instruction
fi: skalaari lukualueen ulkopuolella kertolaskukäskylle

en: immediate out of range for insert
fi: suora muistiosoitusarvo lukualueen ulkopuolella lisäyskäskylle

en: immediate out of range for shift
fi: suora muistiosoitusarvo lukualueen ulkopuolella sivuttaissiirrolle

en: immediate out of range
fi: suora muistiosoitusarvo lukualueen ulkopuolella

en: immediate out of range for narrowing operation
fi: suora muistiosoitusarvo lukualueen ulkopuolella kaventamistoimelle

en: operands 0 and 1 must be the same register
fi: operandien 0 ja 1 on oltava sama rekisteri

en: operand size must be specified for immediate VMOV
fi: operandikoon on oltava määritelty suoran muistiosoituksen VMOV-arvolle

en: immediate has bits set outside the operand size
fi: suorassa muistiosoitusarvossa on asetettu bittejä operandikoon ulkopuolelle

en: elements must be smaller than reversal region
fi: elementtien on oltava pienempiä kuin puretun alueen

en: bad type for scalar
fi: virheellinen tyyppi skalaarille

en: VFP registers must be adjacent
fi: VFP-rekisterien on oltava vierekkäisiä

en: bad list length for table lookup
fi: virheellinen luettelopituus tauluhakua varten

en: writeback (!) must be used for VLDMDB and VSTMDB
fi: toimintoa writeback (!) on käytettävä kohteelle VLDMDB ja VSTMDB

en: register list must contain at least 1 and at most 16 registers
fi: rekisteriluettelon täytyy sisältää vähintään 1 ja enintään 16 rekisteriä

en: Use of PC here is deprecated
fi: Ohjelmalaskurin käyttö on vanhentunut

en: Use of PC here is UNPREDICTABLE
fi: Ohjelmalaskurin käyttö tässä on ENNUSTAMATON

en: bad alignment
fi: virheellinen tasaus

en: bad list type for instruction
fi: virheellinen luettelotyyppi käskylle

en: unsupported alignment for instruction
fi: ei-tuettu tasaus käskylle

en: bad list length
fi: virheellinen luettelopituus

en: stride of 2 unavailable when element size is 8
fi: kahden askellus ei ole käytettävissä kun elementtikoko on 8

en: can't use alignment with this instruction
fi: ei voi käyttää tasausta tämän käskyn kanssa

en: post-index must be a register
fi: jälki-indeksin on oltava rekisteri

en: bad register for post-index
fi: virheellinen rekisteri jälki-indeksille

en: conditional infixes are deprecated in unified syntax
fi: ehdolliset infix-liitteet ovat vanhentuneita yhdistetyssä syntaksissa

en: Warning: conditional outside an IT block for Thumb.
fi: Varoitus: ehtolause IT-lohkon ulkopuolella Thumb-käskylle

en: s suffix on comparison instruction is deprecated
fi: s-loppuliite vertailukäskyssä on vanhentunut

en: selected processor does not support Thumb mode `%s'
fi: valittu prosessori ei tue Thumb-tilaa ”%s”

en: Thumb does not support conditional execution
fi: Thumb ei tue ehdollista suoritusta

en: selected processor does not support Thumb-2 mode `%s'
fi: valittu prosessori ei tue Thumb-2 -tilaa ”%s”

en: cannot honor width suffix -- `%s'
fi: ei voi noudattaa leveysloppuliitettä -- ”%s”

en: selected processor does not support ARM mode `%s'
fi: valittu prosessori ei tue ARM-tilaa ”%s”

en: width suffixes are invalid in ARM mode -- `%s'
fi: leveysloppuliitteet ovat virheellisiä ARM-tilassa -- ”%s”

en: attempt to use an ARM instruction on a Thumb-only processor -- `%s'
fi: yritys käyttää ARM-käskyä prosessorissa, joka tukee vain Thumb-käskyjä -- ”%s”

en: section '%s' finished with an open IT block.
fi: lohko ”%s” päättynyt avoimessa IT-lohkossa.

en: file finished with an open IT block.
fi: tiedosto loppui avoimella IT-lohkolla

en: alignments greater than %d bytes not supported in .text sections.
fi: %d tavua suurempia tasauksia ei ole tuettu ”.text”-lohkoissa.

en: Group section `%s' has no group signature
fi: Ryhmälohkolla ’%s’ ei ole ryhmätunnistetta

en: handlerdata in cantunwind frame
fi: käsittelijätietoja ”cantunwind”-kehyksessä

en: too many unwind opcodes for personality routine 0
fi: liian monia ”unwind”-käskykoodeja henkilöllisyysrutiinille 0

en: too many unwind opcodes
fi: liian monia ”unwind”-käskykoodeja

en: GOT already in the symbol table
fi: GOT on jo symbolitaulussa

en: undefined symbol %s used as an immediate value
fi: määrittelemätöntä symbolia %s käytetty suorana muistiosoitusarvona

en: symbol %s is in a different section
fi: symboli %s on eri lohkossa

en: symbol %s is weak and may be overridden later
fi: symboli %s on ”weak” ja saatetaan myöhemmin korvata

en: invalid constant (%lx) after fixup
fi: virheellinen vakio (%lx) korjauksen jälkeen

en: unable to compute ADRL instructions for PC offset of 0x%lx
fi: ei kyetä laskemaan ADRL-käskyjä 0x%lx:n ohjelmalaskurisiirrososoitteelle

en: invalid literal constant: pool needs to be closer
fi: virheellinen literaalivakio: varannon on oltava lähempi

en: bad immediate value for offset (%ld)
fi: virheellinen suora muistiosoitusarvo siirrososoitteelle (%ld)

en: bad immediate value for 8-bit offset (%ld)
fi: virheellinen suora muistiosoitusarvo 8-bittiselle siirrososoitteelle (%ld)

en: offset not a multiple of 4
fi: siirrososoite ei ole 4:n monikerta

en: offset out of range
fi: siirrososoite lukualueen ulkopuolella

en: invalid smc expression
fi: virheellinen smc-lauseke

en: invalid hvc expression
fi: virheellinen hvc-lauseke

en: invalid swi expression
fi: virheellinen swi-lauseke

en: invalid expression in load/store multiple
fi: virheellinen lauseke ”lataa/tallenna”-monikerrassa

en: blx to '%s' an ARM ISA state function changed to bl
fi: blx kohteeseen ”%s” ”ARM ISA”-tilafunktio vaihtui kohteeksi bl

en: misaligned branch destination
fi: tasaamaton haarautumiskohde

en: conditional branch out of range
fi: ehdollinen haarautuminen lukualueen ulkopuolella

en: blx to Thumb func '%s' from Thumb ISA state changed to bl
fi: blx kohteeseen ”Thumb”-funktio ”%s” ”Thumb ISA”-tilasta vaihtui kohteeksi bl

en: Thumb2 branch out of range
fi: Thumb2-haarautuminen on lukualueen ulkopuolella

en: rel31 relocation overflow
fi: ”rel31”-sijoitusylivuoto

en: co-processor offset out of range
fi: apuprosessorisiirrososoite lukualueen ulkopuolella

en: invalid offset, target not word aligned (0x%08lX)
fi: virheellinen siirrososoite, kohde ei ole word-tasattu (0x%08lX)

en: invalid offset, value too big (0x%08lX)
fi: virheellinen siirrososoite, arvo liian suuri (0x%08lX)

en: invalid Hi register with immediate
fi: virheellinen ”Hi”-rekisteri suoralla muistiosoitusarvolla

en: invalid immediate for stack address calculation
fi: virheellinen suora muistiosoitusarvo pino-osoitelaskennalle

en: invalid immediate for address calculation (value = 0x%08lX)
fi: virheellinen suora muistiosoitusarvo osoitelaskennalle (arvo = 0x%08lX)

en: invalid immediate: %ld is out of range
fi: virheellinen suora muistiosoitusarvo: %ld on lukualueen ulkopuolella

en: invalid shift value: %ld
fi: virheellinen sivuttaissiirtoarvo: %ld

en: the offset 0x%08lX is not representable
fi: siirrososoite 0x%08lX ei ole edustava

en: bad offset 0x%08lX (only 12 bits available for the magnitude)
fi: virheellinen siirrososoite 0x%08lX (vain 12 bittiä käytettävissä suuruusluokalle)

en: bad offset 0x%08lX (only 8 bits available for the magnitude)
fi: virheellinen siirrososoite 0x%08lX (vain 8 bittiä käytettävissä suuruusluokalle)

en: bad offset 0x%08lX (must be word-aligned)
fi: virheellinen siirrososoite 0x%08lX (on oltava word-tasattu)

en: bad offset 0x%08lX (must be an 8-bit number of words)
fi: virheellinen siirrososoite 0x%08lX (on oltava 8-bittinen sanojen lukumäärä)

en: bad relocation fixup type (%d)
fi: virheellinen sijoituskorjaustyyppi (%d)

en: literal referenced across section boundary
fi: literaaliviitattu lohkorajan ylitse

en: internal relocation (type: IMMEDIATE) not fixed up
fi: sisäistä sijoitusta (tyyppi: SUORA MUISTIOSOITUS) ei ole korjattu

en: ADRL used for a symbol not defined in the same file
fi: ADRL käytetty symbolille, joka ei ole määritelty samassa tiedostossa

en: undefined local label `%s'
fi: määrittelemätön paikallinen nimiö ”%s”

en: internal_relocation (type: OFFSET_IMM) not fixed up
fi: sijoitusta ”internal_relocation” (tyyppi: OFFSET_IMM) ei ole korjattu

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: cannot represent %s relocation in this object file format
fi: ei voi edustaa %s-sijoitusta tässä objektitiedostomuodossa

en: %s: unexpected function type: %d
fi: %s: odottamaton funktiotyyppi: %d

en: use of old and new-style options to set CPU type
fi: vanhojen ja uusien tyylivalitsimien käyttö prosessorityypin asettamiseksi

en: use of old and new-style options to set FPU type
fi: vanhojen ja uusien tyylivalitsimien käyttö liukulukuyksikön tyypin asettamiseksi

en: hard-float conflicts with specified fpu
fi: laitteistoliukuluku on ristiriidassa määritellyn liukulukuyksikön kanssa

en: generate PIC code
fi: tuottaa PIC-koodin

en: assemble Thumb code
fi: assembloi Thumb-koodin

en: support ARM/Thumb interworking
fi: tukee ”ARM/Thumb”-yhteistoimivuutta

en: code uses 32-bit program counter
fi: koodi käyttää 32-bittistä ohjelmalaskuria

en: code uses 26-bit program counter
fi: koodi käyttää 26-bittistä ohjelmalaskuria

en: floating point args are in fp regs
fi: liukulukuargumentit ovat liukulukurekistereissä

en: re-entrant code
fi: vapaakäyntinen koodi

en: code is ATPCS conformant
fi: koodi on ATPCS-yhteensopiva

en: assemble for big-endian
fi: assembloi ”big-endian”-tavujärjestykselle

en: assemble for little-endian
fi: assembloi ”little-endian”-tavujärjestykselle

note: These are recognized by the assembler, but have no affect on code.
en: use frame pointer
fi: käytä kehysosoitinta

en: use stack size checking
fi: käytä pinokokotarkistusta

en: do not warn on use of deprecated feature
fi: älä varoita vanhentuneen ominaisuuden käytöstä

note: DON'T add any new processors to this list -- we want the whole list to go away...  Add them to the processors table instead.
en: use -mcpu=arm1
fi: käytä ”-mcpu=arm1”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm2
fi: käytä ”-mcpu=arm2”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm250
fi: käytä ”-mcpu=arm250”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm3
fi: käytä ”-mcpu=arm3”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm6
fi: käytä ”-mcpu=arm6”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm600
fi: käytä ”-mcpu=arm600”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm610
fi: käytä ”-mcpu=arm610”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm620
fi: käytä ”-mcpu=arm620”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7
fi: käytä ”-mcpu=arm7”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm70
fi: käytä ”-mcpu=arm70”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm700
fi: käytä ”-mcpu=arm700”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm700i
fi: käytä ”-mcpu=arm700i”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm710
fi: käytä ”-mcpu=arm710”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm710c
fi: käytä ”-mcpu=arm710c”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm720
fi: käytä ”-mcpu=arm720”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7d
fi: käytä ”-mcpu=arm7d”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7di
fi: käytä ”-mcpu=arm7di”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7m
fi: käytä ”-mcpu=arm7m”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7dm
fi: käytä ”-mcpu=arm7dm”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7dmi
fi: käytä ”-mcpu=arm7dmi”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7100
fi: käytä ”-mcpu=arm7100”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7500
fi: käytä ”-mcpu=arm7500”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7500fe
fi: käytä ”-mcpu=arm7500fe”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm7tdmi
fi: käytä ”-mcpu=arm7tdmi”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm710t
fi: käytä ”-mcpu=arm710t”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm720t
fi: käytä ”-mcpu=arm720t”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm740t
fi: käytä ”-mcpu=arm740t”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm8
fi: käytä ”-mcpu=arm8”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm810
fi: käytä ”-mcpu=arm810”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm9
fi: käytä ”-mcpu=arm9”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm9tdmi
fi: käytä ”-mcpu=arm9tdmi”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm920
fi: käytä ”-mcpu=arm920”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=arm940
fi: käytä ”-mcpu=arm940”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=strongarm
fi: käytä ”-mcpu=strongarm”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=strongarm110
fi: käytä ”-mcpu=strongarm110”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=strongarm1100
fi: käytä ”-mcpu=strongarm1100”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=strongarm1110
fi: käytä ”-mcpu=strongarm1110”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=xscale
fi: käytä ”-mcpu=xscale”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=iwmmxt
fi: käytä ”-mcpu=iwmmxt”-valitsinasetusta

en: use -mcpu=all
fi: käytä ”-mcpu=all”-valitsinasetusta

note: Architecture variants -- don't add any more to this list either.
en: use -march=armv2
fi: käytä ”-march=armv2”-valitsinasetusta

en: use -march=armv2a
fi: käytä ”-march=armv2a”-valitsinasetusta

en: use -march=armv3
fi: käytä ”-march=armv3”-valitsinasetusta

en: use -march=armv3m
fi: käytä ”-march=armv3m”-valitsinasetusta

en: use -march=armv4
fi: käytä ”-march=armv4”-valitsinasetusta

en: use -march=armv4t
fi: käytä ”-march=armv4t”-valitsinasetusta

en: use -march=armv5
fi: käytä ”-march=armv5”-valitsinasetusta

en: use -march=armv5t
fi: käytä ”-march=armv5t”-valitsinasetusta

en: use -march=armv5te
fi: käytä ”-march=armv5te”-valitsinasetusta

note: Floating point variants -- don't add any more to this list either.
en: use -mfpu=fpe
fi: käytä ”-mfpu=fpe”-valitsinasetusta

en: use -mfpu=fpa10
fi: käytä ”-mfpu=fpa10”-valitsinasetusta

en: use -mfpu=fpa11
fi: käytä ”-mfpu=fpa11”-valitsinasetusta

en: use either -mfpu=softfpa or -mfpu=softvfp
fi: käytä joko ”-mfpu=softfpa”- tai ”-mfpu=softvfp”-valitsinasetusta

en: invalid architectural extension
fi: virheellinen arkkitehtuurilaajennus

en: must specify extensions to add before specifying those to remove
fi: on määriteltävä laajennukset ennen poistettavien määrittelyä

en: missing architectural extension
fi: puuttuva arkkitehtuurilaajennus

en: extension does not apply to the base architecture
fi: laajennus ei koske perusarkkitehtuuria

en: unknown architectural extension `%s'
fi: tuntematon arkkitehtuurilaajennus ”%s”

en: architectural extensions must be specified in alphabetical order
fi: arkkitehtuurilaajennukset on määriteltävä aakkosjärjestyksessä

en: missing cpu name `%s'
fi: puuttuva prosessorinimi ”%s”

en: unknown cpu `%s'
fi: tuntematon prosessori ”%s”

en: missing architecture name `%s'
fi: puuttuva arkkitehtuurinimi ”%s”

en: unknown architecture `%s'
fi: tuntematon arkkitehtuuri ”%s”

en: unknown floating point format `%s'
fi: tuntematon liukulukumuoto ”%s”

en: unknown floating point abi `%s'
fi: tuntematon liukuluku-abi ”%s”

en: unknown EABI `%s'
fi: tuntematon EABI ”%s”

en: unknown implicit IT mode `%s', should be arm, thumb, always, or never.
fi: tuntematon implisiittinen IT-tila ”%s”, pitäisi olla arm, thumb, always, tai never.

en: <cpu name>	  assemble for CPU <cpu name>
fi: <prosessorinimi>	  assembloi prosessorille <prosessorinimi>

en: <arch name>	  assemble for architecture <arch name>
fi: <arkkitehtuurinimi>	  assembloi arkkitehtuurille <arkkitehtuurinimi>

en: <fpu name>	  assemble for FPU architecture <fpu name>
fi: <fpu-nimi>	  assembloi FPU-arkkitehtuurille <fpu-nimi>

en: <abi>	  assemble for floating point ABI <abi>
fi: <abi>	  assembloi liukuluku-ABI:lle <abi>

en: <ver>		  assemble for eabi version <ver>
fi: <ver>		  assembloi eabi-versiolle <ver>

en: <mode>	  controls implicit insertion of IT instructions
fi: <mode>	  ohjaa IT-käskyjen implisiittistä lisäämistä

en: option `-%c%s' is deprecated: %s
fi: valitsin ”-%c%s” on poistettu käytöstä: %s

en:  ARM-specific assembler options:
fi:  ARM-kohtaisia assemblerivalitsimia:

en:   -EB                     assemble code for a big-endian cpu
fi:   -EB                     assembloi koodi ”big-endian”-tyyppiselle prosessorille

en:   -EL                     assemble code for a little-endian cpu
fi:   -EL                     assembloi koodi ”little-endian”-tyyppiselle prosessorille

en:   --fix-v4bx              Allow BX in ARMv4 code
fi:   --fix-v4bx              Salli BX ARMv4-koodissa

en: architectural extension `%s' is not allowed for the current base architecture
fi: arkkitehtuurilaajennus ”%s” ei ole sallittu nykyisessä perusarkkitehtuurissa

en: Known MCU names:
fi: Tunnetut MCU-nimet:

en: AVR Assembler options:
      -mmcu=[avr-name] select microcontroller variant
                       [avr-name] can be:
                       avr1  - classic AVR core without data RAM
                       avr2  - classic AVR core with up to 8K program memory
                       avr25 - classic AVR core with up to 8K program memory
                               plus the MOVW instruction
                       avr3  - classic AVR core with up to 64K program memory
                       avr31 - classic AVR core with up to 128K program memory
                       avr35 - classic AVR core with up to 64K program memory
                               plus the MOVW instruction
                       avr4  - enhanced AVR core with up to 8K program memory
                       avr5  - enhanced AVR core with up to 64K program memory
                       avr51 - enhanced AVR core with up to 128K program memory
                       avr6  - enhanced AVR core with up to 256K program memory
                       avrxmega3 - XMEGA, > 8K, <= 64K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega4 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega5 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega6 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega7 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, > 64K RAM
                       or immediate microcontroller name.
fi: AVR-valitsimet:
      -mmcu=[avr-nimi] valitse mikrokontrollerivariantti
                       [avr-nimi] voi olla:
                       avr1  - klassinen AVR-ydin ilman data-RAM -muistia
                       avr2  - klassinen AVR-ydin aina 8 kilotavuun ohjelmamuistia
                       avr25 - klassinen AVR-ydin aina 8 kilotavuun ohjelmamuistia
                               plus MOVW-käsky
                       avr3  - klassinen AVR-ydin aina 64 kilotavua ohjelmamuistia
                       avr31 - klassinen AVR-ydin aina 128 kilotavua ohjelmamuistia
                       avr35 - classic AVR-ydin aina 64 kilotavua ohjelmamuistia
                               plus MOVW-käsky
                       avr4  - laajennettu AVR-ydin aina 8 kilotavua ohjelmamuistia
                       avr5  - laajennettu AVR-ydin aina 64 kilotavua ohjelmamuistia
                       avr51 - laajennettu AVR-ydin aina 128 kilotavua ohjelmamuistia
                       avr6  - laajennettu AVR-ydin aina 256 kilotavua ohjelmamuistia
                       avrxmega3 - XMEGA, > 8K, <= 64K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega4 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega5 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega6 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega7 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, > 64K RAM
                       tai suoran muistiosoituksen mikrokontrollerinimi.

en:   -mall-opcodes    accept all AVR opcodes, even if not supported by MCU
      -mno-skip-bug    disable warnings for skipping two-word instructions
                       (default for avr4, avr5)
      -mno-wrap        reject rjmp/rcall instructions with 8K wrap-around
                       (default for avr3, avr5)
fi:   -mall-opcodes    hyväksyy kaikki AVR-käskykoodit, vaikka MCU ei tue sitä
      -mno-skip-bug    ottaa pois käytöstä varoitukset kaksisanaisten käskyjen ylihyppäämisestä
                       (oletus avr4:lle, avr5:lle)
      -mno-wrap        hylkää ”rjmp/rcall”-käskyt 8 kilotavun laskurikierrolla
                       (oletus avr3:lle, avr5:lle)

en: unknown MCU: %s
fi: tuntematon MCU: %s

en: redefinition of mcu type `%s' to `%s'
fi: mcu-tyypin uudelleenmäärittely nimestä ”%s” nimeen ”%s”

en: constant value required
fi: vakioarvo vaadittu

en: number must be positive and less than %d
fi: numeron on oltava positiivinen ja pienempi kuin %d

en: constant out of 8-bit range: %d
fi: vakio 8-bittialueen ulkopuolella: %d

en: illegal expression
fi: luvaton lauseke

en: `)' required
fi: ”)” vaadittu

en: register r16-r23 required
fi: rekisteri ”r16-r23” vaadittu

en: register number above 15 required
fi: vaadittu rekisterinumero, joka on arvon 15 yläpuolella

en: even register number required
fi: parillinen rekisterinumero vaadittu

en: register r24, r26, r28 or r30 required
fi: rekisteri r24, r26, r28 tai r30 vaadittu

en: register name or number from 0 to 31 required
fi: rekisterinimi tai numero arvosta 0 arvoon 31 vaadittu

en: pointer register (X, Y or Z) required
fi: osoitinrekisteri (X, Y tai Z) vaadittu

en: cannot both predecrement and postincrement
fi: ei voi sekä ennakkoaskelvähentää että jälkiaskellisätä

en: addressing mode not supported
fi: osoitteenmuodostustila ei ole tuettu

en: can't predecrement
fi: ei voi ennakkoaskelvähentää

en: pointer register Z required
fi: osoitinrekisteri Z vaadittu

en: postincrement not supported
fi: jälkiaskelkasvatusta ei ole tuettu

en: pointer register (Y or Z) required
fi: osoitinrekisteri (Y tai Z) vaadittu

en: unknown constraint `%c'
fi: tuntematon rajoite ”%c”

en: `,' required
fi: ”,” vaadittu

en: undefined combination of operands
fi: määrittelemätön operandien yhdistelmä

en: skipping two-word instruction
fi: hypätään kaksisanakäskyn ylitse

en: odd address operand: %ld
fi: pariton osoiteoperandi: %ld

en: operand out of range: %ld
fi: operandi lukualueen ulkopuolella: %ld

en: line %d: unknown relocation type: 0x%x
fi: rivi %d: tuntematon sijoitustyyppi: 0x%x

en: only constant expression allowed
fi: vain vakiolauseke sallittu

note: xgettext:c-format.
en: reloc %d not supported by object file format
fi: objektitiedostomuoto ei tue ”reloc”-tyyppiä %d

en: can't find opcode
fi: käskykoodia ei löydy

en: illegal opcode %s for mcu %s
fi: luvaton käskykoodi %s mikrokontrollerille %s

en: garbage at end of line
fi: roskaa rivin lopussa

en: illegal %srelocation size: %d
fi: luvaton ’%s’-sijoituskoko: %d

en: missing ')'
fi: puuttuva ’)’

en:  Blackfin specific assembler options:
fi:  Blackfin-kohtaiset assembleri-valitsimet:

en:   -mcpu=<cpu[-sirevision]> specify the name of the target CPU
fi:   -mcpu=<cpu[-sirevision]> määritä kohdeprosessorin nimi

en:   -mfdpic                  assemble for the FDPIC ABI
fi:   -mfdpic                  assembloi FDPIC ABI:lle

en:   -mno-fdpic/-mnopic       disable -mfdpic
fi:   -mno-fdpic/-mnopic       ota pois käytöstä -mfdpic

en: Could not set architecture and machine.
fi: Ei voitu asettaa arkkitehtuuria ja konetta.

en: Parse failed.
fi: Jäsentäminen epäonnistui.

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_10
fi: pcrel liian kaukana BFD_RELOC_BFIN_10

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_12
fi: pcrel liian kaukana BFD_RELOC_BFIN_12

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_24
fi: pcrel liian kaukana BFD_RELOC_BFIN_24

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_5
fi: pcrel liian kaukana BFD_RELOC_BFIN_5

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_11_PCREL
fi: pcrel liian kaukana BFD_RELOC_BFIN_11_PCREL

en: rel too far BFD_RELOC_8
fi: rel liian kaukana BFD_RELOC_8

en: rel too far BFD_RELOC_16
fi: rel liian kaukana BFD_RELOC_16

en: using a bit field width of zero
fi: käytetään nollakokoista bittikenttäleveyttä

en: field width "%s" too complex for a bitfield
fi: kenttäleveys ”%s” liian mutkikas bittikentälle

en: field width %lu too big to fit in %d bytes: truncated to %d bits
fi: kenttäleveys %lu liian suuri sopimaan %d tavuun: typistetty %d:n bittiin

en: field value "%s" too complex for a bitfield
fi: kenttäarvo ”%s” liian mutkikas bittikentälle

en: Unknown register pair - index relative mode: `%d'
fi: Tuntematon rekisteripari - indeksisuhteellinen tila: ”%d”

en: can't resolve `%s' {%s section} - `%s' {%s section}
fi: ei voi ratkaista lausekkeen ”%s” {%s lohko} eroa lausekkeeseen ”%s” {%s lohko}

en: internal error: reloc %d (`%s') not supported by object file format
fi: sisäinen virhe: reloc-tyyppi %d (”%s”) ei ole objektitiedostomuodon tukema

en: GOT already in symbol table
fi: GOT on jo symbolitaulussa

en: Virtual memory exhausted
fi: Virtuaalimuisti loppui

en: Internal Error:  Can't hash %s: %s
fi: Sisäinen virhe:  Ei voida sekasummata ’%s’-rekisteriä: %s

en: Can't hash `%s': %s
fi: Ei voida sekasummata ”%s”-muistikasta: %s

en: (unknown reason)
fi: (tuntematon syy)

note: Missing or bad expr becomes absolute 0.
en: missing or invalid displacement expression `%s' taken as 0
fi: puuttuvaa tai virheellistä siirtymälauseketta ”%s” pidetään nollana

en: GOT bad expression with %s.
fi: GOT virheellinen lauseke kohteen %s kanssa.

en: operand %d: illegal use expression: `%s`
fi: operandi %d: luvaton käyttölauseke: ”%s”

en: Unknown register: `%d'
fi: Tuntematon rekisteri: ”%d”

note: Issue a error message when register is illegal.
en: Illegal register (`%s') in Instruction: `%s'
fi: Luvaton rekisteri (”%s”) käskyssä: ”%s”

en: Illegal register `%s' in Instruction `%s'
fi: Luvaton rekisteri ”%s” käskyssä ”%s”

en: Illegal register pair `%s' in Instruction `%s'
fi: Luvaton rekisteripari ”%s” käskyssä ”%s”

en: unmatched '['
fi: täsmäämätön ’[’

en: garbage after index spec ignored
fi: roskaa indeksimäärittelyn jälkeen ei otettu huomioon

en: Illegal operands (whitespace): `%s'
fi: Luvattomat operandit (tyhjetila): ”%s”

en: Missing matching brackets : `%s'
fi: Puuttuvat täsmäävät sulkeet : ”%s”

en: Unknown exception: `%s'
fi: Tuntematon poikkeus: ”%s”

en: Illegal `cinv' parameter: `%c'
fi: Luvaton ”cinv”-käskyparametri: ”%c”

en: Unknown register pair: `%d'
fi: Tuntematon rekisteripari: ”%d”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal register pair (`%s') in Instruction: `%s'
fi: Luvaton rekisteripari (”%s”) käskyssä: ”%s”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal index register pair (`%s') in Instruction: `%s'
fi: Luvaton indeksirekisteripari (”%s”) käskyssä: ”%s”

en: Unknown processor register : `%d'
fi: Tuntematon prosessorirekisteri : ”%d”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal processor register (`%s') in Instruction: `%s'
fi: Luvaton prosessorirekisteri (”%s”) käskyssä: ”%s”

en: Unknown processor register (32 bit) : `%d'
fi: Tuntematon prosessorirekisteri (32-bittinen) : ”%d”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal 32 bit - processor register (`%s') in Instruction: `%s'
fi: Luvaton 32-bittinen prosessorirekisteri (”%s”) käskyssä: ”%s”

en: Same src/dest register is used (`r%d'), result is undefined
fi: Käytetään samaa lähde- ja kohderekisteriä (”r%d”), tulos on määrittelemätön

en: RA register is saved twice.
fi: RA-rekisteri on tallennettu kahdesti.

en: `%s' Illegal use of registers.
fi: ”%s” Luvaton rekisterien käyttö.

en: `%s' Illegal count-register combination.
fi: ”%s” Luvaton ’count’-vakion ja rekisterin yhdistelmä.

en: `%s' Illegal use of register.
fi: ”%s” Luvaton rekisterikäyttö.

en: `%s' has undefined result
fi: ”%s” on määrittelemätön tulos

en: Same src/dest register is used (`r%d'),result is undefined
fi: Käytetään samaa lähde- ja kohderekisteriä (”r%d”), tulos on määrittelemätön

en: Incorrect number of operands
fi: Virheellinen operandien lukumäärä

en: Illegal type of operand (arg %d)
fi: Luvaton operandityyppi (argumentti %d)

en: Operand out of range (arg %d)
fi: Operandi lukualueen ulkopuolella (argumentti %d)

en: Operand has odd displacement (arg %d)
fi: Operandilla on pariton siirtymä (argumentti %d)

en: Illegal operand (arg %d)
fi: Luvaton operandi (argumentti %d)

note: Give an error if a frag containing code is not aligned to a 2-byte boundary.
en: instruction address is not a multiple of 2
fi: käskyosoite ei ole kahden monikerta

en: Unknown opcode: `%s'
fi: Tuntematon käskykoodi: ”%s”

en: internal inconsistency problem in %s: fr_symbol %lx
fi: sisäinen epäjohdonmukaisuuspulma funktiossa %s: fr_symbol %lx

en: internal inconsistency problem in %s: resolved symbol
fi: sisäinen epäjohdonmukaisuuspulma funktiossa %s: ratkaistu symboli

en: internal inconsistency problem in %s: fr_subtype %d
fi: sisäinen epäjohdonmukaisuuspulma funktiossa %s: fr_subtype %d

en: Relaxation to long branches for .arch common_v10_v32 not implemented
fi: Lieventäminen pitkiin haarautumisiin kohteelle ”.arch common_v10_v32” ei ole toteutettu

en: Complicated LAPC target operand is not a multiple of two.  Use LAPC.D
fi: Mutkikas LAPC-kohdeoperandi ei ole kahden monikerta.  Käytä ”LAPC.D”

en: Internal error found in md_convert_frag: offset %ld.  Please report this.
fi: Sisäinen virhe löydettiin kohteessa ”md_convert_frag”: siirrososoite %ld.  Ilmoita tästä virheestä.

en: internal inconsistency in %s: bdapq no symbol
fi: sisäinen epäjohdonmukaisuus funktiossa %s: ”bdapq” ei ole symboli

en: internal inconsistency in %s: bdap.w with no symbol
fi: sisäinen epäjohdonmukaisuus funktiossa %s: ”bdap.w” ilman symbolia

en: section alignment must be >= 4 bytes to check MULS/MULU safeness
fi: lohkotasauksen on oltava >= 4 tavua ”MULS/MULU”:n turvallisuuden tarkistamiseksi

en: dangerous MULS/MULU location; give it higher alignment
fi: vaarallinen ”MULS/MULU”-sijainti: anna sille suurempi tasaus

note: Bail out for compatibility mode.  (It seems it can be implemented, perhaps with a 10-byte sequence: "move.d NNNN,$pc/$acr", "jump $acr", "nop"; but doesn't seem worth it at the moment.)
en: Out-of-range .word offset handling is not implemented for .arch common_v10_v32
fi: Lukualueen ulkopuolista ”.word”-siirrososoitekäsittelyä ei ole toteutettu ”.arch common_v10_v32”:lle

en: .word case-table handling failed: table too large
fi: .word-kastitaulukon käsittely epäonnistui: taulu on liian suuri

en: Buggy opcode: `%s' "%s"
fi: Virheellinen käskykoodi: ”%s” ”%s”

en: Immediate value not in 5 bit unsigned range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 5-bittisessä etumerkittömässä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 4 bit unsigned range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 4-bittisessä etumerkittömässä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 6 bit range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 6-bittisessä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 6 bit unsigned range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 6-bittisessä etumerkittömässä lukualueessa: %ld

note: Others have a generic warning.
en: Unimplemented register `%s' specified
fi: Toteuttamaton rekisteri ”%s” määritelty

note: We've come to the end of instructions with this opcode, so it must be an error.
en: Illegal operands
fi: Luvattomat operandit

en: Immediate value not in 8 bit range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 8-bittisessä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 16 bit range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 16-bittisessä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 8 bit signed range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 8-bittisessä etumerkillisessä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 8 bit unsigned range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 8-bittisessä etumerkittömässä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 16 bit signed range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 16-bittisessä etumerkillisessä lukualueessa: %ld

en: Immediate value not in 16 bit unsigned range: %ld
fi: Suora muistiosoitusarvo ei ole 16-bittisessä etumerkittömässä lukualueessa: %ld

en: TLS relocation size does not match operand size
fi: TLS-sijoituskoko ei täsmää operandikoon kanssa

en: PIC relocation size does not match operand size
fi: PIC-sijoituskoko ei täsmää operandikoon kanssa

en: Calling gen_cond_branch_32 for .arch common_v10_v32
fi: Kutsutaan ”gen_cond_branch_32”-haarautumista ”.arch common_v10_v32”-arkkitehtuurille

en: 32-bit conditional branch generated
fi: 32-bittinen ehdollinen haarautuminen tuotettu

en: Complex expression not supported
fi: Kompleksilauseketta ei tueta

note: FIXME:  Is this function mentioned in the internals.texi manual?  If not, add it.
en: Bad call to md_atof () - floating point formats are not supported
fi: Virheellinen kutsu md_atof ()-funktioon, liukulukumuotoja ei ole tuettu

en: PC-relative relocation must be trivially resolved
fi: Ohjelmalaskurisuhteellisen sijoituksen on oltava yksinkertaisesti ratkaistu

en: Value not in 16 bit range: %ld
fi: Arvo ei ole 16-bittialueella: %ld

en: Value not in 16 bit signed range: %ld
fi: Arvo ei ole etumerkillisellä 16-bittialueella: %ld

en: Value not in 8 bit range: %ld
fi: Arvo ei ole 8-bittialueella: %ld

en: Value not in 8 bit signed range: %ld
fi: Arvo ei ole etumerkillisellä 8-bittialueella: %ld

en: Value not in 4 bit unsigned range: %ld
fi: Arvo ei ole 4-bittialueella: %ld

en: Value not in 5 bit unsigned range: %ld
fi: Arvo ei ole 5-bittialueella: %ld

en: Value not in 6 bit range: %ld
fi: Arvo ei ole 6-bittialueella: %ld

en: Value not in 6 bit unsigned range: %ld
fi: Arvo ei ole 6-bittialueella: %ld

en: Please use --help to see usage and options for this assembler.
fi: Käytä ”--help”-valitsinta nähdäksesi käytön ja valitsimet tälle assemblerille.

en: --no-underscore is invalid with a.out format
fi: ”--no-underscore”-valitsin on virheellinen ’a.out’-muodon kanssa

en: --pic is invalid for this object format
fi: --pic on virheellinen tälle objektitiedostomuodolle

en: invalid <arch> in --march=<arch>: %s
fi: virheellinen <arkkitehtuuri> ”--march=<arkkitehtuuri>”-valitsimessa: %s

en: Semantics error.  This type of operand can not be relocated, it must be an assembly-time constant
fi: Semanttinen virhe.  Tätä operandityyppiä ei voi sijoittaa, sen on oltava assembly-aikainen vakio

en: Cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
fi: Ei voida tuottaa sijoitustyyppiä symbolille %s, koodi %s

note: The messages are formatted to line up with the generic options.
en: CRIS-specific options:
fi: CRIS-kohtaiset valitsimet:

en:   -h, -H                  Don't execute, print this help text.  Deprecated.
fi:   -h, -H                  Älä suorita, tulosta tämä opasteteksti.  Poistettu käytöstä.

en:   -N                      Warn when branches are expanded to jumps.
fi:   -N                      Varoita kun haarautumisia on laajennettu hyppyihin.

en:   --underscore            User symbols are normally prepended with underscore.
fi:   --underscore            Käyttäjäsymbolien eteen on normaalisti lisätty alaviiva.

en:                           Registers will not need any prefix.
fi:                           Rekisterit eivät tarvitse mitään etuliitettä.

en:   --no-underscore         User symbols do not have any prefix.
fi:   --no-underscore         Käyttäjäsymboleissa ei ole mitään etuliitettä.

en:                           Registers will require a `$'-prefix.
fi:                           Rekisterit vaativat ”$”-etuliitteen.

en:   --pic			Enable generation of position-independent code.
fi:   --pic			Ota käyttöön paikkariippumattoman koodin tuottaminen.

en:   --march=<arch>		Generate code for <arch>.  Valid choices for <arch>
    				are v0_v10, v10, v32 and common_v10_v32.
fi:   --march=<arkkitehtuuri>		Tuota koodia <arkkitehtuuri>:lle.  Voimassa olevat valinnat <arkkitehtuuri>:lle
    				ovat v0_v10, v10, v32 ja common_v10_v32.

en: Invalid relocation
fi: Virheellinen sijoitus

en: Invalid pc-relative relocation
fi: Virheellinen ohjelmalaskurisuhteellinen sijoitus

en: Adjusted signed .word (%ld) overflows: `switch'-statement too large.
fi: Säädetyn etumerkkillisen ”.word”-siirroksen (%ld) ylivuodot: ”switch”-lause liian suuri.

en: .syntax %s requires command-line option `--underscore'
fi: ’.syntax’-symboli %s vaatii komentorivivalitsimen ”--underscore”

en: .syntax %s requires command-line option `--no-underscore'
fi: ’.syntax’-symboli %s vaatii komentorivivalitsimen ”--no-underscore”

en: Unknown .syntax operand
fi: Tuntematon ’.syntax’-operandi

en: Pseudodirective .file is only valid when generating ELF
fi: Näennäisdirektiivi ”.file” on voimassa vain kun tuotetaan ELF-tiedostoa

en: Pseudodirective .loc is only valid when generating ELF
fi: Näennäisdirektiivi ”.loc” on voimassa vain kun tuotetaan ELF-tiedostoa

en: internal inconsistency problem: %s called for %d bytes
fi: sisäinen yhteensopimattomuuspulma: %s kutsuttu %d tavulle

en: unknown operand to .arch
fi: tuntematon operandi ”.arch”-arkkitehtuuriin

en: .arch <arch> requires a matching --march=... option
fi: ”.arch” <arkkitehtuuri> vaatii täsmäävän --march=... valitsimen

en: Illegal Scale - `%d'
fi: Luvaton ’Scale’-arvo: ”%d”

en: Illegal Co-processor register in Instruction `%s'
fi: Luvaton apuprosessorirekisteri käskyssä ”%s”

en: Illegal Co-processor special register in Instruction `%s'
fi: Luvaton apuprosessorierikoisrekisteri käskyssä ”%s”

en: Invalid DISPU4 operand value (arg %d)
fi: Virheellinen ”DISPU4”-operandiarvo (argumentti %d)

en: Invalid CST4 operand value (arg %d)
fi: Virheellinen ”CST4”-operandiarvo (argumentti %d)

en: Operand value is not within upper 64 KB (arg %d)
fi: Operandiarvo ei ole ylemmän 64:n kilotavun sisällä (argumentti %d)

en: Invalid Register in Register List
fi: Virheellinen rekisteri rekisteriluettelossa

en: Illegal register `%s' in cop-register list
fi: Luvaton rekisteri ”%s” cop-rekisteriluettelossa

en: Illegal register `%s' in cop-special-register list
fi: Luvaton rekisteri ”%s” cop-erikoisrekisteriluettelossa

en: Illegal register `%s' in user register list
fi: Luvaton rekisteri ”%s” käyttäjärekisteriluettelossa

en: Illegal register `%s' in register list
fi: Luvaton rekisteri ”%s” rekisteriluettelossa

en: Maximum %d bits may be set in `mask16' operand
fi: Korkeintaan %d bittiä saa asettaa ”mask16”-operandissa

en: rest of line ignored; first ignored character is `%c'
fi: rivin loppua ei otettu huomioon: ensimmäinen ei-huomioon-otettu merkki on ”%c”

en: Illegal `mask16' operand, operation is undefined - `%s'
fi: Luvaton ”mask16”-operandi, toiminto on määrittelemätön - ”%s”

note: HI can't be specified without LO (and vise-versa).
en: HI/LO registers should be specified together
fi: ”HI/LO”-rekisterit pitäisi määritellä yhdessä

en: HI/LO registers should be specified without additional registers
fi: ”HI/LO”-rekisterit pitäisi määritellä ilman lisärekistereitä

en: D10V options:
    -O                      Optimize.  Will do some operations in parallel.
    --gstabs-packing        Pack adjacent short instructions together even
                            when --gstabs is specified.  On by default.
    --no-gstabs-packing     If --gstabs is specified, do not pack adjacent
                            instructions together.
fi: D10V-valitsimet:
    -O                      Optimoi.  Tekee joitakin toimintoja rinnakkain.
    --gstabs-packing        Pakkaa vierekkäiset ’short’-käskyt yhteen jopa silloin
                            kun ’--gstabs’-valitsin on määritelty.  Päällä oletuksena.
    --no-gstabs-packing     Jos ’--gstabs’-valitsin on määritelty, älä pakkaa vierekkäisiä
                            käskyjä yhteen.

en: operand is not an immediate
fi: operandi ei ole suora muistiosoitusarvo

en: operand out of range: %lu
fi: operandi lukualueen ulkopuolella: %lu

en: Instruction must be executed in parallel with another instruction.
fi: Käskyn on oltava suoritettu rinnan toisen käskyn kanssa.

en: packing conflict: %s must dispatch sequentially
fi: pakkausristiriita: %s täytyy lähettää peräkkäin

en: resource conflict (R%d)
fi: resurssiristiriita (R%d)

en: resource conflict (A%d)
fi: resurssiristiriita (A%d)

en: resource conflict (PSW)
fi: resurssiristiriita (PSW)

en: resource conflict (C flag)
fi: resurssiristiriita (C-lippu)

en: resource conflict (F flag)
fi: resurssiristiriita (F-lippu)

en: Instruction must be executed in parallel
fi: Käsky on suoritettava rinnalla

en: Long instructions may not be combined.
fi: Pitkiä käskyjä ei voi yhdistellä.

en: One of these instructions may not be executed in parallel.
fi: Yhtä näistä käskyistä ei voi suorittaa rinnan.

en: Two IU instructions may not be executed in parallel
fi: Kahta ’IU’-käskyä ei voi suorittaa rinnan

en: Swapping instruction order
fi: Vaihdetaan käskyn järjestystä

en: Two MU instructions may not be executed in parallel
fi: Kahta ’MU’-käskyä ei voi suorittaa rinnan

en: IU instruction may not be in the left container
fi: ’IU’-käsky ei voi olla jäljellä säiliössä

en: Instruction in R container is squashed by flow control instruction in L container.
fi: Käsky R-säiliössä on L-säiliön virtaohjauskäskyn puristama.

en: MU instruction may not be in the right container
fi: ’MU’-käsky ei voi olla oikeassa säiliössä

en: unknown execution type passed to write_2_short()
fi: tuntematon suoritustyyppi välitetty funktioon write_2_short()

en: bad opcode or operands
fi: virheellinen käskykoodi tai operandit

en: value out of range
fi: arvo lukualueen ulkopuolella

en: illegal operand - register name found where none expected
fi: luvaton operandi tai rekisterinimi löytyi sieltä missä sellaista ei odotettu

en: Register number must be EVEN
fi: Rekisterinumeron on oltava PARILLINEN

en: Unsupported use of sp
fi: ei-tuettu pino-osoitinkäyttö

en: cr%ld is a reserved control register
fi: ’cr%ld’ on varattu ohjausrekisteri

en: line %d: rep or repi must include at least 4 instructions
fi: rivi %d: ”rep” tai ”repi” täytyy sisältää vähintään 4 käskyä

en: can't find previous opcode
fi: ei voida löytää edellistä käskykoodia

en: could not assemble: %s
fi: ei voitu assembloida: %s

en: Unable to mix instructions as specified
fi: Ei voi sekoittaa käskyjä kuten määritelty

en: Register name %s conflicts with symbol of the same name
fi: Rekisterinimi %s ristiriidassa samannimisen symbolin kanssa

en: 
    D30V options:
    -O                      Make adjacent short instructions parallel if possible.
    -n                      Warn about all NOPs inserted by the assembler.
    -N			Warn about NOPs inserted after word multiplies.
    -c                      Warn about symbols whoes names match register names.
    -C                      Opposite of -C.  -c is the default.
fi: 
    D30V-valitsimet:
    -O                      Tee viereisistä ’short’-käskyistä rinnakkaisia, jos mahdollista.
    -n                      Varoita kaikista assemblerin lisäämistä NOP-käskyistä.
    -N			Varoita NOP-käskyistä, jotka on lisätty useiden sanojen jälkeen.
    -c                      Varoita symboleista, joiden nimet täsmäävät rekisterinimien kanssa.
    -C                      ’-C’-valitsimen vastakohta.  ’-c’ on oletus.

en: unexpected 12-bit reloc type
fi: odottamaton 12-bittinen reloc-tyyppi

en: unexpected 18-bit reloc type
fi: odottamaton 18-bittinen reloc-tyyppi

en: %s NOP inserted
fi: %s NOP-käsky lisätty

en: sequential
fi: peräkkäinen

en: parallel
fi: rinnakkainen

en: Instructions may not be executed in parallel
fi: Käskyjä ei voi suorittaa rinnakkain

en: Executing %s in IU may not work
fi: Kohteen %s suoritus ’IU’:ssa ei voi toimia

en: Executing %s in IU may not work in parallel execution
fi: Kohteen %s suoritus ’IU’:ssa ei voi toimia rinnansuorituksessa

en: special left instruction `%s' kills instruction `%s' in right container
fi: erityinen vasen käsky ”%s” tappaa käskyn ”%s” oikeassa säiliössä

en: Executing %s in reverse serial with %s may not work
fi: Suorittaminen %s käänteisesti peräkkäin %s:lla ei voi toimia

en: Executing %s in IU in reverse serial may not work
fi: Suorittaminen %s kohteessa IU käänteisesti peräkkäin ei voi toimia

en: Odd numbered register used as target of multi-register instruction
fi: Paritonnumeroista rekisteriä käytetty monirekisterikäskyn kohteena

en: unknown condition code: %s
fi: tuntematon ehtokoodi: %s

en: cmpu doesn't support condition code %s
fi: ’cmpu’ ei tue ehtokoodia %s

en: unknown opcode: %s
fi: tuntematon käskykoodi: %s

en: operands for opcode `%s' do not match any valid format
fi: operandit käskykoodille ”%s” ei täsmää minkään voimassa olevan muodon kanssa

en: Cannot assemble instruction
fi: Ei voida kääntää konekielelle käskyä

en: First opcode is long.  Unable to mix instructions as specified.
fi: Ensimmäinen käskykoodi on pitkä.  Ei voida sekoittaa käskyjä kuten määritelty.

en: word of NOPs added between word multiply and load
fi: word-kokoisia NOP-käskyjä lisätty word-kokoisen kertolaskun ja latauksen väliin

en: word of NOPs added between word multiply and 16-bit multiply
fi: word-kokoisia NOP-käskyjä lisätty word-kokoisen kertolaskun ja 16-bittisen kertolaskun väliin

en: Instruction uses long version, so it cannot be mixed as specified
fi: Käsky käyttää pitkää versiota, joten sitä ei voida sekoittaa kuten määritelty

en: value too large to fit in %d bits
fi: arvo liian suuri sopimaan %d bittiin

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a byte
fi: rivi %d: ei voida sijoittaa symbolin ’%s’ osoitetta byte-muuttujaan

en: line %d: unable to place value %lx into a byte
fi: rivi %d: ei voida sijoittaa arvoa %lx byte-muuttujaan

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a short
fi: rivi %d: ei voida sijoittaa symbolin ’%s’ osoitetta short-muuttujaan

en: line %d: unable to place value %lx into a short
fi: rivi %d: ei voida sijoittaa arvoa %lx short-muuttujaan

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a quad
fi: rivi %d: ei voida sijoittaa symbolin ’%s’ osoitetta quad-muuttujaan

en: Alignment too large: %d assumed
fi: Tasaus on liian suuri: %d otaksuttu

en: missing .proc
fi: puuttuva ”.proc”

en: .endfunc missing for previous .proc
fi: ”.endfunc” puuttuu edelliselle ”.proc”:lle

en: internal error: can't hash `%s': %s
fi: sisäinen virhe: ei voi sekasummata käskykoodia ”%s”: %s

note: Probably a memory allocation problem?  Give up now.
en: Broken assembler.  No assembly attempted.
fi: Rikkinäinen assembleri.  Ei yritetty käännöstä.

en: Bad operand for a load instruction: <%s>
fi: Virheellinen operandi latauskäskylle: <%s>

en: Bad operand for a store instruction: <%s>
fi: Virheellinen operandi tallennuskäskylle: <%s>

en: Expression Error for operand modifier %%hi/%%lo
fi: Lausekevirhe operandimääritteelle %%hi/%%lo

en: Invalid expression after %%%%
fi: Virheellinen lauseke ”%%%%”:n jälkeen

en: Unknown opcode `%s'.
fi: Tuntematon käskykoodi ”%s”.

en: Can not set dlx_skip_hi16_flag
fi: Ei voida asettaa ”dlx_skip_hi16_flag”-lippua

en: Missing arguments for opcode <%s>.
fi: Puuttuvat argumentit käskykoodille <%s>.

en: Too many operands: %s
fi: Liian monia operandeja: %s

en: Both the_insn.HI and the_insn.LO are set : %s
fi: Sekä ”the_insn.HI” että ”the_insn.LO” on asetettu : %s

en: failed regnum sanity check.
fi: rekisterinumeron järkevyystarkistus ei onnistunut.

en: failed general register sanity check.
fi: yleisrekisterin järkevyystarkistus ei onnistunut.

note: Types or values of args don't match.
en: Invalid operands
fi: Virheelliset operandit

en: label "$%d" redefined
fi: tunniste ”$%d” määritelty uudelleen

en: Invalid expression after # number
fi: Virheellinen lauseke ”#”-numeron jälkeen

en: EPIPHANY specific command line options:
fi: EPIPHANY-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en: register number too large for push/pop
fi: rekisterinumero liian suuri push- tai pop-käskylle

en: register is out of order
fi: rekisteri on sopimaton

en: bad register list
fi: virheellinen rekisteriluettelo

en: malformed reglist in push/pop
fi: vääränmuotoinen rekisteriluettelo push- tai pop-komennossa

note: Checks for behavioral restrictions on LD/ST instructions.
en: destination register modified by displacement-post-modified address
fi: displacement-post-modified-osoite muokannut kohderekisteriä

en: ldrd/strd requires even:odd register pair
fi: ldrd- tai strd-käsky vaatii parillinen:pariton-rekisteriparin

en: Addend to unresolved symbol not on word boundary.
fi: Yhteenlaskettava ratkaisemattomaan symboliin ei ole word-rajalla.

en:  FR30 specific command line options:
fi:  FR30-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en: Instruction %s not allowed in a delay slot.
fi: Käsky %s ei ole sallittu viivevälissä.

en: Unknown cpu -mcpu=%s
fi: Tuntematon prosessori -mcpu=%s

en: FRV specific command line options:
fi: FRV-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en: -G n            Put data <= n bytes in the small data area
fi: -G n            Laita data <= n tavua ”small data”-alueessa

en: -mgpr-32        Mark generated file as only using 32 GPRs
fi: -mgpr-32        Merkitse tuotetut tiedostot vain 32 yleiskäyttörekisteriä käyttävinä

en: -mgpr-64        Mark generated file as using all 64 GPRs
fi: -mgpr-64        Merkitse tuotetut tiedostot vain kaikkia 64 yleiskäyttörekisteriä käyttävinä

en: -mfpr-32        Mark generated file as only using 32 FPRs
fi: -mfpr-32        Merkitse tuotetut tiedostot vain 32 liukulukurekisteriä käyttävinä

en: -mfpr-64        Mark generated file as using all 64 FPRs
fi: -mfpr-64        Merkitse tuotetut tiedostot vain kaikkia 64 liukulukurekisteriä käyttävinä

en: -msoft-float    Mark generated file as using software FP
fi: -msoft-float    Merkitse tuotetut tiedostot ohjelmistoliukulukua käyttävinä

en: -mdword         Mark generated file as using a 8-byte stack alignment
fi: -mdword         Merkitse tuotetut tiedostot 8-tavuista pinotasausta käyttävinä

en: -mno-dword      Mark generated file as using a 4-byte stack alignment
fi: -mno-dword      Merkitse tuotetut tiedostot 4-tavuista pinotasausta käyttävinä

en: -mdouble        Mark generated file as using double precision FP insns
fi: -mdouble        Merkitse tuotetut tiedostot kaksoistarkkuusliukulukukäskyjä käyttävinä

en: -mmedia         Mark generated file as using media insns
fi: -mmedia         Merkitse tuotetut tiedostot mediakäskyjä käyttävinä

en: -mmuladd        Mark generated file as using multiply add/subtract insns
fi: -mmuladd        Merkitse tuotettu tiedosto useita ”lisää/vähennä”-käskyjä käyttävinä

en: -mpack          Allow instructions to be packed
fi: -mpack          Salli käskyjen pakkaamista

en: -mno-pack       Do not allow instructions to be packed
fi: -mno-pack       Älä salli käskyjen pakkaamista

en: -mpic           Mark generated file as using small position independent code
fi: -mpic           Merkitse tuotettu tiedosto small-paikkariippumatonta koodia käyttävänä

en: -mPIC           Mark generated file as using large position independent code
fi: -mPIC           Merkitse tuotettu tiedosto large-paikkariippumatonta koodia käyttävänä

en: -mlibrary-pic   Mark generated file as using position indepedent code for libraries
fi: -mlibrary-pic   Merkitse tuotettu tiedosto paikkariippumatonta koodia kirjastoille käyttävänä

en: -mfdpic         Assemble for the FDPIC ABI
fi: -mfdpic         Assembloi FDPIC ABI:lle

en: -mnopic         Disable -mpic, -mPIC, -mlibrary-pic and -mfdpic
fi: -mnopic         Ottaa pois käytöstä valitsimet -mpic, -mPIC, -mlibrary-pic ja -mfdpic

en:                 Record the cpu type
fi:                 Tallenna prosessorityyppi

en: -mtomcat-stats  Print out stats for tomcat workarounds
fi: -mtomcat-stats  Tulosta tilastot väliaikaisille tomcat-korjauksille

en: -mtomcat-debug  Debug tomcat workarounds
fi: -mtomcat-debug  Vikajäljitä väliaikaiset tomcat-korjaukset

en: VLIW packing used for -mno-pack
fi: ”VLIW”-pakkausta käytetty kohteelle ”-mno-pack”

en: Instruction not supported by this architecture
fi: Käskyä ei tueta tässä arkkitehtuurissa

en: VLIW packing constraint violation
fi: ”VLIW”-pakkausrajoiteristiriita

en: Relocation %s is not safe for %s
fi: Sijoitus %s ei ole turvallinen kohteelle %s

en: new section '%s' defined without attributes - this might cause problems
fi: uusi lohko ”%s” määritelty ilman attribuutteja - tämä saattaa aiheuttaa pulmia

en: Reg not valid for H8/300
fi: Rekisteri ei ole voimassa kohteelle ”H8/300”

en: invalid operand size requested
fi: virheellinen operandikoko pyydetty

en: Invalid register list for ldm/stm
fi: Virheellinen rekisteriluettelo kohteelle ”ldm/stm”

en: mismatch between register and suffix
fi: täsmäämättömyys rekisterin ja loppuliitteen välillä

en: invalid suffix after register.
fi: virheellinen loppuliite rekisterin jälkeen.

en: address too high for vector table jmp/jsr
fi: osoite liian suuri vektoritaululle ”jmp/jsr”

en: Wrong size pointer register for architecture.
fi: Väärä koko arkkitehtuurin osoitinrekisterille

en: expected @(exp, reg16)
fi: odotettiin ”@(exp, reg16)”

en: expected .L, .W or .B for register in indexed addressing mode
fi: odotettiin ”.L”, ”.W” tai ”.B” rekisterille indeksoidussa osoitteenmuodostustilassa

en: expected valid addressing mode for mova: "@(disp, ea.sz),ERn"
fi: odotettiin voimassa olevaa osoitteenmuodostustilaa käskylle ”mova”: ”@(disp, ea.sz),ERn”

en: expected register
fi: odotettiin rekisteriä

en: expected closing paren
fi: odotettiin sulkevaa suljetta

en: can't use high part of register in operand %d
fi: ei voi käyttää rekisterin yläosaa operandissa %d

en: Opcode `%s' with these operand types not available in %s mode
fi: Käskykoodi ”%s” näillä operandityyppeillä ei ole käytettävissä %s-tilassa

en: mismatch between opcode size and operand size
fi: täsmäämättömyys käskykoodin koon ja operandikoon välillä

en: operand %s0x%lx out of range.
fi: operandi %s0x%lx lukualueen ulkopuolella.

en: Can't work out size of operand.
fi: Ei voi ratkaista operandikokoa.

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300 mode
fi: Käskykoodi ”%s” näillä operandityyppeillä ei ole käytettävissä ”H8/300”-tilassa

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300H mode
fi: Käskykoodi ”%s” näillä operandityyppeillä ei ole käytettävissä ”H8/300H”-tilassa

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300S mode
fi: Käskykoodi ”%s” näillä operandityypeillä ei ole käytettävissä ”H8/300S”-tilassa

en: Need #1 or #2 here
fi: Tässä tarvitaan #1 tai #2

en: #4 not valid on H8/300.
fi: ”#4” ei ole voimassa ”H8/300”-prosessorilla.

en: branch operand has odd offset (%lx)
fi: haaroitusoperandilla on pariton siirrososoite (%lx)

en: destination operand must be 16 bit register
fi: kohdeoperandin on oltava 16-bittinen rekisteri

en: source operand must be 8 bit register
fi: lähdeoperandin on oltava 8-bittinen rekisteri

en: destination operand must be 16bit absolute address
fi: kohdeoperandin on oltava 16-bittinen absoluuttinen osoite

en: destination operand must be 8 bit register
fi: kohdeoperandin on oltava 8-bittinen rekisteri

en: source operand must be 16bit absolute address
fi: lähdeoperandin on oltava 16-bittinen absoluuttinen osoite

note: This seems more sane than saying "too many operands".  We'll get here only if the trailing trash starts with a comma. Types or values of args don't match.
en: invalid operands
fi: virheelliset operandit

en: operand/size mis-match
fi: ”operandi/koko”-täsmäämättömyys

en: unknown opcode
fi: tuntematon käskykoodi

en: invalid operand in ldm
fi: virheellinen operandi kohteessa ”ldm”

en: invalid operand in stm
fi: virheellinen operandi kohteessa ”stm”

en: call to tc_aout_fix_to_chars
fi: kutsu kohteeseen ”tc_aout_fix_to_chars ”

en: call to md_convert_frag
fi: kutsu kohteeseen ”md_convert_frag”

en: call to md_estimate_size_before_relax
fi: kutsu kohteeseen ”md_estimate_size_before_relax”

en: Unexpected reference to a symbol in a non-code section
fi: Odottamaton viite symboliin ei-koodilohkossa

en: Difference of symbols in different sections is not supported
fi: Synbolien eroa eri lohkoissa ei tueta

en: Cannot represent relocation type %s
fi: Ei voi edustaa sijoitustyyppiä %s

note: Simple range checking for FIELD against HIGH and LOW bounds. IGNORE is used to suppress the error message. Variant of CHECK_FIELD for use in md_apply_fix and other places where the current file and line number are not valid.
en: Field out of range [%d..%d] (%d).
fi: Kenttä lukualueen ulkopuolella [%d..%d] (%d).

note: Simple alignment checking for FIELD against ALIGN (a power of two). IGNORE is used to suppress the error message.
en: Field not properly aligned [%d] (%d).
fi: Kenttä ei ole tasattu oikein [%d] (%d).

en: Missing .exit
fi: Puuttuva ”.exit”

en: Missing .procend
fi: Puuttuva ”.procend”

en: Invalid field selector.  Assuming F%%.
fi: Virheellinen kenttävalitsin.  Otaksutaan F%%.

en: Bad segment in expression.
fi: Virheellinen segmentti lausekkeessa.

en: Invalid Nullification: (%c)
fi: Virheellinen Nullification: (%c)

en: Cannot handle fixup
fi: Ei voida käsitellä korjausta

en:   -Q                      ignored
fi:   -Q                      ei otettu huomioon

en:   -c                      print a warning if a comment is found
fi:   -c                      tulosta varoitus, jos kommentti löydettiin

en: no hppa_fixup entry for fixup type 0x%x
fi: ei ”hppa_fixup”-tulokohtaa korjaustyyppille 0x%x

en: Unknown relocation encountered in md_apply_fix.
fi: Tuntematon sijoitus kohdattu kohteessa ”md_apply_fix”.

en: Undefined register: '%s'.
fi: Määrittelemätön rekisteri: ’%s’.

en: Non-absolute symbol: '%s'.
fi: Ei-absoluuttinen symboli: ’%s’.

en: Undefined absolute constant: '%s'.
fi: Määrittelemätön absoluuttinen vakio: ’%s’.

en: could not update architecture and machine
fi: ei voitu päivittää arkkitehtuuria ja konetta

en: Invalid FP Compare Condition: %s
fi: Virheellinen liukuluvun vertausehto: %s

en: Invalid FTEST completer: %s
fi: Virheellinen FTEST-täydentäjä: %s

en: Invalid FP Operand Format: %3s
fi: Virheellinen liukulukuoperandimuoto: %3s

en: Bad segment (should be absolute).
fi: Virheellinen segmentti (pitäisi olla absoluuttinen).

en: Invalid argument location: %s
fi: Virheellinen argumenttisijainti: %s

en: Invalid argument description: %d
fi: Virheellinen argumenttikuvaus: %d

en: Invalid Indexed Load Completer.
fi: Virheellinen indeksoitu lataustäydentäjä.

en: Invalid Indexed Load Completer Syntax.
fi: Virheellinen indeksoitu lataustäydentäjäsyntaksi.

en: Invalid Short Load/Store Completer.
fi: Virheellinen ”Short Load/Store”-täydentäjä.

en: Invalid Store Bytes Short Completer
fi: Virheellinen ”Store Bytes Short”-täydentäjä

en: Invalid left/right combination completer
fi: Virheellinen ”vasen/oikea”-yhdistelmätäydentäjä

en: Invalid permutation completer
fi: Virheellinen permutaatiotäydentäjä

en: Invalid Add Condition: %s
fi: Virheellinen ”lisää”-ehto: %s

en: Invalid Add and Branch Condition
fi: Virheellinen ”lisää”- ja ”haarautus”-ehto

en: Invalid Compare/Subtract Condition
fi: Virheellinen ”vertaa”-/”vähennä”-ehto

en: Invalid Branch On Bit Condition: %c
fi: Virheellinen bittipäällä-haarautumisehto: %c

en: Missing Branch On Bit Condition
fi: Puuttuva bittipäällä-haarautumisehto: %c

en: Invalid Compare/Subtract Condition: %s
fi: Virheellinen ”vertaa”-/”vähennä”-ehto: %s

en: Invalid Compare and Branch Condition
fi: Virheellinen ”vertaa”- ja ”haaraudu”-ehto

en: Invalid Logical Instruction Condition.
fi: Virheellinen looginen käskyehto.

en: Invalid Shift/Extract/Deposit Condition.
fi: Virheellinen ”Shift/Extract/Deposit”-ehto.

en: Invalid Unit Instruction Condition.
fi: Virheellinen yksikkökäskyehto.

en: Branch to unaligned address
fi: Haarautuminen tasaamattomaan osoitteeseen

en: Invalid SFU identifier
fi: Virheellinen SFU-tunniste

en: Invalid COPR identifier
fi: Virheellinen COPR-tunniste

en: Invalid Floating Point Operand Format.
fi: Virheellinen liukulukuoperandimuoto.

en: Invalid register for single precision fmpyadd or fmpysub
fi: Virheellinen rekisteri perustarkkuudelle ”fmpyadd” tai ”fmpysub”

en: Invalid operands %s
fi: Virheelliset operandit %s

en: Immediates %d and %d will give undefined behavior.
fi: Suorat muistiosoitusarvot %d ja %d antavat määrittelemättömän käyttäytymisen.

en: Missing function name for .PROC (corrupted label chain)
fi: Puuttuva funktionimi kohteelle ”.PROC” (rikkinäinen nimiöketju)

en: Missing function name for .PROC
fi: Puuttuva funktionimi kohteelle ”.PROC”

en: Argument to .BLOCK/.BLOCKZ must be between 0 and 0x3fffffff
fi: Argumentin kohteeseen ”.BLOCK/.BLOCKZ” on oltava välillä 0...0x3fffffff

en: Invalid .CALL argument: %s
fi: Virheellinen ”.CALL”-argumentti: %s

en: .callinfo is not within a procedure definition
fi: ”.callinfo” ei ole proseduurimäärittelyn sisällä

en: FRAME parameter must be a multiple of 8: %d
fi: FRAME-parameterin on oltava 8:n monikerta: %d

en: Value for ENTRY_GR must be in the range 3..18
fi: Arvon kohteelle ”ENTRY_GR” on oltava lukualueessa 3..18

en: Value for ENTRY_FR must be in the range 12..21
fi: Arvon kohteelle ”ENTRY_FR” on oltava lukualueessa 12..21

en: Value for ENTRY_SR must be 3
fi: Arvon kohteelle ”ENTRY_SR” on oltava 3

en: Invalid .CALLINFO argument: %s
fi: Virheellinen ”.CALLINFO”-argumentti: %s

en: The .ENTER pseudo-op is not supported
fi: Näennäiskäsky ”.ENTER” ei ole tuettu

en: Misplaced .entry. Ignored.
fi: Väärin sijoitettu ”.entry”. Ei otettu huomioon.

en: Missing .callinfo.
fi: Puuttuva ”.callinfo”.

en: .REG expression must be a register
fi: ”.REG”-lausekkeen on oltava rekisteri

en: bad or irreducible absolute expression; zero assumed
fi: virheellinen tai supistumaton absoluuttinen lauseke: nolla otaksuttu

en: .REG must use a label
fi: ”.REG”-lausekkeen on käytettävä nimiötä

en: .EQU must use a label
fi: ”.EQU”-lausekkeen on käytettävä nimiötä

en: Symbol '%s' could not be created.
fi: Symbolia ’%s’ ei voitu luoda.

en: No memory for symbol name.
fi: Ei muistia symbolinimelle.

en: .EXIT must appear within a procedure
fi: ”.EXIT”-lausekkeen on esiinnyttävä proseduurin sisällä

en: Missing .callinfo
fi: Puuttuva ”.callinfo”

en: No .ENTRY for this .EXIT
fi: Ei ”.ENTRY”-näennäiskäskyä tälle ”.EXIT”-näennäiskäskylle

en: Using ENTRY rather than CODE in export directive for %s
fi: Käytetään ENTRY mieluimmin kuin CODE vientidirektiivissä kohteelle %s

en: Undefined .EXPORT/.IMPORT argument (ignored): %s
fi: Määrittelemätön ”.EXPORT/.IMPORT”-argumentti (ei otettu huomioon): %s

en: Cannot define export symbol: %s
fi: Ei voida määritellä vientisymbolia: %s

en: Missing label name on .LABEL
fi: Puuttuva nimiönimi on ”.LABEL”

en: extra .LABEL arguments ignored.
fi: ylimääräisiä ”.LABEL”-argumentteja ei otettu huomioon.

en: The .LEAVE pseudo-op is not supported
fi: Näennäiskäskyä ”.LEAVE” ei ole tuettu

en: Unrecognized .LEVEL argument
fi: Tunnistamaton ”.LEVEL”-argumentti

en: Cannot define static symbol: %s
fi: Ei voida määritellä staattista symbolia: %s

en: Nested procedures
fi: Sisäkkäisiä proseduureja

en: Cannot allocate unwind descriptor
fi: Ei voida varata unwind-kuvaajaa

en: misplaced .procend
fi: väärin sijoitettu ”.procend”

en: Missing .callinfo for this procedure
fi: Puuttuva ”.callinfo” tälle proseduurille

en: Missing .EXIT for a .ENTRY
fi: Puuttuva ”.EXIT”-lauseke kohteelle ”.ENTRY”

en: Not in a space.
fi: Ei ole tilassa.

en: Not in a subspace.
fi: Ei ole alitilassa.

en: Invalid .SPACE argument
fi: Virheellinen ”.SPACE”-argumentti

en: Can't change spaces within a procedure definition. Ignored
fi: Ei voida muuttaa tiloja proseduurimäärittelyn sisällä. Ei otettu huomioon

en: Undefined space: '%s' Assuming space number = 0.
fi: Määrittelemätön tila: ’%s’ Otaksutaan, että tilanumero = 0.

en: Must be in a space before changing or declaring subspaces.
fi: Täytyy olla tilassa ennen kuin muutetaan tai esitellään alitilat.

en: Can't change subspaces within a procedure definition. Ignored
fi: Ei voida muuttaa alitiloja proseduurimäärittelyn sisällä. Ei otettu huomioon

en: Parameters of an existing subspace can't be modified
fi: Olemassa olevan alitilan parametrejä ei voi muokata

en: Alignment must be a power of 2
fi: Tasauksen on oltava 2:n potenssi

en: FIRST not supported as a .SUBSPACE argument
fi: ”FIRST” ei ole tuettu ”.SUBSPACE”-argumenttina

en: Invalid .SUBSPACE argument
fi: Virheellinen ”.SUBSPACE”-argumentti

en: Internal error: Unable to find containing space for %s.
fi: Sisäinen virhe: Ei löydy tilaa kohteelle %s.

en: Out of memory: could not allocate new space chain entry: %s
fi: Muisti loppui: ei voitu varata uutta tilaketjutulokohtaa: %s

en: Out of memory: could not allocate new subspace chain entry: %s
fi: Muisti loppui: ei voitu varata uutta alitilaketjutulokohtaa: %s

en: -R option not supported on this target.
fi: ”-R”-valitsinta ei ole tuettu tässä kohteessa.

en: Internal error: can't hash `%s': %s
fi: Sisäinen virhe: ei voi sekasummata ”%s”: %s

en: internal error: losing opcode: `%s' "%s"
fi: sisäinen virhe: kadotetaan käskykoodi: ”%s” ”%s”

en: invalid switch -m%s
fi: virheellinen kytkin -m%s

en: Internal assembler error for instruction %s
fi: Sisäinen assembler-virhe käskylle %s

en: Internal assembler error for macro %s
fi: Sisäinen assembler-virhe makrolle %s

en: identifier+constant@got means identifier@got+constant
fi: tunniste+vakio@got on sama kuin tunniste@got+vakio

en: %s relocations do not fit in %d bytes
fi: %s-sijoitukset eivät sovi %d tavuun

en: unsupported DC type
fi: tukematon DC-tyyppi

en: missing end-quote
fi: puuttuva end-lainaus”

en: unsupported alignment
fi: tukematon tasaus

en: this DS form not yet supported
fi: tätä DS-muotoa ei ole vielä tuettu

en: Expected comma after symbol-name: rest of line ignored.
fi: Odotettiin pilkkua symbolinimen jälkeen: rivin loppua ei otettu huomioon.

en: ignoring bad alignment
fi: ei oteta huomioon virheellistä tasausta

en: Ignoring attempt to re-define symbol `%s'.
fi: Ohitettiin yritys määritellä uudelleen symboli ”%s”.

en: Length of .lcomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
fi: Näennäiskäskyn .lcomm ”%s” pituus on jo %ld. Ei vaihdettu kokoon %ld.

en: Common alignment not a power of 2
fi: Yhteistasaus ei ole 2:n potenssi

en: Missing or bad .using directive
fi: Puuttuva tai väärä ”.using”-direktiivi

en: Literal Pool Overflow
fi: Literaalivarannon ylivuoto

en: expression not a constant
fi: lauseke ei ole vakio

en: Unknown/unsupported address literal type
fi: Tuntematon/tukematon osoiteliteraalityyppi

en: .ltorg without prior .using in section %s
fi: .ltorg ilman edeltävää .using lohkossa %s

en: .ltorg in section %s paired to .using in section %s
fi: .ltorg lohkossa %s paritettu kohteeseen .using lohkossa %s

en: bad alignment of %d bytes in literal pool
fi: väärä %d tavun tasaus literaalivarannossa

en: bad literal size
fi: väärä literaalikoko

en: .using: base address expression illegal or too complex
fi: .using: perusosoitelauseke luvaton tai liian mutkikas

en: droping register %d in section %s does not match using register %d
fi: jätösrekisteri %d lohkossa %s ei täsmää käytettävään rekisteriin %d

en: droping register %d in section %s previously used in section %s
fi: jätösrekisteriä %d lohkossa %s aikaisemmin käytetty lohkossa %s

en: wrong number of operands
fi: väärä operandien lukumäärä

en: Unrecognized opcode: `%s'
fi: Tunnistamaton käskykoodi: ’%s’

en: not using any base register
fi: ei käytetä mitään perusrekisteriä

en: expecting a register for operand %d
fi: odotettiin rekisteriä operandille %d

note: Not used --- don't have any 8 byte instructions.
en: Internal Error: bad instruction length
fi: Sisäinen virhe: väärä käskypituus

en: %s shortened to %s
fi: %s lyhennetty kohteeseen %s

en: same type of prefix used twice
fi: samaa etuliitetyyppiä käytetty kahdesti

en: 64bit mode not supported on `%s'.
fi: 64-bittitila ei ole tuettu kohteella ”%s”.

en: 32bit mode not supported on `%s'.
fi: 32-bittitila ei ole tuettu kohteella ”%s”.

en: bad argument to syntax directive.
fi: virheellinen argumentti syntaksidirektiiviin.

en: bad argument to sse_check directive.
fi: väärä argumentti sse_check-direktiiviin.

en: missing argument for sse_check directive
fi: puuttuva argumentti sse_check-direktiiville

en: `%s' is not supported on `%s'
fi: ”%s” ei ole tuettu kohteella ”%s”

en: no such architecture: `%s'
fi: tuntematon arkkitehtuuri: ”%s”

en: missing cpu architecture
fi: puuttuva prosessoriarkkitehtuuri

en: no such architecture modifier: `%s'
fi: tuntematon arkkitehtuurimäärite: ”%s”

en: Intel L1OM is 64bit ELF only
fi: Intel L1OM on ainoastaan 64-bittinen ELF-muoto

en: Intel K1OM is 64bit ELF only
fi: Intel K1OM on ainoastaan 64-bittinen ELF-muoto

en: unknown architecture
fi: tuntematon arkkitehtuuri

en: internal Error:  Can't hash %s: %s
fi: sisäinen virhe:  Ei voida sekasummata ’%s’-rekisteriä: %s

en: unknown relocation (%u)
fi: tuntematon sijoitus (%u)

en: %u-byte relocation cannot be applied to %u-byte field
fi: %u-tavun sijoitusta ei voida soveltaa %u-tavukenttään

en: non-pc-relative relocation for pc-relative field
fi: ei-ohjelmalaskurisuhteellinen sijoitus ohjelmalaskurisuhteelliselle kentälle

en: relocated field and relocation type differ in signedness
fi: sijoituskentässä ja sijoitustyyppissä on erilainen etumerkillisyys

en: there are no unsigned pc-relative relocations
fi: ei ole etumerkittömiä ohjelmalaskurisuhteellisia sijoituksia

en: cannot do %u byte pc-relative relocation
fi: ei voi tehdä %u-tavuista ohjelmalaskurisuhteellista sijoitusta

en: cannot do %s %u byte relocation
fi: ei voi tehdä %s %u-tavuista sijoitusta

en: can't use register '%s%s' as operand %d in '%s'.
fi: ei voi käyttää rekisteriä ’%s%s’ operandina %d kohteessa ’%s’.

en: SSE instruction `%s' is used
fi: SSE-käsky ”%s” käytetään

en: ambiguous operand size for `%s'
fi: monimerkityksellinen operandikoko kohteelle ”%s”

en: expecting lockable instruction after `lock'
fi: odotettiin lukittavaa käskyä ”lock”:n jälkeen

note: UnixWare fsub no args is alias for fsubp, fadd -> faddp, etc.
en: translating to `%sp'
fi: käännetään kohteeksi ”%sp”

en: can't encode register '%s%s' in an instruction requiring REX prefix.
fi: ei voi koodata rekisteriä ’%s%s’ käskyssä, joka vaatii REX-etuliitteen.

en: no such instruction: `%s'
fi: tuntematon käsky: ”%s”

en: invalid character %s in mnemonic
fi: virheellinen merkki %s muistikkaassa

en: expecting prefix; got nothing
fi: odotettiin etuliitettä: ei saatu mitään

en: expecting mnemonic; got nothing
fi: odotettiin muistikasta: ei saatu mitään

en: `%s' is only supported in 64-bit mode
fi: ”%s” on tuettu vain 64-bittitilassa

en: `%s' is not supported in 64-bit mode
fi: ”%s” ei ole tuettu 64-bittitilassa

en: redundant %s prefix
fi: redundantti %s-etuliite

en: `%s' is not supported on `%s%s'
fi: ”%s” ei ole tuettu kohteella ”%s%s”

en: use .code16 to ensure correct addressing mode
fi: käytä ”.code16” takaamaan oikea osoitteenmuodostustila

en: expecting string instruction after `%s'
fi: odotettiin merkkijonokäskyä ”%s”:n jälkeen

en: invalid character %s before operand %d
fi: virheellinen merkki %s ennen operandia %d

en: unbalanced parenthesis in operand %d.
fi: päättämätön sulkumerkki operandissa %d.

en: unbalanced brackets in operand %d.
fi: päättämättömät lainausmerkit operandissa %d.

en: invalid character %s in operand %d
fi: virheellinen merkki %s operandissa %d

en: spurious operands; (%d operands/instruction max)
fi: vääriä operandeja: (enintään %d operandia/käsky)

en: expecting operand after ','; got nothing
fi: odotettiin operandia ’,’-merkin jälkeen: ei saatu mitään

en: expecting operand before ','; got nothing
fi: odotettiin operandia ennen ’,’-merkkiä: ei saatu mitään

en: operand size mismatch
fi: operandikokotäsmäämättömyys

en: operand type mismatch
fi: operandityyppitäsmäämättömyys

en: register type mismatch
fi: rekisterityyppitäsmäämättömyys

en: number of operands mismatch
fi: operandien lukumäärän täsmäämättömyys

en: invalid instruction suffix
fi: virheellinen käskyloppuliite

en: Imm4 isn't the first operand
fi: Imm4 ei ole ensimmäinen operandi

en: only supported with old gcc
fi: tuetaan vain vanhalla gcc-versiolla

en: unsupported with Intel mnemonic
fi: tukematon Intel-muistikas

en: unsupported syntax
fi: tukematon syntaksi

en: unsupported
fi: tukematon

en: invalid VSIB address
fi: virheellinen VSIB-osoite

en: unsupported vector index register
fi: tukematon vektori-indeksirekisteri

en: %s for `%s'
fi: %s kohteelle ”%s”

en: indirect %s without `*'
fi: epäsuora %s ilman ”*”

note: Warn them that a data or address size prefix doesn't affect assembly of the next line of code.
en: stand-alone `%s' prefix
fi: erillinen ”%s”-etuliite

en: `%s' operand %d must use `%ses' segment
fi: ”%s”-operandin %d on käytettävä ”%ses”-segmenttiä

note: We have to know the operand size for crc32.
en: ambiguous memory operand size for `%s`
fi: monimerkityksellinen muistioperandikoko kohteelle ”%s”

en: no instruction mnemonic suffix given and no register operands; can't size instruction
fi: ei annettu käskymuistikasloppuliitettä eikä rekisterioperandia: käskyn kokoa ei voi määritellä

en: incorrect register `%s%s' used with `%c' suffix
fi: virheellinen rekisteri ”%s%s” käytetty ”%c”-loppuliitteen kanssa

en: using `%s%s' instead of `%s%s' due to `%c' suffix
fi: käytetään ”%s%s” eikä ”%s%s” koska loppuliitteenä on ”%c”

en: `%s%s' not allowed with `%s%c'
fi: ”%s%s” ei ole sallittu ”%s%c”:n kanssa

en: no instruction mnemonic suffix given; can't determine immediate size
fi: ei ole annettu käskymuistikasloppuliitettä: ei voi määritellä suoraa muistiosoituskokoa

en: the last operand of `%s' must be `%s%s'
fi: kohteen ”%s” viimeisimmän operandin on oltava ”%s%s”

en: the first operand of `%s' must be `%s%s'
fi: kohteen ”%s” ensimmäisen operandin on oltava ”%s%s”

en: you can't `pop %scs'
fi: et voi käyttää ”pop %scs”-käskyä

note: Reversed arguments on faddp, fsubp, etc.
en: translating to `%s %s%s,%s%s'
fi: käännetään käskyksi ”%s %s%s,%s%s”

note: Extraneous `l' suffix on fp insn.
en: translating to `%s %s%s'
fi: käännetään käskyksi ”%s %s%s”

en: segment override on `%s' is ineffectual
fi: segmentin korvaus käskyssä ”%s” on tehoton

en: skipping prefixes on this instruction
fi: hypätään etuliitteiden ylitse tässä käskyssä

en: 16-bit jump out of range
fi: 16-bittinen hyppy lukualueen ulkopuolella

en: can't handle non absolute segment in `%s'
fi: ei voi käsitellä ei-absoluuttista segmenttiä käskyssä ”%s”

en: @%s reloc is not supported with %d-bit output format
fi: @%s reloc-tietue ei ole tuettu %d-bittisessä tulostemuodossa

en: missing or invalid expression `%s'
fi: puuttuva tai virheellinen lauseke ”%s”

en: at most %d immediate operands are allowed
fi: enintään %d suoran muistiosoituksen operandia on sallittu

en: junk `%s' after expression
fi: roskaa ”%s” lausekkeen jälkeen

en: missing or invalid immediate expression `%s'
fi: puuttuva tai virheellinen suora muistiosoituslauseke ”%s”

en: unimplemented segment %s in operand
fi: toteuttamaton lohko %s operandissa

en: illegal immediate register operand %s
fi: luvaton suora muistiosoitusrekisterioperandi %s

en: expecting scale factor of 1, 2, 4, or 8: got `%s'
fi: odotettiin skaalaustekijää 1, 2, 4, tai 8: saatiin ”%s”

en: scale factor of %d without an index register
fi: skaalaustekijä: %d ilman indeksirekisteriä

en: at most %d displacement operands are allowed
fi: enintään %d siirtymäoperandia on sallittu

en: missing or invalid displacement expression `%s'
fi: puuttuva tai virheellinen siirtymälauseke ”%s”

en: 0x%lx out range of signed 32bit displacement
fi: 0x%lx on etumerkillisen 32-bittisen siirtymän lukualueen ulkopuolella

en: `%s' is not valid here (expected `%c%s%s%c')
fi: ”%s” ei ole tässä voimassa oleva (odotettiin ”%c%s%s%c”)

en: `%s' is not a valid %s expression
fi: ”%s” ei ole voimassa oleva ”%s”-lauseke

en: `%s' is not a valid %s-bit %s expression
fi: ”%s” ei ole voimassa oleva %s-bittinen ”%s”-lauseke

en: bad memory operand `%s'
fi: virheellinen muistioperandi ”%s”

en: junk `%s' after register
fi: roskaa ”%s” rekisterin jälkeen

en: bad register name `%s'
fi: virheellinen rekisterinimi ”%s”

en: immediate operand illegal with absolute jump
fi: suora muistiosoitusoperandi absoluuttisella hypyllä on luvaton

en: too many memory references for `%s'
fi: liian monta muistiviittausta mallinteeseen ”%s”

en: expecting `,' or `)' after index register in `%s'
fi: odotettiin ”,” tai ”)” indeksirekisterin jälkeen operandissa ”%s”

en: expecting `)' after scale factor in `%s'
fi: odotettiin ”)” skaalaustekijän jälkeen operandissa ”%s”

en: expecting index register or scale factor after `,'; got '%c'
fi: odotettiin indeksirekisteriä tai skaalaustekijää ”,”:n jälkeen: saatiin ’%c’

en: expecting `,' or `)' after base register in `%s'
fi: odotettiin ”,” tai ”)” perusrekisterin jälkeen operandissa ”%s”

note: It's not a memory operand; argh!
en: invalid char %s beginning operand %d `%s'
fi: virheellinen char-tyyppinen %s aloitusoperandi %d ”%s”

en: long jump required
fi: pitkä hyppy vaadittu

en: jump target out of range
fi: hyppykohde lukualueen ulkopuolella

en: no compiled in support for x86_64
fi: ei ole käännetty x86_64-tuessa

en: no compiled in support for 32bit x86_64
fi: ei ole käännetty 32-bittiselle x86_64-tuelle

en: 32bit x86_64 is only supported for ELF
fi: 32-bittinen x86_64 on tuettu vain ELF-muodolle

en: invalid -march= option: `%s'
fi: virheellinen ”-march=”-valitsin: ”%s”

en: invalid -mtune= option: `%s'
fi: virheellinen ”-mtune=”-valitsin: ”%s”

en: invalid -mmnemonic= option: `%s'
fi: virheellinen ”-mmnemonic=”-valitsin: ”%s”

en: invalid -msyntax= option: `%s'
fi: virheellinen ”-msyntax=”-valitsin: ”%s”

en: invalid -msse-check= option: `%s'
fi: virheellinen ”-msse-check=”-valitsin: ”%s”

en: invalid -mavxscalar= option: `%s'
fi: virheellinen ”-mavxscalar=”-valitsin: ”%s”

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
      -k                      ignored
fi:   -Q                      ei otettu huomioon
      -V                      tulosta assemblerin versionumero
      -k                      ei otettu huomioon

en:   -n                      Do not optimize code alignment
      -q                      quieten some warnings
fi:   -n                      Älä optimoi kooditasausta
      -q                      hiljennä joitain varoituksia

en:   -s                      ignored
fi:   -s                      ei otettu huomioon

en:   --32/--64/--x32         generate 32bit/64bit/x32 code
fi:   --32/--64/--x32         tuottaa 32-bittisen/64-bittisen/x32 -koodin

en:   --divide                do not treat `/' as a comment character
fi:   --divide                ei käsittele ”/”-merkkiä kommenttimerkkinä

en:   --divide                ignored
fi:   --divide                ei otettu huomioon

en:   -march=CPU[,+EXTENSION...]
                              generate code for CPU and EXTENSION, CPU is one of:
fi:   -march=PROSESSORI[,+LAAJENNUS...]
                              tuota koodia PROSESSORIlle ja LAAJENNUKSELLE, PROSESSOR on yksi seuraavista:

en:                           EXTENSION is combination of:
fi:                           LAAJENNUS on seuraavien yhdistelmä:

en:   -mtune=CPU              optimize for CPU, CPU is one of:
fi:   -mtune=PROSESSORI       optimoi PROSESSORIlle, se on yksi seuraavista:

en:   -msse2avx               encode SSE instructions with VEX prefix
fi:   -msse2avx               koodaa SSE-käskyt VEX-etuliitteellä

en:   -msse-check=[none|error|warning]
                              check SSE instructions
fi:   -msse-check=[none|error|warning]
                              tarkista SSE-käskyt

en:   -mavxscalar=[128|256]   encode scalar AVX instructions with specific vector
                               length
fi:   -mavxscalar=[128|256]   koodaa skalaari-AVX-käskyt vektorikohtaisella
                               pituudella

en:   -mmnemonic=[att|intel]  use AT&T/Intel mnemonic
fi:   -mmnemonic=[att|intel]  käytä AT&T/Intel -muistikasta

en:   -msyntax=[att|intel]    use AT&T/Intel syntax
fi:   -msyntax=[att|intel]    käytä AT&T/Intel -syntaksia

en:   -mindex-reg             support pseudo index registers
fi:   -mindex-reg             tue näennäisindeksirekistereitä

en:   -mnaked-reg             don't require `%%' prefix for registers
fi:   -mnaked-reg             ei vaadi ”%%”-etuliitettä rekistereille

en:   -mold-gcc               support old (<= 2.8.1) versions of gcc
fi:   -mold-gcc               tue vanhoja (<= 2.8.1) gcc-versioita

en: Intel L1OM is 64bit only
fi: Intel L1OM on vain 64-bittinen

en: Intel K1OM is 64bit only
fi: Intel K1OM on vain 64-bittinen

en: can not do %d byte pc-relative relocation
fi: ei voida tehdä %d-tavun ohjelmalaskurisuhteellista sijoitusta

en: can not do %d byte relocation
fi: ei voida tehdä %d-tavun sijoitusta

en: cannot represent relocation type %s in x32 mode
fi: ei voi edustaa sijoitustyyppiä %s x32-tilassa

en: cannot represent relocation type %s
fi: ei voi edustaa sijoitustyyppiä %s

en: bad .section directive: want a,l,w,x,M,S,G,T in string
fi: virheellinen ”.section”-direktiivi: halutaan a,l,w,x,M,S,G,T merkkijonossa

en: bad .section directive: want a,w,x,M,S,G,T in string
fi: virheellinen ”.section”-direktiivi: haluaa a,w,x,M,S,G,T merkkijonossa

en: .largecomm supported only in 64bit mode, producing .comm
fi: direktiivi ”.largecomm” tuettu vain 64-bittitilassa, tuotetaan direktiivi ”.comm”

en: Directive .dual available only with -mintel-syntax option
fi: Direktiivi ”.dual” käytettävissä vain ”-mintel-syntax”-valitsimen kanssa

en: Directive .enddual available only with -mintel-syntax option
fi: Direktiivi ”.enddual” käytettävissä vain ”-mintel-syntax”-valitsimen kanssa

en: Directive .atmp available only with -mintel-syntax option
fi: Direktiivi ”.atmp” käytettävissä vain ”-mintel-syntax”-valitsimen kanssa

en: Unknown temporary pseudo register
fi: Tuntematon tilapäinen näennäisrekisteri

en: Defective assembler.  No assembly attempted.
fi: Virheellinen assembleri.  Käännöstä ei yritetty.

en: failed sanity check.
fi: järkevyystarkistus ei onnistunut.

en: Expanded opcode after delayed branch: `%s'
fi: Laajennettu käskykoodi viivehaarautumisen jälkeen: ”%s”

en: Expanded opcode in dual mode: `%s'
fi: Laajennettu käskykoodi kaksoistilassa: ”%s”

en: An instruction was expanded (%s)
fi: Käsky laajennettiin (%s)

en: Pipelined instruction: fsrc1 = fdest
fi: Käsky liukuhihnalla: fsrc1 = fdest

en: Assembler does not yet support PIC
fi: Assembleri ei vielä tue PIC-prosessoria

en: Illegal operands for %s
fi: Luvaton operandi kohteelle %s

en: 'd.%s' must be 8-byte aligned
fi: ’d.%s’ on oltava 8-tavutasattu

en: Prefix 'd.' invalid for instruction `%s'
fi: Etuliite ’d.’ virheellinen käskylle ”%s”

en:   -EL			  generate code for little endian mode (default)
      -EB			  generate code for big endian mode
      -mwarn-expand		  warn if pseudo operations are expanded
      -mxp			  enable i860XP support (disabled by default)
      -mintel-syntax	  enable Intel syntax (default to AT&T/SVR4)
fi:   -EL			  tuottaa koodia ”little-endian”-tilalle (oletus)
      -EB			  tuottaa koodia ”big-endian”-tilalle
      -mwarn-expand		  varoittaa, jos näennäistoimintoja laajennetaan
      -mxp			  ottaa käyttöön i860XP-tuen (oletuksena otettu pois käytöstä)
      -mintel-syntax	  ottaa käyttöön Intel-syntaksin (oletus ”AT&T/SVR4”)

note: SVR4 compatibility flags.
en:   -V			  print assembler version number
      -Qy, -Qn		  ignored
fi:   -V			  tulosta assemblerin versionumero
      -Qy, -Qn		  ei otettu huomioon

en: This immediate requires 0 MOD 2 alignment
fi: Tämä suora muistiosoitusarvo vaatii ”0 MOD 2”-tasauksen

en: This immediate requires 0 MOD 4 alignment
fi: Tämä suora muistiosoitusarvo vaatii ”0 MOD 4”-tasauksen

en: This immediate requires 0 MOD 8 alignment
fi: Tämä suora muistiosoitusarvo vaatii ”0 MOD 8”-tasauksen

en: This immediate requires 0 MOD 16 alignment
fi: Tämä suora muistiosoitusarvo vaatii ”0 MOD 16”-tasauksen

en: 5-bit immediate too large
fi: 5-bittinen suora muistiosoitusarvo on liian suuri

en: 5-bit field must be absolute
fi: 5-bittikentän on oltava absoluuttinen

en: A branch offset requires 0 MOD 4 alignment
fi: Haarautumissiirrososoite vaatii ”0 MOD 4”-tasauksen

en: Unrecognized fix-up (0x%08lx)
fi: Tunnistamaton korjaus (0x%08lx)

en: Hashing returned "%s".
fi: Hash-funktion arvo palautettu ”%s”.

en: expression syntax error
fi: lausekesyntaksivirhe

en: attempt to branch into different segment
fi: yritys haarautua eri segmenttiin

en: target of %s instruction must be a label
fi: käskyn %s kohteen on oltava tunniste

en: unaligned register
fi: tasaamaton rekisteri

en: no such sfr in this architecture
fi: tuntematon erikoisfunktiorekisteri tässä arkkitehtuurissa

en: illegal literal
fi: luvaton literaali

en: invalid index register
fi: virheellinen indeksirekisteri

en: invalid scale factor
fi: virheellinen skaalaustekijä

en: architecture of opcode conflicts with that of earlier instruction(s)
fi: käskykoodin arkkitehtuuri on ristiriidassa aiempien käskyjen arkkitehtuurin kanssa

en: too many operands
fi: liian monta operandia

note: We never moved: there was no opcode either!
en: missing opcode
fi: puuttuva käskykoodi

en: branch prediction invalid on this opcode
fi: haarautumisennustus virheellinen tässä käskykoodissa

en: invalid opcode, "%s".
fi: virheellinen käskykoodi, ”%s”.

en: improper number of operands.  expecting %d, got %d
fi: sopimaton operandien lukumäärä:  odotettiin %d, saatiin %d

en: Fixup of %ld too large for field width of %d
fi: Korjaus %ld on liian suuri %d-levyiselle kentälle

en: invalid architecture %s
fi: virheellinen arkkitehtuuri %s

en: I960 options:
fi: I960-valitsimet:

en: 
    			specify variant of 960 architecture
    -b			add code to collect statistics about branches taken
    -link-relax		preserve individual alignment directives so linker
    			can do relaxing (b.out format only)
    -no-relax		don't alter compare-and-branch instructions for
    			long displacements
fi: 
    			määrittele 960-arkkitehtuurivariantti
    -b			lisää koodi tilastojen keräämiseksi valituista haaroista
    -link-relax		palauta yksilölliset tasausdirektiivit, jotta linkkeri
    			voi tehdä lieventämisen (vain ”b.out”-muoto)
    -no-relax		älä muuta ”compare-and-branch”-käskyjä
    			pitkille siirtymille

en: should have 1 or 2 operands
fi: pitäisi olla 1 tai 2 operandia

en: Redefining leafproc %s
fi: Määritellään uudelleen ”leafproc”-näennäiskäsky %s

en: should have two operands
fi: pitäisi olla kaksi operandia

en: 'entry_num' must be absolute number in [0,31]
fi: ’entry_num’-argumentin on oltava absoluuttinen numero kohteessa [0,31]

en: Redefining entrynum for sysproc %s
fi: Määritellään uudelleen entrynum-argumentti sysproc-näennäiskäskylle %s

note: Should not happen: see block comment above.
en: Trying to 'bal' to %s
fi: Yritetään ’bal’-tulokohtaan näennäiskäskyyn %s

en: Looks like a proc, but can't tell what kind.
fi: Näyttää proc-näennäiskäskyltä, mutta ei voi kertoa minkälaiselta.

en: big endian mode is not supported
fi: ”big-endian”-tila ei ole tuettu

en: ignoring unrecognized .endian type `%s'
fi: ei oteta huomioon tunnistamatonta ”.endian”-tyyppiä ”%s”

en: can't use COBR format with external label
fi: ei voida käyttää COBR-muotoa ulkoisella tunnisteella

en: option --link-relax is only supported in b.out format
fi: valitsin ”--link-relax” on tuettu vain ”b.out”-muodossa

en: No 'bal' entry point for leafproc %s
fi: Ei ’bal’-tulopistettä leafproc-näennäiskäskylle %s

en: bad .section directive: want a,o,s,w,x,M,S,G,T in string
fi: virheellinen ”.section”-direktiivi: haluaa a,o,s,w,x,M,S,G,T merkkijonossa

en: Size of frame exceeds maximum of 96 registers
fi: Kehyksen koko ylittää 96-rekisterin enimmäismäärän

en: Size of rotating registers exceeds frame size
fi: Kiertorekisterien koko ylittää kehyskoon

en: Unwind directive not followed by an instruction.
fi: Käskyä ei seuraa ”unwind”-direktiivi.

en: qualifying predicate not followed by instruction
fi: käskyä ei seuraa määräävä predikaatti

en: record type is not valid
fi: tietuetyyppi ei ole kelvollinen

en: Invalid record type for P3 format.
fi: Virheellinen tietuetyyppi P3-muodolle.

en: Invalid record type for format P6
fi: Virheellinen tietuetyyppi muodolle P6

en: Invalid record type for format B1
fi: Virheellinen tietuetyyppi muodolle B1

en: Invalid record type for format X1
fi: Virheellinen tietuetyyppi muodolle X1

en: Invalid record type for format X3
fi: Virheellinen tietuetyyppi muodolle X3

en: Previous .save incomplete
fi: Edellinen .save on vaillinainen

en: spill_mask record unimplemented.
fi: spill_mask-tietue toteuttamaton.

en: Ignoring attempt to spill beyond end of region
fi: Ohitetaan yritys vuotaa alueen lopun taakse

en: Only constant space allocation is supported
fi: Vain vakiotilavarausta tuetaan

en: Only constant offsets are supported
fi: Vain vakiosiirrososoitteita tuetaan

en: Section switching in code is not supported.
fi: Lohkovaihtoa koodissa ei ole tuettu.

en:  Insn slot not set in unwind record.
fi:  Käskyväliä ei ole asetettu unwind-tietuessa.

en: frgr_mem record before region record!
fi: frgr_mem-tietue ennen aluetietuetta!

en: fr_mem record before region record!
fi: fr_mem-tietue ennen aluetietuetta!

en: gr_mem record before region record!
fi: gr_mem-tietue ennen aluetietuetta!

en: br_mem record before region record!
fi: br_mem-tietue ennen aluetietuetta!

en: gr_gr record before region record!
fi: gr_gr-tietue ennen aluetietuetta!

en: br_gr record before region record!
fi: br_gr-tietue ennen aluetietuetta!

en: First operand to .%s must be a predicate
fi: Ensimmäisen operandin kohteeseen .%s on oltava predikaatti

en: Pointless use of p0 as first operand to .%s
fi: Kohteen p0 tarkoitukseton käyttö ensimmäisen operandina kohteeseen .%s

en: Operand %d to .%s must be a preserved register
fi: Operandin %d kohteeseen .%s on oltava suojattu rekisteri

en: Operand %d to .%s must be a writable register
fi: Operandin %d kohteeseen .%s on oltava kirjoitettava rekisteri

en: Radix `%s' unsupported or invalid
fi: Kantaluku ”%s” on tukematon tai virheellinen

en: .%s outside of %s
fi: ”.%s” on kohteen ”%s” ulkopuolella

en: Tags on unwind pseudo-ops aren't supported, yet
fi: Tunnisteita unwind-näennäiskäskyille ei ole vielä tuettu

en: First operand to .fframe must be a constant
fi: Ensimmäisen operandin kohteeseen .fframe on oltava vakio

en: First operand to .vframe must be a general register
fi: Ensimmäisen operandin kohteeseen .vframe on oltava yleisrekisteri

en: Operand of .vframe contradicts .prologue
fi: Kohteen .vframe operandi on ristiriidassa kohteen .prologue kanssa

en: .vframepsp is meaningless, assuming .vframesp was meant
fi: lkohde .vframepsp on merkityksetön; otaksutaan, että kohdattiin .vframesp

en: Operand to .vframesp must be a constant (sp-relative offset)
fi: Kohteen .vframesp operandin on oltava vakio  (pino-osoitinsuhteellinen siirrososoite)

en: First operand to .save not a register
fi: Ensimmäisen operandi kohteeseen .save ei ole rekisteri

en: Second operand to .save not a valid register
fi: Toinen operandi kohteeseen .save ei ole kelvollinen rekisteri

en: Second operand of .save contradicts .prologue
fi: Toinen .save-operandi on ristiriidassa .prologue -operandin kanssa

en: First operand to .save not a valid register
fi: Ensimmäinen operandi kohteeseen .save ei ole kelvollinen rekisteri

en: First operand to .restore must be stack pointer (sp)
fi: Kohteen .restore ensimmäisen operandin on oltava pino-osoitin (sp)

en: Second operand to .restore must be a constant >= 0
fi: Toisen operandin kohteeseen .restore on oltava vakio >= 0

en: Epilogue count of %lu exceeds number of nested prologues (%u)
fi: Kohteen %lu epilogue-lukumäärä ylittää sisäkkäisten prologue-määritteiden lukumäärän (%u)

en: Illegal section name `%s' (causes unwind section name clash)
fi: Luvaton lohkonimi ”%s” (aiheuttaa unwind-lohkonimen ristiriidan)

en: First operand to .altrp not a valid branch register
fi: Ensimmäinen operandi kohteeseen .altrp ei ole kelvollinen haarautumisrekisteri

en: First operand to .%s not a register
fi: Ensimmäinen operandi kohteeseen .%s ei ole rekisteri

en: Second operand to .%s not a constant
fi: Toinen operandi kohteeseen .%s ei ole vakio

en: First operand to .%s not a valid register
fi: Ensimmäinen rekisteri kohteeseen .%s ei ole kelvollinen rekisteri

en: First operand to .save.g must be a positive 4-bit constant
fi: Ensimmäisen operandin kohteelle .save.g on oltava positiivinen 4-bittinen vakio

en: Second operand to .save.g must be a general register
fi: Toisen operandin kohteeseen .save.g on oltava yleisrekisteri

en: Second operand to .save.g must be the first of %d general registers
fi: Toinen operandi kohteelle .save.g on oltava %d yleisrekisterin ensimmäinen

en: Operand to .save.f must be a positive 20-bit constant
fi: Operandin kohteelle .save.f on oltava positiivinen 20-bittinen vakio

en: First operand to .save.b must be a positive 5-bit constant
fi: Ensimmäisen operandin kohteelle .save.b on oltava positiivinen 5-bittinen vakio

en: Second operand to .save.b must be a general register
fi: Toisen operandin kohteelle .save.b on oltava yleisrekisteri

en: Second operand to .save.b must be the first of %d general registers
fi: Toisen operandin kohteelle .save.b on oltava %d yleisrekisterin ensimmäinen

en: First operand to .save.gf must be a non-negative 4-bit constant
fi: Ensimmäisen operandin kohteelle .save.gf on oltava ei-negatiivinen 4-bittinen vakio

en: Second operand to .save.gf must be a non-negative 20-bit constant
fi: Toisen operandin kohteelle .save.gf on oltava ei-negatiivinen 20-bittinen vakio

en: Operands to .save.gf may not be both zero
fi: Operandit kohteelle .save.gf eivät ehkä ole molemmat nollia

en: Operand to .spill must be a constant
fi: Operandin kohteelle .spill on oltava vakio

en: Operand %d to .%s must be a constant
fi: Operandin %d kohteelle .%s on oltava vakio

en: Missing .label_state %ld
fi: Puuttuva .label_state %ld

en: Operand to .label_state must be a constant
fi: Operandin kohteelle .label_state on oltava vakio

en: Operand to .copy_state must be a constant
fi: Operandin kohteelle .copy_state on oltava vakio

en: First operand to .unwabi must be a constant
fi: Ensimmäisen operandin kohteelle .unwabi on oltava vakio

en: Second operand to .unwabi must be a constant
fi: Toisen operandin kohteelle .unwabi on oltava vakio

en: Missing .endp after previous .proc
fi: Puuttuva ”.endp” edellisen ”.proc”:n jälkeen

en: Empty argument of .proc
fi: Tyhjä .proc-argumentti

en: `%s' was already defined
fi: ”%s” oli jo määritelty

en: Initial .body should precede any instructions
fi: Alustavan kohteen .body pitäisi edeltää kaikkia käskyjä

en: .prologue within prologue
fi: .prologue kohteen prologue sisällä

en: Initial .prologue should precede any instructions
fi: Alustavan kohteen .prologue pitäisi edeltää kaikkia käskyjä

en: First operand to .prologue must be a positive 4-bit constant
fi: Ensimmäisen operandin kohteelle .prologue on oltava positiivinen 4-bittinen vakio

en: Pointless use of zero first operand to .prologue
fi: Nolla tarkoitukseton käyttö ensimmäisenä operandina kohteeseen .prologue

en: Using a constant as second operand to .prologue is deprecated
fi: Vakion käyttäminen kohteen .prologue toisena operandina on vanhentunut

en: Second operand to .prologue must be a general register
fi: Toisen operandin kohteelle .prologue on oltava yleisrekisteri

en: Second operand to .prologue must be the first of %d general registers
fi: Toisen operandin kohteeseen .prologue on oltava ensimmäinen %d yleisrekisteristä

en: `%s' was not defined within procedure
fi: ”%s” ei oltu määritelty proseduurin sisällä

en: Empty argument of .endp
fi: Tyhjä ”.endp”-argumentti

en: `%s' was not specified with previous .proc
fi: ”%s” ei oltu määritelty edellisessä kohteessa .proc

en: `%s' should be an operand to this .endp
fi: ”%s” pitäisi olla operandi tälle .endp-kohteelle

en: Comma expected
fi: Odotettiin pilkkua

en: Expected '['
fi: Odotettiin '['

en: Expected ']'
fi: odotettiin ']'

en: Number of elements must be positive
fi: Elementtien lukumäärän on oltava positiivinen

en: Used more than the declared %d rotating registers
fi: Käytetty useampaa kuin esiteltyä %d kiertorekisteriä

en: Used more than the available 96 rotating registers
fi: Käytetty enemmän kuin käytettävissä olevia 96 kiertorekisteriä

en: Used more than the available 48 rotating registers
fi: Käytetty enemmän kuin käytettävissä olevia 48 kiertorekisteriä

en: Attempt to redefine register set `%s'
fi: Yritys määritellä rekisteri ’%s’ uudelleen

en: Unknown psr option `%s'
fi: Tuntematon psr-valitsin ”%s”

en: Missing section name
fi: Lohkonimi puuttuu

en: Comma expected after section name
fi: Odotettiin pilkkua lohkonimen jälkeen

en: Creating sections with .xdataN/.xrealN/.xstringZ is deprecated.
fi: Lohkojen luominen määrittelyillä .xdataN/.xrealN/.xstringZ on vanhentunut.

en: Register name expected
fi: Odotettiin rekisterinimeä

en: Register value annotation ignored
fi: Rekisteriarvohuomautusta ei otettu huomioon

en: Directive invalid within a bundle
fi: Direktiivi virheellinen nipun sisällä

en: Missing predicate relation type
fi: Puuttuva predikointirelaatiotyyppi

en: Unrecognized predicate relation type
fi: Tunnistamaton predikointirelaatiotyyppi

en: Bad register range
fi: Virheellinen rekisteri-lukualue

en: Predicate register expected
fi: Odotettiin predikointirekisteriä

en: Duplicate predicate register ignored
fi: Kaksoiskappalepredikointirekisteriä ei otettu huomioon

en: Predicate source and target required
fi: Predikointilähde ja -kohde vaadittu

en: Use of p0 is not valid in this context
fi: Peitteen p0 käyttö ei ole kelvollinen tässä asiayhteydessä

en: At least two PR arguments expected
fi: Odotettiin vähintään kahta PR-argumenttia

en: At least one PR argument expected
fi: Odotettiin vähintään yhtä PR-argumenttia

en: Inserting "%s" into entry hint table failed: %s
fi: Kohteen ”%s” lisääminen tulovihjetauluun epäonnistui: %s

note: FIXME -- need 62-bit relocation type
en: 62-bit relocation not yet implemented
fi: 62-bittinen sijoitus ei ole vielä toteutettu

note: XXX technically, this is wrong: we should not be issuing warning messages until we're sure this instruction pattern is going to be used!
en: lower 16 bits of mask ignored
fi: alemman 16 bitin peitettä ei otettu huomioon

en: Expected separator `='
fi: Odotettiin erotinta ”=”

en: Duplicate equal sign (=) in instruction
fi: Kaksoiskappale yhtäläisyysmerkki (=) käskyssä

en: Illegal operand separator `%c'
fi: Luvaton operandi erottimelle ”%c”

en: Operand %u of `%s' should be %s
fi: Operandin %u/’%s’ pitäisi olla ’%s’

en: Wrong number of output operands
fi: Väärä tulosteoperandien lukumäärä

en: Wrong number of input operands
fi: Väärä syöteoperandien lukumäärä

en: Operand mismatch
fi: Operandin täsmäämättömyys

en: Invalid use of `%c%d' as output operand
fi: Virheellinen ”%c%d”-käyttö tulosteoperandina

en: Invalid use of `r%d' as base update address operand
fi: Virheellinen ”r%d”-käyttö peruspäivitysosoiteoperandina

en: Invalid duplicate use of `%c%d'
fi: Virheellinen ”%c%d”-kaksoikappalekäyttö

en: Invalid simultaneous use of `f%d' and `f%d'
fi: Kohteiden ”f%d” ja ”f%d” virheellinen samanaikainen käyttö

en: Dangerous simultaneous use of `f%d' and `f%d'
fi: Kohteiden ”f%d” ja ”f%d” vaarallinen samanaikainen käyttö

en: Value truncated to 62 bits
fi: Arvo typistettiin 62:een bittiin

en: Bad operand value: %s
fi: Väärä operandiarvo: %s

note: Give an error if a frag containing code is not aligned to a 16 byte boundary.
en: instruction address is not a multiple of 16
fi: käskyosoite ei ole 16:n monikerta

en: `%s' must be last in bundle
fi: ’%s’ on oltava viimeinen nippu

en: Internal error: don't know how to force %s to end of instruction group
fi: Sisäinen  virhe: ei tiedetä, kuinka pakottaa %s käskyryhmän loppuun

en: `%s' must be last in instruction group
fi: `%s' on oltava viimeinen käskyryhmässä

en: Label must be first in a bundle
fi: Nimiön on oltava ensimmäinen nipussa

en: hint in B unit may be treated as nop
fi: vihje B-yksikössä käsitellään ehkä nop-käskynä

en: hint in B unit can't be used
fi: vihjettä B-yksikössä ei voida käyttää

en: emit_one_bundle: unexpected dynamic op
fi: emit_one_bundle: odottamaton dynaaminen käsky

en: `%s' does not fit into %s template
fi: ”%s” ei sovi mallinteeseen %s

en: `%s' does not fit into bundle
fi: ”%s” ei sovi nippuun

en: `%s' can't go in %s of %s template
fi: ”%s” ei voi mennä mallinteessa %s/%s

en: Missing '}' at end of file
fi: Puuttuu ”}” tiedoston lopussa

en: Unrecognized option '-x%s'
fi: Tunnistamaton valitsin ’-x%s’

en: IA-64 options:
      --mconstant-gp	  mark output file as using the constant-GP model
    			  (sets ELF header flag EF_IA_64_CONS_GP)
      --mauto-pic		  mark output file as using the constant-GP model
    			  without function descriptors (sets ELF header flag
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	select data model (default -mlp64)
      -mle | -mbe		  select little- or big-endian byte order (default -mle)
      -mtune=[itanium1|itanium2]
    			  tune for a specific CPU (default -mtune=itanium2)
      -munwind-check=[warning|error]
    			  unwind directive check (default -munwind-check=warning)
      -mhint.b=[ok|warning|error]
    			  hint.b check (default -mhint.b=error)
      -x | -xexplicit	  turn on dependency violation checking
fi: IA-64 -valitsimet:
      --mconstant-gp	  merkitse tulostetiedosto käyttämällä vakio-GP-mallia
    			  (asettaa ELF-otsakelipun EF_IA_64_CONS_GP)
      --mauto-pic		  merkitse tulostetiedosto käyttämällä vakio-GP-mallia
    			  ilman funktiokuvaajia (asettaa ELF-otsakelipun
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	valitse tietomalli (oletus -mlp64)
      -mle | -mbe		  valitse little- tai big-endian -tavujärjestys (oletus -mle)
      -mtune=[itanium1|itanium2]
    			  säädä prosessorikohtaisesti (oletus -mtune=itanium2)
      -munwind-check=[warning|error]
    			  unwind-direktiivitarkistus (oletus -munwind-check=warning)
      -mhint.b=[ok|warning|error]
    			  hint.b -tarkistus (oletus -mhint.b=error)
      -x | -xexplicit	  käännä päälle riippuvuusrikkomustarkistus

note: Note for translators: "automagically" can be translated as "automatically" here.
en:   -xauto		  automagically remove dependency violations (default)
      -xnone		  turn off dependency violation checking
      -xdebug		  debug dependency violation checker
      -xdebugn		  debug dependency violation checker but turn off
    			  dependency violation checking
      -xdebugx		  debug dependency violation checker and turn on
    			  dependency violation checking
fi:   -xauto		  poista riippuvuusrikkomukset automaattisesti (oletus)
      -xnone		  käännä pois päältä riippuvuusrikkoutumistarkistus
      -xdebug		  vikajäljitä riippuvuusrikkoutumuistarkistaja
      -xdebugn		  vikajäljitä riippuvuusrikkomustarkistaja, mutta käännä pois
    			  riippuvuusrikkomustarkistus
      -xdebugx		  vikajäljitä riippuvuusrikkomustarkistaja ja käännä päälle
    			  riippuvuusrikkomustarkistus

en: --gstabs is not supported for ia64
fi: --gstabs ei ole tuettu kohteelle ia64

en: ia64.md_begin: can't hash `%s': %s
fi: ia64.md_begin: ei voi sekasummata ”%s”: %s

en: Inserting "%s" into constant hash table failed: %s
fi: Kohteen ”%s” lisäys vakiosekasummatauluun epäonnistui: %s

en: Could not set architecture and machine
fi: Ei voitu asettaa arkkitehtuuria ja konetta

en: Explicit stops are ignored in auto mode
fi: Eksplisiittisiä pysäytyksiä ei otettu huomioon automaattitilassa

en: Found '{' when manual bundling is already turned on
fi: Löytyi ’{’ kun manuaaliniputus oli jo käännetty päälle

en: Found '{' after explicit switch to automatic mode
fi: Löytyi ’{’ kytkimen jälkeen, joka käänsi automaattiseen tilaan

en: Found '}' when manual bundling is off
fi: Löytyi ’}’ kun manuaalinen niputus oli käännetty pois päältä

en: Expected ')'
fi: Odotettiin ')'

en: Qualifying predicate expected
fi: Odotettiin määrittävää predikaattia

en: Tag must come before qualifying predicate.
fi: Tunnisteen on tultava ennen määrittävää predikaattia.

en: Expected ':'
fi: Odotettiin ':'

en: Tag name expected
fi: Odotettiin tunnistenimeä

en: Rotating register index must be a non-negative constant
fi: Kiertorekisterin indeksin on oltava ei-negatiivinen vakio

en: Index out of range 0..%u
fi: Indeksi lukualueen 0..%u ulkopuolella

en: Indirect register index must be a general register
fi: Epäsuoran rekisteri-indeksin on oltava yleisrekisteri

en: Index can only be applied to rotating or indirect registers
fi: Indeksi voidaan liittää vain kierto- tai epäsuoriin rekistereihin

en: Expected '('
fi: Odotettiin '('

en: Missing ')'
fi: Puuttuva ')'

en: Not a symbolic expression
fi: Ei ole symbolinen lauseke

en: Illegal combination of relocation functions
fi: Luvaton sijoitusfunktioiden yhdistelmä

en: No current frame
fi: Ei nykyistä kehystä

en: Register number out of range 0..%u
fi: Rekisterinumero lukualueen 0..%u ulkopuolella

en: Standalone `#' is illegal
fi: Erillinen ”#” on luvaton

en: Redundant `#' suffix operators
fi: Redundantit ”#”-loppuliiteoperaattorit

en: Unhandled dependency %s for %s (%s), note %d
fi: Käsittelemätön riippuvuus %s kohteelle %s (%s), lippu %d

en: Unrecognized dependency specifier %d
fi: Tunnistamaton riippuvuusmäärite %d

en: Only the first path encountering the conflict is reported
fi: Vain ensimmäinen ristiriidan kohtaava polku ilmoitetaan

en: This is the location of the conflicting usage
fi: Tämä on ristiriitaisen käytön sijainti

en: Unknown opcode `%s'
fi: Tuntematon käskykoodi ”%s”

en: AR %d can only be accessed by %c-unit
fi: Kohdetta AR %d voi lukea vain %c-yksikkö

en: hint.b may be treated as nop
fi: hint.b pitäisi käsitellä nop-käskynä

en: hint.b shouldn't be used
fi: hint.b ei pitäisi käyttää

en: `%s' cannot be predicated
fi: ”%s” ei voi olla ilmoitettu

en: Closing bracket missing
fi: Sulkeva sulkumerkki puuttuu

en: Index must be a general register
fi: Indeksin on oltava yleisrekisteri

en: Unsupported fixup size %d
fi: Tukematon korjauskoko %d

note: This should be an error, but since previously there wasn't any diagnostic here, don't make it fail because of this for now.
en: Cannot express %s%d%s relocation
fi: Ei voida ilmaista %s%d%s-sijoitusta

en: No addend allowed in @fptr() relocation
fi: Yhteenlaskettavaa ei sallita kohteessa @fptr()-sijoitus

en: integer operand out of range
fi: kokonaislukuoperandi lukualueen ulkopuolella

en: %s must have a constant value
fi: %s on oltava vakioarvo

en: cannot resolve @slotcount parameter
fi: ei voi ratkaista @slotcount-parametria

en: invalid @slotcount value
fi: virheellinen @slotcount-arvo

en: Cannot represent %s relocation in object file
fi: Ei voi edustaa ’%s’-sijoitusta objektitiedostossa

en: Can't add stop bit to mark end of instruction group
fi: Ei voi lisätä stop-bittiä käskyryhmän lopun merkitsemiseksi

en: expected symbol name
fi: odotettiin symbolinimeä

en: expected comma after "%s"
fi: odotettiin pilkkua ”%s”:n jälkeen

en: `%s' is already the alias of %s `%s'
fi: ”%s” on jo kohteen %s alias ”%s”

en: %s `%s' already has an alias `%s'
fi: %s ”%s” on jo alias ”%s”

en: inserting "%s" into %s alias hash table failed: %s
fi: kohteen ”%s” lisäys %s-alias-sekasummatauluun epäonnistui: %s

en: inserting "%s" into %s name hash table failed: %s
fi: kohteen ”%s” lisäys %s-nimi-sekasummatauluun epäonnistui: %s

en: symbol `%s' aliased to `%s' is not used
fi: symbolin ”%s” muuntoa aliakseksi ”%s” ei ole käytetty

en: section `%s' aliased to `%s' is not used
fi: lohkon ”%s” muuntoa aliakseksi ”%s” ei ole käytetty

en: IP2K specific command line options:
fi: IP2K-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en:   -mip2022               restrict to IP2022 insns
fi:   -mip2022               rajoita IP2022-käskyihin

en:   -mip2022ext            permit extended IP2022 insn
fi:   -mip2022ext            salli laajentaminen IP2022-käskyihin

en: the yielding instruction %s may not be in a delay slot.
fi: joustamiskäsky %s ei ehkä ole viivevälissä.

en: Register number (R%ld) for double word access must be even.
fi: Rekisternumeron (R%ld) ”double word”-lukemista varten olisi oltava parillinen.

en: operand references R%ld of previous load.
fi: operandi viittaa edellisen latauksen R%ld.

en: instruction implicitly accesses R31 of previous load.
fi: käsky implisiittisesti lukee edellisen latauksen kohdetta R31.

en: Unmatched high relocation
fi: Pariton yläsijoitus

en: .end not in text section
fi: ”.end” not in text section

en: .end directive without a preceding .ent directive.
fi: ”.end”-direktiivi ilman a preceding ”.ent”-direktiivi.

en: .end symbol does not match .ent symbol.
fi: ”.end” symboli does not match ”.ent” symbol.

en: .end directive missing or unknown symbol
fi: ”.end”-direktiivi puuttuva tai tuntematon symbol

en: Expected simple number.
fi: Odotettiin simple-numeroa.

en:  *input_line_pointer == '%c' 0x%02x
fi:  *input_line_pointer == ’%c’ 0x%02x

en: Invalid number
fi: Virheellinen number

en: .ent or .aent not in text section.
fi: .ent” tai ”.aent” not in text section.

en: missing `.end'
fi: puuttuva ”.end”

en: bad call to md_atof
fi: virheellinen kutsu kohteeseen md_atof

en:  M32C specific command line options:
fi:  M32C-kohtaiset komentorivivalitsimet:

note: Pretend that we do not recognise this option.
en: Unrecognised option: -hidden
fi: Tunnistamaton valitsin: -hidden

en: Unrecognized option following -K
fi: Tunnistamaton valitsin seuraa valitsinta -K

en:  M32R specific command line options:
fi:  M32R-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en:   -m32r                   disable support for the m32rx instruction set
fi:   -m32r                   ota pois käytöstä tuki m32rx-käskyjoukolle

en:   -m32rx                  support the extended m32rx instruction set
fi:   -m32rx                  tue laajennettua m32rx-käskyjoukkoa

en:   -m32r2                  support the extended m32r2 instruction set
fi:   -m32r2                  tue laajennettua m32r2-käskyjoukkoa

en:   -EL,-little             produce little endian code and data
fi:   -EL,-little             tuota ”little-endian”-koodia ja -dataa

en:   -EB,-big                produce big endian code and data
fi:   -EB,-big                tuota ”big-endian”-koodia ja dataa

en:   -parallel               try to combine instructions in parallel
fi:   -parallel               yritä yhdistää käskyt rinnakkain

en:   -no-parallel            disable -parallel
fi:   -no-parallel            ota pois käytöstä valitsin -parallel

en:   -no-bitinst             disallow the M32R2's extended bit-field instructions
fi:   -no-bitinst             älä salli M32R2:n laajennettuja bittikenttäkäskyjä

en:   -O                      try to optimize code.  Implies -parallel
fi:   -O                      yritä optimoida koodi.  Sisältää valitsimen -parallel

en:   -warn-explicit-parallel-conflicts     warn when parallel instructions
fi:   -warn-explicit-parallel-conflicts     varoittaa kun rinnakkaiskäskyt saattavat

en:                                          might violate contraints
fi:                                          olla ristiriidassa rajoitteiden kanssa

en:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  do not warn when parallel
fi:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  ei varoita kun rinnakkaiskäskyt saattavat

en:                                          instructions might violate contraints
fi:                                          olla ristiriidassa rajoitteiden kanssa

en:   -Wp                     synonym for -warn-explicit-parallel-conflicts
fi:   -Wp                     synonyymi valitsimelle -warn-explicit-parallel-conflicts

en:   -Wnp                    synonym for -no-warn-explicit-parallel-conflicts
fi:   -Wnp                    synonyymi valitsimelle -no-warn-explicit-parallel-conflicts

en:   -ignore-parallel-conflicts            do not check parallel instructions
fi:   -ignore-parallel-conflicts            älä tarkista rinnakkaiskäskyjen

en:                                          for constraint violations
fi:                                          rajoiteristiriidoille

en:   -no-ignore-parallel-conflicts         check parallel instructions for
fi:   -no-ignore-parallel-conflicts         tarkista rinnakkaiskäskyjen

en:                                          constraint violations
fi:                                          rajoiteristiriidat

en:   -Ip                     synonym for -ignore-parallel-conflicts
fi:   -Ip                     synonyymi valitsimelle -ignore-parallel-conflicts

en:   -nIp                    synonym for -no-ignore-parallel-conflicts
fi:   -nIp                    synonyymi valitsimelle -no-ignore-parallel-conflicts

en:   -warn-unmatched-high    warn when an (s)high reloc has no matching low reloc
fi:   -warn-unmatched-high    varoita kun ylemmällä reloc-tietueella ei ole vastaava alempaa reloc-tietuetta

en:   -no-warn-unmatched-high do not warn about missing low relocs
fi:   -no-warn-unmatched-high älä varoita puuttuvista alemmista reloc-tietueista

en:   -Wuh                    synonym for -warn-unmatched-high
fi:   -Wuh                    synonyymi valitsimelle -warn-unmatched-high

en:   -Wnuh                   synonym for -no-warn-unmatched-high
fi:   -Wnuh                   synonyymi valitsimelle -no-warn-unmatched-high

en:   -KPIC                   generate PIC
fi:   -KPIC                   tuottaa PIC-koodin

en: instructions write to the same destination register.
fi: käskyt kirjoittavat samaan kohderekisteriin.

en: Instructions do not use parallel execution pipelines.
fi: käskyt eivät käytä rinnakkaisuorituksen putkilinjoja.

en: Instructions share the same execution pipeline
fi: käskyt eivät jaa samaa suoritusputkilinjaa

en: not a 16 bit instruction '%s'
fi: ei ole 16-bittinen käsky ’%s’

en: instruction '%s' is for the M32R2 only
fi: käsky ’%s’ on vain M32R2-käskyjoukolle

en: unknown instruction '%s'
fi: tuntematon käsky ’%s’

en: instruction '%s' is for the M32RX only
fi: käsky ’%s’ on vain M32RX-käskyjoukolle

en: instruction '%s' cannot be executed in parallel.
fi: käskyä ’%s’ ei voi suorittaa rinnakkain.

en: internal error: lookup/get operands failed
fi: sisäinen virhe: ”lookup/get”-operandit epäonnistuivat

en: '%s': only the NOP instruction can be issued in parallel on the m32r
fi: ’%s’: vain NOP-käsky voidaan jaella rinnakkain m32r-käskyjoukossa

en: %s: output of 1st instruction is the same as an input to 2nd instruction - is this intentional ?
fi: %s: ensimmäisen käskyn tuloste on sama kuin toisen käsky syöte - on tämä tarkoituksellista ?

en: %s: output of 2nd instruction is the same as an input to 1st instruction - is this intentional ?
fi: %s: toisen käskyn tuloste on sama kuin ensimmäisen käsky syöte - onko tämä tarkoituksellista ?

en: .SCOMMon length (%ld.) <0! Ignored.
fi: ”.SCOMMon”-pituus (%ld.) <0! Ei oteta huomioon.

en: Length of .scomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
fi: Näennäiskäskyn ”.scomm” ”%s” pituus on jo %ld. Ei muutettu arvoon %ld.

en: Invalid PIC expression.
fi: Virheellinen PIC-lauseke.

en: Unmatched high/shigh reloc
fi: Täsmäämätön ”high/shigh” reloc-tietue

en: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12 options:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12               specify the processor [default %s]
      -mshort                 use 16-bit int ABI (default)
      -mlong                  use 32-bit int ABI
      -mshort-double          use 32-bit double ABI
      -mlong-double           use 64-bit double ABI (default)
      --force-long-branches   always turn relative branches into absolute ones
      -S,--short-branches     do not turn relative branches into absolute ones
                              when the offset is out of range
      --strict-direct-mode    do not turn the direct mode into extended mode
                              when the instruction does not support direct mode
      --print-insn-syntax     print the syntax of instruction in case of error
      --print-opcodes         print the list of instructions with syntax
      --generate-example      generate an example of each instruction
                              (used for testing)
fi: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12-valitsimet:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12               määritä prosessori [oletus %s]
      -mshort                 käytä 16-bittisiä int-kokonaisluku-ABI:a (default)
      -mlong                  käytä 32-bittisiä int-kokonaisluku-ABI:a
      -mshort-double          käytä 32-bittisiä double-kokonaisluku-ABI:a
      -mlong-double           käytä 64-bittisiä double-kokonaisluku-ABI:a (oletus)
      --force-long-branches   muuta suhteelliset haarautumiset aina absoluuttisiksi
      -S,--short-branches     älä muuta suhteellisia haarautumisia absoluuttisiksi
                              kun siirrososoite on lukualueen ulkopuolella
      --strict-direct-mode    älä muuta suoraa tilaa laajennetuksi tilaksi
                              kun käsky ei tue suoraa tilaa
      --print-insn-syntaksi   tulosta käskyn syntaksi virhetapauksessa
      --print-opcodes         tulosta käskyjen luettelo syntaksin kera
      --generate-example      tuota esimerkki jokaisesta käskystä
                              (käytetty testaukseen)

en: Default target `%s' is not supported.
fi: Oletuskohdetta ”%s” ei ole tuettu.

note: Dump the opcode statistics table.
en: Name   # Modes  Min ops  Max ops  Modes mask  # Used
fi: Nimi   # Tilat  Min ops  Max ops  Tilat peite # Käytetty

en: Option `%s' is not recognized.
fi: Valitsinta ”%s” ei ole tunnistettu.

en: symbol%d
fi: symboli%d

en: <label>
fi: <nimiö>

en: # Example of `%s' instructions
    	.sect .text
    _start:
fi: # Esimerkki ”%s”-käskyistä
    	.sect ”.text
    _start:

en: Instruction `%s' is not recognized.
fi: Käskyä ”%s” ei ole tunnistettu.

en: Instruction formats for `%s':
fi: Käskymuodot kohteelle ”%s”:

en: Immediate operand is not allowed for operand %d.
fi: Suora muistiosoitusoperandi ei ole sallittu operandille %d.

en: Indirect indexed addressing is not valid for 68HC11.
fi: Epäsuora indeksoitu osoitteenmuodostus ei ole voimassa 68HC11:lle.

en: Spurious `,' or bad indirect register addressing mode.
fi: Väärä ”,” tai virheellinen epäsuora rekisteriosoitteenmuodostustila.

en: Missing second register or offset for indexed-indirect mode.
fi: Puuttuva toinen rekisteri tai siirrososoite indeksoidulle epäsuoralle tilalle.

en: Missing second register for indexed-indirect mode.
fi: Puuttuva toinen rekisteri indeksoidulle epäsuoralle tilalle.

en: Missing `]' to close indexed-indirect mode.
fi: Puuttuu ”]” sulkemaan indeksoidun epäsuoran tilan.

en: Illegal operand.
fi: Luvaton operandi.

en: Missing operand.
fi: Puuttuva operandi.

en: Pre-increment mode is not valid for 68HC11
fi: Esiaskellustila ei ole kelvollinen 68HC11:lle

en: Wrong register in register indirect mode.
fi: Väärä rekisteri rekisteri-epäsuora-tilassa.

en: Missing `]' to close register indirect operand.
fi: Puuttuva ’]’ rekisterin epäsuoran operandin sulkemiseksi.

en: Post-decrement mode is not valid for 68HC11.
fi: Jälkiaskelpienennystila ei ole kelvollinen 68HC11:lle.

en: Post-increment mode is not valid for 68HC11.
fi: Jälkiaskelkasvatustila ei ole kelvollinen 68HC11:lle.

en: Invalid indexed indirect mode.
fi: Virheellinen indeksoitu epäsuora tila.

en: Trap id `%ld' is out of range.
fi: Pyydystunniste ’%ld’ on lukualueen ulkopuolella.

en: Trap id must be within [0x30..0x39] or [0x40..0xff].
fi: Pyydystunnisteen on oltava lukualueella [0x30..0x39] tai [0x40..0xff].

en: Operand out of 8-bit range: `%ld'.
fi: Operandi 8-bittialueen ulkopuolella: ’%ld’.

en: The trap id must be a constant.
fi: Pyydystunnisteen on oltava vakio.

en: Operand `%x' not recognized in fixup8.
fi: Operandia ’%x’ ei tunnisteta korjauksessa fixup8.

en: Operand out of 16-bit range: `%ld'.
fi: Operandi 16-bittialueen ulkopuolella: ’%ld’.

en: Operand `%x' not recognized in fixup16.
fi: Operandia ’%x’ ei tunnisteta korjauksessa fixup16.

en: Unexpected branch conversion with `%x'
fi: Odottamaton ”%x”-haarautumiskonversio

en: Operand out of range for a relative branch: `%ld'
fi: Operandi suhteellisen haarautumisen lukualueen ulkopuolella: ’%ld’

en: Invalid register for dbcc/tbcc instruction.
fi: Virheellinen rekisteri ”dbcc/tbcc”-käskylle.

en: Increment/decrement value is out of range: `%ld'.
fi: Askelkasvatusarvo/askelvähennysarvo on lukualueen ulkopuolella: ’%ld’.

en: Expecting a register.
fi: Odotettiin rekisteriä.

en: Invalid register for post/pre increment.
fi: Virheellinen rekisteri jälkiaskellisäykselle/esiaskellisäykselle.

en: Invalid register.
fi: Virheellinen rekisteri.

en: Offset out of 16-bit range: %ld.
fi: Siirrososoite 16-bittisen lukualueen ulkopuolella: %ld.

en: Offset out of 5-bit range for movw/movb insn: %ld.
fi: Siirrososoite 5-bittisen lukualueen ulkopuolella käskylle movw/movb: %ld.

en: Expecting register D for indexed indirect mode.
fi: Odotettiin rekisteriä D indeksoidulle epäsuoralle tilalle.

en: Indexed indirect mode is not allowed for movb/movw.
fi: Indeksoitu epäsuora tila ei ole sallittu käskylle movb/movw.

en: Invalid accumulator register.
fi: Virheellinen akkurekisteri.

en: Invalid indexed register.
fi: Virheellinen indeksoitu rekisteri.

en: Addressing mode not implemented yet.
fi: Osoitteenmuodostustilaa ei ole vielä toteutettu.

en: Invalid source register for this instruction, use 'tfr'.
fi: Virheellinen lähderekisteri tälle käskylle, käytä ’tfr’.

en: Invalid source register.
fi: Virheellinen lähderekisteri.

en: Invalid destination register for this instruction, use 'tfr'.
fi: Virheellinen kohderekisteri tälle käskylle, käytä ’tfr’.

en: Invalid destination register.
fi: Virheellinen kohderekisteri.

en: Invalid indexed register, expecting register X.
fi: Virheellinen indeksoitu rekisteri, odotettiin rekisteriä X.

en: Invalid indexed register, expecting register Y.
fi: Virheellinen indeksoitu rekisteri, odotettiin rekisteriä Y.

en: No instruction or missing opcode.
fi: Ei käskyä tai puuttuva käskykoodi.

en: Opcode `%s' is not recognized.
fi: Käskykoodia ’%s’ ei ole tunnistettu.

en: Garbage at end of instruction: `%s'.
fi: Roskaa käskyn lopussa: ’%s’.

en: Invalid operand for `%s'
fi: Virheellinen operandi kohteelle ’%s’

en: Invalid mode: %s
fi: Virheellinen tila: %s

en: bad .relax format
fi: virheellinen ”.relax”-muoto

en: Relocation %d is not supported by object file format.
fi: Objektitiedostomuoto ei tue sijoitusta %d.

en: bra or bsr with undefined symbol.
fi: bra tai bsr määrittelemättömällä symbolilla.

en: Subtype %d is not recognized.
fi: Alatyyppiä %d ei ole tunnistettu.

en: Expression too complex.
fi: Lauseke on liian mutkikas.

en: Value out of 16-bit range.
fi: Arvo on 16-bittisen lukualueen ulkopuolella.

en: Value %ld too large for 8-bit PC-relative branch.
fi: Arvo %ld on liian suuri 8-bittiselle ohjelmalaskurisuhteelliselle haarautumiselle.

en: Auto increment/decrement offset '%ld' is out of range.
fi: Automaattinen askellisäyssiirrososoite/askelvähennyssiirrososoite ’%ld’ on lukualueen ulkopuolella.

en: Offset out of 5-bit range for movw/movb insn: %ld
fi: Siirrososoite on 5-bittialueen ulkopuolella käskylle movw/movb: %ld

en: Line %d: unknown relocation type: 0x%x.
fi: Rivi %d: tuntematon sijoitustyyppi: 0x%x.

en: Can not do %d byte pc-relative relocation
fi: Ei voida tehdä %d:n tavun ohjelmalaskurisuhteellista sijoitusta

en: Can not do %d byte pc-relative pic relocation
fi: Ei voida tehdä %d:n tavun ohjelmalaskurisuhteellista pic-sijoitusta

en: Can not do %d byte relocation
fi: Ei voida tehdä %d:n tavun sijoitusta

en: Can not do %d byte pic relocation
fi: Ei voida tehdä %d:n tavun pic-sijoitusta

en: Unable to produce reloc against symbol '%s'
fi: Ei kyetä tuottamaan reloc-tietuetta symbolia ’%s’ vastaan

en: Cannot make %s relocation PC relative
fi: Ei voida tehdä %s-sijoitusta ohjelmalaskurisuhteelliseksi

en: No operator
fi: Ei operaattori

en: Unknown operator
fi: Tuntematon operaattori

en: invalid instruction for this architecture; needs
fi: virheellinen käsky tälle arkkitehtuurille: tarvitsee

en: hardware divide
fi: laitteistojakaja

en: or higher
fi: tai uudempi

en: operands mismatch
fi: operandien täsmäämättömyys

en: operand out of range
fi: operandi lukualueen ulkopuolella

en: Bignum too big for %c format; truncated
fi: Bignum-muuttuja liian suuri muodolle %c: typistetty

en: displacement too large for this architecture; needs 68020 or higher
fi: siirtymä liian suuri tälle arkkitehtuurille: tarvitsee 68020:n tai uudemman

en: scale factor invalid on this architecture; needs cpu32 or 68020 or higher
fi: skaalaustekijä virheellinen tällä arkkitehtuurilla: tarvitsee 32-bittisen prosessorin tai 68020:n tai uudemman

en: invalid index size for coldfire
fi: virheellinen indeksikoko kohteelle coldfire

en: Forcing byte displacement
fi: Pakotetaan byte-kokoinen siirtymä

en: byte displacement out of range
fi: byte-siirtymä lukualueen ulkopuolella

en: invalid operand mode for this architecture; needs 68020 or higher
fi: virheellinen operanditila tälle arkkitehtuurille: tarvitaan 68020 tai uudempi

en: :b not permitted; defaulting to :w
fi: :b ei ole sallittu: asetetaan oletukseksi :w

en: unsupported byte value; use a different suffix
fi: tukematon byte-arvo: käytä eri loppuliitettä

en: unknown/incorrect operand
fi: tuntematon tai virheellinen operandi

en: out of range
fi: lukualueen ulkopuolella

en: Can't use long branches on this architecture
fi: Ei voi käyttää pitkiä haarautumisia tässä arkkitehtuurissa

en: Expression out of range, using 0
fi: Lauseke lukualueen ulkopuolella, käytetään arvoa 0

en: Floating point register in register list
fi: Liukulukurekisteri rekisteriluettelossa

en: Wrong register in floating-point reglist
fi: Väärä rekisteri liukulukurekisteriluettelossa

en: incorrect register in reglist
fi: virheellinen rekisteri rekisteriluettelossa

en: wrong register in floating-point reglist
fi: väärä rekisteri liukulukurekisteriluettelossa

note: ERROR.
en: Extra )
fi: Ylimääräinen )

note: ERROR.
en: Missing )
fi: Puuttuva )

en: Missing operand
fi: Puuttuva operandi

en: unrecognized default cpu `%s'
fi: tunnistamaton oletusprosessori ’%s’

en: %s -- statement `%s' ignored
fi: %s -- lausetta ’%s’ ei otettu huomioon

en: Don't know how to figure width of %c in md_assemble()
fi: Ei tiedetä kuinka kohteen %c leveys arvataan funktiossa md_assemble()

en: Internal Error:  Can't allocate m68k_sorted_opcodes of size %d
fi: Sisäinen virhe:  Ei voi varata koon %d m68k_sorted_opcodes-rakenteita

en: Internal Error: Can't find %s in hash table
fi: Sisäinen virhe: Ei löydetä kohdetta %s sekasummataulussa

en: Internal Error: Can't hash %s: %s
fi: Sisäinen virhe: En voi sekasummata kohdetta %s: %s

en: text label `%s' aligned to odd boundary
fi: tekstinimiö ’%s’ tasattu parittomaan rajaan

en: value %ld out of range
fi: arvo %ld lukualueen ulkopuolella

en: invalid byte branch offset
fi: virheellinen byte-haarautumissiirrososoite

en: short branch with zero offset: use :w
fi: short-haarautuminen nollasiirrososoitteella: käytä :w

en: Conversion of PC relative BSR to absolute JSR
fi: Ohjelmalaskurisuhteellisen BSR:n muunnos absoluuttiseksi JSR:ksi

en: Conversion of PC relative branch to absolute jump
fi: Ohjelmalaskurisuhteellisen haarautumisen muunnos absoluuttiseksi hypyksi

en: Conversion of PC relative conditional branch to absolute jump
fi: Ohjelmalaskurisuhteellisen ehdollisen haarautumisen muunnos absoluuttiseksi hypyksi

en: Conversion of DBcc to absolute jump
fi: DBcc:n muunnos absoluuttiseksi hypyksi

en: Conversion of PC relative displacement to absolute
fi: Ohjelmalaskurisuhteellisen siirtymän muunnos absoluuttiseksi

en: Tried to convert PC relative branch to absolute jump
fi: Yritettiin muuntaa ohjelmalaskurisuhteellinen haarautuminen absoluuttiseksi hypyksi

en: expression out of range: defaulting to 1
fi: lauseke lukualueen ulkopuolella: asetetaan oletukseksi 1

en: expression out of range: defaulting to 0
fi: lauseke lukualueen ulkopuolella: asetetaan oletukseksi 0

en: Can't deal with expression; defaulting to %ld
fi: Ei voida käsitellä lauseketta: asetetaan oletukseksi %ld

en: expression doesn't fit in BYTE
fi: lauseke ei mahdu kokoon BYTE

en: expression doesn't fit in WORD
fi: lauseke ei mahdu kokoon WORD

en: %s: unrecognized processor name
fi: %s: tunnistamaton prosessorinimi

en: bad coprocessor id
fi: virheellinen apuprosessoritunniste

en: unrecognized fopt option
fi: tunnistamaton fopt-valitsin

en: option `%s' may not be negated
fi: valitsinta ’%s’ ei voi kieltää

en: option `%s' not recognized
fi: valitsinta ’%s’ ei ole tunnistettu

en: bad format of OPT NEST=depth
fi: virheellinen ”OPT NEST=syvyys”-muoto

en: missing label
fi: puuttuva nimiö

en: bad register list: %s
fi: virheellinen rekisteriluettelo: %s

en: restore without save
fi: palauta tallentamatta

en: syntax error in structured control directive
fi: syntaksivirhe rakenteisessa ohjaindirektiivissä

en: missing condition code in structured control directive
fi: puuttuva ehtokoodi rakenteisessa ohjaindirektiivissä

en: Condition <%c%c> in structured control directive can not be encoded correctly
fi: Ehtoa <%c%c> rakenteisessa ohjaindirektiivissä ei ole koodattu oikein

en: missing then
fi: puuttuva ”then”-lause

en: else without matching if
fi: ”else”-lause ilman täsmäävää ”if”-lausetta

en: endi without matching if
fi: ”endi”-lause ilman täsmäävää ”if”-lausetta

en: break outside of structured loop
fi: ”break” rakenteisen silmukan ulkopuolella

en: next outside of structured loop
fi: ”next” rakenteisen silmukan ulkopuolella

en: missing =
fi: puuttuva =

en: missing to or downto
fi: puuttuva ”to” tai ”downto”

en: missing do
fi: puuttuva ”do”

en: endf without for
fi: ”endf”-lause ilman ”for”-lausetta

en: until without repeat
fi: ”until”-määre ilman ”repeat”-määrettä

en: endw without while
fi: ”endw”-lause ilman ”while”-lausetta

en: already assembled instructions
fi: jo assembloidut käskyt

en: `%s' is deprecated, use `%s'
fi: ’%s’ on poistettu käytöstä, käytä ’%s’

en: cpu `%s' unrecognized
fi: prosessori ’%s’ on tunnistamaton

en: architecture `%s' unrecognized
fi: arkkitehtuuri ’%s’ on tunnistamaton

en: extension `%s' unrecognized
fi: laajennus ’%s’ on tunnistamaton

en: option `-A%s' is deprecated: use `-%s'
fi: valitsin ’-A%s’ on poistettu käytöstä: käytä valitsinta ’-%s’

en: architecture features both enabled and disabled
fi: arkkitehtuuriominaisuudet on sekä otettu käyttöön että otettu pois käytöstä

en: selected processor does not have all features of selected architecture
fi: valitulla prosessorilla ei ole valitun arkkitehtuurin kaikkia ominaisuuksia

en: m68k and cf features both selected
fi: sekä ”m68k”- että ”cf”-ominaisuudet valittuja

en: 68040 and 68851 specified; mmu instructions may assemble incorrectly
fi: 68040 ja 68851 määritelty: ”mmu”-käskyt ehkä assembloitu väärin

en: -march=<arch>		set architecture
    -mcpu=<cpu>		set cpu [default %s]
fi: -march=<arch>		aseta arkkitehtuuri
    -mcpu=<cpu>		aseta prosessori [oletus %s]

en: -m[no-]%-16s enable/disable%s architecture extension
fi: -m[no-]%-16s ottaa käyttöön/pois käytöstä%s arkkitehtuurilaajennuksen

en: -l			use 1 word for refs to undefined symbols [default 2]
    -pic, -k		generate position independent code
    -S			turn jbsr into jsr
    --pcrel                 never turn PC-relative branches into absolute jumps
    --register-prefix-optional
    			recognize register names without prefix character
    --bitwise-or		do not treat `|' as a comment character
    --base-size-default-16	base reg without size is 16 bits
    --base-size-default-32	base reg without size is 32 bits (default)
    --disp-size-default-16	displacement with unknown size is 16 bits
    --disp-size-default-32	displacement with unknown size is 32 bits (default)
fi: -l			käytä 1 sana viitteisiin määrittelemättömiin symboleihin [oletus 2]
    -pic, -k		tuota paikkariippumaton koodi
    -S			käännä ”jbsr” kohteeksi ”jsr”
    --pcrel                 älä koskaan käännä ohjelmalaskurisuhteellisia haarautumisia absoluuttisiksi hypyiksi
    --rekisteri-prefix-optional
    			tunnista rekisterinimet ilman etuliitemerkkiä
    --bitwise-or		älä kohtele merkkiä ’|’ kommenttimerkkinä
    --base-size-default-16	perusrekisteri ilman kokoa on 16 bittiä
    --base-size-default-32	perusrekisteri ilman kokoa on 32 bittiä (oletus)
    --disp-size-default-16	siirtymä tuntemattomalla koolla on 16 bittiä
    --disp-size-default-32	siirtymä tuntemattomalla koolla on 32 bittiä (oletus)

en: Architecture variants are:
fi: Arkkitehtuurivariantteja ovat:

en: Processor variants are:
fi: Prosessorivariantteja ovat:

en: Error %s in %s
fi: Virhe %s kohteessa %s

en: Opcode(%d.%s):
fi: Käskykoodi(%d.%s):

en: Not a defined coldfire architecture
fi: Ei ole määritelty coldfire-arkkitehtuuri

en: register expected, but saw '%.6s'
fi: odotettiin rekisteriä, mutta nähtiin ’%.6s’

en: control register expected, but saw '%.6s'
fi: odotettiin ohjausrekisteriä, mutta nähtiin ’%.6s’

en: bad/missing psr specifier
fi: väärä/puuttuva ”psr”-tarkenne

en: more than 65K literal pools
fi: yli 65 kilotavua literaalivarantoja

en: missing ']'
fi: puuttuva ’]’

en: operand must be a constant
fi: operandin on oltava vakio

en: operand must be absolute in range %u..%u, not %ld
fi: operandin on oltava absoluuttinen lukualueella %u..%u, ei %ld

en: operand must be a multiple of 4
fi: operandin on oltava neljän monikerta

en: operand must be a multiple of 2
fi: operandin on oltava kahden monikerta

en: base register expected
fi: odotettiin perusrekisteriä

en: unknown opcode "%s"
fi: tuntematon käskykoodi ”%s”

en: invalid register: r15 illegal
fi: virheellinen rekisteri: r15 luvaton

en: M340 specific opcode used when assembling for M210
fi: M340-kohtaista käskykoodia käytetty assembloitaessa kohdetta M210

en: second operand missing
fi: toinen operandi puuttuu

en: destination register must be r1
fi: kohderekisterin on oltava r1

en: source register must be r1
fi: lähderekisterin on oltava r1

en: immediate is not a power of two
fi: suora muistiosoitusarvo ei ole kahden monikerta

en: translating bgeni to movi
fi: käännetään ”bgeni” arvoksi ”movi”

en: translating mgeni to movi
fi: käännetään ”mgeni” arvoksi ”movi”

en: translating bmaski to movi
fi: käännetään ”bmaski” arvoksi ”movi”

en: displacement too large (%d)
fi: siirtymä liian suuri (%d)

en: Invalid register: r0 and r15 illegal
fi: Virheellinen rekisteri: r0 ja r15 luvaton

en: bad starting register: r0 and r15 invalid
fi: virheellinen aloitusrekisteri: r0 ja r15 luvaton

en: ending register must be r15
fi: lopetusrekisterin on oltava r15

en: bad base register: must be r0
fi: virheellinen perusrekisteri: sen on oltava r0

en: first register must be r4
fi: ensimmäisen rekisterin on oltava r4

en: last register must be r7
fi: viimeisen rekisterin on oltava r7

en: reg-reg expected
fi: odotettiin reg-reg

en: second operand must be 1
fi: toisen operandin on oltava 1

en: zero used as immediate value
fi: nollaa käytetty välittömänä arvona

en: duplicated psr bit specifier
fi: kaksoiskappale ”psr”-bittitarkenne

en: `af' must appear alone
fi: ”af” on esiinnyttävä yksin

en: unimplemented opcode "%s"
fi: toteuttamaton käskykoodi ”%s”

en: ignoring operands: %s
fi: ei oteta huomioon operandia: %s

en: unrecognised cpu type '%s'
fi: tunnistamaton prosessorityyppi ’%s’

en: MCORE specific options:
      -{no-}jsri2bsr	  {dis}able jsri to bsr transformation (def: dis)
      -{no-}sifilter	  {dis}able silicon filter behavior (def: dis)
      -cpu=[210|340]          select CPU type
      -EB                     assemble for a big endian system (default)
      -EL                     assemble for a little endian system
fi: MCORE-kohtaiset valitsimet:
      -{no-}jsri2bsr	  poista/ota käyttöön muunnos ”jsri”:sta ”bsr”:ksi (oletus: no)
      -{no-}sifilter	  poista/ota käyttöön piisuodatinkäytös (oletus: no)
      -cpu=[210|340]          valitse prosessorityyppi
      -EB                     assembloi ”big-endian”-järjestelmään (oletus)
      -EL                     assembloi "little-endian”-järjestelmään

en: failed sanity check: short_jump
fi: järkevyystarkistus epäonnistui: short_jump

en: failed sanity check: long_jump
fi: järkevyystarkistus epäonnistui: long_jump

en: odd displacement at %x
fi: pariton siirtymä osoitteessa %x

note: Variable not in small data read only segment accessed using small data read only anchor.
en: unknown
fi: tuntematon

en: odd distance branch (0x%lx bytes)
fi: pariton etäisyyshaarautuma (0x%lx tavua)

en: pcrel for branch to %s too far (0x%lx)
fi: ”pcrel” haarautumalle kohteeseen %s on liian kaukana (0x%lx)

en: pcrel for lrw/jmpi/jsri to %s too far (0x%lx)
fi: ”pcrel” kohteelle lrw/jmpi/jsri kohteeseen %s on liian kaukana (0x%lx)

en: pcrel for loopt too far (0x%lx)
fi: ”pcrel” kohteelle ”loopt” on liian kaukana (0x%lx)

en: Can not do %d byte %srelocation
fi: Ei voida tehdä %d:n tavun %s-sijoitusta

en: pc-relative
fi: ohjelmalaskurisuhteellinen

en: MeP specific command line options:
      -EB                     assemble for a big endian system
      -EL                     assemble for a little endian system (default)
      -mconfig=<name>         specify a chip configuration to use
      -maverage -mno-average -mmult -mno-mult -mdiv -mno-div
      -mbitops -mno-bitops -mleadz -mno-leadz -mabsdiff -mno-absdiff
      -mminmax -mno-minmax -mclip -mno-clip -msatur -mno-satur -mcop32
                              enable/disable the given opcodes
    
      If -mconfig is given, the other -m options modify it.  Otherwise,
      if no -m options are given, all core opcodes are enabled;
      if any enabling -m options are given, only those are enabled;
      if only disabling -m options are given, only those are disabled.
fi: MeP-kohtaiset komentorivivalitsimet:
      -EB                     assembloi ”big-endian”-järjestelmälle (oletus)
      -EL                     assembloi ”little-endian”-järjestelmälle
      -mconfig=<nimi>         määritä käytettävä mikropiiriasetus
      -maverage -mno-average -mmult -mno-mult -mdiv -mno-div
      -mbitops -mno-bitops -mleadz -mno-leadz -mabsdiff -mno-absdiff
      -mminmax -mno-minmax -mclip -mno-clip -msatur -mno-satur -mcop32
                              ota käyttöön/pois käytöstä annetut käskykoodit
    
      Jos valitsin -mconfig on annettu, muut -m-valitsimet muokkaavat sitä.  Muuten,
      jos valitsinta -m ei ole annettu, kaikki ydinkäskykoodit ovat käytössä;
      jos joitakin käyttöönottovalitsimia -m on annettu, vain vain ne ovat käytössä;
      jos vain käytöstäpoistovalitsimet -m on annettu, vain ne on otettu pois käytöstä.

en: $hi and $lo are disabled when MUL and DIV are off
fi: $hi ja $lo ovat poissa käytöstä kun MUL ja DIV ovat poissa päältä

en: $mb0, $me0, $mb1, and $me1 are disabled when COP is off
fi: $mb0, $me0, $mb1, ja $me1 ovat poissa käytöstä kun COP on pois päältä

en: $dbg and $depc are disabled when DEBUG is off
fi: $dbg ja $depc ovat poissa käytöstä kun DEBUG on pois päältä

en: core and copro insn lengths must total 32 bits.
fi: core- ja copro-käskypituuden on oltava yhteensä 32 bittiä.

en: vliw group must consist of 1 core and 1 copro insn.
fi: vliw-ryhmään on sisällyttyvä yksi core- ja yksi copro-käsky.

en: core and copro insn lengths must total 64 bits.
fi: core- ja copro-käskypituuksien on oltava yhteensä 64 bittiä.

en: cannot pack %s with a 16-bit insn
fi: ei voida pakata kohdetta %s 16-bittisellä käskyllä

en: cannot pack %s and %s together with a 16-bit insn
fi: ei voida pakata kohdetta %s ja %s yhteen 16-bittisellä käskyllä

en: too many IVC2 insns to pack with a 16-bit core insn
fi: liian monia IVC2-käskyjä pakattavana 16-bittisellä core-käskyllä

en: cannot pack %s into slot P1
fi: ei voida pakata %s väliin P1

en: too many IVC2 insns to pack with a 32-bit core insn
fi: liian monia IVC2-käskyjä pakattavana 32-bittisellä core-käskyllä

en: unable to pack %s by itself?
fi: ei kyetä pakkaamaan %s itselläänf?

en: cannot pack %s and %s together
fi: ei voi pakata kohteita %s ja %s yhteen

en: too many IVC2 insns to pack together
fi: liian monia IVC2-käskyjä pakattavana yhteen

note: There are no insns in the queue and a plus is present. This is a syntax error.  Let's not tolerate this. We can relax this later if necessary.
en: Invalid use of parallelization operator.
fi: Virheellinen rinnakkaiskäytön operaattori.

en: Leading plus sign not allowed in core mode
fi: Edeltävä plus-merkki ei ole sallittu ydintilassa

en: Don't know how to relocate plain operands of type %s
fi: Ei tiedetä kuinka %s-tyypin ”plain”-operandit sijoitetaan

en: Perhaps you are missing %%tpoff()?
fi: Ehkä %%tpoff() puuttuu?

en: bad .section directive: want a,v,w,x,M,S in string
fi: virheellinen ”.section”-direktiivi: halutaan a,v,w,x,M,S merkkijonossa

en: .vliw unavailable when VLIW is disabled.
fi: ”.vliw” on saavuttamaton kun ”VLIW” on otettu pois käytöstä.

en: Invalid register number at '%.6s'
fi: Virheellinen rekisterinumero osoitteessa ’%.6s’

en: operand must be a constant or a label
fi: operandin on oltava vakio tai nimiö

en: operand must be absolute in range %d..%d, not %d
fi: operandin on oltava absoluuttinen lukualueella %d..%d, ei %d

en: Error in statement syntax
fi: Virhe lausekesyntaksissa

en: Cannot use special register with this instruction
fi: Ei voi käyttää erikoisrekisteri tämän käskyn kanssa

en: lmi pseudo instruction should not use a label in imm field
fi: lmi-näennäiskäskyn ei pitäisi käyttää nimiötä imm-kentässä

en: smi pseudo instruction should not use a label in imm field
fi: smi-näennäiskäskyn ei pitäisi käyttää nimiötä imm-kentässä

en: Symbol used as immediate for shift instruction
fi: Symbolia käytetty välittömänä arvona sivuttaissiirtokäskyssä

en: Shift value > 32. using <value %% 32>
fi: Sivuttaissiirrosarvo > 32. käytetään <arvo %% 32>

en: Symbol used as immediate value for msrset/msrclr instructions
fi: Symbolia käytetty välittömänä arvona msrset/msrclr -käskyissä

en: invalid value for special purpose register
fi: virheellinen arvo erikoiskäyttörekisterille

en: An IMM instruction should not be present in the .s file
fi: IMM-käskyn ei pitäisi olla läsnä .s-tiedostossa

en: Bad call to MD_NTOF()
fi: Virheellinen kutsu kohteeseen MD_NTOF()

en: pcrel for branch to %s too far (0x%x)
fi: ”pcrel” haarautumalle kohteeseen %s on liian kaukana (0x%x)

note: We know the abs value: Should never happen.
en: Absolute PC-relative value in relaxation code.  Assembler error.....
fi: Absoluuttinen ohjelmalaskurisuhteellinen arvo lieventämiskoodissa.  Assemblerivirhe.....

note: Cannot have a PC-relative branch to a diff segment.
en: PC relative branch to label %s which is not in the instruction space
fi: Ohjelmalaskurisuhteellinen haarautuminen nimiöön %s, joka ei ole käskytilassa

en: Variable is accessed using small data read only anchor, but it is not in the small data read only section
fi: Muuttujaa luetaan käyttäen ”small data”-lukua vain linkkinä, mutta se ei ole ”small data”-kirjoitussuojatussa lohkossa

en: Variable is accessed using small data read write anchor, but it is not in the small data read write section
fi: Muuttuja luetaan käyttäen ”small data”-luku/kirjoituslinkkiä, mutta se ei ole ”small data”-luku/kirjoituslohkossa

en: Incorrect fr_opcode value in frag.  Internal error.....
fi: Virheellinen fr_opcode-arvo osasessa.  Sisäinen virhe.....

note: We know the abs value: Should never happen.
en: Absolute value in relaxation code.  Assembler error.....
fi: Absoluuttinen arvo lieventämiskoodissa. Assemblerivirhe...

en: unsupported BFD relocation size %u
fi: tukematon BFD-sijoituskoko %u

note: Prototypes for static functions.
en: internal Error, line %d, %s
fi: sisäinen virhe, rivi %d, %s

en: 48-bit microMIPS instructions are not supported
fi: 48-bittisiä microMIPS-käskyjä ei tueta

en: Unrecognized register name `%s'
fi: Tunnistamaton rekisterinimi ”%s”

en: -G may not be used in position-independent code
fi: ”-G”-valitsinta ei voida käyttää paikkariippumattomassa koodissa

en: internal: can't hash `%s': %s
fi: sisäinen: ei voi sekasummata ’%s’: %s

en: internal error: bad mips16 opcode: %s %s
fi: sisäinen virhe: virheellinen mips16-käskykoodi: %s %s

en: returned from mips_ip(%s) insn_opcode = 0x%x
fi: palautettiin kohteesta mips_ip(%s) käskykoodi insn_opcode = 0x%x

en: Wrong size instruction in a %u-bit branch delay slot
fi: Väärä kokokäsky %u-bittisessä haarautumisviivevälissä

en: jump to misaligned address (0x%lx)
fi: hyppää tasaamattomaan osoitteeseen (0x%lx)

en: branch to misaligned address (0x%lx)
fi: haaraudu tasaamattomaan osoitteeseen (0x%lx)

en: branch address range overflow (0x%lx)
fi: haarautumisosoitealueen ylivuoto (0x%lx)

en: extended instruction in delay slot
fi: laajennettu käsky viivevälissä

note: To reproduce this failure try assembling gas/testsuites/ gas/mips/mips16-intermix.s with a mips-ecoff targeted assembler.
en: Unsupported MIPS relocation number %d
fi: Tukematon MIPS-sijoitusnumero %d

en: Macro instruction expanded into multiple instructions in a branch delay slot
fi: Makrokäsky laajennettu useaksi käskyksi haarautumisviivevälissä

en: Macro instruction expanded into multiple instructions
fi: Makrokäsky laajennettu useiksi käskyiksi

en: Macro instruction expanded into a wrong size instruction in a 16-bit branch delay slot
fi: Makrokäsky laajennettu vääräksi kokokäskyksi 16-bittisessä haarautumisviivevälissä

en: Macro instruction expanded into a wrong size instruction in a 32-bit branch delay slot
fi: Makrokäsky laajennettu vääräksi kokokäskyksi 32-bittisessä haarautumisviivevälissä

en: operand overflow
fi: operandin ylivuoto

en: Macro used $at after ".set noat"
fi: Makro käyttänyt $at-rekisteriä ”.set noat”-määrittelyn jälkeen

en: unsupported large constant
fi: tukematon ”large”-vakio

en: Instruction %s requires absolute expression
fi: Käsky %s vaatii absoluuttisen lausekkeen

en: Number (0x%s) larger than 32 bits
fi: Numero (0x%s) on suurempi kuin 32 bittiä

en: Number larger than 64 bits
fi: Numero on suurempi kuin 64 bittiä

en: PIC code offset overflow (max 16 signed bits)
fi: PIC-koodisiirrososoiteylivuoto (enintään 16 etumerkillistä bittiä)

en: Unsupported large constant
fi: Tukematon ”large”-vakio

note: result is always true
en: Branch %s is always true
fi: Haarautuminen %s on aina tosi

en: Improper position (%lu)
fi: Väärä sijainti (%lu)

en: Improper extract size (%lu, position %lu)
fi: Väärä purkamiskoko (%lu, sijainti %lu)

en: Improper insert size (%lu, position %lu)
fi: Väärä lisäyskoko (%lu, sijainti %lu)

en: Divide by zero.
fi: Jako nollalla.

en: dla used to load 32-bit register
fi: ”dla” käytetty lataamaan 32-bittinen rekisteri

en: la used to load 64-bit address
fi: ”la” käytetty lataamaan 64-bittinen osoite

en: Expression too complex
fi: Lauseke on liian mutkikas

en: Offset too large
fi: Siirrososoite on liian iso

en: PIC code offset overflow (max 32 signed bits)
fi: PIC-koodisiirrososoiteylivuoto (enintään 32 etumerkillistä bittiä)

en: MIPS PIC call to register other than $25
fi: ”MIPS PIC”-kutsu rekisteriin, joka on muu kuin $25

en: No .cprestore pseudo-op used in PIC code
fi: Ei ”.cprestore”-näennäiskäskyä käytetty PIC-koodissa

en: No .frame pseudo-op used in PIC code
fi: Ei ”.frame-näennäiskäskyä käytetty PIC-koodissa

en: Non-PIC jump used in PIC library
fi: Ei-PIC-hyppyä käytetty PIC-kirjastossa

en: Opcode not supported on this processor: %s
fi: Käskykoodia ei tueta tässä prosessorissa: %s

en: opcode not supported on this processor: %s
fi: käskykoodia ei tueta tässä prosessorissa: %s

en: Improper rotate count
fi: Väärä kiertolukumäärä

en: Instruction %s: result is always false
fi: Käsky %s: tulos on aina epätosi

en: Instruction %s: result is always true
fi: Käsky %s: tulos on aina tosi

en: Operand overflow
fi: Operandin ylivuoto

note: FIXME: Check if this is one of the itbl macros, since they are added dynamically.
en: Macro %s not implemented yet
fi: Makroa %s ei ole vielä toteutettu

en: internal: bad mips opcode (mask error): %s %s
fi: sisäinen: virheellinen mips-käskykoodi (peitevirhe): %s %s

en: internal: bad mips opcode (unknown extension operand type `+%c'): %s %s
fi: sisäinen: virheellinen mips-käskykoodi (tuntematon laajennusoperandityyppi ’+%c’): %s %s

en: internal: bad mips opcode (unknown operand type `%c'): %s %s
fi: sisäinen: virheellinen mips-käskykoodi (tuntematon operandityyppi ’%c’): %s %s

en: internal: bad mips opcode (bits 0x%lx undefined): %s %s
fi: sisäinen: virheellinen mips-käskykoodi (bitit 0x%lx määrittelemättömiä): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (mask error): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen microMIPS-käskykoodi (peitevirhe): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (incorrect length: %u): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen microMIPS-käskykoodi (väärä pituus: %u): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (opcode/length mismatch): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen microMIPS-käskykoodi (käskykoodi/pituus-täsmäämättömyys): %s %s

en: Internal error: bad mips opcode (unknown extension operand type `%c%c'): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen mips-käskykoodi (tuntematon laajennusoperandityyppi ’%c%c’): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (unknown operand type `%c'): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen microMIPS-käskykoodi (tuntematon operandityyppi ’%c’): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (bits 0x%lx undefined): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen microMIPS-käskykoodi (bitit 0x%lx määrittelemättömiä): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (bits 0x%lx defined): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen microMIPS-käskykoodi (bitit 0x%lx määrittelemättömiä): %s %s

en: Unrecognized opcode
fi: Tunnistamaton käskykoodi

en: opcode not supported on this processor: %s (%s)
fi: käskykoodia ei tueta tälle prosessorille: %s (%s)

en: Unrecognized %u-bit version of microMIPS opcode
fi: Tunnistamaton %u-bittinen microMIPS-käskykoodiversio

en: BALIGN immediate not 1 or 3 (%lu)
fi: BALIGN -suora muistiosoitusarvo ei ole 1 tai 3 (%lu)

en: DSP immediate not in range 0..%d (%lu)
fi: DSP -suora muistiosoitusarvo ei ole lukualueella 0..%d (%lu)

en: Invalid dsp acc register
fi: Virheellinen ”dsp acc”-rekisteri

en: DSP immediate not in range %ld..%ld (%ld)
fi: DSP -suora muistiosoitusarvo ei ole lukualueella %ld..%ld (%ld)

en: MT usermode bit not 0 or 1 (%lu)
fi: ”MT usermode”-bitti ei ole 0 tai 1 (%lu)

en: MT load high bit not 0 or 1 (%lu)
fi: ”MT load high”-bitti ei ole 0 tai 1 (%lu)

en: Invalid dsp/smartmips acc register
fi: Virheellinen ”dsp/smartmips acc”-rekisteri

en: Bit position for %s not in range 0..%lu (%lu)
fi: Bittisijainti kohteelle %s ei ole lukualueella 0..%lu (%lu)

en: Illegal %s number (%lu, 0x%lx)
fi: Luvaton %s numero (%lu, 0x%lx)

en: absolute expression required
fi: absoluuttinen lauseke vaadittu

en: Invalid register number (%d)
fi: Virheellinen rekisterinumero (%d)

en: Invalid coprocessor 0 register number
fi: Virheellinen apuprosessori 0 rekisterinumero

en: Improper bit index (%lu)
fi: Väärä bitti-indeksi (%lu)

en: Improper size (%lu)
fi: Väärä koko (%lu)

en: Improper immediate (%ld)
fi: Väärä suora muistiosoitusarvo (%ld)

en: Offset not in range %ld..%ld (%ld)
fi: Siirrososoite ei ole lukualueella %ld..%ld (%ld)

en: Offset not 16 bytes alignment (%ld)
fi: Siirrososoite ei ole 16-tavutasattu (%ld)

en: used $at without ".set noat"
fi: käytetty $at ilman ”.set noat”

en: used $%u with ".set at=$%u"
fi: käytetty $%u asetuksella ”.set at=$%u”

en: Internal error: bad %s opcode (unknown extension operand type `+%c'): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen %s-käskykoodi (tuntematon laajennusoperandityyppi ’+%c’): %s %s

en: Improper shift amount (%lu)
fi: Väärä siirtosumma (%lu)

en: Invalid value for `%s' (%lu)
fi: Virheellinen arvo kohteelle ’%s’ (%lu)

en: Code for %s not in range 0..%lu (%lu)
fi: Koodi kohteelle %s ei ole lukualueella 0..%lu (%lu)

en: Lower code for %s not in range 0..%lu (%lu)
fi: Alempi koodi kohteelle %s ei ole lukualueella 0..%lu (%lu)

en: Coproccesor code > %u bits (%lu)
fi: Apuprosessorikoodi > %u bittiä (%lu)

en: Illegal 19-bit code (%lu)
fi: Luvaton 19-bittinen koodi (%lu)

en: Invalid performance register (%lu)
fi: Virheellinen suorituskykyrekisteri (%lu)

en: Used $%u with ".set at=$%u"
fi: Käytetty $%u asetuksella ”.set at=$%u”

en: Source and destination must be different
fi: Lähteen ja kohteen on oltava erilaisia

en: A destination register must be supplied
fi: Kohderekisterin on oltava tarjottu

en: Improper align amount (%ld), using low bits
fi: Väärä tasausmäärä (%ld), käytetään alabittejä

en: Invalid MDMX Immediate (%ld)
fi: Virheellinen MDMX -suora muistiosoitusarvo (%ld)

en: Float register should be even, was %d
fi: Liukulukurekisterin pitäisi olla parillinen, se oli %d

en: Bad element selector %ld
fi: Virheellinen elementtivalitsija %ld

en: Expecting ']' found '%s'
fi: Odotettiin ’]’ löytyi ’%s’

en: Bad floating point constant: %s
fi: Virheellinen liukulukuvakio: %s

en: Can't use floating point insn in this section
fi: Ei voi käyttää liukulukukäskyä tässä lohkossa

en: Expression out of range
fi: Lauseke lukualueen ulkopuolella

en: lui expression (%lu) not in range 0..65535
fi: ”lui”-lauseke (%lu) ei ole lukualueella 0..65535

en: Condition code register should be even for %s, was %d
fi: Ehtokoodirekisterin pitäisi olla parillinen kohteelle %s, se oli %d

en: Condition code register should be 0 or 4 for %s, was %d
fi: Ehtokoodirekisterin pitäisi olla 0 tai 4 kohteelle %s, se oli %d

en: Invalid coprocessor sub-selection value (0-7)
fi: Virheellinen apuprosessorin alivalinta-arvo (0-7)

en: bad byte vector index (%ld)
fi: virheellinen tavuvektori-indeksi (%ld)

en: Internal error: bad microMIPS opcode (unknown extension operand type `m%c'): %s %s
fi: Sisäinen virhe: virheellinen microMIPS-käskykoodi (tuntematon laajennusoperandityyppi ’m%c’): %s %s

en: Trap code (%lu) for %s not in 0..15 range
fi: Loukkukoodi (%lu) kohteelle %s ei ole lukualueella 0..15

en: Bad char = '%c'
fi: Virheellinen merkki = ’%c’

en: unrecognized opcode
fi: tunnistamaton käskykoodi

en: can't parse register list
fi: ei voi jäsentää rekisteriluetteloa

en: more than one frame size in list
fi: enemmän kuin yksi kehys koko luettelossa

en: unexpected register in list
fi: odottamaton rekisteri luettelossa

en: arg/static registers overlap
fi: argumentit/staattiset rekisterit päällekkäin

en: invalid arg register list
fi: virheellinen argumenttirekisteriluettelo

en: invalid static register list
fi: virheellinen staattinen rekisteriluettelo

en: missing frame size
fi: puuttuva kehyskoko

en: invalid frame size
fi: virheellinen kehyskoko

en: illegal operands
fi: luvattomat operandit

en: extended operand requested but not required
fi: laajennettua operandia pyydetty, mutta ei vaadittu

en: invalid unextended operand value
fi: virheellinen laajentamaton operandiarvo

en: operand value out of range for instruction
fi: operandiarvo lukualueen ulkopuolella käskylle

en: relocation %s isn't supported by the current ABI
fi: sijoitusta %s ei tueta nykyisessä ABI:ssa

en: unclosed '('
fi: sulkematon ’(’

en: A different %s was already specified, is now %s
fi: Erilainen %s oli jo määritelty, on nyt %s

en: -mmicromips cannot be used with -mips16
fi: -mmicromips-valitsinta ei voi käyttää valitsimen -mips16 kanssa

en: -mips16 cannot be used with -micromips
fi: -mips16-valitsinta ei voi käyttää valitsimen -micromips kanssa

en: -call_shared is supported only for ELF format
fi: ”-call_shared” on tuettu vain ELF-muodolle

en: -call_nonpic is supported only for ELF format
fi: ”-call_nonpic” on tuettu vain ELF-muodolle

en: -non_shared is supported only for ELF format
fi: ”-non_shared” on tuettu vain ELF-muodolle

en: -n32 is supported for ELF format only
fi: ”-n32” on tuettu vain ELF-muodolle

en: -64 is supported for ELF format only
fi: ”-64” on tuettu vain ELF-muodolle

en: No compiled in support for 64 bit object file format
fi: Ei käännetty tuessa 64-bittiselle objektitiedostomuodolle

en: -mabi is supported for ELF format only
fi: ”-mabi” on tuettu vain ELF-muodolle

en: invalid abi -mabi=%s
fi: virheellinen abi -mabi=%s

en: -G not supported in this configuration.
fi: ”-G” ei ole tuettu näissä asetuksissa.

en: -%s conflicts with the other architecture options, which imply -%s
fi: -%s on ristiriidassa muiden arkkitehtuurivalitsimien kanssa, mikä edellyttää -%s

en: -march=%s is not compatible with the selected ABI
fi: -march=%s ei ole yhteensopiva valitun ABI-rajapinnan kanssa

en: -mgp64 used with a 32-bit processor
fi: ”-mgp64” käytetty 32-bittisen prosessorin kanssa

en: -mgp32 used with a 64-bit ABI
fi: ”-mgp32” käytetty 64-bittisen ABI:n kanssa

en: -mgp64 used with a 32-bit ABI
fi: ”-mgp64” käytetty 32-bittisen ABI:n kanssa

en: -mfp64 used with a 32-bit fpu
fi: ”-mfp64” käytetty 32-bittisen liukulukuyksikön kanssa

en: -mfp64 used with a 32-bit ABI
fi: ”-mfp64” käytetty 32-bittisen ABI:n kanssa

en: -mfp32 used with a 64-bit ABI
fi: ”-mfp32” käytetty 64-bittisen ABI:n kanssa

en: trap exception not supported at ISA 1
fi: trap-keskeytystä ei tueta ISA 1:ssä

en: -mfp32 used with -mips3d
fi: ”-mfp32” käytetty ”-mips3d”:n kanssa

en: -mfp32 used with -mdmx
fi: ”-mfp32” käytetty ”-mdmx”:n kanssa

en: %s ISA does not support SmartMIPS
fi: %s ISA ei tue SmartMIPS-käskyjä

en: %s ISA does not support DSP ASE
fi: %s ISA ei tue ”DSP ASE”-käskyjä

en: %s ISA does not support DSP R2 ASE
fi: %s ISA ei tue ”DSP R2 ASE”-käskyjä

en: %s ISA does not support MT ASE
fi: %s ISA ei tue ”MT ASE”-käskyjä

en: %s ISA does not support MCU ASE
fi: %s ISA ei tue ”MCU ASE”-käskyjä

en: PC relative MIPS16 instruction references a different section
fi: Ohjelmalaskurisuhteelliset MIPS16-käskyviitteet eri lohkoon

en: relocation overflow
fi: sijoitusylivuoto

en: Branch to misaligned address (%lx)
fi: Haarautuminen tasaamattomaan osoitteeseen (%lx)

en: Branch out of range
fi: Haarautuminen lukualueen ulkopuolella

en: Alignment too large: %d. assumed.
fi: Tasaus on liian iso: %d. otaksuttu.

en: Alignment negative: 0 assumed.
fi: Tasaus negatiivinen: 0 otaksuttu.

en: %s: no such section
fi: %s: tuntematon lohko

en: .option pic%d not supported
fi: ”.option pic%d” ei ole tuettu

en: -G may not be used with SVR4 PIC code
fi: ”-G” ei ehkä ole käytetty ”SVR4 PIC”-koodin kanssa

en: Unrecognized option "%s"
fi: Tunnistamaton valitsin ”%s”

en: `noreorder' must be set before `nomacro'
fi: ”noreorder” on oltava asetettu ennen ”nomacro”:a

en: %s isa does not support 64-bit registers
fi: %s isa ei tue 64-bittirekistereitä

en: %s isa does not support 64-bit floating point registers
fi: %s isa ei tue 64-bittisiä liukulukurekistereitä

en: `mips16' cannot be used with `micromips'
fi: ”mips16” ei voida käyttää kohteen ”micromips” kanssa

en: `micromips' cannot be used with `mips16'
fi: ”micromips” ei voida käyttää kohteen ”mips16” kanssa

en: %s ISA does not support SmartMIPS ASE
fi: %s ISA ei tue ”SmartMIPS ASE”-käskyjä

en: unknown architecture %s
fi: tuntematon arkkitehtuuri %s

en: unknown ISA level %s
fi: tuntematon ISA taso %s

en: unknown ISA or architecture %s
fi: tuntematon ISA tai arkkitehtuuri %s

en: .set pop with no .set push
fi: ”.set pop” ilman ”.set push”

en: Tried to set unrecognized symbol: %s
fi: Yritettiin asettaa tunnistamaton symboli: %s

en: .cpload not in noreorder section
fi: ”.cpload” ei ole ”noreorder”-lohkossa

en: missing argument separator ',' for .cpsetup
fi: puuttuva argumenttierotin ’,’ kohteelle ”.cpsetup”

en: Unsupported use of %s
fi: Tukematon %s-käyttö

en: Unsupported use of .gpword
fi: Tukematon ”.gpword”-käyttö

en: Unsupported use of .gpdword
fi: Tukematon ”.gpdword”-käyttö

en: ignoring attempt to redefine symbol %s
fi: ei oteta huomioon yritystä määrittää symboli %s uudelleen

en: bad .weakext directive
fi: virheellinen ”.weakext”-direktiivi

en: unsupported PC relative reference to different section
fi: tukematon ohjelmalaskurisuhteellinen viite eri lohkoon

en: unsupported relocation
fi: tukematon sijoitus

en: Can not represent %s relocation in this object file format
fi: Ei voi edustaa %s sijoitusta tässä objektitiedostomuodossa

en: Relaxed out-of-range branch into a jump
fi: Lievennetty lukualueen ulkopuolinen haarautuminen hyppyyn

en: missing .end at end of assembly
fi: puuttuva ”.end” assembly:n lopussa

en: expected simple number
fi: odotettiin simple-numeroa

en: invalid number
fi: virheellinen number

en: missing .end
fi: puuttuva ”.end”

en: Bad .frame directive
fi: Virheellinen ”.frame”-direktiivi

en: .mask/.fmask outside of .ent
fi: ”.mask/.fmask” outside of ”.ent”

en: Bad .mask/.fmask directive
fi: Virheellinen ”.mask/.fmask”-direktiivi

en: Bad value (%s) for %s
fi: Virheellinen arvo (%s) kohteelle %s

en: MIPS options:
    -EB			generate big endian output
    -EL			generate little endian output
    -g, -g2			do not remove unneeded NOPs or swap branches
    -G NUM			allow referencing objects up to NUM bytes
    			implicitly with the gp register [default 8]
fi: MIPS-valitsimet:
    -EB			tuota big-endian -tuloste
    -EL			tuota little-endian -tuloste
    -g, -g2			älä poista ei-haluttuja NOP-käskyjä tai heittovaihtohaarautumisia
    -G NUM			salli viittaaminen objekteihin aina NUM-tavuun
    			implisiittisesti yleiskäyttörekisterien kanssa [oletus 8]

en: -mips1			generate MIPS ISA I instructions
    -mips2			generate MIPS ISA II instructions
    -mips3			generate MIPS ISA III instructions
    -mips4			generate MIPS ISA IV instructions
    -mips5                  generate MIPS ISA V instructions
    -mips32                 generate MIPS32 ISA instructions
    -mips32r2               generate MIPS32 release 2 ISA instructions
    -mips64                 generate MIPS64 ISA instructions
    -mips64r2               generate MIPS64 release 2 ISA instructions
    -march=CPU/-mtune=CPU	generate code/schedule for CPU, where CPU is one of:
fi: -mips1			tuota MIPS ISA I -käskyjä
    -mips2			tuota MIPS ISA II -käskyjä
    -mips3			tuota MIPS ISA III -käskyjä
    -mips4			tuota MIPS ISA IV -käskyjä
    -mips5                  tuota MIPS ISA V -käskyjä
    -mips32                 tuota MIPS32 ISA -käskyjä
    -mips32r2               tuota MIPS32 release 2 ISA -käskyjä
    -mips64                 tuota MIPS64 ISA -käskyjä
    -mips64r2               tuota MIPS64 release 2 ISA -käskyjä
    -march=CPU/-mtune=CPU	tuota koodia/schedule prosessorille (CPU), missä prosessori on yksi seuraavista:

en: -mCPU			equivalent to -march=CPU -mtune=CPU. Deprecated.
    -no-mCPU		don't generate code specific to CPU.
    			For -mCPU and -no-mCPU, CPU must be one of:
fi: -mCPU			sama kuin -march=CPU -mtune=CPU. Vanhentunut.
    -no-mCPU		älä tuota prosessorikohtaista (CPU) koodia.
    			Kohteille -mCPU ja -no-mCPU, prosessorin (CPU) on oltava yksi seuraavista:

en: -mips16			generate mips16 instructions
    -no-mips16		do not generate mips16 instructions
fi: -mips16			tuota mips16-käskyjä
    -no-mips16		älä tuota mips16-käskyjä

en: -mmicromips		generate microMIPS instructions
    -mno-micromips		do not generate microMIPS instructions
fi: -mmicromips		tuota microMIPS-käskyjä
    -mno-micromips		älä tuota microMIPS-käskyjä

en: -msmartmips		generate smartmips instructions
    -mno-smartmips		do not generate smartmips instructions
fi: -msmartmips		tuota smartmips-käskyjä
    -mno-smartmips		älä tuota smartmips-käskyjä

en: -mdsp			generate DSP instructions
    -mno-dsp		do not generate DSP instructions
fi: -mdsp			tuota DSP-käskyjä
    -mno-dsp		älä tuota DSP-käskyjä

en: -mdspr2			generate DSP R2 instructions
    -mno-dspr2		do not generate DSP R2 instructions
fi: -mdspr2			tuota DSP R2 -käskyjä
    -mno-dspr2		älä tuota DSP R2 -käskyjä

en: -mmt			generate MT instructions
    -mno-mt			do not generate MT instructions
fi: -mmt			tuota MT-käskyjä
    -mno-mt			älä tuota MT-käskyjä

en: -mmcu			generate MCU instructions
    -mno-mcu		do not generate MCU instructions
fi: -mmcu			tuota MCU-käskyjä
    -mno-mcu			älä tuota MCU-käskyjä

en: -mfix-loongson2f-jump	work around Loongson2F JUMP instructions
    -mfix-loongson2f-nop	work around Loongson2F NOP errata
    -mfix-vr4120		work around certain VR4120 errata
    -mfix-vr4130		work around VR4130 mflo/mfhi errata
    -mfix-24k		insert a nop after ERET and DERET instructions
    -mfix-cn63xxp1		work around CN63XXP1 PREF errata
    -mgp32			use 32-bit GPRs, regardless of the chosen ISA
    -mfp32			use 32-bit FPRs, regardless of the chosen ISA
    -msym32			assume all symbols have 32-bit values
    -O0			remove unneeded NOPs, do not swap branches
    -O			remove unneeded NOPs and swap branches
    --trap, --no-break	trap exception on div by 0 and mult overflow
    --break, --no-trap	break exception on div by 0 and mult overflow
fi: -mfix-loongson2f-jump	ohita ”Loongson2F JUMP”-käskyt
    -mfix-loongson2f-nop	ohita ”Loongson2F NOP”-laitteistovirheet
    -mfix-vr4120		kierrä tietyt VR4120-laitteistovirheet
    -mfix-vr4130		kierrä VR4130 mflo/mfhi -laitteistovirheet
    -mfix-24k		lisää nop-käskyjä ERET- ja DERET-käskyjen jälkeen
    -mfix-cn63xxp1		ohita ”CN63XXP1 PREF”-laitteistovirheet
    -mgp32			käytä 32-bittisiä yleiskäyttörekistereitä, huolimatta valitusta ISA:sta
    -mfp32			käytä 32-bittisiä liukulukurekistereitä, huolimatta valitusta ISA:sta
    -msym32			otaksu kaikilla symboleilla olevan 32-bittiset arvot
    -O0			poista tarpeettomia NOP-käskyjä, älä suorita haarautumisen heittovaihtoja
    -O			poista tarpeettomat NOP-käskyt ja suorita haarautumisen heittovaihtoja
    --trap, --no-break	sieppaa nollalla jako- ja kertolaskun ylivuotopoikkeukset
    --break, --no-trap	hyppää pois nollalla jako- ja kertolaskun ylivuotopoikkeuksesta

en: -mhard-float		allow floating-point instructions
    -msoft-float		do not allow floating-point instructions
    -msingle-float		only allow 32-bit floating-point operations
    -mdouble-float		allow 32-bit and 64-bit floating-point operations
    --[no-]construct-floats [dis]allow floating point values to be constructed
fi: -mhard-float		salli liukulukukäskyt
    -msoft-float		älä salli liukulukukäskyjä
    -msingle-float		salli vain 32-bittiset liukulukutoiminnot
    -mdouble-float		salli 32-bittiset ja 64-bittiset liukulukutoiminnot
    --[no-]construct-floats [älä]salli liukulukuarvojen rakentamista

en: -KPIC, -call_shared	generate SVR4 position independent code
    -call_nonpic		generate non-PIC code that can operate with DSOs
    -mvxworks-pic		generate VxWorks position independent code
    -non_shared		do not generate code that can operate with DSOs
    -xgot			assume a 32 bit GOT
    -mpdr, -mno-pdr		enable/disable creation of .pdr sections
    -mshared, -mno-shared   disable/enable .cpload optimization for
                            position dependent (non shared) code
    -mabi=ABI		create ABI conformant object file for:
fi: -KPIC, -call_shared	tuota SVR4-paikkariippumatonta koodia
    -call_nonpic		tuota ei-PIC -koodia, joka voi toimia yhdessä DSO:in kanssa
    -mvxworks-pic		tuota VxWorks-paikkariippumatonta koodia
    -non_shared		älä tuota paikkariippumatonta koodia
    -xgot			otaksu 32-bittinen GOT
    -mpdr, -mno-pdr		ota käyttöön/pois käytöstä ”.pdr”-lohkojen luominen
    -mshared, -mno-shared   ota pois käytöstä/ota käyttöön ”.cpload”-optimointi
                            paikkariippuvaiselle (ei-jaetulle) koodille
    -mabi=ABI		luo ABI-yhteensopiva objektitiedosto kohteelle:

en: -32			create o32 ABI object file (default)
    -n32			create n32 ABI object file
    -64			create 64 ABI object file
fi: -32			luo o32 ABI -objektitiedosto (oletus)
    -n32			luo n32 ABI -objektitiedosto
    -64			luo 64 ABI -objektitiedosto

en:  MMIX-specific command line options:
fi:  MMIX-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en:   -fixed-special-register-names
                              Allow only the original special register names.
fi:   -fixed-special-rekisteri-names
                              Salli vain alkuperäiset erityisrekisterinimet.

en:   -globalize-symbols      Make all symbols global.
fi:   -globalize-symbols      Tee kaikista symboleista yleisiä.

en:   -gnu-syntax             Turn off mmixal syntax compatibility.
fi:   -gnu-syntax             Käännä pois päältä mmixal-syntaksiyhteensopivuus.

en:   -relax                  Create linker relaxable code.
fi:   -relax                  Luo linkkerilieventämiskoodia.

en:   -no-predefined-syms     Do not provide mmixal built-in constants.
                              Implies -fixed-special-register-names.
fi:   -no-predefined-syms     Älä tarjoa mmixal-sisäänrakennettuja vakioita.
                              Tarkoittaa -fixed-special-register-names.

en:   -no-expand              Do not expand GETA, branches, PUSHJ or JUMP
                              into multiple instructions.
fi:   -no-expand              Älä laajenna GETA, haarautumiset, PUSHJ tai JUMP
                              useiksi käskyiksi.

en:   -no-merge-gregs         Do not merge GREG definitions with nearby values.
fi:   -no-merge-gregs         Älä yhdistä GREG-määrittelyjä läheisiin arvoihin.

en:   -linker-allocated-gregs If there's no suitable GREG definition for the                          operands of an instruction, let the linker resolve.
fi:   -linker-allocated-gregs Jos ei ole sopivia ”GREG”-määrittelyjä                          käskyn operandille, antaa linkkerin ratkaista.

en:   -x                      Do not warn when an operand to GETA, a branch,
                              PUSHJ or JUMP is not known to be within range.
                              The linker will catch any errors.  Implies
                              -linker-allocated-gregs.
fi:   -x                      Ei varoita kun operandi kohteeseen GETA, haarautuminen,
                              PUSHJ tai JUMP ei ole tunnu olevan lukualueen sisällä.
                              Linkkeri sieppaa kaikki virheet.  Viittaa valitsimeen
                              -linker-allocated-gregs.

en: unknown opcode: `%s'
fi: tuntematon käskykoodi: ”%s”

en: specified location wasn't TETRA-aligned
fi: määritelty sijainti ei ollut TETRA-tasattu

en: unaligned data at an absolute location is not supported
fi: tasaamatonta tietoa absoluuttisessa sijainnissa ei ole tuettu

en: invalid operand to opcode %s: `%s'
fi: virheellinen operandi käskykoodiin %s: ”%s”

en: invalid operands to opcode %s: `%s'
fi: virheelliset operandit käskykoodiin %s: ”%s”

en: internal: mmix_prefix_name but empty prefix
fi: sisäinen: mmix_prefix_name mutta tyhjä etuliite

en: too many GREG registers allocated (max %d)
fi: liian monia GREG-rekistereitä varattu (korkeintaan %d)

en: BSPEC already active.  Nesting is not supported.
fi: BSPEC on jo käytössä.  Sisäkkäisyyttä ei ole tuettu.

en: invalid BSPEC expression
fi: virheellinen BSPEC-lauseke

en: can't create section %s
fi: ei voi luoda lohkoa %s

en: can't set section flags for section %s
fi: ei voi asettaa lohkolippuja lohkolle %s

en: ESPEC without preceding BSPEC
fi: ESPEC ilman edeltävää BSPEC

en: missing local expression
fi: puuttuva local-lauseke

en: operand out of range, instruction expanded
fi: operandi lukualueen ulkopuolella, käskyä laajennettu

note: The BFD_RELOC_MMIX_LOCAL-specific message is supposed to be user-friendly, though a little bit non-substantial.
en: directive LOCAL must be placed in code or data
fi: direktiivin LOCAL on oltava sijoitettu koodissa tai datassa

en: internal confusion: relocation in a section without contents
fi: sisäinen hämmennys: sijoitus lohkossa ilman sisältöjä

en: internal: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET not resolved to section
fi: sisäinen: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET ei ole ratkaistu lohkoon

en: no suitable GREG definition for operands
fi: sopimaton GREG-määrittely operandille

en: operands were not reducible at assembly-time
fi: operandit eivät olleet muunnettavia assembly-aikana

en: cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
fi: ei voida tuottaa sijoitustyyppiä symbolille %s, koodi %s

en: internal: unhandled label %s
fi: sisäinen: käsittelemätön nimiö %s

en: [0-9]H labels may not appear alone on a line
fi: [0-9]H-nimiöt eivät ehkä esiinny yksin rivillä

en: [0-9]H labels do not mix with dot-pseudos
fi: [0-9]H-nimiöt eivät sekoitu dot-näennäiskäskyjen kanssa

en: invalid characters in input
fi: virheellisiä merkkejä syötteessä

en: empty label field for IS
fi: tyhjä nimiökenttä kohteelle IS

en: internal: unexpected relax type %d:%d
fi: sisäinen: odottamaton lieventämistyyppi %d:%d

en: BSPEC without ESPEC.
fi: BSPEC ilman ESPEC.

en: GREG expression too complicated
fi: GREG-lauseke on liian mutkikas

en: internal: GREG expression not resolved to section
fi: sisäinen: GREG-lauseke ei ole ratkaistu lohkoon

en: register section has contents
fi: rekisterilohkolla on sisällöt

en: section change from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
fi: lohkomuutos kohteesta BSPEC/ESPEC-parin sisällä ei ole tuettu

en: directive LOC from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
fi: direktiivi LOC kohteesta BSPEC/ESPEC-parin sisällä ei ole tuettu

en: invalid LOC expression
fi: virheellinen LOC-lauseke

en: LOC expression stepping backwards is not supported
fi: LOC-lausekkeen askellusta taaksepäin ei ole tuettu

note: We will only get here in rare cases involving #NO_APP, where the unterminated string is not recognized by the preformatting pass.
en: unterminated string
fi: päättämätön merkkijono

en: BYTE expression not a pure number
fi: BYTE-lauseke ei ole pelkkä numero

note: Note that mmixal does not allow negative numbers in BYTE sequences, so neither should we.
en: BYTE expression not in the range 0..255
fi: BYTE-lauseke ei ole lukualueella 0..255

en: data item with alignment larger than location
fi: data-alkio tasauksella on suurempi kuin sijainti

note: Since integer_constant is local to expr.c, we have to make this a macro.  FIXME: Do it cleaner.
en: `&' serial number operator is not supported
fi: ”&” sarjanumero-operaattoria ei ole tuettu

en: MN10200 options:
    none yet
fi: MN10200-valitsimet:
    ei vielä yhtään

en: MN10300 assembler options:
    none yet
fi: MN10300 assembler-valitsimet:
    ei vielä yhtään

en: Invalid opcode/operands
fi: Virheellinen käskykoodi/operandit

en: Invalid register specification.
fi: Virheellinen rekisterimäärittely.

en: Bad relocation fixup type (%d)
fi: Virheellinen sijoituskorjaustyyppi (%d)

en: expecting register
fi: odotettiin rekisteriä

en: illegal register number
fi: luvaton rekisterinumero

en: unknown opcode %s
fi: tuntematon käskykoodi %s

en: expecting comma delimited register operands
fi: odotettiin pilkulla rajoitettuja rekisterioperandeja

en: extra stuff on line ignored
fi: lisämateriaalia rivillä ei otettu huomioon

en: expecting comma delimited operands
fi: odotettiin pilkulla rajoitettuja operandeja

en: expecting indirect register `($rA)'
fi: odotettiin epäsuoraa rekisteriä ”($rA)”

en: missing closing parenthesis
fi: puuttuu sulkeva sulje

en: expecting indirect register `($rX)'
fi: odotettiin epäsuoraa rekisteriä ”($rX)”

en: Something forgot to clean up
fi: Jokin siistiminen unohtui

en: pcrel too far BFD_RELOC_MOXIE_10
fi: pcrel liian kaukana BFD_RELOC_MOXIE_10

en: .profiler pseudo requires at least two operands.
fi: ”.profiler”-näennäiskäsky vaatii vähintään kaksi operandia.

en: unknown profiling flag - ignored.
fi: tuntematon profilointilippu - ei otettu huomioon.

en: ambiguous flags combination - '.profiler' directive ignored.
fi: ei-yksiselitteinen lippuyhdistelmä - ’.profiler’-direktiivi ei otettu huomioon.

en: profiling in absolute section?
fi: profilointia absoluuttisessa lohkossa?

en: Known MCU names:
fi: Tunnetut MCU-nimet:

en: redefinition of mcu type %s' to %s'
fi: mcu-tyypin %s uudelleenmäärittely tyypiksi %s

en: MSP430 options:
      -mmcu=[msp430-name] select microcontroller type
                      msp430x110  msp430x112
                      msp430x1101 msp430x1111
                      msp430x1121 msp430x1122 msp430x1132
                      msp430x122  msp430x123
                      msp430x1222 msp430x1232
                      msp430x133  msp430x135
                      msp430x1331 msp430x1351
                      msp430x147  msp430x148  msp430x149
                      msp430x155  msp430x156  msp430x157
                      msp430x167  msp430x168  msp430x169
                      msp430x1610 msp430x1611 msp430x1612
                      msp430x311  msp430x312  msp430x313  msp430x314  msp430x315
                      msp430x323  msp430x325
                      msp430x336  msp430x337
                      msp430x412  msp430x413  msp430x415  msp430x417
                      msp430xE423 msp430xE425 msp430E427
                      msp430xW423 msp430xW425 msp430W427
                      msp430xG437 msp430xG438 msp430G439
                      msp430x435  msp430x436  msp430x437
                      msp430x447  msp430x448  msp430x449
fi: MSP430-valitsimet:
      -mmcu=[msp430-nimi] valitse mikrokontrollerityyppi
                      msp430x110  msp430x112
                      msp430x1101 msp430x1111
                      msp430x1121 msp430x1122 msp430x1132
                      msp430x122  msp430x123
                      msp430x1222 msp430x1232
                      msp430x133  msp430x135
                      msp430x1331 msp430x1351
                      msp430x147  msp430x148  msp430x149
                      msp430x155  msp430x156  msp430x157
                      msp430x167  msp430x168  msp430x169
                      msp430x1610 msp430x1611 msp430x1612
                      msp430x311  msp430x312  msp430x313  msp430x314  msp430x315
                      msp430x323  msp430x325
                      msp430x336  msp430x337
                      msp430x412  msp430x413  msp430x415  msp430x417
                      msp430xE423 msp430xE425 msp430E427
                      msp430xW423 msp430xW425 msp430W427
                      msp430xG437 msp430xG438 msp430G439
                      msp430x435  msp430x436  msp430x437
                      msp430x447  msp430x448  msp430x449

en:   -mQ - enable relaxation at assembly time. DANGEROUS!
      -mP - enable polymorph instructions
fi:   -mQ - ota käyttöön lieventäminen assemblyaikaisesti. VAARALLINEN!
      -mP - ota käyttöön polymorph-käskyt

en: value %d out of range. Use #lo() or #hi()
fi: arvo %d lukualueen ulkopuolella. Use #lo() tai #hi()

en: unknown expression in operand %s. use #llo() #lhi() #hlo() #hhi()
fi: tuntematon lauseke operandissa %s. käytä #llo() #lhi() #hlo() #hhi()

en: Registers cannot be used within immediate expression [%s]
fi: Registereitä ei voida käyttää välittömän lausekkeen [%s] sisällä

en: unknown operand %s
fi: tuntematon operandi %s

en: value out of range: %d
fi: arvo lukualueen ulkopuolella: %d

en: Registers cannot be used within absolute expression [%s]
fi: Registereitä ei voida käyttää absoluuttisen lausekkeen [%s] sisällä

en: unknown expression in operand %s
fi: tuntematon lauseke operandissa %s

en: unknown addressing mode %s
fi: tuntematon osoitteenmuodostustila %s

en: Bad register name r%s
fi: Virheellinen rekisterinimi r%s

en: MSP430 does not have %d registers
fi: MSP430:lla ei ole %d-rekisteriä

en: ')' required
fi: ’)’ vaadittu

en: unknown operator %s. Did you mean X(Rn) or #[hl][hl][oi](CONST) ?
fi: tuntematon operaattori %s. Tarkoititko X(Rn) vai #[hl][hl][oi](CONST) ?

en: unknown operator (r%s substituted as a register name
fi: tuntematon operaattori (r%s korvattu rekisterinimenä

en: unknown operator %s
fi: tuntematon operaattori %s

en: r2 should not be used in indexed addressing mode
fi: r2 pitäisi olla käytetty indeksoidussa osoitteenmuodostustilassa

en: Registers cannot be used as a prefix of indexed expression [%s]
fi: Rekistereitä ei voida käyttää indeksoidun lausekkeen [%s] etuliitteenä

note: Unreachable.
en: unknown addressing mode for operand %s
fi: tuntematon osoitteenmuodostustila operandille %s

en: Internal bug. Try to use 0(r%d) instead of @r%d
fi: Sisäinen ohjelmointivirhe. Yritä käyttää 0(r%d) eikä @r%d

en: this addressing mode is not applicable for destination operand
fi: tämä osoitteenmuodostustila ei ole sopiva operandille

en: instruction %s requires %d operand(s)
fi: käsky %s vaatii %d operandia

en: Even number required. Rounded to %d
fi: Parillinen numero vaadittu. Pyöristetty arvoon %d

en: Wrong displacement  %d
fi: Väärä siirtymä  %d

en: instruction requires label sans '$'
fi: käsky vaatii nimiön ilman merkkiä ’$’

en: instruction requires label or value in range -511:512
fi: käsky vaatii nimiön tai arvon lukualueella -511:512

en: instruction requires label
fi: käsky vaatii nimiön

en: polymorphs are not enabled. Use -mP option to enable.
fi: monimuotoiset eivät ole käytössä. Ota käyttöön valitsimella -mP.

en: Illegal instruction or not implemented opcode.
fi: Luvaton käsky tai ei totetutettu käskykoodi.

en: internal inconsistency problem in %s: insn %04lx
fi: sisäinen yhteensopimattomuuspulma kohteessa %s: käsky %04lx

en: internal inconsistency problem in %s: ext. insn %04lx
fi: sisäinen yhteensopimattomuuspulma kohteessa %s: laajennuskäsky %04lx

en: internal inconsistency problem in %s:  %lx
fi: sisäinen yhteensopimattomuuspulma kohteessa %s:  %lx

en: MT specific command line options:
fi: MT-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en:   -march=ms1-64-001         allow ms1-64-001 instructions
fi:   -march=ms1-64-001         salli ms1-64-001 -käskyt

en:   -march=ms1-16-002         allow ms1-16-002 instructions (default)
fi:   -march=ms1-16-002         salli ms1-16-002 -käskyt (oletus)

en:   -march=ms1-16-003         allow ms1-16-003 instructions
fi:   -march=ms1-16-003         salli ms1-16-003 -käskyt

en:   -march=ms2                allow ms2 instructions
fi:   -march=ms2                salli ms2-käskyt

en:   -nosched                  disable scheduling restrictions
fi:   -nosched                  ota pois käytöstä ajoitusrajoitukset

en: instruction %s may not follow another memory access instruction.
fi: käsky %s ei ehkä seuraa toista muistilukukäskyä.

en: instruction %s may not follow another I/O instruction.
fi: käsky %s ei ehkä seuraa toista siirtokäskyä.

en: %s may not occupy the delay slot of another branch insn.
fi: %s ei ehkä varaa toisen haarautumiskäskyn viiveväliä.

en: operand references R%ld of previous instruction.
fi: edellisen käskyn operandiviitteet R%ld.

en: operand references R%ld of instruction before previous.
fi: käskyn operandiviitteet R%ld ennen edellistä.

en: conditional branch or jal insn's operand references R%ld of previous arithmetic or logic insn.
fi: ehdollinen haarautumisen tai jal-käskyjen operandi viittaa edellisen aritmetiikka- tai logiikkakäskyn kohteeseen R%ld.

en: Invalid syntax in PC-relative addressing mode
fi: Virheellinen syntaksi ohjelmalaskurisuhteellisessa osoitteenmuodostustilassa

en: Invalid syntax in External addressing mode
fi: Virheellinen syntaksi ulkoisessa osoitteenmuodostustilassa

en: Invalid syntax in Memory Relative addressing mode
fi: Virheellinen syntaksi muistisuhteellisessa osoitteenmuodostustilassa

en: Invalid scaled-indexed mode, use (b,w,d,q)
fi: Virheellinen skaalattu-indekstoitu tila, käytä (b,w,d,q)

en: Syntax in scaled-indexed mode, use [Rn:m] where n=[0..7] m={b,w,d,q}
fi: Syntaksi skaalattu-indeksoidussa tilassa, käytä [Rn:m] missä n=[0..7] m={b,w,d,q}

en: Scaled-indexed addressing mode combined with scaled-index
fi: Skaalattu-indekstoitu osoitteenmuodostustila yhdistetty skaalattuun indeksiin

en: Invalid or illegal addressing mode combined with scaled-index
fi: Virheellinen tai luvaton osoitteenmuodostustila yhdistetty skaalattuun indeksiin

en: Premature end of suffix -- Defaulting to d
fi: Ennenaikainen loppuliitteen loppu -- Oletusarvoksi d

en: Bad suffix after ':' use {b|w|d} Defaulting to d
fi: Virheellinen loppuliite merkin ’:’ jälkeen, käytä {b|w|d} Oletusarvoksi d

en: Very short instr to option, ie you can't do it on a NULLstr
fi: Hyvin lyhyt käsky valitsimelle, sitä ei voida tehdä kohteella NULLstr

en: No such entry in list. (cpu/mmu register)
fi: Ei sellaista tulokohtaa luettelossa. (cpu/mmu -rekisteri)

en: Internal consistency error.  check ns32k-opcode.h
fi: Sisäinen yhteensopivuusvirhe.  Tarkista ”ns32k-opcode.h”

en: Address of immediate operand
fi: Suoran muistiosoitusarvon osoiteoperandi

en: Invalid immediate write operand.
fi: Virheellinen suora muistiosoitusarvon kirjoitusoperandi.

en: Bad opcode-table-option, check in file ns32k-opcode.h
fi: Virheellinen opcode-table-option, tarkista tiedostossa ”ns32k-opcode.h”

en: No such opcode
fi: Tuntematon käskykoodi

en: Bad suffix, defaulting to d
fi: Virheellinen loppuliite, oletusarvoksi d

en: Too many operands passed to instruction
fi: Liian monia operandeja välitetty käskylle

note: Check error in default.
en: Wrong numbers of operands in default, check ns32k-opcodes.h
fi: Väärä operandien määrä oletuksessa, tarkista ”ns32k-opcodes.h”

en: Wrong number of operands
fi: Väärä operandien lukumäärä

en: Can not do %d byte pc-relative relocation for storage type %d
fi: Ei voida tehdä %d:n tavun ohjelmalaskurisuhteellista sijoitusta tallennustyyppille %d

en: Can not do %d byte relocation for storage type %d
fi: Ei voida tehdä %d:n tavun sijoitusta tallennustyyppille %d

en: value of %ld out of byte displacement range.
fi: kohteen %ld arvo byte-siirtymälukualueen ulkopuolella.

en: value of %ld out of word displacement range.
fi: kohteen %ld arvo word-siirtymälukualueen ulkopuolella.

en: value of %ld out of double word displacement range.
fi: kohteen %ld arvo ”double word”-siirtymälukualueen ulkopuolella.

en: Internal logic error.  line %d, file "%s"
fi: Sisäinen logiikkavirhe.  rivi %d, tiedosto ”%s”

en: Internal logic error. line %d, file "%s"
fi: Sisäinen logiikkavirhe. rivi %d, tiedosto ”%s”

en: Bit field out of range
fi: Bittikenttä lukualueen ulkopuolella

en: iif convert internal pcrel/binary
fi: iif vaihtaa sisäisen pcrel/binary

en: Bignum too big for long
fi: Bignum on liian suuri long-tyypille

en: iif convert internal pcrel/pointer
fi: iif vaihtaa sisäisen pcrel/pointer

en: Internal logic error in iif.iifP[n].type
fi: Sisäinen logiikkavirhe tyypissä iif.iifP[n].type

note: We cant relax this case.
en: Can't relax difference
fi: Ei voi lieventää eroa

en: Displacement too large for :d
fi: Siirtymä liian suuri kohteelle :d

en: Internal logic error in iif.iifP[].type
fi: Sisäinen logiikkavirhe tyypissä iif.iifP[].type

note: Fatal.
en: Can't hash %s: %s
fi: Ei voida sekasummata %s: %s

en: invalid architecture option -m%s, ignored
fi: virheellinen arkkitehtuurivalitsin -m%s, ei otettu huomioon

en: invalid default displacement size "%s". Defaulting to %d.
fi: virheellinen oletussiirtymäkoko ”%s”. Muutetaan oletukseksi %d.

en: NS32K options:
    -m32032 | -m32532	select variant of NS32K architecture
    --disp-size-default=<1|2|4>
fi: NS32K-valitsimet:
    -m32032 | -m32532	valitse NS32K arkkitehtuurin variantti
    --disp-size-default=<1|2|4>

en: Cannot find relocation type for symbol %s, code %d
fi: Ei voi löytää sijoitustyyppiä symbolille %s, koodi %d

en: unknown opcode1: `%s'
fi: tuntematon käskykoodi1: ’%s’

en: unknown opcode2 `%s'.
fi: tuntematon käskykoodi2 ’%s’.

en: instruction not allowed: %s
fi: käsky ei ole sallittu: %s

en: too many operands: %s
fi: liian monia operandeja: %s

en: call/jmp target out of range (1)
fi: call/jmp -kohde lukualueen ulkopuolella (1)

en: call/jmp target out of range (2)
fi: call/jmp -kohde lukualueen ulkopuolella (2)

en: bad relocation type: 0x%02x
fi: virheellinen sijoitustyyppi: 0x%02x

en: invalid register in & expression
fi: virheellinen rekisteri &-lausekkeessa

en: Bad register name
fi: Virheellinen rekisterinimi

en: Error in expression
fi: Virhe lausekkeessa

en: Low order bits truncated in immediate float operand
fi: Alemman järjestyksen bitit typistetty suorassa muistiosoitusliukulukuoperandissa

en: Float AC not legal as integer operand
fi: Liukulukuakkurekisteri ei ole luvallinen kokonaislukuoperandi

en: General register not legal as float operand
fi: Yleisrekisteri ei ole luvallinen liukulukuoperandi

en: No instruction found
fi: Käskyä ei löytynyt

en: Unknown instruction '%s'
fi: Tuntematon käsky ’%s’

en: Unsupported instruction set extension: %s
fi: Tukematon käskyjoukkolaajennus: %s

en: operand is not an absolute constant
fi: operandi ei ole  absoluuttinen vakio

en: 3-bit immediate out of range
fi: 3-bittinen suora muistiosoitusarvo on lukualueen ulkopuolella

en: 6-bit immediate out of range
fi: 6-bittinen suora muistiosoitusarvo on lukualueen ulkopuolella

en: 8-bit immediate out of range
fi: 8-bittinen suora muistiosoitusarvo on lukualueen ulkopuolella

en: Symbol expected
fi: Odotettiin symbolia

en: 8-bit displacement out of range
fi: 8-bittinen siirtymä on lukualueen ulkopuolella

en: Missing ','
fi: Puuttuva ’,’

en: 6-bit displacement out of range
fi: 6-bittinen siirtymä on lukualueen ulkopuolella

en: Too many operands
fi: Liian monia operandeja

en: confusing relocation expressions
fi: sekoittavia sijoituslausekkeita

en: can't have relocation for ipush
fi: ei voi have sijoitus for ipush

en: expected expression
fi: odotettu lauseke

en: PJ options:
    -little			generate little endian code
    -big			generate big endian code
fi: PJ-valitsimet:
    -little			tuota little-endian-koodia
    -big			tuota big-endian-koodia

en: pcrel too far
fi: pcrel liian kaukana

en: estimate size
fi: arvioi koko

en: %s unsupported
fi: %s on tukematon

en: --nops needs a numeric argument
fi: ”--nops”-valitsin tarvitsee numeerisen argumentin

en: PowerPC options:
    -a32                    generate ELF32/XCOFF32
    -a64                    generate ELF64/XCOFF64
    -u                      ignored
    -mpwrx, -mpwr2          generate code for POWER/2 (RIOS2)
    -mpwr                   generate code for POWER (RIOS1)
    -m601                   generate code for PowerPC 601
    -mppc, -mppc32, -m603, -m604
                            generate code for PowerPC 603/604
    -m403                   generate code for PowerPC 403
    -m405                   generate code for PowerPC 405
    -m440                   generate code for PowerPC 440
    -m464                   generate code for PowerPC 464
    -m476                   generate code for PowerPC 476
    -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
                            generate code for PowerPC 7400/7410/7450/7455
    -m750cl                 generate code for PowerPC 750cl
fi: PowerPC-valitsimet:
    -a32                    tuota ELF32/XCOFF32-koodia
    -a64                    tuota ELF64/XCOFF64-koodia
    -u                      ei otettu huomioon
    -mpwrx, -mpwr2          tuota koodia POWER/2 (RIOS2):lle
    -mpwr                   tuota koodia POWER (RIOS1):lle
    -m601                   tuota koodia PowerPC 601:lle
    -mppc, -mppc32, -m603, -m604
                            tuota koodia PowerPC 603/604:lle
    -m403                   tuota koodia PowerPC 403:lle
    -m405                   tuota koodia PowerPC 405:lle
    -m440                   tuota koodia PowerPC 440:lle
    -m464                   tuota koodia PowerPC 464:lle
    -m476                   tuota koodia PowerPC 476:lle
    -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
                            tuota koodia PowerPC 7400/7410/7450/7455:lle
    -m750cl                 tuota koodia PowerPC 750cl:lle

en: -mppc64, -m620          generate code for PowerPC 620/625/630
    -mppc64bridge           generate code for PowerPC 64, including bridge insns
    -mbooke                 generate code for 32-bit PowerPC BookE
    -ma2                    generate code for A2 architecture
    -mpower4, -mpwr4        generate code for Power4 architecture
    -mpower5, -mpwr5, -mpwr5x
                            generate code for Power5 architecture
    -mpower6, -mpwr6        generate code for Power6 architecture
    -mpower7, -mpwr7        generate code for Power7 architecture
    -mcell                  generate code for Cell Broadband Engine architecture
    -mcom                   generate code Power/PowerPC common instructions
    -many                   generate code for any architecture (PWR/PWRX/PPC)
fi: -mppc64, -m620          tuota koodia PowerPC 620/625/630:lle
    -mppc64bridge           tuota koodia PowerPC 64:lle, mukaanlukien siltakäskyt
    -mbooke                 tuota koodia 32-bittiselle PowerPC BookE:lle
    -mpower4, -mpwr4        tuota koodia Power4-arkkitehtuurille
    -mpower5, -mpwr5, -mpwr5x
                            tuota koodia Power5-arkkitehtuurille
    -mpower6, -mpwr6        tuota koodia Power6-arkkitehtuurille
    -mpower7, -mpwr7        tuota koodia Power7-arkkitehtuurille
    -mcell                  tuota koodia Cell Broadband Engine -arkkitehtuurille
    -mcom                   tuota koodia Power/PowerPC-yhteiskäskyille
    -many                   tuota koodia mille tahansa arkkitehtuurille (PWR/PWRX/PPC)

en: -maltivec               generate code for AltiVec
    -mvsx                   generate code for Vector-Scalar (VSX) instructions
    -me300                  generate code for PowerPC e300 family
    -me500, -me500x2        generate code for Motorola e500 core complex
    -me500mc,               generate code for Freescale e500mc core complex
    -me500mc64,             generate code for Freescale e500mc64 core complex
    -mspe                   generate code for Motorola SPE instructions
    -mtitan                 generate code for AppliedMicro Titan core complex
    -mregnames              Allow symbolic names for registers
    -mno-regnames           Do not allow symbolic names for registers
fi: -maltivec               tuota koodia AltiVec:lle
    -mvsx                   tuota koodia Vector-Scalar (VSX) -käskyille
    -me300                  tuota koodia PowerPC e300 -perheelle
    -me500, -me500x2        tuota koodia kohteelle Motorola e500 core complex
    -me500mc,               tuota koodia kohteelle Freescale e500mc core complex
    -me500mc64,             tuota koodia kohteelle Freescale e500mc64 core complex
    -mspe                   tuota koodia Motorola SPE -käskyille
    -mtitan                 tuota koodia kohteelle AppliedMicro Titan core complex
    -mregnames              Salli symboliset nimet rekistereille
    -mno-regnames           Älä salli symbolisia nimiä rekistereille

en: -mrelocatable           support for GCC's -mrelocatble option
    -mrelocatable-lib       support for GCC's -mrelocatble-lib option
    -memb                   set PPC_EMB bit in ELF flags
    -mlittle, -mlittle-endian, -le
                            generate code for a little endian machine
    -mbig, -mbig-endian, -be
                            generate code for a big endian machine
    -msolaris               generate code for Solaris
    -mno-solaris            do not generate code for Solaris
    -K PIC                  set EF_PPC_RELOCATABLE_LIB in ELF flags
    -V                      print assembler version number
    -Qy, -Qn                ignored
fi: -mrelocatable           tue GCC:n ”-mrelocatble”-valitsinta
    -mrelocatable-lib       tue GCC:n ”-mrelocatble-lib”-valitsinta
    -memb                   aseta PPC_EMB-bitti ELF-lipuissa
    -mlittle, -mlittle-endian, -l, -le
                            tuota koodia ”little-endian”-koneelle
    -mbig, -mbig-endian, -b, -be
                            tuota koodia ”big-endian”-koneelle
    -msolaris               tuota koodia Solaris-käyttöjärjestelmälle
    -mno-solaris            älä tuota koodia Solaris-käyttöjärjestelmälle
    -K PIC                  aseta EF_PPC_RELOCATABLE_LIB kohteessa ELF-liput
    -V                      tulosta assemblerin versionumero
    -Qy, -Qn                ei otettu huomioon

en: -nops=count             when aligning, more than COUNT nops uses a branch
fi: -nops=count             kun tasataan, useammat kuin COUNT nop-käskyä käyttävät haarautumista

en: Unknown default cpu = %s, os = %s
fi: Tuntematon oletusprosessori = %s, käyttöjärjestelmä = %s

en: Neither Power nor PowerPC opcodes were selected.
fi: Ei Power- eikä PowerPC-käskykoodeja oltu valittu.

en: powerpc_operands[%d].bitm invalid
fi: ”powerpc_operands[%d].bitm” virheellinen

en: powerpc_operands[%d] duplicates powerpc_operands[%d]
fi: powerpc_operands[%d] on sama kuin powerpc_operands[%d]

en: major opcode is not sorted for %s
fi: major-käskykoodia ei tueta kohteelle %s

en: %s (%08lx %08lx) after %s (%08lx %08lx)
fi: %s (%08lx %08lx) jälkeen %s (%08lx %08lx)

en: mask trims opcode bits for %s
fi: peite karsii käskykoodibittien lukumääräksi %s

en: operand index error for %s
fi: operandi-indeksivirhe kohteelle %s

en: operand %d overlap in %s
fi: operandi %d on päällekkäin kohteessa %s

en: duplicate instruction %s
fi: kaksoiskappalekäsky %s

en: duplicate macro %s
fi: kaksoiskappalemakro %s

en: symbol+offset not supported for got tls
fi: symboli+siirrososoite ei ole tuettu kohteelle ”got tls”

en: Relocation cannot be done when using -mrelocatable
fi: Sijoitusta ei voida tehdä kun käytetään valitsinta -mrelocatable

en: TOC section size exceeds 64k
fi: Sisällysluettelolohkon koko ylittää 64 kilotavua

en: syntax error: invalid toc specifier `%s'
fi: syntaksivirhe: virheellinen toc-sisällysluettelotarkenne ”%s”

en: syntax error: expected `]', found  `%c'
fi: syntaksivirhe: odotettiin ”]”, löydettiin ”%c”

en: [tocv] symbol is not a toc symbol
fi: [tocv]-symboli ei ole sisällysluettelosymboli

en: Unimplemented toc32 expression modifier
fi: Toteuttamaton toc32-lausekemääre

en: Unimplemented toc64 expression modifier
fi: Toteuttamaton toc64-lausekemääre

en: Unexpected return value [%d] from parse_toc_entry!
fi: Odottamaton paluuarvo [%d] funktiosta parse_toc_entry!

en: @tls may not be used with "%s" operands
fi: @tls ei ehkä ole käytetty ”%s”-operandien kanssa

en: @tls may only be used in last operand
fi: @tls saatetaan käyttää vain viimeisenä operandina

en: unsupported relocation for DS offset field
fi: tukematon sijoitus DS-siirrososoitekentälle

en: syntax error; end of line, expected `%c'
fi: syntaksivirhe: rivin loppu, odotettiin ”%c”

en: syntax error; found `%c', expected `%c'
fi: syntaksivirhe: löydettiin ”%c”, odotettiin ”%c”

en: instruction address is not a multiple of 4
fi: käskyosoite ei ole neljän monikerta

en: missing size
fi: puuttuva koko

en: negative size
fi: negatiivinen koko

en: missing real symbol name
fi: puuttuva oikea symbolinimi

en: attempt to redefine symbol
fi: symboli yritettiin määritellä uudelleen

en: No known dwarf XCOFF section for flag 0x%08x
fi: Ei tunnettua ”dwarf XCOFF”-lohkoa lipulle 0x%08x

en: label %s was not defined in this dwarf section
fi: nimiö %s ei oltu määritelty tässä dwarf-lohkossa

en: The XCOFF file format does not support arbitrary sections
fi: XCOFF-tiedostomuoto ei tue satunnaisia lohkoja

en: .ref outside .csect
fi: ”.ref”-direktiivi on ”.csect”-direktiivin ulkopuolella

en: missing symbol name
fi: puuttuva symbolinimi

en: missing rename string
fi: puuttuva uudelleennimeämismerkkijono

en: missing value
fi: puuttuva arvo

en: illegal .stabx expression; zero assumed
fi: luvaton ”.stabx”-näennäiskäskylauseke: nolla otaksuttu

en: missing class
fi: puuttuva luokka

en: missing type
fi: puuttuva tyyppi

en: .stabx of storage class stsym must be within .bs/.es
fi: varastoluokan stsym määrittelyn .stabx on oltava määrittelyjen .bs/.es sisäpuolella

en: nested .bs blocks
fi: sisäkkäiset ”.bs”-lohkot

en: .es without preceding .bs
fi: ”.es”-näennäiskäsky ilman edeltävää ”.bs”-näennäiskäskyä

en: non-constant byte count
fi: ei-vakio tavulukumäärä

en: .tc not in .toc section
fi: ”.tc”-näennäiskäsky ei ole ”.toc”-lohkossa

en: .tc with no label
fi: ”.tc”-näennäiskäsky ilman nimiötä

en: .machine stack overflow
fi: ”.machine”-näennäiskäskyn pinoylivuoto

en: .machine stack underflow
fi: ”.machine”-näennäiskäskyn pinovajaus

en: invalid machine `%s'
fi: virheellinen kone ”%s”

en: No previous section to return to. Directive ignored.
fi: Ei edellistä lohkoa johon palata. Direktiiviä ei otettu huomioon.

note: Section Contents unknown
en: Unsupported section attribute -- 'a'
fi: Tukematon lohkoattribuutti -- ’a’

en: bad symbol suffix
fi: virheellinen symboliloppuliite

en: Unrecognized symbol suffix
fi: Tunnistamaton symboliloppuliite

en: two .function pseudo-ops with no intervening .ef
fi: kaksi ”.function”-näennäiskäskyä ilman välissä olevaa ”.ef”-näennäiskäskyä

en: .ef with no preceding .function
fi: ”.ef”-näennäiskäsky ilman edeltävää ”.function”-näennäiskäskyä

en: warning: symbol %s has no csect
fi: varoitus: symbolilla %s ei ole csect-apusymbolia

en: symbol in .toc does not match any .tc
fi: symboli ”.toc”-lohkossa ei täsmää minkään ”.tc”-lohkon kanssa

en: unsupported relocation against %s
fi: sijoitus, jota ei tueta korjauksessa %s

en: cannot emit PC relative %s relocation against %s
fi: ei voi lähettää ohjelmalaskurisuhteellista %s sijoitusta korjaukseen %s

en: cannot emit PC relative %s relocation
fi: ei voida lähettää ohjelmalaskurisuhteellista %s-sijoitusta

en: Unable to handle reference to symbol %s
fi: Ei kyetä käsittelemään viitettä symboliin %s

en: Unable to resolve expression
fi: Ei kyetä ratkaisemaan lauseketta

en: must branch to an address a multiple of 4
fi: täytyy haarautua osoitteeseen, joka on neljän monikerta

en: @local or @plt branch destination is too far away, %ld bytes
fi: @local- tai @plt-haarautumiskohde on myös liian kaukana, %ld tavua

en: Gas failure, reloc value %d
fi: Gas-häiriö, reloc-arvo %d

en:  RX specific command line options:
fi:  RX-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en:   --mlittle-endian-data [default]
fi:   --mlittle-endian-data [oletus]

en:   --m32bit-doubles [default]
fi:   --m32bit-doubles [oletus]

en:   --muse-renesas-section-names [default]
fi:   --muse-renesas-section-names [oletus]

en:   --mint-register=<value>
fi:   --mint-register=<arvo>

en: no filename following .INCLUDE pseudo-op
fi: ei tiedostonimeä ”.INCLUDE”-näennäiskäskyn jälkeen

en: unable to locate include file: %s
fi: ei kyetä paikallistamaan include-tiedostoa: %s

en: unrecognised alignment value in .SECTION directive: %s
fi: tunnistamaton tasausarvo .SECTION-direktiivissä: %s

en: unknown parameter following .SECTION directive: %s
fi: tuntematon parametri seuraa .SECTION-direktiiviä: %s

en: expecting either ON or OFF after .list
fi: odotettiin joko ON tai OFF .list-näennäiskäskyn jälkeen

en: The ".%s" pseudo-op is not implemented
fi: Näennäiskäsky ”.%s” ei ole toteutettu

en: Value %d doesn't fit in unsigned %d-bit field
fi: Arvo %d ei sovi etumerkittömään %d-bittikenttään

en: Value %d doesn't fit in signed %d-bit field
fi: Arvo %d ei sovi etumerkilliseen %d-bittikenttään

en: The .DEFINE pseudo-op is not implemented
fi: Näennäiskäskyä ”.DEFINE” ei ole toteutettu

en: The .MACRO pseudo-op is not implemented
fi: Näennäiskäskyä ”.MACRO” ei ole toteutettu

en: The .BTEQU pseudo-op is not implemented.
fi: Näennäiskäskyä ”.BTEQU” ei ole toteutettu.

en: invalid immediate size
fi: virheellinen suora muistiosoituskoko

en: invalid immediate field position
fi: virheellinen suoran muistiosoituksen kenttäsijainti

en: bad frag at %p : fix %ld addr %ld %ld
fi: väärä osanen osoitteessa %p : korjaa %ld osoite %ld %ld

en: unsupported constant size %d
fi: tukematon vakiokoko %d

en: difference of two symbols only supported with .long, .short, or .byte
fi: kahden symbolin eroa tuetaan vain kohteiden .long, .short, tai .byte kanssa

en: jump not 3..10 bytes away (is %d)
fi: älä hyppää 3..10 tavua pois (on %d)

en: Unknown reloc in md_apply_fix: %s
fi: Tuntematon reloc-tietue kohteessa ”md_apply_fix”: %s

en: Invalid default architecture, broken assembler.
fi: Virheellinen oletusarkkitehtuuri, rikkoutunut assembleri.

en: invalid architecture -A%s
fi: virheellinen arkkitehtuuri -A%s

en:         S390 options:
            -mregnames        Allow symbolic names for registers
            -mwarn-areg-zero  Warn about zero base/index registers
            -mno-regnames     Do not allow symbolic names for registers
            -m31              Set file format to 31 bit format
            -m64              Set file format to 64 bit format
fi:         S390-valitsimet:
            -mregnames        Salli symboliset nimet rekistereille
            -mwarn-areg-zero  Varoita nollasta perus/indeksirekistereissä
            -mno-regnames     Älä salli symbolisia nimiä rekistereissä
            -m31              Aseta tiedostomuoto 31-bittiseen muotoon
            -m64              Aseta tiedostomuoto 64-bittiseen muotoon

en:         -V                print assembler version number
            -Qy, -Qn          ignored
fi:         -V                tulosta assemblerin versionumero
            -Qy, -Qn          ei otettu huomioon

en: The 64 bit file format is used without esame instructions.
fi: Käytetty 64-bittistä tiedostomuotoa ilman esame-käskyjä.

en: Internal assembler error for instruction format %s
fi: Sisäinen assembler-virhe käskymuodolle %s

en: operand out of range (%s not between %ld and %ld)
fi: operandi lukualueen ulkopuolella (%s ei ole välillä %ld ... %ld)

en: identifier+constant@%s means identifier@%s+constant
fi: tunniste+vakio@%s on sama kuin tunniste@%s+vakio

en: Can't handle O_big in s390_exp_compare
fi: Ei voi käsitellä O_big-lausekeoperaattoria funktiossa s390_exp_compare

en: Invalid suffix for literal pool entry
fi: Virheellinen loppuliite literaalivarantotulokohdalle

en: Big number is too big
fi: Big number -operaattori on liian suuri

en: relocation not applicable
fi: sijoitus ei ole käytettävissä

en: index register specified but zero
fi: indeksirekisteri määritelty, mutta se on nolla

en: base register specified but zero
fi: perusrekisteri määritelty, mutta se on nolla

en: odd numbered general purpose register specified as register pair
fi: paritonnumeroista yleisrekisteriä käytetty monirekisterikäskyn kohteena

en: invalid floating point register pair.  Valid fp register pair operands are 0, 1, 4, 5, 8, 9, 12 or 13.
fi: virheellinen liukulukurekisteripari.  Kelvollisia liukulukurekisteriparioperandeja ovat 0, 1, 4, 5, 8, 9, 12 tai 13.

en: invalid operand suffix
fi: virheellinen operandiloppuliite

en: syntax error; missing '(' after displacement
fi: syntaksivirhe: puuttuva ’(’ siirtymän jälkeen

en: syntax error; expected ,
fi: syntaksivirhe: odotettiin ’,’

en: syntax error; missing ')' after base register
fi: syntaksivirhe: puuttuva ’)’ perusrekisterin jälkeen

en: syntax error; ')' not allowed here
fi: syntaksivirhe: ’)’ ei ole sallittu tässä

en: Opcode %s not available in this mode
fi: Käskykoodi %s ei ole käytettävissä tässä tilassa

en: Invalid .insn format
fi: Virheellinen ”.insn”-näennäiskäskymuoto

en: Unrecognized opcode format: `%s'
fi: Tunnistamaton käskykoodimuoto: ”%s”

en: second operand of .insn not a constant
fi: ”.insn”-näennäiskäskyn toinen operandi ei ole vakio

en: missing comma after insn constant
fi: puuttuva pilkku käskyvakion jälkeen

en: cannot emit relocation %s against subsy symbol %s
fi: ei voi lähettää sijoitusta %s subsy-symbolia %s vastaan

en: unsupported relocation type
fi: tukematon sijoitustyyppi

en: cannot emit PC relative %s relocation%s%s
fi: ei voida lähettää ohjelmalaskurisuhteellista %s-sijoitusta%s%s

en: Gas failure, reloc type %s
fi: Gas-häiriö, reloc-tyyppi %s

en: Gas failure, reloc type #%i
fi: Gas-häiriö, reloc-tyyppi #%i

en: div / mul are reserved instructions
fi: div / mul ovat varattuja käskyjä

en: This architecture doesn't support mmu
fi: Tämä arkkitehtuuri ei tue mmu:ta

en: This architecture doesn't support atomic instruction
fi: Tämä arkkitehtuuri ei tue atomisia käskyjä

en: S+core register expected
fi: Odotettiin ’S+core’-rekisteriä

en: S+core special-register expected
fi: Odotettiin ’S+core’-erikoisrekisteriä

en: S+core co-processor register expected
fi: Odotettiin ’S+core’-apuprosessorirekisteriä

en: Using temp register(r1)
fi: Käytössä tilapäinen rekisteri(r1)

en: register expected, not '%.100s'
fi: odotettiin rekisteriä, ei ’%.100s’

en: rd must be even number.
fi: rd:n on oltava parillinen numero.

en: invalid constant: %d bit expression not in range %u..%u
fi: virheellinen vakio: %d-bittinen lauseke ei ole lukualueessa %u..%u

en: invalid constant: %d bit expression not in range %d..%d
fi: virheellinen vakio: %d-bittinen lauseke ei ole lukualueessa %d..%d

en: invalid constant: bit expression not defined
fi: virheellinen vakio: bittilauseketta ei ole määritelty

en: low register(r0-r15)expected, not '%.100s'
fi: odotettiin alempaa rekisteriä (r0-r15), ei ’%.100s’

en: missing [
fi: puuttuva [

en: missing ]
fi: puuttuva ]

en: Fix data dependency: %s %s -- %s %s  (insert %d nop!/%d)
fi: Korjaa datariippuvaisuus: %s %s -- %s %s  (lisää %d nop-käskyä!/%d)

en: Fix data dependency: %s %s -- %s %s  (insert 1 pflush/%d)
fi: Korjaa datariippuvuus: %s %s -- %s %s  (lisää 1 pflush-käsky/%d)

en: data dependency: %s %s -- %s %s  (%d/%d bubble)
fi: data-riippuvuus: %s %s -- %s %s  (%d/%d kupla)

en: %s -- `%s'
fi: %s -- ”%s”

en: address offset must be half word alignment
fi: osoitesiirrososoitteen on oltava ”half word”-tasattu

en: address offset must be word alignment
fi: osoitesiirrososoitteen on oltava ”word”-tasattu

en: register same as write-back base
fi: rekisteri sama kuin ”write-back”-perusta

en: pre-indexed expression expected
fi: odotettiin ennakkoindeksoitua lauseketta

en: invalid register number: %d is not in [r0--r7]
fi: virheellinen rekisterinumero: %d ei ole kohteessa [r0--r7]

en: comma is  expected
fi: odotettiin pilkkua

en: invalid constant: %d is not word align integer
fi: virheellinen vakio: %d ei ole word-tasattu kokonaisluku

en: invalid constant: 32 bit expression not word align
fi: virheellinen vakio: 32-bittinen lauseke ei ole word-tasattu

en: invalid constant: 32 bit expression not in range [0, 0xffffffff]
fi: virheellinen vakio: 32-bittinen lauseke ei ole lukualueessa [0, 0xffffffff]

en: invalid constant: 32 bit expression not in range [-0x80000000, 0x7fffffff]
fi: virheellinen vakio: 32-bittinen lauseke ei ole lukualueella [-0x80000000, 0x7fffffff]

en: imm5 should >= 2
fi: imm5 pitäisi olla >= 2

en: reg should <= 31
fi: rekisterin pitäisi olla <= 31

en: missing +
fi: puuttuva +

en: %s register same as write-back base
fi: %s-rekisteri sama kuin ”write-back”-perusta

en: destination
fi: kohde

en: source
fi: lähde

en: expression error
fi: lausekevirhe

en: value not in range [0, 0xffffffff]
fi: arvo ei ole lukualueessa [0, 0xffffffff]

en: value not in range [-0xffffffff, 0xffffffff]
fi: arvo ei ole lukualueessa [-0xffffffff, 0xffffffff]

en: li rd label isn't correct instruction form
fi: ”li rd”-nimiö ei ole virheetön käskymuoto

en: lacking label
fi: puuttuva nimiö

en: s3_PIC code offset overflow (max 16 signed bits)
fi: s3_PIC-koodisiirrososoiteylivuoto (enintään 16 etumerkillistä bittiä)

en: value not in range [0, 0x7fffffff]
fi: arvo ei ole lukualueessa [0, 0x7fffffff]

en: end on line error
fi: loppu rivillä -virhe

en: invalid constant: 25 bit expression not in range [-16777216, 16777215]
fi: virheellinen vakio: 25-bittinen lauseke ei ole lukualueella [-16777216, 16777215]

en: invalid constant: 20 bit expression not in range -2^19..2^19
fi: virheellinen vakio: 20-bittinen lauseke ei ole lukualueella -2^19..2^19

en: lacking label
fi: puuttuva tunniste

en: invalid constant: 10 bit expression not in range [-2^9, 2^9-1]
fi: virheellinen vakio: 10-bittinen lauseke ei ole lukualueella [-2^9, 2^9-1]

en: pce instruction error (16 bit || 16 bit)'
fi: ”pce”-käskyvirhe (16 bittiä || 16 bittiä)’

en: score3d instruction.
fi: score3d-käsky

en: missing size expression
fi: puuttuva kokolauseke

en: BSS length (%d) < 0 ignored
fi: BSS-pituus (%d) < 0 ei otettu huomioon

en: error setting flags for ".sbss": %s
fi: virhe asetettaessa lippuja ”.sbss”-lohkolle: %s

en: missing alignment
fi: puuttuva tasaus

en: alignment too large; %d assumed
fi: tasaus liian suuri: %d otaksuttu

en: alignment negative; 0 assumed
fi: tasaus negatiivinen: 0 otaksuttu

en: symbol `%s' is already defined
fi: symboli ”%s” on jo määritelty

note: Error routine.
en: size is not 4 or 6
fi: koko ei ole 4 eikä 6

en: bad call to MD_ATOF()
fi: virheellinen kutsu kohteeseen MD_ATOF()

en:  branch relocation truncate (0x%x) [-2^9 ~ 2^9]
fi:  haaroitussijoitustypiste (0x%x) [-2^9 ~ 2^9]

en:  branch relocation truncate (0x%x) [-2^19 ~ 2^19]
fi:  haaroitussijoitustypiste (0x%x) [-2^19 ~ 2^19]

en:  branch relocation truncate (0x%x)  [-2^9 ~ 2^9]
fi:  haaroitussijoitustypiste (0x%x) [-2^9 ~ 2^9]

en: cannot represent %s relocation in this object file format1
fi: ei voi edustaa %s-sijoitusta tässä objektitiedostomuodossa 1

en:  Score-specific assembler options:
fi:  Score-kohtaiset assembleri-valitsimet:

en:         -EB		assemble code for a big-endian cpu
fi:         -EB		assembloi koodi ”big-endian”-prosessorille

en:         -EL		assemble code for a little-endian cpu
fi:         -EL		assembloi koodi ”little-endian”-prosessorille

en:         -FIXDD		assemble code for fix data dependency
fi:         -FIXDD		assembloi koodi kiinteälle datariippuvuudelle

en:         -NWARN		assemble code for no warning message for fix data dependency
fi:         -NWARN		assembloi koodi ei-varoitussanomille kiinteällä datariippuvuudella

en:         -SCORE5		assemble code for target is SCORE5
fi:         -SCORE5		assembloi koodi kohteelle on ”SCORE5”

en:         -SCORE5U	assemble code for target is SCORE5U
fi:         -SCORE5U	assembloi koodi kohteelle on ”SCORE5U”

en:         -SCORE7		assemble code for target is SCORE7, this is default setting
fi:         -SCORE7		assembloi koodi kohteelle on ”SCORE7”, tämä on oletusasetus

en:         -SCORE3		assemble code for target is SCORE3
fi:         -SCORE3		assembloi koodi kohteelle on ”SCORE3”

en:         -march=score7	assemble code for target is SCORE7, this is default setting
fi:         -march=score7	assembloi koodi kohteelle on ”SCORE7”, tämä on oletusasetus

en:         -march=score3	assemble code for target is SCORE3
fi:         -march=score3	assembloi koodi kohteelle on ”SCORE3”

en:         -USE_R1		assemble code for no warning message when using temp register r1
fi:         -USE_R1		assembloi koodi ei-varoitussanomille kun käytetään tilapäistä rekisteriä ”r1”

en:         -KPIC		assemble code for PIC
fi:         -KPIC		assembloi koodi PIC-prosessorille

en:         -O0		assembler will not perform any optimizations
fi:         -O0		assembleri ei suorita mitään optimointia

en:         -G gpnum	assemble code for setting gpsize and default is 8 byte
fi:         -G gpnum	assembloi koodi asetukselle gpsize ja oletus on 8 tavua

en:         -V 		Sunplus release version
fi:         -V 		Sunplus-julkaisuversio

en: directive .big encountered when option -big required
fi: direktiivi ”.big” kohdattu kun vaadittiin valitsinta -big

en: directive .little encountered when option -little required
fi: direktiivi ”.little” kohdattu kun vaadittiin valitsinta -little

en: illegal double indirection
fi: luvaton double-epäsuora

en: illegal register after @-
fi: luvaton rekisteri merkkien @- jälkeen

en: must be @(r0,...)
fi: on oltava @(r0,...)

en: syntax error in @(r0,...)
fi: syntaksivirhe kohteessa @(r0,...)

en: syntax error in @(r0...)
fi: syntaksivirhe kohteessa @(r0...)

en: Deprecated syntax.
fi: Vanhentunut syntaksi.

en: syntax error in @(disp,[Rn, gbr, pc])
fi: syntaksivirhe kohteessa @(disp,[Rn, gbr, pc])

en: expecting )
fi: odotettiin )

en: illegal register after @
fi: luvaton rekisteri merkin @ jälkeen

en: unhandled %d
fi: käsittelemätön %d

en: Invalid register: 'r%d'
fi: Virheellinen rekisteri: ’r%d’

en: failed for %d
fi: epäonnistui kohteelle %d

en: misplaced PIC operand
fi: väärin sijoitettu PIC-operandi

en: invalid operands for opcode
fi: virheellisiä operandeja käskykoodille

en: insn can't be combined with parallel processing insn
fi: käskyä ei voi yhdistää rinnakkaisprossointikäskyyn

en: multiple movx specifications
fi: useita movx-määrittelyitä

en: multiple movy specifications
fi: useita movy-määrittelyitä

en: invalid movx address register
fi: virheellinen movx-osoiterekisteri

en: insn cannot be combined with non-nopy
fi: käskyä ei voi yhdistää non-nopy:n kanssa

en: invalid movy address register
fi: virheellinen movy-osoiterekisteri

en: insn cannot be combined with non-nopx
fi: käskyä ei voi yhdistää non-nopx:n kanssa

en: previous movy requires nopx
fi: edellinen movy vaatii nopx:n

en: invalid movx dsp register
fi: virheellinen movx dsp-rekisteri

en: previous movx requires nopy
fi: edellinen movx vaatii nopy:n

en: invalid movy dsp register
fi: virheellinen movy dsp-rekisteri

en: dsp immediate shift value not constant
fi: suora muistiosoitus dsp-sivuttaissiirtoarvo ei ole vakio

en: multiple parallel processing specifications
fi: useita rinnakkaisprosessointimäärittelyjä

en: multiple condition specifications
fi: useita ehtomäärittelyjä

en: insn cannot be combined with pmuls
fi: käskyä ei voi yhdistää pmuls:n kanssa

en: bad combined pmuls output operand
fi: virheellisesti yhdistetty pmuls-tulosteoperandi

en: destination register is same for parallel insns
fi: kohderekisteri on sama rinnakkaiskäskyille

en: condition not followed by conditionalizable insn
fi: ehtoa ei seuraa ehdollistava käsky

en: unrecognized characters at end of parallel processing insn
fi: tunnistamattomia merkkejä rinnakkaisprosessointikäskyn lopussa

en: opcode not valid for this cpu variant
fi: käskykoodi ei ole kelvollinen tälle prosessorivariantille

en: Delayed branches not available on SH1
fi: Viivehaarautumat eivät ole käytettävissä SH1:ssä

en: excess operands: '%s'
fi: liikaa operandeja: ’%s’

en: .uses pseudo-op seen when not relaxing
fi: .uses”-näennäiskäsky nähty, mutta ei lieventämistä

en: bad .uses format
fi: virheellinen ”.uses”-muoto

en: Invalid combination: --isa=SHcompact with --isa=SHmedia
fi: Virheellinen yhdistelmä: valitsin --isa=SHcompact yhdessä valitsimen --isa=SHmedia kanssa

en: Invalid combination: --isa=SHmedia with --isa=SHcompact
fi: Virheellinen yhdistelmä: valitsin --isa=SHmedia yhdessä valitsimen --isa=SHcompact kanssa

en: Invalid combination: --abi=64 with --isa=SHcompact
fi: Virheellinen yhdistelmä: valitsin --abi=64 yhdessä valitsimen --isa=SHcompact kanssa

en: Invalid argument to --isa option: %s
fi: Virheellinen argumentti --isa-valitsimelle: %s

en: Invalid combination: --abi=32 with --abi=64
fi: Virheellinen yhdistelmä: valitsin --abi=32 yhdessä valitsimen --abi=64 kanssa

en: Invalid combination: --abi=64 with --abi=32
fi: Virheellinen yhdistelmä: --abi=64 with --abi=32

en: Invalid combination: --isa=SHcompact with --abi=64
fi: Virheellinen yhdistelmä: valitsin --isa=SHcompact yhdessä valitsimen --abi=64 kanssa

en: Invalid argument to --abi option: %s
fi: Virheellinen argumentti --abi-valitsimelle: %s

en: SH options:
    --little		generate little endian code
    --big			generate big endian code
    --relax			alter jump instructions for long displacements
    --renesas		disable optimization with section symbol for
    			compatibility with Renesas assembler.
    --small			align sections to 4 byte boundaries, not 16
    --dsp			enable sh-dsp insns, and disable floating-point ISAs.
    --allow-reg-prefix	allow '$' as a register name prefix.
    --isa=[any		use most appropriate isa
        | dsp               same as '-dsp'
        | fp
fi: SH-valitsimet:
    --little		tuota ”little-endian”-koodia
    --big			tuota ”big-endian”-koodia
    --relax			muuta hyppykäskyt pitkille siirtymille
    --renesas		ota pois käytöstä optimointi lohkosymbolilla
    			yhteensopivuussyistä Renesas-assemblerin kanssa.
    --small			tasaa lohkot 4-tavurajoihin, ei 16-tavurajoihin
    --dsp			ota käyttöön sh-dsp -käskyt, ja pois käytöstä liukuluku-ISA:t.
    --allow-reg-prefix	salli ’$’ rekisterinimietuliitteenä.
    --isa=[any		käytä kaikkein sopivita isa-parametriä
        | dsp               sama kuin ’-dsp’
        | fp

en: --isa=[shmedia		set as the default instruction set for SH64
        | SHmedia
        | shcompact
        | SHcompact]
fi: --isa=[shmedia		asetetaan oletuskäskyjoukkona SH64:lle
        | SHmedia
        | shcompact
        | SHcompact]

en: --abi=[32|64]		set size of expanded SHmedia operands and object
    			file type
    --shcompact-const-crange  emit code-range descriptors for constants in
    			SHcompact code sections
    --no-mix		disallow SHmedia code in the same section as
    			constants and SHcompact code
    --no-expand		do not expand MOVI, PT, PTA or PTB instructions
    --expand-pt32		with -abi=64, expand PT, PTA and PTB instructions
    			to 32 bits only
fi: --abi=[32|64]		aseta laajennettujen ”SHmedia”-operandien koko ja objekti-
    			tiedostotyyppi
    --shcompact-const-crange  lähetä koodialuekuvaajat vakioille
    			SHcompact-koodilohkoissa
    --no-mix		älä salli SHmedia-koodia samassa lohkossa kuin
    			vakios ja SHcompact-koodi
    --no-expand		älä laajenna MOVI-, PT-, PTA- tai PTB-käskyjä
    --expand-pt32		with -abi=64, laajenna PT-, PTA- ja PTB-käskyt
    			vain 32-bittisiin

en: --fdpic			generate an FDPIC object file
fi: --fdpic			tuota FDPIC-objektitiedosto

en: .uses does not refer to a local symbol in the same section
fi: .uses ei viittaa paikalliseen symboliin samassa lohkossa

en: can't find fixup pointed to by .uses
fi: ei löydy korjausta, jonka ”.uses” osoitti

en: .uses target does not refer to a local symbol in the same section
fi: ”.uses”-kohde ei viittaa paikalliseen symboliin samassa lohkossa

en: displacement overflows 12-bit field
fi: siirtymä vuotaa 12-bittikentän yli

en: displacement to defined symbol %s overflows 12-bit field
fi: määritellyn symbolin %s siirtymä vuotaa 12-bittikentän yli

en: displacement to undefined symbol %s overflows 12-bit field
fi: määrittelemättömän symbolin %s siirtymä vuotaa 12-bittikentän yli

en: displacement overflows 8-bit field
fi: siirtymä vuotaa 8-bittikentän yli

en: displacement to defined symbol %s overflows 8-bit field
fi: määritellyn symbolin %s siirtymä vuotaa 8-bittikentän yli

en: displacement to undefined symbol %s overflows 8-bit field
fi: määrittelemätön symbolin %s siirtymä vuotaa 8-bittikentän yli

en: overflow in branch to %s; converted into longer instruction sequence
fi: ylivuoto haarautumisessa kohteeseen %s: muunnettu pitkään käskysekvenssiin

en: misaligned data
fi: tasaamaton data

en: offset to unaligned destination
fi: siirrososoite tasaamattomaann kohteeseen

en: negative offset
fi: negatiivinen siirrososoite

en: misaligned offset
fi: tasaamaton siirrososoite

en: This operand must be constant at assembly time
fi: Tämän operandin on oltava vakio assembly-aikana

en: Invalid operand expression
fi: Virheellinen operandilauseke

en: PTB operand is a SHmedia symbol
fi: PTB-operandi on ”SHmedia”-symboli

en: PTA operand is a SHcompact symbol
fi: PTA-operandi on ”SHcompact”-symboli

en: invalid expression in operand
fi: virheellinen lauseke operandissa

en: invalid operand, not a 5-bit unsigned value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 5-bittinen etumerkitön arvo: %d

en: invalid operand, not a 6-bit signed value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 6-bittinen etumerkkillinen arvo: %d

en: invalid operand, not a 6-bit unsigned value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 6-bittinen etumerkitön arvo: %d

en: invalid operand, not a 11-bit signed value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 11-bittinen etumerkillinen arvo: %d

en: invalid operand, not a multiple of 32: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 32:n monikerta: %d

en: invalid operand, not a 10-bit signed value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 10-bittinen etumerkillinen arvo: %d

en: invalid operand, not an even value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole parillinen arvo: %d

en: invalid operand, not a 12-bit signed value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 12-bittinen etumerkillinen arvo: %d

en: invalid operand, not a multiple of 4: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 4:n monikerta: %d

en: invalid operand, not a 13-bit signed value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 13-bittinen etumerkillinen arvo: %d

en: invalid operand, not a multiple of 8: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 8:n monikerta: %d

en: invalid operand, not a 16-bit signed value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 16-bittinen etumerkillinen arvo: %d

en: invalid operand, not a 16-bit unsigned value: %d
fi: virheellinen operandi, ei ole 16-bittinen etumerkitön arvo: %d

en: operand out of range for PT, PTA and PTB
fi: operandi lukualueen ulkopuolella kohteelle PT, PTA ja PTB

en: operand not a multiple of 4 for PT, PTA or PTB: %d
fi: operandi ei ole 4:n monikerta kohteelle PT, PTA tai PTB: %d

en: MOVI operand is not a 32-bit signed value: 0x%8x%08x
fi: MOVI-operandi ei ole 32-bittinen etumerkillinen arvo: 0x%8x%08x

en: invalid PIC reference
fi: virheellinen PIC-viite

en: can't find opcode
fi: ei voi löytää käskykoodia

en: invalid operand: expression in PT target
fi: virheellinen operandi: lauseke PT-kohteessa

en: invalid operands to %s
fi: virheellisiä operandeja käskykoodille %s

en: excess operands to %s
fi: liikaa operandeja käskykoodille %s

en: The `.mode %s' directive is not valid with this architecture
fi: Direktiivi ”.mode %s” ei ole kelvollinen tässä arkkitehtuurissa

en: Invalid argument to .mode: %s
fi: Virheellinen argumentti direktiiville ”.mode: %s

en: The `.abi %s' directive is not valid with this architecture
fi: Direktiivi ”.abi %s” ei ole kelvollinen tässä arkkitehtuurissa

en: `.abi 64' but command-line options do not specify 64-bit ABI
fi: ”.abi 64”-direktiivi, mutta komentorivivalitsimet eivät määritä 64-bittistä ABI:a

en: `.abi 32' but command-line options do not specify 32-bit ABI
fi: ”.abi 32”-direktiivi, mutta komentorivivalitsimet eivät määritä 32-bittistä ABI:a

en: Invalid argument to .abi: %s
fi: Virheellinen argumentti direktiiville ”.abi”: %s

en: -no-mix is invalid without specifying SHcompact or SHmedia
fi: valitsin -no-mix on virheellinen ilman SHcompact- tai SHmedia-koodia

en: -shcompact-const-crange is invalid without SHcompact
fi: valitsin -shcompact-const-crange on virheellinen ilman SHcompact-koodia

en: -expand-pt32 only valid with -abi=64
fi: valitsin -expand-pt32 on kelvollinen vain valitsimen -abi=64 kanssa

en: -no-expand only valid with SHcompact or SHmedia
fi: valitsin -no-expand on kelvollinen vain SHcompact- tai SHmedia-koodin kanssa

en: -expand-pt32 invalid together with -no-expand
fi: valitsin -expand-pt32 on virheellinen yhdessä valitsimen -no-expand kanssa

en: SHmedia code not allowed in same section as constants and SHcompact code
fi: SHmedia-koodi ei ole sallittu samassa lohkossa kuin vakiot ja SHcompact-koodi

en: No segment info for current section
fi: Ei segmenttitietoja nykyiselle lohkolle

en: duplicate datalabel operator ignored
fi: kaksoiskappale datalabel-operaattoria ei otettu huomioon

en: Invalid DataLabel expression
fi: Virheellinen DataLabel-lauseke

en: Bad opcode table, broken assembler.
fi: Virheellinen käskykooditaulu, rikkoutunut assembleri.

en: invalid architecture -xarch=%s
fi: virheellinen arkkitehtuuri -xarch=%s

en: No compiled in support for %d bit object file format
fi: Ei ole käännetty tukea %d-bittiselle objektitiedostomuodolle

en: SPARC options:
fi: SPARC-valitsimet:

en: 
    			specify variant of SPARC architecture
    -bump			warn when assembler switches architectures
    -sparc			ignored
    --enforce-aligned-data	force .long, etc., to be aligned correctly
    -relax			relax jumps and branches (default)
    -no-relax		avoid changing any jumps and branches
fi: 
    			määritä SPARC-arkkitehtuurin variantti
    -bump			varoita kun assembler vaihtaa arkkitehtuureja
    -sparc			ei otettu huomioon
    --enforce-aligned-data	pakota ”.long”, jne., tasattavaksi oikein
    -relax			lievennä hypyt ja haarautumiset (oletus)
    -no-relax		vältä hyppyjen ja haarojen muuttamista

en: -k			generate PIC
fi: -k			tuota PIC-koodia

en: -32			create 32 bit object file
    -64			create 64 bit object file
fi: -32			luo 32-bittinen objekttitiedosto
    -64			luo 64-bittinen objektitiedosto

en: 			[default is %d]
fi: 			[oletus on %d]

en: -TSO			use Total Store Ordering
    -PSO			use Partial Store Ordering
    -RMO			use Relaxed Memory Ordering
fi: -TSO			käytä kokonaistallennusjärjestystä
    -PSO			käytä osittaistallennusjärjestystä
    -RMO			käytä lievennettyä muistijärjestystä

en: 			[default is %s]
fi: 			[oletus on %s]

en: -KPIC			generate PIC
    -V			print assembler version number
    -undeclared-regs	ignore application global register usage without
    			appropriate .register directive (default)
    -no-undeclared-regs	force error on application global register usage
    			without appropriate .register directive
    -q			ignored
    -Qy, -Qn		ignored
    -s			ignored
fi: -KPIC			tuota PIC-koodia
    -V			tulosta assembler-versionumero
    -undeclared-regs	ohita sovellusyleisrekisterikäyttö ilman
    			sopivaa ”.rekisteri”-direktiiviä (oletus)
    -no-undeclared-regs	pakota virhe sovellusyleisrekisterikäytöstä
    			ilman sovpivaa ”.rekisteri”-direktiiviä
    -q			ei otettu huomioon
    -Qy, -Qn		ei otettu huomioon
    -s			ei otettu huomioon

en: -EL			generate code for a little endian machine
    -EB			generate code for a big endian machine
    --little-endian-data	generate code for a machine having big endian
                            instructions and little endian data.
fi: -EL			tuota koodi ”little-endian”-koneelle
    -EB			tuota koodi ”big-endian”-koneelle
    --little-endian-data	tuota koodi koneelle, jossa on ”big-endian”-
                            käskyt ja ”little-endian”-data.

en: Internal error: losing opcode: `%s' "%s"
fi: Sisäinen virhe: menetetään käskykoodi: ”%s” ”%s”

en: Internal error: can't find opcode `%s' for `%s'
fi: Sisäinen virhe: ei löydy käskykoodia ”%s” kohteelle ”%s”

en: Support for 64-bit arithmetic not compiled in.
fi: Tuki 64-bittiselle aritmetiikalle ei ole käännetty koodiin.

en: set: number not in 0..4294967295 range
fi: set: numero ei ole lukualueella 0..4294967295

en: set: number not in -2147483648..4294967295 range
fi: set: numero ei ole lukualueella -2147483648..4294967295

en: setsw: number not in -2147483648..4294967295 range
fi: setsw: numero ei ole lukualueella -2147483648..4294967295

en: setx: temporary register same as destination register
fi: setx: tilapäinen rekisteri sama kuin kohderekisteri

en: setx: illegal temporary register g0
fi: setx: luvaton tilapäinen rekisteri ”g0”

en: FP branch in delay slot
fi: Liukulukuhaarautumisen viiveväli

en: FP branch preceded by FP instruction; NOP inserted
fi: Liukulukuhaarautumista edelsi liukulukukäsky: NOP lisätty

en: failed special case insn sanity check
fi: erityistilakäskyn järkevyystarkistus epäonnistui

en: : invalid membar mask name
fi: : virheellinen membar-peitenimi

en: : invalid membar mask expression
fi: : virheellinen membar-peitelauseke

en: : invalid membar mask number
fi: : virheellinen membar-peitenumero

en: : invalid siam mode expression
fi: : virheellinen siam-tilalauseke

en: : invalid siam mode number
fi: : virheellinen siam-tilanumero

en: : invalid prefetch function name
fi: : virheellinen ennakkohakufunktionimi

en: : invalid prefetch function expression
fi: : virheellinen ennakkofunktiolauseke

en: : invalid prefetch function number
fi: : virheellinen ennakkofunktionumero

en: : unrecognizable privileged register
fi: : tunnistamaton etuoikeutettu rekisteri

en: : unrecognizable hyperprivileged register
fi: : tunnistamaton hyperetuoikeutettu rekisteri

en: : unrecognizable v9a or v9b ancillary state register
fi: : tunnistamaton v9a- tai v9b-lisätilarekisteri

en: : rd on write only ancillary state register
fi: : rd on vain kirjoitettava lisätilarekisteri

note: %sys_tick and %sys_tick_cmpr are v9bnotv9a
en: : unrecognizable v9a ancillary state register
fi: : tunnistamaton v9a-lisätilarekisteri

en: : asr number must be between 16 and 31
fi: : asr-numeron on oltava välillä 16 ... 31

en: : asr number must be between 0 and 31
fi: : asr-numeron on oltava välillä 0 ... 31

en: : expecting %asrN
fi: : odotettiin %asrN

en: Illegal operands: %%%s requires arguments in ()
fi: Luvattomia operandeja: %%%s vaatii argumentteja kohteessa ()

en: Illegal operands: %%%s cannot be used together with other relocs in the insn ()
fi: Luvattomia operandeja: %%%s ei voi käyttää yhdessä muiden relocs-tietueiden kanssa käskyssä ()

en: Illegal operands: %%%s can be only used with call __tls_get_addr
fi: Luvattomia operandeja: %%%s voidaan käyttää vain ”__tls_get_addr”-kutsun kanssa

en: detected global register use not covered by .register pseudo-op
fi: havaittu yleisrekisterikäyttö ei kata ”.register”-näennäiskäskyä

en: : There are only 64 f registers; [0-63]
fi: : On vain 64 f-rekisteriä: [0-63]

en: : There are only 32 f registers; [0-31]
fi: : On vain 32 f-rekisteriä: [0-31]

en: : There are only 32 single precision f registers; [0-31]
fi: : On vain 32 perustarkkuus-f-rekisteriä: [0-31]

en: Illegal operands: Can't do arithmetics other than + and - involving %%%s()
fi: Luvattomia operandeja: Ei voi tehdä muuta aritmetiikkaa kuin + ja - laskentaa %%%s()

en: Illegal operands: Can't add non-constant expression to %%%s()
fi: Luvattomia operandeja: Ei voi lisätä ei-vakiota lauseketta kohteeseen %%%s()

en: Illegal operands: Can't do arithmetics involving %%%s() of a relocatable symbol
fi: Luvattomia operandeja: Ei voi tehdä aritmetiikkaa, joka sisältää siirrettävän symbolin %%%s()

en: : PC-relative operand can't be a constant
fi: : ohjelmalaskurisuhteellinen operandi ei voi olla vakio

en: : TLS operand can't be a constant
fi: : ”TLS”-operandi ei voi olla vakio

en: : invalid ASI name
fi: : virheellinen ASI-nimi

en: : invalid ASI expression
fi: : virheellinen ASI-lauseke

en: : invalid ASI number
fi: : virheellinen ASI-numero

en: OPF immediate operand out of range (0-0x1ff)
fi: Suoran muistiosoituksen ”OPF”-operandi lukualueen ulkopuolella (0-0x1ff)

en: non-immediate OPF operand, ignored
fi: epäsuoran muistiosoituksen ”OPF”-operandi, ei otettu huomioon

en: : invalid cpreg name
fi: : virheellinen cpreg-nimi

en: Illegal operands%s
fi: Luvattomia operandeja%s

en: architecture bumped from "%s" to "%s" on "%s"
fi: arkkitehtuuri tönäisty arkkitehtuurista ”%s” arkkitehtuuriin ”%s” kohteessa ”%s”

en: Architecture mismatch on "%s".
fi: Arkkitehtuuritäsmäämättömyys kohteella ”%s”.

en:  (Requires %s; requested architecture is %s.)
fi:  (Vaatii %s: pyydetty arkkitehtuuri on %s.)

en: Hardware capability "%s" not enabled for "%s".
fi: Laitteistokapasiteettia ”%s” ei ole otettu käyttöön kohteelle ”%s”.

en: bad or unhandled relocation type: 0x%02x
fi: virheellinen tai käsittelemätön sijoitustyyppi: 0x%02x

en: Expected comma after name
fi: Odotettiin pilkkua nimen jälkeen

en: BSS length (%d.) <0! Ignored.
fi: BSS-pituus (%d.) <0! Ei otettu huomioon.

en: bad .reserve segment -- expected BSS segment
fi: virheellinen ”.reserve”-segmentti -- odotettiin BSS-segmenttiä

en: alignment too large; assuming %d
fi: tasaus liian suuri: otaksuttiin %d

en: negative alignment
fi: negatiivinen tasaus

en: alignment not a power of 2
fi: tasaus ei ole kahden potenssi

en: Ignoring attempt to re-define symbol %s
fi: Ohitettiin yritys määritellä uudelleen symboli %s

en: Expected comma after symbol-name
fi: Odotettiin pilkkua symbolinimen jälkeen

en: .COMMon length (%lu) out of range ignored
fi: ”.COMMon”-pituus (%lu) lukualueen ulkopuolella, ei otettu huomioon

en: Expected comma after common length
fi: Odotettu pilkkua ”common”-pituuden jälkeen

en: alignment too large; assuming %ld
fi: tasaus liian suuri: otaksutaan %ld

en: Unknown segment type
fi: Tuntematon segmenttityyppi

en: register syntax is .register %%g[2367],{#scratch|symbolname|#ignore}
fi: rekisterisyntaksi on ”.rekisteri” %%g[2367],{#scratch|symbolname|#ignore}

en: redefinition of global register
fi: yleisrekisterin uudelleenmäärittely

en: Register symbol %s already defined.
fi: Rekisterisymboli %s on jo määritelty.

en: Illegal operands: %%r_plt in %d-byte data field
fi: Luvattomia operandeja: ”%%r_plt” %d-tavuisessa datakentässä

en: Illegal operands: %%r_tls_dtpoff in %d-byte data field
fi: Luvattomia operandeja: ”%%r_tls_dtpoff” %d-tavuisessa datakentässä

en: Illegal operands: Only %%r_%s%d allowed in %d-byte data fields
fi: Luvattomia operandeja: Vain ”%%r_%s%d” sallittu %d-tavuisessa datakentässä

en: Illegal operands: %%r_%s%d requires arguments in ()
fi: Luvattomia operandeja: ”%%r_%s%d” vaatii argumentteja kohteessa ()

en: Illegal operands: garbage after %%r_%s%d()
fi: Luvattomia operandeja: roskaa ”%%r_%s%d()” jälkeen

en: estimate_size_before_relax called
fi: estimate_size_before_relax kutsuttu

en: Can't hash instruction '%s':%s
fi: Ei voida tiivistää käskyä ’%s’:%s

en: SPU options:
      --apuasm		  emulate behaviour of apuasm
fi: SPU-valitsimet:
      --apuasm		  emuloi apuasm-käyttäytymistä

en: Invalid mnemonic '%s'
fi: Virheellinen muistikas ’%s’

en: '%s' is only available in DD2.0 or higher.
fi: ’%s’ on käytettävissä vain ”DD2.0”-versiossa tai uudemmassa.

en: Error in argument %d.  Expecting:  "%s"
fi: Virhe argumentissa %d.  Odotettiin:  ”%s”

en: Mixing register syntax, with and without '$'.
fi: Sekoitetaan rekisterisyntaksia, sekä merkin ’$’ kanssa että ilman.

en: Treating '%-*s' as a symbol.
fi: Käsitellään ’%-*s’ symbolina.

en: 'SPU_RdEventMask' (channel 11) is only available in DD2.0 or higher.
fi: ’SPU_RdEventMask’ (kanava 11) on käytettävissä vain ”DD2.0”-versiossa tai uudemmassa.

en: 'MFC_RdTagMask' (channel 12) is only available in DD2.0 or higher.
fi: ’MFC_RdTagMask’ (kanava 12) on käytettävissä vain ”DD2.0”-versiossa tai uudemmassa.

en: Using old style, %%lo(expr), please change to PPC style, expr@l.
fi: Käytetään vanhaa tyyliä, %%lo(expr), vaihda PPC-tyyliin, expr@l.

en: Using old style, %%hi(expr), please change to PPC style, expr@h.
fi: Käytetään vanhaa tyyliä, %%hi(expr), vaihda PPC-tyyliin, expr@h.

en: Constant expression %d out of range, [%d, %d].
fi: vakiolauseke %d lukualueen ulkopuolella, [%d, %d].

en: invalid priority '%lu'
fi: virheellinen prioriteetti ’%lu’

en: invalid lrlive '%lu'
fi: virheellinen lrlive ’%lu’

en: Relaxation should never occur
fi: Lieventämistä ei pitäisi tapahtua koskaan

en: Relocation doesn't fit. (relocation value = 0x%lx)
fi: Sijoitus ei sovi. (sovitusarvo = 0x%lx)

en: first
fi: ensimmäinen

en: second
fi: toinen

en: third
fi: kolmas

en: fourth
fi: neljäs

en: fifth
fi: viides

en: More than one AR register found in indirect reference
fi: Useampi kuin yksi AR-rekisteri löytyi epäsuorassa viitteessä

en: Illegal AR register in indirect reference
fi: Luvaton AR-rekisteri epäsuorassa viitteessä

en: More than one displacement found in indirect reference
fi: Useampi kuin yksi siirtymä löytyi epäsuorassa viitteessä

en: Invalid displacement in indirect reference
fi: Virheellinen siirtymä epäsuorassa viitteessä

en: AR register not found in indirect reference
fi: AR-rekisteriä ei löytynyt epäsuorasta viitteestä

note: Maybe an implied displacement of 1 again.
en: required displacement wasn't given in indirect reference
fi: vaadittua siirtymää ei oltu annettu epäsuorassa viitteessä

en: illegal indirect reference
fi: luvaton epäsuora viite

en: displacement must be an unsigned 8-bit number
fi: siirtymän on oltava etumerkitön 8-bittinen numero

en: Invalid character %s before %s operand
fi: virheellinen merkki %s ennen operandia %s

en: Unbalanced parenthesis in %s operand.
fi: Päättämätön sulkumerkki operandissa %s.

en: Invalid character %s in %s operand
fi: Virheellinen merkki %s operandissa %s

en: Spurious operands; (%d operands/instruction max)
fi: Vääriä operandeja: (enintään %d operandia/käsky)

note: Just skip it, if it's \n complain.
en: Expecting operand after ','; got nothing
fi: Odotettiin operandia ’,’-merkin jälkeen: ei saatu mitään

en: Expecting operand before ','; got nothing
fi: Odotettiin operandia ennen ’,’-merkkiä: ei saatu mitään

en: incorrect number of operands given in the first instruction
fi: annettu virheellinen operandien lukumäärä ensimmäiselle käskylle

en: incorrect number of operands given in the second instruction
fi: annettu virheellinen operandien lukumäärä toiselle käskylle

en: %s instruction, operand %d doesn't match
fi: %s-käsky, operandi %d ei täsmää

note: Shouldn't get here.
en: incorrect format for multiply parallel instruction
fi: väärä muoto kertolaskurinnakkaiskäskylle

en: destination for multiply can only be R0 or R1
fi: kertolaskun kohde voi olla vain R0 tai R1

en: destination for add/subtract can only be R2 or R3
fi: yhteen-/vähennyslaskun kohde voi olla vain R2 tai R3

en: loading the same register in parallel operation
fi: ladataan sama rekisteri rinnakkaistoiminnossa

en: pc-relative
fi: ohjelmalaskurisuhteellinen

en: Invalid character %s in opcode
fi: Virheellinen merkki %s käskykoodissa

en: Unknown TMS320C30 instruction: %s
fi: Tuntematon TMS320C30-käsky: %s

en: Incorrect number of operands given
fi: Virheellinen annettujen operandien lukumäärä

en: The %s operand doesn't match
fi: Operandi %s ei täsmää

note: Shouldn't make it to this stage.
en: Incompatible first and second operands in instruction
fi: Yhteensopimaton ensimmäinen ja toinen operandi käskyssä

en: invalid short form floating point immediate operand
fi: virheellinen short-muotoinen välittömän liukulukuarvon operandi

en: rounding down first operand float to unsigned int
fi: pyöristetään ensimmäisen operandin liukuluku etumerkittömäksi kokonaisluvuksi

en: only lower 16-bits of first operand are used
fi: vain esimmäisen operandin 16 alempaa bittiä käytetään

en: rounding down first operand float to signed int
fi: pyöristetään ensimmäisen operandin liukuluku etumerkilliseksi kokonaisluvuksi

en: first operand is too large for 16-bit signed int
fi: ensimmäinen operandi on liian suuri 16-bittiselle etumerkilliselle kokonaisluvulle

en: first operand is floating point
fi: ensimmäinen operandi on liukuluku

note: Shouldn't get here.
en: interrupt vector for trap instruction out of range
fi: keskeytyskäskyn keskeytysvektori on lukualueen ulkopuolella

en: LDP instruction needs a 24-bit operand
fi: LDP-käsky vaatii 24-bittisen operandin

en: first operand is too large for a 24-bit displacement
fi: ensimmäinen operandi on liian suuri 24-bittiselle siirtymälle

en: Nan, using zero.
fi: NaN, käytetään nollaa.

en: Cannot represent exponent in %d bits
fi: Ei voi edustaa eksponenttia %d:ssa bitissä

en: Invalid floating point number
fi: Virheellinen liukulukunumero

en: Comma expected
fi: Odotettiin pilkkua

en: .bss size argument missing
fi: .bss-kokoargumentti puuttuu

en: .bss size %ld < 0!
fi: .bss-koko %ld < 0!

en: Non-constant symbols not allowed
fi: Vain vakiosymbolit sallittuja

en: Symbol missing
fi: Symboli puuttuu

note: Get terminator. Skip null symbol terminator.
en: .sect: subsection name ignored
fi: .sect: alilohkon nimi ohitetaan

en: Error setting flags for "%s": %s
fi: Virhe asetettaessa lippuja kohteelle ”%s”: %s

en: .set syntax invalid
fi: .set-syntaksi on virheellinen

en: .usect: non-zero alignment flag ignored
fi: .usect: ei-nolla tasaus ohitetaan

en: This assembler does not support processor generation %ld
fi: Tämä assembleri ei tue prosessoriversiota %ld

en: Changing processor generation on fly not supported...
fi: Prosessoriversion vaihtoa lennossa ei tueta...

en: Auxiliary register AR0--AR7 required for indirect
fi: Apurekisterit AR0--AR7 vaaditaan epäsuoriin käskyihin

en: Bad displacement %d (require 0--255)
fi: Väärä siirtymä %d (vaatii 0--255)

en: Index register IR0,IR1 required for displacement
fi: Siirtymälle vaaditaan indeksirekisteriä IR0,IR1

en: Expecting a register name
fi: Odotettiin rekisterinimeä

en: Number too large
fi: Numero on liian iso

en: Expecting a constant value
fi: Odotettiin vakioarvoa

en: Bad direct addressing construct %s
fi: Väärä suora osoitteenmuodostusrakenne %s

en: Direct value of %ld is not suitable
fi: Kohteen %ld suora arvo ei ole sopiva

en: Unknown indirect addressing mode
fi: Tuntematon epäsuora osoitteenmuodostustila

en: Immediate value of %ld is too large for ldf
fi: Suora muistiosoitusarvo %ld on liian suuri kohteelle ldf

en: Destination register must be ARn
fi: Kohderekisterin on oltava ARn

en: Immediate value of %ld is too large
fi: Kohteen %ld suora muistiosoitusarvo on liian iso

en: Invalid indirect addressing mode
fi: Virheellinen epäsuora osoitteenmuodostustila

en: Register must be Rn
fi: Rekisterin on oltava Rn

en: Register must be R0--R7
fi: Rekisterin on oltava R0--R7

en: Invalid indirect addressing mode displacement %d
fi: Virheellinen epäsuora osoitteenmuodostustilasiirtymä %d

en: Destination register must be R2 or R3
fi: Kohderekisterin on oltava R2 tai R3

en: Destination register must be R0 or R1
fi: Kohderekisterin on oltava R0 tai R1

en: Displacement value of %ld is too large
fi: Kohteen %ld siirtymäarvo on liian suuri

en: Floating point number not valid in expression
fi: Liukulukunumero ei ole kelvollinen lausekkeessa

en: Signed immediate value %ld too large
fi: Etumerkillinen suora muistiosoitusarvo %ld on liian suuri

en: Unsigned immediate value %ld too large
fi: Etumerkitön suora muistiosoitusarvo %ld on liian suuri

en: Immediate value %ld too large
fi: Suora muistiosoitusarvo %ld on liian suuri

en: Register must be ivtp or tvtp
fi: Rekisterin on oltava ivtp tai tvtp

en: Register must be address register
fi: Registerin on oltava osoiterekisteri

en: Source and destination register should not be equal
fi: Lähde- ja kohderekisterin ei pitäisi olla sama

en: Equal parallell destination registers, one result will be discarded
fi: Samat rinnakkaiskohderekisterit, yksi tulos hylätään

en: Too many operands scanned
fi: Liian monta operandia etsitty

en: Parallel opcode cannot contain more than two instructions
fi: Rinnakkaiskäskykoodi ei voi sisältää enemmän kuin kaksi käskyä

en: Invalid operands for %s
fi: Virheelliset operandit kohteelle %s

en: Invalid instruction %s
fi: Virheellinen käsky %s

en: Bad relocation type: 0x%02x
fi: Väärä sijoitustyyppi: 0x%02x

en: Unsupported processor generation %d
fi: Tukematon prosessoriversio %d

en: Option -b is depreciated, please use -mbig
fi: Valitsin -b on vanhentunut: käytä valitsinta -mbig

en: Option -p is depreciated, please use -mmemparm
fi: Valitsin -p on vanhentunut: käytä valitsinta -mmemparm

en: Option -r is depreciated, please use -mregparm
fi: Valitsin -r on vanhentunut: käytä valitsinta -mregparm

en: Option -s is depreciated, please use -msmall
fi: Valitsin -s on vanhentunut: käytä valitsinta -msmall

en: 
    TIC4X options:
      -mcpu=CPU  -mCPU        select architecture variant. CPU can be:
                                30 - TMS320C30
                                31 - TMS320C31, TMS320LC31
                                32 - TMS320C32
                                33 - TMS320VC33
                                40 - TMS320C40
                                44 - TMS320C44
      -mrev=REV               set cpu hardware revision (integer numbers).
                              Combinations of -mcpu and -mrev will enable/disable
                              the appropriate options (-midle2, -mlowpower and
                              -menhanced) according to the selected type
      -mbig                   select big memory model
      -msmall                 select small memory model (default)
      -mregparm               select register parameters (default)
      -mmemparm               select memory parameters
      -midle2                 enable IDLE2 support
      -mlowpower              enable LOPOWER and MAXSPEED support
      -menhanced              enable enhanced opcode support
fi: 
    TIC4X-valitsimet:
      -mcpu=CPU  -mCPU        valitse arkkitehtuurivarianti. PROSESSORI voi olla:
                                30 - TMS320C30
                                31 - TMS320C31, TMS320LC31
                                32 - TMS320C32
                                33 - TMS320VC33
                                40 - TMS320C40
                                44 - TMS320C44
      -mrev=REV               aseta prosessorilaitteiston revisionumero (kokonaislukuina).
                              Valitsimien -mcpu ja -mrev yhdistelmä otetaan/poistetaan käytöstä
                              sopivilla valitsimilla (-midle2, -mlowpower ja
                              -menhanced) valitun tyypin mukaisesti
      -mbig                   valitse suuri muistimalli
      -msmall                 valitse pieni muistimalli (oletus)
      -mregparm               valitse rekisteriparametrit (oletus)
      -mmemparm               valitse muistiparametrit
      -midle2                 ota käyttöön IDLE2-tukit
      -mlowpower              ota käyttöön LOPOWER- ja MAXSPEED-tuki
      -menhanced              ota käyttöön laajennettu käskykoodituki

en: Label "$%d" redefined
fi: Nimiö ”$%d” määritelty uudelleen

en: Reloc %d not supported by object file format
fi: Objektitiedostomuoto ei tue reloc-tietuetta %d

note: Only word (et al.), align, or conditionals are allowed within .struct/.union.
en: pseudo-op illegal within .struct/.union
fi: näennäiskäsky luvaton ”.struct/.union”:n sisällä

en: C54x-specific command line  options:
fi: C54x-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en: -mfar-mode | -mf          Use extended addressing
fi: -mfar-mode | -mf          Käyttää laajennettua osoitteemuodostusta

en: -mcpu=<CPU version>       Specify the CPU version
fi: -mcpu=<prosessoriversio>  Määrittelee prosessoriversio

en: -merrors-to-file <filename>
fi: -merrors-to-file <tiedostonimi>

en: -me <filename>            Redirect errors to a file
fi: -me <tiedostonimi>        Uudelleenohjaa virheet tiedostoon

en: Comma and symbol expected for '.asg STRING, SYMBOL'
fi: Odotettiin pilkkua ja symbolia kohteelle ’.asg STRING, SYMBOL’

en: symbols assigned with .asg must begin with a letter
fi: symbolit, joihin on liitetty ”.asg” on aloitettava kirjaimella

en: Unterminated string after absolute expression
fi: Päättämätön merkkijono absoluuttilausekkeen jälkeen

en: Comma and symbol expected for '.eval EXPR, SYMBOL'
fi: Odotettiin pilkkua ja symbolia kohteelle ’.eval EXPR, SYMBOL’

en: symbols assigned with .eval must begin with a letter
fi: symbolit, joihin on liitetty ”.eval” on aloitettava kirjaimella

en: .bss size %d < 0!
fi: .bss-koko %d < 0!

en: Offset on nested structures is ignored
fi: Siirrososoitetta sisäkkäisissä rakenteissa ei ole otettu huomioon

en: .end%s without preceding .%s
fi: ”.end%s” ilman edeltävää ”.%s”

en: Unrecognized struct/union tag '%s'
fi: Tunnistamaton ”struct/union”-tunniste ’%s’

en: .tag requires a structure tag
fi: ”.tag” vaatii rakennetunnisteen

en: Label required for .tag
fi: Nimiö vaadittu kohteelle ”.tag”

en: .tag target '%s' undefined
fi: ”.tag”-kohde ’%s’ määrittelemätön

en: .field count '%d' out of range (1 <= X <= 32)
fi: ”.field”-lukumäärä ’%d’ lukualueen ulkopuolella (1 <= X <= 32)

en: Unrecognized field type '%c'
fi: Tunnistamaton kenttätyyppi ’%c’

en: Overflow in expression, truncated to 8 bits
fi: Ylivuoto lausekkeessa, typistettiin 8:aan bittiin

en: Overflow in expression, truncated to 16 bits
fi: Ylivuoto lausekkeessa, typistettiin 16:sta bittiin

note: Disallow .byte with a non constant expression that will require relocation.
en: Relocatable values require at least WORD storage
fi: Sijoitettavat arvot vaativat vähintään WORD-tallennustilan

en: Use of .def/.ref is deprecated.  Use .global instead
fi: ”.def/.ref”-käyttö on vanhentunut.  Käytä sen sijaan ”.global”

en: .space/.bes repeat count is negative, ignored
fi: ”.space/.bes” -toistolaskuri on negatiivinen, ohitetaan

en: .space/.bes repeat count is zero, ignored
fi: ”.space/.bes” -toistolaskuri on nolla, ohitetaan

en: Missing size argument
fi: Puuttuva kokoargumentti

en: CPU version has already been set
fi: Prosessoriversio on jo asetettu

en: Unrecognized version '%s'
fi: Tunnistamaton versio ’%s’

en: Changing of CPU version on the fly not supported
fi: Prosessoriversion vaihtoa lennossa ei tueta

en: p2align not supported on this target
fi: ”p2align” ei tueta tälle kohteelle

en: Argument to .even ignored
fi: Argumentti kohteelle ”.even” ohitetaan

en: Invalid field size, must be from 1 to 32
fi: Virheellinen kenttäkoko, on oltava arvosta 1 arvoon 32

en: field size must be 16 when value is relocatable
fi: kenttäkoon on oltava 16 kun arvo on sijoitettava

en: field value truncated
fi: kenttäarvo typistetty

en: Unrecognized section '%s'
fi: Tunnistamaton lohko ’%s’

en: Current section is unitialized, section name required for .clink
fi: Nykyinen lohko on alustamaton, lohkonimi vaadittu kohteelle ”.clink”

en: ENDLOOP without corresponding LOOP
fi: ENDLOOP ilman vastaavaa LOOP-määrittelyä

en: Mixing of normal and extended addressing not supported
fi: Normaalin ja laajennetun osoitteenmuodostuksen sekoittamista ei ole tuettu

en: Extended addressing not supported on the specified CPU
fi: Laajennettu osoitteenmuodostus ei ole tuettua määritellylle prosessorille

en: .sblock may be used for initialized sections only
fi: ”.sblock” on ehkä käytetty vain lohkojen alustukseen

en: Symbol missing for .set/.equ
fi: Symboli puuttuu kohteelle ”.set/.equ”

en: .var may only be used within a macro definition
fi: ”.var” on ehkä käytetty vain makromäärittelyssä

en: Substitution symbols must begin with a letter
fi: Korvaussymbolien on alettava kirjaimella

en: can't open macro library file '%s' for reading: %s
fi: ei voi avata makrokirjastotiedostoa ’%s’ lukemista varten: %s

en: File '%s' not in macro archive format
fi: Tiedosto ’%s’ ei ole makroarkistomuodossa

en: Bad COFF version '%s'
fi: Virheellinen COFF-versio ’%s’

en: Bad CPU version '%s'
fi: Virheellinen prosessoriversio ’%s’

en: Can't redirect stderr to the file '%s'
fi: Ei voi edelleenohjata vakiovirhettä tiedostoon ’%s’

en: Undefined substitution symbol '%s'
fi: Määrittelemätön korvaussymboli ’%s’

en: Unbalanced parenthesis in operand %d
fi: Päättämätön sulkumerkki operandissa %d

en: Expecting operand after ','
fi: Odotettiin operandia ’,’-merkin jälkeen

en: Extra junk on line
fi: Ylimääräistä roskaa rivillä

en: Badly formed address expression
fi: Vääränmuotoinen osoitelauseke

en: Invalid dmad syntax '%s'
fi: Virheellinen ”dmad”-syntaksi ’%s’

en: Use the .mmregs directive to use memory-mapped register names such as '%s'
fi: Käytä ”.mmregs”-direktiiviä muistikuvattujen rekisterinimien kuten ’%s’ käyttämiseksi

en: Address mode *+ARx is write-only. Results of reading are undefined.
fi: Osoitetila *+ARx on vain kirjoitettava. Lukemisen tulos määrittelemätön.

en: Unrecognized indirect address format "%s"
fi: Tunnistamaton epäsuora osoitemuoto ”%s”

en: Operand '%s' out of range (%d <= x <= %d)
fi: Operandi ’%s’ lukualueen ulkopuolella (%d <= x <= %d)

en: Error in relocation handling
fi: Virhe sijoituskäsittelyssä

en: Unrecognized condition code "%s"
fi: Tunnistamaton ehtokoodi ”%s”

en: Condition "%s" does not match preceding group
fi: Ehto ”%s” ei täsmää edeltävään ryhmään

en: Condition "%s" uses a different accumulator from a preceding condition
fi: Ehto ”%s” käyttää eri akkurekisteriä kuin edellinen ehto

en: Only one comparison conditional allowed
fi: Vain yksi vertailuehto on sallittu

en: Only one overflow conditional allowed
fi: Vain yksi ehtolauseen ylivuoto on sallittu

en: Duplicate %s conditional
fi: Kaksoiskappale %s-ehtolause

en: Invalid auxiliary register (use AR0-AR7)
fi: Virheellinen apurekisteri (käytä AR0-AR7)

en: lk addressing modes are invalid for memory-mapped register addressing
fi: lk-osoitteenmuodostustilat ovat virheellisiä muistikuvatussa rekisteriosoitteenmuodostuksessa

en: Address mode *+ARx is not allowed in memory-mapped register addressing.  Resulting behavior is undefined.
fi: Osoitetila *+ARx ei ole sallittu muistikuvatussa rekisteriosoitteenmuodostuksessa.  Tuloksena on määrittelemätön käyttäytyminen.

en: Destination accumulator for each part of this parallel instruction must be different
fi: Kohdeakkurekisterin tämän rinnakkaiskäskyn jokaiselle osalle on oltava erilainen

en: Memory mapped register "%s" out of range
fi: Muistikuvattu rekisteri ”%s” lukualueen ulkopuolella

en: Invalid operand (use 1, 2, or 3)
fi: Virheellinen operandi (käytä 1, 2, tai 3)

en: A status register or status bit name is required
fi: Tilarekisteri tai tilabittinimi on vaadittu

en: Unrecognized status bit "%s"
fi: Tunnistamaton tilabitti ”%s”

en: Invalid status register "%s"
fi: Virheellinen tilarekisteri ”%s”

en: Operand "%s" out of range (use 1 or 2)
fi: Operandi ”%s” lukualueen ulkopuolella (käytä 1 tai 2)

en: Unrecognized instruction "%s"
fi: Tunnistamaton käsky ”%s”

en: Unrecognized operand list '%s' for instruction '%s'
fi: Tunnistamaton operandiluettelo ’%s’ käskylle ’%s’

en: Unrecognized parallel instruction "%s"
fi: Tunnistamaton rinnakkaiskäsky ”%s”

en: Invalid operand (s) for parallel instruction "%s"
fi: Virheellinen operandi (s) rinnakkaiskäskylle ”%s”

en: Unrecognized parallel instruction combination "%s || %s"
fi: Tunnistamaton rinnakkaiskäsky-yhdistelmä ”%s || %s”

en: %s symbol recursion stopped at second appearance of '%s'
fi: %s symbolirekursio pysäytettiin kohteen ’%s’ toiseen ilmentymään

en: Unrecognized substitution symbol function
fi: Tunnistamaton korvaussymbolifunktio

en: Missing '(' after substitution symbol function
fi: Puuttuu ’(’ korvaussymbolifunktion jälkeen

en: Expecting second argument
fi: Odotettiin toista argumenttia

en: Extra junk in function call, expecting ')'
fi: Lisäroskaa funktiokutsussa, odotettiin ’)’

en: Function expects two arguments
fi: Funktio odottaa kahta argumenttia

en: Expecting character constant argument
fi: Odotettiin merkkivakioargumenttia

en: Both arguments must be substitution symbols
fi: Molempien argumenttien on oltava korvaussymboleja

en: Invalid subscript (use 1 to %d)
fi: Virheellinen alaindeksi (käytä 1...%d)

en: Invalid length (use 0 to %d
fi: Virheellinen pituus (käytä 0...%d

en: Missing ')' in subscripted substitution symbol expression
fi: Puuttuu ’)’ alaindeksoidussa korvaussymbolilausekkeessa

en: Missing forced substitution terminator ':'
fi: Puuttuu pakotettu korvauspäättämismerkki ’:’

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left)
fi: Käsky ei sovi saatavilla oleviin viiveväleihin (%d-word-pituista käskyä, %d väliä jäljellä)

en: Unrecognized parallel instruction '%s'
fi: Tunnistamaton rinnakkaiskäsky ’%s’

en: Instruction '%s' requires an LP cpu version
fi: Käsky ’%s’ vaatii LP-prosessoriversion

en: Instruction '%s' requires far mode addressing
fi: Käsky ’%s’ vaatii etätilaosoitteenmuodostuksen

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left). Resulting behavior is undefined.
fi: Käsky ei sovi saatavilla oleviin viiveväleihin (%d-word-pituista käskyä, %d väliä jäljellä). Tuloksena on määrittelemätön käyttäytyminen.

en: Instructions which cause PC discontinuity are not allowed in a delay slot. Resulting behavior is undefined.
fi: Käskyjä, jotka aiheuttavat ohjelmalaskurin epäjatkuvuutta, ei sallita viivevälissä. Tuloksena on määrittelemätön käyttäytyminen.

en: '%s' is not repeatable. Resulting behavior is undefined.
fi: ’%s’ ei ole toistettava. Tuloksena on määrittelemätön käyttäytyminen.

en: Instructions using long offset modifiers or absolute addresses are not repeatable. Resulting behavior is undefined.
fi: Käskyt, jotka käyttävät long-siirrososoitemääreitä tai absoluuttisia osoitteita, eivät ole toistettavia. Tuloksena on määrittelemätön käyttäytyminen.

en: Unsupported relocation size %d
fi: Tukematon sijoituskoko %d

en: non-absolute value used with .space/.bes
fi: ei-absoluuttista arvoa käytetty kohteen ”.space/.bes” kanssa

en: negative value ignored in %s
fi: negatiivista arvoa ei otettu huomioon kohteessa %s

en: attempt to .space/.bes backwards? (%ld)
fi: yritettiin siirtää ”.space/.bes” taaksepäin? (%ld)

en: Invalid label '%s'
fi: Virheellinen nimiö ’%s’

en: unknown architecture '%s'
fi: tuntematon arkkitehtuuri ’%s’

en: unknown -mpid= argument '%s'
fi: tuntematon ”-mpid=”-argumentti ’%s’

en: TMS320C6000 options:
fi: TMS320C6000-valitsimet:

en:   -march=ARCH             enable instructions from architecture ARCH
fi:   -march=ARCH             ota käyttöön käskyt arkkitehtuurista ARCH

en:   -mbig-endian            generate big-endian code
fi:   -mbig-endian            tuota ”big-endian”-koodia

en:   -mlittle-endian         generate little-endian code
fi:   -mlittle-endian         tuota ”little-endian”-koodia

en:   -mdsbt                  code uses DSBT addressing
fi:   -mdsbt                  koodi käyttää DSBT-osoitteenmuodostusta

en:   -mno-dsbt               code does not use DSBT addressing
fi:   -mno-dsbt               koodi ei käytä DSBT-osoitteenmuodostusta

en:   -mpid=no                code uses position-dependent data addressing
fi:   -mpid=no                koodi käyttää sijaintiriippuvaista dataosoitteenmuodostusta

en:   -mpid=near              code uses position-independent data addressing,
                                GOT accesses use near DP addressing
fi:   -mpid=near                     koodi käyttää paikkariippumatonta dataosoitteenmuodostusta,
                                       GOT-lukeminen käyttää ”near DP”-osoiteenmuodostusta

en:   -mpid=far               code uses position-independent data addressing,
                                GOT accesses use far DP addressing
fi:   -mpid=far                      koodi käyttää paikkariippumatonta dataosoitteenmuodostusta,
                                       GOT-lukeminen käyttää ”far DP”-osoiteenmuodostusta

en:   -mpic                   code addressing is position-independent
fi:   -mpic                   koodiosoitteenmuodostus on sijaintiriippumatonta

en:   -mno-pic                code addressing is position-dependent
fi:   -mno-pic                koodiosoittenmuodostus on sijaintiriippuvaista

en: Supported ARCH values are:
fi: Tuetut ARCH-arvot ovat:

en: unexpected .cantunwind directive
fi: odottamaton ”.cantunwind”-direktiivi

en: unexpected .handlerdata directive
fi: odottamaton ”.handlerdata”-direktiivi

en: personality routine required before .handlerdata directive
fi: persoonallisuusrutiini vaadittu ennen ”.handlerdata”-direktiiviä

en: expected symbol
fi: odotettu symboli

en: invalid length for .scomm directive
fi: virheellinen pituus ”.scomm”-direktiiville

en: alignment is not a positive number
fi: tasaus ei ole positiivinen numero

en: alignment is not a power of 2
fi: tasaus ei ole kahden potenssi

en: attempt to re-define symbol `%s'
fi: symboli ”%s” yritettiin määritellä uudelleen

en: attempt to redefine `%s' with a different length
fi: yritys määritellä ”%s” uudelleen eri pituudella

en: multiple '||' on same line
fi: useita ’||’ samalla rivillä

en: '||' after predicate
fi: ’||’ predikaatin jälkeen

en: multiple predicates on same line
fi: useita predikaatteja samalla rivillä

en: bad predicate '%s'
fi: virheellinen predikaatti ’%s’

en: predication on A0 not supported on this architecture
fi: predikaatiota kohteessa A0 ei tueta tässä arkkitehtuurissa

en: label after '||'
fi: nimiö ’||’-merkkien jälkeen

en: label after predicate
fi: nimiö predikaatin jälkeen

en: '||' not followed by instruction
fi: käskyn ei seuraa ’||’

en: predicate not followed by instruction
fi: käskyä ei seuraa predikaatti

en: control register '%s' not supported on this architecture
fi: ohjausrekisteriä ’%s’ ei tueta tässä arkkitehtuurissa

en: register number %u not supported on this architecture
fi: rekisterinumeroa %u ei tueta tässä arkkitehtuurissa

en: register pair for operand %u of '%.*s' not a valid even/odd pair
fi: rekisteripari operandille %u kohteessa ’%.*s’  ei ole kelvollinen parillinen/pariton pari

en: junk after operand %u of '%.*s'
fi: roskaa operandin %u jäljessä kohteessa ’%.*s’

en: bad register or register pair for operand %u of '%.*s'
fi: väärä rekisteri tai rekisteripari operandille %u kohteessa ’%.*s’

en: bad register for operand %u of '%.*s'
fi: virheellinen rekisteri operandille %u kohteessa ’%.*s’

en: bad register pair for operand %u of '%.*s'
fi: väärä rekisteripari operandille %u kohteessa ’%.*s’

en: bad functional unit for operand %u of '%.*s'
fi: väärä toiminnallinen yksikkö operandille %u kohteessa ’%.*s’

en: bad operand %u of '%.*s'
fi: Väärä operandi %u kohteessa ’%.*s’

en: $DSBT_INDEX must be used with __c6xabi_DSBT_BASE
fi: $DSBT_INDEX on käytettävä kohteen __c6xabi_DSBT_BASE kanssa

en: $DSBT_INDEX not supported in this context
fi: $DSBT_INDEX ei tueta tässä konteksissa

en: $GOT not supported in this context
fi: $GOT ei tueta tässä konteksissa

en: $DPR_GOT not supported in this context
fi: $DPR_GOT ei tueta tässä konteksissa

en: $DPR_BYTE not supported in this context
fi: $DPR_BYTE ei tueta tässä konteksissa

en: $DPR_HWORD not supported in this context
fi: $DPR_HWORD ei tueta tässä konteksissa

en: $DPR_WORD not supported in this context
fi: $DPR_WORD ei tueta tässä konteksissa

en: $PCR_OFFSET not supported in this context
fi: $PCR_OFFSET ei tueta tässä konteksissa

en: invalid PC-relative operand
fi: virheellinen ohjelmalaskurisuhteellinen operandi

en: no %d-byte relocations available
fi: ei %d-tavuista sijoitusta saatavilla

en: operand %u of '%.*s' out of range
fi: operandi %u kohteessa ’%.*s’ on lukualueen ulkopuolella

en: offset in operand %u of '%.*s' not divisible by %u
fi: siirrososoite operandissa %u kohteessa ’%.*s’ ei ole jaettava arvolla %u

en: offset in operand %u of '%.*s' out of range
fi: siirrososoite operandissa %u kohteessa ’%.*s’ on lukualueen ulkopuolella

en: functional unit already masked for operand %u of '%.*s'
fi: toiminnallinen yksikkö on jo peitetty operandille %u kohteessa ’%.*s’

en: '%.*s' instruction not in a software pipelined loop
fi: ’%.*s’-käsky ei ole ohjelmistoliukuhihnasilmukassa

en: instruction '%.*s' cannot be predicated
fi: käsky ’%.*s’ ei voi olla predikaattina

en: unknown opcode '%s'
fi: tuntematon käskykoodi ’%s’

en: '%.*s' instruction not supported on this architecture
fi: ’%.*s’-käskyä ei tueta tässä arkkitehtuurissa

en: '%.*s' instruction not supported on this functional unit
fi: ’%.*s’-käskyä ei tueta tässä toiminnallisessa yksikössä

en: '%.*s' instruction not supported on this functional unit for this architecture
fi: ’%.*s’-käskyä ei tueta tässä toiminnallisessa yksikössä tälle arkkitehtuurille

en: missing operand after comma
fi: puuttuva operandi pilkun jälkeen

en: too many operands to '%.*s'
fi: liian monia operandeja kohteeseen ’%.*s’

en: bad number of operands to '%.*s'
fi: väärä operandien lukumäärä kohteelle ’%.*s’

en: operand %u of '%.*s' not constant
fi: operandi %u kohteessa ’%.*s’ ei ole vakio

en: operand %u of '%.*s' on wrong side
fi: operandin %u kohteessa ’%.*s’ on väärällä puolella

en: operand %u of '%.*s' not a valid return address register
fi: operandi %u kohteessa ’%.*s’ ei ole kelvollinen paluuosoiterekisteri

en: operand %u of '%.*s' is write-only
fi: operandi %u kohteessa ’%.*s’ vain kirjoitettava

en: operand %u of '%.*s' is read-only
fi: operandi %u kohteessa ’%.*s’ on kirjoitussuojattu

en: operand %u of '%.*s' not a valid memory reference
fi: operandi %u kohteessa ’%.*s’ ei ole kelvollinen muistiviite

en: operand %u of '%.*s' not a valid base address register
fi: operandi %u kohteessa ’%.*s’ ei ole kelvollinen perusosoiterekisteri

en: bad operand combination for '%.*s'
fi: väärä operandiyhdistelmä kohteelle ’%.*s’

en: parallel instruction not following another instruction
fi: rinnakkaiskäsky ei seuraa toista käskyä

en: too many instructions in execute packet
fi: liian monta käskyä suorituspaketissa

en: label not at start of execute packet
fi: nimiö ei ole suorituspaketin alussa

en: '%.*s' instruction not at start of execute packet
fi: ’%.*s’-käsky ei ole suorituspaketin alussa

en: functional unit already used in this execute packet
fi: toiminnallista yksikköä käytetään jo tässä suorituspaketissa

en: nested software pipelined loop
fi: sisäkkäinen ohjelmistoliukuhihnasilmukka

en: '||^' without previous SPMASK
fi: ’||^’ ilman edeltävää SPMASK-määrittelyä

en: cannot mask instruction using no functional unit
fi: ei voida peittää käskyä käyttäen ei-toiminnallista yksikköä

en: functional unit already masked
fi: toiminnallinen yksikkö on jo peitetty

en: value too large for 2-byte field
fi: arvo liian suuri 2-tavuiselle kentälle

en: value too large for 1-byte field
fi: arvo liian suuri 1-tavuiselle kentälle

en: immediate offset out of range
fi: suoran muistiosoituksen siirrosoite on lukualueen ulkopuolella

en: immediate offset not 2-byte-aligned
fi: suoran muistiosoituksen siirrososoite ei ole 2-tavutasattu

en: immediate offset not 4-byte-aligned
fi: suoran muistiosoituksen siirrososoite ei ole 4-tavutasattu

en: addend used with $DSBT_INDEX
fi: yhteenlaskettavaa käytetty kohteen $DSBT_INDEX kanssa

en: PC-relative offset not 4-byte-aligned
fi: Ohjelmalaskurisuhteellinen siirrososoite ei ole 4-tavutasattu

en: PC-relative offset out of range
fi: Ohjelmalaskurisuhteellinen siirrososoite on lukualueen ulkopuolella

en: undefined symbol %s in PCR relocation
fi: määrittelemätön symboli ”%s” PCR-sijoituksessa

en: group section `%s' has no group signature
fi: ryhmälohkolla ”%s” ei ole ryhmätunnistetta

en: missing .endp before .cfi_startproc
fi: puuttuva ”.endp” ennen ”.cfi_startproc”-direktiiviä

en: stack pointer offset too large for personality routine
fi: pino-osoitinsiirrososoite liian suuri henkilöllisyysrutiinille

en: stack frame layout does not match personality routine
fi: pinokehyssijoittelu ei täsmää henkilöllisyysrutiiniin

en: too many unwinding instructions
fi: liian monia unwinding-käskyjä

en: unable to generate unwinding opcode for reg %d
fi: ei kyetä tuottamaan unwinding-käskykoodia rekisterille %d

en: unable to restore return address from previously restored reg
fi: ei kyetä palauttamaan paluuosoitetta aiemmin palautetusta rekisteristä

en: unhandled CFA insn for unwinding (%d)
fi: käsittelemätön CFA-käsky unwinding (%d) -toiminnolle

en: unable to generate unwinding opcode for frame pointer reg %d
fi: ei kyetä tuottamaan unwinding-käskykoodia kehysosoitinrekisterille %d

en: unable to generate unwinding opcode for frame pointer offset
fi: ei kyetä tuottamaan unwinding-käskykoodia kehysosoitinsiirrososoitteelle

en: unwound stack pointer not doubleword aligned
fi: unwound-pino-osoitin ei ole doubleword-tasattu

en: stack frame layout too complex for unwinder
fi: pinokehyssijoittelu liian mutkikas unwinder-toiminnolle

en: unwound frame has negative size
fi: unwound-kehyksellä on negatiivinen koko

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
      --32/--64               generate 32bit/64bit code
fi:   -Q                      ei otettu huomioon
      -V                      tulosta assemblerin versionumero
      --32/--64               tuota 32-bittistä tai 64-bittistä koodia

en: Invalid operator for operand.
fi: Virheellinen operaattori operandille.

en: Operator may only be applied to symbols.
fi: Operaattoria käytetään vain symboleille.

en: Writes to register '%s' are not allowed.
fi: Kirjoitukset rekisteriin ’%s’ ei ole sallittu.

en: Two instructions in the same bundle both write to register %s, which is not allowed.
fi: Samassa nipussa kaksi käskyä, jotka molemmat kirjoittavat rekisteriin %s, mikä ei ole sallittua.

en: '%s' may not be bundled with other instructions.
fi: ’%s’ ei voida niputtaa muiden käskyjen kanssa.

en: Invalid combination of instructions for bundle.
fi: Nipun virheellinen käskyjen yhdistelmä.

en: instruction address is not a multiple of 8
fi: käskyosoite ei ole 8:n monikerta

en: Invalid expression.
fi: Virheellinen lauseke.

en: Expected register, got '%s'.
fi: Odotettiin rekisteriä, saatiin ’%s’.

en: Found use of non-canonical register name %s; use %s instead.
fi: Löytyi sääntöjä noudattamaton rekisterinimi %s; käytä sen sijaan %s.

en: Too few operands to '%s'.
fi: Liian vähän operandeja kohteeseen ’%s’.

en: Unexpected character '%c' after operand %d to %s.
fi: Odottamaton merkki ’%c’ operandin %d jäljessä kohteessa %s.

en: Expected immediate expression
fi: Odotettiin suoraa muistiosoituslauseketta

en: Found '}' when not bundling.
fi: Löytyi ’}’ kun ei niputettu.

en: Unknown opcode `%.*s'.
fi: Tuntematon käskykoodi ”%.*s”.

en: Too many instructions for bundle.
fi: Nipulle on liian monta käskyä.

en: Bad call to md_atof ()
fi: Virheellinen kutsu funktioon md_atof ()

en: This operator only produces two byte values.
fi: Tämä operaattori tuottaa vain kaksitavuarvoja.

en: unsupported BFD relocation size %d
fi: tukematon BFD-sijoituskoko %d

en: internal error? cannot generate `%s' relocation (%d, %d)
fi: sisäinen virhe? ei voi tuottaa ”%s”-sijoitusta (%d, %d)

en: Found '{' when already bundling.
fi: Löytyi ’{’ niputettaessa.

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
fi:   -Q                      ei otettu huomioon
      -V                      tulosta assemblerin versionumero

en: .COMMon length (%d.) < 0! Ignored.
fi: .COMMon”-pituus (%d.) < 0! Ei otettu huomioon.

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %d.
fi: Näennäiskäskyn ”.comm” ”%s” pituus on jo %ld. Ei vaihdettu arvoksi %d.

en: Common alignment negative; 0 assumed
fi: Yhteistasaus on negatiivinen: 0 otaksuttu

en: .longcall pseudo-op seen when not relaxing
fi: .longcall”-näennäiskäsky nähty, mutta ei lieventämistä

en: .longjump pseudo-op seen when not relaxing
fi: .longjump”-näennäiskäsky nähty, mutta ei lieventämistä

en: bad .longcall format
fi: virheellinen ”.longcall”-muoto

en: unknown operand shift: %x
fi: tuntematon operandisivuttaissiirros: %x

en: internal failure in parse_register_list
fi: sisäinen häiriö kohteessa parse_rekisteri_list

en: constant expression or register list expected
fi: odotettiin vakiolauseketta tai rekisteriluetteloa

en: high bits set in register list expression
fi: yläbitit asetettu rekisteriluettelolausekkeessa

en: illegal register included in list
fi: luvaton rekisteri sisällytetty luetteloon

en: system registers cannot be included in list
fi: järjestelmärekistereitä ei voida sisällyttää luetteloon

en: second register should follow dash in register list
fi: toisen rekisterin pitäisi seurata väliviivaa rekisteriluettelossa

en: second register should be greater than first register
fi: toisen rekisterin pitäisi olla suurempi kuin ensimmäisen rekisterin

en:  V850 options:
fi:  V850-valitsimet:

en:   -mwarn-signed-overflow    Warn if signed immediate values overflow
fi:   -mwarn-signed-overflow    Varoittaa etumerkillisten välittömien arvojen ylivuodoista

en:   -mwarn-unsigned-overflow  Warn if unsigned immediate values overflow
fi:   -mwarn-unsigned-overflow  Varoittaa etumerkittömien välittömien arvojen ylivuodoista

en:   -mv850                    The code is targeted at the v850
fi:   -mv850                    Koodi kohdistuu kohteeseen v850

en:   -mv850e                   The code is targeted at the v850e
fi:   -mv850e                   Koodi kohdistuu kohteeseen v850e

en:   -mv850e1                  The code is targeted at the v850e1
fi:   -mv850e1                  Koodi kohdistuu kohteeseen v850e1

en:   -mv850e2                  The code is targeted at the v850e2
fi:   -mv850e2                  Koodi kohdistuu kohteeseen v850e2

en:   -mv850e2v3                The code is targeted at the v850e2v3
fi:   -mv850e2v3                 Koodi kohdistuu kohteeseen v850e2v3

en:   -mrelax                   Enable relaxation
fi:   -mrelax                   Ota käyttöön lieventäminen

en:   --disp-size-default-22    branch displacement with unknown size is 22 bits (default)
fi:   --disp-size-default-22    haarautumsisiirtymä tuntemattoman koon kanssa on 22 bittiä (oletus)

en:   --disp-size-default-32    branch displacement with unknown size is 32 bits
fi:   --disp-size-default-32    haarautumissiirtymä tuntemattoman koon kanssa on 32 bittiä

en:   -mextension               enable extension opcode support
fi:   -mextension               ota käyttöön laajentamiskäskykoodituki

en:   -mno-bcond17		  disable b<cond> disp17 instruction
fi:   -mno-bcond17		  ota pois käytöstä ”b<cond> disp17”-käsky

en:   -mno-stld23		  disable st/ld offset23 instruction
fi:   -mno-stld23		  ota pois käytöstä ”st/ld offset23”-käsky

en: Unable to determine default target processor from string: %s
fi: Ei kyetä määrittelemään oletuskohdeprosessoria merkkijonosta: %s

en: hi0() relocation used on an instruction which does not support it
fi: hi0()-sijoitusta käytetty käskyssä, joka ei tue sitä

en: hi() relocation used on an instruction which does not support it
fi: hi()-sijoitusta käytetty käskyssä, joka ei tue sitä

en: lo() relocation used on an instruction which does not support it
fi: lo()-sijoitusta käytetty käskyssä, joka ei tue sitä

en: ctoff() relocation used on an instruction which does not support it
fi: ctoff()-sijoitusta käytetty käskyssä, joka ei tue sitä

en: sdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
fi: sdaoff()-sijoitusta käytetty käskyssä, joka ei tue sitä

en: zdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
fi: zdaoff()-sijoitusta käytetty käskyssä, joka ei tue sitä

en: tdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
fi: tdaoff()-sijoitusta käytetty käskyssä, joka ei tue sitä

en: operand out of range (%d is not between %d and %d)
fi: operandi lukualueen ulkopuolella (%d ei ole välillä %d ... %d)

en: st/ld offset 23 instruction was disabled .
fi: ”st/ld offset 23”-käsky oli poissa käytöstä.

en: Target processor does not support this instruction.
fi: Kohdeprosessori ei tue tätä käskyä.

en: immediate operand is too large
fi: suora muistiosoitusoperandi on liian iso

en: AAARG -> unhandled constant reloc
fi: AAARG -> käsittelemätön vakio-reloc-tietue

en: constant too big to fit into instruction
fi: vakio liian suuri sopimaan käskyyn

en: odd number cannot be used here
fi: paritonta numeroa ei voida käyttää tässä

en: invalid register name
fi: virheellinen rekisterinimi

en: register r0 cannot be used here
fi: rekisteriä r0 ei voida käyttää tässä

en: odd register cannot be used here
fi: paritonta rekisteriä ei voida käyttää tässä

en: invalid system register name
fi: virheellinen järjestelmärekisterinimi

en: expected EP register
fi: odotettiin EP-rekisteriä

en: invalid condition code name
fi: virheellinen ehtokoodinimi

en: condition sa cannot be used here
fi: ehtoa ei voida käyttää tässä

en: syntax error: value is missing before the register name
fi: syntaksivirhe: arvo puuttuu ennen rekisterinimeä

en: syntax error: register not expected
fi: syntaksivirhe: ei odotettu rekisteriä

en: syntax error: system register not expected
fi: syntaksivirhe: ei odotettu järjestelmärekisteriä

en: syntax error: condition code not expected
fi: syntaksivirhe: ei odotettu ehtokoodia

en: immediate 0 cannot be used here
fi: suoraa muistiosoitusarvoa 0 ei voida käyttää tässä

en: immediate operand is not match
fi: suora muistiosoitusoperandi ei täsmää

en: invalid operand
fi: virheellinen operandi

en: no '[' to match ']'
fi: ei ’[’ täsmäämään ’]’

en: bad register in []
fi: virheellinen rekisteri kohteessa []

en: [PC] index banned
fi: [Ohjelmalaskuri]indeksi kielletty

en: no '(' to match ')'
fi: ei ’(’ täsmäämään ’)’

en: invalid branch operand
fi: virheellinen haarautumisoperandi

en: address prohibits @
fi: osoite kieltää @

en: address prohibits #
fi: osoite kieltää #

en: address prohibits -()
fi: osoite kieltää -()

en: address prohibits ()+
fi: osoite kieltää ()+

en: address prohibits ()
fi: osoite kieltää ()

en: address prohibits []
fi: osoite kieltää []

en: address prohibits register
fi: osoite kieltää rekisterin

en: address prohibits displacement length specifier
fi: osoite kieltää siirtymäpituusmääritteen

en: invalid operand of S^#
fi: virheellinen ”S^#”-operandi

en: S^# needs expression
fi: S^# tarvitsee lausekkeen

en: S^# may only read-access
fi: S^# voidaan vain lukea

en: invalid operand of -()
fi: virheellinen ”-()”-operandi

en: -(PC) unpredictable
fi: -(Ohjelmalaskuri) ennustamaton

en: []index same as -()register: unpredictable
fi: []indeksi sama kuin -()rekisteri: ennustamaton

en: invalid operand of ()+
fi: virheellinen ”()+”-operandi

en: (PC)+ unpredictable
fi: (Ohjelmalaskuri)+ ennustamaton

en: []index same as ()+register: unpredictable
fi: []index sama kuin ()+rekisteri: ennustamaton

en: # conflicts length
fi: # ristiriitojen pituus

en: # bars register
fi: # bars-rekisteri

en: writing or modifying # is unpredictable
fi: merkin # kirjoittaminen tai muokkaaminen on ennustamatonta

en: length not needed
fi: pituutta ei tarvita

en: can't []index a register, because it has no address
fi: ei voi []-indeksoida rekisteriä, koska sillä ei ole osoitetta

en: a register has no address
fi: rekisterillä ei ole osoitetta

en: PC part of operand unpredictable
fi: Operandin ohjelmalaskuriosa on ennaltaarvaamaton

en: odd number of bytes in operand description
fi: pariton tavumäärä operandikuvauksessa

en: Bad operand
fi: Virheellinen operandi

en: Not enough operands
fi: Ei tarpeeksi operandeja

en: SYMBOL TABLE not implemented
fi: SYMBOLITAULUa ei ole toteutettu

en: TOKEN TRACE not implemented
fi: MERKKIJÄLJITYStä ei ole toteutettu

en: Displacement length %s ignored!
fi: Siirtymäpituutta %s ei otettu huomioon!

en: I don't need or use temp. file "%s".
fi: Ei tarvita tai käytetä tilapäistä tiedostoa ”%s”.

en: I don't use an interpass file! -V ignored
fi: Ei käytetä väliarvotiedostoa! -V -valitsin ohitetaan

en: VAX options:
    -d LENGTH		ignored
    -J			ignored
    -S			ignored
    -t FILE			ignored
    -T			ignored
    -V			ignored
fi: VAX-valitsimet:
    -d LENGTH		ei otettu huomioon
    -J			ei otettu huomioon
    -S			ei otettu huomioon
    -t FILE			ei otettu huomioon
    -T			ei otettu huomioon
    -V			ei otettu huomioon

en: VMS options:
    -+			hash encode names longer than 31 characters
    -1			`const' handling compatible with gcc 1.x
    -H			show new symbol after hash truncation
    -h NUM			don't hash mixed-case names, and adjust case:
    			0 = upper, 2 = lower, 3 = preserve case
    -v"VERSION"		code being assembled was produced by compiler "VERSION"
fi: VMS-valitsimet:
    -+			sekasummakoodausnimet pitempiä kuin 31 merkkiä
    -1			’const’-käsittely yhteensopivaa gcc 1.x:n kanssa
    -H			näyttää uudet symbolit sekasummatypistyksen jälkeen
    -h NUM			älä sekasummaa kastinimiä ja säädä kasti:
    			0 = suuret kirjaimet, 2 = pienet kirjaimet, 3 = säilytä kasti
    -v"VERSION"		assembloitu koodi tuotettiin kääntäjän versiolla ”VERSION”

en: Ignoring statement due to "%s"
fi: Ohitetaan lause, koska ”%s”

en: Aborting because statement has "%s"
fi: Keskeytetään, koska lauseella on ”%s”

en: Can't relocate expression
fi: Ei voi sijiottaa uudelleen lauseketta

en: Bignum not permitted in short literal. Immediate mode assumed.
fi: Bignum ei ole sallittu short-literaalissa. Suora muistiosoitustila otaksuttu.

en: Can't do flonum short literal: immediate mode used.
fi: Ei voida tehdä flonum short -literaalia: käytetty suoraa muistiosoitustilaa.

en: A bignum/flonum may not be a displacement: 0x%lx used
fi: A bignum/flonum ei ehkä ole siirtymä: 0x%lx käytetty

en: Short literal overflow(%ld.), immediate mode assumed.
fi: Short-literaalin ylivuoto(%ld.), suora muistiosoitustila otaksuttu.

en: Forced short literal to immediate mode. now_seg=%s to_seg=%s
fi: Pakotettu short-literaali välittömään tilaan. now_seg=%s arvoksi_seg=%s

en: Length specification ignored. Address mode 9F used
fi: Pituusmäärittely ohitetaan. Osoitetila 9F käytetty

en: Invalid operand:  immediate value used as base address.
fi: Virheellinen operandi:  suoraa muistiosoitusarvoa käytetty perusosoitteena.

en: Invalid operand:  immediate value used as address.
fi: Virheellinen operandi:  suoraa muistiosoitusarvoa käytetty osoitteena.

en: Symbol %s used as immediate operand in PIC mode.
fi: Symbolia %s käytetty välittömänä operandina PIC-tilassa.

en: VIP_BEGIN error:%s
fi: VIP_BEGIN-virhe:%s

en:  XC16X specific command line options:
fi:  XC16X-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en:  XSTORMY16 specific command line options:
fi:  XSTORMY16-kohtaiset komentorivivalitsimet:

en: unsupported fptr fixup size %d
fi: tukematon fptr-korjauskoko %d

en: unsupported fixup size %d
fi: tukematon korjauskoko %d

en: unsupported fptr fixup
fi: tukematon fptr-korjauskoko

en: illegal range of target hardware versions
fi: luvaton kohdelaitteistoversioiden lukualue

en: --density option is ignored
fi: --density -valitsin ohitetaan

en: --no-density option is ignored
fi: --no-density -valitsin ohitetaan

en: --generics is deprecated; use --transform instead
fi: --generics -valitsin on poistettu käytöstä: käytä sen sijaan valitsinta --transform

en: --no-generics is deprecated; use --no-transform instead
fi: --no-generics -valitsin on poistettu käytöstä: käytä sen sijaan valitsinta --no-transform

en: --relax is deprecated; use --transform instead
fi: --relax -valitsin on poistettu käytöstä: käytä sen sijaan valitsinta --transform

en: --no-relax is deprecated; use --no-transform instead
fi: --no-relax -valitsin on poistettu käytöstä: käytä sen sijaan valitsinta --no-transform

en: --absolute-literals option not supported in this Xtensa configuration
fi: --absolute-literals -valitsinta ei tueta tässä Xtensa-asetuksessa

en: prefer-l32r conflicts with prefer-const16
fi: ”prefer-l32r” on ristiriidassa kohteen ”prefer-const16” kanssa

en: prefer-const16 conflicts with prefer-l32r
fi: ”prefer-const16” on ristiriidassa kohteen ”prefer-l32r” kanssa

en: invalid target hardware version
fi: virheellinen kohdelaiteversio

en: unmatched end directive
fi: täsmäämätön end-direktiivi

en: .begin directive with no matching .end directive
fi: .begin”-direktiivi täsmämättömällä ”.end”-direktiivillä

en: [no-]generics is deprecated; use [no-]transform instead
fi: [no-]generics on poistettu käytöstä: käytä sen sijaan [no-]transform

en: [no-]relax is deprecated; use [no-]transform instead
fi: [no-]relax on poistettu käytöstä: käytä sen sijaan [no-]transform

en: directive %s cannot be negated
fi: direktiiviä %s ei voi tehdä käänteiseksi

en: unknown directive
fi: tuntematon direktiivi

en: directives are not valid inside bundles
fi: direktiiviit eivät ole kelvollisia nippujen sisällä

en: .begin literal is deprecated; use .literal instead
fi: .begin literaali on poistettu käytöstä: käytä sen sijaan ”.literal”

en: cannot set literal_prefix inside literal fragment
fi: ei voi asettaa literal_prefix literaaliosan sisällä

en: .begin [no-]density is ignored
fi: .begin [no-]density on ei otettu huomioon

en: Xtensa absolute literals option not supported; ignored
fi: Xtensa-absoluuttisten literaalien valitsinta ei tueta, ei otettu huomioon

en: .end [no-]density is ignored
fi: .end [no-]density on ei otettu huomioon

en: does not match begin %s%s at %s:%d
fi: ei täsmää alkuun %s%s osoitteessa %s:%d

en: .literal_position inside literal directive; ignoring
fi: .literal_position literaalidirektiivin sisällä: ei oteta huomioon

en: .literal not allowed inside .begin literal region
fi: .literal ei ole sallittu ”.begin”-literaalialueen sisällä

en: expected comma or colon after symbol name; rest of line ignored
fi: odotettiin pilkkua tai puolipilkkua symbolinimen jälkeen: rivin loppua ei otettu huomioon

en: fall through frequency must be greater than 0
fi: läpiputoamistaajuuden on oltava suurempi kuin 0

en: branch target frequency must be greater than 0
fi: haarautumiskohteen taajuuden on oltava suurempi kuin 0

en: opcode-specific %s relocation used outside an instruction
fi: käskykoodikohtaista %s-sijoitusta käytetty käskyn ulkopuolella

en: invalid use of %s relocation
fi: virheellinen %s-sijoituskäyttö

en: bad register name: %s
fi: virheellinen rekisterinimi: %s

en: bad register number: %s
fi: virheellinen rekisterinumero: %s

en: pcrel relocation not allowed in an instruction
fi: pcrel-sijoitus ei ole sallittu käskyssä

en: register number out of range
fi: rekisterinumero lukualueen ulkopuolella

en: extra comma
fi: ylimääräinen pilkku

en: extra colon
fi: ylimääräinen kaksoispiste

en: missing argument
fi: puuttuva argumentti

en: missing comma or colon
fi: puuttuva pilkku tai kaksoispiste

en: incorrect register number, ignoring
fi: väärä rekisterinumero, ohitetaan

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: cannot encode opcode "%s"
fi: ei voida koodata käskykoodia ”%s”

en: not enough operands (%d) for '%s'; expected %d
fi: ei tarpeeksi operandeja (%d) kohteelle ’%s’: odotettiin %d

en: too many operands (%d) for '%s'; expected %d
fi: liian monia operandeja (%d) kohteelle ’%s’: odotettiin %d

en: invalid register '%s' for '%s' instruction
fi: virheellinen rekisteri ’%s’ käskylle ’%s’

en: invalid register number (%ld) for '%s' instruction
fi: virheellinen rekisterinumero (%ld) käskylle ’%s’

en: invalid register number (%ld) for '%s'
fi: virheellinen rekisterinumero (%ld) kohteelle ’%s’

en: operand %d of '%s' has out of range value '%u'
fi: operandilla %d/’%s’ on arvo ’%u’ lukualueen ulkopuolella

en: operand %d of '%s' has invalid value '%u'
fi: operandilla %d/’%s’ on virheellinen arvo ’%u’

en: internal error: unknown option name '%s'
fi: sisäinen virhe: tuntematon valitsinnimi ’%s’

en: can't handle generation of literal/labels yet
fi: ei voi vielä käsitellä literaalien/nimiöiden tuottamista

en: can't handle undefined OP TYPE
fi: ei voi käsitellä määrittelemätön OP TYPE -kohdetta

en: found %d operands for '%s':  Expected %d
fi: löytyi %d operandia kohteelle ’%s’:  Odotettiin %d

en: found too many (%d) operands for '%s':  Expected %d
fi: löytyi liian monia (%d) operandeja kohteelle ’%s’:  Odotettiin %d

en: immediate operands sum to greater than 32
fi: suoran muistiosoituksen operandien summa on suurempi kuin 32

en: invalid immediate
fi: virheellinen suora muistiosoitusarvo

en: invalid relocation for operand %i of '%s'
fi: virheellinen sijoitus operandille %i/’%s’

en: invalid expression for operand %i of '%s'
fi: virheellinen lauseke operandille %i/’%s’

en: invalid relocation in instruction slot %i
fi: virheellinen sijoitus käskyvälissä %i

en: undefined symbol for opcode "%s"
fi: määrittelemätön symboli käskykoodille ”%s”

en: opcode 'NOP.N' unavailable in this configuration
fi: käskykoodi ’NOP.N’ ei ole käytettävissä tässä asetuksessa

en: get_expanded_loop_offset: invalid opcode
fi: get_expanded_loop_offset: virheellinen käskykoodi

en: assembly state not set for first frag in section %s
fi: assembly-tila ei ole asetettu ensimmäiselle osaselle lohkossa %s

en: unaligned branch target: %d bytes at 0x%lx
fi: tasaamaton haarautumiskohde: %d tavua osoitteessa 0x%lx

en: unaligned loop: %d bytes at 0x%lx
fi: tasaamaton silmukka: %d tavua osoitteessa 0x%lx

en: unexpected fix
fi: odottamaton korjaus

en: undecodable fix
fi: koodaamaton korjaus

en: labels are not valid inside bundles
fi: nimiöt eivät ole kelvollisia nippujen sisällä

en: invalid last instruction for a zero-overhead loop
fi: virheellinen viimeinen käsky silmukalle, jossa on nolla-yleisrasite

en: extra opening brace
fi: ylimääräinen avaava aaltosulje

en: extra closing brace
fi: ylimääräinen sulkeva aaltosulje

en: missing closing brace
fi: puuttuu sulkeva aaltosulje

en: wrong number of operands for '%s'
fi: väärä operandien lukumäärä kohteelle ’%s’

en: bad relocation expression for '%s'
fi: virheellinen sijoituslauseke kohteelle ’%s’

en: unknown opcode or format name '%s'
fi: tuntematon käskykoodi tai muotonimi ’%s’

en: format names only valid inside bundles
fi: muotonimet ovat kelvollisia vain nippujen sisällä

en: multiple formats specified for one bundle; using '%s'
fi: useita muotoja määritelty yhdelle nipulle: käytetään ’%s’

en: entry instruction with stack decrement < 16
fi: tulokohtakäsky pinoaskelpienennyksellä < 16

en: unaligned entry instruction
fi: tasaamaton tulokohtakäsky

en: bad instruction format
fi: virheellinen käskymuoto

en: invalid relocation
fi: virheellinen sijoitus

en: invalid relocation for '%s' instruction
fi: virheellinen sijoitus käskylle ’%s’

en: invalid relocation for operand %d of '%s'
fi: virheellinen sijoitus operandille %d/’%s’

en: unhandled local relocation fix %s
fi: käsittelemätön paikallinen sijoituskorjaus %s

en: internal error; cannot generate `%s' relocation
fi: sisäinen virhe: ei voi tuottaa ”%s”-sijoitusta

en: The option "--no-allow-flix" prohibits multi-slot flix.
fi: Valitsin ”--no-allow-flix” kieltää moniväliset korjaukset.

en: couldn't find a valid instruction format
fi: ei kyetty löytämään kelvollista käskymuotoa

en:     ops were:
fi:     käskykoodit olivat:

en: format '%s' allows %d slots, but there are %d opcodes
fi: muoto ’%s’ sallii %d-väliä, mutta käskykoodeja on %d

en: illegal resource usage in bundle
fi: luvaton resurssikäyttö nipussa

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same register
fi: käskykoodit ’%s’ (slot %d) ja ’%s’ (slot %d) kirjoittavat samaan rekisteriin

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same state
fi: käskykoodit ’%s’ (slot %d) ja ’%s’ (slot %d) kirjoittavat saman tilan

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same port
fi: käskykoodit ’%s’ (slot %d) ja ’%s’ (slot %d) kirjoittavat samaan porttiin

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) both have volatile port accesses
fi: käskykoodeilla ’%s’ (slot %d) ja ’%s’ (slot %d) on molemmilla volatile-porttioikeudet

en: multiple branches or jumps in the same bundle
fi: useita haarautumisia tai hyppyjä samaan nippuun

en: cannot assemble into a literal fragment
fi: ei voida assembloida literaaliosaan

en: instruction sequence (write a0, branch, retw) may trigger hardware errata
fi: käskysekvenssi (write a0, branch, retw) saattaa liipaista laitteistovirheen

en: branching or jumping to a loop end may trigger hardware errata
fi: haarautuminen tai hyppääminen silmukan loppuun saattaa liipaista laitteistovirheen

en: loop end too close to another loop end may trigger hardware errata
fi: silmukan loppu, joka on liian lähellä toisen silmukan loppua, saattaa liipaista laitteistovirheen

en: fr_var %lu < length %d
fi: fr_var %lu < pituus %d

en: loop containing less than three instructions may trigger hardware errata
fi: silmukat, joissa on alle kolme käskyä, saattavat liipaista laitteistovirheitä

en: undecodable instruction in instruction frag
fi: dekoodaamaton käsky käskyosasessa

en: invalid empty loop
fi: virheellinen tyhjä silmukka

en: loop target does not follow loop instruction in section
fi: silmukkakohde ei seuraa silmukkakäskyä lohkossa

en: bad relaxation state
fi: virheellinen lieventämistila

en: fr_var (%ld) < length (%d)
fi: fr_var (%ld) < pituus (%d)

en: invalid relaxation fragment result
fi: virheellinen lieventämisosatulos

en: unable to widen instruction
fi: käskyä ei kyetä laajentamaan

en: multiple literals in expansion
fi: laajennuksessa on useita literaaleja

en: no registered fragment for literal
fi: literaalille ei ole rekisteröityjä osia

en: number of literal tokens != 1
fi: literaalimerkkijonojen lukumäärä != 1

en: unresolved loop target symbol: %s
fi: ratkaisematon silmukkakohdesymboli: %s

en: invalid expression evaluation type %d
fi: virheellinen lausekearviointityyppi %d

en: loop too long for LOOP instruction
fi: silmukka liian pitkä LOOP-käskylle

en: fixes not all moved from %s
fi: kaikki korjaukset, joita ei ole siirretty kohteesta %s

en: literal pool location required for text-section-literals; specify with .literal_position
fi: literaalivarantosijainti vaadittu tekstilohkoliteraaleille: määritelty kohdassa .literal_position

en: too many operands in instruction
fi: liian monia operandeja käskyssä

en: invalid symbolic operand
fi: virheellinen symbolinen operandi

en: operand number mismatch
fi: operandinumero ei täsmää

en: cannot encode opcode "%s" in the given format "%s"
fi: ei voida koodata käskykoodia ”%s” annetussa muodossa ”%s”

en: xtensa-isa failure: %s
fi: xtensa-isa -häiriö: %s

en: invalid opcode
fi: virheellinen käskykoodi

en: too few operands
fi: liian vähän operandeja

en: multiple writes to the same register
fi: useita kirjoituksia samaan rekisteriin

en: out of memory
fi: muisti loppui

en: TLS relocation not allowed in FLIX bundle
fi: TLS-sijoitus ei ole sallittu FLIX-nipussa

note: Instructions that generate TLS relocations should always be relaxed in the front-end.  If "record_fixup" is set, then this function is being called during back-end relaxation, so flag the unexpected behavior as an error.
en: unexpected TLS relocation
fi: odottamaton TLS-sijoitus

en: symbolic operand not allowed
fi: symbolinen operandi ei ole sallittu

en: cannot decode instruction format
fi: ei voida dekoodata käskymuotoa

en: ignoring extra '-rename-section' delimiter ':'
fi: ei oteta huomioon ylimääräistä ’-rename-section’ delimiter ’:’

en: ignoring invalid '-rename-section' specification: '%s'
fi: ei oteta huomioon virheellistä ’-rename-section’-määrittelyä: ’%s’

en: section %s renamed multiple times
fi: lohko %s nimetty uudelleen useita kertoja

en: multiple sections remapped to output section %s
fi: useita lohkoja kuvattu uudelleen tulostelohkoon %s

en: -- unterminated string
fi: -- päättämätön merkkijono

en: floating point numbers are not implemented
fi: liukulukunumeroita ei ole toteutettu

en: mismatched parentheses
fi: täsmäämättömät sulkumerkit

en: bad offset expression syntax
fi: virheellinen siirrososoitelausekesyntaksi

en: bad expression syntax
fi: virheellinen lausekesyntaksi

en: cannot make a relative jump to an absolute location
fi: ei voida tehdä suhteellista hyppyä absoluuttiseen sijaintiin

en: offset too large
fi: siirrososoite on liian iso

en: overflow
fi: ylivuoto

en: bad intruction syntax
fi: virheellinen käskysyntaksi

en: condition code invalid for jr
fi: ehtokoodi virheellinen kohteelle jr

en: bad instruction syntax
fi: virheellinen käskysyntaksi

en: parentheses ignored
fi: sulkeita ei otettu huomioon

en: junk at end of line, first unrecognized character is `%c'
fi: roskaa rivin lopussa, ensimmäinen tunnistamaton merkki on ”%c”

en: relative jump out of range
fi: suhteellinen hyppy lukualueen ulkopuolella

en: index offset  out of range
fi: indeksisiirrososoite lukualueen ulkopuolella

en: md_apply_fix: unknown r_type 0x%x
fi: md_apply_fix: tuntematon r_type 0x%x

en: register rr%d out of range
fi: rekisteri rr%d lukualueen ulkopuolella

en: register rr%d does not exist
fi: rekisteriä rr%d ei ole olemassa

en: register rh%d out of range
fi: rekisteri rh%d lukualueen ulkopuolella

en: register rl%d out of range
fi: rekisteri rl%d lukualueen ulkopuolella

en: register rq%d out of range
fi: rekisteri rq%d lukualueen ulkopuolella

en: register rq%d does not exist
fi: rekisteriä rq%d ei ole olemassa

en: register r%d out of range
fi: rekisteri r%d lukualueen ulkopuolella

en: expected %c
fi: odotettiin %c

en: register is wrong size for a word %s
fi: rekisteri on väärää kokoa word-muuttujalle %s

en: register is wrong size for address %s
fi: rekisteri on väärää kokoa osoitteelle %s

en: unknown interrupt %s
fi: tuntematon keskeytys %s

note: No interrupt type specified, opcode won't do anything.
en: opcode has no effect
fi: käskykoodilla ei ole vaikutusta

en: Missing ) in ra(rb)
fi: Puuttuva ) kohteessa ra(rb)

en: invalid condition code '%s'
fi: virheellinen ehtokoodi ’%s’

en: invalid flag '%s'
fi: virheellinen lippu ’%s’

en: invalid indirect register size
fi: virheellinen epäsuora rekisterikoko

en: invalid control register name
fi: virheellinen ohjausrekisterinimi

en: immediate must be 1 or 2
fi: välittömän arvon on oltava 1 tai 2

en: immediate 1 or 2 expected
fi: odotettiin suoran muistiosoituksen arvoa 1 tai 2

en: can't use R0 here
fi: ei voi käyttää R0 tässä

en: Can't find opcode to match operands
fi: Ei löydy käskykoodia, joka täsmää operandien kanssa

en: invalid architecture -z%s
fi: virheellinen arkkitehtuuri -z%s

en:  Z8K options:
      -z8001                  generate segmented code
      -z8002                  generate unsegmented code
      -linkrelax              create linker relaxable code
fi:  Z8K-valitsimet:
      -z8001                  tuota segmentoitua koodia
      -z8002                  tuota segmentoimatonta koodia
      -linkrelax              luo linkkerin lieventämää koodia

en: call to md_convert_frag
fi: kutsu kohteeseen md_convert_frag

en: cannot branch to odd address
fi: ei voi haarautua parittomaan osoitteeseen

en: relative address out of range
fi: suhteellinen osoite lukualueen ulkopuolella

en: relative call out of range
fi: suhteellinen kutsu lukualueen ulkopuolella

en: call to md_estimate_size_before_relax
fi: kutsu kohteeseen md_estimate_size_before_relax

en: invalid configuration option '%s' in transition rule '%s'
fi: virheellinen asetusvalitsin ’%s’ siirrossäännössä ’%s’

en: opcode '%s': no bound opname '%s' for precondition in '%s'
fi: käskykoodi ’%s’: ei sidottua käskynimeä ’%s’ ennakkoehdolle kohteessa ’%s’

en: opcode '%s': no bound opname '%s' for precondition in %s
fi: käskykoodi ”%s”: ei sidottua toimintonimeä ”%s” ennakkoehdolle kohteessa %s

en: opcode '%s': precondition only contains constants in '%s'
fi: käskykoodi ”%s”: ennakkoehto sisältää vain rajoituksia kohteessa ”%s”

en: expected one operand for generated literal
fi: odotettiin yhtä operandia tuotetulle literaalille

en: expected 0 operands for generated label
fi: odotettiin 0 operandia tuotetulle nimiölle

en: invalid opcode '%s' in transition rule '%s'
fi: virheellinen käskykoodi ’%s’ siirrossäännössä ’%s’

en: opcode '%s': replacement does not have %d ops
fi: käskykoodi ’%s’: korvauksella ei ole  %d käskyä

en: opcode '%s': cannot find literal definition
fi: käskykoodi ’%s’: ei löydy literaalimäärittelyä

en: opcode %s: unidentified operand '%s' in '%s'
fi: käskykoodi %s: tunnistamaton operandi ’%s’ kohteessa ’%s’

en: unknown user-defined function %s
fi: tuntematon käyttäjämääritelty funktio ’%s’

en: opcode %s: could not parse operand '%s' in '%s'
fi: käskykoodi %s: ei voitu jäsentää operandia ’%s’ kohteessa ’%s’

en: could not parse INSN_PATTERN '%s'
fi: ei voitu jäsentää INSN_PATTERN ’%s’

en: could not parse INSN_REPL '%s'
fi: ei voitu jäsentää INSN_REPL ’%s’

en: could not build transition for %s => %s
fi: ei voitu rakentaa siirtö kohteelle %s => %s

en: can't open `%s' for writing
fi: ei voida avata ”%s” kirjoittamista varten

en: can't close `%s'
fi: ei voida sulkea ”%s”

en: register save offset not a multiple of %u
fi: rekisterin tallennussiirrososoite ei ole %u:n monikerta

en: CFI state restore without previous remember
fi: CFI-tila palautettu ilman edeltävää muistettavaa

en: missing separator
fi: puuttuva erotin

en: bad register expression
fi: virheellinen rekisterilauseke

en: CFI instruction used without previous .cfi_startproc
fi: CFI-käskyä käytetty ilman edeltävää ”.cfi_startproc”

en: invalid or unsupported encoding in .cfi_personality
fi: virheellinen tai tukematon koodaus kohteessa ”.cfi_personality”

en: .cfi_personality requires encoding and symbol arguments
fi: .cfi_personality vaatii koodauksen ja symboliargumentit

en: wrong second argument to .cfi_personality
fi: väärä toinen argumentti kohteeseen ”.cfi_personality”

en: invalid or unsupported encoding in .cfi_lsda
fi: virheellinen tai ei-tuettu koodaus kohteessa ”.cfi_lsda”

en: .cfi_lsda requires encoding and symbol arguments
fi: ”.cfi_lsda” vaatii koodauksen ja symboliargumentit

en: wrong second argument to .cfi_lsda
fi: väärä toinen argumentti kohteeseen ”.cfi_lsda”

en: wrong third argument to .cfi_val_encoded_addr
fi: väärä kolmas argumentti kohteeseen ”.cfi_val_encoded_addr”

en: previous CFI entry not closed (missing .cfi_endproc)
fi: edellinen CFI-tulokohta ei ole suljettu (puuttuva ”.cfi_endproc”)

en: .cfi_endproc without corresponding .cfi_startproc
fi: ”.cfi_endproc” ilman vastaavaa ”.cfi_startproc”

en: open CFI at the end of file; missing .cfi_endproc directive
fi: avaa CFI tiedoston lopussa: puuttuva ”.cfi_endproc”-direktiivi

en: CFI is not supported for this target
fi: CFI ei ole tuettu tälle kohteelle

en: file number less than one
fi: tiedostonumero on pienempi kuin yksi

en: file number %ld already allocated
fi: tiedostonumero %ld on jo varattu

en: unassigned file number %ld
fi: liittämätön tiedostonumero %ld

en: is_stmt value not 0 or 1
fi: ”is_stmt”-arvo ei ole 0 eikä 1

en: isa number less than zero
fi: ”isa”-numero pienempi kuin nolla

en: discriminator less than zero
fi: erottelija pienempi kuin nolla

en: unknown .loc sub-directive `%s'
fi: tuntematon ”.loc sub”-direktiivi ”%s”

en: internal error: unknown dwarf2 format
fi: sisäinen virhe: tuntematon dwarf2-muoto

en: string too big (%lu bytes)
fi: merkkijono liian suuri (%lu tavua)

en: inserting "%s" into string hash table: %s
fi: lisätään ”%s” merkkijonosekasummatauluun: %s

en: no current file pointer
fi: ei nykyistä tietosto-osoitinta

en: too many st_End's
fi: liian monta ”st_End”-määritettä

en: inserting "%s" into tag hash table: %s
fi: lisätään ”%s” tunnistesekasummatauluun: %s

en: fake .file after real one
fi: valheellinen ”.file” todellisen jälkeen

en: filename goes over one page boundary
fi: tiedostonimi menee yhden sivun sivurajan ylitse

en: .begin directive without a preceding .file directive
fi: ”.begin”-direktiivi ilman edeltävää ”.file”-direktiiviä

en: .begin directive without a preceding .ent directive
fi: ”.begin”-direktiivi ilman edeltävää ”.ent”-direktiiviä

en: .bend directive without a preceding .file directive
fi: ”.bend”-direktiivi ilman edeltävää ”.file”-direktiiviä

en: .bend directive without a preceding .ent directive
fi: ”.bend”-direktiivi ilman edeltävää ”.ent”-direktiiviä

en: .bend directive names unknown symbol
fi: ”.bend”-direktiivi nimeää tuntemattoman symbolin

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef; ignored
fi: ”.def”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn sisäpuolella, ei otettu huomioon

en: empty symbol name in .def; ignored
fi: tyhjä symbolinimi ”.def”-näennäiskäskyssä, ei otettu huomioon

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
fi: ”.dim”-näennäiskäsky käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon

en: badly formed .dim directive
fi: vääränmuotoinen ”.dim”-direktiivi

en: too many .dim entries
fi: liian monia ”.dim”-tulokohtia

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
fi: ”.scl”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
fi: ”.size”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon

en: badly formed .size directive
fi: vääränmuotoinen ”.size”-direktiivi

en: too many .size entries
fi: liian monta ”.size”-tulokohtaa

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
fi: ”.type”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon

note: FIXME: We could handle this by setting the continued bit. There would still be a limit: the .type argument can not be infinite.
en: the type of %s is too complex; it will be simplified
fi: tyyppi: %s on liian mutkikas: se yksinkertaistetaan

en: Unrecognized .type argument
fi: Argumenttia ”.type” ei tunnistettu

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
fi: ”.tag”-näennäiskäsky käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
fi: ”.val”-näennäiskäskyä käytetty ”.def/.endef”-näennäiskäskyn ulkopuolella, ei otettu huomioon

en: .val expression is too complex
fi: ”.val”-lauseke on liian mutkikas

en: .endef pseudo-op used before .def; ignored
fi: ”.endef”-näennäiskäsky käytetty ennen ”.def”-näennäiskäskyä, ei otettu huomioon

en: bad COFF debugging information
fi: virheelliset COFF-vianjäljitystiedot

en: no tag specified for %s
fi: ei tunnistetta määritelty kohteelle %s

en: .end directive without a preceding .file directive
fi: ”.end”-direktiivi ilman edeltävää ”.file”-direktiivi

en: .end directive without a preceding .ent directive
fi: ”.end”-direktiivi ilman edeltävää ”.ent”-direktiiviä

en: .end directive names unknown symbol
fi: ”.end”-direktiivi nimeää tuntemattoman symbolin

en: second .ent directive found before .end directive
fi: toinen ”.ent”-direktiivi löytyi ennen ”.end”-direktiiviä

en: no way to handle .file within .ent/.end section
fi: ei mitään tapaa käsitellä ”.file”-direktiiviä ”.ent/.end”-lohkon sisällä

en: .loc before .file
fi: ”.loc”-direktiivi ennen ”.file”-direktiiviä

en: .stab%c is not supported
fi: ”.stab%c” ei ole tuettu

en: .stab%c: ignoring non-zero other field
fi: ”.stab%c”: ei oteta huomioon nollasta poikkeavaa muuta kenttää

en: line number (%d) for .stab%c directive cannot fit in index field (20 bits)
fi: rivinumero (%d) ”.stab%c”-direktiiville ei sovi indeksikenttään (20 bittiä)

en: illegal .stab%c directive, bad character
fi: luvaton ”.stab%c”-direktiivi, virheellinen merkki

en: .begin/.bend in different segments
fi: ”.begin/.bend” eri segmenteissä

en: missing .end or .bend at end of file
fi: puuttuva ”.end” tai ”.bend” tiedoston lopussa

en: GP prologue size exceeds field size, using 0 instead
fi: GP-esitoimikoko ylittää kenttäkoon, käytetään sen sijaan arvoa 0

en: bignum invalid
fi: bignum-liukuluku on virheellinen

en: floating point number invalid
fi: liukulukunumero on virheellinen

en: bad floating-point constant: exponent overflow
fi: virheellinen liukulukuvakio: eksponentin ylivuoto

en: bad floating-point constant: unknown error code=%d
fi: virheellinen liukulukuvakio: tuntematon virhekoodi=%d

en: a bignum with underscores may not have more than 8 hex digits in any word
fi: bignum-liukuluvussa alaviivoilla ei saa olla yli 8 heksadesimaalilukua missään sanassa

en: a bignum with underscores must have exactly 4 words
fi: bignum-liukuluvun alaviivoilla on oltava tarkalleen 4 sanaa

note: Either not seen or not defined. @@ Should print out the original string instead of the parsed number.
en: backward ref to unknown label "%d:"
fi: taaksepäinviite tuntemattomaan nimiöön ”%d:”

en: character constant too large
fi: merkkivakio on liian suuri

en: expr.c(operand): bad atof_generic return val %d
fi: expr.c(operandi): virheellinen ”atof_generic”-paluuarvo %d

en: missing '%c'
fi: ”%c” puuttuu

en: EBCDIC constants are not supported
fi: EBCDIC-vakiot eivät ole tuettuja

en: Unary operator %c ignored because bad operand follows
fi: Unaari-operaattoria %c ei otettu huomioon koska sitä seuraa virheellinen operandi

en: syntax error in .startof. or .sizeof.
fi: syntaksivirhe kohteessa ”.startof.” tai ”.sizeof.”

en: invalid use of operator "%s"
fi: virheellinen operaattorin ”%s” käyttö

en: missing operand; zero assumed
fi: operandi puuttuu: nolla otaksuttu

en: left operand is a bignum; integer 0 assumed
fi: vasen operandi on bignum-liukuluku: kokonaisluku 0 otaksuttu

en: left operand is a float; integer 0 assumed
fi: vasen operandi on float-liukuluku: kokonaisluku 0 otaksuttu

en: right operand is a bignum; integer 0 assumed
fi: oikea operandi on bignum-liukuluku: kokonaisluku 0 otaksuttu

en: right operand is a float; integer 0 assumed
fi: oikea operandi on float-liukuluku: kokonaisluku 0 otaksuttu

en: division by zero
fi: jako nollalla

en: shift count
fi: sivuttaissiirtolaskuri

en: operation combines symbols in different segments
fi: toiminto yhdistää symboleja eri segmenteissä

en: attempt to allocate data in absolute section
fi: yritys varata tietoja absoluuttisessa lohkossa

en: attempt to allocate data in common section
fi: yritys varata tietoja yhteislohkossa

en: can't extend frag %u chars
fi: ei voi laajentaa frag %u merkkiä

note: For error messages. Detect if we are reading from stdin by examining the file name returned by as_where(). [FIXME: We rely upon the name in the strcmp below being the same as the one used by input_scrub_new_file(), if that is not true, then this code will fail]. If we are reading from stdin, then we
en: {standard input}
fi: {vakiosyöte}

en: can't open %s for reading: %s
fi: ei voi avata %s kohteen: %s lukemiseen

en: can't read from %s: %s
fi: ei voi lukea kohteesta %s: %s

en: can't close %s: %s
fi: ei voi sulkea %s: %s

en: macros nested too deeply
fi: makrot liian syvästi sisäkkäin

en: partial line at end of file ignored
fi: osittaista riviä tiedoston lopussa ei otettu huomioon

en: Unable to allocate memory for new instructions
fi: Ei voi varata muistia uusille käskyille

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Error:
fi: Virhe:

en: 
     time stamp    	: %s
fi: 
     aikaleima     	: %s

en: 
     options passed	:
fi: 
     valitsimet välitetty	:

en:  GNU assembler version %s (%s)
    	 using BFD version %s.
fi: GNU assembleriversio %s (%s)
    	 käyttää BFD-versiota %s.

en: 
     input file    	: %s
fi: 
     syötetiedosto 	: %s

en: 
     output file   	: %s
fi: 
     tulostetiedosto	: %s

en: 
     target        	: %s
fi: 
     kohde         	: %s

en: can't open %s: %s
fi: ei voi avata %s: %s

en: strange paper height, set to no form
fi: outo paperikorkeus, aseta arvoon ”no form”

en: new line in title
fi: rivinvaihto otsakkeessa

note: Turns the next expression into a string.
en: % operator needs absolute expression
fi: % operaattori tarvitsee absoluuttilausekkeen

en: Missing parameter qualifier for `%s' in macro `%s'
fi: Puuttuva parametrimääre kohteelle ”%s” makrossa ”%s”

en: `%s' is not a valid parameter qualifier for `%s' in macro `%s'
fi: ”%s” ei ole kelvollinen parametrimääre kohteelle ”%s” makrossa ”%s”

en: Pointless default value for required parameter `%s' in macro `%s'
fi: Pisteetön oletusarvo vaaditulle parametrille ”%s” makrossa ”%s”

en: A parameter named `%s' already exists for macro `%s'
fi: Parametri nimeltään ”%s” on jo makrolle ”%s”

en: Reserved word `%s' used as parameter in macro `%s'
fi: Varattua sanaa ”%s” käytetty parametrina makrossa ”%s”

en: unexpected end of file in macro `%s' definition
fi: odottamaton tiedostoloppu makron ”%s” määrittelyssä

en: missing `)' after formals in macro definition `%s'
fi: puuttuva ”)” muodollisen makromäärittelyn ”%s” jälkeen

en: Missing macro name
fi: Makronimi puuttuu

en: Bad parameter list for macro `%s'
fi: Virheellinen parametriluettelo makrolle ”%s”

en: Macro `%s' was already defined
fi: Makro ”%s” oli jo määritelty

en: missing `)'
fi: ’)’ puuttuu

en: `%s' was already used as parameter (or another local) name
fi: ”%s” oli jo käytetty parametrinimenä (tai muuna paikallisena nimenä)

en: confusion in formal parameters
fi: epäselvyyttä muodollisissa parametreissa

en: Parameter named `%s' does not exist for macro `%s'
fi: Parametria nimeltään ”%s” ei ole jo olemassa makrolle ”%s”

en: Value for parameter `%s' of macro `%s' was already specified
fi: Arvo parametrille ”%s” makrossa ”%s” oli jo määritelty

en: can't mix positional and keyword arguments
fi: ei voi sekoittaa sijainti- ja avainsana-argumentteja

en: too many positional arguments
fi: liian monta sijoitusargumenttia

en: Missing value for required parameter `%s' of macro `%s'
fi: Puuttuva arvo vaaditulle parametrille ”%s” makrossa ”%s”

en: Attempt to purge non-existant macro `%s'
fi: Yritys poistaa ei-olemassaoleva makro ”%s”

en: unexpected end of file in irp or irpc
fi: odottamaton tiedoston loppu kohteissa ”irp” tai ”irpc”

en: missing model parameter
fi: malliparametri puuttuu

en: Assembler messages:
fi: Assembleriviestit:

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Fatal error:
fi: Kohtalokas virhe:

en: Internal error!
fi: Sisäinen virhe!

en: Assertion failure in %s at %s line %d.
fi: Suoritusehtohäiriö kohteessa %s tiedostossa %s rivillä %d.

en: Assertion failure at %s line %d.
fi: Suoritusehtohäiriö tiedostossa %s rivillä %d.

en: Please report this bug.
fi: Ilmoita tästä viasta.

en: Internal error, aborting at %s line %d in %s
fi: Sisäinen virhe, virhepoistuminen tiedostossa %s rivillä %d funktiossa %s

en: Internal error, aborting at %s line %d
fi: Sisäinen virhe, virhepoistuminen tiedostossa %s rivillä %d

en: %s out of domain (%d is not a multiple of %d)
fi: %s arvoalueen ulkopuolella (%d ei ole %d:n monikerta)

en: %s out of range (%d is not between %d and %d)
fi: %s lukualueen ulkopuolella (%d ei ole välillä %d...%d)

note: xgettext:c-format.
en: %s out of range (0x%s is not between 0x%s and 0x%s)
fi: %s lukualueen ulkopuolella (0x%s ei ole välillä 0x%s...0x%s)

en: can't open a bfd on stdout %s
fi: ei voi avata bfd:ää vakiotulosteessa %s

en: selected target format '%s' unknown
fi: valittu kohdemuoto ’%s’ tuntematon

en: can't create %s: %s
fi: ei voi luoda %s: %s

en: bad or irreducible absolute expression
fi: virheellinen tai supistumaton absoluuttinen lauseke

en: error constructing %s pseudo-op table: %s
fi: virhe luotaessa %s-näennäiskäskytaulua: %s

en: unknown pseudo-op: `%s'
fi: tuntematon näennäiskäskykoodi: ”%s”

en: label "%d$" redefined
fi: nimiö ”%d$” määritelty uudelleen

en: .abort detected.  Abandoning ship.
fi: .abort havaittu. Jätä laiva.

en: ignoring fill value in absolute section
fi: ei oteta huomioon täyttöarvoja absoluuttisessa lohkossa

en: alignment too large: %u assumed
fi: tasaus liian suuri: %u otaksuttu

en: expected fill pattern missing
fi: odotettu täytemalli puuttuu

en: size (%ld) out of range, ignored
fi: koko (%ld) lukualueen ulkopuolella, ei oteta huomioon

en: size of "%s" is already %ld; not changing to %ld
fi: ”%s”:n koko on jo %ld: ei muutosta arvoon %ld

note: Some of the back ends can't deal with non-positive line numbers. Besides, it's silly.  GCC however will generate a line number of zero when it is pre-processing builtins for assembler-with-cpp files: # 0 "<built-in>" We do not want to barf on this, especially since such files are used in the GCC and
en: line numbers must be positive; line number %d rejected
fi: rivinumeroiden on oltava positiivisia: rivinumero %d hylätty

en: incompatible flag %i in line directive
fi: ei-yhteensopiva lippu %i rividirektiivissä

en: unsupported flag %i in line directive
fi: ei-tuettu lippu %i rividirektiivissä

en: start address not supported
fi: alkuosoitetta ei tuettu

en: .err encountered
fi: .err kohdattu

en: .error directive invoked in source file
fi: .error-direktiiviä kutsuttu lähdekoodissa

en: .warning directive invoked in source file
fi: .warning-direktiiviä kutsuttu lähdekoodissa

en: %s argument must be a string
fi: %s argumentin on oltava merkkijono

en: .fail %ld encountered
fi: .fail %ld kohdattu

en: .fill size clamped to %d
fi: .fill-koko puristettu kokoon %d

en: size negative; .fill ignored
fi: koko negatiivinen: ”.fill” ei otettu huomioon

en: repeat < 0; .fill ignored
fi: toisto < 0: ”.fill” ei otettu huomioon

en: Attribute name not recognised: %s
fi: Attribuuttinimeä ei tunnisteta: %s

en: expected numeric constant
fi: odotettiin numerovakiota

en: bad string constant
fi: virheellinen merkkijonovakio

en: expected <tag> , <value>
fi: odotettiin <tunniste> , <arvo>

en: unrecognized .linkonce type `%s'
fi: tunnistamaton ”.linkonce”-tyyppi ”%s”

en: .linkonce is not supported for this object file format
fi: .linkonce ei ole tuettu tällä objektitiedostomuodolla

en: expected alignment after size
fi: odotettiin tasausta koon jälkeen

en: attempt to redefine pseudo-op `%s' ignored
fi: yritystä määritellä uudelleen näennäiskäsky ”%s” ei otettu huomioon

en: ignoring macro exit outside a macro definition.
fi: ohitetaan makropoistuminen makromäärittelyn ulkopuolella.

en: invalid segment "%s"
fi: virheellinen segmentti ”%s”

en: only constant offsets supported in absolute section
fi: vain vakiosiirrososoitteita tuetaan absoluuttisessa lohkossa

en: MRI style ORG pseudo-op not supported
fi: MRI-tyylistä ORG-näennäiskäskyä ei tueta

en: unrecognized section type `%s'
fi: tunnistamaton lohkotyyppi ”%s”

en: absolute sections are not supported
fi: absoluuttisia lohkoja ei tueta

en: unrecognized section command `%s'
fi: tunnistamaton lohkokomento ”%s”

en: .end%c encountered without preceding %s
fi: .end%c kohdattu ilman edeltävää %s

en: %s without %s
fi: %s ilman %s

en: unsupported variable size or fill value
fi: ei-tuettu muuttujakoko tai täyttöarvo

en: .space repeat count is zero, ignored
fi: .space-toistolaskuri on nolla, ei otettu huomioon

en: .space repeat count is negative, ignored
fi: .space-toistolaskuri on negatiivinen, ei otettu huomioon

en: space allocation too complex in absolute section
fi: tilanvaraus liian mutkikasta absoluuttisessa lohkossa

en: space allocation too complex in common section
fi: tilanvaraus liian mutkikasta yhteislohkossa

en: bad floating literal: %s
fi: virheellinen liukulukuliteraali: %s

en: %s: would close weakref loop: %s
fi: %s: sulkisi weakref-silmukan: %s

en: junk at end of line, first unrecognized character valued 0x%x
fi: roskaa rivin lopussa, ensimmäisen tunnistamattoman merkin arvo on 0x%x

en: `%s' can't be equated to common symbol '%s'
fi: ”%s” ei voi olla sama kuin yhteissymboli ’%s’

en: unexpected `"' in expression
fi: odotettamaton ’"’ lausekkeessa

en: rva without symbol
fi: rva-parametri ilman symbolia

en: missing or bad offset expression
fi: puuttuva tai virheellinen siirrososoitelauseke

en: missing reloc type
fi: puuttuva reloc-tyyppi

en: unrecognized reloc type
fi: tunnistamaton reloc-tyyppi

en: bad reloc expression
fi: virheellinen reloc-lauseke

en: attempt to store value in absolute section
fi: yritys tallentaa arvo absoluuttiseen lohkoon

en: zero assumed for missing expression
fi: nolla otaksuttu puuttuvalle lausekkeelle

en: register value used as expression
fi: rekisteriarvoa käytetty lausekkeena

en: value 0x%llx truncated to 0x%llx
fi: arvo 0x%llx typistetty arvoksi 0x%llx

en: value 0x%I64x truncated to 0x%I64x
fi: arvo 0x%I64x typistetty arvoksi 0x%I64x

en: value 0x%lx truncated to 0x%lx
fi: arvo 0x%lx typistetty arvoksi 0x%lx

en: bignum truncated to %d bytes
fi: bignum-arvo typistetty %d tavuun

en: unresolvable or nonpositive repeat count; using 1
fi: ratkaisematon tai ei-positiivinen toistolaskuri: käytetään arvoa 1

en: unknown floating type type '%c'
fi: tuntematon liukulukutyyppi ’%c’

en: floating point constant too large
fi: liukulukuvakio on liian suuri

en: strings must be placed into a section
fi: merkkijonojen on oltava sijoitettu lohkoon

en: expected <nn>
fi: odotettiin <nn>

note: To be compatible with BSD 4.2 as: give the luser a linefeed!!
en: unterminated string; newline inserted
fi: päättämätön merkkijono: rivinvaihto lisätty

en: bad escaped character in string
fi: virheellinen koodinvaihtomerkki merkkijonossa

en: expected address expression
fi: odotettiin osoitelauseketta

en: symbol "%s" undefined; zero assumed
fi: symboli ”%s” määrittelemätön: nolla otaksuttu

en: some symbol undefined; zero assumed
fi: joku symboli määrittelemätön: nolla otaksuttu

en: this string may not contain '\0'
fi: tämä merkkijono ei ehkä sisällä merkkiä ’\0’

en: missing string
fi: puuttuva merkkijono

en: .incbin count zero, ignoring `%s'
fi: .incbin-laskuri nolla, tiedostonimeä ”%s” ei oteta huomioon

en: file not found: %s
fi: tiedostoa ei löytynyt: %s

en: seek to end of .incbin file failed `%s'
fi: tiedoston ”.incbin” lopun etsintä ei onnistunut ”%s”

en: skip (%ld) or count (%ld) invalid for file size (%ld)
fi: ohita (%ld) tai laskuri (%ld) ovat virheellisiä tiedostokoolle (%ld)

en: could not skip to %ld in file `%s'
fi: ei voitu ohittaa arvoon %ld tiedostossa ”%s”

en: truncated file `%s', %ld of %ld bytes read
fi: typistetty tiedosto ”%s”, luettu %ld/%ld tavua

en: missing .func
fi: puuttuu funktion ”.func”-tulopiste

en: .endfunc missing for previous .func
fi: funktion ”.endfunc”-päättymispiste puuttuu edelliseltä ”.func”-tulopisteeltä

en: missing closing `%c'
fi: puuttuu sulkeva ”%c”

en: stray `\'
fi: orpo ”\”

en: invalid argument '%s' to -fdebug-prefix-map
fi: virheellinen argumentti ’%s’ kohteeseen -fdebug-prefix-map

en: .stab%c: missing comma
fi: .stab%c: näennäiskäskystä puuttuu pilkku

note: This could happen for example with a source file with a huge number of lines.  The only cure is to use a different debug format, probably DWARF.
en: .stab%c: description field '%x' too big, try a different debug format
fi: .stab%c: kuvauskenttä ’%x’ on liian suuri, yritä erilaista vianjäljitysmuotoa

en: comma missing in .xstabs
fi: pilkku puuttuu näennäiskäskystä ”.xstabs”

en: cannot define symbol `%s' in absolute section
fi: ei voi määritellä symbolia ”%s” absoluuttisessa lohkossa

en: symbol `%s' is already defined as "%s"/%s%ld
fi: symboli ”%s” on jo määritelty segmenttinä ”%s”/%s%ld

en: inserting "%s" into symbol table failed: %s
fi: symbolin ”%s” lisääminen symbolitauluun epäonnistui: %s

en: invalid operands (%s and %s sections) for `%s'
fi: virheelliset operandit (%s ja %s -lohkot) kohteelle ”%s”

en: invalid operand (%s section) for `%s'
fi: virheellinen operandi (%s-lohko) kohteelle ”%s”

en: invalid operands (%s and %s sections) for `%s' when setting `%s'
fi: virheelliset operandit (%s ja %s -lohkot) kohteelle ”%s” kun asetetaan ”%s”

en: invalid operand (%s section) for `%s' when setting `%s'
fi: virheellinen operandi (%s-lohko) kohteelle ”%s” kun asetetaan ”%s”

en: symbol definition loop encountered at `%s'
fi: symbolimäärittelysilmukka kohdattu symbolissa ”%s”

en: cannot convert expression symbol %s to complex relocation
fi: ei voi muuntaa lausekesymbolia %s kompleksisijoitukseksi

en: division by zero when setting `%s'
fi: jako nollalla kun asetetaan ”%s”

en: can't resolve value for symbol `%s'
fi: ei voi ratkaista arvoa symbolille ”%s”

en: "%d" (instance number %d of a %s label)
fi: ”%d” (ilmentymänumero %d / %s -nimiö)

en: attempt to get value of unresolved symbol `%s'
fi: yritettiin hakea ratkaisemattoman symbolin ”%s” arvo

en: section symbols are already global
fi: lohkosymbolit on jo yleisiä

en: Accessing function `%s' as thread-local object
fi: Kutsutaan funktiota ”%s” säiepaikallisena objektina

en: Accessing `%s' as thread-local object
fi: Kutsutaan ”%s” säiepaikallisena objektina

en: field fx_size too small to hold %d
fi: kenttä ”fx_size” liian pieni säilyttämään %d-kokoista palasta

en: attempt to .org/.space backwards? (%ld)
fi: yritys siirtää ”.org/.space”-määrittelyjä taaksepäin? (%ld)

en: invalid offset expression
fi: virheellinen siirrososoitelauseke

en: invalid reloc expression
fi: virheellinen ”reloc”-lauseke

en: value of %s too large for field of %d bytes at %s
fi: puskurin %s arvo on liian suuri %d tavun kentälle puskurissa %s

en: signed .word overflow; switch may be too large; %ld at 0x%lx
fi: etumerkillinen ”.word”-ylivuoto; switch-arvo saattaa olla liian suuri: %ld osoitteessa 0x%lx

en: redefined symbol cannot be used on reloc
fi: uudelleenmääriteltyä symbolia ei voida käyttää reloc-tietueessa

en: relocation out of range
fi: siirros lukualueen ulkopuolella

en: %s:%u: bad return from bfd_install_relocation: %x
fi: %s:%u: virheellinen paluuarvo kohteesta bfd_install_relocation: %x

en: reloc not within (fixed part of) section
fi: reloc-tietue ei ole (kiinteän lohko-osan tai) lohkon sisällä

en: internal error: fixup not contained within frag
fi: sisäinen virhe: korjaus ei ole palasen sisällä

en: can't extend frag
fi: ei voi laajentaa osasta

en: can't write %s: %s
fi: ei voi kirjoittaa vakiotulostetiedostoon %s: %s

en: cannot write to output file '%s': %s
fi: ei voi kirjoittaa tulostetiedostoon ’%s’: %s

en: %d error%s, %d warning%s, generating bad object file
fi: %d virhe%s, %d varoitus%s, tuotetaan virheellinen objektitiedosto

en: %d error%s, %d warning%s, no object file generated
fi: %d virhe%s, %d varoitus%s, ei tuotettu objektitiedostoa

en: %s: global symbols not supported in common sections
fi: %s: yleissymboleita ei ole tuettu yhteislohkoissa

en: local label `%s' is not defined
fi: paikallinen nimiö ”%s” ei ole määritelty

en: Local symbol `%s' can't be equated to common symbol `%s'
fi: Paikallinen symboli ”%s” ei voi olla sama kuin yhteissymboli ”%s”

en: can't make global register symbol `%s'
fi: ei voi tehdä rekisterisymbolia ”%s”

en: alignment padding (%lu bytes) not a multiple of %ld
fi: tasaustäyte (%lu tavua) ei ole %ld:n monikerta

en: .word %s-%s+%s didn't fit
fi: ”.word” %s-%s+%s ei sopinut

en: padding added
fi: täyte lisätty

en: attempt to move .org backwards
fi: yritettiin siirtää ”.org”-määrittelyä taaksepäin

en: .space specifies non-absolute value
fi: ”.space” määrittelee ei-absoluuttisen arvon

en: .space or .fill with negative value, ignored
fi: ”.space” tai ”.fill” negatiivisella arvolla, ei oteta huomioon

en: Infinite loop encountered whilst attempting to compute the addresses of symbols in section %s
fi: Kohdattiin päättymätön silmukka, kun yritettiin laskea symbolien osoitteet lohkossa %s
