gas 2.23.90 - en to id translation catalogue (3573 entries)

en: end of file in comment
id: akhir dari berkas dalam komentar

en: end of file in string; '%c' inserted
id: akhir dari berkas dalam string; '%c' dimasukan

en: unknown escape '\%c' in string; ignored
id: escape '\%c' tidak dikenal dalam string; diabaikan

en: end of file not at end of a line; newline inserted
id: akhir dari berkas bukan di akhir dari baris; baris-baru dimasukan

en: end of file in multiline comment
id: akhir dari berkas dalam multi-baris komentar

en: end of file after a one-character quote; \0 inserted
id: akhir dari berkas sesudah satu-karater quote; \0 dimasukan

en: end of file in escape character
id: akhir dari berkas dalam karakter escape

en: missing close quote; (assumed)
id: hilang close quote; (diasumsikan)

en: end of file in comment; newline inserted
id: akhir dari berkas dalam komentar; baris-baru dimasukan

en: missing emulation mode name
id: hilang nama mode emulasi

en: unrecognized emulation name `%s'
id: nama emulasi `%s' tidak dikenal

en: GNU assembler version %s (%s) using BFD version %s
id: GNU assembler versi %s (%s) menggunakan BFD versi %s

en: Usage: %s [option...] [asmfile...]
id: Penggunaan: %s [pilihan...] [asmfile...]

en: Options:
      -a[sub-option...]	  turn on listings
                          	  Sub-options [default hls]:
                          	  c      omit false conditionals
                          	  d      omit debugging directives
                          	  g      include general info
                          	  h      include high-level source
                          	  l      include assembly
                          	  m      include macro expansions
                          	  n      omit forms processing
                          	  s      include symbols
                          	  =FILE  list to FILE (must be last sub-option)
id: Pilihan:
      -a[sub-pilihan...]	    aktifkan listing
                          	  Sub-pilihan [default hls]:
                          	  c      abaikan kondisional salah
                          	  d      abaikan debugging direktif
                          	  g      masukan informasi umum
                          	  h      masukan sumber tingkat-tinggi
                          	  l      masukan assembly
                          	  m      masukan ekspansi macro
                          	  n      abaikan pemrosesan form
                          	  s      masukan simbol
                          	  =FILE  daftar dari BERKAS (harus akhir dari sub-pilihan)

en:   --alternate             initially turn on alternate macro syntax
id:   --alternate             inisialisasi aktifkan alternatif sintax macro

en:   -D                      produce assembler debugging messages
id:   -D                      hasilkan pesan debug assembler

en:   --debug-prefix-map OLD=NEW
                              map OLD to NEW in debug information
id:   --debug-prefix-map LAMA=BARU
                              peta LAMA ke BARU dalam informasi debug

en:   --defsym SYM=VAL        define symbol SYM to given value
id:   --defsym SUM=VAL        definisikan simbol SIM ke nilai yang diberikan

en:                           emulate output (default %s)
id:                           emulasikan keluaran (default %s)

en:   --execstack             require executable stack for this object
id:   --execstack             membutuhkan executable stack untuk objek ini

en:   --noexecstack           don't require executable stack for this object
id:   --nonexecstack           tidak membutuhkan executable stack untuk objek ini

en:   -f                      skip whitespace and comment preprocessing
id:   -f                      lewati whitespace dan pemroses komentar

en:   -g --gen-debug          generate debugging information
id:   -g --gen-debug           hasilkan informasi debug

en:   --gstabs                generate STABS debugging information
id:   --gstabs                hasilkan informasi STAB debug

en:   --gstabs+               generate STABS debug info with GNU extensions
id:   --gstabs+               hasilkan informasi debug STABS dengan ekstensi GNU

en:   --gdwarf-2              generate DWARF2 debugging information
id:   --gdwarf-2              hasilkan DWARF2 informasi debug

en:   --hash-size=<value>     set the hash table size close to <value>
id:   --hash-size=<nilai>     set ukuran tabel hash mendekati ke <nilai>

en:   --help                  show this message and exit
id:   --help                  tampilkan pesan ini dan keluar

en:   --target-help           show target specific options
id:   --target-help           tampilkan pilihan spesifik target

en:   -I DIR                  add DIR to search list for .include directives
id:   -I DIR                  tambahkan DIR ke daftar pencarian untuk direktif .include

en:   -J                      don't warn about signed overflow
id:   -J                      jangan peringatkan tentang signed overflow

en:   -K                      warn when differences altered for long displacements
id:   -K                      peringatkan ketika perbedaan mengubah untuk long displacements

en:   -L,--keep-locals        keep local symbols (e.g. starting with `L')
id:   -L,--keep-locals        jaga simbol lokal (contoh dimulai dengan `L')

en:   -M,--mri                assemble in MRI compatibility mode
id:   -M,--mri                kumpulkan dalam mode kompabilitas MRI

en:   --MD FILE               write dependency information in FILE (default none)
id:   --MD BERKAS             tulis informasi dependensi dalam BERKAS (baku  kosong)

en:   -nocpp                  ignored
id:   -nocpp                  diabaikan

en:   -o OBJFILE              name the object-file output OBJFILE (default a.out)
id:   -o OBJFILE              nama dari berkas-objek mengeluarkan OBJFILE (baku a.out)

en:   -R                      fold data section into text section
id:   -R                      fold daerah data kedalam daerah text

en:   --reduce-memory-overheads 
                              prefer smaller memory use at the cost of longer
                              assembly times
id:   --kurangi-memory-overheads 
                              lebih suka menggunakan lebih kecil memori dengan konsekuensi
                              waktu perakitan lebih lama

en:   --statistics            print various measured statistics from execution
id:   --statistics            tampilkan berbagai statistik yang diukur dari eksekusi

en:   --traditional-format    Use same format as native assembler when possible
id:   --traditional-format    Gunakan format sama seperti native assembler ketika memungkinkan

en:   --version               print assembler version number and exit
id:   --version               tampilkan nomor versi perakit dan keluar

en:   -W  --no-warn           suppress warnings
id:   -W  --no-warn           tekan peringatan

en:   --warn                  don't suppress warnings
id:   --warn                  jangan tekan peringatan

en:   --fatal-warnings        treat warnings as errors
id:   --fatal-warnings        perlakukan peringatan sebagai erros

en:   --itbl INSTTBL          extend instruction set to include instructions
                              matching the specifications defined in file INSTTBL
id:   --itbl INSTTBL          eksten instruksi set termasuk instruksi
                              cocok dengan spesifikasi yang didefinisikan dalam berkas INSTTBL

en:   -w                      ignored
id:   -w                      abaikan

en:   -X                      ignored
id:   -X                      abaikan

en:   -Z                      generate object file even after errors
id:   -Z                      hasilkan berkas objek walaupun setelah errors

en:   --listing-lhs-width     set the width in words of the output data column of
                              the listing
id:   --listing-lhs-width     set lebar dalam kata dari keluaran data kolom dari
                              listing

en:   --listing-lhs-width2    set the width in words of the continuation lines
                              of the output data column; ignored if smaller than
                              the width of the first line
id:   --listing-lhs-width2    set lebar dari kata dari baris kelanjutan
                              dari kolom keluaran data; abaikan jika lebih kecil dari
                              lebar dari baris pertama

en:   --listing-rhs-width     set the max width in characters of the lines from
                              the source file
id:   --listing-rhs-width     set lebar maksimal dalam karakter dari baris dari
                              berkas sumber

en:   --listing-cont-lines    set the maximum number of continuation lines used
                              for the output data column of the listing
id:   --listing-cont-lines    set jumlah maksimal dari baris kelanjutan yang digunakan
                              untuk kolom keluaran data dari listing

en:   @FILE                   read options from FILE
id:   @BERKAS                 baca pilihan dari BERKAS

en: Report bugs to %s
id: Laporkan bugs ke %s

en: unrecognized option -%c%s
id: pilihan tidak dikenal -%c%s

note: This output is intended to follow the GNU standards document.
en: GNU assembler %s
id: GNU perakit %s

en: Copyright 2011 Free Software Foundation, Inc.
id: Hak cipta 2011 Free Software Foundation, Inc.

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or later.
    This program has absolutely no warranty.
id: Aplikasi ini adalah perangkat lunak bebas; anda boleh mendistribusikannya dibawah ketentuan dari
    Lisensi Umum Publik GNU versi 3 atau lebih lanjut.
    Aplikasi ini tidak memiliki garansi apapun.

en: This assembler was configured for a target of `%s'.
id: Perakit ini dikonfigurasikan untuk sebuah target dari `%s'.

en: multiple emulation names specified
id: multiple nama emulasi dispesifikasikan

en: emulations not handled in this configuration
id: emulasi tidak ditangani dalam konfigurasi ini

en: canonical = %s
id: kanonikal = %s

en: cpu-type = %s
id: tipe-cpu = %s

en: bfd-target = %s
id: target-bfd = %s

en: bad defsym; format is --defsym name=value
id: bad defsym; format adalah --defsym nama=nilai

en: no file name following -t option
id: tidak ada nama berkas mengikuti pilihan -t

en: failed to read instruction table %s
id: gagal untuk membaca tabel instruksi %s

en: Invalid --size-check= option: `%s'
id: Pilihan --size-check= tidak valid: `%s'

en: invalid listing option `%c'
id: pilihan listing `%c' tidak valid

en: --hash-size needs a numeric argument
id: --hash-size membutuhkan sebuah argumen numerik

en: %s: total time in assembly: %ld.%06ld
id: %s: total waktu dalam perakitan: %ld.%06ld

en: %s: data size %ld
id: %s: ukuran data %ld

en: %d warnings, treating warnings as errors
id: %d peringatan, memperlakukan peringatan sebagai errors

en: Case value %ld unexpected at line %d of file "%s"
id: Masalah nilai %ld tidak diduga di baris %d dari berkas "%s"

note: * We have a GROSS internal error. * This should never happen.
en: failed sanity check
id: gagal pemeriksaan keadaan

en: too many fixups
id: terlalu banyak perbaikan

en: illegal operand
id: operan tidak legal

en: missing operand
id: operan hilang

en: a reloc on this operand implies an overflow
id: sebuah relokasi di operan ini mengindikasikan sebuah overflow

en: operand mask overflow
id: operan mask overflow

note: We can't actually support subtracting a symbol.
en: expression too complex
id: ekspresi terlalu kompleks

en: unresolved expression that must be resolved
id: ekspresi tidak terselesaikan harus diselesaikan

en: internal error: can't install fix for reloc type %d (`%s')
id: internal error: tidak dapat memasang fix untuk tipe relokasi %d (`%s')

en: relocation is not supported
id: relokasi tidak didukung

en: invalid identifier for ".ifdef"
id: identifier tidak valid untuk ".ifdef"

en: non-constant expression in ".if" statement
id: bukan-konstan ekspresi dalam pernyataan ".if"

en: bad format for ifc or ifnc
id: format buruk untuk ifc atau ifnc

en: ".elseif" without matching ".if"
id: ".elseif" tanpa pencocokan ".if"

en: ".elseif" after ".else"
id: ".elseif" sesudah ".else"

en: here is the previous ".else"
id: disini adalah sebelum ".else"

en: here is the previous ".if"
id: disini adalah sebelum ".if"

en: non-constant expression in ".elseif" statement
id: bukan-konstan ekspresi dalam pernyataan ".elseif"

en: ".endif" without ".if"
id: ".endif" tanpa ".if"

en: ".else" without matching ".if"
id: ".else" tanpa pencocokan ".if"

en: duplicate ".else"
id: duplikasi ".else"

en: end of macro inside conditional
id: end dari makro dalam kondisional

en: end of file inside conditional
id: end dari berkas didalam kondisional

en: here is the start of the unterminated conditional
id: disini adalah awal dari kondisional tidak terselesaikan

en: here is the "else" of the unterminated conditional
id: disini adalah "else" dari kondisional tidak terselesaikan

en: cannot create floating-point number
id: tidak dapat membuat nomor floating-point

en: NaNs are not supported by this target
id: NaNs tidak didukung di target ini

en: Infinities are not supported by this target
id: Tidak terhingga tidak didukung di target ini

en: Unrecognized or unsupported floating point constant
id: Tidak dikenal atau tidak didukung konstanta floating point

en: Attempt to put a common symbol into set %s
id: Mencoba untuk meletakan sebuah simbol umum kedalam set %s

en: Attempt to put an undefined symbol into set %s
id: Mencoba untuk meletakan sebuah simbol tidak terdefinisi dalam set %s

en: Symbol `%s' can not be both weak and common
id: Simbol `%s' tidak dapat keduanya lemah dan umum

en: Inserting "%s" into structure table failed: %s
id: Memasukan "%s" kedalam tabel struktur gagal: %s

en: error setting flags for "%s": %s
id: error menset tanda untuk "%s": %s

note: Zero is used as an end marker in the file.
en: Line numbers must be positive integers
id: Nomor baris harus berupa integer positif

en: .ln pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
id: .ln pseudo-op didalam .def/.endef; diabaikan.

en: .loc outside of .text
id: .loc diluar dari .text

en: .loc pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
id: .loc pseudo-op didalam .def/.endef: diabaikan.

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef: ignored.
id: .def pseudo-op digunakan didalam dari .def/.endef: diabaikan.

en: .endef pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
id: .endef pseudo-op digunakan diluar dari .def/.endef: diabaikan.

en: `%s' symbol without preceding function
id: `%s' simbol tanpa fungsi yang mengawali

en: unexpected storage class %d
id: kelas penyimpanan tidak diduga %d

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
id: .dim pseudo-op digunakan diluar dari .def/.endef: diabaikan.

en: badly formed .dim directive ignored
id: badly formed .dim direktive diabaikan

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
id: .size pseudo-op digunakan diluar deari .def/.endef diabaikan.

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
id: .scl psudo-op digunakan diluar dari .def/.endef diabaikan.

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
id: .tag pseudo-op digunakan diluar dari .def/.endef diabaikan.

en: tag not found for .tag %s
id: tag tidak ditemukan untuk .tag %s

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
id: .type pseudo-op digunakan diluar dari .def/.endef diabaikan.

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
id: .val pseudo-op digunakan diluar dari .def/.endef diabaikan.

en: badly formed .weak directive ignored
id: badly formed .wek direktive diabaikan

en: mismatched .eb
id: tidak cocok .eb

en: C_EFCN symbol for %s out of scope
id: C_EFCN simbol untuk %s diluar dari jangkauan

en: Warning: internal error: forgetting to set endndx of %s
id: Peringatan: internal error: melupakan set endndx dari %s

note: STYP_INFO STYP_LIB STYP_OVER
en: unsupported section attribute '%c'
id: daerah atribut tidak didukung '%c'

en: unknown section attribute '%c'
id: daerah atribut tidak dikenal '%c'

en: Ignoring changed section attributes for %s
id: Mengabaikan perubahan daerah atribut untuk %s

en: 0x%lx: "%s" type = %ld, class = %d, segment = %d
id: 0x%lx: "%s" tipe = %ld, kelas = %d, segmen = %d

en: Can't set GP value
id: Tidak dapat menset nilai GP

en: Can't set register masks
id: Tidak dapat menset mask register

en: bad .common segment %s
id: segmen .%s .common buruk

en: Missing symbol name in directive
id: Nama simbol hilang dalam direktif

en: setting incorrect section type for %s
id: konfigurasi tipe daerah tidak benar untuk %s

en: ignoring incorrect section type for %s
id: mengabaikan tipe daerah tidak benar untuk %s

en: setting incorrect section attributes for %s
id: konfigurasi atribut daerah tidak benar untuk %s

en: ignoring changed section type for %s
id: mengabaikan perubahan tipe daerah untuk %s

en: ignoring changed section attributes for %s
id: mengabaikan perubahan atribut daerah untuk %s

en: ignoring changed section entity size for %s
id: mengabaikan perubahan besar daerah entity untuk %s

en: unrecognized .section attribute: want a,e,w,x,M,S,G,T
id: tidak dikenal atribut .section: ingin a,e,w,x,M,S,G,T

en: unrecognized section type
id: tipe daerah tidak dikenal

en: unrecognized section attribute
id: atribut daerah tidak dikenal

en: missing name
id: nama hilang

en: invalid merge entity size
id: ukuran gabungan entity tidak valid

en: entity size for SHF_MERGE not specified
id: ukuran entity untuk SHF_MERGE tidak dispesifikasikan

en: group name for SHF_GROUP not specified
id: nama grup untuk SHF_GROUP tidak dispesifikasikan

en: character following name is not '#'
id: karakter mengikuti nama bukan '#'

en: .previous without corresponding .section; ignored
id: .previous tanpa .section yang berhubungan; diabaikan

en: .popsection without corresponding .pushsection; ignored
id: .popsection tanpat .pushsection yang berhubungan; diabaikan

en: expected comma after name in .symver
id: diduga koma setelah nama dalam .symver

en: missing version name in `%s' for symbol `%s'
id: hilang nama versi dalam `%s' untuk simbol `%s'

en: multiple versions [`%s'|`%s'] for symbol `%s'
id: multiple versi [`%s'|`%s'] untuk simbol `%s'

en: expected `%s' to have already been set for .vtable_inherit
id: diduga `%s' telah diset untuk .vtable_inherit

en: expected comma after name in .vtable_inherit
id: diduga koma setelah nama dalam .vtable_inherit

en: expected comma after name in .vtable_entry
id: diduga koma setelah nama dalam .vtable_entry

en: expected quoted string
id: diduga quoted string

en: expected comma after name `%s' in .size directive
id: diduga koma setelah nama `%s' dalam .size direktif

en: missing expression in .size directive
id: hilang ekspresi dalam .size direktif

en: symbol '%s' is already defined
id: simbol '%s' telah terdefinisi

en: symbol type "%s" is supported only by GNU targets
id: tipe simbol "%s" hanya didukung dengan target GNU

en: unrecognized symbol type "%s"
id: tipe simbol "%s" tidak dikenal

en: .size expression for %s does not evaluate to a constant
id: .size ekspresi untuk %s tidak dievaluasikan ke sebuah konstanta

en: invalid attempt to declare external version name as default in symbol `%s'
id: tidak valid attemt untuk mendeklarasikan versi nama eksternal sebagai default dalam simbol `%s'

en: symbol `%s' can not be both weak and common
id: simbol `%s' tidak dapat keduanya lemah dan umum

en: assuming all members of group `%s' are COMDAT
id: mengasumsikan seluruh anggota dari grup `%s' adalah COMDAT

en: can't create group: %s
id: tidak dapat membuat grup: %s

en: failed to set up debugging information: %s
id: gagal men set up informasi debug: %s

en: can't start writing .mdebug section: %s
id: tidak dapat memulai menulis daerah .mdebug: %s

en: could not write .mdebug section: %s
id: tidak dapat menulis daerah .mdebug: %s

en: missing segment name
id: hilang nama segment

en: missing comma after segment name
id: hilang koma setelah nama segment

en: missing section name
id: hilang nama bagian

en: missing section type name
id: hilang tipe nama bagian

en: unknown or invalid section type '%s'
id: tidak dikenal atau tidak valid tipe bagian '%s'

en: unknown or invalid section attribute '%s'
id: daerah atribut tidak dikenal atau tidak valid '%s'

en: unexpected sizeof_stub expression
id: tidak diduga ekspresi sizeof_stub

en: missing sizeof_stub expression
id: hilang ekspresi sizeof_stub

en: Only one .compiler pseudo-op per file!
id: Hanya satu .compiler pseudo-op setiap berkas!

en: Expected quoted string
id: diduga quoted string

en: .compiler directive missing language and version
id: .compiler direktif hilang bahasa dan versi

en: .compiler directive missing version
id: .compiler direktif hilang versi

en: FATAL: Attaching compiler header %s
id: FATAL: Attaching kompiler header %s

en: Only one .version pseudo-op per file!
id: hanya satu .version pseudo-op setiap berkas!

en: attaching version header %s: %s
id: memasang header versi %s: %s

en: Only one .copyright pseudo-op per file!
id: Hanya satu .copyright pseudo-op setiap berkas!

en: No !literal!%ld was found
id: Tidak ada !literal!%ld ditemukan

en: No !tlsgd!%ld was found
id: Tidak ada !tlsgd!%ld ditemukan

en: No !tlsldm!%ld was found
id: Tidak ada !tlsldm!%ld ditemukan

en: No ldah !gpdisp!%ld was found
id: Tidak ada ldah !gpdisp!%ld ditemukan

en: too many !literal!%ld for %s
id: terlalu banyak !literal!%ld untuk %s

en: No lda !gpdisp!%ld was found
id: Tidak ada lda !gpdisp!%ld ditemukan

note: Only support one relocation op per insn.
en: More than one relocation op per insn
id: Lebih dari satu relokasi op per insn

en: No relocation operand
id: Tidak ada operand relokasi

en: Unknown relocation operand: !%s
id: operan relokasi tidak diketahui: !%s

en: no sequence number after !%s
id: tidak ada nomor pengurutan setelah !%s

en: !%s does not use a sequence number
id: !%s tidak menggunakan sebuah nomor pengurutan

en: Bad sequence number: !%s!%s
id: Nomor pengurutan buruk: !%s!%s

en: inappropriate arguments for opcode `%s'
id: argumen tidak sesuai untuk opcode `%s'

en: opcode `%s' not supported for target %s
id: opcode `%s' tidak didukung untuk target %s

en: unknown opcode `%s'
id: opcode `%s' tidak dikenal

en: overflow in literal (.lita) table
id: overflow dalam literal (.lita) tabel

en: macro requires $at register while noat in effect
id: makro membutuhkan $at register ketika tida berada dalam efek

en: macro requires $at while $at in use
id: makro membutuhkan $at ketika $at sedang digunakan

en: bignum invalid; zero assumed
id: bignum tidak valid zero diasumsikan

en: floating point number invalid; zero assumed
id: nomor floating point tidak valid; nol diasumsikan

en: can't handle expression
id: tidak dapat menangani ekspresi

en: overflow in literal (.lit8) table
id: overflow dalam tabel literal (.lit8)

en: too many ldah insns for !gpdisp!%ld
id: terlalu banyak ldah insns untuk !gpdisp!%ld

en: both insns for !gpdisp!%ld must be in the same section
id: kedua insns untuk !gpdisp!%ld harus berada dalam daerah yang sama

en: too many lda insns for !gpdisp!%ld
id: terlalu banyak lda insns untuk !gpdisp!%ld

en: too many lituse insns for !lituse_tlsgd!%ld
id: terlalu banyak lituse insns untuk !lituse_tlsgd!%ld

en: too many lituse insns for !lituse_tlsldm!%ld
id: terlalu banyak lituse insns untuk !lituse_tlsldm!%ld

en: duplicate !tlsgd!%ld
id: duplikasi !tlsgd!%ld

en: sequence number in use for !tlsldm!%ld
id: nomor pengurutan sedang digunakan untuk !tlsldm!%ld

en: duplicate !tlsldm!%ld
id: duplikasi !tlsldm!%ld

en: sequence number in use for !tlsgd!%ld
id: nomor pengurutan sedang digunakan untuk !tlsgd!%ld

en: operand
id: operan

en: invalid relocation for instruction
id: relokasi untuk instruksi tidak valid

en: invalid relocation for field
id: relokasi untuk daerah tidak valid

en: can not resolve expression
id: tidak dapat menyelesaikan ekspresi

en: .COMMon length (%ld.) <0! Ignored.
id: .COMMon length (%ld.) <! Diabaikan.

en: Ignoring attempt to re-define symbol
id: Mengabaikan percobaan untuk meredefini simbol

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
id: Panjang dari .comm "%s" telah %ld. Tidak dapat mengubah ke %ld.

en: .ent directive has no name
id: .ent direktif tidak memiliki nama

en: nested .ent directives
id: bertelur .ent direktif

en: .end directive has no name
id: .end direktif tidak memiliki nama

en: .end directive without matching .ent
id: .end direktif tanpa pencocokan .ent

en: .end directive names different symbol than .ent
id: nama .end direktif memiliki simbol berbeda dari .ent

en: .fmask outside of .ent
id: .fmask diluar dari .ent

en: .mask outside of .ent
id: .mask diluar dari .ent

en: bad .fmask directive
id: direktif .fmask buruk

en: bad .mask directive
id: direktif .mask buruk

en: .frame outside of .ent
id: .frame diluar dari .ent

en: bad .frame directive
id: .frame direktif buruk

en: .prologue directive without a preceding .ent directive
id: .prologue direktif tanpa diawali .ent direktif

en: Invalid argument %d to .prologue.
id: Argumen %d tidak valid ke .prologue.

en: ECOFF debugging is disabled.
id: ECOFF debug disabled

en: .ent directive without matching .end
id: .ent direktif tanpa pencocokan .end

en: .usepv directive has no name
id: .usepv direktif tidak memiliki nama

en: .usepv directive has no type
id: .usepv direktif tidak memiliki tipe

en: unknown argument for .usepv
id: argumen tidak dikenal untuk .usepv

en: unknown section attribute %s
id: daerah atribut tidak dikenal %s

en: previous .ent not closed by a .end
id: masukan CFI sebelumnya .ent tidak ditutup oleh sebuah .end

en: .ent directive has no symbol
id: .ent direktif tidak memiliki simbol

en: .handler directive has no name
id: .handler direktif tidak memiliki nama

en: Bad .frame directive 1./2. param
id: .frame direktif buruk 1./2. param

en: Bad .frame directive 3./4. param
id: .fram direktif buruk 3./4. param

en: .pdesc directive not in link (.link) section
id: .pdesc direktif tidak dalam daerah link (.link)

en: .pdesc directive has no entry symbol
id: .pdesc direktif tidak memiliki simbol masukan

en: .pdesc has a bad entry symbol
id: .pdesc tidak memiliki simbol masukan

en: .pdesc doesn't match with last .ent
id: .pdesc tidak cocok dengan .ent terakhir

en: No comma after .pdesc <entryname>
id: tidak ada koma setelah .pdesc <entryname>

en: unknown procedure kind
id: prosedure kind tidak diketahui

en: .name directive not in link (.link) section
id: .name direktif tidak dalam daerah link (.link)

en: .name directive has no symbol
id: .name direktif tidak memiliki simbol

en: No symbol after .linkage
id: Tidak ada simbol setelah .linkage

en: No symbol after .code_address
id: Tidak ada simbol setelah .code_address

en: Bad .mask directive
id: .mask direktif buruk

en: Bad .fmask directive
id: .fmask direktif buruk

en: Expected comma after name "%s"
id: Diduga koma setelah nama "%s"

en: unhandled: .proc %s,%d
id: tidak tertangani: .proc %s,%d

en: Tried to .set unrecognized mode `%s'
id: Mencoba untuk .set mode tidak dikenal `%s'

en: Bad base register, using $%d.
id: Dasar register buruk, menggunakan $%d.

en: Alignment too large: %d. assumed
id: Aligment terlalu besar: %d. diasumsikan

en: Alignment negative: 0 assumed
id: Alignment negatif: 0 diasumsikan

en: Unknown CPU identifier `%s'
id: CPU identifier tidak dikenal `%s'

en: Chose GP value of %lx
id: Memilih nilai GP dari %lx

en: bad .section directive: want a,s,w,x,M,S,G,T in string
id: direktif .section buruk: ingin a,s,w,x,M,S,G,T dalam string

en: internal error: can't hash opcode `%s': %s
id: internal error: tidak dapat hash opcode `%s': %s

en: internal error: can't hash macro `%s': %s
id: internal error: tidak dapat hash makro `%s': %s

en: Alpha options:
    -32addr			treat addresses as 32-bit values
    -F			lack floating point instructions support
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			specify variant of Alpha architecture
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			these variants include PALcode opcodes
id: Alpha pilihan:
    -32addr			perlakukan alamat sebagai nilai 32-bit
    -F			tidak ada dukungan instruksi floating point
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			spesifikasikan variasi dari arsitektur Alpha
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			varian ini termasuk PALcode opcodes

en: VMS options:
    -+			encode (don't truncate) names longer than 64 characters
    -H			show new symbol after hash truncation
    -replace/-noreplace	enable or disable the optimization of procedure calls
id: VMS pilihan:
    -+			enkode (jangan potong) nama lebih panjang dari 64 karakter
    -H			perlihatkan simbol baru setelah pemotongan hash
    -replace/-noreplace	aktifkan atau non-aktifkan prosedur pemanggilan optimasi

en: unhandled relocation type %s
id: tipe relokasi %s tidak tertangani

en: non-absolute expression in constant field
id: bukan-absolute ekspresi dalam daerah konstan

en: type %d reloc done?
id: tipe %d relokasi selesai?

en: Used $at without ".set noat"
id: Menggunakan $at tanpa ".set noat"

en: !samegp reloc against symbol without .prologue: %s
id: !samegp relokasi terhadap simbol tanpa .prologue: %s

en: cannot represent `%s' relocation in object file
id: tidak dapat merepresentasikan relokasi `%s' dalam berkas objek

en: internal error? cannot generate `%s' relocation
id: internal error? tidak dapat menghasilkan relokasi `%s'

en: frame reg expected, using $%d.
id: frame reg diperkirakan, menggunakan $%d.

en: could not set architecture and machine
id: tidak dapat menset arsitektur dan mesin

en: virtual memory exhausted
id: kehabisan virtual memori

en: expected comma after operand name
id: diduga koma setelah nama operan

en: negative operand number %d
id: negatif nomor operan %d

en: expected comma after register-number
id: diduga koma setelah nomor-register

en: invalid mode
id: mode tidak valid

en: expected comma after register-mode
id: diduga koma setelah mode-register

en: shortcut designator invalid
id: shortcut designator tidak valid

en: core register value (%d) too large
id: nilai register core (%d) terlalu besar

en: condition code value (%d) too large
id: nilai kode kondisi (%d) terlalu besar

en: attempt to override symbol: %s
id: mencoba memaksa simbol: %s

en: invalid opertype
id: opertype tidak valid

en: expected comma after opcode
id: diduga koma seteal opcode

en: negative subopcode %d
id: subopcode %d negatif

en: subcode value found when opcode not equal 0x03
id: nilai subcode ditemukan ketika opcode tidak sama 0x03

en: invalid subopcode %d
id: subopcode %d tidak valid

en: expected comma after subopcode
id: diduga koma setelah subopcode

en: invalid suffix class
id: kelas akhiran tidak valid

en: expected comma after suffix class
id: diduga koma setelah kelas akhira

en: invalid syntax class
id: kelas syntax tidak valid

en: opcode 0x3 and SYNTAX_3OP invalid
id: opcode 0x3 dan SYNTAX_3OP tidak valid

en: unknown suffix class
id: kelas suffix tidak dikenal

en: expected comma after symbol name
id: diduga koma setelah nama simbol

en: negative symbol length
id: panjang simbol negatif

en: ignoring attempt to re-define symbol
id: mengabaikan percobaan untuk meredefinisi simbol

en: length of symbol "%s" already %ld, ignoring %d
id: panjang dari simbol "%s" telah %ld, mengabaikan %d

en: assuming symbol alignment of zero
id: mengasumsikan simbol alignmen dari nol

en: ".option" directive must appear before any instructions
id: ".option" direktif harus muncul sebelum instruksi apapun

en: ".option" directive conflicts with initial definition
id: ".option" direktif konflik dengan inisial definisi

en: ".option" directive overrides command-line (default) value
id: ".option" direktif memaksa nilai baris-perintah (baku)

en: invalid identifier for ".option"
id: identifier tidak valid untuk ".option"

en: relaxation not supported
id: relaxation tidak didukung

en: expression too complex code symbol
id: ekspresi terlalu kompleks untuk kode simbol

en: missing ')' in %%-op
id: hilang ')' dalam %%-op

en: internal error: can't export reloc type %d (`%s')
id: internal error: tidak dapat menekspor relokasi tipe %d (`%s')

en: unknown syntax format character `%c'
id: sintaks format karakter `%c' tidak dikenal

en: too many suffixes
id: terlalu banyak akhiran

en: symbol as destination register
id: simbol sebagai register tujuan

note: xgettext:c-format.
en: junk at end of line: `%s'
id: sampah diakhir dari baris: `%s'

en: 8 byte instruction in delay slot
id: 8 byte instruksi dalam delau slot

note: except for jl  addr
en: 8 byte jump instruction with delay slot
id: 8 byte jump instruksi dengan delay slot

en: conditional branch follows set of flags
id: kondisional branch mengikuti set dari flags

en: bad instruction `%s'
id: instruksi `%s' buruk

en: ARM register expected
id: ARM register diduga

en: bad or missing co-processor number
id: buruk atau hilang nomor co-prosesor

en: co-processor register expected
id: co-prosesor register diduga

en: FPA register expected
id: FPA register diduga

en: VFP single precision register expected
id: VFP single presisi register diduga

en: VFP/Neon double precision register expected
id: VFP/Neon double presisi register diduga

en: Neon quad precision register expected
id: Neon quad presisi register diduga

en: VFP single or double precision register expected
id: VFP single atau double presisi register diduga

en: Neon double or quad precision register expected
id: Neon double atau quad presisis register diduga

en: VFP single, double or Neon quad precision register expected
id: VFP single, double atau Neon quad presisi register diduga

en: VFP system register expected
id: VFP sistem register diduga

en: Maverick MVF register expected
id: Maverick MVF register diduga

en: Maverick MVD register expected
id: Maverick MVD register diduga

en: Maverick MVFX register expected
id: Maverick MVFX register diduga

en: Maverick MVDX register expected
id: Maveric MVDX register diduga

en: Maverick MVAX register expected
id: Maverick MVAX register diduga

en: Maverick DSPSC register expected
id: Maverick DSPSC register diduga

en: iWMMXt data register expected
id: iWMMXt data register diduga

en: iWMMXt control register expected
id: iWMMXt kontrol register diduga

en: iWMMXt scalar register expected
id: iWMMXt scalar register diduga

en: XScale accumulator register expected
id: XScale akumulator register diduga

note: For score5u : div/mul will pop warning message, mmu/alw/asw will pop error message.
en: bad arguments to instruction
id: argumen buruk terhadap instruksi

en: r13 not allowed here
id: r13 tidak diperbolehkan disini

en: r15 not allowed here
id: r15 tidak diperbolehkan disini

en: instruction cannot be conditional
id: instruksi tidak dapat berupa kondisional

en: registers may not be the same
id: register mungkin tidak sama

en: lo register required
id: lo register dibutuhkan

en: instruction not supported in Thumb16 mode
id: instruksi tidak didukung dalam mode Thumb16

en: instruction does not accept this addressing mode
id: instruksi tidak menerima mode pengalamatan ini

en: branch must be last instruction in IT block
id: pencabangan harus akhir instruksi dalam IT blok

en: instruction not allowed in IT block
id: instruksi tidak diperbolehkan dalam blok IT

en: selected FPU does not support instruction
id: FPU yang dipilih tidak mendukung instruksi

en: thumb conditional instruction should be in IT block
id: thumb instruksi kondisional seharusnya tidak dalam blok IT

en: incorrect condition in IT block
id: kondisi dalam IT blok tidak benar

en: IT falling in the range of a previous IT block
id: IT jatuh dalam jangkauan dari blok IT sebelumnya

en: missing .fnstart before unwinding directive
id: hilang .fnstart sebelum direktif unwinding

en: cannot use register index with PC-relative addressing
id: tidak dapat menggunakan indeks register dengan pengalamatan PC-relative

en: cannot use writeback with PC-relative addressing
id: tidak dapat menggunakan writeback dengan pengalamatan PC-relative

en: branch out of range
id: percabangan diluar dari jangkauan

en: immediate expression requires a # prefix
id: ekspresi langsung membutuhkan sebuah awalah #

en: missing expression
id: hilang ekspresi

en: bad expression
id: ekpresi buruk

en: bad segment
id: segmen buruk

en: invalid constant
id: konstanta tidak valid

en: expected #constant
id: diduga #constant

en: unexpected character `%c' in type specifier
id: karakter `%c' tidak diduga dalam tipe spesifikasi

en: bad size %d in type specifier
id: ukuran %d buruk dalam tipe spesifikasi

en: only one type should be specified for operand
id: hanya satu tipe yang harus dispesifikasikan untuk operan

en: vector type expected
id: tipe vector diduga

en: can't redefine type for operand
id: tidak dapat mendefinisikan tipe untuk operan

en: only D registers may be indexed
id: hanya D register yang boleh diindeks

en: can't change index for operand
id: tidak dapat mengubah indeks untuk operan

en: constant expression required
id: pernyataan konstanta dibutuhkan

en: register operand expected, but got scalar
id: diduga register operan, tetapi diperoleh skalar

en: scalar must have an index
id: skalar harus memiliki sebuah indeks

en: scalar index out of range
id: skalar indeks diluar dari jangkauan

en: bad range in register list
id: jangkauan buruk dalam daftar register

en: Warning: duplicated register (r%d) in register list
id: Peringatan: duplikasi register (r%d) dalam daftar register

en: Warning: register range not in ascending order
id: Peringatan: jangkauan register tidak dalam urutan meningkat

en: missing `}'
id: hilang `}'

en: invalid register mask
id: register mask tidak valid

en: expecting {
id: diduga {

en: register out of range in list
id: register diluar dari jangkauan dalam daftar

en: invalid register list
id: daftar register tidak valid

en: register list not in ascending order
id: daftar register tidak dalam urutan meningkat

en: register range not in ascending order
id: jangkauan register tida dalam urutan meningkat

en: non-contiguous register range
id: jangkauan register tidak-kontinu

en: register stride must be 1 or 2
id: register stride harus 1 atau 2

en: mismatched element/structure types in list
id: tidak cocok tipe elemen/struktur dalam daftar

en: don't use Rn-Rm syntax with non-unit stride
id: jangan menggunakan Rn-Rm sintaks dengan bukan-satuan stride

en: error parsing element/structure list
id: error parsing daftar elemen/struktur

en: expected }
id: diduga }

en: ignoring attempt to redefine built-in register '%s'
id: mengabaikan percobaan untuk mendefinisikan built-in register '%s'

en: ignoring redefinition of register alias '%s'
id: mengabaikan redefinisi dari register alias '%s'

en: attempt to redefine typed alias
id: mencoba untuk mendefinisikan tipe alias

en: unknown register '%s' -- .req ignored
id: register '%s' tidak dikenal -- .req diabaikan

en: bad type for register
id: tipe buruk untuk register

en: expression must be constant
id: pernyataan harus berupa konstanta

en: can't redefine the type of a register alias
id: tidak dapat meredefinisi tipe dari sebuah alias register

en: you must specify a single type only
id: anda harus menspesifikasikan sebuah tipe tunggal saja

en: can't redefine the index of a scalar alias
id: tidak dapat meredefinisikan indeks dari skalar alias

en: scalar index must be constant
id: skalar indeks harus berupa konstanta

en: expecting ]
id: diduga ]

en: invalid syntax for .req directive
id: syntaks tidak valid untuk direktif .req

en: invalid syntax for .dn directive
id: sintaks tidak valid untuk .dn direktif

en: invalid syntax for .qn directive
id: sintaks tidak valid untuk .qn direktif

en: invalid syntax for .unreq directive
id: sintaks tidak valid untuk .unreq direktif

en: unknown register alias '%s'
id: register alias '%s' tidak dikenal

en: ignoring attempt to use .unreq on fixed register name: '%s'
id: mengabaikan percobaan untuk menggunakan .unreg dalam nama register tetap: '%s'

en: Failed to find real start of function: %s
id: Gagal untuk mencari awal dari fungsi nyata: %s

en: selected processor does not support THUMB opcodes
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung THUMB opcodes

en: selected processor does not support ARM opcodes
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung ARM opcodes

en: invalid instruction size selected (%d)
id: ukuran instruksi yang dipilih (%d) tidak valid

en: invalid operand to .code directive (%d) (expecting 16 or 32)
id: operan tidak valid untuk .code direktif (%d) diduga 16 atau 32)

en: expected comma after name "%s"
id: diduga koma sesudah nama "%s"

en: symbol `%s' already defined
id: simbol `%s' telah didefinisikan

en: unrecognized syntax mode "%s"
id: sintaks mode "%s" tidak dikenal

en: alignment too large: %d assumed
id: alignment terlalu besar: %d diduga

en: alignment negative. 0 assumed.
id: alignment negative. 0 diduga.

en: unrecognized relocation suffix
id: akhiran relokasi tidak dikenal

en: (plt) is only valid on branch targets
id: (plt) hanya valid dalam target percabangan

en: %s relocations do not fit in %d bytes
id: %s relokasi tidak cocok dalam %d bytes

en: .inst.n operand too big. Use .inst.w instead
id: .inst.n operan terlalu besar. Lebih baik gunakan .inst.w

en: cannot determine Thumb instruction size. Use .inst.n/.inst.w instead
id: tidak dapat menentukan besar instruksi Thumb. Lebih baik gunakan .inst.n/.inst.w

en: width suffixes are invalid in ARM mode
id: akhiran panjang tidak valid dalam mode ARM

en: expected 0 or 1
id: diduga 0 atau 1

en: missing comma
id: hilang koma

en: duplicate .fnstart directive
id: duplikasi .fnstart direktif

en: duplicate .handlerdata directive
id: duplikasi .handlerdata direktif

en: .fnend directive without .fnstart
id: .fnend direktif tanpa .fnstart

en: personality routine specified for cantunwind frame
id: personality rutin dispesifikasikan untuk cantunwind frame

en: duplicate .personalityindex directive
id: duplikasi .personalityindex direktif

en: bad personality routine number
id: personality buruk nomor rutin

en: duplicate .personality directive
id: duplikasi .personality direktif

en: expected register list
id: diduga daftar register

en: expected , <constant>
id: diduga , <konstanta>

en: number of registers must be in the range [1:4]
id: jumlah dari register harus dalam jangkauan [1:4]

en: bad register range
id: jangkauan register buruk

en: register expected
id: register diduga

en: FPA .unwind_save does not take a register list
id: FPGA .unwind_save tidak membutuhkan sebuah daftar register

en: .unwind_save does not support this kind of register
id: .unwinde_save tidak mendukung register seperti ini

en: SP and PC not permitted in .unwind_movsp directive
id: SP dan PC tida diperbolehkan dalam .unwind_movsp direktif

en: unexpected .unwind_movsp directive
id: tidak diduga .unwind_movsp direktif

en: stack increment must be multiple of 4
id: peningkatan stack harus kelipatan dari 4

en: expected <reg>, <reg>
id: diduga <reg>, <reg>

en: register must be either sp or set by a previousunwind_movsp directive
id: register harus berupa sp atau set dengan sebuah previousunwind_movsp direktif

en: expected <offset>, <opcode>
id: diduga <offset>, <opcode>

en: unwind opcode too long
id: unwind opcode terlalu panjang

en: invalid unwind opcode
id: unwind opcode tidak valid

en: immediate value out of range
id: nilai langsung diluar dari jangkauan

en: invalid FPA immediate expression
id: FPA tidak valid pernyataan langsung

en: shift expression expected
id: diduga pernyataan shift

en: 'LSL' or 'ASR' required
id: 'LSL' atau 'ASR' dibutuhkan

en: 'LSL' required
id: 'LSL' dibutuhkan

en: 'ASR' required
id: 'ASR' dibutuhkan

en: constant expression expected
id: pernyataan konstanta diduga

en: invalid rotation
id: rotasi tidak valid

en: unknown group relocation
id: relokasi grup tidak dikenal

en: alignment must be constant
id: alignmen harus berupa konstanta

en: this group relocation is not allowed on this instruction
id: relokasi grup ini tidak diperbolehkan dalam instruksi ini

en: ']' expected
id: ']' diduga

en: '}' expected at end of 'option' field
id: '}' diduga di akhir dari daerah 'option'

en: cannot combine index with option
id: tidak dapat menkombinasikan indeks dengan pilihan

en: cannot combine pre- and post-indexing
id: tidak dapat menkombinasikan pre- dan post-indexing

en: unexpected bit specified after APSR
id: tidak terduga bit dispesifikasikan setelah APSR

en: selected processor does not support DSP extension
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung ekstensi DSP

en: bad bitmask specified after APSR
id: bitmask buruk dispesifikan setelah APSR

en: selected processor does not support requested special purpose register
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung register spesial yang diminta

en: flag for {c}psr instruction expected
id: flag untuk {c}psr instruksi diduga

en: unrecognized CPS flag
id: tanda CPS tidak dikenal

en: missing CPS flags
id: hilang tanda CPS

en: valid endian specifiers are be or le
id: valid endian spesikasi adalah be atau le

en: missing rotation field after comma
id: hilang daerah rotasi setelah koma

en: rotation can only be 0, 8, 16, or 24
id: rotasi hanya dapat berupa 0, 8, 16, atau 24

en: condition required
id: kondisi dibutuhkan

en: '[' expected
id: '[' diduga

en: ',' expected
id: ',' diduga

en: invalid shift
id: shift tidak valid

en: can't use Neon quad register here
id: tidak dapat menggunakan Neon quad register disini

en: expected <Rm> or <Dm> or <Qm> operand
id: diduga <Rm> atau <Dm> atau <Qm> operand

en: expected comma
id: diduga koma

note: ISB can only take SY as an option.
en: invalid barrier type
id: tipe barrier tidak valid

en: immediate value is out of range
id: nilai langsung adalah diluar dari jangkauan

en: iWMMXt data or control register expected
id: iWMMXt data atau kontrol register diduga

en: Banked registers are not available with this architecture.
id: Banked register tidak tersedia untuk arsitektur ini.

en: unhandled operand code %d
id: kode operan %d tidak tertangani

en: garbage following instruction
id: sampah mengikuti instruksi

note: If REG is R13 (the stack pointer), warn that its use is deprecated.
en: use of r13 is deprecated
id: penggunaan dari r13 sudah ditinggalkan

en: D register out of range for selected VFP version
id: D register diluar dari jangkauan untuk versi VFP yang dipilih

en: instruction does not accept preindexed addressing
id: instruksi tidak menerima pengalamatan yang terindeks terlebih dahulu

note: unindexed - only for coprocessor
en: instruction does not accept unindexed addressing
id: instruksi tidak menerima pengalamatan unindexed

en: destination register same as write-back base
id: register tujuan sama dengan write-back base

en: source register same as write-back base
id: register asal sama dengan write-back base

en: use of PC in this instruction is deprecated
id: penggunaan dari PC dalam instruksi ini kadaluarsa

en: instruction does not accept scaled register index
id: instruksi tidak menerima indek register terskala

en: instruction does not support unindexed addressing
id: instruksi tidak melayani pengalamatan unindexed

en: pc may not be used with write-back
id: pc mungkin tidak dapat digunakan dengan write-back

en: instruction does not support writeback
id: instruksi tidak dapat mendukung writeback

en: invalid pseudo operation
id: operasi pseudo tidak valid

en: literal pool insertion failed
id: literal pool insertion gagal

en: Rn must not overlap other operands
id: Rn harus tidak tumpang tindih dengan operan lain

en: swp{b} use is deprecated for this architecture
id: swp{b} yang digunakan di arsitektur ini sudah kadaluarsa

en: bad barrier type
id: tipe barrier buruk

en: bit-field extends past end of register
id: bit-field extend akhir dari register

en: the only valid suffixes here are '(plt)' and '(tlscall)'
id: hanya akhiran '(plt)' dan '(tlscall)' saja yang valid disini

en: use of r15 in blx in ARM mode is not really useful
id: penggunaan dari r15 dalam blx dalam mode ARM tidak terlalu berguna

en: use of r15 in bx in ARM mode is not really useful
id: penggunaan dari r15 dalam bx dalam mode ARM tidak terlalu berguna

en: use of r15 in bxj is not really useful
id: penggunaan dari r15 dalam bjx tidak terlalu berguna

en: writeback of base register is UNPREDICTABLE
id: writeback dari base register adalah TIDAK-TERDUGA

en: writeback of base register when in register list is UNPREDICTABLE
id: writeback dari base register ketika dalam daftar register adalah TIDAK-TERDUGA

en: if writeback register is in list, it must be the lowest reg in the list
id: jika writeback register berada dalam daftar, ini harus berada dalam reg paling rendah dalam daftar

en: first transfer register must be even
id: register transfer pertama harus genap

en: can only transfer two consecutive registers
id: hanya dapat transfer dua register berurutan

note: If op 1 were present and equal to PC, this function wouldn't have been called in the first place. If op 2 were present and equal to PC, this function wouldn't
en: r14 not allowed here
id: r14 tidak diperbolehkan disini

en: base register written back, and overlaps second transfer register
id: base register written back, dan tumpang tindih register transfer kedua

en: index register overlaps transfer register
id: register indeks tumpang tinding register transfer

en: offset must be zero in ARM encoding
id: ofset harus nol dalam pengkodean ARM

en: even register required
id: register genap dibutuhkan

en: can only load two consecutive registers
id: hanya dapat load dua register sekaligus

en: ldr to register 15 must be 4-byte alligned
id: 'ldr untuk register 15 harus 4-byte aligned

en: this instruction requires a post-indexed address
id: instruksi ini membutuhkan sebuah pengalamatan post-indexed

en: Rd and Rm should be different in mla
id: Rd dan Rm seharusnya berbeda dalam mla

en: :lower16: not allowed this instruction
id: :lower16: tidak diperbolehkan dalam instruksi ini

en: :upper16: not allowed instruction
id: :upper16: instruksi tidak diperbolehkan

en: operand 1 must be FPSCR
id: operan 1 harus berupa FPSCR

en: operand 0 must be FPSCR
id: operan 0  harus berupa FPSCR

en: bad register for mrs
id: register buruk untuk mrs

en: 'APSR', 'CPSR' or 'SPSR' expected
id: APSR', 'CPSR' atau 'SPSR' diduga

en: Rd and Rm should be different in mul
id: Rd dan Rm seharusnya berbeda dalam mul

en: rdhi and rdlo must be different
id: rdhi dan rdlo harus berbeda

en: rdhi, rdlo and rm must all be different
id: rdhi, rdlo dan rm semuanya harus berbeda

en: '[' expected after PLD mnemonic
id: '[' diduga setelah PLD mnemonic

en: post-indexed expression used in preload instruction
id: post-index ekspresi digunakan dalam instruksi preload

en: writeback used in preload instruction
id: writeback digunakan dalam instruksi preload

en: unindexed addressing used in preload instruction
id: pengalamatan unindexed digunakan dalam instruksi preload

en: '[' expected after PLI mnemonic
id: '[' diduga setelah PLI mnemonic

en: SRS base register must be r13
id: SRS base register harus r13

en: can only store two consecutive registers
id: hanya dapat menyimpan dua register berurutan

en: only two consecutive VFP SP registers allowed here
id: hanya dua VFP SP register berurutan yang diperbolehkan disini

en: this addressing mode requires base-register writeback
id: mode pengalamatan ini membutuhkan base-register writeback

note: If srcsize is 16, inst.operands[1].imm must be in the range 0-16. i.e. immbits must be in range 0 - 16.
en: immediate value out of range, expected range [0, 16]
id: nilai langsung diluar dari jangkauan, diduga jangkauan [0,16]

note: If srcsize is 32, inst.operands[1].imm must be in the range 1-32. i.e. immbits must be in range 0 - 31.
en: immediate value out of range, expected range [1, 32]
id: nilai langsung diluar dari jangkauan, diduga jangkauan [1, 32]

en: this instruction does not support indexing
id: instruksi ini tidak mendukung pengindeksan

en: only r15 allowed here
id: hanya r15 yang diperbolehkan disini

en: immediate operand requires iWMMXt2
id: operan langsung membutuhkan iWMMXt2

en: shift by register not allowed in thumb mode
id: shift dengan register tidak diperbolehkan dalam mode thumb

en: shift expression is too large
id: shift ekspresi terlalu besar

en: Instruction does not support =N addresses
id: Instruksi tidak mendukung pengalamatan =N

en: cannot use register index with this instruction
id: tidak dapat menggunakan register indeks dengan instruksi ini

en: Thumb does not support negative register indexing
id: Thumbs tidak mendukung pengindeksan register negatif

en: Thumb does not support register post-indexing
id: Thumb tidak mendukung post-indexing register

en: Thumb does not support register indexing with writeback
id: Thumb tidak mendukung pengindeksan register dengan writeback

en: Thumb supports only LSL in shifted register indexing
id: Thumb hanya mendukung LSL dalam shifted register indexing

en: shift out of range
id: shift diluar dari jangkauan

en: cannot use writeback with this instruction
id: tidak dapat menggunakan writeback dengan instruksi ini

en: cannot use post-indexing with PC-relative addressing
id: tidak dapat menggunakan post-indexing dengan pengalamatan PC-relative

en: cannot use post-indexing with this instruction
id: tidak dapat menggunakan post-indexing dengan instruksi ini

en: only SUBS PC, LR, #const allowed
id: hanya SUBS PC, LR, #const diperbolehkan

en: shift must be constant
id: geser harus berupa sebuah konstanta

en: shift value over 3 not allowed in thumb mode
id: shift nilai lebih 3 tidak diperbolehkan dalam mode thumb

en: only LSL shift allowed in thumb mode
id: hanya LSL shift diperbolehkan dalam mode thumb

en: unshifted register required
id: unshifted register dibutuhkan

en: dest must overlap one source register
id: tujuan harus overlap denga satu register asal

en: dest and source1 must be the same register
id: tujuan dan asal1 harus register yang sama

en: instruction is always unconditional
id: instruksi selalu tidak kondisional

en: selected processor does not support 'A' form of this instruction
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung 'A' form dari instruksi ini

en: Thumb does not support the 2-argument form of this instruction
id: Thumb tidak mendukung 2 argumen form dari instruksi ini

en: SP not allowed in register list
id: SP tidak diperbolehkan dalam daftar register

en: having the base register in the register list when using write back is UNPREDICTABLE
id: memiliki base register dalam daftar register ketika menggunakan write back adalah TIDAK-TERDUGA

en: LR and PC should not both be in register list
id: LR dan PC keduanya tidak boleh dalam daftar register

en: PC not allowed in register list
id: PC tidak diperbolehkan dalam daftar register

en: Thumb load/store multiple does not support {reglist}^
id: Thumb load/store multiple tidak mendukung {reglist}^

en: value stored for r%d is UNKNOWN
id: nilai disimpan untuk r%d adalah UNKNOWN

en: Thumb-2 instruction only valid in unified syntax
id: Instruksi Thumb-2 hanya valid dalam unified syntax

en: this instruction will write back the base register
id: instruksi ini akan menulis kembali base register

en: this instruction will not write back the base register
id: instruksi ini tidak akan menulis kembali base register

en: r14 not allowed as first register when second register is omitted
id: r14 tidak diperbolehkan sebaga register pertama ketika register kedua diabaikan

en: Thumb does not support this addressing mode
id: Thumb tidak mendukung mode pengalamatan ini

en: byte or halfword not valid for base register
id: byte atau halfword tidak valid untuk vase register

en: r15 based store not allowed
id: r15 based store tidak diperbolehkan

en: invalid base register for register offset
id: base register tidak valid untuk register ofset

en: Use of r%u as a source register is deprecated when r%u is the destination register.
id: Penggunaan dari r%u sebagai source register sudah ditinggalkan ketika r%u adalah register tujuan

en: shifts in CMP/MOV instructions are only supported in unified syntax
id: Penggeseran dalam instruksi CMP/MOV hanya didukung dalam unified syntax

en: only lo regs allowed with immediate
id: hanya lo regs diperbolehkan dengan immediate

en: :upper16: not allowed this instruction
id: :upper16: instruksi ini tidak diperbolehkan

en: Thumb encoding does not support an immediate here
id: Thumb enkoding tidak mendukung langsung disini

en: Thumb-2 MUL must not set flags
id: MUL Thumb-2 tidak boleh menset flags

en: Thumb does not support NOP with hints
id: Thumb tidak mendukung NOP dengan hints

en: push/pop do not support {reglist}^
id: push/pop tidak mendukung {reglist}^

en: invalid register list to push/pop instruction
id: daftar register tidak valid untuk instruksi push/pop

en: source1 and dest must be same register
id: asal1 dan tujuan harus register yang sama

en: ror #imm not supported
id: ror #imm tidak didukung

en: SMC is not permitted on this architecture
id: SMC tidak diijinkan dalam arsitektur ini

en: Thumb encoding does not support rotation
id: Thumb enkoding tidak mendukung rotasi

en: SVC is not permitted on this architecture
id: SVC tidak diijinkan dalam arsitektur ini

en: instruction requires register index
id: instruksi membutuhkan register indeks

en: instruction does not allow shifted index
id: instruksi tidak mengijinkan shifted indeks

en: invalid neon suffix for non neon instruction
id: tidak valid akhiran neon untuk instruksi neon tidak valid

en: invalid instruction shape
id: bentuk instruksi tidak valid

en: types specified in both the mnemonic and operands
id: tipe yang dispesifikasikan dalam kedua mnemonic dan operands

en: operand types can't be inferred
id: tipe operand tidak dapat ditentukan

en: type specifier has the wrong number of parts
id: penspesifikasi tipe memiliki nomor salah dari bagian

en: operand size must match register width
id: ukuran operan harus cocok dengan lebar register

en: bad type in Neon instruction
id: tipe buruk dalam instruksi Neon

en: inconsistent types in Neon instruction
id: tipe tidak konsisten dalam instruksi Neon

en: first and second operands shall be the same register
id: pertama dan kedua operan harus register yang sama

en: scalar out of range for multiply instruction
id: skalar diluar dari jangkauan untuk multiple instruksi

en: immediate out of range for insert
id: immediate diluar dari jangkauan untuk insert

en: immediate out of range for shift
id: immediate diluar dari jangkauan untuk shift

en: immediate out of range
id: immediate diluar dari jangkauan

en: immediate out of range for narrowing operation
id: immediate diluar dari jangkauan untuk operasi pengecilan

en: operands 0 and 1 must be the same register
id: operan 0 dan 1 harus register yang sama

en: operand size must be specified for immediate VMOV
id: ukuran operan harus dispesifikasikan untuk VMOV langsung

en: immediate has bits set outside the operand size
id: immediate memiliki bits diset diluar ukuran operan

en: elements must be smaller than reversal region
id: elemen harus lebih kecil dari daerah kebalikan

en: bad type for scalar
id: tipe buruk untuk skalar

en: VFP registers must be adjacent
id: VFP register harus berdekatan

en: bad list length for table lookup
id: panjag daftar buruk untuk pencarian tabel

en: writeback (!) must be used for VLDMDB and VSTMDB
id: writeback (!) harus digunakan untuk VLDMDB dan VSTMDB

en: register list must contain at least 1 and at most 16 registers
id: daftar register harus berisi paling tidak 1 dan hampir 16 register

en: Use of PC here is deprecated
id: Penggunaan dari PC sudah ditinggalkan

en: Use of PC here is UNPREDICTABLE
id: Nilai dari PC disini adalah UNPREDICTABLE

en: bad list type for instruction
id: daftar tipe buruk untuk instruksi

en: unsupported alignment for instruction
id: alignmen tidak didukung untuk instruksi

en: bad list length
id: panjang daftar buruk

en: stride of 2 unavailable when element size is 8
id: stride dari 2 tidak tersedia ketika ukuran elemen adalah 8

en: can't use alignment with this instruction
id: tidak dapat menggunakan alignmen dengan instruksi ini

en: post-index must be a register
id: post-indeks harus berupa sebuah register

en: bad register for post-index
id: register buruk untuk post-indeks

en: conditional infixes are deprecated in unified syntax
id: kondisional infixed deprecated dalam sintaks unified

en: Warning: conditional outside an IT block for Thumb.
id: Peringatan: kondisional diluar sebuah block IT untuk Thumb.

en: s suffix on comparison instruction is deprecated
id: s suffix dalam perbandingan instruksi kadaluarsa

en: selected processor does not support Thumb mode `%s'
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung Thumb mode `%s'

en: Thumb does not support conditional execution
id: Thumb tidak mendukung eksekusi kondisional

en: selected processor does not support Thumb-2 mode `%s'
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung Thumb-2 mode `%s'

en: cannot honor width suffix -- `%s'
id: tidak dapat menghargai lebar akhir -- `%s'

en: selected processor does not support ARM mode `%s'
id: prosesor yang dipilih tidak mendukung ARM mode `%s'

en: width suffixes are invalid in ARM mode -- `%s'
id: lebar akhiran tidak vlaid dalam mode ARM -- `%s'

en: attempt to use an ARM instruction on a Thumb-only processor -- `%s'
id: mencoba menggunakan sebuah instruksi ARM di Thumb-only prosesor -- `%s'

en: section '%s' finished with an open IT block.
id: daerah '%s' selesai dengan sebuah blok IT terbuka.

en: file finished with an open IT block.
id: berkas selesai dengan sebuah blok IT terbuka.

en: alignments greater than %d bytes not supported in .text sections.
id: alignments lebih besar dari %d bytes tidak didukung dalam daerah .text.

en: Group section `%s' has no group signature
id: Daerah grup `%s' tidak memiliki tanda tangan grup

en: handlerdata in cantunwind frame
id: handlerdata dalam frame cantunwind

en: too many unwind opcodes for personality routine 0
id: terlalu banyak unwind opcodes untuk rutinitas 0

en: too many unwind opcodes
id: terlalu banyak unwind opcodes

en: GOT already in the symbol table
id: GOT telah berada dalam tabel simbol

en: undefined symbol %s used as an immediate value
id: simbol %s tidak terdefinisi digunakan sebagai nilai langsung

en: symbol %s is in a different section
id: simbol %s berada dalam daerah berbeda

en: invalid constant (%lx) after fixup
id: konstanta (%lx) tidak valid setelah fixup

en: unable to compute ADRL instructions for PC offset of 0x%lx
id: tidak dapat menghitung instruksi ADRL untuk PC ofset di 0x%lx

en: invalid literal constant: pool needs to be closer
id: literal konstanta tidak valid: pool butuh lebih dekat

en: bad immediate value for offset (%ld)
id: nilai langsung buruk untuk ofset (%ld)

en: bad immediate value for 8-bit offset (%ld)
id: nilai langsung buruk untuk ofset 8-bit (%ld)

en: offset not a multiple of 4
id: ofset bukan kelipatan dari 4

en: offset out of range
id: ofset diluar dari jangkauan

en: invalid smc expression
id: ekspresi smc tidak valid

en: invalid hvc expression
id: ekspresi smc tidak valid

en: invalid swi expression
id: ekspresi swi tidak valid

en: invalid expression in load/store multiple
id: ekspresi dalam load/store multiple tidak valid

en: blx to '%s' an ARM ISA state function changed to bl
id: blx ke '%s' sebuah keadaan fungsi ISA ARM berubah ke bl

en: misaligned branch destination
id: cabang tujuan misaligned

en: conditional branch out of range
id: percabangan kondisional diluar dari jangkauan

en: blx to Thumb func '%s' from Thumb ISA state changed to bl
id: blx ke fungsi Thumb '%s' dari keadaan ISA Thumb berubah ke bl

en: Thumb2 branch out of range
id: Thumb2 percabangan diluar dari jangkauan

en: rel31 relocation overflow
id: rel32 relokasi overflow

en: co-processor offset out of range
id: co-prosesor ofset diluar dari jangkauan

en: invalid offset, target not word aligned (0x%08lX)
id: ofset tidak valid, target tidak word aligned (0x%08lx)

en: invalid offset, value too big (0x%08lX)
id: ofset tidak valid, nilai terlalu besar (0x%08lx)

en: invalid Hi register with immediate
id: register Hi tidak valid dengan langsung

en: invalid immediate for stack address calculation
id: tidak valid immediate untuk perhitungan alamat stack

en: invalid immediate for address calculation (value = 0x%08lX)
id: immediate tidak valid untuk perhitungan alamat (nilai = 0x%08lx)

en: invalid immediate: %ld is out of range
id: langsung tidak valid: %ld diluar dari jangkauan

en: invalid shift value: %ld
id: nilai shift tidak valid: %ld

en: the offset 0x%08lX is not representable
id: ofset 0x%08lx tidak direpresentasikan

en: bad offset 0x%08lX (only 12 bits available for the magnitude)
id: ofset buruk 0x%08lx (hanya 12 bit yang tersedia untuk magnitude)

en: bad offset 0x%08lX (only 8 bits available for the magnitude)
id: ofset buruk 0x%08lx (hanya 8 bit tersedia untuk magnitude)

en: bad offset 0x%08lX (must be word-aligned)
id: ofset buruk 0x%08lx (harus word-aligned)

en: bad offset 0x%08lX (must be an 8-bit number of words)
id: ofset buruk 0x%08lx (harus berupa sebuah nomor 8-bit kata)

en: bad relocation fixup type (%d)
id: relokasi buruk tipe perbaikan (%d)

en: literal referenced across section boundary
id: literal direferensikan melewati batas bagian

en: internal relocation (type: IMMEDIATE) not fixed up
id: relokasi internal (tipe: IMMEDIATE) bukan fixed up

en: ADRL used for a symbol not defined in the same file
id: ADRL digunakan untuk simbol tidak didefinisikan dalam berkas yang sama

en: undefined local label `%s'
id: tabel lokal `%s' tidak terdefinisi

en: internal_relocation (type: OFFSET_IMM) not fixed up
id: internal_relocation (tipe: OFFSET_IMM) bukan perbaikan

en: <unknown>
id: <tidak diketahui>

en: cannot represent %s relocation in this object file format
id: tidak dapat merepresentasikan %s relokasi dalam format berkas objek ini

en: %s: unexpected function type: %d
id: %s: tidak diduga tipe fungsi: %d

en: use of old and new-style options to set CPU type
id: gunakan pilihan gaya lama dan baru untuk menset tipe CPU

en: use of old and new-style options to set FPU type
id: gunakan pilihan gaya lama dan baru untuk menset tipe FPU

en: hard-float conflicts with specified fpu
id: hard-float konflik dengan fpu yang dispesifikasikan

en: generate PIC code
id: hasilkan kode PIC

en: assemble Thumb code
id: rakit kode Thumb

en: support ARM/Thumb interworking
id: dukung antar-kerja ARM/Thumb

en: code uses 32-bit program counter
id: kode menggunakan 32-bit program counter

en: code uses 26-bit program counter
id: kode menggunakan 26-bit program counter

en: floating point args are in fp regs
id: floating point args berada dalam fp register

en: re-entrant code
id: kode re-entrant

en: code is ATPCS conformant
id: kode adalah ATPCS conformant

en: assemble for big-endian
id: merakit untuk big-endian

en: assemble for little-endian
id: merakit untuk little-endian

note: These are recognized by the assembler, but have no affect on code.
en: use frame pointer
id: menggunakan frame pointer

en: use stack size checking
id: menggunakan ukuran stack untuk memeriksa

en: do not warn on use of deprecated feature
id: jangan peringatkan di penggunaan fitur yang sudah ditinggalkan

note: DON'T add any new processors to this list -- we want the whole list to go away...  Add them to the processors table instead.
en: use -mcpu=arm1
id: gunakan -mcpu=arm1

en: use -mcpu=arm2
id: gunakan -mcu=arm2

en: use -mcpu=arm250
id: gunakan -mcpu=arm250

en: use -mcpu=arm3
id: gunakan -mcpu=arm3

en: use -mcpu=arm6
id: gunakan -mcpu=arm6

en: use -mcpu=arm600
id: gunakan -mcpu=arm600

en: use -mcpu=arm610
id: gunakan -mcpu=arm610

en: use -mcpu=arm620
id: gunakan -mcu=arm620

en: use -mcpu=arm7
id: gunakan -mcpu=arm7

en: use -mcpu=arm70
id: gunakan -mcpu=arm70

en: use -mcpu=arm700
id: gunakan -mcpu=arm700

en: use -mcpu=arm700i
id: gunakan -mcpu=arm700i

en: use -mcpu=arm710
id: gunakan -mcpu=arm710

en: use -mcpu=arm710c
id: gunakan -mcpu=arm710c

en: use -mcpu=arm720
id: gunakan -mcpu=arm720

en: use -mcpu=arm7d
id: gunakan -mcpu=arm7d

en: use -mcpu=arm7di
id: gunakan -mcpu=arm7di

en: use -mcpu=arm7m
id: gunakan -mcpu=arm7m

en: use -mcpu=arm7dm
id: gunakan -mcpu=arm7dm

en: use -mcpu=arm7dmi
id: gunakan -mcpu=arm7dmi

en: use -mcpu=arm7100
id: gunakan -mcpu=arm7100

en: use -mcpu=arm7500
id: gunakan -mcpu=arm7500

en: use -mcpu=arm7500fe
id: gunakan -mcpu=arm7500fe

en: use -mcpu=arm7tdmi
id: gunakan -mcpu=arm7tdmi

en: use -mcpu=arm710t
id: gunakan -mcpu=arm710t

en: use -mcpu=arm720t
id: gunakan -mcpu=arm720t

en: use -mcpu=arm740t
id: gunakan -mcpu=arm740t

en: use -mcpu=arm8
id: gunakan -mcpu=arm8

en: use -mcpu=arm810
id: gunakan -mcpu=arm810

en: use -mcpu=arm9
id: gunakan -mcpu=arm9

en: use -mcpu=arm9tdmi
id: gunakan -mcpu=arm9tdmi

en: use -mcpu=arm920
id: gunakan -mcpu=arm920

en: use -mcpu=arm940
id: gunakan -mcpu=arm940

en: use -mcpu=strongarm
id: gunakan -mcpu=strongarm

en: use -mcpu=strongarm110
id: gunakan -mcpu=strongarm110

en: use -mcpu=strongarm1100
id: gunakan -mcpu=strongarm1100

en: use -mcpu=strongarm1110
id: gunakan -mcpu=strongarm1110

en: use -mcpu=xscale
id: gunakan -mcpu=xscale

en: use -mcpu=iwmmxt
id: gunakan -mcpu=iwmmxt

en: use -mcpu=all
id: gunakan -mcpu=all

note: Architecture variants -- don't add any more to this list either.
en: use -march=armv2
id: gunakan -march=armv2

en: use -march=armv2a
id: gunakan -march=armv2a

en: use -march=armv3
id: gunakan -march=armv3

en: use -march=armv3m
id: gunakan -march=armv3m

en: use -march=armv4
id: gunakan -march=armv4

en: use -march=armv4t
id: gunakan -march=armv4t

en: use -march=armv5
id: gunakan -march=armv5

en: use -march=armv5t
id: gunakan -march=armv5t

en: use -march=armv5te
id: gunakan -march=armv5te

note: Floating point variants -- don't add any more to this list either.
en: use -mfpu=fpe
id: gunakan -mfpu=fpe

en: use -mfpu=fpa10
id: gunakan -mfpu=fpa10

en: use -mfpu=fpa11
id: gunakan -mfpu=fpa11

en: use either -mfpu=softfpa or -mfpu=softvfp
id: gunakan baik mfpu=softpa atau -mfpu=softvp

en: invalid architectural extension
id: ekstensi arsitektur tidak valid

en: missing architectural extension
id: ekstensi arsitektur hilang

en: extension does not apply to the base architecture
id: Instruksi tidak didukung oleh arsitektur ini

en: unknown architectural extension `%s'
id: ekstensi arsitektur `%s' tidak diketahui

en: missing cpu name `%s'
id: nama cpu `%s' hilang

en: unknown cpu `%s'
id: cpu `%s' tidak dikenal

en: missing architecture name `%s'
id: nama arsitektur `%s' hilang

en: unknown architecture `%s'
id: arsitektur `%s' tidak dikenal

en: unknown floating point format `%s'
id: format floating point `%s' tidak dikenal

en: unknown floating point abi `%s'
id: floating point abi `%s' tidak dikenal

en: unknown EABI `%s'
id: EABI `%s' tidak dikenal

en: unknown implicit IT mode `%s', should be arm, thumb, always, or never.
id: mode IT implisit '%s' tidak diketahui, seharusnya berupa arm, thumb, always, atau never.

en: <cpu name>	  assemble for CPU <cpu name>
id: <nama cpu>	  rakit untuk CPU <nama cpu>

en: <arch name>	  assemble for architecture <arch name>
id: <nama arch>	  rakit untuk arsitektur <nama arch>

en: <fpu name>	  assemble for FPU architecture <fpu name>
id: <nama fpu>	  rakit untuk arsitektur FPU <nama fpu>

en: <abi>	  assemble for floating point ABI <abi>
id: <abi>	  rakit untuk floating point ABI <abi>

en: <ver>		  assemble for eabi version <ver>
id: <ver>		  rakit untuk eabi versi <ver>

en: <mode>	  controls implicit insertion of IT instructions
id: <mode>	  kontrol pemasukan implisit dari instruksi IT

en: option `-%c%s' is deprecated: %s
id: pilihan `-%c%s' kadaluarsa: %s

en:  ARM-specific assembler options:
id:  pilihan perakit ARM-spesifik:

en:   -EB                     assemble code for a big-endian cpu
id:   -EB                     rakit kode untuk sebuah cpu big-endian

en:   -EL                     assemble code for a little-endian cpu
id:   -EL                     rakit kode untuk sebuah cpu little-endian

en:   --fix-v4bx              Allow BX in ARMv4 code
id:   --fix-v4bx              Ijinkan BX dalam kode ARMv4

en: Known MCU names:
id: Nama MCU yang dikenal:

en: AVR Assembler options:
      -mmcu=[avr-name] select microcontroller variant
                       [avr-name] can be:
                       avr1  - classic AVR core without data RAM
                       avr2  - classic AVR core with up to 8K program memory
                       avr25 - classic AVR core with up to 8K program memory
                               plus the MOVW instruction
                       avr3  - classic AVR core with up to 64K program memory
                       avr31 - classic AVR core with up to 128K program memory
                       avr35 - classic AVR core with up to 64K program memory
                               plus the MOVW instruction
                       avr4  - enhanced AVR core with up to 8K program memory
                       avr5  - enhanced AVR core with up to 64K program memory
                       avr51 - enhanced AVR core with up to 128K program memory
                       avr6  - enhanced AVR core with up to 256K program memory
                       avrxmega3 - XMEGA, > 8K, <= 64K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega4 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega5 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega6 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega7 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, > 64K RAM
                       or immediate microcontroller name.
id: Pilihan AVR:
      -mmcu=[nama-avr] pilih variasi mikro-kontroller
                       [nama-avr]  dapat berupa:
                       avr1  - klasik AVR core tanpa data RAM
                       avr2  - klasik AVR core dengan sampai 8K memori aplikasi
                       avr25 - klasik AVR core dengan sampai 8K memori aplikasi
                               ditambah instruksi MOVW
                       avr3  - klasik AVR core dengan sampai 64K memori aplikasi
                       avr31 - klasik AVR core dengan sampai 128K memori aplikasi
                       avr35 - klasik AVR core dengan sampai 64K memori aplikasi
                               ditambah instruksi MOVW
                       avr4  - enhanced AVR core dengan sampai 8K program memori
                       avr5  - enhanced AVR core dengan sampai 64K program memori
                       avr51 - enhanced AVR core dengan sampai 128K program memori
                       avr6  - enhanced AVR core dengan sampai 256K program memori
                       avrxmega3 - XMEGA, > 8K, <= 64K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega4 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega5 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega6 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega7 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, > 64K RAM
                       or immediate microcontroller name.
                       atau nama mikro-kontroller langsung.

en:   -mall-opcodes    accept all AVR opcodes, even if not supported by MCU
      -mno-skip-bug    disable warnings for skipping two-word instructions
                       (default for avr4, avr5)
      -mno-wrap        reject rjmp/rcall instructions with 8K wrap-around
                       (default for avr3, avr5)
id:   -mall-opcodes    terima seluruh AVR opcodes, walaupun itu tidak didukung oleh MCU
      -mno-skip-bug    non-aktifkan peringatan untuk melewati instruksi dua-kata
                       (baku untuk avr4, avr5)
      -mno-wrap        tolak rjmp/rcall instruksi dengan 8K wrap-round
                       (baku untuk avr3, avr5)

en: unknown MCU: %s
id: MCU tidak dikenal: %s

en: redefinition of mcu type `%s' to `%s'
id: redefinisi dari tipe mcu `%s' ke `%s'

en: constant value required
id: nilai konstanta dibutuhkan

en: number must be positive and less than %d
id: nomor harus positif dan lebih kecil dari %d

en: constant out of 8-bit range: %d
id: konstanta diluar dari jangkauan 8-bit: %d

en: illegal expression
id: ekspresi ilegal

en: `)' required
id: `)' dibutuhkan

en: register r16-r23 required
id: register r16-r23 dibutuhkan

en: register number above 15 required
id: nomor register diatas 15 dibutuhkan

en: even register number required
id: nomor register genap dibutuhkan

en: register r24, r26, r28 or r30 required
id: register r24, r26, r28 atau r30 dibutuhkan

en: register name or number from 0 to 31 required
id: nama atau nomor register dari 0 sampai 31 dibutuhkan

en: pointer register (X, Y or Z) required
id: register petunjuk (X, Y, atau Z) dibutuhkan

en: cannot both predecrement and postincrement
id: tidak dapat keduanya predecrement dan postincrement

en: addressing mode not supported
id: mode pengalamatan tidak didukung

en: can't predecrement
id: tidak dapat predrecement

en: pointer register Z required
id: pointer register Z dibutuhkan

en: postincrement not supported
id: postincrement tidak didukung

en: pointer register (Y or Z) required
id: register petunjuk (Y atau Z) dibutuhkan

en: unknown constraint `%c'
id: konstraint `%c' tidak diketahui

en: `,' required
id: `,' dibutuhkan

en: undefined combination of operands
id: kombinasi dari operan tidak terdefinisi

en: skipping two-word instruction
id: melewati instruksi dua-kata

en: odd address operand: %ld
id: alamat operan aneh: %ld

en: operand out of range: %ld
id: operan diluar dari jangkauan: %ld

en: line %d: unknown relocation type: 0x%x
id: baris %d: tipe relokasi tidak dikenal: 0x%x

en: only constant expression allowed
id: hanya ekspresi konstanta yang diijinkan

note: xgettext:c-format.
en: reloc %d not supported by object file format
id: relokasi %d tidak didukung oleh format berkas objek

en: can't find opcode
id: tidak dapat menemukan opcode

en: illegal opcode %s for mcu %s
id: opcode %s untuk mcu %s tidak legal

en: garbage at end of line
id: sampah diakhir dari baris

en: illegal %srelocation size: %d
id: tidak legal %s ukuran relokasi: %d

en: missing ')'
id: hilang ')'

en:  Blackfin specific assembler options:
id:  Pilihan specific perakit blackfin:

en:   -mfdpic                  assemble for the FDPIC ABI
id:   -mfdpic                  rakit untuk FDPIC ABI

en: Could not set architecture and machine.
id: Tidak dapat menset arsitektur dan mesin.

en: Parse failed.
id: Parse gagal.

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_10
id: pcrel terlalu jauh BFD_RELOC_BFIN_10

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_12
id: pcrel terlalu jauh BFD_RELOC_BFIN_12

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_24
id: pcrel terlalu jauh BFD_RELOC_BFIN_24

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_5
id: pcrel terlalu jauh BFD_RELOC_BFIN_5

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_11_PCREL
id: pcrel terlalu jauh BFD_RELOC_BFIN_11_PCREL

en: rel too far BFD_RELOC_8
id: rel terlalu jauh BFD_RELOC_0

en: rel too far BFD_RELOC_16
id: rel terlalu jauh BFD_RELOC_16

en: using a bit field width of zero
id: menggunakan sebuah lebar daerah bit dari nol

en: field width "%s" too complex for a bitfield
id: lebar field "%s" terlalu kompleks untuk sebuah bitfield

en: field width %lu too big to fit in %d bytes: truncated to %d bits
id: lebar field %lu terlalu besar untuk masuk dalam %d bytes: dipotong ke %d bits

en: field value "%s" too complex for a bitfield
id: nilai field "%s" terlalu kompleks untuk sebuah bitfield

en: Unknown register pair - index relative mode: `%d'
id: Pasangan register tidak dikenal - mode relatif indeks: `%d'

en: can't resolve `%s' {%s section} - `%s' {%s section}
id: tidak dapat menyelesaikan `%s'{bagian %s} - `%s' {bagian %s}

en: internal error: reloc %d (`%s') not supported by object file format
id: internal error: relokasi %d (`%s') tidak didukung oleh format berkas objek

en: GOT already in symbol table
id: GOT telah berada dalam tabel simbol

en: Virtual memory exhausted
id: Kehabisan memori maya

en: Internal Error:  Can't hash %s: %s
id: Internal Error: Tidak dapat hash %s: %s

en: Can't hash `%s': %s
id: Tidak dapat hash `%s': %s

en: (unknown reason)
id: (alasan tidak diketahui)

note: Missing or bad expr becomes absolute 0.
en: missing or invalid displacement expression `%s' taken as 0
id: hilang atau ekspresi perpindahan tidak valid `%s' diambil sebagai 0

en: GOT bad expression with %s.
id: GOT ekpresi buruk dengan %s.

en: operand %d: illegal use expression: `%s`
id: operan %d: menggunakan pernyataan tidak legal: `%s'

en: Unknown register: `%d'
id: Register tidak diketahui: `%d'

note: Issue a error message when register is illegal.
en: Illegal register (`%s') in Instruction: `%s'
id: Register (`%s') tidak legal dalam Instruksi: `%s'

en: Illegal register `%s' in Instruction `%s'
id: Register `%s' tidak legal dalam Instruksi `%s'

en: Illegal register pair `%s' in Instruction `%s'
id: Pasangan register `%s' tidak legal dalam instruksi `%s'

en: unmatched '['
id: tidak cocok '['

en: garbage after index spec ignored
id: sampah sesudah spesifikasi indeks diabaikan

en: Illegal operands (whitespace): `%s'
id: operan tidak legal (spasi): `%s'

en: Missing matching brackets : `%s'
id: Hilang pencocokan brackets : `%s'

en: Unknown exception: `%s'
id: Pernyataan tidak diketahui: `%s'

en: Illegal `cinv' parameter: `%c'
id: Parameter `cinv' tidak legal: `%c'

en: Unknown register pair: `%d'
id: Pasangan register tidak dikenal: `%d'

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal register pair (`%s') in Instruction: `%s'
id: Pasangan register (`%s') tidak legal dalam Instruksi: `%s'

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal index register pair (`%s') in Instruction: `%s'
id: Pasangan indeks register (`%s') tidak legal dalam Instruksi: `%s'

en: Unknown processor register : `%d'
id: register prosesor tidak dikenal: `%d'

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal processor register (`%s') in Instruction: `%s'
id: register prosesor (`%s') tidak legal dalam instruksi: `%s'

en: Unknown processor register (32 bit) : `%d'
id: register prosesor (32 bit) tidak dikenal: `%d'

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal 32 bit - processor register (`%s') in Instruction: `%s'
id: 32 bit tidak legal - prosesor register (`%s') dalam Instruksi: `%s'

en: Same src/dest register is used (`r%d'), result is undefined
id: Register sumber/tujuan sama menggunakan (`r%d'), hasil tidak terdefinisi

en: RA register is saved twice.
id: Register RA disimpan dua kali.

en: `%s' Illegal use of registers.
id: `%s' tidak legal digunakan dari register.

en: `%s' Illegal count-register combination.
id: `%s' tidak legal kombinasi count-register.

en: `%s' Illegal use of register.
id: `%s' tidal legal penggunaan dari register.

en: `%s' has undefined result
id: `%s' memiliki hasil yang tidak terdefinisi

en: Same src/dest register is used (`r%d'),result is undefined
id: Register asal/tujuan sama menggunakan (`r%d'), hasil tidak terdefinisi

en: Incorrect number of operands
id: Jumlah dari operan tidak benar

en: Illegal type of operand (arg %d)
id: Tipe dari operan (arg %d) tidak lega

en: Operand out of range (arg %d)
id: Operan diluar dari jangkauan (arg %d)

en: Operand has odd displacement (arg %d)
id: Operan memiliki displacement aneh (arg %d)

en: Illegal operand (arg %d)
id: operan tidak legal (arg %d)

note: Give an error if a frag containing code is not aligned to a 2-byte boundary.
en: instruction address is not a multiple of 2
id: alamat instruksi bukan kelipatan dari 2

en: Unknown opcode: `%s'
id: opcode tidak dikenal: `%s'

en: internal inconsistency problem in %s: fr_symbol %lx
id: malah ketidak-konsistenan internal dalam %s: fr_symbol %lx

en: internal inconsistency problem in %s: resolved symbol
id: masalah ketidak-konsistenan internal dalam %s: simbol terselesaikan

en: internal inconsistency problem in %s: fr_subtype %d
id: masalah ketidak-konsistenan internal dalam %s: fr_subtype %d

en: Relaxation to long branches for .arch common_v10_v32 not implemented
id: Relaksasi ke percabangan panjang untuk .arch common_v10_v32 tidak terimplementasi

en: Complicated LAPC target operand is not a multiple of two.  Use LAPC.D
id: Komplikasi target operan LAPC bukan kelipatan dari dua. Gunakan LAPC.D

en: Internal error found in md_convert_frag: offset %ld.  Please report this.
id: Internal error ditemukan dalam md_convert_frah: ofset %ld. Tolong laporkan ini.

en: internal inconsistency in %s: bdapq no symbol
id: ketidak-konsistenan internal dalam %s: bdapq bukan simbol

en: internal inconsistency in %s: bdap.w with no symbol
id: ketidak-konsistenan internal dalam %s: bdap.w dengan bukan simbol

en: section alignment must be >= 4 bytes to check MULS/MULU safeness
id: bagian aligmen harus >= 4 bytes untuk memeriksa keamanan MULS/MULU

en: dangerous MULS/MULU location; give it higher alignment
id: berbahaya lokasi MULS/MULU: memberikan alignment lebih tinggi

note: Bail out for compatibility mode.  (It seems it can be implemented, perhaps with a 10-byte sequence: "move.d NNNN,$pc/$acr", "jump $acr", "nop"; but doesn't seem worth it at the moment.)
en: Out-of-range .word offset handling is not implemented for .arch common_v10_v32
id: Diluar-dari-jangkauan penanganan ofset .word tidak terimplementasi untuk .arch common_v10_v32

en: .word case-table handling failed: table too large
id: .word penanganan case-table gagal: tabel terlalu besar

en: Immediate value not in 5 bit unsigned range: %ld
id: Nilai langsung tidak dalam jangkauan 5 bit unsigned: %ld

en: Immediate value not in 4 bit unsigned range: %ld
id: Nilai langsung tidak dalam jangkauan 4 bit unsigned: %ld

en: Immediate value not in 6 bit range: %ld
id: Nilai langsung tidak dalam jangkauan 6 bit: %ld

en: Immediate value not in 6 bit unsigned range: %ld
id: nilai langsung tidak dalam jangkauan 6 bit unsigned: %ld

note: Others have a generic warning.
en: Unimplemented register `%s' specified
id: Register `%s' tidak terimplementasi dispesifikasikan

note: We've come to the end of instructions with this opcode, so it must be an error.
en: Illegal operands
id: operan tidak legal

en: Immediate value not in 8 bit range: %ld
id: Nilai langsung bukan dalam jangkauan 8 bit: %ld

en: Immediate value not in 16 bit range: %ld
id: Nilai langsung bukan dalam jangkauan 16bit: %ld

en: Immediate value not in 8 bit signed range: %ld
id: Nilai langsung tidak dalam jangkauan 8bit signed: %ld

en: Immediate value not in 8 bit unsigned range: %ld
id: Nilai langsung tidak dalam jangkauan 8 bit unsigned: %ld

en: Immediate value not in 16 bit signed range: %ld
id: Nilai langsung tidak dalam jangkauan 16 bit signed: %ld

en: Immediate value not in 16 bit unsigned range: %ld
id: Nilai langsung tidak dalam jangkauan 16 bit unsigned: %ld

en: TLS relocation size does not match operand size
id: besar relokasi TLS tidak cocok dengan ukuran operan

en: PIC relocation size does not match operand size
id: Ukuran relokasi PIC tidak cocok dengan ukuran operan

en: Calling gen_cond_branch_32 for .arch common_v10_v32
id: Memanggil gen_cond_branch_32 untuk .arch common_v10_v32

en: 32-bit conditional branch generated
id: 32-bit percabangan kondisional dihasilkan

en: Complex expression not supported
id: Pernyataan kompleks tidak didukung

note: FIXME:  Is this function mentioned in the internals.texi manual?  If not, add it.
en: Bad call to md_atof () - floating point formats are not supported
id: Panggilan buruk ke md_atof () - floating point format tidak didukung

en: PC-relative relocation must be trivially resolved
id: PC - relatif relokasi harus secara trivial diresolf

en: Value not in 16 bit range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 16 bit: %ld

en: Value not in 16 bit signed range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 16 bit signed: %ld

en: Value not in 8 bit range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 8 bit: %ld

en: Value not in 8 bit signed range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 8 bit signed: %ld

en: Value not in 4 bit unsigned range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 4bit unsigned: %ld

en: Value not in 5 bit unsigned range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 5 bit unsigned: %ld

en: Value not in 6 bit range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 6 bit: %ld

en: Value not in 6 bit unsigned range: %ld
id: Nilai tidak dalam jangkauan 6 bit unsigned: %ld

en: Please use --help to see usage and options for this assembler.
id: Tolong gunakan --help untuk melihat penggunaan dan pilihan untuk perakit ini.

en: --no-underscore is invalid with a.out format
id: --no-underscore adalah tidak valid dengan format a.out

en: --pic is invalid for this object format
id: --pic tidak valid untuk format berkas objek ini

en: invalid <arch> in --march=<arch>: %s
id: <arch> tidak valid dalam --march=<arch>: %s

en: Semantics error.  This type of operand can not be relocated, it must be an assembly-time constant
id: Sematik error. Tipe dari operan ini tidak dapat direlokasikan, ini harus berupa sebuah konstanta waktu-perakit

en: Cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
id: Tidak dapat menghasilkan tipe relokasi untuk simbol %s, kode %s

note: The messages are formatted to line up with the generic options.
en: CRIS-specific options:
id: Pilihan CRIS-spesifik:

en:   -h, -H                  Don't execute, print this help text.  Deprecated.
id:   -h, -H                  Jangan jalankan, tampilkan pesan bantuan ini. Kadaluarsa.

en:   -N                      Warn when branches are expanded to jumps.
id:   -N                      Peringatkan ketika percabangan diekspan ke lompat.

en:   --underscore            User symbols are normally prepended with underscore.
id:   --underscore            Simbol pengguna biasanya diawali dengan baris-bawah.

en:                           Registers will not need any prefix.
id:                           Register tidak membutuhkan awalan apapun.

en:   --no-underscore         User symbols do not have any prefix.
id:   --no-underscore         Simbol pengguna tidak memiliki prefix apapun.

en:                           Registers will require a `$'-prefix.
id:                           Register akan membutuhkan sebuah awalan-`$'.

en:   --pic			Enable generation of position-independent code.
id:   --pic			Aktifkan pembuatan kode bebas posisi.

en:   --march=<arch>		Generate code for <arch>.  Valid choices for <arch>
    				are v0_v10, v10, v32 and common_v10_v32.
id:   --march=<arch>		Hasilkan kode untuk <arch>. Pilihan valid untuk <arch>
    				adalah v0_v10, v10, v32 dan common_v10_v32.

en: Invalid relocation
id: Relokasi tidak valid

en: Invalid pc-relative relocation
id: Relokasi pc-relatif tidak valid

en: Adjusted signed .word (%ld) overflows: `switch'-statement too large.
id: Membetulkan signed .word (%ld) overflows: pernyataan-`switch' terlalu besar.

en: .syntax %s requires command-line option `--underscore'
id: .syntax %s membutuhkan pilihan baris-perintah `--underscore'

en: .syntax %s requires command-line option `--no-underscore'
id: .syntax %s membutuhkan pilihan baris-perintah `--no-underscore'

en: Unknown .syntax operand
id: Operan .syntax tidak dikenal

en: Pseudodirective .file is only valid when generating ELF
id: .file pseudodirective hanya valid ketika menghasilkan ELF

en: Pseudodirective .loc is only valid when generating ELF
id: .loc pseudodirective hanya valid ketika menghasilkan ELF

en: internal inconsistency problem: %s called for %d bytes
id: masalah ketidak-konsistenan internal: %s dipanggil untuk %d bytes

en: unknown operand to .arch
id: operan ke .arch tidak dikenal

en: .arch <arch> requires a matching --march=... option
id: .arch <arch> membutuhkan sebuah pencocokan pilihan --march=...

en: Illegal Scale - `%d'
id: Skala tidak legal - `%d'

en: Illegal Co-processor register in Instruction `%s'
id: Register co-prosesor tidak legal dalam instruksi `%s'

en: Illegal Co-processor special register in Instruction `%s'
id: Register spesial co-prosesor tidak legal dalam Instruksi `%s'

en: Invalid DISPU4 operand value (arg %d)
id: Nilai operan (arg %d) DISPU4 tidak valid

en: Invalid CST4 operand value (arg %d)
id: Nilai operan (arg %d) CST4 Tidak valid

en: Operand value is not within upper 64 KB (arg %d)
id: Nilai operan tidak dalam jangkauan 64 KB atas (arg %d)

en: Invalid Register in Register List
id: Register tidak valid dalam Daftar Register

en: Illegal register `%s' in cop-register list
id: Register `%s' tidak legal dalam daftar cop-register

en: Illegal register `%s' in cop-special-register list
id: Register `%s' tidak legal dalam daftar cop-special-register

en: Illegal register `%s' in user register list
id: Register `%s' tidak legal dalam daftar register pengguna

en: Illegal register `%s' in register list
id: Register `%s' tidak legal dalam daftar register pengguna

en: Maximum %d bits may be set in `mask16' operand
id: Maksimum %d bits mungkin di set dalam operan `mask16'

en: rest of line ignored; first ignored character is `%c'
id: akhir dari baris diabaikan: karakter pertama yang diabaikan adalah `%c'

en: Illegal `mask16' operand, operation is undefined - `%s'
id: Operan `mask16' tidak legal, operasi tidak terdefinisi - `%s'

note: HI can't be specified without LO (and vise-versa).
en: HI/LO registers should be specified together
id: HI/LO register seharusnya dispesifikasikan bersama

en: HI/LO registers should be specified without additional registers
id: HI/LO register seharusnya dispesifikasikan tanpa tambahan register

en: D10V options:
    -O                      Optimize.  Will do some operations in parallel.
    --gstabs-packing        Pack adjacent short instructions together even
                            when --gstabs is specified.  On by default.
    --no-gstabs-packing     If --gstabs is specified, do not pack adjacent
                            instructions together.
id: Pilihan D10V:
    -O                      Optimasi. Akan melakukan beberapa operasi dalam paralel.
    --gstabs-packing        Pack adjacent instruksi pendek bersama walaupun
                            ketika --gstabs dispesifikasikan. Aktif secara default.
    --no-gstabs-packing     Jika --gstabs dispesifikasikan, jangan pack adjacent
                            instruksi bersama.

en: operand is not an immediate
id: operan tidak langsung

en: operand out of range: %lu
id: operan diluar jangkauan: %lu

en: Instruction must be executed in parallel with another instruction.
id: Instruksi harus dijalankan dalam paralel dengan instruksi lain.

en: packing conflict: %s must dispatch sequentially
id: packing konflik: %s harus dispatch secara berurutan

en: resource conflict (R%d)
id: konflik sumber-daya (R%d)

en: resource conflict (A%d)
id: konflik sumber-daya (A%d)

en: resource conflict (PSW)
id: konflik sumber-daya (PSW)

en: resource conflict (C flag)
id: konflik sumber-daya (bendera C)

en: resource conflict (F flag)
id: konflik sumber-daya (bendera F)

en: Instruction must be executed in parallel
id: Instruksi harus dijalankan dalam paralel

en: Long instructions may not be combined.
id: Instruksi panjang tidak bolek dikombinasikan.

en: One of these instructions may not be executed in parallel.
id: Salah satu dari instruksi ini mungkin dijalankan dalam paralel.

en: Two IU instructions may not be executed in parallel
id: Dua IU instruksi tidak boleh dijalankan dalam paralel

en: Swapping instruction order
id: Swapping urutan instruksi

en: Two MU instructions may not be executed in parallel
id: Dua MU instruksi tidak boleh dijalankan dalam paralel

en: IU instruction may not be in the left container
id: IU instruksi tidak boleh dalam kontainer kiri

en: Instruction in R container is squashed by flow control instruction in L container.
id: Instruksi dalam R kontainer squashed oleh flow control instruksi dalam L kontainer.

en: MU instruction may not be in the right container
id: MU instruksi tidak boleh dalam kontainer kanan

en: unknown execution type passed to write_2_short()
id: tipe eksekusi tidak dikenal dilewatkan ke write_2_short()

en: bad opcode or operands
id: opcode atau operan buruk

en: value out of range
id: nilai diluar dari jangkauan

en: illegal operand - register name found where none expected
id: operan tidak legal - nama register ditemukan dimana none diduga

en: Register number must be EVEN
id: Nomor register harus GENAP

en: Unsupported use of sp
id: Penggunaan dari sp tidak didukung

en: cr%ld is a reserved control register
id: cr%ld adalah sebuah reserved control register

en: line %d: rep or repi must include at least 4 instructions
id: baris %d: rep atau repi harus termasuk 4 instruksi terakhir

en: can't find previous opcode
id: tidak dapat menemukan opcode sebelumnya

en: could not assemble: %s
id: tidak dapat merakit: %s

en: Unable to mix instructions as specified
id: Tidak dapat menggabungka instruksi seperti yang dispesifikasikan

en: Register name %s conflicts with symbol of the same name
id: Nama register %s konflik dengan nam dari simbol yang sama

en: 
    D30V options:
    -O                      Make adjacent short instructions parallel if possible.
    -n                      Warn about all NOPs inserted by the assembler.
    -N			Warn about NOPs inserted after word multiplies.
    -c                      Warn about symbols whoes names match register names.
    -C                      Opposite of -C.  -c is the default.
id: 
    Pilihan D30V:
    -O                      Buat adjacent instruksi pendek paralel jika memungkinkan.
    -n                      Peringatkan mengenai seluruh NOP yang dimasukan dengan perakit.
    -N			Peringatkan mengenai NOP yang dimasukan setelah kelipatan kata.
    -c                      Peringatkan mengenail simbol yang namanya cocok dengan nama register.
    -C                      Kebalikan dari -C. -c adalah baku.

en: unexpected 12-bit reloc type
id: tipe relokasi 12-bit tidak diduga

en: unexpected 18-bit reloc type
id: tipe relokasi 18-bit tidak diduga

en: %s NOP inserted
id: NOP dimasukan %s

en: sequential
id: berurutan

en: parallel
id: paralel

en: Instructions may not be executed in parallel
id: Instruksi mungkin tidak dijalankan dalam paralel

en: Executing %s in IU may not work
id: Menjalankan %s dalam IU mungkin tidak bekerja

en: Executing %s in IU may not work in parallel execution
id: Menjalankan %s dalam IU mungkin tidak bekerja dalam eksekusi paralel

en: special left instruction `%s' kills instruction `%s' in right container
id: instruksi kiri spesial `%s' mematikan instruksi `%s' dalam kontainer kanan

en: Executing %s in reverse serial with %s may not work
id: Menjalankan %s dalam urutan terbalik dengan %s mungkin tidak bekerja

en: Executing %s in IU in reverse serial may not work
id: Menjalankan %s dalam IU dalam urutan terbalik mungkin tidak bekerja

en: Odd numbered register used as target of multi-register instruction
id: Nomor register gajil digunakan sebagai target dari instruksi multi-register

en: unknown condition code: %s
id: kode kondisional tidak diketahui: %s

en: cmpu doesn't support condition code %s
id: cmpu tidak mendukung kode kondisional %s

en: unknown opcode: %s
id: opcode tidak dikenal: %s

en: operands for opcode `%s' do not match any valid format
id: operan untuk opcode `%s' tidak cocok dengan format valid apapun

en: Cannot assemble instruction
id: Tidak dapat merakit instruksi

en: First opcode is long.  Unable to mix instructions as specified.
id: Opcode pertama adalah panjang. Tidak dapat menggabungkan instruksi seperti yang dispesifikasikan.

en: word of NOPs added between word multiply and load
id: kata dari NOP ditambahkan diantara kata multiply dan load

en: word of NOPs added between word multiply and 16-bit multiply
id: kata dari NOP ditambahkan diantara kata multiply dan 16-bit multiply

en: Instruction uses long version, so it cannot be mixed as specified
id: Instruksi menggunakan versi panjang, jadi ini tidak dapat digabungkan seperti yang dispesifikasikan

en: value too large to fit in %d bits
id: nilai terlalu besar untuk masuk dalam %d bits

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a byte
id: baris %d: tidak dapat menempatkan alamat dari simbol '%s' kedalam sebuah byte

en: line %d: unable to place value %lx into a byte
id: baris %d: tidak dapat menempatkan nilai %lx kedalam sebuah byte

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a short
id: baris %d: tidak dapat menempatkan alamat dari simbol '%s' kedalam sebuah pendek

en: line %d: unable to place value %lx into a short
id: baris %d: tidak dapat menempatkan nilai %lx kedalam sebuah pendek

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a quad
id: baris %d: tidak dapat menempatkan alamat dari simbol '%s' kedalam sebuah quad

en: Alignment too large: %d assumed
id: Aligment terlalu besar: %d diasumsikan

en: missing .proc
id: hilang .proc

en: .endfunc missing for previous .proc
id: .endfunc hilang untuk .proc sebelumnya

en: internal error: can't hash `%s': %s
id: internal error: tidak dapat hash `%s': %s

note: Probably a memory allocation problem?  Give up now.
en: Broken assembler.  No assembly attempted.
id: Perakit rusak. Tidak ada perakitan yang akan dilakukan.

en: Bad operand for a load instruction: <%s>
id: Operan buruk untuk sebuah instruksi load: <%s>

en: Bad operand for a store instruction: <%s>
id: Operan butuk untuk sebuah instruksi store: <%s>

en: Expression Error for operand modifier %%hi/%%lo
id: Ekspresi error untuk pemodifikasi operan %%hi/%%lo

en: Invalid expression after %%%%
id: Ekspresi tidak valid sesudah %%%%

en: Unknown opcode `%s'.
id: Opcode tidak dikenal `%s'.

en: Can not set dlx_skip_hi16_flag
id: Tidak dapat menset dlx_skip_hi16_flag

en: Missing arguments for opcode <%s>.
id: Hilang argumen karena opcode <%s>.

en: Too many operands: %s
id: Terlalu banyak operan: %s

en: Both the_insn.HI and the_insn.LO are set : %s
id: Kedua the_insn.HI dan the_insn.LO diset : %s

en: failed regnum sanity check.
id: gagal pemeriksaan keadaan regnum.

en: failed general register sanity check.
id: gagal pemeriksaan keadaan register umum.

note: Types or values of args don't match.
en: Invalid operands
id: Operan tidak valid

en: label "$%d" redefined
id: label "$%d" teredefinisi

en: Invalid expression after # number
id: Ekspresi tidak valid sesudah # number

en: EPIPHANY specific command line options:
id: EPIPHANY pilihan spesifik baris perintah:

en: register number too large for push/pop
id: nomor register terlalu besar untuk push/pop

en: register is out of order
id: register diluar dari urutan

en: bad register list
id: daftar register buruk

en: ldrd/strd requires even:odd register pair
id: ldrd/strd membutuhkan even:odd pasangan register

en: Addend to unresolved symbol not on word boundary.
id: Added ke simbol tidak teresolf tidak dalam batas kata.

en:  FR30 specific command line options:
id:  Pilihan spesifik baris perintah FR30:

en: Instruction %s not allowed in a delay slot.
id: Instruksi %s tidak diperbolehkan dalam sebuah delay slot.

en: Unknown cpu -mcpu=%s
id: cpu -mcpu=%s tidak dikenal

en: FRV specific command line options:
id: Pilihan spesifik baris perintah FRV:

en: -G n            Put data <= n bytes in the small data area
id: -G n            Letakan data <= n bytes dalam sebuah daerah data kecil

en: -mgpr-32        Mark generated file as only using 32 GPRs
id: -mgpr-32        Tandai berkas yang dihasilkan hanya menggunakan 32 GPR

en: -mgpr-64        Mark generated file as using all 64 GPRs
id: -mgpr-64        Tandai berkas yang dihasilkan menggunaka seluruh 64 GPR

en: -mfpr-32        Mark generated file as only using 32 FPRs
id: -mfpr-32        Tandai berkas yang dihasilkan hanya menggunakan 32 FPR

en: -mfpr-64        Mark generated file as using all 64 FPRs
id: -mfpr-64        Tandai berkas yang dihasilkan sebagai menggunakan seluruh 64 FPR

en: -msoft-float    Mark generated file as using software FP
id: -msoft-float    Tandai berkas yang dihasilkan dengan menggunakan software FP

en: -mdword         Mark generated file as using a 8-byte stack alignment
id: -mdword         Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan sebuah 8-byte alignmen stack

en: -mno-dword      Mark generated file as using a 4-byte stack alignment
id: -mno-dword      Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan 4-byte alignmen stack

en: -mdouble        Mark generated file as using double precision FP insns
id: -mdouble        Tandai berkas yang dihasilkan sebagai presisi ganda FP insns

en: -mmedia         Mark generated file as using media insns
id: -mmedia         Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan media insns

en: -mmuladd        Mark generated file as using multiply add/subtract insns
id: -mmuladd        Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan perkalian add/subtract insns

en: -mpack          Allow instructions to be packed
id: -mpack          Bolehkan instruksi untuk dipack

en: -mno-pack       Do not allow instructions to be packed
id: -mno-pack       Jangan ijinkan instruksi untuk dipack

en: -mpic           Mark generated file as using small position independent code
id: -mpic           Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan kode bebas posisi kecil

en: -mPIC           Mark generated file as using large position independent code
id: -mPIC           Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan kode bebas posisi besar

en: -mlibrary-pic   Mark generated file as using position indepedent code for libraries
id: -mlibrary-pic   Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan kode bebas posisi untuk perpustakaan

en: -mfdpic         Assemble for the FDPIC ABI
id: -mfdpic         Rakit untuk FDPIC ABI

en: -mnopic         Disable -mpic, -mPIC, -mlibrary-pic and -mfdpic
id: -mnopic         Non-aktifkan -mpic, -mPIC, -mlibrary-pic dan -mfdpic

en:                 Record the cpu type
id:                 Simpan tipe cpu

en: -mtomcat-stats  Print out stats for tomcat workarounds
id: -mtomcat-stats  Tampilkas statistik untuk perbaikan tomcat

en: -mtomcat-debug  Debug tomcat workarounds
id: -mtomcat-debug  Debug perbaikan tomcat

en: VLIW packing used for -mno-pack
id: VLIW packing digunakan untuk -mno-pack

en: Instruction not supported by this architecture
id: Instruksi tidak didukung oleh arsitektur ini

en: VLIW packing constraint violation
id: pelanggaran batasan pembungkusan VLIW

en: Relocation %s is not safe for %s
id: Relokasi %s tidak aman untuk %s

en: Reg not valid for H8/300
id: Reg tidak valid untuk H8/300

en: invalid operand size requested
id: ukuran operan tidak valid diminta

en: Invalid register list for ldm/stm
id: Daftar register tidak valid untuk ldm/stm

en: mismatch between register and suffix
id: tidak cocok antara register dan akhiran

en: invalid suffix after register.
id: akhiran tidak valid setelah register.

en: address too high for vector table jmp/jsr
id: alamat terlalu tinggi untuk tabel vektor jmp/jsr

en: Wrong size pointer register for architecture.
id: Besar register petunjuk salah untuk arsitektur.

en: expected @(exp, reg16)
id: diduga @(exp, reg16)

en: expected .L, .W or .B for register in indexed addressing mode
id: diduga .L, .W atau .B untuk register dalam mode pengalamatan terindeks

en: expected valid addressing mode for mova: "@(disp, ea.sz),ERn"
id: diduga mode pengalamatan valid untuk mova: "@(disp, ea.sz), ERn"

en: expected register
id: diduga register

en: expected closing paren
id: diduga penutupan paren

en: can't use high part of register in operand %d
id: tidak dapat menggunakan bagian tinggi dari register dalam operan %d

en: Opcode `%s' with these operand types not available in %s mode
id: Opkode `%s' dengan operan tipe ini tidak tersedia dalam mode %s

en: mismatch between opcode size and operand size
id: tidak cocok diantara ukuran opkode dan ukuran operan

en: operand %s0x%lx out of range.
id: operan %s0x%lx diluar dari jangkauan.

en: Can't work out size of operand.
id: Tidak dapat menyelesaikan ukuran dari operan.

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300 mode
id: Opkode `%s' dengan operan tipe ini tidak tersedia dalam mode H8/300

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300H mode
id: Opkode `%s' dengan operan tipe ini tidak tersedia dalam mode H8/300H

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300S mode
id: Opkode `%s' dengan operan tipe ini tidak tersedia dalam mode H8/300S

en: Need #1 or #2 here
id: Butuh #1 atau #2 disini

en: #4 not valid on H8/300.
id: #4 tidak valid di H8/300.

en: branch operand has odd offset (%lx)
id: operan percabangan memiliki ofset (%lx) ganjil

en: destination operand must be 16 bit register
id: operan tujuan harus berupa register 16 bit

en: source operand must be 8 bit register
id: sumber operan harus berupa register 8 bit

en: destination operand must be 16bit absolute address
id: operan tujuan harus berupa alamat absolut 16 bit

en: destination operand must be 8 bit register
id: operan tujuan harus berupa register 8 bit

en: source operand must be 16bit absolute address
id: operan sumber harus berupa alamat absolut 16 bit

note: This seems more sane than saying "too many operands".  We'll get here only if the trailing trash starts with a comma. Types or values of args don't match.
en: invalid operands
id: operan tidak valid

en: operand/size mis-match
id: operan/ukuran tidak-cocok

en: unknown opcode
id: opkode tidak diketahui

en: invalid operand in ldm
id: operan tidak valid dalam ldm

en: invalid operand in stm
id: operan tidak valid dalam stm

en: call to tc_aout_fix_to_chars
id: memanggil tc_aout_fix_to_chars

en: call to md_convert_frag
id: memanggil md_convert_frag

en: call to md_estimate_size_before_relax
id: memanggil md_estimate_size_before_relax

en: Unexpected reference to a symbol in a non-code section
id: Tidak terduga referensi ke sebuah simbol dalam daerah bukan kode

en: Difference of symbols in different sections is not supported
id: Perbedaan dari simbol dalam daerah berbeda tidak didukung

en: Cannot represent relocation type %s
id: Tidak dapat merepresentasikan tipe relokasi %s

note: Simple range checking for FIELD against HIGH and LOW bounds. IGNORE is used to suppress the error message. Variant of CHECK_FIELD for use in md_apply_fix and other places where the current file and line number are not valid.
en: Field out of range [%d..%d] (%d).
id: Field diluar dari jangkauan [%d..%d] (%d).

note: Simple alignment checking for FIELD against ALIGN (a power of two). IGNORE is used to suppress the error message.
en: Field not properly aligned [%d] (%d).
id: Field tidak secara benar teralign [%d] (%d).

en: Missing .exit
id: Hilang .exit

en: Missing .procend
id: Hilang .procend

en: Invalid field selector.  Assuming F%%.
id: pemilih field tidak valid. Mengasumsikan F%%.

en: Bad segment in expression.
id: Segmen buruk dalam ekspresi.

en: Invalid Nullification: (%c)
id: Pengosongan tidak valid: (%c)

en: Cannot handle fixup
id: Tidak dapat menangani perbaikan

en:   -Q                      ignored
id:   -Q                      diabaikan

en:   -c                      print a warning if a comment is found
id:   -c                      tampilkan peringatan jika sebuah kompentar ditemukan

en: no hppa_fixup entry for fixup type 0x%x
id: tidak ada masukan hppa_fixup untuk tipe perbaikan 0x%x

en: Unknown relocation encountered in md_apply_fix.
id: Relokasi tidak diketahui ditemui dalam md_apply_fix.

en: Undefined register: '%s'.
id: Register tidak terdefinisi: '%s'.

en: Non-absolute symbol: '%s'.
id: Simbol bukan-absolut: '%s'.

en: Undefined absolute constant: '%s'.
id: Konstanta absolut tidak terdefinisi: '%s'.

en: could not update architecture and machine
id: tidak dapat mengupdate arsitektur dan mesin

en: Invalid FP Compare Condition: %s
id: Kondisi perbandingan FP tidak valid: %s

en: Invalid FTEST completer: %s
id: pelengkap FTEST tidak valid: %s

en: Invalid FP Operand Format: %3s
id: Format operan FP tidak valid: %3s

en: Bad segment (should be absolute).
id: Segmen buruk (seharusnya absolut).

en: Invalid argument location: %s
id: Argumen lokasi tidak valid: %s

en: Invalid argument description: %d
id: Argumen deskripsi tidak valid: %d

en: Invalid Indexed Load Completer.
id: Pelengkap Beban Terindeks tidak valid.

en: Invalid Indexed Load Completer Syntax.
id: Syntax Pelengkap Beban Terindeks tidak valid.

en: Invalid Short Load/Store Completer.
id: Pelengkap Load/Store Pendek tidak valid.

en: Invalid Store Bytes Short Completer
id: Pelengkap Simpan Bytes Pendek tidak valid

en: Invalid left/right combination completer
id: Pelengkap kombinasi kiri/kanan tidak valid

en: Invalid permutation completer
id: Pelengkap permutasi tidak valid

en: Invalid Add Condition: %s
id: Kodisi Tambah tidak valid: %s

en: Invalid Add and Branch Condition
id: Kondisi Tambah dan Cabang tidak valid

en: Invalid Compare/Subtract Condition
id: Kodisi Banding/Kurang tidak valid

en: Invalid Branch On Bit Condition: %c
id: Kondisi Bit On Cabang tidak valid: %c

en: Missing Branch On Bit Condition
id: Kondisi Bit On Cabang hilang

en: Invalid Compare/Subtract Condition: %s
id: Kondisi Banding/Kurang tidak valid: %s

en: Invalid Compare and Branch Condition
id: Kondisi Banding dan Cabang tidak valid

en: Invalid Logical Instruction Condition.
id: Kondisi Instruksi Logikal tidak valid.

en: Invalid Shift/Extract/Deposit Condition.
id: Kondisi Shift/Ekstrak/Deposit tidak valid.

en: Invalid Unit Instruction Condition.
id: Kondisi Satuan Instruksi tidak valid.

en: Branch to unaligned address
id: Cabang ke alamat tidak teralign

en: Invalid SFU identifier
id: Identifier SFU tidak valid

en: Invalid COPR identifier
id: Identifier COPR tidak valid

en: Invalid Floating Point Operand Format.
id: Format Operan Floating Point tidak valid.

en: Invalid register for single precision fmpyadd or fmpysub
id: Register untuk presisi tunggal fmpyadd atau fmpysub tidak valid

en: Invalid operands %s
id: operan tidak valid %s

en: Immediates %d and %d will give undefined behavior.
id: Operan langsung %d dan %d akan memberikan perilaku tidak terdefinisi

en: Missing function name for .PROC (corrupted label chain)
id: Hilang nama fungsi untuk .PROC (rantai nama terkorupsi)

en: Missing function name for .PROC
id: Hilang nama fungsi untuk .PROC

en: Argument to .BLOCK/.BLOCKZ must be between 0 and 0x3fffffff
id: Argumen ke .BLOCK/.BLOCKZ harus diantara 0 dan 0x3fffffff

en: Invalid .CALL argument: %s
id: Argumen .CALL tidak valid: %s

en: .callinfo is not within a procedure definition
id: .callinfo tidak dalam sebuah definisi prosedur

en: FRAME parameter must be a multiple of 8: %d
id: parameter FRAME harus kelipatan dari 8: %d

en: Value for ENTRY_GR must be in the range 3..18
id: Nilai untuk ENTRY_GR harus berada dalam jangkauan 3..18

en: Value for ENTRY_FR must be in the range 12..21
id: Nilai untuk ENTRY_FR harus berada dalam jangkauan 12..21

en: Value for ENTRY_SR must be 3
id: Nilai untuk ENTRY_SR harus berupa 3

en: Invalid .CALLINFO argument: %s
id: argumen .CALLINFO tidak valid: %s

en: The .ENTER pseudo-op is not supported
id: Pseudo-op .ENTER tidak didukung

en: Misplaced .entry. Ignored.
id: Salah tempat .entry. Diabaikan.

en: Missing .callinfo.
id: Hilang .callinfo.

en: .REG expression must be a register
id: ekpresi .REG harus berupa sebuah register

en: bad or irreducible absolute expression; zero assumed
id: buruk atau tidak tereduksi ekspresi absolut: nol diasumsikan

en: .REG must use a label
id: .REG harus menggunakan sebuah label

en: .EQU must use a label
id: .EQU harus menggunakan sebuah label

en: Symbol '%s' could not be created.
id: Simbol '%s' tidak dapat dibuat.

en: No memory for symbol name.
id: Tidak ada memori untuk nama simbol.

en: .EXIT must appear within a procedure
id: .EXIT harus tampil dalam sebuah prosedur

en: Missing .callinfo
id: Hilang .callinfo

en: No .ENTRY for this .EXIT
id: Tidak ada .ENTRY untuk .EXIT ini

en: Using ENTRY rather than CODE in export directive for %s
id: Menggunakan ENTRY daripada CODE dalam direktif ekspor untuk %s

en: Undefined .EXPORT/.IMPORT argument (ignored): %s
id: Tidak terdefinisi .EKSPOR/.IMPOR argumen (diabaikan): %s

en: Cannot define export symbol: %s
id: Tidak dapat mendefinisi simbol ekspor: %s

en: Missing label name on .LABEL
id: Hilang nama label di .LABEL

en: extra .LABEL arguments ignored.
id: kelebihan argumen .LABEL diabaikan.

en: The .LEAVE pseudo-op is not supported
id: pseudo .LEAVE tidak didukung

en: Unrecognized .LEVEL argument
id: Argumen .LEVEL tidak dikenal

en: Cannot define static symbol: %s
id: Tidak dapat mendefinisikan simbol statis: %s

en: Nested procedures
id: Prosedur nested

en: Cannot allocate unwind descriptor
id: Tidak dapat mengalokasikan deskripsi unwind

en: misplaced .procend
id: salah tempat .procend

en: Missing .callinfo for this procedure
id: Hilang .callinfo untuk prosedur ini

en: Missing .EXIT for a .ENTRY
id: Hilang .EXIT untuk sebuah .ENTRY

en: Not in a space.
id: Tidak dalam sebuah space.

en: Not in a subspace.
id: Tidak dapal sebuah subspace.

en: Invalid .SPACE argument
id: Argumen .SPACE tidak valid

en: Can't change spaces within a procedure definition. Ignored
id: Tidak dapat mengubah ruang dalam sebuah definisi prosedur. Diabaikan

en: Undefined space: '%s' Assuming space number = 0.
id: Ruang: '%s' tidak terdefinisi. Mengasumsikan nomor spasi = 0.

en: Must be in a space before changing or declaring subspaces.
id: Harus dalam sebuah spasi sebelum mengubah atau mendeklarasikan subspace.

en: Can't change subspaces within a procedure definition. Ignored
id: Tidak dapat mengubah subspaces dalam sebuah definisi prosedur. Diabaikan

en: Parameters of an existing subspace can't be modified
id: Parameter dari sebuah subspace yang sudah ada tidak dapat dimodifikasi

en: Alignment must be a power of 2
id: Alignmen harus kelipatan dari 2

en: FIRST not supported as a .SUBSPACE argument
id: FIRST tidak didukung sebagai sebuah argumen .SUBSPACE

en: Invalid .SUBSPACE argument
id: Argumen .SUBSPACE tidak valid

en: Internal error: Unable to find containing space for %s.
id: Internal error: Tidak dapat menemukan ruang yang berisi %s.

en: Out of memory: could not allocate new space chain entry: %s
id: Kehabisan memori: tidak dapat mengalokasi rantai masukan ruang baru: %s

en: Out of memory: could not allocate new subspace chain entry: %s
id: Kehabisan memori: tidak dapat mengalokasikan rantai masukan subspace baru: %s

en: -R option not supported on this target.
id: -R pilihan tidak didukung di target ini.

en: Internal error: can't hash `%s': %s
id: Internal error: tidak dapat hash `%s': %s

en: internal error: losing opcode: `%s' "%s"
id: internal error: kehilangan opkode: `%s' "%s"

en: invalid switch -m%s
id: switch -m%s tidak valid

en: Internal assembler error for instruction %s
id: Internal perakit error untuk instruksi %s

en: Internal assembler error for macro %s
id: Perakit internal error untuk makro %s

en: identifier+constant@got means identifier@got+constant
id: identifier+constant@got berarti identifier@got+constant

en: %s relocations do not fit in %d bytes
id: %s relokasi tidak cukup dalam %d bytes

en: unsupported DC type
id: tipe DC tidak didukung

en: missing end-quote
id: hilang end-quote

en: unsupported alignment
id: penyelarasan tidak didukung

en: this DS form not yet supported
id: bentuk DS ini belum diimplementasikan

en: Expected comma after symbol-name: rest of line ignored.
id: Diduga koma sesudah nama-simbol: sisa dari baris diabaikan.

en: ignoring bad alignment
id: mengabaikan alignmen buruk

en: Ignoring attempt to re-define symbol `%s'.
id: Mengabaikan percobaan untuk meredefinisi simbol `%s'.

en: Length of .lcomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
id: Panjang dari .lcomm "%s" telah %ld. Tidak diubah ke %ld.

en: Common alignment not a power of 2
id: Alignmen umum bukan kelipatan dari 2

en: Missing or bad .using directive
id: Direktif .using hilang atau buruk

en: Literal Pool Overflow
id: Literal Pool overflow

en: expression not a constant
id: ekspresi bukan sebuah konstanta

en: Unknown/unsupported address literal type
id: alamat tipe literal tidak diketahui/didukung

en: .ltorg without prior .using in section %s
id: .ltorg tanpa .using sebelumnya dalam daerah %s

en: .ltorg in section %s paired to .using in section %s
id: .ltorg dalam daerah %s dipasangkan ke .using dalam daerah %s

en: bad alignment of %d bytes in literal pool
id: penyelasaran buruk dari %d byte dalam pool literal

en: bad literal size
id: besar literal buruk

en: .using: base address expression illegal or too complex
id: .using: alamat ekspresi dasar tidak legal atau terlalu kompleks

en: droping register %d in section %s does not match using register %d
id: menjatuhkan register %d dalam daerah %s tidak cocok menggunakan register %d

en: droping register %d in section %s previously used in section %s
id: menjatuhkan register %d dalam daerah %s sebelumnya digunakan dalam daerah %s

en: wrong number of operands
id: jumlah dari operan salah

en: Unrecognized opcode: `%s'
id: Opkode tidak dikenal: `%s'

en: not using any base register
id: tidak menggunakan register dasar apapun

en: expecting a register for operand %d
id: Diduga sebuah register untuk operan %d

note: Not used --- don't have any 8 byte instructions.
en: Internal Error: bad instruction length
id: Kesalahan Internal: panjang instruksi buruk

en: %s shortened to %s
id: %s dipendekan ke %s

en: same type of prefix used twice
id: tipe sama untuk prefik digunakan dua kali

en: 64bit mode not supported on `%s'.
id: mode 64 bit tidak didukung dalam CPU ini `%s'.

en: 32bit mode not supported on `%s'.
id: mode 32 bit tidak didukung dalam CPU ini`%s'.

en: bad argument to syntax directive.
id: argumen buruk untuk direktif sintaks.

en: bad argument to sse_check directive.
id: argumen buruk ke direktif sse_check.

en: missing argument for sse_check directive
id: hilang argumen untuk direktif sse_check

en: `%s' is not supported on `%s'
id: `%s' tidak didukung dalam `%s'

en: no such architecture: `%s'
id: tidak ada arsitektur seperti itu: `%s'

en: missing cpu architecture
id: hilang arsitektur cpu

en: no such architecture modifier: `%s'
id: tidak ada modifier arsitektur seperti itu: `%s'

en: Intel L1OM is 64bit ELF only
id: Intel L10M hanya 64bit ELF saja

en: Intel K1OM is 64bit ELF only
id: Intel L10M hanya 64bit ELF saja

en: unknown architecture
id: Arsitektur tidak diketahui

en: internal Error:  Can't hash %s: %s
id: Internal Error: Tidak dapat hash %s: %s

en: unknown relocation (%u)
id: relokasi (%u) tidak dikenal

en: %u-byte relocation cannot be applied to %u-byte field
id: %u-byte relokasi tidak dapat diaplikasikan ke field %u-byte

en: non-pc-relative relocation for pc-relative field
id: non-pc-relative relokasi untuk field pc-relative

en: relocated field and relocation type differ in signedness
id: field relokasi dan tipe relokasi berbeda dalam signedness

en: there are no unsigned pc-relative relocations
id: tidak ada relokasi unsigned pc-relative

en: cannot do %u byte pc-relative relocation
id: tidak dapat melakukan %u byte pc-relative relokasi

en: cannot do %s %u byte relocation
id: tidak dapat melakukan relokasi %s %u byte

en: can't use register '%s%s' as operand %d in '%s'.
id: tidak dapat menggunakan register '%s%s' sebagai operan %d dalam '%s'.

en: SSE instruction `%s' is used
id: instruksi SSE `%s' digunakan

en: ambiguous operand size for `%s'
id: ukuran operan ambigu untuk `%s'

en: expecting lockable instruction after `lock'
id: menduga instruksi string sesudah `%s'

note: UnixWare fsub no args is alias for fsubp, fadd -> faddp, etc.
en: translating to `%sp'
id: menerjemahkan ke `%sp'

en: can't encode register '%s%s' in an instruction requiring REX prefix.
id: tidak dapat mengenkode register '%s%s' dalam sebuah instruksi yang membutuhkan awalan REX.

en: no such instruction: `%s'
id: tidak ada instruksi seperti itu: `%s'

en: invalid character %s in mnemonic
id: karakter %s dalam mnemonic tidak valid

en: expecting prefix; got nothing
id: menduga awalan; tidak diperoleh apapun

en: expecting mnemonic; got nothing
id: menduga mnemonic: tidak diperoleh apapun

en: `%s' is only supported in 64-bit mode
id: `%s' hanya didukung dalam mode 64 bit

en: `%s' is not supported in 64-bit mode
id: `%s' tidak didukung dalam mode 64 bit

en: redundant %s prefix
id: awalan %s redundan

en: `%s' is not supported on `%s%s'
id: `%s' tidak didukung dalam `%s%s'

en: use .code16 to ensure correct addressing mode
id: menggunakan .code16 untuk memastikan mode pengalamatan benar

en: expecting string instruction after `%s'
id: menduga instruksi string sesudah `%s'

en: invalid character %s before operand %d
id: karakter %s tidak valid sebelum operan %d

en: unbalanced parenthesis in operand %d.
id: paranthesis dalam operan %d tidak seimbang.

en: unbalanced brackets in operand %d.
id: bracket dalam operan %d tidak seimbang.

en: invalid character %s in operand %d
id: karakter %s dalam operan %d tidak valid

en: spurious operands; (%d operands/instruction max)
id: spurious operan: (%d operan/instruksi maks)

en: expecting operand after ','; got nothing
id: menduga operan sesudah ','; tidak diperoleh apa apa

en: expecting operand before ','; got nothing
id: menduga operan sebelum ','; tidak diperoleh apa apa

en: operand size mismatch
id: operan/ukuran tidak-cocok

en: operand type mismatch
id: operan tidak cocok

en: register type mismatch
id: register diduga

en: number of operands mismatch
id: operan tidak cocok

en: invalid instruction suffix
id: Instruksi tidak valid %s

en: only supported with old gcc
id: `%s' hanya didukung dalam mode 64 bit

en: unsupported with Intel mnemonic
id: penyelarasan tidak didukung

en: unsupported syntax
id: penyelarasan tidak didukung

en: unsupported
id: %s tidak didukung

en: invalid VSIB address
id: : nama ASI tidak valid

en: unsupported vector index register
id: relokasi terhadap %s tidak didukung

en: %s for `%s'
id: %s -- '%s'

en: indirect %s without `*'
id: indirek %s tanpa `*'

note: Warn them that a data or address size prefix doesn't affect assembly of the next line of code.
en: stand-alone `%s' prefix
id: awalan `%s' stand-alone

en: `%s' operand %d must use `%ses' segment
id: `%s' operan %d harus menggunakan segmen `%ses'

note: We have to know the operand size for crc32.
en: ambiguous memory operand size for `%s`
id: ukuran memori operan ambigu untuk `%s`

en: no instruction mnemonic suffix given and no register operands; can't size instruction
id: tidak ada instruksi mnemonic untuk akhiran yang diberikan dan tidak ada operan register;tidak dapat mengubah ukuran instruksi

en: incorrect register `%s%s' used with `%c' suffix
id: Register `%s%s' tidak benar digunakan dengan akhiran `%c'

en: using `%s%s' instead of `%s%s' due to `%c' suffix
id: menggunakan `%s%s' daripada `%s%s' karena akhiran `%c'

en: `%s%s' not allowed with `%s%c'
id: `%s%s' tidak diperbolehkan dengan `%s%c'

en: no instruction mnemonic suffix given; can't determine immediate size
id: tidak ada akhiran instruksi mnemonic yang diberikan; tidak dapat menentukan ukuran langsung

en: the last operand of `%s' must be `%s%s'
id: operan terakhir dari `%s' harus `%s%s'

en: the first operand of `%s' must be `%s%s'
id: operan pertama dari `%s' harus `%s%s'

en: you can't `pop %scs'
id: anda tidak dapat `pop %scs'

note: Reversed arguments on faddp, fsubp, etc.
en: translating to `%s %s%s,%s%s'
id: menerjemahkan ke `%s %s%s,%s%s'

note: Extraneous `l' suffix on fp insn.
en: translating to `%s %s%s'
id: menerjemahkan ke `%s %s%s'

en: segment override on `%s' is ineffectual
id: segmen override di `%s' adalah tidak efektif

en: skipping prefixes on this instruction
id: melewatkan prefix di instruksi ini

en: 16-bit jump out of range
id: lompat 16-bit diluar dari jangkauan

en: can't handle non absolute segment in `%s'
id: tidak dapat menangani segmen tidak absolut dalam `%s'

en: @%s reloc is not supported with %d-bit output format
id: @%s relokasi tidak didukung dengan format keluaran %d-bit

en: missing or invalid expression `%s'
id: ekspresi `%s' hilang atau tidak valid

en: at most %d immediate operands are allowed
id: hampir seluruh operan %d langsung diperbolehkan

en: junk `%s' after expression
id: sampah `%s' sesudah pernyataan

en: missing or invalid immediate expression `%s'
id: hilang atau tidak valid pernyataan langsung `%s'

en: unimplemented segment %s in operand
id: tidak terimplementasi segmen %s dalam operan

en: illegal immediate register operand %s
id: register operan %s langsung tidak legal

en: expecting scale factor of 1, 2, 4, or 8: got `%s'
id: menduga faktor skala dari 1, 2, 4, atau 8: diperoleh `%s'

en: scale factor of %d without an index register
id: faktor skala dari %d tanpa sebuah register index

en: at most %d displacement operands are allowed
id: hampir seluruh operan %d perpindahan diperbolehkan

en: missing or invalid displacement expression `%s'
id: ekspresi `%s' perpindahan hilang atau tidak valid

en: `%s' is not valid here (expected `%c%s%s%c')
id: '%s' tidak valid disini (diduga `%c%s%s%c')

en: `%s' is not a valid %s expression
id: `%s' bukan sebuah ekspresi %s yang valid

en: `%s' is not a valid %s-bit %s expression
id: `%s' bukang sebuah ekspresi %s %s-bit yang valid

en: bad memory operand `%s'
id: operan `%s' memori buruk

en: junk `%s' after register
id: sampah `%s' sesudah register

en: bad register name `%s'
id: nama register `%s' buruk

en: immediate operand illegal with absolute jump
id: operan langsung tidak legal dengan lompat absolut

en: too many memory references for `%s'
id: terlalu banyak referensi memori untuk `%s'

en: expecting `,' or `)' after index register in `%s'
id: menduga `,' atau `)' sesudah register indeks dalam `%s'

en: expecting `)' after scale factor in `%s'
id: menduga `)' sesudah faktor skala dalam `%s'

en: expecting index register or scale factor after `,'; got '%c'
id: menduga indeks register atau faktor skala sesudah `,'; diperoleh '%c'

en: expecting `,' or `)' after base register in `%s'
id: menduga `,' atau `)' sesudah register dasar dalam `%s'

note: It's not a memory operand; argh!
en: invalid char %s beginning operand %d `%s'
id: karakter %s tidak valid diawal operan %d `%s'

en: long jump required
id: lompat jauh dibutuhkan

en: jump target out of range
id: target lompat diluar dari jangkauan

en: no compiled in support for x86_64
id: Tidak dikompile untuk mendukung x86_64

en: no compiled in support for 32bit x86_64
id: Tidak dikompile untuk mendukung x86_64

en: 32bit x86_64 is only supported for ELF
id: -64 hanya didukung untuk format ELF

en: invalid -march= option: `%s'
id: Pilihan -march= tidak valid: `%s'

en: invalid -mtune= option: `%s'
id: Pilihan -mtune= tidak valid: `%s'

en: invalid -mmnemonic= option: `%s'
id: Pilihan -mmnemonic tidak valid: `%s'

en: invalid -msyntax= option: `%s'
id: Pilihan -msyntax= tidak valid: `%s'

en: invalid -msse-check= option: `%s'
id: Pilihan -msse-check= tidak valid: `%s'

en: invalid -mavxscalar= option: `%s'
id: Pilihan -march= tidak valid: `%s'

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
      -k                      ignored
id:   -Q                      diabaikan
      -V                      menampilkan nomor versi perakit
      -k                      diabaikan

en:   -n                      Do not optimize code alignment
      -q                      quieten some warnings
id:   -n                      Jangan optimasi kode alignmen
      -q                      hilangkan beberapa peringatan

en:   -s                      ignored
id:   -s                      diabaikan

en:   --32/--64/--x32         generate 32bit/64bit/x32 code
id:   --32/--64               menghasilkan kode 32 bit/ 64 bit

en:   --divide                do not treat `/' as a comment character
id:   --divide                jangan perlakukan '/' sebagai sebuah karakter komentar

en:   --divide                ignored
id:   --divide                diabaikan

en:                           EXTENSION is combination of:
id:                                         pelanggaran konstrain

en:   -msse2avx               encode SSE instructions with VEX prefix
id:   -msse2avx               enkode instruksi SSE dengan awalan VEX

en:   -msse-check=[none|error|warning]
                              check SSE instructions
id:   -msse-check=[none|error|warning]
                              periksa instruksi SSE

en:   -mmnemonic=[att|intel]  use AT&T/Intel mnemonic
id:   -mmnemonic=[att|intel]  gunakan AT&T/Intel mnemonic

en:   -msyntax=[att|intel]    use AT&T/Intel syntax
id:   -msyntax=[att|intel]    gunakan syntaks AT&T/Intel

en:   -mindex-reg             support pseudo index registers
id:   -mindex-reg             dukung pseudo indeks register

en:   -mnaked-reg             don't require `%%' prefix for registers
id:   -mnaked-reg             jangan butuhkan `%%' prefix untuk register

en:   -mold-gcc               support old (<= 2.8.1) versions of gcc
id:   -mold-gcc               dukung veris gcc lama (<= 2.8.1)

en: Intel L1OM is 64bit only
id: Intel L10M hanya 64bit saja

en: Intel K1OM is 64bit only
id: Intel L10M hanya 64bit saja

en: can not do %d byte pc-relative relocation
id: tidak dapat melakukan %d byte pc-relatif relokasi

en: can not do %d byte relocation
id: tidak dapat melakukan %d byte relokasi

en: cannot represent relocation type %s in x32 mode
id: tidak dapat merepresentasi tipe relokasi %s

en: cannot represent relocation type %s
id: tidak dapat merepresentasi tipe relokasi %s

en: bad .section directive: want a,l,w,x,M,S,G,T in string
id: Direktif .section buruk: diinginkan string a,l,w,x,M,S,G,T

en: bad .section directive: want a,w,x,M,S,G,T in string
id: Direktif .section buruk: diinginkan string a,w,x,M,S,G,T

en: .largecomm supported only in 64bit mode, producing .comm
id: .largecomm hanya didukung dalam mode 64 bit, menghasilkan .comm

en: Directive .dual available only with -mintel-syntax option
id: Direktif .dual hanya tersedia dengan pilihan -mintel-syntax

en: Directive .enddual available only with -mintel-syntax option
id: Direktif .enddual hanya tersedia dengan pilihan -mintel-syntax

en: Directive .atmp available only with -mintel-syntax option
id: Direktif .atmp hanya tersedia dengan pilihan -mintel-syntax

en: Unknown temporary pseudo register
id: Pseudo register sementara tidak diketahui

en: Defective assembler.  No assembly attempted.
id: Perakit tidak sempurna. Tidak ada perakitan yang akan dicoba.

en: failed sanity check.
id: gagal pemeriksaan keadaan.

en: Expanded opcode after delayed branch: `%s'
id: Ekspanded opkode sesudah pencabangan tertunda: `%s'

en: Expanded opcode in dual mode: `%s'
id: Ekspanded opkode dalam mode ganda: `%s'

en: An instruction was expanded (%s)
id: Sebuah instruksi telah diekspan (%s)

en: Pipelined instruction: fsrc1 = fdest
id: Instruksi pipeline: fsrc1 = fdest

en: Assembler does not yet support PIC
id: Perakit belum mendukung PIC

en: Illegal operands for %s
id: Operan tidak legal untuk %s

en: 'd.%s' must be 8-byte aligned
id: 'd.%s' harus berupa 8-byte aligned

en: Prefix 'd.' invalid for instruction `%s'
id: Awalan 'd.' tidak valid untuk instruksi `%s'

en:   -EL			  generate code for little endian mode (default)
      -EB			  generate code for big endian mode
      -mwarn-expand		  warn if pseudo operations are expanded
      -mxp			  enable i860XP support (disabled by default)
      -mintel-syntax	  enable Intel syntax (default to AT&T/SVR4)
id:   -EL			  menghasilkan kode untuk mode little endian (default)
      -EB			  menghasilkan kode untuk mode big endian
      -mwarn-expand		 peringatkan jika operasi pseudo telah diekspan
      -mxp			 aktifkan dukungan i860XP (non-aktif secara baku)
      -mintel-syntas	  aktifkan Intel syntax (baku ke AT&T/SVR4)

note: SVR4 compatibility flags.
en:   -V			  print assembler version number
      -Qy, -Qn		  ignored
id:   -V			  tampilkan nomor versi perakit
      -Qy, -Qn		  diabaikan

en: This immediate requires 0 MOD 2 alignment
id: Immediate ini membutuhkan 0 MOD 2 alignmen

en: This immediate requires 0 MOD 4 alignment
id: Immediate ini membutuhkan 0 MOD 4 alignmen

en: This immediate requires 0 MOD 8 alignment
id: Immediate ini membutuhkan 0 MOD 8 alignmen

en: This immediate requires 0 MOD 16 alignment
id: Immediate ini membutuhkan 0 MOD 16 alignmen

en: 5-bit immediate too large
id: immediate 5-bit terlalu besar

en: 5-bit field must be absolute
id: field 5-bit harus absolut

en: A branch offset requires 0 MOD 4 alignment
id: Sebuah ofset percabangan membutuhkan 0 MOD 4 alignmen

en: Unrecognized fix-up (0x%08lx)
id: Perbaikan (0x%08lx) tidak dikenal

en: Hashing returned "%s".
id: Hasing dikembalikan "%s".

en: expression syntax error
id: ekspresi sintaks error

en: attempt to branch into different segment
id: mencoba percabangan ke segmen berbeda

en: target of %s instruction must be a label
id: target dari instruksi %s harus berupa sebuah label

en: unaligned register
id: register tidak teralign

en: no such sfr in this architecture
id: tidak sfr seperti itu dalam arsitektur ini

en: illegal literal
id: literal tidak legal

en: invalid index register
id: indeks register tidak valid

en: invalid scale factor
id: faktor skala tidak valid

en: architecture of opcode conflicts with that of earlier instruction(s)
id: arsitektur dari opkode konflik dengan instruksi sebelumnya

en: too many operands
id: terlalu banyak operan

note: We never moved: there was no opcode either!
en: missing opcode
id: hilang opkode

en: branch prediction invalid on this opcode
id: ramalan percabangan tidak valid dalam opkode ini

en: invalid opcode, "%s".
id: opkode tidak valid, "%s".

en: improper number of operands.  expecting %d, got %d
id: jumlah dari operan tidak sesuai. Menduga %d, diperoleh %d

en: Fixup of %ld too large for field width of %d
id: Perbaikan dari %ld terlalu besar untuk lebar field dari %d

en: invalid architecture %s
id: arsitektur %s tidak valid

en: I960 options:
id: pilihan I960:

en: 
    			specify variant of 960 architecture
    -b			add code to collect statistics about branches taken
    -link-relax		preserve individual alignment directives so linker
    			can do relaxing (b.out format only)
    -no-relax		don't alter compare-and-branch instructions for
    			long displacements
id: 
    			spesifikasikan variasi dari arsitektur 960
    -b			tambahkan kode untuk mengumpulkan statistik tentang percabangan yang diambil
    -link-relax		jaga alignmen individu direktif sehingga linker
    			dapat melakukan relaxing (hanya untuk format b.out saja)
    -no-relax		jangan ubah compare-and-branch instruksi untuk
    			long displacement

en: should have 1 or 2 operands
id: seharusnya 1 atau 2 operan

en: Redefining leafproc %s
id: Mendefinisikan leafproc %s

en: should have two operands
id: seharusnya dua operan

en: 'entry_num' must be absolute number in [0,31]
id: 'entry_num' harus berupa nomor absolut dalam [0,31]

en: Redefining entrynum for sysproc %s
id: Mendefinisikan entrynum untuk sysproc %s

note: Should not happen: see block comment above.
en: Trying to 'bal' to %s
id: Mencoba untuk 'bal' ke %s

en: Looks like a proc, but can't tell what kind.
id: Seperti sebuah proc, tetapi tidak dapat menceritakan seperti apa.

en: big endian mode is not supported
id: mode big endian tidak didukung

en: ignoring unrecognized .endian type `%s'
id: mengabaikan .endian tipe `%s' tidak dikenal

en: can't use COBR format with external label
id: tidak dapat menggunakan format COBR dengan label eksternal

en: option --link-relax is only supported in b.out format
id: pilihan --link-relax hanya didukung dalam format b.out

en: No 'bal' entry point for leafproc %s
id: Tidak ada titik masukan 'bal' untuk leafproc %s

en: bad .section directive: want a,o,s,w,x,M,S,G,T in string
id: Direktif .section buruk: diinginkan dalam string a,o,s,w,x,M,S,G,T

en: Size of frame exceeds maximum of 96 registers
id: Ukuran dari frame melebihi maksimal dari 96 register

en: Size of rotating registers exceeds frame size
id: Ukuran dari register yang berotasi melebihi ukuran frame

en: Unwind directive not followed by an instruction.
id: Unwind direktif tidak diikuti oleh sebuah instruksi.

en: qualifying predicate not followed by instruction
id: Mengkualifikasi predikat tidak diikuti oleh instruksi

en: record type is not valid
id: tipe rekaman tidak valid

en: Invalid record type for P3 format.
id: tipe rekaman tidak valid untuk format P3

en: Invalid record type for format P6
id: Tipe rekaman tidak valid untuk format P6

en: Invalid record type for format B1
id: Tipe rekaman tidak valid untuk format B1

en: Invalid record type for format X1
id: Tipe rekaman tidak valid untuk format X1

en: Invalid record type for format X3
id: Tipe rekaman tidak valid untuk format X3

en: Previous .save incomplete
id: Sebelumnya .save tidak lengkap

en: spill_mask record unimplemented.
id: rekaman spill_mask tidak terimplementasi.

en: Ignoring attempt to spill beyond end of region
id: Mengabaikan percobaan untuk spill diluar dari daerah

en: Only constant space allocation is supported
id: Hanya alokasi konstanta ruang yang didukung

en: Only constant offsets are supported
id: Hanya konstanta ofset yang didukung

en: Section switching in code is not supported.
id: Perpindahan bagian dalam kode tidak didukung.

en:  Insn slot not set in unwind record.
id:  Insn slot tidak diset dalam rekama unwind.

en: frgr_mem record before region record!
id: frgr_mem record sebelum daerah record!

en: fr_mem record before region record!
id: fr_mem record sebelum daerah record!

en: gr_mem record before region record!
id: gr_mem record sebelum region record!

en: br_mem record before region record!
id: br_mem record sebelum region record!

en: gr_gr record before region record!
id: gr_gr record sebelum region record!

en: br_gr record before region record!
id: br_gr record sebelum region record!

en: First operand to .%s must be a predicate
id: Operan pertama ke .%s harus berupa sebuah predikat

en: Pointless use of p0 as first operand to .%s
id: Tidak berarti menggunakan p0 sebagai operan pertama ke .%s

en: Operand %d to .%s must be a preserved register
id: Operan %d ke .%s harus berupa preserved register

en: Operand %d to .%s must be a writable register
id: Operan %d ke .%s harus berupa sebuah register dapat ditulis

en: Radix `%s' unsupported or invalid
id: Radix `%s' tidak didukung atau tidak valid

en: .%s outside of %s
id: .%s diluar dari %s

en: Tags on unwind pseudo-ops aren't supported, yet
id: Tags dalam unwind pseudo-ops belum didukung

en: First operand to .fframe must be a constant
id: Operan pertama ke .fframe harus berupa sebuah konstanta

en: First operand to .vframe must be a general register
id: Operan pertama ke .vframe harus berupa sebuah register umum

en: Operand of .vframe contradicts .prologue
id: Operan dari .vframe bertentangan .prologue

en: .vframepsp is meaningless, assuming .vframesp was meant
id: .vframesp tidak berarti, mengasumsikan .vframesp yang berarti

en: Operand to .vframesp must be a constant (sp-relative offset)
id: Operan ke .vframesp harus berupa sebuah konstanta (sp-relatif ofset)

en: First operand to .save not a register
id: Operan pertama ke .save bukan sebuah register

en: Second operand to .save not a valid register
id: Operan kedua ke .save bukan sebuah register valid

en: Second operand of .save contradicts .prologue
id: Operan kedua dari .save bertentangan .prologue

en: First operand to .save not a valid register
id: Operan pertama ke .save bukan sebuah register valid

en: First operand to .restore must be stack pointer (sp)
id: Operan pertama ke .restore harus berupa stack pointer (sp)

en: Second operand to .restore must be a constant >= 0
id: Operan kedua ke .restore harus berupa sebuah konstanta >= 0

en: Epilogue count of %lu exceeds number of nested prologues (%u)
id: Epilog terhitung dari %lu melebihi jumlah dari nested prologue (%u)

en: Illegal section name `%s' (causes unwind section name clash)
id: Nama bagian `%s' tidak legal (menyebabkan unwind nama daerah clash)

en: First operand to .altrp not a valid branch register
id: Operan pertama ke .altrp bukan sebuah percabangan yang valid

en: First operand to .%s not a register
id: Operan pertama ke .%s bukan sebuah register

en: Second operand to .%s not a constant
id: Operan kedua ke .%s bukan sebuah konstanta

en: First operand to .%s not a valid register
id: Operan pertama ke .%s bukan sebuah register yang valid

en: First operand to .save.g must be a positive 4-bit constant
id: Operan pertama ke .save.g harus berupa sebuah konstanta 4-bit

en: Second operand to .save.g must be a general register
id: Operan kedua ke .save-g harus berupa register umum

en: Second operand to .save.g must be the first of %d general registers
id: Operan kedua ke .save.g harus register umum %d pertama

en: Operand to .save.f must be a positive 20-bit constant
id: Operan ke .save.f harus konstanta positif 20-bit

en: First operand to .save.b must be a positive 5-bit constant
id: Operan pertama ke .save.b harus berupa konstanta positif 5-bit

en: Second operand to .save.b must be a general register
id: Operan kedua ke .save.b harus berupa register umum

en: Second operand to .save.b must be the first of %d general registers
id: Operan kedua ke .save.b harus register umum %d pertama

en: First operand to .save.gf must be a non-negative 4-bit constant
id: Operan pertama ke .save.gf harus berupa konstanta tidak negatif 4-bit

en: Second operand to .save.gf must be a non-negative 20-bit constant
id: Operan kedua ke .save.gf harus berupa sebuah konstanta tidak negatif 20-bit

en: Operands to .save.gf may not be both zero
id: Operan ke .save.gf tidak boleh keduanya nol

en: Operand to .spill must be a constant
id: Operan ke .spill harus berupa sebuah konstanta

en: Operand %d to .%s must be a constant
id: Operan %d ke .%s harus berupa sebuah konstanta

en: Missing .label_state %ld
id: Hilang .label_state %ld

en: Operand to .label_state must be a constant
id: Operan ke .label_state harus berupa sebuah konstanta

en: Operand to .copy_state must be a constant
id: Operan ke .copy_state harus berupa sebuah konstanta

en: First operand to .unwabi must be a constant
id: Operan pertama ke .unwabi harus berupa sebuah konstanta

en: Second operand to .unwabi must be a constant
id: Operan kedua ke .unwabi harus berupa sebuah konstanta

en: Missing .endp after previous .proc
id: Hilang .endp setelah sebelumnya .proc

en: Empty argument of .proc
id: Hilang argumen dari .proc

en: `%s' was already defined
id: `%s' telah terdefinisi

en: Initial .body should precede any instructions
id: Inisial .body seharusnya mengawali instruksi apapun

en: .prologue within prologue
id: .prologue didalam prologue

en: Initial .prologue should precede any instructions
id: Inisial .prologue seharusnya mengawali instruksi apapun

en: First operand to .prologue must be a positive 4-bit constant
id: Operan pertama ke .prologue harus berupa sebuah konstanta positif 4-bit

en: Pointless use of zero first operand to .prologue
id: Tidak berarti menggunakan operan pertama nol ke .prologue

en: Using a constant as second operand to .prologue is deprecated
id: Menggunakan sebuah konstanta sebagai operan kedua ke .prologue adalah kadaluarsa

en: Second operand to .prologue must be a general register
id: Operan kedua ke .prologue harus berupa sebuah register umum

en: Second operand to .prologue must be the first of %d general registers
id: Operan kedua ke .prologue harus register umum pertama dari %d

en: `%s' was not defined within procedure
id: '%s' tidak didefinisikan dalam prosedur

en: Empty argument of .endp
id: Argumen kosong dari .endp

en: `%s' was not specified with previous .proc
id: `%s' tidak dispesifikasikan dengan .proc sebelumnya

en: `%s' should be an operand to this .endp
id: `%s' seharusnya berupa sebuah operan dalam .endp ini

en: Comma expected
id: Diduga sebuah koma

en: Expected '['
id: Diduga '['

en: Expected ']'
id: Diduga ']'

en: Number of elements must be positive
id: Jumlah dari elemen harus positif

en: Used more than the declared %d rotating registers
id: Menggunakan lebih dari yang dideklarasikan register berotasi %d

en: Used more than the available 96 rotating registers
id: Menggunakan lebih dari 96 register berotasi yang tersedia

en: Used more than the available 48 rotating registers
id: Menggunakan lebih dari 48 register berotasi yang tersedia

en: Attempt to redefine register set `%s'
id: Mencoba untuk meredefinisi register set `%s'

en: Unknown psr option `%s'
id: Pilihan psr `%s' tidak dikenal

en: Missing section name
id: Hilan nama bagian

en: Comma expected after section name
id: Koma diduga setelah nama bagian

en: Creating sections with .xdataN/.xrealN/.xstringZ is deprecated.
id: Membuat bagian dengan .xdataN/.xrealN/.xstringZ adalah kadaluarsa.

en: Register name expected
id: Nama register diduga

en: Register value annotation ignored
id: Nilai anotasi register diabaikan

en: Directive invalid within a bundle
id: Direktif tidak valid dalam sebuah bundle

en: Missing predicate relation type
id: Hilang tipe relation predikat

en: Unrecognized predicate relation type
id: Tipe relasi predikat tidak dikenal

en: Bad register range
id: Jangkauan register buruk

en: Predicate register expected
id: Diduga register predikat

en: Duplicate predicate register ignored
id: Mengabaikan duplikasi register predikat

en: Predicate source and target required
id: Predikat sumber dan target dibutuhkan

en: Use of p0 is not valid in this context
id: Penggunaan p0 adalah tidak valid dalam konteks ini

en: At least two PR arguments expected
id: Paling tidak dua PR argumen diduga

en: At least one PR argument expected
id: Paling tidak satu PR argumen diduga

en: Inserting "%s" into entry hint table failed: %s
id: Memasukan "%s" kedalam tabel petunjuk gagal: %s

note: FIXME -- need 62-bit relocation type
en: 62-bit relocation not yet implemented
id: relokasi 62-bit belum diimplementasikan

note: XXX technically, this is wrong: we should not be issuing warning messages until we're sure this instruction pattern is going to be used!
en: lower 16 bits of mask ignored
id: topeng 16 bit bagian bawah diabaikan

en: Expected separator `='
id: Diduga pemisah `='

en: Duplicate equal sign (=) in instruction
id: Duplikasi tanda sama dengan (=) dalam instruksi

en: Illegal operand separator `%c'
id: Operan pemisah `%c' tidak legal

en: Operand %u of `%s' should be %s
id: Operan %u dari `%s' seharusnya %s

en: Wrong number of output operands
id: Jumlah salah dari keluaran operan

en: Wrong number of input operands
id: Jumlah salah dari masukan operan

en: Operand mismatch
id: Operan tidak cocok

en: Invalid use of `%c%d' as output operand
id: Penggunaan `%c%d' tidak valid sebagai operan keluaran

en: Invalid use of `r%d' as base update address operand
id: Penggunaan `r%d' tidak valid sebagai dasar alamat update operan

en: Invalid duplicate use of `%c%d'
id: Penggunaan ganda dari `%c%d' tidak valid

en: Invalid simultaneous use of `f%d' and `f%d'
id: Penggunaan bersamaan `f%d' dan `f%d' tidak valid

en: Dangerous simultaneous use of `f%d' and `f%d'
id: Penggunaan ganda `f%d' dan `f%d' berbahaya

en: Value truncated to 62 bits
id: Nilai dipotong ke 62 bits

en: Bad operand value: %s
id: Nilai operan buruk: %s

note: Give an error if a frag containing code is not aligned to a 16 byte boundary.
en: instruction address is not a multiple of 16
id: alamat instruksi tidak dalam kelipatan dari 16

en: `%s' must be last in bundle
id: `%s' harus akhir dari bundle

en: Internal error: don't know how to force %s to end of instruction group
id: Internal error: tidak tahu bagaimana memaksa %s ke akhir dari grup instruksi

en: `%s' must be last in instruction group
id: `%s' harus akhir dari grup instruksi

en: Label must be first in a bundle
id: Label harus pertama dalam sebuah bundle

en: hint in B unit may be treated as nop
id: petunjuk dalam unit B mungkin diperlakukan sebagai nop

en: hint in B unit can't be used
id: petunjuk dalam unit B tidak dapat digunakan

en: emit_one_bundle: unexpected dynamic op
id: emit_one_bundle: diduga op dinamis

en: `%s' does not fit into %s template
id: `%s' tidak cocok kedalam template %s

en: `%s' does not fit into bundle
id: `%s' tidak cocok kedalam bundle

en: `%s' can't go in %s of %s template
id: `%s' tidak dapat pergi kedalam %s dari %s template

en: Missing '}' at end of file
id: Hilang '}' diakhir dari berkas

en: Unrecognized option '-x%s'
id: Pilihan '-x%s' tidak dikenal

en: IA-64 options:
      --mconstant-gp	  mark output file as using the constant-GP model
    			  (sets ELF header flag EF_IA_64_CONS_GP)
      --mauto-pic		  mark output file as using the constant-GP model
    			  without function descriptors (sets ELF header flag
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	select data model (default -mlp64)
      -mle | -mbe		  select little- or big-endian byte order (default -mle)
      -mtune=[itanium1|itanium2]
    			  tune for a specific CPU (default -mtune=itanium2)
      -munwind-check=[warning|error]
    			  unwind directive check (default -munwind-check=warning)
      -mhint.b=[ok|warning|error]
    			  hint.b check (default -mhint.b=error)
      -x | -xexplicit	  turn on dependency violation checking
id: Pilihan IA-64:
      --mconstant-gp	   tandai keluaran berkas menggunakan model konstanta-GP
    			  (sets tanda header ELF EF_IA_64_CONS_GP)
      --mauto-pic		  tandai keluaran dari berkas dengan menggunakan model konstanta-GG
    			  tanpa deskripsi fungsi (set tanda ELF header
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	 pilih model data (baku -mlp64)
      -mle | -mbe		   pilih little- atau big-endian pengurutan byte (baku -mle)
      -mtune=[itanium1|itanium2]
    			  tune ke CPU spesifik (baku -mtune=itanium2)
      -munwind-check=[warning|error]
    			 unwind direktif pemeriksaan (baku -munwind-check=warning)
      -mhint.b=[ok|warning|error]
    			  hint.b check (baku -mhint.b=error)
      -x | -xexplicit	  aktifkan pemeriksaan pelanggaran dependensi
      -xauto		  automagically hapus pelanggaran dependensi (baku)
      -xnone		  non-aktifkan pemeriksaan pelanggaran dependensi
      -xdebug		 debug pemeriksaan pelanggaran dependensi
      -xdebugn		 debug pemeriksa pelanggaran dependensi tetapi non-aktifkan
    			  pemeriksaan pelanggaran dependensi
      -xdebugx		 debug pemeriksa pelanggaran dependensi dan non-aktifkan
    			 pemeriksaan pelanggaran dependensi

en: --gstabs is not supported for ia64
id: --gstabs tidak didukung untuk ia64

en: ia64.md_begin: can't hash `%s': %s
id: ia64.md_begin: tidak dapat hash `%s':%s

en: Inserting "%s" into constant hash table failed: %s
id: Memasukan "%s" kedalam tabel konstanta hash gagal: %s

en: Could not set architecture and machine
id: Tidak dapat menset arsitektur dan mesin

en: Explicit stops are ignored in auto mode
id: Eksplisi stops diabaikan dalam mode auto

en: Found '{' when manual bundling is already turned on
id: Ditemukan '{' ketika bundling manual telah diaktifkan

en: Found '{' after explicit switch to automatic mode
id: Ditemukan '{' setelah pengubahan eksplisit ke mode otomatis

en: Found '}' when manual bundling is off
id: Ditemukan '}' ketika bundling manual tidak aktif

en: Expected ')'
id: Diduga ')'

en: Qualifying predicate expected
id: Mengkualifikasi predikat diduga

en: Tag must come before qualifying predicate.
id: Tag harus datang sebelum qualifikasi predikat.

en: Expected ':'
id: Diduga ':'

en: Tag name expected
id: Nama tag diduga

en: Rotating register index must be a non-negative constant
id: Indeks register retasi harus berupa sebuah konstanta tidak negatif

en: Index out of range 0..%u
id: Indeks diluar dari jangkauan 0..%u

en: Indirect register index must be a general register
id: Indeks register tidak langsung harus berupa sebuah register umum

en: Index can only be applied to rotating or indirect registers
id: Indeks hanya dapat diaplikasikan ke rotasi atau register tidak langsung

en: Expected '('
id: Diduga '('

en: Missing ')'
id: Hilang ')'

en: Not a symbolic expression
id: Bukan sebuah ekspresi simbolik

en: Illegal combination of relocation functions
id: Kombinasi tidak legal dari fungsi relokasi

en: No current frame
id: Bukan frame sekarang

en: Register number out of range 0..%u
id: Nomor register diluar dari jangkauan 0..%u

en: Standalone `#' is illegal
id: Standalone `#' adalah tidak legal

en: Redundant `#' suffix operators
id: Redundansi akihran operator `#'

en: Unhandled dependency %s for %s (%s), note %d
id: Dependensi %s tidak ditangani untuk %s (%s), catat %d

en: Unrecognized dependency specifier %d
id: Spesifikasi %d dependensi tidak dikenal

en: Only the first path encountering the conflict is reported
id: Hanya jika ditemukan konflik jalur pertama yang dilaporkan

en: This is the location of the conflicting usage
id: Ini adalah lokasi dimana terjadi konflik penggunaan

en: Unknown opcode `%s'
id: Opkode `%s' tidak dikenal

en: AR %d can only be accessed by %c-unit
id: AR %d hanya dapat diakses dengan %c-unit

en: hint.b may be treated as nop
id: hint.b boleh diperlakukan sebagai nop

en: hint.b shouldn't be used
id: hint.b seharusnya tidak digunakan

en: `%s' cannot be predicated
id: `%s' tidak dapat dipredikat

en: Closing bracket missing
id: Hilang Kurung penutup

en: Index must be a general register
id: Indeks harus berupa sebuah register umum

en: Unsupported fixup size %d
id: Ukuran perbaikan fixup %d tidak didukung

note: This should be an error, but since previously there wasn't any diagnostic here, don't make it fail because of this for now.
en: Cannot express %s%d%s relocation
id: Tidak dapat mengekspresikan relokasi %s%d%s

en: No addend allowed in @fptr() relocation
id: Addend tidak diperbolehkan dalam relokasi @fptr()

en: integer operand out of range
id: operan integer diluar dari jangkauan

en: %s must have a constant value
id: %s harus memiliki sebuah nilai konstan

en: cannot resolve @slotcount parameter
id: tidak dapat membuat nomor floating-point

en: invalid @slotcount value
id: nilai shift tidak valid: %ld

en: Cannot represent %s relocation in object file
id: Tidak dapat direpresentasikan relokasi %s dalam berkas objek

en: Can't add stop bit to mark end of instruction group
id: Tidak dapat menambahkan bit henti untuk menandai akhir dari grup instruksi

en: expected symbol name
id: diduga nama simbol

en: expected comma after "%s"
id: diduga koma sesudah "%s"

en: `%s' is already the alias of %s `%s'
id: `%s' telah menjadi alias dari %s `%s'

en: %s `%s' already has an alias `%s'
id: %s `%s' telah menjadi alias `%s'

en: inserting "%s" into %s alias hash table failed: %s
id: memasukan "%s" kedalam tabel hash alias %s gagal: %s

en: inserting "%s" into %s name hash table failed: %s
id: memasukan "%s" kedalam tabel hash nama %s gagal: %s

en: symbol `%s' aliased to `%s' is not used
id: simbol `%s' dialiaskan ke `%s' tidak digunakan

en: section `%s' aliased to `%s' is not used
id: bagian `%s' dialiakan ke `%s' tidak digunakan

en: IP2K specific command line options:
id: pilihan spesifik baris perintah IP2K:

en:   -mip2022               restrict to IP2022 insns
id:   -mip2022               batasi ke insns IP2022

en:   -mip2022ext            permit extended IP2022 insn
id:   -mip2022ext             ijinkan ekstended insn IP2022

en: the yielding instruction %s may not be in a delay slot.
id: instruksi yang menghasilkan %s mungkin tidak dalam sebuah slot tertunda.

en: Register number (R%ld) for double word access must be even.
id: Nomor register (R%ld) untuk akses kata ganda harus genap.

en: operand references R%ld of previous load.
id: referensi operan R%ld dari load sebelumnya.

en: instruction implicitly accesses R31 of previous load.
id: instruksi mengimplikasikan akses R31 dari load sebelumnya.

en: Unmatched high relocation
id: relokasi tinggi tidak cocok

en: .end not in text section
id: .end tidak dalam daerah text

en: .end directive without a preceding .ent directive.
id: .end direktif tanpa sebuah awalan .ent direktif.

en: .end symbol does not match .ent symbol.
id: .end simbol tidak cocok .ent simbol.

en: .end directive missing or unknown symbol
id: .end direktif hilang atau simbol tidak diketahui

en: Expected simple number.
id: Diduga nomor simple.

en: Invalid number
id: Nomor tidak valid

en: .ent or .aent not in text section.
id: .ent atau .aent tidak dalam daerah text.

en: missing `.end'
id: hilang `.end'

en: bad call to md_atof
id: panggilan buruk ke md_atof

en:  M32C specific command line options:
id:  M32C spesifik pilihan baris perintah:

note: Pretend that we do not recognise this option.
en: Unrecognised option: -hidden
id: Pilihan tidak diketanl: -hidden

en: Unrecognized option following -K
id: Pilihan berikut -K tidak dikenal

en:  M32R specific command line options:
id:  Pilihan spesifik M32R baris perintah:

en:   -m32r                   disable support for the m32rx instruction set
id:   -m32r                   non-aktifkan dukungan untuk set instruksi m32rx

en:   -m32rx                  support the extended m32rx instruction set
id:   -m32rx                  dukung set instruksi ekstensi m32rx

en:   -m32r2                  support the extended m32r2 instruction set
id:   -m32r2                  dukung set instruksi ekstensi m32r2

en:   -EL,-little             produce little endian code and data
id:   -EL,-little             menghasilkan kode dan data little endian

en:   -EB,-big                produce big endian code and data
id:   -EB,-big                menhasilkan kode dan data big endian

en:   -parallel               try to combine instructions in parallel
id:   -parallel                mencoba mengkombinasikan instruksi dalam paralel

en:   -no-parallel            disable -parallel
id:   -no-parallel            non-aktifkan -parallel

en:   -no-bitinst             disallow the M32R2's extended bit-field instructions
id:   -no-bitinst             larang ekstensi bit-bielf instruksi M32R2

en:   -O                      try to optimize code.  Implies -parallel
id:   -O                      mencoba untuk mengoptimasi kode. Mengimplikasikan -parallel

en:   -warn-explicit-parallel-conflicts     warn when parallel instructions
id:   -warn-explicit-parallel-conflicts     peringatkan ketika instruksi paralel

en:                                          might violate contraints
id:                                          mungkin melanggar konstrain

en:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  do not warn when parallel
id:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  jangan peringatkan ketika paralel

en:                                          instructions might violate contraints
id:                                          instruksi mungkin melanggar konstrain

en:   -Wp                     synonym for -warn-explicit-parallel-conflicts
id:   -Wp                     sinonim untuk -warn-explicit-parallel-conflicts

en:   -Wnp                    synonym for -no-warn-explicit-parallel-conflicts
id:   -Wnp                    sinonim untuk -no-warn-explicit-parallel-conflicts

en:   -ignore-parallel-conflicts            do not check parallel instructions
id:   -ignore-parallel-conflicts            jangan periksa instruksi paralel

en:                                          for constraint violations
id:                                         pelanggaran konstrain fo

en:   -no-ignore-parallel-conflicts         check parallel instructions for
id:   -no-ignore-parallel-conflicts         periksa instruksi paralel untuk

en:                                          constraint violations
id:                                         pelanggaran konstrain

en:   -Ip                     synonym for -ignore-parallel-conflicts
id:   -Ip                     sinonim untuk -ignore-parallel-conflicts

en:   -nIp                    synonym for -no-ignore-parallel-conflicts
id:   -nIp                    sinonim untuk -no-ignore-parallel-conflicts

en:   -warn-unmatched-high    warn when an (s)high reloc has no matching low reloc
id:   -warn-unmatched-high    peringatkan ketika sebuah relokasi tinggi tidak memiliki pasangan relokasi rendah

en:   -no-warn-unmatched-high do not warn about missing low relocs
id:   -no-warn-unmatched-high jangan peringatkan mengenai hilangnya relokasi bawah

en:   -Wuh                    synonym for -warn-unmatched-high
id:   -Wuh                    sinonim untuk -warn-unmatched-high

en:   -Wnuh                   synonym for -no-warn-unmatched-high
id:   -Wnuh                   sinonim untuk -no-warn-unmatched-high

en:   -KPIC                   generate PIC
id:   -KPIC                   menghasilkan PIC

en: instructions write to the same destination register.
id: instruksi write ke register tujuan yang sama.

en: Instructions do not use parallel execution pipelines.
id: Instruksi jangan menggunakan eksekusi paralel pipelines.

en: Instructions share the same execution pipeline
id: Instruksi membagi eksekusi pipeline yang sama

en: not a 16 bit instruction '%s'
id: bukan sebuah instruksi 16 bit '%s'

en: instruction '%s' is for the M32R2 only
id: instruksi '%s' hanya untuk M32R2

en: unknown instruction '%s'
id: instruksi tidak dikenal '%s'

en: instruction '%s' is for the M32RX only
id: instruksi '%s' hanya untuk M32RX

en: instruction '%s' cannot be executed in parallel.
id: instruksi '%s' tidak dapat dijalankan dalam paralel.

en: internal error: lookup/get operands failed
id: internal error: lookup/get operan gagal

en: '%s': only the NOP instruction can be issued in parallel on the m32r
id: %s': hanya instruksi NOP dapat diisukan dalam paralel di m32r

en: %s: output of 1st instruction is the same as an input to 2nd instruction - is this intentional ?
id: %s: keluaran dari instruksi 1st adalah sama seperti masukan ke 2nd instruksi - apakah ini sengaja ?

en: %s: output of 2nd instruction is the same as an input to 1st instruction - is this intentional ?
id: %s: keluaran dari instruksi kedua adalah sama dengan masukan dari instruksi pertama - apakah ini sengaja ?

en: .SCOMMon length (%ld.) <0! Ignored.
id: panjang .SCOMMon (%ld.) <0! diabaikan.

en: Length of .scomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
id: Panjang dari .scomm "%s" telah %ld. Tidak merubah ke %ld.

en: Invalid PIC expression.
id: Ekspresi PIC tidak valid.

en: Unmatched high/shigh reloc
id: Relokasi high/shigh tidak cocok

en: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12 options:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12               specify the processor [default %s]
      -mshort                 use 16-bit int ABI (default)
      -mlong                  use 32-bit int ABI
      -mshort-double          use 32-bit double ABI
      -mlong-double           use 64-bit double ABI (default)
      --force-long-branches   always turn relative branches into absolute ones
      -S,--short-branches     do not turn relative branches into absolute ones
                              when the offset is out of range
      --strict-direct-mode    do not turn the direct mode into extended mode
                              when the instruction does not support direct mode
      --print-insn-syntax     print the syntax of instruction in case of error
      --print-opcodes         print the list of instructions with syntax
      --generate-example      generate an example of each instruction
                              (used for testing)
id: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12 pilihan:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12               spesifikasikan prosesor [baku %s]
      -mshort                 gunakan 16-bit int ABI (baku)
      -mlong                  gunakan 32-bit int ABI
      -mshort-double          gunakan 32-bit double ABI
      -mlong-double           gunakan 64-bit double ABI (baku)
      --force-long-branches   selalu ubah percabangan relatif kedalam absolut
      -S,--short-branches     jangan ubah percabangan relatif kedalam absolut
                              ketika ofset diluar dari jangkauan
      --strict-direct-mode    jangan ubah mode langsung kedalam mode ekstensi
                              ketika instruksi tidak mendukung mode langsung
      --print-insn-syntax     tampilkan syntax dari instruksi jika terjadi error
      --print-opcodes         tampilkan daftar dari instruksi dengan syntax
      --generate-example      buat sebuah contoh dari setiap instruksi
                              (digunakan untuk pengetesan)

en: Default target `%s' is not supported.
id: Target baku `%s' tidak didukung.

note: Dump the opcode statistics table.
en: Name   # Modes  Min ops  Max ops  Modes mask  # Used
id: Nama   # Mode   Min ops  Maks ops Mode  mask  # Digunakan

en: Option `%s' is not recognized.
id: Pilihan `%s' tidak dikenal.

en: symbol%d
id: simbol%d

en: # Example of `%s' instructions
    	.sect .text
    _start:
id: # Contoh dari instruksi `%s'
    	.sect .text
    _start:

en: Instruction `%s' is not recognized.
id: Instruksi `%s' tidak dikenal.

en: Instruction formats for `%s':
id: Format instruksi untuk `%s':

en: Immediate operand is not allowed for operand %d.
id: Operan langsung tidak diperbolehkan untuk operan %d.

en: Indirect indexed addressing is not valid for 68HC11.
id: Pengalamatan indeks tidak langsung tidak valid untuk 68HC11.

en: Spurious `,' or bad indirect register addressing mode.
id: Spurious `,' atau mode pengalamatan register tidak langsung.

en: Missing second register or offset for indexed-indirect mode.
id: Hilang register kedua atau ofset untuk mode indeksing tidak langsung.

en: Missing second register for indexed-indirect mode.
id: Hilang register kedua untuk mode indeksing tidak langsung.

en: Missing `]' to close indexed-indirect mode.
id: Hilang `]' untuk menutuk mode indeksing tidak langsung.

en: Illegal operand.
id: Operan tidak legal.

en: Missing operand.
id: Hilang operan.

en: Pre-increment mode is not valid for 68HC11
id: Mode pre-increment tidak valid untuk 68HC11

en: Wrong register in register indirect mode.
id: Register salah dalam mode register tidak langsung.

en: Missing `]' to close register indirect operand.
id: Hilang `]' untuk menutup operan register tidak langsung.

en: Post-decrement mode is not valid for 68HC11.
id: Mode post-decrement tidak valid untuk 68HC11.

en: Post-increment mode is not valid for 68HC11.
id: Mode post-increment tidak valid untuk 68HC11.

en: Invalid indexed indirect mode.
id: Mode indeksed tidak langsung tidak valid.

en: Trap id `%ld' is out of range.
id: Trap id `%ld' diluar dari jangkauan.

en: Trap id must be within [0x30..0x39] or [0x40..0xff].
id: Trap id harus berada dalam p0x30..0x39] atau [0x40..0xff].

en: Operand out of 8-bit range: `%ld'.
id: Operan diluar dari jangkauan 8-bit: `%ld'.

en: The trap id must be a constant.
id: Trap id harus berupa sebuah konstanta.

en: Operand `%x' not recognized in fixup8.
id: Operan `%x' tidak dikenal dalam fixup8.

en: Operand out of 16-bit range: `%ld'.
id: Operan diluar dari jangkauan 16-bit: `%ld'.

en: Operand `%x' not recognized in fixup16.
id: Operan `%x' tidak dikenal dalam fixup16.

en: Unexpected branch conversion with `%x'
id: Tidak diduga pengubahan percabangan dengan `%x'

en: Operand out of range for a relative branch: `%ld'
id: Operan diluar dari jangkauan untuk sebuah percabangan relatif: `%ld'

en: Invalid register for dbcc/tbcc instruction.
id: Register tidak valid untuk instruksi dbcc/tbcc.

en: Increment/decrement value is out of range: `%ld'.
id: Nilai peningkatan/pengurangan diluar dari jangkauan: `%ld'.

en: Expecting a register.
id: Diduga sebuah register.

en: Invalid register for post/pre increment.
id: Register tidak valid untuk post/pre peningkatan.

en: Invalid register.
id: Register tidak valid.

en: Offset out of 16-bit range: %ld.
id: Ofset diluar dari jangkauan 16-bit: %ld.

en: Offset out of 5-bit range for movw/movb insn: %ld.
id: Ofset diluar dari jangkauan 5-bit untuk instruksi movw/movb: %ld.

en: Expecting register D for indexed indirect mode.
id: Diduga register D untuk mode indeksing tidak langsung.

en: Indexed indirect mode is not allowed for movb/movw.
id: Mode indeksing tidak langsung tidak diperbolehkan untuk movb/movw.

en: Invalid accumulator register.
id: Register akumulator tidak valid.

en: Invalid indexed register.
id: Register indeks tidak valid.

en: Addressing mode not implemented yet.
id: Mode pengalamatan belum diimplementasikan.

en: Invalid source register for this instruction, use 'tfr'.
id: Register asal tidak valid untuk instruksi ini, gunakan 'tfr'.

en: Invalid source register.
id: Register asal tidak valid.

en: Invalid destination register for this instruction, use 'tfr'.
id: Register tujuan tidak valid untuk instruksi ini, gunakan 'tfr'.

en: Invalid destination register.
id: register tujuan tidak valid.

en: Invalid indexed register, expecting register X.
id: register indeks tidak valid, menduga register X.

en: Invalid indexed register, expecting register Y.
id: register indeks tidak valid, menduga register Y.

en: No instruction or missing opcode.
id: Tidak ada instruksi atau hilang opkode.

en: Opcode `%s' is not recognized.
id: Opkode `%s' tidak dikenal.

en: Garbage at end of instruction: `%s'.
id: Sampah diakhir dari instruksi: `%s'.

en: Invalid operand for `%s'
id: Operan tidak valid untuk `%s'

en: Invalid mode: %s
id: Mode tidak valid: %s

en: bad .relax format
id: Format .relax buruk

en: Relocation %d is not supported by object file format.
id: Relokasi %d tidak didukung oleh format berkas objek.

en: bra or bsr with undefined symbol.
id: bra atau bsr dengan simbol tidak terdefinisi.

en: Subtype %d is not recognized.
id: Subtipe %d tidak dikenal.

en: Expression too complex.
id: Ekspresi terlalu kompleks.

en: Value out of 16-bit range.
id: Nilai diluar dari jangkauan 16-bit.

en: Value %ld too large for 8-bit PC-relative branch.
id: Nilai %ld terlalu besar untuk percabangan PC-relatif 8-bit.

en: Auto increment/decrement offset '%ld' is out of range.
id: Peningkatan/pengurangan otomatis ofset '%ld' diluar dari jangkauan.

en: Offset out of 5-bit range for movw/movb insn: %ld
id: Ofset diluar dari jangkauan 5-bit untuk instruksi movw/movb: %ld

en: Line %d: unknown relocation type: 0x%x.
id: Baris %d: tipe relokasi tidak dikenal: 0x%x.

en: Can not do %d byte pc-relative relocation
id: Tidak dapat melakukan pc-relatif relokasi %d byte

en: Can not do %d byte pc-relative pic relocation
id: Tidak dapat melakukan pc-relative pic relokasi %d byte

en: Can not do %d byte relocation
id: Tidak dapat melakukan relokasi %d byte

en: Can not do %d byte pic relocation
id: Tidak dapat melakukan relokasi pic %d byte

en: Unable to produce reloc against symbol '%s'
id: Tidak dapat  menghasilkan relokasi terhadap simbol '%s'

en: Cannot make %s relocation PC relative
id: Tidak dapat membuat relokasi PC relatif %s

en: No operator
id: Tidak ada operator

en: Unknown operator
id: Operator tidak diketahui

en: invalid instruction for this architecture; needs
id: Instruksi tidak valid untuk arsitektur ini; dibutuhkan

en: hardware divide
id: perangkat pembagi

en: or higher
id: atau lebih tinggi

en: operands mismatch
id: operan tidak cocok

en: operand out of range
id: operan diluar dari jangkauan

en: Bignum too big for %c format; truncated
id: Bignum terlalu besar untuk format %c; dipotong

en: displacement too large for this architecture; needs 68020 or higher
id: displacement terlalu besar untuk arsitektur ini; dibutuhkan 68020 atau lebih tinggi

en: scale factor invalid on this architecture; needs cpu32 or 68020 or higher
id: faktor skala tidak valid di arsitektur ini; dibutuhkan cpu32 atau 68020 atau lebih tinggi

en: invalid index size for coldfire
id: ukuran indeks tidak valid untuk coldfire

en: Forcing byte displacement
id: Memaksa byte diplacement

en: byte displacement out of range
id: byte displacement diluar dari jangkauan

en: invalid operand mode for this architecture; needs 68020 or higher
id: Mode operan tidak valid untuk arsitektur ini; dibutuhkan 68020 atau lebih tinggi

en: :b not permitted; defaulting to :w
id: :b tidak diijinkan; default ke :w

en: unsupported byte value; use a different suffix
id: nilai byte tidak didukung; gunakan akhiran yang berbeda

en: unknown/incorrect operand
id: operan tidak dikenal/ tidak benar

en: out of range
id: diluar dari jangkauan

en: Can't use long branches on this architecture
id: Tidak dapat menggunakan percabangan panjang di arsitektur ini

en: Expression out of range, using 0
id: Ekspresi diluar dari jangkauan, menggunakan 0

en: Floating point register in register list
id: Floating point register dalam daftar register

en: Wrong register in floating-point reglist
id: Register salah dalam floating-point reglist

en: incorrect register in reglist
id: register tidak benar dalam daftar register

en: wrong register in floating-point reglist
id: register salah dalam daftar register floating-point

note: ERROR.
en: Extra )
id: Kelebihan )

note: ERROR.
en: Missing )
id: Hilang )

en: Missing operand
id: Hilang operan

en: unrecognized default cpu `%s'
id: tidak dikenali cpu baku `%s'

en: %s -- statement `%s' ignored
id: %s -- pernyataan `%s' diabaikan

en: Don't know how to figure width of %c in md_assemble()
id: Tidak tahu bagaimana memperkirakan lebar dari %c dalam md_assemble()

en: Internal Error:  Can't allocate m68k_sorted_opcodes of size %d
id: Internal Error: Tidak dapat mengalokasikan m68k_sorted_opcodes untuk ukuran %d

en: Internal Error: Can't find %s in hash table
id: Internal Error: Tidak dapat menemukan %s dalam tabel hash

en: Internal Error: Can't hash %s: %s
id: Internal Error: Tidak dapat hash %s: %s

en: text label `%s' aligned to odd boundary
id: text label `%s' aligned ke batas ganjil

en: value %ld out of range
id: nilai %ld diluar dari jangkauan

en: invalid byte branch offset
id: byte ofset percabangan tidak valid

en: short branch with zero offset: use :w
id: percabangan pendek dengan ofset nol: gunakan :w

en: Conversion of PC relative BSR to absolute JSR
id: Pengubahan dari PC relatif BSR ke absolut JSR

en: Conversion of PC relative branch to absolute jump
id: Pengubahan dari percabangan PC relatif ke lompat absolut

en: Conversion of PC relative conditional branch to absolute jump
id: Pengubahan dari kondisi PC relatif ke percabangan lompat absolut

en: Conversion of DBcc to absolute jump
id: Konversi dari DBcc ke lompat absolut

en: Conversion of PC relative displacement to absolute
id: Konversi dari PC relatif displacement ke absolut

en: Tried to convert PC relative branch to absolute jump
id: Mencoba mengubah percabangan PC relatif ke lompat absolut

en: expression out of range: defaulting to 1
id: ekspresi diluar dari jangkauan: default ke 1

en: expression out of range: defaulting to 0
id: ekspresi diluar dari jangkauan: default ke 0

en: Can't deal with expression; defaulting to %ld
id: Tidak dapat menangani dengan pernyataan: baku ke %ld

en: expression doesn't fit in BYTE
id: pernyataan tidak cukup dalam BYTE

en: expression doesn't fit in WORD
id: pernyataan tidak cukup dalam WORD

en: %s: unrecognized processor name
id: %s: nama prosesor tidak dikenal

en: bad coprocessor id
id: id koprosesor buruk

en: unrecognized fopt option
id: pilihan fopt tidak dikenal

en: option `%s' may not be negated
id: pilihan `%s' tidak boleh dinegasikan

en: option `%s' not recognized
id: pilihan `%s' tidak dikenal

en: bad format of OPT NEST=depth
id: format dari OPT NEST=kedalaman buruk

en: missing label
id: hilang label

en: bad register list: %s
id: daftar register buruk: %s

en: restore without save
id: restore tanpa menyimpan

en: syntax error in structured control directive
id: sintaks error dalam kontrol direktif terstruktur

en: missing condition code in structured control directive
id: kode kondisi hilang dalam direktif kontrol terstruktur

en: Condition <%c%c> in structured control directive can not be encoded correctly
id: Kondisi <%c%c> dalam direktif kontrol terstruktur tidak dapat dienkode secara benar

en: missing then
id: hilang then

en: else without matching if
id: else tanpat pasangan if

en: endi without matching if
id: endi tanpa pasangan if

en: break outside of structured loop
id: break diluar dari loop terstruktur

en: next outside of structured loop
id: next diluar dari loop terstruktur

en: missing =
id: hilang =

en: missing to or downto
id: hilang to atau downto

en: missing do
id: hilang do

en: endf without for
id: endf tanpa for

en: until without repeat
id: until tanpa repeat

en: endw without while
id: endw tanpa while

en: already assembled instructions
id: instruksi telah dirakit

en: `%s' is deprecated, use `%s'
id: `%s' adalah kadaluarsa, gunakan `%s'

en: cpu `%s' unrecognized
id: cpu `%s' tidak dikenal

en: architecture `%s' unrecognized
id: arsitektur `%s' tidak dikenal

en: extension `%s' unrecognized
id: ekstensi `%s' tidak dikenal

en: option `-A%s' is deprecated: use `-%s'
id: pilihan `-A%s' kadaluarsa: gunakan `-%s'

en: architecture features both enabled and disabled
id: featur arsitektur keduanya aktif dan no-aktif

en: selected processor does not have all features of selected architecture
id: prosesor yang dipilih tidak memiliki semua feature dari arsitektur yang dipilih

en: m68k and cf features both selected
id: m68k dan cf feature keduanya dipilih

en: 68040 and 68851 specified; mmu instructions may assemble incorrectly
id: 68040 dan 68851 dispesifikasikan; instruksi mmu mungkin merakit tidak benar

en: -march=<arch>		set architecture
    -mcpu=<cpu>		set cpu [default %s]
id: -march=<arch>		set arsitektur
    -mcpu=<arch>		set cpu [baku %s]

en: -m[no-]%-16s enable/disable%s architecture extension
id: -m[no-]%-16s aktifkan/non-aktifkan%s ekstensi arsitektur

en: -l			use 1 word for refs to undefined symbols [default 2]
    -pic, -k		generate position independent code
    -S			turn jbsr into jsr
    --pcrel                 never turn PC-relative branches into absolute jumps
    --register-prefix-optional
    			recognize register names without prefix character
    --bitwise-or		do not treat `|' as a comment character
    --base-size-default-16	base reg without size is 16 bits
    --base-size-default-32	base reg without size is 32 bits (default)
    --disp-size-default-16	displacement with unknown size is 16 bits
    --disp-size-default-32	displacement with unknown size is 32 bits (default)
id: -l			gunakan 1 word untuk refs untuk simbol tidak terdefinisi [baku 2]
    -pic, -k		hasilkan kode bebas posisi
    -S			ubah jbsr ke jsr
    --pcrel                  jangan ubah percabangan PC-relatif kedalam lompat absolut
    --register-prefix-optional
    			kenali nama register tanpa karakter awalan
    --bitwise-or		jangan perlakukan `|' sebagai sebuah karakter komentar
    --base-size-default-16	register dasar tanpa ukuran adalah 16 bit
    --base-size-default-32	register dasar tanpa ukuran adalah 32 bit (baku)
    --disp-size-default-16	displacement dengan ukuran tidak diketahui adalah 16 bit
    --disp-size-default-32	displacement dengan ukuran tidak diketahui adalah  32 bit (baku)

en: Architecture variants are:
id: Variasi arsitektur adalah:

en: Processor variants are:
id: Variasi prosesor adalah:

en: Error %s in %s
id: Error %s dalam %s

en: Opcode(%d.%s):
id: Opkode(%d.%s):

en: Not a defined coldfire architecture
id: Bukan sebuah arsitektur terdefinisi coldfire

en: register expected, but saw '%.6s'
id: Diduga sebuah register, tetapi terlihat '%.6s'

en: control register expected, but saw '%.6s'
id: diduga register pengotrol, tetapi terlihat '%.6s'

en: bad/missing psr specifier
id: buruk/hilang psr specifier

en: more than 65K literal pools
id: lebih dari 65K literal pools

en: missing ']'
id: hilang ']'

en: operand must be a constant
id: operan harus berupa sebuah konstanta

en: operand must be absolute in range %u..%u, not %ld
id: operan harus absolut dalam jangkauan %u..%u, tidak %ld

en: operand must be a multiple of 4
id: operan harus sebuah kelipatan dari 4

en: operand must be a multiple of 2
id: operan harus sebuah kelipatan dari 2

en: base register expected
id: diduga dasar register

en: unknown opcode "%s"
id: opkode tidak dikenal "%s"

en: invalid register: r15 illegal
id: register tidak valid: r15 tidak legal

en: M340 specific opcode used when assembling for M210
id: M340 spesifik opkode digunakan ketika merakit untuk M210

en: second operand missing
id: operan kedua hilang

en: destination register must be r1
id: register tujuan harus berupa r1

en: source register must be r1
id: asal register harus berupa r1

en: immediate is not a power of two
id: immediate bukan kelipatan dari dua

en: translating bgeni to movi
id: menerjemahkan bgeni ke movi

en: translating mgeni to movi
id: menerjemahkan mgeni ke movi

en: translating bmaski to movi
id: menerjemahkan bmaski ke movi

en: displacement too large (%d)
id: displacement terlalu besar (%d)

en: Invalid register: r0 and r15 illegal
id: register tidak valid: r0 dan r15 tidak legal

en: bad starting register: r0 and r15 invalid
id: awal register buruk: r0 dan r15 tidak valid

en: ending register must be r15
id: register akhir harus r15

en: bad base register: must be r0
id: register dasar buruk: harus r0

en: first register must be r4
id: register pertama harus r4

en: last register must be r7
id: register terakhir harus r7

en: reg-reg expected
id: diduga reg-reg

en: second operand must be 1
id: operan kedua harus 1

en: zero used as immediate value
id: nol digunakan sebagai nilai langsung

en: duplicated psr bit specifier
id: duplikasi psr bit specifier

en: `af' must appear alone
id: `af' harus terlihat sendiri

en: unimplemented opcode "%s"
id: opkode tidak terimplementasi "%s"

en: ignoring operands: %s
id: mengabaikan operan: %s

en: unrecognised cpu type '%s'
id: tipe cpu '%s' tidak dikenal

en: MCORE specific options:
      -{no-}jsri2bsr	  {dis}able jsri to bsr transformation (def: dis)
      -{no-}sifilter	  {dis}able silicon filter behavior (def: dis)
      -cpu=[210|340]          select CPU type
      -EB                     assemble for a big endian system (default)
      -EL                     assemble for a little endian system
id: Pilihan spesifik MCORE:
      -{no-}jsri2bsr	  {non}aktifkan transformasi jsri ke bsr (baku: non)
      -{no-}sifilter	  {non}aktifkan perlakuan filter silicon (baku: non)
      -cpu=[210|340]          pilih tipe CPU
      -EB                     rakit untuk sistem big endian (baku)
      -EL                     rakit untuk sistem little endian

en: failed sanity check: short_jump
id: gagal pemeriksaan keadaan: short_jump

en: failed sanity check: long_jump
id: gagal pemeriksaan keadaan: long_jump

en: odd displacement at %x
id: displacemen ganjil di %x

note: Variable not in small data read only segment accessed using small data read only anchor.
en: unknown
id: tidak diketahui

en: odd distance branch (0x%lx bytes)
id: jarak cabang aneh (0x%lx bytes)

en: pcrel for branch to %s too far (0x%lx)
id: pcrel untuk cabang ke %s terlalu jauh (0x%lx)

en: pcrel for lrw/jmpi/jsri to %s too far (0x%lx)
id: pcrel untuk lrw/jmpi/jsri ke %s terlalu jauh (0x%lx)

en: pcrel for loopt too far (0x%lx)
id: pcrel untuk loopt terlalu jauh (0x%lx)

en: Can not do %d byte %srelocation
id: Tidak dapat melakukan %d byte %s relokasi

en: pc-relative
id: pc-relatif

en: MeP specific command line options:
      -EB                     assemble for a big endian system
      -EL                     assemble for a little endian system (default)
      -mconfig=<name>         specify a chip configuration to use
      -maverage -mno-average -mmult -mno-mult -mdiv -mno-div
      -mbitops -mno-bitops -mleadz -mno-leadz -mabsdiff -mno-absdiff
      -mminmax -mno-minmax -mclip -mno-clip -msatur -mno-satur -mcop32
                              enable/disable the given opcodes
    
      If -mconfig is given, the other -m options modify it.  Otherwise,
      if no -m options are given, all core opcodes are enabled;
      if any enabling -m options are given, only those are enabled;
      if only disabling -m options are given, only those are disabled.
id: Pilihan spesifik Mep baris perintah:
      -EB                     rakit untuk sistem big endian
      -EL                     rakit untuk sistem little endian (baku)
      -mconfig=<nama>         spesifikasikan konfigurasi chip yang digunakan
      -maverage -mno-average -mmult -mno-mult -mdiv -mno-div
      -mbitops -mno-bitops -mleadz -mno-leadz -mabsdiff -mno-absdiff
      -mminmax -mno-minmax -mclip -mno-clip -msatur -mno-satur -mcop32
                              aktifkan/non-aktifkan opkode yang diberikan
    
      Jika -mconfig diberikan, pilihan -m lain memodifikasinya. Jika tidak,
      jika tidak ada pilihan -m yang diberikan, seluruh core opkode diaktifkan;
      jika pengaktifan pilihan -m diberikan, hanya itu saja yang diaktifkan saja;
      jika hanya menon-aktifkan pilihan -m diberikan, hanya itu saja yang dinon-aktifkan.

en: $hi and $lo are disabled when MUL and DIV are off
id: $hi dan $lo sudah tidak aktif ketika MUL dan DIV tidak aktif

en: $mb0, $me0, $mb1, and $me1 are disabled when COP is off
id: $mb0, $me0, $mb1, dan $me1 tidak aktif ketika COP tidak aktif

en: $dbg and $depc are disabled when DEBUG is off
id: $dbg dan $depc tidak aktif ketika DEBUG tidak aktif

en: core and copro insn lengths must total 32 bits.
id: panjang instruksi core dan copro harus total 32 bits.

en: vliw group must consist of 1 core and 1 copro insn.
id: grup vliw harus berisi instruksi 1 core dan 1 copro.

en: core and copro insn lengths must total 64 bits.
id: panjang instruksi core dan copro harus total 64 bits.

en: cannot pack %s with a 16-bit insn
id: tidak dapat mem-pack %s dengans ebuah 16-bit instruksi

en: cannot pack %s and %s together with a 16-bit insn
id: tidak dapat mem-pack %s dan %s bersama sama dengan sebuah instruksi 16-bit

en: too many IVC2 insns to pack with a 16-bit core insn
id: terlalu banyak instruksi IVC2 untuk dipack dengan instruksi core 16-bit

en: cannot pack %s into slot P1
id: tidak dapat mempack %s kedalam slot P1

en: too many IVC2 insns to pack with a 32-bit core insn
id: terlalu banyak instruksi IVC2 untuk packing dengan sebuah instruksi core 32-bit

en: unable to pack %s by itself?
id: tidak dapat mempack %s ke dirinya sendiri?

en: cannot pack %s and %s together
id: tidak dapat mempack %s dan %s secara bersamaan

en: too many IVC2 insns to pack together
id: terlalu banyak instruksi IVC2 untuk dipack bersama

note: There are no insns in the queue and a plus is present. This is a syntax error.  Let's not tolerate this. We can relax this later if necessary.
en: Invalid use of parallelization operator.
id: Pengunakan dari operator paralelisasi tidak valid.

en: Leading plus sign not allowed in core mode
id: Awalan tanda plus tidak diperbolehkan dalam mode core

en: Don't know how to relocate plain operands of type %s
id: Tidak tahu bagaimana merelokasi tipe operan %s

en: Perhaps you are missing %%tpoff()?
id: Mungkin anda lupa %%tpoff()?

en: bad .section directive: want a,v,w,x,M,S in string
id: Direktif .section buruk: diinginkan dalam string a,v,w,x,M,S

en: .vliw unavailable when VLIW is disabled.
id: .vliw tidak tersedia ketika VLIW tidak aktif.

en: Invalid register number at '%.6s'
id: Nomor register tidak valid di '%.6s'

en: operand must be a constant or a label
id: operan harus berupa sebuah konstanta atau sebuah label

en: operand must be absolute in range %d..%d, not %d
id: operan harus absolut dalam jangkauan %d..%d, bukan %d

en: Error in statement syntax
id: Error dalam sintaks pernyataan

en: Cannot use special register with this instruction
id: Tidak dapat menggunakan register spesial dengan instruksi ini

en: lmi pseudo instruction should not use a label in imm field
id: lmi instruksi bayangan seharusnya tidak menggunakan sebuah label dalam daerah imm

en: smi pseudo instruction should not use a label in imm field
id: smi instruksi bayangan seharusnya tidak menggunakan sebuah label dalam daerah imm

en: Symbol used as immediate for shift instruction
id: Simbol digunakan sebagai operan langsung untuk instruksi geser

en: Shift value > 32. using <value %% 32>
id: Nilai geser > 32. menggunakan <nilai %% 32>

en: Symbol used as immediate value for msrset/msrclr instructions
id: Simbol digunakan sebagai operan langsung untuk instruksi msrset/msrclr

en: invalid value for special purpose register
id: nilai tidak valid untuk register tujuan tertentu

en: An IMM instruction should not be present in the .s file
id: Sebuah instruksi IMM seharusnya tidak ada dalam berkas .s

en: Bad call to MD_NTOF()
id: Panggilan buruk ke MD_MTOF()

en: pcrel for branch to %s too far (0x%x)
id: pcrel untuk cabang ke %s terlalu jauh (0x%x)

note: We know the abs value: Should never happen.
en: Absolute PC-relative value in relaxation code.  Assembler error.....
id: Nilai PC-relatif absolut dalam kode relaksasi. Kesalahan perakit....

note: Cannot have a PC-relative branch to a diff segment.
en: PC relative branch to label %s which is not in the instruction space
id: PC cabang relatif ke label %s yang bukan dalam ruang instruksi

en: Variable is accessed using small data read only anchor, but it is not in the small data read only section
id: Variabel diakses menggunakan anchor baca-saja untuk data kecil, tetapi ini bukan dalam daerah baca-saja dalam data kecil

en: Variable is accessed using small data read write anchor, but it is not in the small data read write section
id: Variabel diakses menggunakan anchor baca-tulis untuk data kecil, tetapi ini bukan dalam daerah baca-tulis dalam data kecil

en: Incorrect fr_opcode value in frag.  Internal error.....
id: Nilai dalam bagian fr_opcode tidak benar. Kesalahan internal....

note: We know the abs value: Should never happen.
en: Absolute value in relaxation code.  Assembler error.....
id: Nilai absolut dalam kode relaksasi. Kesalahan perakit...

en: unsupported BFD relocation size %u
id: ukuran relokasi BFD %u tidak didukung

note: Prototypes for static functions.
en: internal Error, line %d, %s
id: internal Error, baris %d, %s

en: 48-bit microMIPS instructions are not supported
id: daerah absolut tidak didukung

en: Unrecognized register name `%s'
id: Nama register `%s' tidak dikenal

en: -G may not be used in position-independent code
id: -G tidak boleh digunakan dalam kode bebas posisi

en: internal: can't hash `%s': %s
id: internal: tidak dapat hash `%s': %s

en: internal error: bad mips16 opcode: %s %s
id: internal error: opkode mips16 buruk: %s %s

en: returned from mips_ip(%s) insn_opcode = 0x%x
id: dikembalikan dari mips_ip(%s) insn_opcode = 0x%x

en: Wrong size instruction in a %u-bit branch delay slot
id: 8 byte instruksi dalam delau %u slot

en: jump to misaligned address (0x%lx)
id: lompat ke alamat misaligned (0x%lx)

en: branch to misaligned address (0x%lx)
id: cabang ke alamat misaligned (0x%lx)

en: branch address range overflow (0x%lx)
id: jangkauan alamat percabangan overflow (0x%lx)

en: extended instruction in delay slot
id: instruksi ekstensi dalam slot tertunda

note: To reproduce this failure try assembling gas/testsuites/ gas/mips/mips16-intermix.s with a mips-ecoff targeted assembler.
en: Unsupported MIPS relocation number %d
id: Relokasi nomor %d MIPS tidak didukung

en: Macro instruction expanded into multiple instructions in a branch delay slot
id: instruksi makro diekspan kedalam beberapa instruksi dalam sebuah branch delay slot

en: Macro instruction expanded into multiple instructions
id: Instruksi makro diekspan kedalam beberapa instruksi

en: Macro instruction expanded into a wrong size instruction in a 16-bit branch delay slot
id: instruksi makro diekspan kedalam beberapa instruksi dalam sebuah branch delay slot

en: Macro instruction expanded into a wrong size instruction in a 32-bit branch delay slot
id: instruksi makro diekspan kedalam beberapa instruksi dalam sebuah branch delay slot

en: operand overflow
id: operan overflow

en: Macro used $at after ".set noat"
id: Makro menggunakan $at sesudah ".set noat"

en: unsupported large constant
id: konstanta besar tidak didukung

en: Instruction %s requires absolute expression
id: Instruksi %s membutuhkan ekspresi absolut

en: Number (0x%s) larger than 32 bits
id: Nomor (0x%s) lebih besar dari 32 bit

en: Number larger than 64 bits
id: Nomor lebih besar dari 64 bit

en: PIC code offset overflow (max 16 signed bits)
id: Ofset kode PIC overflow (maksimal 16 signed bit)

en: Unsupported large constant
id: Konstanta besar tidak didukung

note: result is always true
en: Branch %s is always true
id: Cabang %s tidak selalu benar

en: Improper position (%lu)
id: Posisi tidak sesuai (%lu)

en: Improper extract size (%lu, position %lu)
id: Ukuran ekstraks tidak sesuai (%lu, posisi %lu)

en: Improper insert size (%lu, position %lu)
id: Ukuran masukan tidak sesuai (%lu, posisi %lu)

en: Divide by zero.
id: Dibagi dengan nol.

en: dla used to load 32-bit register
id: dla digunakan untuk load 32-bit register

en: la used to load 64-bit address
id: la digunakan untuk load alamat 64 bit

en: Expression too complex
id: Ekspresi terlalu kompleks.

en: Offset too large
id: ofset terlalu besar

en: PIC code offset overflow (max 32 signed bits)
id: Ofset kode PIC overflow (maksimal 32 signed bit)

en: MIPS PIC call to register other than $25
id: Panggilan MIPS PIC ke register selain $25

en: No .cprestore pseudo-op used in PIC code
id: Tidak ada .cprestore pseudo-op digunakan dalam kode PIC

en: No .frame pseudo-op used in PIC code
id: Tidak ada .frame pseudo-op digunakan dalam kode PIC

en: Non-PIC jump used in PIC library
id: Non-PIC jump digunakan dalam perpustakaan PIC

en: Opcode not supported on this processor: %s
id: opkode tidak didukung dalam prosesor ini: %s

en: opcode not supported on this processor: %s
id: opkode tidak didukung dalam prosesor ini: %s

en: Improper rotate count
id: jumlah rotasi tidak sesuai

en: Instruction %s: result is always false
id: Instruksi %s: hasil selalu salah

en: Instruction %s: result is always true
id: Instruksi %s: hasil selalu benar

en: Operand overflow
id: operan overflow

note: FIXME: Check if this is one of the itbl macros, since they are added dynamically.
en: Macro %s not implemented yet
id: Makro %s belum diimplementasikan

en: internal: bad mips opcode (mask error): %s %s
id: internal: opkode mips buruk (mask error): %s %s

en: internal: bad mips opcode (unknown extension operand type `+%c'): %s %s
id: internal: opkde mips buruk (tipe ekstensi operan tidak diketahui `+%c'): %s %s

en: internal: bad mips opcode (unknown operand type `%c'): %s %s
id: internal: opkode mips buruk (tipe operan tidak diketahui `%c'): %s %s

en: internal: bad mips opcode (bits 0x%lx undefined): %s %s
id: internal: opkode mips buruk (bits 0x%lx tidak terdefinisi): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (mask error): %s %s
id: internal: opkode mips buruk (mask error): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (incorrect length: %u): %s %s
id: internal error: opkode mips16 %u buruk: %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (opcode/length mismatch): %s %s
id: internal error: opkode mips16 buruk: %s %s

en: Internal error: bad mips opcode (unknown extension operand type `%c%c'): %s %s
id: internal: opkde mips buruk (tipe ekstensi operan tidak diketahui `%c+%c'): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (unknown operand type `%c'): %s %s
id: internal: opkode mips buruk (tipe operan tidak diketahui `%c'): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (bits 0x%lx undefined): %s %s
id: internal: opkode mips buruk (bits 0x%lx tidak terdefinisi): %s %s

en: Internal error: bad microMIPS opcode (bits 0x%lx defined): %s %s
id: internal: opkode mips buruk (bits 0x%lx tidak terdefinisi): %s %s

en: Unrecognized opcode
id: opkode tidak dikenal

en: opcode not supported on this processor: %s (%s)
id: opkode tidak didukung dalam prosesor ini: %s (%s)

en: BALIGN immediate not 1 or 3 (%lu)
id: BALIGN immediate bukan 1 atau 3 (%lu)

en: DSP immediate not in range 0..%d (%lu)
id: DSP immediate tidak dalam jangkauan 0..%d (%lu)

en: Invalid dsp acc register
id: register dsp acc tidak valid

en: DSP immediate not in range %ld..%ld (%ld)
id: DSP immediate tidak dalam jangkauan %ld..%ld (%ld)

en: MT usermode bit not 0 or 1 (%lu)
id: MT usermode bit tidak 0 atau 1 (%lu)

en: MT load high bit not 0 or 1 (%lu)
id: MT load high bit bukan 0 atau 1 (%lu)

en: Invalid dsp/smartmips acc register
id: register acc dsp/smartmips tidak valid

en: Bit position for %s not in range 0..%lu (%lu)
id: Kode untuk %s tidak dalam jangkauan 0..%lu (%lu)

en: Illegal %s number (%lu, 0x%lx)
id: Tidak legal %s nomor (%lu, 0x%lx)

en: absolute expression required
id: ekspresi absolut dibutuhkan

en: Invalid register number (%d)
id: Nomor register tidak valid (%d)

en: Invalid coprocessor 0 register number
id: Nomor register koprosesor 0 tidak valid

en: Improper bit index (%lu)
id: Bit indeks (%lu) tidak sesuai

en: Improper size (%lu)
id: Ukuran tidak sesuai (%lu)

en: Improper immediate (%ld)
id: Tidak sesuai immediate (%ld)

en: Offset not in range %ld..%ld (%ld)
id: DSP immediate tidak dalam jangkauan %ld..%ld (%ld)

en: Offset not 16 bytes alignment (%ld)
id: Ofset diluar dari jangkauan 16-bit: %ld.

en: used $at without ".set noat"
id: menggunakan $at tanpa ".set noat"

en: used $%u with ".set at=$%u"
id: menggunakan $%u dengan ".set at=$%u"

en: Internal error: bad %s opcode (unknown extension operand type `+%c'): %s %s
id: internal: opkde %s mips buruk (tipe ekstensi operan tidak diketahui `+%c'): %s %s

en: Improper shift amount (%lu)
id: Jumlah pergeseran tidak sesuai (%lu)

en: Invalid value for `%s' (%lu)
id: Nilai tidak valid untuk `%s' (%lu)

en: Code for %s not in range 0..%lu (%lu)
id: Kode untuk %s tidak dalam jangkauan 0..%lu (%lu)

en: Lower code for %s not in range 0..%lu (%lu)
id: Kode lebih rendah untuk %s tidak dalam daerah 0..%lu (%lu)

en: Coproccesor code > %u bits (%lu)
id: Kode koprosesor > %u bits (%lu)

en: Illegal 19-bit code (%lu)
id: Kode 19-bit tidak legal (%lu)

en: Invalid performance register (%lu)
id: register performance (%lu) tidak valid

en: Used $%u with ".set at=$%u"
id: menggunakan $%u dengan ".set at=$%u"

en: Source and destination must be different
id: asal dan tujuan harus berbeda

en: A destination register must be supplied
id: sebuah register tujuan harus diberikan

en: Improper align amount (%ld), using low bits
id: Jumlah penyelarasan tidak sesuai (%ld), menggunakan bit bawah

en: Invalid MDMX Immediate (%ld)
id: immediate MDMX tidak valid (%ld)

en: Float register should be even, was %d
id: Float register seharusnya genap, sebelumnya %d

en: Bad element selector %ld
id: Pemilih elemen %ld buruk

en: Expecting ']' found '%s'
id: Diduga ']' ditemukan '%s'

en: Bad floating point constant: %s
id: Konstanta floating point buruk: %s

en: Can't use floating point insn in this section
id: Tidak dapat menggunakan instruksi floating point dalam daerah ini

en: Expression out of range
id: pernyataan diluar dari jangkauan

en: lui expression (%lu) not in range 0..65535
id: lui ekspresi tidak (%lu)dalam daerah 0..65535

en: Condition code register should be even for %s, was %d
id: Kondisi kode register seharusnya genap untuk %s, sebelumnya %d

en: Condition code register should be 0 or 4 for %s, was %d
id: Kondisi kode register seharusnya 0 atau 4 untuk %s, sebelumnya %d

en: Invalid coprocessor sub-selection value (0-7)
id: koprosesor tidak valid nilai sub-selection (0-7)

en: bad byte vector index (%ld)
id: indeks (%ld) vektor byte buruk

en: Internal error: bad microMIPS opcode (unknown extension operand type `m%c'): %s %s
id: internal: opkde mips buruk (tipe ekstensi operan tidak diketahui `+%c'): %s %s

en: Trap code (%lu) for %s not in 0..15 range
id: Kode lebih (%lu) rendah untuk %s tidak dalam daerah 0..1023

en: Bad char = '%c'
id: karakter buruk = '%c'

en: unrecognized opcode
id: opkode tidak dikenal

en: can't parse register list
id: tidak dapat parse daftar register

en: more than one frame size in list
id: lebih dari sat ukuran frame dalam daftar

en: unexpected register in list
id: register tidak diduga dalam daftar

en: arg/static registers overlap
id: arg/statis register tumpang tindih

en: invalid arg register list
id: daftar arg register tidak valid

en: invalid static register list
id: daftar statis register tidak valid

en: missing frame size
id: hilang ukuran frame

en: invalid frame size
id: ukuran frame tidak valid

en: illegal operands
id: operan tidak legal

en: extended operand requested but not required
id: ekstensi operan diminta tetapi tidak dibutuhkan

en: invalid unextended operand value
id: nilai operan tidak-eksten tidak valid

en: operand value out of range for instruction
id: nilai operan diluar dari jangkauan untuk instruksi

en: relocation %s isn't supported by the current ABI
id: relokasi %s tidak didukung oleh ABI saat ini

en: unclosed '('
id: tidak tertutup '('

en: A different %s was already specified, is now %s
id: Sebuah %s berbeda telah dispesifikasikan, sekarang %s

en: -mmicromips cannot be used with -mips16
id: SP tidak dapat digunakan dengan %s

en: -mips16 cannot be used with -micromips
id: SP tidak dapat digunakan dengan %s

en: -call_shared is supported only for ELF format
id: -call_shared hanya didukung untuk format ELF

en: -call_nonpic is supported only for ELF format
id: -call_nonpic hanya didukung untuk format ELF

en: -non_shared is supported only for ELF format
id: -non_shader hanya didukung untuk format ELF

en: -n32 is supported for ELF format only
id: -n32 hanya didukung untuk format ELF

en: -64 is supported for ELF format only
id: -64 hanya didukung untuk format ELF

en: No compiled in support for 64 bit object file format
id: Tidak dikompile dalam dukungan untuk berkas format objek 64 bit

en: -mabi is supported for ELF format only
id: -mabi hanya didukung untuk format ELF

en: invalid abi -mabi=%s
id: abi tidak valid -mabi=%s

en: -G not supported in this configuration.
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: -%s conflicts with the other architecture options, which imply -%s
id: -%s konflik dengan pilihan arsitektur lain, yang mengindikasikan -%s

en: -march=%s is not compatible with the selected ABI
id: -march=%s tidak kompatibel dengan ABI yang dipilih

en: -mgp64 used with a 32-bit processor
id: -mgp64 digunakan dengan sebuah prosesor 32 bit

en: -mgp32 used with a 64-bit ABI
id: -mgp32 digunakan dengan sebuah ABI 64 bit

en: -mgp64 used with a 32-bit ABI
id: -mgp64 digunakan dengan sebuah ABI 32 bit

en: -mfp64 used with a 32-bit fpu
id: -mfp64 digunakan dengan sbeuah fpu 32 bit

en: -mfp64 used with a 32-bit ABI
id: -mfp64 digunakan dengan sebuah ABI 32 bit

en: -mfp32 used with a 64-bit ABI
id: -mfp32 digunakan dengan sebuah ABI 64 bit

en: trap exception not supported at ISA 1
id: exception trap tidak didukung di ISA 1

en: -mfp32 used with -mips3d
id: -mfp32 digunakan dengan -mips3d

en: -mfp32 used with -mdmx
id: -mfp32 digunakan dengan -mdmx

en: %s ISA does not support SmartMIPS
id: %s ISA tidak mendukung SmartMIPS

en: %s ISA does not support DSP ASE
id: %s ISA tidak mendukung DSP ASE

en: %s ISA does not support DSP R2 ASE
id: %s ISA tidak mendukung DSP R2 ASE

en: %s ISA does not support MT ASE
id: %s ISA tidak mendukung MT ASE

en: %s ISA does not support MCU ASE
id: %s ISA tidak mendukung MT ASE

en: PC relative MIPS16 instruction references a different section
id: PC relatif MIPS16 instruksi referensi ke daerah berbeda

en: relocation overflow
id: overflow relokasi

en: Branch to misaligned address (%lx)
id: Cabang ke alamat misaligned (%lx)

en: Branch out of range
id: Cabang diluar dari jangkauan

en: Alignment too large: %d. assumed.
id: Alignmen terlalu besar: %d. diasumsikan.

en: Alignment negative: 0 assumed.
id: Alignmen negatif: 0 diasumsikan.

en: %s: no such section
id: %s: tidak ada daerah seperti itu

en: .option pic%d not supported
id: .option pic%d tidak didukung

en: -G may not be used with SVR4 PIC code
id: -G tidak boleh digunakan dengan kode SVR4 PIC

en: Unrecognized option "%s"
id: Pilihan "%s" tidak dikenal

en: `noreorder' must be set before `nomacro'
id: `noreorder' harus diset sebelum `nomacro'

en: %s isa does not support 64-bit registers
id: %s isa tidak mendukung register 64 bit

en: %s isa does not support 64-bit floating point registers
id: %s isa tidak mendukung register titik pecahan 64-bit

en: `mips16' cannot be used with `micromips'
id: SP tidak dapat digunakan dengan %s

en: `micromips' cannot be used with `mips16'
id: SP tidak dapat digunakan dengan %s

en: %s ISA does not support SmartMIPS ASE
id: %s ISA tidak mendukung SmartMIPS ASE

en: unknown architecture %s
id: arsitektur %s tidak dikenal

en: unknown ISA level %s
id: ISA tingkat %s tidak dikenal

en: unknown ISA or architecture %s
id: ISA atau arsitektur %s tidak dikenal

en: .set pop with no .set push
id: .set pop tidak dengan .set push

en: Tried to set unrecognized symbol: %s
id: Mencoba menset simbol tidak dikenal: %s

en: .cpload not in noreorder section
id: .cpload tidak dalam daerah noreorder

en: missing argument separator ',' for .cpsetup
id: hilang argumen pemisah ',' untuk .cpsetup

en: Unsupported use of %s
id: Tidak didukung penggunaan dari %s

en: Unsupported use of .gpword
id: Tidak didukung penggunaan dari .gpword

en: Unsupported use of .gpdword
id: Tidak didukung penggunaan dari .gpdword

en: ignoring attempt to redefine symbol %s
id: mengabaikan percobaan untuk meredefinisi simbol %s

en: bad .weakext directive
id: direktif .weakext buruk

en: unsupported PC relative reference to different section
id: tidak didukung referensi PC relatif ke daerah berbeda

en: unsupported relocation
id: relokasi tidak didukung

en: Can not represent %s relocation in this object file format
id: Tidak dapat merepresentasikan relokasi %s dalam format berkas objek ini

en: Relaxed out-of-range branch into a jump
id: relaxed diluar-dari-jangkauan cabang kedalam sebuah lompat

en: missing .end at end of assembly
id: hilang .end di akhir dari perakitan

en: expected simple number
id: diduga nomor sederhana

en: invalid number
id: nomor tidak valid

en: missing .end
id: hilang .end

en: Bad .frame directive
id: Direktif .frame buruk

en: .mask/.fmask outside of .ent
id: .mask/.fmask diluar dari .ent

en: Bad .mask/.fmask directive
id: .mask/.fmask direktif buruk

en: Bad value (%s) for %s
id: Nilai buruk (%s) untuk %s

en: MIPS options:
    -EB			generate big endian output
    -EL			generate little endian output
    -g, -g2			do not remove unneeded NOPs or swap branches
    -G NUM			allow referencing objects up to NUM bytes
    			implicitly with the gp register [default 8]
id: Pilihan MIPS:
    -EB			hasilkan keluaran big endian
    -EL			hasilkan keluaran little endian
    -g, -g2			jangan hapus NOPS yang tidak dibutuhkan atau swap branch
    -G NUM			ijinkan referensi objek sampai ke NUM bytes
    			secara implisit dengan gp register [baku 8]

en: -mips1			generate MIPS ISA I instructions
    -mips2			generate MIPS ISA II instructions
    -mips3			generate MIPS ISA III instructions
    -mips4			generate MIPS ISA IV instructions
    -mips5                  generate MIPS ISA V instructions
    -mips32                 generate MIPS32 ISA instructions
    -mips32r2               generate MIPS32 release 2 ISA instructions
    -mips64                 generate MIPS64 ISA instructions
    -mips64r2               generate MIPS64 release 2 ISA instructions
    -march=CPU/-mtune=CPU	generate code/schedule for CPU, where CPU is one of:
id: -mips1			hasilkan MIPS ISA I instruksi
    -mips2			hasilkan MIPS ISA II instruksi
    -mips3			hasilkan MIPS ISA III instruksi
    -mips4			hasilkan MIPS ISA IV instruksi
    -mips5                  hasilkan MIPS ISA V instruksi
    -mips32                 hasilkan MIPS32 ISA instruksi
    -mips32r2               hasilkan MIPS32 release 2 ISA instruksi
    -mips64                 hasilkan MIPS64 ISA instruksi
    -mips64r2               hasilkan MIPS64 release 2 ISA instruksi
    -march=CPU/-mtune=CPU	hasilkan kode/schedule untuk CPU, dimana CPU adalah salah satu dari:

en: -mCPU			equivalent to -march=CPU -mtune=CPU. Deprecated.
    -no-mCPU		don't generate code specific to CPU.
    			For -mCPU and -no-mCPU, CPU must be one of:
id: -mCPU			sama dengan -march=CPU -mtune=CPU. Kadaluarsa.
    -no-mCPU		jangan hasilkan kode spesifik ke CPU.
    			Untuk -mCPU dan -no-mCPU, CPU harus salah satu dari:

en: -mips16			generate mips16 instructions
    -no-mips16		do not generate mips16 instructions
id: -mips16			hasilkan instruksi mips16
    -no-mips16		jangan hasilkan instruksi mips16

en: -mmicromips		generate microMIPS instructions
    -mno-micromips		do not generate microMIPS instructions
id: -msmartmips		hasilkan instruksi smartmips
    -mno-smartmips		jangan hasilkan instruksi smartmips

en: -msmartmips		generate smartmips instructions
    -mno-smartmips		do not generate smartmips instructions
id: -msmartmips		hasilkan instruksi smartmips
    -mno-smartmips		jangan hasilkan instruksi smartmips

en: -mdsp			generate DSP instructions
    -mno-dsp		do not generate DSP instructions
id: -mdsp			hasilkan instruksi DSP
    -mno-dsp		jangan hasilkan instruksi DSP

en: -mdspr2			generate DSP R2 instructions
    -mno-dspr2		do not generate DSP R2 instructions
id: -mdspr2			hasilkan instruksi DSP R2
    -mno-dpsr2		jangan hasilkan instruksi DSP R2

en: -mmt			generate MT instructions
    -mno-mt			do not generate MT instructions
id: -mmt			hasilkan instruksi MT
    -mno-mt			jangan hasilkan instruksi MT

en: -mmcu			generate MCU instructions
    -mno-mcu		do not generate MCU instructions
id: -mmt			hasilkan instruksi MT
    -mno-mt			jangan hasilkan instruksi MT

en: -mfix-loongson2f-jump	work around Loongson2F JUMP instructions
    -mfix-loongson2f-nop	work around Loongson2F NOP errata
    -mfix-vr4120		work around certain VR4120 errata
    -mfix-vr4130		work around VR4130 mflo/mfhi errata
    -mfix-24k		insert a nop after ERET and DERET instructions
    -mfix-cn63xxp1		work around CN63XXP1 PREF errata
    -mgp32			use 32-bit GPRs, regardless of the chosen ISA
    -mfp32			use 32-bit FPRs, regardless of the chosen ISA
    -msym32			assume all symbols have 32-bit values
    -O0			remove unneeded NOPs, do not swap branches
    -O			remove unneeded NOPs and swap branches
    --trap, --no-break	trap exception on div by 0 and mult overflow
    --break, --no-trap	break exception on div by 0 and mult overflow
id: -mfix-vr4120		perbaiki kesalahan dalam beberapa VR4120
    -mfix-vr4130		perbaiki kesalahan dalam VR4130 mflo/mfhi
    -mfix-24k		masukan sebuah nop setelah instruksi ERET dan DERET
    -mgp32			gunakan 32 bit GPR, tidak peduli ISA yang dipilih
    -mfp32			gunakan 32 bit FPR, tidak peduli ISA yang dipilih
    -msym32			asumsikan seluruh simbol memiliki nilai 32 bit
    -O0			hapus NOP yang tidak dibutuhkan, jangan swap branch
    -O			hapus NOP yang tidak dibutuhkan dan swap branch
    --trap, --no-break	trap exception di pembagian dengan nol dan overflow multiplikasi
    --break, --no-trap	break exception di pembagian dengan nol dan overflow multiplikasi

en: -mhard-float		allow floating-point instructions
    -msoft-float		do not allow floating-point instructions
    -msingle-float		only allow 32-bit floating-point operations
    -mdouble-float		allow 32-bit and 64-bit floating-point operations
    --[no-]construct-floats [dis]allow floating point values to be constructed
id: -mhard-float		ijinkan instruksi floating-point
    -msoft-float		jangan ijinkan instruksi floating-point
    -msingle-float		hanya ijinkan operasi 32 bit floating-point
    -mdouble-float		ijinkan operasi 32 bit dan 64 bit floating-point
    --[no-]construct-floats [dis]allow nilai floating point untuk dikonstruksi

en: -KPIC, -call_shared	generate SVR4 position independent code
    -call_nonpic		generate non-PIC code that can operate with DSOs
    -mvxworks-pic		generate VxWorks position independent code
    -non_shared		do not generate code that can operate with DSOs
    -xgot			assume a 32 bit GOT
    -mpdr, -mno-pdr		enable/disable creation of .pdr sections
    -mshared, -mno-shared   disable/enable .cpload optimization for
                            position dependent (non shared) code
    -mabi=ABI		create ABI conformant object file for:
id: -KPIC, -call_shared	hasilkan kode bebas posisi SVR4
    -call_nonpic		hasilkan kode bukan-PIC yang dapat beroperasi dengan DSO
    -mvxworks-pic		hasilkan kode bebas posisi VxWorks
    -non_shared		jangan hasilkan kode yang dapat beroperasi dengan DSO
    -xgot			asumsikan sebuah GOT 32 bit
    -mpdr, -mno-pdr		aktifkan/non-aktifkan pembuatan dari daerah .pdr
    -mshared, -mno-shared non-aktifkan/aktifkan optimisasi .cpload untuk
                           kode bebas posisi (tidak terbagi)
    -mabi=ABI		buak berkas objek konforman ABI untuk:

en: -32			create o32 ABI object file (default)
    -n32			create n32 ABI object file
    -64			create 64 ABI object file
id: -32			buat o32 ABI berkas objek (baku)
    -n32			buat n32 ABI berkas objek
    -64			buat 64 ABI berkas objek

en:  MMIX-specific command line options:
id:  Pilihan MMIX-spesifik baris perintah:

en:   -fixed-special-register-names
                              Allow only the original special register names.
id:   -fixed-special-regiter-names
                              Hanya ijinkan nama register spesial asli.

en:   -globalize-symbols      Make all symbols global.
id:   -globalize-symbols      Buat seluruh simbol global.

en:   -gnu-syntax             Turn off mmixal syntax compatibility.
id:   -gnu-syntax             Non-aktifkan kompabilitas mmxial syntax.

en:   -relax                  Create linker relaxable code.
id:   -relax                  Buat kode linker relaxable.

en:   -no-predefined-syms     Do not provide mmixal built-in constants.
                              Implies -fixed-special-register-names.
id:   -no-predefined-syms     Jangan sediakan mmixal konstanta built-in.
                              Mengindikasikan -fixed-special-register-names.

en:   -no-expand              Do not expand GETA, branches, PUSHJ or JUMP
                              into multiple instructions.
id:   -no-expand              Jangan expan GET, branches, PUSJ atau JUMP
                              kedalam instruksi perkalian.

en:   -no-merge-gregs         Do not merge GREG definitions with nearby values.
id:   -no-merge-gregs         Jangan gabungkan defingis GREG dengan nilai terdekat.

en:   -linker-allocated-gregs If there's no suitable GREG definition for the                          operands of an instruction, let the linker resolve.
id:   -linker-allocated-gregs Jika disana tidak ada definisi GREG yang sesuai untuk operan dari instruksi, biarkan linker menyelesaikannya.

en:   -x                      Do not warn when an operand to GETA, a branch,
                              PUSHJ or JUMP is not known to be within range.
                              The linker will catch any errors.  Implies
                              -linker-allocated-gregs.
id:   -x                      Jangan peringatkan ketika sebuah operan dengan GET, sebuah cabang,
                              PUSHJ atau JUMP tidak diketahui dalam jangkauan.
                              Linker akan menangkap error apapun. Mengindikasikan
                              -linker-allocated-gregs.

en: unknown opcode: `%s'
id: opkode tidak dikenal: `%s'

en: specified location wasn't TETRA-aligned
id: lokasi yang dispesifikasikan tidak dalam TETRA-aligned

en: unaligned data at an absolute location is not supported
id: data tidak teralign berada dalam lokasi absolut tidak didukung

en: invalid operand to opcode %s: `%s'
id: operan ke opkode %s tidak valid: `%s'

en: invalid operands to opcode %s: `%s'
id: operan ke opkode %s tidak valid: `%s'

en: internal: mmix_prefix_name but empty prefix
id: internal: mmix_prefix_name tetapi awalan kosong

en: too many GREG registers allocated (max %d)
id: terlalu banyak register GREG yang dialokasikan (maksimal %d)

en: BSPEC already active.  Nesting is not supported.
id: BSPEC telah aktif. Nesting tidak didukung.

en: invalid BSPEC expression
id: pernyataan BSPEC tidak valid

en: can't create section %s
id: tidak dapat membuat daerah %s

en: can't set section flags for section %s
id: tidak dapt menset tanda daerah untuk daerah %s

en: ESPEC without preceding BSPEC
id: ESPEC tanpa awalan BSPEC

en: missing local expression
id: hilang pernyataan lokal

en: operand out of range, instruction expanded
id: operan diluar dari jangkauan, instruksi diekspan

note: The BFD_RELOC_MMIX_LOCAL-specific message is supposed to be user-friendly, though a little bit non-substantial.
en: directive LOCAL must be placed in code or data
id: direktif LOCAL harus diletakan dalam kode atau data

en: internal confusion: relocation in a section without contents
id: internal confusion: relokasi dalam sebuah daerah tanpa isi

en: internal: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET not resolved to section
id: internal: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET tidak terselesaikan ke daerah

en: no suitable GREG definition for operands
id: tidap ada definisi GREG yang sesuai untuk operan

en: operands were not reducible at assembly-time
id: operan tidak terbagi di waktu-perakitan

en: cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
id: tidak dapat menghasilkan relokasi tipe untuk simbol %s, kode %s

en: internal: unhandled label %s
id: internal: label tidak tertangani %s

en: [0-9]H labels may not appear alone on a line
id: [0-9]H label mungkin tidak terlihat sendiri di sebuah baris

en: [0-9]H labels do not mix with dot-pseudos
id: [0-9]H jangan mencampurkan label dengan dot-pseudo

en: invalid characters in input
id: karakter tidak valid dalam masukan

en: empty label field for IS
id: field label kosong untuk IS

en: internal: unexpected relax type %d:%d
id: internal: tipe relax %d tidak diduga: %d

en: BSPEC without ESPEC.
id: BSPEC tanpa ESPEC.

en: GREG expression too complicated
id: GREG ekspresi terlalu komplesk

en: internal: GREG expression not resolved to section
id: internal: pernyataan GREP tidak terselesaikan ke daerah

en: register section has contents
id: daerah register memiliki isi

en: section change from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
id: daerah berubah dari dalam sebuah pasangan BSPEC/ESPEC tidak didukung

en: directive LOC from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
id: direktif LOC dari dalam sebuah pasangan BSPEC/ESPEC tidak didukung

en: invalid LOC expression
id: pernyataan LOC tidak valid

en: LOC expression stepping backwards is not supported
id: pernyataan LOC melangkah kebelakang tidak didukung

note: We will only get here in rare cases involving #NO_APP, where the unterminated string is not recognized by the preformatting pass.
en: unterminated string
id: string tidak terselesaikan

en: BYTE expression not a pure number
id: pernyataan BYTE not a pure number

note: Note that mmixal does not allow negative numbers in BYTE sequences, so neither should we.
en: BYTE expression not in the range 0..255
id: pernyataan BYTE tidak dalam daerah 0..255

en: data item with alignment larger than location
id: item data dengan alignmen lebih besar dari lokasi

note: Since integer_constant is local to expr.c, we have to make this a macro.  FIXME: Do it cleaner.
en: `&' serial number operator is not supported
id: `&' operator nomor serial tidak didukung

en: MN10200 options:
    none yet
id: pilihan MN10200:
    belum ada

en: MN10300 assembler options:
    none yet
id: Pilihan perakit MN10300:
    belum ada

en: Invalid opcode/operands
id: opkode/operan tidak valid

en: Invalid register specification.
id: Spesifikasi register tidak valid.

en: Bad relocation fixup type (%d)
id: Tipe perbaikan relokasi (%d) buruk

en: expecting register
id: mengharapkan register

en: illegal register number
id: nomor register tidak legal

en: unknown opcode %s
id: opkode %s tidak dikenal

en: expecting comma delimited register operands
id: mengharapkan operan register yang dipisahkan oleh koma

en: extra stuff on line ignored
id: kelebihan sesuatu dalam baris diabaikan

en: expecting comma delimited operands
id: mengharapkan operan yang dipisahkan oleh koma

en: expecting indirect register `($rA)'
id: mengharapkan register tidak langsung `($rA)'

en: missing closing parenthesis
id: hilang kurung penutup

en: expecting indirect register `($rX)'
id: mengharapkan register tidak langsung `($rX)'

en: Something forgot to clean up
id: Lupa untuk membersihkan

en: pcrel too far BFD_RELOC_MOXIE_10
id: pcrel terlalu jauh BFD_RELOC_MOXIE_10

en: .profiler pseudo requires at least two operands.
id: .profiler pseudo membutuhkan paling tidak dua operan.

en: unknown profiling flag - ignored.
id: tanda profiling tidak diketahui - diabaikan.

en: ambiguous flags combination - '.profiler' directive ignored.
id: kombinasi tanda - ambigu '.profiler' direktif diabaikan.

en: profiling in absolute section?
id: profiling dalam daerah absolut?

en: Known MCU names:
id: Nama MCU yang diketahui:

en: redefinition of mcu type %s' to %s'
id: redefinisi dari tipe mcu %s' ke %s'

en: MSP430 options:
      -mmcu=[msp430-name] select microcontroller type
                      msp430x110  msp430x112
                      msp430x1101 msp430x1111
                      msp430x1121 msp430x1122 msp430x1132
                      msp430x122  msp430x123
                      msp430x1222 msp430x1232
                      msp430x133  msp430x135
                      msp430x1331 msp430x1351
                      msp430x147  msp430x148  msp430x149
                      msp430x155  msp430x156  msp430x157
                      msp430x167  msp430x168  msp430x169
                      msp430x1610 msp430x1611 msp430x1612
                      msp430x311  msp430x312  msp430x313  msp430x314  msp430x315
                      msp430x323  msp430x325
                      msp430x336  msp430x337
                      msp430x412  msp430x413  msp430x415  msp430x417
                      msp430xE423 msp430xE425 msp430E427
                      msp430xW423 msp430xW425 msp430W427
                      msp430xG437 msp430xG438 msp430G439
                      msp430x435  msp430x436  msp430x437
                      msp430x447  msp430x448  msp430x449
id: pilihan MSP430:
      -mmcu=[msp430-name] pilih tipe mikrokontroler
                      msp430x110  msp430x112
                      msp430x1101 msp430x1111
                      msp430x1121 msp430x1122 msp430x1132
                      msp430x122  msp430x123
                      msp430x1222 msp430x1232
                      msp430x133  msp430x135
                      msp430x1331 msp430x1351
                      msp430x147  msp430x148  msp430x149
                      msp430x155  msp430x156  msp430x157
                      msp430x167  msp430x168  msp430x169
                      msp430x1610 msp430x1611 msp430x1612
                      msp430x311  msp430x312  msp430x313  msp430x314  msp430x315
                      msp430x323  msp430x325
                      msp430x336  msp430x337
                      msp430x412  msp430x413  msp430x415  msp430x417
                      msp430xE423 msp430xE425 msp430E427
                      msp430xW423 msp430xW425 msp430W427
                      msp430xG437 msp430xG438 msp430G439
                      msp430x435  msp430x436  msp430x437
                      msp430x447  msp430x448  msp430x449

en:   -mQ - enable relaxation at assembly time. DANGEROUS!
      -mP - enable polymorph instructions
id:   -mQ - aktifkan relaksasi di waktu perakitan. BERBAHAYA!
      -mP - aktifkan instruksi polymorph

en: value %d out of range. Use #lo() or #hi()
id: nilai %d diluar dari jangkauan. Gunakan #lo() atau #hi()

en: unknown expression in operand %s. use #llo() #lhi() #hlo() #hhi()
id: pernyataan dalam operan %s tidak dikenal. gunakan #llo() #lhi() @hhi()

en: Registers cannot be used within immediate expression [%s]
id: Register tidak dapat digunakan dalam ekspresi langsung [%s]

en: unknown operand %s
id: operan %s tidak dikenal

en: value out of range: %d
id: nilai diluar dari jangkauan: %d

en: Registers cannot be used within absolute expression [%s]
id: Register tidak dapat digunakan dalam ekspresi absolut [%s]

en: unknown expression in operand %s
id: ekspresi dalam operan %s tidak diketahui

en: unknown addressing mode %s
id: mode pengalamatan %s tidak diketahui

en: Bad register name r%s
id: Nama register r%s buruk

en: MSP430 does not have %d registers
id: MSP430 tidak memiliki register %d

en: ')' required
id: dibutuhkan ')'

en: unknown operator %s. Did you mean X(Rn) or #[hl][hl][oi](CONST) ?
id: operator %s tidak diketahui. Apakah yang anda maksud X(Rn) atau #[hl][hl][oi](CONST)?

en: unknown operator (r%s substituted as a register name
id: operator tidak diketahui (r%s) digantikan sebagai sebuah nama register

en: unknown operator %s
id: operator %s tidak diketahui

en: r2 should not be used in indexed addressing mode
id: r2 seharusnya tidak digunakan dalam mode pengalamatan terindeks

en: Registers cannot be used as a prefix of indexed expression [%s]
id: Register tidak dapat digunakan sebagai sebuah awalan dari pernyataan terindeks [%s]

note: Unreachable.
en: unknown addressing mode for operand %s
id: mode pengalamatan tidak diketahui untuk operan %s

en: Internal bug. Try to use 0(r%d) instead of @r%d
id: Internal bug. Coba gunakan 0(r%d) daripada menggunakan @r%d

en: this addressing mode is not applicable for destination operand
id: mode pengalamatan ini tidak berjalan untuk operan tujuan

en: instruction %s requires %d operand(s)
id: instruksi %s membutuhkan %d operan

en: Even number required. Rounded to %d
id: nomor genap dibutuhkan. Dibulatkan ke %d

en: Wrong displacement  %d
id: Displacement salah %d

en: instruction requires label sans '$'
id: instruksi membutuhkan label tanpa '$'

en: instruction requires label or value in range -511:512
id: instruksi membutuhkan label atau nilai dalam jangkauan -511:512

en: instruction requires label
id: instruksi membutuhkan label

en: polymorphs are not enabled. Use -mP option to enable.
id: polymorphs tidak aktif. Gunakan pilihan -mP untuk meng-aktifkan.

en: Illegal instruction or not implemented opcode.
id: Instruksi tidak legal atau opkode tidak terimplementasi.

en: internal inconsistency problem in %s: insn %04lx
id: masalah internal tidak konsisten dalam %s: instruksi %04lx

en: internal inconsistency problem in %s: ext. insn %04lx
id: masalah internal tidak konsisten dalam %s: eksternal instruksi %04lx

en: internal inconsistency problem in %s:  %lx
id: masalah internal tidak konsisten dalam %s: %lx

en: MT specific command line options:
id: pilihan MT spesifik baris perintah:

en:   -march=ms1-64-001         allow ms1-64-001 instructions
id:   -march=ms1-64-001         ijingkan ms1-64-001 instruksi

en:   -march=ms1-16-002         allow ms1-16-002 instructions (default)
id:   -march=ms1-16-002         ijinkan ms1-16-002 instruksi (baku)

en:   -march=ms1-16-003         allow ms1-16-003 instructions
id:   -march=ms1-16-003         ijinkan ms1-16-003 instruksi

en:   -march=ms2                allow ms2 instructions
id:   -march=ms2                ijinkan instruksi ms2

en:   -nosched                  disable scheduling restrictions
id:   -nosched                  non-aktifkan pembatasan penjadwalan

en: instruction %s may not follow another memory access instruction.
id: instruksi %s mungkin tidak diikuti instruksi akses memori lain.

en: instruction %s may not follow another I/O instruction.
id: instruksi %s mungkin tidak diikuti instruksi I/O lain.

en: %s may not occupy the delay slot of another branch insn.
id: %s mungkin tidak mengisi delay slot dari instruksi cabang lain.

en: operand references R%ld of previous instruction.
id: referensi operan R%ld dari instruksi sebelumnya.

en: operand references R%ld of instruction before previous.
id: referensi operan R%ld dari instruksi sebelumnya.

en: conditional branch or jal insn's operand references R%ld of previous arithmetic or logic insn.
id: percabangan kondisional atau jal instruksi operan referensi R%ld dari sebelumnya aritmetik atau logik instruksi.

en: Invalid syntax in PC-relative addressing mode
id: Sintaks tidak valid dalam mode pengalamatan PC-relatif

en: Invalid syntax in External addressing mode
id: Sintaks tidak valid dalam mode pengalamatan eksternal

en: Invalid syntax in Memory Relative addressing mode
id: Sintaks tidak valid dalam mode pengalamatan memori relatif

en: Invalid scaled-indexed mode, use (b,w,d,q)
id: Mode skale-indeks tidak valid, gunakan (b,w,d,q)

en: Syntax in scaled-indexed mode, use [Rn:m] where n=[0..7] m={b,w,d,q}
id: Sintaks dalam mode skala-indeks, gunakan [Rn:m] dimana n=[0..7] m={b,w,d,q}

en: Scaled-indexed addressing mode combined with scaled-index
id: Mode pengalamatan skala-indeks dikombinasikan dengan skala-indeks

en: Invalid or illegal addressing mode combined with scaled-index
id: Mode pengalamatan tidak valid atau tidak legal dikombinasikan dengan skala-indeks

en: Premature end of suffix -- Defaulting to d
id: Akhir prematus dari akhiran - Baku ke d

en: Bad suffix after ':' use {b|w|d} Defaulting to d
id: Akhiran buruk setelah ':' gunakan {b|w|d} baku ke d

en: Very short instr to option, ie you can't do it on a NULLstr
id: Sangat pendek instruksi ke pilihan, anda tidak dapat melakukan ini di NULLstr

en: No such entry in list. (cpu/mmu register)
id: Tidak ada masukan seperti itu dalam daftar. (cpu/mmu register)

en: Internal consistency error.  check ns32k-opcode.h
id: Internal konsistensi error. periksa ns32k-opcode.h

en: Address of immediate operand
id: Alamat dari operan langsung

en: Invalid immediate write operand.
id: Operan immediate write tidak valid.

en: Bad opcode-table-option, check in file ns32k-opcode.h
id: opcode-table-option buruk, periksa dalam berkas ns32k-opcode.h

en: No such opcode
id: Tidak ada opkode seperti itu

en: Bad suffix, defaulting to d
id: Akhiran buruk, baku ke d

en: Too many operands passed to instruction
id: Terlalu banyak operan dilewatkan ke instruksi

note: Check error in default.
en: Wrong numbers of operands in default, check ns32k-opcodes.h
id: Nomor salah dalam operan dalam default, periksa ns32k-opcodes.h

en: Wrong number of operands
id: Nomor salah dari operan

en: Can not do %d byte pc-relative relocation for storage type %d
id: Tidak dapat melakukan %d byte pc-relatif relokasi untuk tipe penyimpanan %d

en: Can not do %d byte relocation for storage type %d
id: Tidak dapat melakukan %d byte relokasi untuk tipe penyimpanan %d

en: value of %ld out of byte displacement range.
id: nilai dari %ld diluar dari jangkauan byte displacement.

en: value of %ld out of word displacement range.
id: nilai dari %ld diluar dari jangkauan word displacement.

en: value of %ld out of double word displacement range.
id: nilai dari %ld diluar dari jangkauan double word displacement.

en: Internal logic error.  line %d, file "%s"
id: Internal logik error. baris %d, berkas "%s"

en: Internal logic error. line %d, file "%s"
id: Internal logik error. baris %d, berkas "%s"

en: Bit field out of range
id: Bit field diluar dari jangkauan

en: iif convert internal pcrel/binary
id: iif mengubah internal pcrel/binary

en: Bignum too big for long
id: Bignum terlalu besar untuk long

en: iif convert internal pcrel/pointer
id: iif mengubah internal pcrel/pointer

en: Internal logic error in iif.iifP[n].type
id: Internal logik error dalam iif.iifP[n].type

note: We cant relax this case.
en: Can't relax difference
id: Tidak dapat relaks perbedaan

en: Displacement too large for :d
id: Displacement terlalu besar untuk :d

en: Internal logic error in iif.iifP[].type
id: Internal logik errro dalam iif.iifP[].type

note: Fatal.
en: Can't hash %s: %s
id: Tidak dapat hash %s: %s

en: invalid architecture option -m%s, ignored
id: pilihan arsitektur -m%s tidak valid, diabaikan

en: invalid default displacement size "%s". Defaulting to %d.
id: ukuran default displacement "%s" tidak valid. Baku ke %d.

en: NS32K options:
    -m32032 | -m32532	select variant of NS32K architecture
    --disp-size-default=<1|2|4>
id: Pilihan NS32K:
    -m32032 | -m32532	pilih varian dari arsitektur NS32K
    --disp-size-default=<1|2|4>

en: Cannot find relocation type for symbol %s, code %d
id: Tidak dapat menemukan tipe relokasi untuk simbol %s, kode %d

en: unknown opcode1: `%s'
id: opkode1 tidak dikenal: `%s'

en: unknown opcode2 `%s'.
id: opkode2 `%s' tidak dikenal.

en: instruction not allowed: %s
id: instruksi tidak diperbolehkan: %s

en: too many operands: %s
id: terlalu banyak operan: %s

en: call/jmp target out of range (1)
id: call/jmp target diluar dari jangkauan (1)

en: call/jmp target out of range (2)
id: call/jmp target diluar dari jangkauan (2)

en: bad relocation type: 0x%02x
id: tipe relokasi buruk: 0x%02x

en: invalid register in & expression
id: register tidak valid dalam pernyataan &

en: Bad register name
id: Nama register buruk

en: Error in expression
id: Kesalahan dalam ekspresi

en: Low order bits truncated in immediate float operand
id: Low order bit dipotong dalam operan float langsung

en: Float AC not legal as integer operand
id: Float AC tidak legal sebagai operan integer

en: General register not legal as float operand
id: Register umum tidak legal sebagai operan float

en: No instruction found
id: Tidak ditemukan instruksi

en: Unknown instruction '%s'
id: Instruksi '%s' tidak diketahui

en: Unsupported instruction set extension: %s
id: Ekstensi set instruksi tidak didukung: %s

en: operand is not an absolute constant
id: operan bukan sebuah konstanta absolut

en: 3-bit immediate out of range
id: 3-bit immediate diluar dari jangkauan

en: 6-bit immediate out of range
id: 6-bit immediate diluar dari jangkauan

en: 8-bit immediate out of range
id: 8-bit immediate diluar dari jangkauan

en: Symbol expected
id: Diduga sebuah simbol

en: 8-bit displacement out of range
id: 8-bit displacement diluar dari jangkauan

en: Missing ','
id: Hilang ','

en: 6-bit displacement out of range
id: 6-bit displacement diluar dari jangkauan

en: Too many operands
id: Terlalu banyak operan

en: confusing relocation expressions
id: relokasi ekspresi membingungkan

en: can't have relocation for ipush
id: tidak dapat memiliki relokasi untuk ipush

en: expected expression
id: diduga ekspresi

en: PJ options:
    -little			generate little endian code
    -big			generate big endian code
id: Pilihan PJ:
    -little			menghasilkan kode little endian
    -big			menghasilkan kode big endian

en: pcrel too far
id: pcrel terlalu jauh

en: estimate size
id: perkirakan ukuran

en: %s unsupported
id: %s tidak didukung

en: --nops needs a numeric argument
id: --hash-size membutuhkan sebuah argumen numerik

en: PowerPC options:
    -a32                    generate ELF32/XCOFF32
    -a64                    generate ELF64/XCOFF64
    -u                      ignored
    -mpwrx, -mpwr2          generate code for POWER/2 (RIOS2)
    -mpwr                   generate code for POWER (RIOS1)
    -m601                   generate code for PowerPC 601
    -mppc, -mppc32, -m603, -m604
                            generate code for PowerPC 603/604
    -m403                   generate code for PowerPC 403
    -m405                   generate code for PowerPC 405
    -m440                   generate code for PowerPC 440
    -m464                   generate code for PowerPC 464
    -m476                   generate code for PowerPC 476
    -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
                            generate code for PowerPC 7400/7410/7450/7455
    -m750cl                 generate code for PowerPC 750cl
id: Pilihan PowerPC:
    -a32			menghasilkan ELF32/XCOFF32
    -a64			menghasilkan ELF64/XCOFF64
    -u			diabaikan
    -mpwrx, -mpwr2		menghasilkan kode untuk POWER/2 (RIOS2)
    -mpwr			menghasilkan kode untuk POWER (RIOS1)
    -m601			menghasilkan kode untuk PowerPC 601
    -mppc, -mppc32, -m603, -m604
    			menghasilkan kode untuk PowerPC 603/604
    -m403			menghasilkan kode untuk PowerPC 403
    -m405			menghasilkan kode untuk PowerPC 405
    -m440			menghasilkan kode untuk PowerPC 440
    -m464			menghasilkan kode untuk PowerPC 464
    -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
    			menghasilkan kode untuk PowerPC 7400/74100/7450/7455
    -m7450cl			menghasilkan kode untuk PowerPC 750cl

en: -mppc64, -m620          generate code for PowerPC 620/625/630
    -mppc64bridge           generate code for PowerPC 64, including bridge insns
    -mbooke                 generate code for 32-bit PowerPC BookE
    -ma2                    generate code for A2 architecture
    -mpower4, -mpwr4        generate code for Power4 architecture
    -mpower5, -mpwr5, -mpwr5x
                            generate code for Power5 architecture
    -mpower6, -mpwr6        generate code for Power6 architecture
    -mpower7, -mpwr7        generate code for Power7 architecture
    -mcell                  generate code for Cell Broadband Engine architecture
    -mcom                   generate code Power/PowerPC common instructions
    -many                   generate code for any architecture (PWR/PWRX/PPC)
id: -mppc64, -m620		menghasilkan kode untuk PowerPC 620/625/630
    -mppc64bridge		menghasilkan kode untuk PowerPC 64, termasuk instruksi insns
    -mbooke			menghasilkan kode untuk 32 bit Power PC BookE
    -mpower4		menghasilkan kode untuk arsitektur Power4
    -mpower5		menghasilkan kode untuk arsitektur Power5
    -mpower6		menghasilkan kode untuk arsitektur Power6
    -mpower7		menghasilkan kode untuk arsitektur Power7
    -mcell			menghasilkan kode untuk arsitektur Cell Broadband Engine
    -mcom			menghasilkan kode untuk Power/PowerPC arsitektur bersama
    -many			menghasilkan kode untuk arsitektur apapun (PWR/PWRX/PPC)

en: -maltivec               generate code for AltiVec
    -mvsx                   generate code for Vector-Scalar (VSX) instructions
    -me300                  generate code for PowerPC e300 family
    -me500, -me500x2        generate code for Motorola e500 core complex
    -me500mc,               generate code for Freescale e500mc core complex
    -me500mc64,             generate code for Freescale e500mc64 core complex
    -mspe                   generate code for Motorola SPE instructions
    -mtitan                 generate code for AppliedMicro Titan core complex
    -mregnames              Allow symbolic names for registers
    -mno-regnames           Do not allow symbolic names for registers
id: -maltivec		menghasilkan kode untuk AltiVec
    -mvsx			menghasilkan kode untuk Vector-Skalar (VSX) instruksi
    -me300			menghasilkan kode untuk keluarga PowerPC e300
    -me500, -me500x2	menghasilkan kode untuk Motorola e500 core complex
    -me500mc,               menghasilkan kode untuk Freescale e500mc core complex
    -mspe			menghasilkan kode untuk instruksi Motorola SPE
    -mregnames		Mengijinkan nama simbolik untuk register
    -mno-regnames		Jangan ijinkan nama simbolik untuk register

en: -mrelocatable           support for GCC's -mrelocatble option
    -mrelocatable-lib       support for GCC's -mrelocatble-lib option
    -memb                   set PPC_EMB bit in ELF flags
    -mlittle, -mlittle-endian, -le
                            generate code for a little endian machine
    -mbig, -mbig-endian, -be
                            generate code for a big endian machine
    -msolaris               generate code for Solaris
    -mno-solaris            do not generate code for Solaris
    -K PIC                  set EF_PPC_RELOCATABLE_LIB in ELF flags
    -V                      print assembler version number
    -Qy, -Qn                ignored
id: -mrelocatable		dukung untuk pilihan GCC -mrelocatble
    -mrelocatable-lib	dukung untuk pilihan GCC -mrelocatble
    -memb			set PPC_EMB bit dalam tanda ELF
    -mlittle, -mlittle-endian, -l, -le
    			menghasilkan kode untuk sebuah mesin little endian
    -mbig, -mbig-endian, -b, -be
    			menghasilkan kode untuk sebuah mesin big endian
    -msolaris		menghasilkan kode untuk Solaris
    -mno-solaris		jangan hasilkan kode untuk Solaris
    -V			tampilkan nomor versi perakit
    -Qy, -Qn		diabaikan

en: Unknown default cpu = %s, os = %s
id: Tidak diketahui baku cpu = %s, os = %s

en: Neither Power nor PowerPC opcodes were selected.
id: Bukan Power atau PowerPC opkode yang dipilih.

en: powerpc_operands[%d].bitm invalid
id: powerpc_operands[%d].bitm tidak valid

en: powerpc_operands[%d] duplicates powerpc_operands[%d]
id: powerpc_operands[%d] duplikasi powerpc_operands[%d]

en: major opcode is not sorted for %s
id: mayor opkode tidak diurutkan untuk %s

en: %s (%08lx %08lx) after %s (%08lx %08lx)
id: %s (%08lx %08lx) sesudah %s (%08lx %08lx)

en: mask trims opcode bits for %s
id: mask trims opkokde bit untuk %s

en: operand index error for %s
id: operan indeks error untuk %s

en: operand %d overlap in %s
id: operan %d tumpang tindih dalam %s

en: duplicate instruction %s
id: duplikasi instruksi %s

en: duplicate macro %s
id: duplikasi makro %s

en: symbol+offset not supported for got tls
id: simbol+offset tidak didukung untuk got tls

en: Relocation cannot be done when using -mrelocatable
id: Relokasi tidak dapat dilakukan ketika menggunakan -mrelocatable

en: TOC section size exceeds 64k
id: TOC section size melebihi 64k

en: syntax error: invalid toc specifier `%s'
id: sintaks erro: invalid toc specifier `%s'

en: syntax error: expected `]', found  `%c'
id: sintaks error: diduga `]',  ditemukan `%c'

en: [tocv] symbol is not a toc symbol
id: [tocv] simbol bukan sebuah toc simbol

en: Unimplemented toc32 expression modifier
id: Tidak terimplementasi toc ekspresi modifier

en: Unimplemented toc64 expression modifier
id: Tidak terimplementasi toc64 ekspresi modifier

en: Unexpected return value [%d] from parse_toc_entry!
id: Tidak diduga nilai kembali [%d] dari parse_toc_entry!

en: @tls may not be used with "%s" operands
id: -G tidak boleh digunakan dengan "%s" kode SVR4 PIC

en: @tls may only be used in last operand
id: Maksimum %d bits mungkin di set dalam operan `mask16'

en: unsupported relocation for DS offset field
id: relokasi tidak didukung untuk DS ofset field

en: syntax error; end of line, expected `%c'
id: sintaks error; ditemukan tetapi diduga `%c'

en: syntax error; found `%c', expected `%c'
id: sintaks error; ditemukan `%c' tetapi diduga `%c'

en: instruction address is not a multiple of 4
id: alamat instruksi bukan kelipatan dari 4

en: missing size
id: hilang ukuran

en: negative size
id: ukuran negatif

en: missing real symbol name
id: hilang nama simbol ril

en: attempt to redefine symbol
id: mencoba untuk meredefinisi simbol

en: label %s was not defined in this dwarf section
id: '%s' tidak didefinisikan dalam prosedur

en: The XCOFF file format does not support arbitrary sections
id: Format berkas XCOFF tidak didukung dalam beberapa bagian

en: .ref outside .csect
id: .frame diluar dari .ent

en: missing symbol name
id: hilang nama simbol

en: missing rename string
id: hilang string pengubah nama

en: missing value
id: hilang nilai

en: illegal .stabx expression; zero assumed
id: pernyataan .stabx tidak legal; diasumsikan nol

en: missing class
id: hilang kelas

en: missing type
id: hilang tipe

en: nested .bs blocks
id: nested .bs blok

en: .es without preceding .bs
id: .es tanpa diawali .bs

en: non-constant byte count
id: bukan-konstanta byte dihitung

en: .tc not in .toc section
id: .tc tidak dalam daerah .toc

en: .tc with no label
id: .tc tanpa label

en: .machine stack overflow
id: ..machine stack overflow

en: invalid machine `%s'
id: machine `%s' tidak valid

en: No previous section to return to. Directive ignored.
id: Tidak ada bagian sebelumnya kembali ke. Direktif diabaikan.

note: Section Contents unknown
en: Unsupported section attribute -- 'a'
id: Atribut daerah tidak didukung -- 'a'

en: bad symbol suffix
id: akhiran simbol buruk

en: Unrecognized symbol suffix
id: Akhiran simbol tidak dikenal

en: two .function pseudo-ops with no intervening .ef
id: dua .function pseudo-ops tanpa intervening .ef

en: .ef with no preceding .function
id: .ef tanpa diawali .function

en: warning: symbol %s has no csect
id: peringatan: simbol %s tidak memiliki csect

en: symbol in .toc does not match any .tc
id: simbol dalam .toc tidak cocok dengan .tc apapun

en: unsupported relocation against %s
id: relokasi terhadap %s tidak didukung

en: cannot emit PC relative %s relocation against %s
id: tidak dapat mengeluarkan relokasi %s PC relatif terhadap %s

en: cannot emit PC relative %s relocation
id: tidak dapat mengeluarkan relokasi %s PC relatif

en: Unable to handle reference to symbol %s
id: Tidak dapat menangani referensi ke simbol %s

en: Unable to resolve expression
id: Tidak dapat menyelesaikan pernyataan

en: must branch to an address a multiple of 4
id: harus bercabang ke sebuah alamat kelipatan dari 4

en: @local or @plt branch destination is too far away, %ld bytes
id: @local atau @plt cabang tujuan adalah terlalu jauh, %ld bytes

en: Gas failure, reloc value %d
id: Gas gagal, nilai relokasi %d

en:  RX specific command line options:
id:  Pilihan spesifik baris perintah FR30:

en: no filename following .INCLUDE pseudo-op
id: tidak ada nama berkas mengikuti pilihan -t

en: unable to locate include file: %s
id: unhandled lokal relokasi fix %s

en: expecting either ON or OFF after .list
id: Diduga sebuah register untuk operan %d

en: The ".%s" pseudo-op is not implemented
id: Pseudo-op ".%s".ENTER tidak didukung

en: Value %d doesn't fit in unsigned %d-bit field
id: Nilai %d tidak dalam jangkauan 4bit unsigned: %d

en: The .DEFINE pseudo-op is not implemented
id: Pseudo-op .ENTER tidak didukung

en: The .MACRO pseudo-op is not implemented
id: Pseudo-op .ENTER tidak didukung

en: The .BTEQU pseudo-op is not implemented.
id: Pseudo-op .ENTER tidak didukung

en: invalid immediate size
id: immediate tidak valid

en: invalid immediate field position
id: Operasi immediate move tidak valid

en: unsupported constant size %d
id: Ukuran relokasi %d tidak didukung

en: Unknown reloc in md_apply_fix: %s
id: Relokasi tidak diketahui ditemui dalam md_apply_fix. %s

en: Invalid default architecture, broken assembler.
id: Default architectur tidak valid, perakit rusak.

en: invalid architecture -A%s
id: arsitektur -A%s tidak valid

en:         S390 options:
            -mregnames        Allow symbolic names for registers
            -mwarn-areg-zero  Warn about zero base/index registers
            -mno-regnames     Do not allow symbolic names for registers
            -m31              Set file format to 31 bit format
            -m64              Set file format to 64 bit format
id:         pilihan S390:
            -mregnames        Ijinkan nama simbolik untuk register
            -mwarn-areg-zero  Peringatkan mengenai register dasar/indeks nol
            -mno-regnames     Jangan ijinkan nama simbolik untuk register
            -m31              Set berkas format ke format 31 bit
            -m64              Set berkas format ke format 64 bit

en:         -V                print assembler version number
            -Qy, -Qn          ignored
id:         -V                tampilkan nomor versi perakit
            -Qy, -Qn          diabaikan

en: The 64 bit file format is used without esame instructions.
id: Berkas 64 bit yang digunakan tanpa instruksi esame.

en: Internal assembler error for instruction format %s
id: Internal perakit error untuk format instruksi %s

en: operand out of range (%s not between %ld and %ld)
id: operan diluar dari jangkauan (%s tidak diantara %ld dan %ld)

en: identifier+constant@%s means identifier@%s+constant
id: identifier+constant@%s berarti identifier@%s+constant

en: Can't handle O_big in s390_exp_compare
id: Tidak dapat menangani O_big dalam s390_exp_compare

en: Invalid suffix for literal pool entry
id: Akhiran tidak valid untuk masukan literal pool

en: Big number is too big
id: Big number terlalu besar

en: relocation not applicable
id: relokasi tidak bisa dilakukan

en: index register specified but zero
id: register indeks dispesifikasikan tetapi bukan nol

en: base register specified but zero
id: register dasar dispesifikasikan tetapi bukan nol

en: odd numbered general purpose register specified as register pair
id: Nomor register gajil digunakan sebagai target dari instruksi multi-register

en: invalid operand suffix
id: akhira operan tidak valid

en: syntax error; missing '(' after displacement
id: sintaks error: hilang '(' setelah displacemen

en: syntax error; expected ,
id: sintaks error; diduga ,

en: syntax error; missing ')' after base register
id: sintaks error: hilang ')' setelah register dasar

en: syntax error; ')' not allowed here
id: sintaks error; ')' tidak diijinkan disini

en: Opcode %s not available in this mode
id: Opkode %s tidak tersedia dalam mode ini

en: Invalid .insn format
id: Format .insn tidak valid

en: Unrecognized opcode format: `%s'
id: Format opkode tidak dikenal: `%s'

en: second operand of .insn not a constant
id: operan kedua dari .insn tidak berupa konstanta

en: missing comma after insn constant
id: hilang koma setelah konstanta insn

en: cannot emit relocation %s against subsy symbol %s
id: tidak dapat mengeluarkan relokasi %s terhadap subsy simbol %s

en: unsupported relocation type
id: tipe relokasi tidak didukung

en: cannot emit PC relative %s relocation%s%s
id: tidak dapat mengeluarkan PC relatif %s relokasi %s%s

en: Gas failure, reloc type %s
id: Gas gagal, tipe relokasi %s

en: Gas failure, reloc type #%i
id: Gas gagal, tipe relokasi #%i

en: div / mul are reserved instructions
id: div / mul reserved instruksi

en: This architecture doesn't support mmu
id: Arsitektur ini tidak mendukung mmu

en: This architecture doesn't support atomic instruction
id: Arsitektur ini tidak mendukung instruksi atomic

en: S+core register expected
id: S+core register diduga

en: S+core special-register expected
id: S+core spesial-register diduga

en: S+core co-processor register expected
id: S+core co-prosesor register diduga

en: Using temp register(r1)
id: Menggunakan temp register (r1)

en: register expected, not '%.100s'
id: register diduga, bukan '%.100s'

en: rd must be even number.
id: rd harus berupa bilangan genap.

en: invalid constant: %d bit expression not in range %u..%u
id: konstanta tidak valid: %d bit ekspresi tidak dalam jangkauan %u..%u

en: invalid constant: %d bit expression not in range %d..%d
id: konstanta tidak valid: %d bit ekspresi tidak dalam jangkauan %d..%d

en: invalid constant: bit expression not defined
id: konstanta tidak valid: bit ekspresi tidak terdefinisi

en: low register(r0-r15)expected, not '%.100s'
id: low register (r0-r15) diduga, bukan '%.100s'

en: missing [
id: hilang [

en: missing ]
id: hilang ]

en: Fix data dependency: %s %s -- %s %s  (insert %d nop!/%d)
id: membetulkan ketergantungan data: %s %s -- %s %s (memasukan %d nop!/%d)

en: Fix data dependency: %s %s -- %s %s  (insert 1 pflush/%d)
id: Membetulkan ketergantungan data: %s %s -- %s %s (masukan 1 pflush/%d)

en: data dependency: %s %s -- %s %s  (%d/%d bubble)
id: ketergantungan data: %s %s -- %s %s (%d/%d bubble)

en: %s -- `%s'
id: %s -- '%s'

en: address offset must be half word alignment
id: alamat ofset harus setengah dari alignmen kata

en: address offset must be word alignment
id: alamat ofset harus word alignmen

en: register same as write-back base
id: register sama seperti write-back base

en: pre-indexed expression expected
id: pre-indeks ekspresi diduga

en: invalid register number: %d is not in [r0--r7]
id: nomor register tidak valid: %d tidak dalam [r0--r7]

en: comma is  expected
id: Diduga sebuah koma

en: invalid constant: %d is not word align integer
id: konstanta tidak valid: %d tidak selaras dengan word integer

en: invalid constant: 32 bit expression not word align
id: konstanta tidak valid: 32 bit ekspresi tidak word align

en: invalid constant: 32 bit expression not in range [0, 0xffffffff]
id: konstanta tidak valid: 32 bit ekspresi tidak dalam jangkauan [0, 0xffffffff]

en: invalid constant: 32 bit expression not in range [-0x80000000, 0x7fffffff]
id: konstanta tidak valid: 32 bit ekspresi tidak dalam jangkauan [-0x80000000, 0x7fffffff]

en: imm5 should >= 2
id: imm5 seharusnya >= 2

en: reg should <= 31
id: reg seharusnya <= 31

en: missing +
id: hilang +

en: %s register same as write-back base
id: %s register sama seperti dasar write-back

en: destination
id: tujuan

en: source
id: asal

en: expression error
id: ekspresi error

en: value not in range [0, 0xffffffff]
id: nilai tidak berada dalam jangkauan [0, 0xffffffff]

en: value not in range [-0xffffffff, 0xffffffff]
id: nilai tidak berada dalam jangkauan [-0xffffffff, 0xffffffff]

en: li rd label isn't correct instruction form
id: li rd label tidak dalam bentuk instruksi yang benar

en: lacking label
id: kurang label

en: s3_PIC code offset overflow (max 16 signed bits)
id: Ofset kode os3_PIC overflow (maksimal 16 signed bit)

en: value not in range [0, 0x7fffffff]
id: nilai tidak berada dalam jangkauan [0, 0x7fffffff]

en: end on line error
id: kesalahan akhir baris

en: invalid constant: 25 bit expression not in range [-16777216, 16777215]
id: konstanta tidak valid: ekspresi 25 bit tidak dalam jangkauan [-16777216, 16777215]

en: invalid constant: 20 bit expression not in range -2^19..2^19
id: konstanta tidak valid: 20 ekspresi tidak dalam jangkauan -2^19..2^19

en: lacking label
id: kurang label

en: invalid constant: 10 bit expression not in range [-2^9, 2^9-1]
id: konstanta tidak valid: 10 ekspresi tidak dalam jangkauan [-2^19, 2^19-1]

en: pce instruction error (16 bit || 16 bit)'
id: instruksi pce erro (16 bit || 16 bit)'

en: score3d instruction.
id: instruksi score3d.

en: missing size expression
id: hilang ukuran pernyataan

en: BSS length (%d) < 0 ignored
id: panjang BSS (%d) < 0 diabaikan

en: error setting flags for ".sbss": %s
id: error menset tanda untuk ".sbss": %s

en: missing alignment
id: hilang alignmen

en: alignment too large; %d assumed
id: alignmen terlalu besar; %d diasumsikan

en: alignment negative; 0 assumed
id: alignmen negatif; 0 diasumsikan

en: symbol `%s' is already defined
id: simbol `%s' telah terdefinisi

note: Error routine.
en: size is not 4 or 6
id: ukuran bukan 4 atau 6

en: bad call to MD_ATOF()
id: panggilan buruk ke MD_ATOF()

en:  branch relocation truncate (0x%x) [-2^9 ~ 2^9]
id:  relokasi cabang terpotong (0x%x) [-2^9 ~ 2^9]

en:  branch relocation truncate (0x%x) [-2^19 ~ 2^19]
id:  relokasi cabang terpotong (0x%x) [-2^19 ~ 2^19]

en:  branch relocation truncate (0x%x)  [-2^9 ~ 2^9]
id:  relokasi cabang terpotong (0x%x)  [-2^9 ~ 2^9]

en: cannot represent %s relocation in this object file format1
id: tidak dapat merepresentasikan relokasi %s dalam format1 berkas objek ini

en:  Score-specific assembler options:
id:  Pilihan Score-specific perakit:

en:         -EB		assemble code for a big-endian cpu
id:         -EB		rakit kode untuk sebuah cpu big endian

en:         -EL		assemble code for a little-endian cpu
id:         -EL		rakit kode untuk sebuah cpu little endian

en:         -FIXDD		assemble code for fix data dependency
id:         -FIXDD		rakit kode untuk membetulkan ketergantungan data

en:         -NWARN		assemble code for no warning message for fix data dependency
id:         -NWARN		rakit kode untuk tidak ada pesan peringatan untuk membetulkan ketergantungan data

en:         -SCORE5		assemble code for target is SCORE5
id:         -SCORE5		rakit kode untuk target adalah SCORE5

en:         -SCORE5U	assemble code for target is SCORE5U
id:         -SCORE5U	rakit kode untuk target adalah SCORE5U

en:         -SCORE7		assemble code for target is SCORE7, this is default setting
id:         -SCORE7		rakit kode untuk target adalah SCORE7, ini konfigurasi baku

en:         -SCORE3		assemble code for target is SCORE3
id:         -SCORE3		rakit kode untuk target adalah SCORE3

en:         -march=score7	assemble code for target is SCORE7, this is default setting
id:         -march=score7		rakit kode untuk target adalah SCORE7, ini konfigurasi baku

en:         -march=score3	assemble code for target is SCORE3
id:         -march=score3		rakit kode untuk target adalah SCORE3

en:         -USE_R1		assemble code for no warning message when using temp register r1
id:         -USE_R1		rakit kode untuk tidak ada pesan peringatan ketika menggunakan register sementara r1

en:         -KPIC		assemble code for PIC
id:         -KPIC		rakit kode untuk PIC

en:         -O0		assembler will not perform any optimizations
id:         -O0		perakit tidak akan melakukan optimisasi apapun

en:         -G gpnum	assemble code for setting gpsize and default is 8 byte
id:         -G gpnum	rakit kode untuk konfigurasi gpsize dan baku adalah 8 byte

en:         -V 		Sunplus release version
id:         -V 		versi release Sunplus

en: directive .big encountered when option -big required
id: direktif .big ditemui ketika pilihan -big dibutuhkan

en: directive .little encountered when option -little required
id: direktif .little ditemui ketika pilihan -little dibutuhkan

en: illegal double indirection
id: tidak legal double indirection

en: illegal register after @-
id: register tidak legal setelah @-

en: must be @(r0,...)
id: harus @(r0,...)

en: syntax error in @(r0,...)
id: sintaks error dalam @(r0,...)

en: syntax error in @(r0...)
id: sintaks error dalam @(r0...)

en: Deprecated syntax.
id: Sintaks kadaluarsa.

en: syntax error in @(disp,[Rn, gbr, pc])
id: sintaks error dalam @(disp,[Rn, gbr, pc])

en: expecting )
id: menduga )

en: illegal register after @
id: register tidak legal setelah @

en: unhandled %d
id: tidak tertangani %d

en: Invalid register: 'r%d'
id: Register tidak valid: 'r%d'

en: failed for %d
id: gagal untuk %d

en: misplaced PIC operand
id: operan PIC salah tempat

en: invalid operands for opcode
id: operan tidak valid untuk opkode

en: insn can't be combined with parallel processing insn
id: instruksi tidak dapat dikombinasikan dengan pemrosesan paralel instruksi

en: multiple movx specifications
id: multiple spesifikasi movx

en: multiple movy specifications
id: multiple movy spesifikasi

en: invalid movx address register
id: alamat register movx tidak valid

en: insn cannot be combined with non-nopy
id: instruksi tidak dapat dikombinasikan dengan bukan-nopy

en: invalid movy address register
id: alamat register movy tidak valid

en: insn cannot be combined with non-nopx
id: instruksi tidak dapat dikombinasikan dengan bukan-nopx

en: previous movy requires nopx
id: movy sebelumnya dibutuhkan nopx

en: invalid movx dsp register
id: register dsp movx tidak valid

en: previous movx requires nopy
id: movx sebelumnya membutuhkan nopy

en: invalid movy dsp register
id: movy dsp register tidak valid

en: dsp immediate shift value not constant
id: nilai pergeseran dsp immediate tidak konstan

en: multiple parallel processing specifications
id: multiple paralel spesifikasi pemrosesan

en: multiple condition specifications
id: multiple spesifikasi kondisional

en: insn cannot be combined with pmuls
id: instruksi tidak dapat dikombinasikan dengan pmuls

en: bad combined pmuls output operand
id: kombinasi buruk keluaran operan pmuls

en: destination register is same for parallel insns
id: register tujuan sama untuk paralel insns

en: condition not followed by conditionalizable insn
id: kodisi tidak diikuti dengan kondisionalisasi insn

en: unrecognized characters at end of parallel processing insn
id: karakter tidak dikenal diakhir dari pemrosesan paralel insn

en: opcode not valid for this cpu variant
id: opkode tidak valid untuk variasi cpu ini

en: Delayed branches not available on SH1
id: Percabangan tertundah tidak tersedia di SH1

en: excess operands: '%s'
id: kelebihan operan: '%s'

en: .uses pseudo-op seen when not relaxing
id: .uses pseudo-op terlihat ketika tidak relaxing

en: Invalid combination: --isa=SHcompact with --isa=SHmedia
id: Kombinasi tidak valid: --ise=SHcompact dengan --ise=SHmedia

en: Invalid combination: --isa=SHmedia with --isa=SHcompact
id: Kombinasi tidak valid: --isa=SHmedia dengan --isa=SHcompact

en: Invalid combination: --abi=64 with --isa=SHcompact
id: Kombinasi tidak valid: --abi=64 dengan --isa=SHcompact

en: Invalid argument to --isa option: %s
id: Argumen untuk pilihan ke --isa tidak valid: %s

en: Invalid combination: --abi=32 with --abi=64
id: Kombinasi tidak valid: --abi=32 dengan --abi=64

en: Invalid combination: --abi=64 with --abi=32
id: Kombinasi tidak valid: --abi=64 dengan --abi=32

en: Invalid combination: --isa=SHcompact with --abi=64
id: Kombinasi tidak valid: --isa=SHcompact dengan --abi=64

en: Invalid argument to --abi option: %s
id: Argumen ke pilihan --abi tidak valid: %s

en: SH options:
    --little		generate little endian code
    --big			generate big endian code
    --relax			alter jump instructions for long displacements
    --renesas		disable optimization with section symbol for
    			compatibility with Renesas assembler.
    --small			align sections to 4 byte boundaries, not 16
    --dsp			enable sh-dsp insns, and disable floating-point ISAs.
    --allow-reg-prefix	allow '$' as a register name prefix.
    --isa=[any		use most appropriate isa
        | dsp               same as '-dsp'
        | fp
id: Pilihan SH:
    --little		menghasilkan kode little endian
    --big		menghasilkan kode big endian
    --relax			ubah instruksi lompat ke long displacement
    --renesas			non-aktifkan optimisasi dengan simbol daerah untuk
    			kompabilitas dengan perakit Renesas.
    --small			align daerah ke 4 byte boundaries, bukan 16
    --dsp			aktifkan sh-dsp insns, dan non-aktifkan floating-point ISA.
    --allow-reg-prefix	ijinkan '$' sebaga awalan nama register.
    --isa=[any		gunakan isa yang paling sesuai
       | dsp                sama seperti '-dsp'
       | fp

en: --isa=[shmedia		set as the default instruction set for SH64
        | SHmedia
        | shcompact
        | SHcompact]
id: --isa=[shmedia		set sebagai set instruksi baku untuk SH64
        | SHmedia
        | shcompact
        | SHcompact]

en: --abi=[32|64]		set size of expanded SHmedia operands and object
    			file type
    --shcompact-const-crange  emit code-range descriptors for constants in
    			SHcompact code sections
    --no-mix		disallow SHmedia code in the same section as
    			constants and SHcompact code
    --no-expand		do not expand MOVI, PT, PTA or PTB instructions
    --expand-pt32		with -abi=64, expand PT, PTA and PTB instructions
    			to 32 bits only
id: --abi=[32|64]		set ukuran dari operan SHmedia yang terekspan dan tipe
    			berkas objek
    --shcompact-const-crange  keluarkan deskripsi jangkauan-kode untuk konstanta dalam
    			SHcompact bagian kode
    --no-mix		larang kode SHmedia berada dalam daerah yang sama dengan
    			konstanta dan kode SHcompact
    --no-expand		jangan expand MOVI, PT, PTA atau PTB instruksi
    --expand-pt32		dengan -abi=64, expand PT, PTA dan PTB instruksi
    			ke 32 bit saja

en: .uses does not refer to a local symbol in the same section
id: .uses tidak mereferensi ke sebuah simbol lokal dalam bagian yang sama

en: can't find fixup pointed to by .uses
id: tidak dapat menemukan fixup yang ditunjuk oleh .uses

en: .uses target does not refer to a local symbol in the same section
id: .uses target tidak mereferensikan ke sebuah simbol lokal dalam daerah yang sama

en: displacement overflows 12-bit field
id: displacement overflow 12 bit field

en: displacement to defined symbol %s overflows 12-bit field
id: displacement untuk mendefinisikan simbol %s overflow 12 bit field

en: displacement to undefined symbol %s overflows 12-bit field
id: displacement untuk simbol %s tidak terdefinisi overflow 12 bit field

en: displacement overflows 8-bit field
id: displacement overflow 8 bit field

en: displacement to defined symbol %s overflows 8-bit field
id: displacement ke simbol %s terdefinisi overflow 8 bit field

en: displacement to undefined symbol %s overflows 8-bit field
id: displacement ke simbole %s tidak terdefinisi overflow 8 bit field

en: overflow in branch to %s; converted into longer instruction sequence
id: overflow dalam percabangan ke %s; diubah ke urutans instruksi yang lebih panjang

en: offset to unaligned destination
id: ofset ke unaligned tujuan

en: negative offset
id: ofset negatif

en: misaligned offset
id: ofset tidak teralign

en: This operand must be constant at assembly time
id: Operan ini harus berupa konstanta pada waktu perakitan

en: Invalid operand expression
id: Ekspresi operan tidak valid

en: PTB operand is a SHmedia symbol
id: PTB operan adalah sebuah simbol SHmedia

en: PTA operand is a SHcompact symbol
id: PTA operan adalah sebuah simbol SHcompact

en: invalid expression in operand
id: ekspresi dalam operan tidak valid

en: invalid operand, not a 5-bit unsigned value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 5 bit unsigned: %d

en: invalid operand, not a 6-bit signed value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 6-bit signed: %d

en: invalid operand, not a 6-bit unsigned value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuan nilai 6 bit unsigned: %d

en: invalid operand, not a 11-bit signed value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 11 bit signed: %d

en: invalid operand, not a multiple of 32: %d
id: operan tidak valid, bukan kelipatan dari 32: %d

en: invalid operand, not a 10-bit signed value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 10 bit signed: %d

en: invalid operand, not an even value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai: %d

en: invalid operand, not a 12-bit signed value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 12 bit signed: %d

en: invalid operand, not a multiple of 4: %d
id: operan tidak valid, bukan kelipatan dari 4: %d

en: invalid operand, not a 13-bit signed value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 13 bit signed: %d

en: invalid operand, not a multiple of 8: %d
id: operan tidak valid, bukan kelipatan dari 8: %d

en: invalid operand, not a 16-bit signed value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 16 signed: %d

en: invalid operand, not a 16-bit unsigned value: %d
id: operan tidak valid, bukan sebuah nilai 16-bit unsigned: %d

en: operand out of range for PT, PTA and PTB
id: operan diluar dari jangkauan untuk PT, PTA dan PTB

en: operand not a multiple of 4 for PT, PTA or PTB: %d
id: operan bukan kelipatan dari 4 untuk PT, PTA atau PTB: %d

en: MOVI operand is not a 32-bit signed value: 0x%8x%08x
id: MOVI operan bukan sebuah nilai 32 bit signed: 0x%8xx%08x

en: invalid PIC reference
id: referensi PIC tidak valid

en: can't find opcode
id: tidak dapat menemukan opkode

en: invalid operand: expression in PT target
id: operan tidak valid: ekspresi dalam PT target

en: invalid operands to %s
id: operan ke %s tidak valid

en: excess operands to %s
id: kelebihan operak ke %s

en: The `.mode %s' directive is not valid with this architecture
id: Direktif `.mode %s' tidak valid untuk arsitektur ini

en: Invalid argument to .mode: %s
id: Argumen ke .mode: %s tidak valid

en: The `.abi %s' directive is not valid with this architecture
id: Direktif `.abi %s' tidak valid untuk arsitektur ini

en: `.abi 64' but command-line options do not specify 64-bit ABI
id: `.abi 64' tetapi pilihan baris-perintah tidak menspesifikasikan 64-bit ABI

en: `.abi 32' but command-line options do not specify 32-bit ABI
id: `.abi 32' tetapi pilihan baris-perintah tidak menspesifikasikan 32-bit ABI

en: Invalid argument to .abi: %s
id: argumen ke .abit: %s tidak valid

en: -no-mix is invalid without specifying SHcompact or SHmedia
id: -no-mix tidak valid tanpa menspesifikasikan SHcompact atau SHmedia

en: -shcompact-const-crange is invalid without SHcompact
id: -shcompact-const-crange tidak valid tanpa SHcompact

en: -expand-pt32 only valid with -abi=64
id: -expand-pt32 hanya valid dengan -abi=64

en: -no-expand only valid with SHcompact or SHmedia
id: -no-expand hanya valid dengan SHcompact atau SHmedia

en: -expand-pt32 invalid together with -no-expand
id: -expand-pt32 tidak valid bersama dengan -no-expand

en: SHmedia code not allowed in same section as constants and SHcompact code
id: kode SHmedia tidak diperbolehkan dalam daerah yang sama sebagai konstanta dan kode SHcompact

en: No segment info for current section
id: Tidak ada informasi segmen untuk daerah ini

en: duplicate datalabel operator ignored
id: duplikasi operator datalabel diabaikan

en: Invalid DataLabel expression
id: ekspresi DataLabel tidak valid

en: Bad opcode table, broken assembler.
id: Tabel opkode buruk, perakit rusak.

en: invalid architecture -xarch=%s
id: arsitektur -xarch=%s tidak valid

en: No compiled in support for %d bit object file format
id: Tidak dikompile untuk mendukung %d bit format berkas objek

en: SPARC options:
id: Pilihan SPARC:

en: 
    			specify variant of SPARC architecture
    -bump			warn when assembler switches architectures
    -sparc			ignored
    --enforce-aligned-data	force .long, etc., to be aligned correctly
    -relax			relax jumps and branches (default)
    -no-relax		avoid changing any jumps and branches
id: 
    			spesifikasikan variasi dari arsitektur SPARC
    -bump			peringatkan ketika perakit berubah arsitektur
    -sparc			diabaikan
    --enforce-aligned-data	force .long, etc., untuk dialign secara benar
    -relax			relax jump dan bercabang (baku)
    -no-relax		hindari mengubah lompat dan cabang apapun

en: -k			generate PIC
id: -k			menghasilkan PIC

en: -32			create 32 bit object file
    -64			create 64 bit object file
id: -32			membuat 32 bit berkas objek
    -64			membuat 64 bit berkas objek

en: 			[default is %d]
id: 			[baku adalah %d]

en: -TSO			use Total Store Ordering
    -PSO			use Partial Store Ordering
    -RMO			use Relaxed Memory Ordering
id: -TSO			gunakan Total Store Ordering
    -PSO			gunakan Partial Store Ordering
    -RMO			gunakan Relaxed Memory Ordering

en: 			[default is %s]
id: 			[default adalah %s]

en: -KPIC			generate PIC
    -V			print assembler version number
    -undeclared-regs	ignore application global register usage without
    			appropriate .register directive (default)
    -no-undeclared-regs	force error on application global register usage
    			without appropriate .register directive
    -q			ignored
    -Qy, -Qn		ignored
    -s			ignored
id: -KPIC			menghasilkan PIC
    -V			menampilkan nomor versi perakit
    -undeclared-regs	mengabaikan penggunaan aplikasi global register tanpa
    			direktif .register yang sesuai (baku)
    -no-undeclared-regs	paksa error di penggunaan aplikasi global register
    			tanpa direktif .register yang sesuai
    -q			diabaikan
    -Qy, -Qn		diabaikan
    -s			diabaikan

en: -EL			generate code for a little endian machine
    -EB			generate code for a big endian machine
    --little-endian-data	generate code for a machine having big endian
                            instructions and little endian data.
id: -EL			menghasilkan kode untuk sebuah mesin little endian
    -EB			menghasilkan kode untuk sebuah mesin big endian
    --little-endian-data	menghasilan kode untuk sebuah mesing memiliki instruksi
                             big endian dan data little endian.

en: Internal error: losing opcode: `%s' "%s"
id: Internal error: opkode hilang: `%s' "%s"

en: Internal error: can't find opcode `%s' for `%s'
id: Internal error: tidak dapat menemukan opkode `%s' untuk `%s'

en: Support for 64-bit arithmetic not compiled in.
id: Dukungan untuk aritmetik 64 bit tidak dikompile.

en: set: number not in 0..4294967295 range
id: set: nomor tidak dalam jangkauan 0..4294967295

en: set: number not in -2147483648..4294967295 range
id: set: nomor tidak dalam jangkauan -2147483648..4294967295

en: setsw: number not in -2147483648..4294967295 range
id: setsw: nomor tidak dalam jangkauan -2147483648..4294967295

en: setx: temporary register same as destination register
id: setx: nama register sementara sama dengan register tujuan

en: setx: illegal temporary register g0
id: setx: register sementara g0 tidak legal

en: FP branch in delay slot
id: FP branch dalam delay slot

en: FP branch preceded by FP instruction; NOP inserted
id: FP branch diawali oleh instruksi FP; NOP dimasukan

en: failed special case insn sanity check
id: gagal kasus spesial pemeriksaan sanity insn

en: : invalid membar mask name
id: : nama mask member tidak valid

en: : invalid membar mask expression
id: : ekpresi mask membar tidak valid

en: : invalid membar mask number
id: : nomor mask membar tidak valid

en: : invalid siam mode expression
id: : ekspresi mode siam tidak valid

en: : invalid siam mode number
id: : nomor mode siam tidak valid

en: : invalid prefetch function name
id: : nama fungsi prefetch tidak valid

en: : invalid prefetch function expression
id: : ekspresi fungsi prefetch tidak valid

en: : invalid prefetch function number
id: : nomor fungsi prefetch tidak valid

en: : unrecognizable privileged register
id: : register privileged tidak dikenal

en: : unrecognizable hyperprivileged register
id: : register hyperprivileged tidak dikenal

en: : unrecognizable v9a or v9b ancillary state register
id: : tidak dikenal v9a atau v9b ancillary state register

en: : rd on write only ancillary state register
id: : rd di write hanya ancillary state register

note: %sys_tick and %sys_tick_cmpr are v9bnotv9a
en: : unrecognizable v9a ancillary state register
id: : tidak dikenal v9a register keadaan tambahan

en: : asr number must be between 16 and 31
id: : asr nomor harus berada diantara 16 dan 31

en: : asr number must be between 0 and 31
id: : nomor asr harus berada diantara 0 dan 31

en: : expecting %asrN
id: : menduga %asrN

en: Illegal operands: %%%s requires arguments in ()
id: Operan tidak lega: %%%s membutuhkan argumen dalam ()

en: Illegal operands: %%%s cannot be used together with other relocs in the insn ()
id: Operan tidak legal: %%%s tidak dapat digunakan bersama dengan relokasi lain dalam insn ()

en: Illegal operands: %%%s can be only used with call __tls_get_addr
id: Operan tidak legal: %%%s hanya dapat digunakan dengan call __tls_get_addr

en: detected global register use not covered by .register pseudo-op
id: terdeteksi penggunaan global register tidak dilingkupi oleh ..register pseudo-op

en: : There are only 64 f registers; [0-63]
id: : Disana hanya ada 64 f register; [0-63]

en: : There are only 32 f registers; [0-31]
id: : Disana hanya ada 32 f register; [0-31]

en: : There are only 32 single precision f registers; [0-31]
id: : Disana hanya ada 32 presisi tunggal f register; [0-31]

en: Illegal operands: Can't do arithmetics other than + and - involving %%%s()
id: Operan tidak lega: Tidak dapat melakukan aritmetik selain + dan - melibatkan %%%s()

en: Illegal operands: Can't add non-constant expression to %%%s()
id: Operan tidak legal: Tidak dapat menambahkan ekpresi tidak konstan ke %%%s()

en: Illegal operands: Can't do arithmetics involving %%%s() of a relocatable symbol
id: Operan tidak legal: Tidak dapat melakukan aritmetik melibatkan %%%s() dari relokasi simbol

en: : PC-relative operand can't be a constant
id: : PC-relatif operan tidak dapat berupa sebuah konstanta

en: : TLS operand can't be a constant
id: : TLS operan tidak dapat berupa sebuah konstanta

en: : invalid ASI name
id: : nama ASI tidak valid

en: : invalid ASI expression
id: : ekspresi ASI tidak valid

en: : invalid ASI number
id: : nomor ASI tidak valid

en: OPF immediate operand out of range (0-0x1ff)
id: OPF operan langsung diluar dari jangkauan (0-0x1ff)

en: non-immediate OPF operand, ignored
id: bukan-langsung OPF operan, diabaikan

en: : invalid cpreg name
id: : nama cpreg tidak valid

en: Illegal operands%s
id: operans%s tidal legal

en: architecture bumped from "%s" to "%s" on "%s"
id: arsitektur bumped dari "%s" ke "%s" di "%s"

en: Architecture mismatch on "%s".
id: Arsitektur tidak cocok di "%s".

en:  (Requires %s; requested architecture is %s.)
id:  (Membutuhkan %s; arsitektur yang diinginkan adalah %s.)

en: bad or unhandled relocation type: 0x%02x
id: buruk atau tidak tertangani tipe relokasi: 0x%02x

en: Expected comma after name
id: Diduga koma setelah nama

en: BSS length (%d.) <0! Ignored.
id: panjang BSS (%d.) <0! Diabaikan.

en: bad .reserve segment -- expected BSS segment
id: segmen .reserve buruk -- diduga segmen BSS

en: alignment too large; assuming %d
id: algnmen terlalu besar; diasumsikan %d

en: negative alignment
id: alignmen negatif

en: alignment not a power of 2
id: alignmen bukan kelipatan dari 2

en: Ignoring attempt to re-define symbol %s
id: Mengabaikan percobaan untuk meredefinisi simbol %s

en: Expected comma after symbol-name
id: Diduga koma setelah nama-simbol

en: .COMMon length (%lu) out of range ignored
id: panjang .COMMon (%lu) diluar dari jangkauan diabaikan

en: Expected comma after common length
id: Diduga koma setelah panjang umum

en: alignment too large; assuming %ld
id: alignmen terlalu besar; diasumsikan %ld

en: Unknown segment type
id: Tipe segmen tidak diketahui

en: register syntax is .register %%g[2367],{#scratch|symbolname|#ignore}
id: sintaks register adalah .register %%g[2367],{#scratch|namasimbol|#ignore}

en: redefinition of global register
id: redefinisi dari register global

en: Register symbol %s already defined.
id: Simbol register %s telah terdefinisi.

en: Illegal operands: %%r_plt in %d-byte data field
id: Operan tidak legal: %%r_plt dalam %d-byte data field

en: Illegal operands: %%r_tls_dtpoff in %d-byte data field
id: Operan tidak legal: %%r_tls_dtpoff dalam %d-byte data field

en: Illegal operands: Only %%r_%s%d allowed in %d-byte data fields
id: Operan tidak legal: Hanya %%r_%s%d diijinkan dalam %d-byte data fields

en: Illegal operands: %%r_%s%d requires arguments in ()
id: Operan tidak legal: %%r_%s%d membutuhkan argumen dalam ()

en: Illegal operands: garbage after %%r_%s%d()
id: Operan tidak legal: sampah sesudah %%r_%s%d()

en: estimate_size_before_relax called
id: estimate_size_before_relax dipanggil

en: Can't hash instruction '%s':%s
id: Tidak dapat menghash instruksi '%s':%s

en: SPU options:
      --apuasm		  emulate behaviour of apuasm
id: pilihan SPU:
      --apuasm		  emulasikan perilaku dari apuasm

en: Invalid mnemonic '%s'
id: mnemonic '%s' tidak valid

en: '%s' is only available in DD2.0 or higher.
id: '%s' hanya tersedia dalam DD2.0 atau lebih tinggi.

en: Error in argument %d.  Expecting:  "%s"
id: Error dalam argumen %d. Diduga: "%s"

en: Mixing register syntax, with and without '$'.
id: Mencampurkan sintaks register, dengan dan tanpa '$'.

en: Treating '%-*s' as a symbol.
id: Memperlakukan '%-*s' sebagai sebuah simbol.

en: 'SPU_RdEventMask' (channel 11) is only available in DD2.0 or higher.
id: 'SPU_RdEventMask' (channel 11) hanya tersedia dalam DD2.0 atau lebih tinggi.

en: 'MFC_RdTagMask' (channel 12) is only available in DD2.0 or higher.
id: 'MFC_RdTagMask' (channel 12) hanya tersedia dalam DD2.0 atau lebih tinggi.

en: Using old style, %%lo(expr), please change to PPC style, expr@l.
id: Menggunakan gaya lama, %%lo(expr), tolong ubah ke gaya PPC, expr@l.

en: Using old style, %%hi(expr), please change to PPC style, expr@h.
id: Menggunakan gaya lama, %%hi(expr), tolong ubah ke gaya PPC, expr@h

en: Constant expression %d out of range, [%d, %d].
id: Konstan ekpresi %d diluar dari jangkauan, [%d, %d].

en: invalid priority '%lu'
id: prioritas '%lu' tidak valid

en: invalid lrlive '%lu'
id: lrlive '%lu' tidak valid

en: Relaxation should never occur
id: Relaksasi seharusnya tidak pernah terjadi

en: Relocation doesn't fit. (relocation value = 0x%lx)
id: Relokasi tidak mencukupi. (nilai relokasi = 0x%lx)

en: More than one AR register found in indirect reference
id: Lebih dari satu register AR ditemukan dalam referensi tidak langsung

en: Illegal AR register in indirect reference
id: Register AR tidak legal dalam referensi tidak langsung

en: More than one displacement found in indirect reference
id: Lebih dari satu pemindahan ditemukan dalam referensi tidak langsung

en: Invalid displacement in indirect reference
id: pemindahan tidak valid dalam referensi tidak langsung

en: AR register not found in indirect reference
id: register AR tidak ditemukan dalam referensi tidak langsung

note: Maybe an implied displacement of 1 again.
en: required displacement wasn't given in indirect reference
id: pemindahan yang dibutuh tidak diberikan dalam referensi tidak langsung

en: illegal indirect reference
id: referensi tidak langsung tidak legal

en: displacement must be an unsigned 8-bit number
id: pemindahan harus berupa sebuah bilangan 8-bit unsigned

en: Invalid character %s before %s operand
id: Karakter %s tidak valid sebelum operan %s

en: Unbalanced parenthesis in %s operand.
id: Kurung dalam operan %s tidak seimbang.

en: Invalid character %s in %s operand
id: karakter %s dalam operan %s tidak valid

en: Spurious operands; (%d operands/instruction max)
id: Spurious operan: (%d operan/instruksi maks)

note: Just skip it, if it's \n complain.
en: Expecting operand after ','; got nothing
id: Mengharapkan operan sesudah ','; tidak diperoleh apa apa

en: Expecting operand before ','; got nothing
id: Mengharapkan operan sebelum ','; tidak diperoleh apa apa

en: incorrect number of operands given in the first instruction
id: Jumlah dari operan yang diberikan tidak benar dalam instruksi pertama

en: incorrect number of operands given in the second instruction
id: Jumlah dari operan yang diberikan tidak benar dalam instruksi kedua

en: %s instruction, operand %d doesn't match
id: instruksi %s, operan %d tidak cocok

note: Shouldn't get here.
en: incorrect format for multiply parallel instruction
id: format tidak benar untuk instruksi perkalian paralel

en: destination for multiply can only be R0 or R1
id: tujuan untuk perkalian hanya boleh ke R0 atau R1

en: destination for add/subtract can only be R2 or R3
id: tujuan untuk tambah/kuran hanya boleh R2 atau R3

en: loading the same register in parallel operation
id: memuat register yang sama dalam operasi paralel

en: pc-relative
id: pc-relatif

en: Invalid character %s in opcode
id: karakter %s tidak valid dalam opcode

en: Unknown TMS320C30 instruction: %s
id: Instruksi TMS320C30 tidak diketahui: %s

en: Incorrect number of operands given
id: Jumlah dari operan yang diberikan tidak benar

en: The %s operand doesn't match
id: Operan %s tidak cocok

note: Shouldn't make it to this stage.
en: Incompatible first and second operands in instruction
id: Tidak kompatibel operan pertama dan kedua dalam instruksi

en: invalid short form floating point immediate operand
id: tidak valid betuk pendek operan bilangan pecahan langsung

en: rounding down first operand float to unsigned int
id: membulatkan kebawah operan pertama pecahan ke unsigned int

en: only lower 16-bits of first operand are used
id: hanya 16-bit bawah dari operan pertama yang digunakan

en: rounding down first operand float to signed int
id: membulatkan kebawah operan pertama pecahan ke signed int

en: first operand is too large for 16-bit signed int
id: operan pertama terlalu besar untuk 16-bit signed int

en: first operand is floating point
id: operan pertama adalah bilangan pecahan

note: Shouldn't get here.
en: interrupt vector for trap instruction out of range
id: vektor interupsi untuk instruksi trap diluar dari jangkauan

en: LDP instruction needs a 24-bit operand
id: instruksi LDP membutuhkan 24-bit operan

en: first operand is too large for a 24-bit displacement
id: operan pertama terlalu besar untuk sebuah pemindahan 24-bit

en: Nan, using zero.
id: Nan, menggunakan nol.

en: Cannot represent exponent in %d bits
id: Tidak dapat merepresentasikan eksponen dalam %d bit

en: Invalid floating point number
id: Jumlah bilangan pecahan tidak valid

en: Comma expected
id: Mengharapkan sebuah koma

en: .bss size argument missing
id: ukuran argumen .bss hilang

en: .bss size %ld < 0!
id: ukuran .bss %ld < 0!

en: Non-constant symbols not allowed
id: Simbol bukan konstan tidak diijinkan

en: Symbol missing
id: Simbol hilang

note: Get terminator. Skip null symbol terminator.
en: .sect: subsection name ignored
id: .sect: nama subsection diabaikan

en: Error setting flags for "%s": %s
id: Error menset tanda untuk "%s": %s

en: .set syntax invalid
id: .set sintaks tidak valid

en: .usect: non-zero alignment flag ignored
id: .usect: tanda penyelarasan bukan nol diabaikan

en: This assembler does not support processor generation %ld
id: Perakit ini tidak mendukung generasi prosesor %ld

en: Changing processor generation on fly not supported...
id: Mengubah pembuatan prosesor saat berjalan tidak didukung...

en: Auxiliary register AR0--AR7 required for indirect
id: Register tambahan AR0-AR7 dibutuhkan untuk tidak langsung

en: Bad displacement %d (require 0--255)
id: Pemindahan %d buruk (dibutuhkan 0--255)

en: Index register IR0,IR1 required for displacement
id: Register indeks IR0,IR1 dibutuhkan untuk pemindahan

en: Expecting a register name
id: Mengharapkan sebuah nama register

en: Number too large
id: Jumlah terlalu besar

en: Expecting a constant value
id: Mengharapkan sebuah nilai konstanta

en: Bad direct addressing construct %s
id: Pengalamatan langsung dalam konstruksi %s buruk

en: Direct value of %ld is not suitable
id: Nilai langsung dari %ld tidak sesuai

en: Unknown indirect addressing mode
id: Mode pengalamatan tidak langsung tidak diketahui

en: Immediate value of %ld is too large for ldf
id: Nilai langsung dari %ld terlalu besar untuk ldf

en: Destination register must be ARn
id: Register tujuan harus berupa ARn

en: Immediate value of %ld is too large
id: Nilai langsung dari %ld terlalu besar

en: Invalid indirect addressing mode
id: Mode pengalamatan tidak langsung tidak valid

en: Register must be Rn
id: Register harus berupa Rn

en: Register must be R0--R7
id: Register harus berupa R0--R7

en: Invalid indirect addressing mode displacement %d
id: Mode pengalamatan tidak langsung tidak valid dalam mode displacement %d

en: Destination register must be R2 or R3
id: Register tujuan harus berupa R2 atau R3

en: Destination register must be R0 or R1
id: Register tujuan harus berupa R0 atau R1

en: Displacement value of %ld is too large
id: Nilai perpindahan dari %ld terlalu besar

en: Floating point number not valid in expression
id: Nilai bilangan pecahan tidak valid dalam ekspresi

en: Signed immediate value %ld too large
id: Nilai langsung signed %ld terlalu besar

en: Unsigned immediate value %ld too large
id: Nilai unsigned langsung %ld terlalu besar

en: Immediate value %ld too large
id: Nilai langsung %ld terlalu besar

en: Register must be ivtp or tvtp
id: Register harus berupa ivtp atau tvtp

en: Register must be address register
id: Register harus berupa alamat register

en: Source and destination register should not be equal
id: Asal dan tujuan register seharusnya sama

en: Equal parallell destination registers, one result will be discarded
id: Tujuan register sama dan paralel, salah satu hasil diabaikan

en: Too many operands scanned
id: Terlalu banyak operan yang dipindai

en: Parallel opcode cannot contain more than two instructions
id: Opcode paralel tidak dapat berisi lebih dari dua instruksi

en: Invalid operands for %s
id: Operan tidak valid untuk %s

en: Invalid instruction %s
id: Instruksi tidak valid %s

en: Bad relocation type: 0x%02x
id: Tipe relokasi buruk: 0x%02x

en: Unsupported processor generation %d
id: Generasi processor %d belum didukung

en: Option -b is depreciated, please use -mbig
id: piliha -b sudah ditinggalkan, mohon gunakan -mbig

en: Option -p is depreciated, please use -mmemparm
id: Pilihan -p sudah ditinggalkan, mohon gunakan -mmemparm

en: Option -r is depreciated, please use -mregparm
id: Pilihan -r sudah ditinggalkan, mohon gunakan -mregparm

en: Option -s is depreciated, please use -msmall
id: Pilihan -s sudah ditinggalkan, mohon gunakan -msmall

en: 
    TIC4X options:
      -mcpu=CPU  -mCPU        select architecture variant. CPU can be:
                                30 - TMS320C30
                                31 - TMS320C31, TMS320LC31
                                32 - TMS320C32
                                33 - TMS320VC33
                                40 - TMS320C40
                                44 - TMS320C44
      -mrev=REV               set cpu hardware revision (integer numbers).
                              Combinations of -mcpu and -mrev will enable/disable
                              the appropriate options (-midle2, -mlowpower and
                              -menhanced) according to the selected type
      -mbig                   select big memory model
      -msmall                 select small memory model (default)
      -mregparm               select register parameters (default)
      -mmemparm               select memory parameters
      -midle2                 enable IDLE2 support
      -mlowpower              enable LOPOWER and MAXSPEED support
      -menhanced              enable enhanced opcode support
id: 
    Pilihan TIC4X:
      -mcpu=CPU  -mCPU          pilih variasi arsitektur. CPU dapat berupa:
                                  30 - TMS320C30
                                  31 - TMS320C31, TMS320LC31
                                  32 - TMS320C32
                                  33 - TMS320VC33
                                  40 - TMS320C40
                                  44 - TMS320C44
      -mrev=REV                 set revisi perangkat cpu (bilangan bulat).
                                Kombinasi dari -mcpu dan -mrev akan menaktifkan/menon-aktifkan
                                pilihan yang sesuai (-midle2, -mlowpower dan
                                -menhanced) menurut tipe yang dipilih
      -mbig                     pilih model memori besar
      -msmall                   pilih model memori kecil (baku)
      -mregparm                 pilih parameter register (baku)
      -mmemparm                 pilih parameter memori
      -midle2                   aktifkan dukungan IDLE2
      -mlowpower                aktifkan dukungan LOPOWER dan MAXSPEED
      -menhanced                aktifkan dukungan enhanced opkode

en: Label "$%d" redefined
id: Label "$%d" teredefinisi

en: Reloc %d not supported by object file format
id: Relokasi %d tidak didukung oleh format berkas objek

note: Only word (et al.), align, or conditionals are allowed within .struct/.union.
en: pseudo-op illegal within .struct/.union
id: pseudo-op tidak legal dalam .struct/.union

en: C54x-specific command line  options:
id: pilihan baris perintah C54x spesifik:

en: -mfar-mode | -mf          Use extended addressing
id: -mfar-mode | -mf          Menggunakan pengalamatan ekstended

en: -mcpu=<CPU version>       Specify the CPU version
id: -mcpu=<Versi CPU>         Spesifikasikan versi CPU

en: -merrors-to-file <filename>
id: -merrors-to-file <nama berkas>

en: -me <filename>            Redirect errors to a file
id: -me <nama berkas>         Redirek error ke sebuah berkas

en: Comma and symbol expected for '.asg STRING, SYMBOL'
id: Koma dan simbol diduga untuk '.asg STRING, SIMBOL'

en: symbols assigned with .asg must begin with a letter
id: simbol diletakan dengan .asg harus diawali dengan sebuah kata

en: Unterminated string after absolute expression
id: String tidak diselesaikan setelah ekspresi absolut

en: Comma and symbol expected for '.eval EXPR, SYMBOL'
id: Koma dan simbol diduga untuk '.eval EXPR, SIMBOL'

en: symbols assigned with .eval must begin with a letter
id: simbol diassign dengan .eval harus diawali dengan sebuah kata

en: .bss size %d < 0!
id: ukuran .bss %d < 0!

en: Offset on nested structures is ignored
id: Ofset di struktur nested diabaikan

en: .end%s without preceding .%s
id: .end%s tanpa diawali .%s

en: Unrecognized struct/union tag '%s'
id: Tanda struct/union tidak dikenal '%s'

en: .tag requires a structure tag
id: .tag membutuhkan tanda struktur

en: Label required for .tag
id: Label dibutuhkan untuk .tag

en: .tag target '%s' undefined
id: .tag target '%s' tidak terdefinisi

en: .field count '%d' out of range (1 <= X <= 32)
id: jumlah .field '%d' diluar dari jangkauan (1 <= X <= 32)

en: Unrecognized field type '%c'
id: Tipe field '%c' tidak dikenal

en: Overflow in expression, truncated to 8 bits
id: Overlow dalam ekspresi, dipotong ke 8 bits

en: Overflow in expression, truncated to 16 bits
id: Overflow dalam ekspresi, dipotong ke 16 bits

note: Disallow .byte with a non constant expression that will require relocation.
en: Relocatable values require at least WORD storage
id: Nilai relokasi membutuhkan paling tidak penyimpanan WORD

en: Use of .def/.ref is deprecated.  Use .global instead
id: Penggunaan dari .def/.ref adalah kadaluarsa. Lebih baik gunakan ..global

en: .space/.bes repeat count is negative, ignored
id: jumlah pengulangan .space/.besss adalah negatif, diabaikan

en: .space/.bes repeat count is zero, ignored
id: jumlah pengulangan .space/.bes adalah nol, diabaikan

en: Missing size argument
id: Hilang argumen ukuran

en: CPU version has already been set
id: Versi CPU telah diset

en: Unrecognized version '%s'
id: Versi '%s' tidak dikenal

en: Changing of CPU version on the fly not supported
id: Mengubah versi CPU waktu berjalan tidak didukung

en: p2align not supported on this target
id: p2align tidak didukung di target ini

en: Argument to .even ignored
id: Argmen ke .even diabaikan

en: Invalid field size, must be from 1 to 32
id: Ukuran field tidak valid, harus dari 1 ke 32

en: field size must be 16 when value is relocatable
id: Ukuran field harus 16 ketika nilai direlokasi

en: field value truncated
id: nilai field dipotong

en: Unrecognized section '%s'
id: Daerah '%s' tidak dikenal

en: Current section is unitialized, section name required for .clink
id: Daerah sekarang tidak terinisiallisasi, nama daerah dibutuhkan untuk .clink

en: ENDLOOP without corresponding LOOP
id: ENDLOOP tanpa pasangan LOOP

en: Mixing of normal and extended addressing not supported
id: Mencampurkan pengalamatan normal dan ekstensi tidak didukung

en: Extended addressing not supported on the specified CPU
id: Pengalamatan ekstensi tidak didukung di CPU yang dispesifikasikan

en: .sblock may be used for initialized sections only
id: .sblock mungkin digunakan untuk daerah yang diinisialisasi saja

en: Symbol missing for .set/.equ
id: Simbol untuk .set/.equ hilang

en: .var may only be used within a macro definition
id: .var hanya boleh digunakan dalam sebuah definisi makro

en: Substitution symbols must begin with a letter
id: Penggantian simbol harus diawali dengan sebuah kata

en: can't open macro library file '%s' for reading: %s
id: tidak dapat membuka berkas perpustakaan makro '%s' untuk pembacaan: %s

en: File '%s' not in macro archive format
id: Berkas '%s' tidak dalam format archive makro

en: Bad COFF version '%s'
id: Versi COFF '%s' buruk

en: Bad CPU version '%s'
id: Versi CPU '%s' buruk

en: Can't redirect stderr to the file '%s'
id: Tidak dapat meredireksi stderr ke berkas '%s'

en: Undefined substitution symbol '%s'
id: Penggantian simbol '%s' tidak terdefinisi

en: Unbalanced parenthesis in operand %d
id: Paranthesis tidak seimbang dalam operan %d

en: Expecting operand after ','
id: Mengharapkan operan sesudah ','

en: Extra junk on line
id: Ekstra sampah dalam baris

en: Badly formed address expression
id: Pernyataan alamat memiliki bentuk buruk

en: Invalid dmad syntax '%s'
id: sintaks dmad '%s' tidak valid

en: Use the .mmregs directive to use memory-mapped register names such as '%s'
id: Penggunaan direktif .mmregs untuk menggunakan nama register memori-mapped seperti '%s'

en: Address mode *+ARx is write-only. Results of reading are undefined.
id: Mode alamat *+ARx adalah tulis-saja. Hasil dari pembacaan tidak terdefinisi.

en: Unrecognized indirect address format "%s"
id: Format alamat "%s" tidak langsung tidak dikenal

en: Operand '%s' out of range (%d <= x <= %d)
id: Operan '%s' diluar dari jangkauan (%d <= x <= %d)

en: Error in relocation handling
id: Error dalam penanganan relokasi

en: Unrecognized condition code "%s"
id: Kondisi kode "%s" tidak dikenal

en: Condition "%s" does not match preceding group
id: Kondisi "%s" tidak cocok dengan grup sebelumnya

en: Condition "%s" uses a different accumulator from a preceding condition
id: Kondisi "%s" menggunakan akumulator berbeda dari kondisi sebelumnya

en: Only one comparison conditional allowed
id: Hanya satu perbandingan kondisional yang diperbolehkan

en: Only one overflow conditional allowed
id: Hanya satu kondisional overflow yang diperbolehkan

en: Duplicate %s conditional
id: Duplikasi %s kondisional

en: Invalid auxiliary register (use AR0-AR7)
id: register tambahan tidak valid (gunakan AR0-AR7)

en: lk addressing modes are invalid for memory-mapped register addressing
id: mode pengalamatan lk tidak valid untuk pengalamatan register memori-terpeta

en: Address mode *+ARx is not allowed in memory-mapped register addressing.  Resulting behavior is undefined.
id: Mode alamat *+ARx tida diperbolehkan dalam pengalamatan register memori-terpeta. Menghasilkan perilaku yang tidak terdefinisi.

en: Destination accumulator for each part of this parallel instruction must be different
id: Akumulator tujuan untuk setiap bagian dari instruksi paralel ini harus berbeda

en: Memory mapped register "%s" out of range
id: Register memori terpeta "%s" diluar dari jangkauan

en: Invalid operand (use 1, 2, or 3)
id: Operan tidak valid (gunakan 1, 2, atau 3)

en: A status register or status bit name is required
id: Sebuah register status atau nama bit status dibutuhkan

en: Unrecognized status bit "%s"
id: Status bit "%s" tidak dikenal

en: Invalid status register "%s"
id: Register status "%s" tidak valid

en: Operand "%s" out of range (use 1 or 2)
id: Operan "%s" diluar dari jangkauan (gunakan 1 atau 2)

en: Unrecognized instruction "%s"
id: Instruksi "%s" tidak dikenal

en: Unrecognized operand list '%s' for instruction '%s'
id: Daftar operan '%s' tidak dikenal untuk instruksi '%s'

en: Unrecognized parallel instruction "%s"
id: Instruksi paralel "%s" tidak dikenal

en: Invalid operand (s) for parallel instruction "%s"
id: operan tidak valid untuk instruksi paralel "%s"

en: Unrecognized parallel instruction combination "%s || %s"
id: Kombinasi instruksi paralel " %s || %s" tidak dikenal

en: %s symbol recursion stopped at second appearance of '%s'
id: simbol rekursif %s berhenti di detik penampilan dari '%s'

en: Unrecognized substitution symbol function
id: fungsi penggantian simbol tidak dikenal

en: Missing '(' after substitution symbol function
id: Hilang '(' setelah penggantian fungsi simbol

en: Expecting second argument
id: Menduga argumen kedua

en: Extra junk in function call, expecting ')'
id: Kelebihan junk dalam pemanggilan fungsi, menduga ')'

en: Function expects two arguments
id: Fungsi menduga dua argumen

en: Expecting character constant argument
id: Menduga karakter konstan argumen

en: Both arguments must be substitution symbols
id: Kedua argumen harus berupa penggantian simbol

en: Invalid subscript (use 1 to %d)
id: subscript tidak valid (gunakan 1 ke %d)

en: Invalid length (use 0 to %d
id: Panjang tidak valid (gunakan 0 ke %d)

en: Missing ')' in subscripted substitution symbol expression
id: Hilang ')' dalma pernyataan penggatian simbol tersubscripttt

en: Missing forced substitution terminator ':'
id: Hilang pemaksa pengakhir penggantian ':'

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left)
id: Instruksi tidak cukup dalam delay slot yang tersedia (%d-word insn, %d slots tersisa)

en: Unrecognized parallel instruction '%s'
id: Instruksi paralel '%s' tidak dikenal

en: Instruction '%s' requires an LP cpu version
id: Instruksi '%s' membutuhkan sebuah versi cpu LP

en: Instruction '%s' requires far mode addressing
id: Instruksi '%s' membutuhkan mode pengalamatan jauh

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left). Resulting behavior is undefined.
id: Instruksi tidak cukup dalam delay slot yang tersedia (%d-word insn, %d slots tersedia). Menghasilkan perilaku yang tidak terdefinisi.

en: Instructions which cause PC discontinuity are not allowed in a delay slot. Resulting behavior is undefined.
id: Instruksi yang menyebabkan PC tidak kontinue tidak diperbolehkan dalam sebuah delay slot. Menghasilkan perilaku yang tidak terdefinisi.

en: '%s' is not repeatable. Resulting behavior is undefined.
id: '%s' tidak terulang. Menghasilkan perilaku yang tidak terdefinisi.

en: Instructions using long offset modifiers or absolute addresses are not repeatable. Resulting behavior is undefined.
id: Instruksi menggunakan long ofset modifieeer atau alamat absolut adalah tidak terulang. Menghasilkan perilaku yang tidak terdefinisi.

en: Unsupported relocation size %d
id: Ukuran relokasi %d tidak didukung

en: non-absolute value used with .space/.bes
id: nilai tidak-absolut digunakan dengan .space/.bes

en: negative value ignored in %s
id: nilai negatif diabaikan dalam %s

en: attempt to .space/.bes backwards? (%ld)
id: mencoba untuk .space/.bes backwards? (%ld)

en: Invalid label '%s'
id: Label tidak valid '%s'

en: unknown architecture '%s'
id: arsitektur %s tidak dikenal

en: unknown -mpid= argument '%s'
id: argumen tidak dikenal untuk .usepv '%s'

en: TMS320C6000 options:
id: pilihan I960:

en:   -march=ARCH             enable instructions from architecture ARCH
id:   -march=ms2                ijinkan instruksi ms2

en:   -mbig-endian            generate big-endian code
id:   --32/--64               menghasilkan kode 32 bit/ 64 bit

en:   -mlittle-endian         generate little-endian code
id:   -EL,-little             menghasilkan kode dan data little endian

en:   -mdsbt                  code uses DSBT addressing
id:   -s                      diabaikan

en:   -mno-dsbt               code does not use DSBT addressing
id:   --warn                  jangan tekan peringatan

en:   -mpic                   code addressing is position-independent
id: -mpic           Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan kode bebas posisi kecil

en:   -mno-pic                code addressing is position-dependent
id: -mpic           Tandai berkas yang dihasilkan menggunakan kode bebas posisi kecil

en: unexpected .cantunwind directive
id: tidak diduga .unwind_movsp direktif

en: unexpected .handlerdata directive
id: duplikasi .handlerdata direktif

en: personality routine required before .handlerdata directive
id: personality rutin dispesifikasikan untuk cantunwind frame

en: expected symbol
id: diduga nama simbol

en: invalid length for .scomm directive
id: sintaks tidak valid untuk .dn direktif

en: alignment is not a positive number
id: alignmen bukan kelipatan dari 2

en: alignment is not a power of 2
id: alignmen bukan kelipatan dari 2

en: attempt to re-define symbol `%s'
id: mencoba untuk meredefinisi simbol`%s'

en: attempt to redefine `%s' with a different length
id: mencoba percabangan `%s' ke segmen berbeda

en: multiple '||' on same line
id: penulisan ganda ke register yang sama

en: '||' after predicate
id: `%s' tidak dapat dipredikat

en: multiple predicates on same line
id: penulisan ganda ke register yang sama

en: bad predicate '%s'
id: nama register `%s' buruk

en: predication on A0 not supported on this architecture
id: Instruksi tidak didukung oleh arsitektur ini

en: label after predicate
id: Mengharapkan label

en: '||' not followed by instruction
id: :upper16: instruksi tidak diperbolehkan

en: predicate not followed by instruction
id: Mengkualifikasi predikat tidak diikuti oleh instruksi

en: control register '%s' not supported on this architecture
id: Instruksi tidak '%s' didukung oleh arsitektur ini

en: register number %u not supported on this architecture
id: Instruksi tidak %u didukung oleh arsitektur ini

en: register pair for operand %u of '%.*s' not a valid even/odd pair
id: Operan pertama %u ke .%.*s bukan sebuah register yang valid

en: junk after operand %u of '%.*s'
id: sampah diakhir dari %u baris: `%.*s'

en: bad register or register pair for operand %u of '%.*s'
id: relokasi untuk operan tidak valid %u dari '%.*s'

en: bad register for operand %u of '%.*s'
id: relokasi untuk operan tidak valid %u dari '%.*s'

en: bad register pair for operand %u of '%.*s'
id: relokasi untuk operan tidak valid %u dari '%.*s'

en: bad functional unit for operand %u of '%.*s'
id: relokasi untuk operan tidak valid %u dari '%.*s'

en: bad operand %u of '%.*s'
id: Nilai operan %u buruk: %.*s

en: $DSBT_INDEX not supported in this context
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: $GOT not supported in this context
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: $DPR_GOT not supported in this context
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: $DPR_BYTE not supported in this context
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: $DPR_HWORD not supported in this context
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: $DPR_WORD not supported in this context
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: $PCR_OFFSET not supported in this context
id: -G tidak didukung dalam konfigurasi ini.

en: invalid PC-relative operand
id: operan percabangan tidak valid

en: no %d-byte relocations available
id: tidak dapat melakukan %d byte relokasi

en: operand %u of '%.*s' out of range
id: operan %u dari '%.*s' memiliki nilai diluar dari jangkauan

en: offset in operand %u of '%.*s' out of range
id: operan %u dari '%.*s' memiliki nilai diluar dari jangkauan

en: functional unit already masked for operand %u of '%.*s'
id: relokasi untuk operan tidak valid %u dari '%.*s'

en: '%.*s' instruction not in a software pipelined loop
id: %.*s instruksi tidak diperbolehkan dalam blok IT

en: instruction '%.*s' cannot be predicated
id: `%.*s' tidak dapat dipredikat

en: unknown opcode '%s'
id: opcode `%s' tidak dikenal

en: '%.*s' instruction not supported on this architecture
id: %.*s Instruksi tidak didukung oleh arsitektur ini

en: '%.*s' instruction not supported on this functional unit
id: %.*s Instruksi tidak didukung oleh arsitektur ini

en: '%.*s' instruction not supported on this functional unit for this architecture
id: %.*s Instruksi tidak didukung oleh arsitektur ini

en: missing operand after comma
id: hilang daerah rotasi setelah koma

en: too many operands to '%.*s'
id: terlalu banyak operan: %.*s

en: bad number of operands to '%.*s'
id: jumlah dari operan salah untuk '%.*s'

en: operand %u of '%.*s' not constant
id: Operan %u kedua ke .%.*s bukan sebuah konstanta

en: operand %u of '%.*s' on wrong side
id: Operan %u dari `%.*s' seharusnya

en: operand %u of '%.*s' not a valid return address register
id: Operan %u pertama ke .%.*s bukan sebuah register yang valid

en: operand %u of '%.*s' is write-only
id: Operan %u dari `%.*s' seharusnya

en: operand %u of '%.*s' is read-only
id: Operan %u dari `%.*s' seharusnya

en: operand %u of '%.*s' not a valid memory reference
id: Operan %u pertama ke .%.*s bukan sebuah register yang valid

en: operand %u of '%.*s' not a valid base address register
id: Operan %u pertama ke .%.*s bukan sebuah register yang valid

en: bad operand combination for '%.*s'
id: kombinasi dari operan tidak terdefinisi %.*s

en: parallel instruction not following another instruction
id: instruksi %s mungkin tidak diikuti instruksi I/O lain.

en: too many instructions in execute packet
id: Dua IU instruksi tidak boleh dijalankan dalam paralel

en: '%.*s' instruction not at start of execute packet
id: instruksi '%.*s' tidak dapat memiliki operan pertama sebagai nilai immediate

en: cannot mask instruction using no functional unit
id: instruksi tidak kondisional

en: value too large for 2-byte field
id: nilai terlalu besar untuk masuk dalam %d bits

en: value too large for 1-byte field
id: nilai terlalu besar untuk masuk dalam %d bits

en: immediate offset out of range
id: immediate diluar dari jangkauan

en: immediate offset not 2-byte-aligned
id: immediate diluar dari jangkauan

en: immediate offset not 4-byte-aligned
id: immediate diluar dari jangkauan

en: PC-relative offset out of range
id: lompat relatif diluar dari jangkauan

en: undefined symbol %s in PCR relocation
id: simbol `%s' tidak terdefinisi dalam operasi

en: group section `%s' has no group signature
id: Daerah grup `%s' tidak memiliki tanda tangan grup

en: missing .endp before .cfi_startproc
id: Hilang .endp setelah sebelumnya .proc

en: stack pointer offset too large for personality routine
id: terlalu banyak unwind opcodes untuk rutinitas 0

en: stack frame layout does not match personality routine
id: terlalu banyak unwind opcodes untuk rutinitas 0

en: too many unwinding instructions
id: terlalu banyak operan dalam instruksi

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
      --32/--64               generate 32bit/64bit code
id:   -Q                      diabaikan
      -V                      menampilkan nomor versi perakit
      -k                      diabaikan

en: Invalid operator for operand.
id: Operan immediate write tidak valid.

en: '%s' may not be bundled with other instructions.
id: %s tidak dapat menggunakan post-indexing dengan instruksi ini

en: Invalid combination of instructions for bundle.
id: relokasi untuk instruksi tidak valid

en: instruction address is not a multiple of 8
id: alamat instruksi bukan kelipatan dari 2

en: Invalid expression.
id: Ekspresi PIC tidak valid.

en: Expected register, got '%s'.
id: diduga daftar register %s

en: Too few operands to '%s'.
id: terlalu sedikit operan %s

en: Unexpected character '%c' after operand %d to %s.
id: karakter %c tidak valid sebelum operan %d %s

en: Expected immediate expression
id: diduga ekspresi alamat

en: Found '}' when not bundling.
id: Ditemukan '}' ketika bundling manual tidak aktif

en: Unknown opcode `%.*s'.
id: Opcode tidak dikenal `%.*s'.

en: Too many instructions for bundle.
id: Tidak ditemukan instruksi

en: Bad call to md_atof ()
id: panggilan buruk ke md_atof

en: unsupported BFD relocation size %d
id: ukuran relokasi BFD %d tidak didukung

en: internal error? cannot generate `%s' relocation (%d, %d)
id: internal error? tidak dapat menghasilkan relokasi `%s' %d,%d

en: Found '{' when already bundling.
id: Ditemukan '}' ketika bundling manual tidak aktif

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
id:   -Q                      diabaikan
      -V                      menampilkan nomor versi perakit
      -k                      diabaikan

en: .COMMon length (%d.) < 0! Ignored.
id: panjang .COMMon (%d.) <0!! Diabaikan.

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %d.
id: Panjang dari .comm "%s" telah %ld. Tidak mengubah ke %d.

en: Common alignment negative; 0 assumed
id: Alignmen umum negatif; 0 diasumsikan

en: .longcall pseudo-op seen when not relaxing
id: .longcall pseudo-op terlihat ketika tidak relaxing

en: .longjump pseudo-op seen when not relaxing
id: .longjump pseudo-op terlihat ketika tidak relaxing

en: bad .longcall format
id: format .longcall buruk

en: unknown operand shift: %x
id: pergesearan operan tidak dikenal: %x

en: internal failure in parse_register_list
id: internal failure dalam parse_register_list

en: constant expression or register list expected
id: ekspresi konstan atau daftar register diduga

en: high bits set in register list expression
id: high bit set dalam ekspresi daftar register

en: illegal register included in list
id: register tidak legal dimasukan dalam daftar

en: system registers cannot be included in list
id: sistem register tidak dapat dimasukan dalam daftar

en: second register should follow dash in register list
id: register kedua seharusnya mengikuti dash dalam daftar register

en: second register should be greater than first register
id: register kedua seharusnya mengikuti dash dalam daftar register

en:  V850 options:
id:  pilihan V850:

en:   -mwarn-signed-overflow    Warn if signed immediate values overflow
id:   -mwarn-signed-overflow    Peringatkan ketika nilai langsung signed overflow

en:   -mwarn-unsigned-overflow  Warn if unsigned immediate values overflow
id:   -mwarn-unsigned-overflow  Peringatkan ketika nilai langsung unsigned overflow

en:   -mv850                    The code is targeted at the v850
id:   -mv850                    Kode ditargetkan di v850

en:   -mv850e                   The code is targeted at the v850e
id:   -mv850e                   Kode ditargetkan di v850e

en:   -mv850e1                  The code is targeted at the v850e1
id:   -mv850e1                  Kode ditargetkan di v850e1

en:   -mv850e2                  The code is targeted at the v850e2
id:   -mv850e                   Kode ditargetkan di v850e

en:   -mv850e2v3                The code is targeted at the v850e2v3
id:   -mv850e                   Kode ditargetkan di v850e

en:   -mrelax                   Enable relaxation
id:   -mrelax                   Aktifkan relaksasi

en:   -mextension               enable extension opcode support
id:   -mrelax                   Aktifkan relaksasi

en: Unable to determine default target processor from string: %s
id: Tidak dapat menentukan target default prosesor dari string: %s

en: hi0() relocation used on an instruction which does not support it
id: lo() relokasi digunakan di sebuah instruksi yang tidak memiliki dukungan disitu

en: hi() relocation used on an instruction which does not support it
id: hi() relokasi digunakan di sebuah instruksi yang tidak memiliki dukungan disitu

en: lo() relocation used on an instruction which does not support it
id: lo() relokasi digunakan di sebuah instruksi yang tidak memiliki dukungan disitu

en: ctoff() relocation used on an instruction which does not support it
id: ctoff() relokasi digunakan disebuah instruksi yang tidak didukungnya

en: sdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
id: sdaoff() relokasi digunakan di sebuah instruksi yang tidak mendukungnya

en: zdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
id: zdaoff() relokasi digunakan di sebuah instruksi yang tidak mendukungnya

en: tdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
id: tdaoff() relokasi digunakan di sebuah instruksi yang tidak mendukungnya

en: operand out of range (%d is not between %d and %d)
id: operan diluar dari jangkauan (%d tidak diantara %d dan %d)

en: Target processor does not support this instruction.
id: Prosesor target tidak mendukung instruksi ini.

en: immediate operand is too large
id: operan langsung terlalu besar

en: AAARG -> unhandled constant reloc
id: AAARG -> tidak tertangani konstanta relokasi

en: constant too big to fit into instruction
id: konstanta terlalu besar untuk masuk kedalam instruksi

en: odd number cannot be used here
id: nomor ganjil tidak dapat digunakan disini

en: invalid register name
id: nama register tidak valid

en: register r0 cannot be used here
id: register r0 tidak dapat digunakan disini

en: odd register cannot be used here
id: register ganjil tidak dapat digunakan disini

en: invalid system register name
id: nama sistem register tidak valid

en: expected EP register
id: diduga EP register

en: invalid condition code name
id: kondisi nama kode tidak valid

en: condition sa cannot be used here
id: condition sa tidak dapat digunakan disini

en: syntax error: value is missing before the register name
id: sintaks error: nilai hilang sebelum nama register

en: syntax error: register not expected
id: sintaks error: register tidak diduga

en: syntax error: system register not expected
id: sintaks error: sistem register tidak terduga

en: syntax error: condition code not expected
id: sintaks error: kondisi kode tidak diduga

en: immediate 0 cannot be used here
id: immediate 0 tidak dapat digunakan disini

en: immediate operand is not match
id: operan langsung tidak cocok

en: invalid operand
id: operan tidak valid

en: no '[' to match ']'
id: tidak ada '[' yang cocok dengan ']'

en: bad register in []
id: register buruk dalam []

en: [PC] index banned
id: [PC] indeks diban

en: no '(' to match ')'
id: tidak ada ')' yang cocok dengan ')'

en: invalid branch operand
id: operan percabangan tidak valid

en: address prohibits @
id: alamat melarang @

en: address prohibits #
id: alamat melarang #

en: address prohibits -()
id: alamat melarang -()

en: address prohibits ()+
id: alamat melarang ()+

en: address prohibits ()
id: alamat melarang ()

en: address prohibits []
id: alamat melarang []

en: address prohibits register
id: alamat melarang register

en: address prohibits displacement length specifier
id: alamat melarang displacement panjang specifier

en: invalid operand of S^#
id: operan dari S^# tidak valid

en: S^# needs expression
id: S^# membutuhkaan ekspresi

en: S^# may only read-access
id: S^# mungkin hanya baca-akses

en: invalid operand of -()
id: operan dari -() tidak valid

en: -(PC) unpredictable
id: -(PC) tidak terprediksi

en: []index same as -()register: unpredictable
id: []indeks sama seperti -()register: tidak terprediksi

en: invalid operand of ()+
id: operan tidak valid dari ()+

en: (PC)+ unpredictable
id: (PC)+ tidak terprediksi

en: []index same as ()+register: unpredictable
id: [indeks sama seperti ()+register: tidak terprediksi

en: # conflicts length
id: # konflik panjang

en: writing or modifying # is unpredictable
id: menulis atau memodifikasi # tidak terprediksi

en: length not needed
id: panjang tidak dibutuhkan

en: can't []index a register, because it has no address
id: tidak dapat []indeks sebuah register, karena ini tidak memiliki alamat

en: a register has no address
id: sebuah register tidak memiliki alamat

en: PC part of operand unpredictable
id: PC part dari operan tidak terprediksi

en: odd number of bytes in operand description
id: nomor ganjil dari bytes dalam deskripsi operan

en: Bad operand
id: Operan buruk

en: Not enough operands
id: Operan kurang

en: SYMBOL TABLE not implemented
id: TABEL SIMBOL tidak terimplementasi

en: TOKEN TRACE not implemented
id: TOKEN TRACE tidak terimplementasi

en: Displacement length %s ignored!
id: Panjang %s displacement diabaikan!

en: I don't need or use temp. file "%s".
id: Saya tidak membutuhkan atau menggunakan berkas sementara "%s".

en: I don't use an interpass file! -V ignored
id: Saya tidak menggunakan sebuah berkas interpass! -V diabaikan

en: VAX options:
    -d LENGTH		ignored
    -J			ignored
    -S			ignored
    -t FILE			ignored
    -T			ignored
    -V			ignored
id: pilihan VAX:
    -d LENGTH		diabaikan
    -J			diabaikan
    -S			diabaikan
    -S			diabaikan
    -t BERKAS			diabaikan
    -T			diabaikan
    -V			diabaikan

en: VMS options:
    -+			hash encode names longer than 31 characters
    -1			`const' handling compatible with gcc 1.x
    -H			show new symbol after hash truncation
    -h NUM			don't hash mixed-case names, and adjust case:
    			0 = upper, 2 = lower, 3 = preserve case
    -v"VERSION"		code being assembled was produced by compiler "VERSION"
id: pilihan VMS:
    -+			hash enkode nama lebih panjang dari 31 karakter
    -1			penanganan `const' kompatibel dengan gcc 1.x
    -H			tampilkan simbol baru sesudah pemotongan hash
    -h NUM			jangan hash nama mixed-case, dan benarkas case:
    			0 = huruf besar, 2 = huruf kecil, 3 = jaga case
    -v"VERSION"		kode yang sedang dirakit dihasilkan oleh kompiler "VERSION"

en: Ignoring statement due to "%s"
id: Mengabaikan pernyataan karena "%s"

en: Aborting because statement has "%s"
id: Membatalkan karena pernyataan memiliki "%s"

en: Can't relocate expression
id: Tidak dapat merelokasi ekspresi

en: Bignum not permitted in short literal. Immediate mode assumed.
id: Bignum tidak diijinkan dalam short literal. Mode langsung diasumsikan.

en: Can't do flonum short literal: immediate mode used.
id: Tidak dapat melakukan flonum short literal: mode langsung digunakan.

en: A bignum/flonum may not be a displacement: 0x%lx used
id: Sebuah bignum/flonum mungkin bukan sebuah displacement: 0x%lx digunakan

en: Short literal overflow(%ld.), immediate mode assumed.
id: Literal pendek overflow(%ld.), mode langsung diasumsikan.

en: Forced short literal to immediate mode. now_seg=%s to_seg=%s
id: Literal pendek terpaksa ke mode langsung. now_seg=%s to_seg=%s

en: Length specification ignored. Address mode 9F used
id: Spesifikasi panjang diabaikan. Mode alamat 9F digunakan

en: Invalid operand:  immediate value used as base address.
id: Operan tidak valid: nilai langsung digunakan sebagai alamat dasar.

en: Invalid operand:  immediate value used as address.
id: Operan tidak valid: nilai langsung digunakan sebagai alamat.

en: Symbol %s used as immediate operand in PIC mode.
id: Simbol %s digunakan sebagai operan langsung dalam mode PIC.

en:  XC16X specific command line options:
id:  XC16X spesifik pilihan baris perintah:

en:  XSTORMY16 specific command line options:
id:  XSTORMY16 spesifik pilihan baris perintah:

en: unsupported fptr fixup size %d
id: ukuran fptr fixup %d tidak didukung

en: unsupported fixup size %d
id: ukuran fixup %d tidak didukung

en: unsupported fptr fixup
id: ukuran fptr fixup %d tidak didukung

en: illegal range of target hardware versions
id: jangkauan tidak legal dari versi target perangkat

en: --density option is ignored
id: pilihan --density diabaikan

en: --no-density option is ignored
id: pilihan --no-density diabaikan

en: --generics is deprecated; use --transform instead
id: --generics kadaluarsa; lebih baik gunakan --transform

en: --no-generics is deprecated; use --no-transform instead
id: --no-generics kadaluarsa; lebih baik gunakan --no-transform

en: --relax is deprecated; use --transform instead
id: --relax kadaluarsa; lebih baik gunakan --transform

en: --no-relax is deprecated; use --no-transform instead
id: --no-relax kadaluarsa; lebih baik gunakan --no-transform

en: --absolute-literals option not supported in this Xtensa configuration
id: pilihan --absolute-literals tidak didukung di konfigurasi Xtensa ini

en: prefer-l32r conflicts with prefer-const16
id: prefer-l32r konflik dengan prefer-const16

en: prefer-const16 conflicts with prefer-l32r
id: prefer-const16 konflik dengan prefer-l32r

en: invalid target hardware version
id: versi target perangkat tidak valid

en: unmatched end directive
id: direktif end tidak cocok

en: .begin directive with no matching .end directive
id: direktif .begin tanpa pasangan .end direktif

en: [no-]generics is deprecated; use [no-]transform instead
id: [no-]generics kadaluarsa; lebih baik gunakan [no-]transform

en: [no-]relax is deprecated; use [no-]transform instead
id: [no-]relax kadaluarsa; lebih baik gunakan [no-]transform

en: directive %s cannot be negated
id: direktif %s tidak dapat dinegasikan

en: unknown directive
id: direktif tidak dikenal

en: directives are not valid inside bundles
id: direktif tidak valid didalam bundles

en: .begin literal is deprecated; use .literal instead
id: .begin literal kadaluarsa; lebih baik gunakan .literal

en: cannot set literal_prefix inside literal fragment
id: tidak dapat menset literal_prefix didalam literal fragmen

en: .begin [no-]density is ignored
id: .begin [no-]density diabaikan

en: Xtensa absolute literals option not supported; ignored
id: Xtensa absolut litera pilihan tidak didukung; diabaikan

en: .end [no-]density is ignored
id: .end [no-]density diabaikan

en: does not match begin %s%s at %s:%d
id: tidak cocok begin %s%s di %s:%d

en: .literal_position inside literal directive; ignoring
id: .literal_position didalam literal direktif; diabaikan

en: .literal not allowed inside .begin literal region
id: .literal tidak diperbolehkan didalam daerah .begin literal

en: expected comma or colon after symbol name; rest of line ignored
id: diduga koma atau kolon setelah nama simbol; sisa dari baris diabaikan

en: fall through frequency must be greater than 0
id: jatuh melewati frekuensi harus lebih besar dari 0

en: branch target frequency must be greater than 0
id: target percabangan frekuensi harus lebih besar dari 0

en: opcode-specific %s relocation used outside an instruction
id: opcode-specific %s relokasi digunakan diluar dari sebuah instruksi

en: invalid use of %s relocation
id: penggunaan dari relokasi %s tidak valid

en: bad register name: %s
id: nama register: %s buruk

en: bad register number: %s
id: nomor register: %s buruk

en: pcrel relocation not allowed in an instruction
id: pcrel relokasi tidak diperbolehkan dalam sebuah instruksi

en: register number out of range
id: nomor register diluar dari jangkauan

en: extra comma
id: kelebihan koma

en: extra colon
id: kelebihan kolon

en: missing argument
id: hilang argumen

en: missing comma or colon
id: hilang koma atau kolon

en: incorrect register number, ignoring
id: nomor register tidak benar, mengabaikan

en: too many arguments
id: terlalu banyak argumen

en: cannot encode opcode "%s"
id: tidak dapat menenkode opkode "%s"

en: not enough operands (%d) for '%s'; expected %d
id: tidak cukup operan (%d) untuk '%s'; diduga %d

en: too many operands (%d) for '%s'; expected %d
id: terlalu banyak operan (%d) untuk '%s'; diduga %d

en: invalid register '%s' for '%s' instruction
id: register '%s' tidak valid untuk instruksi '%s'

en: invalid register number (%ld) for '%s' instruction
id: nomor register (%ld) tidak valid untuk instruksi '%s'

en: invalid register number (%ld) for '%s'
id: nomor register (%ld) tidak valid untuk '%s'

en: operand %d of '%s' has out of range value '%u'
id: operan %d dari '%s' memiliki nilai diluar dari jangkauan '%u'

en: operand %d of '%s' has invalid value '%u'
id: operan %d dari '%s' memiliki nilai '%u' tidak valid

en: internal error: unknown option name '%s'
id: internal error: nama pilihan '%s' tidak dikenal

en: can't handle generation of literal/labels yet
id: belum dapat menangani pembuatan dari literal/label

en: can't handle undefined OP TYPE
id: tidak dapat menangani undefined OP TYPE

en: found %d operands for '%s':  Expected %d
id: ditemukan operan %d untuk '%s': DIduga %d

en: found too many (%d) operands for '%s':  Expected %d
id: ditemukan terlalu banyak operan (%d) untuk '%s': Diduga %d

en: immediate operands sum to greater than 32
id: operan langsung sum to lebih besar dari 32

en: invalid immediate
id: immediate tidak valid

en: invalid relocation for operand %i of '%s'
id: relokasi untuk operan tidak valid %i dari '%s'

en: invalid expression for operand %i of '%s'
id: ekspresi tidak valid untuk operan %i dari '%s'

en: invalid relocation in instruction slot %i
id: relokasi tidak valid dalam instruksi slot %i

en: undefined symbol for opcode "%s"
id: simbol tidak terdefinisi untuk opcode "%s"

en: opcode 'NOP.N' unavailable in this configuration
id: opkode 'NOP.N' tidak tersedia dalam konfigurasi ini

en: get_expanded_loop_offset: invalid opcode
id: get_expanded_loop_offset: opkode tidak valid

en: assembly state not set for first frag in section %s
id: keadaan perakitan tidak diset untuk frag pertama dalam daerah %s

en: unaligned branch target: %d bytes at 0x%lx
id: unaligned target percabangan: %d bytes di 0x%lx

en: unaligned loop: %d bytes at 0x%lx
id: unaligned loop: %d bytes di 0x%lx

en: unexpected fix
id: tidak terduga fix

en: undecodable fix
id: tidak terdekodekan fix

en: labels are not valid inside bundles
id: label tidak valid didalam bundles

en: invalid last instruction for a zero-overhead loop
id: instruksi terakhir tidak valid untuk loop zero-overhead

en: extra opening brace
id: kelebihan kurung pembuka

en: extra closing brace
id: kelebihan kurung penutup

en: missing closing brace
id: hilang kurung penutup

en: wrong number of operands for '%s'
id: jumlah dari operan salah untuk '%s'

en: bad relocation expression for '%s'
id: ekpresi relokasi buruk untuk '%s'

en: unknown opcode or format name '%s'
id: opkode tidak diketahui atau nama format '%s'

en: format names only valid inside bundles
id: nama format hanya valid didalam bundles

en: multiple formats specified for one bundle; using '%s'
id: multiple format dispesifikasikan untuk satu bundles; menggunakan '%s'

en: entry instruction with stack decrement < 16
id: masukan instruksi dengan stack decrement < 16

en: unaligned entry instruction
id: masukan instruksi tidak teralign

en: bad instruction format
id: format instruksi buruk

en: invalid relocation
id: relokasi tidak valid

en: invalid relocation for '%s' instruction
id: relokasi untuk instruksi '%s' tidak valid

en: invalid relocation for operand %d of '%s'
id: relokasi untuk operan %d dari '%s' tidak valid

en: unhandled local relocation fix %s
id: unhandled lokal relokasi fix %s

en: internal error; cannot generate `%s' relocation
id: internal error; tidak dapat menghasilkan relokasi `%s'

en: The option "--no-allow-flix" prohibits multi-slot flix.
id: Pilihan "--no-allow-flix" menghambat multi-slot flix.

en: couldn't find a valid instruction format
id: tidak dapat menemukan sebuah format instruksi valid

en:     ops were:
id:     ops adalah:

en: format '%s' allows %d slots, but there are %d opcodes
id: format '%s' mengijinkan %d slots, tetapi disana adalah %d opkode

en: illegal resource usage in bundle
id: penggunaan resource tidak legal dalam bundle

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same register
id: opkode '%s' (slot %d) dan '%s' (slot %d) tulis di register yang sama

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same state
id: opkode '%s' (slot %d) dan '%s' (slot %d) tulis status sama

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same port
id: opkode '%s' (slot %d) dan '%s' (slot %d) tulis port sama

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) both have volatile port accesses
id: opkode '%s' (slot %d) dan '%s' (slot %d) keduanya memiliki akses port volatile

en: multiple branches or jumps in the same bundle
id: multiple percabangan atau lompat dalam bundle sama

en: cannot assemble into a literal fragment
id: tidak dapat merakit kedalam sebuah literal fragmen

en: instruction sequence (write a0, branch, retw) may trigger hardware errata
id: urutan instruksi (tulis a0, branch, retw) mungkin mentriger kesalahan perangkat

en: branching or jumping to a loop end may trigger hardware errata
id: percabangan atau perlompatan ke sebuah loop end mungkin mentriger kesalahan perangkat

en: loop end too close to another loop end may trigger hardware errata
id: loop end terlalu dekat dengan loop end lain mungkin mentrigger kesalahan perangkat

en: fr_var %lu < length %d
id: fre_var %lu < panjang %d

en: loop containing less than three instructions may trigger hardware errata
id: loop berisi kurang dari tiga instruksi mungkin mentriger kesalahan perangkat

en: undecodable instruction in instruction frag
id: instruksi tidak terdekode dalam instruksi frag

en: invalid empty loop
id: loop kosong tidak valid

en: loop target does not follow loop instruction in section
id: target loop tidak mengikuti instruksi loop dalam daerah

en: bad relaxation state
id: keadaan relaksasi buruk

en: fr_var (%ld) < length (%d)
id: fra_var (%ld) < panjang (%d)

en: invalid relaxation fragment result
id: hasil fragmen relaksasi tidak valid

en: unable to widen instruction
id: tidak dapat melebarkan instruksi

en: multiple literals in expansion
id: multiple literal dalam pernyataan

en: no registered fragment for literal
id: tidak ada fragmen terdaftar untuk literal

en: number of literal tokens != 1
id: jumlah dari literal tokens != 1

en: unresolved loop target symbol: %s
id: simbol loop target tidak terselesaikan: %s

en: invalid expression evaluation type %d
id: tipe evaluasi ekspresi tidak valid %d

en: loop too long for LOOP instruction
id: loop terlalu panjang untuk instruksi LOOP

en: fixes not all moved from %s
id: fixes tidak seluruhnya dipindahkan dari %s

en: literal pool location required for text-section-literals; specify with .literal_position
id: lokasi literal pool dibutuhkan untuk text-section-literals; spesifikasikan dengan .literal_position

en: too many operands in instruction
id: terlalu banyak operan dalam instruksi

en: invalid symbolic operand
id: operan simbolik tidak valid

en: operand number mismatch
id: nomor operan tidak cocok

en: cannot encode opcode "%s" in the given format "%s"
id: tidak dapat mengenkode opkode "%s" yang diberikan dengan format "%s"

en: xtensa-isa failure: %s
id: xtensa-isa gagal: %s

en: invalid opcode
id: opkode tidak valid

en: too few operands
id: terlalu sedikit operan

en: multiple writes to the same register
id: penulisan ganda ke register yang sama

en: out of memory
id: kehabisan memori

en: TLS relocation not allowed in FLIX bundle
id: relokasi TLS tidak diijinkan dalam bundle FLIX

note: Instructions that generate TLS relocations should always be relaxed in the front-end.  If "record_fixup" is set, then this function is being called during back-end relaxation, so flag the unexpected behavior as an error.
en: unexpected TLS relocation
id: relokasi TLS tidak terduga

en: symbolic operand not allowed
id: operan simbolik tidak diijinkan

en: cannot decode instruction format
id: tidak dapat mendekode format instruksi

en: ignoring extra '-rename-section' delimiter ':'
id: mengabaikan kelebihan '-rename-section' pembatas ':'

en: ignoring invalid '-rename-section' specification: '%s'
id: mengabaikan tidak valid '-rename-section' spesifikasi: '%s'

en: section %s renamed multiple times
id: daerah %s diganti nama beberapa kali

en: multiple sections remapped to output section %s
id: beberapa daerah diremap ke daerah keluaran %s

en: -- unterminated string
id: -- string tidak terselesaikan

en: floating point numbers are not implemented
id: floating point number tidak terimplementasi

en: mismatched parentheses
id: tidak cocok parentheses

en: bad offset expression syntax
id: ekspresi sintaks ofset buruk

en: bad expression syntax
id: ekspresi sintaks buruk

en: cannot make a relative jump to an absolute location
id: tidak dapat membuat sebuah lompat relatif ke sebuah lokasi absolut

en: offset too large
id: ofset terlalu besar

en: bad intruction syntax
id: sintaks instruksi buruk

en: condition code invalid for jr
id: kode kondisi tidak valid untuk jr

en: bad instruction syntax
id: sintaks instruksi buruk

en: parentheses ignored
id: parentheses diabaikan

en: junk at end of line, first unrecognized character is `%c'
id: sampah diakhir dari baris, karakter tidak dikenal pertama adalah `%c'

en: relative jump out of range
id: lompat relatif diluar dari jangkauan

en: index offset  out of range
id: ofset indeks diluar dari jangkauan

en: md_apply_fix: unknown r_type 0x%x
id: md_apply_fix: tidak diketahui r_type 0x%x

en: register rr%d out of range
id: register rr%d diluar dari jangkauan

en: register rr%d does not exist
id: register rr%d tidak ada

en: register rh%d out of range
id: register rh%d diluar dari jangkauan

en: register rl%d out of range
id: register rl%d diluar dari jangkauan

en: register rq%d out of range
id: register rq%d diluar dari jangkauan

en: register rq%d does not exist
id: register rq%d tidak ada

en: register r%d out of range
id: register r%d diluar dari jangkauan

en: expected %c
id: diduga %c

en: register is wrong size for a word %s
id: register memiliki ukuran salah untuk sebuah kata %s

en: register is wrong size for address %s
id: register memiliki ukuran salah untuk alama %s

en: unknown interrupt %s
id: interupsi %s tidak diketahui

note: No interrupt type specified, opcode won't do anything.
en: opcode has no effect
id: opkode tidak memiliki efek

en: Missing ) in ra(rb)
id: Hilang ) dalam ra(rb)

en: invalid condition code '%s'
id: kondisi kode '%s' tidak valid

en: invalid flag '%s'
id: tanda '%s' tidak valid

en: invalid indirect register size
id: ukuran register tidak langsung tidak valid

en: invalid control register name
id: nama register kontrol tidak valid

en: immediate must be 1 or 2
id: immediate harus 1 atau 2

en: immediate 1 or 2 expected
id: immediate diduga 1 atau 2

en: can't use R0 here
id: tidak dapat menggunakan R0 disini

en: Can't find opcode to match operands
id: Tidak dapat menemukan opkode yang cocok dengan operan

en: invalid architecture -z%s
id: arsitektur -z%s tidak cocok

en:  Z8K options:
      -z8001                  generate segmented code
      -z8002                  generate unsegmented code
      -linkrelax              create linker relaxable code
id:  pilihan Z8K:
      -z8001                  menghasilkan kode tersegmen
      -z8002                  menghasilkan kode tidak tersegmen
      -linkrelax              membuat linker relaxable kode

en: call to md_convert_frag
id: panggilan ke md_convert_frag

en: cannot branch to odd address
id: tidak dapat bercabang ke alamat ganjil

en: relative address out of range
id: alamat relatif diluar dari jangkauan

en: relative call out of range
id: panggilan relatif diluar dari jangkauan

en: call to md_estimate_size_before_relax
id: panggilan ke md_estimate_size_before_relax

en: invalid configuration option '%s' in transition rule '%s'
id: pilihan konfigurasi '%s' tidak valid dalam aturan transisi '%s'

en: opcode '%s': no bound opname '%s' for precondition in '%s'
id: opkode '%s': tidak ada ikatan nama-op '%s' untuk awal kondisi dalam '%s'

en: opcode '%s': no bound opname '%s' for precondition in %s
id: opkode '%s': tidak ada ikatan nama-op '%s' untuk awal kondisi dalam %s

en: opcode '%s': precondition only contains constants in '%s'
id: opkode '%s': hanya awal kondisi saja yang berisi konstanta dalam '%s'

en: expected one operand for generated literal
id: diduga sebuah operan untuk literal umum

en: expected 0 operands for generated label
id: diduga 0 operan untuk label yang dihasilkan

en: invalid opcode '%s' in transition rule '%s'
id: opkode '%s' tidak valid dalam aturan transisi '%s'

en: opcode '%s': replacement does not have %d ops
id: opkode '%s': replacement tidak memiliki %d ops

en: opcode '%s': cannot find literal definition
id: opkode '%s': tidak dapat menemukan definisi literal

en: opcode %s: unidentified operand '%s' in '%s'
id: opkode %s: operan tidak teridentifikasi '%s' dalam '%s'

en: unknown user-defined function %s
id: fungsi %s definisi-pengguna tidak dikenal

en: opcode %s: could not parse operand '%s' in '%s'
id: opkode %s: tidak dapat parse operan '%s' dalam '%s'

en: could not parse INSN_PATTERN '%s'
id: tidak dapat parse INSN_PATTERN '%s'

en: could not parse INSN_REPL '%s'
id: tidak dapat parse INSN_REPL '%s'

en: could not build transition for %s => %s
id: tidak dapat membuat transisi untuk %s => %s

en: can't open `%s' for writing
id: tidak dapat membuka `%s' untuk menulis

en: can't close `%s'
id: tidak dapat menutup `%s'

en: register save offset not a multiple of %u
id: ofset register save bukan kelipatan dari %u

en: CFI state restore without previous remember
id: CFI state restor tanpa anggota sebelumnya

en: missing separator
id: hilang pemisah

en: bad register expression
id: ekspresi register buruk

en: CFI instruction used without previous .cfi_startproc
id: CFI instruksi digunakan tanpa .cfi_startproc sebelumnya

en: invalid or unsupported encoding in .cfi_personality
id: tidak valid atau tidak didukung pengkodean dalam ..cfi_personality

en: .cfi_personality requires encoding and symbol arguments
id: .cfi_personality membutuhkan pengkodean dan argumen simbol

en: wrong second argument to .cfi_personality
id: argumen kedua salah ke .cfi_personality

en: invalid or unsupported encoding in .cfi_lsda
id: tidak valid atau tidak didukung pengkodean dalam .cfi_lsda

en: .cfi_lsda requires encoding and symbol arguments
id: .cfi_lsda membutuhkan pengkodean dan simbol argumen

en: wrong second argument to .cfi_lsda
id: argumen kedua salah ke .cfi_lsda

en: wrong third argument to .cfi_val_encoded_addr
id: argumen ketiga salah ke .cfi_val_encoded_addr

en: previous CFI entry not closed (missing .cfi_endproc)
id: masukan CFI sebelumnya tidak ditutup (hilang .cfi_endproc)

en: .cfi_endproc without corresponding .cfi_startproc
id: .cfi_endproc tanpa pasangan .cfi_startproc

en: open CFI at the end of file; missing .cfi_endproc directive
id: buka CFI di akhir dari berkas; hilang .cfi_endproc direktif

en: CFI is not supported for this target
id: CFI tidak didukung di target ini

en: file number less than one
id: nomor berkas kurang dari satu

en: file number %ld already allocated
id: nomor berkas %ld telah dialokasikan

en: unassigned file number %ld
id: nomor berkas %ld tidak diassigned

en: is_stmt value not 0 or 1
id: nilai is_stmt tidak 0 atau 1

en: isa number less than zero
id: nomor isa kurang dari nol

en: discriminator less than zero
id: discriminator kurang dari nol

en: unknown .loc sub-directive `%s'
id: sub-direktif .loc `%s' tidak diketahui

en: internal error: unknown dwarf2 format
id: internal error: format dwarf2 tidak dikenal

en: string too big (%lu bytes)
id: string terlalu besar (%lu bytes)

en: inserting "%s" into string hash table: %s
id: memasukan "%s" kedalam tabel hash string: %s

en: no current file pointer
id: tidak ada berkas penunjuk sekarang

en: too many st_End's
id: terlalu banyak st_end

en: inserting "%s" into tag hash table: %s
id: memasukan "%s" kedalam tabeh tanda hash: %s

en: fake .file after real one
id: palsu .file setelah yang asli

en: filename goes over one page boundary
id: nama berkas pergi lebih dari batas satu halaman

en: .begin directive without a preceding .file directive
id: direktif .begin tanpa diawali direktif .file

en: .begin directive without a preceding .ent directive
id: direktif .begin tanpa diawali direktif .ent

en: .bend directive without a preceding .file directive
id: direktif .bend tanpa diawali direktif .file

en: .bend directive without a preceding .ent directive
id: direktif .bend tanpa diawali direktif .ent

en: .bend directive names unknown symbol
id: nama direktif .bend simbol tidak dikenal

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef; ignored
id: pseudo-op .def digunakan didalam dari .def/.endef; diabaikan

en: empty symbol name in .def; ignored
id: nama simbol kosong dalam .def; diabaikan

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
id: pseudo-op .dim digunakan diluar dari .def/.endef; diabaikan

en: badly formed .dim directive
id: direktif .dim memiliki bentuk buruk

en: too many .dim entries
id: terlalu banyak direktif .dim

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
id: pseudo-op .scl digunakan diluar dari .def/.endef; diabaikan

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
id: .size pseudo-op digunakan diluar dari .def/.endef; diabaikan

en: badly formed .size directive
id: direktif .size memiliki bentuk buruk

en: too many .size entries
id: terlalu banyak masukan .size

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
id: pseudo-op .type digunakan diluar dari .def/.endef; diabaikan

note: FIXME: We could handle this by setting the continued bit. There would still be a limit: the .type argument can not be infinite.
en: the type of %s is too complex; it will be simplified
id: tipe dari %s terlalu komples; ini akan disederhanakan

en: Unrecognized .type argument
id: Argumen .type tidak dikenal

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
id: pseudo-op .tag digunakan diluar dari .def/.endef; diabaikan

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
id: pseudo-op .val digunakan diluar dari .def/.endef; diabaikan

en: .val expression is too complex
id: ekspresi .val terlalu kompleks

en: .endef pseudo-op used before .def; ignored
id: pseudo-op .endef digunakan sebelum .def; diabaikan

en: bad COFF debugging information
id: informasi debug COFF buruk

en: no tag specified for %s
id: tidak ada tag yang dispesifikasikan untuk %s

en: .end directive without a preceding .file directive
id: direktif .end tanpa diawali direktif .file

en: .end directive without a preceding .ent directive
id: direktif .end tanpa diawali direktif .ent

en: .end directive names unknown symbol
id: nama direktif .end simbol tidak diketahui

en: second .ent directive found before .end directive
id: direktif .end kedua ditemukan sebelum direkti .end

en: no way to handle .file within .ent/.end section
id: tidak ada cara untuk menangani .file didalam daerah .ent/.end

en: .loc before .file
id: .loc sebelum .file

en: .stab%c is not supported
id: .stab%c tidak didukung

en: .stab%c: ignoring non-zero other field
id: .stab%c: diabaikan bukan-nol difield lain

en: line number (%d) for .stab%c directive cannot fit in index field (20 bits)
id: nomor baris (%d) untuk .stab%c direktif tidak dapat masuk dalam indeks field (20 bit)

en: illegal .stab%c directive, bad character
id: direktif .stab%c tidak legal, karakter buruk

en: .begin/.bend in different segments
id: .begin/.bend dalam segmen berbeda

en: missing .end or .bend at end of file
id: hilang .end atau .bend diakhir dari berkas

en: GP prologue size exceeds field size, using 0 instead
id: GP prologue ukuran melebihi ukuran field, menggunakan 0

en: bignum invalid
id: bignum tidak valid

en: floating point number invalid
id: bilangan pecahan tidak valid

en: bad floating-point constant: exponent overflow
id: konstanta bilangan pecahan buruk: exponen overflow

en: bad floating-point constant: unknown error code=%d
id: konstanta bilangan pecahan buruk: kode error=%d tidak diketahui

en: a bignum with underscores may not have more than 8 hex digits in any word
id: sebuah bignum dengan garis-bawah mungkin tidak memiliki lebih dari 8 hex digits dalam kata apapun

en: a bignum with underscores must have exactly 4 words
id: sebuah bignum dengan garis-bawah harus memiliki tepat 4 kata

note: Either not seen or not defined. @@ Should print out the original string instead of the parsed number.
en: backward ref to unknown label "%d:"
id: backward ref ke label "%d:" tidak diketahui

en: character constant too large
id: konstanta karakter terlalu besar

en: expr.c(operand): bad atof_generic return val %d
id: expr.c(operan): buruk atof_generic menghasilkan nilai %d

en: missing '%c'
id: hilang '%c'

en: EBCDIC constants are not supported
id: konstanta EBCDIC tidak didukung

en: Unary operator %c ignored because bad operand follows
id: Operan unary %c diabaikan karena diikuti operan buruk

en: syntax error in .startof. or .sizeof.
id: sintaks error dalam .startof. atau .sizeof.

en: invalid use of operator "%s"
id: penggunaan tidak valid dari operator "%s"

en: missing operand; zero assumed
id: hilang operan; nol diasumsikan

en: left operand is a bignum; integer 0 assumed
id: operan kiri adalah sebuah bignum; integer 0 diasumsikan

en: left operand is a float; integer 0 assumed
id: operan kiri adalah sebuah float; integer 0 diasumsikan

en: right operand is a bignum; integer 0 assumed
id: operan kanan adalah sebuah bignum; integer 0 diasumsikan

en: right operand is a float; integer 0 assumed
id: operan kanan adalah sebuah pecahan; bilangan bulat 0 diasumsikan

en: division by zero
id: pembagian dengan nol

en: shift count
id: jumlah pergeseran

en: operation combines symbols in different segments
id: operasi menggabungkan simbol dalam segmen berbeda

en: attempt to allocate data in absolute section
id: mencoba mengalokasikan data dalam daerah absolut

en: attempt to allocate data in common section
id: mencoba mengalokasikan data dalam daerah umum

en: can't extend frag %u chars
id: tidak dapat meneksten frag %u chars

note: For error messages. Detect if we are reading from stdin by examining the file name returned by as_where(). [FIXME: We rely upon the name in the strcmp below being the same as the one used by input_scrub_new_file(), if that is not true, then this code will fail]. If we are reading from stdin, then we
en: {standard input}
id: {masukan baku}

en: can't open %s for reading: %s
id: tidak dapat membuka %s untuk pembacaan: %s

en: can't read from %s: %s
id: tidak dapat membaca dari %s: %s

en: can't close %s: %s
id: tidak dapat menutup %s: %s

en: macros nested too deeply
id: makro nested terlalu dalam

en: partial line at end of file ignored
id: baris partial diakhir dari berkas diabaikan

en: Unable to allocate memory for new instructions
id: Tidak dapat mengalokasikan memori untuk instruksi baru

en: Warning:
id: Peringatan:

en: 
     time stamp    	: %s
id: 
     penanda waktu 	: %s

en: 
     options passed	:
id: 
     pilihan dilewati	:

en:  GNU assembler version %s (%s)
    	 using BFD version %s.
id:  Versi GNU assembler %s (%s)
    	 menggunakan versi BFD %s.

en: 
     input file    	: %s
id: 
     berkas masukan	: %s

en: 
     output file   	: %s
id: 
     berkas keluaran	: %s

en: can't open %s: %s
id: tidak dapat membuka %s: %s

en: strange paper height, set to no form
id: tinggi kertas aneh, set ke tidak ada bentuk

en: new line in title
id: baris barus dalam judul

note: Turns the next expression into a string.
en: % operator needs absolute expression
id: % operator membutuhkan ekspresi absolut

en: Missing parameter qualifier for `%s' in macro `%s'
id: Hilang kualifikasi parameter untuk `%s' dalam makro `%s'

en: `%s' is not a valid parameter qualifier for `%s' in macro `%s'
id: `%s' bukan sebuah kualifikasi parameter yang valid untuk `%s' dalam makro `%s'

en: Pointless default value for required parameter `%s' in macro `%s'
id: Pointless nilai default yang dibutuhkan oleh parameter `%s' dalam makro `%s'

en: A parameter named `%s' already exists for macro `%s'
id: Sebuah parameter dinamai `%s' telah ada untuk makro `%s'

en: Reserved word `%s' used as parameter in macro `%s'
id: Kata yang direserve `%s' digunakan sebagai parameter dalam makro `%s'

en: unexpected end of file in macro `%s' definition
id: tidak terduga akhir dari berkas dalam definisi makro `%s'

en: missing `)' after formals in macro definition `%s'
id: hilang `)' sesudah formal dalam definisi makro `%s'

en: Missing macro name
id: Hilang nama makro

en: Bad parameter list for macro `%s'
id: Daftar parameter buruk untuk makro `%s'

en: Macro `%s' was already defined
id: Makro `%s' telah terdefinisi

en: missing `)'
id: hilang `)'

en: `%s' was already used as parameter (or another local) name
id: `%s' telah digunakan sebagai nama parameter (atau lokal lain)

en: confusion in formal parameters
id: bingung dalam parameter formal

en: Parameter named `%s' does not exist for macro `%s'
id: Parameter bernama `%s' tidak ada untuk makro `%s'

en: Value for parameter `%s' of macro `%s' was already specified
id: Nilai untuk parameter `%s' dari makro `%s' telah dispesifikasikan

en: can't mix positional and keyword arguments
id: tidak dapat mencampurkan posisi dan argumen keyword

en: too many positional arguments
id: terlalu banyak argumen posisi

en: Missing value for required parameter `%s' of macro `%s'
id: Hilang nilai untuk parameter yang dibutuhkan `%s' dari makro `%s'

en: Attempt to purge non-existant macro `%s'
id: Mencoba untuk menghapus makro yang tidak ada `%s'

en: unexpected end of file in irp or irpc
id: tidak terduga akhir dari berkas dalam irp atau irpc

en: missing model parameter
id: hilang parameter model

en: Assembler messages:
id: Pesan perakit:

en: Warning:
id: Peringatan:

en: Assertion failure in %s at %s line %d.
id: Assertion gagal dalam %s di %s baris %d.

en: Assertion failure at %s line %d.
id: Assertion gagal di %s baris %d.

en: Please report this bug.
id: Tolong laporkan bug ini.

en: Internal error, aborting at %s line %d in %s
id: Internal error, membatalkan di %s baris %d dalam %s

en: Internal error, aborting at %s line %d
id: Internal error, membatalkan di %s baris %d

en: %s out of domain (%d is not a multiple of %d)
id: %s diluar dari domain (%d bukan kelipatan dari %d)

en: %s out of range (%d is not between %d and %d)
id: %s diluar dari jangkauan (%d tidak diantara %d dan %d)

note: xgettext:c-format.
en: %s out of range (0x%s is not between 0x%s and 0x%s)
id: %s diluar dari jangkauan (0x%s tidak diantara 0x%s dan 0x%s)

en: can't open a bfd on stdout %s
id: tidak dapat membuka sebuah bfd di stdout %s

en: selected target format '%s' unknown
id: format target '%s' yang dipilih tidak diketahui

en: can't create %s: %s
id: tidak dapat membuat %s: %s

en: bad or irreducible absolute expression
id: buruk atau tidak tereduksi ekspresi absolut

en: error constructing %s pseudo-op table: %s
id: error membuat %s pseudo-op tabel: %s

en: unknown pseudo-op: `%s'
id: tidak diketahui pseudo-op: `%s'

en: label "%d$" redefined
id: label "%d$" teredefinisi

en: .abort detected.  Abandoning ship.
id: .abort terdeteksi. Membatalkan ship.

en: ignoring fill value in absolute section
id: mengabaikan fill value dalam daerah absolut

en: alignment too large: %u assumed
id: alignmen terlalu besar: %u diasumsikan

en: expected fill pattern missing
id: menduga fill pattern hilang

en: size (%ld) out of range, ignored
id: ukuran (%ld) diluar dari jangkauan, diabaikan

en: size of "%s" is already %ld; not changing to %ld
id: ukuran dari "%s" telah %ld; tidak mengubah ke %ld

note: Some of the back ends can't deal with non-positive line numbers. Besides, it's silly.  GCC however will generate a line number of zero when it is pre-processing builtins for assembler-with-cpp files: # 0 "<built-in>" We do not want to barf on this, especially since such files are used in the GCC and
en: line numbers must be positive; line number %d rejected
id: nomor baris harus positif; nomor baris %d ditolak

en: incompatible flag %i in line directive
id: tanda tidak kompatibel %i dalam direktif baris

en: unsupported flag %i in line directive
id: tanda %i tidak didukung dalam direktif baris

en: start address not supported
id: awal alamat tidak didukung

en: .err encountered
id: .err ditemui

en: .error directive invoked in source file
id: .error direktif dijalankan dalam berkas sumber

en: .warning directive invoked in source file
id: .warning direktif dipanggil dalam berkas sumber

en: %s argument must be a string
id: %s argumen harus berupa sebuah string

en: .fail %ld encountered
id: .fail %ld ditemui

en: .fill size clamped to %d
id: .fill size clampe ke %d

en: size negative; .fill ignored
id: ukuran negatif; .fill diabaikan

en: repeat < 0; .fill ignored
id: diulang < 0; .fill diabaikan

en: Attribute name not recognised: %s
id: Nama atribut tidak dikenali: %s

en: expected numeric constant
id: diduga konstanta numerik

en: bad string constant
id: konstanta buruk string

en: expected <tag> , <value>
id: diduga <tag> , <nilai>

en: unrecognized .linkonce type `%s'
id: tidak dikenal .linkonve tipe `%s'

en: .linkonce is not supported for this object file format
id: .linkonve tidak didukung untuk format berkas objek ini

en: expected alignment after size
id: diduga alignmen sesudah ukuran

en: attempt to redefine pseudo-op `%s' ignored
id: mencoba meredefinis pseudo-op `%s' diabaikan

en: ignoring macro exit outside a macro definition.
id: mengabaikan makro exit diluar definisi makro.

en: invalid segment "%s"
id: segmen "%s" tidak valid

en: only constant offsets supported in absolute section
id: hanya konstanta ofset yang didukung dalam daerah absolut

en: MRI style ORG pseudo-op not supported
id: gaya MRI ORG pseudo-op tidak didukung

en: unrecognized section type `%s'
id: tipe daerah `%s' tidak dikenal

en: absolute sections are not supported
id: daerah absolut tidak didukung

en: unrecognized section command `%s'
id: daerah perintah `%s' tidak dikenal

en: .end%c encountered without preceding %s
id: .end%c ditemui tanpa diawali %s

en: %s without %s
id: %s tanpa %s

en: unsupported variable size or fill value
id: tidak didukun ukuran variabel atau nilai fill

en: .space repeat count is zero, ignored
id: .space jumlah pengulangan adalah nol, diabaikan

en: .space repeat count is negative, ignored
id: .space jumlah pengulangan adalah negatif, diabaikan

en: space allocation too complex in absolute section
id: alokasi ruang terlalu kompleks dalam daerah absolut

en: space allocation too complex in common section
id: alokasi ruang terlalu kompleks dalam daerah sama

en: bad floating literal: %s
id: literal floating buruk: %s

en: %s: would close weakref loop: %s
id: %s:  akan menutup look weakref: %s

en: junk at end of line, first unrecognized character valued 0x%x
id: sampah diakhir dari baris, karakter pertama tidak dikenal memiliki nilai 0x%x

en: `%s' can't be equated to common symbol '%s'
id: `%s' tidak dapat disamakan ke simbol umum '%s'

en: unexpected `"' in expression
id: diduga `"' dalam ekspresi

en: rva without symbol
id: rva tanpa simbol

en: missing or bad offset expression
id: hilang atau buruk ekspresi ofset

en: missing reloc type
id: hilang tipe relokasi

en: unrecognized reloc type
id: tipe relokasi tidak dikenal

en: bad reloc expression
id: ekspresi relokasi buruk

en: attempt to store value in absolute section
id: mencoba untuk menyimpan nilai dalam daerah absolut

en: zero assumed for missing expression
id: nol diasumsikan setelah hilang ekspresi

en: register value used as expression
id: nilai register yang digunakan sebagai ekspresi

en: value 0x%llx truncated to 0x%llx
id: nilai 0x%llx dipotong ke 0x%llx

en: value 0x%I64x truncated to 0x%I64x
id: nilai 0x%I64x dipotong ke 0x%I64x

en: value 0x%lx truncated to 0x%lx
id: nilai 0x%lx dipotong ke 0x%lx

en: bignum truncated to %d bytes
id: bignum dipotong ke %d bytes

en: unresolvable or nonpositive repeat count; using 1
id: tidak terselesaikan atau tidak positif jumlah pengulangan; menggunakan 1

en: unknown floating type type '%c'
id: tipe '%c' tipe pecahan tidak diketahui

en: floating point constant too large
id: konstanta pecahan terlalu besar

en: strings must be placed into a section
id: string harus diletakan dalam sebuah daerah

en: expected <nn>
id: diduga <nn>

note: To be compatible with BSD 4.2 as: give the luser a linefeed!!
en: unterminated string; newline inserted
id: string tidak terselesaikan; baris baru dimasukan

en: bad escaped character in string
id: karakter escaped dalam string buruk

en: expected address expression
id: diduga ekspresi alamat

en: symbol "%s" undefined; zero assumed
id: simbol "%s" tidak terdefinisi; nol diasumsikan

en: some symbol undefined; zero assumed
id: beberapa simbol tidak terdefinisi; nol diasumsikan

en: this string may not contain '\0'
id: string ini tidak boleh berisi '\0'

en: missing string
id: hilang string

en: .incbin count zero, ignoring `%s'
id: jumlah .incbin nol, mengabaikan `%s'

en: file not found: %s
id: berkas tidak ditemukan: %s

en: seek to end of .incbin file failed `%s'
id: mencari akhir dari berkas .incbin gagal `%s'

en: skip (%ld) or count (%ld) invalid for file size (%ld)
id: melewati (%ld) atau jumlah (%ld) tidak valid untuk ukuran berkas (%ld)

en: could not skip to %ld in file `%s'
id: tidak dapat melewati ke %ld dalam berkas `%s'

en: truncated file `%s', %ld of %ld bytes read
id: memotong berkas `%s', %ld dari %ld bytes dibaca

en: missing .func
id: hilang .func

en: .endfunc missing for previous .func
id: .endfunc hilang untuk .func sebelumnya

en: missing closing `%c'
id: hilang penutup `%c'

en: invalid argument '%s' to -fdebug-prefix-map
id: argumen '%s' tidak valid ke -fdebug-prefix-map

en: .stab%c: missing comma
id: .stab%c: hilang koma

note: This could happen for example with a source file with a huge number of lines.  The only cure is to use a different debug format, probably DWARF.
en: .stab%c: description field '%x' too big, try a different debug format
id: .stab%c: deskripsi daerah '%x' terlalu besar, coba format debug berbeda

en: comma missing in .xstabs
id: koma hilang dalam .xstabs

en: cannot define symbol `%s' in absolute section
id: tidak dapat mendefinisikan simbol `%s' dalam daerah absolut

en: symbol `%s' is already defined as "%s"/%s%ld
id: simbol `%s' telah didefinisikan sebagai "%s"/%s%ld

en: inserting "%s" into symbol table failed: %s
id: memasukan "%s" kedalam tabel simbol gagal: %s

en: invalid operands (%s and %s sections) for `%s'
id: operan (%s dan %s daerah) tidak valid untuk: `%s'

en: invalid operand (%s section) for `%s'
id: operan (%s daerah) tidak valid untuk `%s'

en: invalid operands (%s and %s sections) for `%s' when setting `%s'
id: operan tidak valid (%s dan %s daerah) untuk `%s' ketika konfigurasi `%s'

en: invalid operand (%s section) for `%s' when setting `%s'
id: operan tidak valid (%s daerah) untuk `%s' ketika konfigurasi `%s'

en: symbol definition loop encountered at `%s'
id: definisi simbol loop ditemui di `%s'

en: cannot convert expression symbol %s to complex relocation
id: tidak dapat mengubah ekspresi simbol %s relokasi terlalu kompleks

en: division by zero when setting `%s'
id: pembagian dengan nol ketika menset `%s'

en: can't resolve value for symbol `%s'
id: tidak dapat menyelesaikan nilai untuk simbol `%s'

en: "%d" (instance number %d of a %s label)
id: "%d" (nomor instance %d dari sebuah label %s)

en: attempt to get value of unresolved symbol `%s'
id: mencoba untuk memperoleh nilai dari simbol `%s' yang tidak terselesaikan

en: section symbols are already global
id: daerah simbol telah menjadi global

en: Accessing function `%s' as thread-local object
id: Mengakses fungsi `%s' sebagai thread-local objek

en: Accessing `%s' as thread-local object
id: Mengakses `%s' sebagai thread-lokal objek

en: field fx_size too small to hold %d
id: daerah fx_size terlalu kecil untuk dipegang %d

en: attempt to .org/.space backwards? (%ld)
id: mencoba untuk .org/.space backward? (%ld)

en: invalid offset expression
id: ekspresi ofset tidak valid

en: invalid reloc expression
id: ekspresi relokasi tidak valid

en: value of %s too large for field of %d bytes at %s
id: nilai dari %s terlalu besar untuk daerah dari %d bytes di %s

en: signed .word overflow; switch may be too large; %ld at 0x%lx
id: signed .word overflow; switch mungkin terlalu besar; %ld di 0x%lx

en: redefined symbol cannot be used on reloc
id: redefinisi simbol tidak dapat digunakan dalam relokasi

en: relocation out of range
id: relokasi diluar dari jangkauan

en: %s:%u: bad return from bfd_install_relocation: %x
id: %s:%u: buruk kembali dari bfd_install_relocation: %x

en: reloc not within (fixed part of) section
id: relokasi tidak dalam (bagian tetap dari) daerah

en: internal error: fixup not contained within frag
id: internal error: fixup tidak berisi dalam frag

en: can't extend frag
id: tidak dapat meneksten frag

en: can't write %s: %s
id: tidak dapat menulis %s: %s

en: cannot write to output file '%s': %s
id: tidak dapat menulis ke berkas keluaran '%s': %s

en: %d error%s, %d warning%s, generating bad object file
id: %d error%s, %d peringatan%s, menghasilkan berkas objek buruk

en: %d error%s, %d warning%s, no object file generated
id: %d error%s, %d peringatan%s, tidak ada berkas objek yang dihasilkan

en: %s: global symbols not supported in common sections
id: %s: simbol global tidak didukung dalam daerah umum

en: local label `%s' is not defined
id: lokal label `%s' tidak terdefinisi

en: Local symbol `%s' can't be equated to common symbol `%s'
id: Lokal simbol `%s' tidak dapat disamakan dengan simbol umum `%s'

en: can't make global register symbol `%s'
id: tidak dapat membuat simbol register global `%s'

en: alignment padding (%lu bytes) not a multiple of %ld
id: alignmen padding (%lu bytes) bukan kelipatan dari %ld

en: .word %s-%s+%s didn't fit
id: .word %s-%s+%s tidak masuk

en: padding added
id: padding ditambahkan

en: attempt to move .org backwards
id: mencoba memindahkan .org kebelakang

en: .space specifies non-absolute value
id: .space menspesifikasikan nilai tidak-absolut

en: .space or .fill with negative value, ignored
id: .space atau .fill dengan nilai negatif, diabaikan

en: Infinite loop encountered whilst attempting to compute the addresses of symbols in section %s
id: Loop tidak terhingga ditemui ketika mencoba untuk menghitung alamat dari simbol dalam daerah %s
