opcodes 2.14rel030712 - en to ro translation catalogue (146 entries)

en: branch operand unaligned
ro: ramură operand nealiniată

en: jump hint unaligned
ro: sugestie salt(jump) nealiniat

en: Illegal limm reference in last instruction!
ro: referinţă limm ilegală în ultima instrucţiune!

en: <illegal precision>
ro: <precizie ilegală>

en: Unrecognised register name set: %s
ro: Setare nume registru necunoscută: %s

en: Unrecognised disassembler option: %s
ro: Opţiune dezasamblor necunsocută: %s

en: 
    The following ARM specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
ro: 
    Opţiunile ARM de dezasamblor specifice următoare sunt permise cu folosirea
    switch-ului -M:

en: undefined
ro: nedefinit(ă)

en: Internal disassembler error
ro: Eroare internă de dezasamblor

en: unknown constraint `%c'
ro: constrângere necunoscută `%c'

en: operand out of range (%ld not between %ld and %ld)
ro: operand în afara intervalului (%ld nu este între %ld şi %ld)

en: operand out of range (%lu not between %lu and %lu)
ro: operand în afara intervalului (%lu nu este între %lu şi %lu)

en: <unknown register %d>
ro: <registru necunoscut %d>

note: Can't happen.
en: Unknown error %d
ro: Eroare necunoscută %d

en: Address 0x%x is out of bounds.
ro: Adresa 0x%x este peste limite (out of bounds).

en: Unrecognized field %d while parsing.
ro: Câmp necunoscut %d în analiză(parsing).

en: missing mnemonic in syntax string
ro: mnemonică lipsă în sintaxă

note: We couldn't parse it.
en: unrecognized instruction
ro: instrucţiune necunoscută

en: syntax error (expected char `%c', found `%c')
ro: eroare de sintaxă ( se aştepta %c', s-a primit `%c')

en: syntax error (expected char `%c', found end of instruction)
ro: eroare de sintaxă (s-a aşteptat char `%c' s-a primit sfârşit de instrucţiune)

en: junk at end of line
ro: resturi(junk) la sfârşit de linie

en: unrecognized form of instruction
ro: formă de instrucţiune necunoscută

en: bad instruction `%.50s...'
ro: instrucţiune greşită ``%.50s...'

en: bad instruction `%.50s'
ro: instrucţiune greşită `%.50s'

note: Default text to print if an instruction isn't recognized.
en: *unknown*
ro: *necunoscut(ă)*

en: Unrecognized field %d while printing insn.
ro: Câmp necunoscut %d în tipărire insn.

en: operand out of range (%ld not between %ld and %lu)
ro: operand în afara limitelor (%ld nu este între %ld şi %lu)

en: operand out of range (%lu not between 0 and %lu)
ro: operand în afara limitelor (%lu nu este între 0 şi %lu)

en: Unrecognized field %d while building insn.
ro: Câmp necunoscut %d în construire(building) insn.

en: Unrecognized field %d while decoding insn.
ro: Câmp necunoscut %d în decodare insn.

en: Unrecognized field %d while getting int operand.
ro: Câmp necunoscut %d în preluare operand int.

en: Unrecognized field %d while getting vma operand.
ro: Câmp necunoscut %d în preluare operand vma.

en: Unrecognized field %d while setting int operand.
ro: Câmp necunoscut %d în setare operand int.

en: Unrecognized field %d while setting vma operand.
ro: Câmp necunoscut %d în setare operand vma.

en: register number must be even
ro: numărul registrului trebuie să fie par

en: Don't understand 0x%x
ro: Nu înţeleg 0x%x

en: can't cope with insert %d
ro: nu fac faţă la inserarea %d

note: Couldn't understand anything.
en: %02x		*unknown*
ro: %02x		*necunoscut(ă)*

en: <internal disassembler error>
ro: <eroare internă de dezasamblor>

en: %s: Error:
ro: %s: Eroare:

en: %s: Warning:
ro: %s: Avertisment:

en: multiple note %s not handled
ro: notele multiple %s nerezolvabile(handled)

en: can't find ia64-ic.tbl for reading
ro: nu pot găsi ia64-ic.tbl pentru citire

en: can't find %s for reading
ro: nu pot găsi %s pentru citire

en: most recent format '%s'
    appears more restrictive than '%s'
ro: cel mai recent format %s 
    pare mai restrictiv decât '%s'

en: overlapping field %s->%s
ro: câmp suprapus %s -> %s

en: overwriting note %d with note %d (IC:%s)
ro: suprascriere nota %d cu nota %d (IC:%s)

en: don't know how to specify %% dependency %s
ro: nu ştiu cum se specifică dependinţele %% %s

en: Don't know how to specify # dependency %s
ro: nu ştiu cum se specifică dependinţele # %s

en: IC:%s [%s] has no terminals or sub-classes
ro: IC:%s [%s] nu are terminale sau sublclase

en: IC:%s has no terminals or sub-classes
ro: IC:%s nu are terminale sau subclase

en: no insns mapped directly to terminal IC %s [%s]
ro: nici un insns mapat direct la terminalul IC %s [%s]

en: no insns mapped directly to terminal IC %s
ro: nici un insns mapat direct la terminalul IC %s

en: class %s is defined but not used
ro: clasa %s este definită dar nefolosită

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks%s
ro: Avertisment: rsrc %s (%s) nu are chks%s

en: rsrc %s (%s) has no regs
ro: rsrc %s (%s) nu areo regs

en: IC note %d in opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
ro: Nota IC %d din opcode %s (IC:%s) e în conflict cu resursa %s nota %d

en: IC note %d for opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
ro: Nota IC %d pentru opcode %s (IC:%s) e în conflict cu resursa %s nota %d

en: opcode %s has no class (ops %d %d %d)
ro: opcode %s nu are clasă (ops %d %d %d)

en: unable to change directory to "%s", errno = %s
ro: nu am putut schimba directorul în "%s", errno = %s

note: We've been passed a w.  Return with an error message so that cgen will try the next parsing option.
en: W keyword invalid in FR operand slot.
ro: Cuvânt cheie W invalidv în slotul operand FR.

note: Invalid offset present.
en: offset(IP) is not a valid form
ro: offsetul(IP) nu are formă validă

note: Found something there in front of (DP) but it's out of range.
en: (DP) offset out of range.
ro: (DP) offset în afara intervalului

note: Found something there in front of (SP) but it's out of range.
en: (SP) offset out of range.
ro: (SP) offset în afara intervalului

en: illegal use of parentheses
ro: Folosire ilegală de paranteze

en: operand out of range (not between 1 and 255)
ro: operand în afara limitelor (nu este între 0 şi 255)

note: Something is very wrong. opindex has to be one of the above.
en: parse_addr16: invalid opindex.
ro: parse_addr16: opindex invalid.

en: Byte address required. - must be even.
ro: Se necesită adresă byte. -trebuie să fie pară (even).

en: cgen_parse_address returned a symbol. Literal required.
ro: cgen_parse_address a returnat un simbol. Se necesită literal.

en: %operator operand is not a symbol
ro: %operator operandulk nu este un simbol

en: Attempt to find bit index of 0
ro: Se încearcă găsirea bitului index de 0

en: immediate value cannot be register
ro: valoarea directă(immediate) nu poate fi înregistrată

en: immediate value out of range
ro: valoare directă(immediate) în afara intervalului

en: 21-bit offset out of range
ro: offsetul 21 bit în afara intervalului

en: missing `)'
ro: `)' lipsă

en: unknown	0x%02x
ro: necunoscut(ă)	0x%02x

en: unknown	0x%04lx
ro: necunoscut(ă)	0x%04lx

en: unknown	0x%04x
ro: necunoscut(ă)	0x%04x

en: <internal error in opcode table: %s %s>
ro: <eroare internă în tabel opcode: %s %s>

en: <function code %d>
ro: <cod funcţie %d>

en: # <dis error: %08x>
ro: # <eroare dez: %08x>

en: # internal error, incomplete extension sequence (+)
ro: # eroare internă, secvenţă incompletă de extensie (+)

en: # internal error, undefined extension sequence (+%c)
ro: # eroare internă, secvenţă de extensie nedefinită (+%c)

en: # internal error, undefined modifier(%c)
ro: # eroare internă, modificator nedefinit(%c)

en: # internal disassembler error, unrecognised modifier (%c)
ro: # eroare internă de dezasamblor, modificator necunoscut (%c)

en: 
    The following MIPS specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Opţiunile MIPS de dezasamblor specifice următoare sunt permise cu folosirea
    switch-ului -M (opţiunile multiple trebuie separate prin virgulă:

en: 
      gpr-names=ABI            Print GPR names according to  specified ABI.
                               Default: based on binary being disassembled.
ro: 
      gpr-names=ABI            Afişează numele GPR potrivit ABI specificat.
                               Implicit: bazat pe binar ce este dezasamblat.

en: 
      fpr-names=ABI            Print FPR names according to specified ABI.
                               Default: numeric.
ro: 
      fpr-names=ABI            Afişează numele FPR potrivit ABI specificat.
                               Implicit: numeric.

en: 
      cp0-names=ARCH           Print CP0 register names according to
                               specified architecture.
                               Default: based on binary being disassembled.
ro: 
      cp0-names=ARCH           Afişează numele de regiştri CP0 potrivit
                               arhitecturii specifice.
                               Implicit: bazat pe binar în dezasamblare.

en: 
      hwr-names=ARCH           Print HWR names according to specified 
    			   architecture.
                               Default: based on binary being disassembled.
ro: 
      hwr-names=ARCH           Afişează numele HWR potrivit arhitecturii 
    			   specifice.
                               Implicit: bazat pe binar în dezasamblare.

en: 
      reg-names=ABI            Print GPR and FPR names according to
                               specified ABI.
ro: 
      reg-names=ABI            Afişează numele GPR şi FPR potriviti
                               ABI specificat.

en: 
      reg-names=ARCH           Print CP0 register and HWR names according to
                               specified architecture.
ro: 
      reg-names=ARCH           Afişează regiştrii CP0 şi numele HWR potrivit
                               arhitecturii specifice.

en: 
      For the options above, the following values are supported for "ABI":
ro: 
      Pentru opţiunile de mai sus, urmatoarele valori sunt suportate pentru "ABI":

en: 
      For the options above, The following values are supported for "ARCH":
ro: 
      Pentru opţiunile de mai sus, urmatoarele valori sunt suportate pentru "ARCH":

en: Bad case %d (%s) in %s:%d
ro: Caz greşit %d (%s) in %s: %d

en: Internal: Non-debugged code (test-case missing): %s:%d
ro: Intern: cod non debugged (caz test lipsă) %s:%d

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: *unknown operands type: %d*
ro: *tip necunoscut de operanzi: %d*

note: I and Z are output operands and can`t be immediate * A is an address and we can`t have the address of * an immediate either. We don't know how much to increase * aoffsetp by since whatever generated this is broken * anyway!
en: $<undefined>
ro: $<nedefinit>

en: invalid conditional option
ro: opţiune condiţională invalidă

en: attempt to set y bit when using + or - modifier
ro: se încearcă setarea bitului y în folosirea modificatorilor + sau -

en: offset not a multiple of 16
ro: offsetul nu este multiplu de 16

en: offset not a multiple of 2
ro: offsetul nu este multiplu de 2

en: offset greater than 62
ro: offset mai mare decât 62

en: offset not a multiple of 4
ro: offsetul nu este multiplu de 4

en: offset greater than 124
ro: offset mai mare decât 124

en: offset not a multiple of 8
ro: offsetul nu este multiplu de 8

en: offset greater than 248
ro: offset mai mare de 248

en: offset not between -2048 and 2047
ro: offsetul nu este între -2048 şi 2047

en: offset not between -8192 and 8191
ro: offsetul nu este între -8192 şi 8191

en: ignoring invalid mfcr mask
ro: se ignoră mască mfcr invalidă

en: ignoring least significant bits in branch offset
ro: se ignoră cei mai puţin semnificanţi biţi în offsetul ramurii(branch)

en: illegal bitmask
ro: bitmask ilegal

en: value out of range
ro: valoare în afara intervalului

en: index register in load range
ro: registru index în interval de încărcare

en: source and target register operands must be different
ro: operanzii regiştri sursă şi destinaţie trebuie să fie diferiţi

en: invalid register operand when updating
ro: registru de operand invalid în updatare

en: target register operand must be even
ro: operandul registru destinaţie trebuie să fie par

en: source register operand must be even
ro: operandul registru sursă trebuie să fie par

note: Mark as non-valid instruction.
en: unknown
ro: necunoscut(ă)

en: Internal error:  bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
ro: Eroare internă:  opcode.h sparc greşit: "%s", %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
ro: Eroare internă: opcode.h sparc greşit: "%s", %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s" == "%s"
ro: Eroare internă:  opcode.h sparc greşit: "%s" == "%s"

en: unknown operand shift: %x
ro: schimbare(shift) de oberand necunoscută: %x

en: unknown pop reg: %d
ro: pop reg necunoscut: %d

note: The functions used to insert and extract complicated operands. Note: There is a conspiracy between these functions and v850_insert_operand() in gas/config/tc-v850.c.  Error messages containing the string 'out of range' will be ignored unless a specific command line option is given to GAS.
en: displacement value is not in range and is not aligned
ro: valoarea deplasării în afara intervalului şi nealiniată

en: displacement value is out of range
ro: deplasare

en: displacement value is not aligned
ro: valoarea deplasării nu este aliniată

en: immediate value is out of range
ro: valoare directă(immediate) în afara intervalului

en: branch value not in range and to odd offset
ro: valoare ramură(branch) în afara intervalului şi la offset impar

en: branch value out of range
ro: valoare ramură(branch) în afara intervalului

en: branch to odd offset
ro: ramură(branch) la offset impar

en: branch value not in range and to an odd offset
ro: valoare ramură(branch) în afara intervalului şi la offset impar

en: invalid register for stack adjustment
ro: registru invalid pentru modificare stivă

en: immediate value not in range and not even
ro: valoare directă(immediate) în afara intervalului şi impară

en: immediate value must be even
ro: valoarea directă(immediate) trebuie să fie pară

en: Bad register in preincrement
ro: Registru greşit în preincrementare

en: Bad register in postincrement
ro: Registru greşit în postincrementare

en: Bad register name
ro: Nume registru greşit

en: Label conflicts with register name
ro: Eticheta(label) se află în conflict cu numele de registru

en: Label conflicts with `Rx'
ro: Eticheta(label) se află în conflict cu `Rx'

en: Bad immediate expression
ro: Expresie directă(immediate) greşită

en: No relocation for small immediate
ro: Nici o relocare pentru mai mic directă(immediate)

en: Small operand was not an immediate number
ro: Operandul redus nu a fost un număr direct(immediate)

en: Operand is not a symbol
ro: Operandul nu este simbol

en: Syntax error: No trailing ')'
ro: Eroare de sintaxă:Nu există ')'
