binutils 2.12.91 - en to da translation catalogue (834 entries)

en: Usage: %s [option(s)] [addr(s)]
da: Brug: %s <flag> inddatafil(er)

en:  Convert addresses into line number/file name pairs.
da:  Konvertér adresser til linjenummer/filnavns-par.

en:  If no addresses are specified on the command line, they will be read from stdin
da:  Hvis ingen adresser er angivet på komandolinjen, vil de blive læst fra stdind

en: Report bugs to %s
da: Rapportere fejl til %s
    Rapporter fejl i oversættelsen til dansk@klid.dk

en: %s: can not get addresses from archive
da: %s: kan ikke få fat på adresserne i arkivet

en: unknown demangling style `%s'
da: ukendt afkodningsstil "%s"

en: no entry %s in archive
da: ingen post %s i arkivet

en:        %s -M [<mri-script]
da:        %s -M [<mri-skript]

en:  commands:
da:  kommandoer:

en:   d            - delete file(s) from the archive
da:   d            - slet filer i arkivet

en:   m[ab]        - move file(s) in the archive
da:   m[ab]        - flyt filer i arkivet

en:   p            - print file(s) found in the archive
da:   p            - udskriv filer som mødtes i arkivet

en:   q[f]         - quick append file(s) to the archive
da:   q[f]         - hurtigtilføj filer til slutningen af arkivet

en:   r[ab][f][u]  - replace existing or insert new file(s) into the archive
da:   r[ab][f][u]  - erstat eksisterende eller indsæt nye filer i arkivet

en:   t            - display contents of archive
da:   t            - vis indeholdet i arkivet

en:   x[o]         - extract file(s) from the archive
da:   x[o]         - hent filer fra arkivet

en:  command specific modifiers:
da:  ændrere specifikke for kommandoer:

en:   [a]          - put file(s) after [member-name]
da:   [a]          - indsæt filer efter [medlemsnavn]

en:   [b]          - put file(s) before [member-name] (same as [i])
da:   [b]          - indsætte filer for [medlemsnavn] (samme som [i])

en:   [N]          - use instance [count] of name
da:   [N]          - brug forekomst [nummer] af navn

en:   [f]          - truncate inserted file names
da:   [f]          - afkort indsatte filnavne

en:   [P]          - use full path names when matching
da:   [P]          - brug fuldstændig søgestien ved sammenligninger

en:   [o]          - preserve original dates
da:   [o]          - bevar oprindelige datoer

en:   [u]          - only replace files that are newer than current archive contents
da:   [u]          - erstat kun filer som er nyere end i arkivet

en:  generic modifiers:
da:  generelle ændrere:

en:   [c]          - do not warn if the library had to be created
da:   [c]          - advar ikke om biblioteket skal oprettes

en:   [s]          - create an archive index (cf. ranlib)
da:   [s]          - opret et indeks over arkivet (jfr. ranlib)

en:   [S]          - do not build a symbol table
da:   [S]          - opret intet indeks over arkivet

en:   [v]          - be verbose
da:   [v]          - beskriv udførligt

en:   [V]          - display the version number
da:   [V]          - vis versionsinformation

en:  The options are:
      -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
da:  Valgmulighederne er:
      -h --help                    Vis denne hjælpebesked
      -V --version                 Vis versionsinformation

en: two different operation options specified
da: to forskellige kommandoflag blev angivet

en: illegal option -- %c
da: ikke tilladt flag -- %c

en: no operation specified
da: ingen kommandoflag blev angivet

en: `u' is only meaningful with the `r' option.
da: "u" er kun meningsfuldt sammen med "r".

en: `N' is only meaningful with the `x' and `d' options.
da: "N" er kun meningsfuldt sammen med "x" eller "d".

en: Value for `N' must be positive.
da: "N"'s argument skal være positivt.

en: internal error -- this option not implemented
da: intern fejl -- flaget er ikke implementeret

en: internal stat error on %s
da: internt stat-fejl for %s

en: 
    <member %s>
da: 
    <medlem %s>

en: %s is not a valid archive
da: %s er ikke et gyldigt arkiv

en: stat returns negative size for %s
da: stat returnerer negativ størrelse på %s

en: %s is not an archive
da: %s er ikke et arkiv

en: creating %s
da: opretter %s

en: No member named `%s'
da: Intet medlem hedder "%s"

en: no entry %s in archive %s!
da: ingen %s i arkiv %s!

en: %s: no archive map to update
da: %s: intet indeks at opdatere

en: No entry %s in archive.
da: Ingen %s i arkivet.

en: Can't open file %s
da: Kan ikke åbne fil %s

en: %s: Can't open output archive %s
da: %s: Kan ikke åbne uddataarkivet %s

en: %s: Can't open input archive %s
da: %s: Kan ikke åbne inddataarkivet %s

en: %s: file %s is not an archive
da: %s: fil %s er ikke et arkiv

en: %s: no output archive specified yet
da: %s: intet uddataarkiv angivet endnu

en: %s: no open output archive
da: %s: intet åbent uddataarkiv

en: %s: can't open file %s
da: %s: kan ikke åbne fil %s

en: %s: can't find module file %s
da: %s: kan ikke finde medlem %s

en: Current open archive is %s
da: Det aktuelle åbne arkiv er %s

en: %s: no open archive
da: %s: intet åbent arkiv

en: can't set BFD default target to `%s': %s
da: kan ikke sætte BFD's standardmål til "%s": %s

en: %s: Matching formats:
da: %s: Passende format:

en: Supported targets:
da: Mål som håndteres:

en: %s: supported targets:
da: %s: mål som håndteres:

en: Supported architectures:
da: Arkitekturer som håndteres:

en: %s: supported architectures:
da: %s: arkitekturer som håndteres:

en: %s: bad number: %s
da: %s: fejlagtigt tal: %s

en: #lines %d
da: #linjer %d

en: Usage: %s [option(s)] in-file
da: Brug: %s [flag] inddatafil

en:  Print a human readable interpretation of a SYSROFF object file
da:  Skriv en menneskeligt læsbar tolkning af en SYSROFF-objektfil

en: no input file specified
da: ingen inddatafil angaves

en: debug_add_to_current_namespace: no current file
da: debug_add_to_current_namespace: ingen aktuel fil

en: debug_start_source: no debug_set_filename call
da: debug_start_source: intet kald til debug_set_filename

en: debug_record_function: no debug_set_filename call
da: debug_record_function: intet kald til debug_set_filename

en: debug_record_parameter: no current function
da: debug_record_parameter: ingen aktuel funktion

en: debug_end_function: no current function
da: debug_end_function: ingen aktuel funktion

en: debug_end_function: some blocks were not closed
da: debug_end_function: nogen blokke afsluttedes ikke

en: debug_start_block: no current block
da: debug_start_block: ingen aktuel blok

en: debug_end_block: no current block
da: debug_end_block: ingen aktuel blok

en: debug_end_block: attempt to close top level block
da: debug_end_block: forsøg gjordes på at afslutte øverste blok

en: debug_record_line: no current unit
da: debug_record_line: ingen aktuel oversættelsesenhed

note: FIXME
en: debug_start_common_block: not implemented
da: debug_start_common_block: ikke implementeret

note: FIXME
en: debug_end_common_block: not implemented
da: debug_end_common_block: ikke implementeret

note: FIXME.
en: debug_record_label: not implemented
da: debug_record_label: ikke implementeret

en: debug_record_variable: no current file
da: debug_record_variable: ingen aktuel fil

en: debug_record_variable: no current block
da: debug_record_variable: ingen aktuel blok

en: debug_make_undefined_type: unsupported kind
da: debug_make_undefined_type: slagsen kan ikke håndteres

en: debug_name_type: no current file
da: debug_name_type: ingen aktuel fil

en: debug_tag_type: no current file
da: debug_tag_type: ingen aktuel fil

en: debug_tag_type: extra tag attempted
da: debug_tag_type: forsøg gjordes på at sætte et ekstra mærke

en: Warning: changing type size from %d to %d
da: Advarsel: ændrer datatypens størrelse fra %d til %d

en: debug_find_named_type: no current compilation unit
da: debug_find_named_type: ingen aktuel oversættelsesenhed

en: debug_get_real_type: circular debug information for %s
da: debug_get_real_type: %s har cirkulær fejlsøgningsinformation

en: debug_write_type: illegal type encountered
da: debug_write_type: mødte en ugyldig type

en: Internal error: Unknown machine type: %d
da: Intern fejl: Ukendt maskintype: %d

en: Can't open def file: %s
da: Kan ikke åbne def-fil: %s

en: Processing def file: %s
da: Behandler def-fil: %s

en: Processed def file
da: Def-filen er behandlet

en: Syntax error in def file %s:%d
da: Syntaktisk fejl i def-fil %s:%d

en: NAME: %s base: %x
da: NAME: %s bas: %x

en: Can't have LIBRARY and NAME
da: Kan ikke have både LIBRARY og NAME

en: LIBRARY: %s base: %x
da: LIBRARY: %s bas: %x

en: subprocess got fatal signal %d
da: subprocessen fik fatalt signal %d

en: %s exited with status %d
da: %s afsluttede med status %d

en: Sucking in info from %s section in %s
da: Suger ind info fra sektion %s i %s

en: Excluding symbol: %s
da: Undtager symbol: %s

en: %s: no symbols
da: %s: ingen symboler

note: FIXME: we ought to read in and block out the base relocations
en: Done reading %s
da: Færdig med at læse %s

en: Unable to open object file: %s
da: Kan ikke åbne objektfil: %s

en: Scanning object file %s
da: Aflæser objektfil %s

en: Cannot produce mcore-elf dll from archive file: %s
da: Kan ikke producere en mcore-elf-dll fra arkivfil: %s

en: Adding exports to output file
da: Tilføjer eksportering til uddatafilen

en: Added exports to output file
da: Tilføjede eksportering til uddatafilen

en: Generating export file: %s
da: Genererer eksportfil: %s

en: Unable to open temporary assembler file: %s
da: Kan ikke åbne temporær assemblerfil: %s

en: Opened temporary file: %s
da: Åbnede temporær fil: %s

en: Generated exports file
da: Genererede eksportfil

en: bfd_open failed open stub file: %s
da: bfd_open mislykkedes at åbne stubfil: %s

en: Creating stub file: %s
da: Opretter stubfil: %s

en: failed to open temporary head file: %s
da: mislykkedes at åbne temporær hovedfil: %s

en: failed to open temporary tail file: %s
da: mislykkedes at åbne temporær halefil: %s

en: Can't open .lib file: %s
da: Kan ikke åbne .lib-fil: %s

en: Creating library file: %s
da: Opretter biblioteksfil: %s

en: cannot delete %s: %s
da: kan ikke slette %s: %s

en: Created lib file
da: Oprettede biblioteksfilen

en: Warning, ignoring duplicate EXPORT %s %d,%d
da: Advarsel, ignorerer duplikeret EXPORT %s %d,%d

en: Error, duplicate EXPORT with oridinals: %s
da: Fejl, duplikeret EXPORT med ordningstal: %s

en: Processing definitions
da: Behandler definitioner

en: Processed definitions
da: Definitionerne er behandlede

note: xgetext:c-format
en: Usage %s <option(s)> <object-file(s)>
da: Brug: %s <flag> <objektfiler>

note: xgetext:c-format
en:    -m --machine <machine>    Create as DLL for <machine>.  [default: %s]
da:    -m --machine <maskine>     Opret som DLL for <maskine>.  [forvalgt: %s]

en:         possible <machine>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb
da:         mulige <maskine>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb

en:    -e --output-exp <outname> Generate an export file.
da:    -e --output-exp <udnavn> Generer en eksportfil.

en:    -l --output-lib <outname> Generate an interface library.
da:    -l --output-lib <udnavn> Generere et grænsesnitsbibliotek.

en:    -a --add-indirect         Add dll indirects to export file.
da:    -a --add-indirect         Tilføj inddirekte dll til eksportfilen.

en:    -D --dllname <name>       Name of input dll to put into interface lib.
da:    -D --dllname <navn>       Navn på inddata-dll at indsætte i grænsesnitsbiblioteket.

en:    -d --input-def <deffile>  Name of .def file to be read in.
da:    -d --input-def <def-fil>  Navn på .def-fil at læse ind.

en:    -z --output-def <deffile> Name of .def file to be created.
da:    -z --output-def <def-fil> Navn på .def-fil at oprette.

en:       --export-all-symbols   Export all symbols to .def
da:       --export-all-symbols   Eksportér alle symboler til .def

en:       --no-export-all-symbols  Only export listed symbols
da:       --no-export-all-symbols   Eksportér kun listede symboler

en:       --exclude-symbols <list> Don't export <list>
da:       --exclude-symbols <liste> Eksportér ikke symboler i <liste>

en:    -b --base-file <basefile> Read linker generated base file.
da:    -b --base-file <basfil>   Læs den lænker-genererede basefil.

en:    -x --no-idata4            Don't generate idata$4 section.
da:    -x --no-idata4            Generér ingen idata$4-sektion.

en:    -c --no-idata5            Don't generate idata$5 section.
da:    -c --no-idata5            Generér ingen idata$5-sektion.

en:    -U --add-underscore       Add underscores to symbols in interface library.
da:    -U --add-underscore       Sæt dit understreg på symboler i grænsesnitsbiblioteket.

en:    -k --kill-at              Kill @<n> from exported names.
da:    -k --kill-at              Fjern @<n> fra eksporterede navne.

en:    -A --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>.
da:    -A --add-stdcall-alias    Tilføj aliaser uden @<n>.

en:    -S --as <name>            Use <name> for assembler.
da:    -S --as <navn>            Brug <navn> som assembler.

en:    -f --as-flags <flags>     Pass <flags> to the assembler.
da:    -f --as-flags <flag>   Send <flag> til assembleren.

en:    -C --compat-implib        Create backward compatible import library.
da:    -C --compat-implib        Opret bagudkompatibelt importbibliotek.

en:    -n --no-delete            Keep temp files (repeat for extra preservation).
da:    -n --no-delete            Behold temp.-filer (repetér for øget antal).

en:    -v --verbose              Be verbose.
da:    -v --verbose              Beskriv udførligt

en:    -V --version              Display the program version.
da:    -V --version              Vis versionsinformation om programmet.

en:    -h --help                 Display this information.
da:    -h --help                 Vis denne information.

en:    -M --mcore-elf <outname>  Process mcore-elf object files into <outname>.
da:    -M --mcore-elf <udnavn>   Behandl mcore-elf-objektfiler til <udnavn>.

en:    -L --linker <name>        Use <name> as the linker.
da:    -L --linker <navn>        Brug <navn> som lænker.

en:    -F --linker-flags <flags> Pass <flags> to the linker.
da:    -F --linker-flags <flag> Send <flag> til lænkeren.

en: Unable to open base-file: %s
da: Kan ikke åbne basefilen: %s

en: Machine '%s' not supported
da: Maskine "%s" håndteres ikke

en: Tried file: %s
da: Prøvede fil: %s

en: Using file: %s
da: Bruger fil: %s

en: Keeping temporary base file %s
da: Beholder temporær basefil %s

en: Deleting temporary base file %s
da: Fjerner temporær basefil %s

en: Keeping temporary exp file %s
da: Beholder temporær eksportfil %s

en: Deleting temporary exp file %s
da: Fjerner temporær eksportfil %s

en: Keeping temporary def file %s
da: Beholder temporær def-fil %s

en: Deleting temporary def file %s
da: Fjerner temporær def-fil %s

en:   Generic options:
da:   Generelle flag:

en:    --quiet, -q            Work quietly
da:    --quiet, -q            Arbejd stille

en:    --verbose, -v          Verbose
da:    --verbose, -v          Udførlig

en:    --version              Print dllwrap version
da:    --version              Vis versionsinformation for dllwrap

en:    --implib <outname>     Synonym for --output-lib
da:    --implib <udnavn>      Synonym for --output-lib

en:   Options for %s:
da:   Flag for %s:

en:    --driver-name <driver> Defaults to "gcc"
da:    --driver-name <enhed>  Forvalgt til "gcc"

en:    --driver-flags <flags> Override default ld flags
da:    --driver-flags <flag> Forbigå forvalgte flag for ld

en:    --dlltool-name <dlltool> Defaults to "dlltool"
da:    --dlltool-name <dllværktøj> Forvalgt til "dlltool"

en:    --entry <entry>        Specify alternate DLL entry point
da:    --entry <indgang>       Giv alternativ indgangspunkt i DLL'en

en:    --image-base <base>    Specify image base address
da:    --image-base <base>     Giv billedets baseadresse

en:    --target <machine>     i386-cygwin32 or i386-mingw32
da:    --target <maskine>     i386-cygwin32 eller i386-mingw32

en:    --dry-run              Show what needs to be run
da:    --dry-run              Gør intet andet end at vise hvad som bliver kørt

en:    --mno-cygwin           Create Mingw DLL
da:    --mno-cygwin           Opret Mingw-DLL

en:   Options passed to DLLTOOL:
da:   Flag som sendes til DLLTOOL:

en:    --machine <machine>
da:    --machine <maskine>

en:    --output-exp <outname> Generate export file.
da:    --output-exp <udnavn>  Generér eksportfil.

en:    --output-lib <outname> Generate input library.
da:    --output-lib <udnavn>  Generér inddatabibliotek.

en:    --add-indirect         Add dll indirects to export file.
da:    --add-indirect         Tilføj indirekte dll til eksportfilen.

en:    --dllname <name>       Name of input dll to put into output lib.
da:    --dllname <navn>       Navn på inddata-dll som skal indsættes i uddatabiblioteket.

en:    --def <deffile>        Name input .def file
da:    --def <deffil>         Navngiv .def-inddatafilen

en:    --output-def <deffile> Name output .def file
da:    --output-def <deffil>  Navngiv .def-uddatafilen

en:    --export-all-symbols     Export all symbols to .def
da:    --export-all-symbols     Eksporter alle symboler til .def

en:    --no-export-all-symbols  Only export .drectve symbols
da:    --no-export-all-symbols  Eksporter kun .drectve-symboler

en:    --exclude-symbols <list> Exclude <list> from .def
da:    --exclude-symbols <liste> Undtag symbolerne i <liste> fra .def

en:    --no-default-excludes    Zap default exclude symbols
da:    --no-default-excludes    Bortse fra forvalgte undtagne symboler

en:    --base-file <basefile> Read linker generated base file
da:    --base-file <basfil>   Læs lænkergenereret basefil

en:    --no-idata4           Don't generate idata$4 section
da:    --no-idata4           Generér ingen idata$4-sektion

en:    --no-idata5           Don't generate idata$5 section
da:    --no-idata5           Generér ingen idata$5-sektion

en:    -U                     Add underscores to .lib
da:    -U                     Sæt understregninger i .lib

en:    -k                     Kill @<n> from exported names
da:    -k                     Fjern @<n> fra eksporterede navne

en:    --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>
da:    --add-stdcall-alias    Tilføj aliaser uden @<n>

en:    --as <name>            Use <name> for assembler
da:    --as <navn>            Brug <navn> som assembler

en:    --nodelete             Keep temp files.
da:    --nodelete             Behold temporære filer.

en:   Rest are passed unmodified to the language driver
da:   Øvrige flag sendes uændrede til programeringsprogsenheden

en: Must provide at least one of -o or --dllname options
da: Angiv mindst et af flagene -o eller --dllname

en: no export definition file provided.
    Creating one, but that may not be what you want
da: ingen eksport-definitionsfil angaves.
    Opretter én, men det er måske ikke hvad du ønsker

en: DLLTOOL name    : %s
da: DLLVÆRKTØJ navn   : %s

en: DLLTOOL options : %s
da: DLLTOOL flag: %s

en: DRIVER name     : %s
da: ENHED navn        : %s

en: DRIVER options  : %s
da: ENHED flag     : %s

en: unexpected end of debugging information
da: uventet slut på fejlsøgningsinformationen

en: invalid number
da: ugyldigt tal

en: invalid string length
da: ugyldig strenglængde

en: expression stack overflow
da: overløb i udtryksstakken

en: unsupported IEEE expression operator
da: IEEE-udtryksoperator som ikke understøttes

en: unknown section
da: ukendt sektion

en: expression stack underflow
da: underløb i udtryksstakken

en: expression stack mismatch
da: fejlbalanceret udtryksstak

en: unknown builtin type
da: ukendt indbygget type

en: BCD float type not supported
da: flydendetalstype BCD understøttes ikke

en: unexpected number
da: uventet tal

en: unexpected record type
da: uventet posttype

en: blocks left on stack at end
da: block stadig på stakken ved slutningen

en: unknown BB type
da: ukendt BB-type

en: stack overflow
da: overløb i stakken

en: stack underflow
da: underløb i stakken

en: illegal variable index
da: ikke tilladt variabelindeks

en: illegal type index
da: ikke tilladt typeindeks

en: unknown TY code
da: ukendt TY-kode

en: undefined variable in TY
da: udefineret variabel i TY

note: Pascal file name.  FIXME.
en: Pascal file name not supported
da: Pascal-filnavn understøttes ikke

en: unsupported qualifier
da: bestemmelsen understøttes ikke

en: undefined variable in ATN
da: udefineret variabel i ATN

en: unknown ATN type
da: ukendt ATN-type

note: Reserved for FORTRAN common.
en: unsupported ATN11
da: ATN11 understøttes ikke

note: We have no way to record this information.  FIXME.
en: unsupported ATN12
da: ATN12 understøttes ikke

en: unexpected string in C++ misc
da: uventet streng i C++-misc

en: bad misc record
da: fejlagtig misc-post

en: unrecognized C++ misc record
da: ukendt C++-misc-post

en: undefined C++ object
da: udefineret C++-objekt

en: unrecognized C++ object spec
da: ukendt C++-objektspecifikation

en: unsupported C++ object type
da: uunderstøttet C++-objekttype

en: C++ base class not defined
da: udefineret C++-baseklasse

en: C++ object has no fields
da: C++-objektet har ingen felter

en: C++ base class not found in container
da: Fandt ikke C++-baseklassen i beholderen

en: C++ data member not found in container
da: Fandt ikke C++-datamedlemmet i beholderen

en: unknown C++ visibility
da: ukendt C++-synlighed

en: bad C++ field bit pos or size
da: C++-feltets bit-position eller bit-størrelse er fejlagtig

en: bad type for C++ method function
da: fejlagtig type på C++-metodefunktion

en: no type information for C++ method function
da: ingen typeinformation om C++-metodefunktion

en: C++ static virtual method
da: statisk virtuel C++-metode

en: unrecognized C++ object overhead spec
da: ukendt C++-objektoversigtsspec

en: undefined C++ vtable
da: udefineret C++-v-tabel

en: C++ default values not in a function
da: C++-standardværdier ikke inde i en funktion

en: unrecognized C++ default type
da: ukendt C++-standardtype

en: reference parameter is not a pointer
da: referenceparameteren er ikke en peger

en: unrecognized C++ reference type
da: ukendt C++-referencetype

en: C++ reference not found
da: fandt ikke C++-referencen

en: C++ reference is not pointer
da: C++-referencen er ingen peger

en: missing required ASN
da: mangler nødvendig ASN

en: missing required ATN65
da: mangler nødvendig ATN65

en: bad ATN65 record
da: fejlagtig ATN65-post

en: IEEE numeric overflow: 0x
da: IEEE numerisk overløb: 0x

en: IEEE string length overflow: %u
da: IEEE overløb i strenglængden: %u

en: IEEE unsupported integer type size %u
da: IEEE klarer ikke heltalstyper af størrelse %u

en: IEEE unsupported float type size %u
da: IEEE klarer ikke flydendetalstyper af størrelse %u

en: IEEE unsupported complex type size %u
da: IEEE klarer ikke komplekse typer af størrelse %u

en: input and output files must be different
da: uddatafilen skal være en anden end inddatafilen

en: input file named both on command line and with INPUT
da: inddatafilen nævnt både på kommandolinjen og via INPUT

en: no input file
da: ingen inddatafil

en: no name for output file
da: intet navn på uddatafilen

en: warning: input and output formats are not compatible
da: advarsel: formaterne for ind- og uddata er ikke kompatible

en: make .bss section
da: opret .bss-sektion

en: make .nlmsections section
da: opret .nlmsections-sektion

en: set .nlmsections flags
da: sæt .nlmsections-flag

en: set .bss vma
da: sæt vma for .bss

en: set .data size
da: sæt .data-størrelse

en: warning: symbol %s imported but not in import list
da: advarsel: symbol %s importeredes, men findes ikke i importlisten

en: set start address
da: sæt startadresse

en: warning: START procedure %s not defined
da: advarsel: START-procedure %s er ikke defineret

en: warning: EXIT procedure %s not defined
da: advarsel: EXIT-procedure %s er ikke defineret

en: warning: CHECK procedure %s not defined
da: advarsel: CHECK-procedure %s er ikke defineret

en: custom section
da: tilrettelig sektion

en: help section
da: hjælpesektion

en: message section
da: meddelelsesektion

en: module section
da: modulsektion

en: rpc section
da: rpc-section

note: There is no place to record this information.
en: %s: warning: shared libraries can not have uninitialized data
da: %s: advarsel: delte biblioteker kan ikke have uinitieret data

en: shared section
da: delt sektion

en: warning: No version number given
da: advarsel: Intet versionsnummer givet

en: %s: read: %s
da: %s: læsefejl: %s

en: warning: MAP and FULLMAP are not supported; try ld -M
da: advarsel: MAP og FULLMAP understøttes ikke; forsøg med ld -M

en: Usage: %s [option(s)] [in-file [out-file]]
da: Brug: %s [flag] [inddatafil [uddatafil]]

en:  Convert an object file into a NetWare Loadable Module
da:  Konvertér en objektfil til et indlæsningsbart NetWare-modul

en: support not compiled in for %s
da: ikke oversat med understøttelse for %s

en: make section
da: opret sektion

en: set section size
da: sæt sektionsstørrelse

en: set section flags
da: sæt sektionsflag

en: set .nlmsections size
da: sæt .nlmsektions størrelse

en: set .nlmsection contents
da: sæt .nlmsektions indhold

en: stub section sizes
da: sektionsstørrelser for stub

en: writing stub
da: skriver stub

en: unresolved PC relative reloc against %s
da: uløst PC-relativ relokering mod %s

en: overflow when adjusting relocation against %s
da: overløb ved justeringen af relokering mod %s

en: %s: execution of %s failed:
da: %s: udførsel af %s mislykkedes:

en: Execution of %s failed
da: Eksekvering af %s mislykkedes

en: Usage: %s [option(s)] [file(s)]
da: Brug: %s [flag] [inddatafiler]

en:  List symbols in [file(s)] (a.out by default).
da:  List symboler i FILerne (eller a.out).

en: Report bugs to %s.
da: Rapportér fejl til %s.
    Rapportér fejl i oversættelsen til dansk@klid.dk.

en: %s: invalid radix
da: %s: ugyldig talbase

en: %s: invalid output format
da: %s: ugyldigt uddataformat

en: Only -X 32_64 is supported
da: Kun -X 32_64 understøttes

en: data size %ld
da: datastørrelse %ld

en: <processor specific>: %d
da: <processor-specifik>: %d

en: <OS specific>: %d
da: <OS-specifik>: %d

en: <unknown>: %d
da: <ukendt>: %d

en: 
    
    Undefined symbols from %s:
da: 
    
    Udefinerede symboler fra %s:

en: 
    
    Symbols from %s:
da: 
    
    Symboler fra %s:

en: Name                  Value   Class        Type         Size     Line  Section
da: Navn                  Værdi   Klasse       Type         Størr.   Linje Sektion

en: Name                  Value           Class        Type         Size             Line  Section
da: Navn                  Værdi           Klasse       Type          Størr.          Linje Sektion

en: 
    
    Undefined symbols from %s[%s]:
da: 
    
    Udefinerede symboler fra %s[%s]:

en: 
    
    Symbols from %s[%s]:
da: 
    
    Symboler fra %s[%s]:

en: 
    Archive index:
da: 
    Arkivindeks:

en: Usage: %s [option(s)] in-file [out-file]
da: Brug: %s [flag] inddatafil [uddatafil]

en:  The options are:
da:  Flagene er:

en: Usage: %s <option(s)> in-file(s)
da: Brug: %s <flag> inddatafiler

en:  Removes symbols and sections from files
da:  Fjern symboler og afsnit fra filer

en: unrecognized section flag `%s'
da: ukendt sektionsflag "%s"

en: supported flags: %s
da: flag som håndteres: %s

en: cannot stat: %s: %s
da: kan ikke tage status: %s: %s

en: cannot open: %s: %s
da: kan ikke åbne: %s: %s

en: %s: fread failed
da: %s: fread mislykkedes

en: Ignoring rubbish found on line %d of %s
da: Ignorerer snavs fundet på linje %d i %s

en: %s: Multiple redefinition of symbol "%s"
da: %s: Flere omdefineringer af symbol "%s"

en: %s: Symbol "%s" is target of more than one redefinition
da: %s: Symbol "%s" er mål for mere end en omdefinering

en: Unable to change endianness of input file(s)
da: Kan ikke ændre endian-type på inddatafilerne

en: copy from %s(%s) to %s(%s)
da: kopierer fra %s(%s) til %s(%s)

en: Warning: Output file cannot represent architecture %s
da: Advarsel: Uddatafilen kan ikke repræsentere arkitektur %s

en: can't create section `%s': %s
da: kan ikke oprette sektion "%s": %s

en: Can't fill gap after %s: %s
da: Kan ikke fylde hullet efter %s: %s

en: Can't add padding to %s: %s
da: Kan ikke fylde ud efter %s: %s

en: %s: error copying private BFD data: %s
da: %s: fejl ved kopiering af privat BFD-data: %s

en: unknown alternate machine code, ignored
da: ukendt alternativ maskinkode, ignoreret

en: cannot mkdir %s for archive copying (error: %s)
da: kan ikke oprette katalog %s for arkivkopiering (fejl: %s)

en: Multiple renames of section %s
da: Flere navneskift på sektion %s

en: making
da: fremstilling

en: size
da: størrelse

en: alignment
da: justering

en: flags
da: flag

en: private data
da: privat data

en: %s: section `%s': error in %s: %s
da: %s: sektion "%s": fejl på %s: %s

en: %s: can't create debugging section: %s
da: %s: kan ikke oprette fejlsøgningssektion: %s

en: %s: can't set debugging section contents: %s
da: %s: kan ikke sætte indeholdet i fejlsøgningssektionen: %s

en: %s: don't know how to write debugging information for %s
da: %s: véd ikke hvordan man skriver fejlsøgningsinformation for %s

en: %s: cannot stat: %s
da: %s: kan ikke tage status: %s

en: byte number must be non-negative
da: byte-nr må ikke være negativt

en: interleave must be positive
da: intervalstørrelsen skal være positiv

en: %s both copied and removed
da: %s både kopieret og fjernet

en: bad format for %s
da: fejlagtigt format på %s

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%s to 0x%x
da: Advarsel: afkorter udfyldningsværdien fra 0x%s til 0x%x

en: alternate machine code index must be positive
da: indeks for alternativ maskinkode skal være positivt

en: byte number must be less than interleave
da: byte-nr skal være mindre end antal byte i intervallet

en: architecture %s unknown
da: arkitektur %s er ukendt

en: Warning: input target 'binary' required for binary architecture parameter.
da: Advarsel: inddata skal have formatet 'binary' for binærarkitektursparametre.

en:  Argument %s ignored
da:  Argument %s ignoreres

en: Cannot stat: %s: %s
da: Kan ikke tage status: %s: %s

en: %s %s%c0x%s never used
da: %s %s%c0x%s bruges aldrig

en: Usage: %s <option(s)> <file(s)>
da: Brug: %s <flag> <inddatafiler>

en:  Display information from object <file(s)>.
da:  Vis information fra <objektfiler>.

en:  At least one of the following switches must be given:
da:  Mindst et af følgende flag skal angives:

en: 
     The following switches are optional:
da: 
     Følgende flag er frivillige:

en:   -b, --target=BFDNAME           Specify the target object format as BFDNAME
      -m, --architecture=MACHINE     Specify the target architecture as MACHINE
      -j, --section=NAME             Only display information for section NAME
      -M, --disassembler-options=OPT Pass text OPT on to the disassembler
      -EB --endian=big               Assume big endian format when disassembling
      -EL --endian=little            Assume little endian format when disassembling
          --file-start-context       Include context from start of file (with -S)
      -l, --line-numbers             Include line numbers and filenames in output
      -C, --demangle[=STYLE]         Decode mangled/processed symbol names
                                      The STYLE, if specified, can be `auto', 'gnu',
                                      'lucid', 'arm', 'hp', 'edg', or 'gnu-new-abi'
      -w, --wide                     Format output for more than 80 columns
      -z, --disassemble-zeroes       Do not skip blocks of zeroes when disassembling
          --start-address=ADDR       Only process data whoes address is >= ADDR
          --stop-address=ADDR        Only process data whoes address is <= ADDR
          --prefix-addresses         Print complete address alongside disassembly
          --[no-]show-raw-insn       Display hex alongside symbolic disassembly
          --adjust-vma=OFFSET        Add OFFSET to all displayed section addresses
da:   -b, --target=BFDNAVN           Specificér at målobjektets format er BFDNAVN
      -m, --architecture=MASKINE     Specificér at målarkitekturen er MASKINE
      -j, --section=NAVN             Vis kun information om sektion NAVN
      -M, --disassembler-options=FLG Videresend FLG til disassembleren
      -EB --endian=big               Antag big endian-format ved disassemblering
      -EL --endian=little            Antag little endian-format ved disassemblering
          --file-start-context       Medtag omgivelsen i begyndelsen af filen (med -S)
      -l, --line-numbers             Medtag linjenumre og filnavne i uddata
      -C, --demangle[=STIL]          Afkod kodede symbolnavne
                                      STIL, hvis givet, kan være: "auto", "gnu",
                                      "lucid", "arm", "hp", "edg", "gnu-new-abi"
      -w, --wide                     Tilpas uddata til mere end 80 kolonner
      -z, --disassemble-zeroes       Hop ikke over blokke af nuller ved
                                     disassemblering
          --start-address=ADR        Behandl kun data på adresser >= ADR
          --stop-address=ADR         Behandl kun data på adresser <= ADR
          --prefix-addresses         Vis fuldstændige adresser sammen med disassemblering.
          --[no-]show-raw-insn       Vis hex.-kode sammen med disassemblering
          --adjust-vma=OFFSET        Tilføj OFFSET til alle viste sektionsadresser

en: Sections:
da: Sektioner:

en: Idx Name          Size      VMA       LMA       File off  Algn
da: Idx Navn          Størrelse   VMA       LMA       Filoffs   Just

en: Idx Name          Size      VMA               LMA               File off  Algn
da: Idx Navn          Størrelse   VMA               LMA               Filoffs   Just

en:   Flags
da:   Flag

en: %s: not a dynamic object
da: %s: ikke et dynamisk objekt

en: %s: No dynamic symbols
da: %s: Ingen dynamiske symboler

en: Out of virtual memory
da: Slut på virtuel hukommelse

en: Can't use supplied machine %s
da: Kan ikke bruge den opgivne maskine %s

en: Can't disassemble for architecture %s
da: Kan ikke disassemblere for arkitektur %s

en: Disassembly of section %s:
da: Disassemblering af sektion %s:

en: No %s section present
da: Der findes ingen %s-sektion

en: %s has no %s section
da: %s har ingen %s-sektion

en: Reading %s section of %s failed: %s
da: Læsning af %s-sektionen i %s mislykkedes: %s

en: Reading %s section of %s failed: %s
da: Læsning af %s-sektionen i %s mislykkedes: %s

en: Contents of %s section:
da: Indhold i %s-sektionen:

en: architecture: %s,
da: arkitektur: %s,

en: flags 0x%08x:
da: flag 0x%08x:

en: 
    start address 0x
da: 
    startadresse 0x

en: 
    %s:     file format %s
da: 
    %s:     filformat %s

en: %s: printing debugging information failed
da: %s: udskrift af fejlsøgningsinformationen mislykkedes

en: In archive %s:
da: I arkiv %s:

en: Contents of section %s:
da: Indhold i %s-sektionen:

en: BFD header file version %s
da: BFD-hovedfil version %s

en: unrecognized -E option
da: ukendt -E-flag

en: unrecognized --endian type `%s'
da: ukendt --endian-type "%s"

en: parse_coff_type: Bad type code 0x%x
da: parse_coff_type: Fejlagtig typekode 0x%x

en: bfd_coff_get_syment failed: %s
da: bfd_coff_get_syment mislykkedes: %s

en: bfd_coff_get_auxent failed: %s
da: bfd_coff_get_auxent mislykkedes: %s

en: %ld: .bf without preceding function
da: %ld: .bf mangler indledende funktion

en: %ld: unexpected .ef
da: %ld: uventet .ef

en: %s: no recognized debugging information
da: %s: ingen kendt fejlsøgningsinformation

en: Last stabs entries before error:
da: De sidste stabs-poster inden fejlen:

en: %s: Error:
da: %s: Fejl:

en: %s: Warning:
da: %s: Advarsel:

en: Unable to seek to %x for %s
da: Kan ikke søge til %x for %s

en: Out of memory allocating %d bytes for %s
da: Slut på hukommelse ved allokering af %d byte for %s

en: Unable to read in %d bytes of %s
da: Kan ikke indlæse %d byte af %s

en: Unhandled data length: %d
da: Størrelse på data som ikke kan behandles: %d

en: Don't know about relocations on this machine architecture
da: Ved ikke hvordan man relokaliserer på denne maskinarkitektur

en: relocs
da: relokeringer

en: out of memory parsing relocs
da: slut på hukommelse ved tolkning af relokeringer

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name + Addend
da:  Offset     Info    Type                Symbolværdi Symbolnavn + Tillæg

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name + Addend
da:  Offset     Info    Type             Symbolværdi  Symbolnavn + Tillæg

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name
da:  Offset     Info    Type                Symbolværdi Symbolnavn

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name
da:  Offset     Info    Type            Symbolværdi Symbolnavn

en:     Offset             Info            Type               Symbol's Value  Symbol's Name + Addend
da:     Offset             Info            Type                Symbolværdi    Symbolnavn + Tillæg

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name + Addend
da:   Offset          Info           Type           Symbolværdi   Symbolnavn+ Tillæg

en:     Offset             Info            Type               Symbol's Value  Symbol's Name
da:     Offset             Info            Type               Symbolværdi     Symbolnavn

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name
da:   Offset          Info           Type           Symbolværdi   Symbolnavn

en: unrecognized: %-7lx
da: ukendt: %-7lx

en: <string table index %3ld>
da: <strengtabelsindeks  %3ld>

en: Processor Specific: %lx
da: processorspecifik: %lx

en: Operating System specific: %lx
da: Operativsystemsspecifik: %lx

en: <unknown>: %lx
da: <ukendt>: %lx

en: NONE (None)
da: NONE (ingen)

en: REL (Relocatable file)
da: REL (relokérbar fil)

en: EXEC (Executable file)
da: EXEC (eksekverbar fil)

en: DYN (Shared object file)
da: DYN (delt objektfil)

en: CORE (Core file)
da: CORE (hukommelsesfil)

en: Processor Specific: (%x)
da: processorspecifik: (%x)

en: OS Specific: (%x)
da: OS-specifikt: (%x)

en: <unknown>: %x
da: <ukendt>: %x

en: None
da: Ingen

en: Usage: readelf <option(s)> elf-file(s)
da: Brug: readelf <flag> elf-filer

en:   -i --instruction-dump=<number>
                             Disassemble the contents of section <number>
da:   -i --instruction-dump=<nr>
                                Disassemblér indeholdet i sektion <nr>

en: Out of memory allocating dump request table.
da: Slut på hukommelse ved allokering af tabel for ønskede udskrifter.

en: Unrecognized debug option '%s'
da: Ukendt fejlsøgningsargument "%s"

en: Invalid option '-%c'
da: Ugyldigt flag "-%c"

en: Nothing to do.
da: Intet at gøre.

en: none
da: ingen

en: <unknown: %x>
da: <ukendt: %x>

en: 2's complement, little endian
da: 2-komplement, little endian

en: 2's complement, big endian
da: 2-komplement, big endian

en: Standalone App
da: Selvstændig app.

en: Not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start
da: Ikke en ELF-fil - den har forkerte magiske byte i begyndelsen

en: ELF Header:
da: ELF-hoved:

en:   Magic:
da:   Magi:

en:   Class:                             %s
da:   Klasse:                            %s

en:   ABI Version:                       %d
da:   ABI-version:                       %d

en:   Type:                              %s
da:   Type:                               %s

en:   Machine:                           %s
da:   Maskine:                           %s

en:   Entry point address:
da:   Indgangsodresse:

en: 
      Start of program headers:
da: 
      Start for programhoveder:

en:  (bytes into file)
      Start of section headers:
da:  (byte inde i filen)
      Start for sektionshoveder:

en:  (bytes into file)
da:  (byte inde i filen)

en:   Flags:                             0x%lx%s
da:   Flag:                              0x%lx%s

en:   Size of this header:               %ld (bytes)
da:   Dette hoveds størrelse:            %ld (byte)

en:   Size of program headers:           %ld (bytes)
da:   Programhovedernes størrelse:       %ld (byte)

en:   Number of program headers:         %ld
da:   Antal programhoveder:              %ld

en:   Size of section headers:           %ld (bytes)
da:   Sektionshovedernes størrelse:      %ld (byte)

en:   Number of section headers:         %ld
da:   Antal sektionshoveder:             %ld

en:   Section header string table index: %ld
da:   Sektionshovedets strengtabelsindeks: %ld

en: program headers
da: programhoveder

en: 
    There are no program headers in this file.
da: 
    Der findes ingen programhoveder i denne fil.

en: 
    Elf file type is %s
da: 
    Elf-filtype er %s

en: Entry point
da: Indgangspunkt

en: 
    There are %d program headers, starting at offset
da: 
    Der findes %d programhoveder, med begyndelse på offset

en: Out of memory
da: Slut på hukommelse

en: 
    Program Headers:
da: 
    Programhoveder:

en:   Type           Offset   VirtAddr   PhysAddr   FileSiz MemSiz  Flg Align
da:   Type           Offset   VirtAdr    FysAdr     FilSt   HukommelseSt Flg Just

en:   Type           Offset   VirtAddr           PhysAddr           FileSiz  MemSiz   Flg Align
da:   Type           Offset   VirtAdr            FysAdr             FilStrl  HukommelseSt  Flg Just

en:   Type           Offset             VirtAddr           PhysAddr
da:   Type           Offset             VirtAdr            FysAdr

en:                  FileSiz            MemSiz              Flags  Align
da:                  FilStrl            HukommelseStrl      Flag   Just

en: more than one dynamic segment
da: mere end et dynamisk segment

en: Unable to find program interpreter name
da: Kan ikke finde navnet på programtolken

en: 
          [Requesting program interpreter: %s]
da: 
          [Anmoder programtolkere: %s]

en: 
     Section to Segment mapping:
da: 
     Sektion til segment-afbildning:

en:   Segment Sections...
da:   Segmentsektioner...

en: section headers
da: sektionshoveder

en: symbols
da: symboler

en: 
    There are no sections in this file.
da: 
    Der findes ingen sektioner i denne fil.

en: There are %d section headers, starting at offset 0x%lx:
da: Der findes %d sektionshoveder, med begyndelse på offset 0x%lx:

en: string table
da: strengtabel

en: File contains multiple dynamic symbol tables
da: Filen indeholder flere tabeller med dynamiske symboler

en: File contains multiple dynamic string tables
da: Filen indeholder flere dynamiske strengtabeller

en: dynamic strings
da: dynamiske strenge

en: File contains multiple symtab shndx tables
da: Filen indeholder flere symtab-shndx-tabeller

en: 
    Section Headers:
da: 
    Sektionshoveder:

en: 
    Section Header:
da: 
    Sektionshoved:

en:   [Nr] Name              Type            Addr     Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
da:   [Nr] Navn              Type            Adr      Off    Strl   PS Flg Lk Inf Ju

en:   [Nr] Name              Type            Address          Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
da:   [Nr] Navn              Type            Adresse          Off    Strl   PS Flg Lk Inf Ju

en:   [Nr] Name              Type             Address           Offset
da:   [Nr] Navn              Type             Adresse           Offset

en:        Size              EntSize          Flags  Link  Info  Align
da:        Størrelse         Poststørrelse    Flag   Lænk  Info  Just

en: Key to Flags:
      W (write), A (alloc), X (execute), M (merge), S (strings)
      I (info), L (link order), G (group), x (unknown)
      O (extra OS processing required) o (OS specific), p (processor specific)
da: Nøgle til flagene:
      W (skriv), A (allokér), X (eksekvér), M (flet), S (strenge)
      I (info), L (lænkerorden), G (gruppe), x (ukendt)
      O (ekstra OS-behandling kræves) o (OS-specifik), p (processor-specifik)

en: 
    Relocation section at offset 0x%lx contains %ld bytes:
da: 
    Relokeringssektionen på offset 0x%lx indeholder %ld byte:

en: 
    There are no dynamic relocations in this file.
da: 
    Der findes ingen dynamiske relokeringer i denne fil.

en: 
    Relocation section
da: 
    Relokeringssektion

en:  at offset 0x%lx contains %lu entries:
da:  på offset 0x%lx indeholder %lu poster:

en: 
    There are no relocations in this file.
da: 
    Der findes ingen relokeringer i denne fil.

en: unwind table
da: tilbagerulningstabel

en: Skipping unexpected symbol type %u
da: Hopper over uventet symboltype %u

en: Skipping unexpected relocation type %s
da: Hopper over uventet relokeringstype %s

en: 
    There are no unwind sections in this file.
da: 
    Der findes ingen tilbagerulningssektioner i denne fil.

en: 
    Could not find unwind info section for
da: 
    Kunne ikke finde tilbagerulningssektion til

en: unwind info
da: tilbagerulningsinfo

en: 
    Unwind section
da: 
    Tilbagerulningssektion

en: dynamic segment
da: dynamisk segment

en: 
    There is no dynamic segment in this file.
da: 
    Der findes intet dynamisk segment i denne fil.

en: Unable to seek to end of file!
da: Kan ikke søge til slutningen af filen!

en: Unable to determine the number of symbols to load
da: Kan ikke bestemme hvor mange symboler som skal læses ind

en: Unable to seek to end of file
da: Kan ikke søge til slutningen af filen

en: Unable to determine the length of the dynamic string table
da: Kan ikke bestemme længden på den dynamiske strengtabel

en: dynamic string table
da: dynamisk strengtabel

en: symbol information
da: symbolinformation

en: 
    Dynamic segment at offset 0x%x contains %ld entries:
da: 
    Dynamisk segment på offset 0x%x indeholder %ld poster:

en:   Tag        Type                         Name/Value
da:   Mærke      Type                          Navn/Værdi

en: Auxiliary library
da: Eksternt bibliotek

en: Filter library
da: Filterbibliotek

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Dependency audit library
da: Afhængighedskontrolsbibliotek

en: Audit library
da: Kontrolbibliotek

en: Flags:
da: Flag:

en:  None
da:  Ingen

en: Shared library: [%s]
da: Delt bibliotek: [%s]

en:  program interpreter
da:  Programfortolker

en: Library soname: [%s]
da: Bibliotekets so-navn: [%s]

en: Library rpath: [%s]
da: Bibliotekets rpath: [%s]

en: Library runpath: [%s]
da: Bibliotekets runpath: [%s]

en: Not needed object: [%s]
da: Unødvendigt objekt: [%s]

en: 
    Version definition section '%s' contains %ld entries:
da: 
    Versiondefinitionssektion "%s" indeholder %ld poster:

en:   Addr: 0x
da:   Adr: 0x

en:   Offset: %#08lx  Link: %lx (%s)
da:   Offset: %#08lx  Lænk: %lx (%s)

en: version definition section
da: versiondefinitionssektion

en:   %#06x: Rev: %d  Flags: %s
da:   %#06x: Rev: %d  Flag: %s

en:   Index: %d  Cnt: %d
da:   Indeks: %d  Ant: %d

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Name index: %ld
da: Navneindeks: %ld

en:   %#06x: Parent %d: %s
da:   %#06x: Forælder %d: %s

en:   %#06x: Parent %d, name index: %ld
da:   %#06x: Forælder %d, navneindeks: %ld

en: 
    Version needs section '%s' contains %ld entries:
da: 
    Versionbehovssektion "%s" indeholder %ld poster:

en:  Addr: 0x
da:  Adr: 0x

en:   Offset: %#08lx  Link to section: %ld (%s)
da:   Offset: %#08lx  Lænke til sektion: %ld (%s)

en: version need section
da: versionsbehovssektion

en:   File: %s
da:   Fil: %s

en:   File: %lx
da:   Fil: %lx

en:   Cnt: %d
da:  Ant: %d

en:   %#06x: Name: %s
da:   %#06x: Navn: %s

en:   %#06x: Name index: %lx
da:   %#06x: Navneindeks: %lx

en:   Flags: %s  Version: %d
da:   Flag: %s  Version: %d

en: version string table
da: versionsstrengtabel

en: 
    Version symbols section '%s' contains %d entries:
da: 
    Versionsymbolssektion "%s" indeholder %d poster:

en:  Addr:
da:  Adr:

en: version symbol data
da: versionsymbolsdata

en:    0 (*local*)
da:    0 (*lokal*)

en: version need
da: versionsbehov

en: version need aux (2)
da: ydre versionsbehov (2)

en: version def
da: versionsdef.

en: version def aux
da: ydre versionsdef.

en: 
    No version information found in this file.
da: 
    Der fandtes ingen versionsinformation i denne fil.

en: Unable to read in dynamic data
da: Kan ikke indlæse de dynamiske data

en: Unable to seek to start of dynamic information
da: Kan ikke søge til begyndelsen af den dynamiske information

en: Failed to read in number of buckets
da: Mislykkedes at indlæse antal spande

en: Failed to read in number of chains
da: Mislykkedes at indlæse antal kæder

en: 
    Symbol table for image:
da: 
    Symboltabel for filbilleder:

en:   Num Buc:    Value  Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
da:   Nr  Spd:    Værdi  Strl   Type    Bind Synl     Idx Navn

en:   Num Buc:    Value          Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
da:   Nr  Spd:    Værdi          Strl   Type   Bind Synl     Idx Navn

en: 
    Symbol table '%s' contains %lu entries:
da: 
    Symboltabel "%s" indeholder %lu poster:

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
da:     Nr:    Værdi  Strl Type    Bind   Synl     Idx Navn

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
da:    Nr:     Værdi          Strl Type    Bind   Synl     Idx Navn

en: version data
da: versionsdata

en: version need aux (3)
da: ydre versionsbehov (3)

en: bad dynamic symbol
da: fejlagtigt dynamisk symbol

en: 
    Dynamic symbol information is not available for displaying symbols.
da: 
    Informationen om dynamiske symboler er ikke tilgænglig til at vise symboler.

en: 
    Histogram for bucket list length (total of %d buckets):
da: 
    Histogram over spandenes listelængde (totalt %d spande):

en:  Length  Number     %% of total  Coverage
da:  Længde  Nummer     %% af alle   Dækning

en: Out of memory
da: Slut på hukommelse

en: 
    Dynamic info segment at offset 0x%lx contains %d entries:
da: 
    Dynamisk info-segment på offset 0x%lx indeholder %d poster:

en:  Num: Name                           BoundTo     Flags
da:  Nr: Navn                            Bind til    Flag

en: 
    Assembly dump of section %s
da: 
    Disassembleringsudskrift af sektion %s

en: 
    Section '%s' has no data to dump.
da: 
    Sektion "%s" har ingen data at skrive ud.

en: 
    Hex dump of section '%s':
da: 
    Hex.udskrift af sektion "%s":

en: section data
da: sektionsdata

en: badly formed extended line op encountered!
da: fejlagtigt udformet udvidet linje-op mødtes!

en:   Extended opcode %d:
da:   Udvidet op-kode %d:

en: End of Sequence
da: Slut på sekvensen

en: set Address to 0x%lx
da: sæt Adresse til 0x%lx

en:   define new File Table entry
da:   definer ny filtabelspost

en:   Entry	Dir	Time	Size	Name
da:   Post	Katalog	Tid	Strl.	Navn

en: UNKNOWN: length %d
da: UKENDT: længde %d

en: 
    Dump of debug contents of section %s:
da: 
    Udskrift af fejlsøgningsindhold i sektion %s:

en: 64-bit DWARF line info is not supported yet.
da: 64-bit DWARF-linjeinformation understøttes ikke endnu.

en: The line info appears to be corrupt - the section is too small
da: Linjeinformationen virker være i stykker - sektionen er for lille

en: Only DWARF version 2 line info is currently supported.
da: Kun DWARF version 2's linjeinfo understøttes i øjeblikket.

en:   Length:                      %ld
da:   Længde:                      %ld

en:   DWARF Version:               %d
da:   DWARF version:               %d

en:   Prologue Length:             %d
da:   Prologlængde:                %d

en:   Minimum Instruction Length:  %d
da:   Min.-instruktionslængde:      %d

en:   Initial value of 'is_stmt':  %d
da:   initialværdi på "is_stmt": %d

en:   Line Base:                   %d
da:   linjebase:                   %d

en:   Line Range:                  %d
da:   linjeområde:                 %d

en:   Opcode Base:                 %d
da:   op-kodebase:                 %d

en: 
     Opcodes:
da: 
     Op-koder:

en:   Opcode %d has %d args
da:   Op-kode %d har %d argumenter

en: 
     The Directory Table is empty.
da: 
     Katalogtabellen er tom.

en: 
     The Directory Table:
da: 
     Katalogtabellen:

en: 
     The File Name Table is empty.
da: 
     Filnavnstabellen er tom.

en: 
     The File Name Table:
da: 
     Filnavnstabellen:

note: Now display the statements.
en: 
     Line Number Statements:
da: 
     Linjenummersætninger:

en:   Special opcode %d: advance Address by %d to 0x%lx
da:   Særlig op-kode %d: øg adressen med %d til 0x%lx

en:  and Line by %d to %d
da:  og linjenumret med %d til %d

en:   Copy
da:   Kopiér

en:   Advance PC by %d to %lx
da:   Øg PC med %d til %lx

en:   Advance Line by %d to %d
da:   Øg linjenumret med %d til %d

en:   Set File Name to entry %d in the File Name Table
da:   Sæt filnavnet til post %d i filnavnstabellen

en:   Set column to %d
da:   Sæt kolonnen til %d

en:   Set is_stmt to %d
da:   Sæt is_stmt til %d

en:   Set basic block
da:   Sæt baseblokken

en:   Advance PC by constant %d to 0x%lx
da:   Øg PC med konstant %d til 0x%lx

en:   Advance PC by fixed size amount %d to 0x%lx
da:   Øg PC med fastlængdeantal %d til 0x%lx

en:   Set prologue_end to true
da:   Sæt prologue_end til sand

en:   Set epilogue_begin to true
da:   Sæt epilogue_begin til sand

en:   Set ISA to %d
da:   Sæt ISA til %d

en:   Unknown opcode %d with operands:
da:   Ukendt op-kode %d med operand:

en: Contents of the %s section:
da: %s-sektionens indhold:

en: 64-bit DWARF pubnames are not supported yet.
da: 64-bit DWARF-offentlige navne understøttes ikke endnu.

en: Only DWARF 2 pubnames are currently supported
da: Kun DWARF 2 pub.-navn understøttes i øjeblikket

en:   Length:                              %ld
da:   Længde:                              %ld

en:   Offset into .debug_info section:     %ld
da:   Offset i .debug_info-sektionen:      %ld

en:   Size of area in .debug_info section: %ld
da:   Strl. på omr. i .debug_info-sekt.:  %ld

en: 
        Offset	Name
da: 
        Offset	Navn

en: Unknown TAG value: %lx
da: Ukendt TAG-værdi: %lx

en: Unknown AT value: %lx
da: Ukendt AT-værdi: %lx

en: Unknown FORM value: %lx
da: Ukendt FORM-værdi: %lx

en:  DW_MACINFO_start_file - lineno: %d filenum: %d
da:  DW_MACINFO_start_file - linje: %d filnr: %d

en:  DW_MACINFO_define - lineno : %d macro : %s
da:  DW_MACINFO_define - linje : %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_undef - lineno : %d macro : %s
da:  DW_MACINFO_undef - linje : %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_vendor_ext - constant : %d string : %s
da:  DW_MACINFO_vendor_ext - konstant : %d streng : %s

en:   Number TAG
da:   Nummer TAG

en: has children
da: har børn

en: no children
da: ingen børn

en:  %lu byte block:
da:  %lu byte-blok:

en: (User defined location op)
da: (Brugerdefineret plads-op)

en: (Unknown location op)
da: (Ukendt plads-op)

en: debug_loc section data
da: debug_loc sektionsdata

en: 
    The .debug_loc section is empty.
da: 
    .debug_loc-sektionen er tom.

en: Contents of the .debug_loc section:
da: Indhold i .debug_loc-sektionen:

en: debug_str section data
da: debug_str sektionsdata

en: <no .debug_str section>
da: <ingen .debug_str-sektion>

en: <offset is too big>
da: <offsettet er for stor>

en: 
    The .debug_str section is empty.
da: 
    .debug_str-sektionen er tom.

en: Contents of the .debug_str section:
da: Indhold i .debug_str-sektionen:

en:  (indirect string, offset: 0x%lx):
da:  (indirekte streng, offset: 0x%lx):

en: Unrecognized form: %d
da: Ukendt formular: %d

en: (not inlined)
da: (ikke inlined)

en: (declared as inline but ignored)
da: (deklareret som inline, men ignoreret)

en: (declared as inline and inlined)
da: (deklareret som inline og inlined)

en:   (Unknown inline attribute value: %lx)
da:   (ukendt inlineattributværdi: %lx)

en: The section %s contains:
da: Sektion %s indeholder:

en: 64-bit DWARF debug info is not supported yet.
da: 64-bit DWARF-fejlsøgningsinfo understøttes ikke endnu.

en:   Compilation Unit @ %lx:
da:   Oversættelsesenhed @ %lx:

en:    Length:        %ld
da:    Længde:        %ld

en:    Abbrev Offset: %ld
da:    Fork.-offset:  %ld

en:    Pointer Size:  %d
da:    Pegerstørrelse:  %d

en: Only version 2 DWARF debug information is currently supported.
da: Kun version 2 af DWARF fejlsøgningsinformation understøttes i øjeblikket.

en: Unable to locate .debug_abbrev section!
da: Kan ikke finde nogen .debug_abbrev-sektion!

en: debug_abbrev section data
da: debug_abbrev sektionsdata

en: Unable to locate entry %lu in the abbreviation table
da: Kan ikke finde post %lu i forkortelsestabellen

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: %lu (%s)
da:  <%d><%lx>: Fork.-nummer: %lu (%s)

en: 64-bit DWARF aranges are not supported yet.
da: 64-bit DWARF-a-intervaller understøttes ikke endnu.

en: Only DWARF 2 aranges are currently supported.
da: Kun DWARF2's a-intervaller understøttes i øjeblikket.

en:   Length:                   %ld
da:   Længde:                   %ld

en:   Offset into .debug_info:  %lx
da:   Offset i .debug_info:     %lx

en:   Pointer Size:             %d
da:   Pegerstørrelse:           %d

en:   Segment Size:             %d
da:   Segmentstørrelse:         %d

en: 
        Address  Length
da: 
        Adresselængde

en: The section %s contains:
da: Sektion %s indeholder:

en: 64-bit DWARF format frames are not supported yet.
da: 64-bit DWARF-formatskabeloner understøttes ikke endnu.

en: Displaying the debug contents of section %s is not yet supported.
da: Visning af fejlsøgningsindeholdet i sektion %s understøttes ikke endnu.

en: 
    Section '%s' has no debugging data.
da: 
    Sektion "%s" indeholder ingen fejlsøgningsdata.

en: debug section data
da: fejlsøgningssektionsdata

en: Unrecognized debug section: %s
da: Ukendt fejlsøgningssektion: %s

en: Some sections were not dumped because they do not exist!
da: Nogen sektioner blev ikke skrevet ud da de ikke eksisterer!

en: liblist
da: biblioteksliste

en: options
da: flag

en: 
    Section '%s' contains %d entries:
da: 
    Sektion "%s" indeholder %d poster:

en: conflict
da: konflikt

en: 
    Section '.conflict' contains %ld entries:
da: 
    Sektion ".conflict" indeholder %ld poster:

en:   Num:    Index       Value  Name
da:   Num:    Indeks      Værdi  Navn

en: NT_PRSTATUS (prstatus structure)
da: NT_PRSTATUS (prstatus-struktur)

en: NT_FPREGSET (floating point registers)
da: NT_FPREGSET (flydendetalsregister)

en: NT_PRPSINFO (prpsinfo structure)
da: NT_PRPSINFO (prpsinfo-struktur)

en: NT_TASKSTRUCT (task structure)
da: NT_TASKSTRUCT (task-struktur)

en: NT_PRXFPREG (user_xfpregs structure)
da: NT_PRXFPREG (user_xfpregs-struktur)

en: NT_PSTATUS (pstatus structure)
da: NT_PSTATUS (pstatus-struktur)

en: NT_FPREGS (floating point registers)
da: NT_FPREGS (flydendetalsregister)

en: NT_PSINFO (psinfo structure)
da: NT_PSINFO (psinfo-struktur)

en: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t structure)
da: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t-struktur)

en: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t structure)
da: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t-struktur)

en: Unknown note type: (0x%08x)
da: Ukendt kommentartype: (0x%08x)

note: NetBSD core "procinfo" structure.
en: NetBSD procinfo structure
da: NetBSD procesinfo-struktur

en: PT_GETREGS (reg structure)
da: PT_GETREGS (reg-struktur)

en: PT_GETFPREGS (fpreg structure)
da: PT_GETFPREGS (fpreg-struktur)

en: notes
da: kommentarer

en: 
    Notes at offset 0x%08lx with length 0x%08lx:
da: 
    Kommentarer på offset 0x%08lx af længde 0x%08lx:

en:   Owner		Data size	Description
da:   Ejer		Data-størrelse	Beskrivelse

en: No note segments present in the core file.
da: Der findes ingen kommentarer i hukommelsesfilen.

en: This instance of readelf has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot read 64 bit ELF files.
da: Denne binære af readelf er bygget uden understøttelse for en 64-bit
    datatype og kan derfor ikke læse 64-bit ELF-filer.

en: Cannot stat input file %s.
da: Kan ikke tage status for inddatafil %s.

en: Input file %s not found.
da: Inddatafil %s findes ikke.

en: %s: Failed to read file header
da: %s: Mislykkedes at læse filhoved

en: 
    File: %s
da: 
    Fil: %s

en: %s: cannot set time: %s
da: %s: kan ikke sætte tiden: %s

note: We have to clean up here.
en: %s: rename: %s
da: %s: kan ikke omdøbe: %s

en: %s: simple_copy: %s
da: %s: kopieringsfejl: %s

en: %s: not enough binary data
da: %s: ikke nok rådata

en: null terminated unicode string
da: nultermineret UCS-streng

en: resource ID
da: resurse-ID

en: cursor
da: markør

en: menu header
da: menuhoved

en: menuex header
da: menu-ext.-hoved

en: menuex offset
da: menu-ext.-offset

en: unsupported menu version %d
da: u-understøttet menuversion %d

en: menuitem header
da: menuobjektshoved

en: menuitem
da: menuobjekt

en: dialog header
da: dialoghoved

en: dialog font point size
da: dialogskrifttypesstørrelse

en: dialogex font information
da: dialog-ext.-skrifttypesinformation

en: dialog control
da: dialogkontrol

en: dialogex control
da: dialog-ext.kontrol

en: dialog control end
da: dialogkontrolsslut

en: dialog control data
da: dialogkontrolsdata

en: stringtable string length
da: strengtabelsstrenglængde

en: stringtable string
da: strengtabelsstreng

en: fontdir header
da: skrifttypeskatalogshoved

en: fontdir
da: skrifttypeskatalog

en: fontdir device name
da: skrifttypeskatalogsenhedsnavn

en: fontdir face name
da: skrifttypekatalogsskrifttypenavn

en: group cursor header
da: gruppemarkørhoved

en: unexpected group cursor type %d
da: uventet gruppemarkørtype %d

en: group cursor
da: gruppemarkør

en: group icon header
da: gruppeikonhoved

en: unexpected group icon type %d
da: uventet gruppeikontype %d

en: group icon
da: gruppeikon

en: unexpected version string
da: uventet versionsstreng

en: version length %d does not match resource length %lu
da: versionslængde %d passer ikke med resurselængde %lu

en: unexpected version type %d
da: uventet versionstype %d

en: unexpected fixed version information length %d
da: uventet længde %d på fast versionsinformation

en: fixed version info
da: fast versionsinfo

en: unexpected fixed version signature %lu
da: uventet fast versions-signatur %lu

en: unexpected fixed version info version %lu
da: uventet version %lu af fast versionsinformation

en: version var info
da: variabel versionsinfo

en: unexpected stringfileinfo value length %d
da: uventet længde %d på værdi for strengfilsinfo

en: unexpected version stringtable value length %d
da: uventet længde %d på værdi for versionsstrengtabel

en: unexpected version string length %d != %d + %d
da: uventet længde %d != %d + %d på versionsstreng

en: unexpected version string length %d < %d
da: uventet længde %d < %d på versionsstreng

en: unexpected varfileinfo value length %d
da: uventet længde %d på værdi for var.filinfo

en: version varfileinfo
da: versionsvar.filinfo

en: unexpected version value length %d
da: uventet længde %d på værdi for version

en: filename required for COFF input
da: filnavn kræves for COFF-inddata

en: %s: no resource section
da: %s: ingen resursesektion

en: can't read resource section
da: kan ikke læse resursesektionen

en: %s: %s: address out of bounds
da: %s: %s: adresse uden for område

en: directory
da: katalog

en: named directory entry
da: navngivet katalogpost

en: directory entry name
da: katalogpostnavn

en: named subdirectory
da: navngivet underkatalog

en: named resource
da: navngiven resurse

en: ID directory entry
da: ID-katalogpost

en: ID subdirectory
da: ID-underkatalog

en: ID resource
da: ID-resurse

en: resource type unknown
da: ukendt resursetype

en: data entry
da: datapost

en: resource data
da: resursedata

en: resource data size
da: størrelse på resursedata

en: filename required for COFF output
da: filnavn kræves for COFF-uddata

en: can't get BFD_RELOC_RVA relocation type
da: kan ikke finde BFD_RELOC_RVA-relokeringstype

en: can't open temporary file `%s': %s
da: kan ikke åbne temporær fil "%s": %s

en: can't redirect stdout: `%s': %s
da: kan ikke omdirigere standard-ud: "%s": %s

en: can't execute `%s': %s
da: kan ikke eksekvere "%s": %s

en: Using temporary file `%s' to read preprocessor output
da: Udnytter temporær fil "%s" til at læse præprocessoruddata

en: can't popen `%s': %s
da: kan ikke kalde popen "%s": %s

en: Using popen to read preprocessor output
da: Bruger popen til at læse uddata fra præprocessoren

en: Tried `%s'
da: Prøvede "%s"

en: Using `%s'
da: Bruger "%s"

en: %s: unexpected EOF
da: %s: uventet filslut

en: %s: read of %lu returned %lu
da: %s: læsning af %lu byte gav %lu

en: stat failed on bitmap file `%s': %s
da: stat mislykkedes på billedfil "%s": %s

en: cursor file `%s' does not contain cursor data
da: markørfil "%s" indeholder ikke markørdata

en: %s: fseek to %lu failed: %s
da: %s: fseek til %lu mislykkedes: %s

en: help ID requires DIALOGEX
da: hjælpe-ID kræver DIALOGEX

en: control data requires DIALOGEX
da: kontroldata kræver DIALOGEX

en: icon file `%s' does not contain icon data
da: ikon-fil "%s" indeholder ikke ikondata

en: can't open `%s' for output: %s
da: kan ikke åbne "%s" for udskrivning: %s

en: invalid argument to --format: %s
da: ugyldigt argument til --format: %s

en: Invalid radix: %s
da: Ugyldig talbase: %s

en: unable to open output file %s
da: kan ikke åbne uddatafil %s

en: numeric overflow
da: numerisk overløb

en: Bad stab: %s
da: Fejlagtig stab: %s

en: Warning: %s: %s
da: Advarsel: %s: %s

en: N_LBRAC not within function
da: N_LBRAC ikke inde i funktion

en: Too many N_RBRACs
da: For mange N_RBRAC's

en: unknown C++ encoded name
da: ukendt C++-kodet navn

note: Complain and keep going, so compilers can invent new cross-reference types.
en: unrecognized cross reference type
da: ukendt krydsreferencetype

note: Does this actually ever happen?  Is that why we are worrying about dealing with it rather than just calling error_type?
en: missing index type
da: manglende indekstype

en: unknown virtual character for baseclass
da: ukendt virtuelt tegn for baseklasse

en: unknown visibility character for baseclass
da: ukendt synlighedskarakter for baseklasse

en: unnamed $vb type
da: $vb-type uden navn

en: unrecognized C++ abbreviation
da: ukendt C++-forkortelse

en: unknown visibility character for field
da: ukendt synlighedskarakter for felt

en: const/volatile indicator missing
da: const/volatile-indikator mangler

en: No mangling for "%s"
da: Ingen kodning af "%s"

en: Undefined N_EXCL
da: Udefineret N_EXCL

en: Type file number %d out of range
da: Typens filnummer %d uden for sit interval

en: Type index number %d out of range
da: Typens indeksnummer %d uden for sit interval

en: Unrecognized XCOFF type %d
da: Ukendt XCOFF-type %d

en: bad mangled name `%s'
da: fejlagtigt kodet navn "%s"

en: no argument types in mangled string
da: ingen argumenttype i kodet streng

en: invalid number %s
da: ugyldigt tal %s

en: invalid integer argument %s
da: ugyldigt heltalsargument %s

en: cannot open input file %s
da: kan ikke åbne inddatafil %s

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License.  This program has absolutely no warranty.
da: Dette program er frit programmel; du kan distribuere det videre under betingelserne
    i GNU General Public License. Dette program har ingen som helst garantier.

en: can't open %s `%s': %s
da: kan ikke åbne %s "%s": %s

en: : expected to be a directory
da: : forventedes at være et katalog

en: : expected to be a leaf
da: : forventedes at være et blad

en: %s: warning:
da: %s: advarsel:

en: : duplicate value
da: : dublet af værdi

en: unknown format type `%s'
da: ukendt formattype "%s"

en: %s: supported formats:
da: %s: formater som håndteres:

note: Otherwise, we give up.
en: can not determine type of file `%s'; use the -I option
da: kan ikke bestemme "%s"'s filtype; brug flag -I

en:      --yydebug                 Turn on parser debugging
da:      --yydebug                 Aktivér tolkens fejlsøgning

en:   -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
da:   -h --help                     Vis denne hjælpetekst
      -V --version                  Vis versionsinformation

en: FORMAT is one of rc, res, or coff, and is deduced from the file name
    extension if not specified.  A single file name is an input file.
    No input-file is stdin, default rc.  No output-file is stdout, default rc.
da: FORMAT er én af rc, res eller coff, og afledes fra filnavnsendelsen
    hvis det ikke specificeres. Et enkelt filnavn er en inddatafil.  Ingen
    inddatafil betyder standard-ind, med format rc. Ingen uddatafil betyder
    standard-ud, med format rc.

en: no resources
da: ingen resurser

en: string_hash_lookup failed: %s
da: string_hash_lookup mislykkedes: %s

en: stab_int_type: bad size %u
da: stab_int_type: fejlagtig størrelse %u

en: %s: warning: unknown size for field `%s' in struct
da: %s: advarsel: ukendt størrelsen på felt "%s" i strukturen
