binutils 2.15.96 - en to ro translation catalogue (250 entries)

en: Usage: %s [option(s)] [addr(s)]
ro: Folosire: %s [opţiune(i)] [adresă(e)]

en:  Convert addresses into line number/file name pairs.
ro:  Converteşte adrese în perechi număr linei/nume fişier.

en:  If no addresses are specified on the command line, they will be read from stdin
ro:  Dacă nu este specificată nici o adresă în linia de comandă, acestea vor fi citite de la intrarea standard (stdin)

en:  The options are:
      -b --target=<bfdname>  Set the binary file format
      -e --exe=<executable>  Set the input file name (default is a.out)
      -s --basenames         Strip directory names
      -f --functions         Show function names
      -C --demangle[=style]  Demangle function names
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
ro:  Opţiunile sunt:
      -b --target=<bfdname>  Setează formatul binar al fişierului
      -e --exe=<executable>  Setează numele fişierului de intrare (implicit a.out)
      -s --basenames         Strip directory names
      -f --functions         Afişează numele funcţiilor
      -C --demangle[=style]  Demangle function names
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version

en: Report bugs to %s
ro: Raportaţi bug-uri la %s

en:  commands:
ro:  comenzi:

en:   d            - delete file(s) from the archive
ro:   d            - şterge fişier(e) din arhivă

en:   m[ab]        - move file(s) in the archive
ro:   m[ab]        - mută fişier(e) în arhivă

en:   p            - print file(s) found in the archive
ro:   p            - tipăreşte fişier(e) găsite în arhivă

en:   q[f]         - quick append file(s) to the archive
ro:   q[f]         - adaugă rapid fişier(e) la arhivă

en:   t            - display contents of archive
ro:   t            - afişează conţinutul arhivei

en:   x[o]         - extract file(s) from the archive
ro:   x[o]         - extrage fişier(e) din arhivă

en:  command specific modifiers:
ro:  modificatori specifici pentru comenzi:

en:   [a]          - put file(s) after [member-name]
ro:   [a]          - pune fişier(e) după [nume-membru]

en: illegal option -- %c
ro: opţiune ilegală -- %c

en: no operation specified
ro: nici o operaţiune specificată

en: creating %s
ro: creez %s

en: internal stat error on %s
ro: eroare stat internă pe %s

en: %s is not a valid archive
ro: %s nu este o arhivă validă

en: stat returns negative size for %s
ro: stat a returnat o dimensiune negativă pentru %s

en: No member named `%s'
ro: Nici un membru numit `%s'

en: Can't open file %s
ro: Nu pot deschide fişierul %s

en: %s: Can't open output archive %s
ro: %s: Nu pot deschide arhiva de ieşire %s

en: %s: Can't open input archive %s
ro: %s: Nu pot deschide arhiva de intrare %s

en: %s: can't open file %s
ro: %s: nu pot deschide fişierul %s

en: %s: can't find module file %s
ro: %s: nu pot găsi fişierul modul %s

en: Current open archive is %s
ro: Arhiva deschisă curent este %s

en: %s: no open archive
ro: %s: nici o arhivă deschisă

en: Can't open def file: %s
ro: Nu pot deschide fişierul def: %s

en: Processing def file: %s
ro: Procesez fişierul def: %s

en: Processed def file
ro: Am procesat fişierul def

en: wait: %s
ro: aşteaptă: %s

en: subprocess got fatal signal %d
ro: subprocesul a primit semnalul fatal %d

en: %s exited with status %d
ro: %s a terminat cu codul %d

en: Sucking in info from %s section in %s
ro: Absorb info din secţiunea %s în %s

note: FIXME: we ought to read in and block out the base relocations.
en: Done reading %s
ro: Am terminat de citit %s

en: Scanning object file %s
ro: Scanez fişierul obiect %s

en: Cannot produce mcore-elf dll from archive file: %s
ro: Nu pot produce dll mcore-elf fin fişierul arhivă: %s

en: Generating export file: %s
ro: Generez fişier de export: %s

en: Generated exports file
ro: Am generat fişier de export

en: Creating stub file: %s
ro: Creez fişier stub: %s

en: Can't open .lib file: %s
ro: Nu pot deschide fişierul .lib: %s

en: Creating library file: %s
ro: Creez fişier bibliotecă: %s

en: cannot delete %s: %s
ro: nu pot şterge %s: %s

en: Created lib file
ro: Am creat fişier lib

en: Warning, ignoring duplicate EXPORT %s %d,%d
ro: Avertisment, ignor EXPORT duplicat %s %d,%d

en: Unable to open base-file: %s
ro: Nu pot deschide fişierul-bază: %s

en: Machine '%s' not supported
ro: Maşina '%s' nu este suportată

en: Tried file: %s
ro: Am încercat fişier: %s

en: Using file: %s
ro: Folosesc fişier: %s

en: Deleting temporary base file %s
ro: Şterg fişier bază temporar %s

en: Keeping temporary exp file %s
ro: Păstrez fişier exp temporar %s

en: Deleting temporary exp file %s
ro: Şterg fişier exp temporar %s

en: Keeping temporary def file %s
ro: Păstrez fişier def temporar %s

en: Deleting temporary def file %s
ro: Şterg fişier def temporar %s

en:   Generic options:
ro:   Opţiuni generice:

en: invalid number
ro: număr invalid

en: invalid string length
ro: lungime şir invalidă

en: expression stack overflow
ro: depăşire stivă pentru expresie

en: unsupported IEEE expression operator
ro: operator expresie IEEE nesuportat

en: unknown section
ro: secţiune necunoscută

en: unknown builtin type
ro: tip intern (builtin) necunoscut

en: BCD float type not supported
ro: tip float BCD nu este suportat

en: unexpected number
ro: număr neaşteptat

en: unexpected record type
ro: tip înregistrare (record) neaşteptat

en: unknown BB type
ro: tip BB necunoscut

en: stack overflow
ro: depăşire stivă

en: stack underflow
ro: depăsire negativă stivă

en: illegal variable index
ro: index variabilă ilegal

en: illegal type index
ro: index tip ilegal

en: unknown TY code
ro: cod TY necunoscut

en: undefined variable in TY
ro: variabila nedefinită în TY

note: Pascal file name.  FIXME.
en: Pascal file name not supported
ro: nume fişier Pascal nesuportat

en: unknown ATN type
ro: tip ATN necunoscut

note: Reserved for FORTRAN common.
en: unsupported ATN11
ro: ATN11 nesuportat

note: We have no way to record this information.  FIXME.
en: unsupported ATN12
ro: ATN12 nesuportat

en: unexpected string in C++ misc
ro: şir neaşteptat în C++ misc

en: bad misc record
ro: înregistrare misc incorectă

en: unrecognized C++ misc record
ro: secvenţă C++ misc nerecunoscută

en: undefined C++ object
ro: obiect C++ nedefinit

en: unrecognized C++ object spec
ro: spec obiect C++ nerecunoscut

en: unsupported C++ object type
ro: tip obiect C++ nesuportat

en: unrecognized C++ reference type
ro: tip referinţă C++ nerecunoscut

en: C++ reference not found
ro: referinţa C++ nu a fost găsită

en: C++ reference is not pointer
ro: referinţa C++ nu este pointer

en: missing required ASN
ro: ASN necesar lipseşte

en: missing required ATN65
ro: ATN65 necesar lipseşte

en: no input file
ro: nici un fişier de intrare

en: no name for output file
ro: nici un nume pentru fişierul de ieşire

en: make .bss section
ro: crează secţiunea .bss

en: make .nlmsections section
ro: crează secţiunea .nlmsections

en: set .nlmsections flags
ro: setează atribute .nlmsections

en: set .bss vma
ro: setează vma .bss

en: set .data size
ro: setează dimensiune .data

en: warning: symbol %s imported but not in import list
ro: avertisment: simbolul %s importat dar nu este prezent în lista de import

en: custom section
ro: secţiune personalizată

en: help section
ro: secţiune ajutor

en: message section
ro: secţiune mesaj

en: module section
ro: secţiune modul

en: rpc section
ro: secţiune rpc

en: shared section
ro: secţiune partajată

en: warning: No version number given
ro: avertisment: Nici un număr de versiune furnizat

en: %s: read: %s
ro: %s: citit: %s

en: warning: FULLMAP is not supported; try ld -M
ro: avertisment: FULLMAP nu este suportat; încercaţi ld -M

en: make section
ro: crează secţiune

en: set section size
ro: setează dimensiune secţiune

en: set section alignment
ro: setează aliniere secţiune

en: set section flags
ro: setează atribute secţiune

en: set .nlmsections size
ro: setează dimensiune .nlmsections

en: stub section sizes
ro: dimensiuni secţiune stub

en: writing stub
ro: scriu stub

en: Report bugs to %s.
ro: Raportaţi bug-uri la %s.

en: %s: invalid radix
ro: %s: rădăcină (radix) invalidă

en: %s: invalid output format
ro: %s: format de ieşire invalid

en: <unknown>: %d
ro: <necunoscut>: %d

en: unrecognized section flag `%s'
ro: atribut secţiune nerecunoscut `%s'

en: supported flags: %s
ro: atribute suportate: %s

en: cannot open '%s': %s
ro: nu pot deschide '%s': %s

en: %s: fread failed
ro: %s: fread a eşuat

en: %s: Symbol "%s" is target of more than one redefinition
ro: %s: Simbolului "%s" este destinaţie pentru mai mult de o redefinire

en: Unable to recognise the format of the input file %s
ro: Nu pot recunoaşte formatul fişierului de intrare %s

en: Multiple renames of section %s
ro: Multiple redenumiri ale secţiunii %s

en: private header data
ro: date antet privat

en: %s: error in %s: %s
ro: %s: eroare în %s: %s

en: making
ro: creez

en: size
ro: mărime

en: flags
ro: atribute

en: private data
ro: date private

en: %s: section `%s': error in %s: %s
ro: %s: secţiune `%s': eroare în %s: %s

en: %s: can't create debugging section: %s
ro: %s: nu pot crea secţiune de depanare: %s

en: bad format for %s
ro: format incorect pentru %s

en: cannot open: %s: %s
ro: nu pot deschide : %s: %s

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%s to 0x%x
ro: Avetisment: trunchez umplere-gol de la 0x%s la 0x%x

en:  Argument %s ignored
ro: Argument %s ignorat

en: Sections:
ro: Secţiuni:

en: Idx Name          Size      VMA       LMA       File off  Algn
ro: Idx Nume          Dim       VMA       LMA     Fişier off  Algn

en: Idx Name          Size      VMA               LMA               File off  Algn
ro: Idx Nume          Dim       VMA               LMA             Fişier off  Algn

en:   Flags
ro:   Atribute

en: flags 0x%08x:
ro: atribute 0x%08x:

en: In archive %s:
ro: În arhivă %s:

en: unrecognized -E option
ro: opţiune -E nerecunoscută

en: unrecognized --endian type `%s'
ro: tip opţiune --endian nerecunoscută `%s'

en: %s: no recognized debugging information
ro: %s: nici o informaţie de depanare recunoscută

en: %s: Warning:
ro: %s: Avertisment:

en: Unable to read in 0x%x bytes of %s
ro: Nu pot citi în cei 0x%x octeţi ai lui %s

en: <unknown>: %lx
ro: necunoscut>: %lx

en: NONE (None)
ro: NONE (Nimic)

en: REL (Relocatable file)
ro: REL (Fişier realocabil)

en: EXEC (Executable file)
ro: EXEC (Fişier executabil)

en: <unknown>: %x
ro: <necunoscut>: %x

en: None
ro: Nimic

en: Standalone App
ro: Aplicaţie independentă

en: <unknown: %x>
ro: <necunoscut: %x>

en: Unrecognized debug option '%s'
ro: Opţiune de depanare nerecunoscută '%s'

en: Invalid option '-%c'
ro: Opţiune invalidă '-%c'

en: none
ro: nimic

en:   Class:                             %s
ro:   Clasa:                             %s

en:   Data:                              %s
ro:   Date:                              %s

en:   Version:                           %d %s
ro:   Versiune:                          %d %s

en:   ABI Version:                       %d
ro:   Versiune ABI:                      %d

en:   Type:                              %s
ro:   Tip:                               %s

en:   Machine:                           %s
ro:   Maşină:                            %s

en:   Version:                           0x%lx
ro:   Versiune:                          0x%lx

en:   Entry point address:
ro:   Adresă punct de intrare:

en: 
      Start of program headers:
ro: 
      Începutul antetelor programului:

en:  (bytes into file)
ro:  (octeţi în fişier)

en:   Flags:                             0x%lx%s
ro:   Atribute:                          0x%lx%s

en: program headers
ro: antete program

en: Out of memory
ro: Memorie insuficientă

en: 
    Elf file type is %s
ro: 
    Tipul fişierului elf este %s

en: section headers
ro: antete secţiune

en: symbols
ro: simboluri

en: 
    There are no sections in this file.
ro: 
    Nu există nici o secţiune în acest fişier.

en: [<unknown>: 0x%x]
ro: [<necunoscut>: 0x%x]

en: section data
ro: date secţiune

en:    [Index]    Name
ro:    [Index]    Nume

en: unwind table
ro: derulează tabel

en: dynamic section
ro: secţiune dinamică

en: Configuration file
ro: Fişier de configurare

en: Flags:
ro: Atribute:

en:  None
ro: Nimic

en: Shared library: [%s]
ro: Bibliotecă partajată: [%s]

en:  program interpreter
ro:  interpretor de programe

en: Library runpath: [%s]
ro: Cale de rulare bibliotecă: [%s]

en:   %#06x: Rev: %d  Flags: %s
ro:   %#06x: Rev: %d  Atribute: %s

en: Name: %s
ro: Nume: %s

en: Name index: %ld
ro: Nume index: %ld

en:   %#06x: Parent %d: %s
ro:   %#06x: Părinte %d: %s

en:   File: %s
ro:   Fişier: %s

en:   File: %lx
ro:   Fişier: %lx

en:   %#06x:   Name: %s
ro:   %#06x:   Nume: %s

en:   %#06x:   Name index: %lx
ro:   %#06x:   Nume index: %lx

en:   Flags: %s  Version: %d
ro:   Atribute: %s  Versiune: %d

en: debug_range section data
ro: date secţiune debug_range

en: Unrecognized form: %d
ro: Formă nerecunoscută: %d

en:   Length:                      %ld
ro:   Lungime:                     %ld

en:   DWARF Version:               %d
ro:   Versiune DWARF:              %d

en:   Line Base:                   %d
ro:   Ba Linie:                    %d

en:   Line Range:                  %d
ro:   Interval Linie:              %d

en:   Opcode Base:                 %d
ro:   Bază Opcode:                 %d

en:   (Pointer size:               %u)
ro:   (Dimensiune Pointer:         %u)

en: 
     Opcodes:
ro: 
     Opcode-uri:

en:   Opcode %d has %d args
ro:   Opcode %d are %d argumente

en: 
     The Directory Table:
ro: 
     Tabelul Director:

en:   Copy
ro: Copiază

en:   Length:                   %ld
ro:   Lungime:                  %ld

en:   Version:                  %d
ro:   Versiune:                 %d

en: debug section data
ro: date secţiune depanare

en: Unrecognized debug section: %s
ro: Secţiune depanare nerecunoscută: %s

en: options
ro: opţiuni

en: notes
ro: note

en: 
    File: %s
ro: 
    Fişier: %s

en: '%s' is not an ordinary file
ro: '%s' nu este un fişier obişnuit

en: %s: cannot set time: %s
ro: %s: nu pot seta timpul: %s

note: We have to clean up here.
en: unable to rename '%s' reason: %s
ro: nu pot redenumi '%s' motiv: %s

en: unable to copy file '%s' reason: %s
ro: nu pot copia fişierul '%s' motiv: %s

en: menuitem
ro: articol-meniu

en: dialog header
ro: antet dialog

en: fontdir face name
ro: nume faţă fontdir

en: group icon
ro: grup pictogramă

en: directory
ro: director

en: named directory entry
ro: intrare directorul numit

en: named subdirectory
ro: subdirectorul numit

en: named resource
ro: resursă numită

en: ID directory entry
ro: intrare director ID

en: ID subdirectory
ro: subdirector ID

en: ID resource
ro: resursă ID

en: can't open temporary file `%s': %s
ro: nu pot deschide fişierul temporar `%s': %s

en: can't execute `%s': %s
ro: nu pot executa `%s': %s

en: can't popen `%s': %s
ro: nu pot popen `%s': %s

en: Using `%s'
ro: Folosesc `%s'

en: stat failed on font file `%s': %s
ro: stat a eşuat pentru fişierul de font `%s': %s

en: icon file `%s' does not contain icon data
ro: fişier pictogramă `%s' nu conţine date pictogramă

en: stat failed on file `%s': %s
ro: stat a eşuat pentru fişierul `%s': %s

en: invalid argument to --format: %s
ro: argument invalid pentru --format: %s

en: Invalid radix: %s
ro: Rdăcină (radix) invalidă: %s

en: unable to open output file %s
ro: nu pot deschide fişierul de ieşire %s

en: Warning: %s: %s
ro: Avertisment: %s: %s

note: Complain and keep going, so compilers can invent new cross-reference types.
en: unrecognized cross reference type
ro: tip referinţă încrucişată nerecunoscută

en: unnamed $vb type
ro: Tip $vb fără nume

en: Type index number %d out of range
ro: Număr index tip %d în afara domeniului

en: invalid number %s
ro: număr invalid %s

en: invalid integer argument %s
ro: argument întreg invalid %s

en: cannot open input file %s
ro: nu pot deschide fişierul de intrare %s

en: can't open %s `%s': %s
ro: nu pot deschide %s `%s': %s

en: : expected to be a directory
ro: : am aşteptat să fie un director

en: %s: warning:
ro: %s: avertisment:

en: unknown format type `%s'
ro: tip format necunoscut `%s'

en: invalid option -f
ro: opţiune invalidă -f

en: no resources
ro: nici o resursă
