binutils-2.41.90 - en to ro translation catalogue (2574 entries)

en: Usage: %s [option(s)] [addr(s)]
ro: Utilizare: %s [opțiune(i)] [adresă(e)]

en:  Convert addresses into line number/file name pairs.
ro:  Convertește adrese în perechi număr linie/nume fișier.

en:  If no addresses are specified on the command line, they will be read from stdin
ro:  Dacă nu este specificată nici o adresă în linia de comandă, acestea vor fi citite de la intrarea standard (stdin)

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -a --addresses         Show addresses
      -b --target=<bfdname>  Set the binary file format
      -e --exe=<executable>  Set the input file name (default is a.out)
      -i --inlines           Unwind inlined functions
      -j --section=<name>    Read section-relative offsets instead of addresses
      -p --pretty-print      Make the output easier to read for humans
      -s --basenames         Strip directory names
      -f --functions         Show function names
      -C --demangle[=style]  Demangle function names
      -R --recurse-limit     Enable a limit on recursion whilst demangling.  [Default]
      -r --no-recurse-limit  Disable a limit on recursion whilst demangling
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
ro:  Opțiunile sunt:
      @<fișier>              Citește opțiunile din <fișier>
      -a --addresses         Afișează adresele
      -b --target=<numebfd>  Stabilește formatul binar al fișierului
      -e --exe=<executabil>  Stabilește numele fișierului de intrare (implicit a.out)
      -i --inlines           Desfășoară funcțiile scrise „în-linie”
      -j --section=<nume>    Citește pozițiile relative la secțiune în loc de adrese
      -p --pretty-print      Face ca ieșirea să fie mai ușor de citit pentru oameni
      -s --basenames         Elimină numele directoarelor
      -f --functions         Afișează numele funcțiilor
      -C --demangle[=stil]   Decodifică numele funcțiilor
      -R --recurse-limit     Activează o limită pentru recursivitate în timpul
                             decodificării. [Modul implicit]
      -r --no-recurse-limit  Dezactivează limita pentru recursivitate în timpul
                             decodificării
      -h --help              Afișează această informație
      -v --version           Afișează versiunea programului

en: Report bugs to %s
ro: Raportați erorile la %s

note: Note for translators:  This printf is used to join the function name just printed above to the line number/ file name pair that is about to be printed below.  Eg: foo at 123:bar.c
en:  at
ro:  la

note: Note for translators: This printf is used to join the line number/file name pair that has just been printed with the line number/file name pair that is going to be printed by the next iteration of the while loop.  Eg: 123:bar.c (inlined by) 456:main.c
en:  (inlined by)
ro:  (în linie cu)

en: %s: cannot get addresses from archive
ro: %s: nu se pot obține adrese din arhivă

en: %s: cannot find section %s
ro: %s: nu se găsește secțiunea %s

en: fatal error: libbfd ABI mismatch
ro: eroare fatală: nepotrivire ABI libbfd

en: unknown demangling style `%s'
ro: stil necunoscut de decodificare „%s”

en: no entry %s in archive
ro: nicio intrare %s în arhivă

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [--plugin <name>] [member-name] [count] archive-file file...
ro: Utilizare: %s [opțiuni emulare] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [--plugin <nume>] [nume-membru] [contor] fișier-arhivă fișier...

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [member-name] [count] archive-file file...
ro: Utilizare: %s [opțiuni emulare] [-]{dmpqrstx}[abcDfilMNoOPsSTuvV] [nume-membru] [contor] fișier-arhivă fișier...

en:  commands:
ro:  comenzi:

en:   d            - delete file(s) from the archive
ro:   d            - șterge fișier(e) din arhivă

en:   m[ab]        - move file(s) in the archive
ro:   m[ab]        - mută fișier(e) în arhivă

en:   p            - print file(s) found in the archive
ro:   p            - afișează fișierele găsite în arhivă

en:   q[f]         - quick append file(s) to the archive
ro:   q[f]         - adaugă rapid fișier(e) la arhivă

en:   r[ab][f][u]  - replace existing or insert new file(s) into the archive
ro:   r[ab][f][u]  - înlocuiește fișierele existente sau introduce fișiere noi
                   în arhivă

en:   s            - act as ranlib
ro:   s            - se comportă ca ranlib

en:   t[O][v]      - display contents of the archive
ro:   t[O][v]      - afișează conținutul arhivei\n

en:   x[o]         - extract file(s) from the archive
ro:   x[o]         - extrage fișier(e) din arhivă

en:  command specific modifiers:
ro:  modificatori specifici pentru comenzi:

en:   [a]          - put file(s) after [member-name]
ro:   [a]          - pune fișier(e) după [nume-membru]

en:   [b]          - put file(s) before [member-name] (same as [i])
ro:   [b]          - pune fișierul(e) înainte de [nume-membru] (la fel ca [i])

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids (default)
ro:   [D]          - utilizează zero pentru marcajele de timp și uid-uri/gid-uri
                     (implicit)

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids
ro:   [U]          - utilizează marcajele de timp și uid-urile/gid-urile actuale

en:   [D]          - use zero for timestamps and uids/gids
ro:   [D]          - utilizează zero pentru marcajele de timp și uid-uri/gid-uri

en:   [U]          - use actual timestamps and uids/gids (default)
ro:   [U]          - utilizează marcajele de timp și uid-urile/gid-urile actuale
                     (implicit)

en:   [N]          - use instance [count] of name
ro:   [N]          - utilizează instanța [număr] de nume

en:   [f]          - truncate inserted file names
ro:   [f]          - trunchiază numele fișierelor inserate

en:   [P]          - use full path names when matching
ro:   [P]          - utilizează nume de căi complete atunci când se potrivesc

en:   [o]          - preserve original dates
ro:   [o]          - păstrează datele originale

en:   [O]          - display offsets of files in the archive
ro:   [O]          - afișează pozițiile fișierelor din arhivă

en:   [u]          - only replace files that are newer than current archive contents
ro:   [u]          - înlocuiește numai fișierele care sunt mai noi decât conținutul
                     actual al arhivei

en:  generic modifiers:
ro:  modificatori generici:

en:   [c]          - do not warn if the library had to be created
ro:   [c]          - nu avertizează dacă biblioteca a trebuit să fie creată

en:   [s]          - create an archive index (cf. ranlib)
ro:   [s]          - creează un index de arhivă (a se vedea ranlib)

en:   [l <text> ]  - specify the dependencies of this library
ro:   [l <text> ]  - specifică dependențele acestei biblioteci

en:   [S]          - do not build a symbol table
ro:   [S]          - nu construiește un tabel de simboluri

en:   [T]          - deprecated, use --thin instead
ro:   [T]          - depreciat, utilizați „--thin” în schimb

en:   [v]          - be verbose
ro:   [v]          - detaliază operațiile realizate

en:   [V]          - display the version number
ro:   [V]          - afișează numărul versiunii

en:   @<file>      - read options from <file>
ro:   @<fișier>    - citește opțiunile din <fișier>

en:   --target=BFDNAME - specify the target object format as BFDNAME
ro:   --target=NUMEBFD - specifică formatul obiectului țintă ca NUMEBFD

en:   --output=DIRNAME - specify the output directory for extraction operations
ro:   --output=NUMEDIR - specifică directorul de ieșire pentru operațiunile de
                         extragere

en:   --record-libdeps=<text> - specify the dependencies of this library
ro:   --record-libdeps=<text> - specifică dependențele acestei biblioteci

en:   --thin       - make a thin archive
ro:   --thin       - creează o arhivă rarefiată

en:  optional:
ro:  opțional:

en:   --plugin <p> - load the specified plugin
ro:   --plugin <p> - încarcă modulul specificat

en: Usage: %s [options] archive
ro: Utilizare: %s [opțiuni] arhivă

en:  Generate an index to speed access to archives
ro:  Generează un index pentru a accelera accesul la arhive

en:  The options are:
      @<file>                      Read options from <file>
ro:  Opțiunile sunt:
      @<fișier>                    citește opțiunile din <fișier>

en:   --plugin <name>              Load the specified plugin
ro:   --plugin <nume>              încarcă modulul specificat

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp (default)
      -U                           Use an actual symbol map timestamp
ro:   -D                           utilizează zero ca marcaj temporal pentru
                                   tabelul de simboluri (implicit)
      -U                           utilizează un marcaj temporal cu ora/data
                                   actuale pentru tabelul de simboluri

en:   -D                           Use zero for symbol map timestamp
      -U                           Use actual symbol map timestamp (default)
ro:   -D                           utilizează zero ca marcaj temporal pentru
                                   tabelul de simboluri
      -U                           utilizează un marcaj temporal cu ora/data
                                   actuale pentru tabelul de simboluri (implicit)

en:   -t                           Update the archive's symbol map timestamp
      -h --help                    Print this help message
      -v --version                 Print version information
ro:   -t                           actualizează marcajul de timp al tabelului simbolurilor arhivei
      -h --help                    afișează acest mesaj de ajutor
      -v --version                 afișează informații despre versiune

en: two different operation options specified
ro: două opțiuni de operare diferite specificate

en: libdeps specified more than once
ro: libdeps a fost specificată de mai multe ori

en: sorry - this program has been built without plugin support
ro: scuze - acest program a fost construit fără suport pentru module

en: no operation specified
ro: nici o operațiune specificată

en: `u' is only meaningful with the `r' option.
ro: „u” are sens doar cu opțiunea „r”.

en: `u' is not meaningful with the `D' option - replacement will always happen.
ro: „u” nu are sens cu opțiunea „D” - înlocuirea va avea loc întotdeauna.

en: `u' modifier ignored since `D' is the default (see `U')
ro: modificatorul „u” a fost ignorat, deoarece modificatorul „D” este implicit (a se vedea „U”)

en: missing position arg.
ro: argumentul de poziție lipsește

en: `N' is only meaningful with the `x' and `d' options.
ro: „N” are sens doar cu opțiunile „x” și „d”.

en: `N' missing value.
ro: lipsește valoarea lui „N”.

en: Value for `N' must be positive.
ro: Valoarea pentru „N” trebuie să fie pozitivă.

en: `x' cannot be used on thin archives.
ro: „x” nu poate fi utilizat cu arhivele subțiri.

en: Cannot create libdeps record.
ro: Nu se poate crea înregistrarea libdeps.

en: Cannot set libdeps record type to binary.
ro: Nu se poate configura tipul de înregistrare libdeps la binar.

en: Cannot set libdeps object format.
ro: Nu se poate configura formatul obiectului libdeps.

en: Cannot make libdeps object writable.
ro: Nu se poate face obiectul libdeps inscriptibil.

en: Cannot write libdeps record.
ro: Nu se poate scrie înregistrarea libdeps.

en: Cannot make libdeps object readable.
ro: Nu se poate face obiectul libdeps citibil.

en: Cannot reset libdeps record type.
ro: Nu se poate reinițializa tipul de înregistrare libdeps.

en: internal error -- this option not implemented
ro: eroare internă - această opțiune nu este implementată

en: creating %s
ro: se creează %s

en: Cannot convert existing library %s to thin format
ro: Nu se poate converti biblioteca existentă %s în format subțire

en: Cannot convert existing thin library %s to normal format
ro: Nu se poate converti biblioteca subțire existentă %s în format normal

en: internal stat error on %s
ro: eroare internă la evaluarea %s de către stat()

en: %s is not a valid archive
ro: %s nu este o arhivă validă

en: illegal output pathname for archive member: %s, using '%s' instead
ro: cale de ieșire ilegală pentru membrul arhivei: %s, se utilizează în loc „%s”

en: could not create temporary file whilst writing archive
ro: nu s-a putut crea un fișier temporar în timpul scrierii arhivei

en: No member named `%s'
ro: Nici un membru numit „%s”

en: no entry %s in archive %s!
ro: nicio intrare %s în arhiva %s!

en: %s: no archive map to update
ro: %s: nicio hartă de arhivă de actualizat

en: No entry %s in archive.
ro: Nicio intrare %s în arhivă.

en: Can't open file %s
ro: Nu se poate deschide fișierul %s

en: %s: Can't open temporary file (%s)
ro: %s: Nu se poate deschide fișierul temporar (%s)

en: %s: Can't open output archive %s
ro: %s: Nu se poate deschide arhiva de ieșire %s

en: %s: Can't open input archive %s
ro: %s: Nu se poate deschide arhiva de intrare %s

en: %s: file %s is not an archive
ro: %s: fișierul %s nu este o arhivă

en: %s: no output archive specified yet
ro: %s: încă nu a fost specificată nicio arhivă de ieșire

en: %s: no open output archive
ro: %s: nicio arhivă de ieșire deschisă

en: %s: can't open file %s
ro: %s: nu se poate deschide fișierul %s

en: %s: can't find module file %s
ro: %s: nu se poate găsi fișierul modul %s

en: Current open archive is %s
ro: Arhiva deschisă curent este %s

en: %s: no open archive
ro: %s: nici o arhivă deschisă

en:   No emulation specific options
ro:   Fără opțiuni specifice de emulare

note: Macros for common output.
en:  emulation options:
ro:  opțiuni de emulare:

en: cause of error unknown
ro: cauza erorii necunoscută

en: can't set BFD default target to `%s': %s
ro: nu se poate configura ținta implicită BFD la „%s”: %s

en: %s: Matching formats:
ro: %s: Formate care se potrivesc:

en: Supported targets:
ro: Ținte acceptate:

en: %s: supported targets:
ro: %s: ținte acceptate:

en: Supported architectures:
ro: Arhitecturi acceptate:

en: %s: supported architectures:
ro: %s: arhitecturi acceptate:

en: endianness unknown
ro: tip de endianness necunoscut

en: %s
     (header %s, data %s)
ro: %s
     (antet %s, date %s)

en: BFD header file version %s
ro: Versiunea fișierului antet BFD %s

en: <time data corrupt>
ro: <date de timp corupte>

en: %s: bad number: %s
ro: %s: număr greșit: %s

en: '%s': No such file
ro: „%s”: Nu există asemenea fișier

en: Warning: could not locate '%s'.  reason: %s
ro: Avertisment: nu s-a putut localiza „%s”. motiv: %s

en: Warning: '%s' is a directory
ro: Avertisment: „%s” este un director

en: Warning: '%s' is not an ordinary file
ro: Avertisment: „%s” nu este un fișier obișnuit

en: Warning: '%s' has negative size, probably it is too large
ro: Avertisment: „%s” are dimensiune negativă, probabil că este prea mare

en: #lines %d
ro: #linii %d

en: size %d
ro: dimensiunea %d

en: section definition at %x size %x
ro: definirea secțiunii la %x dimensiunea %x

en: pointer to
ro: arată spre

en: array [%d] of
ro: matrice [%d] de

en: function returning
ro: returnarea funcției

en: arguments
ro: argumente

en: code
ro: cod

en: structure definition
ro: definirea structurii

en: structure ref to UNKNOWN struct
ro: referință de structură la struct NECUNOSCUTĂ

en: structure ref to %s
ro: referință de structură a %s

en: enum ref to %s
ro: referință enumerare a %s

en: enum definition
ro: definiție enumerare

en: Stack offset %x
ro: Decalaj de stivă %x

en: Memory section %s+%x
ro: Secțiunea de memorie %s+%x

en: Register %d
ro: Registru %d

en: Struct Member offset %x
ro: Decalaj membru structură %x

en: Enum Member offset %x
ro: Decalaj membru enumerare %x

en: Undefined symbol
ro: Simbol nedefinit

en: List of symbols
ro: Lista de simboluri

en: Symbol  %s, tag %d, number %d
ro: Simbol  %s, eticheta %d, numărul %d

en: Type
ro: Tip

en: Where
ro: Unde

en: Visible
ro: Vizibil

en: List of blocks
ro: Listă de blocuri

en: vars %d
ro: variabile %d

en: blocks
ro: blocuri

en: List of source files
ro: Lista fișierelor sursă

en: Source file %s
ro: Fișier sursă %s

en: section %s %d %d address %x size %x number %d nrelocs %u
ro: secțiunea %s %d %d adresa %x dimensiunea %x număr %d nrealocări %u

note: PR 17512: file: 0a38fb7c.
en: <no sym>
ro: <niciun simbol>

en: #sources %d
ro: #surse %d

en: Usage: %s [option(s)] in-file
ro: Utilizare: %s [opțiune(i)] fișier-intrare

en:  Print a human readable interpretation of a COFF object file
ro:  Afișează o interpretare care poate fi citită de om, a unui fișier obiect COFF

en:  The options are:
      @<file>                Read options from <file>
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
ro:  Opțiunile sunt:
      @<fișier>              citește opțiunile din <fișier>
      -h --help              afișează aceste informații
      -v --version           afișează versiunea programului

en: no input file specified
ro: niciun fișier de intrare specificat

en: Out of context scope change encountered
ro: S-a înregistrat o schimbare în afara contextului

en: Invalid section target index: %u
ro: Index țintă de secțiune nevalid: %u

en: Invalid section target index: %d
ro: Index țintă de secțiune nevalid: %d

en: Target section has insufficient relocs
ro: Secțiunea țintă are realocări insuficiente

en: Symbol index %u encountered when there are no symbols
ro: Index de simbol %u întâlnit când nu există simboluri

en: Invalid symbol index %u encountered
ro: Index de simbol nevalid %u întâlnit

en: Invalid section number (%d) encountered
ro: Număr de secțiune nevalid (%d) a fost întâlnit

en: Unrecognized symbol class: %d
ro: Clasă de simbol nerecunoscută: %d

en: Type entry %u does not have enough symbolic information
ro: Intrarea de tipul %u nu are suficiente informații simbolice

en: Type entry %u does not refer to a symbol
ro: Intrarea de tipul %u nu se referă la un simbol

en: Section definition needs a section length
ro: Definirea secțiunii necesită o lungime a secțiunii

en: Aggregate definition needs auxiliary information
ro: Definiția agregată necesită informații auxiliare

en: Enum definition needs auxiliary information
ro: Definiția enumerației necesită informații auxiliare

en: Array definition needs auxiliary information
ro: Definirea matricei necesită informații auxiliare

en: Out of range sum for els (%#x) * size (%#x)
ro: Suma în afara intervalului pentru elemente (%#x) * dimensiune (%#x)

en: Unrecognised symbol class: %d
ro: Clasă de simbol nerecunoscută: %d

en: ICE: do_define called without a block
ro: ICE: do_define apelat fără un bloc

en: Out of range symbol index: %u
ro: Indexul simbolului în afara intervalului: %u

en: Section referenced before any file is defined
ro: Secțiune la care se face referire înainte ca orice fișier să fie definit

en: Out of range sum for offset (%#x) + size (%#x)
ro: Suma pentru poziție (%#x) + dimensiune (%#x), în afara intervalului

en: Out of range type size: %u
ro: Dimensiunea tipului în afara intervalului: %u

en: Function start encountered without a top level scope.
ro: Începutul funcției întâlnit fără un domeniu de aplicare la cel mai înalt nivel.

en: Block start encountered without a scope for it.
ro: Început de bloc întâlnit fără un domeniu de aplicare pentru acesta.

en: Function arguments encountered without a function definition
ro: Argumente ale funcției întâlnite fără o definiție a funcției

en: Structure element encountered without a structure definition
ro: Element de structură întâlnit fără o definiție de structură

en: Enum element encountered without an enum definition
ro: Element de enumerare întâlnit fără o definiție de enumerare

en: Aggregate definition encountered without a scope
ro: Definiție agregată întâlnită fără un domeniu de aplicare

en: Label definition encountered without a file scope
ro: Definiția etichetei a fost întâlnită fără un domeniu de aplicare al fișierului

en: Variable definition encountered without a scope
ro: Definiție variabilă întâlnită fără un domeniu de aplicare

en: %s: is not a COFF format file
ro: %s: nu este un fișier în format COFF

en: Report bugs to %s.
ro: Raportați erorile la %s.

en: debug_add_to_current_namespace: no current file
ro: debug_add_to_current_namespace: niciun fișier curent

en: debug_start_source: no debug_set_filename call
ro: debug_start_source: niciun apel debug_set_filename

en: debug_record_function: no debug_set_filename call
ro: debug_record_function: niciun apel debug_set_filename

en: debug_record_parameter: no current function
ro: debug_record_parameter: nicio funcție curentă

en: debug_end_function: no current function
ro: debug_end_function: nicio funcție curentă

en: debug_end_function: some blocks were not closed
ro: debug_end_function: unele blocuri nu au fost închise

en: debug_start_block: no current block
ro: debug_start_block: niciun bloc curent

en: debug_end_block: no current block
ro: debug_end_block: niciun bloc curent

en: debug_end_block: attempt to close top level block
ro: debug_end_block: încercare de a închide blocul de nivel superior

en: debug_record_line: no current unit
ro: debug_record_line: nicio unitate curentă

note: FIXME
en: debug_start_common_block: not implemented
ro: debug_start_common_block: nu este implementat

note: FIXME
en: debug_end_common_block: not implemented
ro: debug_end_common_block: nu este implementat

note: FIXME.
en: debug_record_label: not implemented
ro: debug_record_label: nu este implementat

en: debug_record_variable: no current file
ro: debug_record_variable: niciun fișier curent

en: debug_make_undefined_type: unsupported kind
ro: debug_make_undefined_type: tip neacceptat

en: debug_name_type: no current file
ro: debug_name_type: niciun fișier curent

en: debug_tag_type: no current file
ro: debug_tag_type: niciun fișier curent

en: debug_tag_type: extra tag attempted
ro: debug_tag_type: s-a încercat o etichetă suplimentară

en: Warning: changing type size from %d to %d
ro: Avertisment: se modifică dimensiunea tipului de la %d la %d

en: debug_find_named_type: no current compilation unit
ro: debug_find_named_type: nicio unitate de compilare curentă

en: debug_get_real_type: circular debug information for %s
ro: debug_get_real_type: informație de depanare circulară pentru %s

en: debug_write_type: illegal type encountered
ro: debug_write_type: tip ilegal întâlnit

en: Internal error: Unknown machine type: %d
ro: Eroare internă: tip necunoscut de mașină: %d

en: Can't open def file: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul de definiție: %s

en: Processing def file: %s
ro: Se procesează fișierul de definiție: %s

en: Processed def file
ro: S-a procesat fișierul de definiție

en: Syntax error in def file %s:%d
ro: Eroare de sintaxă în fișierul de definiție %s:%d

en: %s: Path components stripped from image name, '%s'.
ro: %s: Componentele căii au fost eliminate din numele imaginii, „%s”.

en: NAME: %s base: %x
ro: NUME: %s bază: %x

en: Can't have LIBRARY and NAME
ro: Nu se pot avea BIBLIOTECĂ și NUME

en: LIBRARY: %s base: %x
ro: BIBLIOTECĂ: %s bază: %x

en: VERSION %d.%d
ro: VERSIUNEA %d.%d

en: run: %s %s
ro: rulează: %s %s

en: wait: %s
ro: așteaptă: %s

en: subprocess got fatal signal %d
ro: subprocesul a primit semnalul fatal %d

en: %s exited with status %d
ro: %s a ieșit cu codul %d

en: Sucking in info from %s section in %s
ro: Se absorb informații din secțiunea %s în %s

en: Excluding symbol: %s
ro: Excluzând simbolul: %s

en: %s: no symbols
ro: %s: nici un simbol

note: FIXME: we ought to read in and block out the base relocations.
en: Done reading %s
ro: S-a terminat de citit %s

en: Unable to open object file: %s: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul obiect: %s: %s

en: Scanning object file %s
ro: Se scanează fișierul obiect %s

en: Cannot produce mcore-elf dll from archive file: %s
ro: Nu se poate produce dll mcore-elf din fișierul arhivă: %s

en: Adding exports to output file
ro: Se adăugă exporturile în fișierul de ieșire

en: Added exports to output file
ro: S-au adăugat exporturile în fișierul de ieșire

en: Generating export file: %s
ro: Se generează fișierul de export: %s

en: Unable to open temporary assembler file: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul de asamblare temporar: %s

en: Opened temporary file: %s
ro: S-a deschis fișierul temporar: %s

en: failed to read the number of entries from base file
ro: nu s-a putut citi numărul de intrări din fișierul de bază

en: Generated exports file
ro: S-a generat fișierul de export

en: bfd_open failed open stub file: %s: %s
ro: bfd_open a eșuat la deschiderea fișierului ciot(stub): %s: %s

en: Creating stub file: %s
ro: Se creează fișierul ciot(stub): %s

en: bfd_open failed reopen stub file: %s: %s
ro: bfd_open a eșuat la redeschiderea fișierului ciot(stub): %s: %s

en: failed to open temporary head file: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul temporar din frunte(primul): %s

en: failed to open temporary head file: %s: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul temporar din frunte(primul): %s: %s

en: failed to open temporary tail file: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul temporar din coadă(ultimul): %s

en: failed to open temporary tail file: %s: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul temporar din coadă(ultimul): %s: %s

en: Can't create .lib file: %s: %s
ro: Nu se poate crea fișierul .lib: %s: %s

en: Creating library file: %s
ro: Se creează fișierul de bibliotecă: %s

en: cannot delete %s: %s
ro: nu se poate șterge %s: %s

en: Created lib file
ro: S-a creat fișierul de bibliotecă

en: Can't open .lib file: %s: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul .lib: %s: %s

en: %s is not a library
ro: %s nu este o bibliotecă

en: Import library `%s' specifies two or more dlls
ro: Biblioteca de import „%s” specifică două sau mai multe dll-uri

en: Unable to determine dll name for `%s' (not an import library?)
ro: Nu se poate determina numele dll pentru „%s” (nu este o bibliotecă de import?)

en: Warning, ignoring duplicate EXPORT %s %d,%d
ro: Avertisment, se ignoră EXPORTul duplicat %s %d,%d

en: Error, duplicate EXPORT with ordinals: %s
ro: Eroare, EXPORT duplicat cu ordinale: %s

en: Processing definitions
ro: Se procesează definițiile

en: Processed definitions
ro: Definiții procesate

note: xgetext:c-format
en: Usage %s <option(s)> <object-file(s)>
ro: Utilizare %s <opțiune(i)> <fișier(e)-obiect>

note: xgetext:c-format
en:    -m --machine <machine>    Create as DLL for <machine>.  [default: %s]
ro:    -m --machine <mașina>    creează ca DLL pentru <mașina>.  [implicit: %s]

en:         possible <machine>: arm[_interwork], arm64, i386, mcore[-elf]{-le|-be}, thumb
ro:         <mașina> posibilă: arm[_interwork], arm64, i386, mcore[-elf]{-le|-be}, thumb

en:    -e --output-exp <outname> Generate an export file.
ro:    -e --output-exp <nume_exp>
                                 generează un fișier de export

en:    -l --output-lib <outname> Generate an interface library.
ro:    -l --output-lib <nume_bibl>
                                 generează o bibliotecă de interfață.

en:    -y --output-delaylib <outname> Create a delay-import library.
ro:    -y --output-delaylib <nume_bibl>
                                 creează o bibliotecă de import întârziat

en:                              Use zero for timestamps and uids/gids in output libraries (default)
ro:                              utilizează zero pentru marcajele de timp și
                                 uid-uri/gid-uri (implicit)

en:                              Use zero for timestamps and uids/gids in output libraries
ro:                              utilizează zero pentru marcajele de timp și
                                 uid-uri/gid-uri

en:                              Use actual timestamps and uids/gids in output libraries
ro:                              utilizează marcajele de timp și uid-urile/gid-urile
                                 actuale

en:                              Use actual timestamps and uids/gids in output libraries (default)
ro:                              utilizează marcajele de timp și uid-urile/gid-urile
                                 actuale (implicit)

en:    -a --add-indirect         Add dll indirects to export file.
ro:    -a --add-indirect         adaugă dll indirecte la fișierul de export

en:    -D --dllname <name>       Name of input dll to put into interface lib.
ro:    -D --dllname <nume>       numele dll-ului de intrare de pus în biblioteca de
                                 interfață

en:    -d --input-def <deffile>  Name of .def file to be read in.
ro:    -d --input-def <fișier_def>
                                 numele fișierului .def care trebuie citit

en:    -z --output-def <deffile> Name of .def file to be created.
ro:    -z --output-def <fișier_def>
                                 numele fișierului .def ce urmează să fie creat

en:       --export-all-symbols   Export all symbols to .def
ro:       --export-all-symbols   exportă toate simbolurile în .def

en:       --no-export-all-symbols  Only export listed symbols
ro:       --no-export-all-symbols  exportă numai simbolurile listate

en:       --exclude-symbols <list> Don't export <list>
ro:       --exclude-symbols <lista>
                                 nu exportă <lista>

en:       --no-default-excludes  Clear default exclude symbols
ro:       --no-default-excludes  șterge simbolurile de excludere implicite

en:    -b --base-file <basefile> Read linker generated base file.
ro:    -b --base-file <fișier_bază>
                                 citește fișierul de bază generat de editorul de
                                 legături

en:    -x --no-idata4            Don't generate idata$4 section.
ro:    -x --no-idata4            nu generează secțiunea idata$4

en:    -c --no-idata5            Don't generate idata$5 section.
ro:    -c --no-idata5            nu generează secțiunea idata$5

en:       --use-nul-prefixed-import-tables Use zero prefixed idata$4 and idata$5.
ro:       --use-nul-prefixed-import-tables utilizează idata$4 și idata$5 cu
                                           prefixul zero

en:    -U --add-underscore       Add underscores to all symbols in interface library.
ro:    -U --add-underscore       adaugă liniuțe de subliniere la toate simbolurile
                                 din biblioteca de interfață

en:       --add-stdcall-underscore Add underscores to stdcall symbols in interface library.
ro:       --add-stdcall-underscore
                                 adaugă liniuțe de subliniere la simbolurile
                                 stdcall din biblioteca de interfață

en:       --no-leading-underscore All symbols shouldn't be prefixed by an underscore.
ro:       --no-leading-underscore
                                 nu toate simbolurile trebuie să fie prefixate de
                                 o liniuță de subliniere

en:       --leading-underscore   All symbols should be prefixed by an underscore.
ro:       --leading-underscore   toate simbolurile trebuie să fie prefixate de o
                                 liniuță de subliniere

en:    -k --kill-at              Kill @<n> from exported names.
ro:    -k --kill-at              elimină @<n> din numele exportate

en:    -A --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>.
ro:    -A --add-stdcall-alias    adaugă alias fără @<n>

en:    -p --ext-prefix-alias <prefix> Add aliases with <prefix>.
ro:    -p --ext-prefix-alias <prefix> adaugă alias cu <prefix>

en:    -S --as <name>            Use <name> for assembler.
ro:    -S --as <nume>            utilizează <nume> pentru asamblator

en:    -f --as-flags <flags>     Pass <flags> to the assembler.
ro:    -f --as-flags <fanioane>  pasează <fanioane> la asamblator

en:    -C --compat-implib        Create backward compatible import library.
ro:    -C --compat-implib        creează o bibliotecă de import compatibilă cu
                                 versiunea precedentă

en:    -n --no-delete            Keep temp files (repeat for extra preservation).
ro:    -n --no-delete            păstrează fișierele temporare (repetați pentru o
                                 păstrare suplimentară)

en:    -t --temp-prefix <prefix> Use <prefix> to construct temp file names.
ro:    -t --temp-prefix <prefix> utilizează <prefix> pentru a construi nume de
                                 fișiere temporare

en:    -I --identify <implib>    Report the name of the DLL associated with <implib>.
ro:    -I --identify <bibl_imp>  raportează numele DLL-ului asociat cu <bibl_imp>

en:       --identify-strict      Causes --identify to report error when multiple DLLs.
ro:       --identify-strict      face ca „--identify” să raporteze o eroare atunci
                                 când sunt mai multe DLL-uri

en:    -v --verbose              Be verbose.
ro:    -v --verbose              oferă informații detaliate

en:    -V --version              Display the program version.
ro:    -V --version              afișează versiunea programului

en:    -h --help                 Display this information.
ro:    -h --help                 afișează aceste informații

en:    @<file>                   Read options from <file>.
ro:    @<fișier>                 citește opțiunile din <fișier>

en:    -M --mcore-elf <outname>  Process mcore-elf object files into <outname>.
ro:    -M --mcore-elf <nume_fișier>
                                 procesează fișierele obiect mcore-elf în <nume_fișier>

en:    -L --linker <name>        Use <name> as the linker.
ro:    -L --linker <nume>        utilizează <nume> ca editor de legături

en:    -F --linker-flags <flags> Pass <flags> to the linker.
ro:    -F --linker-flags <fanioane>
                                 pasează <fanioane> la editorul de legături

en: Unable to open def-file: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul de definiție: %s

en: Path components stripped from dllname, '%s'.
ro: Componentele căii eliminate din numele-dll, „%s”.

en: Unable to open base-file: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul-bază: %s

en: Machine '%s' not supported
ro: Mașina „%s” nu este acceptată

en: Warning, machine type (%d) not supported for delayimport.
ro: Avertisment, tipul de mașină (%d) nu este acceptat pentru import întârziat.

en: Tried file: %s
ro: Se încearcă fișierul: %s

en: Using file: %s
ro: Se utilizează fișierul: %s

en: Keeping temporary base file %s
ro: Se păstrează fișierul de bază temporar %s

en: Deleting temporary base file %s
ro: Se șterge fișierul de bază temporar %s

en: Keeping temporary exp file %s
ro: Se păstrează fișierul exp temporar %s

en: Deleting temporary exp file %s
ro: Se șterge fișierul exp temporar %s

en: Keeping temporary def file %s
ro: Se păstrează fișierul def temporar %s

en: Deleting temporary def file %s
ro: Se șterge fișierul def temporar %s

en: pwait returns: %s
ro: pwait() returnează: %s

en:   Generic options:
ro:   Opțiuni generice:

en:    @<file>                Read options from <file>
ro:    @<fișier>              citește opțiunile din <fișier>

en:    --quiet, -q            Work quietly
ro:    --quiet, -q            lucrează silențios

en:    --verbose, -v          Verbose
ro:    --verbose, -v          oferă informații detaliate

en:    --version              Print dllwrap version
ro:    --version              afișează versiunea dllwrap

en:    --implib <outname>     Synonym for --output-lib
ro:    --implib <bibl_imp>     sinonim cu „--output-lib”

en:   Options for %s:
ro:   Opțiuni pentru %s:

en:    --driver-name <driver> Defaults to "gcc"
ro:    --driver-name <driver> implicit este „gcc”

en:    --driver-flags <flags> Override default ld flags
ro:    --driver-flags <fanioane>
                              suprascrie fanioanele ld implicite

en:    --dlltool-name <dlltool> Defaults to "dlltool"
ro:    --dlltool-name <dlltool> implicit este „dlltool”

en:    --entry <entry>        Specify alternate DLL entry point
ro:    --entry <intrare>      specifică un punct de intrare DLL alternativ

en:    --image-base <base>    Specify image base address
ro:    --image-base <bază>    specifică adresa de bază a imaginii

en:    --target <machine>     i386-cygwin32 or i386-mingw32
ro:    --target <mașina>     i386-cygwin32 sau i386-mingw32

en:    --dry-run              Show what needs to be run
ro:    --dry-run              afișează ce este necesar să se execute

en:    --mno-cygwin           Create Mingw DLL
ro:    --mno-cygwin           creează DLL Mingw

en:   Options passed to DLLTOOL:
ro:   opțiunile pasate către DLLTOOL:

en:    --machine <machine>
ro:    --machine <mașina>

en:    --output-exp <outname> Generate export file.
ro:    --output-exp <nume_fișier>
                              generează fișierul de export

en:    --output-lib <outname> Generate input library.
ro:    --output-lib <nume_bibl>
                              generează biblioteca de intrare

en:    --add-indirect         Add dll indirects to export file.
ro:    --add-indirect         adaugă dll indirecte la fișierul de export

en:    --dllname <name>       Name of input dll to put into output lib.
ro:    --dllname <nume>       numele dll-ului de intrare de pus în biblioteca de ieșire

en:    --def <deffile>        Name input .def file
ro:    --def <fișier_def>     numele fișierului .def de intrare

en:    --output-def <deffile> Name output .def file
ro:    --output-def <fișier_def>
                              numele fișierului .def de ieșire

en:    --export-all-symbols     Export all symbols to .def
ro:    --export-all-symbols     exportă toate simbolurile în .def

en:    --no-export-all-symbols  Only export .drectve symbols
ro:    --no-export-all-symbols  exportă numai simbolurile .drectve

en:    --exclude-symbols <list> Exclude <list> from .def
ro:    --exclude-symbols <lista> exclude <lista> din .def

en:    --no-default-excludes    Zap default exclude symbols
ro:    --no-default-excludes    ignoră lista simbolurilor excluse implicit

en:    --base-file <basefile> Read linker generated base file
ro:    --base-file <fișier_bază>
                              citește fișierul de bază generat de editorul de legături

en:    --no-idata4           Don't generate idata$4 section
ro:    --no-idata4           nu generează secțiunea idata$4

en:    --no-idata5           Don't generate idata$5 section
ro:    --no-idata5           nu generează secțiunea idata$5

en:    -U                     Add underscores to .lib
ro:    -U                     adaugă liniuțe de subliniere la .lib

en:    -k                     Kill @<n> from exported names
ro:    -k                     elimină @<n> din numele exportate

en:    --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>
ro:    --add-stdcall-alias    adaugă alias fără @<n>

en:    --as <name>            Use <name> for assembler
ro:    --as <nume>            utilizează <nume> pentru asamblator

en:    --nodelete             Keep temp files.
ro:    --nodelete             păstrează fișierele temporare.

en:    --no-leading-underscore  Entrypoint without underscore
ro:    --no-leading-underscore  punct de intrare fără liniuță de subliniere

en:    --leading-underscore     Entrypoint with underscore.
ro:    --leading-underscore     punct de intrare cu liniuță de subliniere

en:   Rest are passed unmodified to the language driver
ro:   Restul sunt pasate nemodificate driverului de limbă

en: WARNING: %s is deprecated, use gcc -shared or ld -shared instead
ro: AVERTISMENT: %s este învechit, folosiți „gcc -shared” sau „ld -shared”

en: Must provide at least one of -o or --dllname options
ro: Trebuie să furnizați cel puțin una dintre opțiunile „-o” sau „--dllname”

en: no export definition file provided.
    Creating one, but that may not be what you want
ro: nu este furnizat un fișier de definire a exportului.
    Se creează unul, dar s-ar putea să nu fie ceea ce doriți

en: DLLTOOL name    : %s
ro: Nume DLLTOOL    : %s

en: DLLTOOL options : %s
ro: opțiuni DLLTOOL : %s

en: DRIVER name     : %s
ro: nume DRIVER     : %s

en: DRIVER options  : %s
ro: opțiuni DRIVER  : %s

en: Encoded value extends past end of section
ro: Valoarea codificată se extinde dincolo de sfârșitul secțiunii

en: Encoded size of %d is too large to read
ro: Dimensiunea codificată a lui %d este prea mare pentru a fi citită

en: Encoded size of 0 is too small to read
ro: Dimensiunea codificată de 0 este prea mică pentru a fi citită

en: unknown
ro: necunoscut

note: Read AMOUNT bytes from PTR and store them in VAL. Checks to make sure that the read will not reach or pass END. FUNC chooses whether the value read is unsigned or signed, and may be either byte_get or byte_get_signed.  If INC is true, PTR is incremented after reading the value. This macro cannot pro
en: internal error: attempt to read %d byte of data in to %d sized variable | internal error: attempt to read %d bytes of data in to %d sized variable
ro[0]: eroare internă: încercare de-a se citi un octet de date într-o variabilă de dimensiunea %d
ro[1]: eroare internă: încercare de-a se citi doi octeți de date într-o variabilă de dimensiunea %d
ro[2]: eroare internă: încercare de-a se citi %d octeți de date într-o variabilă de dimensiunea %d
ro[3]: eroare internă: încercare de-a se citi %d de octeți de date într-o variabilă de dimensiunea %d

en: Badly formed extended line op encountered!
ro: S-a întâlnit un operator de linie extinsă prost format!

en:   Extended opcode %d:
ro:   Cod operațional extins %d:

en: End of Sequence
ro: Sfârșit de secvență

en: Length (%zu) of DW_LNE_set_address op is too long
ro: Lungimea (%zu) a operațiunii DW_LNE_set_address este prea mare

en: set Address to %#<PRIx64>
ro: stabilește Adresa la %#<PRIx64>

en: define new File Table entry
ro: definește o nouă intrare în tabelul de fișiere

en:   Entry	Dir	Time	Size	Name
ro:   Intrare	Dir	Oră	Dimensiune	Nume

en: DW_LNE_define_file: Bad opcode length
ro: DW_LNE_define_file: lungime greșită a codului operațional

en: set Discriminator to %<PRIu64>
ro: stabilește Discriminator la %<PRIu64>

en:     UNKNOWN DW_LNE_HP_SFC opcode (%u)
ro:     Cod operațional DW_LNE_HP_SFC NECUNOSCUT (%u)

note: The test against DW_LNW_hi_user is redundant due to the limited range of the unsigned char data type used for op_code. && op_code <= DW_LNE_hi_user
en: user defined:
ro: definit de utilizator:

en: UNKNOWN:
ro: NECUNOSCUT:

en: length %d [
ro: lungime %d [

en: <no .debug_str section>
ro: <nu există secțiunea .debug_str>

en: DW_FORM_strp offset too big: %#<PRIx64>
ro: decalajul DW_FORM_strp prea mare: %#<PRIx64>

en: <offset is too big>
ro: <decalajul este prea mare>

en: <no NUL byte at end of .debug_str section>
ro: <fără octet NUL la sfârșitul secțiunii .debug_str>

en: <no .debug_line_str section>
ro: <nu există secțiunea .debug_line_str>

en: DW_FORM_line_strp offset too big: %#<PRIx64>
ro: decalajul DW_FORM_line_strp prea mare: %#<PRIx64>

en: <no NUL byte at end of .debug_line_str section>
ro: <fără octet NUL la sfârșitul secțiunii .debug_line_str>

en: <no .debug_str_offsets.dwo section>
ro: <fără secțiune .debug_str_offsets.dwo>

en: <no .debug_str_offsets section>
ro: <fără secțiune .debug_str_offsets>

en: <no .debug_str.dwo section>
ro: <fără secțiune .debug_str.dwo>

en: string index of %<PRIu64> converts to an offset of %#<PRIx64> which is too big for section %s
ro: indexul șirului %<PRIu64> se convertește într-un decalaj de %#<PRIx64>, care este prea mare pentru secțiunea %s

en: <string index too big>
ro: <index de șir prea mare>

en: indirect offset too big: %#<PRIx64>
ro: decalaj indirect prea mare: %#<PRIx64>

en: <indirect index offset is too big>
ro: <decalajul indirect al indexului este prea mare>

en: <no NUL byte at end of section>
ro: <fără octet NUL la sfârșitul secțiunii>

en: Cannot fetch indexed address: the .debug_addr section is missing
ro: Nu se poate prelua adresa indexată: secțiunea .debug_addr lipsește

en: Offset into section %s too big: %#<PRIx64>
ro: Decalaj în secțiunea %s prea mare: %#<PRIx64>

en: Unable to locate %s section
ro: Nu se poate localiza secțiunea %s

en: Section %s is too small to contain an value indexed from another section!
ro: Secțiunea %s este prea mică pentru a conține o valoare indexată dintr-o altă secțiune!

en: Offset of %#<PRIx64> is too big for section %s
ro: Decalajul %#<PRIx64> este mai mare decât secțiunea %s.

note: Report the missing single zero which ends the section.
en: %s section not zero terminated
ro: secțiunea %s nu se termină cu zero

note: PR 17531: file:4bcd9ce9.
en: Debug info is corrupted, abbrev size (%#<PRIx64>) is larger than abbrev section size (%#<PRIx64>)
ro: Informațiile de depanare sunt corupte, dimensiunea abbrev (%#<PRIx64>) este mai mare decât dimensiunea secțiunii abbrev (%#<PRIx64>)

en: Debug info is corrupted, abbrev offset (%#<PRIx64>) is larger than abbrev section size (%#<PRIx64>)
ro: Informațiile de depanare sunt corupte, decalajul abbrev (%#<PRIx64>) este mai mare decât dimensiunea secțiunii abbrev (%#<PRIx64>)

en: User TAG value: %#<PRIx64>
ro: Valoarea TAG de utilizator: %#<PRIx64>

en: Unknown TAG value: %#<PRIx64>
ro: Valoare TAG necunoscută: %#<PRIx64>

en: Unknown FORM value: %lx
ro: Valoare FORM necunoscută: %lx

en: Unknown IDX value: %lx
ro: Valoare IDX necunoscută: %lx

en: %c%<PRIu64> byte block:
ro: bloc de octeți %c%<PRIu64>:

en: (DW_OP_call_ref in frame info)
ro: (DW_OP_call_ref în informațiile cadru)

en: size: %<PRIu64>
ro: dimensiune: %<PRIu64>

en: offset: %<PRIu64>
ro: decalaj: %<PRIu64>

en: DW_OP_GNU_push_tls_address or DW_OP_HP_unknown
ro: DW_OP_GNU_push_tls_address sau DW_OP_HP_unknown

en: (%s in frame info)
ro: (%s în informațiile cadru)

en: (DW_OP_GNU_variable_value in frame info)
ro: (DW_OP_GNU_variable_value în informațiile cadru)

en: (User defined location op %#x)
ro: (Operator de locație definit de utilizator %#x)

en: (Unknown location op %#x)
ro: (Operator de locație necunoscut %#x)

en: <no links available>
ro: <nu există legături disponibile>

en: <no NUL byte at end of alt .debug_str section>
ro: <fără octet NUL la sfârșitul secțiunii alt .debug_str>

en: DW_FORM_GNU_strp_alt offset (%#<PRIx64>) too big or no string sections available
ro: DW_FORM_GNU_strp_alt decalaj (%#<PRIx64>) prea mare sau nu există secțiuni de șir disponibile

en: Unknown AT value: %lx
ro: Valoare AT necunoscută: %lx

en: Corrupt attribute block length: %#<PRIx64>
ro: Lungimea blocului de atribut coruptă: %#<PRIx64>

en: Unable to resolve ref_addr form: uvalue %lx > section size %<PRIx64> (%s)
ro: Nu se poate rezolva forma ref_addr: uvalue %lx > dimensiunea secțiunii %<PRIx64> (%s)

en: Unable to resolve ref form: uvalue %lx + cu_offset %<PRIx64> > CU size %tx
ro: Nu se poate rezolva forma de referință: uvalue %lx + cu_offset %<PRIx64> > dimensiunea CU %tx

en: Unexpected form %lx encountered whilst finding abbreviation for type
ro: Formă neașteptată %lx întâlnită în timpul căutării abrevierii pentru tip

en: Unable to find abbreviations for CU offset %#lx
ro: Nu se pot găsi abrevieri pentru decalajul CU %#lx

en: Empty abbreviation list encountered for CU offset %lx
ro: S-a întâlnit o listă de abrevieri goală pentru decalajul CU %lx

en: Unable to find entry for abbreviation %lu
ro: Nu se poate găsi intrarea pentru abrevierea %lu

en: corrupt discr_list - not using a block form
ro: discr_list corupt - nu se utilizează o formă de bloc

en: corrupt discr_list - block not long enough
ro: discr_list corupt - blocul nu este suficient de lung

en: corrupt discr_list - unrecognized discriminant byte %#x
ro: discr_list corupt - octet discriminant nerecunoscut %#x

en: implementation defined: %#<PRIx64>
ro: implementare definită: %#<PRIx64>

en: unknown: %#<PRIx64>
ro: necunoscut: %#<PRIx64>

en: Corrupt attribute
ro: Atribut corupt

en: Internal error: DW_FORM_ref_addr is not supported in DWARF version 1.
ro: Eroare internă: DW_FORM_ref_addr nu este acceptat în versiunea 1 a DWARF.

en: Block ends prematurely
ro: Blocul se termină prematur

note: We have already displayed the form name.
en: %c(offset: %#<PRIx64>): %s
ro: %c(poziția:%#<PRIx64>): %s

en: %c(indirect string, offset: %#<PRIx64>): %s
ro: %c(șir indirect, decalaj: %#<PRIx64>): %s

en: %c(indirect line string, offset: %#<PRIx64>): %s
ro: %c(șir de linie indirectă, decalaj: %#<PRIx64>): %s

en: %c(indexed string: %#<PRIx64>): %s
ro: %c(șir indexat: %#<PRIx64>): %s

note: We have already displayed the form name.
en: %c(offset: %#<PRIx64>) %s
ro: %c(poziția: %#<PRIx64>) %s

en: %c(alt indirect string, offset: %#<PRIx64>) %s
ro: %c(șir indirect alternativ, decalaj: %#<PRIx64>) %s

en: loc_offset %<PRIu64> too big
ro: loc_offset %<PRIu64> prea mare

en: Unrecognized form: %#lx
ro: Formă nerecunoscută: %#lx

en: CU @ %#<PRIx64> has multiple loclists_base values (%#<PRIx64> and %#<PRIx64>)
ro: CU @ %#<PRIx64> are mai multe valori loclists_base (%#<PRIx64> și %#<PRIx64>)

en: CU @ %#<PRIx64> has has a negative loclists_base value of %#<PRIx64> - treating as zero
ro: CU @ %#<PRIx64> are o valoare negativă loclists_base de %#<PRIx64> - se tratează ca fiind zero

en: CU @ %#<PRIx64> has multiple str_offsets_base values %#<PRIx64> and %#<PRIx64>)
ro: CU @ %#<PRIx64> are mai multe valori str_offsets_base (%#<PRIx64> și %#<PRIx64>)

en: CU @ %#<PRIx64> has has a negative stroffsets_base value of %#<PRIx64> - treating as zero
ro: CU @ %#<PRIx64> are o valoare negativă stroffsets_base de %#<PRIx64> - se tratează ca fiind zero

en: More location offset attributes than DW_AT_GNU_locview attributes
ro: Mai multe atribute de decalaj de locație decât atributele DW_AT_GNU_locview

en: The number of views (%u) is greater than the number of locations (%u)
ro: Numărul de vizualizări (%u) este mai mare decât numărul de locații (%u)

en: More DW_AT_GNU_locview attributes than location offset attributes
ro: Mai multe atribute DW_AT_GNU_locview decât atributele de decalaj de locație

en: Unsupported form (%s) for attribute %s
ro: Formă neacceptată (%s) pentru atributul %s

en: (not inlined)
ro: (nu este „inlined”)

en: (inlined)
ro: („inlined”)

en: (declared as inline but ignored)
ro: (declarat ca „inline”, dar ignorat)

en: (declared as inline and inlined)
ro: (declarat ca „inline” și „inlined”)

en:   (Unknown inline attribute value: %#<PRIx64>)
ro:   (Valoare necunoscută a atributului „inline”: %#<PRIx64>)

en: (user defined type)
ro: (tip definit de utilizator)

en: (unknown type)
ro: (tip necunoscut)

en: (unknown accessibility)
ro: (accesibilitate necunoscută)

en: (unknown visibility)
ro: (vizibilitate necunoscută)

en: (user specified)
ro: (specificat de utilizator)

en: (unknown endianity)
ro: (ordine necunoscută a octeților[tipul de endianness])

en: (unknown virtuality)
ro: (virtualitate necunoscută)

en: (unknown case)
ro: (caz necunoscut)

en: (user defined)
ro: (definit de utilizator)

en: (unknown convention)
ro: (convenție necunoscută)

en: (undefined)
ro: (nedefinit)

en: (unsigned)
ro: (fără semn)

en: (leading overpunch)
ro: („overpunch” inițial)

en: (trailing overpunch)
ro: („overpunch” final)

en: (leading separate)
ro: („separate” inițial)

en: (trailing separate)
ro: („separate” final)

en: (unrecognised)
ro: (nerecunoscut)

en: (no)
ro: (nu)

en: (in class)
ro: (în clasă)

en: (out of class)
ro: (în afara clasei)

en:  (location list)
ro:  (lista de locații)

en:  [without DW_AT_frame_base]
ro:  [fără DW_AT_frame_base]

en: Offset %#<PRIx64> used as value for DW_AT_import attribute of DIE at offset %#tx is too big.
ro: Decalajul %#<PRIx64> folosit ca valoare pentru atributul DW_AT_import al DIE la decalajul %#tx este prea mare.

en: 	[Abbrev Number: %ld
ro: 	[Număr abreviere: %ld

en: Raw dump of debug contents of section %s (loaded from %s):
ro: Descărcare brută a conținutului de depanare al secțiunii %s (încărcat de la %s):

en: Raw dump of debug contents of section %s:
ro: Descărcare brută a conținutului de depanare al secțiunii %s:

en: Contents of the %s section (loaded from %s):
ro: Conținutul secțiunii %s (încărcat din %s):

en: Contents of the %s section:
ro: Conținutul secțiunii %s:

en: Unexpected form in top DIE
ro: Format neașteptat în partea de sus DIE

en: Unexpected form of DW_AT_rnglists_base in the top DIE
ro: Format neașteptat al DW_AT_rnglists_base în partea de sus DIE

en: Unexpected form of DW_AT_addr_base in the top DIE
ro: Format neașteptat al DW_AT_addr_base în partea de sus DIE

en: Reserved length value (%#<PRIx64>) found in section %s
ro: Valoarea rezervată a lungimii (%#<PRIx64>) găsită în secțiunea %s

en: Corrupt unit length (got %#<PRIx64> expected at most %#tx) in section %s
ro: Lungimea unității corupte (s-a obținut %#<PRIx64>, când se aștepta cel mult %#tx) în secțiunea %s

en: No comp units in %s section ?
ro: Fără unități de comparație în secțiunea %s?

en: Not enough memory for a debug info array of %u entries
ro: Nu este suficientă memorie pentru o matrice de informații de depanare de %u intrări

en: Unable to locate %s section!
ro: Nu se poate localiza secțiunea %s!

en: Invalid pointer size (%d) in compunit header, using %d instead
ro: Dimensiunea indicatorului nevalidă (%d) în antetul compunit, folosind în schimb %d

en:   Compilation Unit @ offset %#<PRIx64>:
ro:   Unitate de compilare @ decalaj %#<PRIx64>:

en:    Length:        %#<PRIx64> (%s)
ro:    Lungime:            %#<PRIx64> (%s)

en:    Version:       %d
ro:    Versiune:           %d

en:    Unit Type:     %s (%x)
ro:    Tip unitate:        %s (%x)

en:    Abbrev Offset: %#<PRIx64>
ro:    Decalaj abreviere:  %#<PRIx64>

en:    Pointer Size:  %d
ro:    Dim. indicatorului: %d

en:    Signature:     %#<PRIx64>
ro:    Semnătură:          %#<PRIx64>

en:    Type Offset:   %#<PRIx64>
ro:    Tip de decalaj:     %#<PRIx64>

en:    DWO ID:        %#<PRIx64>
ro:    DWO ID:             %#<PRIx64>

en:    Section contributions:
ro:    Contribuții secțiune:

en: CU at offset %#<PRIx64> contains corrupt or unsupported version number: %d.
ro: CU de la poziția %#<PRIx64> conține un număr de versiune corupt sau neacceptat: %d.

en: CU at offset %#<PRIx64> contains corrupt or unsupported unit type: %d.
ro: CU de la poziția %#<PRIx64> conține tipul de unitate corupt sau neacceptat: %d.

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: 0
ro:  <%d><%lx>: Numărul abrevierilor: 0

en: Bogus end-of-siblings marker detected at offset %lx in %s section
ro: S-a detectat un marcator „end-of-siblings” fals la poziția %lx în secțiunea %s

en: Further warnings about bogus end-of-sibling markers suppressed
ro: Alte avertismente despre marcatorii falși „end-of-siblings” au fost suprimate

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: %lu
ro:  <%d><%lx>: Numărul abrevierilor: %lu

en: DIE at offset %#lx refers to abbreviation number %lu which does not exist
ro: DIE la poziția %#lx se referă la numărul de abreviere %lu care nu există

en: CU @ %#<PRIx64> has has a negative rnglists_base value of %#<PRIx64> - treating as zero
ro: CU @ %#<PRIx64> are o valoare negativă rnglists_base de %#<PRIx64> - se tratează ca fiind zero

en: DIE has locviews without loclist
ro: DIE are locviews fără loclist

en: The length field (%#<PRIx64>) in the debug_line header is wrong - the section is too small
ro: Câmpul de lungime (%#<PRIx64>) din antetul debug_line este greșit - secțiunea este prea mică

en: Only DWARF version 2, 3, 4 and 5 line info is currently supported.
ro: Numai informațiile de linie de la DWARF versiunile 2, 3, 4 și 5 sunt acceptate în prezent.

en: The %s section contains unsupported segment selector size: %d.
ro: Secțiunea %s conține dimensiunea selectorului de segment neacceptată: %d.

en: Invalid maximum operations per insn.
ro: Operații maxime nevalide pe insn.

en: Directory Table
ro: Tabelul de directoare

en: File Name Table
ro: Tabelul cu nume de fișiere

en: Unexpectedly large number of columns in the %s (%u)
ro: Număr neașteptat de mare de coloane în %s (%u)

en: %s: Corrupt format description entry
ro: %s: Intrare coruptă de descriere a formatului

en: 
     The %s is empty.
ro: 
     %s este gol.

en: %s: Corrupt entry count %#<PRIx64>
ro: %s: Număr de intrări corupt %#<PRIx64>

en: %s: format count is zero, but the table is not empty
ro: %s: numărul formatelor este zero, dar tabelul nu este gol

en: 
     The %s (offset %#tx, lines %<PRIu64>, columns %u):
ro: 
     %s (poziția %#tx, linii %<PRIu64>, coloane %u):

en:   Entry
ro:   Intrare

en: 	Name
ro: 	Nume

en: 	Time
ro: 	Ora

en: 	Size
ro: 	Dim.

en: 	(Unknown format content type %<PRIu64>)
ro: 	(Tip de conținut în format necunoscut %<PRIu64>)

en: 
    %s: Corrupt entries list
ro: 
    %s: Lista de intrări corupte

en: corrupt .debug_sup section: size is too small
ro: secțiunea .debug_sup coruptă: dimensiunea este prea mică

en: corrupt .debug_sup section: version < 5
ro: secțiunea .debug_sup coruptă: versiunea < 5

en: corrupt .debug_sup section: is_supplementary not 0 or 1
ro: secțiunea .debug_sup coruptă: is_supplementary nu este 0 sau 1

en: corrupt .debug_sup section: filename not empty in supplementary section
ro: secțiunea .debug_sup coruptă: numele fișierului nu este gol în secțiunea suplimentară

en: corrupt .debug_sup section: filename is not NUL terminated
ro: secțiunea .debug_sup coruptă: numele fișierului nu este terminat cu NULL

en: corrupt .debug_sup section: bad LEB128 field for checksum length
ro: secțiune .debug_sup coruptă: câmp LEB128 greșit pentru lungimea sumei de control

en: corrupt .debug_sup section: checksum length is longer than the remaining section length
ro: secțiune .debug_sup coruptă: lungimea sumei de control este mai mare decât lungimea secțiunii rămase

en: corrupt .debug_sup section: there are %#<PRIx64> extra, unused bytes at the end of the section
ro: secțiunea .debug_sup coruptă: există %#<PRIx64> octeți suplimentari, neutilizați la sfârșitul secțiunii

en:   Version:      %u
ro:   Versiune:          %u

en:   Is Supp:      %u
ro:   Este suplim.:      %u

en:   Filename:     %s
ro:   Nume fișier:       %s

en:   Checksum Len: %<PRIu64>
ro:   Lung. sumă ctrl.:  %#<PRIx64>

en:   Checksum:
ro:   Sumă ctrl.:

en: Partial .debug_line. section encountered without a prior full .debug_line section
ro: Secțiune .debug_line parțială întâlnită fără o secțiune .debug_line completă anterioară

en:   Offset:                      %#tx
ro:   Poziție:                           %#tx

en:   Length:                      %<PRId64>
ro:   Lungime:                           %<PRId64>

en:   DWARF Version:               %d
ro:   Versiune DWARF:                    %d

en:   Address size (bytes):        %d
ro:   Dimensiune Adresă (octeți):        %d

en:   Segment selector (bytes):    %d
ro:   Selector de segmente (octeți):     %d

en:   Prologue Length:             %d
ro:   Lungime prolog:                    %d

en:   Minimum Instruction Length:  %d
ro:   Lungime minimă instrucțiune:       %d

en:   Maximum Ops per Instruction: %d
ro:   Operațiuni maxime pe instrucțiune: %d

en:   Initial value of 'is_stmt':  %d
ro:   Valoarea inițială a lui „is_stmt”: %d

en:   Line Base:                   %d
ro:   Bază Linie:                        %d

en:   Line Range:                  %d
ro:   Interval Linie:                    %d

en:   Opcode Base:                 %d
ro:   Baza codului operațional:          %d

en: Line range of 0 is invalid, using 1 instead
ro: Intervalul de linii de 0 este nevalid, utilizând în schimb 1

en: Line Base extends beyond end of section
ro: Baza liniei se extinde dincolo de capătul secțiunii

en: 
     Opcodes:
ro: 
     Coduri operaționale:

en:   Opcode %d has %d arg
     |   Opcode %d has %d args
ro[0]:   Codul operațional %d are un argument
ro[1]:   Codul operațional %d are două argumente
ro[2]:   Codul operațional %d are %d argumente
ro[3]:   Codul operațional %d are %d de argumente

en: 
     The Directory Table is empty.
ro: 
     Tabelul de directoare este gol.

en: 
     The Directory Table (offset %#tx):
ro: 
     Tabelul de directoare (poziția %#tx):

en: 
     The File Name Table is empty.
ro: 
     Tabelul cu nume de fișiere este gol.

en: 
     The File Name Table (offset %#tx):
ro: 
     Tabelul cu nume de fișiere (poziția %#tx):

en: Corrupt file name table entry
ro: Intrare coruptă în tabelul cu nume de fișiere

en:  No Line Number Statements.
ro:  Declarații fără număr de linie.

en:  Line Number Statements:
ro:  Declarații cu numărul de linie:

en:   Special opcode %d: advance Address by %<PRIu64> to %#<PRIx64>%s
ro:   Cod operațional special %d: avansează adresa cu %<PRIu64> la %#<PRIx64>%s

en:  (reset view)
ro:  (reinițializează vizualizarea)

en:   Special opcode %d: advance Address by %<PRIu64> to %#<PRIx64>[%d]%s
ro:   Cod operațional special %d: avansează adresa cu %<PRIu64> la %#<PRIx64>[%d]%s

en:  and Line by %d to %d
ro:  și Linia de la %d la %d

en:  (view %u)
ro:  (vizualizarea %u)

en:   Copy
ro:   Copiază

en:   Advance PC by %<PRIu64> to %#<PRIx64>%s
ro:   Crește contorul programului cu %<PRIu64> la %#<PRIx64>%s

en:   Advance PC by %<PRIu64> to %#<PRIx64>[%d]%s
ro:   Crește contorul programului cu %<PRIu64> la %#<PRIx64>[%d]%s

en:   Advance Line by %d to %d
ro:   Avansează linia cu %d la %d

en:   Set File Name to entry %<PRIu64> in the File Name Table
ro:   Stabilește numele fișierului la intrarea %<PRIu64> din tabelul cu nume de fișiere

en:   Set column to %<PRIu64>
ro:   Stabilește coloana la %<PRIu64>

en:   Set is_stmt to %d
ro:   Stabilește is_stmt la %d

en:   Set basic block
ro:   Stabilește blocul de bază

en:   Advance PC by constant %<PRIu64> to %#<PRIx64>%s
ro:   Crește contorul programului cu constanta %<PRIu64> la %#<PRIx64>%s

en:   Advance PC by constant %<PRIu64> to %#<PRIx64>[%d]%s
ro:   Crește contorul programului cu constanta %<PRIu64> la %#<PRIx64>[%d]%s

en:   Advance PC by fixed size amount %<PRIu64> to %#<PRIx64>
ro:   Crește contorul programului cu cantitatea de dimensiune fixă %<PRIu64> la %#<PRIx64>

en:   Set prologue_end to true
ro:   Stabilește prologue_end la „true” (adevărat)

en:   Set epilogue_begin to true
ro:   Stabilește epilogue_begin la „true” (adevărat)

en:   Set ISA to %<PRIu64>
ro:   Stabilește ISA la %<PRIu64>

en:   Unknown opcode %d with operands:
ro:   Cod operațional %d necunoscut cu operanzi:

en: opcode base of %d extends beyond end of section
ro: baza codului operațional de %d se extinde dincolo de sfârșitul secțiunii

en: Unexpectedly large number of columns in the directory name table (%u)
ro: Număr neașteptat de mare de coloane în tabelul de nume de directoare (%u)

en: Corrupt directories list
ro: Lista de directoare coruptă

en: number of directories (0x%x) exceeds size of section %s
ro: numărul de directoare (0x%x) depășește dimensiunea secțiunii %s

en: Unexpectedly large number of columns in the file name table (%u)
ro: Număr neașteptat de mare de coloane în tabelul cu nume de fișiere (%u)

en: Corrupt file name list
ro: Lista de nume de fișiere coruptă

en: number of files (0x%x) exceeds size of section %s
ro: numărul de fișiere (0x%x) depășește dimensiunea secțiunii %s

en: directory table ends unexpectedly
ro: tabelul de director se termină în mod neașteptat

en: file table ends unexpectedly
ro: tabelul de fișiere se termină în mod neașteptat

en: CU: No directory table
ro: CU: Fără tabel de directoare

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

en: directory index %u >= number of directories %u
ro: index de directoare %u >= numărul de directoare %u

en: <corrupt>
ro: <corupt>

en: File name                            Line number    Starting address    View    Stmt
ro: Nume fișier                            Număr linie    Adresa de pornire    Vedere    Declarație

en: File name                        Line number    Starting address    View    Stmt
ro: Nume fișier                        Număr linie    Adresa de pornire    Vedere    Declarație

en: CU: Empty file name table
ro: CU: Tabelul de nume de fișiere este gol

en: UNKNOWN (%u): length %ld
ro: NECUNOSCUT (%u): lungime %ld

en: 
     [Use file table entry %d]
ro: 
     [Utilizează intrarea din tabelul de fișiere %d]

en: file index %u >= number of files %u
ro: indexul fișierelor %u >= numărul de fișiere %u

en: 
     <over large file table index %u>
ro: 
     <indexul tabelului de fișiere peste măsură de mare %u>

en: 
     [Use file %s in directory table entry %d]
ro: 
     [Se utilizează fișierul %s în intrarea din tabelul de directoare %d]

en: 
     <over large directory table entry %u>
ro: 
     <intrarea din tabelul de directoare peste măsură de mare %u>

en:   Set ISA to %lu
ro:   Stabilește ISA la %lu

en: no info
ro: fără informații

en: type
ro: tip

en: variable
ro: variabilă

en: function
ro: funcție

en: other
ro: altele

en: unused5
ro: neutilizat5

en: unused6
ro: neutilizat6

en: unused7
ro: neutilizat7

en: Debug info is corrupted, %s header at %#lx has length %#<PRIx64>
ro: Informațiile de depanare sunt corupte, antetul %s la %#lx are lungimea %#<PRIx64>

en: .debug_info offset of %#<PRIx64> in %s section does not point to a CU header.
ro: Decalajul .debug_info de %#<PRIx64> în secțiunea %s nu indică un antet CU.

en:   Length:                              %<PRId64>
ro:   Lungimea:                                    %<PRId64>

en:   Version:                             %d
ro:   Versiunea:                                   %d

en:   Offset into .debug_info section:     %#<PRIx64>
ro:   Decalajul în secțiunea .debug_info:          %#<PRIx64>

en:   Size of area in .debug_info section: %<PRId64>
ro:   Dimensiunea zonei din secțiunea .debug_info: %<PRId64>

en: Only DWARF 2 and 3 pubnames are currently supported
ro: Numai numele publice „pubnames” DWARF 2 și 3 sunt acceptate în prezent

en: 
        Offset  Kind          Name
ro: 
        Decalaj  Tip          Nume

en: 
        Offset	Name
ro: 
        Decalaj	Nume

en:  DW_MACINFO_start_file - lineno: %d filenum: %d
ro:  DW_MACINFO_start_file - nr.linie: %d nr.fișier: %d

en:  DW_MACINFO_define - lineno : %d macro : %*s
ro:  DW_MACINFO_define - nr.linie : %d macro : %*s

en:  DW_MACINFO_undef - lineno : %d macro : %*s
ro:  DW_MACINFO_undef - nr.linie : %d macro : %*s

en:  DW_MACINFO_vendor_ext - constant : %d string : %*s
ro:  DW_MACINFO_vendor_ext - constanta : %d șir : %*s

en: Expected to find a version number of 4 or 5 in section %s but found %d instead
ro: Se aștepta să se găsească un număr de versiune de 4 sau 5 în secțiunea %s, dar în schimb s-a găsit %d

en:   Offset:                      %#<PRIx64>
ro:   Poziție:                           %#<PRIx64>

en:   Version:                     %d
ro:   Versiunea:                   %d

en:   Offset size:                 %d
ro:   Dimensiunea decalajului:     %d

en:   Offset into .debug_line:     %#<PRIx64>
ro:   Decalajul în .debug_line:    %#<PRIx64>

en:   Extension opcode arguments:
ro:   Argumente pentru codul operațional al extensiei:

en:     DW_MACRO_%02x has no arguments
ro:     DW_MACRO_%02x nu are argumente

en:     DW_MACRO_%02x arguments:
ro:     DW_MACRO_%02x argumente:

en: Invalid extension opcode form %s
ro: Formă de cod operațional de extensie nevalidă %s

en: .debug_macro section not zero terminated
ro: secțiunea .debug_macro nu se termină cu zero

en:  DW_MACRO_define - lineno : %d macro : %*s
ro:  DW_MACRO_define - nr.linie : %d macro : %*s

en:  DW_MACRO_undef - lineno : %d macro : %*s
ro:  DW_MACRO_undef - nr.linie : %d macro : %*s

en: DW_MACRO_start_file used, but no .debug_line offset provided.
ro: DW_MACRO_start_file a fost folosit, dar nu a fost furnizat niciun decalaj .debug_line.

en:  DW_MACRO_start_file - lineno: %d filenum: %d
ro:  DW_MACRO_start_file - nr.linie: %d nr.fișier: %d

en:  DW_MACRO_start_file - lineno: %d filenum: %d filename: %s%s%s
ro:  DW_MACRO_start_file - nr.linie: %d nr.linie: %d nume_fișier: %s%s%s

en:  DW_MACRO_define_strp - lineno : %d macro : %s
ro:  DW_MACRO_define_strp - nr.linie : %d macro : %s

en:  DW_MACRO_undef_strp - lineno : %d macro : %s
ro:  DW_MACRO_undef_strp - nr.linie : %d macro : %s

en:  DW_MACRO_import - offset : %#<PRIx64>
ro:  DW_MACRO_import - decalaj : %#<PRIx64>

en:  DW_MACRO_define_sup - lineno : %d macro offset : %#<PRIx64>
ro:  DW_MACRO_define_sup - nr.linie : %d decalaj macro : %#<PRIx64>

en:  DW_MACRO_undef_sup - lineno : %d macro offset : %#<PRIx64>
ro:  DW_MACRO_undef_sup - nr.linie : %d decalaj macro : %#<PRIx64>

en:  DW_MACRO_import_sup - offset : %#<PRIx64>
ro:  DW_MACRO_import_sup - decalaj : %#<PRIx64>

en: (with offset %#<PRIx64>)
ro: (cu decalaj %#<PRIx64>)

en: lineno : %d macro : %s
ro: nr.linie : %d macro : %s

en:  <Target Specific macro op: %#x - UNHANDLED
ro:  <Operator macro specific țintei: %#x - NEGESTIONAT

en:  Unknown macro opcode %02x seen
ro:  Cod operațional macro necunoscut %02x detectat

en:   Number TAG (%#<PRIx64>)
ro:   Număr TAG (%#<PRIx64>)

en: has children
ro: are descendenți

en: no children
ro: nu are descendenți

en: location view pair
ro: pereche de vizualizare a locației

en: No debug information available for loc lists of entry: %u
ro: Nu există informații de depanare disponibile pentru listele de locații de intrare: %u

en: Invalid pointer size (%d) in debug info for entry %d
ro: Dimensiunea indicatorului nevalidă (%d) în informațiile de depanare pentru intrarea %d

en: Location list starting at offset %#<PRIx64> is not terminated.
ro: Lista de locații care începe cu poziția %#<PRIx64> nu este încheiată.

en: <End of list>
ro: <Sfârșitul listei>

en: (base address)
ro: (adresa de bază)

en: views at %8.8<PRIx64> for:
        %*s
ro: vizualizări la %8.8<PRIx64> pentru:
        %*s

en:  (start == end)
ro:  (început == sfârșit)

en:  (start > end)
ro:  (început > sfârșit)

en: (index into .debug_addr)
ro: (index în .debug_addr)

en: View pair entry in loclist with locviews attribute
ro: Vizualizare intrarea perechii în loclist cu atributul locviews

en: views for:
ro: vizualizări pentru:

en: Invalid location list entry type %d
ro: Tip de intrare nevalid în lista de locații %d

en: Trailing view pair not used in a range
ro: Perechea de vizualizare finală nu este utilizată într-un interval

en: No debug information for loc lists of entry: %u
ro: Fără informații de depanare pentru listele de locații de intrare: %u

en: (base address selection entry)
ro: (intrare de selecție a adresei de bază)

en: Unknown location list entry type 0x%x.
ro: Tip de intrare necunoscut în lista de locații 0x%x.

en: Table at Offset %#<PRIx64>
ro: Tabel la poziția %#<PRIx64>

en:   Length:          %#<PRIx64>
ro:   Lungime:                 %#<PRIx64>

en:   DWARF version:   %u
ro:   Versiunea DWARF:         %u

en:   Address size:    %u
ro:   Dimensiunea adresei:     %u

en:   Segment size:    %u
ro:   Dimensiunea segmentului: %u

en:   Offset entries:  %u
ro:   Intrări decalaj:         %u

en: The %s section contains an unsupported segment selector size: %d.
ro: Secțiunea %s conține o dimensiune neacceptată a selectorului de segment: %d.

en: 
       Offset Entries starting at %#tx:
ro: 
       Intrările de decalaj încep de la %#tx:

en: 
    The %s section is empty.
ro: 
    Secțiunea %s este goală.

en: The %s section contains corrupt or unsupported version number: %d.
ro: Secțiunea %s conține un număr de versiune corupt sau neacceptat: %d.

en: Unable to load/parse the .debug_info section, so cannot interpret the %s section.
ro: Nu se poate încărca/analiza secțiunea .debug_info, deci nu se poate interpreta secțiunea %s.

en: No location lists in .debug_info section!
ro: Nu există liste de locații în secțiunea .debug_info!

en:  Warning: This section has relocations - addresses seen here may not be accurate.
ro:  Avertisment: această secțiune are realocări - adresele văzute aici pot să nu fie corecte.

en:     Offset   Begin            End              Expression
ro:     Decalaj   Începe            Termină              Expresie

en: There is a hole [%#tx - %#<PRIx64>] in %s section.
ro: Există o gaură [%#tx - %#<PRIx64>] în secțiunea %s.

en: There is an overlap [%#tx - %#<PRIx64>] in %s section.
ro: Există o suprapunere [%#tx - %#<PRIx64>] în secțiunea %s.

en: Offset %#<PRIx64> is bigger than %s section size.
ro: Decalajul %#<PRIx64> este mai mare decât dimensiunea secțiunii %s.

en: View Offset %#<PRIx64> is bigger than %s section size.
ro: Decalajul vizualizării %#<PRIx64> este mai mare de dimensiunea secțiunii %s

en: DWO is not yet supported.
ro: DWO nu este încă acceptat.

en: Hole and overlap detection requires adjacent view lists and loclists.
ro: Detectarea găurilor și a suprapunerilor necesită liste de vizualizare adiacente și loclists.

en: There is %ld unused byte at the end of section %s
     | There are %ld unused bytes at the end of section %s
ro[0]: Există %ld octet neutilizat la sfârșitul secțiunii %s
ro[1]: Există %ld octeți neutilizați la sfârșitul secțiunii %s
ro[2]: Există %ld octeți neutilizați la sfârșitul secțiunii %s
ro[3]: Există %ld de octeți neutilizați la sfârșitul secțiunii %s

en: Debug info is corrupted, %s header at %#<PRIx64> has length %#<PRIx64>
ro: Informațiile de depanare sunt corupte, antetul %s la %#<PRIx64> are lungimea %#<PRIx64>

en: Only DWARF 2 and 3 aranges are currently supported.
ro: Numai intervalele DWARF 2 și 3 a sunt acceptate în prezent.

en:   Length:                   %<PRId64>
ro:   Lungime:                   %<PRId64>

en:   Version:                  %d
ro:   Versiune:                  %d

en:   Offset into .debug_info:  %#<PRIx64>
ro:   Decalaj în .debug_info:    %#<PRIx64>

en:   Pointer Size:             %d
ro:   Dimensiunea indicatorului: %d

en:   Segment Size:             %d
ro:   Dimensiunea segmentului:   %d

en: Invalid address size in %s section!
ro: Dimensiune nevalidă a adresei în secțiunea %s!

en: Pointer size + Segment size is not a power of two.
ro: Dimensiunea indicatorului + dimensiunea segmentului nu este o putere de doi.

en: 
        Address            Length
ro: 
        Adresă            Lungime

en: 
        Address    Length
ro: 
        Adresă    Lungime

en: Corrupt address base (%#<PRIx64>) found in debug section %u
ro: Bază de adrese coruptă (%#<PRIx64>) găsită în secțiunea de depanare %u

en:   For compilation unit at offset %#<PRIx64>:
ro:   Pentru unitatea de compilare la decalajul %#<PRIx64>:

en: 	Index	Address
ro: 	Index	Adresa

en: Corrupt %s section: expecting header size of 8 or 16, but found %zd instead
ro: Secțiunea %s coruptă: se aștepta o dimensiune a antetului de 8 sau 16, dar a fost găsită în schimb dimensiunea %zd

en: Corrupt %s section: unit_length field of %#<PRIx64> is invalid
ro: Secțiunea %s coruptă: câmpul unit_length din %#<PRIx64> nu este valid

en: Corrupt %s section: expecting version number 5 in header but found %d instead
ro: Secțiunea %s coruptă: se aștepta versiunea cu numărul 5 în antet, dar a fost găsită în schimb versiunea %d

en: Corrupt %s section: address size (%x) is wrong
ro: Secțiunea %s coruptă: dimensiunea adresei (%x) este greșită

en:     Length: %#<PRIx64>
ro:     Lungime: %#<PRIx64>

en:        Index   Offset [String]
ro:        Index   Decalaj [Șir]

en: Section %s is too small %#<PRIx64>
ro: Secțiunea %s este prea mică %#<PRIx64>

en: Unexpected version number in str_offset header: %#x
ro: Număr de versiune neașteptat în antetul str_offset: %#x

en: Unexpected value in str_offset header's padding field: %#x
ro: Valoare neașteptată în câmpul de completare al antetului str_offset: %#x

en:     Version: %#x
ro:     Versiune: %#x

en: Range list starting at offset %#<PRIx64> is not terminated.
ro: Lista de intervale care începe la poziția %#<PRIx64> nu este încheiată.

en: (base address index)
ro: (indexul adresei de bază)

en: Invalid range list entry type %d
ro: Tip de intrare nevalid în lista de intervale %d

en: The length field (%#<PRIx64>) in the debug_rnglists header is wrong - the section is too small
ro: Câmpul de lungime (%#<PRIx64>) din antetul debug_rnglists este greșit - secțiunea este prea mică

en:  Table at Offset: %#<PRIx64>:
ro:  Tabel la poziția: %#<PRIx64>:

en: Only DWARF version 5+ debug_rnglists info is currently supported.
ro: Numai informațiile DWARF versiunea 5+ debug_rnglists sunt acceptate în prezent.

en: 
       Offsets starting at %#tx:
ro: 
       Decalaje care încep de la %#tx:

note: This can happen when the file was compiled with -gsplit-debug which removes references to range lists from the primary .o file.
en: No range lists referenced by .debug_info section.
ro: Nu există liste de intervale la care să se facă referire în secțiunea .debug_info.

en: Range lists in %s section start at %#<PRIx64>
ro: Listele de intervale din secțiunea %s încep de la %#<PRIx64>

en:     Offset   Begin    End
ro:     Decalaj   Începe    Termină

en: Corrupt pointer size (%d) in debug entry at offset %#<PRIx64>
ro: Dimensiune a indicatorului coruptă (%d) în intrarea de depanare de la poziția %#<PRIx64>

en: Corrupt offset (%#<PRIx64>) in range entry %u
ro: Decalaj corupt (%#<PRIx64>) în intrarea intervalului %u

en: There is a hole [%#tx - %#tx] in %s section.
ro: Există o gaură [%#tx - %#tx] în secțiunea %s.

en: There is an overlap [%#tx - %#tx] in %s section.
ro: Există o suprapunere [%#tx - %#tx] în secțiunea %s.

en: Unfeasibly large register number: %u
ro: Număr de registru infezabil (imposibil de atins): %u

en: Out of memory allocating %u columns in dwarf frame arrays
ro: Memorie epuizată la alocarea a %u coloane în matrice de cadre dwarf

en: No terminator for augmentation name
ro: Fără terminator pentru numele de augmentare

en: Invalid pointer size (%d) in CIE data
ro: Dimensiunea indicatorului nevalidă (%d) în datele CIE

en: Invalid segment size (%d) in CIE data
ro: Dimensiunea segmentului nevalidă (%d) în datele CIE

en: Augmentation data too long: %#<PRIx64>, expected at most %#tx
ro: Datele de augmentare sunt prea lungi: %#<PRIx64>, se aștepta cel mult %#tx

en:   Augmentation data:
ro:   Datele augmentării:

en: bad register:
ro: registru defectuos:

en: Failed to read CIE information
ro: Nu s-au putut citi informațiile CIE.

en: Invalid max register
ro: Registru maxim nevalid

note: PR 17512: file: 9e196b3e.
en: Probably corrupt segment size: %d - using 4 instead
ro: Dimensiunea segmentului probabil coruptă: %d - folosind 4 în schimb

note: Ideally translate "invalid " to 8 chars, trailing space is optional.
en: cie=invalid
ro: cie=nevalid

en: Invalid column number in saved frame state
ro: Număr de coloană nevalid în starea cadru salvat

en:   %s: <corrupt len %<PRIu64>>
ro:   %s: <lungime coruptă %#<PRIx64>>

en:   DW_CFA_??? (User defined call frame op: %#x)
ro:   DW_CFA_??? (Operator cadru de apel definit de utilizator: %#x)

en: Unsupported or unknown Dwarf Call Frame Instruction number: %#x
ro: Număr de instrucțiune a cadrului de apelare Dwarf neacceptat sau necunoscut: %#x

en: Debug info is corrupted, %s header at %#tx has length %#<PRIx64>
ro: Informațiile de depanare sunt corupte, antetul %s la %#tx are lungimea %#<PRIx64>

en: Version %d
ro: Versiunea %d

en: Only DWARF version 5 .debug_names is currently supported.
ro: Numai DWARF versiunea 5 .debug_names este acceptată în prezent.

en: Padding field of .debug_names must be 0 (found 0x%x)
ro: Câmpul de completare al .debug_names trebuie să fie 0 (s-a găsit 0x%x)

en: Compilation unit count must be >= 1 in .debug_names
ro: Numărul de unități de compilare trebuie să fie >= 1 în .debug_names

en: Augmentation string length %u must be rounded up to a multiple of 4 in .debug_names.
ro: Lungimea șirului de augmentare %u trebuie să fie rotunjită la un multiplu de 4 în .debug_names.

en: Augmentation string:
ro: Șir de augmentare:

en: CU table:
ro: Tabel CU:

en: TU table:
ro: Tabel TU:

en: Foreign TU table:
ro: Tabel TU extern:

en: Entry pool offset (%#<PRIx64>) exceeds unit size %#tx for unit %#tx in the debug_names
ro: Decalajul fondului comun(pool) de intrare (%#<PRIx64>) depășește dimensiunea unității %#tx pentru unitatea %#tx în debug_names

en: Used %zu of %lu bucket.
     | Used %zu of %lu buckets.
ro[0]: S-a utilizat %zu dintr-o găleată(bucket).
ro[1]: S-a utilizat %zu din două găleți(buckets).
ro[2]: S-a utilizat %zu din %lu găleți(buckets).
ro[3]: S-a utilizat %zu din %lu de găleți(buckets).

en: Out of %<PRIu64> items there are %zu bucket clashes (longest of %zu entries).
ro: Din %<PRIu64> elemente există %zu conflicte de găleți(buckets) (cea mai lungă dintre %zu intrări).

en: The name_count (%<PRIu64>) is not the same as the used bucket_count (%zu) + the hash clash count (%zu)
ro: Valoarea Name_count (%<PRIu64>) nu este aceeași cu cea utilizată de bucket_count (%zu) + numărul de conflicte de sume de control(hash) (%zu)

en: Duplicate abbreviation tag %<PRIu64> in unit %#tx in the debug_names section
ro: Eticheta de abreviere duplicată %<PRIu64> în unitatea %#tx în debug_names

en: 
    Symbol table:
ro: 
    Tabel de simboluri:

en: Undefined abbreviation tag %<PRId64> in unit %#tx in the debug_names section
ro: Etichetă de abreviere nedefinită %<PRId64> în unitatea %#tx în debug_names

en:  <no entries>
ro:  <fără intrări>

en: The debuglink filename is corrupt/missing
ro: Numele fișierului de depanare este corupt/lipsește

en:   Separate debug info file: %s
ro:   Fișier separat cu informații de depanare: %s

en: CRC offset missing/truncated
ro: Decalaj CRC lipsă/trunchiat

en:   CRC value: %#x
ro:   Valoarea CRC: %#x

en: There are %#<PRIx64> extraneous bytes at the end of the section
ro: Există %#<PRIx64> octeți stranii la sfârșitul secțiunii

en: Build-ID is too short (%#zx bytes)
ro: ID-ul de compilare este prea scurt (%#zx octeți)

en:   Build-ID (%#zx bytes):
ro:   ID-ul de compilare (%#zx octeți):

en: Truncated header in the %s section.
ro: Antet trunchiat în secțiunea %s.

en: Version %lu
ro: Versiunea %lu

en: Unsupported version %lu.
ro: Versiune neacceptată %lu.

en: The address table data in version 3 may be wrong.
ro: Datele din tabelul de adrese din versiunea 3 pot fi greșite.

en: Version 4 does not support case insensitive lookups.
ro: Versiunea 4 nu acceptă căutări fără distincție între majuscule și minuscule.

en: Version 5 does not include inlined functions.
ro: Versiunea 5 nu include funcții inlined.

en: Version 6 does not include symbol attributes.
ro: Versiunea 6 nu include atribute de simbol.

en: Corrupt header in the %s section.
ro: Antet corupt în secțiunea %s.

en: 
    CU table:
ro: 
    Tabel CU:

en: 
    TU table:
ro: 
    Tabel TU:

en: 
    Address table:
ro: 
    Tabel de adrese:

en: [%3u] <corrupt offset: %x>
ro: [%3u] <decalaj corupt: %x>

en: Corrupt name offset of 0x%x found for symbol table slot %d
ro: S-a găsit decalaj de nume corupt de 0x%x pentru slotul tabelului de simboluri %d

en: <invalid CU vector offset: %x>
ro: <decalaj vector CU nevalid: %x>

en: Corrupt CU vector offset of 0x%x found for symbol table slot %d
ro: S-a găsit decalajul vectorului CU corupt de 0x%x pentru slotul tabelului de simboluri %d

en: Invalid number of CUs (0x%x) for symbol table slot %d
ro: Număr nevalid de CU (0x%x) pentru slotul tabelului de simboluri %d

en: 
    Shortcut table:
ro: 
    Tabel de abrevieri:

en: Corrupt shortcut table in the %s section.
ro: Tabel de abrevieri corupt în secțiunea %s.

en: Language of main:
ro: Limba principală:

en: Name of main:
ro: Numele principal:

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

en: <corrupt offset: %x>
ro: <decalaj corupt: %x>

en: Corrupt name offset of 0x%x found for name of main
ro: A fost găsit un decalaj de nume corupt de 0x%x pentru numele principal

en: Section %s is empty
ro: Secțiunea %s este goală

en: Section %s is too small to contain a CU/TU header
ro: Secțiunea %s este prea mică pentru a conține un antet CU/TU

en:   Version:                 %u
ro:   Versiunea:                    %u

en:   Number of columns:       %u
ro:   Numărul de coloane:           %u

en:   Number of used entries:  %u
ro:   Numărul de intrări utilizate: %u

en:   Number of slots:         %u
ro:   Numărul de sloturi:                  %u

en: Section %s is too small for %u slot
     | Section %s is too small for %u slots
ro[0]: Secțiunea %s este prea mică pentru un slot
ro[1]: Secțiunea %s este prea mică pentru două sloturi
ro[2]: Secțiunea %s este prea mică pentru %u sloturi
ro[3]: Secțiunea %s este prea mică pentru %u de sloturi

en: Section index pool located before start of section
ro: Fondul comun de index al secțiunii situat înainte de începerea secțiunii

en:   [%3d] Signature:  %#<PRIx64>  Sections:
ro:   [%3d] Semnătura:  %#<PRIx64>  Secțiuni:

en: Section %s too small for shndx pool
ro: Secțiunea %s prea mică pentru fondul comun(pool) shndx

en: Section %s too small for offset and size tables
ro: Secțiunea %s este prea mică pentru tabelele de decalaj și dimensiuni

en:   Offset table
ro:   Tabel de decalaj

en: signature
ro: semnătură

en: Row index (%u) is larger than number of used entries (%u)
ro: Indexul rândurilor (%u) este mai mare decât numărul de intrări utilizate (%u)

en: Overlarge Dwarf section index detected: %u
ro: S-a detectat un index de secțiune Dwarf exagerat de mare: %u

en:   Size table
ro:   Tabel de dimensiuni

en: Too many rows/columns in DWARF index section %s
ro: Prea multe rânduri/coloane în secțiunea de index DWARF %s

en:   Unsupported version (%d)
ro:   Versiune neacceptată (%d)

en: Displaying the debug contents of section %s is not yet supported.
ro: Afișarea conținutului de depanare din secțiunea %s nu este încă acceptată.

en: Attempt to allocate an array with an excessive number of elements: %#<PRIx64>
ro: Se încearcă alocarea unei matrice cu un număr excesiv de elemente: %#<PRIx64>

en: Attempt to re-allocate an array with an excessive number of elements: %#<PRIx64>
ro: Se încearcă realocarea unei matrice cu un număr excesiv de elemente: %#<PRIx64>

en: Attempt to allocate a zero'ed array with an excessive number of elements: %#<PRIx64>
ro: Se încearcă alocarea unei matrice puse la zero cu un număr excesiv de elemente: %#<PRIx64>

en: Unable to reopen separate debug info file: %s
ro: Nu s-a putut redeschide fișierul separat ce conține informațiile de depanare: %s

en: Separate debug info file %s found, but CRC does not match - ignoring
ro: S-a găsit fișierul separat cu informații de depanare %s, dar CRC nu se potrivește - se ignoră

en: Corrupt debuglink section: %s
ro: Secțiune de legătură de depanare (debuglink) coruptă: %s

en: Out of memory
ro: Memorie insuficientă

note: Failed to find the file.
en: could not find separate debug file '%s'
ro: nu s-a putut găsi fișierul de depanare separat „%s”

en: tried: %s
ro: s-a încercat: %s

en: tried: DEBUGINFOD_URLS=%s
ro: s-a încercat: DEBUGINFOD_URLS=%s

en: failed to open separate debug file: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul separat ce conține informațiile de depanare: %s

en: 
    %s: Found separate debug info file: %s
ro: 
    %s: S-a găsit fișierul separat ce conține informațiile de depanare: %s

en: Out of memory allocating dwo filename
ro: Memorie epuizată la alocarea numele fișierului dwo

en: Unable to load dwo file: %s
ro: Nu se poate încărca fișierul dwo: %s

note: FIXME: We should check the dwo_id.
en: %s: Found separate debug object file: %s
ro: %s: S-a găsit fișierul obiect de depanare separat: %s

en: Unable to load the .note.gnu.build-id section
ro: Nu se poate încărca secțiunea .note.gnu.build-id

en: .note.gnu.build-id section is corrupt/empty
ro: secțiunea .note.gnu.build-id este coruptă/goală

en: .note.gnu.build-id data size is too small
ro: dimensiunea datelor .note.gnu.build-id este prea mică

en: .note.gnu.build-id data size is too big
ro: dimensiunea datelor .note.gnu.build-id este prea mare

en: .debug_sup section is corrupt/empty
ro: secțiunea .debug_sup este coruptă/goală

en: filename in .debug_sup section is corrupt
ro: numele fișierului din secțiunea .debug_sup este corupt

en: unable to construct path for supplementary debug file
ro: nu se poate construi calea pentru fișierul de depanare suplimentar

en: out of memory constructing filename for .debug_sup link
ro: memorie insuficientă la construirea numelui fișierului pentru legătura .debug_sup

en: unable to open file '%s' referenced from .debug_sup section
ro: nu se poate deschide fișierul „%s” la care se face referire din secțiunea .debug_sup

en: %s: Found supplementary debug file: %s
ro: %s: S-a găsit fișierul suplimentar de depanare: %s

en: Multiple DWO_NAMEs encountered for the same CU
ro: Mai multe DWO_NAME întâlnite pentru același CU

en: multiple DWO_IDs encountered for the same CU
ro: mai multe DWO_ID întâlnite pentru același CU

en: Unexpected DWO INFO type
ro: Tip DWO INFO neașteptat

en: The %s section contains link(s) to dwo file(s):
ro: Secțiunea %s conține legătură(i) către fișier(e) dwo:

en:   Name:      %s
ro:   Nume:      %s

en:   Directory: %s
ro:   Directorul: %s

en: <not-found>
ro: <negăsit>

en:   ID:        <not specified>
ro:   ID:        <nespecificat>

en: Unrecognized debug option '%s'
ro: Opțiune de depanare nerecunoscută „%s”

en: Unrecognized debug letter option '%c'
ro: Literă de opțiune de depanare nerecunoscută „%c”

en: end of data encountered whilst reading LEB
ro: sfârșitul datelor întâlnite în timpul citirii LEB

en: read LEB value is too large to store in destination variable
ro: valoarea LEB citită este prea mare pentru a fi stocată în variabila destinație

en: %s: Error:
ro: %s: Eroare:

en: %s: Warning:
ro: %s: Avertisment:

en: Unhandled data length: %d
ro: Lungimea datelor negestionate: %d

en: Out of memory
ro: Memorie insuficientă

en: Abnormal length of thin archive member name: %lx
ro: Lungimea anormală a numelui membrului de arhivă subțire: %lx

en: %s: invalid archive header size: %ld
ro: %s: dimensiunea antetului arhivei nevalidă: %ld

en: %s: failed to skip archive symbol table
ro: %s: nu s-a putut omite tabelul cu simboluri de arhivă

en: %s: the archive index is empty
ro: %s: indexul arhivei este gol

en: %s: failed to read archive index
ro: %s: nu s-a putut citi indexul arhivei

en: %s: the archive index is supposed to have 0x%lx entries of %d bytes, but the size is only 0x%lx
ro: %s: indexul arhivei se presupune că are 0x%lx intrări de %d octeți, dar dimensiunea este de doar 0x%lx

en: Out of memory whilst trying to read archive symbol index
ro: Memorie epuizată în timp ce se încerca să se citească indexul simbolului arhivei

en: Out of memory whilst trying to convert the archive symbol index
ro: Memoria epuizată în timp ce se încerca convertirea indexului simbolului arhivei

en: %s: the archive has an index but no symbols
ro: %s: arhiva are un index, dar nu are simboluri

en: Out of memory whilst trying to read archive index symbol table
ro: Memorie epuizată în timp ce se încerca să se citească tabelul cu simboluri index de arhivă

en: %s: failed to read archive index symbol table
ro: %s: nu s-a putut citi tabelul de simboluri al indexului arhivei

en: %s: failed to read archive header following archive index
ro: %s: nu s-a putut citi antetul arhivei după indexul arhivei

en: %s: failed to seek to first archive header
ro: %s: nu s-a putut căuta primul antet arhivat

note: PR 24049 - we cannot use filedata->file_name as this will have already been freed.
en: %s: failed to read archive header
ro: %s: nu s-a putut citi antetul arhivei

en: %s has no archive index
ro: %s: nu are index de arhivă

en: %s: long name table is too small, (size = %<PRId64>)
ro: %s: tabelul cu nume lungi este prea mic, (dimensiune = %<PRId64>)

en: %s: long name table is too big, (size = %#<PRIx64>)
ro: %s: tabelul cu nume lungi este prea mare (dimensiune = %#<PRIx64>)

en: Out of memory reading long symbol names in archive
ro: Memoria epuizată la citirea numelor lungi de simboluri din arhivă

en: %s: failed to read long symbol name string table
ro: %s: nu s-a putut citi tabelul de șiruri de nume lungi de simbol

en: Archive member uses long names, but no longname table found
ro: Membrul arhivei folosește nume lungi, dar nu a fost găsit niciun tabel cu nume lungi

en: Found long name index (%ld) beyond end of long name table
ro: S-a găsit indexul numelor lungi (%ld) dincolo de sfârșitul tabelului de nume lungi

en: Invalid Thin archive member name
ro: Nume de membru al arhivei Thin nevalid

en: %s: failed to seek to next file name
ro: %s: nu s-a putut căuta următorul nume de fișier

en: %s: did not find a valid archive header
ro: %s: nu s-a găsit un antet de arhivă valid

en: %s: Not an i386 nor x86-64 ELF file
ro: %s: Nu este un fișier ELF i386 sau x86-64

en: %s: stat () failed
ro: %s: stat() a eșuat

en: %s: mmap () failed
ro: %s: mmap() a eșuat

en: %s: Invalid PT_NOTE segment
ro: %s: Segment PT_NOTE nevalid

en: Unknown x86 feature: %s
ro: Caracteristică x86 necunoscută: %s

en: %s: Unsupported EI_VERSION: %d is not %d
ro: %s: EI_VERSION neacceptată: %d nu este %d

en: %s: Unmatched input EI_CLASS: %d is not %d
ro: %s: Intrare EI_CLASS fără potrivire: %d nu este %d

en: %s: Unmatched output EI_CLASS: %d is not %d
ro: %s: Ieșire EI_CLASS fără potrivire: %d nu este %d

en: %s: Unmatched e_machine: %d is not %d
ro: %s: e_machine fără potrivire: %d nu este %d

en: %s: Unmatched e_type: %d is not %d
ro: %s: e_type fără potrivire: %d nu este %d

en: %s: Unmatched EI_OSABI: %d is not %d
ro: %s: EI_OSABI fără potrivire: %d nu este %d

en: %s: Unmatched EI_ABIVERSION: %d is not %d
ro: %s: EI_ABIVERSION fără potrivire: %d nu este %d

en: %s: Failed to update ELF header: %s
ro: %s: Nu s-a putut actualiza antetul ELF: %s

en: This executable has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot process 64 bit ELF files.
ro: Acest executabil a fost construit fără suport pentru un
    tip de date pe 64 de biți și, prin urmare, nu poate procesa fișiere ELF pe 64 de biți.

en: %s: Failed to read ELF header
ro: %s: Nu s-a putut citi antetul ELF

en: %s: Failed to seek to ELF header
ro: %s: Nu s-a putut căuta antetul ELF

en: %s: failed to seek to next archive header
ro: %s: nu s-a putut căuta următorul antet de arhivă

en: %s: bad archive file name
ro: %s: nume greșit al fișierului de arhivă

en: Input file '%s' is not readable
ro: Fișierul de intrare „%s” nu poate fi citit

en: %s: failed to seek to archive member
ro: %s: nu s-a putut găsi membrul arhivei.

en: '%s': No such file
ro: „%s”: Nu există un astfel de fișier

en: Could not locate '%s'.  System error message: %s
ro: Nu s-a putut localiza „%s”. Mesaj de eroare de sistem: %s

en: '%s' is not an ordinary file
ro: „%s” nu este un fișier obișnuit

en: %s: Failed to read file's magic number
ro: %s: Nu s-a putut citi numărul magic al fișierului

en: Unknown OSABI: %s
ro: OSABI necunoscut: %s

en: Unknown machine type: %s
ro: Tip necunoscut de mașină: %s

en: Unknown type: %s
ro: Tip necunoscut: %s

en: Usage: %s <option(s)> elffile(s)
ro: Utilizare: %s <opțiune(i)> fișier(e)_elf]

en:  Update the ELF header of ELF files
ro:  Actualizează antetul ELF al fișierelor ELF

en:  The options are:
ro:  Opțiunile sunt:

en:   --input-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  Set input machine type
      --output-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  Set output machine type
      --input-type [none|rel|exec|dyn]
                                  Set input file type
      --output-type [none|rel|exec|dyn]
                                  Set output file type
      --input-osabi [%s]
                                  Set input OSABI
      --output-osabi [%s]
                                  Set output OSABI
      --input-abiversion [0-255]  Set input ABIVERSION
      --output-abiversion [0-255] Set output ABIVERSION
ro:   --input-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  stabilește tipul de mașină de intrare
      --output-mach [none|i386|iamcu|l1om|k1om|x86_64]
                                  stabilește tipul de mașină de ieșire
      --input-type [none|rel|exec|dyn]
                                  stabilește tipul fișierului de intrare
      --output-type [none|rel|exec|dyn]
                                  stabilește tipul fișierului de ieșire
      --input-osabi [%s]
                                  stabilește OSABI de intrare
      --output-osabi [%s]
                                  stabilește OSABI de ieșire
      --input-abiversion [0-255]  stabilește ABIVERSION de intrare
      --output-abiversion [0-255] stabilește ABIVERSION de ieșire

en:   --enable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  Enable x86 feature
      --disable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  Disable x86 feature
ro:   --enable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  activează caracteristica x86
      --disable-x86-feature [ibt|shstk|lam_u48|lam_u57]
                                  dezactivează caracteristica x86

en:   -h --help                   Display this information
      -v --version                Display the version number of %s
ro:   -h --help                   afișează acest mesaj de ajutor
      -v --version                afișează numărul de versiune al %s

en: Invalid ABIVERSION: %s
ro: ABIVERSION nevalidă: %s

en:   [-g]         - 32 bit small archive
ro:   [-g]         - arhivă mică de 32 de biți

en:   [-X32]       - ignores 64 bit objects
ro:   [-X32]       - ignoră obiectele pe 64 de biți

en:   [-X64]       - ignores 32 bit objects
ro:   [-X64]       - ignoră obiectele pe 32 de biți

en:   [-X32_64]    - accepts 32 and 64 bit objects
ro:   [-X32_64]    - acceptă obiecte pe 32 și 64 de biți

en: Duplicate symbol entered into keyword list.
ro: Simbol duplicat introdus în lista de cuvinte cheie.

en: Usage: %s [option(s)] [file(s)]
ro: Utilizare: %s [opțiune(i)] [fișier(e)]

en:  List symbols in [file(s)] (a.out by default).
ro:  Listează simbolurile în [fișier(e)] (a.out în mod implicit).

en:   -a, --debug-syms       Display debugger-only symbols
ro:   -a, --debug-syms       afișează simboluri numai pentru depanare

en:   -A, --print-file-name  Print name of the input file before every symbol
ro:   -A, --print-file-name  imprimă numele fișierului de intrare înaintea fiecărui simbol

en:   -B                     Same as --format=bsd
ro:   -B                     la fel ca „--format=bsd”

en:   -C, --demangle[=STYLE] Decode mangled/processed symbol names
ro:   -C, --demangle[=STIL] decodifică numele simbolurilor decorate/procesate

en:                            STYLE can be
ro:                            STILul poate fi

en:       --no-demangle      Do not demangle low-level symbol names
ro:       --no-demangle      nu elimină decorațiunile din numele simbolurilor de nivel scăzut

en:       --recurse-limit    Enable a demangling recursion limit.  (default)
ro:       --recurse-limit    activează o limită de recursivitate de eliminare a decorațiunilor  (implicit)

en:       --no-recurse-limit Disable a demangling recursion limit.
ro:       --no-recurse-limit dezactivează limita de recursivitate de eliminare a decorațiunilor

en:   -D, --dynamic          Display dynamic symbols instead of normal symbols
ro:   -D, --dynamic          afișează simboluri dinamice în loc de simboluri normale

en:   -e                     (ignored)
ro:   -e                     (ignorată)

en:   -f, --format=FORMAT    Use the output format FORMAT.  FORMAT can be `bsd',
                               `sysv', `posix' or 'just-symbols'.
                               The default is `bsd'
ro:   -f, --format=FORMAT    utilizează formatul de ieșire FORMAT.  FORMAT poate fi:
                             „bsd”, „sysv”, „posix” sau „just-symbols”.
                             Implicit este „bsd”.

en:   -g, --extern-only      Display only external symbols
ro:   -g, --extern-only      afișează numai simboluri externe

en:     --ifunc-chars=CHARS  Characters to use when displaying ifunc symbols
ro:     --ifunc-chars=CARAC  caractere de utilizat la afișarea simbolurilor ifunc

en:   -j, --just-symbols     Same as --format=just-symbols
ro:   -j, --just-symbols     la fel ca „--format=just-symbols”

en:   -l, --line-numbers     Use debugging information to find a filename and
                               line number for each symbol
ro:   -l, --line-numbers     utilizează informațiile de depanare pentru a găsi un
                             nume de fișier și un număr de linie pentru fiecare simbol

en:   -n, --numeric-sort     Sort symbols numerically by address
ro:   -n, --numeric-sort     sortează simbolurile numeric după adresă

en:   -o                     Same as -A
ro:   -o                     la fel ca „-A”

en:   -p, --no-sort          Do not sort the symbols
ro:   -p, --no-sort          nu sortează simbolurile

en:   -P, --portability      Same as --format=posix
ro:   -P, --portability      la fel ca „--format=posix”

en:   -r, --reverse-sort     Reverse the sense of the sort
ro:   -r, --reverse-sort     inversează ordinea de sortare

en:       --plugin NAME      Load the specified plugin
ro:       --plugin NUME      încarcă modulul specificat

en:   -S, --print-size       Print size of defined symbols
ro:   -S, --print-size       afișează dimensiunea simbolurilor definite

en:   -s, --print-armap      Include index for symbols from archive members
ro:   -s, --print-armap      include indexul pentru simbolurile de la membrii arhivei

en:       --quiet            Suppress "no symbols" diagnostic
ro:       --quiet            suprimă diagnosticarea „fără simboluri”

en:       --size-sort        Sort symbols by size
ro:       --size-sort        sortează simbolurile după dimensiune

en:       --special-syms     Include special symbols in the output
ro:       --special-syms     include simbolurile speciale în rezultat

en:       --synthetic        Display synthetic symbols as well
ro:       --synthetic        afișează, de asemenea, simbolurile sintetice

en:   -t, --radix=RADIX      Use RADIX for printing symbol values
ro:   -t, --radix=BAZĂ       Utilizează BAZĂ pentru a afișa valorile simbolurilor

en:       --target=BFDNAME   Specify the target object format as BFDNAME
ro:       --target=NUME_BFD  specifică formatul obiectului țintă ca NUME_BFD

en:   -u, --undefined-only   Display only undefined symbols
ro:   -u, --undefined-only   afișează numai simbolurile nedefinite

en:   -U, --defined-only     Display only defined symbols
ro:   -U, --defined-only     afișează numai simbolurile definite

en:       --unicode={default|show|invalid|hex|escape|highlight}
                             Specify how to treat UTF-8 encoded unicode characters
ro:       --unicode={default|show|invalid|hex|escape|highlight}
                             specifică modul de tratare al caracterelor unicode
                             codificate UTF-8

en:   -W, --no-weak          Ignore weak symbols
ro:   -W, --no-weak          ignoră simbolurile slabe

en:       --without-symbol-versions  Do not display version strings after symbol names
ro:       --without-symbol-versions  nu afișează șirurile de versiuni după numele simbolurilor

en:   -X 32_64               (ignored)
ro:   -X 32_64               (ignorată)

en:   @FILE                  Read options from FILE
ro:   @FIȘIER                citește opțiunile din FIȘIER

en:   -h, --help             Display this information
ro:   -h, --help             afișează această informație

en:   -V, --version          Display this program's version number
ro:   -V, --version          afișează numărul de versiune al acestui program

en: %s: invalid radix
ro: %s: bază numerică nevalidă

en: %s: invalid output format
ro: %s: format de ieșire invalid

en: <processor specific>: %d
ro: <specific procesorului>: %d

en: <OS specific>: %d
ro: <specific SO>: %d

en: <unknown>: %d
ro: <necunoscut>: %d

en: <unknown>: %d/%d
ro: <necunoscut>: %d/%d

en: 
    Archive index:
ro: 
    Indexul arhivei:

en: %s: plugin needed to handle lto object
ro: %s: modulul necesar pentru a gestiona obiectul lto

en: 
    
    Undefined symbols from %s:
ro: 
    
    Simboluri nedefinite din %s:

en: 
    
    Symbols from %s:
ro: 
    
    Simboluri din %s:

en: Name                  Value   Class        Type         Size     Line  Section
ro: Nume                  Valoare  Clasa        Tip          Dim.     Linie  Secțiune

en: Name                  Value           Class        Type         Size             Line  Section
ro: Nume                  Valoare         Clasa        Tip          Dim.             Linie  Secțiune

en: 
    
    Undefined symbols from %s[%s]:
ro: 
    
    Simboluri nedefinite din %s[%s]:

en: 
    
    Symbols from %s[%s]:
ro: 
    
    Simboluri din %s[%s]:

en: Print width has not been initialized (%d)
ro: Lățimea de imprimare nu a fost inițializată (%d)

en: invalid argument to -U/--unicode: %s
ro: argument nevalid pentru opțiunea „-U/--unicode”: %s

en: Only -X 32_64 is supported
ro: Numai „-X 32_64” este acceptat

en: Using the --size-sort and --undefined-only options together
ro: Utilizarea împreună a opțiunilor „--size-sort” și „--undefined-only”

en: will produce no output, since undefined symbols have no size.
ro: nu va produce nicio ieșire, deoarece simbolurile nedefinite nu au dimensiune.

en: Usage: %s [option(s)] in-file [out-file]
ro: Utilizare: %s [opțiune(i)] fișier-intrare [fișier-ieșire]

en:  Copies a binary file, possibly transforming it in the process
ro:  Copiază un fișier binar, posibil transformându-l în acest proces

en:   -I --input-target <bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target <bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -B --binary-architecture <arch>  Set output arch, when input is arch-less
      -F --target <bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
         --debugging                   Convert debugging information, if possible
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
ro:   -I --input-target <nume_bfd>     presupune că fișierul de intrare este în
                                       formatul <nume_bfd>
      -O --output-target <nume_bfd>    creează un fișier de ieșire în format <nume_bfd>
      -B --binary-architecture <arch>  stabilește  arhitectura de ieșire, când
                                       intrarea este fără arhitectură
      -F --target <nume_bfd>           stabilește atât formatul de intrare, cât și
                                       formatul de ieșire la <nume_bfd>
         --debugging                   convertește informațiile de depanare, dacă
                                       este posibil
      -p --preserve-dates              copiază marcajele de timp modificate/accesate
                                       la ieșire

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives (default)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior
ro:   -D --enable-deterministic-archives
                                       produce ieșire deterministă la despuierea arhivelor (implicit)
      -U --disable-deterministic-archives
                                       dezactivează comportamentul opțiunii „-D”

en:   -D --enable-deterministic-archives
                                       Produce deterministic output when stripping archives
      -U --disable-deterministic-archives
                                       Disable -D behavior (default)
ro:   -D --enable-deterministic-archives
                                       produce ieșire deterministă la despuierea arhivelor
      -U --disable-deterministic-archives
                                       dezactivează comportamentul opțiunii „-D” (implicit)

en:   -j --only-section <name>         Only copy section <name> into the output
         --add-gnu-debuglink=<file>    Add section .gnu_debuglink linking to <file>
      -R --remove-section <name>       Remove section <name> from the output
         --remove-relocations <name>   Remove relocations from section <name>
         --strip-section-headers              Strip section header from the output
      -S --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g --strip-debug                 Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
      -N --strip-symbol <name>         Do not copy symbol <name>
         --strip-unneeded-symbol <name>
                                       Do not copy symbol <name> unless needed by
                                         relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
         --extract-dwo                 Copy only DWO sections
         --extract-symbol              Remove section contents but keep symbols
         --keep-section <name>         Do not strip section <name>
      -K --keep-symbol <name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-section-symbols        Do not strip section symbols
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
         --localize-hidden             Turn all ELF hidden symbols into locals
      -L --localize-symbol <name>      Force symbol <name> to be marked as a local
         --globalize-symbol <name>     Force symbol <name> to be marked as a global
      -G --keep-global-symbol <name>   Localize all symbols except <name>
      -W --weaken-symbol <name>        Force symbol <name> to be marked as a weak
         --weaken                      Force all global symbols to be marked as weak
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -i --interleave[=<number>]       Only copy N out of every <number> bytes
         --interleave-width <number>   Set N for --interleave
      -b --byte <num>                  Select byte <num> in every interleaved block
         --gap-fill <val>              Fill gaps between sections with <val>
         --pad-to <addr>               Pad the last section up to address <addr>
         --set-start <addr>            Set the start address to <addr>
        {--change-start|--adjust-start} <incr>
                                       Add <incr> to the start address
        {--change-addresses|--adjust-vma} <incr>
                                       Add <incr> to LMA, VMA and start addresses
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <name>{=|+|-}<val>
                                       Change LMA and VMA of section <name> by <val>
         --change-section-lma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the LMA of section <name> by <val>
         --change-section-vma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the VMA of section <name> by <val>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Warn if a named section does not exist
         --set-section-flags <name>=<flags>
                                       Set section <name>'s properties to <flags>
         --set-section-alignment <name>=<align>
                                       Set section <name>'s alignment to <align> bytes
         --add-section <name>=<file>   Add section <name> found in <file> to output
         --update-section <name>=<file>
                                       Update contents of section <name> with
                                       contents found in <file>
         --dump-section <name>=<file>  Dump the contents of section <name> into <file>
         --rename-section <old>=<new>[,<flags>] Rename section <old> to <new>
         --long-section-names {enable|disable|keep}
                                       Handle long section names in Coff objects.
         --change-leading-char         Force output format's leading character style
         --remove-leading-char         Remove leading character from global symbols
         --reverse-bytes=<num>         Reverse <num> bytes at a time, in output sections with content
         --redefine-sym <old>=<new>    Redefine symbol name <old> to <new>
         --redefine-syms <file>        --redefine-sym for all symbol pairs 
                                         listed in <file>
         --srec-len <number>           Restrict the length of generated Srecords
         --srec-forceS3                Restrict the type of generated Srecords to S3
         --strip-symbols <file>        -N for all symbols listed in <file>
         --strip-unneeded-symbols <file>
                                       --strip-unneeded-symbol for all symbols listed
                                         in <file>
         --keep-symbols <file>         -K for all symbols listed in <file>
         --localize-symbols <file>     -L for all symbols listed in <file>
         --globalize-symbols <file>    --globalize-symbol for all in <file>
         --keep-global-symbols <file>  -G for all symbols listed in <file>
         --weaken-symbols <file>       -W for all symbols listed in <file>
         --add-symbol <name>=[<section>:]<value>[,<flags>]  Add a symbol
         --alt-machine-code <index>    Use the target's <index>'th alternative machine
         --writable-text               Mark the output text as writable
         --readonly-text               Make the output text write protected
         --pure                        Mark the output file as demand paged
         --impure                      Mark the output file as impure
         --prefix-symbols <prefix>     Add <prefix> to start of every symbol name
         --prefix-sections <prefix>    Add <prefix> to start of every section name
         --prefix-alloc-sections <prefix>
                                       Add <prefix> to start of every allocatable
                                         section name
         --file-alignment <num>        Set PE file alignment to <num>
         --heap <reserve>[,<commit>]   Set PE reserve/commit heap to <reserve>/
                                       <commit>
         --image-base <address>        Set PE image base to <address>
         --section-alignment <num>     Set PE section alignment to <num>
         --stack <reserve>[,<commit>]  Set PE reserve/commit stack to <reserve>/
                                       <commit>
         --subsystem <name>[:<version>]
                                       Set PE subsystem to <name> [& <version>]
         --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd}]
    				   Compress DWARF debug sections
         --decompress-debug-sections   Decompress DWARF debug sections using zlib
         --elf-stt-common=[yes|no]     Generate ELF common symbols with STT_COMMON
                                         type
         --verilog-data-width <number> Specifies data width, in bytes, for verilog output
      -M  --merge-notes                Remove redundant entries in note sections
          --no-merge-notes             Do not attempt to remove redundant notes (default)
      -v --verbose                     List all object files modified
      @<file>                          Read options from <file>
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
ro:   -j --only-section <nume>         copiază doar secțiunea <nume> la ieșire
         --add-gnu-debuglink=<fișier>  adaugă secțiunea .gnu_debuglink care face
                                       legătura la <fișier>
      -R --remove-section <nume>       elimină secțiunea <nume> de la ieșire
         --remove-relocations <nume>   elimină realocările din secțiunea <nume>
         --strip-section-headers              elimină antetul secțiunii de la ieșire
      -S --strip-all                   elimină toate informațiile despre simboluri
                                       și realocare
      -g --strip-debug                 elimină toate simbolurile și secțiunile de
                                       depanare
         --strip-dwo                   elimină toate secțiunile DWO
         --strip-unneeded              elimină toate simbolurile care nu sunt
                                       necesare pentru realocări
      -N --strip-symbol <nume>         nu copiază simbolul <nume>
         --strip-unneeded-symbol <nume>
                                       nu copiază simbolul <nume> decât dacă este
                                       necesar pentru realocări
         --only-keep-debug             elimină totul, cu excepția informațiilor de
                                       depanare
         --extract-dwo                 copiază doar secțiunile DWO
         --extract-symbol              elimină conținutul secțiunii, dar păstrează
                                       simbolurile
         --keep-section <nume>         nu elimină secțiunea <nume>
      -K --keep-symbol <nume>          nu elimină simbolul <nume>
         --keep-section-symbols        nu elimină simbolurile secțiunilor
         --keep-file-symbols           nu elimină simbolurile fișierului
         --localize-hidden             transformă toate simbolurile ascunse ELF în
                                       simboluri locale
      -L --localize-symbol <nume>      forțează simbolul <nume> să fie marcat ca
                                       local
         --globalize-symbol <nume>     forțează simbolul <nume> să fie marcat ca
                                       global
      -G --keep-global-symbol <nume>   localizează toate simbolurile, cu excepția
                                       <nume>
      -W --weaken-symbol <nume>        forțează simbolul <nume> să fie marcat ca
                                       slab
         --weaken                      forțează toate simbolurile globale să fie
                                       marcate ca slabe
      -w --wildcard                    permite metacaractere în compararea
                                       simbolurilor
      -x --discard-all                 elimină toate simbolurile non-globale
      -X --discard-locals              elimină orice simboluri generate de
                                       compilator
      -i --interleave[=<număr>]        copiază doar N octeți la fiecare <număr>
                                       octeți
         --interleave-width <număr>    stabilește valoarea lui N pentru „--interleave”
      -b --byte <num>                  selectează octetul <num> din fiecare bloc
                                       intercalat
         --gap-fill <val>              umple golurile dintre secțiuni cu <val>
         --pad-to <adresa>             completează ultima secțiune până la <adresa>
         --set-start <adresa>          stabilește adresa de pornire la <adresa>
        {--change-start|--adjust-start} <incr>
                                       adaugă <incr> la adresa de pornire
        {--change-addresses|--adjust-vma} <incr>
                                       adaugă <incr> la adresele LMA, VMA și de
                                       pornire
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <nume>{=|+|-}<val>
                                       schimbă LMA și VMA din secțiunea <nume> cu <val>
         --change-section-lma <nume>{=|+|-}<val>
                                       schimbă LMA din secțiunea <nume> cu <val>
         --change-section-vma <nume>{=|+|-}<val>
                                       schimbă VMA din secțiunea <nume> cu <val>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       avertizează dacă o secțiune numită nu există
         --set-section-flags <nume>=<fanioane>
                                       stabilește proprietățile secțiunii <nume>
                                       la <fanioane>
         --set-section-alignment <nume>=<aliniere>
                                       stabilește alinierea secțiunii <nume> la
                                       <aliniere> octeți
         --add-section <nume>=<fișier> adaugă secțiunea <nume> găsită în <fișier>
                                       la ieșire
         --update-section <nume>=<fișier>
                                       actualizează conținutul secțiunii <nume> cu
                                       conținutul găsit în <fișier>
         --dump-section <nume>=<fișier>
                                       descarcă conținutul secțiunii <nume> în <fișier>
         --rename-section <veche>=<nouă>[,<fanioane>]
                                       redenumește secțiunea <veche> în <nouă>
         --long-section-names {enable(activează)|disable(dezactivează)|keep(păstrează)}
                                       gestionează nume de secțiuni lungi în
                                       obiectele Coff
         --change-leading-char         forțează stilul primului caracter al formatului
                                       de ieșire
         --remove-leading-char         elimină primul caracter al formatului de ieșire
                                       din simbolurile globale
         --reverse-bytes=<număr>       inversează <număr> octeți la un moment dat,
                                       în secțiunile de ieșire cu conținut
         --redefine-sym <vechi>=<nou>  redefinește numele simbolului <vechi> la <nou>
         --redefine-syms <fișier>      „--redefine-sym” pentru toate perechile de
                                       simboluri listate în <fișier>
         --srec-len <număr>            restricționează lungimea Srecords generate
         --srec-forceS3                restricționează tipul de Srecords generate
                                       la S3
         --strip-symbols <fișier>      „-N” pentru toate simbolurile listate în <fișier>
         --strip-unneeded-symbols <fișier>
                                       „--strip-unneeded-symbol” pentru toate
                                       simbolurile listate în <fișier>
         --keep-symbols <fișier>       „-K” pentru toate simbolurile listate în <fișier>
         --localize-symbols <fișier>   „-L” pentru toate simbolurile listate în <fișier>
         --globalize-symbols <fișier>  „--globalize-symbol” pentru toate din <fișier>
         --keep-global-symbols <fișier>
                                       „-G” pentru toate simbolurile listate în <fișier>
         --weaken-symbols <fișier>     „-W” pentru toate simbolurile listate în <fișier>
         --add-symbol <nume>=[<secțiune>:]<valoare>[,<fanioane>]  adaugă un simbol
         --alt-machine-code <index>    utilizează codul de mașină alternativ la ieșire
         --writable-text               marchează textul de ieșire ca inscripționabil
         --readonly-text               marchează textul de ieșire ca protejat la
                                       scriere
         --pure                        marchează fișierul de ieșire ca paginat la
                                       cerere
         --impure                      marchează fișierul de ieșire ca impur
         --prefix-symbols <prefix>     adaugă <prefix> la începutul fiecărui nume
                                       de simbol
         --prefix-sections <prefix>    adaugă <prefix> la începutul fiecărui nume
                                       de secțiune
         --prefix-alloc-sections <prefix>
                                       adaugă <prefix> la începutul fiecărui nume
                                       de secțiune alocabil
         --file-alignment <num>        stabilește alinierea fișierului PE la <num>
         --heap <reserve>[,<commit>]   stabilește grămada rezervată/angajată PE la
                                       <reserve>/<commit>
         --image-base <adresa>         stabilește baza imaginii PE la <adresa>
         --section-alignment <număr>   stabilește alinierea secțiunii PE la <număr>
         --stack <reserve>[,<commit>]  stabilește stiva rezervată/angajată PE la 
                                       <reserve>/<commit>
         --subsystem <nume>[:<versiune>]
                                       stabilește subsistemul PE la <nume> [& <versiune>]
         --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd}]
    				   comprimă secțiunile de depanare DWARF
         --decompress-debug-sections   decomprimă secțiunile de depanare DWARF
                                       utilizând zlib
         --elf-stt-common=[yes|no]     generează simboluri comune ELF cu tipul
                                       STT_COMMON
         --verilog-data-width <număr>  specifică lățimea datelor, în octeți, pentru
                                       ieșirea verilog
      -M  --merge-notes                elimină intrările redundante din secțiunile
                                       de note
          --no-merge-notes             nu încearcă să elimine notele redundante
                                       (modul implicit)
      -v --verbose                     listează toate fișierele obiect modificate
      @<fișier>                        citește opțiunile din <fișier>
      -V --version                     afișează numărul de versiune al acestui program
      -h --help                        afișează aceste informații de ajutor
         --info                        listează formatele și arhitecturile de obiecte
    acceptate

en: Usage: %s <option(s)> in-file(s)
ro: Utilizare: %s <opțiune(e)>fișier(e)-intrare

en:  Removes symbols and sections from files
ro:  Elimină simbolurile și secțiunile din fișiere

en:   -I --input-target=<bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target=<bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -F --target=<bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
ro:   -I --input-target=<nume_bfd>     presupune că fișierul de intrare este în
                                       formatul <nume_bfd>
      -O --output-target=<nume_bfd>    creează un fișier de ieșire în formatul
                                       <nume_bfd>
      -F --target=<nume_bfd>           stabilește atât formatul de intrare, cât și
                                       formatul de ieșire la <nume_bfd>
      -p --preserve-dates              copiază marcajele de timp modificate/accesate
                                       la ieșire

en:   -R --remove-section=<name>       Also remove section <name> from the output
         --remove-relocations <name>   Remove relocations from section <name>
         --strip-section-headers       Strip section headers from the output
      -s --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g -S -d --strip-debug           Remove all debugging symbols & sections
         --strip-dwo                   Remove all DWO sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
      -M  --merge-notes                Remove redundant entries in note sections (default)
          --no-merge-notes             Do not attempt to remove redundant notes
      -N --strip-symbol=<name>         Do not copy symbol <name>
         --keep-section=<name>         Do not strip section <name>
      -K --keep-symbol=<name>          Do not strip symbol <name>
         --keep-section-symbols        Do not strip section symbols
         --keep-file-symbols           Do not strip file symbol(s)
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -v --verbose                     List all object files modified
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
      -o <file>                        Place stripped output into <file>
ro:   -R --remove-section=<nume>       de asemenea, elimină secțiunea <nume> de la
                                       ieșire
         --remove-relocations <nume>   elimină realocările din secțiunea <nume>
         --strip-section-headers       elimină antetele de secțiune din documentul de ieșire
      -s --strip-all                   elimină toate simbolurile și informațiile
                                       despre realocare
      -g -S -d --strip-debug           elimină toate simbolurile și secțiunile de
                                       depanare
         --strip-dwo                   elimină toate secțiunile DWO
         --strip-unneeded              elimină toate simbolurile care nu sunt
                                       necesare pentru realocări
         --only-keep-debug             elimină absolut tot, cu excepția informațiilor
                                       de depanare
      -M  --merge-notes                elimină intrările redundante din secțiunile
                                       de note (implicit)
          --no-merge-notes             nu încearcă să elimine notele redundante
      -N --strip-symbol=<nume>         nu copiază simbolul <nume>
         --keep-section=<nume>         nu elimină secțiunea <nume>
      -K --keep-symbol=<nume>          nu elimină simbolul <nume>
         --keep-section-symbols        nu elimină simbolurile secțiunilor
         --keep-file-symbols           nu elimină simbolurile fișierului
      -w --wildcard                    permite metacaractere în compararea
                                       simbolurilor
      -x --discard-all                 elimină toate simbolurile non-globale
      -X --discard-locals              elimină orice simboluri generate de compilator
      -v --verbose                     listează toate fișierele obiect modificate
      -V --version                     afișează numărul versiunii acestui program
      -h --help                        afișează acest mesaj de ajutor
         --info                        listează formatele și arhitecturile
                                       obiectelor acceptate
      -o <fișier>                      plasează ieșirea despuiată/curată în <fișier>

en: unrecognized section flag `%s'
ro: opțiune de secțiune nerecunoscută „%s”

en: supported flags: %s
ro: opțiuni suportate: %s

en: unrecognized symbol flag `%s'
ro: opțiune pentru simboluri nerecunoscută „%s”

en: error: %s both copied and removed
ro: eroare: %s atât copiat, cât și eliminat

en: error: %s both sets and alters VMA
ro: eroare: %s atât stabilește, cât și modifică VMA

en: error: %s both sets and alters LMA
ro: eroare: %s atât stabilește, cât și modifică LMA

en: cannot open '%s': %s
ro: nu se poate deschide „%s”: %s

en: %s: fread failed
ro: %s: fread() a eșuat

en: %s:%d: Ignoring rubbish found on this line
ro: %s:%d: Se ignoră gunoiul găsit pe această linie

en: error: section %s matches both remove and copy options
ro: eroare: secțiunea %s se potrivește atât cu opțiunea „eliminare” cât și cu opțiunea „copiere”

en: error: section %s matches both update and remove options
ro: eroare: secțiunea %s se potrivește atât cu opțiunea „actualizare” cât și cu opțiunea „eliminare”

en: Section %s not found
ro: Secțiunea %s nu a fost găsită

en: redefining symbols does not work on LTO-compiled object files
ro: redefinirea simbolurilor nu funcționează pe fișierele obiect compilate LTO

en: not stripping symbol `%s' because it is named in a relocation
ro: nu se elimină simbolul „%s” deoarece este numit într-o realocare

en: 'before=%s' not found
ro: „before=%s” nu a fost găsit

en: %s: Multiple redefinition of symbol "%s"
ro: %s: Redefinire multiplă a simbolului „%s”

en: %s: Symbol "%s" is target of more than one redefinition
ro: %s: Simbolul „%s” este țintă pentru mai mult de o redefinire

en: couldn't open symbol redefinition file %s (error: %s)
ro: nu s-a putut deschide fișierul de redefinire a simbolurilor %s (eroare: %s)

en: %s:%d: garbage found at end of line
ro: %s:%d: gunoi găsit la sfârșitul liniei

en: %s:%d: missing new symbol name
ro: %s:%d: lipsește numele simbolului nou

en: %s:%d: premature end of file
ro: %s:%d: sfârșit prematur al fișierului

en: stat returns negative size for `%s'
ro: stat() a returnat o dimensiune negativă pentru „%s”

en: copy from `%s' [unknown] to `%s' [unknown]
ro: se copiază din „%s” [necunoscut] în „%s” [necunoscut]

en: %s[%s]: Cannot merge - there are relocations against this section
ro: %s[%s]: Nu se poate fuziona - există realocări în această secțiune

en: corrupt GNU build attribute note: description size not a factor of 4
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: dimensiunea descrierii nu este un factor de 4

en: corrupt GNU build attribute note: wrong note type
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: tip de notă greșit

en: corrupt GNU build attribute note: note too big
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: nota este prea mare

en: corrupt GNU build attribute note: name too small
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: nota este prea mică

en: corrupt GNU build attribute note: unsupported version
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: versiune neacceptată

en: corrupt GNU build attribute note: bad description size
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: dimensiunea descrierii greșită

en: corrupt GNU build attribute note: name not NUL terminated
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: numele nu este terminat cu NULL

en: corrupt GNU build attribute notes: excess data at end
ro: notă de atribut de compilare GNU coruptă: note de atribut GNU build corupte: exces de date la sfârșit

en: bad GNU build attribute notes: no known versions detected
ro: note de atribut de compilare GNU incorecte: nu au fost detectate versiuni cunoscute

note: This happens with glibc.  No idea why.
en: %s[%s]: Warning: version note missing - assuming version 3
ro: %s[%s]: Avertisment: lipsește nota de versiune - presupunând versiunea 3

en: bad GNU build attribute notes: multiple different versions
ro: note de atribut de compilare GNU incorecte: versiuni multiple diferite

en: %s[%s]: Note - dropping 'share' flag as output format is not COFF
ro: %s[%s]: Notă - eliminarea fanionului „share” (partajare) ca format de ieșire nu este COFF

en: %s[%s]: 'large' flag is ELF x86-64 specific
ro: %s[%s]: fanionul „large” este specific ELF x86-64

note: PR 17636: Call non-fatal so that we return to our parent who may need to tidy temporary files.
en: unable to change endianness of '%s'
ro: nu s-a putut schimba tipul de „endianness” (ordinea octeților) din „%s”

en: unable to modify '%s' due to errors
ro: nu se poate modifica „%s” din cauza erorilor

en: error: the input file '%s' has no sections
ro: eroare: fișierul de intrare „%s” nu are secțiuni

en: --compress-debug-sections=[zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd] is unsupported on `%s'
ro: --compress-debug-sections=[zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd] nu este acceptată pe „%s”

en: --elf-stt-common=[yes|no] is unsupported on `%s'
ro: --elf-stt-common=[yes|no] nu este acceptată pe „%s”

en: --strip-section-headers is unsupported on `%s'
ro: --strip-section-headers nu este acceptată pe „%s”

en: copy from `%s' [%s] to `%s' [%s]
ro: se copiază din „%s” [%s] în „%s” [%s]

en: Input file `%s' ignores binary architecture parameter.
ro: Fișierul de intrare „%s” ignoră parametrul de arhitectură binar.

en: Unable to recognise the format of the input file `%s'
ro: Nu se poate recunoaște formatul fișierului de intrare „%s”

en: Output file cannot represent architecture `%s'
ro: Fișierul de ieșire nu poate reprezenta arhitectura „%s”

en: warning: file alignment (0x%<PRIx64>) > section alignment (0x%<PRIx64>)
ro: avertisment: alinierea fișierului (0x%<PRIx64>) > alinierea secțiunii (0x%<PRIx64>)

en: can't add section '%s'
ro: nu se poate adăuga secțiunea „%s”

en: can't create section `%s'
ro: nu se poate crea secțiunea „%s”

en: error: %s not found, can't be updated
ro: eroare: %s nu a fost găsit, nu poate fi actualizat

en: warning: could not load note section
ro: avertisment: nu s-a putut încărca secțiunea de note

en: warning: failed to set merged notes size
ro: avertisment: nu s-a putut definii dimensiunea notelor fuzionate

en: can't dump section '%s' - it does not exist
ro: nu se poate descărca secțiunea „%s” - nu există

en: can't dump section - it has no contents
ro: nu se poate descărca secțiunea - nu are conținut

en: could not open section dump file
ro: nu s-a putut deschide fișierul de descărcare(dump) a secțiunii

en: error writing section contents to %s (error: %s)
ro: eroare la scrierea conținutului secțiunii în %s (eroare: %s)

en: could not retrieve section contents
ro: nu s-a putut recupera conținutul secțiunii

en: %s: debuglink section already exists
ro: %s: secțiunea debuglink există deja

en: cannot create debug link section `%s'
ro: nu se poate crea secțiunea de legătură de depanare „%s”

en: Can't fill gap after section
ro: Nu se poate umple golul după secțiune

en: can't add padding
ro: nu se poate adăuga umplutură

en: error: failed to locate merged notes
ro: eroare: notele fuzionate nu au putut fi localizate

en: error: failed to merge notes
ro: eroare: notele nu au putut fi fuzionate

en: error: failed to copy merged notes into output
ro: eroare: nu s-au putut copia notele fuzionate la ieșire

en: %s: Could not find any mergeable note sections
ro: %s: Nu s-a putut găsi nicio secțiune de note care poate fi fuzionată

en: cannot fill debug link section `%s'
ro: nu se poate completa secțiunea de legătură de depanare „%s”

en: error copying private BFD data
ro: eroare la copierea datelor BFD private

en: this target does not support %lu alternative machine codes
ro: această țintă nu acceptă %lu coduri de mașină alternative

en: treating that number as an absolute e_machine value instead
ro: se tratează în schimb acest număr ca o valoare e_machine absolută

en: ignoring the alternative value
ro: se ignoră valoarea alternativă

en: sorry: copying thin archives is not currently supported
ro: scuze: copierea arhivelor subțiri nu este acceptată în prezent

en: cannot create tempdir for archive copying (error: %s)
ro: nu se poate crea directorul temporar pentru copierea arhivei (eroare: %s)

en: illegal pathname found in archive member: %s
ro: nume de cale nelegală găsit în membrul arhivei: %s

en: Unable to recognise the format of file
ro: Nu se poate recunoaște formatul fișierului

en: error: the input file '%s' is empty
ro: eroare: fișierul de intrare „%s” este gol

en: --compress-debug-sections=zstd: binutils is not built with zstd support
ro: --compress-debug-sections=zstd: binutils nu este construit cu suport zstd

en: --add-gnu-debuglink ignored for archive %s
ro: --add-gnu-debuglink ignorată pentru arhiva %s

en: Multiple renames of section %s
ro: Multiple redenumiri ale secțiunii %s

en: error in private header data
ro: eroare în datele de antet private

en: failed to create output section
ro: nu s-a putut crea secțiunea de ieșire

en: failed to set size
ro: nu s-a putut definii dimensiunea

en: failed to set vma
ro: nu s-a putut definii vma

en: failed to set alignment
ro: nu s-a putut configura alinierea

en: failed to copy private data
ro: nu s-au putut copia datele private

en: relocation count is negative
ro: numărul de realocări este negativ

note: User must pad the section up in order to do this.
en: cannot reverse bytes: length of section %s must be evenly divisible by %d
ro: nu se pot inversa octeții: lungimea secțiunii %s trebuie să fie divizibilă în părți egale cu %d

en: can't create debugging section
ro: nu se poate crea secțiunea de depanare

en: can't set debugging section contents
ro: nu se poate configura conținutul secțiunii de depanare

en: don't know how to write debugging information for %s
ro: nu se știe cum să se scrie informațiile de depanare pentru %s

en: could not create temporary file to hold stripped copy
ro: nu s-a putut crea un fișier temporar pentru a reține o copie eliminată

en: %s: bad version in PE subsystem
ro: %s: versiune greșită în subsistemul PE

en: unknown PE subsystem: %s
ro: subsistem PE necunoscut: %s

en: bad format for %s
ro: format incorect pentru %s

en: cannot open: %s: %s
ro: nu se poate deschide : %s: %s

en: byte number must be non-negative
ro: numărul de octeți trebuie să fie nenegativ

en: architecture %s unknown
ro: arhitectură %s necunoscută

en: interleave must be positive
ro: intercalarea trebuie să fie pozitivă

en: interleave width must be positive
ro: lățimea intercalării trebuie să fie pozitivă

en: unrecognized --compress-debug-sections type `%s'
ro: tipul --compress-debug-sections „%s” nerecunoscut

en: unrecognized --elf-stt-common= option `%s'
ro: opțiune --compress-debug-sections „%s” nerecunoscută

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%<PRIx64> to 0x%x
ro: Avertisment: se trunchiază umplerea-spațiului_gol de la 0x%<PRIx64> la 0x%x

en: bad format for --set-section-alignment: argument needed
ro: format greșit pentru „--set-section-alignment”: este necesar un argument

en: bad format for --set-section-alignment: numeric argument needed
ro: format greșit pentru „--set-section-alignment”: este necesar un argument numeric

note: Number has more than on 1, i.e. wasn't a power of 2.
en: bad format for --set-section-alignment: alignment is not a power of two
ro: format greșit pentru „--set-section-alignment”: alinierea nu este o putere de doi

en: unknown long section names option '%s'
ro: opțiune de nume a secțiunilor lungi „%s” necunoscută

en: unable to parse alternative machine code
ro: nu se poate analiza codul mașină alternativ

en: number of bytes to reverse must be positive and even
ro: numărul de octeți de inversat trebuie să fie pozitiv și par

en: Warning: ignoring previous --reverse-bytes value of %d
ro: Avertisment: se ignoră valoarea anterioară a „--reverse-bytes” %d

en: %s: invalid reserve value for --heap
ro: %s: valoare de rezervă nevalidă pentru „--heap”

en: %s: invalid commit value for --heap
ro: %s: valoarea introdusă nu este validă pentru „--heap”

en: %s: invalid reserve value for --stack
ro: %s: valoare de rezervă nevalidă pentru „--stack”

en: %s: invalid commit value for --stack
ro: %s: valoarea introdusă nu este validă pentru „--stack”

en: error: verilog data width must be 1, 2, 4, 8 or 16
ro: eroare: lățimea datelor verilog trebuie să fie 1, 2, 4, 8 sau 16

en: --globalize-symbol(s) is incompatible with -G/--keep-global-symbol(s)
ro: „--globalize-symbol(s)” este incompatibilă cu „-G/--keep-global-symbol(s)”

en: interleave start byte must be set with --byte
ro: intercalarea octetului de început trebuie activată cu „--byte”

en: byte number must be less than interleave
ro: numărul de octeți trebuie să fie mai mic decât intercalarea

en: interleave width must be less than or equal to interleave - byte`
ro: lățimea intercalării trebuie să fie mai mică sau egală cu intercalarea - octet`

en: unknown input EFI target: %s
ro: țintă EFI de intrare necunoscută: %s

en: unknown output EFI target: %s
ro: țintă EFI de ieșire necunoscută: %s

en: warning: could not create temporary file whilst copying '%s', (error: %s)
ro: avertisment: nu s-a putut crea fișierul temporar în timp ce se copia „%s”, (eroare: %s)

en: %s %s%c0x%<PRIx64> never used
ro: %s %s%c0x%<PRIx64> nu a fost folosit niciodată

en: Usage: %s <option(s)> <file(s)>
ro: Utilizare: %s <opțiune(i)> <fișier(e)>

en:  Display information from object <file(s)>.
ro:  Afișează informații din obiectul <fișier(e)>.

en:  At least one of the following switches must be given:
ro:  Trebuie să fie furnizată cel puțin una dintre următoarele opțiuni:

en:   -a, --archive-headers    Display archive header information
ro:   -a, --archive-headers    afișează informații despre antetul arhivei

en:   -f, --file-headers       Display the contents of the overall file header
ro:   -f, --file-headers       afișează conținutul antetului general al fișierului

en:   -p, --private-headers    Display object format specific file header contents
ro:   -p, --private-headers    afișează conținutul antetului fișierului specific
                               formatului obiectului

en:   -P, --private=OPT,OPT... Display object format specific contents
ro:   -P, --private=OPT,OPT... afișează conținutul specific formatului obiectului

en:   -h, --[section-]headers  Display the contents of the section headers
ro:   -h, --[section-]headers  afișează conținutul antetelor secțiunilor

en:   -x, --all-headers        Display the contents of all headers
ro:   -x, --all-headers        afișează conținutul tuturor antetelor

en:   -d, --disassemble        Display assembler contents of executable sections
ro:   -d, --disassemble        afișează conținutul de asamblare al secțiunilor
                               executabile

en:   -D, --disassemble-all    Display assembler contents of all sections
ro:   -D, --disassemble-all    afișează conținutul de asamblare al tuturor secțiunilor

en:       --disassemble=<sym>  Display assembler contents from <sym>
ro:       --disassemble=<sym>  afișează conținutul asamblatorului din <sym>

en:   -S, --source             Intermix source code with disassembly
ro:   -S, --source             amestecă codul sursă cu dezasamblarea

en:       --source-comment[=<txt>] Prefix lines of source code with <txt>
ro:       --source-comment[=<txt>] prefixează liniile de cod sursă cu <txt>

en:   -s, --full-contents      Display the full contents of all sections requested
ro:   -s, --full-contents      afișează conținutul complet al tuturor secțiunilor
                               solicitate

en:   -Z, --decompress         Decompress section(s) before displaying their contents
ro:   -Z, --decompress         decomprimă secțiunile înainte de a afișa conținutul acestora

en:   -g, --debugging          Display debug information in object file
ro:   -g, --debugging          afișează informațiile de depanare în fișierul obiect

en:   -e, --debugging-tags     Display debug information using ctags style
ro:   -e, --debugging-tags     afișează informațiile de depanare folosind stilul ctags

en:   -G, --stabs              Display (in raw form) any STABS info in the file
ro:   -G, --stabs              afișează (în formă brută) orice informații STABS din
                               fișier

en:   -W, --dwarf[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                  f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                  m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                  s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                  U/=trace_info]
                               Display the contents of DWARF debug sections
ro:   -W, --dwarf[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                  f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                  m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                  s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                  U/=trace_info]
                               afișează conținutul secțiunilor de depanare DWARF

en:   -Wk,--dwarf=links        Display the contents of sections that link to
                                separate debuginfo files
ro:   -Wk,--dwarf=links        afișează conținutul secțiunilor care fac legătura la
                               fișiere separate debuginfo

en:   -WK,--dwarf=follow-links
                               Follow links to separate debug info files (default)
ro:   -WK,--dwarf=follow-links
                               urmează legăturile pentru fișiere separate cu
                               informații de depanare (implicit)

en:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               Do not follow links to separate debug info files
ro:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               nu urmează legăturile către fișiere separate cu
                               informații de depanare

en:   -WK,--dwarf=follow-links
                               Follow links to separate debug info files
ro:   -WK,--dwarf=follow-links
                               urmează legăturile pentru fișiere separate cu
                               informații de depanare

en:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               Do not follow links to separate debug info files
                                (default)
ro:   -WN,--dwarf=no-follow-links
                               nu urmează legăturile către fișiere separate cu
                               informații de depanare (implicit)

en:   -WD --dwarf=use-debuginfod
                               When following links, also query debuginfod servers (default)
ro:   -WD --dwarf=use-debuginfod
                               când urmează legăturile, interoghează și serverele
                               debuginfod (implicit)

en:   -WE --dwarf=do-not-use-debuginfod
                               When following links, do not query debuginfod servers
ro:   -WE --dwarf=do-not-use-debuginfod
                               când urmează legăturile, nu interoghează și serverele
                               debuginfod

en:   -L, --process-links      Display the contents of non-debug sections in
                                separate debuginfo files.  (Implies -WK)
ro:   -L, --process-links      afișează conținutul secțiunilor non-depanare în
                               fișiere separate debuginfo (implică „-WK”)

en:       --ctf[=SECTION]      Display CTF info from SECTION, (default `.ctf')
ro:       --ctf[=SECȚIUNE]     afișează informațiile CTF din SECȚIUNE (implicit „.ctf”)

en:       --sframe[=SECTION]   Display SFrame info from SECTION, (default '.sframe')
ro:       --sframe[=SECȚIUNE]  afișează informațiile SFrame din SECȚIUNE
                               (implicit „.sframe”)

en:   -t, --syms               Display the contents of the symbol table(s)
ro:   -t, --syms               afișează conținutul tabelului/tabelelor cu simboluri

en:   -T, --dynamic-syms       Display the contents of the dynamic symbol table
ro:   -T, --dynamic-syms       afișează conținutul tabelului cu simboluri dinamice

en:   -r, --reloc              Display the relocation entries in the file
ro:   -r, --reloc              afișează intrările de readresare din fișier

en:   -R, --dynamic-reloc      Display the dynamic relocation entries in the file
ro:   -R, --dynamic-reloc      afișează intrările de realocare dinamică din fișier

en:   @<file>                  Read options from <file>
ro:   @<fișier>                citește opțiunile din <fișier>

en:   -v, --version            Display this program's version number
ro:   -v, --version            afișează numărul de versiune al acestui program

en:   -i, --info               List object formats and architectures supported
ro:   -i, --info               listează formatele de obiecte și arhitecturile
                               acceptate

en:   -H, --help               Display this information
ro:   -H, --help               afișează aceste informații

en: 
     The following switches are optional:
ro: 
     Următoarele opțiuni prezentate, sunt opționale:

en:   -b, --target=BFDNAME           Specify the target object format as BFDNAME
ro:   -b, --target=NUME_BFD          specifică formatul obiectului țintă ca NUME_BFD

en:   -m, --architecture=MACHINE     Specify the target architecture as MACHINE
ro:   -m, --architecture=MAȘINA
                                     specifică arhitectura țintă ca MAȘINA

en:   -j, --section=NAME             Only display information for section NAME
ro:   -j, --section=NUME             afișează informații doar pentru secțiunea NUME

en:   -M, --disassembler-options=OPT Pass text OPT on to the disassembler
ro:   -M, --disassembler-options=OPȚ pasează textul OPȚ către dezasamblator

en:   -EB --endian=big               Assume big endian format when disassembling
ro:   -EB --endian=big               presupune formatul „big endian” când dezasamblează

en:   -EL --endian=little            Assume little endian format when disassembling
ro:   -EL --endian=little            presupune formatul „little endian” când dezasamblează

en:       --file-start-context       Include context from start of file (with -S)
ro:       --file-start-context       include contextul de la începutul fișierului
                                     (cu „-S”)

en:   -I, --include=DIR              Add DIR to search list for source files
ro:   -I, --include=DIR              adaugă DIR la lista de căutare pentru fișierele
                                     sursă

en:   -l, --line-numbers             Include line numbers and filenames in output
ro:   -l, --line-numbers             include numerele de rând și numele fișierelor
                                     la ieșire

en:   -F, --file-offsets             Include file offsets when displaying information
ro:   -F, --file-offsets             include decalajele fișierelor când afișează
                                     informațiile

en:   -C, --demangle[=STYLE]         Decode mangled/processed symbol names
ro:   -C, --demangle[=STILUL]        decodifică numele simbolurilor decorate/procesate

en:                                    STYLE can be
ro:                                    STILUL poate fi

en:       --recurse-limit            Enable a limit on recursion whilst demangling
                                      (default)
ro:       --recurse-limit            activează o limită de recursivitate atunci
                                     când șterge decorațiunile (implicit)

en:       --no-recurse-limit         Disable a limit on recursion whilst demangling
ro:       --no-recurse-limit         dezactivează limita de recursivitate atunci
                                     când șterge decorațiunile

en:   -w, --wide                     Format output for more than 80 columns
ro:   -w, --wide                     formatează ieșirea pentru mai mult de 80 de
                                     coloane

en:   -U[d|l|i|x|e|h]                Controls the display of UTF-8 unicode characters
      --unicode=[default|locale|invalid|hex|escape|highlight]
ro:   -U[d|l|i|x|e|h]                controlează afișarea caracterelor Unicode UTF-8
      --unicode=[default|locale|invalid|hex|escape|highlight]

en:   -z, --disassemble-zeroes       Do not skip blocks of zeroes when disassembling
ro:   -z, --disassemble-zeroes       nu sare peste blocurile cu zerouri la
                                     dezasamblare

en:       --start-address=ADDR       Only process data whose address is >= ADDR
ro:       --start-address=ADRESA     procesează doar datele a căror adresă este
                                     >= ADRESA

en:       --stop-address=ADDR        Only process data whose address is < ADDR
ro:       --stop-address=ADRESA      procesează doar datele a căror adresă este
                                     < ADRESA

en:       --no-addresses             Do not print address alongside disassembly
ro:       --no-addresses             nu afișează adresa alături de dezasamblare

en:       --prefix-addresses         Print complete address alongside disassembly
ro:       --prefix-addresses         afișează adresa completă alături de dezasamblare

en:       --[no-]show-raw-insn       Display hex alongside symbolic disassembly
ro:       --[no-]show-raw-insn       afișează hexazecimalul alături de dezasamblarea
                                     simbolică

en:       --insn-width=WIDTH         Display WIDTH bytes on a single line for -d
ro:       --insn-width=LĂȚIMEA       afișează LĂȚIMEA de octeți pe o singură linie
                                     pentru „-d”

en:       --adjust-vma=OFFSET        Add OFFSET to all displayed section addresses
ro:       --adjust-vma=DECALAJ       adaugă DECALAJ la toate adresele de secțiuni
                                     afișate

en:       --show-all-symbols         When disassembling, display all symbols at a given address
ro:       --show-all-symbols         la dezasamblare, afișează toate simbolurile la
                                     o adresă specificată

en:       --special-syms             Include special symbols in symbol dumps
ro:       --special-syms             include simboluri speciale în descărcările de
                                     simboluri

en:       --inlines                  Print all inlines for source line (with -l)
ro:       --inlines                  afișează toate „inlines” pentru linia sursă
                                     (cu „-l”)

en:       --prefix=PREFIX            Add PREFIX to absolute paths for -S
ro:       --prefix=PREFIX            adaugă PREFIX la căile absolute pentru „-S”

en:       --prefix-strip=LEVEL       Strip initial directory names for -S
ro:       --prefix-strip=NIVEL       elimină numele directoarelor inițiale pentru „-S”

en:       --dwarf-depth=N            Do not display DIEs at depth N or greater
ro:       --dwarf-depth=N            nu afișează DIE-ele la adâncimea N sau mai mare

en:       --dwarf-start=N            Display DIEs starting at offset N
ro:       --dwarf-start=N            afișează DIE-ele începând cu poziția N

en:       --dwarf-check              Make additional dwarf consistency checks.
ro:       --dwarf-check              face verificări suplimentare de consistență
                                     a dwarf

en:       --ctf-parent=NAME          Use CTF archive member NAME as the CTF parent
ro:       --ctf-parent=NUME          utilizează membrul arhivei CTF cu numele NUME
                                     ca părinte CTF

en:       --visualize-jumps          Visualize jumps by drawing ASCII art lines
ro:       --visualize-jumps          vizualizează salturile desenând linii cu
                                     caractere ASCII

en:       --visualize-jumps=color    Use colors in the ASCII art
ro:       --visualize-jumps=color    utilizează culori în liniile desenate cu
                                     caractere ASCII

en:       --visualize-jumps=extended-color
                                     Use extended 8-bit color codes
ro:       --visualize-jumps=extended-color
                                     utilizează coduri de culoare extinse pe 8 biți

en:       --visualize-jumps=off      Disable jump visualization
ro:       --visualize-jumps=off      dezactivează vizualizarea salturilor

en:       --disassembler-color=off       Disable disassembler color output.
ro:       --disassembler-color=off       dezactivează ieșirea de culoare pentru
                                         dezasamblare

en:       --disassembler-color=terminal  Enable disassembler color output if displaying on a terminal. (default)
ro:       --disassembler-color=terminal  activează ieșirea de culoare pentru
                                         dezasamblare dacă este afișată pe un
                                         terminal (modul implicit)

en:       --disassembler-color=off       Disable disassembler color output. (default)
ro:       --disassembler-color=off       dezactivează ieșirea de culoare pentru
                                         dezasamblare (modul implicit)

en:       --disassembler-color=terminal  Enable disassembler color output if displaying on a terminal.
ro:       --disassembler-color=terminal  activează ieșirea de culoare pentru
                                         dezasamblare dacă este afișată pe un terminal

en:       --disassembler-color=on        Enable disassembler color output.
ro:       --disassembler-color=on        activează ieșirea de culoare pentru
                                         dezasamblare

en:       --disassembler-color=extended  Use 8-bit colors in disassembler output.
ro:       --disassembler-color=extended  utilizează culori de 8 biți la ieșirea
                                         dezasamblatorului

en: 
    Options supported for -P/--private switch:
ro: 
    Opțiuni acceptate pentru „-P/--privat”:

en: section '%s' mentioned in a -j option, but not found in any input file
ro: secțiunea „%s” menționată într-o opțiune „-j”, dar nu a fost găsită în niciun fișier de intrare

en: Sections:
ro: Secțiuni:

en: Idx %-*s Size      %-*s%-*sFile off  Algn
ro: Idx %-*s Dim.      %-*s%-*sPoz. fișier  Alin.

en:   Flags
ro:   Opțiuni

en: failed to read symbol table from: %s
ro: nu s-a putut citi tabelul de simboluri din: %s

en: error message was
ro: mesajul de eroare a fost

en: %s: not a dynamic object
ro: %s: nu este un obiect dinamic

en:  (File Offset: 0x%lx)
ro:  (Decalaj fișier: 0x%lx)

en: source file %s is more recent than object file
ro: fișierul sursă %s este mai recent decât fișierul obiect

en: disassembly color not correctly selected
ro: culoarea dezasamblării nu este selectată corect

en: 	... (skipping %lu zeroes, resuming at file offset: 0x%lx)
ro: 	... (se sare peste %lu zerouri, reluând la poziția fișierului: 0x%lx)

en: disassemble_fn returned length %d
ro: disassemble_fn a returnat lungimea %d

en: Reading section %s failed because: %s
ro: Citirea secțiunii %s a eșuat deoarece: %s

en: 
    Disassembly of section %s:
ro: 
    Dezasamblarea secțiunii %s:

en: can't use supplied machine %s
ro: nu se poate utiliza mașina furnizată %s

en: can't disassemble for architecture %s
ro: nu se poate dezasambla pentru arhitectura %s

en: 
    Section '%s' has an invalid size: %#<PRIx64>.
ro: 
    Secțiunea „%s” are o dimensiune nevalidă: %#<PRIx64>.

en: 
    Can't get contents for section '%s'.
ro: 
    Nu se poate obține conținutul pentru secțiunea „%s”.

en: File %s does not contain any dwarf debug information
ro: Fișierul %s nu conține nicio informație de depanare „dwarf”

en: No %s section present
ro: Nicio secțiune %s prezentă

en: reading %s section of %s failed: %s
ro: citirea secțiunii %s din %s a eșuat: %s

en: Contents of %s section:
ro: Conținutul secțiunii %s:

en: architecture: %s,
ro: arhitectura: %s,

en: flags 0x%08x:
ro: opțiuni 0x%08x:

en: 
    start address 0x
ro: 
    adresa de pornire 0x

en: warning
ro: avertisment

en: error
ro: eroare

en: CTF error: cannot get CTF errors: `%s'
ro: Eroare CTF: nu se pot obține erori CTF: „%s”

en: 
    CTF archive member: %s:
ro: 
    Membru al arhivei CTF: %s:

en: Iteration failed: %s, %s
ro: Iterația a eșuat: %s, %s

en: CTF open failure: %s
ro: Eșec la deschiderea CTF: %s

en: Contents of CTF section %s:
ro: Conținutul secțiunii CTF %s:

en: CTF archive member open failure: %s
ro: Eroare la deschiderea membrului arhivei CTF: %s

en: Contents of the SFrame section %s:
ro: Conținutul secțiunii SFrame %s:

en: warning: private headers incomplete: %s
ro: avertisment: anteturi private incomplete: %s

en: option -P/--private not supported by this file
ro: opțiunea „-P/--private” nu este acceptată de acest fișier

en: target specific dump '%s' not supported
ro: descărcarea specificată de ținta „%s” nu este acceptată

en: Contents of section %s:
ro: Conținutul secțiunii %s:

en:   (Starting at file offset: 0x%lx)
ro:   (Începând de la decalajul fișierului: 0x%lx)

en:  NOTE: This section is compressed, but its contents have NOT been expanded for this dump.
ro:  Notă: Această secțiune este comprimată, dar conținutul său NU a fost expandat pentru această descărcare.

en: no symbols
ro: niciun simbol

en: no information for symbol number %ld
ro: nicio informație pentru numărul simbolului %ld

en: could not determine the type of symbol number %ld
ro: nu s-a putut determina tipul de simbol numărul %ld

en: failed to read relocs in: %s
ro: nu s-au putut citi readresările din: %s

en: 
    %s:     file format %s
ro: 
    %s:     formatul fișierului %s

en: %s: printing debugging information failed
ro: %s: afișarea informațiilor de depanare a eșuat

en: In archive %s:
ro: În arhiva %s:

note: Prevent corrupted files from spinning us into an infinite loop.  100 is an arbitrary heuristic.
en: Archive nesting is too deep
ro: Imbricarea arhivei este prea profundă

en: In nested archive %s:
ro: În arhiva imbricată %s:

en: error: the start address should be before the end address
ro: eroare: adresa de început trebuie să fie înaintea adresei de final

en: error: the stop address should be after the start address
ro: eroare: adresa de oprire trebuie să fie după adresa de început

en: error: prefix strip must be non-negative
ro: eroare: prefixul de eliminare nu poate să fie negativ

en: error: instruction width must be positive
ro: eroare: lățimea instrucțiunii trebuie să fie pozitivă

en: unrecognized argument to --visualize-option
ro: argument nerecunoscut pentru opțiunea „--visualize-option”

en: unrecognized argument to --disassembler-color
ro: argument nerecunoscut pentru opțiunea „--disassembler-color”

en: unrecognized -E option
ro: opțiune „-E” nerecunoscută

en: unrecognized --endian type `%s'
ro: tip nerecunoscut „%s” pentru opțiunea „--endian”

en: For AVR ELF files:
      mem-usage   Display memory usage
      avr-prop    Display contents of .avr.prop section
ro: Pentru fișierele AVR ELF:
      mem-usage   Afișează utilizarea memoriei
      avr-prop    Afișează conținutul secțiunii .avr.prop

en: Warning: textsize (%#lx) + datasize (%#lx) overflows size type
ro: Avertisment: dimensiunea_textului (%#lx) + dimensiunea_datelor (%#lx) depășește tipul de dimensiune

en: Warning: textsize (%#lx) + datasize (%#lx) + bootloadersize (%#lx) overflows size type
ro: Avertisment: dimensiunea_textului (%#lx) + dimensiunea_datelor (%#lx) + dimensiunea_încărcătorului_pornire (%#lx) depășește tipul de dimensiune

en: Warning: datatsize (%#lx) + bssssize (%#lx) overflows size type
ro: Avertisment: dimensiunea_datelor (%#lx) + dimensiunea_bsss (%#lx) depășește tipul de dimensiune

en: Warning: datasize (%#lx) + bsssize (%#lx) + noinitsize (%#lx) overflows size type
ro: Avertisment: dimensiunea_datelor (%#lx) + dimensiunea_bss (%#lx) + dimensiunea_noinit (%#lx) depășește tipul de dimensiune

en: For Mach-O files:
      header           Display the file header
      section          Display the segments and sections commands
      map              Display the section map
      load             Display the load commands
      dysymtab         Display the dynamic symbol table
      codesign         Display code signature
      seg_split_info   Display segment split info
      compact_unwind   Display compact unwinding info
      function_starts  Display start address of functions
      data_in_code     Display data in code entries
      twolevel_hints   Display the two-level namespace lookup hints table
      dyld_info        Display dyld information
ro: Pentru fișierele Mach-O:
      header           Afișează antetul fișierului
      section          Afișează comenzile pentru segmente și secțiuni
      map              Afișează harta secțiunii
      load             Afișează comenzile de încărcare
      dysymtab         Afișează tabelul de simboluri dinamice
      codesign         Afișează semnătura codului
      seg_split_info   Afișează informații despre împărțirea segmentului
      compact_unwind   Afișează informații despre desfășurarea compactă
      function_starts  Afișează adresa de început a funcțiilor
      data_in_code     Afișează datele în intrările de cod
      twolevel_hints   Afișează tabelul de sugestii de căutare a spațiului de nume
                       pe două niveluri
      dyld_info        Afișează informațiile dyld

en: Mach-O header:
ro: Antet Mach-O:

en:  magic     : %08lx
ro:  magic      : %08lx

en:  cputype   : %08lx (%s)
ro:  tip CPU    : %08lx (%s)

en:  cpusubtype: %08lx
ro:  subtip CPU : %08lx

en:  filetype  : %08lx (%s)
ro:  tip fișier : %08lx (%s)

en:  ncmds     : %08lx (%lu)
ro:  nr_comenzi : %08lx (%lu)

en:  sizeofcmds: %08lx (%lu)
ro:  dim_comenzi: %08lx (%lu)

en:  flags     : %08lx (
ro:  opțiuni    : %08lx (

en:  reserved  : %08x
ro:  rezervat   : %08x

en: Segments and Sections:
ro: Segmente și secțiuni:

en:  #: Segment name     Section name     Address
ro:  #: Nume segment     Nume secțiune    Adresa

en: cannot read rebase dyld info
ro: nu se pot citi informațiile rebase dyld

en: cannot read bind dyld info
ro: nu se pot citi informațiile asociate cu dyld

en: cannot read weak bind dyld info
ro: nu se pot citi informațiile slabe(weak) asociate cu dyld

en: cannot read lazy bind dyld info
ro: nu se pot citi informațiile leneșe(lazy) asociate cu dyld

en: cannot read export symbols dyld info
ro: nu se pot citi informațiile de export ale simbolurilor dyld

en:   [bad block length]
ro:   [lungime a blocului incorectă]

en:   %u index entry:
     |   %u index entries:
ro[0]:   o intrare de index:
ro[1]:   două intrări de index:
ro[2]:   %u intrări de index:
ro[3]:   %u de intrări de index:

en:   index entry %u: type: %08x, offset: %08x
ro:   intrare de index %u: tip: %08x, poziția: %08x

en:   version:           %08x
ro:   versiune:             %08x

en:   flags:             %08x
ro:   opțiuni:              %08x

en:   hash offset:       %08x
ro:   decalaj sumă_ctrl:    %08x

en:   ident offset:      %08x (- %08x)
ro:   decalaj ident.:       %08x (- %08x)

en:    identity: %s
ro:    identitate: %s

en:   nbr special slots: %08x (at offset %08x)
ro:   nr. sloturi speciale: %08x (la poziția %08x)

en:   nbr code slots:    %08x
ro:   nr. sloturi cod:      %08x

en:   code limit:        %08x
ro:   limita codului:       %08x

en:   hash size:         %02x
ro:   dimens. sumă_ctrl:    %02x

en:   hash type:         %02x (%s)
ro:   tip sumă_ctrl:        %02x (%s)

en:   spare1:            %02x
ro:   rezerva1:             %02x

en:   page size:         %02x
ro:   dimens. pagină:       %02x

en:   spare2:            %08x
ro:   rezerva2:             %08x

en:   scatter offset:    %08x
ro:   decalaj de dispersie: %08x

en:   [truncated block]
ro:   [bloc trunchiat]

en:  length: %08x
ro:  lungime: %08x

en: cannot read code signature data
ro: nu se pot citi datele semnăturii codului

en: cannot read segment split info
ro: nu se pot citi informațiile despre împărțirea segmentului

en: segment split info is not nul terminated
ro: informațiile de împărțire a segmentului nu sunt terminate cu valoare nulă

en:   32 bit pointers:
ro:   indicatori pe 32 de biți:

en:   64 bit pointers:
ro:   indicatori pe 64 de biți:

en:   Unhandled location type %u
ro:   Tip de locație negestionat %u

en: cannot read function starts
ro: nu s-au putut citi datele de pornire ale funcției

en: cannot read data_in_code
ro: nu se poate citi data_in_code

en: cannot read twolevel hints
ro: nu se pot citi indicii pe două niveluri

en: cannot read build tools
ro: nu se pot citi instrumentele de construcție

en: For PE files:
      header      Display the file header
      sections    Display the section headers
ro: Pentru fișierele PE:
      header      Afișează antetul fișierului
      sections    Afișează antetele secțiunilor

en: unknown: 0x%x
ro: necunoscut: 0x%x

en: 
      File header not present
ro: 
      Antetul fișierului nu este prezent

en: 
      File Header (at offset 0):
ro: 
      Antetul fișierului (la poziția 0):

en: Bytes on Last Page:		%d
ro: Octeți pe ultima pagină:		%d

en: Pages In File:			%d
ro: Pagini în fișier:			%d

en: Relocations:			%d
ro: Realocări:			%d

en: Size of header in paragraphs:	%d
ro: Dimensiunea antetului în paragrafe:	%d

en: Min extra paragraphs needed:	%d
ro: Minimul de paragrafe suplimentare necesare:	%d

en: Max extra paragraphs needed:	%d
ro: Maximul de paragrafe suplimentare necesare:	%d

en: Initial (relative) SS value:	%d
ro: Valoarea inițială (relativă) a SS:	%d

en: Initial SP value:		%d
ro: Valoarea inițială a SP:		%d

en: Checksum:			%#x
ro: Suma de control:			%#x

en: Initial IP value:		%d
ro: Valoarea inițială a IP:		%d

en: Initial (relative) CS value:	%d
ro: Valoarea inițială (relativă) a CS:	%d

en: File address of reloc table:	%d
ro: Adresa de fișier a tabelului de realocare:	%d

en: Overlay number:			%d
ro: Numărul de suprapuneri:t		%d

en: OEM identifier:			%d
ro: Identificatorul OEM:			%d

en: OEM information:		%#x
ro: Informații OEM:		%#x

en: File address of new exe header:	%#lx
ro: Adresa fișierului noului antet exe:	%#lx

en: Stub message:
ro: Mesaj ciot(stub):

en: 
      Image Header (at offset %#lx):
ro: 
      Antetul imaginii (la poziția %#lx):

en: Machine Number:			%#x		- %s
ro: Numărul mașinii:			%#x		- %s

en: Number of sections:		\%d
ro: Numărul de secțiuni:		\%d

en: Time/Date:			%#08lx	-
ro: Ora/Data:			%#08lx	-

en: not set
ro: nu este definit

en: Symbol table offset:		%#08lx
ro: Poziția tabelului de simboluri:		%#08lx

en: Number of symbols:		\%ld
ro: Numărul de simboluri:		\%ld

en: Optional header size:		%#x
ro: Dimensiunea antetului opțional:		%#x

en: Flags:				0x%04x		-
ro: Fanioane:				0x%04x		-

en: 
      Optional 64-bit AOUT Header (at offset %#lx):
ro: 
      Antet AOUT opțional pe 64 de biți (la poziția %#lx):

en: error: unable to read AOUT and PE+ headers
ro: eroare: nu s-au putut citi antetele AOUT și PE+.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Version:			%x
ro: Versiunea:			%x

en: Text Size:			%#lx
ro: Dimensiunea textului:			%#lx

en: Data Size:			%#lx
ro: Dimensiunea datelor:			%#lx

en: BSS Size:			%#lx
ro: Dimensiunea BSS:			%#lx

en: Entry Point:			%#lx
ro: Punctul de intrare:			%#lx

en: Text Start:			%#lx
ro: Începutul textului:			%#lx

note: There is no data_start field in the PE+ standard header.
en: 
      Optional PE+ Header (at offset %#lx):
ro: 
      Antet PE+ opțional (la poziția %#lx):

en: Image Base:			%#lx
ro: Baza imaginii:			%#lx

en: Section Alignment:		%#lx
ro: Alinierea secțiunii:		%#lx

en: File Alignment:			%#lx
ro: Alinierea fișierului:			%#lx

en: Major OS Version:		%d
ro: Versiunea majoră a SO:		%d

en: Minor OS ersion:		%d
ro: Versiunea minoră a SO:		%d

en: Major Image Version:		%d
ro: Versiunea majoră a imaginii:		%d

en: Minor Image Version:		%d
ro: Versiunea minoră a imaginii:		%d

en: Major Subsystem Version:	%d
ro: Versiunea majoră a subsistemului:	%d

en: Minor Subsystem Version:	%d
ro: Versiunea minoră a subsistemului:	%d

en: Size Of Image:			%#lx
ro: Dimensiunea imaginii:			%#lx

en: Size Of Headers:		%#lx
ro: Dimensiunea antetelor:		%#lx

en: CheckSum:			%#lx
ro: Sumă de control:			%#lx

en: Subsystem:			%d
ro: Subsistem:			%d

note: FIXME: Decode the characteristics.
en: DllCharacteristics:		%#x
ro: Caracteristici dll:		%#x

en: Size Of Stack Reserve:		%#lx
ro: Dimensiunea stivei de rezervă:		%#lx

en: Size Of Stack Commit:		%#lx
ro: Dimensiunea stivei angajate:		%#lx

en: Size Of Heap Reserve:		%#lx
ro: Dimensiunea grămezii de rezervă:		%#lx

en: Size Of Heap Commit:		%#lx
ro: Dimensiunea grămezii angajate:		%#lx

en: Loader Flags:			%#lx
ro: Fanioane de încărcare:			%#lx

en: Number Of Rva and Sizes:	%#lx
ro: Numărul de Rva și dimensiunile:	%#lx

en: 
      Optional 32-bit AOUT Header (at offset %#lx, size %d):
ro: 
      Antet AOUT opțional pe 32 de biți (la poziția %#lx, dimensiune %d):

en: error: unable to seek to/read AOUT header
ro: eroare: nu s-a putut explora/citi antetul AOUT

en: Data Start:			%#lx
ro: Începutul datelor:			%#lx

en: 
      Optional PE Header (at offset %#lx):
ro: 
      Antet PE opțional (la poziția %#lx):

en: error: unable to seek to/read PE header
ro: eroare: nu s-a putut explora/citi antetul PE

en: 
    Unsupported size of Optional Header
ro: 
    Dimensiune neacceptată a antetului opțional

en: 
      Optional header not present
ro: 
      Antetul opțional nu este prezentn

en: 
    Section headers (at offset 0x%08x):
ro: 
    Antetele secțiunilor (la offset 0x%08x):

en:   No section headers
ro:   Fără antete de secțiune

en: cannot seek to section headers start
ro: nu s-a putut căuta la începutul antetelor de secțiune

en: cannot read section header
ro: nu se poate citi antetul secțiunii

en: 
                Flags: %08x:
ro: 
                Opțiuni: %08x:

en: cannot seek to/read file header
ro: nu se poate explora/citi antetul fișierului

en: cannot seek to/read image header at offset %#x
ro: nu se poate explora/citi antetul imaginii la poziția %#x

en: cannot seek to/read image header
ro: nu se poate explora/citi antetul imaginii

en: For XCOFF files:
      header      Display the file header
      aout        Display the auxiliary header
      sections    Display the section headers
      syms        Display the symbols table
      relocs      Display the relocation entries
      lineno      Display the line number entries
      loader      Display loader section
      except      Display exception table
      typchk      Display type-check section
      traceback   Display traceback tags
      toc         Display toc symbols
      ldinfo      Display loader info in core files
ro: Pentru fișierele XCOFF:
      header      Afișează antetul fișierului
      aout        Afișează antetul auxiliar
      sections    Afișează antetele secțiunilor
      syms        Afișează tabelul de simboluri
      relocs      Afișează intrările de realocare
      lineno      Afișează intrările cu numărul de rând
      loader      Afișează secțiunea încărcătorului
      except      Afișează tabelul cu excepții
      typchk      Afișează secțiunea de verificare a tipului
      traceback   Afișează etichetele de urmărire a execuției
      toc         Afișează simbolurile din toc (tabla de conținut)
      ldinfo      Afișează informațiile despre încărcător în fișierele de bază

en:   nbr sections:  %d
ro:   nr. secțiuni:       %d

en:   time and date: 0x%08x  -
ro:   ora și data:        0x%08x  -

en:   symbols off:   0x%08x
ro:   decalaj simboluri:  0x%08x

en:   nbr symbols:   %d
ro:   nr. simboluri:      %d

en:   opt hdr sz:    %d
ro:   dim. antet opțiune: %d

en:   flags:         0x%04x
ro:   opțiuni:            0x%04x

en: Auxiliary header:
ro: Antet auxiliar:

en:   No aux header
ro:   Fără antet auxiliar

en: warning: optional header size too large (> %d)
ro: avertisment: dimensiunea antetului opțional este prea mare (> %d)

en: cannot read auxhdr
ro: nu s-a putut citi auxhdr (antetul auxiliar)

en: Section headers (at %u+%u=0x%08x to 0x%08x):
ro: Antetele secțiunilor (de la %u+%u=0x%08x până la 0x%08x):

en:   No section header
ro:   Fără antet de secțiune

en:             Flags: %08x
ro:             Opțiuni: %08x

en: overflow - nreloc: %u, nlnno: %u
ro: debordare - nreloc: %u, nlnno: %u

en: cannot read section headers
ro: nu se pot citi antetele secțiunilor

en: cannot read strings table length
ro: nu se poate citi lungimea tabelului de șiruri

en: cannot read strings table
ro: nu se poate citi tabelul cu șiruri

en: cannot read symbol table
ro: nu se poate citi tabelul de simboluri

en: cannot read symbol entry
ro: nu se poate citi intrarea simbolului

en: cannot read symbol aux entry
ro: nu se poate citi intrarea auxiliară a simbolului

en: Symbols table (strtable at 0x%08x)
ro: Tabel de simboluri (strtable la 0x%08x)

en: :
      No symbols
ro: :
      Niciun simbol

en:  (no strings):
ro:  (niciun șir):

en:  (strings size: %08x):
ro:  (dimensiunea șirurilor: %08x):

note: Translators: 'sc' is for storage class, 'off' for offset.
en:   # sc         value    section  type aux name/off
ro:   # cl.stoc.         valoare    secțiune  tip aux nume/poz.

note: Section length, number of relocs and line number.
en:   scnlen: %08x  nreloc: %-6u  nlinno: %-6u
ro:   lung.secț.: %08x  nr.realoc.: %-6u  nr.linie: %-6u

note: Section length and number of relocs.
en:   scnlen: %08x  nreloc: %-6u
ro:   lung.secț.: %08x  nr.realoc.: %-6u

en: offset: %08x
ro: decalaj: %08x

en: Relocations for %s (%u)
ro: Realocări pentru %s (%u)

en: cannot read relocations
ro: nu s-au putut citi realocările

en: cannot read relocation entry
ro: nu se poate citi intrarea de realocare

en: Line numbers for %s (%u)
ro: Numere de rând pentru %s (%u)

en: cannot read line numbers
ro: nu se pot citi numerele de rând

note: Line number, symbol index and physical address.
en: lineno  symndx/paddr
ro: nr.linie  indxsim/adr.fizicăr

en: cannot read line number entry
ro: nu se poate citi intrarea numărului de rând

en: no .loader section in file
ro: nicio secțiune .loader în fișier

en: section .loader is too short
ro: secțiunea .loader este prea scurtă

en: Loader header:
ro: Antet încărcător:

en:   version:           %u
ro:   versiune:                %u

en:  Unhandled version
ro:  Versiune negestionată

en:   nbr symbols:       %u
ro:   număr simboluri:         %u

en:   nbr relocs:        %u
ro:   număr realocări:         %u

note: Import string table length.
en:   import strtab len: %u
ro:   import lung. tab_șiruri: %u

en:   nbr import files:  %u
ro:   număr fișiere import:    %u

en:   import file off:   %u
ro:   import fișier poziție:   %u

en:   string table len:  %u
ro:   lungime tabel șiruri:    %u

en:   string table off:  %u
ro:   decalaj tabel șiruri:    %u

en: Dynamic symbols:
ro: Simboluri dinamice:

en: (bad offset: %u)
ro: (decalaj greșit: %u)

en: Dynamic relocs:
ro: Realocări dinamice:

en: Import files:
ro: Importare fișiere:

en: no .except section in file
ro: nicio secțiune .except în fișier

en: Exception table:
ro: Tabel cu excepții:

en: no .typchk section in file
ro: nicio secțiune .typchk în fișier

en: Type-check section:
ro: Secțiunea de verificare a tipului:

en:  address beyond section size
ro:  adresă dincolo de dimensiunea secțiunii

en:  tags at %08x
ro:  etichete la %08x

en:  number of CTL anchors: %u
ro:  numărul de ancore CTL: %u

en:  Name (len: %u):
ro:  Nume (lung.: %u):

en: [truncated]
ro: [trunchiat]

en:  (end of tags at %08x)
ro:  (sfârșitul etichetelor la %08x)

en:  no tags found
ro:  nu au fost găsite etichete

en:  Truncated .text section
ro:  Secțiune .text trunchiată

en: TOC:
ro: TOC (tabla de conținut):

en: Nbr entries: %-8u Size: %08x (%u)
ro: Număr intrări: %-8u Dim.: %08x (%u)

en: cannot read header
ro: nu se poate citi antetul

en: File header:
ro: Antetul fișierului:

en: (WRMAGIC: writable text segments)
ro: (WRMAGIC: segmente de text inscriptibile)

en: (ROMAGIC: readonly sharablee text segments)
ro: (ROMAGIC: segmente de text care se pot partaja numai-pentru-citire)

en: (TOCMAGIC: readonly text segments and TOC)
ro: (TOCMAGIC: segmente de text numai-pentru-citire și TOC«tabla de conținut»)

en: unknown magic
ro: magic necunoscut

en:   Unhandled magic
ro:   Magic negestionat

en: cannot read loader info table
ro: nu se poate citi tabelul cu informații despre încărcător

en: 
    ldinfo dump not supported in 32 bits environments
ro: 
    descărcarea „ldinfo” nu este acceptată în mediile pe 32 de biți

en: cannot core read header
ro: nu se poate citi antetul de bază

en: Core header:
ro: Antetul nucleului:

en:   version:    0x%08x
ro:   versiune:    0x%08x

en: (dumpx format - aix4.3 / 32 bits)
ro: (format dumpx - aix4.3 / 32 biți)

en: (dumpxx format - aix5.0 / 64 bits)
ro: (format dumpxx - aix5.0 / 64 biți)

en: unknown format
ro: format necunoscut

en: invalid value specified for pragma code_page.
ro: valoare nevalidă specificată pentru pragma code_page.

en: parse_coff_type: Bad type code 0x%x
ro: parse_coff_type: cod de tip greșit 0x%x

en: bfd_coff_get_syment failed: %s
ro: bfd_coff_get_syment a eșuat: %s

en: bfd_coff_get_auxent failed: %s
ro: bfd_coff_get_auxent a eșuat: %s

en: %ld: .bf without preceding function
ro: %ld: .bf fără funcția precedentă

en: %ld: unexpected .ef
ro: %ld: .ef neașteptat

en: %s: no recognized debugging information
ro: %s: nici o informație de depanare recunoscută

en: %s: %s: stab entry %ld is corrupt, strx = 0x%x, type = %d
ro: %s: %s: intrarea „stab” %ld este coruptă, strx = 0x%x, tip = %d

en: %s: %s: stab entry %ld is corrupt
ro: %s: %s: intrarea „stab” %ld este coruptă

en: Last stabs entries before error:
ro: Ultimele intrări „stabs” înainte de eroare:

en: Size overflow prevents reading %<PRIu64> elements of size %<PRIu64> for %s
ro: Depășirea dimensiunii împiedică citirea a %<PRIu64> elemente de dimensiunea %<PRIu64> pentru %s

en: Reading %<PRIu64> bytes extends past end of file for %s
ro: Citirea a %<PRIu64> octeți se extinde dincolo de sfârșitul fișierului pentru %s

en: Unable to seek to %#<PRIx64> for %s
ro: Nu se poate căuta %#<PRIx64> pentru %s

en: Out of memory allocating %<PRIu64> bytes for %s
ro: Memorie epuizată la alocarea a %<PRIu64> de octeți pentru %s

en: Unable to read in %<PRIu64> bytes of %s
ro: Nu se poate citi în %<PRIu64> octeți din %s

en: <internal error>
ro: <eroare internă>

en: <none>
ro: <nimic>

en: <no-strings>
ro: <niciun-șir>

en: BAD[0x%lx]
ro: INCORECT[0x%lx]

en: Don't know about relocations on this machine architecture
ro: Nu se cunosc metode de realocări pe această arhitectură a mașinii

en: 32-bit relocation data
ro: date de realocare pe 32 de biți

en: out of memory parsing relocs
ro: memorie insuficientă la analizarea realocărilor

en: 64-bit relocation data
ro: date de realocare pe 64 de biți

en: RELR relocation data
ro: date de realocare RELR

en:   %<PRIu64> offset
     |   %<PRIu64> offsets
ro[0]:   un decalaj
ro[1]:   două decalaje
ro[2]:   %<PRIu64> decalaje
ro[3]:   %<PRIu64> de decalaje

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name + Addend
ro:  Decalaj    Info    Tip                 ValoareSimb. NumeSimb. + Adăugarea

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name + Addend
ro:  Decalaj    Info    Tip            ValoareSimb.  NumeSimb. + Adăugarea

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name
ro:  Decalaj    Info    Tip                ValoareSimb.  NumeSimb.

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name
ro:  Decalaj    Info    Tip            ValoareSimb.  NumeSimb.

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name + Addend
ro:     Decalaj            Info             Tip                ValoareSimb.  NumeSimb. + Adăugarea

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name + Addend
ro:   Decalaj         Info           Tip            ValoareSimb.    NumeSimb. + Adăugarea

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name
ro:     Decalaj            Info             Tip                ValoareSimb.  NumeSimb.

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name
ro:   Decalaj         Info           Tip            ValoareSimb.    NumeSimb.

en: unrecognized: %-7lx
ro: nerecunoscut: %-7lx

en: <unknown addend: %<PRIx64>>
ro: <adăugare necunoscută: %<PRIx64>>

en:  bad symbol index: %08lx in reloc
ro:  index de simbol greșit: %08lx în realocare

en: <string table index: %3ld>
ro: <index de tabel de șiruri: %3ld>

en: <corrupt string table index: %3ld>
ro: <indexul tabelului de șiruri corupt: %3ld>

en: Processor Specific: %lx
ro: Specific procesorului: %lx

en: Operating System specific: %lx
ro: Specific sistemului de operare: %lx

en: <unknown>: %lx
ro: necunoscut>: %lx

en: NONE (None)
ro: NONE (Niciunul)

en: REL (Relocatable file)
ro: REL (Fișier realocabil)

en: EXEC (Executable file)
ro: EXEC (Fișier executabil)

en: DYN (Position-Independent Executable file)
ro: DYN (Fișier executabil independent de poziție)

en: DYN (Shared object file)
ro: DYN (Fișier obiect partajat)

en: CORE (Core file)
ro: CORE (Fișierul de bază)

en: Processor Specific: (%x)
ro: Specific procesorului: (%x)

en: OS Specific: (%x)
ro: Specific SO-ului: (%x)

en: <unknown>: %x
ro: <necunoscut>: %x

note: Please keep this switch table sorted by increasing EM_ value. 0
en: None
ro: Niciunul

en: <unknown>: 0x%x
ro: <necunoscut>: 0x%x

en: , <unknown>
ro: , <necunoscut>

en: Unrecognised IA64 VMS Command Code: %x
ro: Cod de comandă VMS IA64 nerecunoscut: %x

en: unknown mac
ro: mac necunoscut

en: , <unknown MeP cpu type>
ro: , <tip de cpu MeP necunoscut>

en: <unknown MeP copro type>
ro: <tip de coprocesor MeP necunoscut>

en: , unknown flags bits: %#x
ro: , biți de fanioane necunoscuți: %#x

en: , unknown CPU
ro: , CPU necunoscut

en: , unknown ABI
ro: , ABI necunoscut

en: , unknown ISA
ro: , ISA necunoscut

en: : architecture variant:
ro: : varianta de arhitectură:

en: : unknown
ro: : necunoscut

en: : unknown extra flag bits also present
ro: : sunt prezenți, de asemenea, biți de fanion suplimentari necunoscuți

en: , unknown v850 architecture variant
ro: , variantă de arhitectură v850 necunoscută

en: , unknown
ro: , necunoscut

en: , <unknown AMDGPU GPU type: %#x>
ro: , <tip de GPU AMDGPU necunoscut: %#x>

en: , <unknown xnack value: %#x>
ro: , <valoare xnack necunoscută %#x>

en: , <unknown sramecc value: %#x>
ro: , <valoare sramecc necunoscută: %#x>

en: , relocatable
ro: , realocabil

en: , relocatable-lib
ro: , bibliotecă-realocabilă

en: Standalone App
ro: Aplicație independentă

en: <unknown: %x>
ro: <necunoscut: %x>

note: This message is probably going to be displayed in a 15 character wide field, so put the hex value first.
en: %08x: <unknown>
ro: %08x: <necunoscut>

en: Usage: readelf <option(s)> elf-file(s)
ro: Utilizare: readelf <opțiune(i)> fișier(e)-elf

en:  Display information about the contents of ELF format files
ro:  Afișează informații despre conținutul fișierelor format ELF

en:  Options are:
ro:  Opțiunile sunt:

en:   -a --all               Equivalent to: -h -l -S -s -r -d -V -A -I
ro:   -a --all               echivalent cu: -h -l -S -s -r -d -V -A -I

en:   -h --file-header       Display the ELF file header
ro:   -h --file-header       afișează antetul fișierului ELF

en:   -l --program-headers   Display the program headers
ro:   -l --program-headers   afișează antetele programului

en:      --segments          An alias for --program-headers
ro:      --segments          un alias pentru „--program-headers”

en:   -S --section-headers   Display the sections' header
ro:   -S --section-headers   afișează antetul secțiunilor

en:      --sections          An alias for --section-headers
ro:      --sections          un alias pentru „--section-headers”

en:   -g --section-groups    Display the section groups
ro:   -g --section-groups    afișează grupurile de secțiuni

en:   -t --section-details   Display the section details
ro:   -t --section-details   afișează detaliile secțiunilor

en:   -e --headers           Equivalent to: -h -l -S
ro:   -e --headers           echivalent cu: „-h -l -S”

en:   -s --syms              Display the symbol table
ro:   -s --syms              afișează tabelul de simboluri

en:      --symbols           An alias for --syms
ro:      --symbols           un alias pentru „--syms”

en:      --dyn-syms          Display the dynamic symbol table
ro:      --dyn-syms          afișează tabelul de simboluri dinamice

en:      --lto-syms          Display LTO symbol tables
ro:      --lto-syms          afișează tabelele cu simboluri LTO

en:      --sym-base=[0|8|10|16] 
                             Force base for symbol sizes.  The options are 
                             mixed (the default), octal, decimal, hexadecimal.
ro:      --sym-base=[0|8|10|16] 
                             forțează baza pentru dimensiunile simbolurilor;
                             opțiunile sunt mixte (implicit), octale, zecimale și
                             hexazecimale

en:   -C --demangle[=STYLE]  Decode mangled/processed symbol names
ro:   -C --demangle[=STIL]   decodifică numele simbolurilor decorate/procesate

en:      --no-demangle       Do not demangle low-level symbol names.  (default)
ro:      --no-demangle       nu elimină decorațiunile din numele simbolurilor de
                             nivel scăzut (modul implicit)

en:      --recurse-limit     Enable a demangling recursion limit.  (default)
ro:      --recurse-limit     activează o limită de recursivitate de eliminare a
                             decorațiunilor (implicit)

en:      --no-recurse-limit  Disable a demangling recursion limit
ro:      --no-recurse-limit  dezactivează limita de recursivitate de eliminare a
                             decorațiunilor

en:      -U[dlexhi] --unicode=[default|locale|escape|hex|highlight|invalid]
                             Display unicode characters as determined by the current locale
                              (default), escape sequences, "<hex sequences>", highlighted
                              escape sequences, or treat them as invalid and display as
                              "{hex sequences}"
ro:      -U[dlexhi] --unicode=[default|locale|escape|hex|highlight|invalid]
                              Afișează caracterele Unicode în funcție de configurarea regională curentă
                           (implicit), secvențele de eludare, „<secvențele hex>”, secvențele de eludare
                           evidențiate sau le tratează ca nevalide și le afișează sub forma de
                           „{sequence hex}”

en:      -X --extra-sym-info Display extra information when showing symbols
ro:      -X --extra-sym-info afișează informații suplimentare la afișarea simbolurilor

en:      --no-extra-sym-info Do not display extra information when showing symbols (default)
ro:      --no-extra-sym-info nu afișează informații suplimentare la afișarea simbolurilor (implicit)

en:   -n --notes             Display the contents of note sections (if present)
ro:   -n --notes             afișează conținutul secțiunilor de note (dacă sunt prezente)

en:   -r --relocs            Display the relocations (if present)
ro:   -r --relocs            afișează realocările (dacă sunt prezente)

en:   -u --unwind            Display the unwind info (if present)
ro:   -u --unwind            afișează informațiile despre desfășurare (dacă sunt
                             prezente)

en:   -d --dynamic           Display the dynamic section (if present)
ro:   -d --dynamic           afișează secțiunea dinamică (dacă este prezentă)

en:   -V --version-info      Display the version sections (if present)
ro:   -V --version-info      afișează secțiunile versiunii (dacă sunt prezente)

en:   -A --arch-specific     Display architecture specific information (if any)
ro:   -A --arch-specific     afișează informații specifice arhitecturii (dacă există)

en:   -c --archive-index     Display the symbol/file index in an archive
ro:   -c --archive-index     afișează indexul simbolurilor/fișierelor dintr-o arhivă

en:   -D --use-dynamic       Use the dynamic section info when displaying symbols
ro:   -D --use-dynamic       utilizează informațiile secțiunii dinamice când afișează
                             simboluri

en:   -L --lint|--enable-checks
                             Display warning messages for possible problems
ro:   -L --lint|--enable-checks
                             afișează mesaje de avertizare pentru posibile probleme

en:   -x --hex-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as bytes
ro:   -x --hex-dump=<număr|nume>
                             descarcă conținutul secțiunii <număr|nume> ca octeți

en:   -p --string-dump=<number|name>
                             Dump the contents of section <number|name> as strings
ro:   -p --string-dump=<număr|nume>
                             descarcă conținutul secțiunii <număr|nume> ca șiruri

en:   -R --relocated-dump=<number|name>
                             Dump the relocated contents of section <number|name>
ro:   -R --relocated-dump=<număr|nume>
                             descarcă conținutul realocat al secțiunii <număr|nume>

en:   -z --decompress        Decompress section before dumping it
ro:   -z --decompress        decomprimă secțiunea înainte de a o descărca

en:   -w --debug-dump[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                      f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                      m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                      s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                      U/=trace_info]
                             Display the contents of DWARF debug sections
ro:   -w --debug-dump[a/=abbrev, A/=addr, r/=aranges, c/=cu_index, L/=decodedline,
                      f/=frames, F/=frames-interp, g/=gdb_index, i/=info, o/=loc,
                      m/=macro, p/=pubnames, t/=pubtypes, R/=Ranges, l/=rawline,
                      s/=str, O/=str-offsets, u/=trace_abbrev, T/=trace_aranges,
                      U/=trace_info]
                             Afișează conținutul secțiunilor de depanare DWARF

en:   -wk --debug-dump=links Display the contents of sections that link to separate
                              debuginfo files
ro:   -wk --debug-dump=links afișează conținutul secțiunilor care fac legătura la
                             fișiere separate debuginfo

en:   -P --process-links     Display the contents of non-debug sections in separate
                              debuginfo files.  (Implies -wK)
ro:   -P --process-links     afișează conținutul secțiunilor non-depanare în
                             fișiere separate debuginfo (implică „-wK”)

en:   -wK --debug-dump=follow-links
                             Follow links to separate debug info files (default)
ro:   -wK --debug-dump=follow-links
                             urmează legăturile pentru fișiere separate cu
                             informații de depanare (implicit)

en:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             Do not follow links to separate debug info files
ro:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             nu urmează legăturile către fișiere separate cu
                             informații de depanare

en:   -wK --debug-dump=follow-links
                             Follow links to separate debug info files
ro:   -wK --debug-dump=follow-links
                             urmează legăturile pentru fișiere separate cu
                             informații de depanare

en:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             Do not follow links to separate debug info files
                              (default)
ro:   -wN --debug-dump=no-follow-links
                             nu urmează legăturile către fișiere separate cu
                             informații de depanare (implicit)

en:   -wD --debug-dump=use-debuginfod
                             When following links, also query debuginfod servers (default)
ro:   -wD --debug-dump=use-debuginfod
                             când urmează legăturile, interoghează și serverele
                             debuginfod (implicit)

en:   -wE --debug-dump=do-not-use-debuginfod
                             When following links, do not query debuginfod servers
ro:   -wE --debug-dump=do-not-use-debuginfodn
                             când urmează legăturile, nu interoghează și serverele
                             debuginfod

en:   --dwarf-depth=N        Do not display DIEs at depth N or greater
ro:   --dwarf-depth=N        nu afișează DIE-ele la adâncimea N sau mai mare

en:   --dwarf-start=N        Display DIEs starting at offset N
ro:   --dwarf-start=N        afișează DIE-ele începând cu poziția N

en:   --ctf=<number|name>    Display CTF info from section <number|name>
ro:   --ctf=<număr|nume>     afișează informațiile CTF din secțiunea <număr|nume>

en:   --ctf-parent=<name>    Use CTF archive member <name> as the CTF parent
ro:   --ctf-parent=<nume>    utilizează membrul arhivei CTF cu numele <nume> ca
                             părinte CTF

en:   --ctf-symbols=<number|name>
                             Use section <number|name> as the CTF external symtab
ro:   --ctf-symbols=<număr|nume>
                             utilizează secțiunea <număr|nume> ca tabel de simboluri
                             extern CTF

en:   --ctf-strings=<number|name>
                             Use section <number|name> as the CTF external strtab
ro:   --ctf-strings=<număr|nume>
                             utilizează secțiunea <număr|nume> ca tabel de șiruri
                             extern CTF

en:   --sframe[=NAME]        Display SFrame info from section NAME, (default '.sframe')
ro:   --sframe[=NUME]        afișează informațiile SFrame din secțiunea NUME
                             (implicit „.sframe”)

en:   -i --instruction-dump=<number|name>
                             Disassemble the contents of section <number|name>
ro:   -i --instruction-dump=<număr|nume>
                             dezasamblează conținutul secțiunii <număr|nume>

en:   -I --histogram         Display histogram of bucket list lengths
ro:   -I --histogram         afișează histograma lungimii listelor de găleți(buckets)

en:   -W --wide              Allow output width to exceed 80 characters
ro:   -W --wide              permite ca lățimea de ieșire să depășească 80 de
                             caractere

en:   -T --silent-truncation If a symbol name is truncated, do not add [...] suffix
ro:   -T --silent-truncation dacă un nume de simbol este trunchiat, nu adaugă
                             sufixul [...]

en:   @<file>                Read options from <file>
ro:   @<fișier>              citește opțiunile din <fișier>

en:   -H --help              Display this information
ro:   -H --help              afișează acest mesaj de ajutor

en:   -v --version           Display the version number of readelf
ro:   -v --version           afișează numărul de versiune al «readelf»

en: Out of memory allocating dump request table.
ro: Memorie epuizată la alocarea unui tabel de cereri de descărcare.

en: Missing arg to -U/--unicode
ro: Lipsește argumentul pentru „-U/--unicode”

en: Invalid option '-%c'
ro: Opțiune nevalidă „-%c”

en: none
ro: niciunul

en: 2's complement, little endian
ro: complementul 2, little-endian

en: 2's complement, big endian
ro: complementul 2, big-endian

en: This is a LLVM bitcode file - try using llvm-bcanalyzer
ro: Acesta este un fișier bitcode LLVM - încercați să utilizați „llvm-bcanalyzer”

en: This is a LLVM bitcode file - try extracting and then using llvm-bcanalyzer
ro: Acesta este un fișier bitcode LLVM - încercați să extrageți și apoi să utilizați llvm-bcanalyzer

en: This is a GO binary file - try using 'go tool objdump' or 'go tool nm'
ro: Acesta este un fișier binar GO - încercați să utilizați „go tool objdump” sau „go tool nm”

en: Not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start
ro: Nu este un fișier ELF - are octeții magici greșiți la început

en: ELF Header in linked file '%s':
ro: Antet ELF în fișierul vinculat „%s”:

en: ELF Header:
ro: Antetul ELF:

en:   Class:                             %s
ro:   Clasa:                             %s

en:   Data:                              %s
ro:   Date:                              %s

en:   Version:                           %d%s
ro:   Versiune:                          %d%s

en:  (current)
ro:  (curent)

en:  <unknown>
ro:  <necunoscut>

en:   OS/ABI:                            %s
ro:   SO/ABI:                            %s

en:   ABI Version:                       %d
ro:   Versiune ABI:                      %d

en:   Type:                              %s
ro:   Tip:                               %s

en:   Machine:                           %s
ro:   Mașină:                            %s

en:   Version:                           0x%lx
ro:   Versiune:                          0x%lx

en:   Entry point address:
ro:   Adresă punct de intrare:

en: 
      Start of program headers:
ro: 
      Începutul antetelor programului:

en:  (bytes into file)
      Start of section headers:
ro:  (octeți în fișier)
      Începutul antetelor secțiunii:

en:  (bytes into file)
ro:  (octeți în fișier)

en:   Flags:                             0x%lx%s
ro:   Fanioane:                          0x%lx%s

en:   Size of this header:               %u (bytes)
ro:   Dimensiunea acestui antet:         %u (octeți)

en:   Size of program headers:           %u (bytes)
ro:   Dimensiunea antetelor programului: %u (octeți)

en:   Number of program headers:         %u
ro:   Numărul antetelor programului:     %u

en:   Size of section headers:           %u (bytes)
ro:   Dimensiunea antetelor secțiunii:   %u (octeți)

en:   Number of section headers:         %u
ro:   Numărul antetelor de secțiune:     %u

en:   Section header string table index: %u
ro:   Indexul tabelului de șiruri din antetul secțiunii: %u

en:  <corrupt: out of range>
ro:  <corupt: în afara intervalului>

en: The e_phentsize field in the ELF header is less than the size of an ELF program header
ro: Câmpul e_phentsize din antetul ELF este mai mic decât dimensiunea antetului unui program ELF

en: The e_phentsize field in the ELF header is larger than the size of an ELF program header
ro: Câmpul e_phentsize din antetul ELF este mai mare decât dimensiunea antetului unui program ELF

en: program headers
ro: antete program

en: Too many program headers - %#x - the file is not that big
ro: Prea multe antete de program - %#x - fișierul nu este atât de mare

en: Out of memory reading %u program headers
ro: Memorie epuizată citind %u antete de programe

en: possibly corrupt ELF header - it has a non-zero program header offset, but no program headers
ro: antet ELF posibil corupt - are un decalaj al antetului programului diferit de zero, dar nu are antet de program

en: 
    There are no program headers in linked file '%s'.
ro: 
    Nu există antete de program în fișierul vinculat „%s”.

en: 
    There are no program headers in this file.
ro: 
    Nu există antete de program în acest fișier.

en: 
    Elf file type is %s
ro: 
    Tipul fișierului elf este %s

en: Entry point 0x%<PRIx64>
ro: Punct de intrare 0x%<PRIx64>

en: There is %d program header, starting at offset %<PRIu64>
     | There are %d program headers, starting at offset %<PRIu64>
ro[0]: Există %d antet de program, începând de la poziția %<PRIu64>
ro[1]: Există %d antete de program, începând de la poziția %<PRIu64>
ro[2]: Există %d antete de program, începând de la poziția %<PRIu64>
ro[3]: Există %d de antete de program, începând de la poziția %<PRIu64>

en: 
    Program Headers:
ro: 
    Antete de program:

en:   Type           Offset   VirtAddr   PhysAddr   FileSiz MemSiz  Flg Align
ro:   Tip           Decalaj   AdrVirt   AdrFizică   DimFișier DimMem Fan. Alin

en:   Type           Offset   VirtAddr           PhysAddr           FileSiz  MemSiz   Flg Align
ro:   Tip           Decalaj   AdrVirt           AdrFizică           DimFișier  DimMem  Fan. Alin

en:   Type           Offset             VirtAddr           PhysAddr
ro:   Tip           Decalaj             AdrVirt           AdrFizică

en:                  FileSiz            MemSiz              Flags  Align
ro:                  DimFișier            DimMem              Fanioane  Alin

en: LOAD segments must be sorted in order of increasing VirtAddr
ro: Segmentele LOAD trebuie sortate în ordinea creșterii VirtAddr(adresei virtuale)

en: the segment's file size is larger than its memory size
ro: dimensiunea fișierului segmentului este mai mare decât dimensiunea memoriei

en: the PHDR segment must occur before any LOAD segment
ro: segmentul PHDR trebuie să apară înaintea oricărui segment LOAD

en: the PHDR segment is not covered by a LOAD segment
ro: segmentul PHDR nu este acoperit de un segment LOAD

en: more than one dynamic segment
ro: mai mult de un segment dinamic

en: no .dynamic section in the dynamic segment
ro: nu există secțiunea .dynamic în segmentul dinamic

en: the .dynamic section is not the same as the dynamic segment
ro: secțiunea .dynamic nu este aceeași cu segmentul dinamic

en: the dynamic segment offset + size exceeds the size of the file
ro: decalajul segmentului dinamic + dimensiunea acestuia, depășește dimensiunea fișierului

en: Unable to find program interpreter name
ro: Nu se poate găsi numele interpretului de program

en:       [Requesting program interpreter: %s]
ro:       [Solicitarea interpretului de program: %s]

en: 
     Section to Segment mapping:
ro: 
     Corespondență secțiune/segment:

en:   Segment Sections...
ro:   Segmentare secțiuni...

en: Cannot interpret virtual addresses without program headers.
ro: Nu se pot interpreta adrese virtuale fără antete de program.

en: Virtual address %#<PRIx64> not located in any PT_LOAD segment.
ro: Adresa virtuală %#<PRIx64> nu este localizată în niciun segment PT_LOAD.

en: The e_shentsize field in the ELF header is less than the size of an ELF section header
ro: Câmpul e_shentsize din antetul ELF este mai mic decât dimensiunea unui antet de secțiune ELF

en: The e_shentsize field in the ELF header is larger than the size of an ELF section header
ro: Câmpul e_shentsize din antetul ELF este mai mare decât dimensiunea unui antet de secțiune ELF

en: section headers
ro: antete secțiune

en: Out of memory reading %u section headers
ro: Memorie epuizată citind %u antete de secțiune

en: Section %u has an out of range sh_link value of %u
ro: Secțiunea %u are o valoare sh_link în afara intervalului de %u

en: Section %u has an out of range sh_info value of %u
ro: Secțiunea %u are o valoare sh_info în afara intervalului de %u

en: Section %s has an invalid sh_entsize of %#<PRIx64>
ro: Secțiunea %s are o valoare sh_entsize de %#<PRIx64> nevalidă

en: Section %s has an invalid sh_size of %#<PRIx64>
ro: Secțiunea %s are o valoare sh_size de %#<PRIx64> nevalidă

en: Size (%#<PRIx64>) of section %s is not a multiple of its sh_entsize (%#<PRIx64>)
ro: Dimensiunea (%#<PRIx64>) a secțiunii %s nu este un multiplu al acestei sh_entsize (%#<PRIx64>)

en: symbols
ro: simboluri

en: Multiple symbol table index sections associated with the same symbol section
ro: Multiple secțiuni de index ale tabelului de simboluri asociate cu aceeași secțiune de simboluri

en: symbol table section indices
ro: indici de secțiune de tabel de simboluri

en: Index section %s has an sh_size of %#<PRIx64> - expected %#<PRIx64>
ro: Secțiunea de index %s are o sh_size de %#<PRIx64> - se aștepta %#<PRIx64>

en: Out of memory reading %<PRIu64> symbols
ro: Memorie epuizată la citirea a %<PRIu64> de simboluri

en: Internal error: not enough buffer room for section flag info
ro: Eroare internă: spațiul memoriei tampon nu este suficient pentru informațiile despre fanioanele secțiunii

en: UNKNOWN (%*.*lx)
ro: NECUNOSCUT (%*.*lx)

en: Compressed section is too small even for a compression header
ro: Secțiunea comprimată este prea mică chiar și pentru un antet de comprimare

en: possibly corrupt ELF file header - it has a non-zero section header offset, but no section headers
ro: antet de fișier ELF corupt - are un decalaj al antetului de secțiune diferit de zero, dar nu are antet de secțiune

en: 
    There are no sections in this file.
ro: 
    Nu există nicio secțiune în acest fișier.

en: In linked file '%s':
ro: În fișierul vinculat „%s”:

en: There is %d section header, starting at offset %#<PRIx64>:
     | There are %d section headers, starting at offset %#<PRIx64>:
ro[0]: Există %d antet de secțiune, începând de la poziția %#<PRIx64>:
ro[1]: Există %d antete de secțiune, începând de la poziția %#<PRIx64>:
ro[2]: Există %d antete de secțiune, începând de la poziția %#<PRIx64>:
ro[3]: Există %d de antete de secțiune, începând de la poziția %#<PRIx64>:

en: string table
ro: tabel de șiruri

en: Section %d has invalid sh_entsize of %<PRIx64>
ro: Secțiunea %d are sh_entsize nevalidă de %<PRIx64>

en: (Using the expected size of %<PRIx64> for the rest of this dump)
ro: (Folosind dimensiunea așteptată de %<PRIx64> pentru restul acestei descărcări)

en: File contains multiple dynamic symbol tables
ro: Fișierul conține mai multe tabele de simboluri dinamice

en: File contains multiple dynamic string tables
ro: Fișierul conține mai multe tabele de șiruri dinamice

en: dynamic strings
ro: șiruri dinamice

en: Section '%s': zero-sized relocation section
ro: Secțiunea „%s”: secțiune de realocare cu dimensiune zero

en: Section '%s': has a size of zero - is this intended ?
ro: Secțiunea „%s”: are o dimensiune de zero - este acest lucru intenționat?

en: 
    Section Headers in linked file '%s':
ro: 
    Antetele secțiunilor din fișierul vinculat „%s”::

en: 
    Section Headers:
ro: 
    Antetele secțiunilor:

en: 
    Section Header:
ro: 
    Antetul secțiunii:

en:   [Nr] Name
ro:   [Nr] Nume

en:        Type            Addr     Off    Size   ES   Lk Inf Al
ro:        Tip             Adresa   Poz    Dim.   ES   Lk Inf Al

en:   [Nr] Name              Type            Addr     Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
ro:   [Nr] Nume              Tip            Adresa   Poz    Dim.   ES Opț Lk Inf Al

en:        Type            Address          Off    Size   ES   Lk Inf Al
ro:        Tip             Adresa          Poz    Dim.   ES   Lk Inf Al

en:   [Nr] Name              Type            Address          Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
ro:   [Nr] Nume              Tip             Adresa           Poz    Dim.   ES Opț Lk Inf Al

en:        Type              Address          Offset            Link
ro:        Tip              Adresa           Poziția           Vincul

en:        Size              EntSize          Info              Align
ro:        Dim.              DimIntrare       Info              Aliniere

en:   [Nr] Name              Type             Address           Offset
ro:   [Nr] Nume              Tip              Adresa            Poziția

en:        Size              EntSize          Flags  Link  Info  Align
ro:        Dim.              DimIntrare      Opțiuni Vincul Info  Aliniere

en:        Flags
ro:        Opțiuni

en: [%2u]: Link field (%u) should index a symtab section.
ro: [%2u]: Câmpul de link (%u) ar trebui să indexeze o secțiune de tabel de simboluri (symtab).

en: [%2u]: Link field (%u) should index a string section.
ro: [%2u]: câmpul de legătură (%u) ar trebui să indexeze o secțiune de șir.

en: [%2u]: Unexpected value (%u) in link field.
ro: [%2u]: Valoare neașteptată (%u) în câmpul de legătură.

en: [%2u]: Info field (%u) should index a relocatable section.
ro: [%2u]: Câmpul de informații (%u) ar trebui să indexeze o secțiune realocabilă.

en: [%2u]: Unexpected value (%u) in info field.
ro: [%2u]: Valoare neașteptată (%u) în câmpul de informații.

en: [%2u]: Expected link to another section in info field
ro: [%2u]: Se aștepta o legătură către altă secțiune din câmpul de informații

en: Size of section %u is larger than the entire file!
ro: Dimensiunea secțiunii %u este mai mare decât întregul fișier!

en: section %u: sh_link value of %u is larger than the number of sections
ro: secțiunea %u: valoarea sh_link a lui %u este mai mare decât numărul de secțiuni

en: compression header
ro: antet de comprimare

en:        [<corrupt>]
ro:        [<corupt>]

en:        [<unknown>: 0x%x],
ro:        [<necunoscut>: 0x%x],

note: The ordering of the letters shown here matches the ordering of the corresponding SHF_xxx values, and hence the order in which these letters will be displayed to the user.
en: Key to Flags:
      W (write), A (alloc), X (execute), M (merge), S (strings), I (info),
      L (link order), O (extra OS processing required), G (group), T (TLS),
      C (compressed), x (unknown), o (OS specific), E (exclude),
ro: Chei pentru fanioane:
      W (scriere), A (alocare), X (execuție), M (fuzionare), S (șiruri), I (informații)
      L (ordinea legăturilor), O (se necesită procesare suplimentară de către SO),
      G (grup), T (TLS), C (comprimat), x (necunoscut), o (specific SO), E (exclude),

en: R (retain),
ro: R (reține),

en: l (large),
ro: l (mare),

en: Bad sh_link in symbol table section
ro: sh_link greșit în secțiunea tabelului de simboluri

en: <OS specific>
ro: <specific SO>

en: <PROC specific>
ro: <specific PROC>

en: 
    There are no sections group in linked file '%s'.
ro: 
    Nu există niciun grup de secțiuni în fișierul vinculat „%s”.

en: 
    There are no section groups in this file.
ro: 
    Nu există grupuri de secțiuni în acest fișier.

en: Section headers are not available!
ro: Antetele secțiunilor nu sunt disponibile!

en: Out of memory reading %u section group headers
ro: Memorie epuizată citind %u antetele grupurilor de secțiune

en: 
    There are no section groups in linked file '%s'.
ro: 
    Nu există grupuri de secțiuni în fișierul vinculat „%s”.

en: Out of memory reading %zu groups
ro: Memorie epuizată la citirea a %zu grupuri

en: Section groups in linked file '%s'
ro: Grupuri de secțiuni în fișierul vinculat „%s”

en: Bad sh_link in group section `%s'
ro: sh_link greșit în secțiunea de grup „%s”

en: Corrupt header in group section `%s'
ro: Antet corupt în secțiunea de grup „%s”

en: Bad sh_info in group section `%s'
ro: sh_info greșit în secțiunea de grup „%s”

en: Section %s has sh_entsize (%#<PRIx64>) which is larger than its size (%#<PRIx64>)
ro: Secțiunea %s are sh_entsize (%#<PRIx64>) care este mai mare decât dimensiunea sa (%#<PRIx64>)

en: section data
ro: datele secțiunii

en: 
    %sgroup section [%5u] `%s' [%s] contains %u sections:
ro: 
    %ssecțiunea grupului [%5u] „%s” [%s] conține %u secțiuni:

en:    [Index]    Name
ro:    [Index]    Nume

en: section [%5u] in group section [%5u] > maximum section [%5u]
ro: secțiunea [%5u] în secțiunea de grup [%5u] > secțiunea maximă [%5u]

en: Further error messages about overlarge group section indices suppressed
ro: Alte mesaje de eroare despre indici de secțiuni de grup supra-largi au fost suprimate

en: section [%5u] in group section [%5u] already in group section [%5u]
ro: secțiunea [%5u] din secțiunea grupului [%5u] deja în secțiunea grupului [%5u]

en: Further error messages about already contained group sections suppressed
ro: Alte mesaje de eroare despre secțiunile de grup deja conținute au fost suprimate

en: section 0 in group section [%5u]
ro: secțiunea 0 în secțiunea grupului [%5u]

en: dynamic section image fixups
ro: remedieri dinamice ale imaginii secțiunii

en: corrupt library name index of %#<PRIx64> found in dynamic entry
ro: indexul de nume de bibliotecă corupt %#<PRIx64> găsit în intrarea dinamică

en: 
    Image fixups for needed library #%<PRId64>: %s - ident: %<PRIx64>
ro: 
    Remedieri de imagine pentru biblioteca necesară #%<PRId64>: %s - ident: %<PRIx64>

en: Seg Offset           Type                             SymVec DataType
ro: Seg Poziție         Tip                              VecSim TipDate

en: dynamic section image relocations
ro: realocări dinamice a imaginii secțiunii

en: 
    Image relocs
ro: 
    Realocări de imagini

en: Seg Offset   Type                            Addend            Seg Sym Off
ro: Seg Poziție  Tip                             Adăugarea         Seg Sim Poz

en: dynamic string section
ro: secțiune dinamică de șiruri

en: 
    In linked file '%s' section '%s' at offset %#<PRIx64> contains %<PRId64> bytes:
ro: 
    În fișierul vinculat „%s” secțiunea „%s” de la poziția %#<PRIx64> conține %<PRId64> octeți:

en: 
    '%s' relocation section at offset %#<PRIx64> contains %<PRId64> bytes:
ro: 
    secțiunea de realocare „%s” de la poziția %#<PRIx64> conține %<PRId64> octeți:

en: 
    There are no dynamic relocations in linked file '%s'.
ro: 
    Nu există realocări dinamice în fișierul vinculat „%s”.

en: 
    There are no dynamic relocations in this file.
ro: 
    Nu există realocări dinamice în acest fișier.

en: 
    In linked file '%s' relocation section
ro: 
    În secțiunea de realocare a fișierului vinculat „%s”.

en: 
    Relocation section
ro: 
    Secțiunea de realocare

en:  at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entry:
     |  at offset %#<PRIx64> contains %<PRId64> entries:
ro[0]:  la poziția %#<PRIx64> conține o intrare
ro[1]:  la poziția %#<PRIx64> conține două intrări:
ro[2]:  la poziția %#<PRIx64> conține %<PRId64> intrări:
ro[3]:  la poziția %#<PRIx64> conține %<PRId64> de intrări:

en: 
    There are no static relocations in linked file '%s'.
ro: 
    Nu există realocări statice în fișierul vinculat „%s”.

en: 
    There are no static relocations in this file.
ro: 
    Nu există realocări statice în acest fișier.

en: 
    To see the dynamic relocations add --use-dynamic to the command line.
ro: 
    Pentru a vedea realocările dinamice adăugați „--use-dynamic” la linia de comandă.

en: 
    There are no relocations in linked file '%s'.
ro: 
    Nu există realocări în fișierul vinculat „%s”.

en: 
    There are no relocations in this file.
ro: 
    Nu există realocări în acest fișier.

en: Invalid section %u in table entry %td
ro: Secțiune %u nevalidă în intrarea %td din tabel

en: Invalid offset %<PRIx64> in table entry %td
ro: Poziție %<PRIx64> nevalidă în intrarea %td din tabel

en: 	Unknown version.
ro: 	Versiune necunoscută.

en: unwind table
ro: desfășoară tabel

en: Skipping unknown relocation type: %u
ro: Se omite tipul de realocare necunoscut: %u

en: Skipping unexpected relocation type: %s
ro: Se omite tipul de realocare neașteptat: %s

en: Skipping reloc with overlarge offset: %#<PRIx64>
ro: Se omite realocarea cu decalaj supra-larg: %#<PRIx64>

en: Skipping reloc with invalid symbol index: %u
ro: Se omite realocarea cu indexul simbolului nevalid: %u

en: Multiple symbol tables encountered
ro: Mai multe tabele de simboluri întâlnite

en: 
    There are no unwind sections in this file.
ro: 
    Nu există secțiuni de desfășurare în acest fișier.

en: 
    Could not find unwind info section for
ro: 
    Nu am putut găsi secțiunea de informații despre desfășurare pentru

en: unwind info
ro: informații desfășurate

en: 
    Unwind section
ro: 
    Secțiunea de desfășurare

en:  at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ro:  la poziția %#<PRIx64> conține %<PRIu64> intrări:

en: 
    Unwind section '%s' at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entry:
     | 
    Unwind section '%s' at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    Secțiunea de desfășurare „%s” la poziția %#<PRIx64> conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea de desfășurare „%s” la poziția %#<PRIx64> conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea de desfășurare „%s” la poziția %#<PRIx64> conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea de desfășurare „%s” la poziția %#<PRIx64> conține %<PRIu64> de intrări:

en: unwind data
ro: desfășoară date

en: Skipping unexpected relocation at offset %#<PRIx64>
ro: Se omite realocarea neașteptată la poziția %#<PRIx64>

en: Unknown section relocation type %d encountered
ro: Tip necunoscut de realocare a secțiunii %d întâlnit

en: Bad symbol index in unwind relocation (%<PRIu64> > %<PRIu64>)
ro: Index de simbol incorect la realocarea desfășurării (%<PRIu64> > %<PRIu64>)

en: Skipping unknown ARM relocation type: %d
ro: Se omite tipul necunoscut de realocare ARM: %d

en: Skipping unexpected ARM relocation type %s
ro: Se omite tipul neașteptat de realocare ARM %s

en: Skipping unknown C6000 relocation type: %d
ro: Se omite tipul necunoscut de realocare C6000: %d

en: Skipping unexpected C6000 relocation type %s
ro: Se omite tipul neașteptat de realocare C6000 %s

note: This function currently only supports ARM and TI unwinders.
en: Only TI and ARM unwinders are currently supported
ro: Numai desfășurătoarele TI și ARM sunt acceptate în prezent

en: [Truncated opcode]
ro: [Cod operațional trunchiat]

en: Refuse to unwind
ro: Refuză să se desfășoare

en:      [Reserved]
ro:      [Rezervat]

en:      finish
ro:      finalizarea

en: [Spare]
ro: [De rezervă]

en: corrupt change to vsp
ro: schimbare coruptă la vsp

en:      vsp as modifier for PAC validation
ro:      vsp ca modificator pentru validarea PAC

en:      [unsupported opcode]
ro:      [cod operațional neacceptat]

en: *corrupt* - no registers specified
ro: *corupt* - nu sunt specificate registre

en: Corrupt stack pointer adjustment detected
ro: A fost detectată o ajustare coruptă a indicatorului de stivă

en:   Personality routine:
ro:   Rutina de personalitate:

en:   [Truncated data]
ro:   [Date trunchiate]

en: Corrupt ARM compact model table entry: %x
ro: Intrare coruptă în tabelul modelului compact ARM: %x

en:   Compact model index: %d
ro:   Index model compact: %dn

en: Unknown ARM compact model index encountered
ro: S-a întâlnit un index de model compact ARM necunoscut

en:   [reserved]
ro:   [rezervat]

en:   Restore stack from frame pointer
ro:   Restaurează stiva din indicatorul de cadru

en:   Stack increment %d
ro:   Increment de stivă %d

en:   Registers restored:
ro:   Registre restaurate:

en:   Return register: %s
ro:   Registrul de returnare: %s

en:   [reserved (%d)]
ro:   [rezervat (%d)]

en: Unsupported architecture type %d encountered when decoding unwind table
ro: Tip de arhitectură neacceptat %d întâlnit la decodificarea tabelului de desfășurare

en: corrupt index table entry: %x
ro: intrare coruptă în tabelul de index: %xu

en: Unwind entry contains corrupt offset (%#<PRIx64>) into section %s
ro: Intrarea de desfășurare conține poziția coruptă (%#<PRIx64>) în secțiunea %s

en: Could not locate .ARM.extab section containing %#<PRIx64>.
ro: Nu s-a putut localiza secțiunea .ARM.extab care conține %#<PRIx64>.

en: Unsupported architecture type %d encountered when processing unwind table
ro: Tip de arhitectură neacceptat %d întâlnit la procesarea tabelului de desfășurare

en: No processor specific unwind information to decode
ro: Nicio informație de desfășurare specifică procesorului pentru decodificare

en: 
    The decoding of unwind sections for machine type %s is not currently supported.
ro: 
    Decodificarea secțiunilor de desfășurare pentru tipul de mașină %s nu este acceptată în prezent.

en: NONE
ro: NICIUNUL

en: Interface Version: %s
ro: Versiunea interfeței: %s

en: Interface Version: <corrupt: %<PRIx64>>
ro: Versiunea interfeței: <coruptă: %<PRIx64>>

en: Time Stamp: %s
ro: Marcaj de timp: %s

en: dynamic section
ro: secțiune dinamică

en: Out of memory allocating space for %<PRIu64> dynamic entries
ro: Memorie epuizată la alocarea spațiului pentru %<PRIu64> intrări dinamice

en: Size overflow prevents reading %<PRIu64> elements of size %u
ro: Depășirea dimensiunii împiedică citirea a %<PRIu64> elemente de dimensiunea %u

en: Invalid number of dynamic entries: %<PRIu64>
ro: Număr nevalid de intrări dinamice: %<PRIu64>

en: Out of memory reading %<PRIu64> dynamic entries
ro: Memoria epuizată la citirea a %<PRIu64> intrări dinamice

en: Unable to read in %<PRIu64> bytes of dynamic data
ro: Nu se poate citi în %<PRIu64> octeți de date dinamice

en: Unable to seek to start of dynamic information
ro: Nu se poate căuta începutul informațiilor dinamice

en: Failed to read in number of buckets
ro: Nu s-a putut citi numărul de găleți(buckets)

en: Failed to read in number of chains
ro: Nu s-a putut citi numărul de lanțuri

en: Failed to determine last chain length
ro: Nu s-a putut determina ultima lungime a lanțului

en: 
    There is no dynamic section in linked file '%s'.
ro: 
    Nu există nicio secțiune dinamică în fișierul vinculat „%s”.

en: 
    There is no dynamic section in this file.
ro: 
    Nu există nicio secțiune dinamică în acest fișier.

note: See PR 21379 for a reproducer.
en: Invalid PT_LOAD entry
ro: Intrare PT_LOAD nevalidă

en: the .dynsym section doesn't match the DT_SYMTAB and DT_SYMENT tags
ro: secțiunea .dynsym nu se potrivește cu etichetele DT_SYMTAB și DT_SYMENT

en: Corrupt DT_SYMTAB dynamic entry
ro: Intrare dinamică DT_SYMTAB coruptă

en: the .dynstr section doesn't match the DT_STRTAB and DT_STRSZ tags
ro: secțiunea .dynstr nu se potrivește cu etichetele DT_STRTAB și DT_STRSZ

en: dynamic string table
ro: tabel dinamic de șiruri

en: Corrupt DT_STRTAB dynamic entry
ro: Intrare dinamică DT_STRTAB coruptă

en: Bad value (%d) for SYMINENT entry
ro: Valoare incorectă (%d) pentru intrarea SYMINENT

en: symbol information
ro: informații despre simbol

en: Multiple dynamic symbol information sections found
ro: S-au găsit mai multe secțiuni de informații cu simboluri dinamice

en: Out of memory allocating %<PRIu64> bytes for dynamic symbol info
ro: Memorie epuizată la alocarea a %<PRIu64> octeți pentru informații despre simbolul dinamic

en: 
    In linked file '%s' the dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entry:
     | 
    In linked file '%s' the dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține o intrare:
ro[1]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține două intrări:
ro[2]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține %<PRIu64> de intrări:

en: 
    Dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entry:
     | 
    Dynamic section at offset %#<PRIx64> contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    Secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea dinamică de la poziția %#<PRIx64> conține %<PRIu64> de intrări:

en:   Tag        Type                         Name/Value
ro:   Etichetă   Tip                          Nume/Valoare

en: Auxiliary library
ro: Bibliotecă auxiliară

en: Filter library
ro: Biblioteca de filtrare

en: Configuration file
ro: Fișier de configurare

en: Dependency audit library
ro: Biblioteca de auditare a dependențelor

en: Audit library
ro: Biblioteca de auditare

en: Flags:
ro: Opțiuni:

en:  None
ro:  Niciunul

en: Shared library: [%s]
ro: Bibliotecă partajată: [%s]

en:  program interpreter
ro:  interpret de programe

en: Library soname: [%s]
ro: Biblioteca soname: [%s]

en: Library rpath: [%s]
ro: Biblioteca rpath: [%s]

en: Library runpath: [%s]
ro: Cale de rulare bibliotecă: [%s]

en:  (bytes)
ro:  (octeți)

en: Not needed object: [%s]
ro: Nu este necesar obiectul: [%s]

en: <corrupt time val: %<PRIx64>
ro: <valoare de oră coruptă: %<PRIx64>

en: 
    In linked file '%s' the version definition section '%s' contains %u entry:
     | 
    In linked file '%s' the version definition section '%s' contains %u entries:
ro[0]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de definire a versiunii „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de definire a versiunii „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de definire a versiunii „%s” conține %u intrări:
ro[3]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de definire a versiunii „%s” conține %u de intrări:

en: 
    Version definition section '%s' contains %u entry:
     | 
    Version definition section '%s' contains %u entries:
ro[0]: 
    Secțiunea de definire a versiunii „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea de definire a versiunii „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea de definire a versiunii „%s” conține %u intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea de definire a versiunii „%s” conține %u de intrări:

en:  Addr: 0x%016<PRIx64>
ro:  Adresa: 0x%016<PRIx64>

en:   Offset: 0x%08<PRIx64>  Link: %u (%s)
ro:   Poziția: 0x%08<PRIx64>  Vincul: %u (%s)

en: version definition section
ro: secțiunea de definire a versiunii

en:   %#06zx: Rev: %d  Flags: %s
ro:   %#06zx: Rev: %d  Fanioane: %s

en:   Index: %d  Cnt: %d
ro:   Index: %d  Contor: %d

en: Name: %s
ro: Nume: %s

en: Name index: %ld
ro: Nume index: %ld

en: Invalid vda_next field of %lx
ro: Câmpul vda_next din %lx nu este valid

en:   %#06zx: Parent %d: %s
ro:   %#06zx: Părinte %d: %s

en:   %#06zx: Parent %d, name index: %ld
ro:   %#06zx: Părinte %d, index nume: %ld

en:   Version def aux past end of section
ro:   Versiunea definiției auxiliare după sfârșitul secțiunii

en: Invalid vd_next field of %lx
ro: Câmpul vd_next nevalid al lui %lx

en:   Version definition past end of section
ro:   Versiunea definiției după sfârșitul secțiunii

en: 
    In linked file '%s' the version needs section '%s' contains %u entry:
     | 
    In linked file '%s' the version needs section '%s' contains %u entries:
ro[0]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține %u intrări:
ro[3]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține %u de intrări:

en: 
    Version needs section '%s' contains %u entry:
     | 
    Version needs section '%s' contains %u entries:
ro[0]: 
    Secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține %u intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea de dependențe a versiunii „%s” conține %u de intrări:

en: Version Needs section
ro: Secțiunea dependențe de versiune

en:   %#06zx: Version: %d
ro:   %#06zx: Versiune: %d

en:   File: %s
ro:   Fișier: %s

en:   File: %lx
ro:   Fișier: %lx

en:   Cnt: %d
ro:   Contor: %d

en:   %#06zx:   Name: %s
ro:   %#06zx:   Nume: %s

en:   %#06zx:   Name index: %lx
ro:   %#06zx:   Index nume: %lx

en:   Flags: %s  Version: %d
ro:   Fanioane: %s  Versiune: %d

en: Invalid vna_next field of %lx
ro: Câmpul vna_next din %lx nu este valid

en: Missing Version Needs auxiliary information
ro: Lipsesc informațiile auxiliare pentru dependențele de versiune

en: Invalid vn_next field of %lx
ro: Câmpul vn_next al lui %lx nu este valid

en: Missing Version Needs information
ro: Lipsesc informațiile pentru dependențele de versiune

en: version string table
ro: tabel de șiruri de versiuni

en: 
    In linked file '%s' the version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entry:
     | 
    In linked file '%s' the version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    În fișierul vinculat „%s”, secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține %<PRIu64> de intrări:

en: 
    Version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entry:
     | 
    Version symbols section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    Secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea de simboluri de versiune „%s” conține %<PRIu64> de intrări:

en: version symbol data
ro: datele simbolului versiunii

en: *invalid*
ro: *nevalid*

en: invalid index into symbol array
ro: index nevalid în matricea de simboluri

en: version need
ro: versiunea necesită

en: version need aux (2)
ro: versiunea necesită aux (2)

en: version def
ro: definire versiune

en: version def aux
ro: definire aux de versiune

en: *both*
ro: *ambele*

en: 
    No version information found in linked file '%s'.
ro: 
    Nu s-au găsit informații despre versiune în fișierul vinculat „%s”.

en: 
    No version information found in this file.
ro: 
    Nu s-au găsit informații despre versiune în acest fișier.

en: Unrecognized visibility value: %u
ro: Valoarea vizibilității nerecunoscută: %u

en: Unrecognized alpha specific other value: %u
ro: Altă valoare specifică alfa nerecunoscută: %u

en: Unrecognized IA64 VMS ST Function type: %d
ro: Tipul funcției IA64 VMS ST nerecunoscut: %d

en: Unrecognized IA64 VMS ST Linkage: %d
ro: Vinculare IA64 VMS ST nerecunoscută: %d

en: <localentry>: %d
ro: <intrare locală>: %d

en: <other>: %x
ro: <altul>: %x

en: version data
ro: date despre versiune

en: version need aux (3)
ro: versiunea necesită aux (3)

en: local symbol %<PRIu64> found at index >= %s's sh_info value of %u
ro: simbolul local %1$<PRIu64> găsit la indexul >= al valorii sh_info %3$u din %2$s

en: Unknown LTO symbol definition encountered: %u
ro: Definiție necunoscută a simbolului LTO întâlnită: %u

en: Unknown LTO symbol visibility encountered: %u
ro: Vizibilitate necunoscută a simbolului LTO întâlnită: %u

en: Unknown LTO symbol type encountered: %u
ro: Tip necunoscut de simbol LTO întâlnit: %u

en: 
    The LTO Symbol table section '%s' in linked file '%s' is empty!
ro: 
    Secțiunea tabelului de simboluri LTO „%s” din fișierul vinculat „%s” este goală!

en: 
    LTO Symbol table '%s' is empty!
ro: 
    Tabelul de simboluri LTO „%s” este gol!

en: LTO symbols
ro: Simboluri LTO

en: LTO Symbol extension table '%s' is empty!
ro: Tabelul cu extensii de simboluri LTO „%s” este gol!

en: LTO ext symbol data
ro: Date de simboluri extinse LTO

en: Unexpected version number in symbol extension table
ro: Număr de versiune neașteptat în tabelul cu extensii de simbol

en: 
    In linked file '%s':
ro: 
    În fișierul vinculat „%s”:

en: LTO Symbol table '%s' and extension table '%s' contain:
ro: Tabelul de simboluri LTO „%s” și tabelul de extensii „%s” conțin:

en: LTO Symbol table '%s'
ro: Tabelul de simboluri LTO „%s”

en:  and extension table '%s' contain:
ro:  și tabelul de extensie „%s” conține:

en: LTO Symbol table '%s' contains:
ro: Tabelul de simboluri LTO „%s” conține:

en:   Comdat_Key       Kind  Visibility     Size      Slot      Type  Section Name
ro:   Cheie_Comdat     Gen   Vizibilitate   Dim.      Slot      Tip   Secțiune Nume

en:   Comdat_Key       Kind  Visibility     Size      Slot Name
ro:   Cheie_Comdat     Gen  Vizibilitate   Dim.      Slot Nume

en: Ran out of LTO symbol extension data
ro: S-au epuizat datele de extensie a simbolurilor LTO

en: Data remains in the LTO symbol extension table
ro: Datele rămân în tabelul de extensie a simbolurilor LTO

en: Buffer overrun encountered whilst decoding LTO symbol table
ro: Depășirea memoriei tampon a fost întâlnită în timpul decodificării tabelului de simboluri LTO

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis+Other  Ndx(SecName) Name [+ Version Info]
ro:    Nr.:    Val.   Dim. Tip   Asociere Viz.+Alt  Index(NumeSec) Nume [+ Info Versiune]

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
ro:    Nr.:    Val.   Dim. Tip    Asociere Viz.    Index Nume

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis+Other Ndx(SecName) Name [+ Version Info]
ro:    Nr.:    Valoare        Dim. Tip   Asociere Viz.+Alt  Index(NumeSec) Nume [+ Info Versiune]

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
ro:    Nr.:    Valoare        Dim. Tip    Asociere Viz.    Index Nume

en: 
    In linked file '%s' the dynamic symbol table contains %<PRIu64> entry:
     | 
    In linked file '%s' the dynamic symbol table contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    În fișierul vinculat „%s”, tabelul cu simboluri dinamice conține o intrare:
ro[1]: 
    În fișierul vinculat „%s”, tabelul cu simboluri dinamice conține două intrări:
ro[2]: 
    În fișierul vinculat „%s”, tabelul cu simboluri dinamice conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    În fișierul vinculat „%s”, tabelul cu simboluri dinamice conține %<PRIu64> de intrări:

en: 
    Symbol table for image contains %<PRIu64> entry:
     | 
    Symbol table for image contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    Tabelul cu simboluri pentru imagine conține o intrare:
ro[1]: 
    Tabelul cu simboluri pentru imagine conține două intrări:
ro[2]: 
    Tabelul cu simboluri pentru imagine conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    Tabelul cu simboluri pentru imagine conține %<PRIu64> de intrări:

en: 
    Symbol table '%s' has a sh_entsize of zero!
ro: 
    Tabelul de simboluri „%s” are o sh_entsize de zero!

en: 
    In linked file '%s' symbol section '%s' contains %<PRIu64> entry:
     | 
    In linked file '%s' symbol section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    În fișierul vinculat „%s” secțiunea de simboluri „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    În fișierul vinculat „%s” secțiunea de simboluri „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    În fișierul vinculat „%s” secțiunea de simboluri „%s” conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    În fișierul vinculat „%s” secțiunea de simboluri „%s” conține %<PRIu64> de intrări:

en: 
    Symbol table '%s' contains %<PRIu64> entry:
     | 
    Symbol table '%s' contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    Tabelul de simboluri „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    Tabelul de simboluri „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    Tabelul de simboluri „%s” conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    Tabelul de simboluri „%s” conține %<PRIu64> de intrări:

en: 
    Dynamic symbol information is not available for displaying symbols.
ro: 
    Informațiile despre simbolurile dinamice nu sunt disponibile pentru afișarea simbolurilor.

en: 
    Histogram for bucket list length (total of %<PRIu64> bucket):
     | 
    Histogram for bucket list length (total of %<PRIu64> buckets):
ro[0]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) (total de o găleată(bucket)):
ro[1]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) (total de două găleți(buckets)):
ro[2]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) (total de %<PRIu64> găleți(buckets)):
ro[3]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) (total de %<PRIu64> găleți(buckets)):

en: Out of memory allocating space for histogram buckets
ro: Memorie epuizată, la alocarea spațiului pentru gălețile(buckets) de histogramă

en:  Length  Number     %% of total  Coverage
ro:  Lungime  Număr     %% din total  Acoperire

en: histogram chain is corrupt
ro: lanțul histogramei este corupt

en: Out of memory allocating space for histogram counts
ro: Memorie epuizată, la alocarea de spațiu pentru contorizarea histogramelor

en: 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %<PRIu64> bucket):
     | 
    Histogram for `%s' bucket list length (total of %<PRIu64> buckets):
ro[0]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) „%s” (total de o găleată(bucket)):
ro[1]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) „%s” (total de două găleți(buckets)):
ro[2]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) „%s” (total de %<PRIu64> găleți(buckets)):
ro[3]: 
    Histograma pentru lungimea listei de găleți(buckets) „%s” (total de %<PRIu64> de găleți(buckets)):

en: Out of memory allocating space for gnu histogram buckets
ro: Memorie epuizată, la alocarea spațiului pentru gălețile(buckets) histogramei gnu

en: Out of memory allocating space for gnu histogram counts
ro: Memorie epuizată, la alocarea spațiului pentru contorizările histogramei gnu

en: 
    In linked file '%s: the dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entry:
     | 
    In linked file '%s: the dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entries:
ro[0]: 
    În fișierul vinculat „%s: segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține o intrare:
ro[1]: 
    În fișierul vinculat „%s: segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține două intrări:
ro[2]: 
    În fișierul vinculat „%s: segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține %d intrări:
ro[3]: 
    În fișierul vinculat „%s: segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține %d de intrări:

en: 
    Dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entry:
     | 
    Dynamic info segment at offset %#<PRIx64> contains %d entries:
ro[0]: 
    Segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține o intrare:
ro[1]: 
    Segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține două intrări:
ro[2]: 
    Segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține %d intrări:
ro[3]: 
    Segmentul de informații dinamice de la poziția %#<PRIx64> conține %d de intrări:

en:  Num: Name                           BoundTo     Flags
ro:  Nr.: Nume                           AsociatCu   Fanioane

en: <corrupt index>
ro: <index corupt>

en: <corrupt: %19ld>
ro: <corupt: %19ld>

en: LoongArch ULEB128 field at 0x%lx contains invalid ULEB128 value
ro: câmpul LoongArch ULEB128 la 0x%lx conține o valoare ULEB128 nevalidă

en: %s reloc contains invalid symbol index %<PRIu64>
ro: realocarea %s conține un indice de simbol nevalid %<PRIu64>

en: MSP430 ULEB128 field at %#<PRIx64> contains invalid ULEB128 value
ro: câmpul MSP430 ULEB128 la %#<PRIx64> conține o valoare ULEB128 nevalidă

note: PR 21137
en: MSP430 sym diff reloc contains invalid offset: %#<PRIx64>
ro: realocarea diferită a simbolului MSP430 conține poziția nevalidă: %#<PRIx64>

en: Unhandled MSP430 reloc type found after SYM_DIFF reloc
ro: Tip de realocare MSP430 negestionat găsit după realocarea SYM_DIFF

en: MN10300 sym diff reloc contains invalid offset: %#<PRIx64>
ro: realocarea diferită a simbolului MN10300 conține poziția nevalidă: %#<PRIx64>

en: Unhandled MN10300 reloc type found after SYM_DIFF reloc
ro: Tip de realocare MN10300 negestionat găsit după realocarea SYM_DIFF

en: RL78 sym diff reloc contains invalid offset: %#<PRIx64>
ro: realocarea diferită a simbolului RL78 conține poziția nevalidă: %#<PRIx64>

en: Missing knowledge of 32-bit reloc types used in DWARF sections of machine number %d
ro: Lipsesc cunoștințe despre tipurile de realocare pe 32 de biți utilizate în secțiunile DWARF ale mașinii cu numărul %d

en: unable to apply unsupported reloc type %d to section %s
ro: nu se poate aplica tipul de realocare neacceptat %d la secțiunea %s

en: skipping invalid relocation offset %#<PRIx64> in section %s
ro: se omite poziția de realocare nevalidă %#<PRIx64> în secțiunea %s

en: skipping invalid relocation symbol index %#<PRIx64> in section %s
ro: se omite indexul de simbol de realocare nevalid %#<PRIx64> în secțiunea %s

en: skipping unexpected symbol type %s in section %s relocation %tu
ro: se omite tipul neașteptat de simbol %s în secțiunea %s realocarea %tu

en: 
    Assembly dump of section %s
ro: 
    Descărcarea asamblării din secțiunea %s

en: Section '%s' has no data to dump.
ro: Secțiunea „%s” nu are date de descărcat.

en: section contents
ro: conținutul secțiunii

en: Uncompressed section size is suspiciously large: 0x%<PRIu64>
ro: Dimensiunea secțiunii necomprimate este suspect de mare: 0x%<PRIu64>

en: section '%s' has unsupported compress type: %d
ro: secțiunea „%s” are un tip de comprimare neacceptat: %d

en: Unable to decompress section %s
ro: Nu se poate decomprima secțiunea %s

en:  NOTE: This section has relocations against it, but these have NOT been applied to this dump.
ro:  Notă: Această secțiune are realocări față de ea, dar acestea NU au fost aplicate acestei descărcări.

en: 
    String dump of section '%s' in linked file %s:
ro: 
    Descărcare de șir din secțiunea „%s” în fișierul vinculat %s:

en: 
    String dump of section '%s':
ro: 
    Descărcare de șir din secțiunea „%s”:

en: <corrupt>
ro: <corupt>

en:   No strings found in this section.
ro:   Nu s-au găsit șiruri în această secțiune.

en: 
    Hex dump of section '%s' in linked file %s:
ro: 
    Descărcare hexazecimală a secțiunii „%s” din fișierul vinculat %s:

en: 
    Hex dump of section '%s':
ro: 
    Descărcare hexazecimală a secțiunii „%s”:

en: Iteration failed: %s, %s
ro: Iterația a eșuat: %s, %s

en: No symbol section named %s
ro: Nicio secțiune de simboluri numită %s

en: No string table section named %s
ro: Nicio secțiune de tabel cu șiruri numită %s

en: strings
ro: șiruri

en: CTF open failure: %s
ro: Eșec la deschiderea CTF: %s

en: 
    Dump of CTF section '%s' in linked file %s:
ro: 
    Descărcarea secțiunii CTF „%s” în fișierul vinculat %s:

en: 
    Dump of CTF section '%s':
ro: 
    Descărcarea secțiunii CTF „%s”:

en: CTF member open failure: %s
ro: Eșec la deschiderea membrului CTF: %s

en: Section name must be provided
ro: Numele secțiunii trebuie furnizat

en: SFrame decode failure: %s
ro: Eșec de decodificare a SFrame: %s

en: %s section data
ro: date secțiunea %s

en: compressed section %s is too small to contain a compression header
ro: secțiunea comprimată %s este prea mică pentru a conține un antet de comprimare

en: malformed note encountered in section %s whilst scanning for build-id note
ro: notă incorectă întâlnită în secțiunea %s în timpul scanării pentru o notă cu ID-ul construcției

en: 
    Section '%s' has no debugging data.
ro: 
    Secțiunea „%s” nu are date de depanare.

note: There is no point in dumping the contents of a debugging section which has the NOBITS type - the bits in the file will be random. This can happen when a file containing a .eh_frame section is stripped with the --only-keep-debug command line option.
en: section '%s' has the NOBITS type - its contents are unreliable.
ro: secțiunea „%s” are tipul NOBITS - conținutul său nu este de încredere.

en: Unrecognized debug section: %s
ro: Secțiune de depanare nerecunoscută: %s

en: Section '%s' was not dumped because it does not exist
ro: Secțiunea „%s” nu a fost descărcată pentru că nu există

en: Section %d was not dumped because it does not exist!
ro: Secțiunea %d nu a fost descărcată pentru că nu există!

en: <corrupt tag>
ro: <etichetă coruptă>

en: <corrupt string tag>
ro: <etichetă de șir coruptă>

en: Absent/Non standard
ro: Absent/Nestandard

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: default
ro: implicit

en: smallest
ro: cel mai mic

en: None
ro: Niciuna

en: Application
ro: Aplicație

en: Realtime
ro: În timp real

en: Microcontroller
ro: Microcontrolor

en: Application or Realtime
ro: Aplicație sau în timp real

en: 8-byte
ro: 8-octeți

en: 4-byte
ro: 4-octeți

en: 8-byte and up to %d-byte extended
ro: 8-octeți și extins până la %d-octeți

en: 8-byte, except leaf SP
ro: 8 octeți, cu excepția foii SP

en: flag = %d, vendor =
ro: opțiune = %d, fabricant =

en: True
ro: Adevărat

en: <unknown: %d>
ro: <necunoscut: %d>

en: corrupt vendor attribute
ro: atributul fabricantului este corupt

en: unspecified hard/soft float
ro: virgulă mobilă hardware/software nespecificată

en: hard float
ro: virgulă mobilă hardware

en: soft float
ro: virgulă mobilă software

en: unspecified hard/soft float,
ro: virgulă mobilă hardware/software nespecificată,

en: hard float,
ro: virgulă mobilă hardware,

en: soft float,
ro: virgulă mobilă software,

en: single-precision hard float,
ro: virgulă mobilă hardware de precizie-simplă,

en: unspecified long double
ro: long double nespecificat

en: 128-bit IBM long double
ro: long double IBM pe 128 de biți

en: 64-bit long double
ro: long double pe 64 de biți

en: 128-bit IEEE long double
ro: long double IEEE pe 128 de biți

en: unspecified
ro: nespecificat

en: memory
ro: memorie

en: any
ro: oricare

en: Hard or soft float
ro: Virgulă mobilă hardware sau software

en: Hard float (double precision)
ro: Virgulă mobilă hardware (de precizie dublă)

en: Hard float (single precision)
ro: Virgulă mobilă hardware (de precizie simplă)

en: Soft float
ro: Virgulă mobilă software

en: Hard float (MIPS32r2 64-bit FPU 12 callee-saved)
ro: Virgulă mobilă hardware (coprocesor MIPS32r2 pe 64 de biți, 12 registre de siguranță pentru apeluri

en: Hard float (32-bit CPU, Any FPU)
ro: Virgulă mobilă hardware (procesor pe 32 de biți, orice FPU)

en: Hard float (32-bit CPU, 64-bit FPU)
ro: Virgulă mobilă hardware (procesor pe 32 de biți, FPU pe 64 biți)

en: Hard float compat (32-bit CPU, 64-bit FPU)
ro: Virgulă mobilă de compatibilitate hardware (procesor pe 32 de biți, FPU pe 64 biți)

en: NaN 2008 compatibility
ro: Compatibilitate cu NaN 2008

en: Any MSA or not
ro: Orice MSA sau nimic

en: 128-bit MSA
ro: MSA 128 bits

en: Not used
ro: Nu este utilizat

en: 2 bytes
ro: 2 octeți

en: 4 bytes
ro: 4 octeți

en: 16-byte
ro: 16-octeți

en: DSBT addressing not used
ro: Adresarea DSBT nu este utilizată

en: DSBT addressing used
ro: Adresarea DSBT este utilizată

en: Data addressing position-dependent
ro: Adresarea datelor depinde de poziție

en: Data addressing position-independent, GOT near DP
ro: Adresarea datelor independent de poziție, GOT lângă DP

en: Data addressing position-independent, GOT far from DP
ro: Adresarea datelor independent de poziție, GOT departe de DP

en: Code addressing position-dependent
ro: Adresarea codului depinde de poziție

en: Code addressing position-independent
ro: Adresarea codului independent de poziție

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Restricted Large
ro: Restricționat mult

en:   <unknown tag %<PRId64>>:
ro:   <etichetă necunoscută %<PRId64>>:

en: Any Region
ro: Orice regiune

en: Lower Region Only
ro: Doar regiunea inferioară

en: No unaligned access
ro: Niciun acces nealiniat

en: Unaligned access
ro: Acces nealiniat

en: %<PRIu64>-bytes
ro: %<PRIu64>-octeți

en: attributes
ro: atribute

en: Unknown attributes version '%c'(%d) - expecting 'A'
ro: Versiunea atributelor necunoscută „%c”(%d) - se aștepta „A”

en: Tag section ends prematurely
ro: Secțiunea de etichete se termină prematur

en: Bad attribute length (%u > %u)
ro: Lungimea atributului incorectă (%u > %u)

en: Attribute length of %u is too small
ro: Lungimea atributului %u este prea mică

en: Corrupt attribute section name
ro: Numele secțiunii de atribute corupt

en: Attribute Section:
ro: Secțiunea de atribute:

en: Unused bytes at end of section
ro: Octeți neutilizați la sfârșitul secțiunii

en: Bad subsection length (%u > %u)
ro: Lungime incorectă a subsecțiunii (%u > %u)

en: Bad subsection length (%u < 6)
ro: Lungime incorectă a subsecțiunii (%u < 6)

en: File Attributes
ro: Atributele fișierului

en: Section Attributes:
ro: Atributele secțiunii:

en: Symbol Attributes:
ro: Atributele simbolului:

en: Unknown tag: %d
ro: Etichetă necunoscută: %d

en:   Unknown attribute:
ro:   Atribut necunoscut:

en: MIPS GOT entry extends beyond the end of available data
ro: Intrarea MIPS GOT se extinde dincolo de sfârșitul datelor disponibile

en: Corrupt MIPS ABI Flags section.
ro: Secțiunea de fanioane ABI MIPS coruptă.

en: MIPS ABI Flags section
ro: Secțiunea de fanioane ABI MIPS

en: Global Offset Table data
ro: Datele din tabelul de poziționare globală

en: 
    Static GOT:
ro: 
    GOT static:

en:  Canonical gp value:
ro:  Valoarea gp canonică:

en:  Reserved entries:
ro:  Intrări rezervate:

en: Address
ro: Adresă

en: Access
ro: Acces

en: Value
ro: Valoare

en:  Local entries:
ro:  Intrări locale:

en: liblist section data
ro: datele secțiunii liblist

en: 
    Section '.liblist' contains %zu entry:
     | 
    Section '.liblist' contains %zu entries:
ro[0]: 
    Secțiunea „.liblist” conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea „.liblist” conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea „.liblist” conține %zu intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea „.liblist” conține %zu de intrări:

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
ro:      Biblioteca           Marcaj Timp         SumăCtrl   Versiune Opțiuni

en: <corrupt: %9ld>
ro: <corupt: %9ld>

en:  NONE
ro:  NICIUNUL

en: No MIPS_OPTIONS header found
ro: Nu a fost găsit niciun antet MIPS_OPTIONS

en: The MIPS options section is too small.
ro: Secțiunea de opțiuni MIPS este prea mică.

en: options
ro: opțiuni

en: Invalid size (%u) for MIPS option
ro: Dimensiune nevalidă (%u) pentru opțiunea MIPS

en: 
    Section '%s' contains %d entry:
     | 
    Section '%s' contains %d entries:
ro[0]: 
    Secțiunea „%s” conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea „%s” conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea „%s” conține %d intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea „%s” conține %d de intrări:

en: Truncated MIPS REGINFO option
ro: Opțiune MIPS REGINFO trunchiată

en: conflict list found without a dynamic symbol table
ro: lista de conflicte găsită fără un tabel de simboluri dinamice

en: Overlarge number of conflicts detected: %zx
ro: S-au detectat un număr exagerat de mare de conflicte: %zx

en: Out of memory allocating space for dynamic conflicts
ro: Memorie epuizată, la alocarea de spațiu pentru conflicte dinamice

en: 
    Section '.conflict' contains %zu entry:
     | 
    Section '.conflict' contains %zu entries:
ro[0]: 
    Secțiunea „.conflict” conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea „.conflict” conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea „.conflict” conține %zu intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea „.conflict” conține %zu de intrări:

en:   Num:    Index       Value  Name
ro:   Nr.:    Index       Val.  Nume

en: <corrupt symbol index>
ro: <indicele simbolului corupt>

en: <corrupt: %14ld>
ro: <corupt: %14ld>

en: The GOT symbol offset (%<PRIu64>) is greater than the symbol table size (%<PRIu64>)
ro: Decalajul simbolului GOT (%<PRIu64>) este mai mare decât dimensiunea tabelului de simboluri (%<PRIu64>)

en: Too many GOT symbols: %<PRIu64>
ro: Prea multe simboluri GOT: %<PRIu64>

en: 
    Primary GOT:
ro: 
    GOT principal:

en:   %*s %10s %*s Purpose
ro:   %*s %10s %*s Scop

en: Initial
ro: Inițial

en:  Lazy resolver
ro:  Rezolvator leneș

en:  Module pointer (GNU extension)
ro:  Indicator de modul (extensie GNU)

en:  Global entries:
ro:  Intrări globale:

en: Sym.Val.
ro: Val.Sim.

en: Name
ro: Nume

en: <no dynamic symbols>
ro: <fără simboluri dinamice>

en: <symbol index %zu exceeds number of dynamic symbols>
ro: <indexul simbolului %zu depășește numărul de simboluri dinamice>

en: Procedure Linkage Table data
ro: Datele din tabelul de vinculare a procedurii

en:   %*s %*s Purpose
ro:   %*s %*s Scop

en:  PLT lazy resolver
ro:  Rezolvator leneș PLT

en:  Module pointer
ro:  Indicator de modul

en:  Entries:
ro:  Intrări:

en: <corrupt symbol index: %<PRIu64>>
ro: <indice de simbol corupt: %<PRIu64>>

en: NDS32 elf flags section
ro: secțiunea de fanioane elf NDS32

en: liblist string table
ro: tabel de șiruri de liblist

en: 
    Library list section '%s' contains %<PRIu64> entries:
     | 
    Library list section '%s' contains %<PRIu64> entries:
ro[0]: 
    Secțiunea „%s” din lista de biblioteci conține o intrare:
ro[1]: 
    Secțiunea „%s” din lista de biblioteci conține două intrări:
ro[2]: 
    Secțiunea „%s” din lista de biblioteci conține %<PRIu64> intrări:
ro[3]: 
    Secțiunea „%s” din lista de biblioteci conține %<PRIu64> de intrări:

en:      Library              Time Stamp          Checksum   Version Flags
ro:      Biblioteca           Marcaj Timp         SumăCtrl   Versiune Fanioane

en: NT_AUXV (auxiliary vector)
ro: NT_AUXV (vector auxiliar)

en: NT_PRSTATUS (prstatus structure)
ro: NT_PRSTATUS (structură prstatus)

en: NT_FPREGSET (floating point registers)
ro: NT_FPREGSET (registre cu virgulă mobilă)

en: NT_PRPSINFO (prpsinfo structure)
ro: NT_PRPSINFO (structură prpsinfo)

en: NT_TASKSTRUCT (task structure)
ro: NT_TASKSTRUCT (structură de sarcini)

en: NT_GDB_TDESC (GDB XML target description)
ro: NT_GDB_TDESC (descrierea țintei GDB XML)

en: NT_PRXFPREG (user_xfpregs structure)
ro: NT_PRXFPREG (structură user_xfpregs)

en: NT_PPC_VMX (ppc Altivec registers)
ro: NT_PPC_VMX (registre Altivec ppc)

en: NT_PPC_VSX (ppc VSX registers)
ro: NT_PPC_VSX (registre VSX ppc)

en: NT_PPC_TAR (ppc TAR register)
ro: NT_PPC_TAR (registru TAR ppc)

en: NT_PPC_PPR (ppc PPR register)
ro: NT_PPC_PPR (registru PPR ppc)

en: NT_PPC_DSCR (ppc DSCR register)
ro: NT_PPC_DSCR (registru DSCR ppc)

en: NT_PPC_EBB (ppc EBB registers)
ro: NT_PPC_EBB (registre EBB ppc)

en: NT_PPC_PMU (ppc PMU registers)
ro: NT_PPC_PMU (registre PMU ppc)

en: NT_PPC_TM_CGPR (ppc checkpointed GPR registers)
ro: NT_PPC_TM_CGPR (registre GPR cu puncte de control ppc)

en: NT_PPC_TM_CFPR (ppc checkpointed floating point registers)
ro: NT_PPC_TM_CFPR (registre în virgulă mobilă cu puncte de control ppc)

en: NT_PPC_TM_CVMX (ppc checkpointed Altivec registers)
ro: NT_PPC_TM_CVMX (registe Altivec cu puncte de control ppc)

en: NT_PPC_TM_CVSX (ppc checkpointed VSX registers)
ro: NT_PPC_TM_CVSX (registre VSX cu puncte de control ppc)

en: NT_PPC_TM_SPR (ppc TM special purpose registers)
ro: NT_PPC_TM_SPR (registre cu scop special TM ppc)

en: NT_PPC_TM_CTAR (ppc checkpointed TAR register)
ro: NT_PPC_TM_CTAR (registru TAR cu puncte de control ppc)

en: NT_PPC_TM_CPPR (ppc checkpointed PPR register)
ro: NT_PPC_TM_CPPR (registru PPR cu puncte de control ppc)

en: NT_PPC_TM_CDSCR (ppc checkpointed DSCR register)
ro: NT_PPC_TM_CDSCR (registru DSCR cu puncte de control ppc)

en: NT_386_TLS (x86 TLS information)
ro: NT_386_TLS (informații x86 TLS)

en: NT_386_IOPERM (x86 I/O permissions)
ro: NT_386_IOPERM (permisiuni In/Ieș x86)

en: NT_X86_XSTATE (x86 XSAVE extended state)
ro: NT_X86_XSTATE (stare extinsă XSAVE x86)

en: NT_X86_CET (x86 CET state)
ro: NT_X86_CET (stare CET x86)

en: NT_X86_SHSTK (x86 SHSTK state)
ro: NT_X86_SHSTK (stare SHSTK x86)

en: NT_S390_HIGH_GPRS (s390 upper register halves)
ro: NT_S390_HIGH_GPRS (jumătăți de registru superioare s390)

en: NT_S390_TIMER (s390 timer register)
ro: NT_S390_TIMER (registru cronometru s390)

en: NT_S390_TODCMP (s390 TOD comparator register)
ro: NT_S390_TODCMP (registru comparator TOD s390)

en: NT_S390_TODPREG (s390 TOD programmable register)
ro: NT_S390_TODPREG (registru programabil TOD s390)

en: NT_S390_CTRS (s390 control registers)
ro: NT_S390_CTRS (registre de control s390)

en: NT_S390_PREFIX (s390 prefix register)
ro: NT_S390_PREFIX (registru de prefix s390)

en: NT_S390_LAST_BREAK (s390 last breaking event address)
ro: NT_S390_LAST_BREAK (adresa ultimului eveniment de întrerupere s390)

en: NT_S390_SYSTEM_CALL (s390 system call restart data)
ro: NT_S390_SYSTEM_CALL (date de repornire a apelurilor de sistem s390)

en: NT_S390_TDB (s390 transaction diagnostic block)
ro: NT_S390_TDB (bloc de diagnosticare a tranzacțiilor s390)

en: NT_S390_VXRS_LOW (s390 vector registers 0-15 upper half)
ro: NT_S390_VXRS_LOW (jumătatea superioară a registrelor vectoriale 0-15 s390)

en: NT_S390_VXRS_HIGH (s390 vector registers 16-31)
ro: NT_S390_VXRS_HIGH (registrele vectoriale 16-31 s390)

en: NT_S390_GS_CB (s390 guarded-storage registers)
ro: NT_S390_GS_CB (registre de stocare protejată s390)

en: NT_S390_GS_BC (s390 guarded-storage broadcast control)
ro: NT_S390_GS_BC (controlul difuzării stocării protejate s390)

en: NT_ARM_VFP (arm VFP registers)
ro: NT_ARM_VFP (registre VFP arm)

en: NT_ARM_TLS (AArch TLS registers)
ro: NT_ARM_TLS (registre TLS Aarch)

en: NT_ARM_HW_BREAK (AArch hardware breakpoint registers)
ro: NT_ARM_HW_BREAK (registre de puncte de întrerupere hardware AArch)

en: NT_ARM_HW_WATCH (AArch hardware watchpoint registers)
ro: NT_ARM_HW_WATCH (registre puncte de supraveghere hardware AArch)

en: NT_ARM_SYSTEM_CALL (AArch system call number)
ro: NT_ARM_SYSTEM_CALL (număr de apel al sistemului AArch)

en: NT_ARM_SVE (AArch SVE registers)
ro: NT_ARM_SVE (registre SVE AArch)

en: NT_ARM_PAC_MASK (AArch pointer authentication code masks)
ro: NT_ARM_PAC_MASK (măști de cod de autentificare ale indicatorului AArch)

en: NT_ARM_PACA_KEYS (ARM pointer authentication address keys)
ro: NT_ARM_PACA_KEYS (chei de adrese de autentificare ale indicatorului ARM)

en: NT_ARM_PACG_KEYS (ARM pointer authentication generic keys)
ro: NT_ARM_PACG_KEYS (chei generice de autentificare ale indicatorului ARM)

en: NT_ARM_TAGGED_ADDR_CTRL (AArch tagged address control)
ro: NT_ARM_TAGGED_ADDR_CTRL (controlul adreselor etichetate AArch)

en: NT_ARM_SSVE (AArch64 streaming SVE registers)
ro: NT_ARM_SSVE (registrele SVE de difuzare AArch64)

en: NT_ARM_ZA (AArch64 SME ZA register)
ro: NT_ARM_ZA (registrul AArch64 SME ZA)

en: NT_ARM_ZT (AArch64 SME2 ZT registers)
ro: NT_ARM_ZA (registrele AArch64 SME2 ZT)

en: NT_ARM_PAC_ENABLED_KEYS (AArch64 pointer authentication enabled keys)
ro: NT_ARM_PAC_ENABLED_KEYS (chei activate pentru autentificarea indicatorului AArch64)

en: NT_ARC_V2 (ARC HS accumulator/extra registers)
ro: NT_ARC_V2 (registre acumulatoare/suplimentare HS ARC)

en: NT_RISCV_CSR (RISC-V control and status registers)
ro: NT_RISCV_CSR (registre de control și stare RISC-V)

en: NT_PSTATUS (pstatus structure)
ro: NT_PSTATUS (structură pstatus)

en: NT_FPREGS (floating point registers)
ro: NT_FPREGS (registre în virgulă mobilă)

en: NT_PSINFO (psinfo structure)
ro: NT_PSINFO (structură psinfo)

en: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t structure)
ro: NT_LWPSTATUS (structură lwpstatus_t)

en: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t structure)
ro: NT_LWPSINFO (structură lwpsinfo_t)

en: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus structure)
ro: NT_WIN32PSTATUS (structură win32_pstatus)

en: NT_SIGINFO (siginfo_t data)
ro: NT_SIGINFO (datele signinfo_t)

en: NT_FILE (mapped files)
ro: NT_FILE (fișiere cartografiate)

en: NT_VERSION (version)
ro: NT_VERSION (versiune)

en: NT_ARCH (architecture)
ro: NT_ARCH (arhitectură)

en: OPEN
ro: DESCHIS

en: func
ro: funcție

en: Unknown note type: (0x%08x)
ro: Tip de notă necunoscut: (0x%08x)

en:     Cannot decode 64-bit note in 32-bit build
ro:     Nu se poate decodifica nota pe 64 de biți într-o construcție pe 32 de biți

en:     Malformed note - too short for header
ro:     Notă incorectă - prea scurtă pentru antet

en:     Malformed note - does not end with \0
ro:     Notă incorectă - nu se termină cu \0

en:     Malformed note - too short for supplied file count
ro:     Notă incorectă - prea scurtă pentru numărul de fișiere furnizat

en:     Page size:
ro:     Dimensiunea paginii:

en: Start
ro: Început

en: End
ro: Sfârșit

en: Page Offset
ro: Poziție pagină

en:     Malformed note - filenames end too early
ro:     Notă incorectă - numele fișierelor se termină prea devreme

en: NT_GNU_ABI_TAG (ABI version tag)
ro: NT_GNU_ABI_TAG (etichetă de versiune ABI)

en: NT_GNU_HWCAP (DSO-supplied software HWCAP info)
ro: NT_GNU_HWCAP (informații HWCAP cu software furnizat de DSO)

en: NT_GNU_BUILD_ID (unique build ID bitstring)
ro: NT_GNU_BUILD_ID (șir de biți al ID-ului de construcție unic)

en: NT_GNU_GOLD_VERSION (gold version)
ro: NT_GNU_GOLD_VERSION (versiunea gold)

en: <None>
ro: <Niciuna>

en: NT_AMDGPU_METADATA (code object metadata)
ro: NT_AMDGPU_METADATA (metadatele obiectului cod)

en:       Properties:
ro:       Proprietăți:

en: <corrupt GNU_PROPERTY_TYPE, size = %#lx>
ro: <GNU_PROPERTY_TYPE corupt, dimensiune = %#lx>

en: <corrupt descsz: %#lx>
ro: <descsz corupt: %#lx>

en: <corrupt type (%#x) datasz: %#x>
ro: <tip corupt (%#x) datasz: %#x>

en: x86 ISA used: <corrupt length: %#x>
ro: x86 ISA utilizat: <lungime coruptă: %#x>

en: x86 ISA needed: <corrupt length: %#x>
ro: ISA x86 necesar: <lungime coruptă: %#x>

en: x86 feature: <corrupt length: %#x>
ro: caracteristică x86: <lungime coruptă: %#x>

en: x86 feature used: <corrupt length: %#x>
ro: caracteristica x86 utilizată: <lungime coruptă: %#x>

en: x86 feature needed: <corrupt length: %#x>
ro: caracteristica x86 necesară: <lungime coruptă: %#x>

en: <corrupt length: %#x>
ro: <lungimea coruptă: %#x>

en: stack size:
ro: dimensiunea stivei:

en: 1_needed: <corrupt length: %#x>
ro: 1_needed: <lungimea coruptă: %#x>

en: <unknown type %#x data:
ro: <tip de date necunoscut %#x:

en: <processor-specific type %#x data:
ro: <tip de date specifice procesorului %#x:

en: <application-specific type %#x data:
ro: <tip de date specifice aplicației %#x:

en:     Build ID:
ro:     ID de construcție:

en:     <corrupt GNU_ABI_TAG>
ro:     <GNU_ABI_TAG coruptă>

en:     OS: %s, ABI: %d.%d.%d
ro:     SO: %s, ABI: %d.%d.%d

en:     Version:
ro:     Versiune:

note: Hardware capabilities information.  Word 0 is the number of entries. Word 1 is a bitmask of enabled entries.  The rest of the descriptor is a series of entries, where each entry is a single byte followed by a nul terminated string.  The byte gives the bit number to test if enabled in the bitmask.
en:       Hardware Capabilities:
ro:       Funcționalități Hardware:

en: <corrupt GNU_HWCAP>
ro: <GNU_HWCAP corupt>

en: num entries: %d, enabled mask: %x
ro: nr. intrări: %d, masca activată: %x

en:     Description data:
ro:     Date de descriere:

en: Alignment of 8-byte objects
ro: Alinierea obiectelor de 8 octeți

en: Sizeof double and long double
ro: Dimensiune „double” și „long double”

en: Type of FPU support needed
ro: Tipul de suport FPU necesar

en: Use of SIMD instructions
ro: Utilizarea instrucțiunilor SIMD

en: Use of cache
ro: Utilizarea zonei de prestocare(cache)y

en: Use of MMU
ro: Utilizarea MMU

en: 4-bytes
ro: 4-octeți

en: 8-bytes
ro: 8-octeți

en: yes
ro: da

en: unknown value: %x
ro: valoare necunoscută: %x

en: NT_THRMISC (thrmisc structure)
ro: NT_THRMISC (structură thrmisc)

en: NT_PROCSTAT_PROC (proc data)
ro: NT_PROCSTAT_PROC (date procese)

en: NT_PROCSTAT_FILES (files data)
ro: NT_PROCSTAT_FILES (date fișiere)

en: NT_PROCSTAT_VMMAP (vmmap data)
ro: NT_PROCSTAT_VMMAP (date vmmap)

en: NT_PROCSTAT_GROUPS (groups data)
ro: NT_PROCSTAT_GROUPS (date grupuri)

en: NT_PROCSTAT_UMASK (umask data)
ro: NT_PROCSTAT_UMASK (date umask)

en: NT_PROCSTAT_RLIMIT (rlimit data)
ro: NT_PROCSTAT_RLIMIT (date rlimit)

en: NT_PROCSTAT_OSREL (osreldate data)
ro: NT_PROCSTAT_OSREL (date osreldate)

en: NT_PROCSTAT_PSSTRINGS (ps_strings data)
ro: NT_PROCSTAT_PSSTRINGS (date ps_strings)

en: NT_PROCSTAT_AUXV (auxv data)
ro: NT_PROCSTAT_AUXV (date auxv)

en: NT_PTLWPINFO (ptrace_lwpinfo structure)
ro: NT_PTLWPINFO (structură ptrace_lwpinfo)

en: NT_X86_SEGBASES (x86 segment base registers)
ro: NT_X86_SEGBASES (registre de bază de segment x86)

note: NetBSD core "procinfo" structure.
en: NetBSD procinfo structure
ro: structură procinfo NetBSD

en: NetBSD ELF auxiliary vector data
ro: date vectoriale auxiliare ELF NetBSD

en: PT_LWPSTATUS (ptrace_lwpstatus structure)
ro: PT_LWPSTATUS (structură ptrace_lwpstatus)

en: PT_GETREGS (reg structure)
ro: PT_GETREGS (structură reg)

en: PT_GETFPREGS (fpreg structure)
ro: PT_GETFPREGS (structură fpreg)

en: PT___GETREGS40 (old reg structure)
ro: PT___GETREGS40 (structură reg veche)

en: OpenBSD procinfo structure
ro: structură procinfo OpenBSD

en: OpenBSD ELF auxiliary vector data
ro: date vectoriale auxiliare ELF OpenBSD

en: OpenBSD regular registers
ro: registre obișnuite OpenBSD

en: OpenBSD floating point registers
ro: registre în virgulă mobilă OpenBSD

en: OpenBSD window cookie
ro: cookie de fereastră OpenBSD

en: QNX debug fullpath
ro: Ruta completă de depanare QNX

en: QNX debug relocation
ro: Realocarea depanării QNX

en: QNX stack
ro: Stiva QNX

en: QNX generator
ro: Generator QNX

en: QNX default library
ro: Biblioteca implicită QNX

en: QNX core sysinfo
ro: Informații despre sistemul central QNX

en: QNX core info
ro: Informații despre nucleul QNX

en: QNX core status
ro: Starea nucleului QNX

en: QNX general registers
ro: Registrele generale QNX

en: QNX floating point registers
ro: registre în virgulă mobilă QNX

en: QNX link map
ro: Harta de legături QNX

en: NT_STAPSDT (SystemTap probe descriptors)
ro: NT_STAPSDT (descriptori de sondă SystemTap)

en:     Provider: %s
ro:     Furnizor: %s

en:     Name: %s
ro:     Nume: %s

en:     Location:
ro:     Locația:

en: , Base:
ro: , Baza:

en: , Semaphore:
ro: , Semafor:

en:     Arguments: %s
ro:     Argumente: %s

en:   <corrupt - note is too small>
ro:   <corupt - nota este prea mică>

en: corrupt stapdt note - the data size is too small
ro: notă stapdt coruptă - dimensiunea datelor este prea mică

en:     Packaging Metadata: %.*s
ro:     Metadate de împachetare: %.*s

en: NT_VMS_MHD (module header)
ro: NT_VMS_MHD (antet modul)

en: NT_VMS_LNM (language name)
ro: NT_VMS_LNM (nume limbaj)

en: NT_VMS_SRC (source files)
ro: NT_VMS_SRC (fișiere sursă)

en: NT_VMS_EIDC (consistency check)
ro: NT_VMS_EIDC (verificarea consistenței)

en: NT_VMS_FPMODE (FP mode)
ro: NT_VMS_FPMODE (mod FP)

en: NT_VMS_IMGNAM (image name)
ro: NT_VMS_IMGNAM (nume imagine)

en: NT_VMS_IMGID (image id)
ro: NT_VMS_IMGID (id imagine)

en: NT_VMS_LINKID (link id)
ro: NT_VMS_LINKID (id legătură)

en: NT_VMS_IMGBID (build id)
ro: NT_VMS_IMGBID (id construcție)

en: NT_VMS_GSTNAM (sym table name)
ro: NT_VMS_GSTNAM (nume tabel sym)

en:     Creation date  : %.17s
ro:     Data creării         : %.17s

en:     Last patch date: %.17s
ro:     Data ultimei corecții: %.17s

en:     Module name    : %s
ro:     Numele modulului     : %s

en:     Module version : %s
ro:     Versiunea modulului  : %s

en:     Module version : <missing>
ro:     Versiunea modulului  : <lipsește>

en:     Module name    : <missing>
ro:     Numele modulului     : <lipsește>

en:    Language: %.*s
ro:    Limbajul: %.*s

en:    Floating Point mode:
ro:    Modul virgulă mobilă:

en:    Link time:
ro:    Ora vinculării:

en:    Patch time:
ro:    Ora corecției:

en:    Major id: %u,  minor id: %u
ro:    ID major: %u,  id minor: %u

en:    Last modified  :
ro:    Ultima modificare  :

en: 
       Link flags  :
ro: 
       Fanioane de legătură  :

en:    Header flags: 0x%08x
ro:    Fanioane antet: 0x%08x

en:    Image id    : %.*s
ro:    ID imagine    : %.*s

en:     Image name: %.*s
ro:     Numele imaginii: %.*s

en:     Global symbol table name: %.*s
ro:     Numele tabelului de simboluri globale: %.*s

en:     Image id: %.*s
ro:     ID imagine   : %.*sn

en:     Linker id: %.*s
ro:     ID vinculator: %.*s

en:   <corrupt - data size is too small>
ro:   <corupt - dimensiunea datelor este prea mică>

en: corrupt IA64 note: data size is too small
ro: notă IA64 coruptă: dimensiunea datelor este prea mică

en:     Applies to region from %#<PRIx64> to %#<PRIx64>
ro:     Se aplică regiunii de la %#<PRIx64> până la %#<PRIx64>

en:     Applies to region from %#<PRIx64>
ro:     Se aplică regiunii de la %#<PRIx64>

en:     <invalid description size: %lx>
ro:     <dimensiunea descrierii nevalidă: %lx>

en:     <invalid descsz>
ro:     <descsz nevalid>

en: Gap in build notes detected from %#<PRIx64> to %#<PRIx64>
ro: S-a detectat o lacună în notele de compilare de la %#<PRIx64> la %#<PRIx64>

en:     Applies to region from %#<PRIx64>
ro:     Se aplică regiunii de la %#<PRIx64>

en:  to %#<PRIx64>
ro:  la %#<PRIx64>

en: corrupt name field in GNU build attribute note: size = %ld
ro: câmp de nume corupt în nota atributului de construire GNU: dimensiune = %ld

en:   <corrupt name>
ro:   <nume corupt>

en: unrecognised attribute type in name field: %d
ro: tip de atribut nerecunoscut în câmpul de nume: %d

en: <unknown name type>
ro: <tip de nume necunoscut>

en: <version>
ro: <versiunea>

en: <stack prot>
ro: <protecție stivă>

en: <stack size>
ro: <dimensiunea stivei>

en: <tool>
ro: <instrument>

en: <short enum>
ro: <enum scurtă>

en: unrecognised byte in name field: %d
ro: octet nerecunoscut în câmpul de nume: %d

en: <unknown:_%d>
ro: <necunoscut: _%d>

en: attribute does not have an expected type (%c)
ro: atributul nu are tipul așteptat (%c)

en: corrupt name field: namesz: %lu but parsing gets to %td
ro: câmp de nume corupt: namesz: %lu, dar analiza ajunge la %td

en: corrupt numeric name field: too many bytes in the value: %x
ro: câmp de nume numeric corupt: prea mulți octeți în valoarea: %x

en:    description data:
ro:    date de descriere:

en: failed to unpack msgpack contents in NT_AMDGPU_METADATA note
ro: nu s-a reușit să se despacheteze conținutul msgpack în nota NT_AMDGPU_METADATA

en:    Stack Size: 0x%<PRIx32>
ro:    Dimensiunea stivei: 0x%<PRIx32>

en:    Stack allocated: %<PRIx32>
ro:    Stiva alocată: %<PRIx32>

en:    Executable: %s
ro:    Executabil: %s

en: corrupt QNX note: data size is too small
ro: notă QNX coruptă: dimensiunea datelor este prea mică

en: notes
ro: note

en: Displaying notes found in: %s
ro: Se afișează notele găsite în: %s

en: Displaying notes found at file offset 0x%08<PRIx64> with length 0x%08<PRIx64>:
ro: Se afișează notele găsite la decalajul fișierului 0x%08<PRIx64> cu lungimea 0x%08<PRIx64>:

en: Corrupt note: alignment %<PRId64>, expecting 4 or 8
ro: Notă coruptă: alinierea %<PRId64>, se aștepta 4 sau 8

en:   %-20s %-10s	Description
ro:   %-20s %-10s	Descriere

en: Owner
ro: Proprietar

en: Data size
ro: Dimensiunea datelor

en: Corrupt note: only %zd byte remains, not enough for a full note
     | Corrupt note: only %zd bytes remain, not enough for a full note
ro[0]: Notă coruptă: doar un octet rămas, nu este suficient pentru o notă completă
ro[1]: Notă coruptă: doar doi octeți rămași, nu este suficient pentru o notă completă
ro[2]: Notă coruptă: doar %zd octeți rămași, nu este suficient pentru o notă completă
ro[3]: Notă coruptă: doar %zd de octeți rămași, nu este suficient pentru o notă completă

en: note with invalid namesz and/or descsz found at offset %#tx
ro: notă cu namesz și/sau descsz nevalide găsite la poziția %#tx

en:  type: %#lx, namesize: %#lx, descsize: %#lx, alignment: %u
ro:  tip: %#lx, dim. numelui: %#lx, dim. descrierii: %#lx, alinierea: %u

en: Out of memory allocating space for inote name
ro: Memorie epuizată, la alocarea de spațiu pentru numele inote

en: v850 notes
ro: note v850

en: 
    Displaying contents of Renesas V850 notes section at offset %#<PRIx64> with length %#<PRIx64>:
ro: 
    Se afișează conținutul secțiunii de note Renesas V850 la poziția %#<PRIx64> cu lungimea %#<PRIx64>:

en: Corrupt note: name size is too big: %lx
ro: Notă coruptă: dimensiunea numelui este prea mare: %lx

en: corrupt descsz found in note at offset %#tx
ro: descsz corupt găsit în nota de la poziția %#tx

en:  type: %#lx, namesize: %#lx, descsize: %#lx
ro:  tip: %#lx, dim. numelui: %#lx, dim. descrierii: %#lx

en: corrupt namesz found in note at offset %#zx
ro: namesz corupt găsit în nota de la poziția %#zx

en: No notes found in linked file '%s'.
ro: Nu s-au găsit note în fișierul vinculat „%s”.

en: No notes found file.
ro: Nu a fost găsit niciun fișier de note.

en:   Unknown GNU attribute: %s
ro:   Atribut GNU necunoscut: %s

en: %s: Failed to read file header
ro: %s: Nu s-a putut citi antetul fișierului

en: 
    File: %s
ro: 
    Fișier: %s

en: %s: unable to dump the index as none was found
ro: %s: nu se poate descărca indexul deoarece nu a fost găsit niciunul

en: Index of archive %s: (%<PRIu64> entries, %#<PRIx64> bytes in the symbol table)
ro: Indexul arhivei %s: (%<PRIu64> intrări, %#<PRIx64> octeți în tabelul cu simboluri)

en: Contents of binary %s at offset
ro: Conținutul binarului %s la poziția

en: %s: end of the symbol table reached before the end of the index
ro: %s: sfârșitul tabelului de simboluri atins înainte de sfârșitul indexului

en: %s: %<PRId64> byte remains in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
     | %s: %<PRId64> bytes remain in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
ro[0]: %s: doi octeți rămân în tabelul de simboluri, dar fără intrări corespunzătoare în tabelul de index
ro[1]: %s: %<PRId64> bytes remain in the symbol table, but without corresponding entries in the index table
ro[2]: %s: %<PRId64> octeți rămân în tabelul de simboluri, dar fără intrări corespunzătoare în tabelul de index
ro[3]: %s: %<PRId64> de octeți rămân în tabelul de simboluri, dar fără intrări corespunzătoare în tabelul de index

en: %s: failed to seek back to start of object files in the archive
ro: %s: nu s-a putut căuta înapoi la începutul fișierelor obiect din arhivă

en: Input file '%s' is not readable.
ro: Fișierul de intrare „%s” nu poate fi citit.

en: %s: contains corrupt thin archive: %s
ro: %s: conține o arhivă subțire coruptă: %s

en: %s: failed to seek to archive member.
ro: %s: a eșuat căutarea membrului arhivei.

en: Out of memory allocating file data structure
ro: Memorie epuizată la alocarea structurii datelor fișierului

en: File %s is not an archive so its index cannot be displayed.
ro: Fișierul %s nu este o arhivă, așa că indexul său nu poate fi afișat.

en: Nothing to do.
ro: Nimic de făcut.

en: %s: cannot set time: %s
ro: %s: nu se poate configura ora: %s

en: unable to copy file '%s'; reason: %s
ro: nu se poate copia fișierul „%s”; motiv: %s

en: %s: not enough binary data
ro: %s: nu sunt suficiente date binare

en: null terminated unicode string
ro: șir unicode terminat cu nul

en: resource ID
ro: ID resursă

en: menu header
ro: antetul meniului

en: menuex header
ro: antet menuex

en: menuex offset
ro: poziție menuex

en: unsupported menu version %d
ro: versiunea meniului neacceptată %d

en: menuitem header
ro: antetul elementului de meniu

en: menuitem
ro: element de meniu

en: dialog header
ro: antet dialog

en: unexpected DIALOGEX version %d
ro: versiune DIALOGEX neașteptată %d

en: dialog font point size
ro: dimensiunea în puncte ai fontului de dialog

en: dialogex font information
ro: informații despre fontul dialogex

en: dialog control
ro: controlul dialogului

en: dialogex control
ro: control dialogex

en: dialog control end
ro: sfârșitul controlului dialogului

en: dialog control data
ro: date de control al dialogului

en: stringtable string length
ro: lungimea șirului a tabelului de șiruri

en: stringtable string
ro: șirul tabelului de șiruri

en: fontdir header
ro: antet fontdir

en: fontdir device name
ro: numele dispozitivului fontdir

en: fontdir face name
ro: nume-familie-font a directorului de fonturi

en: group cursor header
ro: antetul cursorului de grup

en: unexpected group cursor type %d
ro: tip de cursor de grup neașteptat %d

en: group cursor
ro: cursorul grupului

en: group icon header
ro: antetul pictogramei grupului

en: unexpected group icon type %d
ro: tip de pictogramă de grup neașteptat %d

en: group icon
ro: pictogramă de grup

en: unexpected version string
ro: șir de versiune neașteptat

en: version length %lu greater than resource length %lu
ro: lungimea versiunii %lu este mai mare decât lungimea resursei %lu

en: unexpected version type %d
ro: tip de versiune neașteptat %d

en: unexpected fixed version information length %ld
ro: lungime neașteptată a informațiilor despre versiunea fixă %ld

en: fixed version info
ro: informații despre versiunea fixă

en: unexpected fixed version signature %lu
ro: semnătură neașteptată a versiunii fixe %lu

en: unexpected fixed version info version %lu
ro: versiune neașteptată a informațiilor despre versiunea fixă %lu

en: version var info
ro: informații despre versiunea variabilă

en: unexpected stringfileinfo value length %ld
ro: lungime neașteptată a valorii stringfileinfo %ld

en: version stringtable
ro: tabel de șiruri de versiuni

en: unexpected version stringtable value length %ld
ro: lungime neașteptată a valorii tabelului de șiruri de versiuni %ld

en: version string
ro: șir de versiune

en: unexpected version string length %ld != %ld + %ld
ro: lungime neașteptată a șirului de versiune %ld != %ld + %ld

en: unexpected version string length %ld < %ld
ro: lungime neașteptată a șirului de versiune %ld < %ld

en: unexpected varfileinfo value length %ld
ro: lungime neașteptată a valorii varfileinfo %ld

en: version varfileinfo
ro: versiune varfileinfo

en: unexpected version value length %ld
ro: lungime neașteptată a valorii versiunii %ld

en: nul bytes found in version string
ro: octeți nul găsiți în șirul versiunii

en: unexpected version string character: %x
ro: caracter al șirului versiune neașteptat: %x

en: filename required for COFF input
ro: numele de fișier este necesar pentru intrarea COFF

en: %s: no resource section
ro: %s: nicio secțiune de resurse

en: %s: .rsrc section is bigger than the file!
ro: %s: secțiunea .rsrc este mai mare decât fișierul!

en: %s: %s: address out of bounds
ro: %s: %s: adresa în afara limitelor

en: Resources nest too deep
ro: Resurse imbricate prea adânc

en: directory
ro: director

en: named directory entry
ro: intrare de director numită

en: directory entry name
ro: numele intrării directorului

en: resource name
ro: numele resursei

en: named subdirectory
ro: subdirectorul numit

en: named resource
ro: resursă numită

en: ID directory entry
ro: ID intrare director

en: ID subdirectory
ro: ID subdirector

en: ID resource
ro: ID resursă

en: resource type unknown
ro: tip de resursă necunoscut

en: data entry
ro: intrare de date

en: resource data
ro: datele resurselor

en: resource data size
ro: dimensiunea datelor resurselor

en: filename required for COFF output
ro: nume de fișier necesar pentru ieșirea COFF

en: can't get BFD_RELOC_RVA relocation type
ro: nu se poate obține tipul de realocare BFD_RELOC_RVA

en: can't open temporary file `%s': %s
ro: nu se poate deschide fișierul temporar „%s”: %s

en: can't redirect stdout: `%s': %s
ro: nu se poate redirecționa ieșirea standard: „%s”: %s

en: can't execute `%s': %s
ro: nu se poate executa „%s”: %s

en: Using temporary file `%s' to read preprocessor output
ro: Se utilizează fișierul temporar „%s” pentru a citi rezultatul preprocesorului

en: can't popen `%s': %s
ro: nu se poate apela popen() „%s”: %s

en: Using popen to read preprocessor output
ro: Se utilizează popen() pentru a citi rezultatul preprocesorului

en: Tried `%s'
ro: S-a încercat „%s”

en: Using `%s'
ro: Se utilizează „%s”

en: preprocessing failed.
ro: preprocesarea a eșuat.

en: %s: unexpected EOF
ro: %s: sfârșit de fișier neașteptat

en: %s: read of %lu returned %lu
ro: %s: citirea lui %lu a returnat %lu

en: stat failed on bitmap file `%s': %s
ro: stat() a eșuat pe fișierul bitmap „%s”: %s

en: cursor file `%s' does not contain cursor data
ro: fișierul cursor „%s” nu conține date despre cursor

en: %s: fseek to %lu failed: %s
ro: %s: fseek() în %lu a eșuat: %s

en: help ID requires DIALOGEX
ro: ID-ul de ajutor necesită DIALOGEX

en: control data requires DIALOGEX
ro: datele de control necesită DIALOGEX

en: stat failed on font file `%s': %s
ro: stat() a eșuat pentru fișierul de font „%s”: %s

en: icon file `%s' does not contain icon data
ro: fișierul de pictogramă „%s” nu conține date de pictogramă

en: stat failed on file `%s': %s
ro: stat() a eșuat pentru fișierul „%s”: %s

en: can't open `%s' for output: %s
ro: nu se poate deschide „%s” pentru ieșire: %s

en:  Displays the sizes of sections inside binary files
ro:  Se afișează dimensiunile secțiunilor din interiorul fișierelor binare

en:  If no input file(s) are specified, a.out is assumed
ro:  Dacă nu sunt specificate fișiere de intrare, se presupune a.out

en:  The options are:
      -A|-B|-G  --format={sysv|berkeley|gnu}  Select output style (default is %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Display numbers in octal, decimal or hex
      -t        --totals                  Display the total sizes (Berkeley only)
      -f                                  Ignored.
                --common                  Display total size for *COM* syms
                --target=<bfdname>        Set the binary file format
                @<file>                   Read options from <file>
      -h|-H|-?  --help                    Display this information
      -v|-V     --version                 Display the program's version
ro:  Opțiunile sunt:
      -A|-B|-G  --format={sysv|berkeley|gnu}
                                          selectează stilul de ieșire (implicit
                                          este %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         afișează numerele în octal, zecimal sau
                                          hexazecimal
      -t        --totals                  afișează dimensiunile totale (numai Berkeley)
      -f                                  ignorată
                --common                  afișează dimensiunea totală pentru syms *COM*
                --target=<nume_bfd>       stabilește formatul binar al fișierului
                @<fișier>                 citește opțiunile din <fișier>
      -h|-H|-?  --help                    afișează acest mesaj de ajutor
      -v|-V     --version                 afișează versiunea programului

en: invalid argument to --format: %s
ro: argument nevalid pentru opțiunea „--format”: %s

en: Invalid radix: %s
ro: Bază numerică nevalidă: %s

en: Checksum failure
ro: Sumă de control nevalidă

note: FIXME: Return error status.
en: Failed to write checksum
ro: Nu s-a putut scrie suma de control

en: Unsupported integer write size: %d
ro: Dimensiunea de scriere a numărului întreg neacceptată: %d

note: FIXME: Return error status.
en: Failed to write TR block
ro: Nu s-a putut scrie blocul TR

en: Unrecognized H8300 sub-architecture: %ld
ro: Sub-arhitectură H8300 nerecunoscută: %ld

en: Unsupported architecture: %d
ro: Arhitectură neacceptată: %d

en: Unrecognised type: %d
ro: Tip nerecunoscut: %d

en: Unrecognised coff symbol type: %d
ro: Tip de simbol coff nerecunoscut: %d

en: Unrecognised coff symbol visibility: %d
ro: Vizibilitatea simbolului coff nerecunoscută: %d

en: Unrecognised coff symbol location: %d
ro: Locație a simbolului coff nerecunoscută: %d

note: FIXME: Return error status.
en: Failed to write CS struct
ro: Nu s-a putut scrie structura CS

en: Convert a COFF object file into a SYSROFF object file
ro: Convertește un fișier obiect COFF într-un fișier obiect SYSROFF

en:  The options are:
      -q --quick       (Obsolete - ignored)
      -n --noprescan   Do not perform a scan to convert commons into defs
      -d --debug       Display information about what is being done
      @<file>          Read options from <file>
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
ro:  Opțiunile sunt:
      -q --quick       (învechită - se ignoră)
      -n --noprescan   nu scanează pentru a converti elementele comune în definiții
      -d --debug       afișează informații despre ceea ce se face
      @<fișier>        citește opțiunile din <fișier>
      -h --help        afișează acest mesaj de ajutor
      -v --version     afișează numărul de versiune al programului

en: input and output files must be different
ro: fișierele de intrare și de ieșire trebuie să fie diferite

en: unable to open output file %s
ro: nu se poate deschide fișierul de ieșire %s

en: numeric overflow
ro: debordare numerică

en: Bad stab: %s
ro: Stab incorect: %s

en: Warning: %s: %s
ro: Avertisment: %s: %s

en: N_LBRAC not within function
ro: N_LBRAC nu este în funcție

en: Too many N_RBRACs
ro: Prea multe N_RBRAC

en: unknown C++ encoded name
ro: nume codificat C++ necunoscut

note: Complain and keep going, so compilers can invent new cross-reference types.
en: unrecognized cross reference type
ro: tip referință încrucișată nerecunoscută

note: Does this actually ever happen?  Is that why we are worrying about dealing with it rather than just calling error_type?
en: missing index type
ro: lipsește tipul de index

en: unknown virtual character for baseclass
ro: caracter virtual necunoscut pentru clasa de bază

en: unknown visibility character for baseclass
ro: caracter de vizibilitate necunoscut pentru clasa de bază

en: unnamed $vb type
ro: tip $vb nenumit

en: unrecognized C++ abbreviation
ro: abreviere C++ nerecunoscută

en: unknown visibility character for field
ro: caracter de vizibilitate necunoscut pentru câmp

en: const/volatile indicator missing
ro: indicator const/volatil lipsă

en: Undefined N_EXCL
ro: N_EXCL nedefinit

en: Type file number %d out of range
ro: Numărul fișierului de tip %d este în afara intervalului

en: Unrecognized XCOFF type %d
ro: Tip XCOFF nerecunoscut %d

en: bad mangled name `%s'
ro: nume decorat incorect „%s”

en: no argument types in mangled string
ro: nu există tipuri de argument în șirul decorat

en: Demangled name is not a function
ro: Numele cu decorările înlăturate nu este o funcție

en: Unexpected type in v3 arglist demangling
ro: Tip neașteptat în înlăturarea decorărilor arglist v3

en: Unrecognized demangle component %d
ro: Componenta de înlăturare de decorare nerecunoscută %d

en: Failed to print demangled template
ro: Nu s-a putut imprima șablonul cu decorările înlăturate

en: Couldn't get demangled builtin type
ro: Nu s-a putut obține tipul încorporat cu decorările înlăturate

en: Unexpected demangled varargs
ro: Neașteptat varargs cu decorările înlăturate

en: Unrecognized demangled builtin type
ro: Tip încorporat cu decorările înlăturate, nerecunoscut

en: invalid integer argument %s
ro: argument întreg nevalid %s

en: minimum string length is too big: %s
ro: lungimea minimă a șirului este prea mare: %s

en: minimum string length is too small: %s
ro: lungimea minimă a șirului este prea mică: %s

en: minimum string length %s is too big
ro: lungimea minimă a șirului %s este prea mare

en: %s: Reading section %s failed: %s
ro: %s: Citirea secțiunii %s a eșuat: %s

en:  Display printable strings in [file(s)] (stdin by default)
ro:  Afișează șiruri imprimabile în [fișier(e)] (implicit la ieșirea standard)

en:   -a - --all                Scan the entire file, not just the data section [default]
      -d --data                 Only scan the data sections in the file
ro:   -a - --all                scanează întreg fișierul, nu doar secțiunea de date
                                [implicit]
      -d --data                 scanează doar secțiunile de date din fișier

en:   -a - --all                Scan the entire file, not just the data section
      -d --data                 Only scan the data sections in the file [default]
ro:   -a - --all                scanează întreg fișierul, nu doar secțiunea de date
      -d --data                 scanează doar secțiunile de date din fișier [implicit]

en:   -f --print-file-name      Print the name of the file before each string
      -n <number>               Locate & print any sequence of at least <number>
        --bytes=<number>         displayable characters.  (The default is 4).
      -t --radix={o,d,x}        Print the location of the string in base 8, 10 or 16
      -w --include-all-whitespace Include all whitespace as valid string characters
      -o                        An alias for --radix=o
      -T --target=<BFDNAME>     Specify the binary file format
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Select character size and endianness:
                                s = 7-bit, S = 8-bit, {b,l} = 16-bit, {B,L} = 32-bit
      --unicode={default|show|invalid|hex|escape|highlight}
      -U {d|s|i|x|e|h}          Specify how to treat UTF-8 encoded unicode characters
      -s --output-separator=<string> String used to separate strings in output.
      @<file>                   Read options from <file>
      -h --help                 Display this information
      -v -V --version           Print the program's version number
ro:   -f --print-file-name      imprimă numele fișierului înaintea fiecărui șir
      -n <număr>                localizează și imprimă orice secvență de cel puțin
                                <număr>
        --bytes=<număr>         caractere afișabile.  (implicit este 4).
      -t --radix={o,d,x}        imprimă locația șirului în baza 8, 10 sau 16
      -w --include-all-whitespace  include toate spațiile albe ca șir de caractere
                                valide
      -o                        un alias pentru „--radix=o”
      -T --target=<NUME_BFD>    specifică formatul de fișier binar
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} selectează dimensiunea caracterului și tipul de
                                endianness: s = 7-biți, S = 8-biți, {b,l} = 16-biți,
                                {B,L} = 32-biți
      --unicode={default|show|invalid|hex|escape|highlight}
      -U {d|s|i|x|e|h}          specifică modul de tratare al caracterelor unicode
                                codificate UTF-8
      -s --output-separator=<șir>  șir folosit pentru a separa șirurile la ieșire
      @<fișier>                 citește opțiunile din <fișier>
      -h --help                 afișează acest mesaj de ajutor
      -v -V --version           afișează numărul de versiune al programului

en: *undefined*
ro: *nedefinit*

note: PR 28564
en: *corrupt*
ro: *corupt*

en: SUM IS %x
ro: SUMA ESTE %x

note: PR 17512: file: id:000001,src:000002,op:flip1,pos:45. Prevent infinite loops re-reading beyond the end of the buffer.
en: ICE: getINT: Out of buffer space
ro: ICE: getINT: În afara spațiului memoriei tampon

en: Unsupported read size: %d
ro: Dimensiune de citire neacceptată: %d

en: GOT A %x
ro: S-A OBȚINUT UN %x

en: WANTED %x!!
ro: NECESAR %x!!

en: SYMBOL INFO
ro: INFORMAȚII SIMBOL

en: DERIVED TYPE
ro: TIP DERIVAT

en: MODULE***
ro: MODUL***

en: Print a human readable interpretation of a SYSROFF object file
ro: Imprimă o interpretare care poate fi citită de om a unui fișier obiect SYSROFF

en:  The options are:
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
ro:  Opțiunile sunt:
      -h --help        afișează acest mesaj de ajutor
      -v --version     afișează numărul de versiune al programului

en: cannot open input file %s
ro: nu se poate deschide fișierul de intrare %s

en: Unknown code 0x%02x
ro: Cod necunoscut 0x%02x

note: PR 18420.
en: 
    ERROR: unwind length too long (0x%lx > 0x%lx)
ro: 
    EROARE: lungimea desfășurării prea lungă (0x%lx > 0x%lx)

en: Bad uleb128
ro: uleb128 incorect

en: 	<corrupt X1>
ro: 	<X1 corupt>

en: 	<corrupt X2>
ro: 	<X2 corupt>

en: 	<corrupt X3>
ro: 	<X3 corupt>

en: 	<corrupt X4>
ro: 	<X4 corupt>

en: 	<corrupt R2>
ro: 	<R2 corupt>

en: 	<corrupt P2>
ro: 	<P2 corupt>

en: 	<corrupt P3>
ro: 	<P3 corupt>

en: 	<corrupt P5>
ro: 	<P5 corupt>

en: 	<corrupt P8>
ro: 	<P8 corupt>

en: 	<corrupt P9>
ro: 	<P9 corupt>

en: 	<corrupt P10>
ro: 	<P10 corupt>

en: 	<corrupt IA64 descriptor>
ro: 	<descriptor IA64 corupt>

en: Copyright (C) 2024 Free Software Foundation, Inc.
ro: Copyright © 2024 Free Software Foundation, Inc.

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) any later version.
    This program has absolutely no warranty.
ro: Acest program este software liber; îl puteți redistribui în conformitate cu termenii
    Licenței Publice Generale GNU versiunea 3 sau (la alegerea dvs.) o versiune ulterioară.
    Acest program nu are absolut nicio garanție.

en: can't create %s file `%s' for output.
ro: nu se poate crea fișierul %s „%s” pentru ieșire.

en: Usage: %s [option(s)] [input-file]
ro: Utilizare: %s [opțiune(i)] [fișier-intrare]

en:  The options are:
      -a --ascii_in                Read input file as ASCII file
      -A --ascii_out               Write binary messages as ASCII
      -b --binprefix               .bin filename is prefixed by .mc filename_ for uniqueness.
      -c --customflag              Set custom flags for messages
      -C --codepage_in=<val>       Set codepage when reading mc text file
      -d --decimal_values          Print values to text files decimal
      -e --extension=<extension>   Set header extension used on export header file
      -F --target <target>         Specify output target for endianness.
      -h --headerdir=<directory>   Set the export directory for headers
      -u --unicode_in              Read input file as UTF16 file
      -U --unicode_out             Write binary messages as UFT16
      -m --maxlength=<val>         Set the maximal allowed message length
      -n --nullterminate           Automatic add a zero termination to strings
      -o --hresult_use             Use HRESULT definition instead of status code definition
      -O --codepage_out=<val>      Set codepage used for writing text file
      -r --rcdir=<directory>       Set the export directory for rc files
      -x --xdbg=<directory>        Where to create the .dbg C include file
                                   that maps message ID's to their symbolic name.
ro:  The options are:
      -a --ascii_in                citește fișierul de intrare ca fișier ASCII
      -A --ascii_out               scrie mesajele binare ca ASCII
      -b --binprefix               numele fișierului .bin este prefixat cu
                                   .mc filename_ pentru unicitate
      -c --customflag              stabilește fanioane personalizate pentru mesaje
      -C --codepage_in=<val>       stabilește pagina de coduri când citește fișierul
                                   text mc
      -d --decimal_values          imprimă valorile în fișierele text, în zecimal
      -e --extension=<extensia>    stabilește extensia antetului utilizată în
                                   fișierul antet de export
      -F --target <ținta>          specifică ținta de ieșire pentru tipul-endianness
      -h --headerdir=<director>    stabilește directorul de export pentru antete
      -u --unicode_in              citește fișierul de intrare ca fișier UTF16
      -U --unicode_out             scrie mesajele binare ca UFT16
      -m --maxlength=<val>         stabilește lungimea maximă permisă a mesajului
      -n --nullterminate           adaugă automat o terminație zero la șiruri
      -o --hresult_use             utilizează definiția HRESULT în locul definiției
                                   codului de stare
      -O --codepage_out=<val>      stabilește pagina de cod folosită pentru scrierea
                                   fișierului text
      -r --rcdir=<director>        stabilește directorul de export pentru fișierele rc
      -x --xdbg=<director>         unde să fie creat fișierul include .dbg C care
                                   corelează ID-urile mesajelor cu numele lor simbolic

en:   -H --help                    Print this help message
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -V --version                 Print version information
ro:   -H --help                    afișează acest mesaj de ajutor
      -v --verbose                 oferă informații detaliate despre acțiunile
                                   efectuate
      -V --version                 afișează informațiile despre versiune

en: %s: warning:
ro: %s: avertisment:

en: A codepage was specified switch `%s' and UTF16.
ro: A fost specificată o pagină de coduri, cu opțiunea „%s” și UTF16.

en: 	codepage settings are ignored.
ro: 	configurările paginii de cod sunt ignorate.

en: try to add a ill language.
ro: încercare de-a adăuga un limbaj eronat.

en: unable to open file `%s' for input.
ro: nu se poate deschide fișierul „%s” pentru intrare.

en: unable to read contents of %s
ro: nu se poate citi conținutul lui %s

en: input file does not seems to be UFT16.
ro: fișierul de intrare nu pare să fie UFT16.

en: can't open %s `%s': %s
ro: nu se poate deschide %s „%s”: %s

en: : expected to be a directory
ro: : se aștepta să fie un director

en: : expected to be a leaf
ro: : se aștepta să fie o foaie

en: : duplicate value
ro: : valoare duplicată

en: unknown format type `%s'
ro: tip de format necunoscut „%s”

en: %s: supported formats:
ro: %s: formate acceptate:

note: Otherwise, we give up.
en: can not determine type of file `%s'; use the -J option
ro: nu se poate determina tipul de fișier „%s”; utilizați opțiunea „-J”

en: Usage: %s [option(s)] [input-file] [output-file]
ro: Utilizare: %s [opțiune(i)] [fișier-intrare] [fișier-ieșire]

en:  The options are:
      -i --input=<file>            Name input file
      -o --output=<file>           Name output file
      -J --input-format=<format>   Specify input format
      -O --output-format=<format>  Specify output format
      -F --target=<target>         Specify COFF target
         --preprocessor=<program>  Program to use to preprocess rc file
         --preprocessor-arg=<arg>  Additional preprocessor argument
      -I --include-dir=<dir>       Include directory when preprocessing rc file
      -D --define <sym>[=<val>]    Define SYM when preprocessing rc file
      -U --undefine <sym>          Undefine SYM when preprocessing rc file
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -c --codepage=<codepage>     Specify default codepage
      -l --language=<val>          Set language when reading rc file
         --use-temp-file           Use a temporary file instead of popen to read
                                   the preprocessor output
         --no-use-temp-file        Use popen (default)
ro:  Opțiunile sunt:
      -i --input=<fișier>          numele fișierului de intrare
      -o --output=<fișier>         numele fișierului de ieșire
      -J --input-format=<format>   specifică formatul de intrare
      -O --output-format=<format>  specifică formatul de ieșire
      -F --target=<țintă>          specifică ținta COFF
         --preprocessor=<program>  programul de utilizat pentru a preprocesa
                                   fișierul rc
         --preprocessor-arg=<arg>  argument de preprocesor, suplimentar
      -I --include-dir=<dir>       include directorul la preprocesarea fișierului rc
      -D --define <sym>[=<val>]    definește SYM la preprocesarea fișierului rc
      -U --undefine <sym>          anulează definirea SYM la preprocesarea
                                   fișierului rc
      -v --verbose                 oferă informații detaliate despre acțiunile
                                   efectuate
      -c --codepage=<codpagină>    specifică pagina de cod implicită
      -l --language=<val>          stabilește limbajul la citirea fișierului rc
         --use-temp-file           utilizează un fișier temporar în loc de popen()
                                   pentru a citi ieșirea preprocesorului
         --no-use-temp-file        utilizează popen() (implicit)

en:      --yydebug                 Turn on parser debugging
ro:      --yydebug                 activează modul de depanare al analizatorului
                                   sintatic

en:   -r                           Ignored for compatibility with rc
      @<file>                      Read options from <file>
      -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
ro:   -r                           ignorată pentru compatibilitate cu rc
      @<fișier>                    citește opțiunile din <fișier>
      -h --help                    afișează acest mesaj de ajutor
      -V --version                 afișează informațiile despre versiune

en: FORMAT is one of rc, res, or coff, and is deduced from the file name
    extension if not specified.  A single file name is an input file.
    No input-file is stdin, default rc.  No output-file is stdout, default rc.
ro: FORMAT este unul dintre „rc”, „res” sau „coff”, și este dedus din extensia
    numelui fișierului dacă nu este specificat.  Un singur nume de fișier este
    un fișier de intrare.
    Dacă niciun fișier de intrare nu este stdin, rc implicit.
    Dacă niciun fișier de ieșire nu este stdout, rc implicit.

en: invalid codepage specified.
ro: s-a specificat o pagină de cod nevalidă.

en: invalid option -f
ro: opțiune nevalidă „-f”

en: No filename following the -fo option.
ro: Niciun nume de fișier după opțiunea „-fo”.

en: Option -I is deprecated for setting the input format, please use -J instead.
ro: Opțiunea „-I” este depreciată pentru configurarea formatului de intrare, utilizați opțiunea „-J” în schimb.

en: no resources
ro: nici o resursă

en: string_hash_lookup failed: %s
ro: string_hash_lookup a eșuat: %s

en: stab_int_type: bad size %u
ro: stab_int_type: dimensiune greșită %u

en: %s: warning: unknown size for field `%s' in struct
ro: %s: avertisment: dimensiune necunoscută pentru câmpul „%s” din structură
