gas 2.45.90 - en to sv translation catalogue (4893 entries)

en: multibyte character (%#x) encountered in input
sv: multibyte-tecken (%#x) påträffades i indata

en: multibyte character (%#x) encountered in %s
sv: multibyte-tecken (%#x) påträffades i %s

en: multibyte character (%#x) encountered in %s at or near line %u
sv: multibyte-tecken (%#x) påträffades i %s vid eller nära rad %u

en: further multibyte character warnings suppressed
sv: ytterligare varningar om multibyte-tecken undertrycks

en: end of file in string; '%c' inserted
sv: filslut i sträng; ”%c” infogat

en: unknown escape '\%c' in string; ignored
sv: okänd kontrollsekvens ”\%c” i sträng; överhoppad

en: end of file not at end of a line; newline inserted
sv: filslut inte i slutet på en rad; nyrad infogat

en: end of file in multiline comment
sv: filslut i flerradskommentar

en: end of file after a one-character quote; \0 inserted
sv: filslut efter ett enteckenscitationstecken; \0 infogat

en: end of file in escape character
sv: filslut i kontrollsekvenstecken

en: missing close quote; (assumed)
sv: saknar avslutande citattecken; (antaget)

en: end of file in comment; newline inserted
sv: filslut i kommentar; nyrad infogat

en: missing emulation mode name
sv: saknar namn på emuleringsläge

en: unrecognized emulation name `%s'
sv: okänt emuleringsnamn ”%s”

en: GNU assembler version %s (%s) using BFD version %s
sv: GNU assembler version %s (%s) som använder BFD version %s

en: Usage: %s [option...] [asmfile...]
sv: Användning %s [flagga…] [assemblerfil…]

en: Options:
      -a[sub-option...]	  turn on listings
                          	  Sub-options [default hls]:
                          	  c      omit false conditionals
                          	  d      omit debugging directives
                          	  g      include general info
                          	  h      include high-level source
                          	  i      include ginsn and synthesized CFI info
                          	  l      include assembly
                          	  m      include macro expansions
                          	  n      omit forms processing
                          	  s      include symbols
                          	  =FILE  list to FILE (must be last sub-option)
sv: Flaggor:
      -a[underflagga..]	  aktivera listningar
                          	  Underflaggor [standard hls]:
                          	  c      utelämna falska villkor
                          	  d      utelämna felsökningsdirektiv
                          	  g      inkludera allmän information
                          	  h      inkludera högnivåkälla
                          	  i      inkludera ginsn och syntetiserad CFI-info
                          	  l      inkludera assembler
                          	  m      inkludera makroexpansioner
                          	  n      utelämna formulärbearbetning
                          	  s      inkludera symboler
                          	  =FIL   lista till FIL (måste vara sista underflagga)

en:   --alternate             initially turn on alternate macro syntax
sv:   --alternate             slå inledningsvis på alternativ makrosyntax

en:   --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd}]
                              compress DWARF debug sections
sv:   --compress-debug-sections[={none|zlib|zlib-gnu|zlib-gabi|zstd}]
                              komprimera DWARF-felsökningssektioner

en: 		            Default: %s
sv: 		            Standard: %s

en:   --nocompress-debug-sections
                              don't compress DWARF debug sections
sv:   --nocompress-debug-sections
                              komprimera inte DWARF-felsökningssektioner

en:   -D                      produce assembler debugging messages
sv:   -D                      producera assemblerfelsökningsmeddelanden

en:   --dump-config           display how the assembler is configured and then exit
sv:   --dump-config           visar hur assemblern är konfigurerad och avslutar sedan

en:   --debug-prefix-map OLD=NEW
                              map OLD to NEW in debug information
sv:   --debug-prefix-map GAMMAL=NEY
                              mappa om GAMMAL till NY i felsökningsinformationen

en:   --defsym SYM=VAL        define symbol SYM to given value
sv:   --defsym SYM=VÄR        definiera symbol SYM till givet värde

en:                           emulate output (default %s)
sv:                           emulera utdata (standard %s)

en:   --execstack             require executable stack for this object
sv:   --execstack             kräv exekverbar stack för detta objekt

en:   --noexecstack           don't require executable stack for this object
sv:   --noexecstack           kräv inte exekverbar stack för detta objekt

en:   --size-check=[error|warning]
    			  ELF .size directive check (default --size-check=error)
sv:   --size-check=[error|warning]
    			  kontroll av ELF .size-direktiv (standard --size-check=error)

en: (default: yes)
sv: (standard: yes)

en: (default: no)
sv: (standard: no)

en:                           generate ELF common symbols with STT_COMMON type
sv:                           generera gemensamma ELF-symboler med STT_COMMON-typ

en:   --sectname-subst        enable section name substitution sequences
sv:   --sectname-subst        aktivera ersättningssekvenser för sektionsnamn

en:                           generate GNU Build notes if none are present in the input
sv:                           generera GNU byggnoteringar om inga finns i indatan

en:   --gsframe[={no|yes}]    whether to generate SFrame stack trace information
                              (default: %s)
    			  Default version emitted is V3
sv:   --gsframe[={no|yes}]    om SFrame-stackspårningsinformation ska genereras
                              (standard: %s)
    			  Standardversionen som skickas ut är V3

en:   --gsframe-<N>           generate SFrame version <N> information. 3 == <N>
sv:   --gsframe-<N>           generera SFrame-version <N> information. 3 == <N>

en:   --scfi=experimental     Synthesize DWARF CFI for hand-written asm
                              (experimental support)
sv:   --scfi=experimental     Syntetisera DWARF CFI för handskriven asm
                              (experimentellt stöd)

en:   -f                      skip whitespace and comment preprocessing
sv:   -f                      hoppa över blankteckens- och kommentarshantering

en:   -g, --gen-debug         generate debugging information
sv:   -g, --gen-debug         generera felsökningsinformation

en:   --gstabs                generate STABS debugging information
sv:   --gstabs                generera STABS-felsökningsinformation

en:   --gstabs+               generate STABS debug info with GNU extensions
sv:   --gstabs+               generera STABS-felsökningsinfo. med GNU-utökningar

en:   --gdwarf-<N>            generate DWARF<N> debugging information. 2 <= <N> <= 5
sv:   --gdwarf-<N>            generera DWARF<N>-felsökningsinformation. 2 <= <N> >= 5

en:   --gdwarf-cie-version=<N> generate version 1, 3 or 4 DWARF CIEs
sv:   --gdwarf-cie-version=<N> generera version 1, 3 eller 4 DWARF CIE:er

en:   --gdwarf-sections       generate per-function section names for DWARF line information
sv:   --gdwarf-sections       generera sektionsnamn per funktion för DWARF-radinformation

en:   --gcodeview             generate CodeView debugging information
sv:   --gcodeview             generera CodeView-felsökningsinformation

en:   --hash-size=<N>         ignored
sv:   --hash-size=<N>         ignoreras

en:   --help                  show all assembler options
sv:   --help                  visa alla assembler-flaggor

en:   --target-help           show target specific options
sv:   --target-help           visa målspecifika flaggor

en:   -I DIR                  add DIR to search list for .include directives
sv:   -I KAT                  lägg till KAT i söklistan för .include-direktiv

en:   -J                      don't warn about signed overflow
sv:   -J                      varna inte om överspill med tecken

en:   -K                      warn when differences altered for long displacements
sv:   -K                      varna när skillnader ändras för långa förskjutningar

en:   -L, --keep-locals       keep local symbols (e.g. starting with `L')
sv:   -L, --keep-locals       behåll lokala symboler (t.ex. som börjar med `L')

en:   -M, --mri               assemble in MRI compatibility mode
sv:   -M, --mri               assembler i MRI-kompatibilitetsläge

en:   --MD FILE               write dependency information in FILE (default none)
sv:   --MD FIL                skriv beroendeinformation till FIL (standard ingen)

en:   --multibyte-handling=<method>
                              what to do with multibyte characters encountered in the input
sv:   --multibyte-handling=<metod>
                              vad ska göras med multibyte-tecken som påträffas i indata

en:   -nocpp                  ignored
sv:   -nocpp                  hoppas över

en:   -no-pad-sections        do not pad the end of sections to alignment boundaries
sv:   -no-pad-sections        fyll inte slutet av sectioner upp till justeringsgränser

en:   -o OBJFILE              name the object-file output OBJFILE (default a.out)
sv:   -o OBJFIL               namnge utdataobjektfilen OBJFIL (standard a.out)

en:   -R                      fold data section into text section
sv:   -R                      fäll in datasektion i textsektion

en:   --reduce-memory-overheads ignored
sv:   --reduce-memory-overheads ignoreras

en:   --statistics            print various measured statistics from execution
sv:   --statistics            skriv ut diverse uppmätt statistik för exekvering

en:   --strip-local-absolute  strip local absolute symbols
sv:   --strip-local-absolute  rensa bort lokala, absoluta symboler

en:   --traditional-format    Use same format as native assembler when possible
sv:   --traditional-format    Använd samma format som inbyggd assembler när möjligt

en:   --version               print assembler version number and exit
sv:   --version               skriv ut versionsnummer för assembler och avsluta

en:   -W, --no-warn           suppress warnings
sv:   -W, --no-warn           undertryck varningar

en:   --warn                  don't suppress warnings
sv:   --warn                  undertryck inte varningar

en:   --fatal-warnings        treat warnings as errors
sv:   --fatal-warnings        behandla varningar som fel

en:   --no-info               suppress information messages
sv:   --no-info               undertryck informationsmeddelanden

en:   --info                  don't suppress information messages
sv:   --info                  undertryck inte informationsmeddelanden

en:   --itbl INSTTBL          extend instruction set to include instructions
                              matching the specifications defined in file INSTTBL
sv:   --itbl INSTTBL          utöka instruktionsmängd så den inkluderar instruktioner
                              som matchar specifikationerna definierade i filen INSTTBL

en:   -w                      ignored
sv:   -w                      hoppas över

en:   -X                      ignored
sv:   -X                      hoppas över

en:   -Z                      generate object file even after errors
sv:   -Z                      generera objektfil även efter fel

en:   --listing-lhs-width     set the width in words of the output data column of
                              the listing
sv:   --listing-lhs-width     ställ in bredden i ord för utdatakolumnen i
                              listningen

en:   --listing-lhs-width2    set the width in words of the continuation lines
                              of the output data column; ignored if smaller than
                              the width of the first line
sv:   --listing-lhs-width2    ställ in bredden i ord för fortsättningsraderna
                              i utdatakolumnen; hoppas över om mindre än
                              bredden för den första raden

en:   --listing-rhs-width     set the max width in characters of the lines from
                              the source file
sv:   --listing-rhs-width     ställ in max bredd i tecken för raderna från
                              källfilen

en:   --listing-cont-lines    set the maximum number of continuation lines used
                              for the output data column of the listing
sv:   --listing-cont-lines    ställ i maximalt antal fortsättningsrader som används
                              för utdatakolumnen i listningen

en:   @FILE                   read options from FILE
sv:   @FIL                    läs flaggor från FIL

en: Report bugs to %s
sv: Rapportera buggar till %s
    Rapportera fel i översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: unrecognized option `-%c%s'
sv: okänd flagga `-%c%s'

en: unrecognized option `--%s=%s'
sv: okänd flagga `--%s=%s'

en: unrecognized option `--%s'
sv: okänd flagga `--%s'

en: unexpected argument to --multibyte-input-option: '%s'
sv: oväntat argument till --multibyte-input-option: '%s'

note: This output is intended to follow the GNU standards document.
en: GNU assembler %s
sv: Gnu assembler %s

en: Copyright (C) 2026 Free Software Foundation, Inc.
sv: Copyright © 2026 Free Software Foundation, Inc.

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or later.
    This program has absolutely no warranty.
sv: Detta program är fri programvara; du kan sprida det vidare under villkoren
    i GNU General Public License version 3 eller (om du så vill) senare version.
    Detta program har inga som helst garantier.

en: This assembler was configured for a target of `%s' and default,
    cpu type `%s'.
sv: Denna assembler konfigurerades för ett ”%s”-mål och som standard,
    cpu-typ ”%s”.

en: This assembler was configured for a target of `%s'.
sv: Denna assembler konfigurerades för ett ”%s”-mål.

en: multiple emulation names specified
sv: flera emuleringsnamn angivna

en: emulations not handled in this configuration
sv: emuleringar hanteras inte i denna konfiguration

en: canonical = %s
sv: kanoniskt = %s

en: cpu-type = %s
sv: cputyp = %s

en: bfd-target = %s
sv: bfd-mål = %s

en: --compress-debug-sections=zstd: gas is not built with zstd support
sv: --compress-debug-sections=zstd: gas är inte byggd med stöd för zstd

en: Invalid --compress-debug-sections option: `%s'
sv: Ogiltig --compress-debug-sections-flagga: ”%s”

en: --compress-debug-sections=%s is unsupported
sv: --compress-debug-sections=%s stöds inte

en: bad defsym; format is --defsym name=value
sv: felaktig defsym; formatet är --defsym namn=värde

en: no file name following -t option
sv: inget filnamn följer -t-flaggan

en: failed to read instruction table %s
sv: misslyckades med att läsa instruktionstabellen %s

en: unknown DWARF option %s
sv: okänd DWARF-flagga %s

en: unknown option `%s'
sv: okänd flagga `%s'

en: Invalid --gdwarf-cie-version `%s'
sv: Ogiltig --gdwarf-cie-version ”%s”

en: Invalid --scfi= option: `%s'; suggested option: experimental
sv: Ogiltig flagga --scfi=: `%s'; föreslagen flagga: experimental

en: Invalid --size-check= option: `%s'
sv: Ogiltig --size-check=-flagga: ”%s”

en: Invalid --elf-stt-common= option: `%s'
sv: Ogiltig --elf-stt-common=-flagga: ”%s”

en: Invalid --generate-missing-build-notes option: `%s'
sv: Ogiltig --generate-missing-build-notes-flagga: ”%s”

en: Invalid --gsframe option: `%s'
sv: Ogiltigt flagga --gsframe: `%s'

en: invalid listing option `%c'
sv: ogiltig listningsflagga ”%c”

en: %s: total time in assembly: %ld.%06ld
sv: %s: total tid för assemblering: %ld.%06ld

en: libbfd ABI mismatch
sv: libbfd ABI stämmer inte

en: The input '%s' and output '%s' files are the same
sv: Indata ”%s” och utdata ”%s” filer är de samma

en: %d warning | %d warnings
sv[0]: %d varning
sv[1]: %d varningar

en: %d error | %d errors
sv[0]: %d fel
sv[1]: %d fel

en: %s, treating warnings as errors
sv: %s, hanterar varningar som fel

en: %s, %s, generating bad object file
sv: %s, %s, genererar felaktig objektfil

en: Case value %ld unexpected at line %d of file "%s"
sv: Fallvärde %ld oväntat vid rad %d i fil ”%s”

note: * We have a GROSS internal error. * This should never happen.
en: failed sanity check
sv: misslyckades med rimlighetskontroll

en: too many fixups
sv: för många fixar

en: illegal operand
sv: otillåten operand

en: missing operand
sv: saknar operand

en: a reloc on this operand implies an overflow
sv: en omlokalisering av denna operand medför överspill

en: operand mask overflow
sv: överspill för operandmask

en: expression too complex
sv: uttryck för komplext

en: unresolved expression that must be resolved
sv: oupplöst uttryck som måste lösas upp

en: internal error: can't install fix for reloc type %d (`%s')
sv: internt fel: kan inte installera fix för omlokaliseringstyp %d (”%s”)

en: relocation is not supported
sv: omlokalisering stöds inte

en: could not open %s for reading
sv: kunde inte öppna %s för läsning

en: md5_stream failed
sv: md5_stream misslyckades

en: value cannot be expressed as a .cv_scomp
sv: värdet kan inte uttryckas som .cv_scomp

en: value cannot be expressed as a .cv_ucomp
sv: värdet kan inte uttryckas som en .cv_ucomp

en: invalid identifier for ".ifdef"
sv: ogiltig identifierare för ”.ifdef”

en: non-constant expression in ".if" statement
sv: icke-konstant uttryck i ”.if”-sats

en: bad format for ifc or ifnc
sv: felaktigt format för ifc eller ifnc

en: ".elseif" without matching ".if"
sv: ”.elseif” utan matchande ”.if”

en: ".elseif" after ".else"
sv: ”.elseif” efter ”.else”

en: here is the previous ".else"
sv: här är föregående ”.else”

en: here is the previous ".if"
sv: här är föregående ”.if”

en: non-constant expression in ".elseif" statement
sv: icke-konstant uttryck i ”.elseif”-sats

en: ".endif" without ".if"
sv: ”.endif” utan ”.if”

en: ".else" without matching ".if"
sv: ”.else” utan matchande ”.if”

en: duplicate ".else"
sv: dubblerat ”.else”

en: .ifeqs syntax error
sv: syntaxfel för .ifeqs

en: end of macro inside conditional
sv: makroslut inuti villkor

en: end of file inside conditional
sv: filslut inuti villkor

en: here is the start of the unterminated conditional
sv: här är början på det oavslutade villkoret

en: here is the "else" of the unterminated conditional
sv: här är ”else”-grenen för det oavslutade villkoret

en: cannot create floating-point number
sv: kan inte skapa flyttalsnummer

en: NaNs are not supported by this target
sv: NaN stöds inte av detta mål

en: NaN flavors are not supported by this target
sv: NaN-varianter stöds inte av detta mål

en: Infinities are not supported by this target
sv: Oändligheter stöds inte av detta mål

en: Unrecognized or unsupported floating point constant
sv: Okänd flyttalskonstant eller så stöds den inte

en: Attempt to put a common symbol into set %s
sv: Försök att placera en normal symbol i mängden %s

en: Attempt to put an undefined symbol into set %s
sv: Försök att placera en odefinierad symbol i mängden %s

en: Symbol `%s' can not be both weak and common
sv: Symbol ”%s” kan inte både vara svag och normal

en: error setting flags for "%s": %s
sv: fel vi inställning av flaggor för ”%s”: %s

note: Zero is used as an end marker in the file.
en: Line numbers must be positive integers
sv: Radnummer måste vara positiva heltal.

en: .ln pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
sv: .ln pseudoopkod inuti .def/.endif: överhoppad.

en: .loc outside of .text
sv: .loc utanför .text

en: .loc pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
sv: .loc pseudoopkod inuti .def/.endef: överhoppad.

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef: ignored.
sv: .def pseudoopkod använd inuti .def/.endef: överhoppad.

en: .endef pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
sv: .endef pseudoopkod använd utanför .def/.endef: överhoppad.

en: `%s' symbol without preceding function
sv: ”%s” symbol utan föregående funktion

en: unexpected storage class %d
sv: oväntad lagringsklass %d

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
sv: .dim psuedo-opkod använd utanför .def/.endef: överhoppad.

en: badly formed .dim directive ignored
sv: felaktigt utformat .dim-direktiv överhoppat

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
sv: .size pseudoopkod använd utanför .def/.endef: överhoppad.

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
sv: .scl pseudoopkod använd utanför .def/.endef: överhoppad.

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
sv: .tag pseudoopkod använd utanför .def/.endef: överhoppad.

en: tag not found for .tag %s
sv: tagg inte hittad för .tag %s

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
sv: .type pseudoopkod använd utanför .def/.endef: överhoppad.

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
sv: .val pseudoopkod använd utanför .def/.endef: överhoppad.

en: badly formed .weak directive ignored
sv: felaktigt utformat .weak-direktiv överhoppat

en: mismatched .eb
sv: .eb stämmer inte

en: C_EFCN symbol for %s out of scope
sv: C_EFCN-symbol för %s utanför räckvidd

en: Warning: internal error: forgetting to set endndx of %s
sv: Varning: internt fel: glömmer att sätta endndx för %s

note: STYP_INFO STYP_LIB STYP_OVER
en: unsupported section attribute '%c'
sv: sektionsattribut ”%c” stöds inte

en: unknown section attribute '%c'
sv: okänt sektionsattribut ”%c”

en: Ignoring changed section attributes for %s
sv: Hoppar över ändrade sektionsattribut för %s

en: 0x%lx: "%s" type = %ld, class = %d, segment = %d
sv: 0x%lx: "%s" typ = %ld, klass = %d, segment = %d

en: Can't set GP value
sv: Kan inte sätta GP-värde

en: Can't set register masks
sv: Kan inte sätta registermasker

en: expression '%s' does not resolve to an integer
sv: uttrycket '%s' kan inte slås upp till ett heltal

en: unexpected value '%<PRId64>', expected `unsigned integer' instead
sv: oväntat värde '%<PRId64>', förväntade 'unsigned integer' istället

en: invalid character '%c' in identifier
sv: ogiltigt tecken '%c' i identifieraren

en: unexpected `string' "%s", expected %s instead
sv: oväntad `string' "%s", förväntade %s istället

en: unexpected `identifier' "%s", expected %s instead
sv: oväntad "identifier" "%s", förväntade %s istället

en: unknown identifier '%s' in this context
sv: okänd identifierare '%s' i detta sammanhang

en: unexpected integer '%<PRIu64>', expected %s instead
sv: oväntat heltal '%<PRIu64>', förväntade %s istället

en: fell back to integer literal extraction from expression, but expected %s instead
sv: föll tillbaka till heltalskonstantuttag från uttryck, men förväntade %s istället

en: syntax error, comma not expected here
sv: syntaxfel, kommatecken förväntas inte här

en: syntax error, comma missing here
sv: syntaxfel, kommatecken saknas här

en: could not parse attribute tag
sv: kunde inte tolka attributtaggen

en: could not parse attribute value
sv: kunde inte tolka attributvärdet

en: expected <subsection_name>, <comprehension>, <encoding>
sv: förväntade <subsection_name>, <comprehension>, <encoding>

en: invalid value '%<PRIu64>', expected values for <comprehension> are 0 (=`required') or 1 (=`optional')
sv: ogiltigt värde '%<PRIu64>', förväntade värden för <comprehension> är 0 (=`nödvändigt') eller 1 (=`valfritt')

en: invalid value '%<PRIu64>', expected values for <encoding> are 0 (=`ULEB128') or 1 (=`NTBS')
sv: ogiltigt värde '%<PRIu64>', förväntade värden för <encoding> är 0 (=`ULEB128') eller 1 (=`NTBS')

en: attribute '%<PRIu64>' cannot be redefined
sv: attributet '%<PRIu64>' kan inte omdefinieras

en: incompatible redeclaration of subsection %s
sv: inkompatibel omdeklarering av underavsnittet %s

en: previous declaration had properties: %s=%s, %s=%s
sv: föregående deklaration hade egenskaperna: %s=%s, %s=%s

en: comprehension and encoding of a subsection cannot be omitted on the first declaration
sv: omfattning och kodning av ett underavsnitt kan inte utelämnas vid den första deklarationen

en: declaration of an attribute outside the scope of an attribute subsection
sv: deklaration av ett attribut utanför omfattningen av attributets underavsnitt

en: .gnu_subsection is only available with object attributes v2
sv: .gnu_subsection är endast tillgängligt med objektattribut v2

en: bad .common segment %s
sv: felaktigt .common-segment %s

en: Missing symbol name in directive
sv: Saknar symbolnamn i direktiv

en: setting incorrect section type for %s
sv: sätter in felaktig sektionstyp för %s

en: ignoring incorrect section type for %s
sv: hoppar över felaktig sektionstyp för %s

en: setting incorrect section attributes for %s
sv: ställer in felaktiga sektionsattribut för %s

note: This is a special section with known type.  User assembly might get the section type wrong; Even high profile projects like glibc have done so in the past. So don't error in this case.
en: ignoring changed section type for %s
sv: hoppar över ändrad sektionstyp för %s

note: Do error when assembly isn't self-consistent.
en: changed section type for %s
sv: ändrad avsnittstyp för %s

en: ignoring changed section attributes for %s
sv: hoppar över ändrade sektionsattribut för %s

en: changed section attributes for %s
sv: ändrade avsnittsattribut för %s

en: changed section entity size for %s
sv: ändrade avsnittets entitetsstorlek för %s

en: unrecognized .%ssection attribute: want %s%s%s,? or number
sv: okänt .%ssektionsattribut: vill du ha %s%s%s,? eller nummer

en: extraneous characters at end of numeric section type
sv: extra tecken på slutet av numerisk sektionstyp

en: unrecognized section type
sv: okänd sektionstyp

en: unrecognized section attribute
sv: okänt sektionsattribut

en: missing name
sv: saknar namn

en: group name not parseable
sv: gruppnamn kan inte tolkas

en: section %s already has a group (%s)
sv: avsnittet %s har redan en grupp (%s)

en: section name '%s' already defined as another symbol
sv: sektionsnamn ”%s” redan definierat som en annan symbol

note: ??? This is here for older versions of gcc that test for gas string merge support with '.section .rodata.str, "aMS", @progbits, 1' Unfortunately '@' begins a comment on arm. This isn't as_warn because gcc tests with --fatal-warnings.
en: missing section entity size, 1 assumed
sv: saknar storlek för sektionsentitet, 1 antas

en: invalid section entity size
sv: ogiltig storlek för sektionsentitet

note: ??? Perhaps we should error here.  The manual says that entsize must be specified if SHF_MERGE is set.
en: entity size for SHF_MERGE not specified
sv: poststorlek för SHF_MERGE inte angiven

en: entity size not specified
sv: entitetsstorlek inte angiven

en: bogus SHF_MERGE / SHF_STRINGS for SHT_NOBITS section
sv: falskt SHF_MERGE / SHF_STRINGS för avsnittet SHT_NOBITS

en: ? section flag ignored with G present
sv: ? sektionsflagga överhoppad med G närvarande

en: group name for SHF_GROUP not specified
sv: gruppnamn för SHF_GROUP inte angivet

en: unsupported mbind section info: %s
sv: mbin-sektionsinfo stöds inte: %s

en: unsupported section id: %s
sv: avsnitts-id stöds inte: %s

en: character following name is not '#'
sv: tecken efter namn är inte ”#”

en: SHF_ALLOC isn't set for GNU_MBIND section: %s
sv: SHF_ALLOC är inte satt för GNU_MBIND-sektion: %s

en: .previous without corresponding .section; ignored
sv: .previous utan motsvarande .section; överhoppat

en: .popsection without corresponding .pushsection; ignored
sv: .popsection utan motsvarande .pushsection; överhoppat

en: missing version name in `%s' for symbol `%s'
sv: saknar versionsnamn i ”%s” för symbol ”%s”

en: only one version name with `@@@' is allowed for symbol `%s'
sv: endast ett versionsnamn med `@@@' är tillåtet för symbolen `%s'

en: invalid version name '%s' for symbol `%s'
sv: ogiltigt versionsnamn '%s' för symbolen `%s'

en: expected comma after name in .symver
sv: förväntade komma efter namn i .symver

en: `%s' can't be versioned to common symbol '%s'
sv: ”%s” kan inte versioneras som allmän symbol ”%s”

en: expected `%s' to have already been set for .vtable_inherit
sv: förväntade att ”%s” redan ha ställts in för .vtable_inherit

en: expected comma after name in .vtable_inherit
sv: förväntade komma efter namn i .vtable_inherit

en: expected comma after name in .vtable_entry
sv: förväntade komma efter namn i .vtable_entry

en: expected quoted string
sv: förväntade citeradsträng

en: expected comma after name `%s' in .size directive
sv: förväntade komma efter namn ”%s” i .size-direktiv

en: missing expression in .size directive
sv: uttryck saknas i .size-direktiv

en: symbol '%s' is already defined
sv: symbol ”%s” är redan definierad

en: symbol type "%s" is supported only by GNU and FreeBSD targets
sv: stöd för symboltyp ”%s” finns bara för GNU- och FreeBSD-mål

en: symbol type "%s" is not supported by MIPS targets
sv: symboltypen "%s" stöds inte av MIPS-mål

en: symbol type "%s" is supported only by GNU targets
sv: stöd för symboltyp ”%s” finns bara för GNU-mål

en: unrecognized symbol type "%s"
sv: symboltyp ”%s” stöds inte

en: cannot change type of common symbol '%s'
sv: kan inte ändra typ för allmän symbol ”%s”

en: symbol '%s' already has its type set
sv: symbol ”%s” har redan fått sin typ satt

en: undefined linked-to symbol `%s' on section `%s'
sv: odefinierad linked-to-symbol `%s' i avsnittet `%s'

en: .size expression for %s does not evaluate to a constant
sv: .size-uttryck för %s utvärderas inte till en konstant

en: symbol '%s' with multiple versions cannot be used in relocation
sv: symbolen '%s' med flera versioner kan inte användas vid omlokalisering

en: symbol `%s' can not be both weak and common
sv: symbol ”%s” kan inte både vara svag och normal

en: assuming all members of group `%s' are COMDAT
sv: antar att alla medlemmar i gruppen ”%s” är COMDAT

en: can't create group: %s
sv: kan inte skapa grupp: %s

en: invalid attempt to declare external version name as default in symbol `%s'
sv: ogiltigt försök att deklarera externt versionsnamn som standard i symbol ”%s”

en: multiple versions [`%s'|`%s'] for symbol `%s'
sv: flera versioner [”%s”|”%s”] för symbol ”%s”

en: failed to set up debugging information: %s
sv: misslyckades med att ställa in felsökningsinformation: %s

en: can't start writing .mdebug section: %s
sv: kan inte börja skriva .mdebug-sektion: %s

en: could not write .mdebug section: %s
sv: kunde inte skriva .mdebug-sektion: %s

en: no entry symbol for global function '%s'
sv: ingen startsymbol för global funktion ”%s”

note: make a temp string.
en: the %s name '%s' is too long (maximum 16 characters)
sv: %s-namnet ”%s” är för långt (maximalt 16 tecken)

en: expected a %s name followed by a `,'
sv: förväntade ett %s-namn följt av ett ”,”

en: section
sv: avsnitt

en: cannot override zerofill section type for `%s,%s'
sv: kan inte åsidosätta zerofill-sektionstypen för ”%s,%s”

en: failed to set flags for "%s": %s
sv: misslyckades med att ställa in flaggor för "%s”: %s

en: unknown or invalid section type '%s'
sv: okänd eller ogiltigt sektionstyp ”%s”

en: unknown or invalid section attribute '%s'
sv: okänt eller ogiltigt sektionsattribut ”%s”

en: unexpected section size information
sv: oväntad sektionsstorleksinformation

en: missing sizeof_stub expression
sv: saknar sizeof_stub-uttryck

en: expected symbol name
sv: förväntade symbolnamn

en: bad or irreducible absolute expression
sv: felaktigt eller oreducerbart absolututtryck

en: missing size expression
sv: storleksuttryck saknas

en: size (%ld) out of range, ignored
sv: storlek (%ld) utanför intervall, överhoppad

en: symbol `%s' is already defined
sv: symbolen ”%s” är redan definierad

en: size of "%s" is already %ld; not changing to %ld
sv: storleken för ”%s” är redan %ld; ändrar inte till %ld

en: align value not recognized, using size
sv: okänt justeringsvärde, använder storlek

en: Alignment (%lu) too large: 15 assumed.
sv: Justering (%lu) för stor: 15 antaget.

en: BFD is out of sync with GAS, unhandled well-known section type `%s'
sv: BFD är inte synkroniserat med GAS, ohanterad välkänd sektionstyp ”%s”

en: %s is not used for the selected target
sv: %s används inte för det valda målet

en: internal error: base section index out of range
sv: internt fel: bas-sektionsindex utanför intervall

en: internal error: bad file property ID %d
sv: internt fel: felaktigt filegenskaps-ID %d

en: failed to set subsections by symbols
sv: misslyckades med att ställa in undersektioner efter symboler

en: '%s' previously declared as '%s'.
sv: ”%s” tidigare deklarerad som ”%s”.

en: '%s' can't be a weak_definition (currently only supported in sections of type coalesced)
sv: ”%s” kan inte vara en weak_definition (stöds för närvarande endast i sektioner av sammanlagd typ)

en: use of .indirect_symbols requires `-dynamic'
sv: användning av .indirect_symbols kräver ”-dynamic”

en: attempt to add an indirect_symbol to a stub or reference section with a zero-sized element at %s
sv: försök att lägga till en indirect_symbol till en stubbe eller referenssektion med ett element av nollstorlek vid %s

en: an .indirect_symbol must be in a symbol pointer or stub section.
sv: en .indirect_symbol måste finnas i en symbolpekare eller stubbsektion.

en: '%s' can't be a weak_definition (since it is undefined)
sv: ”%s” kan inte vara en weak_definition (då den är odefinierad)

en: Non-global symbol: '%s' can't be a weak_definition.
sv: Icke-global symbol: ”%s” kan inte vara en weak_definition.

en: internal error: [%s] unexpected code [%lx] in frob symbol
sv: internt fel: [%s] oväntad kod [%lx] i frob-symbol

en: unrecognized stab type '%c'
sv: okänd stabtyp ”%c”

en: `%s' can't be undefined in `%s' - `%s' {%s section}
sv: ”%s” kan inte vara odefinierad i ”%s” - ”%s” {sektion %s}

en: `%s' can't be undefined in `%s' {%s section} - `%s'
sv: ”%s” kan inte vara odefinierad i ”%s” {sektion %s} - ”%s”

en: `%s' and `%s' can't be undefined in `%s' - `%s'
sv: ”%s” och ”%s” kan inte vara odefinierade i ”%s - ”%s”

en: the number of .indirect_symbols defined in section %s does not match the number expected (%d defined, %d expected)
sv: antalet .indirect_symbols definierade i sektion %s matchar inte antalet som förväntades (%d definierade, %d förväntade)

en: internal error: more indirect mach-o symbols than expected
sv: internt fel: fler indirekta mach-o-symboler än förväntat

en: Only one .compiler pseudo-op per file!
sv: Endast en .compiler-pseudoopkod per fil!

en: Expected quoted string
sv: Förväntade en citerad sträng

en: .compiler directive missing language and version
sv: .compiler-direktiv saknar språk och version

en: .compiler directive missing version
sv: .compiler-direktiv saknar version

en: FATAL: Attaching compiler header %s
sv: ÖDESDIGERT: Fäster kompilatorhuvud %s

en: Only one .version pseudo-op per file!
sv: Endast en .version-pseudoopkod per fil!

en: attaching version header %s: %s
sv: fäster versionshuvud %s: %s

en: Only one .copyright pseudo-op per file!
sv: Endast en .copyright-pseudoopkod per fil!

en: attaching copyright header %s: %s
sv: fäster copyright-huvud %s: %s

en: expected an unsuffixed ZA tile at operand %d
sv: förväntade en ZA-platta utan suffix vid operand %d

en: missing horizontal or vertical suffix at operand %d
sv: saknat horisontellt eller vertikalt suffix vid operand %d

en: expected 'za' rather than a ZA tile at operand %d
sv: förväntade 'za' istället för en ZA-platta vid operand %d

en: expected a predicate-as-counter rather than predicate-as-mask register at operand %d
sv: förväntade ett predicate-as-counter snarare än ett register för predicate-as-mask vid operand %d

en: expected a predicate-as-mask rather than predicate-as-counter register at operand %d
sv: förväntade ett predicate-as-mask snarare än ett register för predicate-as-counter vid operand %d

en: expected a 64-bit integer register at operand %d
sv: förväntade ett 64-bitars heltalregister vid operand %d

en: expected an integer or zero register at operand %d
sv: förväntade ett heltal eller nollregister vid operand %d

en: expected an integer or stack pointer register at operand %d
sv: förväntade ett heltal eller ett stackpekarregister vid operand %d

en: expected a scalar SIMD or floating-point register at operand %d
sv: förväntade ett skalärt SIMD- eller flyttalsregister vid operand %d

en: expected an Advanced SIMD vector register at operand %d
sv: förväntade ett avancerat SIMD-vektorregister vid operand %d

en: expected an SVE vector register at operand %d
sv: förväntade ett SVE-vektorregister vid operand %d

note: Use this error for "predicate-as-mask only" and "either kind of predicate".  We report a more specific error if P is used where PN is expected, and vice versa, so the issue at this point is "predicate-like" vs. "not predicate-like".
en: expected an SVE predicate register at operand %d
sv: förväntade ett SVE-predikatregister vid operand %d

en: expected an SVE predicate-as-counter register at operand %d
sv: förväntade ett SVE-predikat-som-räknar-register vid operand %d

en: expected a vector register at operand %d
sv: förväntade ett vektorregister vid operand %d

en: expected an SVE vector or predicate register at operand %d
sv: förväntade en SVE-vektor eller predikatregister vid operand %d

en: expected a vector or predicate register at operand %d
sv: förväntade en vektor eller ett predikatregister vid operand %d

en: expected a ZA array vector at operand %d
sv: förväntade en ZA-arrayvektor vid operand %d

en: expected ZT0 or a ZA mask at operand %d
sv: förväntade ZT0 eller en ZA-mask vid operand %d

en: expected a ZA tile at operand %d
sv: förväntade en ZA-platta vid operand %d

en: expected a ZA tile slice at operand %d
sv: förväntade en ZA-plattskiva vid operand %d

en: expected an integer register or Advanced SIMD vector register at operand %d
sv: förväntade ett heltalregister eller avancerat SIMD-vektorregister vid operand %d

en: expected an integer register or SVE vector register at operand %d
sv: förväntade ett heltalregister eller SVE-vektorregister vid operand %d

en: expected an integer or vector register at operand %d
sv: förväntade ett heltal eller vektorregister vid operand %d

en: expected an integer or predicate register at operand %d
sv: förväntade ett heltal eller predikatregister vid operand %d

en: expected an integer, vector or predicate register at operand %d
sv: förväntade ett heltal, en vektor eller ett predikatregister vid operand %d

en: expected an SVE vector register or ZA tile slice at operand %d
sv: förväntade ett SVE-vektorregister eller ZA-plattskiva vid operand %d

en: bad expression
sv: felaktigt uttryckt

en: bad segment
sv: felaktigt segment

en: bad vector arrangement type
sv: felaktigt typ av vektorarrangemang

en: bad size %d in vector width specifier
sv: felaktig storlek %d i vektorbreddsspecificerare

en: unexpected character `%c' in element size
sv: oväntat tecken ”%c” i elementstorlek

en: missing element size
sv: elementstorlek saknas

en: invalid element size %d and vector size combination %c
sv: ogiltig elementstorlek %d och vektorstorlekskombination %c

en: unexpected character `%c' in predication type
sv: oväntat tecken ”%c” i predikattyp

en: missing predication type
sv: saknar predikattyp

en: constant expression required
sv: konstantuttryck krävs

en: syntax error in register list
sv: syntaxfel i registerlista

en: ZA tile number out of range
sv: ZA-plattnummer utanför intervallet

en: this type of register can't be indexed
sv: denna typ av register kan inte indexeras

en: index not allowed inside register list
sv: index tillåts inte inuti registerlista

note: Indexed vector register expected.
en: indexed vector register expected
sv: indexerat vektorregister förväntat

en: invalid use of vector register
sv: ogiltig användning av vektorregister

en: invalid vector register in list
sv: ogiltigt vektorregister i lista

en: invalid scalar register in list
sv: ogiltigt skalärregister i lista

en: invalid range in vector register list
sv: ogiltigt intervall i vektorregisterlista

en: type mismatch in vector register list
sv: typ stämmer inte i vektorregisterlista

en: end of vector register list not found
sv: slut på vektorregister lista hittades inte

en: expected index
sv: förväntade index

en: too many registers in vector register list
sv: för många register i vektorregisterlista

en: empty vector register list
sv: tom vektorregisterlista

en: ignoring attempt to redefine built-in register '%s'
sv: hoppar över försök att omdefiniera inbyggt register ”%s”

en: ignoring redefinition of register alias '%s'
sv: hoppar över omdefiniera av register alias ”%s”

en: unknown register '%s' -- .req ignored
sv: okänt register ”%s” -- .req överhoppat

en: invalid syntax for .req directive
sv: ogiltig syntax för .req-direktiv

en: invalid syntax for .unreq directive
sv: ogiltig syntax för .unreq-direktiv

en: unknown register alias '%s'
sv: okänt registeralias ”%s”

en: ignoring attempt to undefine built-in register '%s'
sv: hoppar över försök att odefiniera inbyggt register ”%s”

en: literal pool overflow
sv: literalpoolöverspill

en: unrecognized relocation suffix
sv: okänt omlokaliseringssuffix

en: unimplemented relocation suffix
sv: oimplementerat omlokaliseringssuffix

en: immediate operand required
sv: omedelbar operand krävs

en: missing immediate expression
sv: saknar omedelbart uttryck

en: invalid floating-point constant
sv: ogiltig flyttalskonstant

en: shift expression expected
sv: skiftuttryck förväntades

en: shift operator expected
sv: skiftoperator förväntad

en: invalid use of 'MSL'
sv: ogiltig användning av ”MSL”

en: invalid use of 'MUL'
sv: ogiltig användning av ”MUL”

en: extending shift is not permitted
sv: utökad skift tillåts inte

en: 'ROR' shift is not permitted
sv: ”ROR”-skift tillåts ing

en: only 'LSL' shift is permitted
sv: endast ”LSL”-skift tillåts

en: only 'MUL' is permitted
sv: endast ”MUL” tillåts

en: only 'MUL VL' is permitted
sv: endast ”MUL VL” tillåts

en: invalid shift for the register offset addressing mode
sv: ogiltig skift för registrets avståndsadresseringsläge

en: invalid shift operator
sv: ogiltig skiftoperator

en: missing shift amount
sv: saknar skiftmängd

en: constant shift amount required
sv: konstant skiftmängd krävs

en: shift amount out of range 0 to 63
sv: skiftmängd utanför intervall 0 till 63

en: unexpected shift operator
sv: oväntad skiftoperator

en: unexpected register in the immediate operand
sv: oväntat register i omedelbar operand

en: integer register expected in the extended/shifted operand register
sv: heltalsregister förväntades i det utökade-/skiftoperandsregisteret

en: integer register expected in the shifted operand register
sv: heltalregister förväntas i det skiftade operandregistret

en: unknown relocation modifier
sv: okänd omlokaliseringsmodifierare

en: this relocation modifier is not allowed on this instruction
sv: denna omlokaliseringsmodifierare är inte tillåten för denna instruktion

en: invalid relocation expression
sv: ogiltig omlokaliseringsuttryck

en: invalid address
sv: ogiltig adress

en: expected a 64-bit base register
sv: förväntade ett 64-bitars basregister

en: invalid base register
sv: ogiltigt basregister

en: expected a base register
sv: förväntade ett basregister

en: invalid offset register
sv: ogiltigt avståndsregister

en: invalid use of 32-bit register offset
sv: ogiltig användning av 32-bitars registeravstånd

en: offset has different size from base
sv: avstånd har annorlunda storlek jämfört med bas

en: invalid use of 64-bit register offset
sv: ogiltig användning av 64-bitars registeravstånd

note: [Xn],#expr
en: invalid expression in the address
sv: ogiltigt uttryck i adressen

en: ']' expected
sv: ”]” förväntades

en: register offset not allowed in pre-indexed addressing mode
sv: registeravstånd inte tillåtet i förindexerat adresseringsläge

en: cannot combine pre- and post-indexing
sv: kan inte kombinera för- och efterindexering

note: Reject [Rn]!
en: missing offset in the pre-indexed address
sv: saknar avstånd i förindexerad adress

en: expected '['
sv: förväntade '['

en: expected a 32-bit selection register
sv: förväntade ett 32-bitars urvalsregister

en: missing immediate offset
sv: saknar omedelbart avstånd

en: expected a constant immediate offset
sv: förväntade sig ett konstant omedelbart avstånd

en: the last offset is less than the first offset
sv: sista avstånd är mindre än första avstånd

en: the last offset is equal to the first offset
sv: sista avstånd är lika med första avstånd

en: invalid vector group size
sv: ogiltig vektorgruppstorlek

en: expected ']'
sv: förväntade ']'

en: expected '}'
sv: förväntade '}'

en: ZA tile masks do not operate at .Q granularity
sv: ZA-plattmasker opererar inte med .Q-granularitet

en: missing ZA tile size
sv: saknar ZA-plattstorlek

en: invalid ZA tile
sv: ogiltig ZA-platta

en: expected '{'
sv: förväntade '{'

en: expected SM or ZA operand
sv: förväntade SM- eller ZA-operand

en: selected processor does not support PSTATE field name '%s'
sv: vald processor har inte stöd för PSTATE-fältnamn ”%s”

en: selected processor does not support system register name '%s'
sv: vald processor har inte stöd för systemregisternamn ”%s”

en: 128-bit-wide accsess not allowed on selected system register '%s'
sv: 128-bitars åtkomst tillåts inte på valt systemregister '%s'

en: system register name '%s' is deprecated and may be removed in a future release
sv: systemregisternamn ”%s” är föråldrat och kan komma att tas bort i en framtida version

en: immediate value out of range
sv: omedelbart värde utanför intervall

en: missing braces at operand %d
sv: saknade parenteser vid operand %d

en: unexpected register type at operand %d
sv: oväntad registertyp vid operand %d

en: invalid register list at operand %d
sv: ogiltig registerlista vid operand %d

en: expected a register at operand %d
sv: förväntade ett register vid operand %d

en: expected '{' at operand %d
sv: förväntade '{' vid operand %d

en: expected a register or register list at operand %d
sv: förväntade ett register eller en registerlista vid operand %d

en: this `%s' should have an immediately preceding `%s' -- `%s'
sv: denna `%s' bör ha ett omedelbart föregående `%s' -- `%s'

en: the preceding `%s' should be followed by `%s` rather than `%s` -- `%s'
sv: föregående `%s' bör följas av `%s` istället för `%s` -- `%s'

en: %s -- `%s'
sv: %s -- ”%s”

en: %s at operand %d -- `%s'
sv: %s vid operand %d -- ”%s”

en: operand %d must be %s -- `%s'
sv: operand %d måste vara %s -- ”%s”

en: operand mismatch -- `%s'
sv: operand stämmer inte -- ”%s”

note: Print the hint.
en:    did you mean this?
sv:    menade du detta?

en:    other valid variant(s):
sv:    andra giltiga varianter:

en: operand %d must have the same immediate value as operand 1 -- `%s'
sv: operand %d måste ha samma omedelbara värde som operand 1 -- `%s'

en: operand %d must be the same register as operand 1 -- `%s'
sv: operander %d måste vara samma register som operand 1 -- ”%s”

en: %s%d-%s%d expected at operand %d -- `%s'
sv: %s%d-%s%d förväntades vid operand %d -- `%s'

en: %s out of range %d to %d at operand %d -- `%s'
sv: %s utan för intervallet %d till %d vid operand %d -- ”%s”

en: immediate value
sv: omedelbart värde

en: %s must be %d at operand %d -- `%s'
sv: %s måste vara %d vid operand %d -- ”%s”

en: unexpected vector group size at operand %d -- `%s'
sv: oväntad vektorgruppstorlek vid operand %d -- `%s'

en: operand %d must have a vector group size of %d -- `%s'
sv: operand %d måste ha en vektorgruppstorlek på %d -- `%s'

en: expected a single-register list at operand %d -- `%s'
sv: förväntade en lista med ett enda register vid operand %d -- `%s'

en: expected a list of %d registers at operand %d -- `%s'
sv: förväntade en lista med %d register vid operand %d -- `%s'

en: expected a list of %d or %d registers at operand %d -- `%s'
sv: förväntade en lista med %d eller %d register vid operand %d -- `%s'

en: invalid number of registers in the list at operand %d -- `%s'
sv: ogiltigt antal register i listan vid operand %d -- `%s'

en: the register list must have a stride of %d at operand %d -- `%s'
sv: registerlistan måste ha ett steg på %d vid operand %d -- `%s'

en: the register list must have a stride of %d or %d at operand %d -- `%s`
sv: registerlistan måste ha ett steg på %d eller %d vid operand %d -- `%s`

en: invalid register stride at operand %d -- `%s'
sv: ogiltigt registersteg vid operand %d -- `%s'

en: immediate value must be a multiple of %d at operand %d -- `%s'
sv: omedelbart värde måste vara en multipel av %d vid operand %d -- ”%s”

en: the specified relocation type is not allowed for MOVK
sv: den angivna omlokaliseringstypen är inte tillåten för MOVK

en: the specified relocation type is not allowed for 32-bit register
sv: den angivna omlokaliseringstypen är inte tillåten för 32-bitarsregister

en: relocation qualifier does not match instruction size
sv: omlokaliseringskvalificeraren matchar inte instruktionsstorleken

en: comma expected between operands
sv: komma förväntades mellan operander

en: invalid Rt register number in 64-byte load/store
sv: ogiltigt Rt-registernummer i 64-bytes inläsning/lagring

en: the top half of a 128-bit FP/SIMD register is expected
sv: den övre halvan av ett 128-bitars FP/SIMD-register förväntades

en: invalid register list
sv: ogiltig registerlista

en: expected element type rather than vector type
sv: oväntad elementtyp snarare än vektortyp

en: missing type suffix
sv: saknar typsuffix

en: C8 - C9 expected
sv: C8 - C9 förväntades

en: C0 - C7 expected
sv: C0 - C7 förväntades

en: C0 - C15 expected
sv: C0 - C15 förväntades

en: immediate zero expected
sv: omedelbar nolla förväntades

en: shift not allowed for bitmask immediate
sv: skift inte tillåten för omedelbart värde med bitmask

en: can't mix relocation modifier with explicit shift
sv: kan inte bland omlokaliseringsmodifierare med uttrycklig skift

en: invalid condition
sv: ogiltigt villkor

en: invalid pc-relative address
sv: ogiltig pc-relativ adress

note: Only permit "=value" in the literal load instructions. The literal will be generated by programmer_friendly_fixup.
en: invalid use of "=immediate"
sv: ogiltig användning av ”=immediate”

en: invalid addressing mode
sv: ogiltigt adresseringsläge

en: the optional immediate offset can only be 0
sv: det valfria omedelbara avståndet kan endast vara 0

en: relocation not allowed
sv: omlokalisering inte tillåten

en: writeback value must be an immediate constant
sv: återskrivningsvärde måste vara en omedelbar konstant

en: unknown or missing PSTATE field name
sv: okänt eller saknat PSTATE-fältnamn

note: Make sure this has priority over "invalid addressing mode".
en: constant offset required
sv: konstantposition krävs

en: unknown or missing system register name
sv: okänt eller saknat systemregisternamn

en: unknown or missing operation name
sv: okänt eller saknat operationsnamn

en: the specified option is not accepted in ISB
sv: den angivna flaggan accepteras inte i ISB

en: the specified option is not accepted in DSB
sv: den angivna flaggan accepteras inte i DSB

en: immediate value must be 16, 20, 24, 28
sv: omedelbart värde måste vara 16, 20, 24, 28

en: invalid prefetch operation (IR is not valid for this instruction variant)
sv: ogiltig förhämtningsoperation (IR är inte giltigt för denna instruktionsvariant)

en: missing register index
sv: saknat registerindex

en: expected '}' after ZT0
sv: förväntade '}' efter ZT0

en: unhandled operand code %d
sv: ohanterad operandkod %d

en: unexpected comma before the omitted optional operand
sv: oväntat komma före den utelämnade valfria operanden

en: unexpected characters following instruction
sv: oväntade tecken följer på instruktion

en: constant expression expected
sv: konstantuttryck förväntades

en: literal pool insertion failed
sv: infogning i literalpool

en: unpredictable transfer with writeback -- `%s'
sv: oförutsägbar överföring med återskrivning -- ”%s”

en: unpredictable load of register pair -- `%s'
sv: oförutsägbar inläsning av registerpat -- ”%s”

en: unpredictable: identical transfer and status registers --`%s'
sv: oförutsägbar: identisk överföring och statusregister — ”%s”

en: unpredictable: identical base and status registers --`%s'
sv: oförutsägbar: identiska bas- och statusregister --`%s'

en: previous `%s' sequence has not been closed
sv: föregående ”%s”-sekvens har inte stängts

en: unknown mnemonic -- `%s'
sv: okänd minnesregel -- `%s'

en: unknown mnemonic `%s' -- `%s'
sv: okänd mnemonic ”%s” -- ”%s”

en: unexpected comma after the mnemonic name `%s' -- `%s'
sv: oväntat komma efter mnemonicnamnet ”%s” -- ”%s”

en: selected processor does not support `%s'
sv: vald processor har inte stöd för ”%s”

en: GOT already in the symbol table
sv: GOT finns redan i symboltabellen

en: immediate cannot be moved by a single instruction
sv: omedelbar kan inte flyttas med en enstaka instruktion

en: immediate out of range
sv: omedelbar utanför intervall

en: invalid immediate
sv: ogiltig omedelbar

en: immediate offset out of range
sv: omedelbart avstånd utanför intervall

en: undefined symbol %s used as an immediate value
sv: odefinierad symbol %s använd som ett omedelbart värde

en: pc-relative load offset not word aligned
sv: avstånd för pc-relativ läsning inte ordjusterat

en: pc-relative load offset out of range
sv: avstånd för pc-relativ läsning utanför intervall

en: pc-relative address offset out of range
sv: avstånd för pc-relativ adress utanför intervall

en: conditional branch target not word aligned
sv: mål för villkorlig gren inte ordjusterat

en: conditional branch out of range
sv: villkorlig gren utanför intervall

en: branch target not word aligned
sv: grenmål inte ordjusterat

en: branch out of range
sv: gren utanför intervall

en: offset out of range
sv: avstånd utanför intervall

en: unsigned value out of range
sv: teckenlöst värde utanför intervall

en: signed value out of range
sv: värde med tecken utanför intervall

en: unexpected %s fixup
sv: oväntad %s-fix

en: cannot represent %s relocation in this object file format
sv: kan inte representera %s-omlokalisering i detta objektfilsformat

en: cannot do %u-byte relocation
sv: kan inte göra %u-byte omlokalisering

en: assemble for big-endian
sv: assemblera enligt rak byteordning

en: assemble for little-endian
sv: assemblera enligt omvänd byteordning

en: temporary switch for dumping
sv: tillfällig växling för dumpning

en: output verbose error messages
sv: mata ut utförliga felmeddelanden

en: do not output verbose error messages
sv: mata inte ut utförliga felmeddelanden

en: enable feature flag gating for system registers
sv: aktivera funktionsflaggkontroll för systemregister

en: invalid architectural extension
sv: ogiltig arkitekturutökning

en: must specify extensions to add before specifying those to remove
sv: måste ange utökningar att lägga till innan de som ska tas bort anges

en: missing architectural extension
sv: saknar arkitekturutökning

en: unknown architectural extension `%s'
sv: okänt arkitekturutökning ”%s”

en: missing cpu name `%s'
sv: saknar cpunamn ”%s”

en: unknown cpu `%s'
sv: okänd cpu ”%s”

en: missing architecture name `%s'
sv: saknar arkitekturnamn ”%s”

en: unknown architecture `%s'
sv: okänd arkitektur ”%s”

en: missing abi name `%s'
sv: saknar abinamn ”%s”

en: unknown abi `%s'
sv: okänd abi `%s'

en: <abi name>	  specify for ABI <abi name>
sv: <abinamn>	  ange för ABI <abinamn>

en: <cpu name>	  assemble for CPU <cpu name>
sv: <cpunamn>	  assemblera för CPU <cpunamn>

en: <arch name>	  assemble for architecture <arch name>
sv: <arknamn>	  assembler för arkitektur <arknamn>

en: option `-%c%s' is deprecated: %s
sv: flaggan ”-%c%s” är föråldrad: %s

en:  AArch64-specific assembler options:
sv:  AArch64-specifika assemblerflaggor:

en:   -EB                     assemble code for a big-endian cpu
sv:   -EB                     assemblera kod för rak byteordnings-cpu

en:   -EL                     assemble code for a little-endian cpu
sv:   -EL                     assemblera kod för omvänd byteordnings-cpu

en:   -mbig-obj               generate big object files
sv:   -mbig-obj               generera stora objektfiler

en: No !literal!%ld was found
sv: Ingen !literal!%ld hittades

en: No !tlsgd!%ld was found
sv: Ingen !tlsgd!%ld hittades

en: No !tlsldm!%ld was found
sv: Ingen !tlsldm!%ld hittades

en: No ldah !gpdisp!%ld was found
sv: Ingen ldah !gpdisp!%ld hittades

en: too many !literal!%ld for %s
sv: för många !literal!%ld for %s

en: No lda !gpdisp!%ld was found
sv: Ingen lda !gpdisp!%ld hittades

note: Only support one relocation op per insn.
en: More than one relocation op per insn
sv: Mer än en omlokaliseringsop per instr

en: No relocation operand
sv: Ingen omlokaliseringsoperand

en: Unknown relocation operand: !%s
sv: Okänd omlokaliseringsoperand: !%s

en: no sequence number after !%s
sv: inget sekvensnummer efter !%s

en: !%s does not use a sequence number
sv: !%s använder inte ett sekvensnummer

en: Bad sequence number: !%s!%s
sv: Felaktigt sekvensnummer: !%s!%s

en: inappropriate arguments for opcode `%s'
sv: olämpliga argument för opkod ”%s”

en: opcode `%s' not supported for target %s
sv: opkod ”%s” stöds inte för mål %s

en: unknown opcode `%s'
sv: okänd opkod ”%s”

en: overflow in literal (.lita) table
sv: överspill i literaltabell (.lita)

en: macro requires $at register while noat in effect
sv: makro kräver %at-register medan noat används

en: macro requires $at while $at in use
sv: makro kräver $at medan $at används

en: bignum invalid; zero assumed
sv: stornum ogiltigt; noll antaget

en: floating point number invalid; zero assumed
sv: flyttalsnummer ogiltigt; noll antaget

en: can't handle expression
sv: kan inte hantera uttryck

en: overflow in literal (.lit8) table
sv: överspill i literaltabell (.lit8)

en: too many ldah insns for !gpdisp!%ld
sv: för många ldah-instr för !gpdisp!%ld

en: both insns for !gpdisp!%ld must be in the same section
sv: både instr för !gpdisp!%ld måste vara i samma sektion

en: too many lda insns for !gpdisp!%ld
sv: för många lda-instr för !gpdisp!%ld

en: too many lituse insns for !lituse_tlsgd!%ld
sv: för många lituse-instr för !lituse_tlsgd!%ld

en: too many lituse insns for !lituse_tlsldm!%ld
sv: för många lituse-instr för !lituse_tlsldm!%ld

en: duplicate !tlsgd!%ld
sv: dubbelt !tlsgd!%ld

en: sequence number in use for !tlsldm!%ld
sv: sekvensnummer används för !tlsldm!%ld

en: duplicate !tlsldm!%ld
sv: dubbelt !tlsldm!%ld

en: sequence number in use for !tlsgd!%ld
sv: sekvensnummer används för !tlsgd!%ld

en: invalid relocation for instruction
sv: ogiltig omlokalisering för instruktion

en: invalid relocation for field
sv: ogiltig omlokalisering för fält

en: can not resolve expression
sv: kan inte lösa upp uttryck

en: .COMMon length (%ld.) <0! Ignored.
sv: .COMMon-längd (%ld.) < 0! Överhoppad.

en: Ignoring attempt to re-define symbol
sv: Hoppar över försök att omdefiniera symbol

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
sv: Längd för .comm ”%s” är redan %ld. Ändrades inte till %ld.

en: .ent directive has no name
sv: .ent-direktiv har inget namn

en: nested .ent directives
sv: nästlade .ent-direktiv

en: .end directive has no name
sv: .end-direktiv har inget namn

en: .end directive without matching .ent
sv: .end-direktiv utan matchande .ent

en: .end directive names different symbol than .ent
sv: .end-direktiv namnger en annan symbol än .ent

en: .fmask outside of .ent
sv: .fmask utanför .ent

en: .mask outside of .ent
sv: .mask utanför .ent

en: bad .fmask directive
sv: felaktigt .fmask-direktiv

en: bad .mask directive
sv: felaktigt .mask-direktiv

en: .frame outside of .ent
sv: .frame utanför .ent

en: bad .frame directive
sv: felaktig .frame-direktiv

en: .prologue directive without a preceding .ent directive
sv: .prologue-direkt utan ett föregående .ent-direktiv

en: Invalid argument %d to .prologue.
sv: Ogiltigt argument %d till .prologue.

en: ECOFF debugging is disabled.
sv: ECOFF-felsökning är inaktiverad.

en: .ent directive without matching .end
sv: .ent-direktiv utan matchande .end

en: .usepv directive has no name
sv: .usepv-direktiv har inget namn

en: .usepv directive has no type
sv: .usepv-direktiv har ingen typ

en: unknown argument for .usepv
sv: okänt argument för .usepv

en: unknown section attribute %s
sv: okänt sektionsattribut %s

en: previous .ent not closed by a .end
sv: föregående .ent inte stängt av ett .end

en: .ent directive has no symbol
sv: .ent-direktiv har ingen symbol

en: .handler directive has no name
sv: .handler-direktiv har inget namn

en: Bad .frame directive 1./2. param
sv: Felaktigt .frame-direktiv 1./2. param

en: Bad RA (%d) register for .frame
sv: Felaktigt RA-register (%d) för .frame

en: Bad .frame directive 3./4. param
sv: Felaktig .frame-direktiv 3./4. param

en: .pdesc directive not in link (.link) section
sv: .pdesc-direktiv inte i länkningssektion (.link)

en: .pdesc directive has no entry symbol
sv: .pdesc-direktiv har ingen symbolpost

en: .pdesc has a bad entry symbol
sv: .pdesc har en felaktig ingångssymbol

en: .pdesc doesn't match with last .ent
sv: .pdesc matchar inte med senaste .ent

en: No comma after .pdesc <entryname>
sv: Inget komma efter .pdesc <postnamn>

en: unknown procedure kind
sv: okänd procedurtyp

en: .name directive not in link (.link) section
sv: .name-direktiv inte i länkningssektion (.link)

en: .name directive has no symbol
sv: .name-direktiv har ingen symbol

en: No symbol after .linkage
sv: Ingen symbol efter .linkage

en: No symbol after .code_address
sv: Ingen symbol efter .code_adress

en: Bad .mask directive
sv: Felaktig .mask-direktiv

en: Bad .fmask directive
sv: Felaktigt .fmask-direktiv

en: Expected comma after name "%s"
sv: Förväntade komma efter namn ”%s”

en: unhandled: .proc %s,%d
sv: ohanterat: .proc %s,%d

en: Tried to .set unrecognized mode `%s'
sv: Försökte att göra .set med okänt läge ”%s”

en: Bad base register, using $%d.
sv: Felaktig basregister, använder $%d.

en: Alignment too large: %d. assumed
sv: Justering för stor: %d. antaget

en: Alignment negative: 0 assumed
sv: Justering negativ: 0 antaget

en: Unknown CPU identifier `%s'
sv: Okänd CPU-identifierare ”%s”

en: Chose GP value of %lx
sv: Valde GP-värdet %lx

en: duplicate %s
sv: duplicerad %s

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: Alpha options:
    -32addr			treat addresses as 32-bit values
    -F			lack floating point instructions support
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			specify variant of Alpha architecture
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			these variants include PALcode opcodes
sv: Alpha-flaggor:
    -32addr			behandla adresse som 32-bitarsvärden
    -F			avstå från stöd för flyttalsinstruktioner
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			ange variant av Alpha-arkitektur
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			dessa varianter inkludera PALcode-opkoder

en: VMS options:
    -+			encode (don't truncate) names longer than 64 characters
    -H			show new symbol after hash truncation
    -replace/-noreplace	enable or disable the optimization of procedure calls
sv: VMS-flaggor:
    -+			koda (trunkera inte) namn längre än 64 tecken
    -H			visa ny symbol efter hash-trunkering
    -replace/-noreplace	aktivera eller inaktivera optimeringen av proceduranrop

en: unhandled relocation type %s
sv: ohanterad omlokaliseringstyp %s

en: non-absolute expression in constant field
sv: icke-absolut uttryck i konstantfält

en: type %d reloc done?
sv: typ %d omlokalisering klar?

en: Used $at without ".set noat"
sv: Använde $at utan ”.set noat”

en: !samegp reloc against symbol without .prologue: %s
sv: !samegp omlokalisering mot symbol utan .prologue: %s

en: cannot represent `%s' relocation in object file
sv: kan inte representera ”%s”-omlokalisering i objektfil

en: internal error? cannot generate `%s' relocation
sv: internt fel"? kan inte generera ”%s”-omlokalisering

en: frame reg expected, using $%d.
sv: ramregister förväntades, använder $%d.

en: invalid %s option for %s cpu
sv: ogiltig %s-flagga för %s-cpu

en: conflicting ISA extension attributes.
sv: ISA-utökningsattribut står i konflikt.

en: Multiple .cpu directives found
sv: Multipla .cpu-direktiv hittade

en: Command-line value overrides ".cpu" directive
sv: Kommandoradsvärde åsidosätter ”.cpu”-direktiv

en: unknown architecture: %s
sv: okänd arkitektur: %s

en: Could not set architecture and machine
sv: Kunde inte ställa in arkitektur och maskin

en: No valid label relocation operand
sv: Ingen giltig etikettomlokaliseringsoperand

en: Unknown relocation operand: @%s
sv: Okänd omlokaliseringsoperand: @%s

en: Unable to parse TLS base: %s
sv: Kan inte tolka TLS-bas: %s

en: @%s is not a complex relocation.
sv: @%s är inte en komplex omlokalisering.

en: Bad expression: @%s + %s.
sv: Felaktigt uttryck: @%s + %s.

en: Brackets in operand field incorrect
sv: Klamrar i operandfält är felaktigt

en: extra comma
sv: extra komma

en: missing argument
sv: saknar argument

en: missing comma or colon
sv: saknar komma eller kolon

en: extra dot
sv: extra punkt

en: unrecognized flag
sv: okänd flagga

en: failed to parse flags
sv: misslyckades med att tolka flaggor

en: Unhandled reloc type
sv: Ohanterad omlokaliseringstyp

en: immediate is out of bounds
sv: immediate är utanför intervallet

en: immediate is not 32bit aligned
sv: immediate är inte 32-bitarsjusterad

en: immediate is not 16bit aligned
sv: immediate är inte 16-bitarsjusterad

en: operand is not duplicate of the previous one
sv: operanden är inte en kopia av den föregående

en: flag mismatch
sv: flagga stämmer inte överens

en: too many arguments
sv: för många argument

en: %s for instruction '%s'
sv: %s för instruktion ”%s”

en: inappropriate arguments for opcode '%s'
sv: olämpliga argument för opkod ”%s”

en: opcode '%s' not supported for target %s
sv: opkod ”%s” stöds inte för mål %s

en: unknown opcode '%s'
sv: okänd opkod ”%s”

en: could not set architecture and machine
sv: kan inte ställa in arkitektur och maskin

en: unhandled reloc %s in md_pcrel_from_section
sv: ohanterad omlokalisering %s i md_pcrel_from_section

en: Unaligned operand. Needs to be 32bit aligned
sv: Ojusterad operand. Måste vara 32-bitarsjusterad

en: Unaligned operand. Needs to be 16bit aligned
sv: Ojusterad operand. Måste vara 16-bitarsjusterad

en: PC relative relocation not allowed for (internal) type %d
sv: PC-relativ omlokalisering tillåts inte för (intern) typ %d

note: FIXME! Check for the conditionality of the insn.
en: TLS_*_S9 relocs are not supported yet
sv: TLS_*_S9-omlokaliseringar stöds inte än

note: I cannot fix an GOTPC relocation because I need to relax it from ld rx,[pcl,@sym@gotpc] to add rx,pcl,@sym@gotpc.
en: Unsupported operation on reloc
sv: Konstant i omlokalisering stöds inte

en: unknown fixup size
sv: okänd korrigeringsstorlek

en: no relaxation found for this instruction.
sv: ingen lättnad hittad för denna instruktion.

en: ARC-specific assembler options:
sv: ARM-specifika assemblerflaggor:

en:   -mrelax                 enable relaxation
sv:   -mrelax                 aktivera lättnad

en: The following ARC-specific assembler options are deprecated and are accepted
    for compatibility only:
sv: Följande ARC-specifika assemblerflaggor är föråldrade och accepteras
    endast på grund av kompatibilitet:

en: Unable to find %s relocation for instruction %s
sv: Kan inte hitta %s-omlokalisering för instruktion %s

en: Unable to use @plt relocation for insn %s
sv: Kan inte använda @plt-omlokalisering för instr %s

en: Unable to use @pcl relocation for insn %s
sv: Kan inte använda @pcl-omlokalisering för instr %s

en: invalid relocation %s for field
sv: ogiltig omlokalisering %s för fält

en: Insn %s has a jump/branch instruction %s in its delay slot.
sv: Instr. %s har en hopp-/greninstruktion %s i dess hopplucka.

en: Insn %s has an instruction %s with limm in its delay slot.
sv: Instr. %s har en instruktion %s med limm i dess hopplucka.

en: unsupported BFD relocation size %u
sv: BFD-omlokaliseringsstorlek %u stöds inte

en: Jump/Branch instruction detected at the end of the ZOL label @%s
sv: Hopp-/greninstruktion hittad vid slutet av ZOL-etiketten @%s

en: Kernel instruction detected at the end of the ZOL label @%s
sv: Kärninstruktion hittad vid slutet av ZOL-etiketten @%s

en: A jump instruction with long immediate detected at the end of the ZOL label @%s
sv: En hoppinstruktion med lång omedelbar hittad vid slutet av ZOL-etiketten @%s

en: An illegal use of delay slot detected at the end of the ZOL label @%s
sv: En felaktig användning av fördröjningslucka hittades vid slutet av ZOL-etiketten @%s

en: expected comma after instruction name
sv: förväntade komma efter instruktionsnamn

en: expected comma after major opcode
sv: förväntade komma efter huvudopkod

en: Pseudocode already used %s
sv: Pseudokod redan använd %s

en: major opcode not in range [0x%02x - 0x%02x]
sv: huvudopkod inte inom intervall [0x%02x - 0x%02x]

en: minor opcode not in range [0x00 - 0x3f]
sv: underordnad opkod inte i intervall [0x00 - 0x3f]

en: Improper use of OP1_IMM_IMPLIED
sv: Felaktig använding av OP1_IMM_IMPLIED

en: Improper use of OP1_MUST_BE_IMM
sv: Felaktig användning av OP1_MUST_BE_IMM

en: Couldn't generate extension instruction opcodes
sv: Kunde inte generera utöskningsinstruktionsopkoder

en: expected comma after name
sv: förväntade komma efter namn

en: %s second argument cannot be a negative number %d
sv: %s andra argumentet kan inte vara ett negativt tal %d

en: expected comma after register number
sv: förväntade komma efter registernummer

en: invalid mode
sv: ogiltigt läge

en: expected comma after register mode
sv: förväntade komma efter registerläge

en: shortcut designator invalid
sv: genvägsbetecknare ogiltig

en: core register %s value (%d) too large
sv: kärnregister %s-värde (%d) för stort

en: duplicate aux register %s
sv: duplicerat aux-register %s

en: condition code %s value (%d) too large
sv: villkorskod %s-värde (%d) för stort

en: Unknown extension
sv: Okänt utökning

en: error adding attribute: %s
sv: fel vid tillägg av attribut: %s

en: Overwrite explicitly set Tag_ARC_CPU_base
sv: Skriv över uttryckligen satt Tag_ARC_CPU_base

en: Overwrite explicitly set Tag_ARC_ABI_rf16 to full register file
sv: Skriv över uttryckligen satt Tag_ARC_ABI_rf16 till fullständig registermapp

en: ARM register expected
sv: ARM-register förväntades

en: bad or missing co-processor number
sv: felaktig eller saknar koprocessornummer

en: co-processor register expected
sv: koprocessorregister förväntades

en: VFP single precision register expected
sv: VFP-enkelprecisionsregister förväntades

en: VFP/Neon double precision register expected
sv: VFP-/Neon-dubbelprecisionsregister förväntades

en: Neon quad precision register expected
sv: Neon-kvadrupelprecisionsregister förväntades

en: VFP single or double precision register expected
sv: VFP-enkel- eller dubbelprecisionsregister förväntades

en: Neon double or quad precision register expected
sv: Neon-dubbel- eller kvadrupelprecisionsregister förväntades

en: Neon single or double precision register expected
sv: Neon-enkel- eller dubbelprecisionsregister förväntat

en: VFP single, double or Neon quad precision register expected
sv: VFP-enkel-, dubbel- eller Neon-kvadrupelprecisionsregister förväntades

en: VFP system register expected
sv: VFP-systemregister förväntades

en: iWMMXt data register expected
sv: iWMMXt-dataregister förväntades

en: iWMMXt control register expected
sv: iWMMXt-kontrollregister förväntades

en: iWMMXt scalar register expected
sv: iWMMXt-skalärregister förväntades

en: XScale accumulator register expected
sv: XScale-ackumulatorregister förväntades

en: MVE vector register expected
sv: MVE-vektorregister förväntades

en: ZR register expected
sv: ZR-register förväntades

en: Pseudo register expected
sv: Pseudoregister förväntades

note: For score5u : div/mul will pop warning message, mmu/alw/asw will pop error message.
en: bad arguments to instruction
sv: felaktiga argument för instruktion

en: r13 not allowed here
sv: r13 inte tillåtet här

en: r15 not allowed here
sv: r15 inte tillåtet här

en: Odd register not allowed here
sv: Udda register inte tillåtet här

en: Even register not allowed here
sv: Jämnt register inte tillåtet här

en: instruction cannot be conditional
sv: instruktion kan inte vara villkorad

en: registers may not be the same
sv: register kan inte vara de samma

en: lo register required
sv: lo-register krävs

en: instruction not supported in Thumb16 mode
sv: instruktion stöds inte i Thumb16-läge

en: instruction does not accept this addressing mode
sv: instruktion accepterar inte detta adresseringsläge

en: branch must be last instruction in IT block
sv: gren måste vara sista instruktion i IT-block

en: branch out of range or not a multiple of 2
sv: gren utanför intervall eller inte en multipel av 2

en: instruction not allowed in VPT block
sv: instruktion inte tillåten i VPT-block

en: instruction not allowed in IT block
sv: instruktion inte tillåten i IT-block

en: instruction missing MVE vector predication code
sv: instruktion saknar MVE-vektorvillkorskod

en: selected FPU does not support instruction
sv: vald FPU stöder inte instruktion

en: thumb conditional instruction should be in IT block
sv: villkorad thumb-instruktion bör vara i IT-block

en: vector predicated instruction should be in VPT/VPST block
sv: vektorvillkorad instruktion bör vara i VPT/VPST-block

en: incorrect condition in IT block
sv: felaktigt villkor i IT-block

en: incorrect condition in VPT/VPST block
sv: felaktigt villkor i VPT/VPST-block

en: IT falling in the range of a previous IT block
sv: IT faller inom intervallet för ett tidigare IT-block

en: missing .fnstart before unwinding directive
sv: saknar .fnstart för unwinding-direktiv

en: cannot use register index with PC-relative addressing
sv: kan inte använda registerindexering med PC-relativ adressering

en: cannot use writeback with PC-relative addressing
sv: kan inte använda återskrivning med PC-relativ adressering

en: selected processor does not support fp16 instruction
sv: vald processor har inte stöd för fp16-instruktion

en: selected processor does not support bf16 instruction
sv: vald processor har inte stöd för bf16-instruktion

en: selected processor does not support cde instruction
sv: valda processorn har inte stöd för cde-instruktionen

en: coprocessor for insn is not enabled for cde
sv: hjälpprocessorn för insn är inte aktiverad för cde

en: using
sv: använder

en: relocation valid in thumb1 code only
sv: omlokalisering endast giltig i thumb1-kod

en: instruction is UNPREDICTABLE in an IT block
sv: instruktionen är OFÖRUTSÄGBAR i ett IT-block

en: instruction is UNPREDICTABLE in a VPT block
sv: instruktionen är OFÖRUTSÄGBAR i ett VPT-block

en: instruction is UNPREDICTABLE with PC operand
sv: instruktionen är OFÖRUTSÄGBAR med PC-operanden

en: instruction is UNPREDICTABLE with SP operand
sv: instruktionen är OFÖRUTSÄGBAR med SP-operanden

en: bad type in SIMD instruction
sv: felaktig typ i SIMD-instruktion

en: GAS auto-detection mode and -march=all is deprecated for MVE, please use a valid -march or -mcpu option.
sv: GAS auto-detekteringsläge och -march=all är föråldrade för MVE, använd antingen en giltig -march eller -mcpu-flagga.

en: 32-bit element size and same destination and source operands makes instruction UNPREDICTABLE
sv: 32-bitars elementstorlek och samma destinations- och källoperander gör instruktionen OFÖRUTSÄGBAR

en: bad element type for instruction
sv: felaktig elementtyp för instruktion

en: MVE vector register Q[0..7] expected
sv: MVE-vektorregister Q[0..7] förväntades

en: selected processor does not support PACBTI extention
sv: valda processorn har inte stöd för PACBTI-utökningen

en: immediate expression requires a # prefix
sv: omedelbart uttryck kräver ett #-prefix

en: missing expression
sv: saknar uttryck

en: invalid constant
sv: ogiltig konstant

en: expected #constant
sv: förväntade #konstant

en: unexpected type character `b' -- did you mean `bf'?
sv: oväntat typtecken ”b”, menade du ”bf”?

en: bad size %lu in type specifier
sv: felaktig storlek %lu i typspecifikator

en: unexpected character `%c' in type specifier
sv: oväntat tecken ”%c” i typspecificerare

en: only one type should be specified for operand
sv: endast en typ bör anges för operand

en: vector type expected
sv: vektortyp förväntades

en: expected MVE register [q0..q7]
sv: förväntade MVE-register [q0..q7]

en: can't redefine type for operand
sv: kan inte omdefiniera typ för operand

en: only D and Q registers may be indexed
sv: endast D- och Q-register kan indexeras

en: only D registers may be indexed
sv: endast D-register kan indexeras

en: can't change index for operand
sv: kan inte ändra index för operand

en: register operand expected, but got scalar
sv: registeroperand förväntad, men fick skalär

en: scalar must have an index
sv: skalär måste ha ett index

en: scalar index out of range
sv: skalärindex utanför intervall

en: r0-r12, lr or APSR expected
sv: r0-r12, lr eller APSR förväntades

en: bad range in register list
sv: felaktigt intervall i registerlista

en: duplicated register (r%d) in register list
sv: duplicerat register (r%d) i registerlistan

en: register range not in ascending order
sv: registerintervall inte i stigande ordning

en: missing `}'
sv: saknar ”}”

en: invalid register mask
sv: ogiltig registermask

en: expecting {
sv: förväntade {

en: VPR expected last
sv: VPR förväntas sist

en: VFP single precision register or VPR expected
sv: VFP-enkelprecisionsregister eller VPR förväntades

note: regtype == REG_TYPE_VFD.
en: VFP/Neon double precision register or VPR expected
sv: VFP-/Neon-dubbelprecisionsregister eller VPR förväntades

en: register out of range in list
sv: register utanför intervall i lista

en: register list not in ascending order
sv: registerlista inte i stigande ordning

en: non-contiguous register range
sv: diskontinuerligt registerintervall

en: register stride must be 1
sv: registersteg måste vara 1

en: register stride must be 1 or 2
sv: registersteg måste vara 1 eller 2

en: mismatched element/structure types in list
sv: element-/strukturtyper i lista stämmer inte

en: don't use Rn-Rm syntax with non-unit stride
sv: använd inte Rn-Rm-syntax utan enhetssteg

en: error parsing element/structure list
sv: fel vid tolkning av element-/strukturlista

en: expected }
sv: förväntade }

en: attempt to redefine typed alias
sv: försökte att omdefiniera typsatt alias

en: bad type for register
sv: felaktig typ för register

en: expression must be constant
sv: uttryck måste vara konstant

en: can't redefine the type of a register alias
sv: kan inte omdefiniera typen för ett registeralias

en: you must specify a single type only
sv: du måste får endast ange en enkel typ

en: can't redefine the index of a scalar alias
sv: kan inte omdefiniera indexet för ett skaläralias

en: scalar index must be constant
sv: skalärindex måste vara konstant

en: expecting ]
sv: förväntar ]

en: invalid syntax for .dn directive
sv: ogiltig syntax för .dn-direktiv

en: invalid syntax for .qn directive
sv: ogiltig syntax för .qn-direktiv

en: ignoring attempt to use .unreq on fixed register name: '%s'
sv: hoppar över försök att använda .unreq för fixerat registernamn: ”%s”

en: Failed to find real start of function: %s
sv: Misslyckades med att hitta funktionens verkliga startpunkt: %s

en: selected processor does not support THUMB opcodes
sv: vald processor har inte stöd för THUMB-opkoder

en: selected processor does not support ARM opcodes
sv: vald processor har inte stöd för ARM-opkoder

en: invalid instruction size selected (%d)
sv: ogiltig instruktionsstorlek vald (%d)

en: invalid operand to .code directive (%d) (expecting 16 or 32)
sv: ogiltig operand till .code-direktiv (%d) (förväntade 16 eller 32)

en: expected comma after name "%s"
sv: förväntade komma efter namn ”%s”

en: symbol `%s' already defined
sv: symbol ”%s” redan definierad

en: unrecognized syntax mode "%s"
sv: okänt syntaxläge ”%s”

en: .ref pseudo-op only available with -mccs flag.
sv: .ref pseudo-opkod endast tillgänglig med -mccs-flagga.

en: .asmfunc repeated.
sv: .asmfunc repeterat.

en: .asmfunc without function.
sv: .asmfunc utan funktion.

en: .asmfunc pseudo-op only available with -mccs flag.
sv: .asmfunc pseudo-opkod endast tillgänglig med -mccs-flagga.

en: .endasmfunc without a .asmfunc.
sv: .endasmfunc utan en .asmfunc.

en: .endasmfunc without function.
sv: .endasmfunc utan funktion.

en: .endasmfunc pseudo-op only available with -mccs flag.
sv: .endasmfunc pseudo-opkod endast tillgänglig med -mccs-flagga.

en: .def pseudo-op only available with -mccs flag.
sv: .def psuedo-opkod endast tillgänglig med -mccs-flagga.

en: invalid type for literal pool
sv: ogiltig typ för literalpool

en: Invalid label '%s'
sv: Ogiltig etikett ”%s”

en: (plt) is only valid on branch targets
sv: (plt) är endast giltigt för grenmål

en: %s relocations do not fit in %d byte | %s relocations do not fit in %d bytes
sv[0]: %s omlokaliseringar får inte plats i %d byte
sv[1]: %s omlokaliseringar får inte plats i %d byte

en: .inst.n operand too big. Use .inst.w instead
sv: .inst.n-operand för stor. Använd .inst.w istället

en: cannot determine Thumb instruction size. Use .inst.n/.inst.w instead
sv: kan inte avgöra Thumb-instruktionsstorlek. Använd .inst.n/.inst.w istället

en: width suffixes are invalid in ARM mode
sv: breddsuffix är ogiltiga i ARM-läge

en: expected 0 or 1
sv: förväntade 0 eller 1

en: missing comma
sv: saknar komma

en: duplicate .fnstart directive
sv: dubblerat .fnstart-direktiv

en: duplicate .handlerdata directive
sv: dubblerat .handlerdata-direktiv

en: .fnend directive without .fnstart
sv: .fnend-direktiv utan .fnstart

en: personality routine specified for cantunwind frame
sv: personlighetsrutin angiven för cantunwind-ram

en: duplicate .personalityindex directive
sv: dubblerat .personalityindex-direktiv

en: bad personality routine number
sv: felaktigt personlighetsrutinsnummer

en: duplicate .personality directive
sv: dubblerat .personality-direktiv

en: Unknown register no. encountered: %d
sv: Okänt register-nr påträffades: %d

en: bad register list
sv: felaktig registerlista

en: expected register list
sv: förväntade registerlista

en: bad register range
sv: ogiltigt registerintervall

en: register expected
sv: register förväntades

en: .unwind_save does not support this kind of register
sv: .unwind_save har inte stöd för denna typ av register

en: SP and PC not permitted in .unwind_movsp directive
sv: SP och PC är inte tillåtna i .unwind_movsp-direktiv

en: unexpected .unwind_movsp directive
sv: oväntat .unwind-movsp-direktiv

en: stack increment must be multiple of 4
sv: stackinkrement måste vara en multipel av 4

en: expected <reg>, <reg>
sv: förväntade <reg>, <reg>

en: register must be either sp or set by a previousunwind_movsp directive
sv: register måste antingen vara sp eller inställt av ett tidigare unwind_movsp-direktiv

en: expected <offset>, <opcode>
sv: förväntade <avstånd>, <opkod>

en: unwind opcode too long
sv: upprullningsopkod för lång

en: invalid unwind opcode
sv: ogiltig upprullningsopkod

en: unrecognised float16 format "%s"
sv: okänt float16-format ”%s”

en: float16 format cannot be set more than once, ignoring.
sv: float16-format kan inte sättas mer än en gång, hoppar över.

en: the floating-point format has not been set (or has been disabled)
sv: flyttalsformatet har inte ställts in (eller har inaktiverats)

en: immediate value out of range
sv: omedelbart värde utanför intervall

en: 'UXTW' not allowed here
sv: ”UXTW” tillåts inte här

en: 'LSL' or 'ASR' required
sv: ”LSL” eller ”ASR” krävs

en: 'LSL' required
sv: ”LSL” krävs

en: 'ASR' required
sv: ”ASR” krävs

en: 'UXTW' required
sv: ”UXTW” krävs

en: invalid rotation
sv: ogiltig rotation

en: unknown group relocation
sv: okänd gruppomlokalisering

en: alignment must be constant
sv: justering måste vara konstant

en: this group relocation is not allowed on this instruction
sv: denna gruppomlokalisering är inte tillåten för denna instruktion

en: '}' expected at end of 'option' field
sv: ”}” förväntat vid slutat av ett ”option”-fält

en: cannot combine index with option
sv: kan inte kombinera index med flagga

en: unexpected bit specified after APSR
sv: oväntad bit angiven efter APSR

en: selected processor does not support DSP extension
sv: vald processor har inte stöd för DSP-utökning

en: bad bitmask specified after APSR
sv: felaktig bitmask angiven efter APSR

en: writing to APSR without specifying a bitmask is deprecated
sv: att skriva till APSR utan att ange en bitmask är föråldrat

en: selected processor does not support requested special purpose register
sv: vald processor har inte stöd för begärt register för särskilt ändamål

en: flag for {c}psr instruction expected
sv: flagga för {c}psr-instruktion förväntad

en: unrecognized CPS flag
sv: okänd CPS-flagga

en: missing CPS flags
sv: saknar CPS-flaggor

en: valid endian specifiers are be or le
sv: giltiga byteordningsspecificerare är be eller le

en: missing rotation field after comma
sv: saknar rotationsfält efter komma

en: rotation can only be 0, 8, 16, or 24
sv: rotation kan endast vara 0, 8, 16 eller 24

en: condition required
sv: villkor krävs

en: '[' expected
sv: ”[” förväntad

en: ',' expected
sv: ”,” förväntat

en: invalid shift
sv: ogiltig skift

en: expected ARM or MVE vector register
sv: förväntade ARM- eller MVE-vektorregister

en: can't use Neon quad register here
sv: kan inte använda Neon quad-register här

en: expected <Rm> or <Dm> or <Qm> operand
sv: förväntade <Rm>- eller <Dm>- eller <Qm>-operand

en: VFP single, double or MVE vector register expected
sv: VFP-enkel- eller -dubbelregister eller MVE-vektorregister förväntades

en: parse error
sv: tolkningfel

en: expected comma
sv: förväntade komma

en: immediate value 48 or 64 expected
sv: omedelbart värde 48 eller 64 förväntades

note: ISB can only take SY as an option.
en: invalid barrier type
sv: ogiltig barriärtyp

en: only floating point zero is allowed as immediate value
sv: endast flyttalsnolla är tillåten som omedelbart värde

en: immediate value is out of range
sv: omedelbart värde är utanför intervall

en: iWMMXt data or control register expected
sv: iWMMXt-data eller kontrollregister förväntat

en: Banked registers are not available with this architecture.
sv: Bankregister är inte tillåtna med denna arkitektur.

en: operand must be LR register
sv: operand måste vara LR-register

en: operand must be SP register
sv: operand måste vara SP-register

en: operand must be r12
sv: operand måste vara r12

en: garbage following instruction
sv: skräp följer instruktion

note: If REG is R13 (the stack pointer), warn that its use is deprecated.
en: use of r13 is deprecated
sv: användning av r13 är föråldrat

en: scalar fp16 instruction cannot be conditional, the behaviour is UNPREDICTABLE
sv: skalär fp16-instruktion kan inte vara villkorlig, beteendet är OFÖRUTSÄGBART

en: D register out of range for selected VFP version
sv: D-register utanför intervall för vald VFP-version

en: Instruction does not support =N addresses
sv: Instruktionen har inte stöd för =N-adresser

en: instruction does not accept preindexed addressing
sv: instruktionen accepterar inte förindexerad adressering

note: unindexed - only for coprocessor
en: instruction does not accept unindexed addressing
sv: instruktionen accepterar inte oindexerad adressering

en: destination register same as write-back base
sv: destinationsregister är det samma som återskrivningsbas

en: source register same as write-back base
sv: källregister samma som återskrivningsbas

en: use of PC in this instruction is deprecated
sv: användning av PC i denna instruktion är föråldrat

en: instruction does not accept scaled register index
sv: instruktion accepterar inte skalat registerindex

en: invalid pseudo operation
sv: ogiltig pseudooperation

note: FIXME: The code that was here previously could not work.  Firstly, it tried to convert a floating point number into an extended precision format, but only provided a buffer of 5 littlenums, which was too small.  Secondly, it then didn't deal with the value converted correctly, just reading out the f
en: constant expression not supported
sv: konstant uttryck stöds inte

en: invalid co-processor operand
sv: ogiltig coprocessor-operand

en: instruction does not support unindexed addressing
sv: instruktion har inte stöd för oindexerad adressering

en: pc may not be used with write-back
sv: pc kan inte användas med återskrivning

en: instruction does not support writeback
sv: instruktionen har inte stöd för återskrivning

en: Rn must not overlap other operands
sv: Rn får inte överlappa med andra operander

en: swp{b} use is obsoleted for ARMv8 and later
sv: användning av swp{b} för ARMv8 och senare är föråldrat

en: swp{b} use is deprecated for ARMv6 and ARMv7
sv: användning av swp{b} för ARMv6 och ARMv7 är föråldrat

en: bit-field extends past end of register
sv: bitfält sträcker sig utanför registerslut

en: the only valid suffixes here are '(plt)' and '(tlscall)'
sv: de enda giltiga suffixen här är ”(plt)” och ”(tlscall)”

en: use of r15 in blx in ARM mode is not really useful
sv: användning av r15 i blx i ARM-läge är inte så användbart

en: use of r15 in bx in ARM mode is not really useful
sv: användning av r15 i bx i ARM-läge är inte så användbart

en: use of r15 in bxj is not really useful
sv: användning av r15 i bxj är inte så användbart

en: this coprocessor register access is deprecated in ARMv8
sv: denna registeråtkomst för coprocessor är föråldrad i ARMv8

en: writeback of base register is UNPREDICTABLE
sv: återskrivning av basregister är OPÅLITLIGT

en: writeback of base register when in register list is UNPREDICTABLE
sv: återskrivning av basregister i registerlista är OPÅLITLIGT

en: if writeback register is in list, it must be the lowest reg in the list
sv: om återskrivningsregister finns i lista, måste det vara det lägsta registret i listan

en: first transfer register must be even
sv: första överföringsregistret måste vara jämnt

en: can only transfer two consecutive registers
sv: kan endast överföra två konsekutiva register

note: If op 1 were present and equal to PC, this function wouldn't have been called in the first place. If op 2 were present and equal to PC, this function wouldn't
en: r14 not allowed here
sv: r14 inte tillåtet här

en: base register written back, and overlaps second transfer register
sv: basregister återskrivet och överlappar med andra överföringsregistret

en: index register overlaps transfer register
sv: indexregister överlappar med överföringsregister

en: offset must be zero in ARM encoding
sv: avstånd måste vara noll i ARM-kodning

en: even register required
sv: jämnt register krävs

en: can only load two consecutive registers
sv: kan endast läsa två konsekutiva register

en: ldr to register 15 must be 4-byte aligned
sv: ldr till register 15 måste vara 4-byte-justerat

en: this instruction requires a post-indexed address
sv: denna instruktion kräver en efterindexerad adress

en: Rd and Rm should be different in mla
sv: Rd och Rm bör vara olika i mla

en: :lower16: not allowed in this instruction
sv: :lower16: inte tillåten i denna instruktion

en: :upper16: not allowed in this instruction
sv: :upper16: inte tillåten i denna instruktion

en: operand 1 must be FPSCR
sv: operand 1 måste vara FPSCR

en: selected processor does not support instruction
sv: vald processor har inte stöd för instruktion

en: accessing MVE system register without MVE is UNPREDICTABLE
sv: åtkomst av MVE-systemregister utan MVE är OPÅLITLIGT

en: bad register for mrs
sv: felaktig register för mrs

en: 'APSR', 'CPSR' or 'SPSR' expected
sv: ”APSR”, ”CPSR” eller ”SPSR” förväntades

en: Rd and Rm should be different in mul
sv: Rd och Rm bör vara olika i mul

en: rdhi and rdlo must be different
sv: rdhi och rdlo måste vara olika

en: rdhi, rdlo and rm must all be different
sv: rdhi, rdlo och rm måste alla vara olika

en: '[' expected after PLD mnemonic
sv: ”[” förväntades efter PLD-mnemonic

en: post-indexed expression used in preload instruction
sv: efterindexerat uttryck använt i förinläsningsinstruktion

en: writeback used in preload instruction
sv: återskrivning använd i förinläsningsinstruktion

en: unindexed addressing used in preload instruction
sv: oindexerad adressering använd i förinläsningsinstruktion

en: '[' expected after PLI mnemonic
sv: ”[” förväntades efter PLI-mnemonic

en: push/pop do not support {reglist}^
sv: push/pop har inte stöd för {reglist}^

en: setend use is deprecated for ARMv8
sv: setend-användning för ARMv8 är föråldrat

en: extraneous shift as part of operand to shift insn
sv: extra skift som del av operand till skift-instr

en: immediate too large (bigger than 0xF)
sv: omedelbar för stor (större än 0xF)

en: selected processor does not support SETPAN instruction
sv: vald processor har inte stöd för SETPAN-instruktion

en: SRS base register must be r13
sv: SRS-basregister måste vara r13

en: can only store two consecutive registers
sv: kan endast lagra två konsekutiva register

en: only two consecutive VFP SP registers allowed here
sv: endast två konsekutiva VFP-SP-register tillåtna här

en: this addressing mode requires base-register writeback
sv: detta adresseringsläge kräver återskrivning av basregister

note: If srcsize is 16, inst.operands[1].imm must be in the range 0-16. i.e. immbits must be in range 0 - 16.
en: immediate value out of range, expected range [0, 16]
sv: omedelbart värde utanför intervall, förväntat intervall [0, 16]

note: If srcsize is 32, inst.operands[1].imm must be in the range 1-32. i.e. immbits must be in range 0 - 31.
en: immediate value out of range, expected range [1, 32]
sv: omedelbart värde utanför intervall, förväntat intervall [1, 32]

en: only r15 allowed here
sv: endast r15 är tillåtet här

en: immediate operand requires iWMMXt2
sv: omedelbar operand kräver iWMMXt2

en: shift by register not allowed in thumb mode
sv: skift med register inte tillåtet i thumb-läge

en: shift expression is too large
sv: skiftuttryck allt för stort

en: cannot use register index with this instruction
sv: kan inte använda registerindex med denna instruktion

en: Thumb does not support negative register indexing
sv: Thumb har inte stöd för negativ registerindexering

en: Thumb does not support register post-indexing
sv: Thumb har inte stöd för registerefterindexering

en: Thumb does not support register indexing with writeback
sv: Thumb har inte stöd för registerindexering med återskrivning

en: Thumb supports only LSL in shifted register indexing
sv: Thumb har endast stöd för LSL i skiftad registerindexering

en: shift out of range
sv: skift utanför intervall

en: cannot use writeback with this instruction
sv: kan inte använda återskrivning med denna instruktion

en: cannot use post-indexing with PC-relative addressing
sv: kan inte använda efterindexering med PC-relativ adressering

en: cannot use post-indexing with this instruction
sv: kan inte använda efterindexering med denna instruktion

en: cannot honor width suffix
sv: kan inte hantera breddsuffix

en: only SUBS PC, LR, #const allowed
sv: endast SUBS PC, LR, #konst tillåtet

en: shift must be constant
sv: skift måste vara konstant

en: shift value over 3 not allowed in thumb mode
sv: skiftvärde över 3 inte tillåtet i thumb-läge

en: only LSL shift allowed in thumb mode
sv: endast LSL-skift tillåtet i thumb-läge

en: unshifted register required
sv: oskiftat register krävs

en: dest must overlap one source register
sv: destination måste överlappa med ett källregister

en: dest and source1 must be the same register
sv: destination och källa1 måste vara samma register

en: selected architecture does not support wide conditional branch instruction
sv: vald arkitektur har inte stöd för bred, villkorad greninstruktion

en: instruction is always unconditional
sv: instruktion är alltid ovillkorad

en: selected processor does not support 'A' form of this instruction
sv: vald processor har inte stöd för ”A”-formen av denna instruktion

en: Thumb does not support the 2-argument form of this instruction
sv: Thumb har inte stöd för 2-argumentsformen av denna instruktion

en: SP not allowed in register list
sv: SP inte tillåtet i registerlista

en: having the base register in the register list when using write back is UNPREDICTABLE
sv: att ha basregistret i registerlistan när återskrivning används är OPÅLITLIGT

en: LR and PC should not both be in register list
sv: LR och PC bör inte båda finnas i registerlista

en: PC not allowed in register list
sv: PC inte tillåten i registerlista

en: Thumb load/store multiple does not support {reglist}^
sv: Thumb load/store multple har inte stöd för {reglist}^

en: value stored for r%d is UNKNOWN
sv: värde sparat för r%d är OKÄNT

en: Thumb-2 instruction only valid in unified syntax
sv: Thumb-2-instruktion endast giltig i enhetlig syntax

en: this instruction will write back the base register
sv: denna instruktion kommer att återskriva basregistret

en: this instruction will not write back the base register
sv: denna instruktion kommer inte att återskriva basregistret

en: r14 not allowed as first register when second register is omitted
sv: r14 inte tillåtet som första register när andra registret utelämnas

en: This instruction may be unpredictable if executed on M-profile cores with interrupts enabled.
sv: Denna instruktion kan vara oförutsägbar om exekverad på M-profilkärnor med avbrott aktiverade.

en: Thumb does not support this addressing mode
sv: Thumb har inte stöd för detta adresseringsläge

en: byte or halfword not valid for base register
sv: byte eller halvord inte giltigt för basregister

en: r15 based store not allowed
sv: r15 baserad sparning inte tillåten

en: invalid base register for register offset
sv: ogiltig basregister för registeravstånd

en: r12 not allowed here
sv: r12 inte tillåtet här

en: base register written back, and overlaps one of transfer registers
sv: basregister återskrivet och överlappar med ett av överföringsregistren

en: Use of r%u as a source register is deprecated when r%u is the destination register.
sv: Användning av r%u som ett källregister när r%u är destinationsregister är föråldrat.

en: shifts in CMP/MOV instructions are only supported in unified syntax
sv: skiftar i CMP-/MOV-instruktioner stöds endast för enhetlig syntax

en: only lo regs allowed with immediate
sv: endast lo-register tillåtna med omedelbar

en: Thumb encoding does not support an immediate here
sv: Thumb-kodning har inte stöd för en omedelbar här

en: Thumb-2 MUL must not set flags
sv: Thumb2-MUL får inte ställa in flaggor

en: Thumb does not support NOP with hints
sv: Thumb har inte stöd för NOP med tips

en: invalid register list to push/pop instruction
sv: ogiltig registerlista för push/pop-instruktion

en: source1 and dest must be same register
sv: källa1 och destination måste vara samma register

en: ror #imm not supported
sv: ror #imm stöds inte

en: SMC is not permitted on this architecture
sv: SMC är inte tillåtet för denna arkitektur

en: Thumb encoding does not support rotation
sv: Thumb-kodning har inte stöd för rotation

en: instruction requires register index
sv: instruktion kräver registerindex

en: instruction does not allow shifted index
sv: instruktion tillåter inte skiftat index

en: out of range label-relative fixup value
sv: etikettrelativt fixvärde utan för intervall

en: invalid neon suffix for non neon instruction
sv: ogiltigt neon-suffix för icke-neon-instruktion

en: invalid instruction shape
sv: ogiltig instruktionsform

en: types specified in both the mnemonic and operands
sv: typer angivna i både mnemonic och operande

en: operand types can't be inferred
sv: operandtyper kan inte härledas

en: type specifier has the wrong number of parts
sv: typspecificerare har fel antal delar

en: operand size must match register width
sv: operandstorlek måste stämma överens med registerbredd

en: inconsistent types in Neon instruction
sv: inkonsekventa typer i Neon-instruktion

en: Type is not allowed for this instruction
sv: Typ är inte tillåten för denna instruktion

en: MVE vector or ARM register expected
sv: MVE-vektor eller ARM-register förväntades

en: immediate must be either 1, 2, 4 or 8
sv: omedelbart värde måste vara antingen 1, 2, 4 eller 8

en: immediate operand expected in the range [1,8]
sv: omedelbart värde förväntat i intervall [1,8]

en: immediate operand expected in the range [1,16]
sv: omedelbart värde förväntat i intervall [1,16]

en: expected LR
sv: förväntade LR

en: immediate out of range for shift
sv: omedelbar utanför intervall för skift

en: first and second operands shall be the same register
sv: första och andra operander bör vara samma register

en: destination register and offset register may not be the same
sv: destinationsregister och avståndsregister får inte vara det samma

en: immediate must be a multiple of 4 in the range of +/-[0,508]
sv: omedelbart värde måste vara en multipel av 4 i intervallet +-[0,508]

en: immediate must be a multiple of 8 in the range of +/-[0,1016]
sv: omedelbart värde måste vara en multipel av 8 i intervallet +/-[0,1016]

en: can not shift offsets when accessing less than half-word
sv: kan inte skifta positioner vid mindre åtkomst är halvord

en: shift immediate must be 1, 2 or 3 for half-word, word or double-word accesses respectively
sv: omedelbart skift måste vara 1, 2 eller 3 för halvords-, ord- respektive dubbelordsåtkomster

en: immediate must be in the range of +/-[0,127]
sv: omedelbar måste vara i intervallet +/-[0,127]

en: immediate must be a multiple of 2 in the range of +/-[0,254]
sv: omedelbart värde måste vara en multipel av 2 i intervallet +/-[0,254]

en: MVE vector register in the range [Q0..Q7] expected
sv: MVE-vektorregister i intervallet [Q0..Q7] förväntades

en: scalar out of range for multiply instruction
sv: skalär utanför intervall för multiplkationsinstruktion

en: index must be in the range 0 to 3
sv: index måste vara i intervallet 0 till 3

en: indexed register must be less than 8
sv: indexerat regsiter måste vara mindre än 8

en: 32-bit element size and same first and third operand makes instruction UNPREDICTABLE
sv: 32-bitars elementstorlek och samma första och tredje operand gör instruktionen OFÖRUTSÄGBAR

en: instruction form not available on this architecture.
sv: instruktionsform inte tillgänglig för denna arkitektur.

en: this instruction implies use of ARMv8.1 AdvSIMD.
sv: denna instruktion implicerar användning av ARMv8.1 AdvSIMD.

en: immediate out of range for insert
sv: omedelbar utanför intervall för infogning

en: immediate out of range for narrowing operation
sv: omedelbar utanför intervall för avsmalningsoperation

en: operands 0 and 1 must be the same register
sv: operander 0 och 1 måste vara samma register

en: invalid rounding mode
sv: ogiltigt avrundningsläge

en: operand size must be specified for immediate VMOV
sv: operandstorlek måste specificeras för omedelbar VMOV

en: immediate has bits set outside the operand size
sv: omedelbar har bitar satta utanför operandstorleken

en: vfmal/vfmsl with FP16 type cannot be conditional, the behaviour is UNPREDICTABLE
sv: vfmal/vfmsl med FP16-typ kan inte vara villkorad, beteendet är OFÖRUTSÄGBART

en: Instruction form not available on this architecture.
sv: Instruktionsform inte tillgänglig för denna arkitektur.

en: 64-bit element size and same destination and source operands makes instruction UNPREDICTABLE
sv: 64-bitars elementstorlek och samma destinations- och källoperander gör instruktionen OFÖRUTSÄGBAR

en: elements must be smaller than reversal region
sv: element måste vara mindre än omvändningsområde

en: Index one must be [2,3] and index two must be two less than index one.
sv: Index ett måste vara [2,3] och index två måste vara två mindre än index ett.

en: Destination registers may not be the same
sv: Destinationsregistren får inte vara samma

en: bad type for scalar
sv: felaktig typ för skalär

en: immediate constant is valid both as a bit-pattern and a floating point value (using the fp value)
sv: omedelbar konstant är giltig både som ett bitmönster och ett flyttalsvärde (via fp-värdet)

en: VFP registers must be adjacent
sv: VFP-register måste vara intilliggande

en: invalid suffix
sv: ogiltigt suffix

en: bad list length for table lookup
sv: felaktig listlängd för tabelluppslagning

en: writeback (!) must be used for VLDMDB and VSTMDB
sv: återskrivning (!) måste användas för VLDMDB och VSTMDB

en: register list must contain at least 1 and at most 16 registers
sv: registerlista måste innehålla åtminstone 1 och som mest 16 register

en: register list must contain at least 1 and at most 32 registers
sv: registerlistan måste innehålla minst 1 och högst 32 register

en: Use of PC here is UNPREDICTABLE
sv: Användning av PC här är OPÅLITLIGT

en: Use of PC here is deprecated
sv: Användning av PC här är föråldrat

en: instruction does not accept register index
sv: instruktion accepterar inte registerindex

en: instruction does not accept PC-relative addressing
sv: instruktionen accepterar inte PC-relativ adressering

en: Instruction not permitted on this architecture
sv: Instruktion inte tillåten för denna arkitektur

en: bad alignment
sv: felaktig justering

en: bad list type for instruction
sv: felaktig listtyp för instruktion

en: unsupported alignment for instruction
sv: justering för instruktion stöds inte

en: bad list length
sv: felaktig listlängd

en: stride of 2 unavailable when element size is 8
sv: steg om 2 inte tillgängligt när elementstorlek är 8

en: can't use alignment with this instruction
sv: kan inte använda justering med denna instruktion

en: post-index must be a register
sv: efterindex måste var ett register

en: bad register for post-index
sv: felaktigt register för efterindexering

en: scalar out of range
sv: skalär utanför intervall

en: Dot Product instructions cannot be conditional,  the behaviour is UNPREDICTABLE
sv: Korsprodukt-instruktioner kan inte vara villkorade, beteende är OFÖRUTSÄGBART

en: index must be 0 or 1
sv: index måste vara 0 eller 1

en: indexed register must be less than 16
sv: indexerat register måste vara mindre än 16

en: Register must be r0-r14 except r13, or APSR_nzcv.
sv: Registret måste vara r0-r14 förutom r13 eller APSR_nzcv.

en: Register must be an even register between r0-r10.
sv: Registret måste vara ett jämnt register mellan r0-r10.

en: CDE Coprocessor must be in range 0-7
sv: CDE-coprocessorn måste ligga inom intervallet 0–7

en: cx1d requires consecutive destination registers.
sv: cx1d kräver på varandra följande destinationsregister.

en: cx2d requires consecutive destination registers.
sv: cx2d kräver på varandra följande destinationsregister.

en: cx3d requires consecutive destination registers.
sv: cx3d kräver på varandra följande destinationsregister.

en: 'q' register must be in range 0-7
sv: registret 'q' måste ligga inom intervallet 0-7

en: 'd' register must be in range 0-15
sv: 'd'-registret måste ligga inom intervallet 0-15

en: 's' register must be in range 0-31
sv: 's'-registret måste ligga inom intervallet 0-31

en: vcx instructions with Q registers require MVE
sv: vcx-instruktioner med Q-register kräver MVE

en: vcx instructions with S or D registers require either MVE or Armv8-M floating point extension.
sv: vcx-instruktioner med S- eller D-register kräver antingen MVE eller Armv8-M flyttalsutökning.

en: vcx1 with S or D registers takes immediate within 0-2047
sv: vcx1 med S- eller D-register tar omedelbart inom 0-2047

en: vcx2 with S or D registers takes immediate within 0-63
sv: vcx2 med S- eller D-register tar omedelbart inom 0-63

en: vcx2 with S or D registers takes immediate within 0-7
sv: vcx2 med S- eller D-register tar omedelbart inom 0-7

en: conditional infixes are deprecated in unified syntax
sv: villkorade infix i enhetlig syntax är föråldrat

en: conditional outside an IT block for Thumb
sv: villkorlig utanför ett IT-block för Thumb

en: Short branches, Undefined, SVC, LDM/STM
sv: Korta grenar, Odefinierad, SVC, LDM/STM

en: Miscellaneous 16-bit instructions
sv: Diverse 16-bitarsinstruktioner

en: Literal loads
sv: Literalläsningar

en: Hi-register ADD, MOV, CMP, BX, BLX using pc
sv: Hi-register ADD, MOV, CMP, BX, BLX använder PC

en: Hi-register ADD, MOV, CMP using pc
sv: Hi-register ADD, MOV, CMP använder pc

en: IT blocks containing 32-bit Thumb instructions are performance deprecated in ARMv8-A and ARMv8-R
sv: IT-block som innehåller 32-bitars Thumb-instruktioner är prestandaföråldrade för ARMv8-A och ARMv8-R

en: IT blocks containing 16-bit Thumb instructions of the following class are performance deprecated in ARMv8-A and ARMv8-R: %s
sv: IT-block som innehåller 16-bitars Thumb-instruktioner från följande klass är prestandaföråldrade för ARMv8-A och ARMv8-R: %s

en: IT blocks containing more than one conditional instruction are performance deprecated in ARMv8-A and ARMv8-R
sv: IT-block som innehåller mer än en villkorad instruktion är prestandaföråldrade för ARMv8-A och ARMv8-R

en: bad instruction `%s'
sv: felaktig instruktion ”%s”

en: s suffix on comparison instruction is deprecated
sv: s-suffix vid jämförelseinstruktioner är föråldrat

en: SVC is not permitted on this architecture
sv: SVC är inte tillåtet för denna arkitektur

en: selected processor does not support `%s' in Thumb mode
sv: vald processor har inte stöd för ”%s” i Thumb-läge

en: Thumb does not support conditional execution
sv: Thumb har inte stöd för villkorad exekvering

en: selected processor does not support 32bit wide variant of instruction `%s'
sv: vald processor har inte stöd för 32-bitar bred variant av instruktion ”%s”

en: selected processor does not support `%s' in Thumb-2 mode
sv: vald processor har inte stöd för ”%s” i Thumb-2-läge

en: cannot honor width suffix -- `%s'
sv: kan inte respektera breddsuffix -- ”%s”

en: selected processor does not support `%s' in ARM mode
sv: vald processor har inte stöd för ”%s” i ARM-läge

en: width suffixes are invalid in ARM mode -- `%s'
sv: breddsuffix är ogiltiga i ARM-läge -- ”%s”

en: attempt to use an ARM instruction on a Thumb-only processor -- `%s'
sv: försök att använda en ARM-instruktion på en processor med endast Thumb -- ”%s”

en: section '%s' finished with an open IT block.
sv: sektion ”%s” avslutad med ett öppet IT-block.

en: section '%s' finished with an open VPT/VPST block.
sv: sektion ”%s” avslutad med ett öppet VPT/VPST-block.

en: file finished with an open IT block.
sv: fil avslutad med ett öppet IT-block.

en: file finished with an open VPT/VPST block.
sv: fil avslutad med ett öppet VPT/VPST-block.

en: Group section `%s' has no group signature
sv: Gruppsektion ”%s” har ingen gruppsignatur

en: handlerdata in cantunwind frame
sv: handlerdata i cantunwind-ram

en: too many unwind opcodes for personality routine 0
sv: allt för många upprullningsopkoder för personlighetsrutin 0

en: attempt to recreate an unwind entry
sv: försök att återskapa en upprullningspost

en: too many unwind opcodes
sv: för många upprullningsopkoder

en: [-mwarn-syms]: Assignment makes a symbol match an ARM instruction: %s
sv: [-mwarn-syms]: Tilldelning gör att en symbol matchar en ARM-instruktion: %s

en: symbol %s is in a different section
sv: symbol %s är i en annan sektion

en: symbol %s is weak and may be overridden later
sv: symbol %s är svag och kan åsidosättas senare

en: invalid constant (%lx) after fixup
sv: ogiltig konstant (%lx) efter uppfixning

en: unable to compute ADRL instructions for PC offset of 0x%lx
sv: kan inte beräkna ADRL-instruktioner för PC-avstånd 0x%lx

en: invalid literal constant: pool needs to be closer
sv: ogiltig literalkonstant: pool måste vara närmre

en: bad immediate value for offset (%ld)
sv: felaktigt omedelbart värde för avstånd (%ld)

en: bad immediate value for 8-bit offset (%ld)
sv: felaktigt omedelbart värde för 8-bitarsavstånd (%ld)

en: offset not a multiple of 4
sv: avstånd inte en multipel av 4

en: invalid smc expression
sv: ogiltigt smc-uttryck

en: invalid hvc expression
sv: ogiltigt hvc-uttryck

en: invalid swi expression
sv: ogtiligt swi-uttryck

en: invalid expression in load/store multiple
sv: ogiltigt uttryck i load/store multiple

en: blx to '%s' an ARM ISA state function changed to bl
sv: blx till ”%s” en ARM ISA-tillståndsfunktion ändrad till bl

en: misaligned branch destination
sv: feljusterad grendestination

en: blx to Thumb func '%s' from Thumb ISA state changed to bl
sv: blx till Thumb-funk ”%s” från Thumb ISA-tillstånd ändrad till bl

en: Thumb2 branch out of range
sv: Thumb2-gren utanför intervall

en: Relocation supported only in FDPIC mode
sv: Omlokalisering stöds endast i FDPIC-läge

en: rel31 relocation overflow
sv: överspill för rel31-omlokalisering

en: co-processor offset out of range
sv: koprocessoravstånd utanför intervall

en: invalid offset, target not word aligned (0x%08lX)
sv: ogiltigt avstånd, mål inte ordjusterat (0x%08lX)

en: section does not have enough alignment to ensure safe PC-relative loads
sv: avsnittet har inte tillräcklig justering för att säkerställa säkra PC-relativa inläsningar

en: invalid offset, value too big (0x%08lX)
sv: ogiltigt avstånd, värde för stort (0x%08lX)

en: invalid Hi register with immediate
sv: ogiltigt Hi-register med omedelbar

en: invalid immediate for stack address calculation
sv: ogiltig omedelbar för beräkning av stackadress

en: address calculation needs a strongly defined nearby symbol
sv: adressuträkning behöver en väldefinierad närliggande symbol

en: symbol too far away
sv: symbol allt för långt bort

en: invalid immediate for address calculation (value = 0x%08lX)
sv: ogiltig omedelbar för adressberäkning (värde = 0x%08lX)

en: invalid immediate: %ld is out of range
sv: ogiltig omedelbar: %ld är utanför intervall

en: invalid shift value: %ld
sv: ogiltigt skiftvärde: %ld

en: the offset 0x%08lX is not representable
sv: avstånde 0x%08lX är inte representerbar

en: Unable to process relocation for thumb opcode: %lx
sv: Kan inte producera omlokalisering för thumb-opkod: %lx

en: bad offset 0x%08lX (only 12 bits available for the magnitude)
sv: felaktig avstånd 0x%08lX (endast 12 bitar tillgängliga för magnituden)

en: bad offset 0x%08lX (only 8 bits available for the magnitude)
sv: felaktig avstånd 0x%08lX (endast 8 bitar tillgängliga för magnituden)

en: bad offset 0x%08lX (must be word-aligned)
sv: felaktig avstånd 0x%08lX (måste vara ordjusterad)

en: bad offset 0x%08lX (must be an 8-bit number of words)
sv: felaktig avstånd 0x%08lX (måste vara ett 8-bitars antal ord)

en: bad relocation fixup type (%d)
sv: felaktig fixtyp för omlokalisering (%d)

en: literal referenced across section boundary
sv: literal refererad till över sektionsgräns

en: internal relocation (type: IMMEDIATE) not fixed up
sv: intern omlokalisering (typ: OMEDELBAR) inte uppfixad

en: ADRL used for a symbol not defined in the same file
sv: ADRL använt för en symbol som inte definierats i samma fil

en: %s used for a symbol not defined in the same file
sv: %s använt för en symbol är inte definierat i samma fil

en: undefined local label `%s'
sv: odefinierad lokal etikett ”%s”

en: internal_relocation (type: OFFSET_IMM) not fixed up
sv: internal_relocation (typ: OFFSET_IMM) inte fixad

en: <unknown>
sv: <okänd>

en: %s: unexpected function type: %d
sv: %s: oväntad funktionstyp: %d

en: use of old and new-style options to set CPU type
sv: användning av gammal och ny flaggstil för att ställa in CPU-typ

en: use of old and new-style options to set FPU type
sv: användning av gammal och ny flaggstil för att ställa in FPU-typ

en: hard-float conflicts with specified fpu
sv: hard-float står i konflikt med angiven fpu

en: generate PIC code
sv: generera PIC-kod

en: assemble Thumb code
sv: assemblera Thumb-kod

en: support ARM/Thumb interworking
sv: stöd för ARM/Thumb-samarbete

en: code uses 32-bit program counter
sv: kod använder 32-bitars programräknare

en: code uses 26-bit program counter
sv: kod använde 26-bitars programräknare

en: floating point args are in fp regs
sv: flyttalsargument finns i fp-register

en: re-entrant code
sv: återstartbar kod

en: code is ATPCS conformant
sv: kod överrensstämmer med ATPCS

note: These are recognized by the assembler, but have no affect on code.
en: use frame pointer
sv: använd rampekare

en: use stack size checking
sv: använd kontroll av stackstorlek

en: do not warn on use of deprecated feature
sv: varna inte vid användning av funktion som är föråldrat

en: warn about performance deprecated IT instructions in ARMv8-A and ARMv8-R
sv: varna för prestandaföråldrade IT-instruktioner i ARMv8-A och ARMv8-R

en: warn about symbols that match instruction names [default]
sv: varna för symboler som matchar instruktionsnamn [standard]

en: disable warnings about symobls that match instructions
sv: inaktivera varningar om symboler som matchar instruktioner

note: DON'T add any new processors to this list -- we want the whole list to go away...  Add them to the processors table instead.
en: use -mcpu=arm1
sv: använd -mcpu=arm1

en: use -mcpu=arm2
sv: använd -mcpu=arm2

en: use -mcpu=arm250
sv: använd -mcpu=arm250

en: use -mcpu=arm3
sv: använd -mcpu=arm3

en: use -mcpu=arm6
sv: använd -mcpu=arm6

en: use -mcpu=arm600
sv: använd -mcpu=arm600

en: use -mcpu=arm610
sv: använd -mcpu=arm610

en: use -mcpu=arm620
sv: använd -mcpu=arm620

en: use -mcpu=arm7
sv: använd -mcpu=arm7

en: use -mcpu=arm70
sv: använd -mcpu=arm70

en: use -mcpu=arm700
sv: använd -mcpu=arm700

en: use -mcpu=arm700i
sv: använd -mcpu=arm700i

en: use -mcpu=arm710
sv: använd -mcpu=arm710

en: use -mcpu=arm710c
sv: använd -mcpu=arm710c

en: use -mcpu=arm720
sv: använd -mcpu=arm720

en: use -mcpu=arm7d
sv: använd -mcpu=arm7d

en: use -mcpu=arm7di
sv: använd -mcpu=arm7di

en: use -mcpu=arm7m
sv: använd -mcpu=arm7m

en: use -mcpu=arm7dm
sv: använd -mcpu=arm7dm

en: use -mcpu=arm7dmi
sv: använd -mcpu=arm7dmi

en: use -mcpu=arm7100
sv: använd -mcpu=arm7100

en: use -mcpu=arm7500
sv: använd -mcpu=arm7500

en: use -mcpu=arm7500fe
sv: använd -mcpu=arm7500fe

en: use -mcpu=arm7tdmi
sv: använd -mcpu=arm7tdmi

en: use -mcpu=arm710t
sv: använd -mcpu=arm710t

en: use -mcpu=arm720t
sv: använd -mcpu=arm720t

en: use -mcpu=arm740t
sv: använd -mcpu=arm740t

en: use -mcpu=arm8
sv: använd -mcpu=arm8

en: use -mcpu=arm810
sv: använd -mcpu=arm810

en: use -mcpu=arm9
sv: använd -mcpu=arm9

en: use -mcpu=arm9tdmi
sv: använd -mcpu=arm9tdmi

en: use -mcpu=arm920
sv: använd -mcpu=arm920

en: use -mcpu=arm940
sv: använd -mcpu=arm940

en: use -mcpu=strongarm
sv: använd -mcpu=strongarm

en: use -mcpu=strongarm110
sv: använd -mcpu=strongarm110

en: use -mcpu=strongarm1100
sv: använd -mcpu=strongarm1100

en: use -mcpu=strongarm1110
sv: använd -mcpu=strongarm1110

en: use -mcpu=xscale
sv: använd -mcpu=xscale

en: use -mcpu=iwmmxt
sv: använd -mcpu=iwmmxt

en: use -mcpu=all
sv: använd -mcpu=all

note: Architecture variants -- don't add any more to this list either.
en: use -march=armv2
sv: använd -march=armv2

en: use -march=armv2a
sv: använd -march=armv2a

en: use -march=armv3
sv: använd -march=armv3

en: use -march=armv3m
sv: använd -march=armv3m

en: use -march=armv4
sv: använd -march=armv4

en: use -march=armv4t
sv: använd -march=armv4t

en: use -march=armv5
sv: använd -march=armv5

en: use -march=armv5t
sv: använd -march=armv5t

en: use -march=armv5te
sv: använd -march=armv5te

en: use -mfpu=softvfp
sv: använd -mfpu=softvfp

en: extension does not apply to the base architecture
sv: utökning gäller inte för basarkitekturen

en: architectural extensions must be specified in alphabetical order
sv: arkitekturutökningar måste anges i alfabetisk ordning

en: unknown floating point format `%s'
sv: okänt flyttalsformat `%s'

en: unknown floating point abi `%s'
sv: okänt flyttals-abi `%s'

en: unknown EABI `%s'
sv: okänd EABI `%s'

en: unknown implicit IT mode `%s', should be arm, thumb, always, or never.
sv: okänt implicit IT-läge ”%s”, bör vara arm, thumb, always eller never.

en: <fpu name>	  assemble for FPU architecture <fpu name>
sv: <fpunamn>	  assemblera för FPU-arkitektur <fpunamn>

en: <abi>	  assemble for floating point ABI <abi>
sv: <abi>	  assemblera för flyttals-ABI <abi>

en: <ver>		  assemble for eabi version <ver>
sv: <ver>		  assemblera för eabi version <ver>

en: <mode>	  controls implicit insertion of IT instructions
sv: <läge>	  styr implicit infogning av IT-instruktioner

en: 			  TI CodeComposer Studio syntax compatibility mode
sv: 			  kompatibilitetsläge för TI CodeComposer Studio-syntax

en: [ieee|alternative]
                              set the encoding for half precision floating point numbers to IEEE
                              or Arm alternative format.
sv: [ieee|alternative]
                              ställ in kodningen för halvprecisionsflyttal till IEEE
                              eller Arm-alternativt format.

en:  ARM-specific assembler options:
sv:  ARM-specifika assemblerflaggor:

en:   --fix-v4bx              Allow BX in ARMv4 code
sv:   --fix-v4bx              Tillåt BX i ARMv4-kod

en:   --fdpic                 generate an FDPIC object file
sv:   --fdpic                 generera en FDPIC-objektfil

en: no architecture contains all the instructions used
sv: ingen arkitektur innehåller alla instruktioner som används

en: .cpu: missing cpu name
sv: .cpu: saknar CPU-namn

en: .arch: missing architecture name
sv: .arch: saknar arkitekturnamn

en: .object_arch: missing architecture name
sv: .object_arch: saknar arkitekturnamn

en: .arch_extension: missing architecture extension
sv: .arch_extension: saknar arkitekturutökning

en: architectural extension `%s' is not allowed for the current base architecture
sv: arkitekturutökning ”%s” är inte tillåtet för den aktuella basarkitekturen

en: disabling feature `%s' has no effect on the current base architecture
sv: inaktivering av funktionen `%s' har ingen effekt på den aktuella basarkitekturen

en: unknown architecture extension `%s'
sv: okänd arkitekturutökning `%s'

en: .fpu: missing fpu name
sv: .fpu: saknat fpu-namn

en: Known MCU names:
sv: Kända MCU-namn:

en: AVR Assembler options:
      -mmcu=[avr-name] select microcontroller variant
                       [avr-name] can be:
                       avr1  - classic AVR core without data RAM
                       avr2  - classic AVR core with up to 8K program memory
                       avr25 - classic AVR core with up to 8K program memory
                               plus the MOVW instruction
                       avr3  - classic AVR core with up to 64K program memory
                       avr31 - classic AVR core with up to 128K program memory
                       avr35 - classic AVR core with up to 64K program memory
                               plus the MOVW instruction
                       avr4  - enhanced AVR core with up to 8K program memory
                       avr5  - enhanced AVR core with up to 64K program memory
                       avr51 - enhanced AVR core with up to 128K program memory
                       avr6  - enhanced AVR core with up to 256K program memory
                       avrxmega2 - XMEGA, > 8K, < 64K FLASH, < 64K RAM
                       avrxmega3 - XMEGA, RAM + FLASH < 64K, Flash visible in RAM
                       avrxmega4 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega5 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega6 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega7 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, > 64K RAM
                       avrtiny   - AVR Tiny core with 16 gp registers
sv: AVR assemblerflaggor:
      -mmcu=[avrnamn] välj mikrokontrollervariant
                       [avrnamn] kan vara:
                       avr1  - klassisk AVR-kärna utan data-RAM
                       avr2  - klassisk AVR-kärna med upp till 8K programminne
                       avr25 - klassisk AVR-kärna med upp till 8K programminne
                               samt MOVW-instruktionen
                       avr3  - klassisk AVR-kärna med upp till 64K programminne
                       avr31 - klassisk AVR-kärna med upp till 128K programminne
                       avr35 - klassisk AVR-kärna med upp till 64K programminne
                               samt MOVW-instruktionen
                       avr4  - förbättrad AVR-kärna med upp till 8K programminne
                       avr5  - förbättrad AVR-kärna med upp till 64K programminne
                       avr51 - förbättrad AVR-kärna med upp till 128K programminne
                       avr6  - förbättrad AVR-kärna med upp till 256K programminne
                       avrxmega2 - XMEGA, > 8K, < 64K FLASH, < 64K RAM
                       avrxmega3 - XMEGA, RAM + FLASH < 64K, Flash visible in RAM
                       avrxmega4 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega5 - XMEGA, > 64K, <= 128K FLASH, > 64K RAM
                       avrxmega6 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, <= 64K RAM
                       avrxmega7 - XMEGA, > 128K, <= 256K FLASH, > 64K RAM
                       avrtiny   - AVR Tiny-kärna med 16 gp-register

en:   -mall-opcodes    accept all AVR opcodes, even if not supported by MCU
      -mno-skip-bug    disable warnings for skipping two-word instructions
                       (default for avr4, avr5)
      -mno-wrap        reject rjmp/rcall instructions with 8K wrap-around
                       (default for avr3, avr5)
      -mrmw            accept Read-Modify-Write instructions
      -mlink-relax     generate relocations for linker relaxation (default)
      -mno-link-relax  don't generate relocations for linker relaxation.
      -mgcc-isr        accept the __gcc_isr pseudo-instruction.
      -mno-dollar-line-separator
                       do not treat the $ character as a line separator.
sv:   -mall-opcodes    accepterar alla AVR-opkoder, även om de inte stöds av MCU
      -mno-skip-bug    inaktiverar varningar för att hoppa över tvåordsinstruktioner
                       (standard för avr4, avr5)
      -mno-wrap        avvisa rjmp/rcall-instruktioner med 8K wrap-around
                       (standard för avr3, avr5)
      -mrmw            acceptera Read-Modify-Write-instruktioner
      -mlink-relax     generera omlokaliseringar för länkningslättnad (standard)
      -mno-link-relax  generera inte omlokaliseringar för länkrelaksering.
      -mgcc-isr        acceptera pseudoinstruktionen __gcc_isr.
      -mno-dollar-line-separator
                       behandla inte tecknet $ som en radavgränsare.

en: unknown MCU: %s
sv: okänd MCU: %s

en: redefinition of mcu type `%s' to `%s'
sv: omdefinition mcutyp ”%s” till ”%s”

en: constant value required
sv: konstantvärde krävs

en: number must be positive and less than %d
sv: nummer måste vara positivt och mindre än %d

en: constant out of 8-bit range: %d
sv: konstant utanför 8-bitarsintervall: %d

en: illegal expression
sv: otillåtet uttryck

en: `)' required
sv: ”)” krävs

en: register name or number from 16 to 31 required
sv: registernamn eller nummer från 16 till 31 krävs

en: register name or number from 0 to 31 required
sv: registernamn eller nummer från 0 till 31 krävs

en: register r16-r23 required
sv: register r16-r23 krävs

en: register number above 15 required
sv: registernummer ovanför 15 krävs

en: even register number required
sv: även registernummer krävs

en: register r24, r26, r28 or r30 required
sv: register r24, r26, r28 eller r30 krävs

en: pointer register (X, Y or Z) required
sv: pekarregister (X, Y eller Z) krävs

en: cannot both predecrement and postincrement
sv: kan inte både fördekrementera och efterinkrementera

en: addressing mode not supported
sv: adresseringsläge stöds inte

en: can't predecrement
sv: kan inte fördekrementera

en: pointer register Z required
sv: pekarregister Z krävs

en: postincrement not supported
sv: efterinkrementering stöds inte

en: pointer register (Y or Z) required
sv: pekarregister (Y eller Z) krävs

en: unknown constraint `%c'
sv: okänd begränsning ”%c”

en: `,' required
sv: ”,” krävs

en: undefined combination of operands
sv: odefinierad kombination av operander

en: skipping two-word instruction
sv: hoppar över tvåordsinstruktion

en: odd address operand: %ld
sv: udda adressoperand: %ld

en: operand out of range: %ld
sv: operand utanför intervall: %ld

en: operand out of range: 0x%lx
sv: operand utanför intervall: 0x%lx

en: line %d: unknown relocation type: 0x%x
sv: rad %d: okänd omlokaliseringstyp: 0x%x

en: only constant expression allowed
sv: endast konstantuttryck tillåtet

note: xgettext:c-format.
en: reloc %d not supported by object file format
sv: omlokalisering %d stöds inte av objektfilsformat

en: can't find opcode
sv: kan inte hitta opkod

en: illegal opcode %s for mcu %s
sv: otillåten opkod %s för mcu %s

en: pseudo instruction `%s' not supported
sv: pseudoinstruktion ”%s” stöds inte

en: garbage at end of line
sv: skräp vid radslut

en: illegal %s relocation size: %d
sv: otillåten %s-omlokaliseringsstorlek: %d

en: unknown record type %d (in %s)
sv: okänd posttyp %d (in %s)

en: Failed to create property section `%s'
sv: Misslyckades med att skapa egenskapssektion ”%s”

en: %s requires value 0-2 as operand 1
sv: %s kräver värde 0-2 som operand 1

en: `%s %d' after `%s %d' from %s:%u
sv: ”%s %d” efter ”%s %d” från %s:%u

en: `%s %d' but no chunk open yet
sv: ”%s %d” men block inte öppet än

en: dangling `__gcc_isr %d'
sv: löshängande ”__gcc_isr %d”

en: dangling `__gcc_isr'
sv: löshängande ”__gc_isr”

en: missing ')'
sv: saknar ”)”

en:  Blackfin specific assembler options:
sv:  Blackfin-specifika assemblerflaggor:

en:   -mcpu=<cpu[-sirevision]> specify the name of the target CPU
sv:   -mcpu=<cpu[-sirevision]> ange namnet på mål CPU:n

en:   -mfdpic                  assemble for the FDPIC ABI
sv:   -mfdpic                  assemblera för FDPIC ABI:t

en:   -mno-fdpic/-mnopic       disable -mfdpic
sv:   -mno-fdpic/-mnopic       inaktivera -mfdpic

en: Could not set architecture and machine.
sv: Kunde inte ställa in arkitektur och maskin.

en: Parse failed.
sv: Tolkning misslyckades.

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_10
sv: pcrel allt för fjärran från BFD_RELOC_BFIN_10

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_12
sv: pcrel allt för fjärran från BFD_RELOC_BFIN_12

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_24
sv: pcrel allt för fjärran från BFD_RELOC_BFIN_24

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_5
sv: pcrel allt för fjärran från BFD_RELOC_BFIN_5

en: pcrel too far BFD_RELOC_BFIN_11_PCREL
sv: pcrel allt för fjärran från BFD_RELOC_BFIN_11_PCREL

en: rel too far BFD_RELOC_8
sv: rel allt för fjärran BFD_RELOC_8

en: rel too far BFD_RELOC_16
sv: rel allt för fjärran BFD_RELOC_16

en: -mdialect=%s is not valid.  Expected normal or pseudoc
sv: -mdialect=%s är inte giltigt.  Förväntade normal eller pseudoc

en: -misa-spec=%s is not valid.  Expected v1, v2, v3, v4 o xbpf
sv: -misa-spec=%s är inte giltig.  Förväntade v1, v2, v3, v4 eller xbpf

en: 
    BPF options:
sv: 
    BPF-flaggor:

en: BPF options:
      -EL                         generate code for a little endian machine
      -EB                         generate code for a big endian machine
      -mdialect=DIALECT           set the assembly dialect (normal, pseudoc)
      -misa-spec                  set the BPF ISA spec (v1, v2, v3, v4, xbpf)
      -mxbpf                      alias for -misa-spec=xbpf
sv: BPF-flaggor:
      -EL                         generera kod för en little endian-maskin
      -EB                         generera kod för en big endian-maskin
      -mdialect=DIALEKT           ställ in assemblerdialekten (normal, pseudoc)
      -misa-spec                  ställer in BPF ISA-specifikationen (v1, v2, v3, v4, xbpf)
      -mxbpf                      alias för -misa-spec=xbpf

en: signed instruction operand out of range, shall fit in 32 bits
sv: signerad instruktionsoperand utanför intervallet, ska passa in i 32 bitar

en: immediate out of range, shall fit in 32 bits
sv: immediate utanför intervallet, ska passa in i 32 bitar

en: pc-relative offset out of range, shall fit in 32 bits
sv: pc-relativt avstånd utanför intervallet, ska passa in i 32 bitar

en: pc-relative offset out of range, shall fit in 16 bits
sv: pc-relativt avstånd utanför intervallet, ska passa in i 16 bitar

en: unexpected register name `%s' in expression
sv: oväntat registernamn `%s' i uttrycket

en: invalid %%-tag in BPF opcode '%s'
sv: ogiltig %%-tagg i BPF-opkod '%s'

en: unrecognized instruction `%s'
sv: okänd instruktion `%s'

en: using a bit field width of zero
sv: använder en bitfältsbredd som är noll

en: field width "%s" too complex for a bitfield
sv: fältbredd ”%s” för komplex för ett bitfält

en: field width %lu too big to fit in %d byte: truncated to %d bits | field width %lu too big to fit in %d bytes: truncated to %d bits
sv[0]: fältbredd %lu för stor för att få plats i %d byte: trunkerad till %d bitar
sv[1]: fältbredd %lu för stor för att få plats i %d byte: trunkerad till %d bitar

en: field value "%s" too complex for a bitfield
sv: fältvärde ”%s” för komplex för ett bitfält

en: Unknown register pair - index relative mode: `%d'
sv: Okänt registerpar - index relativtläge: ”%d”

en: internal error: reloc %d (`%s') not supported by object file format
sv: internt fel: omlokalisering %d (”%s”) stöds inte av objektfilsformatet

en: GOT already in symbol table
sv: GOT redan i symboltabell

note: Missing or bad expr becomes absolute 0.
en: missing or invalid displacement expression `%s' taken as 0
sv: saknar eller ogiltigt förskjutningsuttryck ”%s” antogs vara 0

en: GOT bad expression with %s.
sv: GOT felaktigt uttryck med %s.

en: operand %d: illegal use expression: `%s`
sv: operand %d: otillåtet användningsuttryck: ”%s”

en: Unknown register: `%d'
sv: Okänt register: ”%d”

note: Issue a error message when register is illegal.
en: Illegal register (`%s') in Instruction: `%s'
sv: Otillåtet register (”%s”) i instruktion: ”%s”

en: Illegal register `%s' in Instruction `%s'
sv: Otillåtet register ”%s” i instruktion ”%s”

en: Illegal register pair `%s' in Instruction `%s'
sv: Otillåtet registerpar ”%s” i instruktion ”%s”

en: unmatched '['
sv: omatchad ”[”

en: garbage after index spec ignored
sv: skräp efter index-spec. överhoppat

en: Illegal operands (whitespace): `%s'
sv: Otillåtna operander (blanksteg): ”%s”

en: Missing matching brackets : `%s'
sv: Saknar matchande klammrar: ”%s”

en: Unknown exception: `%s'
sv: Okänt undantag: ”%s”

en: Illegal `cinv' parameter: `%c'
sv: Otillåten ”cinv”-parameter: ”%c”

en: Unknown register pair: `%d'
sv: Okänt registerpar: ”%d”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal register pair (`%s') in Instruction: `%s'
sv: Otillåtet registerpar (”%s”) i instruktion: ”%s”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal index register pair (`%s') in Instruction: `%s'
sv: Otillåtet indexregisterpar (”%s”) i instruktion: ”%s”

en: Unknown processor register : `%d'
sv: Okänt processorregister : ”%d”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal processor register (`%s') in Instruction: `%s'
sv: Otillåtet processorregister (”%s”) i instruktion: ”%s”

en: Unknown processor register (32 bit) : `%d'
sv: Okänt processorregister (32-bitar) : ”%d”

note: Issue a error message when register  pair is illegal.
en: Illegal 32 bit - processor register (`%s') in Instruction: `%s'
sv: Otillåtet 32-bitars processorregister (”%s”) i instruktion: ”%s”

en: Same src/dest register is used (`r%d'), result is undefined
sv: Samma käll-/destinationsregister använt (”r%d”), resultat är odefinierat

en: RA register is saved twice.
sv: RA-register sparas två gånger.

en: `%s' Illegal use of registers.
sv: ”%s” Otillåten användning av register.

en: `%s' Illegal count-register combination.
sv: ”%s” Otillåten räkningsregisterkombination.

en: `%s' Illegal use of register.
sv: ”%s” Otillåten användning av register.

en: `%s' has undefined result
sv: ”%s” har odefinierat resultat

en: Same src/dest register is used (`r%d'),result is undefined
sv: Samma käll-/destinationsregister använt (”r%d”), resultat är odefinierat

en: Incorrect number of operands
sv: Felaktig tantal operander

en: Illegal type of operand (arg %d)
sv: Otillåten typ av operand (arg %d)

en: Operand out of range (arg %d)
sv: Operand utanför intervall (arg %d)

en: Operand has odd displacement (arg %d)
sv: Operand har udda förskjutning (arg %d)

en: Illegal operand (arg %d)
sv: Otillåten operand (arg %d)

note: Give an error if a frag containing code is not aligned to a 2-byte boundary.
en: instruction address is not a multiple of 2
sv: instruktionsadress är inte en multipel av 2

en: Unknown opcode: `%s'
sv: Okänd opkod: ”%s”

en: internal inconsistency problem in %s: fr_symbol %lx
sv: internt inkonsekvensproblem i %s: fr_symbol %lx

en: internal inconsistency problem in %s: resolved symbol
sv: internt inkonsekvensproblem i %s: upplöst symbol

en: internal inconsistency problem in %s: fr_subtype %d
sv: internt inkonsekvensproblem i %s: fr_subtype %d

en: Relaxation to long branches for .arch common_v10_v32 not implemented
sv: Lättnad för långagrenar för .arch common_v10_v32 inte implementerat

en: Complicated LAPC target operand is not a multiple of two.  Use LAPC.D
sv: Komplicerad LAPC-måloperand är inte en multipel av två. Använd LAPC.D

en: Internal error found in md_convert_frag: offset %ld.  Please report this.
sv: Internt fel hittat i md_convert_frag: avstånd %ld. Rapportera detta.

en: internal inconsistency in %s: bdapq no symbol
sv: intern inkonsekvens i %s: bdapq ingen symbol

en: internal inconsistency in %s: bdap.w with no symbol
sv: intern inkonsekvens i %s: kdap.w utan symbol

en: section alignment must be >= 4 bytes to check MULS/MULU safeness
sv: sektionsjustering måste vara >= 4 byte för att matcha MULS/MULU-säkerhet

en: dangerous MULS/MULU location; give it higher alignment
sv: farlig MULS/MULU-position; ge den högre justering

note: Bail out for compatibility mode.  (It seems it can be implemented, perhaps with a 10-byte sequence: "move.d NNNN,$pc/$acr", "jump $acr", "nop"; but doesn't seem worth it at the moment.)
en: Out-of-range .word offset handling is not implemented for .arch common_v10_v32
sv: .word-avståndshantering utanför intervall är inte implementerat för .arch common_v10_v32

en: .word case-table handling failed: table too large
sv: misslyckades med behandling av .word falltabell: tabell för stor

en: Buggy opcode: `%s' "%s"
sv: Buggig opkod: ”%s” ”%s”

en: Immediate value not in 5 bit unsigned range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i teckenlöst 5-bitarsintervall: %ld

en: Immediate value not in 4 bit unsigned range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i teckenlöst 4-bitarsintervall: %ld

en: Immediate value not in 6 bit range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i 6-bitarsintervall: %ld

en: Immediate value not in 6 bit unsigned range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i teckenlöst 6-bitarsintervall: %ld

note: Others have a generic warning.
en: Unimplemented register `%s' specified
sv: Oimplementerat register ”%s” angivet

note: We've come to the end of instructions with this opcode, so it must be an error.
en: Illegal operands
sv: Otillåtna operander

en: Immediate value not in 8 bit range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i 8-bitarsintervall: %ld

en: Immediate value not in 16 bit range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i 16-bitarsintervall: %ld

en: Immediate value not in 8 bit signed range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i 8-bitarsintervall med tecken: %ld

en: Immediate value not in 8 bit unsigned range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i teckenlöst8-bitarsintervall: %ld

en: Immediate value not in 16 bit signed range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i 16-bitarsintervall med tecken: %ld

en: Immediate value not in 16 bit unsigned range: %ld
sv: Omedelbart värde inte i teckenlöst 16-bitarsintervall: %ld

en: TLS relocation size does not match operand size
sv: TLS omlokaliseringsstorlek matchar inte operandstorlek

en: PIC relocation size does not match operand size
sv: PIC omlokaliseringsstorlek matchar inte operandstorlek

en: Calling gen_cond_branch_32 for .arch common_v10_v32
sv: Anropar gen_cond_branch_32 för .arch common_v10_v32

en: 32-bit conditional branch generated
sv: 32-bitars villkorad gren genererad

en: Complex expression not supported
sv: Komplextuttryck stöds inte

note: FIXME:  Is this function mentioned in the internals.texi manual?  If not, add it.
en: Bad call to md_atof () - floating point formats are not supported
sv: Felaktigt anrop till md_atof() - flyttalsformat stöds inte

en: PC-relative relocation must be trivially resolved
sv: PC-relativ omlokalisering måste lösas upp trivialt

en: Value not in 16 bit range: %ld
sv: Värde inte i 16-bitarsintervall: %ld

en: Value not in 16 bit signed range: %ld
sv: Värde inte i 16-bitarsintervall med tecken: %ld

en: Value not in 8 bit range: %ld
sv: Värde inte i 8-bitarsintervall: %ld

en: Value not in 8 bit signed range: %ld
sv: Värde inte i 16-bitarsintervall med tecken: %ld

en: Value not in 4 bit unsigned range: %ld
sv: Värde inte i teckenlöst 4-bitarsintervall: %ld

en: Value not in 5 bit unsigned range: %ld
sv: Värde inte i teckenlöst 5-bitarsintervall: %ld

en: Value not in 6 bit range: %ld
sv: Värde inte i 6-bitarsintervall: %ld

en: Value not in 6 bit unsigned range: %ld
sv: Värde inte i teckenlöst 6-bitarsintervall: %ld

en: Please use --help to see usage and options for this assembler.
sv: Använd --help för att se användning och flaggor för denna assembler.

en: --no-underscore is invalid with a.out format
sv: --no-underscor är ogiltigt med a.out-format

en: --pic is invalid for this object format
sv: --pic är ogiltigt för detta objektformat

en: invalid <arch> in --march=<arch>: %s
sv: ogiltig <ark> i --march=<ark>: %s

en: Semantics error.  This type of operand can not be relocated, it must be an assembly-time constant
sv: Semantiskt fel. Denna typ av operand kan inte omlokaliseras, det måste var en assembleringstidskonstant

en: Cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
sv: Kan inte generera omlokaliseringstyp för symbol %s, kod %s

note: The messages are formatted to line up with the generic options.
en: CRIS-specific options:
sv: CRIS-specifika flaggor:

en:   -h, -H                  Don't execute, print this help text.  Deprecated.
sv:   -h, -H                  Exekvera inte, skriv ut denna hjälptext.  Föråldrad.

en:   -N                      Warn when branches are expanded to jumps.
sv:   -N                      Varna när grenar expanderas till hopp.

en:   --underscore            User symbols are normally prepended with underscore.
sv:   --underscore            Användarsymboler inleds normalt med understreck.

en:                           Registers will not need any prefix.
sv:                           Register kommer inte att behöva något prefix.

en:   --no-underscore         User symbols do not have any prefix.
sv:   --no-underscore         Användarsymboler har inte något prefix.

en:                           Registers will require a `$'-prefix.
sv:                           Register kommer att kräva ett ”$”-prefix.

en:   --pic			Enable generation of position-independent code.
sv:   --pic			Aktivera generering av positionsoberoende kod.

en:   --march=<arch>		Generate code for <arch>.  Valid choices for <arch>
    				are v0_v10, v10, v32 and common_v10_v32.
sv:   --march=<ark>		Generera kod för <ark>. Giltiga val för <ark>
    				är v0_v10, v10, v32 och common_v10_v32.

en: Invalid pc-relative relocation
sv: Ogiltig pc-relativ omlokalisering

en: Adjusted signed .word (%ld) overflows: `switch'-statement too large.
sv: Justerat .word (%ld) med tecken fick överspill: ”switch”-sats för stor.

en: .syntax %s requires command-line option `--underscore'
sv: .syntax %s kräver kommandoradsflagga ”--underscore”

en: .syntax %s requires command-line option `--no-underscore'
sv: .syntax %s kräver kommandoradsflagga ”--no-underscore”

en: Unknown .syntax operand
sv: Okänd .syntax-operand

en: Pseudodirective .file is only valid when generating ELF
sv: Pseudodirektiv .fil är endast giltig vid generering av ELF

en: Pseudodirective .loc is only valid when generating ELF
sv: Pseudodirektiv .loc är endast giltigt vid generering av ELF

en: internal inconsistency problem: %s called for %d bytes
sv: internt inkonsekvensproblem: %s anropat för %d byte

en: unknown operand to .arch
sv: okänd operand till .arch

en: .arch <arch> requires a matching --march=... option
sv: .arch <ark> kräver en matchande --march=…-flagga

en: Illegal register `%s' in instruction `%s'
sv: Otillåtet register ”%s” i instruktion ”%s”

en: Illegal Scale - `%d'
sv: Otillåten skala - ”%d”

note: Issue a error message when register is illegal.
en: Illegal register (`%s') in instruction: `%s'
sv: Otillåtet register (”%s”) i instruktion: ”%s”

en: Illegal co-processor register in instruction `%s'
sv: Otillåtet koprocessorregister i instruktion ”%s”

en: Illegal co-processor special register in instruction `%s'
sv: Otillåtet specialregister för koprocessor i instruktion ”%s”

en: Invalid DISPU4 operand value (arg %d)
sv: Ogiltigt DISPU4-operandvärde (arg %d)

en: Invalid CST4 operand value (arg %d)
sv: Ogiltig CST4-operandvärde (arg %d)

en: Operand value is not within upper 64 KB (arg %d)
sv: Operandvärde är inte inom övre 64 KB (arg %d)

en: Invalid register in register list
sv: Ogiltigt register i registerlista

en: Illegal register `%s' in cop-register list
sv: Otillåtet register ”%s” i kop-registerlista

en: Illegal register `%s' in cop-special-register list
sv: Otillåtet register ”%s” i kop-specialregisterlista

en: Illegal register `%s' in user register list
sv: Otillåtet register ”%s” i användarregisterlista

en: Illegal register `%s' in register list
sv: Otillåtet register ”%s” i registerlista

en: Maximum %d bits may be set in `mask16' operand
sv: Maximalt %d bitar kan sättas i ”mask16”-operand

en: rest of line ignored; first ignored character is `%c'
sv: resten av raden överhoppad; första överhoppat tecken är ”%c”

en: Illegal `mask16' operand, operation is undefined - `%s'
sv: Otillåten ”mask16”-operand, operationen är odefinierad - ”%s”

note: HI can't be specified without LO (and vise-versa).
en: HI/LO registers should be specified together
sv: HI-/LO-register bör anges tillsammans

en: HI/LO registers should be specified without additional registers
sv: HI-/LO-register bör anges utan ytterligare register

note: Variable not in small data read only segment accessed using small data read only anchor.
en: unknown
sv: okänd

en: pcrel offset for branch to %s too far (0x%lx)
sv: pcrel avstånd för gren till %s för långt bort (0x%lx)

en: unknown floating point abi `%s'
sv: okänt flyttalsabi ”%s”

en: C-SKY assembler options:
sv: C-SKY-assemblerflaggor:

en:   -march=ARCH			select architecture ARCH:
sv:   -march=ARK			välj arkitektur ARK:

en:   -mcpu=CPU			select processor CPU:
sv:   -mcpu=CPU			välj processor CPU:

en:   -mfloat-abi=ABI		select float ABI:
sv:   -mfloat-abi=ABI		välj float ABI:

en:   -EL  -mlittle-endian		generate little-endian output
sv:   -EL  -mlittle-endian		generera utdata enlight omvänd byteordning

en:   -EB  -mbig-endian		generate big-endian output
sv:   -EB  -mbig-endian		generera utdata enligt rak byteordning

en:   -fpic  -pic			generate position-independent code
sv:   -fpic  -pic			generera positionsoberoende kod

en:   -mljump			transform jbf, jbt, jbr to jmpi (CK800 only)
sv:   -mljump			transformera jbf, jbt, jbr till jmpi (endast CK800)

en:   -mbranch-stub			enable branch stubs for PC-relative calls
sv:   -mbranch-stub			aktivera hoppstubbar för PC-relativa anrop

en:   -force2bsr  -mforce2bsr	transform jbsr to bsr
sv:   -force2bsr  -mforce2bsr	transformera jbsr till bsr

en:   -jsri2bsr  -mjsri2bsr		transform jsri to bsr
sv:   -jsri2bsr  -mjsri2bsr		transformera jsri till bsr

en:   -mnolrw  -mno-lrw		implement lrw as movih + ori
sv:   -mnolrw  -mno-lrw		implementera lrw som movih + ori

en:   -melrw			enable extended lrw (CK800 only)
sv:   -melrw			aktivera utökad lrw (endast CK800)

en:   -mlaf  -mliterals-after-func	emit literals after each function
sv:   -mlaf  -mliterals-after-func	mata ut literaler efter varje function

en:   -mlabr  -mliterals-after-br	emit literals after branch instructions
sv:   -mlabr  -mliterals-after-br	mata ut literaler efter greninstruktioner

en:   -mistack			enable interrupt stack instructions
sv:   -mistack			aktivera avbrottsstacksinstruktioner

en:   -mhard-float			enable hard float instructions
sv:   -mhard-float			aktivera hårda flyttalsinstruktioner

en:   -mmp				enable multiprocessor instructions
sv:   -mmp				aktivera multiprocessorinstruktioner

en:   -mcp				enable coprocessor instructions
sv:   -mcp				aktivera coprocessorinstruktioner

en:   -mcache			enable cache prefetch instruction
sv:   -mcache			aktivera cache-förhandshämtningsinstruktion

en:   -msecurity			enable security instructions
sv:   -msecurity			aktivera säkerhetsinstruktioner

en:   -mtrust			enable trust instructions
sv:   -mtrust			aktivera förtroendeinstruktioner

en:   -mdsp				enable DSP instructions
sv:   -mdsp				aktivera DSP-instruktioner

en:   -medsp			enable enhanced DSP instructions
sv:   -medsp			aktivera förbättrade DSP-instruktioner

en:   -mvdsp			enable vector DSP instructions
sv:   -mvdsp			aktivera vektor-DSP-instruktioner

en: C-SKY ABI v1 (ck510/ck610) does not support -mbranch-stub
sv: C-SKY ABI v1 (ck510/ck610) saknar stöd för -mbranch-stub

en: -mno-force2bsr is ignored with -mbranch-stub
sv: -mno-force2bsr hoppas över med -mbranch-stub

en: -mno-force2bsr is ignored for ck801/ck802
sv: -mno-force2bsr hoppas över för ck801/ck802

en: -mljump is ignored for ck801/ck802
sv: -mljump hoppas över för ck801/ck802

en: more than 65K literal pools
sv: mer än 65K literalpooler

en: bad floating literal: %s
sv: felaktig flyttalsliteral: %s

en: missing ']'
sv: saknar ”]”

en: unrecognized opcode
sv: okänd opkod

en: translating mgeni to movi
sv: översätter mgeni till movi

en: unsupported BFD relocation size %d
sv: BFD-omlokaliseringsstorlek %d stöds inte

en: second operand must be 4
sv: andra operanden måste vara 4

en: second operand must be 1
sv: andra operanden måste vara 1

en: register number out of range
sv: registernummer utanför intervall

en: 64-bit operator src/dst register must be less than 15
sv: 64-bitarsoperator src/dst-register måste vara mindre än 15

en: the first operand must be a symbol
sv: den första operanden måste vara en symbol

en: missing stack size
sv: saknar stackstorlek

en: value not in range [0, 0xffffffff]
sv: värde inte i intervall [0, 0xffffffff]

en: operand must be a constant
sv: operand måste vara en konstant

en: D10V options:
    -O                      Optimize.  Will do some operations in parallel.
    --gstabs-packing        Pack adjacent short instructions together even
                            when --gstabs is specified.  On by default.
    --no-gstabs-packing     If --gstabs is specified, do not pack adjacent
                            instructions together.
sv: D10V-flaggor:
    -O                      Optimera. Kommer att genomföra vissa operationer parallellt.
    --gstabs-packing        Packa ihop intilliggande korta instruktioner även
                            när --gstabs anges. På som standard.
    --no-gstabs-packing     Om --gstabs är angivet, packa inte ihop
                            intilliggande instruktioner.

en: operand is not an immediate
sv: operand är inte en omedelbar

en: operand out of range: %lu
sv: operand utanför intervall: %lu

en: Instruction must be executed in parallel with another instruction.
sv: Instruktion måste exekveras parallellt med annan instruktion.

en: packing conflict: %s must dispatch sequentially
sv: packningskonflikt: %s måste avsändas sekvensiellt

en: resource conflict (R%d)
sv: resurskonflikt (R%d)

en: resource conflict (A%d)
sv: resurskonflikt (A%d)

en: resource conflict (PSW)
sv: resurskonflikt (PSW)

en: resource conflict (C flag)
sv: resurskonflikt (C-flagga)

en: resource conflict (F flag)
sv: resurskonflikt (F-flagga)

en: Instruction must be executed in parallel
sv: Instruktion måste exekveras parallellt

en: Long instructions may not be combined.
sv: Långa instruktioner kan inte kombineras.

en: One of these instructions may not be executed in parallel.
sv: En av dessa instruktioner kan inte exekveras parallellt.

en: Two IU instructions may not be executed in parallel
sv: Två IU-instruktioner kan inte exekveras parallellt

en: Swapping instruction order
sv: Byter instruktionsordning

en: Two MU instructions may not be executed in parallel
sv: Två MU-instruktioner kan inte exekveras parallellt

en: IU instruction may not be in the left container
sv: IU-instruktion kan inte befinna sig i den vänstra behållaren

en: Instruction in R container is squashed by flow control instruction in L container.
sv: Instruktion i R-behållare klämd av flödeskontroll i L-behållare.

en: MU instruction may not be in the right container
sv: MU-instruktion kan inte befinnas sig i den högra behållaren

en: unknown execution type passed to write_2_short()
sv: okänd exekveringstyp skickad till write_2_short()

en: bad opcode or operands
sv: felaktig opkod eller operander

en: value out of range
sv: värde utanför intervall

en: illegal operand - register name found where none expected
sv: otillåten operand - registernamn hittat där inget förväntades

en: Register number must be EVEN
sv: Registernummer måste vara JÄMNT

en: Unsupported use of sp
sv: Användning av sp saknar stöd

en: cr%d is a reserved control register
sv: cr%d är ett reserverat kontrollregister

en: line %d: rep or repi must include at least 4 instructions
sv: rad %d: rep eller repi måste inkludera åtminstone 4 instruktioner

en: can't find previous opcode
sv: kan inte hitta tidigare opkod

en: could not assemble: %s
sv: kunde inte assemblera: %s

en: Unable to mix instructions as specified
sv: Kan inte mixa instruktioner som angivet

en: Register name %s conflicts with symbol of the same name
sv: Registernamn %s står i konflikt med en symbol med samma namn

en: 
    D30V options:
    -O                      Make adjacent short instructions parallel if possible.
    -n                      Warn about all NOPs inserted by the assembler.
    -N                      Warn about NOPs inserted after word multiplies.
    -c                      Warn about symbols whose names match register names.
    -C                      Opposite of -C.  -c is the default.
sv: 
    D30V-flaggor:
    -O                      Gör intilliggande korta instruktioner parallella om möjligt.
    -n                      Varna om alla NOP:ar som infogas av assemblern.
    -N                      Varna om NOP:ar som infogats efter multipler av ord.
    -c                      Varna om symboler vilkas namn matchar registernamn.
    -C                      Motsatsen till -C. -c är standard.

en: unexpected 12-bit reloc type
sv: oväntad 12-bitars omlokaliseringstyp

en: unexpected 18-bit reloc type
sv: oväntad 18-bitars omlokaliseringstyp

en: %s NOP inserted
sv: %s NOP infogad

en: sequential
sv: sekvensiell

en: parallel
sv: parallell

en: Instructions may not be executed in parallel
sv: Instruktioner får inte exekveras parallellt

en: Executing %s in IU may not work
sv: Att exekverar %s i IU kanske inte fungerar

en: Executing %s in IU may not work in parallel execution
sv: Att exekvera %s i IU kanske inte fungerar vid parallell exekvering

en: special left instruction `%s' kills instruction `%s' in right container
sv: speciell vänsterinstruktion ”%s” döda instruktionen ”%s” i högerbehållare

en: Executing %s in reverse serial with %s may not work
sv: Att exekvera %s i omvänd serie med %s kanske inte fungerar

en: Executing %s in IU in reverse serial may not work
sv: Att exekvera %s i IU i omvänd serie kanske inte fungerar

en: Odd numbered register used as target of multi-register instruction
sv: Udda numrerat register använt som mål för flerregisterinstruktion

en: unknown condition code: %s
sv: okänd villkorskod: %s

en: cmpu doesn't support condition code %s
sv: cmpu har inte stöd för villkorskod %s

en: unknown opcode: %s
sv: okänd opkod: %s

en: operands for opcode `%s' do not match any valid format
sv: operander för opkod ”%s” matchar inte något giltigt format

en: Cannot assemble instruction
sv: Kan inte assemblera instruktion

en: First opcode is long.  Unable to mix instructions as specified.
sv: Första opkoden är lång. Kan inte mixa instruktioner som angivet.

en: word of NOPs added between word multiply and load
sv: ord med NOP:ar tillagt mellan ordmultiplikation och läsning

en: word of NOPs added between word multiply and 16-bit multiply
sv: ord med NOP:ar tillagt mellan ordmultiplikation och 16-bitarsmultiplikation

en: Instruction uses long version, so it cannot be mixed as specified
sv: Instruktion använder lång version, så den kan inte mixas som angivet

en: value too large to fit in %d bits
sv: värde för stort för att får plats i %d bitar

en: Alignment too large: %d assumed
sv: Justering för stor: %d antaget

en: missing .proc
sv: saknar .proc

en: .endfunc missing for previous .proc
sv: .endfunc saknas för föregående .proc

en: Bad operand for a load instruction: <%s>
sv: Felaktig operand för en läsinstruktion: <%s>

en: Bad operand for a store instruction: <%s>
sv: Felaktig operand för en lagringsinstruktion: <%s>

en: Expression Error for operand modifier %%hi/%%lo
sv: Uttrycksfel för operandmodifierare %%hi/%%lo

en: Invalid expression after %%%%
sv: Ogiltigt uttryck efter %%%%

en: Unknown opcode `%s'.
sv: Okänd opkod ”%s”.

en: Can not set dlx_skip_hi16_flag
sv: Kan inte ställa in dlx_skip_hi16_flag

en: Missing arguments for opcode <%s>.
sv: Saknar argument för opkod <%s>.

en: Too many operands: %s
sv: För många operander: %s

en: Both the_insn.HI and the_insn.LO are set : %s
sv: Både the_insn.HI och the_insn.LO är inställda : %s

en: failed regnum sanity check.
sv: misslyckades med rimlighetskontroll för regnum.

en: failed general register sanity check.
sv: misslyckades med rimlighetskontroll för generellt register.

note: Types or values of args don't match.
en: Invalid operands
sv: Ogiltiga operander

en: label "$%d" redefined
sv: etikett ”$%d” omdefinierad

en: Invalid expression after # number
sv: Ogiltigt uttryck efter # nummer

en: internal error: can't export reloc type %d (`%s')
sv: internt fel: kan inte exportera omlokaliseringstyp %d (”%s”)

en: EPIPHANY specific command line options:
sv: EPIPHANY-specifika kommandoradsflaggor:

en: register number too large for push/pop
sv: registernummer för stort för push/pop

en: register is out of order
sv: register är i fel ordning

en: malformed reglist in push/pop
sv: felaktigt angiven registerlista i push/pop

note: Checks for behavioral restrictions on LD/ST instructions.
en: destination register modified by displacement-post-modified address
sv: destinationsregister modifierat av efterförskjutningsmodifieradadress

en: ldrd/strd requires even:odd register pair
sv: ldrd/strd kräver udda:jämnt registerpar

en: Addend to unresolved symbol not on word boundary.
sv: Tillägg till oupplöst symbol inte på ordgräns.

en:  FR30 specific command line options:
sv:  FR30-specifika kommandoradsflaggor:

en: Instruction %s not allowed in a delay slot.
sv: Instruktion %s inte tillåten i en hopplucka.

en: Unknown cpu -mcpu=%s
sv: Okänd cpu -mcpu=%s

en: FRV specific command line options:
sv: FRV-specifika kommandoradsflaggor:

en: -G n            Put data <= n bytes in the small data area
sv: -G n            Placera data <= n byte i det lilla dataområdet

en: -mgpr-32        Mark generated file as only using 32 GPRs
sv: -mgpr-32        Markera genererad fil som att den endast använder 32 GPRs

en: -mgpr-64        Mark generated file as using all 64 GPRs
sv: -mgpr-32        Markera genererad fil som att den använder alla 64 GPRs

en: -mfpr-32        Mark generated file as only using 32 FPRs
sv: -mfpr-32        Markera genererad fil som att den endast använder 32 FPRs

en: -mfpr-64        Mark generated file as using all 64 FPRs
sv: -mfpr-64        Markera genererad fil som att den använder alla 64 FPRs

en: -msoft-float    Mark generated file as using software FP
sv: -msoft-float    Markera generera fil som att den använder mjukvaru-FP

en: -mdword         Mark generated file as using a 8-byte stack alignment
sv: -mdword         Markera generera fil som att den använder 8-byte stackjustering

en: -mno-dword      Mark generated file as using a 4-byte stack alignment
sv: -mno-dword      Markera generera fil som att den använder 4-byte stackjustering

en: -mdouble        Mark generated file as using double precision FP insns
sv: -mdouble        Markera generera fil som att den använder dubbelprecisions FP instr

en: -mmedia         Mark generated file as using media insns
sv: -mmedia         Markera generera fil som att den använder media instr

en: -mmuladd        Mark generated file as using multiply add/subtract insns
sv: -mmuladd        Markera generera fil som att den använder flera add/sub instr

en: -mpack          Allow instructions to be packed
sv: -mpack          Tillåt instruktioner att packas

en: -mno-pack       Do not allow instructions to be packed
sv: -mno-pack       Tillåt inte instruktioner att packas

en: -mpic           Mark generated file as using small position independent code
sv: -mpic           Markera generera fil som att den använder liten positionsoberoende kod

en: -mPIC           Mark generated file as using large position independent code
sv: -mPIC           Markera generera fil som att den använder stor positionsoberoende kod

en: -mlibrary-pic   Mark generated file as using position independent code for libraries
sv: -mlibrary-pic   Markera genererad fil som att den använder positionsoberoende kod för bibliotek

en: -mfdpic         Assemble for the FDPIC ABI
sv: -mfdpic         Assemblera för FDPIC ABI:t

en: -mnopic         Disable -mpic, -mPIC, -mlibrary-pic and -mfdpic
sv: -mnopic         Inaktivera -mpic, -mPIC, -mlibrary-pic och -mfdpic

en:                 Record the cpu type
sv:                 Bestäm cpu-typen

en: -mtomcat-stats  Print out stats for tomcat workarounds
sv: -mtomcat-stats  Skriv ut statistik för tomcat-lösningar

en: -mtomcat-debug  Debug tomcat workarounds
sv: -mtomcat-debug  Felsök tomcat-lösningar

en: VLIW packing used for -mno-pack
sv: VLIW-packning använd för -mno-pack

en: Instruction not supported by this architecture
sv: Instruktion stöds inte av denna arkitektur

en: VLIW packing constraint violation
sv: Kränkning av VLIW-packningsbegränsning

en: Relocation %s is not safe for %s
sv: Omlokalisering %s är inte säker för %s

en: expecting register
sv: förväntade register

en: illegal register number
sv: otillåtet registernummer

en: unknown opcode %s
sv: okänd opkod %s

en: unknown width specifier '.%c'
sv: okänt breddangivare ”.%c”

en: internal error in argument parsing
sv: internet fel vid argumenttolkning

en: expected comma separator
sv: förväntade kommaseparator

en: extra stuff on line ignored
sv: extra saker på raden över hoppade

en: bad call to md_atof
sv: felaktigt anrop till md_atof

en: FT32 options:
sv: FT32-flaggor:

en: 
    -no-relax		don't relax relocations
sv: 
    -no-relax		lätta inte upp omlokaliseringar

note: These macros must be defined, but is will be a fatal assembler error if we ever hit them.
en: estimate size
sv: uppskattad storlek

en: new section '%s' defined without attributes - this might cause problems
sv: ny sektion ”%s” definierad utan attribut - detta kan orsaka problem

en: Reg not valid for H8/300
sv: Register inte giltig för H8/300

en: invalid operand size requested
sv: ogiltig operandstorlek begärd

en: Invalid register list for ldm/stm
sv: Ogiltig registerlista för ldm/stm

en: mismatch between register and suffix
sv: register och suffix stämmer inte

en: invalid suffix after register.
sv: ogiltigt suffix efter register.

en: address too high for vector table jmp/jsr
sv: adress för hög för jmp/jsr i vektortabell

en: Wrong size pointer register for architecture.
sv: Felaktig storlekspekarregister för arkitektur.

en: expected @(exp, reg16)
sv: förväntade @(exp, reg16)

en: expected .L, .W or .B for register in indexed addressing mode
sv: förväntade .L, .W eller .B för register i indexerat adresseringsläge

en: expected valid addressing mode for mova: "@(disp, ea.sz),ERn"
sv: förväntade giltigt adresseringsläge för mova: ”@(disp, ea.xz),ERn”

en: expected register
sv: förväntade register

en: expected closing paren
sv: förväntade avslutande parentes

en: can't use high part of register in operand %d
sv: kan inte använda hög del av register i operand %d

en: Opcode `%s' with these operand types not available in %s mode
sv: Opkod ”%s” med dessa operandtyper inte tillgänglig i %s-läge

en: mismatch between opcode size and operand size
sv: opkodsstorlek och operandstorlek stämmer inte

en: operand %s0x%lx out of range.
sv: operand %s0x%lx utanför intervall.

en: Can't work out size of operand.
sv: Kan inte reda ut storlek för operand.

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300 mode
sv: Opkod ”%s” med dessa operandtyper inte tillgänglig i H8/300-läge

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300H mode
sv: Opkod ”%s” med dessa operandtyper inte tillägnlig i H8/300H-läge

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300S mode
sv: Opkod ”%s” med dessa operandtyper inte tillägnlig i H8/300S-läge

en: Need #1 or #2 here
sv: Behöver #1 eller #2 här

en: #4 not valid on H8/300.
sv: #4 inte giltig för H8/300.

en: branch operand has odd offset (%lx)
sv: grenoperand har udda avstånd (%lx)

en: destination operand must be 16 bit register
sv: destinationsoperand måste vara 16-bitarsregister

en: source operand must be 8 bit register
sv: källoperand måste vara 8-bitarsregister

en: destination operand must be 16bit absolute address
sv: destinationsoperand måste vara 16-bitars absolutadress

en: destination operand must be 8 bit register
sv: destinationsoperand måste vara 8-bitars register

en: source operand must be 16bit absolute address
sv: källoperand måste vara 16-bitars absolutadress

note: This seems more sane than saying "too many operands".  We'll get here only if the trailing trash starts with a comma.
en: invalid operands
sv: ogiltiga operander

en: operand/size mis-match
sv: operand/storlek stämmer inte

en: unknown opcode
sv: okänd opkod

en: invalid operand in ldm
sv: ogiltig operand i ldm

en: invalid operand in stm
sv: ogiltig operand i stm

en: Invalid argument to --mach option: %s
sv: Ogiltigt argument till --mach-flagga: %s

en:  H8300-specific assembler options:
sv:  H8300-specifika assemblerflaggor:

en:   -mach=<name>             Set the H8300 machine type to one of:
                               h8300h, h8300hn, h8300s, h8300sn, h8300sx, h8300sxn
sv:   -mach=<namn>             Ställ in H8300-maskintyp till endera av:
                               h8300h, h8300hn, h8300s, h8300sn, h8300sx, h8300sxn

en:   -h-tick-hex              Support H'00 style hex constants
sv:   -h-tick-hex              Ha stöd för hexkonstanter i H'00-stil

en: call to tc_aout_fix_to_chars
sv: anrop till tc_aout_fix_to_chars

en: call to md_convert_frag
sv: anrop till md_convert_frag

en: call to md_estimate_size_before_relax
sv: anrop till md_estimate_size_before_relax

en: Unexpected reference to a symbol in a non-code section
sv: Oväntad referens till en symbol i en icke-kodsektion

en: Cannot represent relocation type %s
sv: Kan inte representera omlokaliseringstyp %s

note: Simple range checking for FIELD against HIGH and LOW bounds. IGNORE is used to suppress the error message. Variant of CHECK_FIELD for use in md_apply_fix and other places where the current file and line number are not valid.
en: Field out of range [%d..%d] (%d).
sv: Fält utanför intervall [%d..%d] (%d).

note: Simple alignment checking for FIELD against ALIGN (a power of two). IGNORE is used to suppress the error message.
en: Field not properly aligned [%d] (%d).
sv: Fält inte korrekt justerat [%d] (%d).

en: Missing .exit
sv: Saknar .exit

en: Missing .procend
sv: Saknar .procend

en: Invalid field selector.  Assuming F%%.
sv: Ogiltig fältväljare. Antar F%%.

en: Bad segment in expression.
sv: Felaktigt segment i uttryck.

en: Invalid Nullification: (%c)
sv: Ogiltig nullifiering: (%c)

en: Cannot handle fixup
sv: Kan inte hantera uppfixning

en:   -Q                      ignored
sv:   -Q                      hoppas över

en:   -c                      print a warning if a comment is found
sv:   -c                      skriv ut en varning om en kommentar hittas

en: no hppa_fixup entry for fixup type 0x%x
sv: ingen hppa_fixup-post för uppfixningstyp 0x%x

en: Unknown relocation encountered in md_apply_fix.
sv: Okänd omlokalisering påträffad i md_apply_fix.

en: Undefined register: '%s'.
sv: Odefinierat register: ”%s”.

en: Non-absolute symbol: '%s'.
sv: Icke-absolut symbol: ”%s”.

en: Undefined absolute constant: '%s'.
sv: Odefinierad absolutkonstant: ”%s”.

en: could not update architecture and machine
sv: kunde inte uppdaterar arkitektur och maskin

en: Invalid FP Compare Condition: %s
sv: Ogiltigt villkot för FP-jämförelse: %s

en: Invalid FTEST completer: %s
sv: Ogiltigt FTEST-slutförare: %s

en: Invalid FP Operand Format: %3s
sv: Ogiltigt format för FP-operand: %3s

en: Bad segment (should be absolute).
sv: Felaktigt segment (borde vara absolut).

en: Invalid argument location: %s
sv: Ogiltig argumentposition: %s

en: Invalid argument description: %d
sv: Ogiltig argumentbeskrivning: %d

en: Invalid Indexed Load Completer.
sv: Ogiltig indexerad laddningsslutförare.

en: Invalid Indexed Load Completer Syntax.
sv: Ogiltig syntax för indexerad laddningsslutförare.

en: Invalid Short Load/Store Completer.
sv: Ogiltig kort laddnings/lagringsslutförare.

en: Invalid Store Bytes Short Completer
sv: Ogiltig bytelagringsslutförare

en: Invalid left/right combination completer
sv: Ogiltig kombination av vänster-/högerslutförare

en: Invalid permutation completer
sv: Ogiltig permutationsslutförare

en: Invalid Add Condition: %s
sv: Ogiltigt additionsvillkor: %s

en: Invalid Add and Branch Condition
sv: Ogiltigt additions- och grenvillkor

en: Invalid Compare/Subtract Condition
sv: Ogiltigt jämförelse-/subtraktionsvillkor

en: Invalid Branch On Bit Condition: %c
sv: Ogiltigt gren vid bit-villkor: %c

en: Missing Branch On Bit Condition
sv: Saknar gren eller bitvillkor

en: Invalid Compare/Subtract Condition: %s
sv: Ogiltigt jämförelse-/subtraktionsvillkor: %s

en: Invalid Compare and Branch Condition
sv: Ogiltigt jämförelse- och grenvillkor

en: Invalid Logical Instruction Condition.
sv: Ogiltigt logikinstruktionsvillkor.

en: Invalid Shift/Extract/Deposit Condition.
sv: Ogiltigt skift-/extraherings-/insättningsvilkor.

en: Invalid Unit Instruction Condition.
sv: Ogiltig enhetsintstruktionsvillkor.

en: Branch to unaligned address
sv: Gren till ojusterad adress

en: Invalid SFU identifier
sv: Ogiltig SFU-identifierare

en: Invalid COPR identifier
sv: Ogiltig COPR-identifierare

en: Invalid Floating Point Operand Format.
sv: Ogiltigt flyttalsformat för operand.

en: Invalid register for single precision fmpyadd or fmpysub
sv: Ogiltigt register för enkelprecisions-fmpyadd eller fmpysub

en: Invalid operands %s
sv: Ogiltiga operander %s

en: Immediates %d and %d will give undefined behavior.
sv: Omedelbara %d och %d kommer att ge odefinierat beteende.

en: Missing function name for .PROC (corrupted label chain)
sv: Saknar funktionsnamn för .PROC (korrupt etikettkedja)

en: Missing function name for .PROC
sv: Saknar funktionsnamn för .PROC

en: Argument to .BLOCK/.BLOCKZ must be between 0 and 0x3fffffff
sv: Argument till .BLOCK/.BLOCKZ måste vara mellan 0 och 0x3fffffff

en: Invalid .CALL argument: %s
sv: Ogiltigt .CALL-argument: %s

en: .callinfo is not within a procedure definition
sv: .callinfo är inte inom en procedurdefinition

en: FRAME parameter must be a multiple of 8: %d
sv: FRAME-parameter måste vara en multipel av 8: %d

en: Value for ENTRY_GR must be in the range 3..18
sv: Värde för ENTRY_GR måste vara i intervallet 3..18

en: Value for ENTRY_FR must be in the range 12..21
sv: Värde för ENTRY_FR måste vara i intervallet 12..21

en: Value for ENTRY_SR must be 3
sv: Värde för ENTRY_SR måste vara 3

en: Invalid .CALLINFO argument: %s
sv: Ogiltigt .CALLINFO-argument: %s

en: The .ENTER pseudo-op is not supported
sv: Pseudo-op:en .ENTER stöds inte

en: Misplaced .entry. Ignored.
sv: Felplacerat .entry. Överhoppat.

en: Missing .callinfo.
sv: Saknar .callinfo.

en: .REG expression must be a register
sv: .REG-uttryck måste vara ett register

en: bad or irreducible absolute expression; zero assumed
sv: felaktig eller oreducerbart absolututtryck; noll antas

en: .REG must use a label
sv: .REG måste använda en etikett

en: .EQU must use a label
sv: .EQU måste använda en etikett

en: Symbol '%s' could not be created.
sv: Symbol ”%s” kunde inte skapas.

en: .EXIT must appear within a procedure
sv: .EXIT måste finnas inom en procedur

en: Missing .callinfo
sv: Saknar .callinfo

en: No .ENTRY for this .EXIT
sv: Inget .ENTRY för detta .EXIT

en: Using ENTRY rather than CODE in export directive for %s
sv: Använder ENTRY snarare än CODE i exportdirektig för %s

en: Undefined .EXPORT/.IMPORT argument (ignored): %s
sv: Odefinerade .EXPORT/.IMPORT-argument (överhoppade): %s

en: Cannot define export symbol: %s
sv: Kan inte definiera exportsymbol: %s

en: Missing label name on .LABEL
sv: Saknar etikettnamn för .LABEL

en: extra .LABEL arguments ignored.
sv: extra .LABEL-argument överhoppade.

en: The .LEAVE pseudo-op is not supported
sv: .LEAVE pseudo-op:en stöds inte

en: Unrecognized .LEVEL argument
sv: Okänt .LEVEL-argument

en: Cannot define static symbol: %s
sv: Kan inte definiera statisk symbol: %s

en: Nested procedures
sv: Nästlade procedurer

en: Cannot allocate unwind descriptor
sv: Kan inte allokera upprullningsbeskrivning

en: misplaced .procend
sv: felplacerat .procend

en: Missing .callinfo for this procedure
sv: Saknar .callinfo för denna procedur

en: Missing .EXIT for a .ENTRY
sv: Saknar .EXIT för ett .ENTRY

en: Not in a space.
sv: Inte i ett utrymme.

en: Not in a subspace.
sv: Inte i ett underutrymme.

en: Invalid .SPACE argument
sv: Ogiltigt .SPACE-argument

en: Can't change spaces within a procedure definition. Ignored
sv: Kan inte ändra utrymmen inom en procedurdefinition. Överhoppat

en: Undefined space: '%s' Assuming space number = 0.
sv: Odefinierad rymd: ”%s” Antar rymdnummer = 0.

en: Must be in a space before changing or declaring subspaces.
sv: Måste vara inom en rymd innan byte eller deklaration av underrymder.

en: Can't change subspaces within a procedure definition. Ignored
sv: Kan inte ändra underrymder inom en procedurdefinition. Överhoppad

en: Parameters of an existing subspace can't be modified
sv: Parametrar för en existerande underrymd kan inte modifieras

en: Alignment must be a power of 2
sv: Justering måste vara en tvåpotens

en: FIRST not supported as a .SUBSPACE argument
sv: FIRST stöds inte som ett .SUBSPACE-argument

en: Invalid .SUBSPACE argument
sv: Ogiltigt .SUBSPACE-argument

en: Internal error: Unable to find containing space for %s.
sv: Internt fel: Kan inte hitta omslutande rymd för %s.

en: -R option not supported on this target.
sv: -R-flaggan stöds inte för detta mål.

en: internal error: losing opcode: `%s' "%s"
sv: internt fel: tappar bort opkod: ”%s” ”%s”

en: Broken assembler.  No assembly attempted.
sv: Trasig assembler. Har inte försökt göra assemblering.

en: invalid single nop size: %d (expect within [0, %d])
sv: ogiltig enkel nop-storlek: %d (förväntat inom [0, %d])

en: jump over nop padding out of range
sv: hopp över nop-utfyllnad utanför intervall

en: same oszc flag used twice
sv: samma oszc-flagga används två gånger

en: unrecognized pseudo-suffix
sv: okänt pseudo-suffix

en: scc= value must be between 0 and 15 (decimal)
sv: värdet för scc= måste ligga mellan 0 och 15 (decimaltal)

en: unrecognized oszc flags or illegal `,' in pseudo-suffix
sv: okända oszc-flaggor eller ogiltigt `,' i pseudosuffix

en: missing `}' or `,' in pseudo-suffix
sv: saknar `}' eller `,' i pseudo-suffix

en: 0x%<PRIx64> shortened to 0x%<PRIx64>
sv: 0x%<PRIx64> förkortat till 0x%<PRIx64>

en: same type of prefix used twice
sv: samma typ av prefix använt två gånger

en: 64bit mode not supported on `%s'.
sv: 64-bitarsläge stöds inte på ”%s”.

en: 32bit mode not supported on `%s'.
sv: 32-bitarsläge stöds inte på ”%s”.

en: bad argument to syntax directive.
sv: felaktig argument till syntax-direktiv.

en: bad argument to %s_check directive.
sv: felaktig argument till %s_check-direktiv.

en: missing argument for %s_check directive
sv: saknar argument för %s_check-direktiv

en: `%s' is not supported on `%s'
sv: ”%s” stöds inte för ”%s”

en: missing cpu architecture
sv: saknar cpu-arkitektur

en: .arch stack is empty
sv: .arch-stacken är tom

en: this `.arch pop' requires `.code%u%s' to be in effect
sv: denna `.arch pop' kräver att `.code%u%s' är aktivt

en: Unrecognized vector size specifier
sv: Okänd vektorstorleksspecifikator

en: no such architecture: `%s'
sv: ingen sådan arkitektur: ”%s”

en: `%s' only supported with 16-bit architectures
sv: `%s' stöds endast med 16-bitarsarkitekturer

en: no such architecture modifier: `%s'
sv: ingen sådan arkitekturmodifierare: ”%s”

en: Intel MCU is 32bit ELF only
sv: Intel MCU kan endast 32-bitars ELF

en: unknown architecture
sv: okänd arkitektur

en: there are no pc-relative size relocations
sv: det finns inga prc-relativa storleksomlokaliseringar

en: unknown relocation (%u)
sv: okänd omlokalisering (%u)

en: %u-byte relocation cannot be applied to %u-byte field
sv: %u-byte omlokalisering kan inte tillämpas för ett %u-byte fält

en: non-pc-relative relocation for pc-relative field
sv: icke-pc-relativ omlokalisering för pc-relativt fält

en: relocated field and relocation type differ in signedness
sv: omlokaliserat fält och omlokaliseringstyp skiljer sig i tecken

en: there are no unsigned pc-relative relocations
sv: det finns inga teckenlösa pc-relativa omlokaliseringar

en: cannot do %u byte pc-relative relocation
sv: kan inte göra %u byte pc-relativ omlokalisering

en: cannot do %s %u byte relocation
sv: kan inte göra %s %u byte omlokalisering

en: ambiguous broadcast for `%s', using %u-bit form
sv: tvetydig utsändning för `%s', använder %u-bitarsform

en: conflicting use of `data16' prefix
sv: konflikt vid användning av prefixet "data16"

en: can't encode register '%s%s' in an instruction requiring %s prefix
sv: kan inte koda registret '%s%s' i en instruktion som kräver prefixet %s

en: size override not allowed with `%s'
sv: åsidosättning av storlek tillåts inte med `%s'

en: address override not allowed with `%s'
sv: åsidosättning av adress tillåts inte med `%s'

en: invalid instruction `%s' after `%s'
sv: ogiltig instruktion ”%s” efter ”%s”

en: missing `lock' with `%s'
sv: saknar ”lock” med ”%s”

en: instruction `%s' after `xacquire' not allowed
sv: instruktion ”%s” efter ”xacquire” inte tillåten

en: memory destination needed for instruction `%s' after `xrelease'
sv: minnesdestination krävs för instruktion ”%s” efter ”xrelease”

en: `.noopt' arguments ignored
sv: argumentet `.noopt' ignoreras

en: `%s` changes flags which would affect control flow behavior
sv: `%s` ändrar flaggor som påverkar kontrollflödets beteende

en: indirect `%s` with memory operand should be avoided
sv: indirekt `%s` med minnesoperand bör undvikas

en: `%s` skips -mlfence-before-indirect-branch on `%s`
sv: `%s` hoppar över -mlfence-before-indirect-branch på `%s`

en: `%s` skips -mlfence-before-ret on `%s`
sv: `%s` hoppar över -mlfence-before-ret på `%s`

en: @%s operator cannot be used with `%s'
sv: operatorn @%s kan inte användas med `%s'

en: @%s operator can be used with `%s', but format is wrong
sv: operatorn @%s kan användas med `%s', men formatet är felaktigt

en: @%s operator requires no SIB
sv: operatorn @%s kräver ingen SIB

en: @%s operator requires base register
sv: operatorn @%s kräver basregister

en: @%s operator requires no base/index register
sv: operatorn @%s kräver inget bas-/indexregister

en: @%s operator requires no base register
sv: operatorn @%s kräver inget basregister

en: @%s operator requires `%sebx' as index register
sv: operatorn @%s kräver `%sebx' som indexregister

en: @%s operator requires `%seax' as base register
sv: operatorn @%s kräver `%seax' som basregister

en: @%s operator requires `%seax/%srax' as base register
sv: operatorn @%s kräver `%seax/%srax' som basregister

en: @%s operator requires `%sebx' as base register
sv: operatorn @%s kräver `%sebx' som basregister

en: @%s operator requires `%srip' as base register
sv: operatorn @%s kräver `%srip' som basregister

en: @%s operator requires `%seax' as dest register
sv: operatorn @%s kräver `%seax' som målregister

en: @%s operator requires `%srdi' as dest register
sv: operatorn @%s kräver `%srdi' som målregister

en: @%s operator requires scale factor of 1
sv: operatorn @%s kräver skalningsfaktor 1

en: @%s operator requires 32-bit base register
sv: operatorn @%s kräver 32-bitars basregister

en: @%s operator requires 32-bit dest register
sv: operatorn @%s kräver 32-bitars målregister

en: @%s operator requires 64-bit dest register
sv: operatorn @%s kräver 64-bitars målregister

en: @%s operator requires 32-bit or 64-bit dest register
sv: operatorn @%s kräver 32-bitars eller 64-bitars målregister

en: operand size mismatch
sv: felaktig operandstorlek

en: operand type mismatch
sv: felaktig operandtyp

en: register type mismatch
sv: felaktig registertyp

en: number of operands mismatch
sv: felaktigt antal operander

en: invalid instruction suffix
sv: ogiltigt instruktionssuffix

en: constant doesn't fit in 4 bits
sv: konstant får inte plats i 4 bitar

en: unsupported with Intel mnemonic
sv: stöds inte med Intel-mnemonic

en: unsupported syntax
sv: syntax stöds inte

en: extended GPR cannot be used as base/index
sv: utökad GPR kan inte användas som bas/index

en: {nf} unsupported
sv: {nf} stöds inte

en: unsupported instruction `%s'
sv: instruktion ”%s” stöds inte

en: `%s' is not supported on `%s%s'
sv: ”%s” stöds inte för ”%s%s”

en: `%s%c' is not supported in 64-bit mode
sv: `%s%c' stöds inte i 64-bitarsläge

en: `%s%c' is only supported in 64-bit mode
sv: `%s%c' stöds endast i 64-bitarsläge

en: `%s' is not supported in 64-bit mode
sv: ”%s” stöds inte i 64-bitarsläge

en: `%s' is only supported in 64-bit mode
sv: ”%s” stöds endast i 64-bitarsläge

en: no VEX/XOP encoding
sv: ingen VEX/XOP-kodning

en: no EVEX encoding
sv: ingen EVEX-kodning

en: invalid SIB address
sv: ogiltig SIB-adress

en: invalid VSIB address
sv: ogiltig VSIB-adress

en: mask, index, and destination registers must be distinct
sv: mask-, index- och destinationsregister måste vara distinkta

en: all tmm registers must be distinct
sv: alla tmm-register måste vara distinkta

en: destination and source registers must be distinct
sv: destinations- och källregister måste vara distinkta

en: two dest registers must be distinct
sv: två dest-register måste vara distinkta

en: rex2 pseudo prefix cannot be used
sv: pseudoprefixet rex2 kan inte användas

en: unsupported vector index register
sv: vektorindexregister stöds inte

en: unsupported broadcast
sv: utsändning stöds inte

en: broadcast is needed for operand of such type
sv: utsändning behövs för operand av en sådan typ

en: unsupported masking
sv: maskning stöds inte

en: mask not on destination operand
sv: mask inte på destinationsoperand

en: default mask isn't allowed
sv: standardmask tillåts inte

en: unsupported static rounding/sae
sv: statisk avrundning/sae stöds inte

en: vector size above %u required for `%s'
sv: vektorstorlek över %u krävs för `%s'

en: 'rsp' register cannot be used
sv: registret 'rsp' kan inte användas

en: internal error
sv: internt fel

en: %s for `%s'
sv: %s för ”%s”

en: SSE instruction `%s' is used
sv: SSE-instruktion ”%s” använd

en: expecting lockable instruction after `lock'
sv: förväntar låsbar instruktion efter ”lock”

en: data size prefix invalid with `%s'
sv: datastorleksprefix ogiltigt med ”%s”

en: expecting valid branch instruction after `bnd'
sv: förväntad giltig hoppinstruktion efter ”bnd”

en: expecting indirect branch instruction after `notrack'
sv: förväntad indirekt hoppinstruktion efter ”notrack”

en: 32-bit address isn't allowed in 64-bit MPX instructions.
sv: 32-bitars adress tillåts inte i 64-bitars MPX-instruktioner.

en: 16-bit address isn't allowed in MPX instructions
sv: 16-bitsadress tillåts inte i MPX-instruktioner

en: replacing `rep'/`repe' prefix by `bnd'
sv: ersätt ”rep”/”repe”-prefix med ”bnd”

en: input/output port address isn't allowed with `%s'
sv: ingångs-/utgångsportadress är inte tillåten med `%s'

en: '%s' only supports RIP-relative address
sv: '%s' har endast stöd för RIP-relativ adress

note: UnixWare fsub no args is alias for fsubp, fadd -> faddp, etc.
en: translating to `%sp'
sv: översätter till ”%sp”

en: instruction `%s' isn't supported outside of protected mode.
sv: instruktion ”%s” stöds inte utanför skyddatläge.

en: REX prefix invalid with `%s'
sv: REX-prefix ogiltigt med `%s'

en: {rex2} prefix invalid with `%s'
sv: {rex2}-prefix ogiltigt med `%s'

en: no such instruction: `%s'
sv: ingen sådan instruktion : ”%s”

en: invalid character %s in mnemonic
sv: ogiltigt tecken %s i mnemonic

en: expecting prefix; got nothing
sv: förväntade prefix; fick ingenting

en: expecting mnemonic; got nothing
sv: förväntade mnemonic, fick ingenting

en: redundant %s prefix
sv: redundant %s-prefix

en: {nf} cannot be combined with {vex}/{vex3}
sv: {nf} kan inte kombineras med {vex}/{vex3}

en: ignoring `.s' suffix due to earlier `{%s}'
sv: ignorerar suffixet `.s' på grund av tidigare `{%s}'

en: ignoring `.d8' suffix due to earlier `{disp<N>}'
sv: ignorerar suffixet `.d8' på grund av tidigare `{disp<N>}'

en: ignoring `.d32' suffix due to earlier `{disp<N>}'
sv: ignorerar suffixet `.d32' på grund av tidigare `{disp<N>}'

en: found `%sd'; assuming `%sl' was meant
sv: hittade `%sd'; antar att `%sl' var menat

en: invalid character %s before operand %d
sv: ogiltigt tecken %s före operand %d

en: unbalanced double quotes in operand %d.
sv: obalanserade dubbla citattecken i operand %d.

en: unbalanced parenthesis in operand %d.
sv: obalanserade parenteser i operand %d.

en: invalid character %s in operand %d
sv: ogiltigt tecken %s i operand %d

en: spurious operands; (%d operands/instruction max)
sv: vilsekommen operand; (max %d operander/instruktion)

en: too many memory references for `%s'
sv: allt för många minnesreferenser för ”%s”

en: expecting operand after ','; got nothing
sv: förväntade operand efter ”,”; fick ingenting

en: expecting operand before ','; got nothing
sv: förväntade operand före ”,”; fick ingenting

en: 0x%<PRIx64> out of range of signed 32bit displacement
sv: 0x%<PRIx64> utanför intervallet för signerad 32-bitars förskjutning

en: mask, index, and destination registers should be distinct
sv: mask-, index- och destinationsregister bör vara destinkta

en: index and destination registers should be distinct
sv: index- och destinationsregister bör vara distinkta

en: indirect %s without `*'
sv: indirekt %s utan ”*”

note: Warn them that a data or address size prefix doesn't affect assembly of the next line of code.
en: stand-alone `%s' prefix
sv: fristående ”%s”-prefix

en: mnemonic suffix used with `%s'
sv: mnemoniskt suffix används med `%s'

en: NOTE: Such forms are deprecated and will be rejected by a future version of the assembler
sv: OBSERVERA: Sådana former är föråldrade och kommer att avvisas av en framtida version av assemblern

en: `%s' operand %u must use `%ses' segment
sv: ”%s” operand %u måste använda ”%ses”-segment

en: generating 16-bit `iret' for .code16gcc directive
sv: genererar 16-bitars ”iret” för .code16gcc-direktiv

en: generating 32-bit `%s', unlike earlier gas versions
sv: genrererar 32-bitars ”%s”, till skillnad från tidigare gas-versioner

en: ambiguous operand size for `%s'
sv: tvetydig operandstorlek för ”%s”

en: no instruction mnemonic suffix given and no register operands; can't size `%s'
sv: inget instruktionsmnemoniskt suffix angivet och inga registeroperander; kan inte storleksanpassa `%s'

en: %s; using default for `%s'
sv: %s; använder standardvärdet för `%s'

en: ambiguous operand size
sv: tvetydig operandstorlek

en: no instruction mnemonic suffix given and no register operands
sv: inget instruktionsmnemoniskt suffix angivet och inga registeroperander

en: 16-bit addressing unavailable for `%s'
sv: 16-bitarsadressering inte tillgänglig för `%s'

en: invalid register operand size for `%s'
sv: ogiltig registeroperandsstorlek för ”%s”

note: Any other register is bad.
en: `%s%s' not allowed with `%s%c'
sv: ”%s%s” tillåts inte med ”%s%c”

en: incorrect register `%s%s' used with `%c' suffix
sv: felaktig register ”%s%s” använt med ”%c”-suffix

en: no instruction mnemonic suffix given; can't determine immediate size
sv: inget suffix för instruktionmnemonic angivet; kan inte avgöra omedelbar storlek

en: operand %u `%s%s' implicitly denotes `%s%s' to `%s%s' group in `%s'
sv: operand %u `%s%s' betecknar implicit `%s%s' till gruppen `%s%s' i `%s'

note: Reversed arguments on faddp or fmulp.
en: translating to `%s %s%s,%s%s'
sv: översätter till ”%s %s%s,%s%s”

note: Extraneous `l' suffix on fp insn.
en: translating to `%s %s%s'
sv: översätter till ”%s %s%s”

en: you can't `%s %s%s'
sv: du kan inte använda ”%s %s%s”

en: segment override on `%s' is ineffectual
sv: segmentåsidosättning för ”%s” har ingen effekt

en: relaxable branches not supported in absolute section
sv: lättningsbara grenar stöds inte i absolut avsnitt

en: skipping prefixes on `%s'
sv: hoppar över prefix för ”%s”

en: 16-bit jump out of range
sv: 16-bitarshopp utanför intervall

en: pseudo prefix without instruction
sv: pseudo-prefix utan instruktion

en: pseudo prefix ahead of label; ignoring
sv: pseudo-prefix före etikett; ignorerar

en: `%s` skips -malign-branch-boundary on `%s`
sv: ”%s” hoppas över -malign-branch-boundary på ”%s”

en: use .code16 to ensure correct addressing mode
sv: använd .code16 för att garantera korrekt adresseringsläge

en: Cannot convert `%s' in 16-bit mode
sv: Kan inte konvertera `%s' i 16-bitarsläge

en: Cannot convert `%s' with `-momit-lock-prefix=yes' in effect
sv: Kan inte konvertera `%s' med `-momit-lock-prefix=yes' aktiverat

en: instruction length of %u bytes exceeds the limit of 15
sv: instruktionslängd om %u byte överstiger gränsen om 15

en: @%s reloc is not supported with %d-bit output format
sv: @%s omlokalisering stöds inte med %d-bitars utmatningsformat

en: missing or invalid expression `%s'
sv: saknat eller ogiltigt uttryck ”%s”

en: invalid PLT expression `%s'
sv: ogiltigt PLT-uttryck ”%s”

en: pseudo-prefix conflicts with encoding specifier
sv: pseudo-prefixet står i konflikt med kodningsspecifikationen

en: illegal prefix used with VEX/XOP/EVEX
sv: ogiltigt prefix används med VEX/XOP/EVEX

en: SCC/OSZC specifier cannot be used here
sv: SCC/OSZC-specifikatorn kan inte användas här

en: opcode residual (%#<PRIx64>) too wide
sv: opkodsrest (%#<PRIx64>) för bred

en: eGPR use conflicts with encoding specifier
sv: användning av eGPR strider mot kodningsspecifikationen

en: too many register/memory operands
sv: för många register-/minnesoperander

en: too few register/memory operands
sv: för få register-/minnesoperander

en: constant doesn't fit in %d bits
sv: konstanten passar inte in i %d bitar

en: VSIB unavailable with legacy encoding
sv: VSIB otillgängligt med föråldrad kodning

note: We could allow two register operands, encoding the 2nd one in an 8-bit immediate like for 4-register-operand insns, but that would require ugly fiddling with process_operands() and/or build_modrm_byte().
en: too many register operands with VSIB
sv: för många registeroperander med VSIB

en: can't encode register '%s%s' with VEX/XOP/EVEX
sv: kan inte koda registret '%s%s' med VEX/XOP/EVEX

en: conflicting .insn operands
sv: motstridiga .insn-operander

en: APX functionality cannot be used with %s encodings
sv: APX-funktionalitet kan inte användas med %s-kodningar

en: opcode space cannot be larger than 7
sv: opkodsutrymmet kan inte vara större än 7

en: ND and broadcast cannot be used at the same time
sv: ND och broadcast kan inte användas samtidigt

en: {nf} and masking cannot be used at the same time
sv: {nf} och masking kan inte användas samtidigt

en: SCC cannot be used at the same time {nf} / masking
sv: SCC kan inte användas samtidigt {nf} / masking

en: SCFI: hand-crafting instructions not supported
sv: SCFI: instruktioner för hand-crafting stöds inte

en: duplicated `{%s}'
sv: duplicerad `{%s}'

en: Unsupported broadcast: `%s'
sv: Utsändning stöds inte: ”%s”

en: `%s%s' can't be used for write mask
sv: ”%s%s” kan inte användas som skrivmask

en: invalid write mask `%s'
sv: ogiltig skrivmask ”%s”

en: duplicated `%s'
sv: duplicerat ”%s”

en: invalid zeroing-masking `%s'
sv: ogiltig nollningsmask ”%s”

en: missing `}' in `%s'
sv: saknar ”}” i ”%s”

note: We don't know this one.
en: unknown vector operation: `%s'
sv: okänd vektoroperation: ”%s”

en: zeroing-masking only allowed with write mask
sv: nollningsmask tillåts endast med skrivmask

en: at most %d immediate operands are allowed
sv: som mest tillåts %d operander

en: junk `%s' after expression
sv: ”%s”-skräp efter uttryck

en: illegal immediate register operand %s
sv: otillåten omedelbar registeroperand %s

en: missing or invalid immediate expression `%s'
sv: saknat eller ogiltigt omedelbart uttryck ”%s”

en: unimplemented segment %s in operand
sv: oimplementerat segment %s i operand

en: expecting scale factor of 1, 2, 4, or 8: got `%s'
sv: förväntar skalfaktor på 1, 2, 4 eller 8: fick ”%s”

en: scale factor of %d without an index register
sv: %d skalfaktor utan ett indexregister

en: at most %d displacement operands are allowed
sv: som mest tillåts %d förskjutningsoperander

en: missing or invalid displacement expression `%s'
sv: saknat eller ogiltigt förskjutningsuttryck ”%s”

en: `%s' is not valid here (expected `%c%s%s%c')
sv: ”%s” är inte giltigt här (förväntade ”%c%s%s%c”)

en: `%s' is not a valid %s expression
sv: ”%s” är inte ett giltigt %s-uttryck

en: invalid `%s' prefix
sv: ogiltigt prefix `%s'

en: `%s' cannot be used here
sv: ”%s” kan inte användas här

en: register scaling is being ignored here
sv: registerskalning ignoreras här

en: Missing '}': '%s'
sv: Saknar ”}”: ”%s”

en: Junk after '}': '%s'
sv: Skräp efter ”}”: ”%s”

en: bad memory operand `%s'
sv: felaktig minnesoperand ”%s”

en: junk `%s' after register
sv: ”%s”-skräp efter register

en: `%s%s' cannot be used here
sv: `%s%s' kan inte användas här

en: `%s': misplaced `{%s}'
sv: `%s': felplacerad `{%s}'

en: bad register name `%s'
sv: felaktigt registernamn ”%s”

en: immediate operand illegal with absolute jump
sv: omedelbar operand otillåten med absolut hopp

en: `%s': RC/SAE operand must follow immediate operands
sv: `%s': RC/SAE-operanden måste följa omedelbara operander

en: `%s': misplaced `%s'
sv: `%s': felplacerad `%s'

en: unbalanced figure braces
sv: obalanserade parentestecken

en: expecting `,' or `)' after index register in `%s'
sv: förväntade ”,” eller ”)” efter index register i ”%s”

en: expecting `)' after scale factor in `%s'
sv: förväntade ”)” efter skalfaktor i ”%s”

en: expecting index register or scale factor after `,'; got '%c'
sv: förväntade indexregister eller skalfaktor efter ”,”; fick ”%c”

en: expecting `,' or `)' after base register in `%s'
sv: förväntade ”,” eller ”)” efter basregister i ”%s”

note: It's not a memory operand; argh!
en: invalid char %s beginning operand %d `%s'
sv: ogiltigt tecken %s inleder operand %d ”%s”

en: %s:%u: add %d%s at 0x%llx to align %s within %d-byte boundary
sv: %s:%u: addera %d%s vid 0x%llx för att justera %s inom %d-bytegräns

en: %s:%u: add additional %d%s at 0x%llx to align %s within %d-byte boundary
sv: %s:%u: addera ytterligare %d%s vid 0x%llx för att justera %s inom %d-bytegräns

en: %s:%u: add %d%s-byte nop at 0x%llx to align %s within %d-byte boundary
sv: %s:%u: addera %d%s-byte nop vid 0x%llx för att justera %s inom %d-bytegräns

en: long jump required
sv: långt hopp krävs

en: jump target out of range
sv: hoppmål utanför intervall

en: register '%s%s' cannot be used here
sv: registret '%s%s' kan inte användas här

en: invalid -mx86-used-note= option: `%s'
sv: ogiltig -mx86-used-note=-flagga: ”%s”

en: no compiled in support for x86_64
sv: stöd för x86_64 har inte kompilerats in

en: no compiled in support for 32bit x86_64
sv: stöd för 32bitars x86_64 har inte kompilerats in

en: no compiled in support for ix86
sv: inget inkompilerat stöd för ix86

en: invalid -march= option: `%s'
sv: ogiltig -march=-flagga: ”%s”

en: Unrecognized vector size specifier ignored
sv: Okänd specifikator för vektorstorlek ignoreras

en: invalid -mtune= option: `%s'
sv: ogiltig -mtune=-flagga: ”%s”

en: invalid -mmnemonic= option: `%s'
sv: ogiltig -mmnemonic=-flagga: ”%s”

en: invalid -msyntax= option: `%s'
sv: ogiltig -msyntax=-flagga: ”%s”

en: invalid -msse-check= option: `%s'
sv: ogiltig -msse-check=-flagga: ”%s”

en: invalid -moperand-check= option: `%s'
sv: ogiltig -moperand-check=-flagga: ”%s”

en: invalid -mavxscalar= option: `%s'
sv: ogiltig -mavxscalar=-flagga: ”%s”

en: invalid -mvexwig= option: `%s'
sv: ogiltig -mvexwig=-flagga: ”%s”

en: invalid -mevexlig= option: `%s'
sv: ogiltig -mevexlig=-flagga: ”%s”

en: invalid -mevexrcig= option: `%s'
sv: ogiltig -mevexrcig=-flagga: ”%s”

en: invalid -mevexwig= option: `%s'
sv: ogiltig -mevexwig=-flagga: ”%s”

en: invalid -momit-lock-prefix= option: `%s'
sv: ogiltig -momit-lock-prefix=-flagga: ”%s”

en: invalid -mfence-as-lock-add= option: `%s'
sv: ogiltig -mfence-as-lock-add=-flagga: ”%s”

en: invalid -mlfence-after-load= option: `%s'
sv: ogiltig flagga -mlfence-after-load=: `%s'

en: invalid -mlfence-before-indirect-branch= option: `%s'
sv: ogiltig flagga -mlfence-before-indirect-branch=: `%s'

en: invalid -mlfence-before-ret= option: `%s'
sv: ogiltig flagga för -mlfence-before-ret=: `%s'

en: invalid -mrelax-relocations= option: `%s'
sv: ogiltig -mrelax-relocations=-flagga: ”%s”

en: invalid -malign-branch-boundary= value: %s
sv: ogiltigt -malign-branch-boundary=-värde: %s

en: invalid -malign-branch-prefix-size= value: %s
sv: ogiltig -malign-branch-prefix-size=-flagga: %s

en: invalid -malign-branch= option: `%s'
sv: ogiltig -malign-branch=-flagga: ”%s”

en: invalid -mtls-check= option: `%s'
sv: ogiltig flagga -mtls-check=: `%s'

en:   -Qy, -Qn                ignored
      -V                      print assembler version number
      -k                      ignored
sv:   -Qy, -Qn                hoppas över
      -V                      skriv ut versionsnummer för assembler
      -k                      hoppas över

en:   -n                      do not optimize code alignment
      -O{012s}                attempt some code optimizations
      -q                      quieten some warnings
sv:   -n                      optimera inte kodjusteringen
      -O{012s}                försök med vissa kodoptimeringar
      -q                      tysta vissa varningar

en:   -s                      ignored
sv:   -s                      hoppas över

en:   --32/--64/--x32         generate 32bit/64bit/x32 object
sv:   --32/--64/--x32         generera 32-bitars/64-bitars/x32-objekt

en:   --32/--64               generate 32bit/64bit object
sv:   --32/--64               generera 32-bitars/64-bitars objekt

en:   --divide                do not treat `/' as a comment character
sv:   --divide                behandla inte ”/” som ett kommentarstecken

en:   --divide                ignored
sv:   --divide                hoppas över

en:   -march=CPU[,+EXTENSION...]
                              generate code for CPU and EXTENSION, CPU is one of:
sv:   -march=CPU[,+UTÖKNING…]
                              generera kod för CPU och UTÖKNING, CPU är endera av:

en:                           EXTENSION is combination of (possibly "no"-prefixed):
sv:                           UTÖKNING är en kombination av (eventuellt med prefixet "no"):

en:   -mtune=CPU              optimize for CPU, CPU is one of:
sv:   -mtune=CPU              optimera för CPU, CPU är endera av:

en:   -msse2avx               encode SSE instructions with VEX prefix
sv:   -msse2avx               koda SSE-instruktioner med VEX-prefix

en:   -muse-unaligned-vector-move
                              encode aligned vector move as unaligned vector move
sv:   -muse-unaligned-vector-move
                              koda justerad vektorförflyttning som icke-justerad vektorförflyttning

en:   -msse-check=[none|error|warning] (default: none)
                              check SSE instructions
sv:   -msse-check=[none|error|warning] (standard: none)
                              kontrollera SSE-instruktioner

en:   -moperand-check=[none|error|warning] (default: warning)
                              check operand combinations for validity
sv:   -moperand-check=[none|error|warning] (standard: warning)
                              kontrollera giltighet av operandkombinationer

en:   -mavxscalar=[128|256] (default: 128)
                              encode scalar AVX instructions with specific vector
                               length
sv:   -mavxscalar=[128|256] (standard: 128)
                              koda skalära AVX-instruktioner med specifik
                               vektorlängd

en:   -mvexwig=[0|1] (default: 0)
                              encode VEX instructions with specific VEX.W value
                               for VEX.W bit ignored instructions
sv:   -mvexwig=[0|1] (standard: 0)
                              koda VEX-instruktioner med specifikt VEX.W-värde
                               för VEX.W-bitöverhoppade instruktioner

en:   -mevexlig=[128|256|512] (default: 128)
                              encode scalar EVEX instructions with specific vector
                               length
sv:   -mevexlig=[128|256|512] (standard: 128)
                              koda skalära EVEX-instruktioner med specifik
                               vektorlängd

en:   -mevexwig=[0|1] (default: 0)
                              encode EVEX instructions with specific EVEX.W value
                               for EVEX.W bit ignored instructions
sv:   -mevexwig=[0|1] (standard: 0)
                              koda EVEX-instruktioner med specifikt EVEX.W-värde
                               för EVEX.W-bitöverhoppade instruktioner

en:   -mevexrcig=[rne|rd|ru|rz] (default: rne)
                              encode EVEX instructions with specific EVEX.RC value
                               for SAE-only ignored instructions
sv:   -mevexrcig=[rne|rd|ru|rz] (standard: rne)
                              koda EVEX-instruktioner med ett specifikt EVEX.RC-värde
                               för endast-SAE överhoppade instruktioner

en: (default: att)
sv: (standard: att)

en: (default: intel)
sv: (standard: intel)

en:                           use AT&T/Intel mnemonic (AT&T syntax only)
sv:                           använd AT&T/Intel-mnemonik (endast AT&T-syntax)

en:   -msyntax=[att|intel] (default: att)
                              use AT&T/Intel syntax
sv:   -msyntax=[att|intel] (standard: att)
                              använd AT&T/Intel-syntax

en:   -mindex-reg             support pseudo index registers
sv:   -mindex-reg             ha stöd för pseudoindexregister

en:   -mnaked-reg             don't require `%%' prefix for registers
sv:   -mnaked-reg             kräv inte ”%%”-prefix för register

en:   -madd-bnd-prefix        add BND prefix for all valid branches
sv:   -madd-bnd-prefix        lägg till BND-prefix för alla giltiga grenar

en:   -mshared                disable branch optimization for shared code
sv:   -mshared                inaktivera grenoptimering för delad kod

en:                           generate x86 used ISA and feature properties
sv:                           generera använda x86-ISA- och funktionsegenskaper

en:   -momit-lock-prefix=[no|yes] (default: no)
                              strip all lock prefixes
sv:   -momit-lock-prefix=[no|yes] (standard: no)
                              rensa bort alla låsprefix

en:   -mfence-as-lock-add=[no|yes] (default: no)
                              encode lfence, mfence and sfence as
                               lock addl $0x0, (%%{re}sp)
sv:   -mfence-as-lock-add=[no|yes] (standard: no)
                              koda lfence, mfence och sfence som
                               lock addl $0x0, (%%{re}sp)

en:                           generate relax relocations
sv:                           generera lättnadsomlokaliseringar

en:                           check TLS relocation
sv:                           kontrollera TLS-omlokalisering

en:   -malign-branch-boundary=NUM (default: 0)
                              align branches within NUM byte boundary
sv:   -malign-branch-boundary=NUM (standardvärde: 0)
                              justera grenar inom NUM bytegräns

en:   -malign-branch=TYPE[+TYPE...] (default: jcc+fused+jmp)
                              TYPE is combination of jcc, fused, jmp, call, ret,
                               indirect
                              specify types of branches to align
sv:   -malign-branch=TYP[+TYP…] (standardvärde: jcc+fused+jmp)
                              TYP är en kobmination av jcc, fused, jmp call, ret,
                               indirect
                              ange typer av grenar att justera

en:   -malign-branch-prefix-size=NUM (default: 5)
                              align branches with NUM prefixes per instruction
sv:   -malign-branch-prefix-size=NUM (standardvärde: 5)
                              justera grenar med NUM prefix per instruktion

en:   -mbranches-within-32B-boundaries
                              align branches within 32 byte boundary
sv:   -mbranches-within-32B-boundaries
                              justera grenar inom 32 bytegräns

en:   -mlfence-after-load=[no|yes] (default: no)
                              generate lfence after load
sv:   -mlfence-after-load=[no|yes] (standard: no)
                              generera lfence efter inläsning

en:   -mlfence-before-indirect-branch=[none|all|register|memory] (default: none)
                              generate lfence before indirect near branch
sv:   -mlfence-before-indirect-branch=[none|all|register|memory] (standard: none)
                              generera lfence före indirekt nära gren

en:   -mlfence-before-ret=[none|or|not|shl|yes] (default: none)
                              generate lfence before ret
sv:   -mlfence-before-ret=[none|or|not|shl|yes] (standard: none)
                              generera lfence före ret

en:   -mamd64                 accept only AMD64 ISA [default]
sv:   -mamd64                 acceptera endast AMD64 ISA [standard]

en:   -mintel64               accept only Intel64 ISA
sv:   -mintel64               acceptera endast Intel64 ISA

en: Intel MCU doesn't support `%s' architecture
sv: Intel MCU har inte stöd för ”%s”-arkitektur

en: SCFI is not supported for this ABI
sv: SCFI stöds inte för denna ABI

en: Intel MCU is 32bit only
sv: Intel MCU kan endast 32-bitar

en: invalid %s relocation against register
sv: ogiltig omlokalisering av %s mot register

en: symbol size computation overflow
sv: överspill vid beräkning av symbolstorlek

en: can not do %d byte pc-relative relocation
sv: kan inte genomföra %d byte pc-relativ omlokalisering

en: can not do %d byte relocation
sv: kan inte genomföra %d byte omlokalisering

en: cannot represent relocation type %s in x32 mode
sv: kan inte representera omlokaliseringstyp %s i x32-läge

en: cannot represent relocation type %s
sv: kan inte representera omlokaliseringstyp %s

en: .largecomm supported only in 64bit mode, producing .comm
sv: .largecomm stöds endast i 64-bitarsläge, producerar .comm

en: Size of frame exceeds maximum of 96 registers
sv: Storlek för ram överstiger max om 96 register

en: Size of rotating registers exceeds frame size
sv: Storlek för roterande register överstiger ramstorlek

en: Unwind directive not followed by an instruction.
sv: Upprullningsdirektiv följs inte av en instruktion.

en: qualifying predicate not followed by instruction
sv: kvalificerande predikat följs inte av instruktion

en: expected ',' after section name
sv: förväntade ”,” efter sektionsnamn

en: expected ',' after symbol name
sv: förväntade ”,” efter symbolnamn

en: expected ',' after symbol size
sv: förväntade ”,” efter symbolstorlek

en: record type is not valid
sv: posttyp är inte giltig

en: Invalid record type for P3 format.
sv: Ogiltig posttyp för P3-format.

en: Invalid record type for format P6
sv: Ogiltig posttyp för format P6

en: Invalid record type for format B1
sv: Ogiltig posttyp för format B1

en: Invalid record type for format X1
sv: Ogiltig posttyp för format X1

en: Invalid record type for format X3
sv: Ogiltig posttyp för format X3

en: Previous .save incomplete
sv: Föregående .save inte komplett

en: spill_mask record unimplemented.
sv: spill_mask-post inte implementerad.

en: Ignoring attempt to spill beyond end of region
sv: Hoppar över försök att spilla efter områdesslut

en: Only constant space allocation is supported
sv: Endast konstant uttrymmesallokering stöds

en: Only constant offsets are supported
sv: Endast konstantavstånd stöds

en: Section switching in code is not supported.
sv: Sektionsväxling i kod stöds inte.

en: Insn slot not set in unwind record.
sv: Instr-lucka inte inställd i upprullningspost.

en: frgr_mem record before region record!
sv: frgr_mem-post före områdespost!

en: fr_mem record before region record!
sv: fr_mem-post före områdespost!

en: gr_mem record before region record!
sv: gr_mem-post före områdespost!

en: br_mem record before region record!
sv: br_mem-post före områdespost!

en: gr_gr record before region record!
sv: gr_gr-post före områdespost!

en: br_gr record before region record!
sv: br_gr-post före områdespost!

en: First operand to .%s must be a predicate
sv: Första operanden till .%s måste vara ett predikat

en: Pointless use of p0 as first operand to .%s
sv: Onödig användning av p0 som första operand till .%s

en: Operand %d to .%s must be a preserved register
sv: Operan %d till .%s måste vara ett bevarat register

en: Operand %d to .%s must be a writable register
sv: Operand %d till .%s måste vara ett skrivbart register

en: Radix `%s' unsupported or invalid
sv: Talbas ”%s” stöds inte eller är ogiltig

en: .%s outside of %s
sv: .%s utanför %s

en: Tags on unwind pseudo-ops aren't supported, yet
sv: Taggar för upprullningspseudo-op:ar stöds inte än

en: First operand to .fframe must be a constant
sv: Första operanden till .fframe måste vara en konstant

en: First operand to .vframe must be a general register
sv: Första operanden till .vframe måste vara ett generellt register

en: Operand of .vframe contradicts .prologue
sv: Operand till .vframe motsäger .prologue

en: .vframepsp is meaningless, assuming .vframesp was meant
sv: .vframepsp är meningslös, antar att .vframesp menades

en: Operand to .vframesp must be a constant (sp-relative offset)
sv: Operand till .vframesp måste vara en konstant (sp-relativt avstånd)

en: First operand to .save not a register
sv: Första operand till .save inte ett register

en: Second operand to .save not a valid register
sv: Andra operanden till .save inte ett giltigt register

en: Second operand of .save contradicts .prologue
sv: Andra operanden till .save motsäger .prologue

en: First operand to .save not a valid register
sv: Första operanden till .save inte ett giltigt register

en: First operand to .restore must be stack pointer (sp)
sv: Första operanden till .restore måste var stackpekare (sp)

en: Second operand to .restore must be a constant >= 0
sv: Andra operanden till .restore måste vara en konstant >= 0

en: Epilogue count of %lu exceeds number of nested prologues (%u)
sv: Epilogantalet %lu överstiger antalet nästlade prologer (%u)

en: Illegal section name `%s' (causes unwind section name clash)
sv: Otillåtet sektionsnamn ”%s” (orsakar namnkollision med upprullningssektion)

en: First operand to .altrp not a valid branch register
sv: Första operanden till .altrp inte ett giltigt grenregister

en: First operand to .%s not a register
sv: Första operanden till .%s inte ett register

en: Second operand to .%s not a constant
sv: Andra operanden till .%s inte en konstant

en: First operand to .%s not a valid register
sv: Första operanden till .%s är inte ett giltigt register

en: First operand to .save.g must be a positive 4-bit constant
sv: Första operanden till .save.g måste vara en positiv 4-bitarskonstant

en: Second operand to .save.g must be a general register
sv: Andra operanden till .save.g måste vara ett generellt register

en: Second operand to .save.g must be the first of %d general registers
sv: Andra operanden till .save.g. måste vara det första av %d generella register

en: Operand to .save.f must be a positive 20-bit constant
sv: Operand till .save.f måste vara en positivt 20-bitarskonstant

en: First operand to .save.b must be a positive 5-bit constant
sv: Första operanden till .save.b måste vara en positiv 5-bitarskonstant

en: Second operand to .save.b must be a general register
sv: Andra operanden till .save.b måste vara ett generellt register

en: Second operand to .save.b must be the first of %d general registers
sv: Andra operanden till .save.b måste vara det första av %d generella register

en: First operand to .save.gf must be a non-negative 4-bit constant
sv: Första operanden till .save.gf måste vara en icke negativ 4-bitarskonstant

en: Second operand to .save.gf must be a non-negative 20-bit constant
sv: Den andra operanden till .save.gf måste vara en icke negativ 20-bitarskonstant

en: Operands to .save.gf may not be both zero
sv: Operander till .save.gf får inte båda vara noll

en: Operand to .spill must be a constant
sv: Operand till .spill måste var en konstant

en: Operand %d to .%s must be a constant
sv: Operand %d till .%s måste vara en konstant

en: Missing .label_state %ld
sv: Saknar .label_state %ld

en: Operand to .label_state must be a constant
sv: Operan till .label_state måste vara en konstant

en: Operand to .copy_state must be a constant
sv: Operand till .copy_state måste vara en konstant

en: First operand to .unwabi must be a constant
sv: Första operanden till .unwabi måste vara en konstant

en: Second operand to .unwabi must be a constant
sv: Andra operanden till .unwabi måste vara en konstant

en: Missing .endp after previous .proc
sv: Saknar .endp efter föregående .proc

en: Empty argument of .proc
sv: Tomt argument för .proc

en: `%s' was already defined
sv: ”%s” var redan definierad

en: Initial .body should precede any instructions
sv: Inledande .body bör inte föregå några instruktioner

en: .prologue within prologue
sv: .prologue inom prolog

en: Initial .prologue should precede any instructions
sv: Inledande .prologue bör föregå instruktioner

en: First operand to .prologue must be a positive 4-bit constant
sv: Första operanden till .prologue måste vara en positiv 4-bitarskonstant

en: Pointless use of zero first operand to .prologue
sv: Onödig användning av noll som första operand till .prologue

en: Using a constant as second operand to .prologue is deprecated
sv: Att använda en konstant som andra operand till .prologue är föråldrat

en: Second operand to .prologue must be a general register
sv: Andra operanden till .prologue måste vara ett generellt register

en: Second operand to .prologue must be the first of %d general registers
sv: Andra operanden till .prologue måste vara det första av %d generella register

en: `%s' was not defined within procedure
sv: ”%s” definierades inte inom procedur

en: Empty argument of .endp
sv: Tomt argument för .endp

en: `%s' was not specified with previous .proc
sv: ”%s” specificerades inte med föregående .proc

en: `%s' should be an operand to this .endp
sv: ”%s” bör var en operand till detta .endp

en: Comma expected
sv: Komma förväntades

en: Expected '['
sv: Förväntade ”[”

en: Expected ']'
sv: Förväntade ”]”

en: Number of elements must be positive
sv: Antalet element måste vara positivt

en: Used more than the declared %d rotating registers
sv: Använde mer än %d deklarerat antal roterande register

en: Used more than the available 96 rotating registers
sv: Använde mer än 96 tillgängliga roterande register

en: Used more than the available 48 rotating registers
sv: Använde mer än 48 tillgängliga roterande register

en: Attempt to redefine register set `%s'
sv: Försök att omdefiniera registeruppsättning ”%s”

en: Unknown psr option `%s'
sv: Okänd psr-flagga ”%s”

en: Comma expected after section name
sv: Komma förväntade efter sektionsnamn

en: Creating sections with .xdataN/.xrealN/.xstringZ is deprecated.
sv: Att skapa sektion med .xdataN/.xrealN/.xstringZ är föråldrat.

en: Register name expected
sv: Registernamn förväntades

en: Register value annotation ignored
sv: Registervärdesnotering överhoppad

en: Directive invalid within a bundle
sv: Direktiv ogiltigt inom en bunt

en: Missing predicate relation type
sv: Saknar relationstyp för predikat

en: Unrecognized predicate relation type
sv: Okänt relationstyp för predikat

en: Bad register range
sv: Felaktigt registerintervall

en: Predicate register expected
sv: Predikatregister förväntades

en: Duplicate predicate register ignored
sv: Dubblerat predikatregister överhoppat

en: Predicate source and target required
sv: Predikatkälla och mål krävs

en: Use of p0 is not valid in this context
sv: Användning av p0 är inte giltigt i detta sammanhang

en: At least two PR arguments expected
sv: Åtminstone två PR-argument förväntades

en: At least one PR argument expected
sv: Åtminstone ett PR-argument förväntades

en: duplicate entry hint %s
sv: duplicerad post %s

note: FIXME -- need 62-bit relocation type
en: 62-bit relocation not yet implemented
sv: 62-bitars omlokalisering inte implementerad än

note: XXX technically, this is wrong: we should not be issuing warning messages until we're sure this instruction pattern is going to be used!
en: lower 16 bits of mask ignored
sv: de lägre 16 bitarna i masken ignorerade

en: stride must be a multiple of 64; lower 6 bits ignored
sv: steg måste vara en multipel av 64; de 6 lägre bitarna ignorerade

en: Expected separator `='
sv: Förväntade separator ”=”

en: Duplicate equal sign (=) in instruction
sv: Dubblerat likhetstecken (=) i instruktion

en: Illegal operand separator `%c'
sv: Otillåten operandseparator ”%c”

en: Operand %u of `%s' should be %s
sv: Operand %u till ”%s” borde vara %s

en: Wrong number of output operands
sv: Felaktigt antal utdataoperander

en: Wrong number of input operands
sv: Felaktigt antal indataoperander

en: Operand mismatch
sv: Operander stämmer inte

en: Invalid use of `%c%d' as output operand
sv: Ogiltig användning av ”%c%d” som utdataoperand

en: Invalid use of `r%d' as base update address operand
sv: Ogiltig användning av ”r%d” som basuppdateringsadressoperand

en: Invalid duplicate use of `%c%d'
sv: Ogiltig dubbel användning av ”%c%d”

en: Invalid simultaneous use of `f%d' and `f%d'
sv: Ogiltig samtidig användning av ”f%d” och ”f%d”

en: Dangerous simultaneous use of `f%d' and `f%d'
sv: Farlig samtidig användning av ”f%d” och ”f%d”

en: Value truncated to 62 bits
sv: Värde trunkerat till 62 bitar

en: Bad operand value: %s
sv: Felaktig operandvärde: %s

note: Give an error if a frag containing code is not aligned to a 16 byte boundary.
en: instruction address is not a multiple of 16
sv: instruktionsadress inte en multipel av 16

en: `%s' must be last in bundle
sv: ”%s” får inte vara sist i en bunt

en: Internal error: don't know how to force %s to end of instruction group
sv: Internt fel: vet inte hur %s ska tvingas till slutet av instruktionsgrupp

en: `%s' must be last in instruction group
sv: ”%s” måste vara sist i instruktionsgrupp

en: Label must be first in a bundle
sv: Etikett måste vara först i en bunt

en: hint in B unit may be treated as nop
sv: tips i B-enhet kan komma att hanteras som nop

en: hint in B unit can't be used
sv: tips i B-enhet kan inte användas

en: emit_one_bundle: unexpected dynamic op
sv: emit_one_bundle: oväntad dynamisk-op

en: `%s' does not fit into %s template
sv: ”%s” passar inte i %s-mall

en: `%s' does not fit into bundle
sv: ”%s” passar inte i bunt

en: `%s' can't go in %s of %s template
sv: ”%s” kan inte placeras i %s i %s-mall

en: Missing '}' at end of file
sv: Saknar ”}” vid filslut

en: Unrecognized option '-x%s'
sv: Okänd flagga ”-x%s”

en: IA-64 options:
      --mconstant-gp	  mark output file as using the constant-GP model
    			  (sets ELF header flag EF_IA_64_CONS_GP)
      --mauto-pic		  mark output file as using the constant-GP model
    			  without function descriptors (sets ELF header flag
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	select data model (default -mlp64)
      -mle | -mbe		  select little- or big-endian byte order (default -mle)
      -mtune=[itanium1|itanium2]
    			  tune for a specific CPU (default -mtune=itanium2)
      -munwind-check=[warning|error]
    			  unwind directive check (default -munwind-check=warning)
      -mhint.b=[ok|warning|error]
    			  hint.b check (default -mhint.b=error)
      -x | -xexplicit	  turn on dependency violation checking
sv: IA-64-flaggor:
      --mconstant-gp	  markera utmatningsfil som att den använder konstant-GP-modell
    			  (ställer in ELF-huvudflaggan EF_IA_64_CONS_GP)
      --mauto-pic		  markera utmatningsfil som att den använder konstant-GP-modell
    			  utan funktionsbeskrivningar (ställer in ELF-huvudflaggan
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	välj datamodell (standard -mlp64)
      -mle | -mbe		  välj omvänd eller rak byteordning (standard -mle)
      -mtune=[itanium1|itanium2]
    			  justera för en specifik CPU (standard -mtune=itanium2)
      -munwind-check=[warning|error]
    			  kontroll av unwind-direktiv (standard -munwind-check=warning)
      -mhint.b=[ok|warning|error]
    			  kontroll av hint.b (default -mhint.b=error)
      -x | -xexplicit	  slå på kontroll av beroendekränkningar

note: Note for translators: "automagically" can be translated as "automatically" here.
en:   -xauto		  automagically remove dependency violations (default)
      -xnone		  turn off dependency violation checking
      -xdebug		  debug dependency violation checker
      -xdebugn		  debug dependency violation checker but turn off
    			  dependency violation checking
      -xdebugx		  debug dependency violation checker and turn on
    			  dependency violation checking
sv:   -xauto		  ta automatiskt bort beroendekränkningar (standard)
      -xnone		  slå av kontroll av beroendekränkningar
      -xdebug		  felsök kontroll av beroendekränkningar
      -xdebugn		  felsök kontroll av beroendekränkningar men slå av
    			  kontroll av beroendekränkningar
      -xdebugx		  felsök kontroll av beroendekränkningar och slå på
    			  kontroll av beroendekränkningar

en: --gstabs is not supported for ia64
sv: --gstabs stöds inte för ia64

en: Explicit stops are ignored in auto mode
sv: Uttryckliga stop hoppas över i automatiskt läge

en: Found '{' when manual bundling is already turned on
sv: Hittade ”{” när manuell buntning redan var påslaget

en: Found '{' after explicit switch to automatic mode
sv: Hittade ”{” efter uttryckligt omslag till automatiskt läge

en: Found '}' when manual bundling is off
sv: Hittade ”}” när manuell buntning är av

en: Expected ')'
sv: Förväntade ”)”

en: Qualifying predicate expected
sv: Kvalificerande predikat förväntades

en: Tag must come before qualifying predicate.
sv: Tagg måste komma före kvalificerande predikat.

en: Expected ':'
sv: Förväntade ”:”

en: Tag name expected
sv: Taggnamn förväntades

en: Rotating register index must be a non-negative constant
sv: Roterande registerindex måste vara en icke-negativ konstant

en: Index out of range 0..%u
sv: Index utanför intervall 0..%u

en: Indirect register index must be a general register
sv: Indirekt registerindex måste vara ett generellt register

en: Index can only be applied to rotating or indirect registers
sv: Index kan endast tillämpas för roterande eller indirekta register

en: Expected '('
sv: Förväntade ”(”

en: Missing ')'
sv: Saknar ”}”

en: Not a symbolic expression
sv: Inte ett symboliskt uttryck

en: Illegal combination of relocation functions
sv: Otillåten kombination av omlokaliseringsfunktioner

en: No current frame
sv: Ingen aktuell ram

en: Register number out of range 0..%u
sv: Registernummer utanför intervall 0..%u

en: Standalone `#' is illegal
sv: Fristående ”#” är otillåtet

en: Redundant `#' suffix operators
sv: Överflödiga ”#”-suffixoperatorer

en: Unhandled dependency %s for %s (%s), note %d
sv: Ohanterat beroende %s för %s (%s), not %d

en: Unrecognized dependency specifier %d
sv: Okänd beroendespecificerare %d

en: Only the first path encountering the conflict is reported
sv: Endast den första sökvägen som påträffar konflikten rapporteras

en: This is the location of the conflicting usage
sv: Detta är positionen där användningen står i konflikt

en: Unknown opcode `%s'
sv: Okänd opkod ”%s”

en: AR %d can only be accessed by %c-unit
sv: AR %d kan endast användas av %c-enhet

en: hint.b may be treated as nop
sv: hint.b kan komma att hanteras som nop

en: hint.b shouldn't be used
sv: hint.b bör inte användas

en: `%s' cannot be predicated
sv: ”%s” kan inte ha predikat

en: Closing bracket missing
sv: Avslutande klammer saknas

en: Index must be a general register
sv: Index måste vara ett generellt register

en: Unsupported fixup size %d
sv: Uppfixningsstorlek %d stöds inte

note: This should be an error, but since previously there wasn't any diagnostic here, don't make it fail because of this for now.
en: Cannot express %s%d%s relocation
sv: Kan inte uttrycka %s%d%s-omlokalisering

en: No addend allowed in @fptr() relocation
sv: Inget tillägg tillåtet i @fptr()-omlokalisering

en: integer operand out of range
sv: heltalsoperand utanför intervall

en: %s must have a constant value
sv: %s måste ha ett konstant värde

en: cannot resolve @slotcount parameter
sv: kan inte lösa upp @slotcounter-parameter

en: invalid @slotcount value
sv: ogiltigt @slotcount-värde

en: Cannot represent %s relocation in object file
sv: Kan inte representera %s-omlokalisering i objektfil

en: Can't add stop bit to mark end of instruction group
sv: Kan inte lägga till stoppbit för att markera slutet på instruktionsgrupp

en: expected comma after "%s"
sv: förväntade komma efter ”%s”

en: `%s' is already the alias of %s `%s'
sv: ”%s” är redan alias för %s ”%s”

en: %s `%s' already has an alias `%s'
sv: %s ”%s” har redan ett alias ”%s”

en: symbol `%s' aliased to `%s' is not used
sv: symbol ”%s” aliasad till ”%s” används inte

en: section `%s' aliased to `%s' is not used
sv: sektion ”%s” aliasad till ”%s” används inte

en: IP2K specific command line options:
sv: IP2K-specifika kommandoradsflaggor:

en:   -mip2022               restrict to IP2022 insns
sv:   -mip2022               begränsa till IP2022 instr

en:   -mip2022ext            permit extended IP2022 insn
sv:   -mip2022ext            tillåt utökade IP2022 instr

en: relaxation not supported
sv: lättnad stöds inte

en: the yielding instruction %s may not be in a delay slot.
sv: vikningsinstruktionen %s får inte placeras i en hopplucka.

en: Register number (R%ld) for double word access must be even.
sv: Registernummer (R%ld) för dubbelordsåtkomst måste vara jämn.

en: operand references R%ld of previous load.
sv: operand referera till R%ld för föregående laddning.

en: instruction implicitly accesses R31 of previous load.
sv: instruktion använder implicit R31 från föregående laddning.

en: Unmatched high relocation
sv: Omatchad hög omlokalisering

en: .end not in text section
sv: .end inte i textsektion

en: .end directive without a preceding .ent directive.
sv: .end-direktiv utan ett föregående .ent-direktiv.

en: .end symbol does not match .ent symbol.
sv: .end-symbol matchar inte .ent-symbol.

en: .end directive missing or unknown symbol
sv: .end-direktiv saknas eller okänd symbol

en: Expected simple number.
sv: Förväntade enkelt nummer.

en:  *input_line_pointer == '%c' 0x%02x
sv:  *input_line_pointer == ”%c” 0x%02x

en: Invalid number
sv: Ogiltigt nummer

en: .ent or .aent not in text section.
sv: .ent eller .aent inte i textsektion.

en: missing `.end'
sv: saknar ”.end”

en: signed16 PCREL value out of range
sv: signed16 PCREL-värde utanför intervallet

en: signed43 PCREL value out of range
sv: signed43 PCREL-värde utanför intervallet

en: signed37 PCREL value out of range
sv: signed37 PCREL-värde utanför intervallet

en: insn name: %s	format: %s	syntax error
sv: insn-namn: %s	format: %s	syntaxfel

en: insn name: %s
    format: %s
    we want macro but macro is NULL
sv: insn-namn: %s
    format: %s
    vi vill ha makro men makro är NULL

en: insn name: %s
    format: %s
    macro: %s	syntax error
sv: insn-namn: %s
    format: %s
    makro: %s	syntaxfel

en: Unsupported use of %s
sv: Användning av %s stöd inte

en: .option pop with no .option push
sv: .option pop utan .option push

en: unrecognized .option directive: %s
sv: okänt .option-direktiv: %s

en: internal error: we have no internal label yet
sv: internt fel: vi har ingen intern etikett ännu

en: This label shouldn't be with addend.
sv: Denna etikett ska inte vara med addend.

en: expr too huge
sv: uttr för stort

en: not support reloc bit-field
    fmt: %c%c %s
    args: %s
sv: stöder inte reloc-bitfält
    fmt: %c%c %s
    args: %s

en: register alias %s is deprecated, use %s instead
sv: registreringsalias %s är föråldrat, använd %s istället

en: unknown escape
sv: okänd escape

en: require imm low %d bit is 0.
sv: kräver imm low %d bit är 0.

note: How to do after we detect overflow.
en: Immediate overflow.
    format: %c%c%s
    arg: %s
sv: Omedelbart överflöde.
    format: %c%c%s
    arg: %s

en: atomic memory operations insns require rd != rj && rd != rk when rd isn't r0
sv: atomära minnesoperationer kräver rd != rj && rd != rk när rd inte är r0

en: bstr(ins|pick).[wd] require msbd >= lsbd
sv: bstr(ins|pick).[wd] kräver msbd >= lsbd

en: g?csrxchg require rj != r0 && rj != r1
sv: g?csrxchg kräver rj != r0 && rj != r1

en: no HOWTO loong relocation number %d
sv: ingen HOWTO loong omlokaliseringsnummer %d

en: Internal error: not support relax now
sv: Internt fel: stöder inte lättnad just nu

en: li overflow: hi32:0x%x lo32:0x%x
sv: li-överflöde: hi32:0x%x lo32:0x%x

en: we can't li.d on 32bit-arch
sv: vi kan inte li.d på 32-bitarsarkitektur

en: no matched pcadd_hi label: %s
sv: ingen matchande pcadd_hi-etikett: %s

en: no match insn: %s	%s
sv: ingen matchande insn: %s	%s

en: Relocation against a constant
sv: Omlokalisering mot en konstant

en: internal: bad CFA value #%d
sv: internt: felaktigt CFA-värde #%d

en: Relocation against a constant.
sv: Omlokalisering mot en konstant.

en: cannot represent %s relocation in object file
sv: kan inte representera %s-omlokalisering i objektfil

en: unknown register `%s`
sv: okänt register `%s`

en: LARCH options:
sv: LARCH-flaggor:

note: FIXME
en:   -mthin-add-sub	  Convert a pair of R_LARCH_ADD32/64 and R_LARCH_SUB32/64 to
    			  R_LARCH_32/64_PCREL as much as possible
    			  The option does not affect the generation of R_LARCH_32_PCREL
    			  relocations in .eh_frame
      -mignore-start-align	  Ignore .align if it is at the start of a section. This option
    			  can't be used when partial linking (ld -r).
sv:   -mthin-add-sub	  Konvertera ett par R_LARCH_ADD32/64 och R_LARCH_SUB32/64 till
    			  R_LARCH_32/64_PCREL så mycket som möjligt
    			  Flaggan påverkar inte genereringen av R_LARCH_32_PCREL-
    			  omlokaliseringar i .eh_frame
      -mignore-start-align	  Ignorera .align om det finns i början av ett avsnitt. Denna flagga
    			  kan inte användas vid partiell länkning (ld -r).

en: internal error: cannot get align symbol
sv: internt fel: kan inte hämta justeringssymbol

en:  M32C specific command line options:
sv:  M32C-specifika kommandoradsflaggor:

note: Pretend that we do not recognise this option.
en: Unrecognised option: -hidden
sv: Okänd flagga: -hidden

en: Unrecognized option following -K
sv: Okänd flagga följer efter -K

en:  M32R specific command line options:
sv:  M32R-specifika kommandoradsflaggor:

en:   -m32r                   disable support for the m32rx instruction set
sv:   -m32r                   inaktivera stöd för m32rx instruktionsuppsättning

en:   -m32rx                  support the extended m32rx instruction set
sv:   -m32rx                  ha stöd för utökad m32rx instruktionsuppsättning

en:   -m32r2                  support the extended m32r2 instruction set
sv:   -m32r2                  ha stöd för utökad m32r2 instruktionsuppsättning

en:   -EL,-little             produce little endian code and data
sv:   -EL,-little             producera kod och data med omvänd byteordning

en:   -EB,-big                produce big endian code and data
sv:   -EB,-big                producera kod och data med rak byteordning

en:   -parallel               try to combine instructions in parallel
sv:   -parallel               försök att kombinera instruktioner parallellt

en:   -no-parallel            disable -parallel
sv:   -no-parallel            inaktivera -parallel

en:   -no-bitinst             disallow the M32R2's extended bit-field instructions
sv:   -no-bitinst             tillåt inte M32R2:s utökade bitfältsinstruktioner

en:   -O                      try to optimize code.  Implies -parallel
sv:   -O                      försök att optimera kod.  Medför -parallel

en:   -warn-explicit-parallel-conflicts     warn when parallel instructions
sv:   -warn-explicit-parallel-conflicts     varna när parallella instruktioner

en:                                          might violate constraints
sv:                                          kan kränka begränsningar

en:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  do not warn when parallel
sv:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  varna inte när parallella

en:                                          instructions might violate constraints
sv:                                          instruktioner kan kränka begränsningar

en:   -Wp                     synonym for -warn-explicit-parallel-conflicts
sv:   -Wp                     synonym för -warn-explicit-parallel-conflicts

en:   -Wnp                    synonym for -no-warn-explicit-parallel-conflicts
sv:   -Wnp                    synonym för -no-warn-explicit-parallel-conflicts

en:   -ignore-parallel-conflicts            do not check parallel instructions
sv:   -ignore-parallel-conflicts            kontrollera inte parallella instruktioner efter

en:                                          for constraint violations
sv:                                          för begränsningskränkningar

en:   -no-ignore-parallel-conflicts         check parallel instructions for
sv:   -no-ignore-parallel-conflicts         kontrollera parallella instruktioner efter

en:                                          constraint violations
sv:                                          begränsningskränkningar

en:   -Ip                     synonym for -ignore-parallel-conflicts
sv:   -Ip                     synonym för -ignore-parallel-conflicts

en:   -nIp                    synonym for -no-ignore-parallel-conflicts
sv:   -nIp                    synonym för -no-ignore-parallel-conflicts

en:   -warn-unmatched-high    warn when an (s)high reloc has no matching low reloc
sv:   -warn-unmatched-high    varna när en (s)hög omlokaliseringen inte har någon matchande låg omlokalisering

en:   -no-warn-unmatched-high do not warn about missing low relocs
sv:   -no-warn-unmatched-high varna inta om missade låga omlokaliseringar

en:   -Wuh                    synonym for -warn-unmatched-high
sv:   -Wuh                    synonym för -warn-unmatched-high

en:   -Wnuh                   synonym for -no-warn-unmatched-high
sv:   -Wnuh                   synonym för -no-warn-unmatched-high

en:   -KPIC                   generate PIC
sv:   -KPIC                   generera PIC

en: instructions write to the same destination register.
sv: instruktioner skriver till samma destinationsregister.

en: Instructions do not use parallel execution pipelines.
sv: Instruktion använder inte parallella exekverings rörledningar.

en: Instructions share the same execution pipeline
sv: Instruktioner dela samma exekveringsrörledning

en: not a 16 bit instruction '%s'
sv: inte en 16-bitarsinstruktion ”%s”

en: instruction '%s' is for the M32R2 only
sv: instruktion ”%s” finns endast för M32R2

en: unknown instruction '%s'
sv: okänd instruktion ”%s”

en: instruction '%s' is for the M32RX only
sv: instruktion ”%s” finns endast för M32RX

en: instruction '%s' cannot be executed in parallel.
sv: instruktion ”%s” kan inte exekveras parallellt.

en: internal error: lookup/get operands failed
sv: internt fel: uppslag/hämtning av operander misslyckades

en: '%s': only the NOP instruction can be issued in parallel on the m32r
sv: ”%s”: endast NOP-instruktionen får utfärdas parallellt på m32r

en: %s: output of 1st instruction is the same as an input to 2nd instruction - is this intentional ?
sv: %s utdata från första instruktionen är den samma som indata till andra instruktionen - är detta avsiktligt?

en: %s: output of 2nd instruction is the same as an input to 1st instruction - is this intentional ?
sv: %s: utdata från andra instruktionen är den samma som indata till första instruktionen - är detta avsiktligt?

en: Expected comma after symbol-name: rest of line ignored.
sv: Förväntade komma efter symbolnamn: resten av raden överhoppad.

en: .SCOMMon length (%ld.) <0! Ignored.
sv: .SCOMMon-längd (%ld.) <0! Överhoppad.

en: ignoring bad alignment
sv: hoppar över felaktig justering

en: Common alignment not a power of 2
sv: Generell justering inte en tvåpotens

en: Ignoring attempt to re-define symbol `%s'.
sv: Hoppar över försök att omdefiniera symbol ”%s”.

en: Length of .scomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
sv: .scomm-längden ”%s” är redan %ld. Inte ändrad till %ld.

en: Invalid PIC expression.
sv: Ogiltigt PIC-uttryck.

en: Unmatched high/shigh reloc
sv: Omatchad high/shigh omlokalisering

en: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12 options:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12 | -mm9s12x |
      -mm9s12xg               specify the processor [default %s]
      -mshort                 use 16-bit int ABI (default)
      -mlong                  use 32-bit int ABI
      -mshort-double          use 32-bit double ABI
      -mlong-double           use 64-bit double ABI (default)
      --force-long-branches   always turn relative branches into absolute ones
      -S,--short-branches     do not turn relative branches into absolute ones
                              when the offset is out of range
      --strict-direct-mode    do not turn the direct mode into extended mode
                              when the instruction does not support direct mode
      --print-insn-syntax     print the syntax of instruction in case of error
      --print-opcodes         print the list of instructions with syntax
      --xgate-ramoffset       offset ram addresses by 0xc000
      --generate-example      generate an example of each instruction
                              (used for testing)
sv: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12-flaggor:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12 | -mm9s12x |
      -mm9s12xg               ange processorn [standard %s]
      -mshort                 använd 16-bitars heltals ABI (standard)
      -mlong                  använd 32-bitars heltals ABI
      -mshort-double          använd 32-bitars dubbel ABI
      -mlong-double           använd 64-bitars dubbel ABI (standard)
      --force-long-branches   förvandla alltid relativa grenar till absoluta
      -S,--short-branches     förvandla inte relativa grenar till absoluta
                              när avståndet är utanför intervallet
      --strict-direct-mode    förvandla inte direktläge till utökat läge
                              när instruktionen inte har stöd för direktläge
      --print-insn-syntax     skriv ut instruktionssyntax vid fel
      --print-opcodes         skriv ut listan över instruktioner med syntax
      --xgate-ramoffset       förskjut ram-adresser med 0xc000
      --generate-example      generera ett exempel för varje instruktion
                              (används för testning)

en: Default target `%s' is not supported.
sv: Standardmål ”%s” stöds inte.

note: Dump the opcode statistics table.
en: Name   # Modes  Min ops  Max ops  Modes mask  # Used
sv: Namn   # Lägen  Min opr  Max opr  Lägesmask   # Använt

en: Option `%s' is not recognized.
sv: Okänd flagga ”%s”.

en: <label>
sv: <etikett>

en: # Example of `%s' instructions
    	.sect .text
    _start:
sv: # Exempel på ”%s”-instruktioner
    	.sect .text
    _start:

en: Instruction `%s' is not recognized.
sv: Okänd instruktion ”%s”.

en: Instruction formats for `%s':
sv: Instruktionsformat för ”%s”:

en: Immediate operand is not allowed for operand %d.
sv: Omedelbar operand är inte tillåten för operand %d.

en: Indirect indexed addressing is not valid for 68HC11.
sv: Indirekt indexerad adressering är inte giltigt för 68HC11.

en: Spurious `,' or bad indirect register addressing mode.
sv: Vilsekommet ”,” eller felaktig indirekt registeradresseringsläge.

en: Missing second register or offset for indexed-indirect mode.
sv: Saknar andra register eller avstånd för indexerat indirekt läge.

en: Missing second register for indexed-indirect mode.
sv: Saknar andra register för indexerat indirekt läge.

en: Missing `]' to close indexed-indirect mode.
sv: Saknar ”]” för att avsluta indexerat indirekt läge.

en: Illegal operand.
sv: Otillåten operand.

note: Looks like OP_R_R.
en: Missing operand.
sv: Saknar operand.

en: Pre-increment mode is not valid for 68HC11
sv: Förinkrementsläge är inte giltigt för 68HC11

en: Wrong register in register indirect mode.
sv: Felaktigt register i registerindirekt läge.

en: Missing `]' to close register indirect operand.
sv: Saknar ”]” för att avsluta registerindirekt läge.

en: Post-decrement mode is not valid for 68HC11.
sv: Efterdekrementsläge är inte giltigt för 68HC11.

en: Post-increment mode is not valid for 68HC11.
sv: Efterinkrementsläge inte giltigt för 68HC11.

en: Invalid indexed indirect mode.
sv: Ogiltigt indexerat indirekt läge.

en: Trap id `%<PRId64>' is out of range.
sv: Trap-id `%<PRId64>' ligger utanför intervallet.

en: Trap id must be within [0x30..0x39] or [0x40..0xff].
sv: Fäll-ID måste vara inom [0x30..0x39] eller [0x40..0xff].

en: Operand out of 8-bit range: `%<PRId64>'.
sv: Operand utanför 8-bitarsområdet: `%<PRId64>'.

en: The trap id must be a constant.
sv: Fäll-ID:t måste vara en konstant.

en: Operand `%x' not recognized in fixup8.
sv: Operand ”%x” inte känd i fixup8.

en: Operand out of 16-bit range: `%<PRId64>'.
sv: Operand utanför 16-bitarsområdet: `%<PRId64>'.

en: Operand `%x' not recognized in fixup16.
sv: Operand ”%x” inte känd i fixup16.

en: Unexpected branch conversion with `%x'
sv: Oväntad grenkonvertering med ”%x”

en: Operand out of range for a relative branch: `%ld'
sv: Operand utanför intervall för en relativ gren: ”%ld”.

en: Invalid register for dbcc/tbcc instruction.
sv: Ogiltigt register för dbcc/tbcc-instruktion.

en: Increment/decrement value is out of range: `%ld'.
sv: Inkrement-/dekrementvärde är utanför intervall: ”%ld”.

en: Expecting a register.
sv: Förväntade ett register.

en: Invalid register for post/pre increment.
sv: Ogiltigt register för post-/preinkrement.

en: Invalid register.
sv: Ogiltigt regsiter.

en: Offset out of 16-bit range: %ld.
sv: Avstånd utanför 16-bitarsintervall: %ld.

en: Offset out of 5-bit range for movw/movb insn: %ld.
sv: Avstånd utanför 5-bitarsintervall för movw/movb-instr: %ld.

en: Expecting register D for indexed indirect mode.
sv: Förväntade register D för indexerat indirekt läge.

en: Indexed indirect mode is not allowed for movb/movw.
sv: Indexerat indirekt läge inte tillåtet för movb/movw.

en: Invalid accumulator register.
sv: Ogiltig ackumulatorregister.

en: Invalid indexed register.
sv: Ogiltigt indexerat register.

en: Addressing mode not implemented yet.
sv: Adresseringsläge inte implementerat än.

en: Invalid source register for this instruction, use 'tfr'.
sv: Ogiltigt källregister för denna instruktion, använd ”tfr”.

en: Invalid source register.
sv: Ogiltigt källregister.

en: Invalid destination register for this instruction, use 'tfr'.
sv: Ogiltigt destinationsregister för denna instruktion, använd ”tfr”.

en: Invalid destination register.
sv: Ogiltigt destinationsregister.

en: Invalid indexed register, expecting register X.
sv: Ogiltigt indexerat register, förväntade register X.

en: Invalid indexed register, expecting register Y.
sv: Ogiltigt indexerat register, förväntade register Y.

en: No instruction or missing opcode.
sv: Ingen instruktion eller så saknas opkod.

en: Opcode `%s' is not recognized.
sv: Okänd opkod ”%s”.

en: Garbage at end of instruction: `%s'.
sv: Skräp på slutet av instruktionen: ”%s”.

en: Failed to find a valid mode for `%s'.
sv: Misslyckades med att hitta ett giltigt läge för ”%s”.

en: Invalid operand for `%s'
sv: Ogiltig operand för ”%s”

en: Invalid mode: %s
sv: Ogiltigt läge: %s

en: bad .relax format
sv: felaktigt .relax-format

en: Relocation %d is not supported by object file format.
sv: Omlokalisering %d stöds inte av objektfilsformat.

en: bra or bsr with undefined symbol.
sv: bra eller bsr med odefinierad symbol.

en: Subtype %d is not recognized.
sv: Okänd undertyp %d.

en: Value out of 16-bit range.
sv: Värde utanför 16-bitarsintervall.

en: Value %ld too large for 8-bit PC-relative branch.
sv: Värde %ld för stort för 8-bitars PC-relativ gren.

en: Value %ld too large for 9-bit PC-relative branch.
sv: Värde %ld för stort för 9-bitars PC-relativ gren.

en: Value %ld too large for 10-bit PC-relative branch.
sv: Värde %ld för stort för 10-bitras PC-relativ gren.

en: Auto increment/decrement offset '%ld' is out of range.
sv: Autoinkrementerings/dekrementeringsavstånd ”%ld” är utanför intervall.

en: Offset out of 5-bit range for movw/movb insn: %ld
sv: Avstånd utanför 5-bitarsintervall för movw/movb-instr: %ld

en: Offset out of 9-bit range for movw/movb insn: %ld
sv: Avstånd utanför 9-bitarsintervall för movw/movb-instr: %ld

en: Offset out of 16-bit range for movw/movb insn: %ld
sv: Avstånd utanför 16-bitarsintervall för movw/movb-instr: %ld

en: Line %d: unknown relocation type: 0x%x.
sv: Rad %d: okänd omlokaliseringstyp: 0x%x.

en: Invalid directive
sv: Ogiltigt direktiv

en: Can not do %d byte pc-relative relocation
sv: Kan inte utföra %d-byte pc-relativ omlokalisering

en: Can not do %d byte pc-relative pic relocation
sv: Kan inte utföra %d-byte pc-relativ pic-omlokalisering

en: Can not do %d byte relocation
sv: Kan inte utföra %d-byte omlokalisering

en: Can not do %d byte pic relocation
sv: Kan inte utföra %d-byte pic-omlokalisering

en: Unable to produce reloc against symbol '%s'
sv: Kan inte producera omlokalisering mot symbol ”%s”

en: Cannot make %s relocation PC relative
sv: Kan inte göra %s-omlokalisering PC-relativ

en: No operator
sv: Ingen operator

en: Unknown operator
sv: Okänd operator

en: invalid instruction for this architecture; needs
sv: ogiltig instruktion för denna arkitektur; behöver

en: hardware divide
sv: hårdvarudivision

en: or higher
sv: eller högre

en: operands mismatch
sv: operander stämmer inte

en: operand out of range
sv: operand utanför intervall

en: Bignum too big for %c format; truncated
sv: Stornum för stort för %c-format; trunkerat

en: displacement too large for this architecture; needs 68020 or higher
sv: förskjutning för stor för denna arkitektur; behöver 68020 eller högre

en: scale factor invalid on this architecture; needs cpu32 or 68020 or higher
sv: skalfaktor ogiltig för denna arkitektur; behöver cpu32 eller 68020 eller högre

en: invalid index size for coldfire
sv: ogiltig indexstorlek för coldfire

en: Forcing byte displacement
sv: Tvingar byteförskjutning

en: byte displacement out of range
sv: byteförskjutning utanför intervall

en: invalid operand mode for this architecture; needs 68020 or higher
sv: ogiltigt operandläge för denna arkitektur; behöver 68020 eller högre

en: :b not permitted; defaulting to :w
sv: :b tillåts inte; faller tillbaka på :w

en: unsupported byte value; use a different suffix
sv: bytevärde stöds inte; använd ett annat suffix

en: unknown/incorrect operand
sv: okänd/felaktig operand

en: out of range
sv: utanför intervall

en: Can't use long branches on this architecture
sv: Kan inte använda långa grenar för denna arkitektur

en: Expression out of range, using 0
sv: Uttryck utanför intervall, använder 0

en: Floating point register in register list
sv: Flyttalsregister i registerlista

en: Wrong register in floating-point reglist
sv: Felaktigt register i flyttalsregisterlista

en: incorrect register in reglist
sv: felaktigt register i registerlista

en: wrong register in floating-point reglist
sv: felaktigt register i flyttalsregisterlista

en: failed sanity check.
sv: misslyckades med rimlighetskontroll.

note: ERROR.
en: Missing )
sv: Saknar )

en: Missing operand
sv: Saknar operand

en: unrecognized default cpu `%s'
sv: okänd standard-cpu ”%s”

en: %s -- statement `%s' ignored
sv: %s -- sats ”%s” överhoppad

en: Don't know how to figure out width of %c in md_assemble()
sv: Vet inte hur bredd för %c ska räknas ut i md_assemble()

en: Internal Error: Can't find %s in hash table
sv: Internt fel: Kan inte hitta %s i hashtabell

en: text label `%s' aligned to odd boundary
sv: textetikett ”%s” justerad till udda gräns

en: value %ld out of range
sv: värde %ld utanför intervall

en: invalid byte branch offset
sv: ogiltigt avstånd för bytegren

en: short branch with zero offset: use :w
sv: kort gren med noll avstånd: använd :w

en: Conversion of PC relative BSR to absolute JSR
sv: Konvertering av PC-relativ BSR till absolut JSR

en: Conversion of PC relative branch to absolute jump
sv: Konvertering av PC-relativ gren till absoluthopp

en: Conversion of PC relative conditional branch to absolute jump
sv: Konvertering av PC-relativ villkorad gren till absoluthopp

en: Conversion of PC relative displacement to absolute
sv: Konvertering av PC-relativ förskjutning till absolut

en: Tried to convert PC relative branch to absolute jump
sv: Försökte att konvertera PC-relativ gren till absoluthopp

en: expression out of range: defaulting to 1
sv: uttryck utanför intervall: standardvärdet är 1

en: expression out of range: defaulting to 0
sv: uttryck utanför intervall: standardvärdet är 0

en: Can't deal with expression; defaulting to %ld
sv: Kan inte hantera uttryck: standard värdet är %ld

en: expression doesn't fit in BYTE
sv: uttryck får inte plats i BYTE

en: expression doesn't fit in WORD
sv: uttryck får inte plats i ORD

en: %s: unrecognized processor name
sv: %s: okänt processornamn

en: bad coprocessor id
sv: felaktigt koprocessor-ID

en: unrecognized fopt option
sv: okänd fopt-flagga

en: option `%s' may not be negated
sv: flagga ”%s” kan inte negeras

en: option `%s' not recognized
sv: okänd flagga ”%s”

en: bad format of OPT NEST=depth
sv: felaktig format för OPT NEST=djup

en: missing label
sv: saknar etikett

en: bad register list: %s
sv: felaktig registerlista: %s

en: restore without save
sv: återställning utan lagring

en: syntax error in structured control directive
sv: syntaxfel i strukturerat villkorsdirektiv

en: missing condition code in structured control directive
sv: saknar villkorskod i strukturerat kontrolldirektiv

en: Condition <%c%c> in structured control directive can not be encoded correctly
sv: Villkod <%c%c> i strukturerat kontrolldirektiv kan inte kodas korrekt

en: missing then
sv: saknar then

en: else without matching if
sv: else utan matchande if

en: endi without matching if
sv: endi utan matchande if

en: break outside of structured loop
sv: break utanför strukturerad loop

en: next outside of structured loop
sv: next utanför strukturerad loop

en: missing =
sv: saknar =

en: missing to or downto
sv: saknar to eller downto

en: missing do
sv: saknar do

en: endf without for
sv: endf utan for

en: until without repeat
sv: until utan repeat

en: endw without while
sv: endw utan while

en: already assembled instructions
sv: redan assemblerade instruktioner

en: `%s' is deprecated, use `%s'
sv: ”%s” är föråldrat, använd ”%s”

en: cpu `%s' unrecognized
sv: okänd cpu ”%s”

en: architecture `%s' unrecognized
sv: okänd arkitektur ”%s”

en: extension `%s' unrecognized
sv: okänd utökning ”%s”

en: option `-A%s' is deprecated: use `-%s'
sv: flaggan ”-A%s” är föråldrad: använd ”-%s”

en: architecture features both enabled and disabled
sv: arkitekturfunktioner både aktiverade och inaktiverade

en: selected processor does not have all features of selected architecture
sv: vald processor har inte alla funktioner för den valda arkitekturen

en: m68k and cf features both selected
sv: m68k- och cf-funktioner är båda valda

en: 68040 and 68851 specified; mmu instructions may assemble incorrectly
sv: 68040 och 68851 angiven; mmu-instruktioner kan assemblera felaktigt

en: -march=<arch>		set architecture
    -mcpu=<cpu>		set cpu [default %s]
sv: -march=<ark>		ställ in arkitektur
    -mcpu=<cpu>		stll in cpu [standard %s]

en: -m[no-]%-16s enable/disable %s architecture extension
sv: -m[no-]%-16s aktivera/inaktivera %s-arkitektur utökning

en: -l			use 1 word for refs to undefined symbols [default 2]
    -pic, -k		generate position independent code
    -S			turn jbsr into jsr
    --pcrel                 never turn PC-relative branches into absolute jumps
    --register-prefix-optional
    			recognize register names without prefix character
    --bitwise-or		do not treat `|' as a comment character
    --base-size-default-16	base reg without size is 16 bits
    --base-size-default-32	base reg without size is 32 bits (default)
    --disp-size-default-16	displacement with unknown size is 16 bits
    --disp-size-default-32	displacement with unknown size is 32 bits (default)
sv: -l			använd 1 ord för referenser till odefinierade symboler [standard 2]
    -pic, -k		generera positionsoberoende kod
    -S			förvandla jbsr till jsr
    --pcrel                 förvandla aldrig PC-relativa grenar till absoluta hopp
    --register-prefix-optional
    			kön igen registernamn utan prefixtecken
    --bitwise-or		behandla inte ”|” som ett kommentarstecken
    --base-size-default-16	basreg utan storlek är 16 bitar
    --base-size-default-32	basreg utan storlek är 32 bitar (standard)
    --disp-size-default-16	förskjutning med okänd storlek är 16 bitar
    --disp-size-default-32	förskjutning med okänd storlek är 32 bitar (standard)

en: Architecture variants are:
sv: Arkitekturvarianter:

en: Processor variants are:
sv: Processorvarianter:

en: Error %s in %s
sv: Fel %s i %s

en: Opcode(%d.%s):
sv: Opkod(%d.%s):

en: Not a defined coldfire architecture
sv: Inte en definierad coldfire-arkitektur

en: %s relocations do not fit in %u byte | %s relocations do not fit in %u bytes
sv[0]: %s-omlokaliseringar får inte plats i %u byte
sv[1]: %s-omlokaliseringar får inte plats i %u byte

en: unknown .gnu_attribute value
sv: okänt .gnu-attribut-värde

en: Adjusted signed .word (%#lx) overflows: `switch'-statement too large.
sv: Justerade .word (%#lx)-överspill med tecken: ”switch”-sats för stor.

en: register expected, but saw '%.6s'
sv: register förväntat, men såg ”%.6s”

en: control register expected, but saw '%.6s'
sv: kontrollregister förväntat, men såg ”%.6s”

en: bad/missing psr specifier
sv: felaktig/saknad psr-specificerare

en: operand must be absolute in range %u..%u, not %ld
sv: operand måste vara ett heltal i intervallet %u..%u, inte %ld

en: operand must be a multiple of 4
sv: operand måste vara en multipel av 4

en: operand must be a multiple of 2
sv: operand måste var en multipel av 2

en: base register expected
sv: basregister förväntat

en: unknown opcode "%s"
sv: okänd opkod ”%s”

en: invalid register: r15 illegal
sv: ogiltigt register: r15 otillåtet

en: M340 specific opcode used when assembling for M210
sv: M340-specifik opkod använd vid assemblering för M210

en: second operand missing
sv: andra operanden saknas

en: destination register must be r1
sv: destinationsregister måste vara r1

en: source register must be r1
sv: källregister måste vara r1

en: immediate is not a power of two
sv: omedelbar är inte en tvåpotens

en: translating bgeni to movi
sv: översätter bgeni till movi

en: translating bmaski to movi
sv: översätter bmaski till movi

en: displacement too large (%d)
sv: förskjutning för stor (%d)

en: Invalid register: r0 and r15 illegal
sv: Ogiltigt register r0 och r15 är otillåtna

en: bad starting register: r0 and r15 invalid
sv: felaktig startregister: r0 och r15 ogiltiga

en: ending register must be r15
sv: slutregister måste vara r15

en: bad base register: must be r0
sv: felaktig basregister: måste vara r0

en: first register must be r4
sv: första register måste vara r4

en: last register must be r7
sv: sista register måste vara r7

en: reg-reg expected
sv: reg-reg förväntat

en: zero used as immediate value
sv: noll måste användas som omedelbart värde

en: duplicated psr bit specifier
sv: dubblerad psr-bitspecificerare

en: `af' must appear alone
sv: ”af” måste anges ensam

en: unimplemented opcode "%s"
sv: oimplementerad opkod ”%s”

en: ignoring operands: %s
sv: hoppar över operande: %s

en: unrecognised cpu type '%s'
sv: okänd cpu-typ ”%s”

en: MCORE specific options:
      -{no-}jsri2bsr	  {dis}able jsri to bsr transformation (def: dis)
      -{no-}sifilter	  {dis}able silicon filter behavior (def: dis)
      -cpu=[210|340]          select CPU type
      -EB                     assemble for a big endian system (default)
      -EL                     assemble for a little endian system
sv: MCORE-specifika flaggor:
      -{no-}jsri2bsr	  {in}aktivera jsri-till-bsr-transformation (std: inakt)
      -{no-}sifilter	  {in}aktivera silicon-filterbeteende (def: inakt)
      -cpu=[210|340]          välj CPU-typ
      -EB                     assemblera för ett system med rak byteordning (standard)
      -EL                     assemblera för ett system med omvänd byteordning

en: failed sanity check: short_jump
sv: misslyckades med rimlighetskontroll: short_jump

en: failed sanity check: long_jump
sv: misslyckades med rimlighetskontroll: long_jump

en: odd displacement at %x
sv: udda justering vid %x

en: odd distance branch (0x%lx byte) | odd distance branch (0x%lx bytes)
sv[0]: udda förskjutningsgren (0x%lx byte)
sv[1]: udda förskjutningsgren (0x%lx byte)

en: pcrel for branch to %s too far (0x%lx)
sv: pcrel för gren till %s för långt bort (0x%lx)

en: pcrel for lrw/jmpi/jsri to %s too far (0x%lx)
sv: pcrel för lrw/jmpi/jsri till %s för långt bort (0x%lx)

en: pcrel for loopt too far (0x%lx)
sv: pcrel för loopt för långt bort (0x%lx)

en: Can not do %d byte %srelocation
sv: Kan inte göra %d-byte %s-omlokalisering

en: pc-relative
sv: pc-relativ

en: MeP specific command line options:
      -EB                     assemble for a big endian system
      -EL                     assemble for a little endian system (default)
      -mconfig=<name>         specify a chip configuration to use
      -maverage -mno-average -mmult -mno-mult -mdiv -mno-div
      -mbitops -mno-bitops -mleadz -mno-leadz -mabsdiff -mno-absdiff
      -mminmax -mno-minmax -mclip -mno-clip -msatur -mno-satur -mcop32
                              enable/disable the given opcodes
    
      If -mconfig is given, the other -m options modify it.  Otherwise,
      if no -m options are given, all core opcodes are enabled;
      if any enabling -m options are given, only those are enabled;
      if only disabling -m options are given, only those are disabled.
sv: MeP-specifika kommandoradsflaggor:
      -EB                     assemblera för system med rak byteordning
      -EL                     assemblera för system med omvänd byteordning (standard)
      -mconfig=<namn>         ange en chipkonfiguration som ska användas
      -maverage -mno-average -mmult -mno-mult -mdiv -mno-div
      -mbitops -mno-bitops -mleadz -mno-leadz -mabsdiff -mno-absdiff
      -mminmax -mno-minmax -mclip -mno-clip -msatur -mno-satur -mcop32
                              aktivera/inaktivera de angivna opkoderna
    
      Om -mconfig är angivet, modifierar övriga -m-flaggorna den. Annars,
      om inga -m-flaggor är angivna, kommer alla kärn-opkoder att aktiveras;
      om någon aktiverande -m-flagga är angiven, kommer endast de att aktiveras;
      om endas inaktiverande -m-flaggor är angivna, kommer endast de att inaktiveras.

en: $hi and $lo are disabled when MUL and DIV are off
sv: $hi och $lo är inaktiverad när MUL och DIV är av

en: $mb0, $me0, $mb1, and $me1 are disabled when COP is off
sv: $mb0, $me0, $mb1 och $me1 är inaktiverade när COP är av

en: $dbg and $depc are disabled when DEBUG is off
sv: $dbg och $depc är inaktiverade när DEBUG är av

en: core and copro insn lengths must total 32 bits.
sv: längder för core- och copro instr måste bli 32 bitar.

en: vliw group must consist of 1 core and 1 copro insn.
sv: vliw-grup måste bestå av 1 kärn- och 1 kopro-instr.

en: core and copro insn lengths must total 64 bits.
sv: längder för kärn- och kopro-instr. måste bli 64-bitar.

en: cannot pack %s with a 16-bit insn
sv: kan inte packa %s med en 16-bitars instr

en: cannot pack %s and %s together with a 16-bit insn
sv: kan inte packa %s och %s tillsammans med en 16-bitars instr

en: too many IVC2 insns to pack with a 16-bit core insn
sv: för många IVC2-instr att packa med en 16-bitars core-instr

en: cannot pack %s into slot P1
sv: kan inte packa %s i lucka P1

en: too many IVC2 insns to pack with a 32-bit core insn
sv: för många IVC2-instr att packa med en 32-bitars core-instr

en: unable to pack %s by itself?
sv: kan inte packa %s ensamt?

en: cannot pack %s and %s together
sv: kan inte packa %s och %s tillsammans

en: too many IVC2 insns to pack together
sv: för många IVC2-instr att packa tillsammans

note: There are no insns in the queue and a plus is present. This is a syntax error.  Let's not tolerate this. We can relax this later if necessary.
en: Invalid use of parallelization operator.
sv: Ogiltig användning av parallelliseringsoperator.

en: Leading plus sign not allowed in core mode
sv: Inledande plustecken inte tillåtet i kärnläge

en: Don't know how to relocate plain operands of type %s
sv: Vet inte hur vanliga operander av typ %s ska omlokaliseras

en: Perhaps you are missing %%tpoff()?
sv: Kanske du saknar %%tpoff()?

en: .vliw unavailable when VLIW is disabled.
sv: .vliw inte tillgänglig när VLIW är inaktiverat.

en: no floating point unit specified
sv: ingen flyttalsenhet angiven

en: offset must be a multiple of %d
sv: avstånd måste vara en multipel av %d

en: offset and base must be from the same unit
sv: avstånd och bas måste vara i samma enhet

en: invalid destination register
sv: ogiltigt destinationsregister

en: invalid memory operand
sv: ogiltig minnesoperand

en: invalid source register
sv: ogiltigt källregister

en: invalid destination unit
sv: ogiltig destinationsenhet

en: mov cannot use RD port as destination
sv: mov kan inte använda RD-port som destination

en: invalid source unit
sv: ogiltig källenhet

en: source and address units must not be shared for this addressing mode
sv: käll- och adressenheter får inte delas i detta adresseringsläge

en: set can only use RD port as source
sv: set kan endast använda RD-port som källa

en: base unit must be one of %s
sv: basenhet måste vara endera av %s

note: We already tried to encode as an extended GET/SET. Parsing as a standard GET/SET provides a smaller offset.
en: offset value out of range
sv: avståndsvärde utanför intervall

en: destination unit must be RD
sv: destinationsenhet måste vara RD

en: invalid destination register list
sv: ogiltig registerlista för destination

en: invalid source register list
sv: ogiltig registerlista för källa

en: register list must be even numbered
sv: registerlista måste vara jämnt numrerad

en: register list must be from the same unit
sv: registerlista måste vara från samma enhet

en: register list must not contain duplicates
sv: registerlista får inte innehålla duplikat

en: MDRD value must be between 1 and 8
sv: MDRD-värde måste vara mellan 1 och 8

en: invalid destination memory operand
sv: ogiltig minnesoperand för destination

en: invalid source memory operand
sv: ogiltig minnesoperand för källa

en: address units must be one of %s
sv: adressenheter måste vara endera av %s

en: base and offset must be from the same unit
sv: bas och avstånd måste vara från samma enhet

en: source and destination increment mode must agree
sv: käll- och destinationsinkrementläge måste stämma

en: PC, CT, TR and TT are treated as if they are a single unit but operands must be in different units
sv: PC, CT, TR och TT behandlas som om de är en enhet men operander måste vara i olika enheter

en: source and destination register must be in different units
sv: käll- och destinationsregister måste vara i olika enheter

en: register unit must be one of %s
sv: registerenhet måste vara endera av %s

en: link register unit must be one of %s
sv: länkregisterenhet måste vara endera av %s

en: link register must be in a low numbered register
sv: länkregister måste vara ett lågt numrerat register

en: target out of range
sv: mål utanför intervall

en: invalid quickrot unit specified
sv: ogiltig quickrot-enhet angiven

en: invalid quickrot register specified
sv: ogiltigt quickrot-register angivet

en: source register must be in the trigger unit
sv: källregister måste vara i utlösarenheten

en: Source registers must be in the same unit
sv: Källregister måste vara i samma enhet

en: destination register should be even numbered
sv: destinationsregister borde vara jämnt numrerade

en: comparison must be with register or #0
sv: jämförelse måste göras med register eller #0

en: instruction cannot operate on pair values
sv: instruktion kan inte behandla par av värden

en: zero flag is not valid for this instruction
sv: nollflagga inte giltig för denna instruktion

en: source register should be even numbered
sv: källregister borde vara jämnt numrerade

en: fraction bits value out of range
sv: värde för decimalbitar utanför intervall

en: simd instructions operate on pair values (L prefix)
sv: simd-instruktioner arbetar på parvärden (L-prefix)

en: source registers should be even numbered
sv: källregister borde vara jämnt numrerade

en: expected ']', not %c in %s
sv: förväntade ”]”, inte %c i %s

en: invalid register for memory access
sv: ogiltigt register för minnesåtkomst

en: unexpected end of line
sv: oväntat radslut

en: 'H' modifier only valid for accumulator registers
sv: ”H”-modifierar endast giltig för ackumulatorregister

en: base unit must be either A0 or A1
sv: basenhet måste vara antingen A0 eller A1

en: invalid register
sv: ogiltigt register

en: invalid register operand
sv: ogiltig registeroperand

en: could not parse template definition
sv: kunde inte tolk malldefinition

en: QUICKRoT 64-bit extension not applicable to this instruction
sv: QUICKRoT 64-bitarsutökning inte tillämpbar för denna instruktion

en: invalid operands for cross-unit op
sv: ogiltiga operander för korsenhets operation

en: missing flags: one of 'P', 'N' or 'Z' required
sv: saknar flaggor: en av ”P”, ”N” eller ”Z” krävs

en: 'P', 'N' or 'Z' flags may only be specified when accumulating
sv: ”P”-, ”N”- eller ”Z”-flaggor får endast anges vid ackumulering

en: accumulator not a valid destination
sv: ackumulator inte en giltig destination

en: invalid immediate value
sv: ogiltigt omedelbart värde

en: immediate value not allowed when source & dest differ
sv: omedelbart värde inte tillåtet när källa & destination skiljer sig åt

en: invalid register operand: %s
sv: ogiltig registeroperand: %s

en: QUICKRoT extension requires 4 registers
sv: QUICKRoT-utökning kräver 4 register

en: invalid fourth register
sv: ogiltigt fjärde register

en: A0.2,A0.3,A1.2,A1.3 required for QUICKRoT register
sv: A0.2,A0.3,A1.2,A1.3 krävs för QUICKRoT-register

en: DSP RAM pointer in incorrect unit
sv: DSP RAM-pekare i felaktig enhet

en: invalid register operand #1
sv: ogiltig registeroperand #1

en: invalid register operand #2
sv: ogiltig registeroperand #2

en: this instruction does not accept an immediate
sv: denna instruktion accepterar inte en omedelbar

en: invalid register operand #3
sv: ogiltig registeroperand #3

en: this instruction does not accept an accumulator
sv: denna instruktion accepterar inte en ackumulator

en: invalid register operand #4
sv: ogiltig registeroperand #4

en: invalid accumulator register
sv: ogiltigt ackumulatorregister

en: conditional instruction cannot use G flag
sv: villkorad instruktion kan inte använda G-flagga

en: conditional instruction cannot use B flag
sv: villkorad instruktion kan inte använda B-flagga

en: conditional instruction cannot use R flag
sv: villkorad instruktion kan inte använda R-flagga

en: 'L' modifier not valid for this instruction
sv: ”L”-modifierare inte giltig för denna instruktion

en: missing fpu name `%s'
sv: saknar fpu-namn ”%s”

en: unknown fpu `%s'
sv: okänd fpu ”%s”

en: missing DSP name `%s'
sv: saknar DSP-namn ”%s”

en: unknown DSP `%s'
sv: okänd DSP ”%s”

en: <dsp name>	  assemble for DSP architecture <dsp name>
sv: <dspnamn>	  assemblera för DSP-arkitektur <dspnamn>

en:  Meta specific command line options:
sv:  Meta-specifika kommandoradsflaggor:

en: premature end of floating point prefix
sv: förtigt slut på flyttalsprefix

en: unknown floating point prefix character
sv: okänt flyttalsprefixtecken

en: unknown DSP prefix character %c %s
sv: okänt DSP-prefixtecken %c %s

en: instruction mnemonic too long: %s
sv: instruktionsmnemonic för lång: %s

en: junk at end of line: "%s"
sv: skräp vid radlust: ”%s”

en: failed to assemble instruction: "%s"
sv: misslyckades med att assemblera instruktion: ”%s”

en: unknown floating point mnemonic: "%s"
sv: okänd flyttalsmnemonic: ”%s”

en: unknown mnemonic: "%s"
sv: okänd mnemonic: ”%s”

en: cannot assemble DSP instruction, DSP option not set: %s
sv: kan inte assemblera DSP-instruktion, DSP-flagga inte inställd: %s

en: cannot assemble FPU instruction, FPU option not set: %s
sv: kan inte assemblera FPU-instruktion, FPU-flagga inte inställd: %s

en: Bad call to md_atof()
sv: Felaktigt anrop till md_atof()

en: Length of .lcomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
sv: Längden för .lcomm ”%s” är redan %ld. Ändrades inte till %ld.

en: Invalid register number at '%.6s'
sv: Ogiltigt registernummer vid ”%.6s”

en: operand must be a constant or a label
sv: operand måste vara en konstant eller en etikett

en: operand must be absolute in range %lx..%lx, not %lx
sv: operand måste vara ett heltal i intervallet %lx..%lx, inte %lx

en: Error in statement syntax
sv: Fel i satssyntax

en: Cannot use special register with this instruction
sv: Kan inte använda specialregister med denna funktion

en: lmi pseudo instruction should not use a label in imm field
sv: lmi-pseudoinstruktion bör inte använda en etikett i imm-fältet

en: smi pseudo instruction should not use a label in imm field
sv: smi-pseudoinstruktion borde inte använda en etikett i imm-fältet

en: Symbol used as immediate for shift instruction
sv: Symbol använd som omedelbar för skiftinstruktion

en: Shift value > 32. using <value %% 32>
sv: Skiftvärde > 32. använder <värde %% 32>

en: Symbol used as immediate width value for bit field instruction
sv: Symbol används som omedelbart breddvärde för bitfältinstruktion

en: Width value must be less than 32
sv: Breddvärdet måste vara mindre än 32

en: Symbol used as immediate shift value for bit field instruction
sv: Symbol som används som omedelbart skiftvärde för bitfältsinstruktion

en: Shift value greater than 32. using <value %% 32>
sv: Skiftvärde större än 32. Använder <värde %% 32>

en: Width value + shift value must not be greater than 32
sv: Värdet för bredd + skiftvärdet får inte vara större än 32

en: Symbol used as immediate value for msrset/msrclr instructions
sv: Symbol använd som omedelbart värde för msrset/msrclr-instruktioner

en: invalid value for special purpose register
sv: ogiltigt värde för specialsyftesregister

en: An IMM instruction should not be present in the .s file
sv: En IMM-instruktion bör inte finnas i .s-filen

en: Symbol used as immediate for mbar instruction
sv: Symbolen använd som omedelbar för mbar-instruktion

en: Immediate value for mbar > 32. using <value %% 32>
sv: Omedelbart värde för mbar  > 32. använder <värde %% 32>

en: Bad call to MD_NTOF()
sv: Felaktigt anrop till MD_NTOF()

en: pcrel for branch to %s too far (0x%x)
sv: pcrel för gren till %s för långt bort (0x%x)

note: We know the abs value: Should never happen.
en: Absolute PC-relative value in relaxation code.  Assembler error.....
sv: Absolut PC-relativt värde i lättnadskod. Assembleringsfel…

note: Cannot have a PC-relative branch to a diff segment.
en: PC relative branch to label %s which is not in the instruction space
sv: PC-relativ gren till etikett %s vilken inte finns i instruktionsrymden

en: Variable is accessed using small data read only anchor, but it is not in the small data read only section
sv: Åtkomst av variabel använder skrivskyddat ankare liten dataläsning, men det är inte i den skrivskyddade sektionen för liten data

en: Variable is accessed using small data read write anchor, but it is not in the small data read write section
sv: Åtkomst av variabel använder ankare för läsning/skrivning för liten dataläsning, men det är inte i sektionen för läsning/skrivning för liten data

en: Incorrect fr_opcode value in frag.  Internal error.....
sv: Felaktigt fr_opcode-värde i frag. Internt fel…

note: We know the abs value: Should never happen.
en: Absolute value in relaxation code.  Assembler error.....
sv: Absolutvärd i lättnadskod. Assemblerfel…

note: fprintf(stream, _("      MicroBlaze options:\n      -noSmall         Data in the comm and data sections do not go into the small data section\n"));
en:  MicroBlaze specific assembler options:
sv:  MicroBlaze-specifika assemblerflaggor:

en: assemble for a big endian cpu
sv: assemblera för en big endian-processor

en: assemble for a little endian cpu
sv: assemblera för en little endian-processor

en: the %d-bit %s architecture does not support the `%s' extension
sv: %d-bitars %s-arkitektur har inte stöd för ”%s”-utökningen

en: the `%s' extension requires %s%d revision %d or greater
sv: ”%s”-utökning kräver %s%d revision %d eller störe

en: the `%s' extension was removed in %s%d revision %d
sv: ”%s”-utökning togs bort i %s%d revision %d

en: the `%s' extension requires 64-bit FPRs
sv: ”%s”-utökningen kräver 64-bitars FPR:er

en: unrecognized register name `%s'
sv: okänt registernamn ”%s”

en: invalid register range
sv: ogiltigt registerintervall

en: vector element must be constant
sv: vektorelement måste vara konstant

en: missing `]'
sv: saknar ”]”

en: internal: bad mips opcode (mask error): %s %s
sv: internt: felaktig mips-opkod (maskfel):%s %s

en: internal: unknown operand type: %s %s
sv: internt: okänd operandtyp: %s %s

en: internal: bad mips opcode (bits 0x%08lx doubly defined): %s %s
sv: internt: felaktig mips-opkod (bitar 0x%08lx definierade dubbelt): %s %s

en: internal: bad mips opcode (bits 0x%08lx undefined): %s %s
sv: internt: felaktig mips-opkod (bitar 0x%08lx odefinierade): %s %s

en: internal: bad mips opcode (bits 0x%08lx defined): %s %s
sv: internt: felaktig mips-opkod (bitar 0x%08lx definierade): %s %s

en: internal error: bad microMIPS opcode (incorrect length: %u): %s %s
sv: internt fel: felaktig microMIPS-opkod (felaktig längd: %u): %s %s

en: internal error: bad microMIPS opcode (opcode/length mismatch): %s %s
sv: internt fel: felaktig microMIPS-opkod (opkod/längd stämmer inte): %s %s

en: -G may not be used in position-independent code
sv: -G får inte användas i positionsoberoende kod

en: -G may not be used with abicalls
sv: -G kan inte användas med abicalls

en: broken assembler, no assembly attempted
sv: trasig assembler, försökte inte assemblera

en: .gnu_attribute %d,%d is incompatible with `%s'
sv: .gnu_attribute %d,%d är inkompatibelt med ”%s”

en: .gnu_attribute %d,%d requires `%s'
sv: .gnu_attribute %d,%d kräver ”%s”

en: .gnu_attribute %d,%d is no longer supported
sv: .gnu_attribute %d,%d stöds inte längre

en: .gnu_attribute %d,%d is not a recognized floating-point ABI
sv: .gnu_attribute %d,%d är inte ett igenkänt flyttals-ABI

en: `gp=64' used with a 32-bit processor
sv: ”gp=64” använt med en 32-bitarsprocessor

en: `gp=32' used with a 64-bit ABI
sv: ”gp=32” använt med ett 64-bitars-ABI

en: `gp=64' used with a 32-bit ABI
sv: ”gp=64” använt med ett 32-bitars-ABI

en: `fp=xx' used with a cpu lacking ldc1/sdc1 instructions
sv: ”fp=xx” använt med en cpu som saknar ldc1/sdc1-instruktioner

en: `fp=xx' cannot be used with `singlefloat'
sv: ”fp=xx” kan inte använda smed ”singlefloat”

en: `fp=64' used with a 32-bit fpu
sv: ”fp=64” använt med en 32-bitars-fpu

en: `fp=64' used with a 32-bit ABI
sv: ”fp=64” använt med ett 32-bitars-ABI

en: `fp=32' used with a 64-bit ABI
sv: ”fp=32” använt med ett 64-bitars-API

en: `fp=32' used with a MIPS R6 cpu
sv: ”fp=32” använt med en MIPS R6-cpu

en: Unknown size of floating point registers
sv: Okänd storlek på flyttalsregister

en: `nooddspreg` cannot be used with a 64-bit ABI
sv: ”nooddspreg” kan inte användas med ett 64-bitars-ABI

en: `%s' cannot be used with `%s'
sv: ”%s” kan inte användas med ”%s”

en: branch relaxation is not supported in `%s'
sv: grenlättnad stöds inte i ”%s”

en: `%s' does not support legacy NaN
sv: ”%s” har inte stöd för föråldrat NaN

en: returned from mips_ip(%s) insn_opcode = 0x%x
sv: returnerad från mips_ip(%s) insn_opcode = 0x%x

en: operand %d out of range
sv: operand %d utanför intervall

en: operand %d must be constant
sv: operand %d måste vara konstant

en: register value used as expression
sv: registervärde använt som uttryck

en: operand %d must be an immediate expression
sv: operand %d måste vara ett omedelbart uttryck

en: float register should be even, was %d
sv: flyttalsregister bör vara jämnt, var %d

en: condition code register should be even for %s, was %d
sv: villkorskodsregister bör vara jämnt för %s, var %d

en: condition code register should be 0 or 4 for %s, was %d
sv: villkorskodsregister bör vara 0 eller 4 för %s, var %d

en: invalid performance register
sv: ogiltigt prestandaregister

en: the source register must not be $0
sv: källregister får inte vara $0

en: missing frame size
sv: saknar ramstorlek

en: frame size specified twice
sv: ramstorlek angiven två gånger

en: invalid frame size
sv: ogiltig ramstorlek

en: operand %d must be an immediate
sv: operand %d måste vara en omedelbar

en: invalid element selector
sv: ogiltigt elementväljare

en: operand %d must be scalar
sv: operand %d måste vara skalär

en: floating-point expression required
sv: flyttalsuttryck krävs

en: cannot use `%s' in this section
sv: kan inte använda ”%s” i denna sektion

en: used $at without ".set noat"
sv: $at använt utan ”.set noat”

en: used $%u with ".set at=$%u"
sv: $%u använt med ”.set at=$%u”

en: wrong size instruction in a %u-bit branch delay slot
sv: felaktig instruktionsstorlek i en %u-bitarsgrenhopplucka

en: jump to misaligned address (0x%lx)
sv: hopp till feljusterad adress (0x%lx)

en: branch to misaligned address (0x%lx)
sv: gren till feljusterad adress (0x%lx)

en: branch address range overflow (0x%lx)
sv: intervall överspill för grenadress (0x%lx)

en: extended instruction in delay slot
sv: utökad instruktion i hopplucka

en: source and destination must be different
sv: källa och destination måste vara olika

en: a destination register must be supplied
sv: ett destinationsregister måste anges

en: the source register must not be $31
sv: källregistret får inte vara $31

en: invalid unextended operand value
sv: ogiltigt outökat operandvärde

en: opcode not supported on this processor: %s (%s)
sv: opkod stöds inte för denna processor: %s (%s)

en: opcode not supported in the `insn32' mode
sv: opkod stöds inte i ”insn32”-läge

en: unrecognized %d-bit version of microMIPS opcode
sv: okänd %d-bitarsversion av microMIPS-opkod

en: unrecognized unextended version of MIPS16 opcode
sv: okänd outökad version av MIPS16-opkod

en: unrecognized extended version of MIPS16 opcode
sv: okänd utökad version av MIPS16-opkod

en: macro instruction expanded into multiple instructions in a branch delay slot
sv: makroinstruktion expanderad till multipla instruktioner i en grenhopplucka

en: macro instruction expanded into multiple instructions
sv: makroinstruktion expandera till multipla instruktioner

en: macro instruction expanded into a wrong size instruction in a 16-bit branch delay slot
sv: makroinstruktion expanderad till instruktion med fel storlek i en 16-bitarsgrenhopplucka

en: macro instruction expanded into a wrong size instruction in a 32-bit branch delay slot
sv: makroinstruktion expanderad till instruktion med fel storlek i en 32-bitarsgrenhopplucka

en: operand overflow
sv: operandöverspill

en: macro used $at after ".set noat"
sv: makro använde $at efter ”.set noat”

en: number (0x%<PRIx64>) larger than 32 bits
sv: tal (0x%<PRIx64>) större än 32 bitar

en: number larger than 64 bits
sv: tal större än 64 bitar

en: PIC code offset overflow (max 16 signed bits)
sv: Överspill för PIC-kodavstånd (max 16 bitar med tecken)

en: BALIGN immediate not 0, 1, 2 or 3 (%lu)
sv: BALIGN-omedelbar inte 0, 1, 2 eller 3 (%lu)

note: Result is always true.
en: branch %s is always true
sv: gren %s är alltid sann

en: divide by zero
sv: division med noll

en: dla used to load 32-bit register; recommend using la instead
sv: dla använt för att ladda 32-bitarsregister; rekommenderat att använda la istället

en: la used to load 64-bit address; recommend using dla instead
sv: la använt för att ladda 64-bitarsadress; rekommenerat att använda dla istället

en: offset too large
sv: avstånd för stort

en: PIC code offset overflow (max 32 signed bits)
sv: Överspill för PIC-kodsavstånd (max 32 bitar med tecken)

en: opcode not supported in the `insn32' mode `%s'
sv: opkod stöds inte i ”insn32”-läge ”%s”

en: MIPS PIC call to register other than $25
sv: MIPS PIC-anrop till register annat än $25

en: no .cprestore pseudo-op used in PIC code
sv: ingen .cprestore-pseudo-op använd i PIC-kod

en: no .frame pseudo-op used in PIC code
sv: ingen .frame-pseudo-op använd i PIC-kod

en: non-PIC jump used in PIC library
sv: icke-PIC-hopp använd i PIC-bibliotek

en: Unable to generate `%s' compliant code without mthc1
sv: Kan inte generera ”%s”-överrensstämmande kod utan mthc1

en: instruction %s: result is always false
sv: instruktion %s: resultat är alltid falskt

en: instruction %s: result is always true
sv: instruktion %s: resultat är alltid sant

note: FIXME: Check if this is one of the itbl macros, since they are added dynamically.
en: macro %s not implemented yet
sv: makro %s inte implementerat än

en: extended operand requested but not required
sv: utökad operand begärd men krävs inte

en: operand value out of range for instruction
sv: operandvärde utanför intervall för instruktion

en: relocation %s isn't supported by the current ABI
sv: omlokalisering %s stöds inte av aktuellt ABI

en: unclosed '('
sv: oavslutad ”(”

en: a different %s was already specified, is now %s
sv: en annan %s har redan angetts, är nu %s

en: -mmicromips cannot be used with -mips16
sv: -mmicromips kan inte använda smed -mips16

en: -mips16 cannot be used with -micromips
sv: -mips16 kan inte användas med -micromips

en: no compiled in support for 64 bit object file format
sv: ingen stöd inkompilerat för 64-bitars objektfilsformat

en: invalid abi -mabi=%s
sv: ogiltigt abi -mabi=%s

en: invalid NaN setting -mnan=%s
sv: ogiltig NaN-inställning -mnan=%s

en: -G not supported in this configuration
sv: -G stöds inte i denna konfiguration

en: -%s conflicts with the other architecture options, which imply -%s
sv: -%s står i konflikt med de andra arkitekturflaggorna, vilka medför -%s

en: gas doesn't understand your configure target %s
sv: gas förstår inte ditt konfigurationsmål %s

en: -march=%s is not compatible with the selected ABI
sv: -march=%s är inte kompatibel med det valda ABI:t

en: can't find matching low-part relocation for %s operator
sv: kan inte hitta matchande low-part-omlokalisering för %s-operator

en: branch to a symbol in another ISA mode
sv: hopp till en symbol i ett annat ISA-läge

en: cannot encode misaligned addend in the relocatable field (0x%lx)
sv: kan inte koda feljusterat tillägg i det omlokaliserbara fältet (0x%lx)

en: PC-relative reference to a different section
sv: PC-relativ referens till en annan sektion

en: TLS relocation against a constant
sv: TLS-omlokalisering mot en konstant

en: jump to a symbol in another ISA mode
sv: hopp till en symbol i ett annat ISA-läge

en: JALX to a symbol in the same ISA mode
sv: JALX till en symbol i samma ISA-läge

en: unsupported constant in relocation
sv: konstant i omlokalisering stöds inte

en: PC-relative access using misaligned symbol (%lx)
sv: PC-relativ åtkomst använder feljusterad adress (%lx)

en: PC-relative access using misaligned offset (%lx)
sv: PC-relativ åtkomst använder feljusterad adress (%lx)

en: PC-relative access out of range
sv: PC-relativ åtkomst utanför intervall

en: PC-relative access to misaligned address (%lx)
sv: PC-relativ åtkomst till feljusterad adress (%lx)

en: alignment too large, %d assumed
sv: justering för stor, %d antaget

en: alignment negative, 0 assumed
sv: justering negativ, 0 antaget

en: %s: no such section
sv: %s: ingen sådan sektion

en: .option pic%d not supported
sv: .option pic%d stöds inte

en: .option pic%d not supported in VxWorks PIC mode
sv: .option pic%d stöds inte i VxWorks PIC-läge

en: -G may not be used with SVR4 PIC code
sv: -G kan inte användas med SVR4 PIC-kod

en: unrecognized option "%s"
sv: okänd flagga ”%s”

en: unknown architecture %s
sv: okänd arkitektur %s

en: unknown ISA level %s
sv: okänd ISA-nivå %s

en: unknown ISA or architecture %s
sv: okänd ISA eller arktitektur %s

en: `noreorder' must be set before `nomacro'
sv: ”noreorder” måste ställas in innan ”nomacro”

en: .set pop with no .set push
sv: .set pop utan .set push

en: tried to set unrecognized symbol: %s
sv: försökte att ställa in okänd symbol: %s

en: .module used with unrecognized symbol: %s
sv: .module använt med okänd symbol: %s

en: .module is not permitted after generating code
sv: .module är inte tillåtet efter att ha genererat kod

en: %s not supported in MIPS16 mode
sv: %s stöds inte i MIPS16-läge

en: .cpload not in noreorder section
sv: .cpload är inte i noreorder-sektion

en: missing argument separator ',' for .cpsetup
sv: saknar argumentseparator ”,” för .cpsetup

en: unsupported use of %s
sv: felaktig användning av %s stöd inte

en: unsupported use of .gpword
sv: felaktig användning av .gpword stöds inte

en: unsupported use of .gpdword
sv: felaktig användning av .gpdword stöds inte

en: unsupported use of .ehword
sv: felaktig användning av .ehword stöds inte

en: bad .nan directive
sv: felaktigt .nan-direktiv

en: ignoring attempt to redefine symbol %s
sv: hoppar över försökt att omdefiniera symbol %s

en: bad .weakext directive
sv: felaktigt .weakext-direktiv

en: relaxed out-of-range branch into a jump
sv: lättade gren utanför intervall till ett hopp

en: extended instruction in a branch delay slot
sv: utökad instruktion i hopplucka

en: unsupported relocation
sv: omlokalisering stöds inte

en: expected simple number
sv: förväntade enkelt nummer

en: invalid number
sv: ogiltigt nummer

en: .end directive without a preceding .ent directive
sv: .end-direktiv utan föregående .ent-direktiv

en: .end symbol does not match .ent symbol
sv: .end-symbol matchar inte .ent-symbol

en: .ent or .aent not in text section
sv: .ent eller .aent inte i textsektion

en: missing .end
sv: saknar .end

en: .mask/.fmask outside of .ent
sv: .mask/.fmask utanför .ent

en: bad .mask/.fmask directive
sv: felaktigt .mask/.fmask-direktiv

en: bad value (%s) for %s
sv: felaktigt värde (%s) för %s

en: MIPS options:
    -EB			generate big endian output
    -EL			generate little endian output
    -g, -g2			do not remove unneeded NOPs or swap branches
    -G NUM			allow referencing objects up to NUM bytes
    			implicitly with the gp register [default 8]
sv: MIPS-flaggor:
    -EB			generera utmatning med rak byteordning
    -EL			generera utmatning med omvänd byteordning
    -g, -g2			ta inte bort onödiga NOP:ar eller växla grenar
    -G NUM			tillåt refereande objekt upp till NUM byte
    			implicit med gp-registret [standard 8]

en: -mips1			generate MIPS ISA I instructions
    -mips2			generate MIPS ISA II instructions
    -mips3			generate MIPS ISA III instructions
    -mips4			generate MIPS ISA IV instructions
    -mips5                  generate MIPS ISA V instructions
    -mips32                 generate MIPS32 ISA instructions
    -mips32r2               generate MIPS32 release 2 ISA instructions
    -mips32r3               generate MIPS32 release 3 ISA instructions
    -mips32r5               generate MIPS32 release 5 ISA instructions
    -mips32r6               generate MIPS32 release 6 ISA instructions
    -mips64                 generate MIPS64 ISA instructions
    -mips64r2               generate MIPS64 release 2 ISA instructions
    -mips64r3               generate MIPS64 release 3 ISA instructions
    -mips64r5               generate MIPS64 release 5 ISA instructions
    -mips64r6               generate MIPS64 release 6 ISA instructions
    -march=CPU/-mtune=CPU	generate code/schedule for CPU, where CPU is one of:
sv: -mips1			generera MIPS ISA I-instruktioner
    -mips2			generera MIPS ISA II-instruktioner
    -mips3			generera MIPS ISA III-instruktioner
    -mips4			generera MIPS ISA IV-instruktioner
    -mips5                  generera MIPS ISA V-instruktioner
    -mips32                 generera MIPS32 ISA-instruktioner
    -mips32r2               generera MIPS32 version 2 ISA-instruktioner
    -mips32r3               generera MIPS32 version 3 ISA-instruktioner
    -mips32r5               generera MIPS32 version 5 ISA-instruktioner
    -mips32r6               generera MIPS32 version 6 ISA-instruktioner
    -mips64                 generera MIPS64 ISA-instruktioner
    -mips64r2               generera MIPS64 version 2 ISA-instruktioner
    -mips64r3               generera MIPS64 version 3 ISA-instruktioner
    -mips64r5               generera MIPS64 version 5 ISA-instruktioner
    -mips64r6               generera MIPS64 version 6 ISA-instruktioner
    -march=CPU/-mtune=CPU	generea kod/schema för CPU, där CPU är endera av:

en: -mCPU			equivalent to -march=CPU -mtune=CPU. Deprecated.
    -no-mCPU		don't generate code specific to CPU.
    			For -mCPU and -no-mCPU, CPU must be one of:
sv: -mCPU			ekvivalent med -march=CPU -mtune=CPU. Föråldrad.
    -no-mCPU		generera inte kod specifik för CPU:n.
    			För -mCPU och -no-mCPU, måste CPU vara endera av:

en: -mips16			generate mips16 instructions
    -no-mips16		do not generate mips16 instructions
sv: -mips16			generera mips16-instruktioner
    -no-mips16		generera inte mips16-instruktioner

en: -mmips16e2		generate MIPS16e2 instructions
    -mno-mips16e2		do not generate MIPS16e2 instructions
sv: -mmips16e2			generera MIPS16e2-instruktioner
    -mno-mips16e2		generera inte MIPS16e2-instruktioner

en: -mmicromips		generate microMIPS instructions
    -mno-micromips		do not generate microMIPS instructions
sv: -mmicromips		generera microMIPS-instruktioner
    -mno-micromips		generera inte microMIPS-instruktioner

en: -msmartmips		generate smartmips instructions
    -mno-smartmips		do not generate smartmips instructions
sv: -msmartmips		generera smartmips-instruktioner
    -mno-smartmips		generera inte smartmips-instruktioner

en: -mdsp			generate DSP instructions
    -mno-dsp		do not generate DSP instructions
sv: -mdsp			generera DSP-instruktioner
    -mno-dsp		generera inte DSP-instruktioner

en: -mdspr2			generate DSP R2 instructions
    -mno-dspr2		do not generate DSP R2 instructions
sv: -mdspr2			generera DSP R2-instruktioner
    -mno-dspr2	\generera inte DSP R2-instruktioner

en: -mdspr3			generate DSP R3 instructions
    -mno-dspr3		do not generate DSP R3 instructions
sv: -mdspr3			generera DSP R3-instruktioner
    -mno-dspr3	\generera inte DSP R3-instruktioner

en: -mmt			generate MT instructions
    -mno-mt			do not generate MT instructions
sv: -mmt			generera MT-instruktioner
    -mno-mt			generera inte MT-instruktioner

en: -mmcu			generate MCU instructions
    -mno-mcu		do not generate MCU instructions
sv: -mmcu			generera MCU-instruktioner
    -mno-mcu		generera inte MCU-instruktioner

en: -mmsa			generate MSA instructions
    -mno-msa		do not generate MSA instructions
sv: -mmsa			generera MSA-instruktioner
    -mno-msa		generera inte MSA-instruktioner

en: -mxpa			generate eXtended Physical Address (XPA) instructions
    -mno-xpa		do not generate eXtended Physical Address (XPA) instructions
sv: -mxpa			generera eXtended Physical Address (XPA)-instruktioner
    -mno-xpa		generera inte eXtended Physical Address (XPA)-instruktioner

en: -mvirt			generate Virtualization instructions
    -mno-virt		do not generate Virtualization instructions
sv: -mvirt			generera Virtualization-instruktioner
    -mno-virt		generera inte Virtualization-instruktioner

en: -mcrc			generate CRC instructions
    -mno-crc		do not generate CRC instructions
sv: -mcrc			generera CRC-instruktioner
    -mno-crc		generera inte CRC-instruktioner

en: -mginv			generate Global INValidate (GINV) instructions
    -mno-ginv		do not generate Global INValidate instructions
sv: -mginv			generera GINV-instruktioner (Global INValidate)
    -mno-ginv		generara inte GINV-instruktioner

en: -mloongson-mmi		generate Loongson MultiMedia extensions Instructions (MMI) instructions
    -mno-loongson-mmi	do not generate Loongson MultiMedia extensions Instructions
sv: -mloongson-mmi		generera Loongson MMI-instruktioner (MultiMedia extensions Instructions)
    -mno-loongson-mmi	generera inte Loongson MMI-instruktioner

en: -mloongson-cam		generate Loongson Content Address Memory (CAM) instructions
    -mno-loongson-cam	do not generate Loongson Content Address Memory Instructions
sv: -mloongson-cam		generera Loongson CAM-instruktioner (Content Address Memory)
    -mno-loongson-cam	generera inte Loongson CAM-instruktioner

en: -mloongson-ext		generate Loongson EXTensions (EXT) instructions
    -mno-loongson-ext	do not generate Loongson EXTensions Instructions
sv: -mloongson-ext		generera Loongson EXT-instruktioner (EXTensions)
    -mno-loongson-ext	generera inte Loongson EXT-instruktioner

en: -mloongson-ext2		generate Loongson EXTensions R2 (EXT2) instructions
    -mno-loongson-ext2	do not generate Loongson EXTensions R2 Instructions
sv: -mloongson-ext2		generera Loongson EXT2-instruktioner (EXTensions R2)
    -mno-loongson-ext2	generera inte Loongson EXT2-instruktioner

en: -minsn32		only generate 32-bit microMIPS instructions
    -mno-insn32		generate all microMIPS instructions
sv: -minsn32		generera endast 32-bitars microMIPS-instruktioner
    -mno-insn32		generera alla microMIPS-instruktioner

en: -mfix-loongson3-llsc	work around Loongson3 LL/SC errata, default
    -mno-fix-loongson3-llsc	disable work around Loongson3 LL/SC errata
sv: -mfix-loongson3-llsc	gå runt Loongson3 LL/SC-fel, standard
    -mno-fix-loongson3-llsc	inaktivera åtgärder för Loongson3 LL/SC-fel

en: -mfix-loongson3-llsc	work around Loongson3 LL/SC errata
    -mno-fix-loongson3-llsc	disable work around Loongson3 LL/SC errata, default
sv: -mfix-loongson3-llsc	gå runt Loongson3 LL/SC-fel
    -mno-fix-loongson3-llsc	inaktivera åtgärder för Loongson3 LL/SC-fel, standard

en: -mfix-loongson2f-jump	work around Loongson2F JUMP instructions
    -mfix-loongson2f-nop	work around Loongson2F NOP errata
    -mfix-loongson3-llsc	work around Loongson3 LL/SC errata
    -mno-fix-loongson3-llsc	disable work around Loongson3 LL/SC errata
    -mfix-vr4120		work around certain VR4120 errata
    -mfix-vr4130		work around VR4130 mflo/mfhi errata
    -mfix-24k		insert a nop after ERET and DERET instructions
    -mfix-cn63xxp1		work around CN63XXP1 PREF errata
    -mfix-r5900		work around R5900 short loop errata
    -mgp32			use 32-bit GPRs, regardless of the chosen ISA
    -mfp32			use 32-bit FPRs, regardless of the chosen ISA
    -msym32			assume all symbols have 32-bit values
    -O0			do not remove unneeded NOPs, do not swap branches
    -O, -O1			remove unneeded NOPs, do not swap branches
    -O2			remove unneeded NOPs and swap branches
    --trap, --no-break	trap exception on div by 0 and mult overflow
    --break, --no-trap	break exception on div by 0 and mult overflow
sv: -mfix-loongson2f-jump	gå runt Loongson2F JUMP-instruktioner
    -mfix-loongson2f-nop	gå runt Loongson2F NOP-fel
    -mfix-loongson3-llsc	gå runt Loongson3 LL/SC-fel
    -mno-fix-loongson3-llsc	inaktivera åtgärder för Loongson3 LL/SC-fel
    -mfix-vr4120		gå runt specifika VR4120-fel
    -mfix-vr4130		gå runt VR4130 mflo/mfhi-fel
    -mfix-24k		infoga en nop efter ERET- och DERET-instruktioner
    -mfix-cn63xxp1		lösning för CN63XXP1 PREF-errata
    -mfix-r5900		arbeta runt fel för kort loop på R5900
    -mgp32			använd 32-bitars GPR:s, oberoende av vald ISA
    -mfp32			använd 32-bitars FPR:s, oberoende av vald ISA
    -msym32			antag att alla symboler har 32-bitarsvärden
    -O0			ta inte bort onödiga NOP:ar, växla inte grenar
    -O, -O1			ta bort onödiga NOP:ar, växla inte grenar
    -O2			ta bort onödiga NOP:ar och växla grenar
    --trap, --no-break	fånga undantag vid division med 0 och mult. överspill
    --break, --no-trap	avbryt exekvering vid division med 0 och mult. överspill

en: -mhard-float		allow floating-point instructions
    -msoft-float		do not allow floating-point instructions
    -msingle-float		only allow 32-bit floating-point operations
    -mdouble-float		allow 32-bit and 64-bit floating-point operations
    --[no-]construct-floats	[dis]allow floating point values to be constructed
    --[no-]relax-branch	[dis]allow out-of-range branches to be relaxed
    -mignore-branch-isa	accept invalid branches requiring an ISA mode switch
    -mno-ignore-branch-isa	reject invalid branches requiring an ISA mode switch
    -mnan=ENCODING		select an IEEE 754 NaN encoding convention, either of:
sv: -mhard-float		tillåt flyttalsinstruktioner
    -msoft-float		tillåt inte flyttalsinstruktioner
    -msingle-float		tillåt endast 32-bitars flyttalsinstruktioner
    -mdouble-float		tillåt 32- och 64-bitars flyttalsinstruktioner
    --[no-]construct-floats	tillåt (inte) konstruktion av flyttal
    --[no-]relax-branch	tillåt (inte) grenar utanför intervall att lättas
    -mignore-branch-isa	acceptera ogiltiga grenar som kräver skiftning av ISA-läge
    -mno-ignore-branch-isa	avvisa ogiltiga grenar som kräver skiftning av ISa-läge
    -mnan=KODNING		välj en IEEE 754 NaN-kodningskonvention, endera av:

en: -KPIC, -call_shared	generate SVR4 position independent code
    -call_nonpic		generate non-PIC code that can operate with DSOs
    -mvxworks-pic		generate VxWorks position independent code
    -non_shared		do not generate code that can operate with DSOs
    -xgot			assume a 32 bit GOT
    -mpdr, -mno-pdr		enable/disable creation of .pdr sections
    -mshared, -mno-shared   disable/enable .cpload optimization for
                            position dependent (non shared) code
    -mabi=ABI		create ABI conformant object file for:
sv: -KPIC, -call_shared	generera positionsoberoende SVR4-kod
    -call_nonpic		generera icke-positionsoberoende kod som kan fungera med DSO:er
    -mvxworks-pic		generera positionsoberoende VxWorks-kod
    -non_shared		generera inte kod som kan fungera med DSO:er
    -xgot			antag en 32-bitars GOT
    -mpdr, -mno-pdr		aktivera/inaktivera skapande av .pdf-sektioner
    -mshared, -mno-shared   inaktivera/aktivera .cpload-optimering för
                            positionsberoende (inte delad) kod
    -mabi=ABI		skapa objektfil som stämmer med ABI för:

en: -32			create o32 ABI object file%s
sv: -32			skapa o32 ABI-objektfil%s

en:  (default)
sv:  (standard)

en: -n32			create n32 ABI object file%s
sv: -n32			skapa n32 ABI-objektfil%s

en: -64			create 64 ABI object file%s
sv: -64			skapa 64 ABI-objektfil%s

en: missing .end at end of assembly
sv: saknar .end vid slutet av assemblering

en:  MMIX-specific command line options:
sv:  MMIX-specifika kommandoradsflaggor:

en:   -fixed-special-register-names
                              Allow only the original special register names.
sv:   -fixed-special-register-names
                              Tillåt endast originalnamn för specialregister.

en:   -globalize-symbols      Make all symbols global.
sv:   -globalize-symbols      Gör alla symboler globala.

en:   -gnu-syntax             Turn off mmixal syntax compatibility.
sv:   -gnu-syntax             Stäng av kompatibilitet med mmixal-syntax.

en:   -relax                  Create linker relaxable code.
sv:   -relax                  Skapa kod lämplig för länkarlättnad.

en:   -no-predefined-syms     Do not provide mmixal built-in constants.
                              Implies -fixed-special-register-names.
sv:   -no-predefined-syms     Tillhandahåll inte inbyggda mmixal-konstanter.
                              Medför -fixed-special-register-names.

en:   -no-expand              Do not expand GETA, branches, PUSHJ or JUMP
                              into multiple instructions.
sv:   -no-expand              Expandera inte GETA, grenar, PUSHJ eller JUMP
                              till flera instruktioner.

en:   -no-merge-gregs         Do not merge GREG definitions with nearby values.
sv:   -no-merge-gregs         Lägg inte samma GREG-definitioner med närliggande värden.

en:   -linker-allocated-gregs If there's no suitable GREG definition for the                          operands of an instruction, let the linker resolve.
sv:   -linker-allocated-gregs Om det inte finns någon lämplig GREG-definition
                              för en instruktions operander, låt länkaren lösa upp det.

en:   -x                      Do not warn when an operand to GETA, a branch,
                              PUSHJ or JUMP is not known to be within range.
                              The linker will catch any errors.  Implies
                              -linker-allocated-gregs.
sv:   -x                      Varna inte när en operand till GETA, en gren,
                              PUSHJ eller JUMP inte säkert är inom intervall.
                              Länkaren kommer att fånga sådana fel. Medför
                              -linker-allocated-gregs.

en: unknown opcode: `%s'
sv: okänd opkod: ”%s”

en: specified location wasn't TETRA-aligned
sv: angiven position var inte TETRA-justerad

en: unaligned data at an absolute location is not supported
sv: ojusterad data vid en absolut position stöds inte

en: invalid operand to opcode %s: `%s'
sv: ogiltig operand till opkod %s: ”%s”

en: invalid operands to opcode %s: `%s'
sv: ogiltiga operander till opkod %s: ”%s”

en: internal: mmix_prefix_name but empty prefix
sv: internt: mmix_prefix_name men tomt prefix

en: too many GREG registers allocated (max %d)
sv: för många GREG-register allokerade (max %d)

en: BSPEC already active.  Nesting is not supported.
sv: BSPEC redan aktiv. Nästling stöds inte.

en: invalid BSPEC expression
sv: ogiltigt BSPEC-uttryck

en: can't create section %s
sv: kan inte skapa sektion %s

en: can't set section flags for section %s
sv: kan inte ställa in sektionsflaggor för sektion %s

en: ESPEC without preceding BSPEC
sv: ESPEC utan föregående BSPEC

en: missing local expression
sv: saknar lokalt uttryck

en: operand out of range, instruction expanded
sv: operand utanför intervall, instruktion expanderad

note: The BFD_RELOC_MMIX_LOCAL-specific message is supposed to be user-friendly, though a little bit non-substantial.
en: directive LOCAL must be placed in code or data
sv: LOCAL-direktiv måste placeras i kod eller data

en: internal confusion: relocation in a section without contents
sv: intern förvirring: omlokalisering i en sektion utan innehåll

en: internal: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET not resolved to section
sv: internt: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET inte upplöst till sektion

en: no suitable GREG definition for operands
sv: olämplig GREG-definition för operander

en: operands were not reducible at assembly-time
sv: operander var inte reducerbara i assembleringstid

en: cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
sv: kan inte generera omlokaliseringstyp för symbol %s, kod %s

en: internal: unhandled label %s
sv: internt: ohanterad etikett %s

en: [0-9]H labels may not appear alone on a line
sv: [0-9]H-etiketter får inte finnas ensamma på en rad

en: [0-9]H labels do not mix with dot-pseudos
sv: [0-9]H-etiketter får inte blandas med dot-pseudo:er

en: invalid characters in input
sv: ogiltigt tecken i indata

en: empty label field for IS
sv: tomt etikettfält för IS

en: internal: unexpected relax type %d:%d
sv: internt: oväntad lättnadstyp %d:%d

en: BSPEC without ESPEC.
sv: BSPEC utan ESPC.

en: LOC to section unknown or indeterminable at first pass
sv: LOC till okänd eller obestämbar sektion vid första passet

en: internal: GREG expression not resolved to section
sv: internt: GREG-uttryck inte upplöst till sektion

en: register section has contents
sv: registersektion har innehåll

en: section change from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
sv: sektionsändring från inuti ett BSPEC/ESPEC-par stöds inte

en: directive LOC from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
sv: LOC-direktiv från inuti ett BSPEC/ESPEC-par stöds inte

en: invalid LOC expression
sv: ogiltigt LOC-uttryck

en: LOC expression stepping backwards is not supported
sv: LOC-uttryck som stegar bakåt stöds inte

note: We will only get here in rare cases involving #NO_APP, where the unterminated string is not recognized by the preformatting pass.
en: unterminated string
sv: oterminerad sträng

en: BYTE expression not a pure number
sv: BYTE-uttryck inte ett rent nummer

note: Note that mmixal does not allow negative numbers in BYTE sequences, so neither should we.
en: BYTE expression not in the range 0..255
sv: BYTE-uttryck inte i intervallet 0..255

en: data item with alignment larger than location
sv: dataobjekt med justering större än position

note: Since integer_constant is local to expr.c, we have to make this a macro.  FIXME: Do it cleaner.
en: `&' serial number operator is not supported
sv: ”&”-serienummersoperator stöds inte

en: MN10200 options:
    none yet
sv: MN10200-flaggor:
    inga än

en: Unrecognized opcode: `%s'
sv: Okänd opkod: ”%s”

note: xgettext:c-format.
en: junk at end of line: `%s'
sv: skräp vid filslut: ”%s”

en: MN10300 assembler options:
    none yet
sv: MN10300 assemblerflaggor:
    inga än

en: Invalid opcode/operands
sv: Ogiltig opkod/operander

en: Invalid register specification.
sv: Ogiltig registerspecifikation.

en: Bad relocation fixup type (%d)
sv: Felaktig omlokaliseringsuppfixningstyp (%d)

en: expecting comma delimited register operands
sv: förväntade kommaavgränsade registeroperander

en: expecting comma delimited operands
sv: förväntade kommaavgränsade operander

en: expecting indirect register `($rA)'
sv: förväntade indirekt register ”(%rA)”

en: missing closing parenthesis
sv: saknar avslutande parentes

en: expecting indirect register `($rX)'
sv: förväntade indirekt register ”($rX)”

en: Something forgot to clean up
sv: Något glömde bort att rensa upp

en:   -EB                     assemble for a big endian system (default)
      -EL                     assemble for a little endian system
sv:   -EB                     assemblera för ett system med rak byteordning (standard)
      -EL                     assemblera för ett system med omvänd byteordning

en: pcrel too far BFD_RELOC_MOXIE_10
sv: pcrel för långt från BFD_RELOC_MOXIE_10

en: .profiler pseudo requires at least two operands.
sv: .profiler pseudo kräver åtminstone två operander.

en: unknown profiling flag - ignored.
sv: okänd profileringsflagga - överhoppad.

en: ambiguous flags combination - '.profiler' directive ignored.
sv: tvetydig flaggkombination - ”.profiler”-direktiv överhoppat.

en: profiling in absolute section?
sv: profilering i absolut sektion?

en: Unrecognised CPU errata name starting here: %s
sv: Okänt namn på CPU-errata börjar här: %s

en: Expecting comma after CPU errata name, not: %s
sv: Förväntade komma efter namn på CPU-errata, inte: ”%s”

en: MCU option requires a name
sv: MCU-flagga kräver ett namn

en: unrecognised argument to -mcpu option '%s'
sv: okänt argument till -mcpu-flagga ”%s”

en: bad arguments "%s" and/or "%s" in %s directive
sv: felaktiga argument ”%s” och/eller ”%s” i %s-direktiv.

en: file was compiled for the 430 ISA but the %s ISA is selected
sv: filen kompilerades för 430-ISA men %s-ISA är vald

en: file was compiled for the 430X ISA but the 430 ISA is selected
sv: filen kompilerades för 430X-ISA men 430-ISA är vald

en: unknown MSPABI build attribute value '%d' for OFBA_MSPABI_Tag_ISA(%d) in .mspabi_attribute directive
sv: okänt MSPABI-byggattributvärde ”%d” för OFBA_MSPABI_Tag_ISA(%d) i .mspabi_attribute-direktiv

en: file was compiled for the small memory model, but the large memory model is selected
sv: filen kompilerades för den lilla minnesmodellen, men den stor minnesmodellen är vald

en: file was compiled for the large memory model, but the small memory model is selected
sv: filen kompilerades för den stora minnesmodellen, men den lilla minnesmodellen är vald

en: unknown MSPABI build attribute value '%d' for %s(%d) in .mspabi_attribute directive
sv: okänt MSPABI-byggattributvärde ”%d” för %s(%d) i .mspabi_attribute-direktiv

en: unknown MSPABI build attribute tag '%d' in .mspabi_attribute directive
sv: okänt MSPABI-byggattributtagg ”%d” i .mspabi_attribute-direktiv

en: file was compiled assuming all data will be in the lower memory region, but the upper region is in use
sv: filen kompilerades under förutsättningen att all data kommer att vara i den lägre minnesregionen, men den övre minnesregionen används

en: file was compiled assuming data could be in the upper memory region, but the lower data region is exclusively in use
sv: filen kompilerades under förutsättningen att data kan lagras i den övre minnesregionen, men den lägre minnesregionen används exklusivt

en: unknown GNU build attribute value '%d' for Tag_GNU_MSP430_Data_Region(%d) in .gnu_attribute directive
sv: okänt GNU-byggattributvärde ”%d” för Tag_GNU_MSP430_Data_Region(%d) i .gnu_attribute-direktiv

en: internal: unexpected argument '%d' to msp430_object_attribute
sv: internt: oväntat argument ”%d” till msp430_object_attribute

en: MSP430 options:
      -mmcu=<msp430-name>     - select microcontroller type
      -mcpu={430|430x|430xv2} - select microcontroller architecture
sv: MSP430-flaggor:
      -mmcu=<msp430-namn>     - välj mikrokontrollertyp
      -mcpu={430|430x|430xv2} - välj mikrokontrollerarkitektur

en:   -msilicon-errata=<name>[,<name>...] - enable fixups for silicon errata
      -msilicon-errata-warn=<name>[,<name>...] - warn when a fixup might be needed
       supported errata names: cpu4, cpu8, cpu11, cpu12, cpu13, cpu19
sv:   -msilicon-errata=<namn>[,<namn>…] - aktivera rättningar för kiselfel
      -msilicon-errata-warn=<namn>[,<namn>…] - varna när rättning kan behövas
       felnamn som stöds: cpu4, cpu8, cpu11, cpu12, cpu13, cpu19

en:   -mQ - enable relaxation at assembly time. DANGEROUS!
      -mP - enable polymorph instructions
sv:   -mQ - aktivera lättnad i assembleringstid. FARLIGT!
      -mP - aktivera polymorfiska instruktioner

en:   -ml - enable large code model
sv:   -ml - aktivera stor kodmodell

en:   -mN - do not insert NOPs after changing interrupts (default)
sv:   -mN - infoga inte NOP:ar efter att ha ändrat avbrott (standard)

en:   -mn - insert a NOP after changing interrupts
sv:   -mn - infoga NOP efter att ha ändrat avbrott

en:   -mY - do not warn about missing NOPs after changing interrupts
sv:   -mY - varna inte då NOP:ar saknar efter att ha ändrat avbrott

en:   -my - warn about missing NOPs after changing interrupts (default)
sv:   -my - varna då NOP:ar saknas efter att ha ändrat avbrott (standard)

en:   -mU - for an instruction which changes interrupt state, but where it is not
            known how the state is changed, do not warn/insert NOPs
sv:   -mU - för en instruktion som ändrar avbrottstillstånd, men där det inte är
            känt hur tillståndet ändras, varna inte/infoga inte NOP:ar

en:   -mu - for an instruction which changes interrupt state, but where it is not
            known how the state is changed, warn/insert NOPs (default)
            -mn and/or -my are required for this to have any effect
sv:   -mu - för en instruktion som ändrar avbrottstillstånd, men där det inte är
            känt hur tillståndet ändras, varna inte/infoga inte NOP:par (standard)
            -mn och/eller -my krävs för att detta ska få någon effekt

en:   -mdata-region={none|lower|upper|either} - select region data will be
        placed in.
sv:   -mdata-region={none|lower|upper|either} - välj region som data kommer
        att placeras i.

en: extra characters '%s' at end of immediate expression '%s'
sv: extra tecken ”%s” vid slut av omedelbart uttryck ”%s”

en: value 0x%x out of extended range.
sv: värde 0x%x utanför utökat intervall.

en: value %d out of range. Use #lo() or #hi()
sv: värde %d utanför intervall. Använd #lo() eller #hi()

en: cpu4: not converting PUSH #4 to shorter form
sv: cpu4: konverterar inte PUSH #4 till kortare form

en: cpu4: not converting PUSH #8 to shorter form
sv: cpu4: konverterar inte PUSH #8 till kortare form

en: error: unsupported #foo() directive used on symbol
sv: fel: #foo()-direktiv använt på symbol stöds inte

en: unknown expression in operand %s.  Use #llo(), #lhi(), #hlo() or #hhi()
sv: okänt uttryck i operand %s. Använd #llo() #lhi() #hlo() #hhi()

en: Registers cannot be used within immediate expression [%s]
sv: Register kan inte användas inom omedelbart uttryck [%s]

en: unknown operand %s
sv: okänd operand %s

en: extra characters '%s' at the end of absolute operand '%s'
sv: extra tecken ”%s” vid slutet av absolut operand ”%s”

en: value out of range: 0x%x
sv: värde utanför intervall: 0x%x

en: Registers cannot be used within absolute expression [%s]
sv: Register kan inte användas utan absolututtryck [%s]

en: unknown expression in operand %s
sv: okänt uttryck i operand %s

en: unknown addressing mode %s
sv: okänt adresseringsläge %s

en: Bad register name %s
sv: Felaktigt registernamn %s

en: cannot use indirect addressing with the PC
sv: kan inte använda indirekt adressering med PC

en: ')' required
sv: ”)” krävs

en: unknown operator %s. Did you mean X(Rn) or #[hl][hl][oi](CONST) ?
sv: okänd operator %s. Menade du X(Rn) eller #[hl][hl][oi](CONST) ?

en: r2 should not be used in indexed addressing mode
sv: r2 bör inte används i indexerat adresseringsläge

en: extra characters '%s' at end of operand '%s'
sv: extra tecken ”%s” vid slutet av operand ”%s”

en: CPU8: Stack pointer accessed with an odd offset
sv: CPU8: Stackpekare läst med udda avstånd

en: Registers cannot be used as a prefix of indexed expression [%s]
sv: Register kan inte användas som ett prefix för indexerat uttryck [%s]

en: Internal bug. Try to use 0(r%d) instead of @r%d
sv: Internt fel. Försök att använda 0(r%d) istället för @r%d

en: this addressing mode is not applicable for destination operand
sv: detta adresseringsläge är inte tillämpbart för destinationsoperand

en: expected register as second argument of %s
sv: förväntade register som andra argument till %s

en: index value too big for %s
sv: indexvärde för stort för %s

en: unexpected addressing mode for %s
sv: oväntat adresseringsläge för %s

en: constant generator destination register found in %s
sv: destinationsregister för konstantgenerator hittat i %s

en: constant generator source register found in %s
sv: källregister för konstantgenerator hittat i %s

en: no size modifier after period, .w assumed
sv: okänd storleksmodifierare efter punkt, .w antaget

en: unrecognised instruction size modifier .%c
sv: okänd storleksmodifierare för instruktion .%c

en: junk found after instruction: %s.%s
sv: skräp hittat efter instruktion: %s.%s

en: instruction %s.a does not exist
sv: instruktion %s.a existerar inte

en: instruction %s requires %d operand | instruction %s requires %d operands
sv[0]: instruktion %s kräver %d operand
sv[1]: instruktion %s kräver %d operander

en: instruction %s requires MSP430X mcu
sv: instruktion %s kräver MSP430X-mcu

en: unable to repeat %s insn
sv: kan inte repetera %s-instr

en: CPU12: CMP/BIT with PC destination ignores next instruction
sv: CPU12: CMP/BIT med PC-destination hoppar över nästa instruktion

en: CPU19: Instruction setting CPUOFF must be followed by a NOP
sv: CPU19: Instruktion som ställer in CPUOFF måste följas av en NOP

en: internal error: unknown nop check state
sv: internt fel: okänt nop-kontrollstillstånd

en: CPU11: PC is destination of SR altering instruction
sv: CPU11: PC är destination för SR-alternerande instruktion

en: CPU13: SR is destination of SR altering instruction
sv: CPU13: SR är destination för SR-alternerande instruktion

en: repeat instruction used with non-register mode instruction
sv: repetitionsinstruktion använd med icke-registerlägesinstruktion

en: %s: attempt to rotate the PC register
sv: %s: försök att rotera PC-registret

en: expected #n as first argument of %s
sv: förväntade #n som första argument till %s

en: extra characters '%s' at end of constant expression '%s'
sv: extra tecken ”%s” vid slutet på konstantuttryck ”%s”

en: expected constant expression as first argument of %s
sv: förväntade konstantuttryck som första argument till %s

en: Too many registers popped
sv: För många register poppade

en: Cannot use POPM to restore the SR register
sv: Kan inte använda POPM för att återställa SR-registret

en: repeat count cannot be used with %s
sv: repetitionsantal kan inte användas med %s

en: expected first argument of %s to be in the range 1-4
sv: förväntade första argumentet till %s skulle vara i intervallet 1-4

en: expected value of first argument of %s to fit into 20-bits
sv: förväntade värdet av första argumentet till %s skulle få plats i 20 bitar

en: expected register name or constant as first argument of %s
sv: förväntade registernamn eller konstant som första argument till %s

en: expected constant value as argument to RPT
sv: förväntade konstantvärde som argument till RPT

en: expected constant in the range 2..16
sv: förväntade konstant i intervallet 2..16

en: PC used as an argument to RPT
sv: PC använt som argument till RPT

en: expected constant or register name as argument to RPT insn
sv: förväntade konstant eller registernamn som argument till RPT-inst

en: Illegal emulated instruction
sv: Otillåten emulerad instruktion

en: %s instruction does not accept a .b suffix
sv: %s-instruktion accepterar inte ett .b-suffix

en: Even number required. Rounded to %d
sv: Jämnt tal krävs. Avrundat till %d

en: Wrong displacement %d
sv: Felaktig förskjutning %d

en: instruction requires label sans '$'
sv: instruktion kräver etikett utan ”%s”

en: instruction requires label or value in range -511:512
sv: instruktion kräver etikett eller värde i intervall -511:512

en: instruction requires label
sv: instruktion kräver etikett

en: polymorphs are not enabled. Use -mP option to enable.
sv: polymorfer är inte aktiverade. Använd flaggan -mP för att aktivera.

en: Illegal instruction or not implemented opcode.
sv: Otillåten instruktion eller icke implementerad opkod.

en: can't find opcode
sv: kan inte hitta opkod

en: internal inconsistency problem in %s: insn %04lx
sv: internt inkonsekvensproblem i %s: instr %04lx

en: internal inconsistency problem in %s: ext. insn %04lx
sv: internt inkonsekvensproblem i %s: ext. instr %04lx

en: internal inconsistency problem in %s: %lx
sv: internt inkonsekvensproblem i %s: %lx

en: MT specific command line options:
sv: MT-specifika kommandoradsflaggor:

en:   -march=ms1-64-001         allow ms1-64-001 instructions
sv:   -march=ms1-64-001         tillåt ms1-64-001-instruktioner

en:   -march=ms1-16-002         allow ms1-16-002 instructions (default)
sv:   -march=ms1-16-002         tillåt ms1-16-002-instruktioner (standard)

en:   -march=ms1-16-003         allow ms1-16-003 instructions
sv:   -march=ms1-16-003         tillåt ms1-16-003-instruktioner

en:   -march=ms2                allow ms2 instructions
sv:   -march=ms2                tillåt ms2-instruktioner

en:   -nosched                  disable scheduling restrictions
sv:   -nosched                  inaktivera schemaläggningsrestriktioner

en: instruction %s may not follow another memory access instruction.
sv: instruktion %s för inte följa på en annan instruktion med minnesåtkomst.

en: instruction %s may not follow another I/O instruction.
sv: instruktion %s får inte följa på en annan I/O-instruktion.

en: %s may not occupy the delay slot of another branch insn.
sv: %s får inte uppta hoppluckan för en annan hopp-instr.

en: operand references R%ld of previous instruction.
sv: operand refererar till R%ld för föregående instruktion.

en: operand references R%ld of instruction before previous.
sv: operand refererar till R%ld för instruktion före föregående.

en: conditional branch or jal insn's operand references R%ld of previous arithmetic or logic insn.
sv: villkorad grens eller jal-instruktioners operand refererar till R%ld för föregående aritmetisk eller logisk instr.

en: <arch name>	  Assemble for architecture <arch name>
    			  <arch name> could be
    			  v3, v3j, v3m, v3f, v3s, v2, v2j, v2f, v2s
sv: <arknamn>	  Assemblera för arkitektur <arknman>
    			  <arknamn> kan vara
    			  v3, v3j, v3m, v3f, v3s, v2, v2j, v2f, v2s

en: <baseline>	  Assemble for baseline <baseline>
    			  <baseline> could be v2, v3, v3m
sv: <baslinje>	  Assembera för baslinjer <baslinje>
    			  <baslinje> kan vara v2, v3, v3m

en: <freg>	  Specify a FPU configuration
    			  <freg>
    			  0:     8 SP /  4 DP registers
    			  1:    16 SP /  8 DP registers
    			  2:    32 SP / 16 DP registers
    			  3:    32 SP / 32 DP registers
sv: <freg>	  Ange en FPU-konfiguration
    			  <freg>
    			  0:     8 SP /  4 DP register
    			  1:    16 SP /  8 DP register
    			  2:    32 SP / 16 DP register
    			  3:    32 SP / 32 DP register

en: <abi>	          Specify a abi version
    			  <abi> could be v1, v2, v2fp, v2fpp
sv: <abi>	          Ange en abi-version
    			  <abi> kan vara v1, v2, v2fp, v2fpp

en: Multiply instructions support
sv: Stöd för multiplikationsinstruktioner

en: Divide instructions support
sv: Stöd för divisionsinstruktioner

en: 16-bit extension
sv: 16-bitarsutökning

en: d0/d1 registers
sv: d0/d1-register

en: Performance extension
sv: Prestandautökning

en: Performance extension 2
sv: Prestandautökning 2

en: String extension
sv: Strängutökning

en: Reduced Register configuration (GPR16) option
sv: Reducerad registerkonfigurationsalterntiv (GPR16)

en: AUDIO ISA extension
sv: AUDIO ISA-utökning

en: FPU SP extension
sv: FPU SP-utökning

en: FPU DP extension
sv: FPU DP-utökning

en: FPU fused-multiply-add instructions
sv: FPU sammansmälta multiplikations-additions-instruktioner

en: DSP extension
sv: DSP-utökning

en: hardware loop extension
sv: hårdvaruutökning för loop

en: 
     NDS32-specific assembler options:
sv: 
     NDS32-specifika assemblerflaggor:

en:   -O1,			  Optimize for performance
      -Os			  Optimize for space
sv:   -O1,			  Optimera för prestanda
      -Os			  Optimera för utrymme

en:   -EL, -mel or -little    Produce little endian output
      -EB, -meb or -big       Produce big endian output
      -mpic			  Generate PIC
      -mno-fp-as-gp-relax	  Suppress fp-as-gp relaxation for this file
      -mb2bb-relax		  Back-to-back branch optimization
      -mno-all-relax	  Suppress all relaxation for this file
sv:   -EL, -mel eller -little Producera utmatning i omvänd byteordning
      -EB, -meb eller -big    Producera utmatning i rak byteordning
      -mpic			  Generera PIC
      -mno-fp-as-gp-relax	  Undertryck fp-as-gp-lättnad för denna filen
      -mb2bb-relax		  Konsekutiv grenoptimering
      -mno-all-relax	  Undertryck alla lättnad för denna filen

en:   -m[no-]%-17sEnable/Disable %s
sv:   -m[no-]%-17sAktivera/inaktivera %s

en:   -mall-ext		  Turn on all extensions and instructions support
sv:   -mall-ext		  Slå på stöd för alla utökningar och instruktioner

en: la must use with symbol. '%s'
sv: la måste användas med symbol. ”%s”

en: need PIC qualifier with symbol. '%s'
sv: behöver PIC-kvalificerare med symbol. ”%s”

en: Operand is not a constant. `%s'
sv: Operand är inte en konstant. ”%s”

en: needs @GOT or @GOTOFF. %s
sv: behöver @GOT eller @GOTOFF. %s

en: Too many argument. `%s'
sv: För många argument. ”%s”

note: Logic here rejects the input arch name.
en: unknown arch name `%s'
sv: okänt arkitekturnamn ”%s”

note: Logic here rejects the input baseline.
en: unknown baseline `%s'
sv: okänd baslinje ”%s”

note: Logic here rejects the input FPU configuration.
en: unknown FPU configuration `%s'
sv: okänd FPU-konfiguration ”%s”

note: Logic here rejects the input abi version.
en: unknown ABI version`%s'
sv: okänt ABI-version ”%s”

en: Different arguments of .vec_size are found, previous %d, current %d
sv: Olika argument för .vec_size hittade, föregående %d, nuvarande %d

en: Argument of .vec_size is expected 4 or 16, actual: %d.
sv: Argument till .vec_size förväntas vara 4 eller 16, men är: %d.

en: Argument of .vec_size is not a constant.
sv: Argument till .vec_size är inte en konstant.

en: Don't know how to handle this field. %s
sv: Vet inte hur detta fält ska hanteras. %s

en: instruction %s requires enabling performance extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av prestandautökning

en: instruction %s requires enabling performance extension II
sv: instruktion %s kräver aktivering av prestandautökning II

en: instruction %s requires enabling AUDIO extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av AUDIO-utökning

en: instruction %s requires enabling STRING extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av STRING-utökning

en: instruction %s requires enabling DIV & DX_REGS extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av DIV- & DX_REGS-utökning

en: instruction %s requires enabling FPU extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av FPU-utökning

en: instruction %s requires enabling FPU_SP extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av FPU_SP-utökning

en: instruction %s requires enabling FPU_DP extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av FPU_DP-utökning

en: instruction %s requires enabling FPU_MAC extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av FPU_MAC-utökning

en: instruction %s requires enabling DX_REGS extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av DX_REGS-utökning

en: instruction %s requires enabling dsp extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av DSP-utökning

en: instruction %s requires enabling zol extension
sv: instruktion %s kräver aktivering av zol-utökning

en: internal error: unknown instruction attribute: 0x%08x
sv: internt fel: okänt instruktionsattribut: 0x%08x

en: relax hint unrecognized instruction: line %d.
sv: okänt lättnadstipsinstruktion: rad %d.

en: Can not find match relax hint.  Line: %d
sv: Kan inte hitta matchande lättnadstips. Rad : %d

en: Internal error: .relax_hint KEY is not a number!
sv: Internt fel: .relax_hint-NYCKEL är inte ett tal!

en: Internal error: Relax hint (%s) error. %s: %s (%x)
sv: Internt fel: Fel vid lättnadstips (%s). %s: %s (%x)

en: Internal error: Range error. %s
sv: Internt fel: Intervallfel. %s

en: Multiple BFD_RELOC_NDS32_PTR_RESOLVED patterns are not supported yet!
sv: Flera BFD_RELOC_NDS32_PTR_RESOLVED-mönster stöds inte än!

en: Not support instruction %s in verbatim.
sv: Instruktion %s stöds inte i ordagrann.

en: 16-bit instruction is disabled: %s.
sv: 16-bitarsinstruktion är inaktiverad: %s.

en: Instruction %s not supported in the baseline.
sv: Instruktion %s stöds inte i baslinjen.

en: Unrecognized opcode, %s.
sv: Okänd opkod, %s.

en: Incorrect syntax, %s.
sv: Felaktig syntax, %s.

en: Unrecognized operand/register, %s.
sv: Okänd operand/register, %s.

en: Operand out of range, %s.
sv: Operand utanför intervall, %s.

en: Prohibited register used for reduced-register, %s.
sv: Förbjudet register använt som reduktionsregister, %s.

en: Junk at end of line, %s.
sv: Skräp vid filslut, %s.

en: Addend to unresolved symbol is not on word boundary.
sv: Tillägg till oupplöst symbol är inte vid ordgräns.

note: Should never here.
en: Used FPU instructions requires enabling FPU extension
sv: Använda FPU-instruktioner kräver aktivering av FPU-utökning

en: Internal error: Unknown fixup type %d (`%s')
sv: Internt fel: Okänd fixningstyp %d (”%s”)

en: Invalid syntax in PC-relative addressing mode
sv: Ogiltig syntax i PC-relativt adresseringsläge

en: Invalid syntax in External addressing mode
sv: Ogiltig syntax i Externt adresseringsläge

en: Invalid syntax in Memory Relative addressing mode
sv: Ogiltig syntax i Minnesrelativt adresseringsläge

en: Invalid scaled-indexed mode, use (b,w,d,q)
sv: Ogiltigt skalat indexeringsläge, anvädn (b,w,d,q)

en: Syntax in scaled-indexed mode, use [Rn:m] where n=[0..7] m={b,w,d,q}
sv: Syntax i skalat indexeringsläge, använd [Rn:m] där n=[0..7] m={b,w,d,q}

en: Scaled-indexed addressing mode combined with scaled-index
sv: Skalat indexeringsadresseringsläge kombinerad med skalatindex

en: Invalid or illegal addressing mode combined with scaled-index
sv: Ogiltigt eller otillåtet adresseringsläge kombinerat med skalat index

en: Premature end of suffix -- Defaulting to d
sv: För tidigt suffixslut -- Standarvärdet blir d

en: Bad suffix after ':' use {b|w|d} Defaulting to d
sv: Felaktig suffix efter ”:” använd {b|w|d} Standardvärde blir d

en: Very short instr to option, ie you can't do it on a NULLstr
sv: Väldigt kort instr till flagga, d.v.s. du kan inte göra det på en NULLstr

en: No such entry in list. (cpu/mmu register)
sv: Ingen sådan post i lista (cpu-/mmu-register)

en: Internal consistency error.  check ns32k-opcode.h
sv: Internt konsekvensfel.  kontrollera ns32k-opcode.h

en: Address of immediate operand
sv: Adress för omedelbar operand

en: Invalid immediate write operand.
sv: Ogiltig omedelbar skrivoperand.

en: Bad opcode-table-option, check in file ns32k-opcode.h
sv: Felaktig opkodstabell-flagga, kontroller i fil ns32k-opcode.h

en: No such opcode
sv: Ingen sådan opkod

en: Bad suffix, defaulting to d
sv: Felaktigt suffix, standard blir d

en: Too many operands passed to instruction
sv: För många operander skickade till instruktion

note: Check error in default.
en: Wrong numbers of operands in default, check ns32k-opcodes.h
sv: Fel antal operander i standard, kontroller ns32k-opcodes.h

en: Wrong number of operands
sv: Felaktigt antal operander

en: Can not do %d byte pc-relative relocation for storage type %d
sv: Kan inte utföra %d-byte pc-relativ omlokalisering för lagringstyp %d

en: Can not do %d byte relocation for storage type %d
sv: Kan inte utföra %d-byte omlokalisering för lagringstyp %d

en: value of %ld out of byte displacement range.
sv: värde %ld utanför intervall för byteförskjutning.

en: value of %ld out of word displacement range.
sv: värde %ld utanför intervall för ordförskjutning.

en: value of %ld out of double word displacement range.
sv: värde %ld utanför intervall för dubbeloldsförskjutning.

en: Internal logic error.  Line %d, file: "%s"
sv: Internt logikfel.  Rad %d, fil: ”%s”

en: Internal logic error. line %d, file "%s"
sv: Internt logikfel. rad %d, fil ”%s”

en: Bit field out of range
sv: Bitfält utanför intervall

en: iif convert internal pcrel/binary
sv: iff konvertera intern pcrel/binär

en: Bignum too big for long
sv: Stornum för stort för lång

en: iif convert internal pcrel/pointer
sv: iff konvertera intern pcrel/pekare

en: Internal logic error in iif.iifP[n].type
sv: Internt logikfel i iif.iffP[n].typ

note: We can't relax this case.
en: Can't relax difference
sv: Kan inte utföra lättnad för skillnad

en: Displacement too large for :d
sv: Förskjutning för stor för :d

en: Internal logic error in iif.iifP[].type
sv: Internt logikfel i iff.iffP[].typ

en: invalid architecture option -m%s, ignored
sv: ogiltig arkitekturflagga -m%s; överhoppad

en: invalid default displacement size "%s". Defaulting to %d.
sv: ogiltigt standardförskjutningsstorlek ”%s”. Standardvärde blir %d.

en: NS32K options:
    -m32032 | -m32532	select variant of NS32K architecture
    --disp-size-default=<1|2|4>
sv: NS32K-flaggor:
    -m32032 | -m32532	välj variant av NS32K-arkitektur
    --disp-size-default=<1|2|4>

en: Cannot find relocation type for symbol %s, code %d
sv: Kan inte hitta omlokaliseringstyp för symbol %s, kod %d

en: Bad register name
sv: Felaktigt registernamn

en: Error in expression
sv: Fel i uttryck

en: Low order bits truncated in immediate float operand
sv: Lägsta bitar trunkerade i omedelbar flyttalsoperand

en: Float AC not legal as integer operand
sv: Flyttals AC inte giltigt som heltalsoperand

en: General register not legal as float operand
sv: Allmänt register inte giltigt som flyttalsoperand

en: No instruction found
sv: Ingen instruktion hittad

en: Unknown instruction '%s'
sv: Okänd instruktion ”%s”

en: Unsupported instruction set extension: %s
sv: Utökning för instruktionsuppsättning stöds inte: %s

en: operand is not an absolute constant
sv: operand är inte en absolut konstant

en: 3-bit immediate out of range
sv: 3-bitars omedelbar utanför intervall

en: 6-bit immediate out of range
sv: 6-bitars omedelbar utanför intervall

en: 8-bit immediate out of range
sv: 8-bitars omedelbar utanför intervall

en: Symbol expected
sv: Symbol förväntades

en: 8-bit displacement out of range
sv: 8-bitarsförskjutning utanför intervall

en: Missing ','
sv: Saknar ”,”

en: 6-bit displacement out of range
sv: 6-bitarsförskjutning utanför intervall

en: Too many operands
sv: För många operander

en: Can not represent %s relocation in this object file format
sv: Kan inte representera %s-omlokalisering i detta objektfilsformat

en: confusing relocation expressions
sv: förvirrande omlokaliseringsuttryck

en: can't have relocation for ipush
sv: kan inte ha omlokalisering för ipush

en: expected expression
sv: förväntade uttryck

en: PJ options:
    -little			generate little endian code
    -big			generate big endian code
sv: PJ-flaggor:
    -little			generera kod med omvänd byteordning
    -big			generera kod med rak byteordning

en: pcrel too far
sv: pcrel för långt bort

en: invalid register expression
sv: ogiltigt registeruttryck

en: the use of -mvle requires big endian.
sv: användning av -mvle kräver rak byteordning.

en: the use of -mvle requires -a32.
sv: användning av -mvle kräver -a32.

en: %s unsupported
sv: %s stöds inte

en: invalid switch -m%s
sv: ogiltig flagga -m%s

en: --nops needs a numeric argument
sv: --nops behöver ett numeriskt argument

en: PowerPC options:
sv: PowerPC-flaggor:

en: -a32                    generate ELF32/XCOFF32
sv: -a32                    generera ELF32/XCOFF32

en: -a64                    generate ELF64/XCOFF64
sv: -a64                    generera ELF64/XCOFF64

en: -u                      ignored
sv: -u                      hoppas över

en: -mpwrx, -mpwr2          generate code for POWER/2 (RIOS2)
sv: -mpwrx, -mpwr2          generera kod för POWER/2 (RIOS2)

en: -mpwr                   generate code for POWER (RIOS1)
sv: -mpwr                   ” POWER (RIOS1)

en: -m601                   generate code for PowerPC 601
sv: -m601                   generera kod för PowerPC 601

en: -mppc, -mppc32, -m603, -m604
                            generate code for PowerPC 603/604
sv: -mppc, -mppc32, -m603, -m604
                            generera kod för PowerPC 603/604

en: -m403                   generate code for PowerPC 403
sv: -m403                   generera kod för PowerPC 403

en: -m405                   generate code for PowerPC 405
sv: -m405                   generera kod för PowerPC 405

en: -m440                   generate code for PowerPC 440
sv: -m440                   generera kod för PowerPC 440

en: -m464                   generate code for PowerPC 464
sv: -m464                   generera kod för PowerPC 464

en: -m476                   generate code for PowerPC 476
sv: -m476                   generera kod för PowerPC 476

en: -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
                            generate code for PowerPC 7400/7410/7450/7455
sv: -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
                            generera kod för PowerPC 7400/7410/7450/7455

en: -m750cl, -mgekko, -mbroadway
                            generate code for PowerPC 750cl/Gekko/Broadway
sv: -m750cl, -mgekko, -mbroadway
                            generera kod för PowerPC 750cl/Gekko/Broadway

en: -m821, -m850, -m860     generate code for PowerPC 821/850/860
sv: -m821, -m850, -m860     generera kod för PowerPC 821/850/860

en: -mppc64, -m620          generate code for PowerPC 620/625/630
sv: -mppc64, -m620          generera kod för PowerPC 620/625/630

en: -mppc64bridge           generate code for PowerPC 64, including bridge insns
sv: -mppc64bridge           generera kod för PowerPC 64, inklusive brygg-instr

en: -mbooke                 generate code for 32-bit PowerPC BookE
sv: -mbooke                 generera kod för 32-bit PowerPC BookE

en: -ma2                    generate code for A2 architecture
sv: -ma2                    generera kod för A2-arkitektur

en: -mpower4, -mpwr4        generate code for Power4 architecture
sv: -mpower4, -mpwr4        generera kod för Power4-arkitektur

en: -mpower5, -mpwr5, -mpwr5x
                            generate code for Power5 architecture
sv: -mpower5, -mpwr5, -mpwr5x
                            generera kod för Power5-arkitektur

en: -mpower6, -mpwr6        generate code for Power6 architecture
sv: -mpower6, -mpwr6        generera kod för Power6-arkitektur

en: -mpower7, -mpwr7        generate code for Power7 architecture
sv: -mpower7, -mpwr7        generera kod för Power7-arkitektur

en: -mpower8, -mpwr8        generate code for Power8 architecture
sv: -mpower8, -mpwr8        generera kod för Power8-arkitektur

en: -mpower9, -mpwr9        generate code for Power9 architecture
sv: -mpower9, -mpwr9        generera kod för Power9-arkitektur

en: -mpower10, -mpwr10      generate code for Power10 architecture
sv: -mpower10, -mpwr10      generera kod för Power10-arkitektur

en: -mpower11, -mpwr11      generate code for Power11 architecture
sv: -mpower11, -mpwr11      generera kod för Power11-arkitektur

en: -mlibresoc              generate code for Libre-SOC architecture
sv: -mlibresoc              generera kod för Libre-SOC-arkitektur

en: -mfuture                generate code for 'future' architecture
sv: -mfuture                generera kod för 'future'-arkitekturen

en: -mcell                  generate code for Cell Broadband Engine architecture
sv: -mcell                  generera kod för Cell Broadband Engine-arkitektur

en: -mcom                   generate code for Power/PowerPC common instructions
sv: -mcom                   generera kod för allmänna Power/PowerPC-instruktioner

en: -many                   generate code for any architecture (PWR/PWRX/PPC)
sv: -many                   generera kod för vilken arkitektur som helst (PWR/PWRX/PPC)

en: -maltivec               generate code for AltiVec
sv: -maltivec               generera kod för AltiVec

en: -mvsx                   generate code for Vector-Scalar (VSX) instructions
sv: -mvsx                   generera kod för Vector-Scalar-instruktioner (VSX)

en: -me300                  generate code for PowerPC e300 family
sv: -me300                  generera kod för PowerPC e300-familjen

en: -me500, -me500x2        generate code for Motorola e500 core complex
sv: -me500, -me500x2        generera kod för Motorola e500-kärnkomplex

en: -me500mc,               generate code for Freescale e500mc core complex
sv: -me500mc,               generera kod för Freescale e500mc-kärnkomplex

en: -me500mc64,             generate code for Freescale e500mc64 core complex
sv: -me500mc64,             generera kod för Freescale e500mc64-kärnkomplex

en: -me5500,                generate code for Freescale e5500 core complex
sv: -me5500,                generera kod för Freescale e5500-kärnkomplex

en: -me6500,                generate code for Freescale e6500 core complex
sv: -me6500,                generera kod för Freescale e6500-kärnkomplex

en: -mspe                   generate code for Motorola SPE instructions
sv: -mspe                   generera kod för Motorola SPE-instruktioner

en: -mspe2                  generate code for Freescale SPE2 instructions
sv: -mspe2                  generera kod för Freescale SPE2-instruktioner

en: -mvle                   generate code for Freescale VLE instructions
sv: -mvle                   generera kod för Freescale VLE-instruktioner

en: -mtitan                 generate code for AppliedMicro Titan core complex
sv: -mtitan                 generera kod för AppliedMicro Titan-kärnkomplex

en: -mregnames              Allow symbolic names for registers
sv: -mregnames              Tillåt symboliska namn för register

en: -mno-regnames           Do not allow symbolic names for registers
sv: -mno-regnames           Tillåt inte symboliska namn för register

en: -mrelocatable           support for GCC's -mrelocatble option
sv: -mrelocatable           stöd för GCC:s -mrelocatble-flagga

en: -mrelocatable-lib       support for GCC's -mrelocatble-lib option
sv: -mrelocatable-lib       stöd för GCC:s -mrelocatble-lib-flagga

en: -memb                   set PPC_EMB bit in ELF flags
sv: -memb                   sätt PPC_EMB biten bland ELF-flaggorna

en: -mlittle, -mlittle-endian, -le
                            generate code for a little endian machine
sv: -mlittle, -mlittle-endian, -le
                            generera kod för en maskin med omvänd byteordning

en: -mbig, -mbig-endian, -be
                            generate code for a big endian machine
sv: -mbig, -mbig-endian, -be
                            generera kod för en maskin med rak byteordning

en: -K PIC                  set EF_PPC_RELOCATABLE_LIB in ELF flags
sv: -K PIC                  sätt EF_PPC_RELOCATABLE_LIB bland ELF-flaggorna

en: -V                      print assembler version number
sv: -V                      skriv ut versionsnummer för assembler

en: -Qy, -Qn                ignored
sv: -Qy, -Qn                hoppas över

en: -nops=count             when aligning, more than COUNT nops uses a branch
sv: -nops=antal             vid justering använder mer än ANTAL NOP:ar en gren

en: -ppc476-workaround      warn if emitting data to code sections
sv: -ppc476-workaround      varna om data matas ut till kodsektioner

en: unknown default cpu = %s, os = %s
sv: okänd standardvärde cpu = %s, os = %s

en: mask trims opcode bits for %s
sv: mask trimmar bort opkodsbitar för %s

en: operand index error for %s
sv: operandindexfel för %s

en: operand %d overlap in %s
sv: operand %d överlappar i %s

en: non-optional operand %d follows optional operand in %s
sv: icke-valfri operand %d följer på valfri operand i %s

en: powerpc_operands[%d].bitm invalid
sv: powerpc_operands[%d].bitm ogiltig

en: powerpc_operands[%d] duplicates powerpc_operands[%d]
sv: powerpc_operands[%d] dubblerar powerpc_operands[%d]

en: major opcode is not sorted for %s
sv: huvudopkod är inte sorterad för %s

en: %s is enabled by vle flag
sv: %s är aktiverat på grund av vle-flaggan

en: %s not disabled by vle flag
sv: %s är inte inaktiverat av vle-flaggan

en: opcode is not sorted for %s
sv: opkoden är inte sorterad för %s

en: symbol+offset@%s means symbol@%s+offset
sv: symbol+avstånd@%s innebär symbol@%s+avstånd

en: symbol+offset@%s not supported
sv: symbol+avstånd@%s stöds inte

en: data in executable section
sv: data i exekverbar sektion

en: expected comma after symbol-name: rest of line ignored.
sv: förväntade komma efter symbolnamn: resten av raden överhoppad.

en: ignoring attempt to re-define symbol `%s'.
sv: hoppar över försök att omdefiniera symbol ”%s”.

en: length of .lcomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
sv: längd för .lcomm ”%s” är redan %ld. Inte ändrad till %ld.

en: common alignment not a power of 2
sv: allmän justering inte en tvåpotens

en: expected comma after name `%s' in .localentry directive
sv: förväntade komma efter namn ”%s” i .localentry-direktiv

en: missing expression in .localentry directive
sv: saknar uttryck i .localentry-direktiv

en: .localentry expression for `%s' is not a valid power of 2
sv: .localentry-uttryck för ”%s” är inte en giltig tvåpotens

en: .localentry expression for `%s' does not evaluate to a constant
sv: .localentry-uttryck för ”%s” beräknas inte till en konstant

en: missing expression in .abiversion directive
sv: saknar uttryck i .abiversion-direktiv

en: .abiversion expression does not evaluate to a constant
sv: .abiversion-uttryck beräknas inte till en konstant

en: relocation cannot be done when using -mrelocatable
sv: omlokalisering kan inte utföras när -mrelocatable används

en: TOC section size exceeds 64k
sv: TOC-sektionsstorlek överstiger 64k

en: %s howto doesn't match size/pcrel in gas
sv: %s hur man gör matchar inte storlek/pcrel i gas

en: unrecognized opcode: `%s'
sv: okänd opkod: ”%s”

note: lmw, stmw, lswi, lswx, stswi, stswx
en: `%s' invalid when little-endian
sv: `%s' ogiltigt när little-endian

en: @tls may not be used with "%s" operands
sv: @tls kan inte användas med ”%s”-operander

en: @tls may only be used in last operand
sv: @tls kan endast används för sista operanden

en: %s unsupported on this instruction
sv: %s stöds inte för denna instruktion

en: assuming %s on symbol
sv: antar %s för symbol

en: unsupported relocation for DS offset field
sv: omlokalisering för DS-avståndsfält stöds inte

en: syntax error; found `%c', expected `%c'
sv: syntaxfel; hittade ”%c”, förväntade ”%c”

en: syntax error; end of line, expected `%c'
sv: syntaxfel; filslut, förväntade ”%c”

en: instruction address is not a multiple of %d
sv: instruktionsadress är inte en multipel av %d

en: missing size
sv: saknar storlek

en: negative size
sv: negativ storlek

en: Unknown visibility field in .comm
sv: Okänt synlighetsfält i .comm

en: missing real symbol name
sv: saknar riktigt symbolnamn

en: attempt to redefine symbol
sv: försök att omdefiniera symbol

en: no known dwarf XCOFF section for flag 0x%08x
sv: ingen känd dwarf-XCOFF-sektion för flagga 0x%08x

en: label %s was not defined in this dwarf section
sv: etikett %s har inte definierats i denna dwarf-sektion

en: the XCOFF file format does not support arbitrary sections
sv: XCOFF-filformatet har inte stöd för godtyckliga sektioner

en: Unknown visibility field in .extern
sv: Okänt synlighetsfält i .extern

en: Unknown visibility field in .globl
sv: Okänt synlighetsfält i .globl

en: Unknown visibility field in .weak
sv: Okänt synlighetsfält i .weak

en: .ref outside .csect
sv: .ref utanför .csect

en: missing symbol name
sv: saknar symbolnamn

en: missing rename string
sv: saknar namnbytessträng

en: missing value
sv: saknar värde

en: illegal .stabx expression; zero assumed
sv: otillåtet .stabx-uttryck; noll antaget

en: missing class
sv: saknar klass

en: missing type
sv: saknar typ

en: .stabx of storage class stsym must be within .bs/.es
sv: .stabx av lagringsklass stsym måste vara inom .bs/.es

en: nested .bs blocks
sv: nästlade .bs-block

en: .es without preceding .bs
sv: .es utan föregående .bs

en: non-constant byte count
sv: icke-konstant byteantal

en: .tc not in .toc section
sv: .tc inte i .toc-sektion

en: .tc with no label
sv: .tc utan etikett

en: .tc with storage class %d not yet supported
sv: .tc med lagringsklass %d stöds ännu inte

en: .machine stack overflow
sv: stacköverspill för .machine

en: .machine stack underflow
sv: stackunderspill för .machine

en: invalid machine `%s'
sv: ogiltig maskin ”%s”

en: bad symbol suffix
sv: felaktig symbolsuffix

en: unrecognized symbol suffix
sv: okänt symbolsuffix

en: .ef with no preceding .function
sv: .ef utan föregående .function

en: warning: symbol %s has no csect
sv: varning: symbol %s har ingen csect

en: symbol in .toc does not match any .tc
sv: symbol i .toc matchar inte någon i .tc

en: %s unsupported as instruction fixup
sv: %s stöds inte som instruktionuppfixning

en: unsupported relocation against %s
sv: omlokalisering mot %s stöds inte

en: R_TLSML relocation doesn't target a TOC entry named "_$TLSML": %s
sv: R_TLSML-omlokalisering riktar sig inte mot en TOC-post med namnet "_$TLSML": %s

en: Gas failure, reloc value %d
sv: Gas-fel, omlokaliseringsvärde %d

en: expecting opcode string in self test mode
sv: förväntar opkodssträngi självtextläge

en: assembly 0x%08x, expected %s
sv: assembler 0x%08x, förväntade %s

en: immediate value 0x%x truncated to 0x%x
sv: omedelbart värde 0x%x trunkerat till 0x%x

en: call target address 0x%08x out of range 0x%08x to 0x%08x
sv: måladress för anrop 0x%08x utanför intervall 0x%08x till 0x%08x

en: quick branch offset %d out of range %d to %d
sv: snabbgrenavstånd %d utanför intervall %d till %d

en: %s offset %d out of range %d to %d
sv: %s-avstånd %d utanför intervall %d till %d

en: immediate value %d out of range %d to %d
sv: omedelbart värde %d utanför intervall %d till %d

en: immediate value %llu out of range %u to %lu
sv: omedelbart värde %llu utanför intervall %u till %lu

en: immediate value %u out of range %u to %u
sv: omedelbart värde %u utanför intervall %u till %u

en: overflow in immediate argument
sv: överspill i omedelbart argument

en: cannot create 64-bit relocation
sv: kan inte skapa 64-bitars omlokalisering

en: unexpected PC relative expression
sv: oväntat PC-relativt uttryck

en: residual low bits in pmem diff relocation
sv: återstoden av låga bitar i pmem diff-omlokalisering

en: can't create relocation
sv: kan inte skapa omlokalisering

en: trailing garbage after expression: %s
sv: skräp efter uttryck: %s

en: expected expression, got %s
sv: förväntade uttryck, fick %s

en: expected constant expression, got %s
sv: förväntade konstantuttryck, fick %s

en: unknown register %s
sv: okänt register %s

en: data transfer register cannot be halfword
sv: dataöverföringsregister får inte vara halvord

en: destination register must be full-word
sv: destinationsregister måste vara helord

en: cannot use partial register %s for addressing
sv: kan inte använda delregister %s för adressering

en: value %lu is too large for a byte operand
sv: värde %lu är för stort för byteoperand

en: loop count constant %ld is out of range [1..%d]
sv: loopräknarkonstant %ld utanför intervall [1..%d]

en: byte count constant %ld is out of range [1..%d]
sv: byteräknarkonstant %ld utanför intervall [1..%d]

en: only r0 can be used as byte count register
sv: endast r0 kan använda som byteantalsregister

en: only r0.bX byte fields of r0 can be used as byte count
sv: endast r0.bX-bytefält av r0 kan används som byteantal

en: invalid constant table offset %ld
sv: ogiltigt konstanttabellsavstånd %ld

en: invalid WakeOnStatus %ld
sv: ogiltigt WakeOnStatus %ld

en: invalid XFR WideBus Address %ld
sv: ogiltig XFR WideBus-adress %ld

en: badly formed expression near %s
sv: felaktigt utformat uttryck nära %s

en: expecting %c near %s
sv: förväntade %c nära %s

en: PRU options:
      -mlink-relax     generate relocations for linker relaxation (default).
      -mno-link-relax  don't generate relocations for linker relaxation.
sv: PRU-flaggor:
      -mlink-relax     generera omlokaliseringar för länkarlättnad (standard).
      -mno-link-relax  generera inte omlokaliseringar för länkarlättnad.

note: Unrecognised instruction - error.
en: unrecognised instruction %s
sv: okänd instruktion %s

en: can't represent relocation type %s
sv: kan inte representera omlokaliseringstyp %s

en: Label "%s" matches a CPU register name
sv: Etikett ”%s” matchar ett CPU-registernamn

en: unknown default privileged spec `%s' set by -mpriv-spec or --with-priv-spec
sv: okänd standardprivilegierad specifikation `%s' inställd av -mpriv-spec eller --with-priv-spec

note: Still can not find the privileged spec class.
en: unknown default privileged spec `%d.%d.%d' set by privileged elf attributes
sv: okänd standardprivilegierad specifikation `%d.%d.%d' inställd av privilegierade elf-attribut

en: the architecture string of -march and elf architecture attributes cannot be empty
sv: arkitektursträngen för -march och elf-arkitekturattributen får inte vara tomma

en: internal: duplicate %s
sv: internt: dubblett %s

en: internal: bad RISC-V CSR class (0x%x)
sv: intern: felaktig RISC-V CSR-klass (0x%x)

en: invalid CSR `%s', needs rv32i extension
sv: ogiltig CSR `%s', behöver rv32i-utökning

en: invalid CSR `%s', needs `h' extension
sv: ogiltig CSR `%s', behöver `h'-utökning

en: invalid CSR `%s', needs `%s' extension
sv: ogiltig CSR `%s', behöver `%s'-utökning

en: invalid CSR `%s' for the privileged spec `%s'
sv: ogiltig CSR `%s' för den privilegierade specifikationen `%s'

en: cannot find `}' for cm.push/cm.pop
sv: kan inte hitta `}' för cm.push/cm.pop

en: internal: bad RISC-V opcode (mask error): %s %s
sv: internt: felaktig RISC-V-opkod (maskfel):%s %s

en: internal: bad RISC-V opcode (unknown operand type `%s'): %s %s
sv: internt: felaktig RISC-V-opkod (okänd operandtyp `%s'): %s %s

en: internal: bad RISC-V opcode (bits %#llx undefined or invalid): %s %s
sv: internt: felaktig RISC-V-opkod (bitar %#llx odefinierade eller ogiltiga): %s %s

en: internal: broken assembler.  No assembly attempted
sv: internt: trasig assembler.  Ingen assemblering försöktes

en: internal: unsupported RISC-V relocation number %d
sv: internt: icke-stödd RISC-V-omlokaliseringsnummer %d

en: internal: invalid macro argument `%s'
sv: internt: ogiltigt makroargument `%s'

en: unsupported large constant
sv: stor konstant stöds inte

en: unknown CSR `%s'
sv: okänd CSR ”%s”

en: instruction %s requires absolute expression
sv: instruktionen %s kräver absolut uttryck

en: must provide temp if destination overlaps mask
sv: måste ange temp om destinationen överlappar masken

en: internal: macro %s not implemented
sv: internt: makrot %s inte implementerat

en: multiple vsew constants
sv: flera vsew-konstanter

en: multiple vlmul constants
sv: flera vlmul-konstanter

en: multiple vta constants
sv: flera vta-konstanter

en: multiple vma constants
sv: flera vma-konstanter

en: multiple vlen constants
sv: flera vlen-konstanter

en: multiple vediv constants
sv: flera vediv-konstanter

note: Reset error message of the previous round.
en: illegal operands
sv: otillåtna operander

en: read-only CSR is written `%s'
sv: skrivskyddad CSR skrivs `%s'

en: illegal opcode for zve32x
sv: ogiltig opkod för zve32x

en: bad value for compressed funct6 field, value must be 0...63
sv: felaktigt värde för komprimerat funct6-fält, värdet måste vara 0...63

en: bad value for compressed funct4 field, value must be 0...15
sv: felaktigt värde för komprimerat funct4-fält, värdet måste vara 0...15

en: bad value for compressed funct3 field, value must be 0...7
sv: felaktigt värde för komprimerat funct3-fält, värdet måste vara 0...7

en: bad value for compressed funct2 field, value must be 0...3
sv: felaktigt värde för komprimerat funct2-fält, värdet måste vara 0...3

en: bad value for vsetivli immediate field, value must be 0..1023
sv: felaktigt värde för immediate-fältet för vsetivli, värdet måste vara 0..1023

en: bad value for vsetvli immediate field, value must be 0..2047
sv: felaktigt värde för immediate-fältet för vsetvli, värdet måste vara 0..2047

en: bad value for vector immediate field, value must be -16...15
sv: felaktigt värde för vektorns immediate-fält, värdet måste vara -16...15

en: bad value for vector immediate field, value must be 0...31
sv: felaktigt värde för vektorns immediate-fält, värdet måste vara 0...31

en: bad value for vector immediate field, value must be -15...16
sv: felaktigt värde för vektorns immediate-fält, värdet måste vara -15...16

en: bad value for vector immediate field, value must be 0...63
sv: felaktigt värde för vektorns immediate-fält, värdet måste vara 0...63

en: improper shift amount (%<PRIu64>)
sv: felaktig förskjutningsmängd (%<PRIu64>)

en: improper CSRxI immediate (%<PRIu64>)
sv: felaktig immediate för CSRxI (%<PRIu64>)

en: improper CSR address (%<PRIu64>)
sv: felaktig CSR-adress (%<PRIu64>)

en: lui expression not in range 0..1048575
sv: lui-uttryck inte i intervall 0..1048575

en: bad value for opcode field, value must be 0...127 and lower 2 bits must be 0x3
sv: felaktigt värde för opkodsfält, värde måste vara 0…127 och de lägre två bitarna måste vara 0x3

en: bad value for opcode field, value must be 0...2
sv: felaktigt värde för opkodsfält, värde måste vara 0…2

en: bad value for funct7 field, value must be 0...127
sv: felaktigt värde för funct7-fält, värde måste vara 0…127

en: bad value for funct3 field, value must be 0...7
sv: felaktigt värde för funct3-fält, värde måste vara 0…7

en: bad value for funct2 field, value must be 0...3
sv: felaktigt värde för funct2-fält, värde måste vara 0…3

en: Improper bs immediate (%lu)
sv: Felaktig bs immediate (%lu)

en: Improper rnum immediate (%lu)
sv: Felaktig rnum immediate (%lu)

en: improper prefetch offset (%ld)
sv: felaktig förhämtningsförskjutning (%ld)

en: bad fli constant operand, supported constants must be in decimal or hexadecimal floating-point literal form
sv: felaktig fli-konstantoperand, konstanter som stöds måste vara i decimal- eller hexadecimal flyttalsliteralform

en: bad value for th.vsetvli immediate field, value must be 0..2047
sv: felaktigt värde för th.vsetvli immediate-fältet, värdet måste vara 0..2047

en: unexpected literal (%s)
sv: oväntad literal (%s)

en: improper immediate value (%<PRIu64>)
sv: felaktigt immediate-värde (%<PRIu64>)

en: improper immediate value (%<PRIi64>)
sv: felaktigt immediate-värde (%<PRIi64>)

en: bad value for <bit-%s-%s> field, value must be 0...%d
sv: felaktigt värde för fältet <bit-%s-%s>, värdet måste vara 0...%d

en: Improper hint amount (%lu)
sv: Felaktig hintmängd (%lu)

en: Improper immediate amount (%lu)
sv: Felaktig immediate-mängd (%lu)

en: Improper LDP offset amount (%lu)
sv: Felaktig mängd för LDP-förskjutning (%lu)

en: Improper LWP offset amount (%lu)
sv: Felaktig mängd för LWP-förskjutning (%lu)

en: Improper SDP offset amount (%lu)
sv: Felaktig mängd för SDP-förskjutning (%lu)

en: Improper SWP offset amount (%lu)
sv: Felaktig mängd för SWP-förskjutning (%lu)

en: internal: unknown argument type `%s'
sv: internt: okänd argumenttyp `%s'

en: values must be constant
sv: värden måste vara konstanta

en: unrecognized values
sv: okända värden

en: value conflicts with instruction length
sv: värdet motstrider instruktionslängden

en: invalid J-type offset (%+lld)
sv: ogiltigt J-typavstånd (%+lld)

en: invalid B-type offset (%+lld)
sv: ogiltigt B-typavstånd (%+lld)

en: invalid CB-type offset (%+lld)
sv: ogiltigt CB-typavstånd (%+lld)

en: invalid CJ-type offset (%+lld)
sv: ogiltigt CJ-typavstånd (%+lld)

en: too many pcrel_hi
sv: för många pcrel_hi

en: invalid pcrel_hi offset (%+lld)
sv: ogiltig pcrel_hi-förskjutning (%+lld)

en: internal: bad relocation #%d
sv: internt: felaktig omlokalisering #%d

en: RISC-V options:
      -fpic or -fPIC              generate position-independent code
      -fno-pic                    don't generate position-independent code (default)
      -march=ISA                  set the RISC-V architecture
      -misa-spec=ISAspec          set the RISC-V ISA spec (2.2, 20190608, 20191213)
      -mpriv-spec=PRIVspec        set the RISC-V privilege spec (1.10, 1.11, 1.12, 1.13)
      -mabi=ABI                   set the RISC-V ABI
      -mrelax                     enable relax (default)
      -mno-relax                  disable relax
      -march-attr                 generate RISC-V arch attribute
      -mno-arch-attr              don't generate RISC-V arch attribute
      -mcsr-check                 enable the csr ISA and privilege spec version checks
      -mno-csr-check              disable the csr ISA and privilege spec version checks (default)
      -mbig-endian                assemble for big-endian
      -mlittle-endian             assemble for little-endian
sv: RISC-V-flaggor:
      -fpic or -fPIC              generera positionsoberoende kod
      -fno-pic                    generera inte positionsoberoende kod (standard)
      -march=ISA                  ställ in RISC-V-arkitekturen
      -misa-spec=ISAspec          ställ in RISC-V ISA-specifikationen (2.2, 20190608, 20191213)
      -mpriv-spec=PRIVspec        ställ in RISC-V-privilegiespecifikationen (1.10, 1.11, 1.12, 1.13)
      -mabi=ABI                   ställ in RISC-V ABI
      -mrelax                     aktivera lättnad (standard)
      -mno-relax                  inaktivera lättnad
      -march-attr                 generera RISC-V-arkitekturattribut
      -mno-arch-attr              generera inte RISC-V-arkitekturattribut
      -mcsr-check                 aktivera csr ISA- och privilegiespecifikationsversionskontroller
      -mno-csr-check              inaktivera csr ISA- och privilegiespecifikationsversionskontroller (standard)
      -mbig-endian                assemblera för big-endian
      -mlittle-endian             assemblera för little-endian

en: unknown register `%s'
sv: okänt register ”%s”

en: non-constant .sleb128 is not supported
sv: icke-konstant .sleb128 stöds inte

en: .uleb128 only supports constant or subtract expressions
sv: .uleb128 har endast stöd för konstanta eller subtraherande uttryck

en: internal: bad RISC-V privileged spec (%s)
sv: internt: felaktig RISC-V-specifikation med privilegier (%s)

en: architecture elf attributes must be set before any instructions
sv: arkitekturens elf-attribut måste ställas in före några instruktioner

en: privileged elf attributes must be set before any instructions
sv: privilegierade elf-attribut måste ställas in före några instruktioner

en: missing symbol name for .variant_cc directive
sv: saknar symbolnamn för direktivet .variant_cc

en: 16-bit relocation used in 8-bit operand
sv: 16-bitarsomlokalisering använd i 8-bitarsoperand

en: 8-bit relocation used in 16-bit operand
sv: 8-bitarsomlokalisering använd i 16-bitarsoperand

en: Value %d doesn't fit in unsigned %d-bit field
sv: Värde %d får inte plats i teckenlöst %d-bitarsfält

en: Value %d doesn't fit in signed %d-bit field
sv: Värde %d får inte plats i %d-bitarsfält med tecken

en:  RL78 specific command line options:
sv:  RL78-specifika kommandoradsflaggor:

en:   --mrelax          Enable link time relaxation
sv:   --mrelax          Aktivera länktidslättnad

en:   --mg10            Enable support for G10 variant
sv:   --mg10            Aktivera stöd för G10-variant

en:   --mg13            Selects the G13 core.
sv:   --mg13            Väljer G13-kärnan.

en:   --mg14            Selects the G14 core [default]
sv:   --mg14            Vĺjer G14-kärnan [standard]

en:   --mrl78           Alias for --mg14
sv:   --mrl78           Alias för --mg14

en:   --m32bit-doubles  [default]
sv:   --m32bit-doubles  [standard]

en:   --m64bit-doubles  Source code uses 64-bit doubles
sv:   --m64bit-doubles  Källkod använder 64-bitar double-flyttal

en: %%%s() must be outermost term in expression
sv: %%%s() måste vara den yttersta termen i uttrycket

en: unsupported constant size %d
sv: konstantstorlek %d stöds inte

en: %%hi16/%%lo16 only applies to .short or .hword
sv: %%hi16/%%lo16 tillämpas endast för .short eller .hword

en: %%hi8 only applies to .byte
sv: %%hi8 tillämpas endast för .byte

en: difference of two symbols only supported with .long, .short, or .byte
sv: skillnad mellan två symboler stöds endast med .long, .short eller .byte

en: bad frag at %p : fix %ld addr %ld %ld
sv: felaktig frag vid %p : fixa %ld adr %ld %ld

en: value of %ld too large for 8-bit branch
sv: värde %ld för stort för 8-bitarsgren

en: value of %ld too large for 16-bit branch
sv: värde %ld för stort för 16-bitarsgren

en: Unknown reloc in md_apply_fix: %s
sv: Okänd omlokalisering i md_apply_fix: %s

en: unrecognised RX CPU type %s
sv: okänd RX CPU-typ %s

en:  RX specific command line options:
sv:  RX-specifika kommandoradsflaggor:

en:   --mlittle-endian-data [default]
sv:   --mlittle-endian-data [standard]

en:   --m32bit-doubles [default]
sv:   --m32bit-doubles [standard]

en:   --muse-renesas-section-names [default]
sv:   --muse-renesas-section-names [standard]

en: no filename following .INCLUDE pseudo-op
sv: inget filnamn följer .INCLUDE pseudo-op

en: unable to locate include file: %s
sv: kan inte hitta inkluderingsfil: %s

en: unrecognised alignment value in .SECTION directive: %s
sv: okänt justeringsvärde i .SECTION-direktiv: %s

en: unknown parameter following .SECTION directive: %s
sv: okänd parameter följer .SECTION-direktiv: %s

en: expecting either ON or OFF after .list
sv: förväntade antingen ON eller OFF efter .list

en: The ".%s" pseudo-op is not implemented
sv: Pseudo-op:en ”.%s” inte implementerad

en: Value %d and %d out of range
sv: Värde %d och %d utanför intervall

en: The .DEFINE pseudo-op is not implemented
sv: Pseudo-op:en .DEFINE är inte implementerad

en: The .MACRO pseudo-op is not implemented
sv: Pseudo-op:en .MACRO är inte implementerad

en: The .BTEQU pseudo-op is not implemented.
sv: Pseudo-op:en .BTEQU är inte implementerad.

en: invalid immediate size
sv: ogiltig omedelbarstorlek

en: invalid immediate field position
sv: ogiltig omelbar fältposition

en: jump not 3..10 bytes away (is %d)
sv: hopp inte 3..10 byte bort (är %d)

en: Use of an RX string instruction detected in a file being assembled without string instruction support
sv: Användning av RX-stränginstruktion hittad i en fil som assembleras utan stränginstruktionsstöd

en: 
    s12z options:
sv: 
    s12z-flaggor:

en:   -mreg-prefix=PREFIX     set a prefix used to indicate register names (default none)
sv:   -mreg-prefix=PREFIX     sätt ett prefix som används för att indikera register namn (standardvärde inget)

en:   -mdollar-hex            the prefix '$' instead of '0x' is used to indicate literal hexadecimal constants
sv:   -mdollar-hex            prefixet ”$” används istället för ”0x” för att indikera literala hexadecimala konstanter

en: A non-constant expression is not permitted here
sv: Ett icke-konstant uttryck tillåts inte här

en: Expecting '%c'
sv: Förväntade ”%c”

en: An immediate value in a source operand is inappropriate
sv: Ett omedelbart värde i en källoperand är olämpligt

en: Bad operand for constant offset
sv: Felaktig operand för konstantavstånd

en: Invalid operand for register offset
sv: Ogiltig operand för registeravstånd

en: Invalid register for postdecrement operation
sv: Ogiltigt register för postdekrementoperation

en: Invalid register for preincrement operation
sv: Ogiltigt register för preinkrementoperation

en: Invalid register for predecrement operation
sv: Ogiltigt register för predekrementoperation

en: Garbage at end of instruction
sv: Skräp på slutet av instruktion

en: Offset is outside of 15 bit range
sv: Avstånd utanför 15-bitarsintervall

en: Bad size
sv: Felaktig storlek

en: BAD MUL
sv: FELAKTIG MUL

en: Source register for %s is no larger than the destination register
sv: Källregister för %s är inte större än destinationsregistret

en: The destination and source registers are identical
sv: Destinations och källregister är identiska

en: Immediate value %ld is out of range for instruction %s
sv: Omedelbart värde %ld är utanför intervall för instruktion %s instruktion

en: trap value %ld is not valid
sv: fällvärde %ld är inte giltigt

en: Shift value should be in the range [0,31]
sv: Skiftvärde bör vara i intervall [0,31]

en: Bad shift mode
sv: Felaktigt skiftläge

en: Bad shift *direction
sv: Felaktig skift *riktning

en: Immediate operand %ld is inappropriate for size of instruction
sv: Omedelbar operand %ld är olämplig för operationsstorlek

en: Invalid width value for %s
sv: Ogiltigt breddvärde för %s

en: Invalid offset value for %s
sv: Ogiltigt avståndsvärde för %s

en: Invalid instruction: "%s"
sv: Ogiltig instruktion: ”%s”

en: First invalid token: "%s"
sv: Första ogiltiga symbol: ”%s”

en: Invalid default architecture, broken assembler.
sv: Ogiltigt standard arkitektur, trasig assembler.

en: no such machine extension `%s'
sv: ingen sådan maskinutökning ”%s”

en: junk at end of machine string, first unrecognized character is `%c'
sv: skräp vid slut av maskinsträng, första okända tecken är ”%c”

en: invalid architecture -A%s
sv: ogiltig arkitektur -A%s

en: S390 options:
      -m31                    generate 31-bit file format (31/32 bit word size)
      -m64                    generate 64-bit file format (64 bit word size)
      -mesa                   assemble for Enterprise System Architecture/390
      -mzarch                 assemble for z/Architecture
      -march=<processor>      assemble for processor <processor>
      -mregnames              allow symbolic names for registers
      -mno-regnames           do not allow symbolic names for registers
      -mwarn-areg-zero        warn about base/index register zero
      -mwarn-regtype-mismatch=strict
                              warn about register name type mismatches
      -mwarn-regtype-mismatch=relaxed
                              warn about register name type mismatches,
                              but allow FPR and VR to be used interchangeably
      -mno-warn-regtype-mismatch
                              do not warn about register name type mismatches
sv: S390-flaggor:
      -m31                    generera 31-bitars filformat (31/32 bitars ordstorlek)
      -m64                    generera 64-bitars filformat (64 bitars ordstorlek)
      -mesa                   assemblera för Enterprise System Architecture/390
      -mzarch                 assemblera för z/Architecture
      -march=<processor>     assemblera för processor <processor>
      -mregnames              tillåt symboliska namn för register
      -mno-regnames           tillåt inte symboliska namn för register
      -mwarn-areg-zero        varna om bas-/indexregister noll
      -mwarn-regtype-mismatch=strict
                              varna om registernamnstypskrockar
      -mwarn-regtype-mismatch=relaxed
                              varna om registernamnstypkonflikter,
                              men tillåt att FPR och VR används omväxlande
      -mno-warn-regtype-mismatch
                              varna inte om registernamnstypkonflikter

en:   -V                      print assembler version number
      -Qy, -Qn                ignored
sv:   -V                      skriv ut versionsnummer för assembler
      -Qy, -Qn                ignoreras

en: Deprecated S390 options:
      -Aesa                   assemble for processor IBM S/390 G5 (g5/arch3)
      -Aesame                 assemble for processor IBM zSeries 900 (z900/arch5)
sv: Föråldrade S390-flaggor:
      -Aesa                   assemblera för processor IBM S/390 G5 (g5/arch3)
      -Aesame                 assemblera för processor IBM zSeries 900 (z900/arch5)

en: The 64-bit file format is used without z/Architecture instructions.
sv: 64-bitars filformat används utan z/Architecture-instruktioner.

note: xgettext:c-format.
en: operand %d: operand out of range (%<PRId64> is not between %<PRId64> and %<PRId64>)
sv: operand %d: operand utanför intervallet (%<PRId64> ligger inte mellan %<PRId64> och %<PRId64>)

note: xgettext:c-format.
en: operand out of range (%<PRId64> is not between %<PRId64> and %<PRId64>)
sv: operand utanför intervallet (%<PRId64> ligger inte mellan %<PRId64> och %<PRId64>)

en: identifier+constant@%s means identifier@%s+constant
sv: identifierare+konstant@%s innebär identifierare@%s+konstant

en: Can't handle O_big in s390_exp_compare
sv: Kan inte hantera O_big i s390_exp_compare

en: Invalid suffix for literal pool entry
sv: Ogiltigt suffix för literalpoolspost

en: Big number is too big
sv: Stort nummer för stort

en: relocation not applicable
sv: omlokalisering inte tillämplig

en: base register
sv: basregister

en: displacement
sv: förskjutning

en: vector index register
sv: vektorindexregister

en: index register
sv: indexregister

en: length
sv: längd

en: access register
sv: åtkomstregister

en: control register
sv: kontrollregister

en: floating-point register
sv: flyttalsregister

en: general-purpose register
sv: allmänt register

en: vector register
sv: vektorregister

en: signed number
sv: signerat tal

en: unsigned number
sv: osignerat tal

en: operand %d: missing vector index register operand
sv: operand %d: saknar registeroperand för vektorindex

en: operand %d: illegal operand
sv: operand %d: otillåten operand

en: operand %d: missing %s operand
sv: operand %d: saknar %s-operand

en: operand %d: too many fixups
sv: operand %d: för många korrigeringar

en: operand %d: invalid length field specified
sv: operand %d: ogiltigt längdfält angivet

en: operand %d: index register specified but zero
sv: operand %d: indexregister angivet men noll

en: operand %d: base register specified but zero
sv: operand %d: basregister angivet men noll

en: operand %d: odd numbered general purpose register specified as register pair
sv: operand %d: udda numrerat register för allmänt bruk specificerat som registerpar

en: operand %d: invalid floating-point register (FPR) pair (valid FPR pair operands are 0, 1, 4, 5, 8, 9, 12 or 13)
sv: operand %d: ogiltigt flyttalsregisterpar (FPR) (giltiga FPR-paroperander är 0, 1, 4, 5, 8, 9, 12 eller 13)

en: general register
sv: allmänt register

en: operand %d: expected %s name as base register
sv: operand %d: förväntade %s-namn som basregister

en: operand %d: expected %s name as index register
sv: operand %d: förväntade %s-namn som indexregister

en: operand %d: expected %s name
sv: operand %d: förväntade %s-namn

en: operand %d: invalid operand suffix
sv: operand %d: ogiltigt operandsuffix

en: operand %d: syntax error; missing '(' after displacement
sv: operand %d: syntaxfel; saknar '(' efter förskjutning

en: operand %d: syntax error; expected ','
sv: operand %d: syntaxfel; förväntade ','

en: operand %d: syntax error; missing ')' after base register
sv: operand %d: syntaxfel; saknar ')' efter basregister

en: operand %d: syntax error; '%c' not allowed here
sv: operand %d: syntaxfel; '%c' är inte tillåtet här

en: Opcode %s not available in this mode
sv: Opkod %s inte tillgänglig i detta läge

en: Invalid .insn format
sv: Ogiltigt .instr-format

en: Unrecognized opcode format: `%s'
sv: Okänt opkodsformat: ”%s”

en: second operand of .insn not a constant
sv: andra operanden till .instr inte en konstant

en: missing comma after insn constant
sv: saknar komma efter instr-konstant

en: .machinemode stack overflow
sv: stacköverspill för .machinemode

en: .machinemode stack underflow
sv: stackunderspill för .machinemode

en: invalid machine mode `%s'
sv: ogiltigt maskinläge ”%s”

en: unsupported relocation type
sv: omlokaliseringstyp stöds inte

en: cannot emit PC relative %s relocation%s%s
sv: kan inte mata ut PC-relativ %s-omlokalisering%s%s

en: Gas failure, reloc type %s
sv: Gas-fel, omlokaliseringstyp %s

en: Gas failure, reloc type #%i
sv: Gas-fel, omlokaliseringstyp #%i

en: div / mul are reserved instructions
sv: div / mul är reserverade instruktioner

en: This architecture doesn't support mmu
sv: Denna arkitektur har inte stöd för mmu

en: This architecture doesn't support atomic instruction
sv: Denna arkitektur har inte stöd för atomiska instruktioner

en: S+core register expected
sv: S+coer register förväntades

en: S+core special-register expected
sv: S+core specialregister förväntades

en: S+core co-processor register expected
sv: S+core koprocessorregister förväntades

en: Using temp register (r1)
sv: Använder temp.-register (r1)

en: register expected, not '%.100s'
sv: register förväntades, inte ”%.100s”

en: rd must be even number.
sv: rd måste vara ett jämnt register.

en: invalid constant: %d bit expression not in range %u..%u
sv: ogiltig konstant: %d-bitarsuttryck inte i intervall %u..%u

en: invalid constant: %d bit expression not in range %d..%d
sv: ogiltig konstant: %d-bitarsuttryck inte i intervall %d..%d

en: invalid constant: bit expression not defined
sv: ogiltig konstant: bituttryck inte definierat

en: Using temp register(r1)
sv: Använder temp.-register (r1)

en: low register (r0-r15) expected, not '%.100s'
sv: lägre register (r0-r15) förväntades, inte ”%.100s”

en: missing [
sv: saknar [

en: missing ]
sv: saknar ]

en: Fix data dependency: %s %s -- %s %s (insert %d nop!/%d)
sv: Fixar databeroende: %s %s -- %s %s (infogade %d nop!/%d)

en: Fix data dependency: %s %s -- %s %s (insert 1 pflush/%d)
sv: Fixar databeroende: %s %s -- %s %s (infogade 1 pflush/%d)

en: data dependency: %s %s -- %s %s (%d/%d bubble)
sv: databeroende: %s %s -- %s %s (%d/%d-bubbla)

en: address offset must be half word alignment
sv: adressavstånd måste vara halvordsjusterat

en: address offset must be word alignment
sv: adressavstånd måste vara ordsjusterat

en: register same as write-back base
sv: register samma som åteskrivningsbas

en: pre-indexed expression expected
sv: förindexerad uttryck förväntat

en: invalid register number: %d is not in [r0--r7]
sv: ogiltigt registernummer: %d är inte i [r0--r7]

en: comma is  expected
sv: komma förväntades

en: invalid constant: %d is not word align integer
sv: ogiltig konstant: %d är inte ett ordjusterat heltal

en: invalid constant: 32 bit expression not word align
sv: ogiltig konstant: 32-bitarsuttryck inte ordjusterat

en: invalid constant: 32 bit expression not in range [0, 0xffffffff]
sv: ogiltig konstant: 32-bitarsuttryck inte i intervall [0, 0xffffffff]

en: invalid constant: 32 bit expression not in range [-0x80000000, 0x7fffffff]
sv: ogiltig konstant: 32-bitarsuttryck inte i intervall [-0x80000000, 0x7fffffff]

en: imm5 should >= 2
sv: imm5 borde vara >= 2

en: reg should <= 31
sv: register borde vara <= 31

en: missing +
sv: saknar +

en: %s register same as write-back base
sv: %s-register samma som återskrivninsbas

en: source
sv: källa

en: expression error
sv: uttrycksfel

en: value not in range [-0xffffffff, 0xffffffff]
sv: värde inte i intervall [-0xffffffff, 0xffffffff]

en: li rd label isn't correct instruction form
sv: li rd-etikett följer inte korrekt instruktionsform

en: lacking label
sv: saknar etikett

en: s3_PIC code offset overflow (max 16 signed bits)
sv: överspill för s3_PIC kodavstånd (max 16 bitar med tecken)

en: value not in range [0, 0x7fffffff]
sv: värde utanför intervall [0, 0x7fffffff]

en: end on line error
sv: radslutsfel

en: invalid constant: 25 bit expression not in range [-16777216, 16777215]
sv: ogiltig konstant: 25-bitarsuttryck utanför intervall [-16777216, 16777215]

en: invalid constant: 20 bit expression not in range -2^19..2^19-1
sv: ogiltig konstant: 20-bitarsuttryck utanför intervall -2^19..2^19-1

en: lacking label
sv: saknar etikett

en: invalid constant: 10 bit expression not in range [-2^9, 2^9-1]
sv: ogiltig konstant: 10-bitarsuttryck utanför intervall [-2^9, 2^9-1

en: pce instruction error (16 bit || 16 bit).
sv: pce-instruktionsfel (16 bit || 16 bit).

en: score3d instruction.
sv: score3d-instruktion.

en: Unsupported use of .gpword
sv: Använding av .gpword stöds inte

en: BSS length (%d) < 0 ignored
sv: BSS-längd (%d) < 0 överhoppad

en: error setting flags for ".sbss": %s
sv: fel vid inställning av flaggor för ”.sbss”: %s

en: missing alignment
sv: saknar justering

en: alignment too large; %d assumed
sv: justering för stor; %d antaget

en: alignment negative; 0 assumed
sv: justering negativ; 0 antaget

note: Error routine.
en: size is not 4 or 6
sv: storlek är inte 4 eller 6

en: bad call to MD_ATOF()
sv: felaktigt anrop till MD_ATOF()

en:  branch relocation truncate (0x%x) [-2^9 ~ 2^9-1]
sv:  grenomlokalisering trunkerad (0x%x) [-2^9 ~ 2^9-1]

en:  branch relocation truncate (0x%x) [-2^19 ~ 2^19-1]
sv:  grenomlokalisering trunkerad (0x%x) [-2^19 ~ 2^19-1]

en:  branch relocation truncate (0x%x)  [-2^9 ~ 2^9-1]
sv:  grenomlokalisering trunkerad (0x%x)  [-2^9 ~ 2^9-1]

en: cannot represent %s relocation in this object file format1
sv: kan inte representera %s-omlokalisering i detta objektfilsformat1

en: unknown architecture `%s'
sv: okänd arkitektur ”%s”

en:  Score-specific assembler options:
sv:  Score-specifika assemblerflaggor:

en:         -EB		assemble code for a big-endian cpu
sv:         -EB		assemblera kod för cpu med rak byteordning

en:         -EL		assemble code for a little-endian cpu
sv:         -EL		assemblera koda för cpu med omvänd byteordning

en:         -FIXDD		fix data dependencies
sv:         -FIXDD		fixa databeroenden

en:         -NWARN		do not print warning message when fixing data dependencies
sv:         -NWARN		skriv inte ut varningsmeddelanden när databeroenden fixas

en:         -SCORE5		assemble code for target SCORE5
sv:         -SCORE5		assemblera kod för målet SCORE5

en:         -SCORE5U	assemble code for target SCORE5U
sv:         -SCORE5U	assemblera kod för målet SCORE5U

en:         -SCORE7		assemble code for target SCORE7 [default]
sv:         -SCORE7		assemblera kod för målet SCORE7 [standard]

en:         -SCORE3		assemble code for target SCORE3
sv:         -SCORE3		assemblera kod för målet SCORE3

en:         -march=score7	assemble code for target SCORE7 [default]
sv:         -march=score7	assemblera kod för målet SCORE7 [standard]

en:         -march=score3	assemble code for target SCORE3
sv:         -march=score3	assemblera kod för målet SCORE3

en:         -USE_R1		assemble code for no warning message when using temp register r1
sv:         -USE_R1		assemblera kod utan varningsmeddelande när temporärregister r1 används

en:         -KPIC		generate PIC
sv:         -KPIC		generera PIC

en:         -O0		do not perform any optimizations
sv:         -O0		utför inte några optimeringar

en:         -G gpnum	assemble code for setting gpsize, default is 8 bytes
sv:         -G gpnum	assemblera kod för inställning av gpsize, standardvärdet är 8 byte

en:         -V 		Sunplus release version
sv:         -V 		Sunplus-version

en: directive .big encountered when option -big required
sv: direktiv .big påträffat när flaggan -big krävs

en: directive .little encountered when option -little required
sv: direktiv .littel påträffat när flaggan -little krävs

en: illegal double indirection
sv: otillåten dubbelindirektion

en: illegal register after @-
sv: otillåtet register efter @-

en: must be @(r0,...)
sv: måste vara @(r0,…)

en: syntax error in @(r0,...)
sv: syntaxfel i @(r0,…)

en: syntax error in @(r0...)
sv: syntaxfel i @(r0…)

en: Deprecated syntax.
sv: Föråldrad syntax.

en: syntax error in @(disp,[Rn, gbr, pc])
sv: syntaxfel i @(disp,[Rn, gbr, pc])

en: expecting )
sv: förväntade )

en: illegal register after @
sv: otillåtet register efter @

en: unhandled %d
sv: ohanterat %d

en: Invalid register: 'r%d'
sv: Ogiltigt register: 'r%d'

en: failed for %d
sv: misslyckades för %d

en: misplaced PIC operand
sv: felplacerad PIC-operand

en: invalid operands for opcode
sv: ogiltiga operander för opkod

en: insn can't be combined with parallel processing insn
sv: instr kan inte kombineras med parallellhanterings-instr

en: multiple movx specifications
sv: multipla movx-specifikationer

en: multiple movy specifications
sv: multipla movy-specifikationer

en: invalid movx address register
sv: ogiltigt movx-adressregister

en: insn cannot be combined with non-nopy
sv: instr kan inte kombinerad med icke-nopy

en: invalid movy address register
sv: ogiltigt movy-adressregister

en: insn cannot be combined with non-nopx
sv: instr kan inte kombineras med icke-nopx

en: previous movy requires nopx
sv: föregående movy kräver nopx

en: invalid movx dsp register
sv: ogiltigt movx-dspregister

en: previous movx requires nopy
sv: föregående movx kräver nopy

en: invalid movy dsp register
sv: ogiltigt movy-dspregsiter

en: dsp immediate shift value not constant
sv: dsp-omedelbart skiftvärde inte konstant

en: multiple parallel processing specifications
sv: multipla specifikationer för parallellhantering

en: multiple condition specifications
sv: multipla villkorsspecifikationer

en: insn cannot be combined with pmuls
sv: instr kan inte kombineras med pmuls

en: bad combined pmuls output operand
sv: felaktigt kombinerad utdataoperand för pmuls

en: destination register is same for parallel insns
sv: destinationsregister är det samma för parallell-instr

en: condition not followed by conditionalizable insn
sv: villkor följs inte av villkorbar instr

en: unrecognized characters at end of parallel processing insn
sv: okända tecken vid slutet av parallellhanterings-instr

en: opcode not valid for this cpu variant
sv: opkod inte giltig för denna cpu-variant

en: Delayed branches not available on SH1
sv: Försenade grenar inte tillgängliga på SH1

en: excess operands: '%s'
sv: för många operander: ”%s”

en: .uses pseudo-op seen when not relaxing
sv: .uses pseudo-opkod påträffad när lättnad inte används

en: bad .uses format
sv: felaktigt .uses-format

en: Invalid argument to --isa option: %s
sv: Ogiltigt argument till --isa-flagga: %s

en: SH options:
    --little		generate little endian code
    --big			generate big endian code
    --relax			alter jump instructions for long displacements
    --renesas		disable optimization with section symbol for
    			compatibility with Renesas assembler.
    --small			align sections to 4 byte boundaries, not 16
    --dsp			enable sh-dsp insns, and disable floating-point ISAs.
    --allow-reg-prefix	allow '$' as a register name prefix.
    --isa=[any		use most appropriate isa
        | dsp               same as '-dsp'
        | fp
sv: SH-flaggor:
    --little		generera kod med omvänd byteordning
    --big			generera kod med rak byteordning
    --relax			ändra hoppinstruktioner för långa förskjutningar
    --renesas		inaktivera optimering med sektionssymbol för
    			kompatibilitet med Renesas-assembler.
    --small			justera sektioner till 4 byts-gränser, inte 16
    --dsp			aktivera sh-dsp instr, och inaktivera flyttals-ISA.
    --allow-reg-prefix	tillåt ”$” som ett registernamnsprefix.
    --isa=[any		använd lämpligast isa
        | dsp               samma som ”-dsp”
        | fp

en: --fdpic			generate an FDPIC object file
sv: --fdpic			generera en FDPIC-objektfil

en: .uses does not refer to a local symbol in the same section
sv: .uses refererar inte till en lokal symbol i samma sektion

en: can't find fixup pointed to by .uses
sv: kan inte hitta uppfixning som pekas till av .uses

en: .uses target does not refer to a local symbol in the same section
sv: .uses-mål refererar inte till en lokal symbol i samma sektion

en: displacement overflows 12-bit field
sv: förskjutning spiller över 12-bitarsfält

en: displacement to defined symbol %s overflows 12-bit field
sv: förskjutning till definierad symbol %s spiller över 12-bitarsfält

en: displacement to undefined symbol %s overflows 12-bit field
sv: förskjutning till odefinierad symbol %s spiller över 12-bitarsfält

en: displacement overflows 8-bit field
sv: förskjutning spiller över 8-bitarsfält

en: displacement to defined symbol %s overflows 8-bit field
sv: förskjutning till definierad symbol %s spiller över 8-bitarsfält

en: displacement to undefined symbol %s overflows 8-bit field
sv: förskjutning till odefinierad symbol %s spiller över 8-bitarsfält

en: overflow in branch to %s; converted into longer instruction sequence
sv: överspill i gren till %s; konverterad till längre instruktionssekvens

en: misaligned data
sv: feljusterad data

en: offset to unaligned destination
sv: avstånd till ojusterad destination

en: negative offset
sv: negativt avstånd

en: misaligned offset
sv: feljusterat avstånd

en: Bad opcode table, broken assembler.
sv: Felaktig opkodstabell, trasig assembler.

en: invalid architecture -xarch=%s
sv: ogiltig arkitektur -xarch=%s

en: No compiled in support for %d bit object file format
sv: Inget stöd inkompilerat för %d bitars objektfilsformat

en: SPARC options:
sv: SPARC-flaggor:

en: 
    			specify variant of SPARC architecture
    -bump			warn when assembler switches architectures
    -sparc			ignored
    --enforce-aligned-data	force .long, etc., to be aligned correctly
    -relax			relax jumps and branches (default)
    -no-relax		avoid changing any jumps and branches
sv: 
    			ange variant av SPARC-arkitekturen
    -bump			varna när assembler byte arkitektur
    -sparc			hoppas över
    --enforce-aligned-data	tvinga .long, etc att justeras korrekt
    -relax			använd hopp- och grenlättnad (standard)
    -no-relax		undvik att ändra hopp och grenar

en: -32			create 32 bit object file
    -64			create 64 bit object file
sv: -32			skapa 32-bitars objektfiler
    -64			skapa 64-bitars objektfiler

en: 			[default is %d]
sv: 			[standard är %d]

en: -TSO			use Total Store Ordering
    -PSO			use Partial Store Ordering
    -RMO			use Relaxed Memory Ordering
sv: -TSO			använd Total Store Ordering
    -PSO			använd Partial Store Ordering
    -RMO			använd Relaxed Memory Ordering

en: 			[default is %s]
sv: 			[standard är %s]

en: -KPIC			generate PIC
    -V			print assembler version number
    -undeclared-regs	ignore application global register usage without
    			appropriate .register directive (default)
    -no-undeclared-regs	force error on application global register usage
    			without appropriate .register directive
    --dcti-couples-detect	warn when an unpredictable DCTI couple is found
    -q			ignored
    -Qy, -Qn		ignored
    -s			ignored
sv: -KPIC			generera PIC
    -V			skriv ut versionsnummer för assembler
    -undeclared-regs	hoppa över global registeranvändning för program utan
    			lämpliga .register-direktiv (standard)
    -no-undeclared-regs	tvinga fel vid användning av global registeranvändning
    			utan lämpligt .register-direktiv
    --dcti-couple-detect	varna när ett oförutsägbar DCTI-par hittas
    -q			hoppas över
    -Qy, -Qn		hoppas över
    -s			hoppas över

en: -EL			generate code for a little endian machine
    -EB			generate code for a big endian machine
    --little-endian-data	generate code for a machine having big endian
                            instructions and little endian data.
sv: -EL			generera kod för en maskin med omvänd byteordning
    -EB			generera kod för en maskin med rak byteordning
    --little-endian-data	generera kod för en maskin som har kod enligt
                            rak byteordning och data enligt omvänd byteordning.

en: Internal error: losing opcode: `%s' "%s"
sv: Internt fel: tappar bort opkod: ”%s” ”%s”

en: Internal error: can't find opcode `%s' for `%s'
sv: Internt fel: kan inte hitta opkod ”%s” för ”%s”

en: Support for 64-bit arithmetic not compiled in.
sv: Stöd för 64-bitars aritmetik inte inkompilerat.

en: set: number not in 0..4294967295 range
sv: set: nummer inte i intervall 0..4294967295

en: set: number not in -2147483648..4294967295 range
sv: set: nummer inte i intervall -2147483648..4294967295

en: setsw: number not in -2147483648..4294967295 range
sv: setsw: nummer inte i intervall -2147483648..4294967295

en: setx: temporary register same as destination register
sv: setx: temporärregister samma som destinationsregister

en: setx: illegal temporary register g0
sv: setx: otillåtet temporärregister g0

en: unpredictable DCTI couple
sv: oförutsägbart DCTI-par

en: FP branch in delay slot
sv: FP-gren i hopplucka

en: FP branch preceded by FP compare; NOP inserted
sv: FP-gren föregås av FP-jämförelse; NOP infogad

en: failed special case insn sanity check
sv: misslyckades med rimlighetskontroll för specialfalls instr

en: : invalid membar mask name
sv: : ogiltigt membar-masknamn

en: : invalid membar mask expression
sv: : ogiltigt membar-maskuttryck

en: : invalid membar mask number
sv: : ogiltigt membar-masknummer

en: : invalid siam mode expression
sv: : ogiltig siam-lägesuttryck

en: : invalid siam mode number
sv: : ogiltigt siam-lägesnummer

en: : invalid prefetch function name
sv: : ogiltigt förhämtningsfunktionsnamn

en: : invalid prefetch function expression
sv: : ogiltigt förhämtningsfunktionsuttryck

en: : invalid prefetch function number
sv: : ogiltigt förhämtningsfunktionsnummer

en: : unrecognizable privileged register
sv: : oigenkännbart privilegierat register

en: : unrecognizable hyperprivileged register
sv: : oigenkännbart hyperprivilegierat register

en: : unrecognizable ancillary state register
sv: : oigenkännbart underordnat tillståndsregister

en: : asr number must be between 0 and 31
sv: : asr-nummer måste vara mellan 0 och 31

en: : expecting %asrN
sv: : förväntade %asrN

en: : crypto immediate must be between 0 and 31
sv: : krypto-omedelbar måste vara mellan 0 och 31

en: : expecting crypto immediate
sv: : förväntade krypto-omedelbar

en: Illegal operands: %%%s requires arguments in ()
sv: Otillåtna operander: %%%s kräver argument i ()

en: Illegal operands: %%%s cannot be used together with other relocs in the insn ()
sv: Otillåtna operander: %%%s kan inte användas tillsammans med andra omlokaliseringar i instr ()

en: Illegal operands: %%%s can be only used with call __tls_get_addr
sv: Otillåtna operander: %%%s kan endast användas med call __tls_get_addr

en: detected global register use not covered by .register pseudo-op
sv: detekterade global registeranvändning som inte täckas av .register-pseudo-op

en: : There are only 64 f registers; [0-63]
sv: : Det finns endast 64 f-register; [0-63]

en: : There are only 32 f registers; [0-31]
sv: : Det finns endast 32 f-register; [0-31]

en: : There are only 32 single precision f registers; [0-31]
sv: : Det finns endast 32 enkelprecisions f-register; [0-31]

en: : Instruction requires frs2 and frsd must be the same register
sv: : Instruktion kräver att frs2 och frsd måste vara samma register

en: Expression inside %%%s could not be parsed
sv: Uttryck inuti %%%s kunde inte tolkas

en: Illegal operands: Can't do arithmetics other than + and - involving %%%s()
sv: Otillåtna operander: Kan inte utföra aritmetik annan än + och - som inbegriper %%%s()

en: Illegal operands: Can't add non-constant expression to %%%s()
sv: Otillåtna operander: Kan inte addera icke-konstant uttryck till %%%s()

en: Illegal operands: Can't do arithmetics involving %%%s() of a relocatable symbol
sv: Otillåtna operander: Kan inte utföra aritmetik som inbegriper %%%s() från en omlokaliserbar symbol

en: : PC-relative operand can't be a constant
sv: : PC-relativ operand kan inte vara en konstant

en: : TLS operand can't be a constant
sv: : TLS-operand kan inte vara en konstant

en: : Immediate value in cbcond is out of range.
sv: : Omedelbart värde i cbcond är utanför intervall.

en: : invalid ASI name
sv: : ogiltig ASI-namn

en: : invalid ASI expression
sv: : ogiltigt ASI-uttryck

en: : invalid ASI number
sv: : ogiltigt ASI-nummet

en: : non-immdiate imm2 operand
sv: : icke-omedelbar imm2-operand

en: : imm2 immediate operand out of range (0-3)
sv: : imm2 omedelbar operand utanför intervall (0-3)

en: OPF immediate operand out of range (0-0x1ff)
sv: OPF omedelbar operand utanför intervall (0-0x1ff)

en: non-immediate OPF operand, ignored
sv: icke-omedelbar OPF-operand, överhoppad

en: : invalid cpreg name
sv: : ogiltigt cpreg-namn

en: Illegal operands%s
sv: Otillåtna operander%s

en: architecture bumped from "%s" to "%s" on "%s"
sv: arkitektur uppdaterad från ”%s” till ”%s” på ”%s”

en: Architecture mismatch on "%s %s".
sv: Arkitektur stämmer inte på ”%s%s”.

en: (Requires %s; requested architecture is %s.)
sv: (Kräver %s; begärd arkitektur är %s.)

en: Hardware capability "%s" not enabled for "%s".
sv: Hårdvarukapacitet ”%s” inte aktiverad för ”%s”.

en: relocation overflow
sv: omlokaliseringsöverspill

en: bad or unhandled relocation type: 0x%02x
sv: felaktig eller ohanterad omlokaliseringstyp: 0x%02x

en: Expected comma after name
sv: Förväntade komma efter namn

en: BSS length (%d.) <0! Ignored.
sv: BSS-längd (%d.) <0! Överhoppad.

en: bad .reserve segment -- expected BSS segment
sv: felaktigt .reserve-segment -- förväntade BSS-segment

en: negative alignment
sv: negativ justering

en: alignment not a power of 2
sv: justering inte en tvåpotens

en: Ignoring attempt to re-define symbol %s
sv: Hoppar över försök att omdefiniera symbol %s

en: Expected comma after symbol-name
sv: Förväntade komma efter symbolnamn

en: .COMMon length (%lu) out of range ignored
sv: .COMMon-längd (%lu) utanför intervall, överhoppad

en: Expected comma after common length
sv: Förväntade komma efter allmän längd

en: Unknown segment type
sv: Okänd segmenttyp

en: register syntax is .register %%g[2367],{#scratch|symbolname|#ignore}
sv: registersyntax är .register %%g[2367],{#kladd|symbolnamn|#hoppaöver}

en: redefinition of global register
sv: omdefinition av globalt register

en: Register symbol %s already defined.
sv: Registersymbol %s är redan definierad.

en: Illegal operands: %%r_plt in %d-byte data field
sv: Otillåtna operander: %%r_plt i %d-byte datafält

en: Illegal operands: %%r_tls_dtpoff in %d-byte data field
sv: Otillåtna operander: %%r_tls_dtpoff i %d-byte datafält

en: Illegal operands: Only %%r_%s%d allowed in %d-byte data fields
sv: Otillåtna operander: Endast %%r_%s%d tillåtet i %d-byte datafält

en: Illegal operands: %%r_%s%d requires arguments in ()
sv: Otillåtna operander: %%r_%s%d kräver argument i ()

en: Illegal operands: garbage after %%r_%s%d()
sv: Otillåtna operander: skräp efter %%r_%s%d()

en: estimate_size_before_relax called
sv: estimate_size_before_relax anropad

en: SPU options:
      --apuasm		  emulate behaviour of apuasm
sv: SPU-flaggor:
      --apuasm		  emulera apuasm-beteende

en: Invalid mnemonic '%s'
sv: Ogiltig mnemonic ”%s”

en: '%s' is only available in DD2.0 or higher.
sv: ”%s” är endast tillgänglig i DD2.0 eller högre.

en: Error in argument %d.  Expecting:  "%s"
sv: Fel i argument %d.  Förväntade:  ”%s”

en: Mixing register syntax, with and without '$'.
sv: Blandar registersyntax, med och utan ”$”.

en: Treating '%-*s' as a symbol.
sv: Behandlar ”%-*s” som en symbol.

en: 'SPU_RdEventMask' (channel 11) is only available in DD2.0 or higher.
sv: 'SPU_RdEventMask' (kanal 11) är endast tillgänglig i DD2.0 eller högre.

en: 'MFC_RdTagMask' (channel 12) is only available in DD2.0 or higher.
sv: 'MFC_RdTagMask' (kanal 12) är endast tillgänglig i DD2.0 eller högre.

en: Using old style, %%lo(expr), please change to PPC style, expr@l.
sv: Använder gammal stil, %%lo(utr), ändra till PCC-stil, utr@l.

en: Using old style, %%hi(expr), please change to PPC style, expr@h.
sv: Använder gammal stil, %%hi(utr), ändra till PPC-stil, utr@h.

en: Constant expression %d out of range, [%d, %d].
sv: Konstantuttryck %d utanför intervall, [%d, %d].

en: invalid priority '%lu'
sv: ogiltig prioritet ”%lu”

en: invalid lrlive '%lu'
sv: ogiltig lrlive ”%lu”

en: Relaxation should never occur
sv: Lättnad borde aldrig inträffa

en: Relocation doesn't fit. (relocation value = 0x%lx)
sv: Omlokalisering får inte plats. (omlokaliseringsvärde = 0x%lx)

en: first
sv: första

en: second
sv: andra

en: third
sv: tredje

en: fourth
sv: fjärde

en: fifth
sv: femte

en: More than one AR register found in indirect reference
sv: Mer än ett AR-register funnet i indirekt referense

en: Illegal AR register in indirect reference
sv: Otillåtet AR-register i indirekt referens

en: More than one displacement found in indirect reference
sv: Mer än en förskjutning hittad i indirekt referens

en: Invalid displacement in indirect reference
sv: Ogiltig förskjutning i indirekt referens

en: AR register not found in indirect reference
sv: AR-register inte hittat i indirekt referens

note: Maybe an implied displacement of 1 again.
en: required displacement wasn't given in indirect reference
sv: nödvändig förskjutning angavs inte i indirekt referens

en: illegal indirect reference
sv: otillåten indirekt referens

en: displacement must be an unsigned 8-bit number
sv: förskjutning måste vara ett teckenlöst 8-bitarsnummer

en: Invalid character %s before %s operand
sv: Ogiltigt tecken %s före %s-operand

en: Unbalanced parenthesis in %s operand.
sv: Obalanserade parenteser i %s-operand.

en: Invalid character %s in %s operand
sv: Ogiltigt tecken %s i %s-operand

en: Spurious operands; (%d operands/instruction max)
sv: Vilsekomna operander; (%d operander/instruktion max)

note: Just skip it, if it's \n complain.
en: Expecting operand after ','; got nothing
sv: Förväntade operand efter ”,”; fick ingen

en: Expecting operand before ','; got nothing
sv: Förväntade operand före ”,”; fick ingen

en: incorrect number of operands given in the first instruction
sv: felaktigt antal operander angivna i den första instruktionen

en: incorrect number of operands given in the second instruction
sv: felaktigt antal operander angivna i den andra instruktionen

en: %s instruction, operand %d doesn't match
sv: %s-instruktion, operand %d matchar inte

note: Shouldn't get here.
en: incorrect format for multiply parallel instruction
sv: felaktig format för parallell multiplikationsinstruktion

en: destination for multiply can only be R0 or R1
sv: destination för multiplikation kan endast vara R0 eller R1

en: destination for add/subtract can only be R2 or R3
sv: destination för addition/subtraktion kan endast vara R2 eller R3

en: loading the same register in parallel operation
sv: laddar samma register i parallell operation

en: Invalid character %s in opcode
sv: Ogiltig tecken %s i opkod

en: Unknown TMS320C30 instruction: %s
sv: Okänd TMS320C30-instruktion: %s

en: Incorrect number of operands given
sv: Felaktigt antal operander angivna

en: The %s operand doesn't match
sv: %s-operanden matchar inte

note: Shouldn't make it to this stage.
en: Incompatible first and second operands in instruction
sv: Inkompatibla första och andra operander i instruktion

en: invalid short form floating point immediate operand
sv: ogiltig omedelbar flyttalsoperand i kortform

en: rounding down first operand float to unsigned int
sv: avrundar första flyttalsoperanden nedåt till teckenlöst heltal

en: only lower 16-bits of first operand are used
sv: endast de lägre 16 bitarna av den första operanden används

en: rounding down first operand float to signed int
sv: avrundar den första operandens flyttal nedåt till ett heltal med tecken

en: first operand is too large for 16-bit signed int
sv: första operanden är för stor för ett 16-bitars heltal med tecken

en: first operand is floating point
sv: första operanden är flyttal

note: Shouldn't get here.
en: interrupt vector for trap instruction out of range
sv: avbrottsvektor för fällinstruktion utanför intervall

en: LDP instruction needs a 24-bit operand
sv: LDP-instruktion behöver en 24-bitarsoperand

en: first operand is too large for a 24-bit displacement
sv: första operanden är för stor för en 24-bitarsförskjutning

en: Nan, using zero.
sv: Nan, använder noll.

en: Cannot represent exponent in %d bits
sv: Kan inte representera exponent med %d bitar

en: Invalid floating point number
sv: Ogiltigt flyttalsnummer

en: Comma expected
sv: Komma förväntat

en: .bss size argument missing
sv: Storleksargument till .bbs saknas

en: .bss size %ld < 0!
sv: .bss-storlek %ld < 0!

en: Non-constant symbols not allowed
sv: Icke-konstanta symboler inte tillåtna

en: Symbol missing
sv: Symbol saknas

note: Skip null symbol terminator.
en: .sect: subsection name ignored
sv: .sect: undersektionsnamn överhoppat

en: Error setting flags for "%s": %s
sv: Fel vid inställning av flaggor för ”%s”: %s

en: .set syntax invalid
sv: .set-syntax ogiltig

en: .usect: non-zero alignment flag ignored
sv: .usect: justeringsflagga som inte är noll överhoppad

en: This assembler does not support processor generation %ld
sv: Denna assembler har inte stöd för processorgeneration %ld

en: Changing processor generation on fly not supported...
sv: Att ändra processor i farten stöds inte…

en: Auxiliary register AR0--AR7 required for indirect
sv: Tillsatsregister AR0--AR7 nödvändigt för indirekt

en: Bad displacement %d (require 0--255)
sv: Felaktig förskjutning %d (kräver 0--25)

en: Index register IR0,IR1 required for displacement
sv: Indexregister IR0,IR1 krävs för förskjutning

en: Expecting a register name
sv: Förväntade ett registernamn

en: Number too large
sv: Tal för stor

en: Expecting a constant value
sv: Förväntade ett konstantvärde

en: Bad direct addressing construct %s
sv: Felaktig direktadresseringskonstruktion %s

en: Direct value of %ld is not suitable
sv: Direktvärde %ld är inte lämpligt

en: Unknown indirect addressing mode
sv: Okänt indirekt adresseringsläge

en: Immediate value of %ld is too large for ldf
sv: Omedelbart värde %ld är för stort för ldf

en: Destination register must be ARn
sv: Destinationsregister måste vara ARn

en: Immediate value of %ld is too large
sv: Omedelbart värde %ld är för stort

en: Invalid indirect addressing mode
sv: Ogiltigt indirekt adresseringsläge

en: Register must be Rn
sv: Register måste vara Rn

en: Register must be R0--R7
sv: Register måste vara R0--R7

en: Invalid indirect addressing mode displacement %d
sv: Ogiltig förskjutning för indirekt adresseringsläge %d

en: Destination register must be R2 or R3
sv: Destinationsregister måste vara R2 eller R3

en: Destination register must be R0 or R1
sv: Destinationsregister måste vara R0 eller R1

en: Displacement value of %ld is too large
sv: Förskjutningsvärde %ld är för stort

en: Floating point number not valid in expression
sv: Flyttalsnummer inte giltigt i uttryck

en: Signed immediate value %ld too large
sv: Omedelbart värde med tecken %ld för stort

en: Unsigned immediate value %ld too large
sv: Teckenlöst omedelbart värde %ld för stort

en: Immediate value %ld too large
sv: Omedelbart värde %ld för stort

en: Register must be ivtp or tvtp
sv: Register måste vara ivtp eller tvtp

en: Register must be address register
sv: Register måste vara adressregister

en: Source and destination register should not be equal
sv: Käll- och destinationsregister bör inte vara samma

en: Equal parallel destination registers, one result will be discarded
sv: Samma parallella destinationsregister, ett resultat kommer att kasseras

en: Too many operands scanned
sv: För många operander skannade

en: Parallel opcode cannot contain more than two instructions
sv: Parallellopkod kan inte innehålla mer än två instruktioner

en: Invalid operands for %s
sv: Ogiltiga operander för %s

en: Invalid instruction %s
sv: Ogiltig instruktion %s

en: Bad relocation type: 0x%02x
sv: Felaktig omlokaliseringstyp: 0x%02x

en: Unsupported processor generation %d
sv: Processorgeneration %d stöds inte

en: Option -b is depreciated, please use -mbig
sv: Flaggan -b är föråldrad, använd -mbig

en: Option -p is depreciated, please use -mmemparm
sv: Flaggan -p är föråldrad, använd -mmemparm

en: Option -r is depreciated, please use -mregparm
sv: Flaggan -r är föråldrad, använd -mregparm

en: Option -s is depreciated, please use -msmall
sv: Flaggan -s är föråldrad, använd -msmall

en: 
    TIC4X options:
      -mcpu=CPU  -mCPU        select architecture variant. CPU can be:
                                30 - TMS320C30
                                31 - TMS320C31, TMS320LC31
                                32 - TMS320C32
                                33 - TMS320VC33
                                40 - TMS320C40
                                44 - TMS320C44
      -mrev=REV               set cpu hardware revision (integer numbers).
                              Combinations of -mcpu and -mrev will enable/disable
                              the appropriate options (-midle2, -mlowpower and
                              -menhanced) according to the selected type
      -mbig                   select big memory model
      -msmall                 select small memory model (default)
      -mregparm               select register parameters (default)
      -mmemparm               select memory parameters
      -midle2                 enable IDLE2 support
      -mlowpower              enable LOPOWER and MAXSPEED support
      -menhanced              enable enhanced opcode support
sv: 
    TIC4X-flaggor:
      -mcpu=CPU  -mCPU        välj arkitekturvariant. CPU kan vara:
                                30 - TMS320C30
                                31 - TMS320C31, TMS320LC31
                                32 - TMS320C32
                                33 - TMS320VC33
                                40 - TMS320C40
                                44 - TMS320C44
      -mrev=REV               välj cpu hårdvaruversion (heltalsnummer).
                              Kombinationer av -mcpu och -mrev kommer att aktivera/
                              inaktivera lämpliga flaggor (-midle2, -mlowpower och
                              -menhanced) enligt vald typ
      -mbig                   välj stor minnesmodell
      -msmall                 välj liten minnesmodell (standard)
      -mregparm               välj registerparametrar (standard)
      -mmemparm               välj minnesparametrar
      -midle2                 aktivera IDLE2-stöd
      -mlowpower              aktivera LOPOWER- och MAXSPEED-stöd
      -menhanced              aktivera förbättrat opkodsstöd

en: Label "$%d" redefined
sv: Etiketten ”$%d” omdefinierad

en: Reloc %d not supported by object file format
sv: Omlokalisering %d stöds inte av objektfilsformat

note: Only word (et al.), align, or conditionals are allowed within .struct/.union.
en: pseudo-op illegal within .struct/.union
sv: pseudo-op otillåten inom .struct/.union

en: C54x-specific command line options:
sv: C54x-specifika kommandoradsflaggor:

en: -mfar-mode | -mf          Use extended addressing
sv: -mfar-mode | -mf          Använd utökad adressering

en: -mcpu=<CPU version>       Specify the CPU version
sv: -mcpu=<CPU-version>       Ange CPU-versionen

en: -merrors-to-file <filename>
sv: -merrors-to-file <filnamn>

en: -me <filename>            Redirect errors to a file
sv: -me <filnamn>             Omdirigera fel till en fil

en: Comma and symbol expected for '.asg STRING, SYMBOL'
sv: Komma och symbol förväntades för ”.asg STRING, SYMBOL”

en: symbols assigned with .asg must begin with a letter
sv: symboler tilldelade med .asg måste börja med en bokstav

en: Unterminated string after absolute expression
sv: Oterminerad sträng efter absolututtryck

en: Comma and symbol expected for '.eval EXPR, SYMBOL'
sv: Komma och symbol förväntades för ”.eval EXPR, SYMBOL”

en: symbols assigned with .eval must begin with a letter
sv: symboler tilldelade med .eval måste börja med en bokstav

en: .bss size %d < 0!
sv: .bss storlek %d < 0!

en: Offset on nested structures is ignored
sv: Avstånd för nästlade strukturer hoppas över

en: .end%s without preceding .%s
sv: .end%s utan föregående .%s

en: Unrecognized struct/union tag '%s'
sv: Okänd struktur-/uniontagg ”%s”

en: .tag requires a structure tag
sv: .tag kräver en strukturtagg

en: Label required for .tag
sv: Etikett krävs för .tag

en: .tag target '%s' undefined
sv: .tag-mål ”%s” odefinierat

en: .field count '%d' out of range (1 <= X <= 32)
sv: .fält-antal ”%d” utanför intervall (1 <= X <= 32)

en: Unrecognized field type '%c'
sv: Okänd fälttyp ”%c”

en: Overflow in expression, truncated to 8 bits
sv: Överspill i uttryck, trunkerat till 8 bitar

en: Overflow in expression, truncated to 16 bits
sv: Överspill i uttryck, trunkerat till 16 bitar

note: Disallow .byte with a non constant expression that will require relocation.
en: Relocatable values require at least WORD storage
sv: Omlokaliserbara värden kräver åtminstone ORD-lagring

en: Use of .def/.ref is deprecated.  Use .global instead
sv: Användning av .def/.ref är föråldrat. Använd .global istället

en: .space/.bes repeat count is negative, ignored
sv: .space/.bes repetitionsantal är negativt, överhoppat

en: .space/.bes repeat count is zero, ignored
sv: .space/.bes repetitionsantal är noll, överhoppat

en: Missing size argument
sv: Saknar storleksargument

en: CPU version has already been set
sv: CPU-version har redan ställts in

en: Unrecognized version '%s'
sv: Okänd version ”%s”

en: Changing of CPU version on the fly not supported
sv: Att ändra CPU-version i farten stöds inte

en: p2align not supported on this target
sv: p2align stöds inte för detta mål

en: Argument to .even ignored
sv: Argument till .even överhoppat

en: Invalid field size, must be from 1 to 32
sv: Ogiltig fältstorlek, måste vara från 1 till 32

en: field size must be 16 when value is relocatable
sv: fältstorlek måste vara 16 när värde är omlokaliseringsbart

en: field value truncated
sv: fältvärde trunkerat

en: Unrecognized section '%s'
sv: Okänd sektion ”%s”

en: Current section is uninitialized, section name required for .clink
sv: Aktuell sektion är oinitierad, sektionsnamn krävs för .clink

en: ENDLOOP without corresponding LOOP
sv: ENDLOOP utan motsvarande LOOP

en: Mixing of normal and extended addressing not supported
sv: Blandning av normal och utökad adressering stöds inte

en: Extended addressing not supported on the specified CPU
sv: Utökad adressering stöds inte för den angivna CPU:n

en: .sblock may be used for initialized sections only
sv: .sblock kan endast användas för initiering av sektioner

en: Symbol missing for .set/.equ
sv: Symbol saknas för .set/.equ

en: .var may only be used within a macro definition
sv: .var kan endast användas inom en makrodefinition

en: Substitution symbols must begin with a letter
sv: Ersättningssymboler måste börja med en bokstav

en: can't open macro library file '%s' for reading: %s
sv: kan inte öppna makrobiblioteksfil ”%s” för läsning: %s

en: File '%s' not in macro archive format
sv: Fil ”%s” inte i makroarkivsformat

en: Bad COFF version '%s'
sv: Felaktig COFF-version ”%s”

en: Bad CPU version '%s'
sv: Felaktig CPU-version ”%s”

en: Can't redirect stderr to the file '%s'
sv: Kan inte omdirigera stderr till filen ”%s”

en: Macro nesting is too deep
sv: Makronästling för djup

en: Undefined substitution symbol '%s'
sv: Odefinierad ersättningssymbol ”%s”

en: Unbalanced parenthesis in operand %d
sv: Obalanserade parenteser i operand %d

en: Expecting operand after ','
sv: Förväntade operand efter ”,”

en: Extra junk on line
sv: Extra skräp på rad

en: Badly formed address expression
sv: Felaktigt utformat adressuttryck

en: Invalid dmad syntax '%s'
sv: Ogiltig dmad-syntax ”%s”

en: Use the .mmregs directive to use memory-mapped register names such as '%s'
sv: Använd .mmregs-direktivet för att använda minnesmappade registernamn så som ”%s”

en: Address mode *+ARx is write-only. Results of reading are undefined.
sv: Adresseringsläge *+ARx är skrivskyddat. Resultat från läsning är odefinierade.

en: Unrecognized indirect address format "%s"
sv: Okänt indirekt adresseringsformat ”%s”

en: Operand '%s' out of range (%d <= x <= %d)
sv: Operand ”%s” utanför intervall (%d <= x <= %d)

en: Error in relocation handling
sv: Fel vid hantering av omlokalisering

en: Unrecognized condition code "%s"
sv: Okänd villkorskod ”%s”

en: Condition "%s" does not match preceding group
sv: Villkor ”%s” matchar inte föregående grupp

en: Condition "%s" uses a different accumulator from a preceding condition
sv: Villkor ”%s” använder en annan ackumulator från en föregående villkor

en: Only one comparison conditional allowed
sv: Endast ett jämförelsevillkor tillåtet

en: Only one overflow conditional allowed
sv: Ondast ett överspillsvillkor tillåtet

en: Duplicate %s conditional
sv: Dubblerad %s-villkor

en: Invalid auxiliary register (use AR0-AR7)
sv: Ogiltigt tillsatsregister (använd AR0-AR7)

en: lk addressing modes are invalid for memory-mapped register addressing
sv: lk-adresseringslägen är ogiltiga för minnesmappad registeradressering

en: Address mode *+ARx is not allowed in memory-mapped register addressing.  Resulting behavior is undefined.
sv: Adresseringsläge *+ARx är inte tillåtet vid minnesmappad registeradressering. Beteende är odefinierat.

en: Destination accumulator for each part of this parallel instruction must be different
sv: Destinationsackumulator för varje del av denna parallella instruktion måste vara olika

en: Memory mapped register "%s" out of range
sv: Minnesmappat register ”%s” utanför intervall

en: Invalid operand (use 1, 2, or 3)
sv: Ogiltig opernad (använd 1, 2 eller 3)

en: A status register or status bit name is required
sv: Ett statusregister eller statusbitnamn krävs

en: Unrecognized status bit "%s"
sv: Okänd statusbit ”%s”

en: Invalid status register "%s"
sv: Ogiltigt statusregister ”%s”

en: Operand "%s" out of range (use 1 or 2)
sv: Operand ”%s” utanför intervall (använd 1 eller 2)

en: Unrecognized instruction "%s"
sv: Okänd instruktion ”%s”

en: Unrecognized operand list '%s' for instruction '%s'
sv: Okänd operandlista ”%s” för instruktion ”%s”

en: Unrecognized parallel instruction "%s"
sv: Okänd parallell instruktion ”%s”

en: Invalid operand (s) for parallel instruction "%s"
sv: Ogiltiga operander för parallell instruktion ”%s”

en: Unrecognized parallel instruction combination "%s || %s"
sv: Okänd kombination av parallellinstruktioner ”%s || %s”

en: %s symbol recursion stopped at second appearance of '%s'
sv: Rekursion för symbol %s stoppad vid andra förekomsten av ”%s”

en: Unrecognized substitution symbol function
sv: Okänd funktion för ersättningssymbol

en: Missing '(' after substitution symbol function
sv: Saknar ”(” efter funktion för ersättningssymbol

en: Expecting second argument
sv: Förväntade ett andra argument

en: Extra junk in function call, expecting ')'
sv: Extra skräp i funktionsanrop, förväntade ”)”

en: Function expects two arguments
sv: Funktion förväntar två argument

en: Expecting character constant argument
sv: Förväntade argument som är teckenkonstant

en: Both arguments must be substitution symbols
sv: Båda argumenten måste vara ersättningssymboler

en: Invalid subscript (use 1 to %d)
sv: Ogiltigt index (använd 1 till %d)

en: Invalid length (use 0 to %d)
sv: Ogiltig längd (använd 0 till %d)

en: Missing ')' in subscripted substitution symbol expression
sv: Saknar ”)” i indexerat ersättningssymboluttryck

en: Missing forced substitution terminator ':'
sv: Saknar tvingande ersättningsterminator ”:”

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slot left) | Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left)
sv[0]: Instruktion får inte plats i tillgängliga hoppluckor (%d-ordsinstr, %d lucka kvar)
sv[1]: Instruktion får inte plats i tillgängliga hoppluckor (%d-ordsinstr, %d luckor kvar)

en: Unrecognized parallel instruction '%s'
sv: Okänd parallellinstruktion ”%s”

en: Instruction '%s' requires an LP cpu version
sv: Instruktion ”%s” kräver en LP-cpu-version

en: Instruction '%s' requires far mode addressing
sv: Instruktion ”%s” kräver fjärrlägesadressering

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slot left). Resulting behavior is undefined. | Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left). Resulting behavior is undefined.
sv[0]: Instruktion får inte plats i tillgänglig hoppluckor (%d-ordinstr, %d lucka kvar). Resulterande beteende är odefinierat.
sv[1]: Instruktion får inte plats i tillgänglig hoppluckor (%d-ordinstr, %d luckor kvar). Resulterande beteende är odefinierat.

en: Instructions which cause PC discontinuity are not allowed in a delay slot. Resulting behavior is undefined.
sv: Instruktioner som orsakar PC-diskontinuitet tillåts inte i en hopplucka. Resulterande beteende är odefinierat.

en: '%s' is not repeatable. Resulting behavior is undefined.
sv: ”%s” är inte repeterbar. Resulterande beteende är odefinierad.

en: Instructions using long offset modifiers or absolute addresses are not repeatable. Resulting behavior is undefined.
sv: Instruktioner som använder långa avståndsmodifierare eller absoluta adresser är inte repeterbara. Resulterande beteende är odefinierat.

en: Unsupported relocation size %d
sv: Omlokaliseringsstorlek %d stöds inte

en: non-absolute value used with .space/.bes
sv: icke-absolut värde använt med .space/.bes

en: negative value ignored in %s
sv: negativt värde överhoppat i %s

en: attempt to .space/.bes backwards? (%ld)
sv: försöka att göra .space/.bes bakåt? (%ld)

en: unknown architecture '%s'
sv: okänd arkitektur ”%s”

en: unknown -mpid= argument '%s'
sv: okänt -mpid=-argument ”%s”

en: TMS320C6000 options:
sv: TMS320C6000-flaggor:

en:   -march=ARCH             enable instructions from architecture ARCH
sv:   -march=ARK              aktivera instruktioner från arkitektur ARK

en:   -mbig-endian            generate big-endian code
sv:   -mbig-endian            generera kod enligt rak byteordning

en:   -mlittle-endian         generate little-endian code
sv:   -mlittle-endian         generera kod enligt omvänd byteordning

en:   -mdsbt                  code uses DSBT addressing
sv:   -mdsbt                  kod använder DSBT-adressering

en:   -mno-dsbt               code does not use DSBT addressing
sv:   -mno-dsbt               kod använder inte DSBT-adressering

en:   -mpid=no                code uses position-dependent data addressing
sv:   -mpid=no                kod använder positionsberoenden dataadressering

en:   -mpid=near              code uses position-independent data addressing,
                                GOT accesses use near DP addressing
sv:   -mpid=near              kod använder positionsoberoende dataadressering,
                                GOT-åtkomst använder närliggande-DP-adressering

en:   -mpid=far               code uses position-independent data addressing,
                                GOT accesses use far DP addressing
sv:   -mpid=far               kod använder positionsoberoende dataadressering,
                                GOT-åtkomst använder fjärr-DP-adressering

en:   -mpic                   code addressing is position-independent
sv:   -mpic                   kodadressering är positionsoberoende

en:   -mno-pic                code addressing is position-dependent
sv:   -mno-pic                kodadressering är positionsberoenden

en: Supported ARCH values are:
sv: ARK-värde som stöds är:

en: unexpected .cantunwind directive
sv: oväntat .cantunwind-direktiv

en: unexpected .handlerdata directive
sv: oväntat .handlerdata-direktiv

en: personality routine required before .handlerdata directive
sv: personlighetsrutin krävs före .handlerdata-direktiv

en: expected symbol
sv: förväntade symbol

en: expected comma after symbol name
sv: förväntade komma efter symbolnamn

en: invalid length for .scomm directive
sv: ogiltig längd för .scomm-direktiv

en: alignment is not a positive number
sv: justering är inte ett positivt nummer

en: alignment is not a power of 2
sv: justering är inte en tvåpotens

en: attempt to re-define symbol `%s'
sv: försök att omdefiniera symbol ”%s”

en: attempt to redefine `%s' with a different length
sv: försök att omdefiniera ”%s” med en annan längd

en: multiple '||' on same line
sv: flera ”||” på samma rad

en: '||' after predicate
sv: ”||” efter predikat

en: multiple predicates on same line
sv: flera predikat på samma rad

en: bad predicate '%s'
sv: felaktigt predikat ”%s”

en: predication on A0 not supported on this architecture
sv: predikat på A0 stöds inte för denna arktitektur

en: label after '||'
sv: etikett efter ”||”

en: label after predicate
sv: etikett efter predikat

en: '||' not followed by instruction
sv: ”||” stöds inte av instruktion

en: predicate not followed by instruction
sv: predikat följs inte av instruktion

en: control register '%s' not supported on this architecture
sv: kontrollregister ”%s” stöds inte av denna arkitektur

en: register number %u not supported on this architecture
sv: registernummer %u stöds inte för denna arkitektur

en: register pair for operand %u of '%.*s' not a valid even/odd pair
sv: registerpar för operand %u till ”%.*s” inte ett giltig jämnt/udda-par

en: junk after operand %u of '%.*s'
sv: skräp efter operand %u till ”%.*s”

en: bad register or register pair for operand %u of '%.*s'
sv: felaktigt register eller registerpar för operand %u till ”%.*s”

en: bad register for operand %u of '%.*s'
sv: felaktigt register för operand %u till ”%.*s”

en: bad register pair for operand %u of '%.*s'
sv: felaktigt registerpar för operand %u till ”%.*s”

en: bad functional unit for operand %u of '%.*s'
sv: felaktig funktionell enhet för operand %u till ”%.*s”

en: bad operand %u of '%.*s'
sv: felaktig operand %u till ”%.*s”

en: $DSBT_INDEX must be used with __c6xabi_DSBT_BASE
sv: $DSBT_INDEX måste användas med __c6xabi_DSBT_BASE

en: $DSBT_INDEX not supported in this context
sv: $DSBT_INDEX stöds inte i detta sammanhang

en: $GOT not supported in this context
sv: $GOT stöds inte i detta sammanhang

en: $DPR_GOT not supported in this context
sv: $DPR_GOT stöds inte i detta sammanhang

en: $DPR_BYTE not supported in this context
sv: $DPR_BYTE stöds inte i detta sammanhang

en: $DPR_HWORD not supported in this context
sv: $DPR_HWORD stöds inte i detta sammanhang

en: $DPR_WORD not supported in this context
sv: $DPR_WORD stöds inte i detta sammanhang

en: $PCR_OFFSET not supported in this context
sv: $PCR_OFFSET stöds inte i detta sammanhang

en: invalid PC-relative operand
sv: ogiltig PC-relativ operand

en: no %d-byte relocations available
sv: inga %d-byteomlokaliseringar tillgängliga

en: operand %u of '%.*s' out of range
sv: operand %u till ”%.*s” utanför intervall

en: offset in operand %u of '%.*s' not divisible by %u
sv: avstånd i operand %u till ”%.*s” inte delbart med %u

en: offset in operand %u of '%.*s' out of range
sv: avstånd i operand %u till ”%.*s” utanför intervall

en: functional unit already masked for operand %u of '%.*s'
sv: funktionell enhet redan maskad för operand %u till ”%.*s”

en: '%.*s' instruction not in a software pipelined loop
sv: ”%.*s”-instruktion inte i en mjukvarurörledad loop

en: instruction '%.*s' cannot be predicated
sv: instruktion ”%.*s” kan inte använda predikat

en: '%.*s' instruction not supported on this architecture
sv: ”%.*s”-instruktion stöds inte för denna arkitektur

en: '%.*s' instruction not supported on this functional unit
sv: ”%.*s”-instruktion stöds inte för denna funktionella enhet

en: '%.*s' instruction not supported on this functional unit for this architecture
sv: ”%.*s”-instruktion stöds inte för denna funktionella enhet för denna arkitektur

en: missing operand after comma
sv: saknar operand eller komma

en: too many operands to '%.*s'
sv: för många operander till ”%.*s”

en: bad number of operands to '%.*s'
sv: felaktigt antal operander till ”%.*s”

en: operand %u of '%.*s' not constant
sv: operand %u till ”%.*s” inte konstant

en: operand %u of '%.*s' on wrong side
sv: operand %u till ”%.*s” på fel sida

en: operand %u of '%.*s' not a valid return address register
sv: operand %u till ”%.*s” inte ett giltigt returadressregister

en: operand %u of '%.*s' is write-only
sv: operand %u till ”%.*s” är lässkyddat

en: operand %u of '%.*s' is read-only
sv: operand %u till ”%.*s” är skrivskyddat

en: operand %u of '%.*s' not a valid memory reference
sv: operand %u till ”%.*s” är inte en giltig minnesreferens

en: operand %u of '%.*s' not a valid base address register
sv: operand %u till ”%.*s” är inte ett giltigt basadressregister

en: bad operand combination for '%.*s'
sv: felaktig operandkombination för ”%.*s”

en: parallel instruction not following another instruction
sv: parallellinstruktion följer inte en annan instruktion

en: too many instructions in execute packet
sv: för många instruktioner i exekveringspaket

en: label not at start of execute packet
sv: etikett inte vid början av exekveringspaket

en: '%.*s' instruction not at start of execute packet
sv: ”%.*s”-instruktion inte vid början av exekveringspaket

en: functional unit already used in this execute packet
sv: funktionell enhet redan använd i detta exekveringspaket

en: nested software pipelined loop
sv: nästlad mjukvarurörledad loop

en: '||^' without previous SPMASK
sv: ”||^” utan föregående SPMASK

en: cannot mask instruction using no functional unit
sv: kan inte maska instruktion utan funktionell enhet

en: functional unit already masked
sv: funktionell enhet redan maskad

en: value too large for 2-byte field
sv: värde för stort för 2-bytesfält

en: value too large for 1-byte field
sv: värde för stort för 1-bytesfält

en: immediate offset not 2-byte-aligned
sv: omedelbart avstånd inte 2-bytesjusterat

en: immediate offset not 4-byte-aligned
sv: omedelbart avstånd inte 4-bytesjusterat

en: addend used with $DSBT_INDEX
sv: tillägg använt med $DSBT_INDEX

en: PC-relative offset not 4-byte-aligned
sv: PC-relativt avstånd inte 4-bytesjusterat

en: PC-relative offset out of range
sv: PC-relativt avstånd utanför intervall

en: undefined symbol %s in PCR relocation
sv: odefinierad symbol %s i PCR-omlokalisering

en: group section `%s' has no group signature
sv: gruppsektion ”%s” har ingen gruppsignatur

en: missing .endp before .cfi_startproc
sv: saknar .endp före .cfi_startproc

en: stack pointer offset too large for personality routine
sv: stackpekaravstånd för stort för personlighetsrutin

en: stack frame layout does not match personality routine
sv: stackramslayout matchar inte personlighetsrutin

en: too many unwinding instructions
sv: för många upprullningsinstruktioner

en: unable to generate unwinding opcode for reg %d
sv: kan inte generera upprullningsopkod för register %d

en: unable to restore return address from previously restored reg
sv: kan inte återställa returadress från tidigare återställt register

en: unhandled CFA insn for unwinding (%d)
sv: ohanterad CFA-instr för upprullning (%d)

en: unable to generate unwinding opcode for frame pointer reg %d
sv: kan inte generera upprullningsopkod för rampekarregister %d

en: unable to generate unwinding opcode for frame pointer offset
sv: kan inte generera upprullningsopkod för rampekaravstånd

en: unwound stack pointer not doubleword aligned
sv: upprullad stackpekare inte dubbelordsjusterad

en: stack frame layout too complex for unwinder
sv: stackramslayout för komplex för upprullare

en: unwound frame has negative size
sv: upprullad ram har negativ storlek

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
      -EB/-EL                 generate big-endian/little-endian code
      --32/--64               generate 32bit/64bit code
sv:   -Q                      hoppas över
      -V                      skriv ut versionsnummer för assembler
      -EB/-EL                 generera för rak/omvänd byteordning
      --32/--64               generera 32-/64-bitarskod

en: Invalid operator for operand.
sv: Ogiltig operator för operand.

en: Operator may only be applied to symbols.
sv: Operator kan endast tillämpas för symboler.

en: Writes to register '%s' are not allowed.
sv: Skrivningar till register ”%s” är inte tillåtna.

en: Two instructions in the same bundle both write to register %s, which is not allowed.
sv: Två instruktioner i samma bunt skriver båda till register %s, vilket inte är tillået.

en: '%s' may not be bundled with other instructions.
sv: ”%s” kan inte buntas ihop med andra instruktioner.

en: Invalid combination of instructions for bundle.
sv: Ogiltig kombination av instruktioner för bunt.

en: instruction address is not a multiple of 8
sv: instruktionsadress är inte en multipel av 8

en: Invalid expression.
sv: Ogiltigt uttryck.

en: Expected register, got '%s'.
sv: Förväntade register, fick ”%s”.

en: Found use of non-canonical register name %s; use %s instead.
sv: Hittade användning av icke-kanoniskt registernamn %s; använd %s istället.

en: Too few operands to '%s'.
sv: För få operander till ”%s”.

en: Unexpected character '%c' after operand %d to %s.
sv: Oväntat tecken ”%c” efter operand %d till %s.

en: Expected immediate expression
sv: Förväntade omedelbart uttryck

en: Found '}' when not bundling.
sv: Hittade ”}” när buntning inte användes.

en: Unknown opcode `%.*s'.
sv: Okänd opkod ”%.*s”.

en: Too many instructions for bundle.
sv: För många instruktioner för bunt.

en: Bad call to md_atof ()
sv: Felaktigt anrop till md_atof()

en: This operator only produces two byte values.
sv: Denna operator producerar endast två bytevärden.

en: internal error? cannot generate `%s' relocation (%d, %d)
sv: internt fel? kan inte generera ”%s”-omlokalisering (%d, %d)

en: Found '{' when already bundling.
sv: Hittade ”{” när buntning redan pågår.

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
sv:   -Q                      hoppas över
      -V                      skriver ut versionsnummer för assembler

en: .COMMon length (%d.) < 0! Ignored.
sv: .COMMon-längd (%d.) < 0! Överhoppad.

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %d.
sv: Längden för .comm ”%s” är redan %ld. Inte ändrad till %d.

en: Common alignment negative; 0 assumed
sv: Allmän justering negativ; 0 antaget

en: .longcall pseudo-op seen when not relaxing
sv: .longcall-pseudo-op påträffad när lättnad inte var aktiverad

en: .longjump pseudo-op seen when not relaxing
sv: .longjump-pseudo-op påträffad när lättnad inte var aktiverad

en: bad .longcall format
sv: felaktigt .longcall-format

en: unknown operand shift: %x
sv: okänd operandskift: %x

en: internal failure in parse_register_list
sv: internt fel i parse_register_list

en: constant expression or register list expected
sv: konstantuttryck eller registerlista förväntades

en: high bits set in register list expression
sv: höga bitar satta i uttryck för registerlista

en: illegal register included in list
sv: otillåtet register inkluderat i lista

en: system registers cannot be included in list
sv: systemregister kan inte inkluderas i listan

en: second register should follow dash in register list
sv: ett andra register borde följa efter bindestreck i registerlista

en: second register should be greater than first register
sv: det andra registret borde vara större än det första registret

en:  V850 options:
sv:  V850-flaggor:

en:   -mwarn-signed-overflow    Warn if signed immediate values overflow
sv:   -mwarn-signed-overflow    Varna vid överspill för omedelbara värden med tecken

en:   -mwarn-unsigned-overflow  Warn if unsigned immediate values overflow
sv:   -mwarn-unsigned-overflow  Varna vid överspill för omedelbara värden utan tecken

en:   -mv850                    The code is targeted at the v850
sv:   -mv850                    Kodens mål är v850

en:   -mv850e                   The code is targeted at the v850e
sv:   -mv850e                   Kodens mål är v850e

en:   -mv850e1                  The code is targeted at the v850e1
sv:   -mv850e1                  Kodens mål är v850e1

en:   -mv850e2                  The code is targeted at the v850e2
sv:   -mv850e2                  Kodens mål är v850e2

en:   -mv850e2v3                The code is targeted at the v850e2v3
sv:   -mv850e2v3                Kodens mål är v850e2v3

en:   -mv850e2v4                Alias for -mv850e3v5
sv:   -mv850e2v4                Alias för -mv850e3v5

en:   -mv850e3v5                The code is targeted at the v850e3v5
sv:   -mv850e3v5                Kodens mål är v850e3v5

en:   -mrelax                   Enable relaxation
sv:   -mrelax                   Aktivera lättnad

en:   --disp-size-default-22    branch displacement with unknown size is 22 bits (default)
sv:   --disp-size-default-22    hoppförskjutning med okänd storlek är 22 bitar (standard)

en:   --disp-size-default-32    branch displacement with unknown size is 32 bits
sv:   --disp-size-default-32    hoppförskjutning med okänd storlek är 32 bitar

en:   -mextension               enable extension opcode support
sv:   -mextension               aktivera stöd för opkodsutökning

en:   -mno-bcond17		  disable b<cond> disp17 instruction
sv:   -mno-bcond17		  inskativa b<vlkr> disp17-instruktion

en:   -mno-stld23		  disable st/ld offset23 instruction
sv:   -mno-stld23		  inaktivera st/ld offset23-instruktion

en:   -mgcc-abi                 Mark the binary as using the old GCC ABI
sv:   -mgcc-abi                 Markera binären som att den använder det gamla GCC-ABI:t

en:   -mrh850-abi               Mark the binary as using the RH850 ABI (default)
sv:   -mrh850-abi               Markera binären som att den använder RH850-ABI:t (standard)

en:   -m8byte-align             Mark the binary as using 64-bit alignment
sv:   -m8byte-align             Markera binären som att den använder 64-bitars justering

en:   -m4byte-align             Mark the binary as using 32-bit alignment (default)
sv:   -m4byte-align             Markera binären som att den använder 32-bitars justering (standard)

en:   -msoft-float              Mark the binary as not using FP insns (default for pre e2v3)
sv:   -msoft-float              Markera binären som att den inte använder FP-instr (standard för allt före e2v3)

en:   -mhard-float              Mark the binary as using FP insns (default for e2v3 and up)
sv:   -mhard-float              Markera binären som att den använder FP-instr (standard för e2v3 och uppåt)

en: Unable to determine default target processor from string: %s
sv: Kan inte avgöra standardmålprocessor från sträng: %s

en: hi0() relocation used on an instruction which does not support it
sv: hi0()-omlokalisering använd på en instruktion som inte har stöd för det

en: hi() relocation used on an instruction which does not support it
sv: hi()-omlokalisering använd på en instruktion som inte har stöd för det

en: lo() relocation used on an instruction which does not support it
sv: lo()-omlokalisering använd på en instruktion som inte har stöd för det

en: ctoff() is not supported by the rh850 ABI. Use -mgcc-abi instead
sv: ctoff() stöds inte av rh850-ABI:t. Använd -mgcc-abi istället

en: ctoff() relocation used on an instruction which does not support it
sv: ctoff()-omlokalisering använd på en instruktion som inte har stöd för det

en: sdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
sv: sdaoff()-omlokalisering använd på en instruktion som inte har stöd för det

en: zdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
sv: zdaoff()-omlokalisering använd på en instruktion som inte har stöd för det

en: tdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
sv: tdaoff()-omlokalisering använd på en instruktion som inte har stöd för det

en: operand out of range (%d is not between %d and %d)
sv: operand utanför intervall (%d är inte mellan %d och %d)

en: st/ld offset 23 instruction was disabled .
sv: st/ld-avstånd 23-instruktion var inaktiverad.

en: Target processor does not support this instruction.
sv: Målprocessor har inte stöd för denna instruktion.

en: immediate operand is too large
sv: omedelbar operand för stor

en: AAARG -> unhandled constant reloc: %d
sv: AAARG -> ohanterad konstantomlokalisering: %d

en: constant too big to fit into instruction
sv: konstant för stor för att få plats i instruktion

en: odd number cannot be used here
sv: udda nummer kan inte användas här

en: invalid register name
sv: ogiltigt registernamne

en: register r0 cannot be used here
sv: register r0 kan inte användas här

en: odd register cannot be used here
sv: udda register kan inte användas här

en: invalid system register name
sv: ogiltigt systemregisternamn

en: expected EP register
sv: förväntade EP-register

en: invalid condition code name
sv: ogiltigt villkodskodsnamn

en: condition sa cannot be used here
sv: villkor sa kan inte användas här

en: invalid cache operation name
sv: ogiltigt cachoperationsnamn

en: invalid pref operation name
sv: ogiltigt pref-operationsnamn

en: invalid vector register name
sv: ogiltigt vektorregisternamn

en: syntax error: value is missing before the register name
sv: syntaxfel: värde saknas före registernamnet

en: syntax error: register not expected
sv: syntaxfel: register förväntades inte

en: syntax error: system register not expected
sv: syntaxfel: systemregister förväntades inte

en: syntax error: condition code not expected
sv: syntaxfel: villkorskod förväntades inte

en: syntax error: vector register not expected
sv: syntaxfel: vektorregister förväntades inte

en: immediate 0 cannot be used here
sv: omedelbart 0 kan inte användas här

en: immediate operand is not match
sv: omedelbar operand matchar inte

en: displacement is too large
sv: förskjutning för stort

en: invalid operand
sv: ogiltigt operand

en: loop: 32-bit displacement not supported
sv: loop: 32-bitarsförskjutning stöds inte

en: no '[' to match ']'
sv: ingen ”[” matchar ”]”

en: bad register in []
sv: felaktig register i []

en: [PC] index banned
sv: [PC]-index förbjudet

en: no '(' to match ')'
sv: ingen ”(” som matchar ”)”

en: invalid branch operand
sv: ogiltig grenoperand

en: address prohibits @
sv: adress förbjuder @

en: address prohibits #
sv: adress förbjuder #

en: address prohibits -()
sv: adress förbjuder -()

en: address prohibits ()+
sv: adress förbjuder ()+

en: address prohibits ()
sv: adress förbjuder ()

en: address prohibits []
sv: adress förbjuder []

en: address prohibits register
sv: adress förbjuder register

en: address prohibits displacement length specifier
sv: adress förbjuder specificerare för förskjutningslängd

en: invalid operand of S^#
sv: ogiltig operand för S^#

en: S^# needs expression
sv: S^# behöver uttryck

en: S^# may only read-access
sv: S^# får endast läsåtkomst

en: invalid operand of -()
sv: ogiltig operand till -()

en: -(PC) unpredictable
sv: -(PC) opålitligt

en: []index same as -()register: unpredictable
sv: []index samma som -()register: opålitligt

en: invalid operand of ()+
sv: ogiltig operand till ()+

en: (PC)+ unpredictable
sv: (PC)+ opålitligt

en: []index same as ()+register: unpredictable
sv: []index samma som ()+register: opålitligt

en: # conflicts length
sv: # står i konflikt med längd

en: # bars register
sv: # förbjuder register

en: writing or modifying # is unpredictable
sv: att skriva eller modifiera # är opålitligt

en: length not needed
sv: längd behövs inte

en: can't []index a register, because it has no address
sv: kan inte använda []index med register, då det inte har någon adress

en: a register has no address
sv: ett register har ingen adress

en: PC part of operand unpredictable
sv: PC-del av operand opålitlig

en: odd number of bytes in operand description
sv: udda antal byte i operandbeskrivning

en: Bad operand
sv: Felaktig operand

en: Not enough operands
sv: Inte tillräckligt med operander

en: SYMBOL TABLE not implemented
sv: SYMBOLTABELL inte implementerad

en: TOKEN TRACE not implemented
sv: SYMBOLSPÅRNING inte implementerat

en: Displacement length %s ignored!
sv: Förskjutningslängd %s överhoppad!

en: I don't need or use temp. file "%s".
sv: Jag behöver inte använda temporärfil ”%s”.

en: I don't use an interpass file! -V ignored
sv: Jag använder inte en interpass-fil! -V överhoppat

en: VAX options:
    -d LENGTH		ignored
    -J			ignored
    -S			ignored
    -t FILE			ignored
    -T			ignored
    -V			ignored
sv: VAX-flaggor:
    -d LÄNGD	\hoppas över
    -J		\hoppas över
    -S		\hoppas över
    -t FIL		\hoppas över
    -T		\hoppas över
    -V		\hoppas över

en: ELF options:
    -k -pic			enable PIC mode
    -Q[y|n]			ignored
sv: ELF-flaggor:
    -k -pic			aktivera PIC-läge
    -Q[y|n]			ignoreras

en: Ignoring statement due to "%s"
sv: Hoppar över sats på grund av ”%s”

en: Aborting because statement has "%s"
sv: Avbryter för då sats har ”%s”

en: Can't relocate expression
sv: Kan inte omlokalisera uttryck

en: Bignum not permitted in short literal. Immediate mode assumed.
sv: Stornum inte tillåtna i kort literal. Omedelbart läge antaget.

en: Can't do flonum short literal: immediate mode used.
sv: Kan inte skapa kort flytnumsliteral: omedelbart läge använt.

en: A bignum/flonum may not be a displacement: 0x%<PRIx64> used
sv: Ett bignum/flonum får inte vara en förskjutning: 0x%<PRIx64> används

en: Short literal overflow(%ld.), immediate mode assumed.
sv: Överspill för kort literal (%ld.), omedelbart läge antaget.

en: Forced short literal to immediate mode. now_seg=%s to_seg=%s
sv: Tvingade kort literal till omedelbart läge. now_seg%s to_seg=%s

en: Length specification ignored. Address mode 9F used
sv: Längdspecifikation överhoppad. Adressläge 9F använt

en: Invalid operand: immediate value used as base address.
sv: Ogiltig operand: omedelbart värde använt som basadress.

en: Invalid operand: immediate value used as address.
sv: Ogiltig operand: omedelbartvärde använt som adress.

en: Symbol %s used as immediate operand in PIC mode.
sv: Symbol %s använd som omedelbar operand i PIC-läge.

en: Bad call to MD_ATOF()
sv: Felaktigt anrop till MD_ATOF()

en: wasm32 assembler options:
sv: wasm32-assemblerflaggor:

en: unexpected negative constant
sv: förväntade negativ konstant

en: no function type on PLT reloc
sv: ingen funktionstyp för PLT-omlokalisering

en: couldn't find relocation to use
sv: kunde inte hitta omlokalisering att använda

en: Not a function type
sv: Inte en funktionstyp

en: Unknown type %c
sv: Okänd typ %c

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: only single block types allowed
sv: endast enkelblockstyper tillåtna

en: instruction does not take a block type
sv: instruktion accepterar inte en blocktyp

en: missing block type
sv: saknar blocktyp

en: missing alignment hint
sv: saknar justeringstips

en: missing offset
sv: saknar avstånd

en: missing local index
sv: saknar lokalt index

en: missing break count
sv: saknar break-nummer

en: missing reserved current_memory/grow_memory argument
sv: saknar reserverat current_memory/grow_memeory-argument

en: missing call argument
sv: saknar anropsargument

en: missing call signature
sv: saknar anropssignatur

en: missing table index
sv: saknar tabellindex

en: junk at end of line, first unrecognized character is `%c'
sv: skräp vid filslut, första okända tecken är ”%c”

en: architecture variant invalid
sv: arkitekturvariant ogiltig

en: Freescale XGATE co-processor options:
      -mshort                 use 16-bit int ABI (default)
      -mlong                  use 32-bit int ABI
      -mshort-double          use 32-bit double ABI
      -mlong-double           use 64-bit double ABI (default)
      --mxgate                specify the processor variant [default %s]
      --print-insn-syntax     print the syntax of instruction in case of error
      --print-opcodes         print the list of instructions with syntax
      --generate-example      generate an example of each instruction
sv: Freescale XGATE-koprocessorflaggor:
      -mshort                 använd 16-bitars heltals-ABI (standard)
      -mlong                  använd 32-bitars heltals-ABI
      -mshort-double          använd 32-bitars dubbel-ABI
      -mlong-double           använd 64-bitars dubbel-ABI (standard)
      --mxgate                ange processorvariant [standard %s]
      --print-insn-syntax     skriv ut instruktionssyntax vid fel
      --print-opcodes         skriv ut lista över instruktioner med syntax
      --generate-example      generera ett exempel för varje instruktion

en: opcode missing or not found on input line
sv: opkod saknas eller hittades inte på indataraden

en: opcode %s not found in opcode hash table
sv: opkod %s hittades inte i hashtabellen över opkoder

en: matching operands to opcode
sv: matchande operander till opkod

en: : processing macro, real opcode handle not found in hash
sv: : behandlar makro, riktigt opkodshandtag inte funnet i hash

en: Value %ld not aligned by 2 for 9-bit PC-relative branch.
sv: Värde %ld inte justerad med 2 för 9-bitars PC-relativ gren.

en: Value %ld not aligned by 2 for 10-bit PC-relative branch.
sv: Värde %ld inte justerat med 2 för 10-bitars PC-relativ gren.

en: Value out of 3-bit range.
sv: Värde utanför 3-bitarsintervall.

en: Value out of 4-bit range.
sv: Värde utanför 4-bitarsintervall.

en: Value out of 5-bit range.
sv: Värde utanför 5-bitarsintervall.

en: :operand has too many bits
sv: :operand har för många bitar

en: unknown operand count
sv: okänt antal operander

en: : expected register name r0-r7
sv: : förväntade registernamn r0-r7

en: :operand value(%d) too big for constraint
sv: :operandvärde (%d) för stort för begränsning

en: you must use a hi/lo directive or 16-bit macro to load a 16-bit value.
sv: du måste använda hi-/lo-direktiv eller 16-bitarsmakro för att ladda ett 16-bitars värde.

en: :unknown relocation constraint size
sv: :okänd begränsningsstorlek för omlokalisering

en: : expected register name ccr
sv: : förväntade registernamn ccr

en: : expected register name pc
sv: : förväntade registernamn pc

en:  XSTORMY16 specific command line options:
sv:  XSTORMY16-specifika kommandoradsflaggor:

en: unsupported fptr fixup size %d
sv: fptr-uppfixningsstorlek %d stöds inte

en: unsupported fixup size %d
sv: uppfixningsstorlek %d stöds inte

en: unsupported fptr fixup
sv: fptr-uppfixning stöds inte

en: illegal range of target hardware versions
sv: otillåtet intervall över versioner av målhårdvara

en: --density option is ignored
sv: --density-flaggan överhoppad

en: --no-density option is ignored
sv: --no-density-flaggan överhoppad

en: --generics is deprecated; use --transform instead
sv: --generics är föråldrat; använd --transform istället

en: --no-generics is deprecated; use --no-transform instead
sv: --no-generic är föråldrat; använd --no-transform istället

en: --relax is deprecated; use --transform instead
sv: --relax är föråldrat; använd --transform istället

en: --no-relax is deprecated; use --no-transform instead
sv: --no-relax är föråldrat; använd --no-transform istället

en: --absolute-literals option not supported in this Xtensa configuration
sv: --absolut-literals-flagga stöds inte i Xtens-konfiguration

en: prefer-l32r conflicts with prefer-const16
sv: prefer-l32r står i konflikt med prefer-const16

en: prefer-const16 conflicts with prefer-l32r
sv: prefer-const16 står i konflikt med prefer-l32r

en: invalid target hardware version
sv: ogiltig version av målhårdvara

en: no-auto-litpools is incompatible with auto-litpool-limit
sv: no-auto-litptools är inkompatibelt med auto-litpool-limit

en: invalid auto-litpool-limit argument
sv: ogiltigt auto-litpool-limit-argument

en: invalid auto-litpool-limit argument (range is 100-10000)
sv: ogiltigt auto-litpool-limit-argument (intervall är 100-10000)

en: unmatched .end directive
sv: omatchat .end-direktiv

en: .begin directive with no matching .end directive
sv: .begin-direktiv utan matchande .end-direktiv

en: [no-]generics is deprecated; use [no-]transform instead
sv: [no-]generics är föråldrat; använd [no-]transform istället

en: [no-]relax is deprecated; use [no-]transform instead
sv: [no-]relax är föråldrat; använd [no-]transform istället

en: directive %s cannot be negated
sv: direktiv %s kan inte negeras

en: unknown directive
sv: okänt direktiv

en: directives are not valid inside bundles
sv: direktiv är inte giltiga inuti buntar

en: .begin literal is deprecated; use .literal instead
sv: .begin-literal är föråldrat; använd .literal istället

en: cannot set literal_prefix inside literal fragment
sv: kan inte ställa in literal_prefix inuti literal-fragment

en: .begin [no-]density is ignored
sv: .being [no-]density överhoppad

en: Xtensa absolute literals option not supported; ignored
sv: Xtensa-alternativet för absoluta literaler stöds inte; överhoppat

en: .end [no-]density is ignored
sv: .end [no-]density överhoppad

en: does not match begin %s%s at %s:%d
sv: matchar inte begin %s%s vid %s:%d

en: .literal_position inside literal directive; ignoring
sv: .literal_position inuti literal-direktiv; överhoppat

en: .literal not allowed inside .begin literal region
sv: .literal inte tillåtet inom .begin literalområde

en: expected comma or colon after symbol name; rest of line ignored
sv: förväntade komma eller kolon efter symbolnamn; resten av redan överhoppad

en: fall through frequency must be greater than 0
sv: genomfallfrekvens måste vara större än 0

en: branch target frequency must be greater than 0
sv: grenmålsfrekvens måste vara större än 0

en: opcode-specific %s relocation used outside an instruction
sv: opkodsspecifik %s-omlokalisering använd utanför en instruktion

en: invalid use of %s relocation
sv: ogiltig användning av %s-omlokalisering

en: bad register name: %s
sv: felaktigt registernamn: %s

en: bad register number: %s
sv: felaktigt registernummer: %s

en: pcrel relocation not allowed in an instruction
sv: pcrel-omlokalisering tillåts inte i en instruktion

en: extra colon
sv: extra kolon

en: incorrect register number, ignoring
sv: felaktigt registernummer, hoppar över

en: cannot encode opcode "%s"
sv: kan inte koda opkod ”%s”

en: not enough operands (%d) for '%s'; expected %d
sv: inte tillräckligt med operander (%d) till ”%s”; förväntade %d

en: too many operands (%d) for '%s'; expected %d
sv: för många operander (%d) till ”%s”; förväntade %d

en: invalid register '%s' for '%s' instruction
sv: ogiltigt register ”%s” för ”%s”-instruktion

en: invalid register number (%ld) for '%s' instruction
sv: ogiltigt registernummer (%ld) för ”%s”-instruktion

en: invalid register number (%ld) for '%s'
sv: ogiltigt registernummer (%ld) för ”%s”

en: operand %d of '%s' has out of range value '%u'
sv: operand %d för ”%s” har värde ”%u” utanför intervall

en: operand %d of '%s' has invalid value '%u'
sv: operand %d för ”%s” har ogiltigt värde ”%u”

en: internal error: unknown option name '%s'
sv: internt fel: okänt flaggnamn ”%s”

en: can't handle generation of literal/labels yet
sv: kan inte hantera generering av literal/etiketter än

en: can't handle undefined OP TYPE
sv: kan inte hantera odefinierad OP-TYP

en: found %d operand for '%s':  Expected %d | found %d operands for '%s':  Expected %d
sv[0]: hittade %d operand för ”%s”: Förväntade %d
sv[1]: hittade %d operander för ”%s”: Förväntade %d

en: immediate operands sum to greater than 32
sv: summa av omedelbara operander blir större än 32

en: invalid relocation for operand %i of '%s'
sv: ogiltig omlokalisering för operand %i för ”%s”

en: invalid expression for operand %i of '%s'
sv: ogiltigt uttryck för operand %i för ”%s”

en: invalid relocation in instruction slot %i
sv: ogiltig omlokalisering i instruktionslucka %i

en: undefined symbol for opcode "%s"
sv: odefinierad symbol för opkod ”%s”

en: opcode 'NOP.N' unavailable in this configuration
sv: opkod ”NOP.N” inte tillgänglig i denna konfiguration

en: get_expanded_loop_offset: invalid opcode
sv: get_expanded_loop_offset: ogiltig opkod

en: assembly state not set for first frag in section %s
sv: assembleringstillstånd inte inställt för första fragment i sektion %s

en: unaligned branch target: %d bytes at 0x%lx
sv: ojusterat grenmål: %d byte vid 0x%lx

en: unaligned loop: %d bytes at 0x%lx
sv: ojusterad loop: %d byte vid 0x%lx

en: unexpected fix
sv: oväntad fix

en: undecodable fix
sv: oavkodbar fix

en: labels are not valid inside bundles
sv: etiketter är inte giltiga inuti buntar

en: invalid last instruction for a zero-overhead loop
sv: ogiltig sista instruktion för en loop utan extra omkostnader

en: extra opening brace
sv: extra inledande klammer

en: extra closing brace
sv: extra avslutande klammer

en: missing closing brace
sv: saknar avslutande klammer

en: wrong number of operands for '%s'
sv: fel antal operander för ”%s”

en: bad relocation expression for '%s'
sv: felaktigt omlokaliseringsuttryck för ”%s”

en: unknown opcode or format name '%s'
sv: okänd opkod eller formatnamn ”%s”

en: format names only valid inside bundles
sv: formatnamn endast giltiga inuti buntar

en: multiple formats specified for one bundle; using '%s'
sv: multipla format angivna för en bunt; använd ”%s”

en: entry instruction with stack decrement < 16
sv: postinstruktion med stackdekrement < 16

en: unaligned entry instruction
sv: ojusterad postinstruktion

en: bad instruction format
sv: felaktigt instruktionsformat

en: invalid relocation
sv: ogiltig omlokalisering

en: invalid relocation for '%s' instruction
sv: ogiltig omlokalisering för ”%s”-instruktion

en: invalid relocation for operand %d of '%s'
sv: ogiltig omlokalisering för operand %d för ”%s”

en: unhandled local relocation fix %s
sv: ohanterad lokal omlokaliseringsfix %s

en: internal error; cannot generate `%s' relocation
sv: internt fel; kan inte generera ”%s”-omlokalisering

en: The option "--no-allow-flix" prohibits multi-slot flix.
sv: Flaggan ”--no-allow-flix” förhindra flerlucks-flix.

en: couldn't find a valid instruction format
sv: kunde inte hitta ett giltigt instruktionsformat

en:     ops were:
sv:     oper var:

en: mismatch for format '%s': #slots = %d, #opcodes = %d
sv: format ”%s” stämmer inte: #slots = %d, #opcodes = %d

en: illegal resource usage in bundle
sv: otillåten resursanvändning i bunt

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same register
sv: opkoder ”%s” (lucka %d) och ”%s” (lucka %d) skriver till samma register

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same state
sv: opkoder ”%s” (lucka %d) och ”%s” (lucka %d) skriver till samma tillstånd

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) write the same port
sv: opkoder ”%s” (lucka %d) och ”%s” (lucka %d) skriver till samma port

en: opcodes '%s' (slot %d) and '%s' (slot %d) both have volatile port accesses
sv: opkoder ”%s” (lucka %d) och ”%s” (lucka %d) har båda flyktig portåtkomst

en: multiple branches or jumps in the same bundle
sv: flera grenar eller hopp i samma bunt

en: cannot assemble into a literal fragment
sv: kan inte assemblera till ett literalfragment

en: ...
sv: …

en: instruction sequence (write a0, branch, retw) may trigger hardware errata
sv: instruktionssekvens (skriv a0, gren, retw) kan utlösta hårdvarufel

en: branching or jumping to a loop end may trigger hardware errata
sv: grening eller hoppande till en loop kan utlösa hårdvarufel

en: loop end too close to another loop end may trigger hardware errata
sv: loopslut för när ett annat loopslut kan utlösa hårdvarufel

en: fr_var %lu < length %d
sv: fr_var %lu < längd %d

en: loop containing less than three instructions may trigger hardware errata
sv: loop som innehåller mindre än tre instruktioner kan utlösa hårdvarufel

en: undecodable instruction in instruction frag
sv: oavkodbar instruktion i instruktions-frag

en: invalid empty loop
sv: ogiltig tom loop

en: loop target does not follow loop instruction in section
sv: loopmål följer inte loopinstruktion i sektion

en: cannot find suitable trampoline
sv: kan inte hitta lämplig trampolin

en: bad relaxation state
sv: felaktig lättnadsdata

en: fr_var (%ld) < length (%d)
sv: fr_var (%ld) < längd (%d)

en: jump target out of range; no usable trampoline found
sv: hoppmål utanför intervall; ingen användbar trampolin hittad

en: invalid relaxation fragment result
sv: ogiltigt resultat från lättnadsfragment

en: unable to widen instruction
sv: kan inte bredda instruktion

en: multiple literals in expansion
sv: flera literaler i expansion

en: no registered fragment for literal
sv: inget registrerat fragment för literal

en: number of literal tokens != 1
sv: antal literalsymboler != 1

en: unresolved loop target symbol: %s
sv: oupplöst målsymbol för loop: %s

en: fixes not all moved from %s
sv: alla fixar inte flyttade från %s

en: literal pool location required for text-section-literals; specify with .literal_position
sv: plats för literalpool krävd för literaler i textsektion; ange med .literal_position

en: too many operands in instruction
sv: för många operander till instruktion

en: invalid symbolic operand
sv: ogiltig symbolisk operand

en: operand number mismatch
sv: operandnummer stämmer inte

en: cannot encode opcode "%s" in the given format "%s"
sv: kan inte koda opkod ”%s” i det givna formatet ”%s”

en: xtensa-isa failure: %s
sv: xtensa-isa-fel: %s

en: invalid opcode
sv: ogiltig opkod

en: too few operands
sv: för få operander

en: too many operands
sv: för många operander

en: multiple writes to the same register
sv: multipla skrivningar till samma register

en: out of memory
sv: slut på minne

en: TLS relocation not allowed in FLIX bundle
sv: TLS-omlokalisering inte tillåtet i FLIX-bunt

note: Instructions that generate TLS relocations should always be relaxed in the front-end.  If "record_fixup" is set, then this function is being called during back-end relaxation, so flag the unexpected behavior as an error.
en: unexpected TLS relocation
sv: oväntad TLS-omlokalisering

en: symbolic operand not allowed
sv: symbolisk operand inte tillåten

en: cannot decode instruction format
sv: kan inte avkoda instruktionsformat

en: ignoring extra '-rename-section' delimiter ':'
sv: hoppar över extra ”-rename-section”-avgränsare ”:”

en: ignoring invalid '-rename-section' specification: '%s'
sv: hoppar över ogiltig ”-rename-section”-specifikation: ”%s”

en: section %s renamed multiple times
sv: sektion %s har bytt namn flera gånger

en: multiple sections remapped to output section %s
sv: multipla sektioner ommappade till utdatasektion %s

en: Invalid CPU is specified: %s
sv: Ogiltig CPU angiven: %s

en: Invalid EXTENSION is specified: %s
sv: Ogiltig EXTENSION angiven: %s

en: invalid floating point numbers type `%s'
sv: ogiltigt flyttalsnummertyp ”%s”

en: invalid INST in command line: %s
sv: ogiltig INST i kommandorad: %s

en: 
    CPU model options:
      -march=CPU[+EXT...][-EXT...]
    			  generate code for CPU, where CPU is one of:
sv: 
    CPU-modellflaggor:
      -march=CPU[+EXT...][-EXT...]
    			  generera kod för CPU, där CPU är en av följande:

en: And EXT is combination (+EXT - add, -EXT - remove) of:
sv: Och EXT är en kombination (+EXT - lägg till, -EXT - ta bort) av:

en: 
    Compatibility options:
      -local-prefix=TEXT	  treat labels prefixed by TEXT as local
      -colonless		  permit colonless labels
      -sdcc			  accept SDCC specific instruction syntax
      -fp-s=FORMAT		  set single precision FP numbers format
      -fp-d=FORMAT		  set double precision FP numbers format
    Where FORMAT one of:
      ieee754		  IEEE754 compatible (depends on directive)
      half			  IEEE754 half precision (16 bit)
      single		  IEEE754 single precision (32 bit)
      double		  IEEE754 double precision (64 bit)
      zeda32		  Zeda z80float library 32 bit format
      math48		  48 bit format from Math48 library
    
    Default: -march=z80+xyhl+infc
sv: 
    Kompatibilitetsflaggor:
      -local-prefix=TEXT	  behandla etiketter med prefixet TEXT som lokala
      -colonless		  tillåt etiketter utan kolon
      -sdcc			  acceptera SDCC-specifik instruktionssyntax
      -fp-s=FORMAT		  ställ in format för enkelprecisions-FP-tal
      -fp-d=FORMAT		  ställ in format för dubbelprecisions-FP-tal
    Där FORMAT är ett av följande:
      ieee754		  IEEE754-kompatibelt (beroende på direktiv)
      half		  IEEE754 halvprecision (16 bitar)
      single		  IEEE754 enkelprecision (32 bitar)
      double		  IEEE754 dubbelprecision (64 bitar)
      zeda32		  Zeda z80float-bibliotek 32-bitarsformat
      math48		  48-bitarsformat från Math48-biblioteket
    
    Standard: -march=z80+xyhl+infc

en: -- unterminated string
sv: -- oterminerad sträng

en: undocumented instruction
sv: odokumenterad instruktion

en: mismatched parentheses
sv: parenteser stämmer inte

en: bad expression syntax
sv: felaktig uttryckssyntax

en: %d-bit overflow (%+<PRId64>)
sv: %d-bitars överflöde (%+<PRId64>)

en: invalid data size %d
sv: ogiltig datastorlek %d

en: cannot make a relative jump to an absolute location
sv: kan inte göra ett relativt hopp till en absolut position

en: index overflow (%+<PRId64>)
sv: indexöverflöde (%+<PRId64>)

en: offset overflow (%+<PRId64>)
sv: avståndsöverflöde (%+<PRId64>)

en: bad instruction syntax
sv: felaktig instruktionssyntax

en: condition code invalid for jr
sv: villkorskod ogiltig för jr

en: ADL mode instruction
sv: ADL-lägesinstruktion

note: SIS prefix, in Z80 it is LD B,B LIS prefix, in Z80 it is LD C,C SIL prefix, in Z80 it is LD D,D LIL prefix, in Z80 it is LD E,E
en: unsupported instruction, assembled as NOP
sv: instruktion stöds inte, assemblerad som NOP

en: parentheses ignored
sv: parenteser överhoppade

en: CPU mode is unsupported by target
sv: CPU-läge stöds inte av mål

en: assignment expected
sv: tilldelning förväntades

en: Unknown instruction `%s'
sv: Okänd instruktion `%s'

en: 8-bit signed offset out of range (%+ld)
sv: 8-bitars signerat avstånd utanför intervallet (%+ld)

en: 8-bit overflow (%+ld)
sv: 8-bitars överflöde (%+ld)

en: 16-bit overflow (%+ld)
sv: 16-bitars överflöde (%+ld)

en: 24-bit overflow (%+ld)
sv: 24-bitars överflöde (%+ld)

en: 32-bit overflow (%+ld)
sv: 32-bitars överflöde (%+ld)

en: md_apply_fix: unknown reloc type 0x%x
sv: md_apply_fix: okänd omlokaliseringstyp 0x%x

en: invalid syntax
sv: ogiltig syntax

en: overflow
sv: överspill

en: register rr%d out of range
sv: register rr%d utanför intervall

en: register rr%d does not exist
sv: register rr%d existerar inte

en: register rh%d out of range
sv: register rh%d utanför intervall

en: register rl%d out of range
sv: register rl%d utanför intervall

en: register rq%d out of range
sv: register rq%d utanför intervall

en: register rq%d does not exist
sv: register rq%d existerar inte

en: register r%d out of range
sv: register r%d utanför intervall

en: expected %c
sv: förväntade %c

en: register is wrong size for a word %s
sv: register har fel storlek för ett ord %s

en: register is wrong size for address %s
sv: register har fel storlek för adress %s

en: unknown interrupt %s
sv: okänt avbrott %s

note: No interrupt type specified, opcode won't do anything.
en: opcode has no effect
sv: opkod har ingen effekt

en: Missing ) in ra(rb)
sv: Saknar ) i ra(rb)

en: invalid condition code '%s'
sv: ogiltig villkorskod ”%s”

en: invalid flag '%s'
sv: ogiltig flagga ”%s”

en: invalid indirect register size
sv: ogiltig indirekt registerstorlek

en: invalid control register name
sv: ogiltigt namn för kontrollregister

en: immediate must be 1 or 2
sv: omedelbar måste vara 1 eller 2

en: immediate 1 or 2 expected
sv: omedelbar 1 eller 2 förväntad

en: can't use R0 here
sv: R0 kan inte användas här

en: Can't find opcode to match operands
sv: Kan inte hitta opkod som matchar operander

en: invalid architecture -z%s
sv: ogiltig arkitektur -z%s

en:  Z8K options:
      -z8001                  generate segmented code
      -z8002                  generate unsegmented code
      -linkrelax              create linker relaxable code
sv:  Z8K-flaggor
      -z8001                  generera segmenterad kod
      -z8002                  generera osegmenterad kod
      -linkrelax              skapa länkarlättningsbar kod

en: call to md_convert_frag
sv: anrop till md_convert_frag

en: cannot branch to odd address
sv: kan inte grena till udda adress

en: relative jump out of range
sv: relativt hopp utanför intervall

en: relative address out of range
sv: relativ adress utanför intervall

en: relative call out of range
sv: relativt anrop utanför intervall

en: md_apply_fix: unknown r_type 0x%x
sv: md_apply_fix: okänd r_type 0x%x

en: call to md_estimate_size_before_relax
sv: anrop till md_estimate_size_before_relax

en: invalid configuration option '%s' in transition rule '%s'
sv: ogiltig konfigurationsflagga ”%s” i övergångsregel ”%s”

en: opcode '%s': no bound opname '%s' for precondition in '%s'
sv: opkod ”%s”: inget bundet opnamn ”%s” för förvillkor i ”%s”

en: opcode '%s': precondition only contains constants in '%s'
sv: opkod ”%s”: förvillkor innehåller endast konstanter i ”%s”

en: expected one operand for generated literal
sv: förväntade en operand för genererad literal

en: expected 0 operands for generated label
sv: förväntade 0 operander för genererad etikett

en: invalid opcode '%s' in transition rule '%s'
sv: ogiltig opkod ”%s” i övergångsregel ”%s”

en: opcode '%s': replacement does not have %d op | opcode '%s': replacement does not have %d ops
sv[0]: opkod ”%s”: ersättning har inte %d operation
sv[1]: opkod ”%s”: ersättning har inte %d operationer

en: opcode '%s': cannot find literal definition
sv: opkod ”%s”: kan inte hitta literaldefinition

en: opcode '%s': unidentified operand '%s' in '%s'
sv: opkod ”%s”: oidentifierad operand ”%s” i ”%s”

en: unknown user-defined function %s
sv: okänd användardefinierad funktion %s

en: opcode '%s': could not parse operand '%s' in '%s'
sv: opkod ”%s”: kunde inte tolka operand ”%s” i ”%s”

en: could not parse INSN_PATTERN '%s'
sv: kunde inte tolka INSN_PATTERN ”%s”

en: could not parse INSN_REPL '%s'
sv: kunde inte tolka INSN_REPL ”%s”

en: could not build transition for %s => %s
sv: kunde inte bygga övergång för %s => %s

en: can't open `%s' for writing
sv: kan inte öppna ”%s” för skrivning

en: can't close `%s'
sv: kan inte stänga ”%s”

en: register save offset not a multiple of %u
sv: register lagringsavstånd inte en multipel av %u

en: CFI state restore without previous remember
sv: CFI-tillstånd återställt utan föregående ihågkomst

en: missing separator
sv: saknar avgränsare

en: bad register expression
sv: felaktigt registeruttryck

en: CFI instruction used without previous .cfi_startproc
sv: CFI-instruktion använd utan föregående .cfi_startproc

en: invalid or unsupported encoding in .cfi_personality
sv: ogiltig kodning eller kodning utan stöd i .cfi_personality

en: .cfi_personality requires encoding and symbol arguments
sv: .cfi_personality kräver kodning- och symbolargument

en: wrong second argument to .cfi_personality
sv: fel andra argument till .cfi_personality

en: invalid or unsupported encoding in .cfi_lsda
sv: ogiltig kodning eller kodning utan stöd i .cfi_lsda

en: .cfi_lsda requires encoding and symbol arguments
sv: .cfi_lsda kräver kodning- och symbolargument

en: wrong second argument to .cfi_lsda
sv: fel andraargument till .cfi_lsda

en: wrong third argument to .cfi_val_encoded_addr
sv: fel tredjeargument till .cfi_val_encoded_addr

en: inconsistent uses of .cfi_sections
sv: inkonsekventa användningar av .cfi_sections

en: previous CFI entry not closed (missing .cfi_endproc)
sv: föregående CFI-post inte avslutad (saknar .cfi_endproc)

en: .cfi_endproc without corresponding .cfi_startproc
sv: .cfi_endproc utan föregående .cfi_startproc

en: wrong argument to .cfi_personality_id
sv: felaktigt argument till .cfi_personality_id

en: .cfi_fde_data without corresponding .cfi_startproc
sv: .cfi_fde_data utan motsvarande .cfi_startproc

en: only constants may be used with .cfi_fde_data
sv: endast konstanter får användas med .cfi_fde_data

en: unexpected .cfi_inline_lsda
sv: oväntad .cfi_inline_lsda

en: .cfi_inline_lsda not valid for this frame
sv: .cfi_inline_lsda inte giltig för denna ram

en: .cfi_inline_lsda seen for frame without .cfi_lsda
sv: .cfi_inline_lsda hittad i ram utan .cfi_lsda

en: Alignment too large: %d. assumed.
sv: Justering för stor: %d. antaget.

en: Alignment negative: 0 assumed.
sv: Justering negativ: 0 antaget.

en: .cfi_inline_lsda is not supported for this target
sv: .cfi_inline_lsda stöds inte för detta mål

en: .cfi_fde_data is not supported for this target
sv: .cfi_fde_data stöds inte för detta mål

en: .cfi_personality_id is not supported for this target
sv: .cfi_personality_id stöds inte för detta mål

en: return column number %d overflows in CIE version 1
sv: retur av kolumnnummer %d orsaka överspill i CIE-version 1

en: open CFI at the end of file; missing .cfi_endproc directive
sv: CFI öppet vid filslut; saknar .cfi_endproc-direktiv

note: Avoid erroring with DEFAULT_SFRAME for non-default options, like -32 on x86_64.
en: .sframe not supported for target
sv: .sframe stöds inte för målet

en: CFI is not supported for this target
sv: CFI stöds inte för detta mål

en: view number mismatch
sv: vynummer stämmer inte

en: file number %<PRIu64> is too big
sv: filnumret %<PRIu64> är för stort

en: file table slot %u is already occupied by a different file (%s%s%s vs %s%s%s)
sv: filtabellens plats %u är redan upptagen av en annan fil (%s%s%s mot %s%s%s)

en: file number less than one
sv: filnummer mindre än ett

en: md5 value too small or not a constant
sv: md5-värdet är för lågt eller inte en konstant

en: unassigned file number %ld
sv: otilldelat filnummer %ld

en: is_stmt value not 0 or 1
sv: is_stmt value inte 0 eller 1

en: isa number less than zero
sv: isa nummer mindre än noll

en: discriminator less than zero
sv: diskriminator mindre än noll

en: numeric view can only be asserted to zero
sv: numerisk vy kan endast hävdas vara noll

en: unknown .loc sub-directive `%s'
sv: okänt .loc-underdirektiv ”%s”

en: internal error: unknown dwarf2 format
sv: internt fel; okänt dwarf2-format

en: string too big (%lu bytes)
sv: sträng för stor (%lu byte)

en: no current file pointer
sv: ingen aktuell filpekare

en: too many st_End's
sv: för många st_End

en: fake .file after real one
sv: falsk .file efter riktig

en: filename goes over one page boundary
sv: filnamn spänner över en sidgräns

en: .begin directive without a preceding .file directive
sv: .begin-direktiv utan ett föregående .file-direktiv

en: .begin directive without a preceding .ent directive
sv: .begin-direktiv utan ett föregående .ent-direktiv

en: .bend directive without a preceding .file directive
sv: .bend-direktiv utan ett föregående .file-direktiv

en: .bend directive without a preceding .ent directive
sv: .bend-direktiv utan ett föregående .ent-direktiv

en: .bend directive names unknown symbol
sv: .bend-direktiv namnger okänd symbol

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef; ignored
sv: .def pseuod-op använd inuti .def/.endef; överhoppad

en: empty symbol name in .def; ignored
sv: tomt symbolnamn i .def; överhoppat

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
sv: .dim pseuod-op använd utanför .def/.endef; överhoppad

en: badly formed .dim directive
sv: felaktig utformat .dim-direktiv

en: too many .dim entries
sv: för många .dim-poster

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
sv: .scl pseuod-op använd utanför .def/.endef; överhoppad

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
sv: .size pseudo-op använd utanför .def/.endef; överhoppad

en: badly formed .size directive
sv: felaktigt utformat .size-direktiv

en: too many .size entries
sv: för många .size-poster

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
sv: .type pseudo-op använd utanför .def/.endef; överhoppad

note: FIXME: We could handle this by setting the continued bit. There would still be a limit: the .type argument can not be infinite.
en: the type of %s is too complex; it will be simplified
sv: typen för %s är för komplex; den kommer att förenklas

en: Unrecognized .type argument
sv: Okänd .type-argument

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
sv: .tag pseuod-op använd utanför .def/.endef; överhoppad

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
sv: .val pseuod-op använd utanför .def/.endef; överhoppad

en: .val expression is too complex
sv: .val-uttryck för komplext

en: .endef pseudo-op used before .def; ignored
sv: .endef pseuod-op använd före .def; överhoppad

en: bad COFF debugging information
sv: felaktig COFF-felsökningsinformation

en: no tag specified for %s
sv: ingen tagg angiven för %s

en: .end directive without a preceding .file directive
sv: .end-direktiv utan ett föregående .file-direktiv

en: .end directive names unknown symbol
sv: .end-direktiv namnger okänd symbol

en: second .ent directive found before .end directive
sv: andra .ent-direktiv funnet innan .end-direktiv

en: %s directive has no name
sv: %s-direktiv har inget namn

en: no way to handle .file within .ent/.end section
sv: inget sätt att hantera .file inom .ent/.end-sektion

en: .loc before .file
sv: .loc före .file

en: .stab%c is not supported
sv: .stab%c stöds inte

en: .stab%c: ignoring non-zero other field
sv: .stab%c: hoppar över annat fält som är icke-noll

en: line number (%d) for .stab%c directive cannot fit in index field (20 bits)
sv: radnummer (%d) för .stab%c-direktiv får inte plats i indexfält (20 bitar)

en: illegal .stab%c directive, bad character
sv: otillåtet .stab%c-direktiv, felaktigt tecken

en: .begin/.bend in different segments
sv: .begin/.bend i olika segment

en: missing .end or .bend at end of file
sv: saknar .end eller .bend vid filslut

en: GP prologue size exceeds field size, using 0 instead
sv: GP-prologstorlek överstiger fältstorlek, använder 0 istället

en: bignum invalid
sv: stornum ogiltigt

en: floating point number invalid
sv: flyttal ogiltigt

en: bad floating-point constant: exponent overflow
sv: felaktig flyttalskonstant; exponentöverspill

en: bad floating-point constant: unknown error code=%d
sv: felaktig flyttalskonstant; okänd felkod=%d

en: a bignum with underscores may not have more than 8 hex digits in any word
sv: stornum med understreck får inte har mer än 8 hexsiffror i något ord

en: a bignum with underscores must have exactly 4 words
sv: stornum med understreck måste ha exakt fyra ord

note: Either not seen or not defined. @@ Should print out the original string instead of the parsed number.
en: backward ref to unknown label "%d:"
sv: bakåtreferens till okänd etikett ”%d:”

en: character constant too large
sv: teckenkonstant för stor

en: found '%c', expected: '%c'
sv: hittade ”%c”, förväntade: ”%c”

en: missing '%c'
sv: saknar ”%c”

en: EBCDIC constants are not supported
sv: EBCDIC-konstanter stöds inte

en: Unary operator %c ignored because bad operand follows
sv: Unär operator %c överhoppad efter som en felaktig operand följer

en: syntax error in .startof. or .sizeof.
sv: syntaxfel i .startof. eller .sizeof.

en: invalid use of operator "%s"
sv: ogiltig användning av operator ”%s”

en: missing operand; zero assumed
sv: saknar operand; noll antaget

en: left operand is a bignum; integer 0 assumed
sv: vänster operand är ett stornum; heltalet 0 antaget

en: left operand is a float; integer 0 assumed
sv: vänster operand är ett flyttal; heltalet 0 antaget

en: right operand is a bignum; integer 0 assumed
sv: höger operand är ett stornum; heltalet 0 antaget

en: right operand is a float; integer 0 assumed
sv: höger operand är ett flyttal; heltalet 0 antaget

en: division by zero
sv: division med noll

en: shift count
sv: skiftantal

en: operation combines symbols in different segments
sv: operation kombinerar symboler i olika segment

en: missing closing '"'
sv: saknar avslutande ”"”

en: '\%c' in quoted symbol name; behavior may change in the future
sv: '\%c' i symbolnamn inom citationstecken; beteendet kan komma att ändras i framtiden

en: attempt to allocate data in absolute section
sv: försök att allokera data i en absolut sektion

en: attempt to allocate data in common section
sv: försök att allokera data i en generell sektion

en: can't extend frag %lu char | can't extend frag %lu chars
sv[0]: kan inte utöka frag %lu tecken
sv[1]: kan inte utöka frag %lu tecken

note: FRE data words of size 8 bytes is not supported in SFrame.
en: SFrame unsupported FRE data word size
sv: SFrame stöder inte FRE-datordstorlek

en: no SFrame FDE emitted; .cfi_def_cfa with unsupported offset value
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_def_cfa med förskjutningsvärde som inte stöds

en: no SFrame FDE emitted; non-SP/FP register %u in .cfi_def_cfa
sv: ingen SFrame FDE utsänd; icke-SP/FP-register %u i .cfi_def_cfa

en: no SFrame FDE emitted; non-SP/FP register %u in .cfi_def_cfa_register
sv: ingen SFrame FDE utsänd; icke-SP/FP-register %u i .cfi_def_cfa_register

en: no SFrame FDE emitted; .cfi_def_cfa_offset with unsupported offset value
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_def_cfa_offset med förskjutningsvärde som inte stöds

note: No CFA base register in effect.  Non-SP/FP CFA base register should not occur, as sframe_xlate_do_def_cfa[_register] would detect this.
en: no SFrame FDE emitted; .cfi_def_cfa_offset without CFA base register in effect
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_def_cfa_offset utan CFA-basregister i kraft

en: no SFrame FDE emitted; %s register %u in .cfi_offset
sv: ingen SFrame FDE utsänd; %s register %u i .cfi_offset

en: no SFrame FDE emitted; %s with %s reg %u
sv: ingen SFrame FDE utsänd; %s med %s reg %u

en: no SFrame FDE emitted; %s register %u in .cfi_register
sv: ingen SFrame FDE utsänd; %s register %u i .cfi_register

en: no SFrame FDE emitted; .cfi_remember_state without prior SFrame FRE state
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_remember_state utan tidigare SFrame FRE-tillstånd

en: no SFrame FDE emitted; .cfi_negate_ra_state_with_pc
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_negate_ra_state_with_pc

en: no SFrame FDE emitted; .cfi_window_save
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_window_save

en: no SFrame FDE emitted; .cfi_escape DW_CFA_expression with %s reg %u
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_escape DW_CFA_expression med %s reg %u

note: In all other cases (e.g., DW_CFA_def_cfa_expression or other OS-specific CFI opcodes), skip inspecting the DWARF expression. This may impact the asynchronicity due to loss of coverage. Continue to warn the user and bail out.
en: no SFrame FDE emitted; .cfi_escape with op (%#lx)
sv: ingen SFrame FDE utsänd; .cfi_escape med op (%#lx)

en: no SFrame FDE emitted; %s reg %u in .cfi_undefined
sv: ingen SFrame FDE utsänd; %s reg %u i .cfi_undefined

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: no SFrame FDE emitted; CFI insn %s (%#x)
sv: ingen SFrame FDE utsänd; CFI insn %s (%#x)

en: no SFrame FDE emitted; non-default RA register %u
sv: ingen SFrame FDE utsänd; icke-standard RA-register %u

en: no SFrame FDE emitted; Number of FREs exceeds UINT16_MAX
sv: ingen SFrame FDE utsänd; Antalet FRE överstiger UINT16_MAX

en: no SFrame FDE emitted; FP without RA on stack
sv: ingen SFrame FDE utsänd; FP utan RA på stacken

en: missing label '%s' in func '%s' may result in imprecise cfg
sv: saknar etikett '%s' i funktionen '%s' kan resultera i inexakt konfiguration

en: GINSN: found unreachable code in func '%s'
sv: GINSN: hittade oåtkomlig kod i funktionen '%s'

en: GINSN process for prev func not done
sv: GINSN-processen för prev-funktionen är inte klar

en: untraceable control flow for func '%s'
sv: ospårbart kontrollflöde för funktionen '%s'

en: Bad cfg of ginsn of func '%s'
sv: Felaktig cfg för ginsn för funktionen '%s'

en: ginsn unsupported for target
sv: ginsn stöds inte för målet

note: For error messages. Detect if we are reading from stdin by examining the file name returned by as_where(). [FIXME: We rely upon the name in the strcmp below being the same as the one used by input_scrub_new_file(), if that is not true, then this code will fail]. If we are reading from stdin, then we
en: {standard input}
sv: {standard in}

en: can't open %s for reading: %s
sv: kan inte öppna %s för läsning: %s

en: can't read from %s: %s
sv: kan inte läsa från %s: %s

en: can't close %s: %s
sv: kan inte stänga %s: %s

en: macros nested too deeply
sv: makro nästlade för djupt

en: macro invoked from here
sv: makro anropas härifrån

en: Unable to allocate memory for new instructions
sv: Kan inte allokera minne för nya instruktioner

en: Warning:
sv: Varning:

en: Error:
sv: Fel:

en: unable to rebuffer file: %s
sv: kan inte ombuffra fil: %s

en: 
     time stamp    	: %s
sv: 
     tidsstämpel   	: %s

en: 
     options passed	:
sv: 
     flaggor angivna	:

en:  GNU assembler version %s (%s)
    	 using BFD version %s.
sv:  GNU assembler version %s (%s)
    	 använder BFD version %s.

en: 
     input file    	: %s
sv: 
     inmatningsfil 	: %s

en: 
     output file   	: %s
sv: 
     utmatningsfil 	: %s

en: 
     target        	: %s
sv: 
     mål           	: %s

en: can't open %s: %s
sv: kan inte öppna %s: %s

en: strange paper height, set to no form
sv: underlig pappershöjd, inställd till ingen form

en: new paper width is too small
sv: ny pappersbredd är för liten

en: bad or irreducible expression for paper width
sv: felaktig eller oreducerbart uttryck för pappersbredd

en: missing expression for paper width
sv: saknar uttryck för pappersbredd

en: new line in title
sv: nyrad i titel

en: %% operator needs absolute expression
sv: %%-operatorn behöver ett absolut uttryck

en: Missing parameter qualifier for `%s' in macro `%s'
sv: Saknar parameterkvalificerare för ”%s” i makro ”%s”

en: `%s' is not a valid parameter qualifier for `%s' in macro `%s'
sv: ”%s” är inte en giltig parameterkvalificerare för ”%s” i makro ”%s”

en: Pointless default value for required parameter `%s' in macro `%s'
sv: Poänglöst standardvärde för nödvändig parameter ”%s” i makro ”%s”

en: A parameter named `%s' already exists for macro `%s'
sv: En parameter vid namn ”%s” existerar redan för makro ”%s”

en: Reserved word `%s' used as parameter in macro `%s'
sv: Reserverat ord ”%s” använt som parameter i makro ”%s”

en: unexpected end of file in macro `%s' definition
sv: oväntat filslut i makro ”%s”-definition

en: missing `)' after formals in macro definition `%s'
sv: saknar ”)” efter formella i makrodefinition ”%s”

en: Missing macro name
sv: Saknar makronamn

en: Bad parameter list for macro `%s'
sv: Felaktig parameterlista för makro ”%s”

en: Macro `%s' was already defined
sv: Makro ”%s” har redan definierats

en: missing `)'
sv: saknar ”)”

en: `%s' was already used as parameter (or another local) name
sv: ”%s” har redan använts som parameternamn (eller annat lokalt namn)

en: Parameter named `%s' does not exist for macro `%s'
sv: Parameter vid namn ”%s” existerar inte för makro ”%s”

en: Value for parameter `%s' of macro `%s' was already specified
sv: Värde för parameter ”%s” i makro ”%s” har redan angetts

en: can't mix positional and keyword arguments
sv: kan inte blanda positionella och nyckeordsargument

en: too many positional arguments
sv: för många positionella argument

en: Missing value for required parameter `%s' of macro `%s'
sv: Saknar värde för nödvändig parameter ”%s” för makro ”%s”

en: Attempt to purge non-existing macro `%s'
sv: Försök att rensa icke-existerande makro ”%s”

en: unexpected end of file in irp or irpc
sv: oväntat filslut i irp eller irpc

en: missing model parameter
sv: saknar modellparameter

en: Assembler messages:
sv: Assemblermeddelanden:

en: Fatal error:
sv: Ödesdigert fel:

en: Internal error (%s).
sv: Internt fel (%s).

en: Internal error in %s at %s:%d.
sv: Internt fel i %s vid %s:%d.

en: Internal error at %s:%d.
sv: Internt fel vid %s:%d.

en: Please report this bug.
sv: Rapportera denna bugg.

en: %s out of domain (%<PRId64> is not a multiple of %<PRId64>)
sv: %s utanför domänen (%<PRId64> är inte en multipel av %<PRId64>)

note: xgettext:c-format.
en: %s out of range (%<PRId64> is not between %<PRId64> and %<PRId64>)
sv: %s utanför intervallet (%<PRId64> ligger inte mellan %<PRId64> och %<PRId64>)

note: xgettext:c-format.
en: %s out of range (0x%<PRIx64> is not between 0x%<PRIx64> and 0x%<PRIx64>)
sv: %s utanför intervallet (0x%<PRIx64> ligger inte mellan 0x%<PRIx64> och 0x%<PRIx64>)

en: can't open a bfd on stdout %s
sv: kan inte öppna bfd vid stdout %s

en: selected target format '%s' unknown
sv: valt målformat ”%s” är okänt

en: can't create %s: %s
sv: kan inte skapa %s: %s

en: error constructing %s pseudo-op table
sv: fel vid skapande av %s pseudo-op-tabell

en: cannot change section or subsection inside .bundle_lock
sv: kan inte ändra sektion eller undersektion inuti .bundle_lock

en: .bundle_lock sequence at %<PRIu64> bytes, but .bundle_align_mode limit is %<PRIu64> bytes
sv: .bundle_lock-sekvens vid %<PRIu64> byte, men .bundle_align_mode-gränsen är %<PRIu64> byte

en: single instruction is %<PRIu64> bytes long, but .bundle_align_mode limit is %<PRIu64> bytes
sv: enskild instruktion är %<PRIu64> byte lång, men .bundle_align_mode-gränsen är %<PRIu64> byte

en: ignoring fill value in absolute section
sv: hoppar över fyllnadsvärde i absolut sektion

en: ignoring fill value in section `%s'
sv: hoppar över fyllnadsvärde i sektion ”%s”

en: unknown pseudo-op: `%s'
sv: okänd pseudo-op: ”%s”

en: unable to continue with assembly.
sv: kan inte fortsätta med assemblering.

en: local label too large near %s
sv: lokal etikett för stor nära %s

en: label "%ld$" redefined
sv: etiketten "%ld$" omdefinierad

en: .bundle_lock with no matching .bundle_unlock
sv: .bundle_lock utan motsvarande .bundle_unlock

en: .abort detected.  Abandoning ship.
sv: .abort detekterad.  Överger skeppet.

en: alignment too large: %u assumed
sv: justering för stor: %u antaget

en: ignoring out of range alignment maximum
sv: ignorerar maximal justering utanför intervallet

en: expected fill pattern missing
sv: förväntat fyllnadsmönster saknas

en: fill pattern too long, truncating to %u
sv: fyllnadsmönster för långt, trunkerar till %u

en: symbol name not recognised in the current locale
sv: okänt symbolnamn i den aktuella lokalen

note: Some of the back ends can't deal with non-positive line numbers. Besides, it's silly.  GCC however will generate a line number of zero when it is pre-processing builtins for assembler-with-cpp files: # 0 "<built-in>" We do not want to barf on this, especially since such files are used in the GCC and
en: line numbers must be positive; line number %d rejected
sv: radnummer måste vara positiva; radnummer %d avböjt

en: incompatible flag %i in line directive
sv: inkompatibel flagga %i i raddirektiv

en: unsupported flag %i in line directive
sv: flagga %i i raddirektiv stöds inte

en: start address not supported
sv: startadress stöds inte

en: .err encountered
sv: .err påträffat

en: .error directive invoked in source file
sv: .error-direktiv åberopat i källfil

en: .warning directive invoked in source file
sv: .warning-direktiv åberopat i källfil

en: %s argument must be a string
sv: %s-argument måste vara en sträng

en: expression does not evaluate to a constant
sv: uttrycket utvärderas inte till en konstant

en: .errif expression evaluates to true
sv: .errif-uttrycket utvärderas till sant

en: .warnif expression evaluates to true
sv: .warnif-uttrycket utvärderas till sant

en: .fail %ld encountered
sv: .fail %ld påträffat

en: .fill size clamped to %d
sv: .fill-storlek begränsad till %d

en: size negative; .fill ignored
sv: storlek negativ; .fill överhoppat

en: repeat < 0; .fill ignored
sv: repetition < 0; .fill överhoppat

en: non-constant fill count for absolute section
sv: icke-konstant fyllnadsantal för absolutsektion

en: attempt to fill absolute section with non-zero value
sv: försök att fylla absolutsektion med värde som inte är noll

en: attempt to fill section `%s' with non-zero value
sv: försök att fylla sektion ”%s” med en värde som inte är noll

en: unrecognized .linkonce type `%s'
sv: okänd .linkonce-typ ”%s”

en: .linkonce is not supported for this object file format
sv: .linkonce stöds inte för detta objektfilsformat

en: expected alignment after size
sv: förväntad justering efter storlek

en: attempt to redefine pseudo-op `%s' ignored
sv: försök att omdefiniera pseudo-op ”%s” överhoppad

en: ignoring macro exit outside a macro definition.
sv: hoppar över makroavslut utanför en makrodefinition.

en: invalid segment "%s"
sv: ogiltigt segment ”%s”

en: only constant offsets supported in absolute section
sv: endast konstanta avstånd stöds i absolutsektion

en: MRI style ORG pseudo-op not supported
sv: ORG-pseudo-op i MRI-stil stöds inte

en: .end%c encountered without preceding %s
sv: .end%c påträffat utan föregående %s

en: excessive count %zu for %s - ignored
sv: överdrivet antal %zu för %s - ignoreras

en: %s without %s
sv: %s utan %s

en: `\' at end of line/statement; ignored
sv: `\' i slutet av raden/villkoret; ignoreras

en: unsupported variable size or fill value
sv: variabelstorlek eller fyllnadsvärde stöds inte

en: size value for space directive too large: %lx
sv: storleksvärde för uttrymesdirektiv för stort: %lx

en: .space repeat count is negative, ignored
sv: .space repetitionsantal är negativt, överhoppat

en: .space repeat count is zero, ignored
sv: .space repetitionsantal är noll, överhoppat

en: .space repeat count overflow, ignored
sv: överflöde i upprepat antal .space, ignoreras

en: space allocation too complex in absolute section
sv: utrymmesallokering för komplex i absolutsektion

en: space allocation too complex in common section
sv: utrymmesallokering för komplex i allmän sektion

en: unsupported variable nop control in .nops directive
sv: variabel nop-kontroll stöds inte i .nops-direktiv

en: negative nop control byte, ignored
sv: negativt nop-kontrollbyte, överhoppad

en: unknown floating type '%c'
sv: okänd flytande typ '%c'

en: %s: would close weakref loop: %s
sv: %s: skulle ha avslutat svagref-loop: %s

en: junk at end of line, first unrecognized character valued 0x%x
sv: skräp vid radslut, första okända tecken värde 0x%x

en: `%s' can't be equated to common symbol `%s'
sv: ”%s” kan inte likställas med allmän symbol ”%s”

en: unexpected `"' in expression
sv: oväntat ”"” i uttryck

en: rva without symbol
sv: rva utan symbol

en: missing or bad offset expression
sv: saknar eller felaktig avståndsuttryck

en: missing reloc type
sv: saknar omlokaliseringstyp

en: unrecognized reloc type
sv: okänd omlokaliseringstyp

en: bad reloc expression
sv: felaktigt omlokaliseringsuttryck

en: zero assumed for missing expression
sv: noll antaget för saknat uttryck

en: attempt to store value in absolute section
sv: försök att lagra värde i absolutsektion

en: attempt to store non-zero value in section `%s'
sv: försök att lagra värde som inte är noll i sektion ”%s”

note: Leading bits contain both 0s & 1s.
en: value 0x%<PRIx64> truncated to 0x%<PRIx64>
sv: värde 0x%<PRIx64> avkortat till 0x%<PRIx64>

en: bignum truncated to %d byte | bignum truncated to %d bytes
sv[0]: stornum trunkerat till %d byte
sv[1]: stornum trunkerat till %d byte

en: unresolvable or nonpositive repeat count; using 1
sv: oupplösbart eller icke-positivt repetitionsantal; använder 1

en: floating point constant too large
sv: flyttalskonstant för stor

en: attempt to store float in absolute section
sv: försök att lagra flyttal i absolutsektion

en: attempt to store float in section `%s'
sv: försök att lagra flyttal i sektion ”%s”

en: number invalid
sv: nummer ogiltigt

en: base64 strings must be placed into a section
sv: base64-strängar måste placeras i ett avsnitt

en: a string must follow the .base64 pseudo-op
sv: en sträng måste följa pseudo-operationen .base64

en: expected double quote enclosed string as argument to .base64 pseudo-op
sv: förväntade sträng inom dubbla citattecken som argument till pseudo-operationen .base64

en: end of line encountered inside .base64 string
sv: slut på rad påträffades inuti .base64-sträng

en: .base64 string terminated early
sv: .base64-sträng avslutad i förtid

en: .base64 string terminated unexpectedly
sv: .base64-sträng avslutades oväntat

en: equals character only allowed at end of .base64 string
sv: motsvarar tecken som endast är tillåtet i slutet av .base64-strängen

en: the equals character cannot start a block of four base64 encoded bytes
sv: tecknet "=" kan inte inleda ett block med fyra base64-kodade byte

en: the equals character cannot be the second character in a block of four base64 encoded bytes
sv: tecknet "=" kan inte vara det andra tecknet i ett block med fyra base64-kodade byte

en: invalid character '%c' found inside .base64 string
sv: ogiltigt tecken '%c' hittades inne i .base64-sträng

en: invalid character %#x found inside .base64 string
sv: ogiltigt tecken %#x hittades inne i .base64-sträng

en: no base64 characters expected after '=' padding characters
sv: inga base64-tecken förväntades efter '=' utfyllnadstecken

en: .base64 string must have a terminating double quote character
sv: .base64-strängen måste avslutas med ett dubbelt citattecken

en: attempt to store non-empty string in section `%s'
sv: försök att lagra icke-tom sträng i sektion ”%s”

en: strings must be placed into a section
sv: strängar måste vara placerade i en sektion

en: expected <nn>
sv: förväntade <nn>

note: To be compatible with BSD 4.2 as: give the luser a linefeed!!
en: unterminated string; newline inserted
sv: oterminerad sträng; nyrad infogat

en: bad escaped character in string
sv: felaktigt kontrollsekvenstecken i sträng

en: expected address expression
sv: förväntade adressuttryck

en: symbol "%s" undefined; zero assumed
sv: symbol ”%s” odefinierad; noll antas

en: some symbol undefined; zero assumed
sv: någon symbol odefinierad; noll antogs

en: this string may not contain '\0'
sv: denna sträng får inte innehålla ”\0”

en: missing string
sv: saknar sträng

en: .incbin count zero, ignoring `%s'
sv: .incbin antal noll, hoppar över ”%s”

en: file not found: %s
sv: fil hittades inte: %s

en: unable to include `%s'
sv: kunde inte inkludera `%s'

en: seek to end of .incbin file failed `%s'
sv: sökning till slutet av .incbin-fil misslyckades ”%s”

en: skip (%ld) or count (%ld) invalid for file size (%ld)
sv: överhoppning (%ld) eller antal (%ld) ogiltigt för filstorlek (%ld)

en: could not skip to %ld in file `%s'
sv: kunde inte hoppa till %ld i fil ”%s”

en: truncated file `%s', %ld of %ld bytes read
sv: trunkerad fil ”%s”, %ld av %ld byte inlästa

en: missing .func
sv: saknar .func

en: .endfunc missing for previous .func
sv: .endfunc saknas för föregående .func

en: .bundle_align_mode alignment too large (maximum %u)
sv: .bundle_align_mode-justering för stor (maximum %u)

en: cannot change .bundle_align_mode inside .bundle_lock
sv: kan inte ändra .bundle_align_mode inuti .bundle_lock

en: .bundle_lock is meaningless without .bundle_align_mode
sv: .bundle_lock är meningslöst utan .bundle_align_mode

en: .bundle_unlock without preceding .bundle_lock
sv: .bundle_unlock utan föregående .bundle_lock

en: .bundle_lock sequence is %<PRIu64> bytes, but bundle size is only %<PRIu64> bytes
sv: .bundle_lock-sekvensen är %<PRIu64> byte, men buntstorleken är endast %<PRIu64> byte

en: missing closing `%c'
sv: saknar avslutande ”%c”

en: stray `\'
sv: felplacerat ”\”

en: invalid argument '%s' to -fdebug-prefix-map
sv: ogiltig argument ”%s” till -fdebug-prefix-map

en: SCFI: usage of REG_FP as scratch not supported
sv: SCFI: användning av REG_FP som tillfälligt register stöds inte

en: SCFI: unsupported stack manipulation pattern
sv: SCFI: mönster för stackmanipulation stöds inte

en: SCFI: asymetrical register restore
sv: SCFI: asymmetrisk registeråterställning

en: SCFI: Bad CFI propagation perhaps
sv: SCFI: Felaktig CFI-propagering kanske

en: SCFI: forward pass failed for func '%s'
sv: SCFI: framåtpass misslyckades för funktionen '%s'

en: SCFI: backward pass failed for func '%s'
sv: SCFI: bakåtpass misslyckades för funktionen '%s'

en: SCFI: Invalid DWARF CFI opcode data
sv: SCFI: Ogiltiga DWARF CFI-opkoddata

note: No other GINSN_TYPE_* expected.
en: SCFI: bad ginsn for func '%s'
sv: SCFI: felaktig ginsn för func '%s'

en: SCFI: unsupported for target
sv: SCFI: stöds inte för målet

en: SCFI ignores most user-specified CFI directives
sv: SCFI ignorerar de flesta användarspecificerade CFI-direktiv

en: SCFI: missing previous SCFI endproc marker
sv: SCFI: saknar tidigare SCFI endproc-markör

en: .stab%c: missing comma
sv: .stab%c: saknar komma

note: This could happen for example with a source file with a huge number of lines.  The only cure is to use a different debug format, probably DWARF.
en: .stab%c: description field '%x' too big, try a different debug format
sv: .stab%c: beskrivningsfält ”%x” för stort, prova ett annat felsökningsformat

en: comma missing in .xstabs
sv: komma saknas i .xstabs

en: symbol '%s' contains multibyte characters
sv: symbolen '%s' innehåller multibyte-tecken

en: cannot define symbol `%s' in absolute section
sv: kan inte definiera symbol ”%s” i absolutsektion

en: symbol `%s' is already defined as "%s"/%s%ld
sv: symbol ”%s” är redan definierad som ”%s”/%s%ld

en: invalid operands (%s and %s sections) for `%s'
sv: ogiltiga operander (sektionerna %s och %s) för ”%s”

en: invalid operand (%s section) for `%s'
sv: ogiltig operand (sektion %s) för ”%s”

en: invalid operands (%s and %s sections) for `%s' when setting `%s'
sv: ogiltiga operande (sektionerna %s och %s) för ”%s” när ”%s” ställdes in

en: invalid operand (%s section) for `%s' when setting `%s'
sv: ogiltig operand (sektion %s) för ”%s”) när ”%s” ställdes in

en: symbol definition loop encountered at `%s'
sv: loop mellan symboldefinioner påträffad vid ”%s”

en: cannot convert expression symbol %s to complex relocation
sv: kan inte konvertera uttryckssymbol %s till komplex omlokalisering

en: division by zero when setting `%s'
sv: division med noll när ”%s” ställdes in

note: See PR 20895 for a reproducer.
en: Invalid operation on symbol
sv: Ogiltig åtgärd för symbol

en: can't resolve value for symbol `%s'
sv: kan inte lösa upp värde för symbol ”%s”

en: "%u" (instance number %u of a %s label)
sv: "%u" (instansnummer %u av en %s-etikett)

en: expression is too complex to be resolved or converted into relocations
sv: uttrycket är för komplext för att kunna slås upp eller konverteras till omlokaliseringar

en: attempt to get value of unresolved symbol `%s'
sv: försök att hämta värde för ouppöst symbol ”%s”

note: Do not reassign section symbols.
en: can't make section symbol global
sv: kan inte göra sektionssymbolen global

en: can't make register symbol global
sv: kan inte göra registersymbolen global

en: Accessing function `%s' as thread-local object
sv: Använder funktion ”%s” som trådlokalt objekt

en: Accessing `%s' as thread-local object
sv: Använder ”%s” som trådlokalt objekt

en: field fx_size too small to hold %lu
sv: fält fx_size för litet för att hålla %lu

en: attempt to .org/.space/.nops backwards? (%ld)
sv: försök att köra .org/.space/nops bakåt? (%ld)

en: leb128 operand is an undefined symbol: %s
sv: leb128-operand är en odefinierad symbol: %s

en: .cv_%ccomp operand is an undefined symbol: %s
sv: .cv_%ccomp-operand är en odefinierad symbol: %s

en: section `%s' size (%#<PRIx64>) is not a multiple of its entry size %#x
sv: sektion `%s' storlek (%#<PRIx64>) är inte en multipel av dess poststorlek %#x

en: invalid offset expression
sv: ogiltigt avståndsuttryck

en: invalid reloc expression
sv: ogiltigt omlokaliseringsuttryck

en: can't resolve %s - %s
sv: kan inte slå upp %s - %s

en: value of %s too large for field of %d byte at %s | value of %s too large for field of %d bytes at %s
sv[0]: värde för %s för stort för fält om %d byte vid %s
sv[1]: värde för %s för stort för fält om %d byte vid %s

en: signed .word overflow; switch may be too large; %ld at 0x%lx
sv: överspill i .word med tecken; switch kan bli för stor; %ld vid 0x%lx

en: redefined symbol cannot be used on reloc
sv: omdefinierad symbol kan inte användas för omlokalisering

en: relocation out of range
sv: omlokalisering utanför intervall

en: %s:%u: bad return from bfd_install_relocation: %x
sv: %s:%u felaktigt returvärde från bfd_install_relocation: %x

en: reloc not within (fixed part of) section
sv: omlokalisering inte inom (fix del av) sektion

en: internal error: fixup not contained within frag
sv: internt fel: uppfixning inte begränsad inom frag

en: %s: unable to finalize relocations
sv: %s: kan inte slutföra omlokaliseringar

en: can't extend frag
sv: kan inte utöka frag

en: unimplemented .nops directive
sv: oimplementerat .nops-direktiv

en: can't write %ld byte to section %s of %s: '%s' | can't write %ld bytes to section %s of %s: '%s'
sv[0]: kan inte skriva %ld byte till sektion %s av %s eftersom : ”%s”
sv[1]: kan inte skriva %ld byte till sektion %s av %s eftersom : ”%s”

en: can't fill %ld byte in section %s of %s: '%s' | can't fill %ld bytes in section %s of %s: '%s'
sv[0]: kan inte skriva %ld byte till sektion %s av %s eftersom : ”%s”
sv[1]: kan inte skriva %ld byte till sektion
     %s av %s eftersom : ”%s”

en: unable to create reloc for build note
sv: kan inte hantera omlokalisering för byggnotering

en: <gnu build note>
sv: <gnu bygganteckning>

en: %s: global symbols not supported in common sections
sv: %s: globala symboler stöds inte i generella sektioner

en: local label `%s' is not defined
sv: lokal etikett ”%s” är inte definierad

en: can't make global register symbol `%s'
sv: kan inte skapa global register symbol ”%s”

en: alignment padding (%lu byte) not a multiple of %ld | alignment padding (%lu bytes) not a multiple of %ld
sv[0]: justeringsutfyllnad (%lu byte) inte en multipel av %ld
sv[1]: justeringsutfyllnad (%lu byte) inte en multipel av %ld

en: .word %s-%s+%s didn't fit
sv: .word %s-%s+%s fick inte plats

en: padding added
sv: utfyllnad tillagd

en: attempt to move .org backwards
sv: försökte att flytta .org bakåt

en: .space, .nops or .fill specifies non-absolute value
sv: .space, .nops eller .fill anger icke-absolut värde

en: .space, .nops or .fill with negative value, ignored
sv: .space, .nops eller .fill med negativt värde, överhoppat

en: Infinite loop encountered whilst attempting to compute the addresses of symbols in section %s
sv: Oändlig loop påträffad vid försök att beräkna adresserna för symbolerna i sektion %s
