gold 2.24.90 - en to fi translation catalogue (723 entries)

en: script or expression reference to %s
fi: skripti tai lausekeviite kohteeseen %s

en: %s: no archive symbol table (run ranlib)
fi: %s: ei arkistosymbolitaulua (suorita ranlib)

en: %s: bad archive symbol table names
fi: %s: virheelliset arkistosymbolitaulunimet

en: %s: malformed archive header at %zu
fi: %s: vääränmuotoinen arkisto-otsake tiedostosiirrososoitteessa %zu

en: %s: malformed archive header size at %zu
fi: %s: vääränmuotoinen arkisto-otsakekoko tiedostosiirrososoitteessa %zu

en: %s: malformed archive header name at %zu
fi: %s: vääränmuotoinen arkisto-otsakenimi tiedostosiirrososoitteessa %zu

en: %s: bad extended name index at %zu
fi: %s: väärä laajennettu nimi-indeksi tiedostosiirrososoitteessa %zu

en: %s: bad extended name entry at header %zu
fi: %s: väärä laajennettu nimimerkintä otsakeosoitteessa %zu

en: %s: short archive header at %zu
fi: %s: lyhyt arkisto-otsake tiedostosiirrososoitteessa %zu

en: %s: member at %zu is not an ELF object
fi: %s: jäsen tiedostosiirrososoitteessa %zu ei ole ELF-objekti

en: %s: archive libraries: %u
fi: %s: arkistokirjastot: %u

en: %s: total archive members: %u
fi: %s: yhteensä arkistojäseniä: %u

en: %s: loaded archive members: %u
fi: %s: ladattuja arkistojäseniä: %u

en: %s: lib groups: %u
fi: %s: kirjastoryhmiä: %u

en: %s: total lib groups members: %u
fi: %s: yhteensä kirjastoryhmien jäseniä: %u

en: %s: loaded lib groups members: %u
fi: %s: ladattuja kirjastoryhmien jäseniä: %u

en: invalid reloc %u
fi: virheellinen reloc-tietue %u

en: reloc
fi: reloc-tietue

en: unimplemented reloc
fi: toteuttamaton reloc-tietue

en: dynamic reloc
fi: dynaaminen reloc-tietue

en: private reloc
fi: yksityinen reloc-tietue

en: obsolete reloc
fi: vanhentunut reloc-tietue

en: ** ARM cantunwind
fi: ** ARM cantunwind-direktiivi

en: %s: Thumb BLX instruction targets thumb function '%s'.
fi: %s: Thumb BLX-käskykohteiden thumb-funktio ’%s’.

en: conditional branch to PLT in THUMB-2 not supported yet.
fi: ehdollista haarautumista PLT-tauluun ei vielä tueta THUMB-2-käskyissä.

en: PREL31 overflow in EXIDX_CANTUNWIND entry
fi: PREL31-ylivuoto EXIDX_CANTUNWIND-kohdassa

note: Something is wrong with this section.  Better not touch it.
en: uneven .ARM.exidx section size in %s section %u
fi: eripituinen .ARM.exidx-lohkokoko lohko-objektin %s lohkossa %u

en: Found non-EXIDX input sections in EXIDX output section
fi: Löytyi ei-EXIDX-syötelohkot EXIDX-tulostelohkossa

en: unwinding may not work because EXIDX input section %u of %s is not in EXIDX output section
fi: palautuskäsky ei ehkä toimi, koska EXIDX-syötelohko %u / %s ei ole EXIDX-tulostelohkossa

en: cannot scan executable section %u of %s for Cortex-A8 erratum because it has no mapping symbols.
fi: suoritettavan lohkon %u / %s tutkinta epäonnistui kohteelle Cortex-A8 erratum, koska sillä ei ole kuvausymboleja.

en: invalid symbol table name index: %u
fi: virheellinen symbolitaulunimi-indeksi: %u

en: symbol table name section has wrong type: %u
fi: symbolitaulunimilohko on väärän tyyppinen: %u

en: EXIDX section %s(%u) links to invalid section %u in %s
fi: EXIDX-lohko %s(%u) linkittää virheelliseen lohkoon %u kohteessa %s

en: EXIDX sections %s(%u) and %s(%u) both link to text section%s(%u) in %s
fi: EXIDX-lohkot %s(%u) ja %s(%u) molemmat linkittävät tekstilohkoon %s(%u) kohteessa %s

en: EXIDX section %s(%u) links to non-allocated section %s(%u)  in %s
fi: EXIDX-lohko %s(%u) linkittää ei-varattuun lohkoon %s(%u) kohteessa %s

note: I would like to make this an error but currently ld just ignores this.
en: EXIDX section %s(%u) links to non-executable section %s(%u) in %s
fi: EXIDX-lohko %s(%u) linkittää ei-suoritettavan lohkon %s(%u) kohteessa %s

en: SHF_LINK_ORDER not set in EXIDX section %s of %s
fi: SHF_LINK_ORDER ei ole asetettu EXIDX-lohkossa %s / %s

en: relocation section %u has invalid info %u
fi: sijoituslohkolla %u on väärät tiedot %u

en: section %u has multiple relocation sections %u and %u
fi: lohkossa %u on useita sijoituslohkoja %u ja %u

en: undefined or discarded local symbol %u from  object %s in GOT
fi: määtittelemätön tai hylätty paikallinen symboli %u objektista %s GOT-taulussa

en: undefined or discarded symbol %s in GOT
fi: määrittelemätön tai hylätty symboli %s GOT-taulussa

en: %s: unsupported reloc %u against local symbol
fi: %s: tukematon sijoitus %u paikallista symbolia kohtaan

en: requires unsupported dynamic reloc %s; recompile with -fPIC
fi: vaatii tukematonta dynaamista reloc-tietuetta %s, käännä uudelleen valitsimella -fPIC

en: section symbol %u has bad shndx %u
fi: lohkosymbolilla %u on virheellinen shndx-lohko %u

note: These are relocations which should only be seen by the dynamic linker, and should never be seen here.
en: %s: unexpected reloc %u in object file
fi: %s: odottamaton sijoitus %u objektitiedostossa

en: local symbol %u has bad shndx %u
fi: paikallisella symbolilla %u on virheellinen shndx-lohko %u

en: %s: unsupported reloc %u against global symbol %s
fi: %s: tukematon sijoitus %u käyttäen yleissymbolia %s

en: %s: unsupported RELA reloc section
fi: %s: tukematon RELA-sijoituslohko

en: unable to provide V4BX reloc interworking fix up; the target profile does not support BX instruction
fi: ei kykene tarjoamaan V4BX reloc-yhteentoimivuuden korjausta; kohdeprofiili ei tue BX-käskyä

en: cannot relocate %s in object file
fi: kohteen %s sijoittaminen objektitiedostoon epäonnistui

en: relocation overflow in %s
fi: sijoitusylivuoto kohteessa %s

en: unexpected opcode while processing relocation %s
fi: odottamaton käskykoodi käsiteltäessä sijoitusta %s

en: unsupported reloc %u
fi: tukematon sijoitus %u

en: %s: unexpected %s in object file
fi: %s: odottamaton %s objektitiedostossa

en: cannot handle %s in a relocatable link
fi: kohteen %s käsittely sijoitettavassa linkissä epäonnistui

en: Source object %s has EABI version %d but output has EABI version %d.
fi: Lähdeobjektin %s EABI-versio on %d, mutta tulosteen EABI-versio on %d.

en: %s: unsupported ELF file type %d
fi: %s: tukematon ELF-tiedostotyyppi %d

en: %s: unknown CPU architecture
fi: %s: tuntematon prosessoriarkkitehtuuri

en: %s: conflicting CPU architectures %d/%d
fi: %s: ristiriitaiset prosessoriarkkitehtuurit %d/%d

en: %s has both the current and legacy Tag_MPextension_use attributes
fi: %s käyttää sekä nykyisiä että perintöjärjestelmän Tag_MPextension_use-attribuutteja

en: %s uses VFP register arguments, output does not
fi: %s käyttää VFP-rekisteriargumentteja, tuloste ei käytä

en: conflicting architecture profiles %c/%c
fi: ristiriitaiset arkkitehtuuriprofiilit %c/%c

note: It's sometimes ok to mix different configs, so this is only a warning.
en: %s: conflicting platform configuration
fi: %s: ristiriitaiset alusta-asetukset

en: %s: conflicting use of R9
fi: %s: ristiriitainen R9-käyttö

en: %s: SB relative addressing conflicts with use of R9
fi: %s: SB-suhteellinen osoitteenmuodostus ristiriidassa R9-käytön kanssa

en: %s uses %u-byte wchar_t yet the output is to use %u-byte wchar_t; use of wchar_t values across objects may fail
fi: %s käyttää %u-tavuista wchar_t vaikka tulosteen on käytettävä %u-tavuista wchar_t; wchar_t-arvojen käyttä eri objektien välillä voi epäonnistua

en: %s uses %s enums yet the output is to use %s enums; use of enum values across objects may fail
fi: %s käyttää %s-enumeraatiota, vaikka tulosteen on käytettävä %s-enumeraatioita; enumeraatioarvojen käyttö eri objektien välillä voi epäonnistua

en: %s uses iWMMXt register arguments, output does not
fi: %s käyttää iWMMXt-rekisteriargumentteja, tuloste ei käytä

en: fp16 format mismatch between %s and output
fi: ftp16-muototäsmäämättömyys kohteen %s ja tulosteen välillä

en: %s has has both the current and legacy Tag_MPextension_use attributes
fi: %s käyttää sekä nykyisiä että perinnejärjestelmän Tag_MPextension_use-attribuutteja

en: %s: unknown mandatory EABI object attribute %d
fi: %s: tuntematon pakollinen EABI-objektiattribuutti %d

en: %s: unknown EABI object attribute %d
fi: %s: tuntematon EABI-objektiattribuutti %d

en: cannot handle branch to local %u in a merged section %s
fi: haarautumista paikalliseen kohteeseen %u ei voida käsitellä yhdistetyssä lohkossa %s

en: relocation refers to discarded section
fi: sijoitus viittaa hylättyyn lohkoon

note: We cannot handle this now.
en: multiple SHT_ARM_EXIDX sections %s and %s in a non-relocatable link
fi: useita SHT_ARM_EXIDX-lohkoja %s ja %s ei uudelleensijoitettavassa linkissä

en: %s: must be processed by '%s' toolchain
fi: %s: on prosessoitava ’%s’-työkaluketjulla

en: %s: object tag '%d, %s' is incompatible with tag '%d, %s'
fi: %s: objektitunniste '%d, %s' on yhteensopimaton tunnisteen '%d, %s' kanssa

en: cannot open %s: %s:
fi: ei voi avata syötetiedostoa %s: %s:

en: out of patch space in section %s; relink with --incremental-full
fi: muutostiedostotila lohkossa %s loppui kesken; linkitä uudelleen valitsemalla --incremental-full

en: not compressing section data: zlib error
fi: ei tiivistetä lohkodataa: zlib-virhe

en: cannot open symbol count file %s: %s
fi: symbolilukumäärätiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: 
    Cross Reference Table
fi: 
    Ristiviitetaulu

en: Symbol
fi: Symboli

en: File
fi: Tiedosto

en: file %s was removed during the link
fi: tiedosto %s poistettiin linkityksen aikana

en: out of file descriptors and couldn't close any
fi: ei ole enää tiedostokuvaajia eikä voitu sulkea yhtään

en: while closing %s: %s
fi: suljettaessa tiedostokuvaajaa %s: %s

en: %s: can not read directory: %s
fi: %s: hakemiston lukeminen epäonnistui: %s

en: %s: DWARF info may be corrupt; offsets in a range list entry are in different sections
fi: %s: DWARF-tiedot saattavat olla rikkinäisiä; siirrososoitteet lukualueluettelon rivillä ovat eri lohkoissa

en: %s: corrupt debug info in %s
fi: %s: rikkinäiset vianjäljitystiedot kohteessa %s

en: unexpected duplicate type %u section: %u, %u
fi: odottamaton kaksoiskappaletyyppi %u lohko: %u, %u

en: unexpected link in section %u header: %u != %u
fi: odottamaton linkitys lohkossa %u otsake: %u != %u

en: DYNAMIC section %u link out of range: %u
fi: DYNAAMINEN lohko %u linkki lukualueen ulkopuolella: %u

en: DYNAMIC section %u link %u is not a strtab
fi: DYNAAMINEN lohko %u linkki %u ei ole ”strtab”

en: DT_SONAME value out of range: %lld >= %lld
fi: DT_SONAME-arvo lukualueen ulkopuolella: %lld >= %lld

en: DT_NEEDED value out of range: %lld >= %lld
fi: DT_NEEDED-arvo lukualueen ulkopuolella: %lld >= %lld

en: missing DT_NULL in dynamic segment
fi: puuttuva DT_NULL dynaamisessa segmentissä

en: invalid dynamic symbol table name index: %u
fi: virheellinen dynaaminen symbolitaulunimi-indeksi: %u

en: dynamic symbol table name section has wrong type: %u
fi: dynaamisella symbolitaulunimilohkolla on väärä tyyppi: %u

en: bad section name offset for section %u: %lu
fi: väärä lohkonimisiirrososoite lohkolle %u: %lu

en: duplicate definition for version %u
fi: kaksoiskappalemäärittely versiolle %u

en: unexpected verdef version %u
fi: odottamaton verdef-versio %u

en: verdef vd_cnt field too small: %u
fi: verdef vd_cnt-kenttä liian pieni: %u

en: verdef vd_aux field out of range: %u
fi: verdef vd_aux-kenttä lukualueen ulkopuolella: %u

en: verdaux vda_name field out of range: %u
fi: verdaux vda_name -kenttä lukualueen ulkopuolella: %u

en: verdef vd_next field out of range: %u
fi: verdef vd_next -kenttä lukualueen ulkopuolella: %u

en: unexpected verneed version %u
fi: odottamaton verneed-versio %u

en: verneed vn_aux field out of range: %u
fi: verneed vn_aux-kenttä lukualueen ulkopuolella: %u

en: vernaux vna_name field out of range: %u
fi: vernaux vna_name-kenttä lukualueen ulkopuolella: %u

en: verneed vna_next field out of range: %u
fi: verneed vna_next-kenttä lukualueen ulkopuolella: %u

en: verneed vn_next field out of range: %u
fi: verneed vn_next-kenttä lukualueen ulkopuolella: %u

en: size of dynamic symbols is not multiple of symbol size
fi: dynaamisten symbolien koko ei ole symbolikoon monikerta

en: symbol %s has undefined version %s
fi: symbolilla %s on määrittelemätön versio %s

en: overflow in PLT unwind data; unwinding through PLT may fail
fi: ylivuoto PLT palautustiedoissa; palautus PLT:n kautta voi epäonnistua

en: %s: fatal error:
fi: %s: kohtalokas virhe:

en: %s: error:
fi: %s: virhe:

en: %s: warning:
fi: %s: varoitus:

en: warning
fi: varoitus

en: error
fi: virhe

en: %s: %s: undefined reference to '%s'
fi: %s: %s: määrittelemätön viite kohteeseen ’%s’

en: %s: %s: undefined reference to '%s', version '%s'
fi: %s: %s: määrittelemätön viite kohteeseen ’%s’, versio ’%s’

en: %s: the vtable symbol may be undefined because the class is missing its key function
fi: %s: vtable-symboli on ehkä määrittelemätön, koska luokasta puuttuu avainfunktio

en: undefined symbol '%s' referenced in expression
fi: määrittelemättömään symboliin ’%s’ viitattu lausekkeessa

en: invalid reference to dot symbol outside of SECTIONS clause
fi: virheellinen viite dot-symboliin SECTIONS-lauseen ulkopuolella

note: Handle unary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.
en: unary
fi: unaari

note: Handle binary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.  KEEP_LEFT means that if the left operand is section relative and the right operand is not, the result uses the same section as the left operand.  KEEP_RIGHT is the same with left and right swapped.  IS_DIV me
en: binary
fi: binaarinen

en:  by zero
fi:  nollalla

en: max applied to section relative value
fi: maksimisovellettu lohkosuhteelliseen arvoon

en: min applied to section relative value
fi: minimisovellettu lohkosuhteelliseen arvoon

en: aligning to section relative value
fi: tasaus lohkosuhteelliseen arvoon

en: unknown constant %s
fi: tuntematon vakio %s

en: munmap failed: %s
fi: munmap epäonnistui: %s

en: %s: fstat failed: %s
fi: %s: fstat epäonnistui: %s

en: could not reopen file %s
fi: tiedoston %s uudelleenavaaminen epäonnistui

en: %s: pread failed: %s
fi: %s: pread epäonnistui: %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes at %lld
fi: %s: tiedosto on liian lyhyt: lue vain %lld / %lld tavua osoitteesta %lld

en: %s: attempt to map %lld bytes at offset %lld exceeds size of file; the file may be corrupt
fi: %s: yritys kuvata %lld tavua siirrososoitteessa %lld ylittää tiedoston koon; tiedosto on ehkä rikkinäinen

en: %s: lseek failed: %s
fi: %s: lseek epäonnistui: %s

en: %s: readv failed: %s
fi: %s: readv epäonnistui: %s

en: %s: file too short: read only %zd of %zd bytes at %lld
fi: %s: tiedosto on liian lyhyt: lue vain %zd / %zd tavua osoitteesta %lld

en: %s: total bytes mapped for read: %llu
fi: %s: yhteensä tavuja kuvattu lukemista varten: %llu

en: %s: maximum bytes mapped for read at one time: %llu
fi: %s: maksimitavuja kuvattu kertalukemista varten: %llu

en: %s: stat failed: %s
fi: %s: stat epäonnistui: %s

en: cannot find %s%s
fi: kohteen %s%s löytäminen epäonnistui

en: cannot find %s
fi: kohteen %s löytäminen epäonnistui

en: cannot open %s: %s
fi: kohteen %s avaaminen epäonnistui: %s

en: %s: --gdb-index currently supports only C and C++ languages
fi: %s: --gdb-index tukee nykyisin vain C- ja C++-kieliä

note: The top level DIE should be one of the above.
en: %s: top level DIE is not DW_TAG_compile_unit or DW_TAG_type_unit
fi: %s: ylimmän tason DIE ei ole DW_TAG_compile_unit tai DW_TAG_type_unit

en: %s: DWARF info may be corrupt; low_pc and high_pc are in different sections
fi: %s: DWARF-tiedot voivat olla rikkinäisiä; low_pc ja high_pc ovat eri lohkoissa

en: %s: DWARF CUs: %u
fi: %s: DWARF CU-kentät: %u

en: %s: DWARF CUs without pubnames/pubtypes: %u
fi: %s: DWARF CU-kentät ilman julkista nimeä/julkista tyyppiä: %u

en: %s: DWARF TUs: %u
fi: %s: DWARF TU-kentät: %u

en: %s: DWARF TUs without pubnames/pubtypes: %u
fi: %s: DWARF TU-kentät ilman julkista nimeä/julkista tyyppiä: %u

en: pthead_mutextattr_init failed: %s
fi: pthead_mutextattr_init epäonnistui: %s

en: pthread_mutextattr_settype failed: %s
fi: pthread_mutextattr_settype epäonnistui: %s

en: pthread_mutex_init failed: %s
fi: pthread_mutex_init epäonnistui: %s

en: pthread_mutexattr_destroy failed: %s
fi: pthread_mutexattr_destroy epäonnistui: %s

en: pthread_mutex_destroy failed: %s
fi: pthread_mutex_destroy epäonnistui: %s

en: pthread_mutex_lock failed: %s
fi: pthread_mutex_lock epäonnistui: %s

en: pthread_mutex_unlock failed: %s
fi: pthread_mutex_unlock epäonnistui: %s

en: pthread_cond_init failed: %s
fi: pthread_cond_init epäonnistui: %s

en: pthread_cond_destroy failed: %s
fi: pthread_cond_destroy epäonnistui: %s

en: pthread_cond_wait failed: %s
fi: pthread_cond_wait epäonnistui: %s

en: pthread_cond_signal failed: %s
fi: pthread_cond_signal epäonnistui: %s

en: pthread_cond_broadcast failed: %s
fi: pthread_cond_broadcast epäonnistui: %s

en: pthread_once failed: %s
fi: pthread_once epäonnistui: %s

en: %s: internal error in %s, at %s:%d
fi: %s: sisäinen virhe funktiossa %s, tiedostossa %s:%d

en: no input files
fi: ei syötetiedostoja

en: linking with --incremental-full
fi: linkitetään valitsimella --incremental-full

en: restart link with --incremental-full
fi: käynnistetään linkki uudelleen valitsimella --incremental-full

en: cannot mix -r with --gc-sections or --icf
fi: ei voi sekoittaa valitsinta -r valitsimen --gc-sections tai --icf kanssa

en: cannot mix -static with dynamic object %s
fi: ei voi sekoittaa valitsinta -static dynaamisen objektin %s kanssa

en: cannot mix -r with dynamic object %s
fi: ei voi sekoittaa valitsinta -r dynaamisen objektin %s kanssa

en: cannot use non-ELF output format with dynamic object %s
fi: ei voi käyttää ei-ELF-tulostemuotoa dynaamisen objektin %s kanssa

en: cannot mix split-stack '%s' and non-split-stack '%s' when using -r
fi: ei voida sekoittaa jaettua pinoa ’%s’ ja ei-jaettua pinoa ’%s’ kun käytetään valitsinta -r

note: FIXME: This needs to specify the location somehow.
en: missing expected TLS relocation
fi: puuttuu odotettu TLS-sijoitus

en: %s: unsupported TLS reloc %u for IFUNC symbol
fi: %s: tukematon TLS reloc-tietue %u IFUNC-symbolille

en: unexpected reloc %u in object file
fi: tukematon sijoitus %u objektitiedostossa

en: both SUN and GNU model TLS relocations
fi: sekä SUN- että GNU-mallisia TLS-sijoituksia

en: unsupported reloc %u in object file
fi: tukematon sijoitus %u objektitiedostossa

en: failed to match split-stack sequence at section %u offset %0zx
fi: jaetun pinon täsmääminen epäonnistui lohkossa %u siirros %0zx

en: %s: ICF Converged after %u iteration(s)
fi: %s: ICF lähentyi %u iteroinnin jälkeen

en: %s: ICF stopped after %u iteration(s)
fi: %s: ICF pysähtyi %u iteroinnin jälkeen

en: Could not find symbol %s to unfold
fi: Symbolin %s löytäminen paljastettavaksi epäonnistui

en: the link might take longer: cannot perform incremental link: %s
fi: linkki ei ehkä enää toimi: askelkasvatuslinkityksen suorittaminen epäonnistui: %s

en: no incremental data from previous build
fi: ei askelkasvatusdataa edellisestä rakentamisesta

en: different version of incremental build data
fi: askelkasvatusrakentamisdatan eri versio

en: command line changed
fi: komentorivi vaihtunut

en: %s: script file changed
fi: %s: skriptitiedosto muuttunut

en: unsupported ELF machine number %d
fi: tukematon ELF-konenumero %d

en: %s: incompatible target
fi: %s: yhteensopimaton kohde

en: output is not an ELF file.
fi: tuloste ei ole ELF-tiedosto.

en: unsupported file: 32-bit, big-endian
fi: tukematon tiedosto: 32-bittinen, big-endian

en: unsupported file: 32-bit, little-endian
fi: tukematon tiedosto: 32-bittinen, little-endian

en: unsupported file: 64-bit, big-endian
fi: tukematon tiedosto: 64-bittinen, big-endian

en: unsupported file: 64-bit, little-endian
fi: tukematon tiedosto: 64-bittinen, little-endian

en: COMDAT group has no signature
fi: COMDAT-ryhmällä ei ole allekirjoitusta

en: COMDAT group %s included twice in incremental link
fi: COMDAT-ryhmä %s on sisällytetty kahdesti askelkasvatuslinkissä

en: Unusually large LEB128 decoded, debug information may be corrupted
fi: Epätavallisen iso LEB128 dekoodattu, vianjäljitystiedot saattavat olla vääristyneitä

en: %s: total free lists: %u
fi: %s: yhteensä vapaaluetteloja: %u

en: %s: total free list nodes: %u
fi: %s: yhteensä vapaaluettelosolmuja: %u

en: %s: calls to Free_list::remove: %u
fi: %s: kutsuja funktioon Free_list::remove: %u

en: %s: nodes visited: %u
fi: %s: vierailtuja solmuja: %u

en: %s: calls to Free_list::allocate: %u
fi: %s: kutsuja funktioon Free_list::allocate: %u

en: Unable to create output section '%s' because it is not allowed by the SECTIONS clause of the linker script
fi: Tulostelohkon ’%s’ luominen epäonnistui, koska linkkeriskriptin SECTIONS-lause ei salli sitä

en: multiple '.interp' sections in input files may cause confusing PT_INTERP segment
fi: useat ’.interp’ lohkot syötetiedostoissa voivat aiheuttaa sekaannusta PT_INTERP-segmentissä

en: %s: missing .note.GNU-stack section implies executable stack
fi: %s: puuttuva .note.GNU-pinolohko edellyttää suoritettavaa pinoa

en: %s: requires executable stack
fi: %s: vaatii suoritettavan pinon

en: unable to open --section-ordering-file file %s: %s
fi: -retain-symbols-file -tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: --build-id=uuid failed: could not open /dev/urandom: %s
fi: --build-id=uuid epäonnistui: ei voitu avata merkkierikoistiedostoa /dev/urandom: %s

en: /dev/urandom: read failed: %s
fi: /dev/urandom: lukeminen epäonnistui: %s

en: /dev/urandom: expected %zu bytes, got %zd bytes
fi: /dev/urandom: odotettiin %zu tavua, saatiin %zd tavua

en: --build-id argument '%s' not a valid hex number
fi: --build-id argumentti ’%s’ ei ole oikea heksadesimaalinumero

en: unrecognized --build-id argument '%s'
fi: tunnistamaton --build-id argumentti ’%s’

en: load segment overlap [0x%llx -> 0x%llx] and [0x%llx -> 0x%llx]
fi: lataa segmenttilimitys [0x%llx -> 0x%llx] ja [0x%llx -> 0x%llx]

en: out of patch space for section %s; relink with --incremental-full
fi: muutostiedostotila loppui kesken lohkolle %s; linkitä uudelleen valitsimella --incremental-full

en: %s: section changed size; relink with --incremental-full
fi: %s: lohkon koko muuttui; linkitä uudelleen valitsimella --incremental-full

en: out of patch space for symbol table; relink with --incremental-full
fi: muutostiedostotila loppui kesken symbolitaululle; linkitä uudelleen valitsimella --incremental-full

en: out of patch space for section header table; relink with --incremental-full
fi: muutostiedostotila loppui kesken lohko-otsaketaululle; linkitä uudelleen valitsimella --incremental-full

en: read-only segment has dynamic relocations
fi: kirjoitussuojatussa segmentissä on dynaamisia sijoituksia

en: shared library text segment is not shareable
fi: jaettu kirjastotekstisegmentti ei ole jaettava

en: cannot open map file %s: %s
fi: kuvaustiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: cannot close map file: %s
fi: kuvaustiedoston sulkeminen epäonnistui: %s

en: Archive member included because of file (symbol)
fi: Arkistojäsen sisällytetty tiedoston (symboli) vuoksi

en: 
    Allocating common symbols
fi: 
    Varataan yhteissymbolit

en: Common symbol       size              file
fi: Yhteissymboli       koko              tiedosto

en: 
    Memory map
fi: 
    Muistikuvaus

en: 
    Discarded input sections
fi: 
    Hylätyt syötelohkot

en: %s: %s merged constants size: %lu; input: %zu; output: %zu
fi: %s: %s yhdistetty vakioiden koko: %lu; syöte: %zu; tuloste: %zu

en: mergeable string section length not multiple of character size
fi: yhdistettävän merkkijonolohkon pituus ei ole merkkikoon monikerta

en: %s: last entry in mergeable string section '%s' not null terminated
fi: %s: viimeinen alkio yhdistettävässä merkkijonolohkossa ’%s’ ei ole null-päätteinen

en: %s: section %s contains incorrectly aligned strings; the alignment of those strings won't be preserved
fi: %s: lohko %s sisältää väärin tasattuja merkkijonoja; noiden merkkijonojen tasauksia ei säilytetä

en: %s: %s input bytes: %zu
fi: %s: %s-syötetavuja: %zu

en: %s: %s input strings: %zu
fi: %s: %s-syötemerkkijonoja: %zu

en: ** merge constants
fi: ** yhdistä vakiot

en: ** merge strings
fi: ** yhdistä merkkijonot

en: missing SHT_SYMTAB_SHNDX section
fi: puuttuva SHT_SYMTAB_SHNDX-lohko

en: symbol %u out of range for SHT_SYMTAB_SHNDX section
fi: symboli %u lukualueen ulkopuolella lohkolle SHT_SYMTAB_SHNDX

en: extended index for symbol %u out of range: %u
fi: laajennettu hakemisto symbolille %u lukualueen ulkopuolella: %u

en: section name section has wrong type: %u
fi: lohkonimilohko on väärän tyyppinen: %u

en: section group %u info %u out of range
fi: lohkoryhmä %u tiedot %u lukualueen ulkopuolella

en: symbol %u name offset %u out of range
fi: symbolin %u nimisiirros %u lukualueen ulkopuolella

en: symbol %u invalid section index %u
fi: symboli %u virheellinen lohkoindeksi %u

en: section %u in section group %u out of range
fi: lohko %u lohkoryhmässä %u lukualueen ulkopuolella

en: invalid section group %u refers to earlier section %u
fi: virheellinen lohkoryhmä %u viittaa aikaisempaan lohkoon %u

en: relocation section %u has bad info %u
fi: sijoituslohkolla %u on väärät tiedot %u

en: %s: removing unused section from '%s' in file '%s'
fi: %s: poistetaan käyttämättömät lohkot kohteesta ’%s’ tiedostossa ’%s’

en: %s: ICF folding section '%s' in file '%s'into '%s' in file '%s'
fi: %s: ICF-laskostumislohko ’%s’ tiedostossa ’%s’ lohkoon ’%s’ tiedostossa ’%s’

en: size of symbols is not multiple of symbol size
fi: symboleiden koko ei ole symbolikoon monikerta

en: local symbol %u section name out of range: %u >= %u
fi: paikallisen symbolin %u lohkonimi lukualueen ulkopuolella: %u >= %u

en: unknown section index %u for local symbol %u
fi: tuntematon lohkoindeksi %u paikalliselle symbolille %u

en: local symbol %u section index %u out of range
fi: paikallisen symbolin %u lohkoindeksi %u lukualueen ulkopuolella

en: could not decompress section %s
fi: lohkon %s purkaminen epäonnistui

en: %s is not supported but is required for %s in %s
fi: %s ei ole tuettu, mutta vaaditaan riippuvuudelle %s luettelossa %s

en: function
fi: funktio

en: %s: unsupported ELF machine number %d
fi: %s: tukematon ELF-konenumero %d

en: %s: not configured to support 32-bit big-endian object
fi: %s: ei ole asetettu tukemaan 32-bittistä big-endian-objektia

en: %s: not configured to support 32-bit little-endian object
fi: %s: ei ole asetettu tukemaan 32-bittistä little-endian-objektia

en: %s: not configured to support 64-bit big-endian object
fi: %s: ei ole asetettu tukemaan 64-bittistä big-endian-objektia

en: %s: not configured to support 64-bit little-endian object
fi: %s: ei ole asetettu tukemaan 64-bittistä little-endian-objektia

en: Usage: %s [options] file...
    Options:
fi: Käyttö: %s [valitsimet] tiedosto...
    Valitsimet:

note: config.guess and libtool.m4 look in ld --help output for the string "supported targets".
en: %s: supported targets:
fi: %s: tuetut kohteet:

en: %s: supported emulations:
fi: %s: tuettuja emulaatioita:

en: Report bugs to %s
fi: Ilmoita virheistä (englanniksi) osoitteeseen %s
    Ilmoita suomennosvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>

en: %s: invalid option value (expected an integer): %s
fi: %s: virheellinen valitsinarvo (odotettiin kokonaislukua): %s

en: %s: invalid option value (expected a floating point number): %s
fi: %s: virheellinen valitsinarvo (odotettiin liukulukunumeroa): %s

en: %s: must take a non-empty argument
fi: %s: täytyy olla ei-tyhjä argumentti

en: %s: must take one of the following arguments: %s
fi: %s: täytyy olla yksi seuraavista argumenteista: %s

en:   Supported targets:
fi:   Tuetut kohteet:

en:   Supported emulations:
fi:   Tuettuja emulaatioita:

en: invalid argument to --section-start; must be SECTION=ADDRESS
fi: virheellinen argumentti valitsimeen --section-start; on oltava LOHKO=OSOITE

en: --section-start address missing
fi: --section-start -osoite puuttuu

en: --section-start argument %s is not a valid hex number
fi: --section-start -argumentti %s ei ole kelvollinen heksadesimaalinumero

en: unable to parse script file %s
fi: skriptitiedoston %s jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse version script file %s
fi: versioskriptitiedoston %s jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse dynamic-list script file %s
fi: ei kyetä jäsentämään dynaamisluetteloista skriptitiedostoa %s

en: format '%s' not supported; treating as elf (supported formats: elf, binary)
fi: muotoa ’%s’ ei tueta; käsitellään elf-objektina (tuetut muodot: elf, binaari)

en: %s: use the --help option for usage information
fi: %s: käytä valitsinta --help käyttötietojen saamiseksi

en: unexpected argument
fi: odottamaton argumentti

en: missing argument
fi: puuttuva argumentti

en: unknown -z option
fi: tuntematon valitsin -z

en: ignoring --threads: %s was compiled without thread support
fi: ei oteta huomioon valitsinta --threads: %s käännettiin ilman säietukea

en: ignoring --thread-count: %s was compiled without thread support
fi: ohitetaan --thread-count: %s käännettiin ilman säietukea

en: unable to open -retain-symbols-file file %s: %s
fi: -retain-symbols-file -tiedoston %s avaaminen epäonnistui: %s

en: -shared and -static are incompatible
fi: valitsimet -shared ja -static ovat yhteensopimattomat

en: -shared and -pie are incompatible
fi: valitsimet -shared ja -pie ovat yhteensopimattomat

en: -pie and -static are incompatible
fi: valitsimet -pie ja -static ovat yhteensopimattomat

en: -shared and -r are incompatible
fi: valitsimet -shared ja -r ovat yhteensopimattomat

en: -pie and -r are incompatible
fi: valitsimet -pie ja -r ovat yhteensopimattomat

en: -F/--filter may not used without -shared
fi: -F/--filter-valitsinta ei saa käyttää ilman valitsinta -shared

en: -f/--auxiliary may not be used without -shared
fi: -f/--auxiliary-valitsinta ei saa käyttää ilman valitsinta -shared

en: -retain-symbols-file does not yet work with -r
fi: -retain-symbols-file ei vielä toimi valitsimen -r kanssa

en: binary output format not compatible with -shared or -pie or -r
fi: binaaritulostemuoto ei ole yhteensopiva valitsimien -shared, -pie tai -r kanssa

en: --hash-bucket-empty-fraction value %g out of range [0.0, 1.0)
fi: --hash-bucket-empty-fraction arvo %g lukualueen ulkopuolella [0.0, 1.0)

en: Options --incremental-changed, --incremental-unchanged, --incremental-unknown require the use of --incremental
fi: Valitsimet --incremental-changed, --incremental-unchanged, --incremental-unknown vaativat valitsimen --incremental käytön

en: incremental linking is not compatible with -r
fi: askelkasvatuslinkitys ei ole yhteensopiva valitsimen -r kanssa

en: incremental linking is not compatible with --emit-relocs
fi: askelkasvatuslinkitys ei ole yhteensopiva valitsimen --emit-relocs kanssa

en: incremental linking is not compatible with --plugin
fi: askelkasvatuslinkitys ei ole yhteensopiva valitsimen --plugin kanssa

en: ignoring --gc-sections for an incremental link
fi: ohitetaan --gc-sections askelkasvatuslinkitykselle

en: ignoring --icf for an incremental link
fi: ohitetaan --icf askelkasvatuslinkitykselle

en: ignoring --compress-debug-sections for an incremental link
fi: ohitetaan --compress-debug-sections askelkasvatuslinkitykselle

en: May not nest groups
fi: Ei saa sisäkkäistää ryhmiä

en: may not nest groups in libraries
fi: ei saa sisäkkäistää ryhmiä kirjastoissa

en: Group end without group start
fi: Ryhmäloppu ilman ryhmäalkua

en: may not nest libraries
fi: ei saa sisäkkäistää kirjastoja

en: may not nest libraries in groups
fi: ei saa sisäkkäistää kirjastoja ryhmissä

en: lib end without lib start
fi: kirjastoloppu ilman kirjastoalkua

note: I guess it's neither a long option nor a short option.
en: unknown option
fi: tuntematon valitsin

en: %s: missing group end
fi: %s: puuttuva ryhmäloppu

en: Report usage information
fi: Ilmoita käyttötiedot

en: Report version information
fi: Ilmoita versiotiedot

en: Report version and target information
fi: Ilmoita versio- ja kohdetiedot

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Do not copy DT_NEEDED tags from shared libraries
fi: Älä kopioi DT_NEEDED-tunnisteita jaettuihin kirjastoihin

en: Allow multiple definitions of symbols
fi: Salli useita symbolien määrittelyjä

en: Do not allow multiple definitions
fi: Älä salli useita määrittelyjä

en: Allow unresolved references in shared libraries
fi: Salli ratkaisemattomat viitteet jaettuihin kirjastoihin

en: Do not allow unresolved references in shared libraries
fi: Älä salli ratkaisemattomia viitteitä jaettuihin kirjastoihin

en: Only set DT_NEEDED for shared libraries if used
fi: Aseta DT_NEEDED jaetuille kirjastoille vain jos käytetty

en: Always DT_NEEDED for shared libraries
fi: Aina DT_NEEDED jaetuille kirjastoille

en: Ignored
fi: Ohitettu

en: [ignored]
fi: [ohitettu]

en: Set input format
fi: Aseta syötemuoto

en: -l searches for shared libraries
fi: -l etsii jaettuja kirjastoja

en: -l does not search for shared libraries
fi: -l ei etsi jaettuja kirjastoja

en: alias for -Bdynamic
fi: alias valitsimelle -Bdynamic

en: alias for -Bstatic
fi: alias valitsimelle -Bstatic

en: Use group name lookup rules for shared library
fi: Käytä ryhmänimihakusääntöjä jaetuille kirjastoille

en: Bind defined symbols locally
fi: Sido määritellyt symbolit paikallisesti

en: Bind defined function symbols locally
fi: Sido määritellyt funktiosymbolit paikallisesti

en: Generate build ID note
fi: Tuota rakentamistunnisteilmoitus

en: [=STYLE]
fi: [=TYYLI]

en: Chunk size for '--build-id=tree'
fi: Näytekoko valitsimelle ’--build-id=tree’

en: SIZE
fi: KOKO

en: Minimum output file size for '--build-id=tree' to work differently than '--build-id=sha1'
fi: Pienin tulostetiedostokoko valitsimelle ’--build-id=tree’, jotta se toimii eri tavoin kuin valitsimella ’--build-id=sha1’

en: Check segment addresses for overlaps (default)
fi: Tarkista segmenttiosoitteet päällekkäisyyksien varalta (oletus)

en: Do not check segment addresses for overlaps
fi: Älä tarkista segmenttiosoitteiden päällekkäisyyksiä

en: Compress .debug_* sections in the output file
fi: Tiivistä .debug_* -lohkot tulostetiedostossa

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: Output cross reference table
fi: Tulosta ristiviitetaulu

en: Do not output cross reference table
fi: Älä tulosta ristiviitetaulua

en: Use DT_INIT_ARRAY for all constructors (default)
fi: Käytä DT_INIT_ARRAY kaikille muodostajille (oletus)

en: Handle constructors as directed by compiler
fi: Käsittele kokoajat kuten kääntäjä ohjaa

en: Define common symbols
fi: Anna yhteissymbolit

en: Do not define common symbols
fi: Älä anna yhteissymboleja

en: Alias for -d
fi: Alias valitsimelle -d

en: Turn on debugging
fi: Käännä päälle vianjäljitys

en: [all,files,script,task][,...]
fi: [kaikki,tiedostot,skripti,tehtävä][,...]

en: Define a symbol
fi: Määrittele symboli

en: SYMBOL=EXPRESSION
fi: SYMBOLI=LAUSEKE

en: Demangle C++ symbols in log messages
fi: Elvytä C++ -symbolit lokiviesteissä

en: Do not demangle C++ symbols in log messages
fi: Älä elvytä C++ -symboleja lokiviesteissä

en: Look for violations of the C++ One Definition Rule
fi: Etsi C++-yhden määrittelysäännön rikkomukset

en: Do not look for violations of the C++ One Definition Rule
fi: Älä etsi C++-yhden määrittelysäännön rikkomukset

en: Delete all local symbols
fi: Poista kaikki paikalliset symbolit

en: Delete all temporary local symbols
fi: Poista kaikki tilapäiset paikalliset symbolit

en: Add data symbols to dynamic symbols
fi: Lisää datasymbolit dynaamisiin symboleihin

en: Add C++ operator new/delete to dynamic symbols
fi: Lisää C++-operaattori new/delete dynaamisiin symboleihin

en: Add C++ typeinfo to dynamic symbols
fi: Lisää C++-typeinfo dynaamisiin symboleihin

en: Read a list of dynamic symbols
fi: Lue dynaamisten symbolien luettelo

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Set program start address
fi: Aseta ohjelman aloitusosoite

en: ADDRESS
fi: OSOITE

en: Exclude libraries from automatic export
fi: Jätä kirjastot pois automaattisesta viennistä

en: Export all dynamic symbols
fi: Vie kaikki dynaamiset symbolit

en: Do not export all dynamic symbols (default)
fi: Älä vie kaikkia dynaamisia symboleita (oletus)

en: Export SYMBOL to dynamic symbol table
fi: Vie SYMBOLI dynaamiseen symbolitauluun

en: SYMBOL
fi: SYMBOLI

en: Link big-endian objects.
fi: Linkitä big-endian-objektit

en: Link little-endian objects.
fi: Linkitä little-endian-objektit.

en: Create exception frame header
fi: Luo poikkeuskehysotsake

en: (ARM only) Do not warn about objects with incompatible enum sizes
fi: (Vain ARM) Älä varoita objekteista, joissa on yhteensopimaton enumeraatiokoko

en: Auxiliary filter for shared object symbol table
fi: Avustava suodatin jaetulle objektisymbolitaululle

en: Filter for shared object symbol table
fi: Suodatin jaetulle objektisymbolitaululle

en: Treat warnings as errors
fi: Käsittele varoituksia virheinä

en: Do not treat warnings as errors
fi: Älä käsittele varoituksia virheinä

en: Call SYMBOL at unload-time
fi: Kutsu SYMBOLIa sulkemishetkellä

en: (ARM only) Fix binaries for Cortex-A8 erratum.
fi: (vain ARM) Korjaa binaaritiedostot kohteelle Cortex-A8 erratum.

en: (ARM only) Do not fix binaries for Cortex-A8 erratum.
fi: (vain ARM) Älä korjaa binaaritiedostoja kohteelle Cortex-A8 erratum.

en: (ARM only) Fix binaries for ARM1176 erratum.
fi: (vain ARM) Korjaa binaaritiedostot kohteelle ARM1176 erratum.

en: (ARM only) Do not fix binaries for ARM1176 erratum.
fi: (vain ARM) Älä korjaa binaaritiedostoja kohteelle ARM1176 erratum.

en: (ARM only) Merge exidx entries in debuginfo.
fi: (vain ARM) Yhdistä exidx-rivit vikajäljitystiedoissa.

en: (ARM only) Do not merge exidx entries in debuginfo.
fi: (vain ARM) Älä yhdistä exidx-rivejä vikajäljitystiedoissa.

en: (ARM only) Rewrite BX rn as MOV pc, rn for ARMv4
fi: (vain ARM) Kirjoita uudelleen BX rn nimellä MOV pc, rn kohteelle ARMv4

en: (ARM only) Rewrite BX rn branch to ARMv4 interworking veneer
fi: (vain ARM) Kirjoita uudelleen BX rn-haarautuminen kohteeseen ARMv4 interworking veneer

en: Generate .gdb_index section
fi: Tuota .gdb_index-lohko

en: Do not generate .gdb_index section
fi: Älä tuota .gdb_index-lohkoa

en: Enable STB_GNU_UNIQUE symbol binding (default)
fi: Ota käyttöön STB_GNU_UNIQUE-symbolisidos (oletus)

en: Disable STB_GNU_UNIQUE symbol binding
fi: Ota käyttöön STB_GNU_UNIQUE-symbolisidos

en: Set shared library name
fi: Aseta jaettu kirjastonimi

en: FILENAME
fi: TIEDOSTONIMI

en: Min fraction of empty buckets in dynamic hash
fi: Tyhjien lohkojen pienin murto-osa dynaamisessa tiivistefunktiossa

en: FRACTION
fi: MURTO-OSA

en: Dynamic hash style
fi: Dynaaminen tiivistetyyli

en: Set dynamic linker path
fi: Aseta dynaaminen linkittäjäpolku

en: PROGRAM
fi: OHJELMA

en: Do an incremental link if possible; otherwise, do a full link and prepare output for incremental linking
fi: Käytä askelkasvatuslinkitystä milloin mahdollista; muussa tapauksessa tee täysi linkitys ja valmistele tuloste askelkasvatuslinkitykselle

en: Do a full link (default)
fi: Tee täysi linkitys (oletus)

en: Do a full link and prepare output for incremental linking
fi: Tee täysi linkitys ja valmistele tuloste askelkasvatuslinkitykselle

en: Do an incremental link; exit if not possible
fi: Tee askelkasvatuslinkitys; poistu jos se ei ole mahdollista

en: Set base file for incremental linking (default is output file)
fi: Aseta perustiedosto askelkasvatuslinkitykselle (oletus on tulostetiedosto)

en: Assume files changed
fi: Otaksu tiedostojen muuttuneen

en: Assume files didn't change
fi: Otaksu, että tiedostot eivät ole muuttuneet

en: Use timestamps to check files (default)
fi: Käytä aikaleimoja tiedostojen tarkistamiseen (oletus)

en: Assume startup files unchanged (files preceding this option)
fi: Otaksu käynnistystiedostojen muuttumattomuus (tiedostot edeltävät tätä valitsinta)

en: Amount of extra space to allocate for patches
fi: Muutostiedostoa varten varattava lisätilan määrä

en: PERCENT
fi: PROSENTTI

en: Call SYMBOL at load-time
fi: Kutsu SYMBOLIa latausaikana

en: Read only symbol values from FILE
fi: Lue vain symboliarvot TIEDOSTOsta

en: Map whole files to memory (default on 64-bit hosts)
fi: Kuvaa kokonaiset tiedostot muistiin (oletus 64-bittisillä verkkokoneilla)

en: Map relevant file parts to memory (default on 32-bit hosts)
fi: Kuvaa olennaiset tiedosto-osat muistiin (oletus 32-bittisillä verkkokoneilla)

en: Keep files mapped across passes (default)
fi: Pidä tiedostot kuvattuna läpimenojen välillä (oletus)

en: Release mapped files after each pass
fi: Vapauta kuvatut tiedostot jokaisen läpimenon jälkeen

en: Generate unwind information for PLT (default)
fi: Tuota palautustiedot PLT:lle (oletus)

en: Do not generate unwind information for PLT
fi: Älä tuota palautustietoja PLT:lle

en: Search for library LIBNAME
fi: Haku kirjastolle LIBNAME

en: Add directory to search path
fi: Lisää hakemisto hakupolkuun

en: Enable text section reordering for GCC section names (default)
fi: Ota käyttöön tekstilohkouudelleenjärjestely GCC-lohkonimille (oletus)

en: Disable text section reordering for GCC section names
fi: Ota pois käytöstä tekstilohkouudelleenjärjestely GCC-lohkonimille

en: Only search directories specified on the command line.
fi: Vain komentorivillä määriteltyjä etsintähakemistoja.

en: Put read-only non-executable sections in their own segment
fi: Laita kirjoitussuojatut ei-suoritettavat lohkot omiin segmentteihin

en: Set offset between executable and read-only segments
fi: Aseta siirrososoite suoritettavien ja kirjoitussuojattujen segmenttien välillä

en: OFFSET
fi: SIIRROSOSOITE

en: Set GNU linker emulation; obsolete
fi: Aseta GNU-linkittäjäemulointi; vanhentunut

en: EMULATION
fi: EMULOINTI

en: Map the output file for writing (default).
fi: Kuvaa tulostetiedosto kirjoittamista varten (oletus).

en: Do not map the output file for writing.
fi: Älä kuvaa tulostetiedostoa kirjoittamista varten.

en: Write map file on standard output
fi: Kirjoita kuvaustiedosto vakiotulosteeseen

en: Write map file
fi: Kirjoita kuvaustiedosto

en: MAPFILENAME
fi: KUVAUSTIEDOSTONIMI

en: Do not page align data
fi: Älä tasaa dataa sivun kokoisiin osiin

en: Do not page align data, do not make text readonly
fi: Älä tasaa dataa sivun kokoisiin osiin, älä kirjoitussuojaa tekstiä

en: Page align data, make text readonly
fi: Sivutasausdataa, tee tekstistä kirjoitussuojattu

en: Enable use of DT_RUNPATH and DT_FLAGS
fi: Ota käyttöön DT_RUNPATH-hakemistot ja DT_FLAGS-liput

en: Disable use of DT_RUNPATH and DT_FLAGS
fi: Ota pois käytöstä DT_RUNPATH-hakemistot ja DT_FLAGS-liput

en: Create an output file even if errors occur
fi: Luo tulostetiedosto myös silloin kun tapahtuu virhe

en: Report undefined symbols (even with --shared)
fi: Ilmoita määrittelemättömistä symboleista (jopa valitsimella --shared)

en: Set output file name
fi: Aseta tulostetiedostonimi

en: Optimize output file size
fi: Optimoi tulostetiedostokoko

en: LEVEL
fi: TASO

en: Set output format
fi: Aseta tulostusmuoto

en: [binary]
fi: [binaari]

en: (ARM only) Ignore for backward compatibility
fi: (Vain ARM) Ohita taaksepäinyhteensopivuus

en: Create a position independent executable
fi: Luo paikkariippumaton suoritettava tiedosto

en: (PowerPC64 only) Align PLT call stubs to fit cache lines
fi: (vain PowerPC64) Tasaa PLT-kutsutyngät sopimaan välimuistiriveihin

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs should load r11
fi: (vain PowerPC64) PLT-kutsutynkien pitäsi ladata r11

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs should not load r11
fi: (vain PowerPC64) PLT-kutsutynkien ei pitäisi ladata r11

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs with load-load barrier
fi: (vain PowerPC64) PLT-kutsutyngät lataus-lataus esteellä

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs without barrier
fi: (vain PowerPC64) PLT-kutsutyngät ilman estettä

en: Load a plugin library
fi: Lataa lisäosakirjasto

en: PLUGIN
fi: LISÄOSA

en: Pass an option to the plugin
fi: Välitä valitsin lisäosalle

en: OPTION
fi: VALITSIN

en: Use posix_fallocate to reserve space in the output file (default).
fi: Käytä posix_fallocate tilan varaamiseksi tulostetiedostossa (oletus).

en: Use fallocate or ftruncate to reserve space.
fi: Käytä fallocate tai ftruncate tilan varaamiseksi.

en: Preread archive symbols when multi-threaded
fi: Ennakkoluetut arkistosymbolit monisäikeitä käytettäessä

en: Print default output format
fi: Tulosta oletustulostusmuoto

en: Print symbols defined and used for each input
fi: Tulosta jokaiselle syötteelle määritellyt ja käytetyt symbolit

en: Ignored for SVR4 compatibility
fi: Älä ota huomioon SVR4-yhteensopivuutta

en: Generate relocations in output
fi: Tuota sijoitukset tulosteeseen

en: Generate relocatable output
fi: Tuota sijoitettava tuloste

en: Synonym for -r
fi: Synonyymi valitsimelle -r

en: Relax branches on certain targets
fi: Relax-projektin haarat tietyissä kohteissa

en: keep only symbols listed in this file
fi: pidä vain tässä tiedostossa luetellut symbolit

en: Add DIR to runtime search path
fi: Lisää DIR ajoaikaiseen hakupolkuun

en: Add DIR to link time shared library search path
fi: Lisää DIR linkitysaikana jaettuun kirjastohakupolkuun

en: Layout sections in the order specified.
fi: Sijoita lohkot määritellyssä järjestyksessä.

en: Set address of section
fi: Aseta lohkon osoite

en: SECTION=ADDRESS
fi: LOHKO=OSOITE

en: Sort common symbols by alignment
fi: Lajittele yhteiset symbolit tasauksen mukaan

en: [={ascending,descending}]
fi: [={nouseva,laskeva}]

en: Sort sections by name.  '--no-text-reorder' will override '--sort-section=name' for .text
fi: Lajittele nimen mukaan.  '--no-text-reorder' korvaa '--sort-section=name' kohteella .text

en: [none,name]
fi: [ei mitään, nimi]

en: Dynamic tag slots to reserve (default 5)
fi: Dynaamiset tunnistevälit varattavaksi (oletus 5)

en: COUNT
fi: LASKURI

en: Strip all symbols
fi: Riisu kaikki symbolit

en: Strip debugging information
fi: Riisu vianjäljitystiedot

en: Emit only debug line number information
fi: Lähetä vain vianjäljitysrivinumerotiedot

en: Strip debug symbols that are unused by gdb (at least versions <= 7.4)
fi: Riisu vianjäljityssymbolit, joita gdb ei käytä (vähintään versioissa <= 7.4)

en: Strip LTO intermediate code sections
fi: Riisu LTO-keskikoodilohkot

en: (ARM, PowerPC only) The maximum distance from instructions in a group of sections to their stubs.  Negative values mean stubs are always after (PowerPC before) the group.  1 means use default size.
fi: (Vain ARM, PowerPC) Käskyjen enimmäisetäisyys niiden stub-koodeihin lohkojen ryhmässä.  Negatiiviset arvot tarkoittavat, että stub-koodit ovat ryhmän jäljessä. 1 tarkoittaa oletuskokoa.

en: Use less memory and more disk I/O (included only for compatibility with GNU ld)
fi: Käytä vähemmän muistia ja enemmän levysiirräntää (sisällytetty GNU ld -yhteensopivuussyistä)

en: Generate shared library
fi: Tuota jaettu kirjasto

en: Stack size when -fsplit-stack function calls non-split
fi: Pinokoko kun -fsplit-stack -funktio kutsuu non-split -pinoa

en: Do not link against shared libraries
fi: Älä linkitä jaettuihin kirjastoihin

en: Identical Code Folding. '--icf=safe' Folds ctors, dtors and functions whose pointers are definitely not taken.
fi: Identtinen koodilaskostuminen. Valitsin ’--icf=safe’ laskostaa vain kohteet ctors, dtors ja funktiot, joiden osoittimia ei ehdottomasti ole käytetty.

en: Number of iterations of ICF (default 2)
fi: ICF-iterointien lukumäärä (oletus 2)

en: List folded identical sections on stderr
fi: Luettele laskostetut identtiset lohkot vakiovirheessä

en: Do not list folded identical sections
fi: Älä luettele laskostettuja identtisiä lohkoja

en: Do not fold this symbol during ICF
fi: Älä laskosta tätä symbolia ICF:n aikana

en: Remove unused sections
fi: Poista käyttämättömät lohkot

en: Don't remove unused sections (default)
fi: Älä poista käyttämättömiä lohkoja (oletus)

en: List removed unused sections on stderr
fi: Luettele poistetut käyttämättömät lohkot vakiovirheessä

en: Do not list removed unused sections
fi: Älä luettele poistettuja käyttämättömiä lohkoja

en: Print resource usage statistics
fi: Tulosta resurssikäyttötilastot

en: Set target system root directory
fi: Aseta kohdejärjestelmän juurihakemisto

en: Print the name of each input file
fi: Tulosta jokaisen syötetiedoston nimi

en: Read linker script
fi: Lue linkkeriskripti

en: Run the linker multi-threaded
fi: Suorita linkkeri monisäikeisesti

en: Do not run the linker multi-threaded
fi: Älä suorita linkkeriä monisäikeisesti

en: Number of threads to use
fi: Käytettävien säikeiden lukumäärä

en: Number of threads to use in initial pass
fi: Alustavassa ajossa käytettyjen säikeiden lukumäärä

en: Number of threads to use in middle pass
fi: Keskimmäisessä ajossa käytettyjen säikeiden lukumäärä

en: Number of threads to use in final pass
fi: Lopullisessa ajossa käytettyjen säikeiden lukumäärä

en: Set the address of the bss segment
fi: Aseta bss-lohkon osoite

en: Set the address of the data segment
fi: Aseta data-segmentin osoite

en: Set the address of the text segment
fi: Aseta text-segmentin osoite

en: Set the address of the rodata segment
fi: Aseta rodata-segmentin osoite

en: (PowerPC64 only) Optimize TOC code sequences
fi: (vain PowerPC64) Optimoi TOC-sisällysluettelokoodisekvenssit

en: (PowerPC64 only) Don't optimize TOC code sequences
fi: (vain PowerPC64) Älä optimoi TOC-sisällysluettelokoodisekvenssejä

en: (PowerPC64 only) Sort TOC and GOT sections
fi: (Vain PowerPC64) Lajittele TOC- ja GOT-lohkot

en: (PowerPC64 only) Don't sort TOC and GOT sections
fi: (Vain PowerPC64) Älä lajittele TOC- ja GOT-lohkoja

en: Create undefined reference to SYMBOL
fi: Luo määrittelemätön viite SYMBOLIin

en: How to handle unresolved symbols
fi: Kuinka käsitellä ratkaisemattomia symboleja

en: Synonym for --debug=files
fi: Synonyymi valitsimelle --debug=tiedostot

en: Read version script
fi: Lue versioskripti

en: Warn about duplicate common symbols
fi: Varoita yhteissymbolien kaksoiskappaleista

en: Do not warn about duplicate common symbols (default)
fi: Älä varoita yhteissymbolien kaksoiskappaleista (oletus)

en: Warn if the stack is executable
fi: Varoita, jos pino ei ole suoritettava

en: Do not warn if the stack is executable (default)
fi: Älä varoita, jos pino on suoritettava (oletus)

en: Don't warn about mismatched input files
fi: Älä varoita täsmäämättömistä syötetiedostoista

en: Warn when skipping an incompatible library
fi: Varoita, kun ohitetaan yhteensopimaton kirjasto

en: Don't warn when skipping an incompatible library
fi: Älä varoita, kun ohitetaan yhteensopimaton kirjasto

en: Warn if text segment is not shareable
fi: Varoita, jos tekstisegmenttiä ei voi jakaa

en: Do not warn if text segment is not shareable (default)
fi: Älä varoita, jos tekstisegmenttiä ei voi jakaa (oletus)

en: Report unresolved symbols as warnings
fi: Ilmoita ratkaisemattomista symboleista varoituksina

en: Report unresolved symbols as errors
fi: Ilmoita ratkaisemattomista symboleista virheinä

en: (ARM only) Do not warn about objects with incompatible wchar_t sizes
fi: (Vain ARM) Älä varoita objekteista, joissa on yhteensopimattomat wchar_t-koot

en: Include all archive contents
fi: Sisällytä kaikki arkistosisällöt

en: Include only needed archive contents
fi: Sisällytä vain tarvitut arkistosisällöt

en: Use wrapper functions for SYMBOL
fi: Käytä käärinfunktioita symbolille SYMBOLI

en: Trace references to symbol
fi: Jäljitä viitteet symboliin

en: Allow unused version in script (default)
fi: Salli käyttämätön versio skriptissä (oletus)

en: Do not allow unused version in script
fi: Älä salli käyttämätöntä versiota skriptissä

en: Default search path for Solaris compatibility
fi: Oletushakupolku Solaris-yhteensopivuutta varten

en: PATH
fi: POLKU

en: Start a library search group
fi: Aloita kirjastonetsimisryhmä

en: End a library search group
fi: Lopeta kirjastonetsimisryhmä

en: Start a library
fi: Aloita kirjasto

en: End a library
fi: Lopeta kirjasto

en: Ignored for GCC linker option compatibility
fi: Ei oteta huomioon GCC-linkittäjävalitsinyhteensopivuussyistä

en: Sort dynamic relocs
fi: Lajittele dynaamiset relocs-tietueet

en: Do not sort dynamic relocs
fi: Älä lajittele dynaamisia relocs-tietueita

en: Set common page size to SIZE
fi: Aseta yhteissivun kooksi KOKO

en: Mark output as requiring executable stack
fi: Merkitse tuloste vaadittuna suoritettavassa pinossa

en: Mark DSO to be initialized first at runtime
fi: Merkitse dynaamisesti jaetut objektit alustettavaksi ensimmäiseksi ajoaikana

en: Mark object to interpose all DSOs but executable
fi: Merkitse objekti kaikkien dynaamisesti jaettujen objektien väliin paitsi suoritettavien

en: Mark object for lazy runtime binding (default)
fi: Merkitse objekti lazy-ajoaikaista sidontaa varten (oletus)

en: Mark object requiring immediate process
fi: Merkitse, että objekti vaatii välitöntä käsittelyä

en: Set maximum page size to SIZE
fi: Aseta suurimmaksi sivukooksi KOKO

en: Do not create copy relocs
fi: Älä luo kopio-relocs-tietueita

en: Mark object not to use default search paths
fi: Merkitse, että objekti ei käytä oletushakupolkuja

en: Mark DSO non-deletable at runtime
fi: Merkitse dynaamisesti jaettu objekti ei-poistettavaksi ajoaikana

en: Mark DSO not available to dlopen
fi: Merkitse, että dynaamisesti jaettu objekti ei ole saatavilla funktiolle dlopen

en: Mark DSO not available to dldump
fi: Merkitse, että dynaamisesti jaettu objekti ei saatavilla funktiolle dldump

en: Mark output as not requiring executable stack
fi: Merkitse, että tuloste ei vaadi suoritettavaa pinoa

en: Mark object for immediate function binding
fi: Merkitse, että objekti vaatii välitöntä funktion sidontaa

en: Mark DSO to indicate that needs immediate $ORIGIN processing at runtime
fi: Merkitse DSO osoittamaan, että se tarvitsee välittömän $ORIGIN-käsittelyn ajoaikaisesti

en: Where possible mark variables read-only after relocation
fi: Missä mahdollista, merkitse muuttuja kirjoitussuojatuiksi sijoituksen jälkeen

en: Don't mark variables read-only after relocation
fi: Älä merkitse muuttujia kirjoitussuojatuiksi siirroksen jälkeen

en: Do not permit relocations in read-only segments
fi: Älä salli sijoituksia kirjoitussuojatuissa segmenteissä

en: Permit relocations in read-only segments (default)
fi: Salli sijoituksia kirjoitussuojatuissa segmenteissä (oletus)

en: section group retained but group element discarded
fi: lohkoryhmä palautettu, mutta ryhmän elementti hylätty

en: out of patch space (GOT); relink with --incremental-full
fi: muutostiedostotila (GOT) loppui kesken; linkitä uudelleen valitsimella --incremental-full

en: invalid alignment %lu for section "%s"
fi: virheellinen tasaus %lu lohkolle ”%s”

en: dot moves backward in linker script from 0x%llx to 0x%llx
fi: piste siirtyy taaksepäin linkkeriskriptissä osoitteesta 0x%llx osoitteeseen 0x%llx

en: address of section '%s' moves backward from 0x%llx to 0x%llx
fi: lohkon ’%s’ osoite siirtyy taaksepäin osoitteesta 0x%llx osoitteeseen 0x%llx

en: %s: incremental base and output file name are the same
fi: %s: askelkasvatusperusta ja tulostetiedostonimi ovat samoja

en: %s: stat: %s
fi: %s: stat-kutsu epäonnistui: %s

en: %s: incremental base file is empty
fi: %s: askelkasvatusperustiedosto on tyhjä

en: %s: open: %s
fi: %s: perustiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: %s: read failed: %s
fi: %s: read-funktio epäonnistui: %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes
fi: %s: tiedosto on liian lyhyt: lue vain %lld / %lld tavua

en: %s: mremap: %s
fi: %s: mremap-kutsu epäonnistui: %s

en: %s: mmap: %s
fi: %s: mmap-kutsu epäonnistui: %s

en: %s: mmap: failed to allocate %lu bytes for output file: %s
fi: %s: mmap-kutsu: epäonnistuttiin varaamaan %lu tavua tulostetiedostolle: %s

en: %s: munmap: %s
fi: %s: munmap-kutsu epäonnistui: %s

en: %s: write: unexpected 0 return-value
fi: %s: write-kutsu epäonnistui: odottamaton 0-paluuarvo

en: %s: write: %s
fi: %s: write-kutsu epäonnistui: %s

en: %s: close: %s
fi: %s: close-kutsu epäonnistui: %s

en: ** section headers
fi: ** lohko-otsakkeet

en: ** segment headers
fi: ** segmenttiotsakkeet

en: ** file header
fi: ** tiedosto-otsake

en: ** fill
fi: ** täyte

en: ** string table
fi: ** merkkijonotaulu

en: ** dynamic relocs
fi: ** dynaamiset sijoitukset

en: ** relocs
fi: ** sijoitukset

en: ** group
fi: ** ryhmä

en: ** dynamic
fi: ** dynaaminen

en: input file does not match -EB/EL option
fi: syötetiedosto ei täsmää -EB/EL-valitsimen kanssa

en: -Trodata-segment is meaningless without --rosegment
fi: -Trodata-segmentti on merkityksetön ilman valitsinta --rosegment

en: unrecognized output format %s
fi: tunnistamaton tulostemuoto %s

en: unrecognized emulation %s
fi: tunnistamaton emulaatio %s

en: no supported target for -EB/-EL option
fi: ei tuettua kohdetta valitsimelle -EB/-EL

en: %s: could not load plugin library: %s
fi: %s: lisäosakirjaston lataus epäonnistui: %s

en: %s: could not find onload entry point
fi: %s: sulkemistulokohdan löytäminen epäonnistui

en: input files added by plug-ins in --incremental mode not supported yet
fi: Lisäosien lisäämiä syötetiedostoja ei tueta vielä --incremental -tilassa

en: missing expected __tls_get_addr call
fi: puuttuu otaksuttu __tls_get_addr-kutsu

en: %s: ABI version %d is not compatible with ABI version %d output
fi: %s: ABI-versio %d ei ole yhteensopiva ABI-version %d tulosteen kanssa

en: %s: .opd invalid in abiv%d
fi: %s: .opd virheellinen kohteessa abiv%d

en: %s: unexpected reloc type %u in .opd section
fi: %s: odottamaton reloc-tietuetyyppi %u .opd-lohkossa

en: %s: .opd is not a regular array of opd entries
fi: %s: .opd ei ole opd-rivien tavallinen taulukko

en: %s: local symbol %d has invalid st_other for ABI version 1
fi: %s: paikallisessa symbolissa %d on virheellinen st_other ABI-versiolle 1

en: %s:%s exceeds group size
fi: %s:%s ylittää ryhmäkoon

en: %s:%s: branch in non-executable section, no long branch stub for you
fi: %s:%s: haarautuminen ei-suoritettavassa lohkossa, ei pitkää haarautumiskoodia sinulle

en: %s: linkage table error against `%s'
fi: %s: linkitystauluvirhe kohteen ”%s” edessä

en: ** save/restore
fi: ** tallenna/palauta

en: requires unsupported dynamic reloc; recompile with -fPIC
fi: vaatii tukematonta dynaamista reloc-tietuetta, käännä uudelleen valitsimella -fPIC

en: %s: unsupported reloc %u for IFUNC symbol
fi: %s: tukematon reloc-tietue %u paikallisen symbolin edessä

en: %s: unsupported REL reloc section
fi: %s: tukematon REL-sijoituslohko

en: __tls_get_addr call lacks marker reloc
fi: __tls_get_addr-kutsusta puuttuu merkitsijä reloc-tietue

en: call lacks nop, can't restore toc; recompile with -fPIC
fi: kutsusta puuttuu nop-käskyt, toc-palauttaminen epäonnistui; käännä uudelleen valitsimella -fPIC

en: toc optimization is not supported for %#08x instruction
fi: toc-optimointia ei tueta %#07x-käskylle

en: relocation overflow
fi: sijoitusylivuoto

en: %s: file is empty
fi: %s: tiedosto on tyhjä

note: Here we have to handle any other input file types we need.
en: %s: not an object or archive
fi: %s: ei ole objekti tai arkisto

en: Debug abbreviations extend beyond .debug_abbrev section; failed to reduce debug abbreviations
fi: Vianjäljityslyhennykset laajenevat .debug_abbrev-lohkon ylitse; vianjäljityslyhenteiden vähentäminen epäonnistui

en: Extremely large compile unit in debug info; failed to reduce debug info
fi: Äärimmäisen laaja käännösyksikkö vianjäljitystiedoissa; vianjäljitystietojen vähentäminen epäonnistui

en: Debug info extends beyond .debug_info section;failed to reduce debug info
fi: Vianjäljitystiedot laajentuvat .debug_info-lohkon ylitse; vianjäljitystietojen vähentäminen epäonnistui

en: Invalid DIE in debug info; failed to reduce debug info
fi: Virheellinen DIE vianjäljitystiedoissa; vianjäljitystietojen vähentäminen epäonnistui

en: Debug info extends beyond .debug_info section; failed to reduce debug info
fi: Vianjäljitystiedot laajenevat .debug_info-lohkon ylitse; vianjäljitystietojen vähentäminen epäonnistui

en: relocation section %u uses unexpected symbol table %u
fi: sijoituslohko %u käyttää odottomatonta symbolitaulua %u

en: unexpected entsize for reloc section %u: %lu != %u
fi: odottamaton entsize reloc-lohkolle %u: %lu != %u

en: reloc section %u size %lu uneven
fi: reloc-lohko %u koko %lu pariton

en: could not convert call to '%s' to '%s'
fi: ei voitu muuntaa kutsua kohteeseen ’%s’ kutsuksi kohteeseen ’%s’

en: reloc section size %zu is not a multiple of reloc size %d
fi: reloc-lohkokoko %zu ei ole reloc-koon %d monikerta

note: We should only see externally visible symbols in the symbol table.
en: invalid STB_LOCAL symbol in external symbols
fi: virheellinen STB_LOCAL-symboli ulkoisissa symboleissa

note: Any target which wants to handle STB_LOOS, etc., needs to define a resolve method.
en: unsupported symbol binding %d
fi: tukematon symbolisidos %d

note: A dynamic object cannot reference a hidden or internal symbol defined in another object.
en: %s symbol '%s' in %s is referenced by DSO %s
fi: %s symboli ’%s’ kohteessa %s on DSO %s:n viittaama

en: common of '%s' overriding smaller common
fi: ’%s’-yhteissymboli korvaa pienemmän yhteissymbolin

en: common of '%s' overidden by larger common
fi: ’%s’-yhteissymboli korvattu laajemmalla yhteissymbolilla

en: multiple common of '%s'
fi: useita ’%s’-yhteissymboleja.

en: symbol '%s' used as both __thread and non-__thread
fi: symbolia ’%s’ käytetään sekä __thread- että non-__thread-käytössä

en: multiple definition of '%s'
fi: useita ’%s’-määrittelyjä

en: definition of '%s' overriding common
fi: ’%s’-määrittely korvaa yhteissymbolin

en: definition of '%s' overriding dynamic common definition
fi: ’%s’-määrittely korvaa dynaamisen yhteismäärittelyn

en: common '%s' overridden by previous definition
fi: yhteinen ’%s’ korvattu edellisellä määrittelyllä

en: COPY reloc
fi: COPY reloc-tietue

en: command line
fi: komentorivi

en: linker script
fi: linkkeriskripti

en: linker defined
fi: linkkeri määritelty

en: section %s overflows end of region %s
fi: lohko %s vuotaa yli alueen %s lopussa

en: Attempt to set a memory region for a non-output section
fi: Yritys muistialueen asettamisesta ei-tulostuslohkolle

en: dot may not move backward
fi: piste ei voi siirtyä taaksepäin

en: ** expression
fi: ** lauseke

en: fill value is not absolute
fi: täytearvo ei ole absoluuttinen

en: alignment of section %s is not absolute
fi: lohkon %s tasaus ei ole absoluuttinen

en: subalign of section %s is not absolute
fi: lohkon %s alitasaus ei ole absoluuttinen

en: fill of section %s is not absolute
fi: lohkon %s täyte ei ole absoluuttinen

en: SPECIAL constraints are not implemented
fi: SPECIAL-rajoitteita ei ole toteutettu

en: mismatched definition for constrained sections
fi: täsmäämätön määrittely rajoitetuille lohkoille

en: region '%.*s' already defined
fi: alue ’%.*s’ on jo määritelty

en: DATA_SEGMENT_ALIGN may only appear once in a linker script
fi: DATA_SEGMENT_ALIGN-funktio voi esiintyä vain kerran linkkeriskriptissä

en: DATA_SEGMENT_RELRO_END may only appear once in a linker script
fi: DATA_SEGMENT_RELRO_END-funktio voi esiintyä vain kerran linkkeriskriptissä

en: DATA_SEGMENT_RELRO_END must follow DATA_SEGMENT_ALIGN
fi: DATA_SEGMENT_RELRO_END-funktion on seurattava DATA_SEGMENT_ALIGN-funktiota

en: no matching section constraint
fi: ei täsmäävää lohkorajoitusta

en: creating a segment to contain the file and program headers outside of any MEMORY region
fi: luodaan kaikkien MUISTI-alueiden ulkopuolelle segmentti, joka sisältää tiedosto- ja ohjelmaotsakkeita

en: TLS sections are not adjacent
fi: TLS-lohkot eivät ole vierekkäisiä

en: allocated section %s not in any segment
fi: varattu lohko %s ei ole missään segmentissä

en: no segment %s
fi: ei segmenttiä %s

en: section in two PT_LOAD segments
fi: lohko kahdessa PT_LOAD-segmentissä

en: allocated section not in any PT_LOAD segment
fi: varattu lohko ei ole missään PT_LOAD-segmentissä

en: may only specify load address for PT_LOAD segment
fi: voi vain antaa latausosoitteen PT_LOAD-segmentille

en: PHDRS load address overrides section %s load address
fi: PHDRS-komennon latausosoite korvaa lohkon %s latausosoitteen

note: We could support this if we wanted to.
en: using only one of FILEHDR and PHDRS is not currently supported
fi: vain yhden avainsanoista FILEHDR ja PHDRS käyttämistä ei nykyisin tueta

en: sections loaded on first page without room for file and program headers are not supported
fi: ei tueta ensimmäisellä sivulla ladattuja lohkoja ilman tilaa tiedostolle ja ohjelmaotsakkeille

en: using FILEHDR and PHDRS on more than one PT_LOAD segment is not currently supported
fi: avainsanojen FILEHDR ja PHDRS käyttämistä useammassa kuin yhdessä PT_LOAD-segmentissä ei nykyisin tueta

en: invalid use of PROVIDE for dot symbol
fi: virheellinen PROVIDE-käyttö dot-symbolille

en: %s: SECTIONS seen after other input files; try -T/--script
fi: %s: LOHKOT nähty muiden syötetiedostojen jälkeen; kokeile valitsimia -T/--script

note: We have a match for both the global and local entries for a version tag.  That's got to be wrong.
en: '%s' appears as both a global and a local symbol for version '%s' in script
fi: ’%s’ esiintyy sekä yleisenä että paikallisena symbolina versiolle ’%s’ skriptissä

en: wildcard match appears in both version '%s' and '%s' in script
fi: jokerimerkkitäsmäys esiintyy sekä versiossa ’%s’ että ’%s’ skriptissä

en: wildcard match appears as both global and local in version '%s' in script
fi: jokerimerkkitäsmäys esiintyy sekä yleisenä että paikallisena versiossa ’%s’ skriptissä

en: using '%s' as version for '%s' which is also named in version '%s' in script
fi: käytetään ’%s’ versiona kohteelle ’%s’ joka on myös nimetty versiossa ’%s’ skriptissä

en: version script assignment of %s to symbol %s failed: symbol not defined
fi: %s-versioskriptisijoitus symboliin %s epäonnistui: symboli ei ole määritelty

en: library name must be prefixed with -l
fi: kirjastonimen edellä on oltava valitsin -l

note: There are some options that we could handle here--e.g., -lLIBRARY.  Should we bother?
en: %s:%d:%d: ignoring command OPTION; OPTION is only valid for scripts specified via -T/--script
fi: %s:%d:%d: ohitetaan komento OPTION; OPTION on kelvollinen vain skripteillä, jotka määritellään valitsimilla -T/--script

en: %s:%d:%d: ignoring SEARCH_DIR; SEARCH_DIR is only valid for scripts specified via -T/--script
fi: %s:%d:%d: ohitetaan SEARCH_DIR; SEARCH_DIR on kelvollinen vain skripteille, jotka on määritelty valitsimien -T/--script kautta

en: %s:%d:%d: invalid use of VERSION in input file
fi: %s:%d:%d: virheellinen VERSION-käyttö syötetiedostossa

en: unrecognized version script language '%s'
fi: tunnistamaton versio-skriptikieli ’%s’

en: %s:%d:%d: DATA_SEGMENT_ALIGN not in SECTIONS clause
fi: %s:%d:%d: DATA_SEGMENT_ALIGN-funktio ei ole SECTIONS-lauseessa

en: unknown PHDR type (try integer)
fi: tuntematon PHDR-tyyppi (yritä kokonaislukua)

en: %s:%d:%d: MEMORY region '%.*s' referred to outside of SECTIONS clause
fi: %s:%d:%d: MEMORY-alue ’%.*s’ viittasi SECTIONS-lauseen ulkopuolelle

en: %s:%d:%d: MEMORY region '%.*s' not declared
fi: %s:%d:%d: MEMORY-alue ’%.*s’ ei ole esitelty

en: unknown MEMORY attribute
fi: tuntematon MEMORY-attribuutti

en: undefined memory region '%s' referenced in ORIGIN expression
fi: määrittelemättömään muistialueeseen ’%s’ viitattu ORIGIN-lausekkeessa

en: undefined memory region '%s' referenced in LENGTH expression
fi: määrittelemättömään muistialueeseen ’%s’ viitattu LENGTH-lausekkeessa

en: %s: little endian elf flag set on BE object
fi: %s: little-endian elf-lippu asetettu BE-objektiin

en: %s: little endian elf flag clear on LE object
fi: %s: little-endian elf-lippu nollattu LE-objektissa

en: %s: %s entries: %zu; buckets: %zu
fi: %s: %s alkiota: %zu; lohkot: %zu

en: %s: %s entries: %zu
fi: %s: %s alkiota: %zu

en: %s: %s Stringdata structures: %zu
fi: %s: %s Stringdata-rakenteet: %zu

en: Cannot export local symbol '%s'
fi: Paikallisen symbolin ’%s’ vieminen epäonnistui

en: %s: reference to %s
fi: %s: viite nimeen %s

en: %s: definition of %s
fi: %s: %s-määrittely

en: bad global symbol name offset %u at %zu
fi: väärä yleissymbolinimisiirros %u osoitteessa %zu

en: --just-symbols does not make sense with a shared object
fi: --just-symbols ei tunnu järkevältä jaetuille objekteille

en: too few symbol versions
fi: liian harvoja symboliversioita

en: bad symbol name offset %u at %zu
fi: väärä symbolinimisiirros %u osoitteessa %zu

en: versym for symbol %zu out of range: %u
fi: versym symbolille %zu lukualueen ulkopuolella: %u

en: versym for symbol %zu has no name: %u
fi: versym symbolille %zu ei ole nimeä: %u

en: %s: unsupported symbol section 0x%x
fi: %s: tukematon symbolilohko 0x%x

en: %s: symbol table entries: %zu; buckets: %zu
fi: %s: symbolitaulualkiot: %zu; lohkot: %zu

en: %s: symbol table entries: %zu
fi: %s: symbolitaulutuloja: %zu

en: while linking %s: symbol '%s' defined in multiple places (possible ODR violation):
fi: kun linkitetään %s: symboli ’%s’ määritellään useissa paikoissa (mahdollinen ODR-ristiriita):

en:   %s from %s
fi:   %s kohteesta %s

en: internal
fi: sisäinen

en: hidden
fi: piilotettu

en: protected
fi: suojeltu

en: %s symbol '%s' is not defined locally
fi: %s symboli ’%s’ ei ole määritelty paikallisesti

en: reloc has bad offset %zu
fi: reloc-tietueella on väärä siirros %zu

en: linker does not include stack split support required by %s
fi: linkkeri ei sisällä kohteen %s vaatiman pinojakamisen tukea

en: out of patch space (PLT); relink with --incremental-full
fi: muutostiedostotila (PLT) loppui kesken; linkitä uudelleen valitsimella --incremental-full

en: TLS_DESC not yet supported for incremental linking
fi: TLS_DESC ei ole vielä tuettu askelkasvatuslinkitykselle

en: TLS_DESC not yet supported for TILEGX
fi: TLS_DESC ei ole vielä tuettu kohteelle TILEGX

en: requires unsupported dynamic reloc %u; recompile with -fPIC
fi: vaatii tukematonta dynaamista reloc-tietuetta %u, käännä uudelleen valitsimella -fPIC

en: TLS relocation out of range
fi: TLS-sijoitus lukualueen ulkopuolella

en: TLS relocation against invalid instruction
fi: TLS-sijoitus virheellistä käskyä vastaan

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) a later version.
    This program has absolutely no warranty.
fi: Tämä ohjelma on vapaa ohjelmisto; saat jakaa sitä GNU General Public lisenssi
    version 3 tai (valintasi mukaan) myöhäisemman version ehtojen mukaisesti.
    Tällä ohjelmalla ei ehdottomasti ole mitään takuuta.

en: %s failed: %s
fi: %s epäonnistui: %s

en: requires dynamic R_X86_64_32 reloc which may overflow at runtime; recompile with -fPIC
fi: vaatii dynaamista R_X86_64_32 reloc-tietuetta, joka voi vuotaa yli ajoaikana; käännä uudelleen valitsimella -fPIC

en: requires dynamic %s reloc against '%s' which may overflow at runtime; recompile with -fPIC
fi: vaatii dynaamista %s reloc-tietuetta ’%s’, joka voi vuotaa yli ajoaikana; käännä uudelleen valitsimella -fPIC

en: unsupported reloc type %u
fi: tukematon reloc-tietuetyyppi %u

en: unsupported reloc %u against local symbol
fi: tukematon reloc %u -tietue paikallista symbolia vastaan
