gold 2.20.90 - en to ja translation catalogue (117 entries)

en: %s: no archive symbol table (run ranlib)
ja: %s: 書庫シンボル表がありません (ranlib を実行してください)

en: %s: bad archive symbol table names
ja: %s: 誤った書庫シンボル表名です

en: %s: malformed archive header at %zu
ja: %s:  誤った形式の書庫ヘッダが %zu にあります

en: %s: malformed archive header size at %zu
ja: %s: 誤った形式の書庫ヘッダサイズが %zu にあります

en: %s: malformed archive header name at %zu
ja: %s: 誤った形式の書庫ヘッダ名が %zu にあります

en: %s: bad extended name index at %zu
ja: %s: 誤った拡張名索引が %zu にあります

en: %s: bad extended name entry at header %zu
ja: %s: 誤った拡張名エントリが %zu にあります

en: %s: short archive header at %zu
ja: %s: 短い書庫ヘッダが %zu にあります

en: %s: member at %zu is not an ELF object
ja: %s: %zu にあるメンバは ELF オブジェクトではありません

en: %s: archive libraries: %u
ja: %s: 書庫ライブラリ: %u

en: %s: total archive members: %u
ja: %s: 書庫メンバ総数: %u

en: %s: loaded archive members: %u
ja: %s: ロードされた書庫メンバ数: %u

en: %s: unsupported reloc %u against local symbol
ja: %s: 局所シンボルに対するサポートされない再配置 %u です

en: requires unsupported dynamic reloc; recompile with -fPIC
ja: サポートされていない動的再配置が必要になりました。 -fPIC を付けて再コンパイルしてください

note: These are relocations which should only be seen by the dynamic linker, and should never be seen here.
en: %s: unexpected reloc %u in object file
ja: %s: オブジェクトファイル内で予期しない再配置 %u です

en: %s: unsupported reloc %u against global symbol %s
ja: %1$s: 大域シンボル %3$s に対するサポートされない再配置 %2$u です

en: %s: unsupported RELA reloc section
ja: %s: サポートされない RELA 再配置セクションです

en: unexpected reloc %u in object file
ja: オブジェクトファイル内で予期しない再配置 %u です

en: unsupported reloc %u
ja: サポートされない再配置 %u です

en: relocation overflow in relocation %u
ja: 再配置 %u で再配置オーバーフローが発生しました

en: unexpected opcode while processing relocation %u
ja: 再配置 %u を処理中に予期しないオペコードです

en: unsupported reloc %u in object file
ja: オブジェクトファイル内でサポートされない再配置 %u です

en: cannot open %s: %s:
ja: %s を開けません: %s:

en: not compressing section data: zlib error
ja: セクションデータを圧縮しません: zlib エラー

en: cannot open symbol count file %s: %s
ja: シンボルカウントファイル %s を開けません: %s

en: file %s was removed during the link
ja: ファイル %s がリンク中に削除されました

en: out of file descriptors and couldn't close any
ja: ファイル記述子が足りなくなり、どれも閉じることが出来ませんでした

en: while closing %s: %s
ja: %s を閉じている間: %s

en: %s: can not read directory: %s
ja: %s: ディレクトリを読み込めません: %s

en: Unusually large LEB128 decoded, debug information may be corrupted
ja: 通常ではない大きな LEB128 デコードです。デバッグ情報が壊れているかもしれません

en: DT_SONAME value out of range: %lld >= %lld
ja: DT_SONAME の値が範囲外です: %lld >= %lld

en: DT_NEEDED value out of range: %lld >= %lld
ja: DT_NEEDED の値が範囲外です: %lld >= %lld

en: missing DT_NULL in dynamic segment
ja: 動的セグメント内に DT_NULL がありません

en: invalid dynamic symbol table name index: %u
ja: 無効な動的シンボル表名索引です: %u

en: dynamic symbol table name section has wrong type: %u
ja: 動的シンボルテーブル名セクションの型が誤っています: %u

en: bad section name offset for section %u: %lu
ja: セクション %u に対する誤ったセクション名オフセットです: %lu

en: size of dynamic symbols is not multiple of symbol size
ja: 動的シンボルのサイズがシンボルサイズの倍数ではありません

en: %s: fatal error:
ja: %s: 致命的エラー:

en: %s: error:
ja: %s: エラー:

en: %s: warning:
ja: %s: 警告:

en: %s: %s: error:
ja: %s: %s: エラー:

en: %s: %s: warning:
ja: %s: %s: 警告:

en: %s: %s: error: undefined reference to '%s'
ja: %s: %s: エラー: '%s' への未定義の参照です

en: %s: %s: error: undefined reference to '%s', version '%s'
ja: %s: %s: error:  '%s', バージョン '%s' への未定義の参照です

en: undefined symbol '%s' referenced in expression
ja: 式内で未定義シンボル '%s' が参照されました

note: Handle unary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.
en: unary
ja: 単項演算子

note: Handle binary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.  KEEP_LEFT means that if the left operand is section relative and the right operand is not, the result uses the same section as the left operand.  KEEP_RIGHT is the same with left and right swapped.  IS_DIV me
en: binary
ja: 二項演算子

en: unknown constant %s
ja: 不明な定数 %s

en: SEGMENT_START not implemented
ja: SEGMENT_START は実装されていません

en: ORIGIN not implemented
ja: ORIGIN は実装されていません

en: LENGTH not implemented
ja: LENGTH は実装されていません

en: munmap failed: %s
ja: munmap に失敗しました: %s

en: %s: fstat failed: %s
ja: %s: fstat に失敗しました: %s

en: could not reopen file %s
ja: ファイル %s を再度開くことが出来ませんでした

en: %s: pread failed: %s
ja: %s: pread に失敗しました: %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes at %lld
ja: %1$s: ファイルが短すぎます。位置 %4$lld で %3$lld バイト中 %2$lld バイトしか読み込めませんでした

en: %s: attempt to map %lld bytes at offset %lld exceeds size of file; the file may be corrupt
ja: %1$s: オフセット %3$lld で %2$lld バイト分マップを試みましたがファイルサイズを超過しています。ファイルが壊れているかもしれません

en: %s: mmap offset %lld size %lld failed: %s
ja: %s: オフセット %lld、サイズ %lld の mmap に失敗しました: %s

en: %s: lseek failed: %s
ja: %s: lseek に失敗しました: %s

en: %s: readv failed: %s
ja: %s: readv に失敗しました: %s

en: %s: file too short: read only %zd of %zd bytes at %lld
ja: %1$s: ファイルが短すぎます。位置 %4$lld で %3$zd バイト中 %2$zd バイトしか読み込めませんでした

en: %s: stat failed: %s
ja: %s: stat に失敗しました: %s

en: cannot find %s%s
ja: %s%s が見つかりません

en: cannot find %s
ja: %s が見つかりません

en: cannot open %s: %s
ja: %s を開けません: %s

en: pthead_mutextattr_init failed: %s
ja: pthead_mutextattr_init に失敗しました: %s

en: pthread_mutextattr_settype failed: %s
ja: pthread_mutextattr_settype に失敗しました: %s

en: pthread_mutex_init failed: %s
ja: pthread_mutex_init に失敗しました: %s

en: pthread_mutexattr_destroy failed: %s
ja: pthread_mutexattr_destroy に失敗しました: %s

en: pthread_mutex_destroy failed: %s
ja: pthread_mutex_destroy に失敗しました: %s

en: pthread_mutex_lock failed: %s
ja: pthread_mutex_lock に失敗しました: %s

en: pthread_mutex_unlock failed: %s
ja: pthread_mutex_unlock に失敗しました: %s

en: pthread_cond_init failed: %s
ja: pthread_cond_init に失敗しました: %s

en: pthread_cond_destroy failed: %s
ja: pthread_cond_destroy に失敗しました: %s

en: pthread_cond_wait failed: %s
ja: pthread_cond_wait に失敗しました: %s

en: pthread_cond_signal failed: %s
ja: pthread_cond_signal に失敗しました: %s

en: pthread_cond_broadcast failed: %s
ja: pthread_cond_broadcast に失敗しました: %s

en: pthread_once failed: %s
ja: pthread_once に失敗しました: %s

en: %s: internal error in %s, at %s:%d
ja: %s: %s の中の位置 %s で内部エラーが発生しました:%d

en: no input files
ja: 入力ファイルがありません

en: cannot mix -r with --gc-sections or --icf
ja: -r と --gc-sections 、--icf は同時に使用できません

en: cannot mix -static with dynamic object %s
ja: -static と動的オブジェクト %s は同時に使用できません

en: cannot mix -r with dynamic object %s
ja: -r と動的オブジェクト %s は同時に使用できません

en: cannot use non-ELF output format with dynamic object %s
ja: 動的オブジェクト %s を使用すると非 ELF 出力形式を使用できません

en: cannot mix split-stack '%s' and non-split-stack '%s' when using -r
ja: -r を使用しているときはスタック分割 '%s' と非スタック分割 '%s' を同時に使用できません

note: FIXME: This needs to specify the location somehow.
en: missing expected TLS relocation
ja: 予期される TLS 再配置がありません

en: both SUN and GNU model TLS relocations
ja: SUN と GNU モデルの TLS 再配置が両方あります

en: the link might take longer: cannot perform incremental link: %s
ja: リンクに時間がかかるかもしれません: 増分リンクを実行できません: %s

en: no incremental data from previous build
ja: 前回のビルドからの増分データがありません

en: invalid incremental build data
ja: 無効な増分ビルドデータです

en: different version of incremental build data
ja: 異なるバージョンの増分ビルドデータです

en: command line changed
ja: コマンドラインに変更がありました

en: unsupported ELF machine number %d
ja: サポートされていない ELF マシン番号 %d です

en: output is not an ELF file.
ja: 出力が ELF ファイルではありません。

en: unsupported file: 32-bit, big-endian
ja: サポートされていないファイルです: 32-ビット、ビッグエンディアン

en: unsupported file: 32-bit, little-endian
ja: サポートされていないファイルです: 32-ビット、リトルエンディアン

en: unsupported file: 64-bit, big-endian
ja: サポートされていないファイルです: 64-ビット、ビッグエンディアン

en: unsupported file: 64-bit, little-endian
ja: サポートされていないファイルです: 64-ビット、リトルエンディアン

en: --build-id=uuid failed: could not open /dev/urandom: %s
ja: --build-id=uuid に失敗しました: /dev/urandom を開けませんでした: %s

en: /dev/urandom: read failed: %s
ja: /dev/urandom: 読み込みに失敗しました: %s

en: --build-id argument '%s' not a valid hex number
ja: --build-id の引数 '%s' が有効な十六進数ではありません

en: unrecognized --build-id argument '%s'
ja: 認識できない --build-id の引数 '%s' です

en: load segment overlap [0x%llx -> 0x%llx] and [0x%llx -> 0x%llx]
ja: ロードセグメントが重なり合っています [0x%llx -> 0x%llx] および [0x%llx -> 0x%llx]

en: cannot open map file %s: %s
ja: マップファイル %s を開けません: %s

en: cannot close map file: %s
ja: マップファイルを閉じられません: %s

en: 
    Memory map
ja: 
    メモリマップ

en: 
    Discarded input sections
ja: 
    破棄された入力セクション

en: Usage: %s [options] file...
    Options:
ja: 使用法: %s [options] file...
    オプション:

en: relocation refers to discarded comdat section
ja: 再配置が破棄された domdat セクションを参照しています

en: reloc has bad offset %zu
ja: 再配置に誤ったオフセット %zu があります

en: %s: unsupported ELF file type %d
ja: %s: サポートされていない ELF ファイル型 %d です

en: linker does not include stack split support required by %s
ja: リンカは %s で必要となるスタック分割をサポートしていません

en: TLS relocation out of range
ja: TLS 再配置が範囲外です

en: TLS relocation against invalid instruction
ja: 無効な命令に対する TLS 再配置です

en: %s failed: %s
ja: %s に失敗しました: %s

en: unsupported reloc type %u
ja: サポートされていない再配置型 %u です

en: unsupported reloc %u against local symbol
ja: サポートされていない局所シンボルに対する再配置 %u です
