gold 2.41.90 - en to fr translation catalogue (904 entries)

en: invalid reloc %u
fr: relocalisation %u invalide

en: reloc
fr: relocalisation

en: unimplemented reloc
fr: relocalisation non implémentée

en: dynamic reloc
fr: relocalisation dynamique

en: Invalid/unrecognized reloc reloc %d.
fr: Relocalisation %d non valide ou non reconnue.

en: undefined or discarded local symbol %u from  object %s in GOT
fr: symbole local %u non-défini ou écarté depuis l'objet %s dans la GOT

en: undefined or discarded symbol %s in GOT
fr: symbole %s non défini ou écarté dans la GOT

en: invalid symbol table name index: %u
fr: index de nom de table des symboles invalide : %u

en: symbol table name section has wrong type: %u
fr: la section de nom de table des symboles a un type incorrect : %u

en: %s: unsupported ELF file type %d
fr: %s : type de fichier ELF %d non pris en charge

en: cannot handle branch to local %u in a merged section %s
fr: impossible de gérer une branche vers %u local dans une section fusionnée %s

en: Stub is too far away, try a smaller value for '--stub-group-size'. The current value is 0x%lx.
fr: L'espace d'amorçage est bien trop loin, essayez une valeur plus petite pour « --stub-group-size ». La valeur actuelle est 0x%lx.

en: %s: unsupported reloc %u against local symbol
fr: %s : la relocalisation %u vers un symbole local n'est pas prise en charge

en: requires unsupported dynamic reloc; recompile with -fPIC
fr: nécessite une relocalisation dynamique non prise en charge ; veuillez recompiler avec -fPIC

en: %s: unsupported TLS reloc %s for IFUNC symbol
fr: %s : la relocalisation TLS %s pour un symbole IFUNC n'est pas prise en charge

en: %s: unsupported reloc %u in pos independent link.
fr: %s : la relocalisation %u n'est pas prise en charge pour un lien indépendant de la position

en: %s: unsupported TLSLE reloc %u in shared code.
fr: %s : relocalisation TLSLE %u non prise en charge dans un code partagé.

en: %s: unsupported reloc %u against global symbol %s
fr: %s : la relocalisation %u vers le symbole global %s n'est pas prise en charge

en: %s: unsupported TLSLE reloc type %u in shared objects.
fr: %s : le type de relocalisation TLSLE %u n'est pas prise en charge pour les objets partagés

en: %s: unsupported reloc type in global scan
fr: %s : type de relocalisation non prise en charge lors d'un balayage global

en: %s: unsupported REL reloc section
fr: %s : section de relocalisation REL non prise en charge

en: cannot relocate %s in object file
fr: impossible de relocaliser %s dans le fichier objet

en: unexpected reloc %u in object file
fr: relocalisation %u inattendue dans le fichier objet

en: unsupported reloc %s
fr: la relocalisation %s n'est pas prise en charge

en: relocation overflow in %s
fr: débordement de relocalisation dans %s

en: unexpected opcode while processing relocation %s
fr: code-opération (opcode) non attendu lors du traitement de la relocalisation %s

en: unsupported gd_to_ie relaxation on %u
fr: la relaxation gd_to_ie sur %u n'est pas prise en charge

en: %s: unsupported reloc %u in non-static TLSLE mode.
fr: %s : la relocalisation %u n'est pas prise en charge dans un mode TLSLE non statique

en: %s: unsupported TLS reloc %u.
fr: %s : la relocalisation TLS %u n'est pas prise en charge

note: Ideally we should give up gd_to_le relaxation and do gd access. However the gd_to_le relaxation decision has been made early in the scan stage, where we did not allocate any GOT entry for this symbol. Therefore we have to exit and report error now. in the scan stage, where we did not allocate a GOT 
en: unexpected reloc insn sequence while relaxing tls gd to le for reloc %u.
fr: relocalisation de séquence insn imprévue lors de la relaxation tls_gd_to_le pour la relocalisation %u.

en: TLS variable referred by reloc %u is too far from TP.
fr: la variable TLS visée par la relocalisation %u est trop loin du TP.

en: TLS variable referred by reloc %u is too far from TP. We Can't do gd_to_le relaxation.
fr: la variable TLS visée par la relocalisation %u est trop loin du TP. Impossible d'effectuer la relaxation gd_to_le.

en: unsupported tlsdesc gd_to_le optimization on reloc %u
fr: optimisation tlsdesc gd_to_le sur la relocalisation %u non prise en charge

en: Don't support tlsdesc gd_to_ie optimization on reloc %u
fr: Ne prend pas en charge l'optimisation tlsdesc gs_to_ie sur la relocalisation %u

en: Erratum 835769 found and fixed at "%s", section %d, offset 0x%08x.
fr: Erratum 835769 trouvé et corrigé à « %s », section %d, décalage 0x%08x.

en: script or expression reference to %s
fr: référence de script ou d'expression à %s

en: %s: no archive symbol table (run ranlib)
fr: %s : pas de table des symboles dans l'archive (exécuter ranlib)

en: %s: bad archive symbol table names
fr: %s : mauvais noms pour la table des symboles de l'archive

en: %s: malformed archive header at %zu
fr: %s : en-tête d'archive malformé à la position %zu

en: %s: malformed archive header size at %zu
fr: %s : la taille de l'en-tête de l'archive n'est pas correcte à la position %zu

en: %s: malformed archive header name at %zu
fr: %s : le nom de l'en-tête de l'archive n'est pas correct à la position %zu

en: %s: bad extended name index at %zu
fr: %s : index de nom étendu incorrect à la position %zu

en: %s: bad extended name entry at header %zu
fr: %s : nom d'entrée étendue incorrect dans l'en-tête %zu

en: %s: short archive header at %zu
fr: %s : en-tête d'archive trop court à la position %zu

en: %s: plugin failed to claim member %s at %zu
fr: %s : le greffon n'a pas pu récupérer le membre %s à la position %zu

en: %s: member %s at %zu is not an ELF object
fr: %s : le membre %s à la position %zu n'est pas un objet ELF

en: %s: archive libraries: %u
fr: %s : bibliothèques dans l'archive : %u

en: %s: total archive members: %u
fr: %s : nombre total de membres dans l'archive : %u

en: %s: loaded archive members: %u
fr: %s : membres chargés de l'archive : %u

en: %s: lib groups: %u
fr: %s : groupes de la bibliothèque : %u

en: %s: total lib groups members: %u
fr: %s : nombre total de membres de groupes de la bibliothèque : %u

en: %s: loaded lib groups members: %u
fr: %s : nombre de membres de groupes de la bibliothèque chargés : %u

en: private reloc
fr: relocalisation privée

en: obsolete reloc
fr: relocalisation obsolète

en: Cannot use both --target1-abs and --target1-rel.
fr: Impossible d'utiliser --target1-abs et --target1-rel concomitamment.

en: %s: Thumb BLX instruction targets thumb function '%s'.
fr: %s : l'instruction Thumb BLX cible la fonction thumb « %s ».

en: conditional branch to PLT in THUMB-2 not supported yet.
fr: branche conditionnelle vers la PLT dans THUMB-2 non prise en charge pour le moment.

en: PREL31 overflow in EXIDX_CANTUNWIND entry
fr: débordement PREL31 dans l'entrée EXIDX_CANTUNWIND

note: Something is wrong with this section.  Better not touch it.
en: uneven .ARM.exidx section size in %s section %u
fr: la taille de la section .ARM.exidx est impaire dans la section %2$u de %1$s

en: Found non-EXIDX input sections in EXIDX output section
fr: A trouvé des sections d'entrée non EXIDX dans une section de sortie EXIDX

en: unwinding may not work because EXIDX input section %u of %s is not in EXIDX output section
fr: l'exécution de l'épilogue peut ne pas fonctionner parce que la section d'entrée EXIDX %u de %s n'est pas dans la section de sortie EXIDX

en: EXIDX section %s(%u) links to invalid section %u in %s
fr: la section EXIDX %s (%u) a un lien vers la section non valide %u dans %s

en: EXIDX sections %s(%u) and %s(%u) both link to text section%s(%u) in %s
fr: les sections EXIDX %s (%u) et %s (%u) ont toutes deux un lien vers la section de texte %s (%u) dans %s

en: EXIDX section %s(%u) links to non-allocated section %s(%u)  in %s
fr: la section EXIDX %s (%u) a un lien vers la section non allouée %s (%u) dans %s

note: I would like to make this an error but currently ld just ignores this.
en: EXIDX section %s(%u) links to non-executable section %s(%u) in %s
fr: la section EXIDX %s (%u) a un lien vers la section non exécutable %s (%u) dans %s

en: SHF_LINK_ORDER not set in EXIDX section %s of %s
fr: SHF_LINK_ORDER n'est pas initialisé dans la section EXIDX %s de %s

en: relocation section %u has invalid info %u
fr: la section de relocalisation %u a une information %u incorrecte

en: section %u has multiple relocation sections %u and %u
fr: la section %u a de multiples sections de relocalisations %u et %u

en: PLT offset too large, try linking with --long-plt
fr: le décalage PLT est trop grand, essayez d'éditer les liens avec --long-plt

en: requires unsupported dynamic reloc %s; recompile with -fPIC
fr: nécessite une relocalisation dynamique %s non prise en charge ; recompiler avec -fPIC

en: %s: unsupported TLS reloc %u for IFUNC symbol
fr: %s : la relocalisation TLS %u pour un symbole IFUNC n'est pas prise en charge

en: section symbol %u has bad shndx %u
fr: le symbole de section %u a un mauvais shndx %u

note: These are relocations which should only be seen by the dynamic linker, and should never be seen here.
en: %s: unexpected reloc %u in object file
fr: %s : relocalisation %u inattendue dans le fichier objet

en: local symbol %u has bad shndx %u
fr: le symbole local %u a un mauvais shndx %u

en: %s: unsupported RELA reloc section
fr: %s : section de relocalisation RELA non prise en charge

en: unable to provide V4BX reloc interworking fix up; the target profile does not support BX instruction
fr: impossible de fournir une correction de relocalisation V4BX interopérable ; le profil de la cible ne prend pas en charge l'instruction BX

en: unsupported reloc %u
fr: la relocalisation %u n'est pas prise en charge

en: %s: unexpected %s in object file
fr: %s : %s inattendu dans le fichier objet

en: cannot handle %s in a relocatable link
fr: impossible de traiter %s dans un lien relocalisable

en: Source object %s has EABI version %d but output has EABI version %d.
fr: L'object source %s a une version EABI %d alors que la sortie a une version EABI %d.

en: %s: unknown CPU architecture
fr: %s : architecture de processeur inconnue

en: %s: conflicting CPU architectures %d/%d
fr: %s : architectures de processeur %d/%d conflictuelles

en: %s has both the current and legacy Tag_MPextension_use attributes
fr: %s possède à la fois les attributs Tag_MPextension_use modernes et hérités

en: %s uses VFP register arguments, output does not
fr: %s utilise les arguments de registre VFP, ce qui n'est pas le cas de la sortie

en: conflicting architecture profiles %c/%c
fr: profils d'architecture %c/%c conflictuels

note: It's sometimes ok to mix different configs, so this is only a warning.
en: %s: conflicting platform configuration
fr: %s : configuration de plate-forme conflictuelle

en: %s: conflicting use of R9
fr: %s : utilisation conflictuelle de R9

en: %s: SB relative addressing conflicts with use of R9
fr: %s : l'adressage relatif SB est conflictuel avec l'utilisation de R9

en: %s uses %u-byte wchar_t yet the output is to use %u-byte wchar_t; use of wchar_t values across objects may fail
fr: %s utilise des wchar_t de %u octets alors que la sortie doit utiliser des wchar_t de %u octets ; l'utilisation de valeurs whcar_t entre des objets peut échouer

en: %s uses %s enums yet the output is to use %s enums; use of enum values across objects may fail
fr: %s utilise %s énumérations alors que la sortie doit utiliser %s énumérations ; l'utilisation de valeurs d'énumération peut échouer au travers des différents objets

en: %s uses iWMMXt register arguments, output does not
fr: %s utilise les arguments de registre iWMMXt, ce qui n'est pas le cas de la sortie

en: fp16 format mismatch between %s and output
fr: le format fp16 diffère entre %s et la sortie

en: %s: unknown mandatory EABI object attribute %d
fr: %s : attribut obligatoire d'objet EABI %d inconnu

en: %s: unknown EABI object attribute %d
fr: %s : attribut d'objet EABI %d inconnu

note: We cannot handle this now.
en: multiple SHT_ARM_EXIDX sections %s and %s in a non-relocatable link
fr: multiples sections SHT_ARM_EXIDX %s et %s dans un lien non relocalisable

en: %s: must be processed by '%s' toolchain
fr: %s : doit être traité par la chaîne de compilation « %s »

en: %s: object tag '%d, %s' is incompatible with tag '%d, %s'
fr: %s : l'étiquette d'objet « %d, %s » n'est pas compatible avec l'étiquette « %d, %s »

en: ** attributes
fr: ** attributs

en: cannot open %s: %s:
fr: impossible d'ouvrir %s : %s :

en: out of patch space in section %s; relink with --incremental-full
fr: à court d'espace de retouche dans la section %s ; rééditer les liens avec --incremental-full

en: not compressing section data: zlib error
fr: impossible de compresser les données de section : erreur de zlib

en: %s: cannot make copy relocation for protected symbol '%s', defined in %s
fr: %s : impossible de faire une copie de la relocalisation pour le symbole protégé « %s », defini dans %s

en: cannot open symbol count file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier de comptage des symboles %s : %s

en: 
    Cross Reference Table
fr: 
    Table des Références Croisées

en: Symbol
fr: Symbole

en: File
fr: Fichier

en: file %s was removed during the link
fr: le fichier %s a été supprimé lors de l'édition de liens

en: out of file descriptors and couldn't close any
fr: les descripteurs de fichier sont épuisés et aucun fichier ne peut être fermé

en: while closing %s: %s
fr: lors de la fermeture de %s : %s

en: %s: can not read directory: %s
fr: %s : impossible de lire le dossier : %s

en: %s: DWARF info may be corrupt; offsets in a range list entry are in different sections
fr: %s : les informations DWARF sont peut-être corrompues ; les décalages dans une entrée de liste d'intervalles sont dans des sections différentes

en: %s: DWARF range list contains unsupported entry type (%d)
fr: %s : une liste d'intervalles DWARF contient un type d'entrée (%d) non pris en charge

en: %s: corrupt debug info in %s
fr: %s : renseignements de débogage corrompus dans %s

en: unexpected duplicate type %u section: %u, %u
fr: duplication du type %u de section non attendu : %u, %u

en: unexpected link in section %u header: %u != %u
fr: lien non attendu dans l'en-tête %u de section : %u != %u

en: DYNAMIC section %u link out of range: %u
fr: le lien de section DYNAMIQUE %u est hors limite : %u

en: DYNAMIC section %u link %u is not a strtab
fr: le lien de la section %u DYNAMIQUE %u n'est pas un strtab

en: DT_SONAME value out of range: %lld >= %lld
fr: valeur de DT_SONAME hors limite : %lld >= %lld

en: DT_NEEDED value out of range: %lld >= %lld
fr: valeur de DT_NEEDED hors limite : %lld >= %lld

en: missing DT_NULL in dynamic segment
fr: DT_NULL absent du segment dynamique

en: invalid dynamic symbol table name index: %u
fr: l'index du nom de la table des symboles dynamiques est incorrect : %u

en: dynamic symbol table name section has wrong type: %u
fr: le type de la section de nom de table des symboles dynamiques est incorrect : %u

en: bad section name offset for section %u: %lu
fr: l'offset du nom de section pour la section %u est incorrect : %lu

en: duplicate definition for version %u
fr: définition redondante pour la version %u

en: unexpected verdef version %u
fr: version verdef %u inattendue

en: verdef vd_cnt field too small: %u
fr: champ vd_cnt de verdef trop petit : %u

en: verdef vd_aux field out of range: %u
fr: champ vd_aux de verdef hors limite : %u

en: verdaux vda_name field out of range: %u
fr: champ vda_name de verdaux hors limite : %u

en: verdef vd_next field out of range: %u
fr: champ vd_next de verdef hors limite : %u

en: unexpected verneed version %u
fr: version %u de verneed non attendue

en: verneed vn_aux field out of range: %u
fr: champ vn_aux de verneed hors limite : %u

en: vernaux vna_name field out of range: %u
fr: champ vna_name de vernaux hors limite : %u

en: verneed vna_next field out of range: %u
fr: champ vna_next de verneed hors limite : %u

en: verneed vn_next field out of range: %u
fr: champ vn_next de verneed hors limite : %u

en: size of dynamic symbols is not multiple of symbol size
fr: la taille des symboles dynamiques n'est pas un multiple de la taille des symboles

en: symbol %s has undefined version %s
fr: le symbole %s a une version %s indéfinie

en: overflow in PLT unwind data; unwinding through PLT may fail
fr: débordement dans les données d'épilogue PLT ; l'exécution de l'épilogue à travers PLT peut échouer

en: %s: fatal error:
fr: %s : erreur fatale :

en: %s: error:
fr: %s : erreur :

en: %s: warning:
fr: %s : avertissement :

en: warning
fr: avertissement

en: error
fr: erreur

en: %s: %s: undefined reference to '%s'
fr: %s : %s : référence à « %s » non définie

en: %s: %s: undefined reference to '%s', version '%s'
fr: %s : %s : référence à « %s » non définie, version « %s »

en: %s: the vtable symbol may be undefined because the class is missing its key function
fr: %s : le symbole de la vtable peut être indéfini parce qu'il manque la fonction clé de la classe

en: %s: the symbol should have been defined by a plugin
fr: %s : le symbole aurait du être définit par un greffon

en: %s:
fr: %s :

en: undefined symbol '%s' referenced in expression
fr: référence au symbole non défini « %s » dans l'expression

en: invalid reference to dot symbol outside of SECTIONS clause
fr: référence invalide au symbole point en dehors de la clause SECTIONS

note: Handle unary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.
en: unary
fr: unaire

note: Handle binary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.  KEEP_LEFT means that if the left operand is section relative and the right operand is not, the result uses the same section as the left operand.  KEEP_RIGHT is the same with left and right swapped.  IS_DIV me
en: binary
fr: binaire

en:  by zero
fr:  par zéro

en: max applied to section relative value
fr: maximum appliqué aux valeurs relatives de section

en: min applied to section relative value
fr: minimum appliqué aux valeurs relatives de section

en: aligning to section relative value
fr: alignement sur les valeurs relatives de section

en: unknown constant %s
fr: constante %s inconnue

en: munmap failed: %s
fr: échec de munmap : %s

en: %s: fstat failed: %s
fr: %s : échec de fstat() : %s

en: could not reopen file %s
fr: impossible de rouvrir le fichier %s

en: %s: read failed, starting offset (%#llx) less than zero
fr: %s : erreur de lecture, le décalage de début (%#llx) est plus petit que zéro

en: %s: pread failed: %s
fr: %s : échec de pread() : %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes at %lld
fr: %s : fichier trop court : seulement %lld octets lus sur %lld à la position %lld

en: %s: attempt to map %lld bytes at offset %lld exceeds size of file; the file may be corrupt
fr: %s : taille du fichier dépassée lors de la tentative de mappage (map) de %lld octets à la position (offset) %lld ; le fichier est peut être corrompu

en: %s: lseek failed: %s
fr: %s : échec de lseek() : %s

en: %s: readv failed: %s
fr: %s : échec de readv() : %s

en: %s: file too short: read only %zd of %zd bytes at %lld
fr: %s : fichier trop court : seulement %zd octets sur %zd lus à la position %lld

en: %s: total bytes mapped for read: %llu
fr: %s : nombre d'octets mappés par read() : %llu

en: %s: maximum bytes mapped for read at one time: %llu
fr: %s : nombre maximum d'octets mappés par read() pour une lecture seule : %llu

en: %s: stat failed: %s
fr: %s : échec de stat() : %s

en: cannot find %s%s
fr: %s%s introuvable

en: cannot find %s
fr: %s introuvable

en: cannot open %s: %s
fr: impossible d'ouvrir %s : %s

en: %s: --gdb-index currently supports only C and C++ languages
fr: %s : --gdb-index ne prend en charge que les langages C et C++ pour le moment

note: The top level DIE should be one of the above.
en: %s: top level DIE is not DW_TAG_compile_unit or DW_TAG_type_unit
fr: %s : le DIE du plus haut niveau n'est pas DW_TAG_compile_unit ou DW_TAG_type_unit

en: %s: DWARF info may be corrupt; low_pc and high_pc are in different sections
fr: %s : les informations DWARF peuvent être corrompues ; low_pc et high_pc sont dans des sections différentes

en: %s: DWARF CUs: %u
fr: %s : unités de compilation (CUs) DWARF : %u

en: %s: DWARF CUs without pubnames/pubtypes: %u
fr: %s : unités de compilation (CUs) DWARF sans pubnames/pubtypes : %u

en: %s: DWARF TUs: %u
fr: %s : unités de type (TUs) DWARF : %u

en: %s: DWARF TUs without pubnames/pubtypes: %u
fr: %s : unités de type (TUs) DWARF sans pubnames/pubtypes : %u

en: pthead_mutexattr_init failed: %s
fr: échec de pthead_mutexattr_init() : %s

en: pthread_mutexattr_settype failed: %s
fr: échec de pthread_mutexattr_settype() : %s

en: pthread_mutex_init failed: %s
fr: échec de pthread_mutex_init() : %s

en: pthread_mutexattr_destroy failed: %s
fr: échec de pthread_mutexattr_destroy() : %s

en: pthread_mutex_destroy failed: %s
fr: échec de pthread_mutex_destroy() : %s

en: pthread_mutex_lock failed: %s
fr: échec de pthread_mutex_lock() : %s

en: pthread_mutex_unlock failed: %s
fr: échec de pthread_mutex_unlock() : %s

en: pthread_cond_init failed: %s
fr: échec de pthread_cond_init() : %s

en: pthread_cond_destroy failed: %s
fr: échec de pthread_cond_destroy() : %s

en: pthread_cond_wait failed: %s
fr: échec de pthread_cond_wait() : %s

en: pthread_cond_signal failed: %s
fr: échec de pthread_cond_signal() : %s

en: pthread_cond_broadcast failed: %s
fr: échec de pthread_cond_broadcast() : %s

en: pthread_once failed: %s
fr: échec de pthread_once() : %s

en: %s: internal error in %s, at %s:%d
fr: %s : erreur interne dans %s, à la position %s : %d

en: no input files
fr: pas de fichiers en entrée

en: linking with --incremental-full
fr: édite les liens avec --incremental-full

en: restart link with --incremental-full
fr: recommence l'édition de liens avec --incremental-full

en: cannot mix -r with --gc-sections or --icf
fr: impossible d'utiliser -r avec --gc-sections ou --icf

en: cannot mix -static with dynamic object %s
fr: impossible d'utiliser -static avec l'objet dynamique %s

en: cannot mix -r with dynamic object %s
fr: impossible d'utiliser -r avec l'objet dynamique %s

en: cannot use non-ELF output format with dynamic object %s
fr: le format de sortie ELF est obligatoire avec l'objet dynamique %s

en: cannot mix split-stack '%s' and non-split-stack '%s' when using -r
fr: impossible d'utiliser split-stack « %s » et non-split-stack « %s » avec -r

note: FIXME: This needs to specify the location somehow.
en: missing expected TLS relocation
fr: absence de la relocalisation TLS attendue

en: %s: relocation R_386_GOTOFF against undefined symbol %s cannot be used when making a shared object
fr: %s : la relocalisation R_386_GOTOFF vers le symbole non défini %s ne peut être utilisée lors de la création d'un objet partagé

en: %s: relocation R_386_GOTOFF against external symbol %s cannot be used when making a shared object
fr: %s : la relocalisation R_386_GOTOFF vers le symbole extérieur %s ne peut être utilisée lors de la création d'un objet partagé

en: %s: relocation R_386_GOTOFF against preemptible symbol %s cannot be used when making a shared object
fr: %s : la relocalisation R_386_GOTOFF vers le symbole de préemption %s ne peut être utilisée lors de la création d'un objet partagé

en: unexpected reloc %u against global symbol %s without base register in object file when generating a position-independent output file
fr: relocalisation %u imprévue vers le symbole global %s sans registre de base dans le fichier objet lors de la génération d'un fichier de sortie indépendent de la position

en: unexpected reloc %u against local symbol without base register in object file when generating a position-independent output file
fr: relocalisation %u imprévue vers un symbole local sans registre de base dans le fichier objet lors de la génération d'un fichier de sortie indépendent de la position

en: both SUN and GNU model TLS relocations
fr: SUN et GNU suivent les relocalisations TLS

en: unsupported reloc %u in object file
fr: la relocalisation %u n'est pas prise en charge dans le fichier objet

en: failed to match split-stack sequence at section %u offset %0zx
fr: l'association de séquence de la pile scindée (split-stack) à la position %2$0zx de la section %1$u a échoué

en: could not parse eh_frame section %s(%s); ICF might not preserve exception handling behavior
fr: impossible d'analyser la section eh_frame %s(%s) ; il se peut que l'ICF ne conserve pas un comportement de gestion des exceptions

en: %s: ICF Converged after %u iteration(s)
fr: %s : ICF a convergé après %u itération(s)

en: %s: ICF stopped after %u iteration(s)
fr: %s : ICF s'est arrêté après %u itération(s)

en: Could not find symbol %s to unfold
fr: N'a pu trouver le symbole à étendre %s

en: the link might take longer: cannot perform incremental link: %s
fr: il se peut que l'édition de liens prenne plus de temps : impossible d'effectuer l'édition de liens de façon incrémentale : %s

en: no incremental data from previous build
fr: pas de données incrémentales issues de l'édition précédente

en: different version of incremental build data
fr: version différente des données d'édition incrémentale

en: command line changed
fr: la ligne de commande a changé

en: %s: script file changed
fr: %s : fichier de script a changé

en: unsupported ELF machine number %d
fr: le numéro de machine ELF %d n'est pas pris en charge

en: %s: incompatible target
fr: %s : cible incompatible

en: output is not an ELF file.
fr: la sortie n'est pas un fichier ELF.

en: unsupported file: 32-bit, big-endian
fr: fichier non pris en charge : 32 bits, gros-boutiste

en: unsupported file: 32-bit, little-endian
fr: fichier non pris en charge : 32 bits, petit-boutiste

en: unsupported file: 64-bit, big-endian
fr: fichier non pris en charge : 64 bits, gros-boutiste

en: unsupported file: 64-bit, little-endian
fr: fichier non pris en charge : 64 bits, petit-boutiste

en: COMDAT group has no signature
fr: groupe COMDAT sans signature

en: COMDAT group %s included twice in incremental link
fr: double inclusion du groupe COMDAT %s lors d'une édition de liens incrémentale

en: Unusually large LEB128 decoded, debug information may be corrupted
fr: Le décodage de LEB128 est anormalement volumineux, les informations de débogage sont peut être corrompues

en: %s: total free lists: %u
fr: %s : nombre total de listes libérées : %u

en: %s: total free list nodes: %u
fr: %s : nombre total de nœuds de liste libérés : %u

en: %s: calls to Free_list::remove: %u
fr: %s : appels à Free_list::remove : %u

en: %s: nodes visited: %u
fr: %s : nœuds visités : %u

en: %s: calls to Free_list::allocate: %u
fr: %s : appels à Free_list::allocate : %u

en: Unable to create output section '%s' because it is not allowed by the SECTIONS clause of the linker script
fr: Impossible de créer la section d'entrée « %s » car ceci n'est pas autorisé par la clause SECTIONS du script de l'éditeur de liens

en: multiple '.interp' sections in input files may cause confusing PT_INTERP segment
fr: de multiples sections « .interp » dans les fichiers d'entrée peuvent produire des segments PT_INTERP ambigus

en: %s: missing .note.GNU-stack section implies executable stack
fr: %s : l'absence de section .note.GNU-stack implique une pile exécutable

en: %s: requires executable stack
fr: %s : nécessite une pile exécutable

en: %s: in .note.gnu.property section, pr_datasz must be 4 or 8
fr: %s : dans la section .note.gnu.property, pr_datasz doit valoir 4 ou 8

en: %s: unknown program property type %d in .note.gnu.property section
fr: %s : le type %d de propriété de programme est inconnu dans la section .note.gnu.property

en: unable to open --section-ordering-file file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier %s relatif à l'option --section-ordering-file : %s

en: one or more inputs require executable stack, but -z noexecstack was given
fr: une ou plusieurs entrées nécessite une pile d'exécution ; mais -z noexecstack a été passé

en: --build-id=uuid failed: could not open /dev/urandom: %s
fr: --build-id=uuid a échoué : impossible d'ouvrir /dev/urandom : %s

en: /dev/urandom: read failed: %s
fr: /dev/urandom : échec de read() : %s

en: /dev/urandom: expected %zu bytes, got %zd bytes
fr: /dev/urandom : %zu octets attendus, %zd octets lus

en: --build-id=uuid failed: could not load rpcrt4.dll
fr: --build-id=uuid a échoué : impossible de charger rpcrt4.dll

en: --build-id=uuid failed: could not find UuidCreate
fr: --build-id=uuid a échoué : impossible de trouver UuidCreate

en: __build_id=uuid failed: call UuidCreate() failed
fr: __build_id=uuid a échoué : échec de l'appel à UuidCreate()

en: --build-id argument '%s' not a valid hex number
fr: l'argument « %s » de --build-id n'est pas un nombre hexadécimal valide

en: unrecognized --build-id argument '%s'
fr: l'argument « %s » de --build-id n'est pas reconnu

en: error: --package-metadata=%s does not contain valid JSON: %s
fr: erreur : --package-metadata=%s contient du JSON non valide : %s

en: load segment overlap [0x%llx -> 0x%llx] and [0x%llx -> 0x%llx]
fr: le segment de chargement chevauche [0x%llx -> 0x%llx] et [0x%llx -> 0x%llx]

en: out of patch space for section %s; relink with --incremental-full
fr: à court d'espace de retouche pour la section %s ; rééditer les liens avec --incremental-full

en: %s: section changed size; relink with --incremental-full
fr: %s : changement de taille de la section ; rééditer les liens avec --incremental-full

en: out of patch space for symbol table; relink with --incremental-full
fr: à court d'espace de retouche pour la table des symboles ; rééditer les liens avec --incremental-full

en: out of patch space for section header table; relink with --incremental-full
fr: à court d'espace de retouche pour la table d'en-tête de section ; rééditer les liens avec --incremental-full

en: read-only segment has dynamic relocations
fr: segment en lecture seule ayant des relocalisations dynamiques

en: shared library text segment is not shareable
fr: segment de texte de bibliothèque partagée non partageable

en: cannot open map file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier de mappage %s : %s

en: cannot close map file: %s
fr: impossible de fermer le fichier de mappage : %s

en: Archive member included because of file (symbol)
fr: Membre d'archive inclus en raison du fichier (symbole)

en: 
    Allocating common symbols
fr: 
    Allocation des symboles communs

en: Common symbol       size              file
fr: Symbole commun       taille            fichier

en: 
    Memory map
fr: 
    Mappage mémoire

en: 
    Discarded input sections
fr: 
    Sections d'entrée écartées

en: %s: %s merged constants size: %lu; input: %zu; output: %zu
fr: %s : %s a fusionné la taille des constantes : %lu ; entrée : %zu ; sortie : %zu

en: mergeable string section length not multiple of character size
fr: la longueur de la section des chaînes fusionnables n'est pas un multiple de la taille d'un caractère

en: %s: last entry in mergeable string section '%s' not null terminated
fr: %s : la dernière entrée de la section des chaînes fusionnables « %s » ne se termine pas par le caractère nul

en: %s: section %s contains incorrectly aligned strings; the alignment of those strings won't be preserved
fr: %s : la section %s contient des chaînes de caractères incorrectement alignées ; leur alignement ne sera pas préservé

en: %s: %s input bytes: %zu
fr: %s : %s octets en entrée : %zu

en: %s: %s input strings: %zu
fr: %s : %s chaînes de caractères en entrée : %zu

en: JALX to a non-word-aligned address
fr: JALX vers un adresse non alignée sur un mot

en: Unsupported jump between ISA modes; consider recompiling with interlinking enabled.
fr: Sauts non pris en charge entre des modes ISA ; envisagez de recompiler avec l'inter-édition de liens activée.

en: small-data section too large; lower small-data size limit (see option -G)
fr: la section de petites données est trop large ; diminuez la limite de taille des petites données (voir l'option -G)

en: %s: .MIPS.abiflags section has unsupported version %u
fr: %s : la section .MIPS.abiflags a une version %u non prise en charge

en: %s: Warning: bad `%s' option size %u smaller than its header
fr: %s : Avertissement : l'option « %s » a une mauvaise taille %u plus petite que son en-tête

en: no relocation found in mips16 stub section '%s'
fr: pas de relocalisations trouvées dans la section d'amorçage mips16 « %s »

en: .got.plt offset of %ld from .plt beyond the range of ADDIUPC
fr: décalage de .got.plt de %ld depuis .plt hors de portée de l'intervalle de ADDIUPC

en: Warning: bad `%s' option size %u smaller than its header in output section
fr: Avertissement : mauvaise taille %2$u pour l'option « %1$s » car plus petite que son en-tête dans la section de sortie

en: %s: Unknown architecture %s
fr: %s : Architecture %s inconnue

en: %s: Inconsistent ISA between e_flags and .MIPS.abiflags
fr: %s : ISA incohérent entre e_flags et .MIPS.abiflags

en: %s: Inconsistent FP ABI between .gnu.attributes and .MIPS.abiflags
fr: %s : FP ABI incohérent entre .gnu.attributes et .MIPS.abiflags

en: %s: Inconsistent ASEs between e_flags and .MIPS.abiflags
fr: %s : ASEs incohérents entre e_flags et .MIPS.abiflags

en: %s: Inconsistent ISA extensions between e_flags and .MIPS.abiflags
fr: %s : extensions ISA incohérentes entre e_flags et .MIPS.abiflags

en: %s: Unexpected flag in the flags2 field of .MIPS.abiflags (0x%x)
fr: %s : Drapeau non attendu dans le champ du drapeau flags2 de .MIPS.abiflags (0x%x)

en: -mips32r2 -mfp64 (12 callee-saved)
fr: -mips32r2 -mfp64 (12 appelant économisés)

en: %s: FP ABI %s is incompatible with %s
fr: %s : FP ABI %s n'est pas compatible avec %s

en: %s: linking abicalls files with non-abicalls files
fr: %s : éditer les liens de fichiers abicalls avec des fichiers non abicalls

en: %s: linking 32-bit code with 64-bit code
fr: %s : édition de liens d'un code 32 bits avec un code 64 bits

note: The ISAs aren't compatible.
en: %s: linking %s module with previous %s modules
fr: %s : édition de liens du module %s avec les précédents %s modules

en: %s: ABI mismatch: linking %s module with previous %s modules
fr: %s : désaccord ABI : édition de liens du module %s avec les précédents %s modules

en: %s: ASE mismatch: linking %s module with previous %s modules
fr: %s : désaccord ASE : édition de liens du module %s avec les précédents %s modules

en: %s: uses different e_flags (0x%x) fields than previous modules (0x%x)
fr: %s : utilise des champs de e_flags (0x%x) différents des modules précédents (0x%x)

en: Unknown dynamic tag 0x%x
fr: Etiquette dynamique 0x%x inconnue

en: relocation overflow: %u against local symbol %u in %s
fr: débordement de relocalisation : %u vers le symbole local %u dans %s

en: unexpected opcode while processing relocation
fr: code-opération (opcode) non attendu lors du traitement de la relocalisation

en: CALL16 reloc at 0x%lx not against global symbol
fr: relocalisation CALL16 à 0x%lx ne va pas vers un symbole global

en: %s: relocation %u against `%s' can not be used when making a shared object; recompile with -fPIC
fr: %s : la relocalisation %u vers « %s » ne peut pas être utilisée lors de la création d'un objet partagé ; recompilez avec -fPIC

en: non-dynamic relocations refer to dynamic symbol %s
fr: les relocalisations non dynamiques se réfèrrent au symbole dynamique %s

en: relocations against _gp_disp are permitted only with R_MIPS_HI16 and R_MIPS_LO16 relocations.
fr: les relocalisation vers _gp_disp ne sont permises qu'avec les relocalisations R_MIPS_HI16 et R_MIPS_LO16.

en: MIPS16 and microMIPS functions cannot call each other
fr: les fonctions MIPS16 et microMIPS ne peuvent pas s'appeler mutuellement

en: relocation overflow: %u against '%s' defined in %s
fr: débordement de relocalisation : %u vers « %s » défini dans %s

en: relocation overflow: %u against '%s'
fr: débordement de relocalisation : %u vers « %s »

en: unaligned PC-relative relocation
fr: relocalisation relative au PC non alignée

en: %s: %s
fr: %s : %s

en: missing SHT_SYMTAB_SHNDX section
fr: la section SHT_SYMTAB_SHNDX est manquante

en: symbol %u out of range for SHT_SYMTAB_SHNDX section
fr: le symbole %u est hors de portée de la section SHT_SYMTAB_SHNDX

en: extended index for symbol %u out of range: %u
fr: l'index étendu du symbole %u est hors de portée : %u

en: section name section has wrong type: %u
fr: la section de nom de section est de type incorrect : %u

en: section group %u info %u out of range
fr: l'information %u du groupe de section %u est hors limite

en: symbol %u name offset %u out of range
fr: le décalage %u du nom de symbole %u est hors de portée

en: symbol %u invalid section index %u
fr: l'index de section %u du symbole %u est invalide

en: section %u in section group %u out of range
fr: la section %u dans le groupe de section %u est hors limite

en: invalid section group %u refers to earlier section %u
fr: le groupe de section %u n'est pas correct et fait référence à la section antérieure %u

en: %s: corrupt .note.gnu.property section (note too short)
fr: %s : section .note.gnu.property corrompue (note trop courte)

en: %s: corrupt .note.gnu.property section (name is not 'GNU')
fr: %s : section .note.gnu.property corrompue (le nom n'est pas « GNU »)

en: %s: unsupported note type %d in .note.gnu.property section
fr: %s : le type de note %d est non pris en charge dans la section .note.gnu.property

en: %s: corrupt .note.gnu.property section
fr: %s : section .note.gnu.property corrompue

en: relocation section %u has bad info %u
fr: la section de relocalisation %u a une mauvaise information %u

en: %s: removing unused section from '%s' in file '%s'
fr: %s : suppression de la section inutilisée depuis « %s » dans le fichier « %s »

en: %s: ICF folding section '%s' in file '%s' into '%s' in file '%s'
fr: %s : ICF place la section « %s » du fichier « %s » dans la section « %s » du fichier « %s »

en: size of symbols is not multiple of symbol size
fr: la taille des symboles n'est pas un multiple de la taille d'un symbole

en: %s: plugin needed to handle lto object
fr: %s : un greffon est nécessaire à la gestion d'objets lto

en: local symbol %u section name out of range: %u >= %u
fr: le nom de section du symbole local %u est hors limite : %u >= %u

en: unknown section index %u for local symbol %u
fr: l'index de section %u n'est pas connu pour le symbole local %u

en: local symbol %u section index %u out of range
fr: l'index de section %u du symbole local %u est hors de portée

en: could not decompress section %s
fr: impossible de décompresser la section %s

en: %s is not supported but is required for %s in %s
fr: %s n'est pas pris en charge mais reste nécessaire pour %s dans %s

en: function
fr: fonction

en: %s: unsupported ELF machine number %d
fr: %s : numéro de machine ELF %d non pris en charge

en: %s: not configured to support 32-bit big-endian object
fr: %s : non configuré pour prendre en charge les objets 32 bits gros-boutistes

en: %s: not configured to support 32-bit little-endian object
fr: %s : non configuré pour prendre en charge les objets 32 bits petits-boutistes

en: %s: not configured to support 64-bit big-endian object
fr: %s : non configuré pour prendre en charge les objets 64 bits gros-boutistes

en: %s: not configured to support 64-bit little-endian object
fr: %s : non configuré pour prendre en charge les objets 64 bits petits-boutistes

en: default
fr: défaut

en: Usage: %s [options] file...
    Options:
fr: Usage : %s [options] fichier…
    Options :

note: config.guess and libtool.m4 look in ld --help output for the string "supported targets".
en: %s: supported targets:
fr: %s : cibles prises en charge :

en: %s: supported emulations:
fr: %s : émulations prises en charge :

en: Report bugs to %s
fr: Rapporter toutes anomalies à %s

en: %s: invalid option value (expected an integer): %s
fr: %s : valeur d'option invalide (attend un entier) : %s

en: %s: invalid option value (expected a floating point number): %s
fr: %s : valeur d'option invalide (attend un nombre à virgule flottant) : %s

en: %s: must take a non-empty argument
fr: %s : argument non vide requit

en: %s: must take one of the following arguments: %s
fr: %s : doit prendre l'un des arguments suivants : %s

en:   Supported targets:
fr:   Cibles prises en charges :

en:   Supported emulations:
fr:   Emulations prises en charges :

en: invalid argument to --section-start; must be SECTION=ADDRESS
fr: argument de --section-start invalide ; doit être SECTION=ADRESSE

en: --section-start address missing
fr: l'adresse de --section-start est manquante

en: --section-start argument %s is not a valid hex number
fr: l'argument « %s » de --section-start n'est pas un nombre hexadécimal correct

en: unable to parse script file %s
fr: impossible d'analyser (parse) le fichier de script %s

en: unable to parse version script file %s
fr: impossible d'analyser (parse) le fichier de script de version %s

en: unable to parse dynamic-list script file %s
fr: impossible d'analyser (parse) le fichier de script de liste dynamique (dynamic-list) %s

en: format '%s' not supported; treating as elf (supported formats: elf, binary)
fr: format « %s » non pris en charge ; traité comme un format elf (formats pris en charge : elf, binaire)

en: unbalanced --push-state/--pop-state
fr: --push-state/--pop-state non équilibré

en: %s: use the --help option for usage information
fr: %s : utiliser l'option --help pour avoir les informations d'utilisation

en: %s: %s: %s
fr: %s : %s : %s

en: unexpected argument
fr: argument inattendu

en: missing argument
fr: argument manquant

en: unknown -z option
fr: option -z inconnue

en: ignoring --threads: %s was compiled without thread support
fr: --threads ignoré : %s a été compilé sans prise en charge des threads

en: ignoring --thread-count: %s was compiled without thread support
fr: --thread-count ignoré : %s a été compilé sans prise en charge des threads

en: cannot use --plugin: %s was compiled without plugin support
fr: impossible d'utiliser --plugin : %s a été compilé sans prendre en charge de greffon

en: unable to open -retain-symbols-file file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier %s relatif à l'option -retain-symbols-file : %s

en: -shared and -static are incompatible
fr: -shared et -static ne sont pas compatibles

en: -shared and -pie are incompatible
fr: -shared et -pie ne sont pas compatibles

en: -pie and -static are incompatible
fr: -pie et -static ne sont pas compatibles

en: -shared and -r are incompatible
fr: -shared et -r ne sont pas compatibles

en: -pie and -r are incompatible
fr: -pie et -r ne sont pas compatibles

en: -F/--filter may not used without -shared
fr: -F/--filter ne peut être utilisé sans -shared

en: -f/--auxiliary may not be used without -shared
fr: -f/--auxiliary ne peut être utilisé sans -shared

en: -retain-symbols-file does not yet work with -r
fr: -retain-symbols-file ne fonctionne pas avec -r pour le moment

en: binary output format not compatible with -shared or -pie or -r
fr: le format de sortie binaire n'est pas compatible avec -shared, -pie ou -r

en: --hash-bucket-empty-fraction value %g out of range [0.0, 1.0)
fr: la valeur %g pour --hash-bucket-fraction n'est pas dans l'intervalle [0.0, 1.0)

en: Options --incremental-changed, --incremental-unchanged, --incremental-unknown require the use of --incremental
fr: Les options --incremental-changed, --incremental-unchanged, --incremental-
    unknown nécessitent l'utilisation de --incremental

en: incremental linking is not compatible with -r
fr: l'édition de liens incrémentale n'est pas compatible avec -r

en: incremental linking is not compatible with --emit-relocs
fr: l'édition de liens incrémentale n'est pas compatible avec --emit-relocs

en: incremental linking is not compatible with --plugin
fr: l'édition de liens incrémentale n'est pas compatible avec --plugin

en: incremental linking is not compatible with -z relro
fr: l'édition de liens incrémentale n'est pas compatible avec -z relro

en: incremental linking is not compatible with -pie
fr: l'édition de liens incrémentale n'est pas compatible avec -pie

en: ignoring --gc-sections for an incremental link
fr: --gc-sections ignoré pour l'édition de liens incrémentale

en: ignoring --icf for an incremental link
fr: --icf ignoré pour l'édition de liens incrémentale

en: ignoring --compress-debug-sections for an incremental link
fr: --compress-debug-sections ignoré pour l'édition de liens incrémentale

en: --compress-debug-sections=zstd: gold is not built with zstd support
fr: --compress-debug-sections=zstd : gold n'est pas construit avec le support zstd

en: May not nest groups
fr: Ne peut pas imbriquer des groupes

en: may not nest groups in libraries
fr: ne peut pas imbriquer des groupes dans les bibliothèques

en: Group end without group start
fr: Fin de groupe sans début de groupe

en: may not nest libraries
fr: ne peut imbriquer les bibliothèques

en: may not nest libraries in groups
fr: ne peut imbriquer des bibliothèques dans des groupes

en: lib end without lib start
fr: fin de bibliothèque sans début de bibliothèque

note: I guess it's neither a long option nor a short option.
en: unknown option
fr: option inconnue

en: %s: missing group end
fr: %s : fin de groupe manquante

en: %s: missing lib end
fr: %s : fin de bibliothèque manquante

en: Report usage information
fr: Signaler les informations d'usage

en: Report version information
fr: Signaler les informations de version

en: Report version and target information
fr: Signaler la version et les informations de la cible

en: Not supported
fr: Non pris en charge

en: Do not copy DT_NEEDED tags from shared libraries
fr: Ne pas copier l'étiquette DT_NEEDED depuis des bibliothèques partagées

en: Allow multiple definitions of symbols
fr: Autorise les définitions multiples de symboles

en: Do not allow multiple definitions
fr: Interdit les définitions multiples

en: Allow unresolved references in shared libraries
fr: Autoriser les références non résolues dans les bibliothèques partagées

en: Do not allow unresolved references in shared libraries
fr: Ne pas autoriser les références non résolues dans les bibliothèques partagées

en: Apply link-time values for dynamic relocations
fr: Appliquer des valeurs de l'édition de liens pour les relocalisation dynamiques

en: (aarch64 only) Do not apply link-time values for dynamic relocations
fr: (aarch64 seulement) Ne pas appliquer les valeurs de l'édition de liens pour les relocalisations dynamiques

en: Use DT_NEEDED only for shared libraries that are used
fr: Utiliser DT_NEEDED seulement pour les bibliothèques partagées utilisées

en: Use DT_NEEDED for all shared libraries
fr: Utiliser DT_NEEDED pour toutes les bibliothèques partagées

en: Ignored
fr: Ignoré

en: [ignored]
fr: [ignoré]

en: Set input format
fr: Choisir le format d'entrée

en: Output BE8 format image
fr: Renvoyer une image au format BE8

en: Generate build ID note
fr: Générer l'EMPREINTE de l'édition de liens

en: Chunk size for '--build-id=tree'
fr: Taille des morceaux pour « --build-id=tree »

en: SIZE
fr: TAILLE

en: Minimum output file size for '--build-id=tree' to work differently than '--build-id=sha1'
fr: Taille minimale du fichier de sortie pour que « --build-id=tree » fonctionne différemment de « --build-id=sha1 »

en: -l searches for shared libraries
fr: -l cherche les bibliothèques partagées

en: -l does not search for shared libraries
fr: -l ne cherche pas les bibliothèques partagées

en: alias for -Bdynamic
fr: alias de -Bdynamic

en: alias for -Bstatic
fr: alias de -Bstatic

en: Use group name lookup rules for shared library
fr: Utiliser les règles de recherche par groupe de nom pour les bibliothèques partagées

en: Generate shared library (alias for -G/-shared)
fr: Générer une bibliothèque partagée (alias de -G/-shared)

en: Don't bind default visibility defined symbols locally for -shared (default)
fr: Ne pas lier localement les symboles de visibilité par défaut pour -shared (défaut)

en: Bind default visibility defined function symbols locally for -shared
fr: Lier localement les fonctions de visibilité par défaut pour -shared

en: Bind default visibility defined symbols locally for -shared
fr: Lier localement les symboles de visibilité par défaut pour -shared

en: Check segment addresses for overlaps
fr: Vérifier le chevauchement des adresses de segment

en: Do not check segment addresses for overlaps
fr: Ne pas vérifier le chevauchement des adresses de segment

en: Compress .debug_* sections in the output file
fr: Compresser les sections .debug_* dans le fichier de sortie

en: Output cross reference table
fr: Afficher la table des références croisées

en: Do not output cross reference table
fr: Ne pas afficher la table des références croisées

en: Use DT_INIT_ARRAY for all constructors
fr: Utiliser DT_INIT_ARRAY pour tous les constructeurs

en: Handle constructors as directed by compiler
fr: Traiter les constructeurs comme stipulé par le compilateur

en: Define common symbols
fr: Définir les symboles communs

en: Do not define common symbols in relocatable output
fr: Ne pas définir les symboles communs dans une sortie relocalisable

en: Alias for -d
fr: Alias de -d

en: Turn on debugging
fr: Activer le débogage

en: [all,files,script,task][,...]
fr: [tous,fichiers,script,tâche][,…]

en: Define a symbol
fr: Définir un symbole

en: SYMBOL=EXPRESSION
fr: SYMBOLE=EXPRESSION

en: Demangle C++ symbols in log messages
fr: Recouvrir les symboles C++ dans les messages du journal d'événements (log)

en: Do not demangle C++ symbols in log messages
fr: Ne pas recouvrir les symboles C++ dans les messages du journal d'événements

en: Write a dependency file listing all files read
fr: Écrire un fichier de dépendances listant tous les fichiers lus

en: FILE
fr: FICHIER

en: Look for violations of the C++ One Definition Rule
fr: Rechercher les violations de la Règle de Définition Unique du C++

en: Do not look for violations of the C++ One Definition Rule
fr: Ne pas rechercher les violations de la Règle de Définition Unique du C++

en: Add data symbols to dynamic symbols
fr: Ajouter les symboles de données aux symboles dynamiques

en: Add C++ operator new/delete to dynamic symbols
fr: Ajouter les opérateurs C++ de création et de destruction d'objets (new/delete) aux symboles dynamiques

en: Add C++ typeinfo to dynamic symbols
fr: Ajouter les informations de type C++ (typeinfo) aux symboles dynamiques

en: Read a list of dynamic symbols
fr: Lire une liste de symboles dynamiques

en: (PowerPC only) Label linker stubs with a symbol
fr: (PowerPC seulement) Espace d'amorçage d'appel PLT sans barrières

en: (PowerPC only) Do not label linker stubs with a symbol
fr: (PowerPC seulement) Ne pas étiquetter l'espace d'amorçage de l'éditeur de liens avec un symbole

en: Set program start address
fr: Définir l'adresse de début du programme

en: ADDRESS
fr: ADRESSE

en: Create exception frame header
fr: Créer l'en-tête du cadre pour les exceptions

en: Do not create exception frame header
fr: Ne pas créer l'en-tête du cadre pour les exceptions

en: Enable use of DT_RUNPATH
fr: Activer l'utilisation de DT_RUNPATH

en: Disable use of DT_RUNPATH
fr: Désactiver l'utilisation de DT_RUNPATH

en: Put the linker version string into the .comment section
fr: Insérer la version de l'éditeur de liens dans la section .comment

en: Put the linker version string into the .note.gnu.gold-version section
fr: Insérer la version de l'éditeur de liens dans la section .note.gnu.gold-version

en: (ARM only) Do not warn about objects with incompatible enum sizes
fr: (ARM seulement) Ne pas avertir des objets avec des tailles d'énumération incompatibles

en: Exclude libraries from automatic export
fr: Exclure les bibliothèques de l'export automatique

en: Export all dynamic symbols
fr: Exporter tous les symboles dynamiques

en: Do not export all dynamic symbols
fr: Ne pas exporter tous les symboles dynamiques

en: Export SYMBOL to dynamic symbol table
fr: Exporter SYMBOLE vers la table des symboles dynamiques

en: SYMBOL
fr: SYMBOLE

en: Link big-endian objects.
fr: Éditer les liens des objets gros-boutistes

en: Link little-endian objects.
fr: Éditer les liens des objets petits-boutistes

en: Auxiliary filter for shared object symbol table
fr: Filtre auxiliaire pour la table des symboles des objets partagés

en: Filter for shared object symbol table
fr: Filtre pour la table des symboles des objets partagés

en: Treat warnings as errors
fr: Traiter les avertissements comme des erreurs

en: Do not treat warnings as errors
fr: Ne pas traiter les avertissements comme des erreurs

en: Call SYMBOL at unload-time
fr: Appeler le SYMBOLE au moment du déchargement

en: (ARM only) Fix binaries for ARM1176 erratum
fr: (ARM seulement) Corriger les binaires conformément à l'erratum de l'ARM1176

en: (ARM only) Do not fix binaries for ARM1176 erratum
fr: (ARM seulement) Ne pas corriger les binaires conformément à l'erratum de l'ARM1176

en: (ARM only) Fix binaries for Cortex-A8 erratum
fr: (ARM seulement) Corriger les binaires conformément à l'erratum du Cortex-A8

en: (ARM only) Do not fix binaries for Cortex-A8 erratum
fr: (ARM seulement) Ne pas corriger les binaires conformément à l'erratum du Cortex-A8

en: (AArch64 only) Fix Cortex-A53 erratum 843419
fr: (AArch64 seulement) Corriger les binaires conformément à l'erratum 843419 du Cortex-A53

en: (AArch64 only) Do not fix Cortex-A53 erratum 843419
fr: (AArch64 seulement) Ne pas corriger les binaires conformément à l'erratum 843419 du Cortex-A53

en: (AArch64 only) Fix Cortex-A53 erratum 835769
fr: (AArch64 seulement) Corriger les binaires conformément à l'erratum 835769 du Cortex-A53

en: (AArch64 only) Do not fix Cortex-A53 erratum 835769
fr: (AArch64 seulement) Ne pas corriger les binaires conformément à l'erratum 835769 du Cortex-A53

en: (ARM only) Rewrite BX rn as MOV pc, rn for ARMv4
fr: (ARM seulement) Réécrire BX rn en MOV pc, rn pour ARMv4

en: (ARM only) Rewrite BX rn branch to ARMv4 interworking veneer
fr: (ARM seulement) Réécrire BX rn branch en vernis ARMv4 interopérable

en: Ignored for GCC linker option compatibility
fr: Ignoré pour compatibilité avec les options de l'éditeur de liens GCC

en: Remove unused sections
fr: Supprimer les sections inutiles

en: Don't remove unused sections
fr: Ne pas supprimer les sections non utilisées

en: Generate .gdb_index section
fr: Générer la section .gdb_index

en: Do not generate .gdb_index section
fr: Ne pas générer la section .gdb_index

en: Enable STB_GNU_UNIQUE symbol binding
fr: Activer la liaison de symboles STB_GNU_UNIQUE

en: Disable STB_GNU_UNIQUE symbol binding
fr: Désactiver la liaison de symboles STB_GNU_UNIQUE

en: Generate shared library
fr: Générer une bibliothèque partagée

en: Set shared library name
fr: Définir le nom de la bibliothèque partagée

en: FILENAME
fr: NOM DE FICHIER

en: Min fraction of empty buckets in dynamic hash
fr: Fraction minimale de godets (buckets) vide dans le hachage dynamique

en: Dynamic hash style
fr: Style de hachage dynamique

en: [sysv,gnu,both]
fr: [sysv,gnu,both(sysv+gnu)]

en: Alias for -r
fr: Alias de -r

en: Identical Code Folding. '--icf=safe' Folds ctors, dtors and functions whose pointers are definitely not taken
fr: Regroupement de Code Identique. « --icf=safe » regroupe les constructeurs, les destructeurs et les fonctions pour lesquelles les pointeurs ne sont sans aucun doute pas utilisés

en: Number of iterations of ICF (default 3)
fr: Nombre d'itérations pour ICF (3 par défaut)

en: COUNT
fr: DÉCOMPTE

en: Do an incremental link if possible; otherwise, do a full link and prepare output for incremental linking
fr: Effectuer une édition de liens incrémentale si possible ; autrement, faire une édition de liens complète et préparer la sortie pour une édition de liens incrémentale

en: Do a full link (default)
fr: Faire une édition de liens complète (défaut)

en: Do a full link and prepare output for incremental linking
fr: Faire une édition de liens complète et préparer la sortie pour une édition de liens incrémentale

en: Do an incremental link; exit if not possible
fr: Éditer les liens incrémentalement ; quitter si cela n'est pas possible

en: Set base file for incremental linking (default is output file)
fr: Fixer le fichier de base pour l'édition de liens incrémentale (le fichier de sortie est utilisé par défaut)

en: Assume files changed
fr: Considère que les fichiers ont changés

en: Assume files didn't change
fr: Considère que les fichiers n'ont pas changés

en: Use timestamps to check files (default)
fr: Utiliser l'horodatage (timestamp) pour tester les fichiers (défaut)

en: Assume startup files unchanged (files preceding this option)
fr: Suppose que les fichiers de démarrage n'ont pas changés (fichiers précédents cette option)

en: Amount of extra space to allocate for patches (default 10)
fr: Quantité d'espace supplémentaire à allouer pour les retouches (10 par défaut)

en: PERCENT
fr: POUR CENT

en: Call SYMBOL at load-time
fr: Appeler SYMBOLE lors du chargement

en: Set dynamic linker path
fr: Définir le chemin de l'éditeur de liens dynamiques

en: PROGRAM
fr: PROGRAMME

en: Read only symbol values from FILE
fr: Lire les valeurs des symboles uniquement depuis FICHIER

en: Keep files mapped across passes
fr: Conserver la projection des fichiers entre les différentes passes

en: Release mapped files after each pass
fr: Détruire la projection des fichiers après chaque passe

en: Do not fold this symbol during ICF
fr: Ne pas joindre ce symbole pendant l'ICF

en: Search for library LIBNAME
fr: Chercher la bibliothèque de nom BIBLIOTHÈQUE

en: LIBNAME
fr: NOM DE BIBLIOTHÈQUE

en: Generate unwind information for PLT
fr: Générer les informations d'épilogue pour PLT

en: Do not generate unwind information for PLT
fr: Ne pas générer les informations d'épilogue pour PLT

en: Add directory to search path
fr: Ajouter les dossiers lors de l'exploration de l'arborescence

en: DIR
fr: DOSSIER

en: (ARM only) Generate long PLT entries
fr: (ARM seulement) Générer des entrées PLT longues

en: (ARM only) Do not generate long PLT entries
fr: (ARM seulement) Ne pas générer de longues entrées PLT

en: Set GNU linker emulation; obsolete
fr: Activer l'émulation de l'éditeur de liens GNU ; obsolète

en: Map whole files to memory
fr: Projeter les fichiers entiers en mémoire

en: Map relevant file parts to memory
fr: Projeter les parties appropriées des fichiers en mémoire

en: (ARM only) Merge exidx entries in debuginfo
fr: (ARM seulement) Fusionner les entrées exidx dans debuginfo

en: (ARM only) Do not merge exidx entries in debuginfo
fr: (ARM seulement) Ne pas fusionner les entrées exidx dans debuginfo

en: Map the output file for writing
fr: Projeter le fichier de sortie en écriture.

en: Do not map the output file for writing
fr: Ne pas projeter le fichier de sortie en écriture

en: Write map file on standard output
fr: Écrire le ficher de projection sur la sortie standard

en: Write map file
fr: Écrire le fichier de projection

en: MAPFILENAME
fr: NOMDUFICHIERDEPROJECTION

en: Do not page align data
fr: Ne pas aligner les données sur les pages

en: Do not page align data, do not make text readonly
fr: Ne pas aligner les données sur les pages, ne pas définir le texte en lecture seule

en: Page align data, make text readonly
fr: Aligner les données sur les pages, définir le texte en lecture seule

en: Use less memory and more disk I/O (included only for compatibility with GNU ld)
fr: Utiliser moins de mémoire et plus d'entrées/sorties disque (présent uniquement pour compatibilité avec GNU ld)

en: Report undefined symbols (even with --shared)
fr: Signaler les symboles non définis (même avec --shared)

en: Create an output file even if errors occur
fr: Créer un fichier de sortie même en cas d'erreurs

en: Only search directories specified on the command line
fr: Rechercher uniquement dans les répertoires spécifiés sur la ligne de commande

en: Set output file name
fr: Définir le nom du fichier de sortie

en: Set output format
fr: Définir le format de sortie

en: [binary]
fr: [binaire]

en: Optimize output file size
fr: Optimiser la taille du fichier de sortie

en: LEVEL
fr: NIVEAU

en: Orphan section handling
fr: Gestion des sections orphelines

en: Ignored for ARM compatibility
fr: Ignoré pour compatibilité avec ARM

en: Generate package metadata note
fr: Générer une note sur les métadonnées du paquet.

en: Create a position independent executable
fr: Créer un exécutable indépendant de la position

en: Do not create a position independent executable
fr: Ne pas créer un exécutable indépendant de la position

en: Force PIC sequences for ARM/Thumb interworking veneers
fr: Forcer les séquences PIC pour vernissage d'inter opérabilité ARM/Thumb

en: (ARM only) Ignore for backward compatibility
fr: (ARM seulement) Ignorer pour rétrocompatibilité

en: (PowerPC only) Align PLT call stubs to fit cache lines
fr: (PowerPC seulement) Aligner les espaces d'amorçage d'appel PLT pour qu'ils conviennent aux lignes de cache

en: (PowerPC64 only) Optimize calls to ELFv2 localentry:0 functions
fr: (PowerPC64 seulement) Optimiser les appels aux fonctions ELFv2 localentry:0

en: (PowerPC64 only) Don't optimize ELFv2 calls
fr: (PowerPC64 seulement) Ne pas optimiser les appels ELFv2

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs should load r11
fr: (PowerPC64 seulement) Les espaces d'amorçage d'appel PLT doivent charger r11

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs should not load r11
fr: (PowerPC64 seulement) Les espaces d'amorçage d'appel PLT ne doivent pas charger r11

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs with load-load barrier
fr: (PowerPC64 seulement) Espaces d'amorçage d'appel PLT avec barrière load-load

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs without barrier
fr: (PowerPC64 seulement) Espaces d'amorçage d'appel PLT sans barrière

en: Load a plugin library
fr: Charger une bibliothèque greffon

en: PLUGIN
fr: GREFFON

en: Pass an option to the plugin
fr: Passer une option au greffon

en: Load a plugin library (not supported)
fr: Charger une bibliothèque greffon (non pris en charge)

en: Pass an option to the plugin (not supported)
fr: Passer une option au greffon (non supporté)

en: Use posix_fallocate to reserve space in the output file
fr: Utiliser posix_fallocate() pour réserver de l'espace dans le fichier de sortie

en: Use fallocate or ftruncate to reserve space
fr: Utiliser fallocate() ou ftruncate() pour réserver de l'espace

en: (PowerPC64 only) stubs use power10 insns
fr: (PowerPC64 seulement) Les espaces d'amorçage utilisent les insns power10

en: (PowerPC64 only) stubs do not use power10 insns
fr: (PowerPC64 seulement) Les espaces d'amorçage n'utilisent pas les insns power10

en: Preread archive symbols when multi-threaded
fr: Lire en amont (preread) les symboles d'archive lorsqu'en multi-thread

en: List removed unused sections on stderr
fr: Lister les sections non utilisées et supprimées sur la sortie d'erreurs standard

en: Do not list removed unused sections
fr: Ne pas lister les sections non utilisées et supprimées

en: List folded identical sections on stderr
fr: Lister les sections identiques regroupées sur la sortie d'erreurs standard

en: Do not list folded identical sections
fr: Ne pas lister les sections identiques regroupées

en: Print default output format
fr: Afficher le format de sortie par défaut

en: Print symbols defined and used for each input
fr: Afficher les symboles définis et utilisés pour chaque entrée

en: Save the state of flags related to input files
fr: Sauvegarder l'état des drapeaux liés aux fichiers d'entrée

en: Restore the state of flags related to input files
fr: Restaurer l'état des drapeaux liés aux fichiers d'entrée

en: Generate relocations in output
fr: Générer les relocalisations dans la sortie

en: Ignored for SVR4 compatibility
fr: Ignoré pour compatibilité avec SVR4

en: Generate relocatable output
fr: Générer une sortie relocalisable

en: Relax branches on certain targets
fr: Relâcher les branches pour certaines cibles

en: Do not relax branches
fr: Ne pas relâcher de branches

en: keep only symbols listed in this file
fr: garder uniquement les symboles listés dans ce fichier

en: Put read-only non-executable sections in their own segment
fr: Mettre les sections non exécutables en lecture seule dans leur propre segment

en: Do not put read-only non-executable sections in their own segment
fr: Ne pas mettre les sections non exécutables en lecture seule dans leur propre segment

en: Set offset between executable and read-only segments
fr: Définir le décalage entre les segments exécutables et en lecture seule

en: OFFSET
fr: DÉCALAGE

en: Add DIR to runtime search path
fr: Ajouter le DOSSIER au chemin de recherche utilisé à l'exécution

en: Add DIR to link time shared library search path
fr: Ajouter le DOSSIER au chemin de recherche de bibliothèques partagées au moment de l'édition de liens

en: Strip all symbols
fr: Élaguer tous les symboles

en: Strip debugging information
fr: Élaguer les informations de débogage

en: Emit only debug line number information
fr: Émettre uniquement les informations de débogage de numéro de ligne

en: Strip debug symbols that are unused by gdb (at least versions <= 7.4)
fr: Éliminer les symboles de débogage non utilisés par gdb (du moins pour les versions antérieures à la 7.4 comprise)

en: Strip LTO intermediate code sections
fr: Éliminer les sections LTO de code intermédiaire

en: Layout sections in the order specified
fr: Disposer les sections dans l'ordre spécifié

en: Set address of section
fr: Définir l'adresse de section

en: SECTION=ADDRESS
fr: SECTION=ADRESSE

en: (PowerPC only) Use new-style PLT
fr: (PowerPC seulement) Utiliser les PLT nouvelle façon

en: Sort common symbols by alignment
fr: Trier les symboles communs en fonction de leur alignement

en: [={ascending,descending}]
fr: [={ascending (croissant),descending (décroissant)}]

en: Sort sections by name.  '--no-text-reorder' will override '--sort-section=name' for .text
fr: Trier les sections par nom. « --no-text-reorder » sera utilisé à la place de « --sort-section=name » pour .text

en: [none,name]
fr: [none(rien),name(nom)]

en: Dynamic tag slots to reserve (default 5)
fr: Emplacements de tags dynamiques à réserver (5 par défaut)

en: (ARM, PowerPC only) The maximum distance from instructions in a group of sections to their stubs. Negative values mean stubs are always after the group. 1 means use default size
fr: (ARM, PowerPC seulement) La distance maximale des instructions dans un groupe de sections à leurs espace d'amorçage de l'éditeur dynamique de liens. Des valeurs négatives impliquent qu'ils se trouvent toujours après le groupe. La valeur 1 correspond à l'utilisation de la taille par défaut

en: (PowerPC only) Allow a group of stubs to serve multiple output sections
fr: (PowerPC seulement) Permettre à un group d'espace d'amorçage de servir des sections de sorties multiples

en: (PowerPC only) Each output section has its own stubs
fr: (PowerPC seulement) Chaque section de sortie possède son propre espace d'amorçage

en: Stack size when -fsplit-stack function calls non-split
fr: Taille de la pile lorsque la fonctionnalité -fsplit-stack appelle non-split

en: Do not link against shared libraries
fr: Ne pas établir de liens avec des bibliothèques partagées

en: Start a library
fr: Démarrer une bibliothèque

en: End a library
fr: Arrêter une bibliothèque

en: Print resource usage statistics
fr: Afficher les statistiques d'utilisation des ressources

en: Set target system root directory
fr: Définir le dossier racine du système cible

en: Print the name of each input file
fr: Afficher le nom de chaque fichier d'entrée

en: (ARM only) Force R_ARM_TARGET1 type to R_ARM_ABS32
fr: (ARM seulement) Forcer le type R_ARM_TARGET1 vers R_ARM_ABS32

en: (ARM only) Force R_ARM_TARGET1 type to R_ARM_REL32
fr: (ARM seulement) Forcer le type R_ARM_TARGET1 vers R_ARM_REL32

en: (ARM only) Set R_ARM_TARGET2 relocation type
fr: (ARM seulement) Fixe le type de relocalisation R_ARM_TARGET2

en: Enable text section reordering for GCC section names
fr: Activer le réordonnancement des sections texte pour les noms de section GCC

en: Disable text section reordering for GCC section names
fr: Désactiver le réordonnancement des sections texte pour les noms de section GCC

en: Run the linker multi-threaded
fr: Lancer l'éditeur de liens en multi-threads

en: Do not run the linker multi-threaded
fr: Ne pas lancer l'éditeur de liens en multi-threads

en: Number of threads to use
fr: Nombre de threads à utiliser

en: Number of threads to use in initial pass
fr: Nombre de threads à utiliser lors de la passe initiale

en: Number of threads to use in middle pass
fr: Nombre de threads à utiliser lors de la passe intermédiaire

en: Number of threads to use in final pass
fr: Nombre de threads à utiliser lors de la dernière passe

en: (PowerPC/64 only) Optimize GD/LD/IE code to IE/LE
fr: (PowerPC/64 seulement) Optimiser le code GD/LS/IE en IE/LE

en: (PowerPC/64 only) Don'''t try to optimize TLS accesses
fr: (PowerPC/64 seulement) Ne pas essayer d'optimiser les accès TLS

en: (PowerPC/64 only) Use a special __tls_get_addr call
fr: (PowerPC/64 seulement) Utiliser a appel special __tls_get_addr

en: (PowerPC/64 only) Don't use a special __tls_get_addr call
fr: (PowerPC/64 seulement) Ne pas utiliser d'appel special __tls_get_addr

en: (PowerPC64 only) Optimize TOC code sequences
fr: (PowerPC64 seulement) Optimiser les séquences de code TOC

en: (PowerPC64 only) Don't optimize TOC code sequences
fr: (PowerPC64 seulement) Ne pas optimiser les séquence de code TOC

en: (PowerPC64 only) Sort TOC and GOT sections
fr: (PowerPC64 seulement) Trier les sections TOC and GOT

en: (PowerPC64 only) Don't sort TOC and GOT sections
fr: (PowerPC64 seulement) Ne pas trier les sections TOC and GOT

en: Read linker script
fr: Lire le script de l'éditeur de liens

en: Set the address of the bss segment
fr: Définir l'adresse du segment bss

en: Set the address of the data segment
fr: Définir l'adresse du segment de données

en: Set the address of the text segment
fr: Définir l'adresse du segment de texte

en: Set the address of the rodata segment
fr: Définir l'adresse du segment de données constantes en lecture seule (rodata)

en: Create undefined reference to SYMBOL
fr: Créer une référence non définie au SYMBOLE

en: How to handle unresolved symbols
fr: Comment traiter les symboles non résolus

en: Alias for --debug=files
fr: Synonyme de --debug=fichiers

en: Read version script
fr: Lire le script de version

en: Warn about duplicate common symbols
fr: Avertir des symboles communs dupliqués

en: Do not warn about duplicate common symbols
fr: Ne pas avertir des symboles communs dupliqués

en: Warn when discarding version information
fr: Avertir lorsque les informations de version sont écartées

en: Do not warn when discarding version information
fr: Ne pas avertir lorsque les informations de version sont écartées

en: Warn if the stack is executable
fr: Avertir si la pile est exécutable

en: Do not warn if the stack is executable
fr: Ne pas avertir si la pile est exécutable

en: Don't warn about mismatched input files
fr: Ne pas avertir à propos des discordances dans les fichiers d'entrée

en: Warn when skipping an incompatible library
fr: Avertir lorsqu'une bibliothèque incompatible est écartée

en: Don't warn when skipping an incompatible library
fr: Ne pas avertir lorsqu'une bibliothèque incompatible est écartée

en: Warn if text segment is not shareable
fr: Avertir si le segment de texte n'est pas partageable

en: Do not warn if text segment is not shareable
fr: Ne pas avertir si le segment de texte n'est pas partageable

en: Report unresolved symbols as warnings
fr: Signaler les symboles non définis comme des avertissements

en: Report unresolved symbols as errors
fr: Signaler les symboles non définis comme des erreurs

en: (ARM only) Do not warn about objects with incompatible wchar_t sizes
fr: (ARM seulement) Ne pas avertir des objets avec des tailles du type wchar_t incompatibles

en: Convert unresolved symbols to weak references
fr: Convertir les symboles non résolus en références faibles

en: Include all archive contents
fr: Inclure tout le contenu de l'archive

en: Include only needed archive contents
fr: Inclure uniquement le contenu utile de l'archive

en: Use wrapper functions for SYMBOL
fr: Encapsuler le SYMBOLE dans des fonctions

en: Delete all local symbols
fr: Supprimer tous les symboles locaux

en: Delete all temporary local symbols
fr: Supprimer tous les symboles locaux temporaires

en: Keep all local symbols
fr: Conserver tous les symboles locaux

en: Trace references to symbol
fr: Tracer les références au symbole

en: Allow unused version in script
fr: Autoriser les versions inutilisées dans les scripts

en: Do not allow unused version in script
fr: Ne pas autoriser les versions inutilisées dans les scripts

en: Default search path for Solaris compatibility
fr: Chemin de recherche par défaut pour la compatibilité Solaris

en: PATH
fr: CHEMIN

en: Start a library search group
fr: Démarrer un groupe de recherche de bibliothèque

en: End a library search group
fr: Arrêter un groupe de recherche de bibliothèque

en: Sort dynamic relocs
fr: Trier les relocalisations dynamiques

en: Do not sort dynamic relocs
fr: Ne pas trier les relocalisations dynamiques

en: Set common page size to SIZE
fr: Fixer la taille des pages mémoire communes à TAILLE

en: Mark output as requiring executable stack
fr: Marquer la sortie comme nécessitant une pile exécutable

en: Make symbols in DSO available for subsequently loaded objects
fr: Rendre les symboles dans le DSO disponible pour les objets chargés ultérieurement

en: Mark DSO to be initialized first at runtime
fr: Marquer le DSO afin qu'il soit initialisé en premier lors de l'exécution

en: Mark object to interpose all DSOs but executable
fr: Marquer l'objet afin qu'il interpose tous les DSO sauf l'exécutable

en: Mark DSO to be loaded at most once, and only in the main namespace
fr: Marquer le DSO pour n'être chargé qu'une seule fois et uniquement dans l'espace de noms principal

en: Do not mark the DSO as one to be loaded only in the main namespace
fr: Ne pas marquer le DSO pour n'être chargé que dans l'espace de noms principal

en: Mark object for lazy runtime binding
fr: Marquer l'objet pour une liaison paresseuse lors de l'exécution

en: Mark object requiring immediate process
fr: Marquer l'objet comme nécessitant un traitement immédiat

en: Set maximum page size to SIZE
fr: Fixer la taille maximale des pages à TAILLE

en: Do not create copy relocs
fr: Ne pas créer de copies de relocalisations

en: Mark object not to use default search paths
fr: Marquer l'objet comme ne devant pas utiliser les chemins de recherche par défaut

en: Mark DSO non-deletable at runtime
fr: Marquer le DSO comme non supprimable à l'exécution

en: Mark DSO not available to dlopen
fr: Marquer le DSO comme non disponible pour dlopen()

en: Mark DSO not available to dldump
fr: Marquer le DSO comme non disponible pour dldump()

en: Mark output as not requiring executable stack
fr: Marquer la sortie comme ne nécessitant pas de pile exécutable

en: Mark object for immediate function binding
fr: Marquer l'objet pour la liaison immédiate des fonctions

en: Mark DSO to indicate that needs immediate $ORIGIN processing at runtime
fr: Marquer le DSO pour indiquer qu'il nécessite un traitement immédiat de $ORIGINE à l'exécution

en: Where possible mark variables read-only after relocation
fr: Marquer les variables en lecture seule après relocalisation lorsque cela est possible

en: Don't mark variables read-only after relocation
fr: Ne pas marquer les variables en lecture seule après relocalisation

en: Set PT_GNU_STACK segment p_memsz to SIZE
fr: Fixe la p_memsz du segment PT_GNU_STACK à TAILLE

en: ELF symbol visibility for synthesized __start_* and __stop_* symbols
fr: Visibilité des symboles ELF pour les symboles __start_* et __stop_* synthétisés

en: Do not permit relocations in read-only segments
fr: Ne pas permettre de relocalisations dans des segments en lecture seule

en: Permit relocations in read-only segments
fr: Permettre de relocalisations dans des segments en lecture seule

en: Move .text.unlikely sections to a separate segment.
fr: Déplacer les sections .text.unlikely vers un segment séparé.

en: Do not move .text.unlikely sections to a separate segment.
fr: Ne pas déplacer les sections .text.unlikely vers un segment séparé.

en: Keep .text.hot, .text.startup, .text.exit and .text.unlikely as separate sections in the final binary.
fr: Garder .text.hot, .text.startup, .text.exit et .text.unlikely comme sections séparées dans le binaire final.

en: Merge all .text.* prefix sections.
fr: Fusionner tous les préfixes de section .text.* .

en: section group retained but group element discarded
fr: groupe de section retenu mais élément de groupe éliminé

en: out of patch space (GOT); relink with --incremental-full
fr: à court d'espace de retouche (GOT) ; rééditer les liens avec --incremental-full

en: invalid alignment %lu for section "%s"
fr: l'alignement %lu de la section « %s » n'est pas valide

en: script places BSS section in the middle of a LOAD segment; space will be allocated in the file
fr: le script place la section BSS au milieu d'un segment LOAD ; de l'espace sera alloué dans le fichier

en: dot moves backward in linker script from 0x%llx to 0x%llx
fr: le point est déplacé en arrière dans le script de l'éditeur de liens de 0x%llx à 0x%llx

en: address of section '%s' moves backward from 0x%llx to 0x%llx
fr: l'adresse de la section « %s » est déplacée en arrière de 0x%llx à 0x%llx

en: %s: incremental base and output file name are the same
fr: %s : les noms des fichiers de sortie et de base incrémentale sont identiques

en: %s: stat: %s
fr: %s : stat : %s

en: %s: incremental base file is empty
fr: %s : le fichier incrémental de base est vide

en: %s: open: %s
fr: %s : open() : %s

en: %s: read failed: %s
fr: %s : échec de read() : %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes
fr: %s : fichier trop court : seulement %lld octets lus sur %lld

en: %s: mremap: %s
fr: %s : mremap() : %s

en: %s: mmap: %s
fr: %s : mmap() : %s

en: %s: mmap: failed to allocate %lu bytes for output file: %s
fr: %s : mmap() : impossible d'allouer %lu octet(s) pour le fichier de sortie : %s

en: %s: munmap: %s
fr: %s : munmap() : %s

en: %s: write: unexpected 0 return-value
fr: %s : valeur de retour 0 inattendue

en: %s: write: %s
fr: %s : write() : %s

en: %s: close: %s
fr: %s : close() : %s

en: ** section headers
fr: ** en-têtes de section

en: ** segment headers
fr: ** en-têtes de segment

en: ** file header
fr: ** en-tête de fichier

en: ** fill
fr: ** remplir

en: ** string table
fr: ** table de chaînes

en: ** dynamic relocs
fr: ** relocalisations dynamiques

en: ** relocs
fr: ** relocalisations

en: ** group
fr: ** groupe

en: ** dynamic
fr: ** dynamique

en: input file does not match -EB/EL option
fr: le fichier d'entrée ne correspond pas aux options -EB et -EL

en: -Trodata-segment is meaningless without --rosegment
fr: -Trodata-segment n'a pas de sens sans --rosegment

en: unrecognized output format %s
fr: format de sortie %s non reconnu

en: unrecognized emulation %s
fr: émulation %s inconnue

en: no supported target for -EB/-EL option
fr: cible non prise en charge pour les options -EB et -EL

en: %s: could not load plugin library: %s
fr: %s : impossible de charger le greffon de bibliothèque : %s

en: %s: could not find onload entry point
fr: %s : impossible de trouver le point d'entrée de chargement

en: %s: recording to %s
fr: %s : enregistrement vers %s

en: %s: can't open (%s)
fr: %s : impossible d'ouvrir (%s)

en: %s: can't create (%s)
fr: %s : impossible de créer (%s)

en: %s: write error while making copy of file (%s)
fr: %s : écrire les erreurs lors de la copie de fichiers (%s)

en: input files added by plug-ins in --incremental mode not supported yet
fr: les fichiers d'entrée ajoutés par les greffons pour le mode --incremental ne sont pas encore pris en charge

en: missing expected __tls_get_addr call
fr: un appel attendu à __tls_get_addr est manquant

en: %s: ABI version %d is not compatible with ABI version %d output
fr: %s : la version ABI %d n'est pas compatible avec la sortie de la version ABI %d

en: %s: .opd invalid in abiv%d
fr: %s : .opd invalide dans abiv%d

en: %s: unexpected reloc type %u in .opd section
fr: %s : type relocalisation %u inattendu dans la section .opd

en: %s: .opd is not a regular array of opd entries
fr: %s : .opd n'est pas un tableau licite d'entrées opd

en: %s: local symbol %d has invalid st_other for ABI version 1
fr: %s : le symbole local %da un st_other invalide pour la version ABI 1

en: %s:%s exceeds group size
fr: %s : %s dépasse la taille d'un groupe

en: %s:%s: branch in non-executable section, no long branch stub for you
fr: %s : %s : branchement dans une section non exécutable, pas d'espace d'amorçage pour branche distante pour vous

en: %s: stub group size is too large; retrying with %#x
fr: %s : la taille du group d'espace d'amorçage est trop grande ; nouvelle tentative avec %#x

en: linkage table error against `%s'
fr: erreur dans la table d'édition de liens vers « %s »

en: linkage table error against `%s:[local %u]'
fr: erreur dans la table d'édition de liens vers « %s :[%u local] »

en: ** save/restore
fr: ** sauvegarder/restaurer

en: %s: unsupported reloc %u for IFUNC symbol
fr: %s : relocalisation %u pour un symbole IFUNC non prise en charge

en: tocsave symbol %u has bad shndx %u
fr: le symbole tocsave %u a un mauvais shndx %u

en: %s: toc optimization is not supported for %#08x instruction
fr: %s : optimization toc non prise en charge pour l'instruction %#08x

en: %s: unsupported -mbss-plt code
fr: %s : code -mbss-plt non pris en charge

en: split-stack stack size overflow at section %u offset %0zx
fr: dépassement de la taille de pile de la pile scindée à la position %2$0zx de la section %1$u a échoué

en: --plt-localentry is especially dangerous without ld.so support to detect ABI violations
fr: --plt-localentry est particulièrement dangereux sans support ld.so pour détecter les violations ABI

en: --plt-localentry is incompatible with power10 pc-relative code
fr: --plt-localentry n'est pas compatible avec du code power10 relatif au pointeur d'instruction

en: %s uses hard float, %s uses soft float
fr: %s utilise des flottants matériels, %s utilise des flottants logiciels

en: %s uses double-precision hard float, %s uses single-precision hard float
fr: %s utilise des flotants matériels double précision, %s utilise des flottants matériels simple précision

en: %s uses 64-bit long double, %s uses 128-bit long double
fr: %s utilise des long double de 64 bits, %s utilise des long double de 128 bits

en: %s uses IBM long double, %s uses IEEE long double
fr: %s utilise des long double IBM, %s utilise des long double IEEE

en: %s uses AltiVec vector ABI, %s uses SPE vector ABI
fr: %s utilise des vecteurs ABI AltiVec, %s utilise des vecteurs ABI SPE

en: %s uses r3/r4 for small structure returns, %s uses memory
fr: %s utilise r3/r4 pour le renvoi de petites structures, %s utilise la mémoire

en: call lacks nop, can't restore toc; recompile with -fPIC
fr: nop fait défaut lors de l'appel, impossible de restaurer la toc ; recompiler avec -fPIC

en: reloc type %u overflow against '%s'
fr: le type de relocalisation %u déborde vers « %s »

en: try relinking with a smaller --stub-group-size
fr: essayez d'éditer les liens avec un --stub-group-size plus petit

en: debug info may be unreliable, compile with -gdwarf64
fr: les informations de déboguage ne sont peut-être pas fiables, compilez avec -gdwarf64

en: %s: file is empty
fr: %s : le fichier est vide

note: Here we have to handle any other input file types we need.
en: %s: not an object or archive
fr: %s : n'est pas un objet ou une archive

en: Debug abbreviations extend beyond .debug_abbrev section; failed to reduce debug abbreviations
fr: Les abréviations de débogage s'étendent au-delà de la section .debug_abbrev ; échec de la réduction des abréviations de débogage

en: Extremely large compile unit in debug info; failed to reduce debug info
fr: Unité de compilation des informations de débogage très volumineuse ; échec de la réduction des informations de débogage

en: Debug info extends beyond .debug_info section;failed to reduce debug info
fr: Les informations de débogage s'étendent au-delà de la section .debug_info ; échec de la réduction des informations de débogage

en: Invalid DIE in debug info; failed to reduce debug info
fr: Les informations de débogage contiennent un DIE invalide ; échec de la réduction des informations de débogage

en: Debug info extends beyond .debug_info section; failed to reduce debug info
fr: Les informations de débogage s'étendent au-delà de la section .debug_info ; échec de la réduction des informations de débogage

en: relocation section %u uses unexpected symbol table %u
fr: la section de relocalisation %u utilise de façon inattendue la table des symbole %u

en: unexpected entsize for reloc section %u: %lu != %u
fr: la taille de entsize est inattendue pour la section de relocalisation %u : %lu != %u

en: reloc section %u size %lu uneven
fr: la taille %2$lu de la section de relocalisation %1$u est impaire

en: could not convert call to '%s' to '%s'
fr: n'a pu convertir l'appel de « %s » en « %s »

en: reloc section size %zu is not a multiple of reloc size %d
fr: %zu, taille de la section de relocalisation, n'est pas un multiple de la taille de relocalisation %d

note: We should only see externally visible symbols in the symbol table.
en: invalid STB_LOCAL symbol in external symbols
fr: symbole STB_LOCAL invalide dans les symboles externes

note: Any target which wants to handle STB_LOOS, etc., needs to define a resolve method.
en: unsupported symbol binding %d
fr: liaison de symbole %d non prise en charge

en: STT_COMMON symbol '%s' in %s is not in a common section
fr: le symbole STT_COMMON « %s » dans %s n'est pas dans une section commune

en: common of '%s' overriding smaller common
fr: le commun de « %s » écrase un commun plus petit

en: common of '%s' overidden by larger common
fr: le commun de « %s » est écrasé par un commun plus grand

en: multiple common of '%s'
fr: commun multiple de « %s »

en: symbol '%s' used as both __thread and non-__thread
fr: le symbole « %s » est utilisé à la fois comme __thread et comme non-__thread

en: multiple definition of '%s'
fr: définitions redondantes de « %s »

en: definition of '%s' overriding common
fr: la définition de « %s » écrase le commun

en: definition of '%s' overriding dynamic common definition
fr: la définition de « %s » écrase la définition du commun dynamique

en: common '%s' overridden by previous definition
fr: le commun « %s » est écrasé par la définition précédente

en: COPY reloc
fr: COPIE de relocalisation

en: command line
fr: ligne de commande

en: linker script
fr: script de l'éditeur de liens

en: linker defined
fr: éditeur de liens défini

en: R_390_PC32DBL target misaligned at %llx
fr: la cible R_390_PC32DBL n'est pas bien alignée à %llx

en: out of patch space (PLT); relink with --incremental-full
fr: à court d'espace de retouche (PLT) ; rééditer les liens avec --incremental-full

en: relocation overflow
fr: débordement de relocalisation

en: unsupported reloc type %u
fr: le type de relocalisation %u n'est pas pris en charge

en: unsupported op for GD to IE
fr: op de GD vers IE non prise en charge

en: unsupported op for GD to LE
fr: op de GD vers LE non prise en charge

en: unsupported op for LD to LE
fr: op de LD vers LE non prise en charge

en: unsupported op for IE to LE
fr: op de IE vers LE non prise en charge

en: S/390 code fill of odd length requested
fr: demande d'une taille étrange pour remplissage de code S/390

note: Should not happen.
en: instruction with PC32DBL not wholly within section
fr: instruction avec PC32DBL pas complètement dans la section

en: address 0x%llx is not within region %s
fr: l'adresse 0x%llx n'est pas à l'intérieur de la région %s

en: address 0x%llx moves dot backwards in region %s
fr: l'adresse 0x%llx déplace les points en arrières dans la région %s

en: section %s overflows end of region %s
fr: la section %s déborde la fin de la région %s

en: Attempt to set a memory region for a non-output section
fr: Tentative d'affectation d'une région mémoire pour une section qui n'est pas en sortie

en: dot may not move backward
fr: point (.) ne doit pas se déplacer en arrière

en: fill value is not absolute
fr: la valeur de remplissage n'est pas absolue

en: alignment of section %s is not absolute
fr: l'alignement de la section %s n'est pas absolu

en: subalign of section %s is not absolute
fr: le sous alignement de la section %s n'est pas absolu

en: fill of section %s is not absolute
fr: le remplissage de la section %s n'est pas absolu

en: SPECIAL constraints are not implemented
fr: les contraintes SPÉCIALES ne sont pas implémentées

en: mismatched definition for constrained sections
fr: définition inadéquate pour des sections contraintes

en: region '%.*s' already defined
fr: région « %.*s » déjà définie

en: DATA_SEGMENT_ALIGN may only appear once in a linker script
fr: DATA_SEGMENT_ALIGN ne peut apparaître qu'une seule fois dans un script d'éditeur de liens

en: DATA_SEGMENT_RELRO_END may only appear once in a linker script
fr: DATA_SEGMENT_RELRO_END ne peut apparaître qu'une seule fois dans un script d'éditeur de liens

en: DATA_SEGMENT_RELRO_END must follow DATA_SEGMENT_ALIGN
fr: DATA_SEGMENT_RELRO_END doit nécessairement suivre DATA_SEGMENT_ALIGN

en: unplaced orphan section '%s'
fr: la section orpheline « %s » n'a pas été retenue

en: unplaced orphan section '%s' from '%s'
fr: la section orpheline « %s » depuis « %s » n'a pas été retenue

en: orphan section '%s' is being placed in section '%s'
fr: la section orpheline « %s » est placée dans la section « %s »

en: orphan section '%s' from '%s' is being placed in section '%s'
fr: la section orpheline « %s » depuis « %s » est placée dans la section « %s »

en: no matching section constraint
fr: pas de contrainte de section associée

en: creating a segment to contain the file and program headers outside of any MEMORY region
fr: crée un segment pour contenir les en-têtes de fichier et de programme en dehors de toute région MEMOIRE

en: TLS sections are not adjacent
fr: sections TLS disjointes

en: allocated section %s not in any segment
fr: la section %s allouée n'est dans aucun segment

en: no segment %s
fr: pas de segment %s

en: section in two PT_LOAD segments
fr: section dans deux segments PT_LOAD

en: allocated section not in any PT_LOAD segment
fr: la section allouée n'est dans aucun segment PT_LOAD

en: may only specify load address for PT_LOAD segment
fr: peut seulement spécifier l'adresse de chargement pour le segment PT_LOAD

en: PHDRS load address overrides section %s load address
fr: l'adresse de chargement PHDRS écrase l'adresse de chargement de la section %s

note: We could support this if we wanted to.
en: using only one of FILEHDR and PHDRS is not currently supported
fr: l'utilisation disjointe de FILEHDR et PHDRS n'est pas prise en charge pour le moment

en: sections loaded on first page without room for file and program headers are not supported
fr: les sections chargées sur la première page sans espace pour les en-têtes de fichiers et de programmes ne sont pas prises en charge

en: using FILEHDR and PHDRS on more than one PT_LOAD segment is not currently supported
fr: l'utilisation de FILEHDR et PHDR sur plus d'un segment PT_LOAD n'est pas prise en charge pour le moment

en: invalid use of PROVIDE for dot symbol
fr: utilisation invalide de FOURNI (PROVIDE) pour le symbole point (dot)

en: %s: SECTIONS seen after other input files; try -T/--script
fr: %s : SECTIONS vues après les autres fichiers d'entrée ; essayer -T/--script

note: We have a match for both the global and local entries for a version tag.  That's got to be wrong.
en: '%s' appears as both a global and a local symbol for version '%s' in script
fr: « %s » apparaît comme un symbole global mais aussi local pour la version « %s » du script

en: wildcard match appears in both version '%s' and '%s' in script
fr: une correspondance à un métacaractère apparaît dans les versions « %s » et « %s » du script

en: wildcard match appears as both global and local in version '%s' in script
fr: une correspondance à un métacaractère apparaît comme locale et globale dans la version « %s » du script

en: using '%s' as version for '%s' which is also named in version '%s' in script
fr: utilise « %s » comme version pour « %s » qui est également nommé dans la version « %s » du script

en: version script assignment of %s to symbol %s failed: symbol not defined
fr: échec de l'affectation de %s vers le symbole %s par le script de version : symbole non défini

en: %s:%d:%d: %s
fr: %s : %d : %d : %s

en: library name must be prefixed with -l
fr: le nom de la bibliothèque doit obligatoirement être préfixé avec -l

note: There are some options that we could handle here--e.g., -lLIBRARY.  Should we bother?
en: %s:%d:%d: ignoring command OPTION; OPTION is only valid for scripts specified via -T/--script
fr: %s : %d : %d : commande OPTION ignorée ; OPTION est seulement valide pour les scripts spécifiés via -T/--script

en: %s:%d:%d: ignoring SEARCH_DIR; SEARCH_DIR is only valid for scripts specified via -T/--script
fr: %s : %d : %d : RECHERCHE_DE_DOSSIER ignoré ; RECHERCHE_DE_DOSSIER est seulement valide pour les scripts spécifiés via -T/--script

en: %s:%d:%d: invalid use of VERSION in input file
fr: %s : %d : %d : utilisation incorrecte de VERSION dans le fichier d'entrée

en: unrecognized version script language '%s'
fr: langage de script de version « %s » inconnu

en: %s:%d:%d: DATA_SEGMENT_ALIGN not in SECTIONS clause
fr: %s : %d : %d : DATA_SEGMENT_ALIGN pas dans la clause SECTIONS

en: unknown PHDR type (try integer)
fr: type PHDR inconnu (essayez le type entier)

en: %s:%d:%d: MEMORY region '%.*s' referred to outside of SECTIONS clause
fr: %s : %d : %d : région MÉMOIRE « %.*s » pointe en dehors de la clause SECTIONS

en: %s:%d:%d: MEMORY region '%.*s' not declared
fr: %s : %d : %d : région MÉMOIRE « %.*s » non déclarée

en: unknown MEMORY attribute
fr: attribut MÉMOIRE inconnu

en: undefined memory region '%s' referenced in ORIGIN expression
fr: la région mémoire « %s » référencée dans l'expression ORIGINE n'a pas été définie

en: undefined memory region '%s' referenced in LENGTH expression
fr: la région mémoire « %s » référencée dans l'expression LONGUEUR n'a pas été définie

en: %s: only registers %%g[2367] can be declared using STT_REGISTER
fr: %s : seuls les registres %%g[2367] peuvent être déclarés en utilisant STT_REGISTER

en: %s: register %%g%d declared as '%s'; previously declared as '%s' in %s
fr: %s : registre %%g%d déclaré en tant que « %s » ; précédemment déclaré en tant que « %s » dans %s

en: %s: little endian elf flag set on BE object
fr: %s : attribut elf petit-boutiste activé sur un objet BE

en: %s: little endian elf flag clear on LE object
fr: %s : attribut elf gros-boutiste activé sur un objet LE

en: %s: %s entries: %zu; buckets: %zu
fr: %s : entrées %s : %zu ; groupes de blocs : %zu

en: %s: %s entries: %zu
fr: %s : %s entrées : %zu

en: %s: %s Stringdata structures: %zu
fr: %s : %s structures de données de chaînes de caractères : %zu

en: Cannot export local symbol '%s'
fr: Impossible d'exporter le symbole local « %s »

en: %s: reference to %s
fr: %s : référence à %s

en: %s: definition of %s
fr: %s : définition de %s

en: %s: conflicting default version definition for %s@@%s
fr: %s : la définition de la version par défaut pour %s@@%s est en conflit

en: %s: %s: previous definition of %s@@%s here
fr: %s : %s : définition précédente de %s@@%s ici

en: bad global symbol name offset %u at %zu
fr: le décalage %u du nom de symbole global à la position %zu est incorrect

en: --just-symbols does not make sense with a shared object
fr: --just-symbols n'a pas de sens avec un objet partagé

en: too few symbol versions
fr: pas assez de versions de symboles

en: bad symbol name offset %u at %zu
fr: le décalage %u du nom de symbole à la position %zu est incorrect

en: versym for symbol %zu out of range: %u
fr: versym hors de portée pour le symbole %zu : %u

en: versym for symbol %zu has no name: %u
fr: versym sans nom pour le symbole %zu : %u

en: discarding version information for %s@%s, defined in unused shared library %s (linked with --as-needed)
fr: abandonne l'information de version pour %s@%s, défini dans la bibiliothèque partagée %s (liens édités avec --as-needed)

en: %s: unsupported symbol section 0x%x
fr: %s : la section de symbole 0x%x n'est pas prise en charge

en: %s: symbol table entries: %zu; buckets: %zu
fr: %s : entrées de la table des symboles : %zu ; groupes de blocs : %zu

en: %s: symbol table entries: %zu
fr: %s : entrées de la table des symboles : %zu

en: while linking %s: symbol '%s' defined in multiple places (possible ODR violation):
fr: lors de l'édition de liens de %s : le symbole « %s » est défini à plusieurs endroits (violation ODR possible) :

note: This only prints one location from each definition, which may not be the location we expect to intersect with another definition.  We could print the whole set of locations, but that seems too verbose.
en:   %s from %s
fr:   %s depuis %s

en: internal
fr: interne

en: hidden
fr: caché

en: protected
fr: protégé

en: %s symbol '%s' is not defined locally
fr: le symbole %s « %s » n'est pas défini localement

en: relocation refers to local symbol "%s" [%u], which is defined in a discarded section
fr: la relocalisation fait référence au symbole local « %s » [%u], défini dans une section rejetée

en: relocation refers to global symbol "%s", which is defined in a discarded section
fr: la relocalisation fait référence au symbole global « %s », défini dans une section rejetée

en:   section group signature: "%s"
fr:   signature du group de sections : "%s"

en:   prevailing definition is from %s
fr:   la définition prévalante vient de %s

en: reloc has bad offset %zu
fr: la relocalisation a un mauvais décalage %zu

en: linker does not include stack split support required by %s
fr: l'éditeur de liens n'inclut pas la prise en charge de la scission de pile requis par %s

en: TLS_DESC not yet supported for incremental linking
fr: TLS_DESC n'est pas encore pris en charge pour l'édition de liens incrémentale

en: TLS_DESC not yet supported for TILEGX
fr: TLS_DESC n'est pas encore pris en charge pour TILEGX

en: requires unsupported dynamic reloc %u; recompile with -fPIC
fr: nécessite une relocalisation %u dynamique non prise en charge ; veuillez recompiler avec -fPIC

en: TLS relocation out of range
fr: relocalisation TLS hors de portée

en: TLS relocation against invalid instruction
fr: relocalisation TLS pour une instruction invalide

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) a later version.
    This program has absolutely no warranty.
fr: Ce logiciel est libre ; vous pouvez le redistribuer selon les termes de la
    version 3 ou suivante de la licence GNU General Public License.
    Ce programme n'est couvert par AUCUNE garantie.

en: %s failed: %s
fr: %s() a échoué : %s

en: %s: corrupt .note.gnu.property section (pr_datasz for property %d is not 4)
fr: %s : section .note.gnu.property corrompue (pr_datasz pour la propriété %d n'est pas 4)

en: %s: unknown program property type 0x%x in .note.gnu.property section
fr: %s : le type de propriété du programme 0x%x est inconnu dans la section .note.gnu.property

en: PC-relative offset overflow in PLT entry %d
fr: débordement du décalage relatif au PC dans l'entrée PLT %d

en: PC-relative offset overflow in APLT entry %d
fr: débordement du décalage relatif au PC dans l'entrée APLT %d

en: requires dynamic R_X86_64_32 reloc which may overflow at runtime; recompile with -fPIC
fr: nécessite une relocalisation R_X86_64_32 dynamique pouvant déborder à l'exécution ; veuillez recompiler avec -fPIC

en: requires dynamic %s reloc against '%s' which may overflow at runtime; recompile with -fPIC
fr: nécessite une relocalisation %s dynamique vers « %s » pouvant déborder à l'exécution ; recompiler avec -fPIC

en: relocation overflow: reference to local symbol %u in %s
fr: débordement de relocalisation : référence au symbole local %u dans %s

en: relocation overflow: reference to '%s' defined in %s
fr: débordement de relocalisation : la référence à  « %s » est définie dans %s

en: relocation overflow: reference to '%s'
fr: débordement de relocalisation : référence à « %s »
