gold 2.24.90 - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: 
    Cross Reference Table
sv: 
    Korsreferenstabell

en: 
    Allocating common symbols
sv: 
    Allokerar gemensamma symboler

en: Common symbol       size              file
sv: Gemensam symbol     storlek           fil

en: 
    Discarded input sections
sv: 
    Överhoppade indatasektioner

note: config.guess and libtool.m4 look in ld --help output for the string "supported targets".
en: %s: supported targets:
sv: %s: mål som stöds:

en: Report bugs to %s
sv: Rapportera fel till %s
    Rapportera fel i översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se

en:   Supported emulations:
sv:   Emuleringar som stöds:

en: Allow unresolved references in shared libraries
sv: Tillåt oupplösta symboler i delade bibliotek

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: [=STYLE]
sv: [=STIL]

en: SIZE
sv: STORLEK

en: Output cross reference table
sv: Skapa korsreferenstabell

en: Define a symbol
sv: Definiera en symbol

en: SYMBOL=EXPRESSION
sv: SYMBOL=UTTRYCK

en: FILE
sv: FIL

en: ADDRESS
sv: ADRESS

en: Export all dynamic symbols
sv: Exportera alla dynamiska symboler

en: Auxiliary filter for shared object symbol table
sv: Yttre filter för symboltabell över delade objekt

en: SHLIB
sv: DELBIBL

en: Filter for shared object symbol table
sv: Filter för symboltabell över delade objekt

en: Treat warnings as errors
sv: Behandla varningar som fel

en: Call SYMBOL at unload-time
sv: Anropa SYMBOL vid urladdning

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: Call SYMBOL at load-time
sv: Anropa SYMBOL vid inläsning

en: Search for library LIBNAME
sv: Sök efter biblioteket BIBLNAMN

en: LIBNAME
sv: BIBLNAMN

en: EMULATION
sv: EMULERING

en: Do not page align data
sv: Justera inte data efter jämna sidor

en: Do not page align data, do not make text readonly
sv: Justera inte data efter jämna sidor, gör inte texten endast läsbar

en: Page align data, make text readonly
sv: Sidjustera data, gör texten endast läsbar

en: Create an output file even if errors occur
sv: Skapa en utdatafil även om fel förekommer

en: Set output file name
sv: Ställ in utdatafilnamnet

en: Create a position independent executable
sv: Skapa en positionsoberoende körbar fil

en: PLUGIN
sv: INSTICK

en: Print default output format
sv: Skriv ut standardutskriftsformat

en: Ignored for SVR4 compatibility
sv: Ignorerad för kompatibilitet med SVR4

en: Generate relocatable output
sv: Generera omlokaliseringsbar utdata

en: Relax branches on certain targets
sv: Slappna av greningar på vissa mål

en: SECTION=ADDRESS
sv: SEKTION=ADRESS

en: COUNT
sv: ANTAL

en: Strip all symbols
sv: Ta bort alla symboler

en: Do not link against shared libraries
sv: Länka inte mot delade bibliotek

en: Don't remove unused sections (default)
sv: Ta inte bort oanvända sektioner (standard)

en: List removed unused sections on stderr
sv: Lista borttagna oanvända sektioner via standard fel

en: Do not list removed unused sections
sv: Lista inte borttagna oanvända sektioner

en: Read linker script
sv: Läs länkskript

en: Warn about duplicate common symbols
sv: Varna för dubbla gemensamma symboler

en: Don't warn about mismatched input files
sv: Varna inte om opassande indatafiler

en: Report unresolved symbols as warnings
sv: Rapportera oupplösta symboler som varning

en: Report unresolved symbols as errors
sv: Rapportera oupplösta symboler som fel

en: Use wrapper functions for SYMBOL
sv: Använd inkapslingsfunktioner för SYMBOL

en: Default search path for Solaris compatibility
sv: Standardsökväg för Solaris-kompatibilitet

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Ignored for GCC linker option compatibility
sv: Ignorerad för flaggkompatibilitet med GCC-länkare

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) a later version.
    This program has absolutely no warranty.
sv: Detta program är fri programvara; du kan sprida det vidare under villkoren
    i GNU General Public License version 3 eller (om du så vill) senare version.
    Detta program har inga som helst garantier.
