gold 2.43.90 - en to ro translation catalogue (910 entries)

en: invalid reloc %u
ro: %u realocare nevalidă

en: reloc
ro: realocare

en: unimplemented reloc
ro: realocare neimplementată

en: dynamic reloc
ro: realocare dinamică

en: Invalid/unrecognized reloc reloc %d.
ro: Realocare nevalidă/nerecunoscută reloc() %d.

en: undefined or discarded local symbol %u from  object %s in GOT
ro: simbol local nedefinit sau eliminat %u din obiectul %s din GOT

en: undefined or discarded symbol %s in GOT
ro: simbolul %s nedefinit sau eliminat în GOT

en: invalid symbol table name index: %u
ro: index de nume de tabel de simboluri nevalid: %u

en: symbol table name section has wrong type: %u
ro: secțiunea de nume a tabelului de simboluri are tip greșit: %u

en: %s: unsupported ELF file type %d
ro: %s: tip de fișier ELF neacceptat %d

en: cannot handle branch to local %u in a merged section %s
ro: nu se poate gestiona ramificarea către locația %u într-o secțiune îmbinată %s

en: Stub is too far away, try a smaller value for '--stub-group-size'. The current value is 0x%lx.
ro: Ciotul(stub) este prea departe, încercați o valoare mai mică pentru „--stub-group-size”. Valoarea curentă este 0x%lx.

en: %s: unsupported reloc %u against local symbol
ro: %s: realocare neacceptată a lui %u în raport cu simbolul local

en: requires unsupported dynamic reloc; recompile with -fPIC
ro: necesită realocare dinamică neacceptată; recompilați cu „-fPIC”

en: %s: unsupported TLS reloc %s for IFUNC symbol
ro: %s: realocare TLS neacceptată %s pentru simbolul IFUNC

en: %s: unsupported reloc %u in pos independent link.
ro: %s: realocare neacceptată %u în legătura independentă de poziție.

en: %s: unsupported TLSLE reloc %u in shared code.
ro: %s: realocare TLSLE neacceptată %u în cod partajat.

en: %s: unsupported reloc %u against global symbol %s
ro: %s: realocare neacceptată %u în raport cu simbolul global %s

en: %s: unsupported TLSLE reloc type %u in shared objects.
ro: %s: tip de realocare TLSLE neacceptată %u în obiectele partajate.

en: %s: unsupported reloc type in global scan
ro: %s: tip de realocare neacceptată în scanarea globală

en: %s: unsupported REL reloc section
ro: %s: secțiune de realocare REL neacceptată

en: cannot relocate %s in object file
ro: nu se poate realoca %s în fișierul obiect

en: unexpected reloc %u in object file
ro: realocare neașteptată %u în fișierul obiect

en: unsupported reloc %s
ro: realocare neacceptată %s

en: relocation overflow in %s
ro: depășire de realocări în %s

en: unexpected opcode while processing relocation %s
ro: cod operațional neașteptat în timpul procesării realocării %s

en: unsupported gd_to_ie relaxation on %u
ro: relaxare gd_to_ie neacceptată pe %u

en: %s: unsupported reloc %u in non-static TLSLE mode.
ro: %s: realocare %u neacceptată în modul TLSLE nestatic.

en: %s: unsupported TLS reloc %u.
ro: %s: realocare TLS neacceptată %u.

note: Ideally we should give up gd_to_le relaxation and do gd access. However the gd_to_le relaxation decision has been made early in the scan stage, where we did not allocate any GOT entry for this symbol. Therefore we have to exit and report error now. in the scan stage, where we did not allocate a GOT 
en: unexpected reloc insn sequence while relaxing tls gd to le for reloc %u.
ro: secvență neașteptată de realocare insn în timp ce se relaxează tls gd_to_le pentru realocare %u.

en: TLS variable referred by reloc %u is too far from TP.
ro: Variabila TLS referită de realocarea %u este prea departe de TP.

en: TLS variable referred by reloc %u is too far from TP. We Can't do gd_to_le relaxation.
ro: Variabila TLS referită de realocarea %u este prea departe de TP. Nu se poate face relaxarea gd_to_le.

en: unsupported tlsdesc gd_to_le optimization on reloc %u
ro: optimizare tlsdesc gd_to_le neacceptată la realocarea %u

en: Don't support tlsdesc gd_to_ie optimization on reloc %u
ro: Nu se acceptă optimizarea tlsdesc gd_to_ie la realocarea %u

en: Erratum 835769 found and fixed at "%s", section %d, offset 0x%08x.
ro: Eroare 835769 găsită și remediată la „%s”, secțiunea %d, poziția 0x%08x.

en: script or expression reference to %s
ro: scriptul sau expresia se referă la %s

en: %s: no archive symbol table (run ranlib)
ro: %s: nicio tabelă cu simboluri de arhivă (executați ranlib)

en: %s: bad archive symbol table names
ro: %s: nume de tabel de simboluri de arhivă incorecte

en: %s: malformed archive header at %zu
ro: %s: antet de arhivă incorect în %zu

en: %s: malformed archive header size at %zu
ro: %s: dimensiunea antetului arhivei este incorectă în %zu

en: %s: malformed archive header name at %zu
ro: %s: nume de antet de arhivă incorect în %zu

en: %s: bad extended name index at %zu
ro: %s: index de nume extins incorect în %zu

en: %s: bad extended name entry at header %zu
ro: %s: intrare incorectă a numelui extins în antetul %zu

en: %s: short archive header at %zu
ro: %s: antet de arhivă scurt în %zu

en: %s: plugin failed to claim member %s at %zu
ro: %s: modulul nu a reușit să revendice membrul %s la %zu

en: %s: member %s at %zu is not an ELF object
ro: %s: membrul %s din %zu nu este un obiect ELF

en: %s: archive libraries: %u
ro: %s: biblioteci de arhivă: %u

en: %s: total archive members: %u
ro: %s: numărul total de membrii ai arhivei: %u

en: %s: loaded archive members: %u
ro: %s: membrii arhivei încărcate: %u

en: %s: lib groups: %u
ro: %s: grupuri de biblioteci: %u

en: %s: total lib groups members: %u
ro: %s: numărul total de membri ai grupului de bibliotecă: %u

en: %s: loaded lib groups members: %u
ro: %s: numărul de membri ai grupului de biblioteci încărcat: %u

en: private reloc
ro: realocare privată

en: obsolete reloc
ro: realocare învechită

en: ** ARM cantunwind
ro: ** ARM cantunwind (nu se poate desfășura pentru ARM)

en: Cannot use both --target1-abs and --target1-rel.
ro: Nu se poate utiliza atât opțiunea „--target1-abs”, cât și opțiunea „--target1-rel”.

en: %s: Thumb BLX instruction targets thumb function '%s'.
ro: %s: instrucțiunea Thumb BLX vizează funcția thumb() „%s”.

en: conditional branch to PLT in THUMB-2 not supported yet.
ro: ramificarea condiționată la PLT în THUMB-2 nu este încă acceptată.

en: PREL31 overflow in EXIDX_CANTUNWIND entry
ro: depășire PREL31 în intrarea EXIDX_CANTUNWIND

note: Something is wrong with this section.  Better not touch it.
en: uneven .ARM.exidx section size in %s section %u
ro: dimensiune neuniformă a secțiunii .ARM.exidx în secțiunea %2$u din %1$s

en: Found non-EXIDX input sections in EXIDX output section
ro: S-au găsit secțiuni de intrare non-EXIDX în secțiunea de ieșire EXIDX

en: unwinding may not work because EXIDX input section %u of %s is not in EXIDX output section
ro: desfășurarea poate să nu funcționeze deoarece secțiunea de intrare EXIDX %u din %s nu este în secțiunea de ieșire EXIDX

en: EXIDX section %s(%u) links to invalid section %u in %s
ro: Secțiunea EXIDX %s(%u) face legătura cu secțiunea nevalidă %u din %s

en: EXIDX sections %s(%u) and %s(%u) both link to text section%s(%u) in %s
ro: Secțiunile EXIDX %s(%u) și %s(%u) leagă ambele către secțiunea de text%s(%u) din %s

en: EXIDX section %s(%u) links to non-allocated section %s(%u)  in %s
ro: Secțiunea EXIDX %s(%u) face legătura cu secțiunea nealocată %s(%u) în %s

note: I would like to make this an error but currently ld just ignores this.
en: EXIDX section %s(%u) links to non-executable section %s(%u) in %s
ro: Secțiunea EXIDX %s(%u) face legătura cu secțiunea neexecutabilă %s(%u) în %s

en: SHF_LINK_ORDER not set in EXIDX section %s of %s
ro: SHF_LINK_ORDER nu este definit în secțiunea EXIDX %s din %s

en: relocation section %u has invalid info %u
ro: secțiunea de realocare %u are informații nevalide %u

en: section %u has multiple relocation sections %u and %u
ro: secțiunea %u are mai multe secțiuni de realocare %u și %u

en: PLT offset too large, try linking with --long-plt
ro: Deplasarea PLT este prea mare, încercați să compilați cu „--long-plt”

en: requires unsupported dynamic reloc %s; recompile with -fPIC
ro: necesită realocarea dinamică neacceptată %s; recompilați cu -fPIC

en: %s: unsupported TLS reloc %u for IFUNC symbol
ro: %s: realocare TLS neacceptată %u pentru simbolul IFUNC

en: section symbol %u has bad shndx %u
ro: simbolul secțiunii %u are shndx incorect %u

note: These are relocations which should only be seen by the dynamic linker, and should never be seen here.
en: %s: unexpected reloc %u in object file
ro: %s: realocare neașteptată %u în fișierul obiect

en: local symbol %u has bad shndx %u
ro: simbolul local %u are shndx incorect %u

en: %s: unsupported RELA reloc section
ro: %s: secțiune de realocare RELA neacceptată

en: unable to provide V4BX reloc interworking fix up; the target profile does not support BX instruction
ro: imposibil de furnizat remedierea interfuncționării realocării V4BX; profilul țintă nu acceptă instrucțiunile BX

en: unsupported reloc %u
ro: realocare neacceptată %u

en: %s: unexpected %s in object file
ro: %s: neașteptat %s în fișierul obiect

en: cannot handle %s in a relocatable link
ro: nu poate gestiona %s într-o legătură realocabilă

en: Source object %s has EABI version %d but output has EABI version %d.
ro: Obiectul sursă %s are versiunea EABI %d, dar ieșirea are versiunea EABI %d.

en: %s: unknown CPU architecture
ro: %s: arhitectură CPU necunoscută

en: %s: conflicting CPU architectures %d/%d
ro: %s: arhitecturi CPU aflate în conflict %d/%d

en: %s has both the current and legacy Tag_MPextension_use attributes
ro: %s are atât atributele Tag_MPextension_use actuale, cât și cele vechi

en: %s uses VFP register arguments, output does not
ro: %s utilizează argumente de registru VFP, în schimb ieșirea nu

en: conflicting architecture profiles %c/%c
ro: profiluri de arhitectură aflate în conflict %c/%c

note: It's sometimes ok to mix different configs, so this is only a warning.
en: %s: conflicting platform configuration
ro: %s: configurație conflictuală a platformei

en: %s: conflicting use of R9
ro: %s: utilizare conflictuală a R9

en: %s: SB relative addressing conflicts with use of R9
ro: %s: adresarea relativă SB intră în conflict cu utilizarea R9

en: %s uses %u-byte wchar_t yet the output is to use %u-byte wchar_t; use of wchar_t values across objects may fail
ro: %s utilizează wchar_t de %u octeți, în timp ce ieșirea ar trebui să utilizeze wchar_t de %u octeți; utilizarea valorilor whcar_t între obiecte poate eșua

en: %s uses %s enums yet the output is to use %s enums; use of enum values across objects may fail
ro: %s folosește %s enumerări, dar rezultatul este să folosească %s enumerări; utilizarea valorilor enumerate între obiecte poate eșua

en: %s uses iWMMXt register arguments, output does not
ro: %s utilizează argumente de registru iWMMXt, în schimb ieșirea nu

en: fp16 format mismatch between %s and output
ro: nepotrivire a formatului fp16 între %s și ieșire

en: %s: unknown mandatory EABI object attribute %d
ro: %s: atribut de obiect EABI obligatoriu necunoscut %d

en: %s: unknown EABI object attribute %d
ro: %s: atribut de obiect EABI necunoscut %d

note: We cannot handle this now.
en: multiple SHT_ARM_EXIDX sections %s and %s in a non-relocatable link
ro: mai multe secțiuni SHT_ARM_EXIDX %s și %s într-o legătură nerealocabilă

en: %s: must be processed by '%s' toolchain
ro: %s: trebuie să fie procesat de lanțul de instrumente „%s”

en: %s: object tag '%d, %s' is incompatible with tag '%d, %s'
ro: %s: eticheta obiectului „%d, %s” este incompatibilă cu eticheta „%d, %s”

en: ** attributes
ro: ** atribute

en: cannot open %s: %s:
ro: nu se poate deschide %s: %s:

en: out of patch space in section %s; relink with --incremental-full
ro: nu mai există spațiu de corecție în secțiunea „%s”; reeditați legăturile cu opțiunea „--incremental-full”

en: not compressing section data: zlib error
ro: nu se comprimă datele secțiunii: eroare zlib

en: %s: cannot make copy relocation for protected symbol '%s', defined in %s
ro: %s: nu se poate face copierea realocării pentru simbolul protejat „%s”, definit în %s

en: cannot open symbol count file %s: %s
ro: nu se poate deschide fișierul de numărare a simbolurilor %s: %s

en: 
    Cross Reference Table
ro: 
    Tabel de referințe încrucișate

en: Symbol
ro: Simbol

en: File
ro: Fișier

en: file %s was removed during the link
ro: fișierul %s a fost eliminat la editarea legăturilor

en: out of file descriptors and couldn't close any
ro: prea mulți descriptori de fișier și nu se poate închide niciunul

en: while closing %s: %s
ro: în timp ce se închidea %s: %s

en: %s: can not read directory: %s
ro: %s: nu se poate citi directorul: %s

en: %s: DWARF info may be corrupt; offsets in a range list entry are in different sections
ro: %s: informațiile DWARF pot fi corupte; decalajele dintr-o intrare din lista de intervale sunt în secțiuni diferite

en: %s: DWARF range list contains unsupported entry type (%d)
ro: %s: lista de intervale DWARF conține un tip de intrare neacceptat (%d)

en: %s: corrupt debug info in %s
ro: %s: informații de depanare corupte în %s

en: unexpected duplicate type %u section: %u, %u
ro: tip duplicat neașteptat secțiunea %u: %u, %u

en: unexpected link in section %u header: %u != %u
ro: legătură neașteptată în antetul secțiunii %u: %u != %u

en: DYNAMIC section %u link out of range: %u
ro: legătura de secțiune DINAMICĂ %u este în afara intervalului: %u

en: DYNAMIC section %u link %u is not a strtab
ro: legătura de secțiune DINAMICĂ %u, %u nu este un strtab

en: DT_SONAME value out of range: %lld >= %lld
ro: Valoarea DT_SONAME în afara intervalului: %lld >= %lld

en: DT_NEEDED value out of range: %lld >= %lld
ro: Valoarea DT_NEEDED în afara intervalului: %lld >= %lld

en: missing DT_NULL in dynamic segment
ro: lipsește DT_NULL în segmentul dinamic

en: invalid dynamic symbol table name index: %u
ro: index nevalid al numelui tabelului de simboluri dinamice: %u

en: dynamic symbol table name section has wrong type: %u
ro: secțiunea de nume a tabelului de simboluri dinamice are tip greșit: %u

en: bad section name offset for section %u: %lu
ro: poziție greșită a numelui de secțiune pentru secțiunea %u: %lu

en: duplicate definition for version %u
ro: definiție duplicată pentru versiunea %u

en: unexpected verdef version %u
ro: versiune neașteptată a verdef %u

en: verdef vd_cnt field too small: %u
ro: câmpul vd_cnt al verdef este prea mic: %u

en: verdef vd_aux field out of range: %u
ro: câmpul vd_aux al verdef este în afara limitei: %u

en: verdaux vda_name field out of range: %u
ro: câmpul vda_name al verdaux este în afara limitei: %u

en: verdef vd_next field out of range: %u
ro: câmpul vd_next al verdef este în afara limitei: %u

en: unexpected verneed version %u
ro: versiune neașteptată a verneed %u

en: verneed vn_aux field out of range: %u
ro: câmpul vn_aux al verneed este în afara limitei: %u

en: vernaux vna_name field out of range: %u
ro: câmpul vna_name al vernaux este în afara limitei: %u

en: verneed vna_next field out of range: %u
ro: câmpul vna_next al verneed este în afara limitei: %u

en: verneed vn_next field out of range: %u
ro: câmpul vn_next al verneed este în afara limitei: %u

en: size of dynamic symbols is not multiple of symbol size
ro: dimensiunea simbolurilor dinamice nu este multiplu al dimensiunii simbolului

en: symbol %s has undefined version %s
ro: simbolul %s are versiunea nedefinită %s

en: overflow in PLT unwind data; unwinding through PLT may fail
ro: depășire în datele de desfășurare PLT; desfășurarea prin PLT poate eșua

en: %s: fatal error:
ro: %s: eroare fatală:

en: %s: error:
ro: %s: eroare:

en: %s: warning:
ro: %s: avertisment:

en: warning
ro: avertisment

en: error
ro: eroare

en: %s: %s: undefined reference to '%s'
ro: %s: %s: referință nedefinită la „%s”

en: %s: %s: undefined reference to '%s', version '%s'
ro: %s: %s: referință nedefinită la „%s”, versiunea „%s”

en: %s: the vtable symbol may be undefined because the class is missing its key function
ro: %s: simbolul vtable poate fi nedefinit deoarece clasei îi lipsește funcția cheie

en: %s: the symbol should have been defined by a plugin
ro: %s: simbolul trebuia să fi fost definit printr-un modul

en: undefined symbol '%s' referenced in expression
ro: simbol nedefinit „%s” referit în expresie

en: invalid reference to dot symbol outside of SECTIONS clause
ro: referință nevalidă la simbolul punct în afara clauzei SECTIONS

note: Handle unary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.
en: unary
ro: unar

note: Handle binary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.  KEEP_LEFT means that if the left operand is section relative and the right operand is not, the result uses the same section as the left operand.  KEEP_RIGHT is the same with left and right swapped.  IS_DIV me
en: binary
ro: binar

en:  by zero
ro:  la zero

en: max applied to section relative value
ro: maxim aplicat la valoarea relativă a secțiunii

en: min applied to section relative value
ro: minim aplicat la valoarea relativă a secțiunii

en: aligning to section relative value
ro: se aliniază la valoarea relativă a secțiunii

en: unknown constant %s
ro: constantă necunoscută %s

en: munmap failed: %s
ro: munmap a eșuat: %s

en: %s: fstat failed: %s
ro: %s: fstat() a eșuat: %s

en: could not reopen file %s
ro: nu s-a putut redeschide fișierul %s

en: %s: read failed, starting offset (%#llx) less than zero
ro: %s: citirea a eșuat, poziția de pornire (%#llx) este mai mică decât zero

en: %s: pread failed: %s
ro: %s: pread() a eșuat: %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes at %lld
ro: %s: fișier prea scurt: s-au citit doar %lld din %lld octeți la poziția %lld

en: %s: attempt to map %lld bytes at offset %lld exceeds size of file; the file may be corrupt
ro: %s: încercarea de a atribui %lld octeți la poziția %lld depășește dimensiunea fișierului; fișierul poate fi corupt

en: %s: lseek failed: %s
ro: %s: lseek() a eșuat: %s

en: %s: readv failed: %s
ro: %s: readv() a eșuat: %s

en: %s: file too short: read only %zd of %zd bytes at %lld
ro: %s: fișier prea scurt: s-au citit doar %zd din %zd octeți la poziția %lld

en: %s: total bytes mapped for read: %llu
ro: %s: totalul de octeți atribuiți pentru citire: %llu

en: %s: maximum bytes mapped for read at one time: %llu
ro: %s: numărul maxim de octeți atribuiți pentru a fi citiți simultan: %llu

en: %s: stat failed: %s
ro: %s: stat() a eșuat: %s

en: cannot find %s%s
ro: nu se poate găsi %s%s

en: cannot find %s
ro: nu se poate găsi %s

en: cannot open %s: %s
ro: nu se poate deschide %s: %s

en: %s: --gdb-index currently supports only C and C++ languages
ro: %s: „--gdb-index” acceptă în prezent numai limbajele C și C++

note: The top level DIE should be one of the above.
en: %s: top level DIE is not DW_TAG_compile_unit or DW_TAG_type_unit
ro: %s: DIE de nivel superior nu este DW_TAG_compile_unit sau DW_TAG_type_unit

en: %s: DWARF info may be corrupt; low_pc and high_pc are in different sections
ro: %s: informațiile DWARF pot fi corupte; low_pc și high_pc sunt în secțiuni diferite

en: %s: DWARF CUs: %u
ro: %s: unități de compilare (CUs) DWARF: %u

en: %s: DWARF CUs without pubnames/pubtypes: %u
ro: %s: unități de compilare (CUs) DWARF fără pubnames/pubtypes: %u

en: %s: DWARF TUs: %u
ro: %s: unități de tip (TUs) DWARF: %u

en: %s: DWARF TUs without pubnames/pubtypes: %u
ro: %s: unități de tip (TU) DWARFF fără pubnames/pubtypes: %u

en: pthead_mutexattr_init failed: %s
ro: pthead_mutexattr_init() a eșuat: %s

en: pthread_mutexattr_settype failed: %s
ro: pthread_mutexattr_settype() a eșuat: %s

en: pthread_mutex_init failed: %s
ro: pthread_mutex_init() a eșuat: %s

en: pthread_mutexattr_destroy failed: %s
ro: pthread_mutexattr_destroy() a eșuat: %s

en: pthread_mutex_destroy failed: %s
ro: pthread_mutex_destroy() a eșuat: %s

en: pthread_mutex_lock failed: %s
ro: pthread_mutex_lock() a eșuat: %s

en: pthread_mutex_unlock failed: %s
ro: pthread_mutex_unlock() a eșuat: %s

en: pthread_cond_init failed: %s
ro: pthread_cond_init() a eșuat: %s

en: pthread_cond_destroy failed: %s
ro: pthread_cond_destroy() a eșuat: %s

en: pthread_cond_wait failed: %s
ro: pthread_cond_wait() a eșuat: %s

en: pthread_cond_signal failed: %s
ro: pthread_cond_signal() a eșuat: %s

en: pthread_cond_broadcast failed: %s
ro: pthread_cond_broadcast() a eșuat: %s

en: pthread_once failed: %s
ro: pthread_once() a eșuat: %s

en: %s: internal error in %s, at %s:%d
ro: %s: eroare internă în %s, la %s:%d

en: no input files
ro: nu există fișiere de intrare

en: linking with --incremental-full
ro: se editează legăturile cu „--incremental-full”

en: restart link with --incremental-full
ro: se repornește editarea legăturilor cu „--incremental-full”

en: cannot mix -r with --gc-sections or --icf
ro: nu se poate utiliza „-r” cu „--gc-sections” sau „--icf”

en: cannot mix -static with dynamic object %s
ro: nu se poate utiliza „-static” cu obiectul dinamic %s

en: cannot mix -r with dynamic object %s
ro: nu se poate utiliza „-r” cu obiectul dinamic %s

en: cannot use non-ELF output format with dynamic object %s
ro: nu se poate utiliza formatul de ieșire non-ELF cu obiectul dinamic %s

en: cannot mix split-stack '%s' and non-split-stack '%s' when using -r
ro: nu se poate amesteca stiva-divizată(split-stack) „%s” și stiva-nedivizată(non-split-stack) „%s” când se utilizează „-r”

note: FIXME: This needs to specify the location somehow.
en: missing expected TLS relocation
ro: lipsește realocarea TLS așteptată

en: %s: relocation R_386_GOTOFF against undefined symbol %s cannot be used when making a shared object
ro: %s: realocarea R_386_GOTOFF contra simbolului nedefinit %s nu poate fi utilizată atunci când se creează un obiect partajat

en: %s: relocation R_386_GOTOFF against external symbol %s cannot be used when making a shared object
ro: %s: realocarea R_386_GOTOFF contra simbolului extern %s nu poate fi utilizată atunci când se creează un obiect partajat

en: %s: relocation R_386_GOTOFF against preemptible symbol %s cannot be used when making a shared object
ro: %s: realocarea R_386_GOTOFF contra simbolului preferat %s nu poate fi utilizată atunci când se creează un obiect partajat

en: unexpected reloc %u against global symbol %s without base register in object file when generating a position-independent output file
ro: realocare neașteptată %u față de simbolul global %s fără registru de bază în fișierul obiect atunci când se generează un fișier de ieșire independent de poziție

en: unexpected reloc %u against local symbol without base register in object file when generating a position-independent output file
ro: realocare neașteptată %u față de simbolul local fără registru de bază în fișierul obiect atunci când se generează un fișier de ieșire independent de poziție

en: both SUN and GNU model TLS relocations
ro: atât realocări TLS model SUN cât și model GNU

en: unsupported reloc %u in object file
ro: neacceptată realocare %u în fișierul obiect

en: failed to match split-stack sequence at section %u offset %0zx
ro: nu s-a putut potrivi secvența de stivă-divizată la secțiunea %u poziția %0zx

en: could not parse eh_frame section %s(%s); ICF might not preserve exception handling behavior
ro: nu s-a putut analiza eh_frame secțiunea %s(%s); este posibil ca ICF să nu păstreze comportamentul de gestionare a excepțiilor

en: %s: ICF Converged after %u iteration(s)
ro: %s: ICF converge după %u iterație(i)

en: %s: ICF stopped after %u iteration(s)
ro: %s: ICF s-a oprit după %u iterație(i)

en: Could not find symbol %s to unfold
ro: Nu s-a putut găsi simbolul %s pentru a se desfășura

en: the link might take longer: cannot perform incremental link: %s
ro: editarea de legături poate dura mai mult: nu se poate realiza editarea de legături incrementală: %s

en: no incremental data from previous build
ro: nu există date incrementale de la versiunea anterioară

en: different version of incremental build data
ro: versiune diferită a datelor de construcție incrementală

en: command line changed
ro: linia de comandă a fost schimbată

en: %s: script file changed
ro: %s: fișierul script a fost modificat

en: unsupported ELF machine number %d
ro: numărul de mașină ELF %d nu este acceptat

en: %s: incompatible target
ro: %s: țintă incompatibilă

en: output is not an ELF file.
ro: ieșirea nu este un fișier ELF.

en: unsupported file: 32-bit, big-endian
ro: fișier neacceptat: 32 de biți, big-endian

en: unsupported file: 32-bit, little-endian
ro: fișier neacceptat: 32 de biți, little-endian

en: unsupported file: 64-bit, big-endian
ro: fișier neacceptat: 64 de biți, big-endian

en: unsupported file: 64-bit, little-endian
ro: fișier neacceptat: 64 de biți, little-endian

en: COMDAT group has no signature
ro: grupul COMDAT nu are semnătură

en: COMDAT group %s included twice in incremental link
ro: grupul COMDAT %s inclus de două ori în editarea de legături incrementală

en: Unusually large LEB128 decoded, debug information may be corrupted
ro: LEB128 decodificat neobișnuit de mare, informațiile de depanare pot fi corupte

en: %s: total free lists: %u
ro: %s: totalul listelor libere: %u

en: %s: total free list nodes: %u
ro: %s: totalul de noduri de liste libere: %u

en: %s: calls to Free_list::remove: %u
ro: %s: apeluri la Free_list::remove: %u

en: %s: nodes visited: %u
ro: %s: noduri vizitate: %u

en: %s: calls to Free_list::allocate: %u
ro: %s: apeluri la Free_list::allocate: %u

en: Unable to create output section '%s' because it is not allowed by the SECTIONS clause of the linker script
ro: Nu se poate crea secțiunea de ieșire „%s” deoarece nu este permisă de clauza SECTIONS a scriptului  editorului de legături

en: multiple '.interp' sections in input files may cause confusing PT_INTERP segment
ro: mai multe secțiuni „.interp” din fișierele de intrare pot cauza segmentul PT_INTERP confuz

en: %s: missing .note.GNU-stack section implies executable stack
ro: %s: lipsa secțiunii .note.GNU-stack implică o stivă executabilă

en: %s: requires executable stack
ro: %s: necesită o stivă executabilă

en: %s: in .note.gnu.property section, pr_datasz must be 4 or 8
ro: %s: în secțiunea .note.gnu.property, pr_datasz trebuie să fie 4 sau 8

en: %s: unknown program property type %d in .note.gnu.property section
ro: %s: tip necunoscut de proprietate a programului %d în secțiunea .note.gnu.property

en: unable to open --section-ordering-file file %s: %s
ro: nu se poate deschide fișierul  pasat ca argument al opțiunii „--section-ordering-file” %s: %s

en: one or more inputs require executable stack, but -z noexecstack was given
ro: una sau mai multe intrări necesită o stivă executabilă, dar a fost dată opțiunea „-z noexecstack”

en: --build-id=uuid failed: could not open /dev/urandom: %s
ro: „--build-id=uuid” a eșuat: nu s-a putut deschide /dev/urandom: %s

en: /dev/urandom: read failed: %s
ro: /dev/urandom: citirea a eșuat: %s

en: /dev/urandom: expected %zu bytes, got %zd bytes
ro: /dev/urandom: se așteptau %zu octeți, s-au primit %zd octeți

en: --build-id=uuid failed: could not load rpcrt4.dll
ro: „--build-id=uuid” a eșuat: nu s-a putut încărca rpcrt4.dll

en: --build-id=uuid failed: could not find UuidCreate
ro: „--build-id=uuid” a eșuat: nu s-a putut găsi UuidCreate

en: __build_id=uuid failed: call UuidCreate() failed
ro: „__build_id=uuid” a eșuat: apelul UuidCreate() a eșuat

en: --build-id argument '%s' not a valid hex number
ro: argumentul „%s”, al opțiunii „--build-id”, nu este un număr hexazecimal valid

en: unrecognized --build-id argument '%s'
ro: argumentul „%s”, al opțiunii „--build-id”, nu este recunoscut

en: error: --package-metadata=%s does not contain valid JSON: %s
ro: eroare: „--package-metadata=%s” nu conține JSON valid: %s

en: load segment overlap [0x%llx -> 0x%llx] and [0x%llx -> 0x%llx]
ro: suprapunerea segmentului de încărcare [0x%llx -> 0x%llx] și [0x%llx -> 0x%llx]

en: out of patch space for section %s; relink with --incremental-full
ro: epuizat spațiul de corecție pentru secțiunea %s; reeditați legăturile cu „--incremental-full”

en: %s: section changed size; relink with --incremental-full
ro: %s: dimensiunea secțiunii s-a schimbat; reeditați legăturile cu „--incremental-full”

en: out of patch space for symbol table; relink with --incremental-full
ro: epuizat spațiul de corecție pentru tabelul de simboluri; reeditați legăturile cu „--incremental-full”

en: out of patch space for section header table; relink with --incremental-full
ro: epuizat spațiul de corecție pentru tabelul de antet de secțiune; reeditați legăturile cu „--incremental-full”

en: read-only segment has dynamic relocations
ro: segmentul de numai citire are realocări dinamice

en: shared library text segment is not shareable
ro: segmentul de text din biblioteca partajată nu este partajabil

en: cannot open map file %s: %s
ro: nu se poate deschide fișierul de atribuire %s: %s

en: cannot close map file: %s
ro: nu se poate închide fișierul de atribuire: %s

en: Archive member included because of file (symbol)
ro: Membru al arhivei inclus din cauza fișierului (simbol)

en: 
    Allocating common symbols
ro: 
    Alocarea simbolurilor comune

en: Common symbol       size              file
ro: Simbol comun       dimensiune             fișier

en: 
    Memory map
ro: 
    Atribuirea memoriei

en: 
    Discarded input sections
ro: 
    Secțiuni de intrare eliminate

en: %s: %s merged constants size: %lu; input: %zu; output: %zu
ro: %s: %s dimensiunea combinată a constantelor: %lu; intrare: %zu; ieșire: %zu

en: mergeable string section length not multiple of character size
ro: lungimea secțiunii șirurilor de caractere fuzionabile nu este un multiplu al dimensiunii caracterului

en: %s: last entry in mergeable string section '%s' not null terminated
ro: %s: ultima intrare din secțiunea de șiruri care poate fi fuzionată „%s” nu se termină cu un caracter null

en: %s: section %s contains incorrectly aligned strings; the alignment of those strings won't be preserved
ro: %s: secțiunea %s conține șiruri aliniate incorect; alinierea acelor șiruri nu va fi păstrată

en: %s: %s input bytes: %zu
ro: %s: %s octeți de intrare: %zu

en: %s: %s input strings: %zu
ro: %s: %s șiruri de intrare: %zu

en: ** merge constants
ro: ** fuzionare constante

en: ** merge strings
ro: ** fuzionare șiruri

en: JALX to a non-word-aligned address
ro: JALX la o adresă nealiniată la cuvinte

en: Unsupported jump between ISA modes; consider recompiling with interlinking enabled.
ro: Salt neacceptat între modurile ISA; luați în considerare recompilarea cu inter-editarea de legături activată.

en: small-data section too large; lower small-data size limit (see option -G)
ro: secțiunea de date de mici dimensiuni este prea mare; reduceți limita dimensiunii datelor de mici dimensiuni (consultați opțiunea „-G”)

en: %s: .MIPS.abiflags section has unsupported version %u
ro: %s: secțiunea .MIPS.abiflags are versiunea neacceptată %u

en: %s: Warning: bad `%s' option size %u smaller than its header
ro: %s: Avertisment: opțiunea „%s” are dimensiunea incorectă %u, mai mică decât antetul său

en: no relocation found in mips16 stub section '%s'
ro: nu s-a găsit nicio realocare în secțiunea ciotului mips16 „%s”

en: .got.plt offset of %ld from .plt beyond the range of ADDIUPC
ro: poziția .got.plt a %ld din .plt dincolo de intervalul ADDIUPC

en: Warning: bad `%s' option size %u smaller than its header in output section
ro: Avertisment: opțiunea „%s” are dimensiunea incorectă %u, mai mică decât antetul din secțiunea de ieșire

en: %s: Unknown architecture %s
ro: %s: Arhitectură necunoscută %s

en: %s: Inconsistent ISA between e_flags and .MIPS.abiflags
ro: %s: ISA inconsecvent între e_flags și .MIPS.abiflags

en: %s: Inconsistent FP ABI between .gnu.attributes and .MIPS.abiflags
ro: %s: ABI FP inconsecvent între .gnu.attributes și .MIPS.abiflags

en: %s: Inconsistent ASEs between e_flags and .MIPS.abiflags
ro: %s: ASE-uri inconsecvente între e_flags și .MIPS.abiflags

en: %s: Inconsistent ISA extensions between e_flags and .MIPS.abiflags
ro: %s: Extensii ISA inconsecvente între e_flags și .MIPS.abiflags

en: %s: Unexpected flag in the flags2 field of .MIPS.abiflags (0x%x)
ro: %s: Fanion neașteptat în câmpul flags2 al .MIPS.abiflags (0x%x)

en: -mips32r2 -mfp64 (12 callee-saved)
ro: -mips32r2 -mfp64 (12 apelanți economisiți)

en: %s: FP ABI %s is incompatible with %s
ro: %s: ABI FP %s este incompatibil cu %s

en: %s: linking abicalls files with non-abicalls files
ro: %s: se vinculează fișiere abicals cu fișiere non-abicals

en: %s: linking 32-bit code with 64-bit code
ro: %s: se vinculează cod pe 32 de biți cu un cod pe 64 de biți

note: The ISAs aren't compatible.
en: %s: linking %s module with previous %s modules
ro: %s: se vinculează modulul %s cu modulele %s anterioare

en: %s: ABI mismatch: linking %s module with previous %s modules
ro: %s: nepotrivire ABI: se vinculează modulul %s cu modulele %s anterioare

en: %s: ASE mismatch: linking %s module with previous %s modules
ro: %s: nepotrivire ASE: se vinculează modulul %s cu modulele %s anterioare

en: %s: uses different e_flags (0x%x) fields than previous modules (0x%x)
ro: %s: utilizează câmpuri e_flags (0x%x) diferite față de modulele anterioare (0x%x)

en: Unknown dynamic tag 0x%x
ro: Etichetă dinamică necunoscută 0x%x

en: relocation overflow: %u against local symbol %u in %s
ro: depășire de realocare: %u față de simbolul local %u în %s

en: unexpected opcode while processing relocation
ro: cod operațional neașteptat în timpul procesării realocării

en: CALL16 reloc at 0x%lx not against global symbol
ro: realocarea CALL16 la 0x%lx nu contra simbolului global

en: %s: relocation %u against `%s' can not be used when making a shared object; recompile with -fPIC
ro: %s: realocarea %u contra „%s” nu poate fi utilizată când se creează un obiect partajat; recompilați cu „-fPIC”

en: non-dynamic relocations refer to dynamic symbol %s
ro: realocările nedinamice se referă la simbolul dinamic %s

en: relocations against _gp_disp are permitted only with R_MIPS_HI16 and R_MIPS_LO16 relocations.
ro: realocările contra _gp_disp sunt permise numai cu realocări R_MIPS_HI16 și R_MIPS_LO16.

en: MIPS16 and microMIPS functions cannot call each other
ro: funcțiile MIPS16 și microMIPS nu se pot apela reciproc

en: relocation overflow: %u against '%s' defined in %s
ro: depășire de realocare: %u față de „%s” definit în %s

en: relocation overflow: %u against '%s'
ro: depășire de realocare: %u față de „%s”

en: unaligned PC-relative relocation
ro: realocarea relativă la PC nu este aliniată

en: missing SHT_SYMTAB_SHNDX section
ro: lipsește secțiunea SHT_SYMTAB_SHNDX

en: symbol %u out of range for SHT_SYMTAB_SHNDX section
ro: simbolul %u în afara intervalului pentru secțiunea SHT_SYMTAB_SHNDX

en: extended index for symbol %u out of range: %u
ro: index extins pentru simbolul %u în afara intervalului: %u

en: section name section has wrong type: %u
ro: secțiunea de nume a secțiunii are tip greșit: %u

en: section group %u info %u out of range
ro: grup de secțiuni %u informații %u în afara intervalului

en: symbol %u name offset %u out of range
ro: simbolul %u poziția numelui %u în afara intervalului

en: symbol %u invalid section index %u
ro: simbolul %u index de secțiune nevalid %u

en: section %u in section group %u out of range
ro: secțiunea %u în grupul de secțiuni %u în afara intervalului

en: invalid section group %u refers to earlier section %u
ro: grupul de secțiune nevalid %u se referă la secțiunea anterioară %u

en: %s: corrupt .note.gnu.property section (note too short)
ro: %s: secțiunea .note.gnu.property este coruptă (nota este prea scurtă)

en: %s: corrupt .note.gnu.property section (name is not 'GNU')
ro: %s: secțiunea .note.gnu.property este coruptă (numele nu este „GNU”)

en: %s: unsupported note type %d in .note.gnu.property section
ro: %s: tip de notă neacceptat %d în secțiunea .note.gnu.property

en: %s: corrupt .note.gnu.property section
ro: %s: secțiunea .note.gnu.property este coruptă

en: relocation section %u has bad info %u
ro: secțiunea de realocare %u are informații necorespunzătoare %u

en: %s: removing unused section from '%s' in file '%s'
ro: %s: se elimină secțiunea nefolosită din „%s” din fișierul „%s”

en: %s: ICF folding section '%s' in file '%s' into '%s' in file '%s'
ro: %s: secțiunea de pliere ICF „%s” din fișierul „%s” în „%s” din fișierul „%s”

en: size of symbols is not multiple of symbol size
ro: dimensiunea simbolurilor nu este un multiplu al dimensiunii simbolului

en: %s: plugin needed to handle lto object
ro: %s: modul necesar pentru a gestiona obiectul lto

en: local symbol %u section name out of range: %u >= %u
ro: simbol local %u numele secțiunii în afara intervalului: %u >= %u

en: unknown section index %u for local symbol %u
ro: indice de secțiune necunoscut %u pentru simbolul local %u

en: local symbol %u section index %u out of range
ro: simbol local %u index de secțiune %u în afara intervalului

en: could not decompress section %s
ro: nu s-a putut decomprima secțiunea %s

en: %s is not supported but is required for %s in %s
ro: %s nu este acceptat, dar este necesar pentru %s în %s

en: function
ro: funcție

en: %s: unsupported ELF machine number %d
ro: %s: numărul de mașină ELF neacceptat %d

en: %s: not configured to support 32-bit big-endian object
ro: %s: nu este configurat să accepte obiect big-endian pe 32 de biți

en: %s: not configured to support 32-bit little-endian object
ro: %s: nu este configurat să accepte obiect little-endian pe 32 de biți

en: %s: not configured to support 64-bit big-endian object
ro: %s: nu este configurat să accepte obiect big-endian pe 64 de biți

en: %s: not configured to support 64-bit little-endian object
ro: %s: nu este configurat să accepte obiect little-endian pe 64 de biți

en: default
ro: implicit

en: Usage: %s [options] file...
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] fișier...
    Opțiuni:

note: config.guess and libtool.m4 look in ld --help output for the string "supported targets".
en: %s: supported targets:
ro: %s: ținte acceptate:

en: %s: supported emulations:
ro: %s: emulări acceptate:

en: Report bugs to %s
ro: Raportați erorile la %s.

en: %s: invalid option value (expected an integer): %s
ro: %s: valoare de opțiune nevalidă (se aștepta un număr întreg): %s

en: %s: invalid option value (expected a floating point number): %s
ro: %s: valoare de opțiune nevalidă (se aștepta un număr cu virgulă mobilă): %s

en: %s: must take a non-empty argument
ro: %s: trebuie să ia un argument care nu este gol

en: %s: must take one of the following arguments: %s
ro: %s: trebuie să ia unul dintre următoarele argumente: %s

en:   Supported targets:
ro:   Ținte acceptate:

en:   Supported emulations:
ro:   Emulări acceptate:

en: invalid argument to --section-start; must be SECTION=ADDRESS
ro: argument nevalid pentru --section-start; trebuie să fie SECȚIUNE=ADRESĂ

en: --section-start address missing
ro: --section-start adresa lipsește

en: --section-start argument %s is not a valid hex number
ro: argumentul „%s”, al opțiunii „--section-start”, nu este un număr hexazecimal valid

en: unable to parse script file %s
ro: nu se poate analiza fișierul script %s

en: unable to parse version script file %s
ro: nu se poate analiza fișierul script al versiunii %s

en: unable to parse dynamic-list script file %s
ro: nu se poate analiza fișierul script de listă dinamică %s

en: format '%s' not supported; treating as elf (supported formats: elf, binary)
ro: formatul „%s” nu este acceptat; se tratează ca elf (formate acceptate: elf, binar)

en: unbalanced --push-state/--pop-state
ro: --push-state/--pop-state nu este în echilibru

en: %s: use the --help option for usage information
ro: %s: utilizați opțiunea „--help” pentru informații despre utilizare

en: unexpected argument
ro: argument neașteptat

en: missing argument
ro: argument lipsă

en: unknown -z option
ro: opțiune „-z” necunoscută

en: ignoring --threads: %s was compiled without thread support
ro: se ignoră opțiunea „--threads”: %s a fost compilat fără suport pentru fire de execuție

en: ignoring --thread-count: %s was compiled without thread support
ro: se ignoră opțiunea „--thread-count”: %s a fost compilat fără suport pentru fire de execuție

en: cannot use --plugin: %s was compiled without plugin support
ro: nu se poate utiliza opțiunea „--plugin”: %s a fost compilat fără suport pentru module(plugins)

en: unable to open -retain-symbols-file file %s: %s
ro: nu se poate deschide fișierul %s, dat ca argument al opțiunii „-retain-symbols-file”: %s

en: -shared and -static are incompatible
ro: opțiunile „-shared” și „-static” sunt incompatibile

en: -shared and -pie are incompatible
ro: opțiunile „-shared” și „-pie” sunt incompatibile

en: -pie and -static are incompatible
ro: opțiunile „-pie” și „-static” sunt incompatibile

en: -shared and -r are incompatible
ro: opțiunile „-shared” și „-r” sunt incompatibile

en: -pie and -r are incompatible
ro: opțiunile „-pie” și „-r” sunt incompatibile

en: -F/--filter may not used without -shared
ro: opțiunea „-F”/„--filter” nu se poate utiliza fără opțiunea „-shared”

en: -f/--auxiliary may not be used without -shared
ro: opțiunea „-f”/„--auxiliary” nu se poate utiliza fără opțiunea „-shared”

en: -retain-symbols-file does not yet work with -r
ro: opțiunea „-retain-symbols-file”, nu funcționează încă cu opțiunea „-r”

en: binary output format not compatible with -shared or -pie or -r
ro: formatul de ieșire binar nu este compatibil cu opțiunea „-shared” sau „-pie” sau „-r”

en: --hash-bucket-empty-fraction value %g out of range [0.0, 1.0)
ro: valoarea %g,  a argumentului opțiunii „--hash-bucket-empty-fraction”, este în afara intervalului [0,0, 1,0)

en: Options --incremental-changed, --incremental-unchanged, --incremental-unknown require the use of --incremental
ro: Opțiunile „--incremental-changed”, „--incremental-unchanged”, „--incremental-unknown”, necesită utilizarea opțiunii „--incremental”

en: incremental linking is not compatible with -r
ro: vincularea incrementală nu este compatibilă cu opțiunea „-r”

en: incremental linking is not compatible with --emit-relocs
ro: vincularea incrementală nu este compatibilă cu opțiunea „--emit-relocs”

en: incremental linking is not compatible with --plugin
ro: vincularea incrementală nu este compatibilă cu opțiunea „--plugin”

en: incremental linking is not compatible with -z relro
ro: vincularea incrementală nu este compatibilă cu „-z relro”

en: incremental linking is not compatible with -pie
ro: vincularea incrementală nu este compatibilă cu opțiunea „-pie”

en: ignoring --gc-sections for an incremental link
ro: suse ignoră „--gc-sections” pentru o legătură incrementală

en: ignoring --icf for an incremental link
ro: se ignoră „--icf” pentru o legătură incrementală

en: ignoring --compress-debug-sections for an incremental link
ro: se ignoră „--compress-debug-sections” pentru o legătură incrementală

en: --compress-debug-sections=zstd: gold is not built with zstd support
ro: „--compress-debug-sections=zstd”: «gold» nu este construit cu suport pentru «zstd»

en: May not nest groups
ro: Nu se pot imbrica grupuri

en: may not nest groups in libraries
ro: nu se pot imbrica grupuri în biblioteci

en: Group end without group start
ro: Sfârșit de grup fără început de grup

en: may not nest libraries
ro: nu se pot imbrica biblioteci

en: may not nest libraries in groups
ro: nu se pot imbrica biblioteci în grupuri

en: lib end without lib start
ro: sfârșit de bibliotecă fără început de bibliotecă

note: I guess it's neither a long option nor a short option.
en: unknown option
ro: opțiune necunoscută

en: %s: missing group end
ro: %s: sfârșitul grupului lipsește

en: %s: missing lib end
ro: %s: sfârșitul bibliotecii lipsește

en: Report usage information
ro: Comunică informațiile de utilizare

en: Report version information
ro: Comunică informațiile despre versiune

en: Report version and target information
ro: Comunică informațiile despre versiune și țintă

en: Not supported
ro: Nu este acceptată

en: Do not copy DT_NEEDED tags from shared libraries
ro: Nu copiază etichetele DT_NEEDED din bibliotecile partajate

en: Allow multiple definitions of symbols
ro: Permite multiple definiții de simboluri

en: Do not allow multiple definitions
ro: Nu permite multiple definiții

en: Allow unresolved references in shared libraries
ro: Permite referințe nerezolvate în bibliotecile partajate

en: Do not allow unresolved references in shared libraries
ro: Nu permite referințe nerezolvate în bibliotecile partajate

en: Apply link-time values for dynamic relocations
ro: Aplică valorile timpului de legătură pentru realocările dinamice

en: (aarch64 only) Do not apply link-time values for dynamic relocations
ro: (doar aarch64) Nu aplică valorile timpului de legătură pentru realocările dinamice

en: Use DT_NEEDED only for shared libraries that are used
ro: Utilizează DT_NEEDED numai pentru bibliotecile partajate care sunt utilizate

en: Use DT_NEEDED for all shared libraries
ro: Utilizează DT_NEEDED pentru toate bibliotecile partajate

en: Ignored
ro: Ignorată

en: [ignored]
ro: [ignorată]

en: Set input format
ro: Stabilește formatul de intrare

en: Output BE8 format image
ro: Date de ieșire în format de imagine BE8

en: Generate build ID note
ro: Generează o notă cu ID-ul construcției

en: [=STYLE]
ro: [=STIL]

en: Chunk size for '--build-id=tree'
ro: Dimensiunea fragmentului pentru „--build-id=tree”

en: SIZE
ro: DIMENSIUNE

en: Minimum output file size for '--build-id=tree' to work differently than '--build-id=sha1'
ro: Dimensiunea minimă a fișierului de ieșire pentru ca „--build-id=tree” să funcționeze diferit de „-- build-id=sha1”

en: -l searches for shared libraries
ro: „-l” caută biblioteci partajate

en: -l does not search for shared libraries
ro: „-l” nu caută biblioteci partajate

en: alias for -Bdynamic
ro: alias pentru „-Bdynamic”

en: alias for -Bstatic
ro: alias pentru „-Bstatic”

en: Use group name lookup rules for shared library
ro: Utilizează regulile de căutare a numelui grupului pentru biblioteca partajată

en: Generate shared library (alias for -G/-shared)
ro: Generează o bibliotecă partajată (alias pentru „-G”/„-shared”)

en: Don't bind default visibility defined symbols locally for -shared (default)
ro: Nu asociază local simbolurile implicite definite de vizibilitate pentru „-shared” (implicit)

en: Bind default visibility defined function symbols locally for -shared
ro: Asociază local simbolurile de funcție implicite definite de vizibilitate pentru „-shared”

en: Bind default visibility defined symbols locally for -shared
ro: Asociază local simbolurile implicite definite de vizibilitate pentru „-shared”

en: Check segment addresses for overlaps
ro: Verifică adresele de segment pentru suprapuneri

en: Do not check segment addresses for overlaps
ro: Nu verifică adresele de segment pentru suprapuneri

en: Compress .debug_* sections in the output file
ro: Comprimă secțiunile .debug_* din fișierul de ieșire

en: Output cross reference table
ro: Afișează tabelul de referințe încrucișate

en: Do not output cross reference table
ro: Nu afișează tabelul de referințe încrucișate

en: Use DT_INIT_ARRAY for all constructors
ro: Utilizează DT_INIT_ARRAY pentru toți constructorii

en: Handle constructors as directed by compiler
ro: Gestionează constructorii conform instrucțiunilor compilatorului

en: Define common symbols
ro: Definește simbolurile comune

en: Do not define common symbols in relocatable output
ro: Nu definește simboluri comune în ieșirea realocabilă

en: Alias for -d
ro: Alias pentru „-d”

en: Turn on debugging
ro: Activează depanarea

en: [all,files,script,task][,...]
ro: [all(toate),files(fișiere),script,task(sarcini)][,...]

en: Define a symbol
ro: Definește un simbol

en: SYMBOL=EXPRESSION
ro: SIMBOL=EXPRESIE

en: Demangle C++ symbols in log messages
ro: Recuperează simbolurile C++ din mesajele de jurnal

en: Do not demangle C++ symbols in log messages
ro: Nu recuperează simbolurile C++ din mesajele de jurnal

en: Write a dependency file listing all files read
ro: Scrie un fișier de dependență care listează toate fișierele citite

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Look for violations of the C++ One Definition Rule
ro: Caută încălcări ale regulii de definiție unică pentru C++

en: Do not look for violations of the C++ One Definition Rule
ro: Nu caută încălcări ale regulii de definiție unică pentru C++

en: Add data symbols to dynamic symbols
ro: Adaugă simboluri de date la simbolurile dinamice

en: Add C++ operator new/delete to dynamic symbols
ro: Adaugă operatorul C++ de creare/eliminare de obiecte (new/delete) la simbolurile dinamice

en: Add C++ typeinfo to dynamic symbols
ro: Adaugă informațiile de tip C++ (typeinfo) la simbolurile dinamice

en: Read a list of dynamic symbols
ro: Citește o listă de simboluri dinamice

en: (PowerPC only) Label linker stubs with a symbol
ro: (Numai PowerPC) Etichetează cioturile editorului de legături cu un simbol

en: (PowerPC only) Do not label linker stubs with a symbol
ro: (Numai PowerPC) Nu etichetează cioturile editorului de legături cu un simbol

en: Set program start address
ro: Stabilește adresa de pornire a programului

en: ADDRESS
ro: ADRESA

en: Create exception frame header
ro: Creează antet de cadru de excepție

en: Do not create exception frame header
ro: Nu creează antet de cadru de excepție

en: Enable use of DT_RUNPATH
ro: Activează utilizarea de DT_RUNPATH

en: Disable use of DT_RUNPATH
ro: Dezactivează utilizarea de DT_RUNPATH

en: Put the linker version string into the .comment section
ro: Pune șirul versiunii editorului de legături în secțiunea .comment

en: Put the linker version string into the .note.gnu.gold-version section
ro: Pune șirul versiunii editorului de legături în secțiunea .note.gnu.gold-version

en: (ARM only) Do not warn about objects with incompatible enum sizes
ro: (Numai ARM) Nu avertizează despre obiecte cu dimensiuni de enumerare incompatibile

en: Exclude libraries from automatic export
ro: Exclude bibliotecile de la exportul automat

en: Export all dynamic symbols
ro: Exportă toate simbolurile dinamice

en: Do not export all dynamic symbols
ro: Nu exportă toate simbolurile dinamice

en: Export SYMBOL to dynamic symbol table
ro: Exportă SIMBOLUL în tabelul de simboluri dinamice

en: SYMBOL
ro: SIMBOL

en: Link big-endian objects.
ro: Vinculează obiecte big-endian.

en: Link little-endian objects.
ro: Vinculează obiecte little-endian.

en: Auxiliary filter for shared object symbol table
ro: Filtru auxiliar pentru tabelul de simboluri ale obiectelor partajate

en: SHLIB
ro: BIBL_PARTAJ

en: Filter for shared object symbol table
ro: Filtru pentru tabelul de simboluri ale obiectelor partajate

en: Treat warnings as errors
ro: Tratează avertismentele ca erori

en: Do not treat warnings as errors
ro: Nu tratează avertismentele ca erori

en: Call SYMBOL at unload-time
ro: Apelează SIMBOLUL la momentul descărcării

en: (ARM only) Fix binaries for ARM1176 erratum
ro: (numai ARM) Remediază fișierele binare pentru eroarea ARM1176

en: (ARM only) Do not fix binaries for ARM1176 erratum
ro: (numai ARM) Nu remediază fișierele binare pentru eroarea ARM1176

en: (ARM only) Fix binaries for Cortex-A8 erratum
ro: (numai ARM) Remediază fișierele binare pentru eroarea Cortex-A8

en: (ARM only) Do not fix binaries for Cortex-A8 erratum
ro: (numai ARM) Nu remediază fișierele binare pentru eroarea Cortex-A8

en: (AArch64 only) Fix Cortex-A53 erratum 843419
ro: (numai AArch64) Remediază eroarea Cortex-A53 843419

en: (AArch64 only) Do not fix Cortex-A53 erratum 843419
ro: (numai AArch64) Nu remediază eroarea Cortex-A53 843419

en: (AArch64 only) Fix Cortex-A53 erratum 835769
ro: (numai AArch64) Remediază eroarea Cortex-A53 835769

en: (AArch64 only) Do not fix Cortex-A53 erratum 835769
ro: (numai AArch64) Nu remediază eroarea Cortex-A53 835769

en: (ARM only) Rewrite BX rn as MOV pc, rn for ARMv4
ro: (numai ARM) Rescrie BX rn ca MOV pc, rn pentru ARMv4

en: (ARM only) Rewrite BX rn branch to ARMv4 interworking veneer
ro: (numai ARM) Rescrie ramura BX rn în stratul de interoperabilitate ARMv4

en: Ignored for GCC linker option compatibility
ro: Ignorat pentru compatibilitate cu opțiunile editorului de legături GCC

en: Remove unused sections
ro: Elimină secțiunile neutilizate

en: Don't remove unused sections
ro: Nu elimină secțiunile neutilizate

en: Generate .gdb_index section
ro: Generează secțiunea .gdb_index

en: Do not generate .gdb_index section
ro: Nu generează secțiunea .gdb_index

en: Enable STB_GNU_UNIQUE symbol binding
ro: Activează asocierea de simboluri STB_GNU_UNIQUE

en: Disable STB_GNU_UNIQUE symbol binding
ro: Dezactivează asocierea de simboluri STB_GNU_UNIQUE

en: Generate shared library
ro: Generează o bibliotecă partajată

en: Set shared library name
ro: Stabilește numele bibliotecii partajate

en: FILENAME
ro: NUME FIȘIER

en: Min fraction of empty buckets in dynamic hash
ro: Fracțiunea minimă de blocuri goale în asocierea (hash) dinamică

en: FRACTION
ro: FRACȚIUNE

en: Dynamic hash style
ro: Stil de asociere dinamică

en: [sysv,gnu,both]
ro: [sysv,gnu,both(sysv+gnu)]

en: Alias for -r
ro: Alias pentru „-r”

en: Identical Code Folding. '--icf=safe' Folds ctors, dtors and functions whose pointers are definitely not taken
ro: Regruparea de cod identic (ICF). Opțiunea „--icf=safe” regrupează constructorii(ctors), destructorii(dtors) și funcțiile în care indicatorii, cu siguranță, nu sunt utilizați

en: Number of iterations of ICF (default 3)
ro: Numărul de iterații ale ICF (implicit 3)

en: COUNT
ro: NUMĂR

en: Do an incremental link if possible; otherwise, do a full link and prepare output for incremental linking
ro: Efectuează o editare de legături incrementală dacă este posibil; în caz contrar, efectuează o editare de legături completă și pregătește ieșirea pentru o editare de legături incrementală

en: Do a full link (default)
ro: Efectuează o editare de legături completă (implicit)

en: Do a full link and prepare output for incremental linking
ro: Efectuează o editare de legături completă și pregătește ieșirea pentru o editare de legături incrementală

en: Do an incremental link; exit if not possible
ro: Efectuează o editare de legături incrementală; iese dacă nu este posibil

en: Set base file for incremental linking (default is output file)
ro: Stabilește fișierul de bază pentru editarea de legături incrementale (implicit este fișierul de ieșire)

en: Assume files changed
ro: Presupune că fișierele au fost modificate

en: Assume files didn't change
ro: Presupune că fișierele nu au fost modificate

en: Use timestamps to check files (default)
ro: Utilizează marcajele de timp pentru a verifica fișierele (implicit)

en: Assume startup files unchanged (files preceding this option)
ro: Presupune că fișierele de pornire nu sunt modificate (fișierele care preced această opțiune)

en: Amount of extra space to allocate for patches (default 10)
ro: Cantitatea de spațiu suplimentar de alocat pentru corecții (implicit 10)

en: PERCENT
ro: PROCENT

en: Call SYMBOL at load-time
ro: Apelează SIMBOLUL în timpul încărcării

en: Set dynamic linker path
ro: Stabilește calea la editorul de legături dinamice

en: Read only symbol values from FILE
ro: Citește doar valorile simbolului din FIȘIER

en: Keep files mapped across passes
ro: Păstrează fișierele asociate între treceri

en: Release mapped files after each pass
ro: Eliberează fișierele asociate după fiecare trecere

en: Do not fold this symbol during ICF
ro: Nu regrupează acest simbol în timpul ICF

en: Search for library LIBNAME
ro: Caută biblioteca NUME_BIBL

en: LIBNAME
ro: NUME_BIBL

en: Generate unwind information for PLT
ro: Generează informații de desfășurare pentru PLT

en: Do not generate unwind information for PLT
ro: Nu generează informații de desfășurare pentru PLT

en: Add directory to search path
ro: Adaugă directorul la calea de căutare

en: DIR
ro: DIRECTOR

en: (ARM only) Generate long PLT entries
ro: (numai ARM) Generează intrări PLT lungi

en: (ARM only) Do not generate long PLT entries
ro: (numai ARM) Nu generează intrări PLT lungi

en: Set GNU linker emulation; obsolete
ro: Activează emularea editorului de legături GNU; învechit

en: EMULATION
ro: EMULARE

en: Map whole files to memory
ro: Copiază fișiere întregi în memorie

en: Map relevant file parts to memory
ro: Copiază părțile relevante ale fișierelor în memorie

en: (ARM only) Merge exidx entries in debuginfo
ro: (Numai ARM) Fuzionează intrările exidx în informațiile de depanare (debuginfo)

en: (ARM only) Do not merge exidx entries in debuginfo
ro: (Numai ARM) Nu fuzionează intrările exidx în informațiile de depanare (debuginfo)

en: Map the output file for writing
ro: Copiază conținutul fișierului de ieșire pentru scriere

en: Do not map the output file for writing
ro: Nu copiază conținutul fișierului de ieșire pentru scriere

en: Write map file on standard output
ro: Scrie fișierul de asociere la ieșirea standard

en: Write map file
ro: Scrie fișierul de asociere

en: MAPFILENAME
ro: NUME_FIȘIER_ASOCIERE

en: Do not page align data
ro: Nu aliniază datele în pagină

en: Do not page align data, do not make text readonly
ro: Nu aliniază datele în pagină, nu creează text numai pentru citire

en: Page align data, make text readonly
ro: Aliniază datele în pagină, creează text numai pentru citire

en: Use less memory and more disk I/O (included only for compatibility with GNU ld)
ro: Utilizează mai puțină memorie și mai multe In/Ieș pe disc (inclus numai pentru compatibilitatea cu GNU ld)

en: Report undefined symbols (even with --shared)
ro: Comunică simboluri nedefinite (chiar și cu „--shared”)

en: Create an output file even if errors occur
ro: Creează un fișier de ieșire chiar dacă apar erori

en: Only search directories specified on the command line
ro: Caută doar directoarele specificate în linia de comandă

en: Set output file name
ro: Stabilește numele fișierului de ieșire

en: Set output format
ro: Stabilește formatul de ieșire

en: [binary]
ro: [binar]

en: Optimize output file size
ro: Optimizează dimensiunea fișierului de ieșire

en: LEVEL
ro: NIVEL

en: Orphan section handling
ro: Gestionează secțiunile orfane

en: [place,discard,warn,error]
ro: [place(plasare),discard(eliminare),warn(avertisment),error(eroare)]

en: Ignored for ARM compatibility
ro: Ignorat pentru compatibilitatea cu ARM

en: Generate package metadata note
ro: Generează o notă de metadate a pachetului

en: Create a position independent executable
ro: Creează un executabil independent de poziție

en: Do not create a position independent executable
ro: Nu creează un executabil independent de poziție

en: Force PIC sequences for ARM/Thumb interworking veneers
ro: Forțați secvențele PIC pentru nivelurile de interfunționare ARM/Thumb

en: (ARM only) Ignore for backward compatibility
ro: (numai ARM) Ignorat pentru compatibilitate cu versiunea anterioară

en: (PowerPC only) Align PLT call stubs to fit cache lines
ro: (numai PowerPC) Aliniază cioturile de apel PLT pentru a se potrivi liniilor zonei de prestocare(cache)

en: (PowerPC64 only) Optimize calls to ELFv2 localentry:0 functions
ro: (numai PowerPC64) Optimizează apelurile la funcțiile ELFv2 localentry:0

en: (PowerPC64 only) Don't optimize ELFv2 calls
ro: (numai PowerPC64) Nu optimizează apelurile ELFv2

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs should load r11
ro: (numai PowerPC64) Cioturile de apel PLT trebuie să încarce r11

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs should not load r11
ro: (numai PowerPC64) Cioturile de apel PLT trebuie să încarce r11

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs with load-load barrier
ro: (numai PowerPC64) Cioturi de apel PLT cu barieră load-load

en: (PowerPC64 only) PLT call stubs without barrier
ro: (numai PowerPC64) Cioturi de apel PLT fără barieră

en: Load a plugin library
ro: Încarcă o bibliotecă de module

en: PLUGIN
ro: MODUL

en: Pass an option to the plugin
ro: Pasează o opțiune către modul

en: OPTION
ro: OPȚIUNE

en: Load a plugin library (not supported)
ro: Încarcă o bibliotecă de pluginuri (acțiune neacceptată)

en: Pass an option to the plugin (not supported)
ro: Pasează o opțiune către modul (acțiune neacceptată)

en: Use posix_fallocate to reserve space in the output file
ro: Utilizează posix_fallocate pentru a rezerva spațiu în fișierul de ieșire

en: Use fallocate or ftruncate to reserve space
ro: Utilizează fallocate sau ftruncate pentru a rezerva spațiu

en: (PowerPC64 only) stubs use power10 insns
ro: (numai PowerPC64) Cioturile utilizează instrucțiuni(insns) power10

en: (PowerPC64 only) stubs do not use power10 insns
ro: (numai PowerPC64) Cioturile nu utilizează instrucțiuni(insns) power10

en: Preread archive symbols when multi-threaded
ro: Pre-citește simbolurile de arhivă în modul cu mai multe fire de execuție

en: List removed unused sections on stderr
ro: Listează secțiunile neutilizate eliminate, la ieșirea de eroare standard

en: Do not list removed unused sections
ro: Nu listează secțiunile neutilizate eliminate

en: List folded identical sections on stderr
ro: Listează secțiunile identice pliate(folded), la ieșirea de eroare standard

en: Do not list folded identical sections
ro: Nu listează secțiunile identice pliate(folded)

en: Print default output format
ro: Afișează formatul de ieșire implicit

en: Print symbols defined and used for each input
ro: Afișează simbolurile definite și utilizate pentru fiecare intrare

en: Save the state of flags related to input files
ro: Salvează starea fanioanelor aferente fișierelor de intrare

en: Restore the state of flags related to input files
ro: Restaurează starea fanioanelor aferente fișierelor de intrare

en: Generate relocations in output
ro: Generează realocări în datele de ieșire

en: Ignored for SVR4 compatibility
ro: Ignorat pentru compatibilitate cu SVR4

en: Generate relocatable output
ro: Generează o ieșire realocabilă

en: Relax branches on certain targets
ro: Relaxează ramurile pe anumite ținte

en: Do not relax branches
ro: Nu relaxează ramurile

en: keep only symbols listed in this file
ro: păstrează doar simbolurile enumerate în acest fișier

en: Put read-only non-executable sections in their own segment
ro: Pune secțiunile neexecutabile, doar-pentru-citire, în propriul lor segment

en: Do not put read-only non-executable sections in their own segment
ro: Nu pune secțiunile neexecutabile, doar-pentru-citire, în propriul lor segment

en: Set offset between executable and read-only segments
ro: Stabilește decalajul dintre segmentele executabile și cele de numai citire

en: OFFSET
ro: DECALAJ

en: Add DIR to runtime search path
ro: Adaugă DIRECTOR la calea de căutare în timpul execuției

en: Add DIR to link time shared library search path
ro: Adaugă DIRECTOR la calea de căutare a bibliotecii partajate în timpul editării de legături

en: Strip all symbols
ro: Elimină toate simbolurile

en: Strip debugging information
ro: Elimină informațiile de depanare

en: Emit only debug line number information
ro: Emite doar informații despre numărul de linie de depanare

en: Strip debug symbols that are unused by gdb (at least versions <= 7.4)
ro: Elimină simbolurile de depanare care nu sunt utilizate de gdb (cel puțin versiunile <= 7.4)

en: Strip LTO intermediate code sections
ro: Elimină secțiunile de cod intermediar LTO

en: Layout sections in the order specified
ro: Aranjează secțiunile în ordinea specificată

en: Set address of section
ro: Stabilește adresa secțiunii

en: SECTION=ADDRESS
ro: SECȚIUNE=ADRESĂ

en: (PowerPC only) Use new-style PLT
ro: (numai PowerPC) Utilizează PLT în stil nou

en: Sort common symbols by alignment
ro: Sortează simbolurile comune după aliniere

en: [={ascending,descending}]
ro: [={crescător,descrescător}]

en: Sort sections by name.  '--no-text-reorder' will override '--sort-section=name' for .text
ro: Sortează secțiunile după nume. „--no-text-reorder” va înlocui „--sort-section=name” pentru .text

en: Dynamic tag slots to reserve (default 5)
ro: Sloturi de etichete dinamice de rezervat (implicit 5)

en: (ARM, PowerPC only) The maximum distance from instructions in a group of sections to their stubs. Negative values mean stubs are always after the group. 1 means use default size
ro: (numai ARM, PowerPC) Distanța maximă de la instrucțiunile dintr-un grup de secțiuni până la cioturile(stubs) acestora. Valorile negative înseamnă că cioturile sunt întotdeauna după grup. 1 înseamnă utilizarea mărimii implicite

en: (PowerPC only) Allow a group of stubs to serve multiple output sections
ro: (numai PowerPC) Permite unui grup de cioturi(stubs) să deservească mai multe secțiuni de ieșire

en: (PowerPC only) Each output section has its own stubs
ro: (numai PowerPC) Fiecare secțiune de ieșire are propriile sale cioturi(stubs)

en: Stack size when -fsplit-stack function calls non-split
ro: Dimensiunea stivei atunci când funcția „-fsplit-stack” apelează «non-split»

en: Do not link against shared libraries
ro: Nu stabilește legături cu bibliotecile partajate

en: Start a library
ro: Începe o bibliotecă

en: End a library
ro: Termină o bibliotecă

en: Print resource usage statistics
ro: Afișează statistici privind utilizarea resurselor

en: Set target system root directory
ro: Stabilește directorul rădăcină al sistemului țintă

en: Print the name of each input file
ro: Afișează numele fiecărui fișier de intrare

en: (ARM only) Force R_ARM_TARGET1 type to R_ARM_ABS32
ro: (numai ARM) Forțează tipul R_ARM_TARGET1 la R_ARM_ABS32

en: (ARM only) Force R_ARM_TARGET1 type to R_ARM_REL32
ro: (numai ARM) Forțează tipul R_ARM_TARGET1 la R_ARM_REL32

en: (ARM only) Set R_ARM_TARGET2 relocation type
ro: (numai ARM) Stabilește tipul de realocare R_ARM_TARGET2

en: Enable text section reordering for GCC section names
ro: Activează reordonarea secțiunilor de text pentru numele secțiunilor GCC

en: Disable text section reordering for GCC section names
ro: Dezactivează reordonarea secțiunilor de text pentru numele secțiunilor GCC

en: Run the linker multi-threaded
ro: Rulează editorul de legături cu mai multe fire de execuție

en: Do not run the linker multi-threaded
ro: Nu rulează editorul de legături cu mai multe fire de execuție

en: Number of threads to use
ro: Numărul de fire de execuție ce trebuie utilizate

en: Number of threads to use in initial pass
ro: Numărul de fire de execuție ce trebuie utilizate la trecerea inițială

en: Number of threads to use in middle pass
ro: Numărul de fire de execuție ce trebuie utilizate la trecerea intermediară

en: Number of threads to use in final pass
ro: Numărul de fire de execuție ce trebuie utilizate la trecerea finală

en: (PowerPC/64 only) Optimize GD/LD/IE code to IE/LE
ro: (numai PowerPC/64) Optimizează codul GD/LD/IE la IE/LE

en: (PowerPC/64 only) Don'''t try to optimize TLS accesses
ro: (numai PowerPC/64) Nu încearcă să optimizeze accesările TLS

en: (PowerPC/64 only) Use a special __tls_get_addr call
ro: (numai PowerPC/64) Utilizează un apel special __tls_get_addr

en: (PowerPC/64 only) Don't use a special __tls_get_addr call
ro: (numai PowerPC/64) Nu utilizează un apel special __tls_get_addr

en: (PowerPC64 only) Optimize TOC code sequences
ro: (numai PowerPC64) Optimizează secvențele de cod TOC

en: (PowerPC64 only) Don't optimize TOC code sequences
ro: (numai PowerPC64) Nu optimizează secvențele de cod TOC

en: (PowerPC64 only) Sort TOC and GOT sections
ro: (numai PowerPC64) Sortează secțiunile TOC și GOT

en: (PowerPC64 only) Don't sort TOC and GOT sections
ro: (numai PowerPC64) Nu sortează secțiunile TOC și GOT

en: Read linker script
ro: Citește scriptul editorului de legături

en: Set the address of the bss segment
ro: Stabilește adresa segmentului bss

en: Set the address of the data segment
ro: Stabilește adresa segmentului de date

en: Set the address of the text segment
ro: Stabilește adresa segmentului de text

en: Set the address of the rodata segment
ro: Stabilește adresa segmentului de date numai pentru citire

en: Create undefined reference to SYMBOL
ro: Creează o referință nedefinită la SIMBOL

en: How to handle unresolved symbols
ro: Cum să gestioneze simbolurile nerezolvate

en: Alias for --debug=files
ro: Alias pentru „--debug=fișiere”

en: Read version script
ro: Citește scriptul de versiune

en: Warn about duplicate common symbols
ro: Avertizează despre simbolurile comune duplicat

en: Do not warn about duplicate common symbols
ro: Nu avertizează despre simbolurile comune duplicat

en: Warn when discarding version information
ro: Avertizează atunci când renunță la informațiile despre versiune

en: Do not warn when discarding version information
ro: Nu avertizează atunci când renunță la informațiile despre versiune

en: Warn if the stack is executable
ro: Avertizează dacă stiva este executabilă

en: Do not warn if the stack is executable
ro: Nu avertizează dacă stiva este executabilă

en: Don't warn about mismatched input files
ro: Nu avertizează asupra fișierelor de intrare care nu se potrivesc

en: Warn when skipping an incompatible library
ro: Avertizează când se omite o bibliotecă incompatibilă

en: Don't warn when skipping an incompatible library
ro: Nu avertizează când se omite o bibliotecă incompatibilă

en: Warn if text segment is not shareable
ro: Avertizează dacă segmentul de text nu este partajabil

en: Do not warn if text segment is not shareable
ro: Nu avertizează dacă segmentul de text nu este partajabil

en: Report unresolved symbols as warnings
ro: Raportează simbolurile nerezolvate ca avertismente

en: Report unresolved symbols as errors
ro: Raportează simbolurile nerezolvate ca erori

en: (ARM only) Do not warn about objects with incompatible wchar_t sizes
ro: (numai ARM) Nu avertizează despre obiecte cu dimensiuni wchar_t incompatibile

en: Convert unresolved symbols to weak references
ro: Convertește simbolurile nerezolvate în referințe slabe

en: Include all archive contents
ro: Include tot conținutul arhivei

en: Include only needed archive contents
ro: Include numai conținutul necesar din arhivă

en: Use wrapper functions for SYMBOL
ro: Utilizează funcțiile de înveliș pentru SIMBOL

en: Delete all local symbols
ro: Șterge toate simbolurile locale

en: Delete all temporary local symbols
ro: Șterge toate simbolurile locale temporare

en: Keep all local symbols
ro: Păstrează toate simbolurile locale

en: Trace references to symbol
ro: Urmează referințele la simbol

en: Allow unused version in script
ro: Permite versiunea neutilizată în script

en: Do not allow unused version in script
ro: Nu permite versiunea neutilizată în script

en: Default search path for Solaris compatibility
ro: Calea de căutare implicită pentru compatibilitate cu Solaris

en: PATH
ro: CALEA

en: Start a library search group
ro: Pornește un grup de căutare de biblioteci

en: End a library search group
ro: Termină un grup de căutare de biblioteci

en: Sort dynamic relocs
ro: Sortează realocările dinamice

en: Do not sort dynamic relocs
ro: Nu sortează realocările dinamice

en: Set common page size to SIZE
ro: Stabilește dimensiunea comună a paginii la DIMENSIUNE

en: Mark output as requiring executable stack
ro: Marchează ieșirea ca necesitând stivă executabilă

en: Make symbols in DSO available for subsequently loaded objects
ro: Face simbolurile în DSO disponibile pentru obiectele încărcate ulterior

en: Mark DSO to be initialized first at runtime
ro: Marchează DSO pentru a fi inițializat mai întâi în timpul execuției

en: Mark object to interpose all DSOs but executable
ro: Marchează obiectul pentru a interpune toate DSO-urile, cu excepția executabilului

en: Mark DSO to be loaded at most once, and only in the main namespace
ro: Marchează DSO pentru a fi încărcat cel mult o dată și numai în spațiul de nume principal

en: Do not mark the DSO as one to be loaded only in the main namespace
ro: Nu marchează DSO ca ceva care trebuie încărcat numai în spațiul de nume principal

en: Mark object for lazy runtime binding
ro: Marchează obiectul pentru vincularea întârziată în timpul execuției

en: Mark object requiring immediate process
ro: Marchează obiectul care necesită o procesare imediată

en: Set maximum page size to SIZE
ro: Stabilește dimensiunea maximă a paginii la DIMENSIUNE

en: Do not create copy relocs
ro: Nu creează realocări de copiere

en: Mark object not to use default search paths
ro: Marchează obiectul pentru a nu utiliza căile de căutare implicite

en: Mark DSO non-deletable at runtime
ro: Marchează DSO ca neeliminabil în timpul execuției

en: Mark DSO not available to dlopen
ro: Marchează DSO ca nedisponibil pentru dlopen()

en: Mark DSO not available to dldump
ro: Marchează DSO ca nedisponibil pentru dldump()

en: Mark output as not requiring executable stack
ro: Marchează ieșirea precum că nu necesită stivă executabilă

en: Mark object for immediate function binding
ro: Marchează obiectul pentru vincularea imediată a funcției

en: Mark DSO to indicate that needs immediate $ORIGIN processing at runtime
ro: Marchează DSO pentru a indica că acesta necesită procesare imediată $ORIGIN în timpul execuției

en: Where possible mark variables read-only after relocation
ro: Acolo unde este posibil, marchează variabilele doar pentru citire după realocare

en: Don't mark variables read-only after relocation
ro: Nu marchează variabilele doar pentru citire după realocare

en: Set PT_GNU_STACK segment p_memsz to SIZE
ro: Stabilește p_memsz din segmentul PT_GNU_STACK la DIMENSIUNE

en: ELF symbol visibility for synthesized __start_* and __stop_* symbols
ro: Vizibilitatea simbolurilor ELF pentru simbolurile sintetizate __start_* și __stop_*

en: Do not permit relocations in read-only segments
ro: Nu permite realocări în segmentele de numai citire

en: Permit relocations in read-only segments
ro: Permite realocări în segmentele de numai citire

en: Move .text.unlikely sections to a separate segment.
ro: Mută secțiunile .text.unlikely într-un segment separat.

en: Do not move .text.unlikely sections to a separate segment.
ro: Nu mută secțiunile .text.unlikely într-un segment separat.

en: Keep .text.hot, .text.startup, .text.exit and .text.unlikely as separate sections in the final binary.
ro: Păstrează .text.hot, .text.startup, .text.exit și .text.unlikely ca secțiuni separate în binarul final.

en: Merge all .text.* prefix sections.
ro: Fuzionează toate secțiunile cu prefixul .text.*.

en: section group retained but group element discarded
ro: grupul de secțiuni reținut, dar elementul de grup a fost eliminat

en: out of patch space (GOT); relink with --incremental-full
ro: în afara spațiului de corecție (GOT); reeditați legăturile cu „--incremental-full”

en: invalid alignment %lu for section "%s"
ro: aliniere nevalidă %lu pentru secțiunea „%s”

en: script places BSS section in the middle of a LOAD segment; space will be allocated in the file
ro: scriptul plasează secțiunea BSS în mijlocul unui segment LOAD; spațiu va fi alocat în fișier

en: dot moves backward in linker script from 0x%llx to 0x%llx
ro: punctul se deplasează înapoi în scriptul editorului de legături de la 0x%llx la 0x%llx

en: address of section '%s' moves backward from 0x%llx to 0x%llx
ro: adresa secțiunii „%s” se deplasează înapoi de la 0x%llx la 0x%llx

en: %s: incremental base and output file name are the same
ro: %s: baza incrementală și numele fișierului de ieșire sunt aceleași

en: %s: stat: %s
ro: %s: statistică: %s

en: %s: incremental base file is empty
ro: %s: fișierul de bază incremental este gol

en: %s: open: %s
ro: %s: open(): %s

en: %s: read failed: %s
ro: %s: read() a eșuat: %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes
ro: %s: fișier prea scurt: se citește doar %lld din %lld octeți

en: %s: mremap: %s
ro: %s: mremap(): %s

en: %s: mmap: %s
ro: %s: mmap(): %s

en: %s: mmap: failed to allocate %lu bytes for output file: %s
ro: %s: mmap(): nu a reușit alocarea de %lu octeți pentru fișierul de ieșire: %s

en: %s: munmap: %s
ro: %s: munmap(): %s

en: %s: write: unexpected 0 return-value
ro: %s: write(): valoare de returnare 0, neașteptată

en: %s: write: %s
ro: %s: write(): %s

en: %s: close: %s
ro: %s: close(): %s

en: ** section headers
ro: ** antete de secțiune

en: ** segment headers
ro: ** antete de segment

en: ** file header
ro: ** antete de fișier

en: ** fill
ro: ** umplere

en: ** string table
ro: ** tabel de șiruri

en: ** dynamic relocs
ro: ** realocări dinamice

en: ** relocs
ro: ** realocări

en: ** group
ro: ** grup

en: ** dynamic
ro: ** dinamic

en: ** symtab xindex
ro: ** indicele-x al tabelului de simboluri

en: input file does not match -EB/EL option
ro: fișierul de intrare nu se potrivește cu opțiunea „-EB/EL”

en: -Trodata-segment is meaningless without --rosegment
ro: -Trodata-segment este lipsit de sens fără „--rosegment”

en: unrecognized output format %s
ro: format de ieșire nerecunoscut %s

en: unrecognized emulation %s
ro: emulare nerecunoscută %s

en: no supported target for -EB/-EL option
ro: nicio țintă acceptată pentru opțiunea „-EB/-EL”

en: %s: could not load plugin library: %s
ro: %s: nu s-a putut încărca biblioteca modulului: %s

en: %s: could not find onload entry point
ro: %s: nu s-a putut găsi punctul de intrare la încărcare

en: %s: recording to %s
ro: %s: se înregistrează la %s

en: %s: can't open (%s)
ro: %s: nu se poate deschide (%s)

en: %s: can't create (%s)
ro: %s: nu se poate crea (%s)

en: %s: write error while making copy of file (%s)
ro: %s: eroare de scriere în timpul copierii fișierului (%s)

en: input files added by plug-ins in --incremental mode not supported yet
ro: fișierele de intrare adăugate de module în modul „--incremental” nu sunt încă acceptate

en: missing expected __tls_get_addr call
ro: lipsește apelul __tls_get_addr așteptat

en: %s: ABI version %d is not compatible with ABI version %d output
ro: %s: versiunea ABI %d nu este compatibilă cu versiunea ABI %d de ieșire

en: %s: .opd invalid in abiv%d
ro: %s: .opd nevalid în abiv%d

en: %s: unexpected reloc type %u in .opd section
ro: %s: tip de realocare neașteptată %u în secțiunea .opd

en: %s: .opd is not a regular array of opd entries
ro: %s: .opd nu este o matrice obișnuită de intrări opd

en: %s: local symbol %d has invalid st_other for ABI version 1
ro: %s: simbolul local %d are st_other nevalid pentru versiunea 1 a ABI

en: %s:%s exceeds group size
ro: %s:%s depășește dimensiunea grupului

en: %s:%s: branch in non-executable section, no long branch stub for you
ro: %s:%s: ramură în secțiunea neexecutabilă, nu există un ciot(stub) de ramură lung pentru dumneavoastră

en: %s: stub group size is too large; retrying with %#x
ro: %s: dimensiunea grupului ciot(stub) este prea mare; reîncercând cu %#x

en: linkage table error against `%s'
ro: eroare în tabelul de vinculare față de „%s”

en: linkage table error against `%s:[local %u]'
ro: eroare în tabelul de vinculare față de „%s”:[local %u]'

en: ** save/restore
ro: ** salvează/restaurează

en: %s: unsupported reloc %u for IFUNC symbol
ro: %s: realocare neacceptată %u pentru simbolul IFUNC

en: tocsave symbol %u has bad shndx %u
ro: simbolul tocsave %u are shndx %u greșit

en: %s: toc optimization is not supported for %#08x instruction
ro: %s: optimizarea toc nu este acceptată pentru instrucțiunea %#08x

en: %s: unsupported -mbss-plt code
ro: %s: cod „-mbss-plt” neacceptat

en: split-stack stack size overflow at section %u offset %0zx
ro: depășirea dimensiunii stivei de stivă-divizată la secțiunea %u poziția %0zx

en: --plt-localentry is especially dangerous without ld.so support to detect ABI violations
ro: „--plt-localentry” este deosebit de periculoasă fără suport ld.so pentru a detecta încălcările ABI

en: --plt-localentry is incompatible with power10 pc-relative code
ro: „--plt-localentry” este incompatibilă cu codul pc-relativ power10

en: %s uses hard float, %s uses soft float
ro: %s folosește suport hardware pentru numere reale, %s folosește suport software pentru numere reale

en: %s uses double-precision hard float, %s uses single-precision hard float
ro: %s folosește suport hardware pentru numere reale cu precizie dublă, %s folosește suport hardware pentru numere reale cu precizie simplă

en: %s uses 64-bit long double, %s uses 128-bit long double
ro: %s folosește valori întregi lungi cu precizie dublă pe 64 de biți, %s folosește valori întregi lungi cu precizie dublă pe 128 de biți

en: %s uses IBM long double, %s uses IEEE long double
ro: %s folosește numere întregi lungi de dublă precizie IBM, %s folosește numere întregi lungi de dublă precizie IEEE

en: %s uses AltiVec vector ABI, %s uses SPE vector ABI
ro: %s folosește vectorul AltiVec ABI, %s folosește vectorul SPE ABI

en: %s uses r3/r4 for small structure returns, %s uses memory
ro: %s folosește r3/r4 pentru returnări de structuri mici, %s folosește memoria

en: call lacks nop, can't restore toc; recompile with -fPIC
ro: apel în care nop lipsește, nu se poate restabili toc; recompilați cu „-fPIC”

en: reloc type %u overflow against '%s'
ro: depășire a tipului de realocare %u față de „%s”

en: try relinking with a smaller --stub-group-size
ro: încercați să reeditați legăturile cu o valoare a opțiunii „--stub-group-size” mai mică

en: debug info may be unreliable, compile with -gdwarf64
ro: informațiile de depanare pot fi nesigure, compilați cu „-gdwarf64”

en: %s: file is empty
ro: %s: fișierul este gol

note: Here we have to handle any other input file types we need.
en: %s: not an object or archive
ro: %s: nu este un obiect sau o arhivă

en: Debug abbreviations extend beyond .debug_abbrev section; failed to reduce debug abbreviations
ro: Abrevierile de depanare se extind dincolo de secțiunea .debug_abbrev; nu s-a reușit să se reducă abrevierile de depanare

en: Extremely large compile unit in debug info; failed to reduce debug info
ro: Unitate de compilare extrem de mare în informațiile de depanare; nu s-a reușit să se reducă informațiile de depanare

en: Debug info extends beyond .debug_info section;failed to reduce debug info
ro: Informațiile de depanare se extind dincolo de secțiunea .debug_info; nu s-a reușit să se reducă informațiile de depanare

en: Invalid DIE in debug info; failed to reduce debug info
ro: DIE nevalid în informațiile de depanare; nu s-a reușit să se reducă informațiile de depanare

en: Debug info extends beyond .debug_info section; failed to reduce debug info
ro: Informațiile de depanare se extind dincolo de secțiunea .debug_info; nu s-a reușit să se reducă informațiile de depanare

en: relocation section %u uses unexpected symbol table %u
ro: secțiunea de realocare %u utilizează tabelul de simboluri neașteptat %u

en: unexpected entsize for reloc section %u: %lu != %u
ro: dimensiune de entitate (entsize) neașteptată pentru secțiunea de realocare %u: %lu != %u

en: reloc section %u size %lu uneven
ro: secțiunea de relocalizare %u cu dimensiunea %lu este neuniformă

en: could not convert call to '%s' to '%s'
ro: nu s-a putut converti apelul din „%s” în „%s”

en: reloc section size %zu is not a multiple of reloc size %d
ro: dimensiunea secțiunii de realocare %zu nu este un multiplu al mărimii de realocare %d

note: We should only see externally visible symbols in the symbol table.
en: invalid STB_LOCAL symbol in external symbols
ro: simbol STB_LOCAL nevalid în simbolurile externe

note: Any target which wants to handle STB_LOOS, etc., needs to define a resolve method.
en: unsupported symbol binding %d
ro: asociere de simbol neacceptată %d

en: STT_COMMON symbol '%s' in %s is not in a common section
ro: simbolul STT_COMMON „%s” din %s nu este într-o secțiune comună

en: common of '%s' overriding smaller common
ro: comun de „%s” suprascriind comun mai mic

en: common of '%s' overidden by larger common
ro: comun de „%s” suprascris de comun mai mare

en: multiple common of '%s'
ro: comun multiplu de „%s”

en: symbol '%s' used as both __thread and non-__thread
ro: simbolul „%s” folosit atât ca __thread, cât și ca non-__thread

en: multiple definition of '%s'
ro: definiție multiplă a lui „%s”

en: definition of '%s' overriding common
ro: definiția lui „%s” înlocuiește comun

en: definition of '%s' overriding dynamic common definition
ro: definiția lui „%s” înlocuiește definiția comună dinamică

en: common '%s' overridden by previous definition
ro: „%s” comun înlocuit de definiția anterioară

en: COPY reloc
ro: COPIAZĂ realocarea

en: command line
ro: linie de comandă

en: linker script
ro: script editor de legături

en: linker defined
ro: editor de legături definit

en: R_390_PC32DBL target misaligned at %llx
ro: ținta R_390_PC32DBL aliniată greșit la %llx

en: out of patch space (PLT); relink with --incremental-full
ro: în afara spațiului de corecție (PLT); reeditați legăturile cu „--incremental-full”

en: relocation overflow
ro: debordare de realocare

en: unsupported reloc type %u
ro: tip de realocare neacceptat %u

en: unsupported op for GD to IE
ro: op neacceptată pentru GD la IE

en: unsupported op for GD to LE
ro: op neacceptată pentru GD la LE

en: unsupported op for LD to LE
ro: op neacceptată pentru LD la LE

en: unsupported op for IE to LE
ro: op neacceptată pentru IE la LE

en: S/390 code fill of odd length requested
ro: se solicită completarea codului S/390 de lungime impară

note: Should not happen.
en: instruction with PC32DBL not wholly within section
ro: instrucțiunile cu PC32DBL nu sunt în întregime în secțiune

en: address 0x%llx is not within region %s
ro: adresa 0x%llx nu se află în regiunea %s

en: address 0x%llx moves dot backwards in region %s
ro: adresa 0x%llx mută punctul înapoi în regiunea %s

en: section %s overflows end of region %s
ro: secțiunea %s depășește sfârșitul regiunii %s

en: Attempt to set a memory region for a non-output section
ro: Încercare de-a aloca o regiune de memorie pentru o secțiune care nu este de ieșire

en: dot may not move backward
ro: punctul nu se poate mișca înapoi

en: ** expression
ro: ** expresie

en: fill value is not absolute
ro: valoarea de umplere nu este absolută

en: alignment of section %s is not absolute
ro: alinierea secțiunii %s nu este absolută

en: subalign of section %s is not absolute
ro: subalinierea secțiunii %s nu este absolută

en: fill of section %s is not absolute
ro: umplerea secțiunii %s nu este absolută

en: SPECIAL constraints are not implemented
ro: constrângerile SPECIALE nu sunt implementate

en: mismatched definition for constrained sections
ro: definiție nepotrivită pentru secțiunile constrânse

en: region '%.*s' already defined
ro: regiunea „%.*s” este deja definită

en: DATA_SEGMENT_ALIGN may only appear once in a linker script
ro: DATA_SEGMENT_ALIGN poate apărea o singură dată într-un script de editor de legături

en: DATA_SEGMENT_RELRO_END may only appear once in a linker script
ro: DATA_SEGMENT_RELRO_END poate apărea o singură dată într-un script de editor de legături

en: DATA_SEGMENT_RELRO_END must follow DATA_SEGMENT_ALIGN
ro: DATA_SEGMENT_RELRO_END trebuie să urmeze DATA_SEGMENT_ALIGN

en: unplaced orphan section '%s'
ro: secțiunea orfană neplasată „%s”

en: unplaced orphan section '%s' from '%s'
ro: secțiunea orfană neplasată „%s” din „%s”

en: orphan section '%s' is being placed in section '%s'
ro: secțiunea orfană „%s” este plasată în secțiunea „%s”

en: orphan section '%s' from '%s' is being placed in section '%s'
ro: secțiunea orfană „%s” din „%s” este plasată în secțiunea „%s”

en: no matching section constraint
ro: nicio constrângere de secțiune care se potrivește

en: creating a segment to contain the file and program headers outside of any MEMORY region
ro: crearea unui segment care să conțină antetele fișierului și programului în afara oricărei regiuni de MEMORIE

en: TLS sections are not adjacent
ro: secțiunile TLS nu sunt adiacente

en: allocated section %s not in any segment
ro: secțiunea alocată %s nu este în niciun segment

en: no segment %s
ro: niciun segment %s

en: section in two PT_LOAD segments
ro: secțiune în două segmente PT_LOAD

en: allocated section not in any PT_LOAD segment
ro: secțiunea alocată nu este în niciun segment PT_LOAD

en: may only specify load address for PT_LOAD segment
ro: poate specifica doar adresa de încărcare pentru segmentul PT_LOAD

en: PHDRS load address overrides section %s load address
ro: adresa de încărcare PHDRS înlocuiește adresa de încărcare a secțiunii %s

note: We could support this if we wanted to.
en: using only one of FILEHDR and PHDRS is not currently supported
ro: utilizarea doar a unuia dintre FILEHDR și PHDRS nu este acceptată în prezent

en: sections loaded on first page without room for file and program headers are not supported
ro: secțiunile încărcate pe prima pagină fără spațiu pentru antetele fișierelor și programelor nu sunt acceptate

en: using FILEHDR and PHDRS on more than one PT_LOAD segment is not currently supported
ro: utilizarea FILEHDR și PHDRS pe mai mult de un segment PT_LOAD nu este acceptată în prezent

en: invalid use of PROVIDE for dot symbol
ro: utilizare nevalidă a PROVIDE pentru simbolul punct

en: %s: SECTIONS seen after other input files; try -T/--script
ro: %s: SECȚIUNI văzute după alte fișiere de intrare; încercați „-T/--script”

note: We have a match for both the global and local entries for a version tag.  That's got to be wrong.
en: '%s' appears as both a global and a local symbol for version '%s' in script
ro: „%s” apare atât ca simbol global, cât și ca simbol local pentru versiunea „%s” în script

en: wildcard match appears in both version '%s' and '%s' in script
ro: potrivirea metacaracterului apare atât în versiunea „%s” cât și în versiunea „%s” în script

en: wildcard match appears as both global and local in version '%s' in script
ro: potrivirea metacaracterului apare atât ca globală, cât și locală în versiunea „%s” în script

en: using '%s' as version for '%s' which is also named in version '%s' in script
ro: folosind „%s” ca versiune pentru „%s”, care este, de asemenea, numită în versiunea „%s” în script

en: version script assignment of %s to symbol %s failed: symbol not defined
ro: alocarea scriptului de versiune a lui %s la simbolul %s a eșuat: simbolul nu a fost definit

en: library name must be prefixed with -l
ro: numele bibliotecii trebuie să fie prefixat cu „-l”

note: There are some options that we could handle here--e.g., -lLIBRARY.  Should we bother?
en: %s:%d:%d: ignoring command OPTION; OPTION is only valid for scripts specified via -T/--script
ro: %s:%d:%d: se ignoră comanda OPȚIUNE; OPȚIUNEA este valabilă numai pentru scripturile specificate prin „-T/--script”

en: %s:%d:%d: ignoring SEARCH_DIR; SEARCH_DIR is only valid for scripts specified via -T/--script
ro: %s:%d:%d: se ignoră SEARCH_DIR; SEARCH_DIR este valabilă numai pentru scripturile specificate prin „-T/--script”

en: %s:%d:%d: invalid use of VERSION in input file
ro: %s:%d:%d: utilizare nevalidă a VERSIUNII în fișierul de intrare

en: unrecognized version script language '%s'
ro: versiune nerecunoscută a limbajului de script „%s”

en: %s:%d:%d: DATA_SEGMENT_ALIGN not in SECTIONS clause
ro: %s:%d:%d: DATA_SEGMENT_ALIGN nu se află în clauza SECȚIUNI

en: unknown PHDR type (try integer)
ro: tip PHDR necunoscut (încercați număr întreg)

en: %s:%d:%d: MEMORY region '%.*s' referred to outside of SECTIONS clause
ro: %s:%d:%d: regiunea MEMORIE „%.*s” la care se face referire în afara clauzei SECȚIUNI

en: %s:%d:%d: MEMORY region '%.*s' not declared
ro: %s:%d:%d: regiunea de MEMORIE „%.*s” nu a fost declarată

en: unknown MEMORY attribute
ro: atribut MEMORIE necunoscut

en: undefined memory region '%s' referenced in ORIGIN expression
ro: regiune de memorie nedefinită „%s” referită în expresia ORIGINE

en: undefined memory region '%s' referenced in LENGTH expression
ro: regiune de memorie nedefinită „%s” la care se face referire în expresia LUNGIME

en: %s: only registers %%g[2367] can be declared using STT_REGISTER
ro: %s: numai registrele %%g[2367] pot fi declarate folosind STT_REGISTER

en: %s: register %%g%d declared as '%s'; previously declared as '%s' in %s
ro: %s: înregistrarea %%g%d declarată ca „%s”; declarată anterior ca „%s” în %s

en: %s: little endian elf flag set on BE object
ro: %s: atribut elf little endian activat pe obiectul BE

en: %s: little endian elf flag clear on LE object
ro: %s: atribut elf little endian dezactivat pe obiectul LE

en: %s: %s entries: %zu; buckets: %zu
ro: %s: %s intrări: %zu; blocuri(buckets): %zu

en: %s: %s entries: %zu
ro: %s: %s intrări: %zu

en: %s: %s Stringdata structures: %zu
ro: %s: %s Structuri șiruri de date: %zu

en: Cannot export local symbol '%s'
ro: Nu se poate exporta simbolul local „%s”

en: %s: reference to %s
ro: %s: referință la %s

en: %s: definition of %s
ro: %s: definiția lui %s

en: %s: conflicting default version definition for %s@@%s
ro: %s: definiția versiunii implicite în conflict pentru %s@@%s

en: %s: %s: previous definition of %s@@%s here
ro: %s: %s: definiția anterioară a lui %s@@%s aici

en: bad global symbol name offset %u at %zu
ro: poziție greșită a numelui de simbol global %u la %zu

en: --just-symbols does not make sense with a shared object
ro: „--just-symbols” nu are sens cu un obiect partajat

en: too few symbol versions
ro: prea puține versiuni de simbol

en: bad symbol name offset %u at %zu
ro: poziție greșită a numelui de simbol %u la %zu

en: versym for symbol %zu out of range: %u
ro: versym pentru simbolul %zu în afara intervalului: %u

en: versym for symbol %zu has no name: %u
ro: versym pentru simbolul %zu nu are nume: %u

en: discarding version information for %s@%s, defined in unused shared library %s (linked with --as-needed)
ro: se înlătură informațiile despre versiune pentru %s@%s, definite în biblioteca partajată neutilizată %s (vinculată cu „--as-needed”)

en: %s: unsupported symbol section 0x%x
ro: %s: secțiunea simbolului neacceptată 0x%x

en: %s: symbol table entries: %zu; buckets: %zu
ro: %s: intrări în tabelul de simboluri: %zu; blocuri(buckets): %zu

en: %s: symbol table entries: %zu
ro: %s: intrări în tabelul de simboluri: %zu

en: while linking %s: symbol '%s' defined in multiple places (possible ODR violation):
ro: în timpul editării legăturilor %s: simbolul „%s” definit în mai multe locuri (posibilă încălcare ODR):

note: This only prints one location from each definition, which may not be the location we expect to intersect with another definition.  We could print the whole set of locations, but that seems too verbose.
en:   %s from %s
ro:   %s de la %s

en: internal
ro: intern

en: hidden
ro: ascuns

en: protected
ro: protejat

en: %s symbol '%s' is not defined locally
ro: simbolul %s, „%s” nu este definit local

en: relocation refers to local symbol "%s" [%u], which is defined in a discarded section
ro: realocarea se referă la simbolul local „%s” [%u], care este definit într-o secțiune eliminată

en: relocation refers to global symbol "%s", which is defined in a discarded section
ro: realocarea se referă la simbolul global „%s”, care este definit într-o secțiune eliminată

en:   section group signature: "%s"
ro:   semnătura grupului de secțiuni: „%s”

en:   prevailing definition is from %s
ro:   definiția predominantă este de la %s

en: reloc has bad offset %zu
ro: realocarea are poziția greșită %zu

en: linker does not include stack split support required by %s
ro: editorul de legături nu include suportul pentru împărțirea stivei cerut de %s

en: TLS_DESC not yet supported for incremental linking
ro: TLS_DESC nu este încă acceptată pentru editarea de legături incrementală

en: TLS_DESC not yet supported for TILEGX
ro: TLS_DESC nu este încă acceptat pentru TILEGX

en: requires unsupported dynamic reloc %u; recompile with -fPIC
ro: necesită realocarea dinamică neacceptată %u; recompilați cu „-fPIC”

en: TLS relocation out of range
ro: Realocare TLS în afara intervalului

en: TLS relocation against invalid instruction
ro: realocare TLS față de o instrucțiune nevalidă

note: This output is intended to follow the GNU standards.
en: Copyright (C) 2025 Free Software Foundation, Inc.
ro: Drepturi de autor © 2025 Free Software Foundation, Inc.

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License version 3 or (at your option) a later version.
    This program has absolutely no warranty.
ro: Acest program este software gratuit; îl puteți redistribui în conformitate cu
    termenii Licenței Publice Generale GNU versiunea 3 sau (la alegerea dvs.)
    o versiune ulterioară.
    Acest program nu are absolut nicio garanție.

en: %s failed: %s
ro: %s a eșuat: %s

en: %s: corrupt .note.gnu.property section (pr_datasz for property %d is not 4)
ro: %s: secțiunea .note.gnu.property este coruptă (pr_datasz pentru proprietatea %d nu este 4)

en: %s: unknown program property type 0x%x in .note.gnu.property section
ro: %s: tip de proprietate de program necunoscut 0x%x în secțiunea .note.gnu.property

en: PC-relative offset overflow in PLT entry %d
ro: depășire de poziție relativă la PC în intrarea PLT %d

en: PC-relative offset overflow in APLT entry %d
ro: depășire de poziție relativă la PC în intrarea APLT %d

en: requires dynamic R_X86_64_32 reloc which may overflow at runtime; recompile with -fPIC
ro: necesită realocarea R_X86_64_32 dinamică, care se poate deborda în timpul rulării; recompilați cu „-fPIC”

en: requires dynamic %s reloc against '%s' which may overflow at runtime; recompile with -fPIC
ro: necesită realocarea %s dinamică față de „%s”, care se poate deborda în timpul rulării; recompilați cu „-fPIC”

en: relocation overflow: reference to local symbol %u in %s
ro: depășire de realocare: referință la simbolul local %u în %s

en: relocation overflow: reference to '%s' defined in %s
ro: depășire de realocare: referință la „%s” definită în %s

en: relocation overflow: reference to '%s'
ro: depășire de realocare: referință la „%s”
