gprof 2.44.90 - en to ro translation catalogue (90 entries)

en: <indirect child>
ro: <proces-copil indirect>

en: [find_call] %s: 0x%lx to 0x%lx
ro: [find_call] %s: 0x%lx spre 0x%lx

en: [find_call] 0x%lx: jsr%s <indirect_child>
ro: [find_call] 0x%lx: jsr%s <proces-copil indirect>

en: %s: %s: unexpected end of file
ro: %s: %s: sfârșit neașteptat al fișierului

en: %s: warning: ignoring basic-block exec counts (use -l or --line)
ro: %s: avertisment: se ignoră numărul de execuții ale blocului de bază (utilizați „-l” sau „--line”)

note: FIXME: This only works if bfd_vma is unsigned long.
en: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu executions
ro: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu execuții

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

en: 
    
    Top %d Lines:
    
         Line      Count
ro: 
    
    Primele %d linii
    
         Linie      Repetări

en: 
    Execution Summary:
ro: 
    Cuprins al Execuției:

en: %9ld   Executable lines in this file
ro: %9ld   Linii executabile în acest fișier

en: %9ld   Lines executed
ro: %9ld   Linii executate

en: %9.2f   Percent of the file executed
ro: %9.2f   Procent de fișier executat

en: 
    %9lu   Total number of line executions
ro: 
    %9lu   Numărul total de execuții de linie

en: %9.2f   Average executions per line
ro: %9.2f   Media aritmetică de execuții pe linie

en: [cg_tally] arc from %s to %s traversed %lu times
ro: [cg_tally] arcul din %s spre %s a trecut de %lu ori

en: 		     Call graph (explanation follows)
ro: 		     Grafic de apelări (urmează explicația)

en: 			Call graph
ro: 			Grafic de apelări

en: 
    granularity: each sample hit covers %ld byte(s)
ro: 
    nivel de detaliere: fiecărui eșantion îi corespunde %ld octet(ți)

en:  for %.2f%% of %.2f seconds
ro:  pentru %.2f%% din %.2f secunde

en:  no time propagated
ro:  nici un timp propagat

en: called
ro: apel

en: parents
ro: părinți

en: %time
ro: %timp

en: self
ro: el însuși

en: descendants
ro: descendenți

en: name
ro: nume

en: children
ro: copil

en: index %% time    self  children    called     name
ro: index %% timp    el_însuși  copil    apel     nume

en:  <cycle %d as a whole> [%d]
ro:  <ciclul %d ca un întreg> [%d]

en: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
ro: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontan>

en: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
ro: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontan>

en: Index by function name
ro: Indexare după numele funcției

en: <cycle %d>
ro: <ciclu %d>

en: %s: unable to parse mapping file %s.
ro: %s: nu se poate analiza fișierul de asocieri %s.

en: %s: could not open %s.
ro: %s: nu s-a putut deschide %s.

en: %s: %s: not in executable format
ro: %s: %s: nu este în format executabil

en: %s: can't find .text section in %s
ro: %s: nu se poate găsi secțiunea .text în %s

en: %s: ran out room for %lu bytes of text space
ro: %s: a rămas fără spațiu pentru %lu octeți de spațiu de text

en: %s: can't do -c
ro: %s: nu se poate utiliza opțiunea „-c”

en: %s: -c not supported on architecture %s
ro: %s: opțiunea „-c” nu este acceptată pe arhitectura %s

en: %s: file `%s' has no symbols
ro: %s: fișierul „%s” nu are simboluri

en: %s: file `%s' has too many symbols
ro: %s: fișierul „%s” are prea multe simboluri

en: %s: address size has unexpected value of %u
ro: %s: mărimea adresei are valoarea neașteptată de %u

en: %s: file too short to be a gmon file
ro: %s: fișier prea scurt pentru a fi un fișier gmon

en: %s: file `%s' has bad magic cookie
ro: %s: fișierul „%s” are un cookie magic eronat

en: %s: file `%s' has unsupported version %d
ro: %s: fișierul „%s” are versiunea neacceptată %d

en: %s: %s: found bad tag %d (file corrupted?)
ro: %s: %s: s-a găsit marcaj greșit %d (fișier corupt?)

en: %s: profiling rate incompatible with first gmon file
ro: %s: rata de profilare este incompatibilă cu primul fișier gmon

en: %s: incompatible with first gmon file
ro: %s: incompatibil cu primul fișier gmon

en: %s: file '%s' does not appear to be in gmon.out format
ro: %s: fișierul „%s” nu pare să fie în formatul gmon.out

en: %s: unexpected EOF after reading %d/%d bins
ro: %s: sfârșit de fișier neașteptat după citirea a %d/%d (de) bin-uri

en: time is in ticks, not seconds
ro: timpul este în bătăi(tic-tacuri), nu în secunde

en: %s: don't know how to deal with file format %d
ro: %s: nu se știe cum să se proceseze formatul de fișier %d

en: File `%s' (version %d) contains:
ro: Fișierul „%s” (versiunea %d) conține:

en: 	%d histogram record
ro: 	%d înregistrare histogramă

en: 	%d histogram records
ro: 	%d înregistrări histogramă

en: 	%d call-graph record
ro: 	%d înregistrare grafic apelări

en: 	%d call-graph records
ro: 	%d înregistrări grafic apelări

en: 	%d basic-block count record
ro: 	%d înregistrare repetări de blocuri de bază

en: 	%d basic-block count records
ro: 	%d înregistrări repetări de blocuri de bază

en: Usage: %s [-[abcDhilLrsTvwxyz]] [-[ABCeEfFJnNOpPqQRStZ][name]] [-I dirs]
    	[-d[num]] [-k from/to] [-m min-count] [-t table-length]
    	[--[no-]annotated-source[=name]] [--[no-]exec-counts[=name]]
    	[--[no-]flat-profile[=name]] [--[no-]graph[=name]]
    	[--[no-]time=name] [--all-lines] [--brief] [--debug[=level]]
    	[--function-ordering] [--file-ordering] [--inline-file-names]
    	[--directory-path=dirs] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=name] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=len] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=STYLE]] [--no-demangle] [--external-symbol-table=name] [@FILE]
    	[image-file] [profile-file...]
ro: Utilizare: %s [-[abcDhilLrsTvwxyz]] [-[ABCeEfFJnNOpPqQRStZ][nume]] [-I dirs]
    	[-d[num]] [-k din/spre] [-m nr-min-cicluri] [-t lungime-tabel]
    	[--[no-]annotated-source[=nume]] [--[no-]exec-counts[=nume]]
    	[--[no-]flat-profile[=nume]] [--[no-]graph[=nume]]
    	[--[no-]time=nume] [--all-lines] [--brief] [--debug[=nivel]]
    	[--function-ordering] [--file-ordering] [--inline-file-names]
    	[--directory-path=dirs] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=nume] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=lung] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=STIL]] [--no-demangle] [--external-symbol-table=nume] [@FIȘIER]
    	[fișier-imagine] [fișier-profil...]

en: Report bugs to %s
ro: Raportați erorile la %s

en: %s: debugging not supported; -d ignored
ro: %s: depanarea nu este admisă; opțiunea „-d” este ignorată

en: %s: unknown file format %s
ro: %s: format de fișier necunoscut %s

en: Based on BSD gprof, copyright 1983 Regents of the University of California.
ro: Bazat pe BSD gprof, drepturi de autor din 1983 pentru Regents of the University of California.

en: This program is free software.  This program has absolutely no warranty.
ro: Acest program este software liber. Acest program nu are absolut nici o garanție.

en: %s: unknown demangling style `%s'
ro: %s: stil necunoscut de descifrare(demangling) „%s”

en: %s: Only one of --function-ordering and --file-ordering may be specified.
ro: %s: Doar una dintre opțiunile „--function-ordering” sau „--file-ordering” poate să fie specificată.

en: %s: sorry, file format `prof' is not yet supported
ro: %s: scuze, formatul de fișier „prof” nu este încă suportat

en: %s: gmon.out file is missing histogram
ro: %s: fișierului gmon.out îi lipsește histograma

en: %s: gmon.out file is missing call-graph data
ro: %s: fișierului gmon.out îi lipsesc datele graficului de apelări

en: %s: dimension unit changed between histogram records
    %s: from '%s'
    %s: to '%s'
ro: %s: unitatea de dimensiune a fost schimbată între înregistrările histogramei
    %s: de la „%s”
    %s: la „%s”

en: %s: dimension abbreviation changed between histogram records
    %s: from '%c'
    %s: to '%c'
ro: %s: abrevierea dimensiunilor a fost schimbată între înregistrările histogramei
    %s: de la „%c”
    %s: la „%c”

en: %s: different scales in histogram records: %f != %f
ro: %s: diferite scale în înregistrările histogramei: %f != %f

en: %s: overlapping histogram records
ro: %s: înregistrări de histogramă care se suprapun

en: %s: %s: unexpected EOF after reading %u of %u samples
ro: %s: %s: sfârșit de fișier neașteptat după citirea a %u din %u eșantioane

en: %c%c/call
ro: %c%c/apel

en:  for %.2f%% of %.2f %s
ro:  pentru %.2f%% din %.2f %s

en: 
    Each sample counts as %g %s.
ro: 
    Fiecare eșantion contează drept %g %s.

en:  no time accumulated
ro:  nici un timp acumulat

en: cumulative
ro: cumulativ

en: self
ro: el însuși

en: time
ro: timp

en: calls
ro: apeluri

en: 
    
    
    flat profile:
ro: 
    
    
    profil plan:

en: Flat profile:
ro: Profil plan:

en: %s: found a symbol that covers several histogram records
ro: %s: s-a găsit un simbol care acoperă mai multe înregistrări de histogramă

en: %s: could not locate `%s'
ro: %s: nu s-a putut localiza „%s”

en: *** File %s:
ro: *** Fișier %s:

en:  <cycle %d>
ro:  <ciclu %d>
