gprof 2.24.90 - en to da translation catalogue (93 entries)

en: <indirect child>
da: <indirekte barn>

en: [find_call] %s: 0x%lx to 0x%lx
da: [find_call] %s: 0x%lx til 0x%lx

en: [find_call] 0x%lx: jsr%s <indirect_child>
da: [find_call] 0x%lx: jsr%s <indirekte_barn>

en: %s: %s: unexpected end of file
da: %s: %s: uventet filslutning

en: %s: warning: ignoring basic-block exec counts (use -l or --line)
da: %s: advarsel: ignorerer eksekveringsregning for grundblok (brug -l eller --line)

note: FIXME: This only works if bfd_vma is unsigned long.
en: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu executions
da: %s:%d: (%s:0x%lx) %lu eksekveringer

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: 
    
    Top %d Lines:
    
         Line      Count
da: 
    
    Øverste %d linjer:
    
         Linje     Antal

en: 
    Execution Summary:
da: 
    Eksekveringsoversigt:

en: %9ld   Executable lines in this file
da: %9ld   Eksekverbare linjer i denne fil

en: %9ld   Lines executed
da: %9ld   Eksekverede linjer

en: %9.2f   Percent of the file executed
da: %9.2f   Procent af filen eksekveret

en: 
    %9lu   Total number of line executions
da: 
    %9lu   Totalt antal linjeeksekveringer

en: %9.2f   Average executions per line
da: %9.2f   Gennemsniteksekveringer per linje

en: [cg_tally] arc from %s to %s traversed %lu times
da: [cg_tally] gren fra %s til %s gennemløbet %lu gange

en: 		     Call graph (explanation follows)
da: 		     Kaldsgraf (forklaring følger)

en: 			Call graph
da: 			Kaldsgraf

en: 
    granularity: each sample hit covers %ld byte(s)
da: 
    opløsning: hver stikprøve dækker %ld byte

en:  for %.2f%% of %.2f seconds
da:  for %.2f%% på %.2f sekunder

en:  no time propagated
da:  ingen tid propageret

en: called
da: kaldt

en: total
da: totalt

en: parents
da: forældre

en: index
da: indeks

en: %time
da: %tid

en: self
da: selv

en: descendants
da: afkom

en: name
da: navn

en: children
da: børn

en: index %% time    self  children    called     name
da: indeks %% tid    selv  børn        kaldt      navn

en:  <cycle %d as a whole> [%d]
da:  <hele cyklusen %d> [%d]

en: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
da: %6.6s %5.5s %7.7s %11.11s %7.7s %7.7s     <spontant>

en: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontaneous>
da: %6.6s %5.5s %7.7s %7.7s %7.7s %7.7s     <spontant>

en: Index by function name
da: Indeks efter funktionsnavn

en: <cycle %d>
da: <cyklus %d>

en: %s: unable to parse mapping file %s.
da: %s: kan ikke tolke mappingsfilen %s.

en: %s: could not open %s.
da: %s: kunne ikke åbne %s.

en: %s: %s: not in executable format
da: %s: %s: ikke i udførbart format

en: %s: can't find .text section in %s
da: %s: kan ikke finde .text-sektion i %s

en: %s: ran out room for %lu bytes of text space
da: %s: slut på plads for %lu byte tekstplads

en: %s: can't do -c
da: %s: kan ikke lave -c

en: %s: -c not supported on architecture %s
da: %s: -c understøttes ikke på arkitekturen %s

en: %s: file `%s' has no symbols
da: %s: filen "%s" har ingen symboler

en: %s: somebody miscounted: ltab.len=%d instead of %ld
da: %s: nogen regnede forkert: ltab.len=%d i stedet for %ld

en: %s: address size has unexpected value of %u
da: %s:størrelse på adresse har en uventet værdi på %u

en: %s: file too short to be a gmon file
da: %s: filen er for kort til at være en gmon-fil

en: %s: file `%s' has bad magic cookie
da: %s: filen "%s" har fejlagtigt magisk tal

en: %s: file `%s' has unsupported version %d
da: %s: filen "%s" har version %d som ikke understøttes

en: %s: %s: found bad tag %d (file corrupted?)
da: %s: %s: fandt fejlagtig mærke %d (er filen beskadiget?)

en: %s: profiling rate incompatible with first gmon file
da: %s: profileringshastighed er inkompatibel med første gmon-fil

en: %s: incompatible with first gmon file
da: %s: inkompatibel med første gmon-fil

en: %s: file '%s' does not appear to be in gmon.out format
da: %s: filen "%s" ser ikke ud til at være i gmon.out-format

en: %s: unexpected EOF after reading %d/%d bins
da: %s: uventet filslut efter læsning af %d/%d poster

en: time is in ticks, not seconds
da: tiden er i tick, ikke sekunder

en: %s: don't know how to deal with file format %d
da: %s: ved ikke hvordan filformat %d skal håndteres

en: File `%s' (version %d) contains:
da: Filen "%s" (version %d) indeholder:

en: 	%d histogram record
da: 	%d histogrampost

en: 	%d histogram records
da: 	%d histogramposter

en: 	%d call-graph record
da: 	%d kaldsgrafpost

en: 	%d call-graph records
da: 	%d kaldsgrafposter

en: 	%d basic-block count record
da: 	%d grundbloksregningspost

en: 	%d basic-block count records
da: 	%d grundbloksregningsposter

en: Usage: %s [-[abcDhilLsTvwxyz]] [-[ACeEfFJnNOpPqSQZ][name]] [-I dirs]
    	[-d[num]] [-k from/to] [-m min-count] [-t table-length]
    	[--[no-]annotated-source[=name]] [--[no-]exec-counts[=name]]
    	[--[no-]flat-profile[=name]] [--[no-]graph[=name]]
    	[--[no-]time=name] [--all-lines] [--brief] [--debug[=level]]
    	[--function-ordering] [--file-ordering] [--inline-file-names]
    	[--directory-path=dirs] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=name] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=len] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=STYLE]] [--no-demangle] [--external-symbol-table=name] [@FILE]
    	[image-file] [profile-file...]
da: Brug: %s [-[abcDhilLsTvwxyz]] [-[ACeEfFJnNOpPqSQZ][name]] [-I kataloger]
    	[-d[tal]] [-k fra/til] [-m mindste-antal] [-t tabel-længde]
    	[--[no-]annotated-source[=navn]] [--[no-]exec-counts[=navn]]
    	[--[no-]flat-profile[=navn]] [--[no-]graph[=navn]]
    	[--[no-]time=navn] [--all-lines] [--brief] [--debug[=niveau]]
    	[--function-ordering] [--file-ordering] [--inline-file-navne]
    	[--directory-path=kataloger] [--display-unused-functions]
    	[--file-format=navn] [--file-info] [--help] [--line] [--min-count=n]
    	[--no-static] [--print-path] [--separate-files]
    	[--static-call-graph] [--sum] [--table-length=længde] [--traditional]
    	[--version] [--width=n] [--ignore-non-functions]
    	[--demangle[=STIL]] [--no-demangle] [--external-symbol-table=navn] [@FIL]
    	[image-file] [profile-file...]
    	[billedfil] [profilfil...]

en: Report bugs to %s
da: Rapportér fejl til %s,
    og synpunkter på oversættelsen til dansk@dansk-gruppen.dk

en: %s: debugging not supported; -d ignored
da: %s: fejlsøgning understøttes ikke; -d ignoreredes

en: %s: unknown file format %s
da: %s: ukendt filformat %s

en: Based on BSD gprof, copyright 1983 Regents of the University of California.
da: Baseret på BSD gprof, copyright 1983 Regents of the University of California.

en: This program is free software.  This program has absolutely no warranty.
da: Dette program er frit programmel. Dette program har ingen som helst garanti.

en: %s: unknown demangling style `%s'
da: %s: ukendt demanglingsstil "%s"

en: %s: Only one of --function-ordering and --file-ordering may be specified.
da: %s: Kun en af --function-ordering og --file-ordering kan angives.

en: %s: sorry, file format `prof' is not yet supported
da: %s: desværre, filformatet "prof" understøttes ikke endnu

en: %s: gmon.out file is missing histogram
da: %s: gmon.out-filen mangler histogram

en: %s: gmon.out file is missing call-graph data
da: %s: gmon.out-filen mangler kaldsgrafdata

en: %s: dimension unit changed between histogram records
    %s: from '%s'
    %s: to '%s'
da: %s: enhed for dimension ændredes mellem histogramposter
    %s: fra '%s'
    %s: til '%s'

en: %s: dimension abbreviation changed between histogram records
    %s: from '%c'
    %s: to '%c'
da: %s: forkortelse for dimension ændredes mellem histogramposter
    %s: fra '%c'
    %s: til '%c'

en: %s: different scales in histogram records
da: %s: forskellige skalaer i histogramposter

en: %s: overlapping histogram records
da: %s overlappende histogramposter

en: %s: %s: unexpected EOF after reading %u of %u samples
da: %s: %s: uventet filslut efter læsning af %u af %u stikprøver

en: %c%c/call
da: %c%c/kald

en:  for %.2f%% of %.2f %s
da:  for %.2f%% af %.2f %s

en: 
    Each sample counts as %g %s.
da: 
    Hver stikprøve regnes som %g %s.

en:  no time accumulated
da:  ingen tid akkumuleret

en: cumulative
da: kumulativ

en: self
da: selv

en: total
da: totalt

en: time
da: tid

en: calls
da: kald

en: 
    
    
    flat profile:
da: 
    
    
    flad profil:

en: Flat profile:
da: Flad profil:

en: %s: found a symbol that covers several histogram records
da: %s: fandt et symbol der dækker flere hisogramposter

en: %s: could not locate `%s'
da: %s: kunne ikke finde "%s"

en: *** File %s:
da: *** Fil %s:

en:  <cycle %d>
da:  <cyklus %d>
