opcodes 2.20.90 - en to da translation catalogue (178 entries)

en: branch operand unaligned
da: operanden for betinget hop ligger på skæv adresse

en: jump hint unaligned
da: hopperådet ligger på skæv adresse

en: Illegal limm reference in last instruction!
da: Ugyldig limm-reference i sidste instruktion!

en: unable to fit different valued constants into instruction
da: kunne ikke få konstant med forskellig værdi ned i instruktion

en: auxiliary register not allowed here
da: ydre register ikke tilladt her

en: attempt to set readonly register
da: forsøg på at skrive i register, der kun kan læses fra

en: attempt to read writeonly register
da: forsøg på at læse register, der kun kan skrives i

en: invalid register number `%d'
da: ugyldigt registerummer '%d'

en: too many long constants
da: for mange lange konstanter

en: too many shimms in load
da: for mange shimms i indlæsning

note: Do we have a limm already?
en: impossible store
da: umulig gemning

en: st operand error
da: fejl ved st-operand

en: address writeback not allowed
da: tilbageskrivning af adresse ikke tilladt

en: store value must be zero
da: gemningsværdi skal være nul

en: ld operand error
da: fejl ved ld-operand

en: jump flags, but no .f seen
da: hoppeflag, men ingen .f set

en: jump flags, but no limm addr
da: hoppeflag, men ingen limm-adresse

en: flag bits of jump address limm lost
da: flagbit tabt for hoppeadresse-limm

en: attempt to set HR bits
da: forsøg på at sætte HR-bit

en: bad jump flags value
da: dårlig værdi på hoppeflag

en: must specify .jd or no nullify suffix
da: skal angive .jd eller intet nulstil-suffiks

en: <illegal precision>
da: <ugyldig præcision>

note: XXX - should break 'option' at following delimiter.
en: Unrecognised register name set: %s
da: Ukendt registernavn er angivet: %s

note: XXX - should break 'option' at following delimiter.
en: Unrecognised disassembler option: %s
da: Ukendt disassembleralternativ: %s

en: 
    The following ARM specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
da: 
    Følgende ARM-specifikke disassembleralternativ understøttes for brug
    sammen med flaget -M:

en: undefined
da: udefineret

en: Internal disassembler error
da: Intern fejl i disassembleren

en: unknown constraint `%c'
da: ukendt begrænsning "%c"

en: operand out of range (%ld not between %ld and %ld)
da: operanden er uden for intervallet (%ld er ikke mellem %ld og %ld)

en: operand out of range (%lu not between %lu and %lu)
da: operanden er uden for intervallet (%lu er ikke mellem %lu og %lu)

en: <unknown register %d>
da: <ukendt register %d>

note: Can't happen.
en: Unknown error %d
da: Ukendt fejl %d

en: Address 0x%s is out of bounds.
da: Adressen 0x%s ligger uden for tilladt område.

en: Register number is not valid
da: Registernummer er ikke gyldig

en: Register must be between r0 and r7
da: Register skal være mellem r0 og r7

en: Register must be between r8 and r15
da: Register skal være mellem r0 og r15

en: Register list is not valid
da: Registerliste er ugyldig

en: Unrecognized field %d while parsing.
da: Ukendt felt %d ved tolkning.

en: missing mnemonic in syntax string
da: Mangler mnemonic i syntaksstreng

note: We couldn't parse it.
en: unrecognized instruction
da: ukendt instruktion

en: syntax error (expected char `%c', found `%c')
da: syntaksfejl (tegnet "%c" forventedes, fandt "%c")

en: syntax error (expected char `%c', found end of instruction)
da: syntaksfejl (tegnet "%c" forventedes, fandt slut på instruktion)

en: junk at end of line
da: snavs ved slutning på linjen

en: unrecognized form of instruction
da: ukendt form af instruktion

en: bad instruction `%.50s...'
da: fejlagtig instruktion "%.50s..."

en: bad instruction `%.50s'
da: fejlagtig instruktion "%.50s"

note: Default text to print if an instruction isn't recognized.
en: *unknown*
da: *ukendt*

en: Unrecognized field %d while printing insn.
da: Ukendt felt %d ved udskrift af instruktion.

en: operand out of range (%ld not between %ld and %lu)
da: operanden er uden for intervallet (%ld er ikke mellem %ld og %lu)

en: operand out of range (0x%lx not between 0 and 0x%lx)
da: operanden uden for intervallet (0x%lx ikke mellem 0 og 0x%lx)

en: Unrecognized field %d while building insn.
da: Ukendt felt %d ved konstruktion af instruktion.

en: Unrecognized field %d while decoding insn.
da: Ukendt felt %d ved afkodning af instruktion.

en: Unrecognized field %d while getting int operand.
da: Ukendt felt %d ved hentning af heltalsoperand.

en: Unrecognized field %d while getting vma operand.
da: Ukendt felt %d ved hentning af vma-operand.

en: Unrecognized field %d while setting int operand.
da: Ukendt felt %d ved indstilling af heltalsoperand.

en: Unrecognized field %d while setting vma operand.
da: Ukendt felt %d ved indstilling af vma-operand.

en: missing `]'
da: manglende ']'

en: Special purpose register number is out of range
da: Specialformåls registernummer er uden for intervallet

en: Value of A operand must be 0 or 1
da: Værdi af A-operand skal være 0 eller 1

en: register number must be even
da: registernummer skal være lige

note: -- assembler routines inserted here. -- asm.c
en: missing `)'
da: manglende ')'

en: Don't understand 0x%x
da: Forstår ikke 0x%x

en: can't cope with insert %d
da: kan ikke indsætte %d

note: Couldn't understand anything.
en: %02x		*unknown*
da: %02x		*ukendt*

en: <internal disassembler error>
da: <intern fejl i disassembleren>

en: 
    The following i386/x86-64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
da: 
    De følgende i386/x86-64-specifikke disassembleralternativer understøttes for brug
    sammen med flaget -M (flere alternativer bør adskilles med komma):

en:   x86-64      Disassemble in 64bit mode
da:   x86-64      Disassemble i 64bit-tilstand

en:   i386        Disassemble in 32bit mode
da:   i386        Disassemble i 32bit-tilstand

en:   i8086       Disassemble in 16bit mode
da:   i8086       Disassemble i 16bit-tilstand

en:   att         Display instruction in AT&T syntax
da:   att         Vís instruktion i AT&T-syntaks

en:   intel       Display instruction in Intel syntax
da:   intel       Vís instruktion i Intel-syntaks

en:   addr64      Assume 64bit address size
da:   addr64      Antag 64bit-adressestørrelse

en:   addr32      Assume 32bit address size
da:   addr32      Antag 32bit-adressestørrelse

en:   addr16      Assume 16bit address size
da:   addr16      Antag 16bit-adressestørrelse

en:   data32      Assume 32bit data size
da:   data32      Antag 32bit-datastørrelse

en:   data16      Assume 16bit data size
da:   data16      Antag 16bit-datastørrelse

en: %s: Error:
da: %s: Fejl:

en: Unknown bitfield: %s
da: Ukendt bitfelt: %s

en: %s: Warning:
da: %s: Advarsel:

en: opcode %s has no class (ops %d %d %d)
da: opcode %s har ingen klasse (ops %d %d %d)

note: We've been passed a w.  Return with an error message so that cgen will try the next parsing option.
en: W keyword invalid in FR operand slot.
da: W-nøgleord ugyldigt i FR operandplads.

note: Invalid offset present.
en: offset(IP) is not a valid form
da: afsæt(IP) er ikke en gyldig form

note: Found something there in front of (DP) but it's out of range.
en: (DP) offset out of range.
da: (DP) afset uden for intervallet

note: Found something there in front of (SP) but it's out of range.
en: (SP) offset out of range.
da: (SP) afset uden for intervallet

en: illegal use of parentheses
da: forkert brug af parenteser

en: operand out of range (not between 1 and 255)
da: operand uden for intervallet (ikke mellem 1 og 255)

note: Something is very wrong. opindex has to be one of the above.
en: parse_addr16: invalid opindex.
da: parse_addr16: ugyldigt opindeks.

en: Byte address required. - must be even.
da: Byte-adresse krævet. - skal være lige.

en: percent-operator operand is not a symbol
da: percent-operator operand er ikke et symbol

en: Attempt to find bit index of 0
da: Forsøg på at finde bit-indeks på 0

en: immediate value cannot be register
da: umiddelbar værdi kan ikke være register

en: immediate value out of range
da: umiddelbar værdi uden for interval

en: 21-bit offset out of range
da: 21-bits afsæt er uden for interval

en: expecting gp relative address: gp(symbol)
da: forventet gp relativ adresse: gp(symbol)

en: expecting got relative address: got(symbol)
da: forventet got relativ adresse: got(symbol)

en: expecting got relative address: gotoffhi16(symbol)
da: forventet got relativ adresse: gotoffhi16(symbol)

en: expecting got relative address: gotofflo16(symbol)
da: forventet got relativ adresse: gotofflo16(symbol)

en: unknown	0x%04lx
da: ukendt	0x%04lx

en: unknown	0x%02lx
da: ukendt	0x%02lx

en: imm:6 immediate is out of range
da: imm:6 umiddelbar værdi er uden for interval

en: dsp:8 immediate is out of range
da: dsp:8 umiddelbar værdi er uden for interval

en: Immediate is out of range -8 to 7
da: umiddelbar værdi er uden for interval -8 til 7

en: Immediate is out of range -7 to 8
da: umiddelbar værdi er uden for interval -7 til 8

en: dsp:16 immediate is out of range
da: dsp:16 umiddelbar værdi er uden for interval

en: dsp:20 immediate is out of range
da: dsp:20 umiddelbar værdi er uden for interval

en: dsp:24 immediate is out of range
da: dsp:24 umiddelbar værdi er uden for interval

en: immediate is out of range 1-2
da: umiddelbar værdi er uden for interval 1-2

en: immediate is out of range 1-8
da: umiddelbar værdi er uden for interval 1-8

en: immediate is out of range 0-7
da: umiddelbar værdi er uden for interval 0-7

en: immediate is out of range 2-9
da: umiddelbar værdi er uden for interval 2-9

en: bit,base is out of range
da: bit,base er uden for interval

en: bit,base out of range for symbol
da: bit,base er uden for interval for symbol

en: not a valid r0l/r0h pair
da: ikke et gyldigt r0l/r0h-par

en: <function code %d>
da: <funktionskode %d>

en: <internal error in opcode table: %s %s>
da: <intern fejl i instruktionstabellen: %s %s>

en: # <dis error: %08lx>
da: # <disassemblerfejl: %08lx>

en: Only $tp or $13 allowed for this opcode
da: Kun $tp eller $13 tilladt for denne opcode

en: Only $sp or $15 allowed for this opcode
da: Kun $tp eller $15 tilladt for denne opcode

en: invalid %function() here
da: ugyldig %function() her

en: Immediate is out of range -32768 to 32767
da: umiddelbar værdi er uden for intervallet -32768 to 32767

en: Immediate is out of range 0 to 65535
da: umiddelbar værdi er uden for intervallet 0 to 65535

en: Immediate is out of range -512 to 511
da: umiddelbar værdi er uden for intervallet -512 to 511

en: Immediate is out of range -128 to 127
da: umiddelbar værdi er uden for intervallet -128 to 127

en: Value is not aligned enough
da: værdien ligger ikke på tilstrækkeligt lige adresse

en: # internal error, undefined extension sequence (+%c)
da: # intern fejl, udefineret udvidelsessekvens (+%c)

en: # internal error, undefined modifier (%c)
da: # intern fejl, ukendt modifikator (%c)

en: # internal disassembler error, unrecognised modifier (%c)
da: # intern disassembler-fejl, ukendt modifikator (%c)

en: 
    The following MIPS specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
da: 
    Følgende MIPS-specifikke disassemblervalgmuligheder understøttes for brug
    sammen med flaget -M (flere valg bør adskilles med komma):

en: Bad case %d (%s) in %s:%d
da: Fejlagtig 'case' %d (%s) i %s:%d

en: Internal: Non-debugged code (test-case missing): %s:%d
da: Internt: ikke-fejltestet kode (test-tilfælde mangler): %s:%d

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: *unknown operands type: %d*
da: *ukendt operandstype: %d*

en: Operand out of range. Must be between -32768 and 32767.
da: operanden uden for intervallet. Skal være mellem -32768 og 32767.

note: I and Z are output operands and can`t be immediate A is an address and we can`t have the address of an immediate either. We don't know how much to increase aoffsetp by since whatever generated this is broken anyway!
en: $<undefined>
da: $<udefineret>

en: warning: ignoring unknown -M%s option
da: advarsel: ignorerer ukendt -M%s valgmulighed

en: 
    The following PPC specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
da: 
    Følgende PPC-specifikke disassemblervalgmuligheder understøttes for brug
    sammen med flaget -M:

en: invalid conditional option
da: ugyldigt betinget flag

en: attempt to set y bit when using + or - modifier
da: forsøg på at sætte y-bitten når modifikatoren + eller - blev brugt

en: invalid mask field
da: ugyldigt maskefelt

en: ignoring invalid mfcr mask
da: ignorerer ugyldig mfcr-maske

en: illegal bitmask
da: ugyldig bitmaske

en: index register in load range
da: indeksregistret er i indlæsningsintervallet

en: source and target register operands must be different
da: kilde- og mål-registeroperander skal være forskellige

en: invalid register operand when updating
da: ugyldig registeroperand ved opdatering

en: invalid sprg number
da: ugyldigt sprg-nummer

en: invalid constant
da: ugyldig konstant

en: 
    The following S/390 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
da: 
    Følgende S/390-specifikke disassembleralternativer understøttes for brug
    sammen med flaget -M (flere valg bør adskilles med komma):

en:   esa         Disassemble in ESA architecture mode
da:   esa         Disassemblér i ESA-arkitektur tilstand

en:   zarch       Disassemble in z/Architecture mode
da:   zarch       Disassemblér i Z/arkitektur tilstand

en: <illegal instruction>
da: <forkert instruktion>

en: Internal error:  bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
da: Intern fejl:  dårlig sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
da: Intern fejl: dårlig sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s" == "%s"
da: Intern fejl: dårlig sparc-opcode.h: "%s" == "%s"

note: Mark as non-valid instruction.
en: unknown
da: ukendt

en: unknown operand shift: %x
da: ukendt operandskiftning: %x

en: unknown reg: %d
da: ukendt reg: %d

note: The functions used to insert and extract complicated operands. Note: There is a conspiracy between these functions and v850_insert_operand() in gas/config/tc-v850.c.  Error messages containing the string 'out of range' will be ignored unless a specific command line option is given to GAS.
en: displacement value is not in range and is not aligned
da: forskydningsværdien er ikke indenfor intervallet og ligger ikke på lige adresse

en: displacement value is out of range
da: forskydningsværdien er uden for intervallet

en: displacement value is not aligned
da: forskydningsværdien ligger ikke på lige adresse

en: immediate value is out of range
da: umiddelbar værdi er uden for intervallet

en: branch value out of range
da: værdien for betinget hop er uden for intervallet

en: branch value not in range and to odd offset
da: værdien for betinget hop er ikke inden for intervallet og til et ulige afsæt

en: branch to odd offset
da: betinget hop til ulige afsæt

en: invalid register for stack adjustment
da: ugyldigt register for stakjustering

en: invalid register name
da: Ugyldigt registernavn

en: Missing '#' prefix
da: Mangler '#'-prefiks

en: Missing '.' prefix
da: Mangler '.'-prefiks

en: Missing 'pof:' prefix
da: Mangler 'pof:'-prefiks

en: Missing 'pag:' prefix
da: Mangler 'pag:'-prefiks

en: Missing 'sof:' prefix
da: Mangler 'sof:'-prefiks

en: Missing 'seg:' prefix
da: Mangler 'seg:'-prefiks

en: Bad register in preincrement
da: Forkert register i præinkrement

en: Bad register in postincrement
da: Forkert register i postinkrement

en: Bad register name
da: Forkert registernavn

en: Label conflicts with register name
da: Etikette konflikter med registernavn

en: Label conflicts with `Rx'
da: Etikette konflikter med 'Rx'

en: Bad immediate expression
da: Forkert umiddelbart udtryk

en: Small operand was not an immediate number
da: Lille operand var ikke et umiddelbart tal
