opcodes 2.20.90 - en to nl translation catalogue (232 entries)

en: branch operand unaligned
nl: branch-operand niet uitgelijnd

en: jump hint unaligned
nl: jump-hint niet uitgelijnd

en: Illegal limm reference in last instruction!
nl: Ongeldige limm-verwijzing in de laatste instructie!

en: unable to fit different valued constants into instruction
nl: kan constantes met verschillende waarden niet in instructie inpassen

en: auxiliary register not allowed here
nl: hulpregister hier niet toegestaan

en: attempt to set readonly register
nl: poging tot het instellen van een alleen-lezen register

en: attempt to read writeonly register
nl: poging tot uitlezen van alleen-schrijven register

en: invalid register number `%d'
nl: Ongeldig registernummer `%d'

en: too many long constants
nl: te veel lange constantes

en: too many shimms in load
nl: te veel shimms in load

note: Do we have a limm already?
en: impossible store
nl: onmogelijke store

en: st operand error
nl: st operand-fout

en: address writeback not allowed
nl: address writeback niet toegestaan

en: store value must be zero
nl: opslagwaarde moet nul zijn

en: invalid load/shimm insn
nl: ongeldige load/shimm insn

en: ld operand error
nl: ld operand-fout

en: jump flags, but no .f seen
nl: jump-vlaggen, maar geen .f gezien

en: jump flags, but no limm addr
nl: jump-vlaggen, maar geen limm addr

en: flag bits of jump address limm lost
nl: vlagbits van jump-adres limm gaan verloren

en: attempt to set HR bits
nl: poging tot instellen van HR bits

en: bad jump flags value
nl: slechte waarde van de jump-vlaggen

en: branch address not on 4 byte boundary
nl: branch-adres niet op 4-byte grens

en: must specify .jd or no nullify suffix
nl: moet .jd of geen nullify-suffix opgeven

en: <illegal precision>
nl: <ongeldige precisie>

note: XXX - should break 'option' at following delimiter.
en: Unrecognised register name set: %s
nl: Registernaam-verzameling niet herkend: %s

note: XXX - should break 'option' at following delimiter.
en: Unrecognised disassembler option: %s
nl: Disassembler-optie niet herkend: %s

en: 
    The following ARM specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
nl: 
    De volgende ARM-specifieke disassembler-opties worden ondersteund voor gebruik
    via de -M optie:

en: undefined
nl: niet gedefinieerd

en: Internal disassembler error
nl: Interne fout in de disassembler

en: unknown constraint `%c'
nl: onbekende constraint `%c'

en: operand out of range (%ld not between %ld and %ld)
nl: operand buiten bereik (%ld niet tussen %ld en %ld)

en: operand out of range (%lu not between %lu and %lu)
nl: operand buiten bereik (%lu niet tussen %lu en %lu)

en: <unknown register %d>
nl: <onbekend register %d>

note: Can't happen.
en: Unknown error %d
nl: Onbekende fout %d

en: Address 0x%s is out of bounds.
nl: Adres 0x%s is buiten de perken.

en: Register number is not valid
nl: Registernummer is ongeldig

en: Register must be between r0 and r7
nl: Register moet tussen r0 en r7 liggen

en: Register must be between r8 and r15
nl: Register moet tussen r8 en r15 liggen

en: Register list is not valid
nl: Registerlijst is ongeldig

en: Unrecognized field %d while parsing.
nl: Veld %d niet herkend tijdens analyse.

en: missing mnemonic in syntax string
nl: mnemonic ontbreekt in syntaxstring

note: We couldn't parse it.
en: unrecognized instruction
nl: instructie niet herkend

en: syntax error (expected char `%c', found `%c')
nl: syntaxfout (verwachtte `%c', vond `%c')

en: syntax error (expected char `%c', found end of instruction)
nl: syntaxfout (verwachtte `%c', vond het einde van de instructie)

en: junk at end of line
nl: rommel aan einde van lijn

en: unrecognized form of instruction
nl: instructievorm niet herkend

en: bad instruction `%.50s...'
nl: slechte instructie `%s.50s...'

en: bad instruction `%.50s'
nl: slechte instructie `%s.50s'

note: Default text to print if an instruction isn't recognized.
en: *unknown*
nl: *onbekend*

en: Unrecognized field %d while printing insn.
nl: Veld %d niet herkend bij het afdrukken van een insn.

en: operand out of range (%ld not between %ld and %lu)
nl: operand buiten bereik (%ld niet tussen %ld en %lu)

en: operand out of range (0x%lx not between 0 and 0x%lx)
nl: operand buiten bereik (0x%lx niet tussen 0 en 0x%lx)

en: Unrecognized field %d while building insn.
nl: Veld %d niet herkend bij het opbouwen van een insn.

en: Unrecognized field %d while decoding insn.
nl: Veld %d niet herkend bij het decoderen van een insn.

en: Unrecognized field %d while getting int operand.
nl: Veld %d niet herkend bij het ophalen van een int-operand.

en: Unrecognized field %d while getting vma operand.
nl: Veld %d niet herkend bij het ophalen van een vma-operand.

en: Unrecognized field %d while setting int operand.
nl: Veld %d niet herkend bij het instellen van een int-operand.

en: Unrecognized field %d while setting vma operand.
nl: Veld %d niet herkend bij het instellen van een vma-operand.

en: missing `]'
nl: `]' ontbreekt

en: Special purpose register number is out of range
nl: Nummer van special-purpose register is buiten bereik

en: Value of A operand must be 0 or 1
nl: Waarde van A-operand moet 0 of 1 zijn

en: register number must be even
nl: registernummer moet even zijn

note: -- assembler routines inserted here. -- asm.c
en: missing `)'
nl: `)' ontbreekt

en: Don't understand 0x%x
nl: Ik begrijp 0x%x niet

en: can't cope with insert %d
nl: kan niet omgaan met insert %d

note: Couldn't understand anything.
en: %02x		*unknown*
nl: %02x		*onbekend*

en: <internal disassembler error>
nl: <interne fout in de disassembler>

en: 
    The following i386/x86-64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
nl: 
    De volgende i386/x86-64-specifieke disassembler-opties worden ondersteund voor
    gebruik via de -M optie (meerdere opties moeten door komma's gescheiden
    worden):

en:   x86-64      Disassemble in 64bit mode
nl:   x86-64      Disassembleer in 64-bits modus

en:   i386        Disassemble in 32bit mode
nl:   i386        Disassembleer in 32-bits modus

en:   i8086       Disassemble in 16bit mode
nl:   i8086       Disassembleer in 16-bits modus

en:   att         Display instruction in AT&T syntax
nl:   att         Toon instructie in AT&T syntax

en:   intel       Display instruction in Intel syntax
nl:   intel       Toon instructie in Intel syntax

en:   att-mnemonic
                  Display instruction in AT&T mnemonic
nl:   att-mnemonic
                  Toon instructie in verkorte AT&T syntax

en:   intel-mnemonic
                  Display instruction in Intel mnemonic
nl:   intel-mnemonic
                  Toon instructie in verkorte Intel syntax

en:   addr64      Assume 64bit address size
nl:   addr64      Ga uit van een 64-bits adresgrootte

en:   addr32      Assume 32bit address size
nl:   addr32      Ga uit van een 32-bits adresgrootte

en:   addr16      Assume 16bit address size
nl:   addr16      Ga uit van een 16-bits adresgrootte

en:   data32      Assume 32bit data size
nl:   data32      Ga uit van een 32-bits datagrootte

en:   data16      Assume 16bit data size
nl:   data16      Ga uit van een 16-bits datagrootte

en:   suffix      Always display instruction suffix in AT&T syntax
nl:   suffix      Toon altijd de instructiesuffix in AT&T syntax

en: %s: Error:
nl: %s: Fout:

en: %s: %d: Unknown bitfield: %s
nl: %s: %d: Onbekend bitveld: %s

en: Unknown bitfield: %s
nl: Onbekend bitveld: %s

en: %s: %d: Missing `)' in bitfield: %s
nl: %s: %d: `)' ontbreekt in bitveld: %s

en: can't find i386-opc.tbl for reading, errno = %s
nl: kan invoerbestand i386-opc.tbl niet vinden; errno = %s

en: can't find i386-reg.tbl for reading, errno = %s
nl: kan invoerbestand i386-reg.tbl niet vinden; errno = %s

en: can't create i386-init.h, errno = %s
nl: kan i386-init.h niet aanmaken; errno = %s

en: unable to change directory to "%s", errno = %s
nl: kan niet naar directory "%s" gaan, errno = %s

en: %d unused bits in i386_cpu_flags.
nl: %d ongebruikte bits in i386_cpu_flags.

en: %d unused bits in i386_operand_type.
nl: %d ongebruikte bits in i386_operand_type.

en: can't create i386-tbl.h, errno = %s
nl: kan i386-tbl.h niet aanmaken; errno = %s

en: %s: Warning:
nl: %s: Let Op:

en: multiple note %s not handled
nl: meervoudige noot %s wordt niet opgevangen

en: can't find ia64-ic.tbl for reading
nl: kan invoerbestand ia64-ic.tbl niet vinden

en: can't find %s for reading
nl: kan invoerbestand %s niet vinden

en: most recent format '%s'
    appears more restrictive than '%s'
nl: het meest recente formaat '%s'
    lijkt meer beperkend dan '%s'

en: overlapping field %s->%s
nl: overlappend veld %s->%s

en: overwriting note %d with note %d (IC:%s)
nl: noot %d wordt overschreven door noot %d (IC:%s)

en: don't know how to specify %% dependency %s
nl: ik weet niet hoe ik de %%-dependency %s moet opgeven

en: Don't know how to specify # dependency %s
nl: Ik weet niet hoe ik de #-dependency %s moet opgeven

en: IC:%s [%s] has no terminals or sub-classes
nl: IC:%s [%s] heeft geen eindsymbolen of subklassen

en: IC:%s has no terminals or sub-classes
nl: IC:%s heeft geen eindsymbolen of subklassen

en: no insns mapped directly to terminal IC %s [%s]
nl: er zijn geen insns die rechtstreeks naar eindsymbool IC %s [%s] vertaald worden

en: no insns mapped directly to terminal IC %s
nl: er zijn geen insns die rechtstreeks naar eindsymbool IC %s vertaald worden

en: class %s is defined but not used
nl: klasse %s is gedefinieerd maar wordt niet gebruikt

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks
nl: Let Op: rsrc %s (%s) heeft geen chks

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks or regs
nl: Let Op: rsrc %s (%s) heeft geen chks of regs

en: rsrc %s (%s) has no regs
nl: rsrc %s (%s) heeft geen regs

en: IC note %d in opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
nl: IC noot %d in opcode %s (IC:%s) geeft een conflict met resource %s noot %d

en: IC note %d for opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
nl: IC noot %d voor opcode %s (IC:%s) geeft een conflict met resource %s noot %d

en: opcode %s has no class (ops %d %d %d)
nl: opcode %s heeft geen klasse (ops %d %d %d)

note: We've been passed a w.  Return with an error message so that cgen will try the next parsing option.
en: W keyword invalid in FR operand slot.
nl: keyword W is ongeldig in operand-slot FR

note: Invalid offset present.
en: offset(IP) is not a valid form
nl: offset(IP) is geen geldige vorm

note: Found something there in front of (DP) but it's out of range.
en: (DP) offset out of range.
nl: (DP) offset buiten bereik

note: Found something there in front of (SP) but it's out of range.
en: (SP) offset out of range.
nl: (SP) offset buiten bereik

en: illegal use of parentheses
nl: ongeldig gebruik van haakjes

en: operand out of range (not between 1 and 255)
nl: operand buiten bereik (niet tussen 1 en 255)

note: Something is very wrong. opindex has to be one of the above.
en: parse_addr16: invalid opindex.
nl: parse_addr16: ongeldige opindex.

en: Byte address required. - must be even.
nl: Byte-adres vereist. - moet even zijn.

en: cgen_parse_address returned a symbol. Literal required.
nl: cgen_parse_address gaf een symbool terug terwijl een letterlijke waarde vereist is.

en: percent-operator operand is not a symbol
nl: operand van percent-operator is geen symbool

en: Attempt to find bit index of 0
nl: Poging tot vinden van bit-index van 0

en: immediate value cannot be register
nl: onmiddellijke waarde kan geen register zijn

en: immediate value out of range
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik

en: 21-bit offset out of range
nl: 21-bit offset is buiten bereik

en: expecting gp relative address: gp(symbol)
nl: relatief gp-adres verwacht: gp(symbool)

en: expecting got relative address: got(symbol)
nl: relatief got-adres verwacht: got(symbool)

en: expecting got relative address: gotoffhi16(symbol)
nl: relatief got-adres verwacht: gotoffhi16(symbool)

en: expecting got relative address: gotofflo16(symbol)
nl: relatief got-adres verwacht: gotofflo16(symbool)

en: unknown	0x%04lx
nl: onbekend	0x%04lx

en: unknown	0x%02lx
nl: onbekend	0x%02lx

en: imm:6 immediate is out of range
nl: onmiddellijke waarde van imm:6 is buiten bereik

en: %dsp8() takes a symbolic address, not a number
nl: %dsp8() verwacht een symbolisch adres als argument, geen getal

en: dsp:8 immediate is out of range
nl: onmiddellijke waarde van dsp:8 is buiten bereik

en: Immediate is out of range -8 to 7
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik (-8 tot 7)

en: Immediate is out of range -7 to 8
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik (-7 tot 8)

en: %dsp16() takes a symbolic address, not a number
nl: %dsp16() verwacht een symbolisch adres als argument, geen getal

en: dsp:16 immediate is out of range
nl: onmiddellijke waarde van dsp:16 is buiten bereik

en: dsp:20 immediate is out of range
nl: onmiddellijke waarde van dsp:20 is buiten bereik

en: dsp:24 immediate is out of range
nl: onmiddellijke waarde van dsp:24 is buiten bereik

en: immediate is out of range 1-2
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik (1-2)

en: immediate is out of range 1-8
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik (1-8)

en: immediate is out of range 0-7
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik (0-7)

en: immediate is out of range 2-9
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik (2-9)

en: Bit number for indexing general register is out of range 0-15
nl: Bitnummer voor het indexeren van een general register is buiten bereik (0-15)

en: bit,base is out of range
nl: bit,base is buiten bereik

en: bit,base out of range for symbol
nl: bit,base is buiten bereik voor een symbool

en: not a valid r0l/r0h pair
nl: geen geldig r0l/r0h koppel

en: Invalid size specifier
nl: Ongeldige grootte-specificatie

en: <function code %d>
nl: <functie-code %d>

en: <internal error in opcode table: %s %s>
nl: <interne fout in opcode-tabel: %s %s>

en: # <dis error: %08lx>
nl: # <dis fout: %08lx>

en: Only $tp or $13 allowed for this opcode
nl: Deze opcode laat alleen $tp of $13 toe

en: Only $sp or $15 allowed for this opcode
nl: Deze opcode laat alleen stp of $15 toe

en: invalid %function() here
nl: ongeldige %function() op deze plek

en: Immediate is out of range -32768 to 32767
nl: Onmiddellijke waarde is buiten bereik (-32768 tot 32767)

en: Immediate is out of range 0 to 65535
nl: Onmiddellijke waarde is buiten bereik (0 tot 65535)

en: Immediate is out of range -512 to 511
nl: Onmiddellijke waarde is buiten bereik (-512 tot 511)

en: Immediate is out of range -128 to 127
nl: Onmiddellijke waarde is buiten bereik (-128 tot 127)

en: Value is not aligned enough
nl: Waarde is onvoldoende uitgelijnd

en: # internal error, incomplete extension sequence (+)
nl: # interne fout, onvolledige extension sequence  (+)

en: # internal error, undefined extension sequence (+%c)
nl: # interne fout, extension sequence (+%c) niet gedefinieerd

en: # internal error, undefined modifier (%c)
nl: # interne fout, modifier (%c) niet gedefinieerd

en: # internal disassembler error, unrecognised modifier (%c)
nl: # interne fout in disassembler, modifier (%c) niet herkend

en: 
    The following MIPS specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
nl: 
    De volgende MIPS-specifieke disassembler-opties worden ondersteund voor gebruik
    via de -M optie (meerdere opties moeten door komma's gescheiden worden):

en: 
      gpr-names=ABI            Print GPR names according to  specified ABI.
                               Default: based on binary being disassembled.
nl: 
      gpr-names=ABI            Druk GPR-namen af volgens de opgegeven ABI.
                               Standaard: gebaseerd op het binair bestand dat
                               gedesassembleerd wordt.

en: 
      fpr-names=ABI            Print FPR names according to specified ABI.
                               Default: numeric.
nl: 
      fpr-names=ABI            Druk FPR-namen af volgens de opgegeven ABI.
                               Standaard: numeriek.

en: 
      cp0-names=ARCH           Print CP0 register names according to
                               specified architecture.
                               Default: based on binary being disassembled.
nl: 
      cp0-names=ARCH           Druk CP0 registernamen af volgens de opgegeven
                               architectuur.
                               Standaard: gebaseerd op het binair bestand dat
                               gedesassembleerd wordt.

en: 
      hwr-names=ARCH           Print HWR names according to specified 
    			   architecture.
                               Default: based on binary being disassembled.
nl: 
      hwr-names=ARCH           Druk HWR-namen af volgens de opgegeven architectuur.
                               Standaard: gebaseerd op het binair bestand dat
                               gedesassembleerd wordt.

en: 
      reg-names=ABI            Print GPR and FPR names according to
                               specified ABI.
nl: 
      reg-names=ABI            Druk GPR- en FPR-namen af volgens de opgegeven ABI.

en: 
      reg-names=ARCH           Print CP0 register and HWR names according to
                               specified architecture.
nl: 
      reg-names=ARCH           Druk CP0 registernamen en HWR-namen af volgens de
                               opgegeven architectuur.

en: 
      For the options above, the following values are supported for "ABI":
nl: 
      Voor de bovenstaande opties zijn dit de ondersteunde waarden voor "ABI":

en: 
      For the options above, The following values are supported for "ARCH":
nl: 
      Voor de bovenstaande opties zijn dit de ondersteunde waarden voor "ARCH":

en: Bad case %d (%s) in %s:%d
nl: Ongeldige case %d (%s) in %s:%d

en: Internal: Non-debugged code (test-case missing): %s:%d
nl: Intern: Code niet gedebugd (test-case ontbreekt): %s:%d

en: (unknown)
nl: (onbekend)

en: *unknown operands type: %d*
nl: onbekend type operanden: %d

en: Illegal as emulation instr
nl: Niet toegestaan als emulatie-instructie

note: R2/R3 are illegal as dest: may be data section.
en: Illegal as 2-op instr
nl: Niet toegestaan als instructie met 2 operanden

en: Operand out of range. Must be between -32768 and 32767.
nl: Operand buiten bereik. Moet tussen -32768 en 32767 liggen.

en: Biiiig Trouble in parse_imm16!
nl: Groooooooot Probleem in parse_imm16!

en: The percent-operator's operand is not a symbol
nl: Operand van percent-operator is geen symbool

en: invalid operand.  type may have values 0,1,2 only.
nl: ongeldige operand.  type mag alleen 0,1,2 als waarde hebben.

note: I and Z are output operands and can`t be immediate A is an address and we can`t have the address of an immediate either. We don't know how much to increase aoffsetp by since whatever generated this is broken anyway!
en: $<undefined>
nl: $<niet gedefinieerd>

en: warning: ignoring unknown -M%s option
nl: let op: onbekende -M%s optie wordt genegeerd

en: 
    The following PPC specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
nl: 
    De volgende PPC-specifieke disassembler-opties worden ondersteund voor gebruik
    via de -M optie:

en: invalid conditional option
nl: ongeldige voorwaardelijke optie

en: attempt to set y bit when using + or - modifier
nl: poging om y bit in te stellen wanneer + of - modifier gebruikt wordt

en: invalid mask field
nl: ongeldig maskerveld

en: ignoring invalid mfcr mask
nl: ongeldig mfcr-masker wordt genegeerd

en: illegal bitmask
nl: ongeldig bitmasker

en: index register in load range
nl: indexregister in load-bereik

en: source and target register operands must be different
nl: bron- en doel-registeroperanden moeten verschillen

en: invalid register operand when updating
nl: ongeldige register-operand bij update

en: invalid sprg number
nl: ongeldig sprg-nummer

en: invalid constant
nl: ongeldige constante

en: 
    The following S/390 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
nl: 
    De volgende S/390-specifieke disassembler-opties worden ondersteund voor gebruik
    via de -M optie (meerdere opties moeten door komma's gescheiden worden):

en:   esa         Disassemble in ESA architecture mode
nl:   esa         Disassembleer in ESA-architectuur  modus

en:   zarch       Disassemble in z/Architecture mode
nl:   zarch       Disassembleer in z/Archiecture modus

en: <illegal instruction>
nl: <ongeldige instructie>

en: Internal error:  bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
nl: Interne fout: sparc-opcode.h is verkeerd: "%s", %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
nl: Interne fout: sparc-opcode.h is verkeerd: "%s", %#.8lx, %#.8lx

en: Internal error: bad sparc-opcode.h: "%s" == "%s"
nl: Interne fout: sparc-opcode.h is verkeerd: "%s" == "%s"

note: Mark as non-valid instruction.
en: unknown
nl: onbekend

en: unknown operand shift: %x
nl: onbekende operand-shift: %x

en: unknown reg: %d
nl: onbekend reg: %d

note: The functions used to insert and extract complicated operands. Note: There is a conspiracy between these functions and v850_insert_operand() in gas/config/tc-v850.c.  Error messages containing the string 'out of range' will be ignored unless a specific command line option is given to GAS.
en: displacement value is not in range and is not aligned
nl: displacement-waarde is niet in bereik en is niet uitgelijnd

en: displacement value is out of range
nl: displacement-waarde is buiten bereik

en: displacement value is not aligned
nl: displacement-waarde is niet uitgelijnd

en: immediate value is out of range
nl: onmiddellijke waarde is buiten bereik

en: branch value out of range
nl: branch-waarde buiten bereik

en: branch value not in range and to odd offset
nl: branch-waarde niet in bereik en naar onpare offset

en: branch to odd offset
nl: branch naar onpare offset

en: invalid register for stack adjustment
nl: ongeldig register voor stack-aanpassing

en: invalid register name
nl: Ongeldige registernaam

en: Missing '#' prefix
nl: '#' prefix ontbreekt

en: Missing '.' prefix
nl: '.' prefix ontbreekt

en: Missing 'pof:' prefix
nl: 'pof.' prefix ontbreekt

en: Missing 'pag:' prefix
nl: 'pag:' prefix ontbreekt

en: Missing 'sof:' prefix
nl: 'sof:' prefix ontbreekt

en: Missing 'seg:' prefix
nl: 'seg:' prefix ontbreekt

en: Bad register in preincrement
nl: Ongeldig register in preincrement

en: Bad register in postincrement
nl: Ongeldig register in postincrement

en: Bad register name
nl: Ongeldige registernaam

en: Label conflicts with register name
nl: Label geeft conflict met registernaam

en: Label conflicts with `Rx'
nl: Label geeft conflict met `Rx'

en: Bad immediate expression
nl: Slechte onmiddelijke expressie

en: No relocation for small immediate
nl: Geen relocatie voor kleine onmiddelijke waarde

en: Small operand was not an immediate number
nl: Kleine operand was geen onmiddellijk getal

en: Operand is not a symbol
nl: Operand is geen symbool

en: Syntax error: No trailing ')'
nl: Syntaxfout: Geen sluithaakje
