bison 3.7.90 - en to bg translation catalogue (252 entries)

en: number
bg: число

en: function
bg: функция

en: variable
bg: променлива

en: error: division by zero
bg: грешка: деление на 0

en: syntax error: invalid character: %c
bg: синтактична грешка: неправилен знак: %c

en: %@: syntax error
bg: %@: синтактична грешка

en: %@: syntax error: unexpected %u
bg: %@: синтактична грешка: „%u“ не се очаква

note: TRANSLATORS: '%@' is a location in a file, '%u' is an "unexpected token", and '%0e', '%1e'... are expected tokens at this point. For instance on the expression "1 + * 2", you'd get 1.5: syntax error: expected - or ( or number or function or variable before *
en: %@: syntax error: expected %0e before %u
bg: %@: синтактична грешка: пред „%u“ се очаква „%0e“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e before %u
bg: %@: синтактична грешка: пред „%u“ се очакват „%0e“ или „%1e“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e before %u
bg: %@: синтактична грешка: пред „%u“ се очакват „%0e“, „%1e“ или „%2e“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e before %u
bg: %@: синтактична грешка: пред „%u“ се очакват „%0e“, „%1e“, „%2e“ или „%3e“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e before %u
bg: %@: синтактична грешка: пред „%u“ се очакват „%0e“, „%1e“, „%2e“, „%3e“, „%4e“ или „%5e“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e before %u
bg: %@: синтактична грешка: пред „%u“ се очакват „%0e“, „%1e“, „%2e“, „%3e“, „%4e“ или „%5e“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e etc., before %u
bg: %@: синтактична грешка: пред „%u“ се очакват „%0e“, „%1e“, „%2e“, „%3e“, „%4e“, „%5e“ или нещо друго

en: end of line
bg: край на ред

en: S/R conflicts (enabled by default)
bg: конфликти преместване/заместване (стандартно включени)

en: R/R conflicts (enabled by default)
bg: конфликти заместване/заместване (стандартно включени)

en: generate conflict counterexamples
bg: генериране на примери за конфликта

en: string aliases not attached to a symbol
bg: низови литерали без връзка към символ

en: obsolete constructs
bg: остарели конструкции

en: empty rules without %empty
bg: празни правила без декларация „%empty“

en: unset or unused midrule values
bg: незададени или неизползвани стойности във вътрешни правила

en: useless precedence and associativity
bg: непотребни и приоритет, и асоциативност за „%s“

en: incompatibilities with POSIX Yacc
bg: несъвместимости с „yacc“ по POSIX

en: all other warnings (enabled by default)
bg: всички други предупреждения (стандартно включени)

en: all the warnings except 'counterexamples', 'dangling-alias' and 'yacc'
bg: всички други предупреждения без „counterexamples“, „dangling-alias“ и „yacc“

en: turn off warnings in CATEGORY
bg: изключване на всички предупреждения от КАТЕГОРИЯта

en: turn off all the warnings
bg: изключване на всички предупреждения

en: treat warnings as errors
bg: предупрежденията от КАТЕГОРИЯта да са грешки

en: Warning categories include:
bg: Категориите предупреждения включват:

en: warning
bg: предупреждение

en: error
bg: грешка

en: fatal error
bg: фатална грешка

en: note
bg: бележка

en: POSIX Yacc does not support %s
bg: „yacc“ по POSIX не поддържа „%s“

en: deprecated directive: %s, use %s
bg: остаряла директива „%s“, използвайте „%s“

en: duplicate directive
bg: повторена директива

en: duplicate directive: %s
bg: повторена директива „%s“

en: previous declaration
bg: предишна декларация

en: only one %s allowed per rule
bg: позволено е само еднократно ползване на „%s“ за всяко правило

en: syntax error
bg: синтактична грешка

en: unexpected %0$s
bg: „%0$s“ не се очаква

en: expected %1$s before %0$s
bg: пред „%0$s“ се очаква „%1$s“

en: expected %1$s or %2$s before %0$s
bg: пред „%0$s“ се очакват „%1$s“ или „%2$s“

en: expected %1$s or %2$s or %3$s before %0$s
bg: пред „%0$s“ се очакват „%1$s“, „%2$s“ или „%3$s“

en: expected %1$s or %2$s or %3$s or %4$s before %0$s
bg: пред „%0$s“ се очакват „%1$s“, „%2$s“, „%3$s“ или „%4$s“

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
bg: Конфликтът между правило %d и лексема „%s“ се решава като преместване

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
bg: Конфликтът между правило %d и лексема „%s“ се решава като извеждане

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
bg: Конфликтът между правило %d и лексема „%s“ се решава като грешка

en: State %d
bg: Състояние %d

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
bg: конфликти: %d преместване/опростяване, %d извеждане/извеждане

en: conflicts: %d shift/reduce
bg: конфликти: %d преместване/извеждане

en: conflicts: %d reduce/reduce
bg: конфликти: %d извеждане/извеждане

en: shift/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
bg: конфликти преместване/извеждане за правило %d: открити са %d, а се очакват %d

en: reduce/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
bg: конфликти извеждане/извеждане за правило %d: открити са %d, а се очакват %d

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
bg: „%%expect-rr“ се отнася само за анализаторите GLR

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
bg: конфликти преместване/извеждане: открити са %d, а се очакват %d

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
bg[0]: %d конфликт преместване/извеждане
bg[1]: %d конфликти преместване/извеждане

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
bg: конфликти извеждане/извеждане: открити са %d, а се очакват %d

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
bg[0]: %d конфликт извеждане/извеждане
bg[1]: %d конфликти извеждане/извеждане

en: rerun with option '-Wcounterexamples' to generate conflict counterexamples
bg: изпълнете отново с опцията „-Wcounterexamples“, за да се генерират примери за конфликта

en: Example
bg: Пример

en: First example
bg: Първи пример

en: Second example
bg: Втори пример

en: Shift derivation
bg: Получаване на преместване

en: First reduce derivation
bg: Първо получаване на извеждане

en: Reduce derivation
bg: Получаване на извеждане

en: Second reduce derivation
bg: Второ получаване на извеждане

en: shift/reduce conflict on token %s
bg: конфликт преместване/извеждане при лексема „%s“

en: reduce/reduce conflict on token %s | reduce/reduce conflict on tokens %s
bg[0]: конфликт извеждане/извеждане при лексема „%s“
bg[1]: конфликт извеждане/извеждане при лексеми „%s“

en: %s: cannot open
bg: %s: не може да се отвори

en: input/output error
bg: вх./изх. грешка

en: cannot close file
bg: файл не може да се затвори

en: refusing to overwrite the input file %s
bg: отказ за презаписване на входния файл „%s“

en: conflicting outputs to file %s
bg: противоречащи си извеждания към файла „%s“

en: %s: cannot backup
bg: %s: неуспешно резервно копиране

en: colorize the output
bg: оцветяване на изхода

en: don't colorize the output
bg: без оцветяване на изхода

en: colorize if the output device is a tty
bg: оцветяване на изхода, ако той е на терминал

note: TRANSLATORS: Use the same translation for WHEN as in the --color=WHEN help message.
en: WHEN can be one of the following:
bg: стойността на КОГАТО е една от следните:

en: describe the states
bg: описание на състоянията

en: complete the core item sets with their closure
bg: прибавяне на необходимото за затваряне на основните множества от елементи

en: explicitly associate lookahead tokens to items
bg: изрично асоцииране на проверяваните последващи лексеми с елементите

en: describe shift/reduce conflicts solving
bg: извеждане на решенията на конфликтите преместване/извеждане

en: include all the above information
bg: включване на цялата информация (всичко по-горе)

en: disable the report
bg: без извеждане на информация

note: TRANSLATORS: Use the same translation for THINGS as in the --report=THINGS help message.
en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
bg: ВИДОВЕте са списък от думи, разделени с „,“, измежду:

en: TRACES is a list of comma separated words that can include:
bg: СЪОБЩЕНИЯта са списък от думи, разделени с „,“, измежду:

en: show errors with carets
bg: посочване на грешките с указател

en: show machine-readable fixes
bg: корекции подходящи за четене от програми

en: do not generate any file
bg: без генериране на файлове

en: all of the above
bg: всичко по-горе

en: disable all of the above
bg: нищо от това по-горе

note: TRANSLATORS: Use the same translation for FEATURES as in the --feature=FEATURES help message.
en: FEATURES is a list of comma separated words that can include:
bg: ФУНКЦИОНАЛНОСТите са списък от думи, разделени с „,“, измежду:

en: Try '%s --help' for more information.
bg: За повече информация изпълнете „%s --help“.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
bg: Употреба: %s [ОПЦИЯ]… ФАЙЛ

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.
bg: Генериране на детерминиран LR или обобщен LR (GLR) анализатор
    ползващ таблици LALR(1), IELR(1) или канонични LR(1).

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
bg: Аргументите, които са задължителни за дългите опции, са задължителни и за късите
    варианти.

en: The same is true for optional arguments.
bg: Същото се отнася и за незадължителните аргументи.

en: Operation Modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
                                 and exit
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
                                 and exit
      -u, --update               apply fixes to the source grammar file and exit
      -f, --feature[=FEATURES]   activate miscellaneous features
bg: Режим на работа:
      -h, --help                 извеждане на помощта и изход
      -V, --version              извеждане на версията и изход
          --print-localedir      извеждане на директорията с данни зависещи от
                                 локала и изход
          --print-datadir        извеждане на директорията със скелетни файлове и
                                 XSLT и изход
      -u, --update               прилагане на поправки към входния файл с граматика
                                 и изход
      -f, --feature[=ФУНКЦИОНАЛНОСТ…]
                                 включване на различни ФУНКЦИОНАЛНОСТи

en: Diagnostics:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
          --color[=WHEN]         whether to colorize the diagnostics
          --style=FILE           specify the CSS FILE for colorizer diagnostics
bg: Диагностични съобщения:
      -W, --warnings[=КАТЕГОРИЯ] доклад за предупрежденията в тази КАТЕГОРИЯ
          --color[=КОГАТО]       дали и кога диагностичните съобщения
                                 да се оцветяват
          --style=ФАЙЛ           файл със стилове CSS за оцветяване на
                                 диагностичните съобщения

en: Tuning the Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME VALUE'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME VALUE'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix={PREFIX}'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
      -y, --yacc                       emulate POSIX Yacc
bg: Настройки на анализатора:
      -L, --language=ЕЗИК              указване на изходен програмен ЕЗИК
      -S, --skeleton=ФАЙЛ              указване на скелетния ФАЙЛ
      -t, --debug                      включване на трасиране в анализатора,
                                       същото като „-Dparse.trace“
          --locations                  поддръжка на местоположения
      -D, --define=ИМЕ[=СТОЙНОСТ]      същото като „%define ИМЕ "СТОЙНОСТ"“
      -F, --force-define=ИМЕ[=СТОЙНОСТ]
                                       същото, но с превес над
                                       „%define ИМЕ "СТОЙНОСТ"“
      -p, --name-prefix=ПРЕФИКС        добавяне на този ПРЕФИКС към външните имена,
                                       остаряло и заменено от „-Dapi.prefix=ПРЕФИКС“
      -l, --no-lines                   без генерирането на директиви „#line“
      -k, --token-table                включване на таблица с имената на лексемите
      -y, --yacc                       режим „yacc“ по POSIX

en: Output Files:
      -H, --header=[FILE]           also produce a header file
      -d                            likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS           also produce details on the automaton
          --report-file=FILE        write report to FILE
      -v, --verbose                 same as '--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX      specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE             leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]            also output a graph of the automaton
          --html[=FILE]             also output an HTML report of the automaton
      -x, --xml[=FILE]              also output an XML report of the automaton
      -M, --file-prefix-map=OLD=NEW replace prefix OLD with NEW when writing file paths
                                    in output files
bg: ИЗХОДНИ ФАЙЛОВЕ:
      -H, --header=[ФАЙЛ]        генериране и на заглавен ФАЙЛ
      -d                         генериране и на заглавен ФАЙЛ без указване на име
                                 (за съвместимост с „yacc“ по POSIX)
      -r, --report=ВИДОВЕ        извеждане на информация за автомата
          --report-file=ФАЙЛ     запазване на доклада в този ФАЙЛ
      -v, --verbose              същото като „--report=state“
      -b, --file-prefix=ПРЕФИКС  ПРЕФИКС за имената на изходните файлове
      -o, --output=ФАЙЛ          изходът да се запази в този ФАЙЛ
      -g, --graph[=ФАЙЛ]         извеждане и на гра̀фа на автомата
          --html[=ФАЙЛ]          извеждане на информация за автомата във формат HTLM
      -x, --xml[=ФАЙЛ]           извеждане на информация за автомата във формат XML
      -M, --file-prefix-map=СТАР=НОВ
                                 замяна на СТАРия префикс с този НОВ при извеждане
                                 на пътищата към файлове

en: Report bugs to <%s>.
bg: Съобщавайте за програмни грешки на %s.
    За грешки в българския превод на <dict@fsa-bg.org>.

en: %s home page: <%s>.
bg: Уеб страница на „%s“: <%s>

en: General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
bg: Обща помощ за програмите на GNU: <https://www.gnu.org/gethelp/>.

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code to form one of the URLs at https://translationproject.org/team/. Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report translation bugs to <https://translationproject.org/team/>.
bg: Докладвайте за грешки и проблеми с превода на <https://translationproject.org/team/bg.html>.

en: For complete documentation, run: info bison.
bg: За пълната документация изпълнете:
      info bison.

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
bg: Създаден от Robert Corbett и Richard Stallman.

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
bg: Авторски права © %d Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
bg: Тази програма е свободен софтуер.  Прегледайте изходния код за условията за
    копиране.  Тя се разпространява БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ, дори и косвените за
    ПРОДАЖБА или СЪОТВЕТСТВИЕ С КАКВАТО И ДА Е УПОТРЕБА.

en: multiple skeleton declarations are invalid
bg: грешка е да има повече от една скелетна декларация

en: %s: invalid language
bg: %s: неправилен език

en: multiple language declarations are invalid
bg: декларирането на множество езици е грешка

en: invalid argument for %s: %s
bg: неправилен аргумент за „%s“: %s

en: deprecated option: %s, use %s
bg: остаряла опция „%s“, използвайте „%s“

en: missing operand
bg: липсващ операнд

en: extra operand %s
bg: излишен операнд: „%s“

en: Grammar
bg: Граматика

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
bg: // Генерирано от %s.
    // Докладвайте грешки на: <%s>.
    // Уеб страница: <%s>.

en: end of file
bg: край на файл

en: invalid token
bg: неправилна лексема

en: line number overflow
bg: препълване на но̀мера на ред

en: column number overflow
bg: препълване на но̀мера на колона

en: byte number overflow
bg: препълване на но̀мера на байт

note: TRANSLATORS: This is used when a line is too long, and is displayed truncated.  Use an ellipsis appropriate for your language, remembering that "…" (U+2026 HORIZONTAL ELLIPSIS) sometimes misdisplays and that "..." (three ASCII periods) is a safer choice in some locales.
en: ...
bg: …

en: rule useless in parser due to conflicts
bg: безполезно правило за анализатора: има конфликти

en: fix-its can be applied.  Rerun with option '--update'.
bg: може да се приложат автоматични поправки.  Изпълнете отново с опцията „--update“.

en: %%define variable %s redefined
bg: повторна дефиниция на обявена с „%%define“ променлива: %s

en: previous definition
bg: предишна дефиниция

en: %s: undefined %%define variable %s
bg: %s: обявена с „%%define“ променлива няма стойност: %s

en: %%define variable '%s' requires '{...}' values
bg: обявената с „%%define“ променлива „%s“ изисква стойности — „{…}“

en: %%define variable '%s' requires keyword values
bg: обявената с „%%define“ променлива „%s“ изисква стойности — ключови думи

en: %%define variable '%s' requires '"..."' values
bg: обявената с „%%define“ променлива „%s“ изисква стойности — „"{…}"“

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
bg: обявена с „%%define“ булева променлива е с неправилна стойност: %s

en: invalid value for %%define variable %s: %s
bg: обявената с „%%define“ променлива „%s“ е с неправилна стойност: %s

en: accepted value: %s
bg: приета стойност: „%s“

en: string
bg: низ

en: translatable string
bg: низ за превод

en: [identifier]
bg: [идентификатор]

en: character literal
bg: знаков литерал

en: epilogue
bg: епилог

en: identifier
bg: идентификатор

en: identifier:
bg: идентификатор:

en: <tag>
bg: <етикет>

en: integer literal
bg: целочислен литерал

en: character literals cannot be nonterminals
bg: знакови литерали не може да са нетерминали

en: character literals cannot be used together with %s
bg: знаковите литерали са несъвместими с „%s“

en: definition of %s
bg: дефиниция на „%s“

en: missing identifier in parameter declaration
bg: в декларацията на параметър липсва идентификатор

en: invalid version requirement: %s
bg: неправилно изискване за версия: „%s“

en: require bison %s, but have %s
bg: изисква се версия „%s“ на bison, но наличната е „%s“

en: State %d
bg: Състояние %d

en: %s failed with status %d
bg: неуспешно изпълнение на „%s“ с изходен код %d

en: shift, and go to state %d
bg: преместване и преминаване към състояние %d

en: go to state %d
bg: преминаване към състояние %d

en: error (nonassociative)
bg: грешка (липсва асоциативност)

en: accept
bg: приемане

en: reduce using rule %d (%s)
bg: заместване чрез правило %d (%s)

en: $default
bg: $стандартно

en: Terminals, with rules where they appear
bg: Терминали и правилата, в които са

en: Nonterminals, with rules where they appear
bg: Нетерминали и правилата, в които са

en: on left:
bg: отляво:

en: on right:
bg: отдясно:

en: Rules useless in parser due to conflicts
bg: Неизползваеми правила в анализатора поради конфликти

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
bg: конфликт при типа на резултата при сливащата функция „%s“: <%s> != <%s>

en: duplicated symbol name for %s ignored
bg: повтарящото се име на символа „%s“ се прескача

en: rule given for %s, which is a token
bg: за лексемата „%s“ е дадено правило

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
bg: конфликт в типовете за стандартното действие: <%s> != <%s>

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
bg: празно правило за типизиран нетерминал, липсва действие

en: unused value: $%d
bg: неизползвана стойност: $%d

en: unset value: $$
bg: изчистване на стойността: $$

en: %%empty on non-empty rule
bg: декларация „%%empty“ при непразно правило

en: empty rule without %%empty
bg: празно правило без декларация „%%empty“

en: token for %%prec is not defined: %s
bg: не е дефинирана лексема за „%%prec“: %s

en: only midrule actions can be typed: %s
bg: само при вътрешни правила действията може да са типизирани: „%s“

en: %s affects only GLR parsers
bg: „%s“ се отнася само за анализаторите GLR

en: %s must be followed by positive number
bg: „%s“ трябва да се следва от положително число

en: POSIX Yacc does not support typed midrule actions
bg: „yacc“ по POSIX не поддържа типизирани действия и при вътрешни правила

en: rule is too long
bg: правилото е твърде дълго

en: the start symbol %s is undefined
bg: началният символ „%s“ не е дефиниран

en: the start symbol %s is a token
bg: началният символ „%s“ е лексема

en: no rules in the input grammar
bg: няма правила във входната граматика

en: rule useless in grammar
bg: безполезно правило в граматика

en: nonterminal useless in grammar: %s
bg: безполезни нетерминали в граматиката: „%s“

en: Nonterminals useless in grammar
bg: Безполезни нетерминали в граматиката

en: Terminals unused in grammar
bg: Неизползвани терминали в граматиката

en: Rules useless in grammar
bg: Безполезни правила в граматиката

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
bg[0]: %d безполезeн нетерминал в граматиката
bg[1]: %d безполезни нетерминали в граматиката

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
bg[0]: %d безполезно правило в граматиката
bg[1]: %d безполезни правила в граматиката

en: start symbol %s does not derive any sentence
bg: началният символ „%s“ не води до никакво изречение

en: stray '%s'
bg: излишна поява на „%s“

en: refers to: %c%s at %s
bg: се отнася за „%c%s“ при „%s“

en: possibly meant: %c
bg: вероятно става дума за „%c“

en: , hiding %c
bg: , крие „%c“

en:  at %s
bg: при „%s“

en: , cannot be accessed from midrule action at $%d
bg: , не може да се достъпи от действието при вътрешно правило при $%d

en: integer out of range: %s
bg: цяло число извън диапазона: %s

en: invalid reference: %s
bg: неправилна препратка: „%s“

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
bg: синтактична грешка след „%c“, очаква се цяло число, буква, „_“, „[“ или „$“

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
bg: символът липсва в правилото преди $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
bg: символът липсва в правилото: %.*s

en: misleading reference: %s
bg: заблуждаващ указател: „%s“

en: ambiguous reference: %s
bg: нееднозначен указател: „%s“

en: explicit type given in untyped grammar
bg: зададен е изричен тип в граматика без типове

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
bg: „$$“ за вътрешното правило при $%d от %s не е с обявен тип

en: $$ of %s has no declared type
bg: „$$“ от „%s“ е без обявен тип

en: $%s of %s has no declared type
bg: „$%s“ от „%s“ е без обявен ти

en: multiple occurrences of $%d with api.value.automove
bg: множество появи на $%d със „api.value.automove“

en: invalid number after \-escape: %s
bg: грешно число след екраниране с „\“: „%s“

en: stray ',' treated as white space
bg: излишна „,“ — приема се за празен знак

en: invalid directive: %s
bg: неправилна директива: „%s“

en: invalid identifier: %s
bg: неправилен идентификатор: „%s“

en: invalid character | invalid characters
bg[0]: неправилни знаци
bg[1]: неправилен клас знаци

en: invalid null character
bg: неправилен знак „null“

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
bg: неочакван идентификатор в име в квадратни скоби: „%s“

en: an identifier expected
bg: очаква се идентификатор

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
bg[0]: неправилен знак в име в квадратни скоби
bg[1]: неправилни знаци в име в квадратни скоби

en: POSIX Yacc does not support string literals
bg: „yacc“ по POSIX не поддържа низови литерали

en: empty character literal
bg: празен знаков литерал

en: extra characters in character literal
bg: излишни знаци в знаковия литерал

en: invalid character after \-escape: %s
bg: неправилен знак след екраниране с „\“: „%s“

en: POSIX Yacc does not support hexadecimal literals
bg: „yacc“ по POSIX не поддържа шестнайсетични литерали

en: missing %s at end of file
bg: в края на файл липсва „%s“

en: missing %s at end of line
bg: в края на ред липсва „%s“

en: unclosed %s directive in skeleton
bg: директива „%s“ в скелета не е затворена

en: too few arguments for %s directive in skeleton
bg: прекалено малко аргументи към директива „%s“ в скелета

en: too many arguments for %s directive in skeleton
bg: прекалено много аргументи към директива „%s“ в скелета

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
bg: „yacc“ по POSIX не позволява „-“ в имената на символите: „%s“

en: %s redeclaration for %s
bg: „%s“ е повторно деклариране на „%s“

en: %s redeclaration for <%s>
bg: „%s“ е повторно деклариране на „<%s>“

en: symbol %s redeclared as a token
bg: символът „%s“ е повторно деклариран като лексема

en: symbol %s redeclared as a nonterminal
bg: повторна декларация на символа „%s“ като нетерминал

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules; did you mean %s?
bg: използваният символ „%s“, не е указан като лексема и няма дефинирани правила.  „%s“ ли искате да ползвате?

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
bg: използваният символ „%s“, не е указан като лексема и няма дефинирани правила

en: POSIX yacc reserves %%type to nonterminals
bg: „yacc“ по POSIX ползва „%%type“ само за нетерминали

en: symbol %s redeclared
bg: повторна декларация на символа „%s“

en: nonterminals cannot be given a token code
bg: нетерминалите не могат да имат код на лексема

en: redefining code of token %s
bg: повторна дефиниция на кода на лексемата „%s“

en: code of token %s too large
bg: кодът на потребителска лексема на „%s“ е прекалено голям

en: string literal %s not attached to a symbol
bg: низовият литерал „%s“ е без връзка към символ

en: useless %s for type <%s>
bg: непотребна декларация „%s“ за типа <%s>

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
bg: ползван е типът <%s>, който не е свързан с никой символ

en: nonterminals cannot be given a string alias
bg: нетерминалите не могат да имат низови псевдоними

en: symbol %s used more than once as a literal string
bg: символът „%s“ е използван повече от веднъж като низ-литерал

en: symbol %s given more than one literal string
bg: символът „%s“ отговаря на повече от един низ-литерал

en: code %d reassigned to token %s
bg: код %d е зададен наново на лексемата „%s“

en: previous declaration for %s
bg: предишна декларация на „%s“

en: token number too large
bg: номерът на лексема е прекалено голям

en: useless precedence and associativity for %s
bg: непотребни и приоритет, и асоциативност за „%s“

en: useless precedence for %s
bg: непотребен приоритет за „%s“

en: useless associativity for %s, use %%precedence
bg: непотребна асоциативност за „%s, укажете приоритет с „%%precedence“
