GNU bison 3.7.90 - en to ja translation catalogue (243 entries)

en: error: division by zero
ja: エラー: 0 による除算

en: syntax error: invalid character: %c
ja: 文法エラー: 無効な文字: %c

en: %@: syntax error
ja: %@: 文法エラー

en: %@: syntax error: unexpected %u
ja: %@: 文法エラー: %u があるべきではありません

note: TRANSLATORS: '%@' is a location in a file, '%u' is an "unexpected token", and '%0e', '%1e'... are expected tokens at this point. For instance on the expression "1 + * 2", you'd get 1.5: syntax error: expected - or ( or number or function or variable before *
en: %@: syntax error: expected %0e before %u
ja: %@: 文法エラー: %u の前に %0e があるべきです

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e before %u
ja: %@: 文法エラー: %u の前に %0e か %1e があるべきです

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e before %u
ja: %@: 文法エラー: %u の前に %0e か %1e か %2e があるべきです

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e before %u
ja: %@: 文法エラー: %u の前に %0e か %1e か %2e か %3e があるべきです

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e before %u
ja: %@: 文法エラー: %u の前に %0e か %1e か %2e か %3e か %4e があるべきです

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e before %u
ja: %@: 文法エラー: %u の前に %0e か %1e か %2e か %3e か %4e か %5e があるべきです

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e etc., before %u
ja: %@: 文法エラー: %u の前に %0e か %1e か %2e か %3e か %4e か %5e などがあるべきです

en: S/R conflicts (enabled by default)
ja: S/R 競合 (デフォルトで有効)

en: R/R conflicts (enabled by default)
ja: R/R 競合 (デフォルトで有効)

en: generate conflict counterexamples
ja: 競合の反例を生成

en: string aliases not attached to a symbol
ja: 文字列エイリアスとシンボルの対応がない

en: obsolete constructs
ja: もはや用いられないコンストラクト

en: empty rules without %empty
ja: %empty なしでの空の規則

en: unset or unused midrule values
ja: 設定されていないか使われていない midrule 値

en: useless precedence and associativity
ja: 意味のない precedence と associativity

en: incompatibilities with POSIX Yacc
ja: POSIX Yacc との非互換性

en: all other warnings (enabled by default)
ja: その他の警告全て (デフォルトで有効)

en: all the warnings except 'counterexamples', 'dangling-alias' and 'yacc'
ja: 'counterexamples' と 'dangling-alias' と 'yacc' 以外の警告全て

en: turn off warnings in CATEGORY
ja: CATEGORY の警告をオフ

en: turn off all the warnings
ja: 全ての警告をオフ

en: treat warnings as errors
ja: 警告をエラー扱いする

en: Warning categories include:
ja: 含まれる警告カテゴリ:

en: warning
ja: 警告

en: error
ja: エラー

en: fatal error
ja: 致命的エラー

en: note
ja: ノート

en: POSIX Yacc does not support %s
ja: POSIX Yacc は %s をサポートしていません

en: deprecated directive: %s, use %s
ja: 非推奨の指示です:%s、%s を使ってください

en: duplicate directive
ja: 重複した指示

en: duplicate directive: %s
ja: 重複した指示: %s

en: previous declaration
ja: 以前の宣言

en: only one %s allowed per rule
ja: 一つの条件部につき一つしか %s を使えません

en: syntax error
ja: 文法エラー

en: unexpected %0$s
ja: 予期しない %0$s

en: expected %1$s before %0$s
ja: %0$s の前に %1$s があるべきです

en: expected %1$s or %2$s before %0$s
ja: %0$s の前に %1$s か %2$s があるべきです

en: expected %1$s or %2$s or %3$s before %0$s
ja: %0$s の前に %1$s か %2$s か %3$s があるべきです

en: expected %1$s or %2$s or %3$s or %4$s before %0$s
ja: %0$s の前に %1$s か %2$s か %3$s か %4$s があるべきです

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
ja: 規則 %d とトークン %s の競合をシフトとして解決

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
ja: 規則 %d とトークン %s の競合を還元として解決

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
ja: 規則 %d とトークン %s の競合をエラーとして解決

en: State %d
ja: 状態 %d

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
ja: 競合: %d シフト/還元, %d 還元/還元

en: conflicts: %d shift/reduce
ja: 競合: %d シフト/還元

en: conflicts: %d reduce/reduce
ja: 競合: %d 還元/還元

en: shift/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
ja: 規則 %d のシフト/還元衝突: %d 個が見つかりました、%d 個は期待通りです

en: reduce/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
ja: 規則 %d の還元/還元衝突: %d 個が見つかりました、%d 個は期待通りです

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
ja: %%expect-rr は GLR パーサにしか適用できません

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
ja: シフト/還元衝突: %d 個が見つかりました, %d 個は期待通りです

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
ja[0]: %d 個のシフト/還元競合

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
ja: 還元/還元衝突: %d 個が見つかりました, %d 個は期待通りです

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
ja[0]: %d 還元/還元競合

en: rerun with option '-Wcounterexamples' to generate conflict counterexamples
ja: '-Wcounterexamples' オプションをつけて競合の反例を生成するために再実行

en: Example
ja: 例

en: First example
ja: 最初の例

en: Second example
ja: 第二の例

en: Shift derivation
ja: シフト派生

en: First reduce derivation
ja: 最初還元派生

en: Reduce derivation
ja: 還元派生

en: Second reduce derivation
ja: 第二還元派生

en: shift/reduce conflict on token %s
ja: トークン %s のシフト/還元競合

en: reduce/reduce conflict on token %s | reduce/reduce conflict on tokens %s
ja[0]: トークン %s の還元/還元競合

en: %s: cannot open
ja: %s: 開くことができません

en: input/output error
ja: 入力/出力エラーです

en: cannot close file
ja: ファイルを閉じることができません

en: refusing to overwrite the input file %s
ja: 入力ファイル %s の上書きを拒否しました

en: conflicting outputs to file %s
ja: ファイル %s への出力が衝突しています

en: %s: cannot backup
ja: %s: バックアップできません

en: colorize the output
ja: 出力に色をつける

en: don't colorize the output
ja: 出力に色をつけない

en: colorize if the output device is a tty
ja: 出力デバイスが tty の時だけ色をつける

note: TRANSLATORS: Use the same translation for WHEN as in the --color=WHEN help message.
en: WHEN can be one of the following:
ja: WHEN は以下のうちのどれかです:

en: describe the states
ja: 状態を説明

en: complete the core item sets with their closure
ja: コアアイテムセットを閉包で完成

en: explicitly associate lookahead tokens to items
ja: lookahead トークンを明示的にアイテムに結合

en: describe shift/reduce conflicts solving
ja: 解決したシフト/還元について説明

en: include all the above information
ja: 上記の全てを含む

en: disable the report
ja: レポートをしない

note: TRANSLATORS: Use the same translation for THINGS as in the --report=THINGS help message.
en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
ja: THINGS は以下の単語をコンマ(,)で区切ったリストです:

en: TRACES is a list of comma separated words that can include:
ja: TRACES は以下の単語をコンマ(,)で区切ったリストです:

en: show errors with carets
ja: エラーを ^ つきで表示

en: show machine-readable fixes
ja: 修正を出力

en: do not generate any file
ja: ファイルを生成しない

en: all of the above
ja: 上記全て有効化

en: disable all of the above
ja: 上記全て無効化

note: TRANSLATORS: Use the same translation for FEATURES as in the --feature=FEATURES help message.
en: FEATURES is a list of comma separated words that can include:
ja: FEATURES は以下の単語をコンマ(,)で区切ったリストです:

en: Try '%s --help' for more information.
ja: `%s --help' で詳細情報を参照してください

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
ja: 使い方: %s [オプション]... ファイル

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.
ja: deterministic LR か generalized LR (GLR) パーサを
    LALR(1), IELR(1), または canonical LR(1) パーサテーブルを用いて生成する。

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ja: 長いオプションに必須の引数は短いオプションにも必須です.

en: The same is true for optional arguments.
ja: オプションの引数についても同様です。

en: Operation Modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
                                 and exit
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
                                 and exit
      -u, --update               apply fixes to the source grammar file and exit
      -f, --feature[=FEATURES]   activate miscellaneous features
ja: 動作モード:
      -h, --help                 このヘルプを表示して終了
      -V, --version              バージョン情報を表示して終了
          --print-localedir      ローケル依存データがある
                                 ディレクトリを表示して終了
          --print-datadir        スケルトンと XSLT がある
                                 ディレクトリを表示して終了
      -u, --update               ソース文法ファイルに修正を適用して終了
      -f, --feature[=FEATURES]   機能を有効にする

en: Diagnostics:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
          --color[=WHEN]         whether to colorize the diagnostics
          --style=FILE           specify the CSS FILE for colorizer diagnostics
ja: 診断:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  CATEGORY に属する警告を表示
          --color[=WHEN]         診断結果への色のつけ方を指示
          --style=FILE           診断結果に色をつける CSS に FILE を使う

en: Tuning the Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME VALUE'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME VALUE'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix={PREFIX}'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
      -y, --yacc                       emulate POSIX Yacc
ja: 構文解析器:
      -L, --language=LANGUAGE    どのプログラミング言語で出力するか指定する
      -S, --skeleton=FILE        利用するスケルトンを指定する
      -t, --debug                構文解析のデバッグ用の手段
                                       '-Dparse.trace' と同等
          --locations            計算結果位置を有効にする
      -D, --define=NAME[=VALUE]        '%define NAME VALUE' と似たことをする
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  '%define NAME VALUE' を上書きする
      -p, --name-prefix=PREFIX   PREFIX を外部シンボルとして先頭に挿入する
                                       '-Dapi.prefix=PREFIX' を使ってください
      -l, --no-lines             `#line' ディレクティブを生成しない
      -k, --token-table          トークン名のテーブルを含める
      -y, --yacc                 POSIX Yacc をエミュレートする

en: Output Files:
      -H, --header=[FILE]           also produce a header file
      -d                            likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS           also produce details on the automaton
          --report-file=FILE        write report to FILE
      -v, --verbose                 same as '--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX      specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE             leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]            also output a graph of the automaton
          --html[=FILE]             also output an HTML report of the automaton
      -x, --xml[=FILE]              also output an XML report of the automaton
      -M, --file-prefix-map=OLD=NEW replace prefix OLD with NEW when writing file paths
                                    in output files
ja: ファイル出力:
      -H, --header=[FILE]        ヘッダも生成
      -d                         ヘッダを生成(FILE は指定できない、POSIX Yacc 向け)
      -r, --report=THINGS        オートマトンについて詳細を出力
          --report-file=FILE     レポートを FILE に出力
      -v, --verbose              '--report=state' と同じ
      -b, --file-prefix=PREFIX   出力ファイル名の頭に PREFIX をつける
      -o, --output=FILE          FILE に出力
      -g, --graph[=FILE]         オートマトンのグラフも出力
          --html[=FILE]          オートマトンを HTML 形式で出力
      -x, --xml[=FILE]           オートマトンを XML 形式で出力
      -M, --file-prefix-map=OLD=NEW ファイル名の先頭を OLD から NEW に置きかえる

en: Report bugs to <%s>.
ja: バグを発見したら <%s> 宛に報告して下さい。

en: %s home page: <%s>.
ja: %s のホームページ: <%s>

en: General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
ja: GNU ソフトウェアを使用する際の一般的なヘルプ: <https://www.gnu.org/gethelp/>

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code to form one of the URLs at https://translationproject.org/team/. Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report translation bugs to <https://translationproject.org/team/>.
ja: 翻訳に関するバグは<translation-team-ja@lists.sourceforge.net>に報告してください。

en: For complete documentation, run: info bison.
ja: 充実したドキュメントは次のコマンドで表示できます: info bison

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
ja: Robert Corbett と Richard Stallman によって書かれました

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ja: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    [参考訳 -- 法的効力は英文が適用されます]
    これはフリーソフトウェアです -- 複製についての条件はソースを見ましょう。
    一切の保証はありません -- 商業性や目的適合性についての保証すらありません。

en: multiple skeleton declarations are invalid
ja: 複数のスケルトンの宣言は無効です

en: %s: invalid language
ja: %s: 無効な言語

en: multiple language declarations are invalid
ja: 複数の言語の宣言は無効です

en: invalid argument for %s: %s
ja: %s への無効な引数: %s

en: deprecated option: %s, use %s
ja: %s は非推奨のオプションです。%s を使ってください

en: missing operand
ja: オペランドがありません

en: extra operand %s
ja: 余分なオペランド %s

en: Grammar
ja: 文法

en: end of file
ja: ファイル末尾

en: invalid token
ja: 不正なトークン

en: line number overflow
ja: 行番号がオーバーフローしました

en: column number overflow
ja: 列番号がオーバーフローしました

en: byte number overflow
ja: バイト数がオーバーフローしました

en: rule useless in parser due to conflicts
ja: 衝突のせいでパーサ内の規則が使用できません

en: fix-its can be applied.  Rerun with option '--update'.
ja: 自動的に修正できます。'--update' を付けて再度実行してください。

en: %%define variable %s redefined
ja: %%define 変数 %s が再定義されました

en: previous definition
ja: 前の定義

en: %s: undefined %%define variable %s
ja: %s: 未定義の %%define 変数 %s

en: %%define variable '%s' requires '{...}' values
ja: %%define 変数 '%s' は '{...}' を値として必要としています

en: %%define variable '%s' requires keyword values
ja: %%define 変数 '%s' はキーワードを値として必要としています

en: %%define variable '%s' requires '"..."' values
ja: %%define 変数 '%s' は '"..."' を値として必要としています

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
ja: %%define Boolean variable %s としては不正な値

en: invalid value for %%define variable %s: %s
ja: %%define 変数 %s の値として不適切です: %s

en: accepted value: %s
ja: 受け入れられた値: %s

en: string
ja: 文字列

en: translatable string
ja: 翻訳可能な文字列

en: [identifier]
ja: [識別子]

en: character literal
ja: 文字リテラル

en: epilogue
ja: エピローグ

en: identifier
ja: 識別子

en: identifier:
ja: 識別子:

en: <tag>
ja: <タグ>

en: integer literal
ja: 整数リテラル

en: character literals cannot be nonterminals
ja: 文字リテラルは非終端にはなれません

en: character literals cannot be used together with %s
ja: 文字リテラルは %s と一緒に使えません

en: definition of %s
ja: %s の定義

en: missing identifier in parameter declaration
ja: パラメータの宣言に識別子がありません

en: invalid version requirement: %s
ja: 必要なバージョン指定が無効です: %s

en: require bison %s, but have %s
ja: bison %s が必要ですが、%s です。

en: State %d
ja: 状態 %d

en: %s failed with status %d
ja: %s が失敗しました。ステータス: %d

en: shift, and go to state %d
ja: シフトして状態 %d へ

en: go to state %d
ja: 状態 %d に移行

en: error (nonassociative)
ja: エラー (nonassociative)

en: accept
ja: 受け入れる

en: reduce using rule %d (%s)
ja: 規則 %d を使って還元 (%s)

en: Terminals, with rules where they appear
ja: 出現位置の規則による終端

en: Nonterminals, with rules where they appear
ja: 出現位置の規則による非終端

en: on left:
ja: 左辺:

en: on right:
ja: 右辺:

en: Rules useless in parser due to conflicts
ja: 衝突のせいでパーサ内の規則が使用できません

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
ja: 結果のタイプがマージ関数 %s と衝突します: <%s> != <%s>

en: duplicated symbol name for %s ignored
ja: %s の重複するシンボル名を無視します

en: rule given for %s, which is a token
ja: %s に規則が与えられ、それはトークンとなります

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
ja: デフォルトのアクションではタイプが衝突します: <%s> != <%s>

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
ja: 空の型付き非終端アイテム用規則であり、動作が起りません

en: unused value: $%d
ja: 使われていない値: $%d

en: unset value: $$
ja: 未設定の値: $$

en: %%empty on non-empty rule
ja: 空でない規則に %%empty

en: empty rule without %%empty
ja: %%empty なしで空の規則

en: token for %%prec is not defined: %s
ja: %%prec に対するトークンが定義されていません: %s

en: only midrule actions can be typed: %s
ja: midrule アクションにしか型をつけられません: %s

en: %s affects only GLR parsers
ja: %s は GLR パーサにしか影響しません

en: %s must be followed by positive number
ja: %s の後は正の数でなければなりません

en: POSIX Yacc does not support typed midrule actions
ja: POSIX Yacc は型つき midrule アクションをサポートしていません

en: rule is too long
ja: 規則が長すぎます

en: the start symbol %s is undefined
ja: 開始シンボル %s は定義されていません

en: the start symbol %s is a token
ja: 開始シンボル %s はトークンです

en: no rules in the input grammar
ja: 入力した文法に規則が定義されていません

en: rule useless in grammar
ja: 文法中にある規則が無駄です

en: nonterminal useless in grammar: %s
ja: 文法中の非終端が無駄です: %s

en: Nonterminals useless in grammar
ja: 文法中の非終端が無駄です

en: Terminals unused in grammar
ja: 文法中の終端が無駄です

en: Rules useless in grammar
ja: 文法中の規則が無駄です

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
ja[0]: 文法中に %d 個の無駄な非終端があります

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
ja[0]: 文法中に %d 個の無駄な終端があります

en: start symbol %s does not derive any sentence
ja: 開始シンボル %s はどの文にも由来しません

en: stray '%s'
ja: はぐれた '%s'

en: refers to: %c%s at %s
ja: 参照しています: %c%s at %s

en: possibly meant: %c
ja: もしかして以下を意味していますか: %c

en: , hiding %c
ja: , %c を隠しています

en: , cannot be accessed from midrule action at $%d
ja: , %d にある midrule アクションからアクセスできません

en: integer out of range: %s
ja: 整数が値の範囲外です: %s

en: invalid reference: %s
ja: 無効な参照: %s

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
ja: '%c' の後に文法エラーがあります。整数、文字、'_', '[','$' が来るはずです。

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
ja: $%d の前の出力にシンボルがありません: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
ja: 結果にシンボルが見つかりません: %.*s

en: misleading reference: %s
ja: 紛らわしい参照: %s

en: ambiguous reference: %s
ja: 曖昧な参照: "%s

en: explicit type given in untyped grammar
ja: 型なしの文法に明示的に型が与えられています

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
ja: $$ に対する $%d midrule %s が宣言された型を持っていません

en: $$ of %s has no declared type
ja: %s の $$ に宣言のない型があります

en: $%s of %s has no declared type
ja: $%s の %s に宣言のない型があります

en: multiple occurrences of $%d with api.value.automove
ja: api.value.automove が有効で $%d が複数回でてきます

en: invalid number after \-escape: %s
ja: \ エスケープの後に不正な数字があります: %s

en: stray ',' treated as white space
ja: はぐれた ',' は空白として扱われました

en: invalid directive: %s
ja: 無効な指示: %s

en: invalid identifier: %s
ja: 無効な識別子: %s

en: invalid character | invalid characters
ja[0]: 無効な文

en: invalid null character
ja: 無効な null 文字

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
ja: ブラケットに囲まれた識別子としては期待されていません: %s

en: an identifier expected
ja: 識別子が期待されています

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
ja[0]: ブラケットに囲まれた名前に不正な文字があります

en: POSIX Yacc does not support string literals
ja: POSIX Yacc は文字列リテラルをサポートしていません

en: empty character literal
ja: 空の文字定数

en: extra characters in character literal
ja: キャラクタリテラルに余分な文字があります

en: invalid character after \-escape: %s
ja: \ エスケープの後に不正な文字があります: %s"

en: POSIX Yacc does not support hexadecimal literals
ja: POSIX Yacc は16進数リテラルをサポートしていません

en: missing %s at end of file
ja: ファイル末尾に %s がありません

en: missing %s at end of line
ja: 行末に %s がありません

en: unclosed %s directive in skeleton
ja: スケルトンの %s ディレクティブがクローズされていません

en: too few arguments for %s directive in skeleton
ja: スケルトンの %s ディレクティブの引数が少なすぎます

en: too many arguments for %s directive in skeleton
ja: スケルトンの %s ディレクティブの引数が多すぎます

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
ja: POSIX Yacc ではシンボル名にダッシュは使えません: %s

en: %s redeclaration for %s
ja: %s は %s の再宣言です

en: %s redeclaration for <%s>
ja: %s は <%s> の再宣言です

en: symbol %s redeclared as a token
ja: シンボル %s がトークンとして再宣言されました

en: symbol %s redeclared as a nonterminal
ja: シンボル %s が非終端として再宣言されました

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules; did you mean %s?
ja: シンボル %s が使われていますが、トークンとして定義されておらず、規則を持ちません。%s と間違えましたか？

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
ja: シンボル %s が使われていますが、トークンとして定義されておらず、規則を持ちません

en: POSIX yacc reserves %%type to nonterminals
ja: POSIX yacc は %%type を非終端として予約しています

en: symbol %s redeclared
ja: シンボル %s が再宣言されました

en: nonterminals cannot be given a token code
ja: 非終端にトークンコードは与えられません

en: redefining code of token %s
ja: トークン %s のコードの再定義です

en: code of token %s too large
ja: トークン %s のコードが大きすぎます

en: string literal %s not attached to a symbol
ja: 文字列リテラル %s にシンボルが割り当てられていません

en: useless %s for type <%s>
ja: %s は型 <%s>無用です

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
ja: タイプ %s が使われていますが、シンボルと対応づけられていません

en: nonterminals cannot be given a string alias
ja: 非終端に文字列エイリアスは与えられません

en: symbol %s used more than once as a literal string
ja: シンボル %s はリテラル文字列として複数回使われました

en: symbol %s given more than one literal string
ja: シンボル %s に複数のリテラル文字列が与えられました

en: code %d reassigned to token %s
ja: コード %d がトークン %s に再割り当てされました

en: previous declaration for %s
ja: %s に対する以前の宣言

en: token number too large
ja: トークン数が大きすぎます

en: useless precedence and associativity for %s
ja: %s に無用な precedence and associativity

en: useless precedence for %s
ja: %s に無用な precedence

en: useless associativity for %s, use %%precedence
ja: %s に無用な associativity、%%precedence を使ってください
