BKChem 0.14.0 - en to fr translation catalogue (542 entries)

en: electron transfer
fr: électron de tranfert

en: retrosynthetic
fr: rétrosynthétique

en: equilibrium
fr: équilibre

en: equilibrium simple
fr: équilibre simple

en: The linear form was no longer consistent - it has been removed
fr: La forme linéaire n'était plus cohérente et a été supprimée

en: Center bond
fr: Liaison centrale

en: Expand group
fr: Etendre le groupe

en: Set atom number
fr: Numéroter l'atome

en: Properties
fr: Propriétés

en: Circle around mark
fr: Cercle autour du marqueur

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: Show number
fr: Montrer le numéro

en: Atom valency
fr: Valence de l'atome

en: Mark size
fr: Taille de marqueurs

en: Mark as template atom
fr: Marquer comme modèle d'atome

en: Mark as template bond
fr: Marquer comme modèle de liaison

en: Show symbol
fr: Afficher le symbole

en: Hydrogens
fr: Hydrogènes

en: on
fr: allumé

en: off
fr: éteint

en: Font size
fr: Taille de police

en: Line width
fr: Epaisseur de trait

en: Bond width
fr: Largeur de liaison

en: Wedge/Hatch width
fr: Epaisseur de stéréoisomérie

en: Symbol positioning
fr: Position du symbole

en: center first
fr: centrer le premier

en: center last
fr: centrer le dernier

en: Bond positioning
fr: Positionnement de la liaison

en: Bond order
fr: Ordre de liaison

en: Atom number
fr: Numéro d'atome

en: Area color
fr: Couleur de remplissage

en: white
fr: blanc

en: yellow
fr: jaune

en: green
fr: vert

en: blue
fr: bleu

en: red
fr: rouge

en: black
fr: noir

en: Line color
fr: Couleur de trait

en: Free sites
fr: Sites libres

en: Atom symbol
fr: Symbole atomique

en: Group
fr: Groupe

en: English
fr: Anglais

en: Czech
fr: Tchèque

en: German
fr: Allemand

en: French
fr: Français

en: Polish
fr: Polonais

en: Italian
fr: Italien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Japanese
fr: Japonais

en: Latvian
fr: Letton

en: OK
fr: Ok

en: Cancel
fr: Annuler

en: Scale
fr: Echelle

en: Scale X (in %):
fr: Echelle X (en %) :

en: Scale Y (in %):
fr: Echelle Y (en %) :

en: Preserve aspect ratio?
fr: Preserver la proportionnalité ?

en: Fix position of centers of objects?
fr: Fixer la position du centre des objets ?

en: Scale font and mark sizes?
fr: Mettre les polices et marqueurs à l'échelle ?

en: Atom
fr: Atome

en: Atom name
fr: Nom de l'atome

en: don't show
fr: masquer

en: show
fr: afficher

en: Atom positioning
fr: Positionnement de l'atome

en: center first letter
fr: centrer la première lettre

en: center last letter
fr: centrer la dernière lettre

en: Bond
fr: Liaison

en: Double-bond length ratio
fr: Coefficient de longueur de double-liaison

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrow-head on start
fr: Flèche-Pointe au début

en: Arrow-head on end
fr: Flèche-Pointe à la fin

en: Spline arrow
fr: Flèche Spline

en: Font
fr: Police

en: Common
fr: Commun

en: File properties
fr: Propriétés du fichier

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Paper size
fr: Taille du papier

en: Landscape
fr: Paysage

en: Auto crop image in SVG?
    (applies to some other exports as well)
fr: Découpage auto de l'image en SVG?
    (valable également pour d'autres exports)

en: Margin for cropped image (in pixels):
fr: Marge pour la découpe d'images (en pixels):

en: Use real minus character (instead of hyphen)?
fr: Utiliser un vrai signe moins (au lieu d'un trait d'union) ?

en: Replace hyphens with minus in SVG export?
fr: Remplacer les traits d'union par des moins lors de l'export SVG

en: Save
fr: Enregistrer

en: Standard values
fr: Valeurs standard

en: Line
fr: Ligne

en: Color
fr: Couleur

en: Show hydrogens on visible atoms
fr: Afficher les hydrogènes sur les atomes visibles

en: Bond length
fr: Longueur de liaison

en: Paper
fr: Papier

en: Auto crop image in SVG?
fr: Découpage auto de l'image en SVG?

en: Apply
fr: Appliquer

en: changed values only
fr: Valeurs modifiés uniquement

en: all values
fr: Toutes les valeurs

en: to new drawings only
fr: aux nouveaux dessins seulement

en: to selected and new drawings (no resize)
fr: aux dessins sélectionnés et nouveaux (pas de redimensionnement)

en: to the whole drawing (no resize)
fr: aux dessin entier (pas de redimensionnement)

en: Standard saved
fr: Standard sauvés

en: The standard was successfully saved as personal standard to %s
    
    It is not automatically applied to the current drawing and will be activated after you restart BKChem.
    You can still apply the changes to the current drawing from the dialog window.
fr: Le standard a été enregistré comme standard personnel de %s
    
    Ca ne s'applique pas au dessin en cours et ne rea activé que lors du prochain démarrage de BKChem.
    Vous pouvez néanmoins appliquer les modifications au dessin en cours depuis la fenêtre de dialogue

en: Standard not saved
fr: Standard non sauvé

en: For some reason the standard couldn't be saved. Probably the right location for personal profile couldn't be found or wasn't writable. Sorry for the inconvenience.
fr: Le standard n'a pas pu être sauvé. Le bon emplacement pour le profil personnel n'a probablement pas été trouvé ou n'étais pas accessible en écriture. Désolé pour la gêne.

en: Preferences
fr: Préférences

en: Delete
fr: Supprimer

en: Fragment overview
fr: Vue globale du fragment

en: Logging
fr: Enregistrement

en: Choose how each type of message is to be shown:
fr: Choisissez de quelle façon chaque type de message sera affiché :

en: The setting will be immediately applied and saved on application exit.
fr: Le réglage sera appliqué immédiatement et sauvegardé à la clôture de l'application

en: Language
fr: Langue

en: System default
fr: Par défaut système

en: Available Languages
fr: Langues disponibles

en: italic
fr: italique

en: bold
fr: gras

en: subscript
fr: en indice

en: superscript
fr: en exposant

en: Interpret
fr: Interprêter

en: Interpret text (where applicable)
fr: Interprêter le texte (si possible)

en: As is
fr: Tel quel

en: Leave text as is - do not interpret
fr: Laisser le texte tel quel - ne pas interprêter

en: Sub numbers
fr: Sous numéros

en: Convert numbers to subscript
fr: Convertir les numéros en indices

en: Special Character
fr: Caractère spécial

en: Insert a special character
fr: Insérer un caractère spécial

en: minus
fr: moins

en: arrow-left
fr: flèche gauche

en: arrow-right
fr: flèche droite

en: new line
fr: nouvelle ligne

en: No molecule selected.
fr: Pas de molécule sélectionnée.

en: At least one molecule must be selected. Please select it.
fr: Au moins une molécule doit être sélectionnée. Sélectionnez-en une.

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom:

en: Name %s was set to molecule(s)
fr: Le nom %s a été donné à la molécule

en: Only one molecule should be selected.
fr: Une seule molécule doit être sélectionnée

en: ID must be unique value, therefore it is obviously possible to set it to one molecule only. Please select only one molecule
fr: L'ID doit être unique, et ne peut être attribué qu'à une seule molécule. Choisissez une seule molécule.

en: ID collision
fr: ID multiple

en: This ID is already used, use a different one
fr: Cet ID est déjà utilisé, changez-en.

en: ID %s was set to molecule
fr: L'ID %s a été attribué à la molécule.

en: Validity error
fr: Erreur de validité

en: Sorry but your drawing includes 'text atoms'
     - atoms with no chemical sense.
fr: Désolé, votre dessin contient des 'atomes textes'
    - i.e. des atomes sans signification chimique

en: It is not possible to export them.
fr: Il n'est pas possible de les exporter

en: For details check the chemistry with '%s/%s'.
fr: Pour plus de détails, vérifiez la chimie avec '%s/%s'.

en: Chemistry
fr: Chimie

en: Check chemistry
fr: Vérifier la chimie

en: Validity warning
fr: Alerte de validité

en: Your drawing includes some atoms with exceeded valency.
fr: Votre dessin contient des atomes dont la valence est dépassée

en: Expand groups?
fr: Etendre les groupes?

en: Your drawing includes some groups.
fr: Votre dessins contient des groupes

en: These must be expanded in order to get chemicaly valid drawing. The expansion could be undone afterwards.
fr: Ceux ci doivent être étendus pour que le dessin soit chimiquement valide. Les extensions peuvent être supprimées ultérieurement.

en: Proceed with expansion?
fr: Continuer les extensions?

en: The InChI program path
fr: Le chemin du programme InChI

en: Select the InChI program executable:
fr: Sélectionnez le programme executable InChI :

en: Executable files
fr: Fichiers executables

en: Generate InChI
fr: Crée l'InChI

en: Display Form
fr: Format d'affichage

en: Parse Error
fr: Erreur de traitement de chaîne

en: Unable to parse the text-
    probably problem with input encoding!
fr: Incapable de traiter la chaîne de texte
    probablement un problème avec l'entrée des données !

en: Display form %s was set to molecule(s)
fr: L'affichage %s a été appliqué à la (les) molécule(s)

en: Template summary
fr: Résumé du modèle

en: Errors
fr: Erreurs

en: %d molecule have no template atom specified | %d molecules have no template atom specified
fr[0]: %d molécule n'a pas d'atome-modèle spécifié
fr[1]: %d molécules n'ont pas d'atome-modèle spécifié

en: %d molecule have no name specified | %d molecules have no name specified
fr[0]: %d molécule n'a pas de nom spécifié
fr[1]: %d molécules n'ont pas de nom spécifié

en: Warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: %d molecule have no template bond specified | %d molecules have no template bond specified
fr[0]: %d molécule n'a pas de liaison-modèle spécifiée
fr[1]: %d molécules n'ont pas de liaison-modèle spécifiée

en: Please correct the above errors first
fr: Corrigez d'abord les erreurs ci dessus

en: A tutorial on how to prepare a template can be found in the file doc/custom_templates_en.html
fr: Un tutoriel traitant de la préparation des modèles de trouve dans le fichier doc/custom_templates_en.html

en: Directory creation failed.
fr: La création du dossier a échoué

en: It was not possible to create the personal directory %s.
fr: Impossible de créer le dossier personnel %s.

en: Template file name
fr: Nom de fichier pour ce modèle

en: File name for the template:
fr: Nom de fichier pour ce modèle:

en: The file already exists.
fr: Le fichier existe déjà

en: Template with this name already exists (path %s).
    Should I rewrite it?
fr: Un modèle portant ce nom (dossier %s) existe déjà.
    Le remplacer ?

en: The selected items must be part of exactly one molecule.
fr: L'élément sélectionné doit appartenir à exactement une molécule

en: Fragment name
fr: Nom du fragment

en: Enter fragment name:
fr: Saisissez un nom pour ce fragment:

en: The bonds and atoms were used for creation of a new molecular fragment.
fr: Les liaisons et atomes ont été utilisés pour la création d'un nouveau fragment moléculaire.

en: The bonds and atoms could not have been used for creation of a new molecular fragment, they are probably not defining a connected subgraph of the molecular graph.
fr: Les liaisons et atomes n'ont pas pu être utilisés pour la création d'un nouveau fragment moléculaire, elles ne définissent probablement pas un sous-graphique connecté du graphique moléculaire.

en: Enter atom number:
fr: Saisissez le numéro d'atome :

en: Number %s was set to atom(s).
fr: Le numéro %s a été appliqué à (aux) atome(s)

en: BKChem interpreted the entered text as an atom
fr: BKChem a interprété le texte saisi comme un atome

en: BKChem thinks it can interpret the entered text as a group, try to expand it to find out how it was interpreted.
fr: BKChem pense qu'il peut interpréter le texte saisi comme un groupe, essayez de l'étendre pour voir comment il a été interprété.

en: BKChem could not interpret the entered text as anything with chemical meaning
fr: BKChem n'a pas pu interpréter le texte saisi comme ayant un quelconque sens chimique

en: Info
fr: Infos

en: The selected language will be used the next time you start BKChem.
fr: La langue sélectionnée sera utilisée la prochaine fois que vous lancerez BKChem.

en: The selection does not define connected subgraph
fr: La sélection ne définit pas un sou-graphique connecté

en: The selection is not linear - there are some splittings.
fr: La sélection n'est pas linéaire - il y a des coupures.

en: The selected part of a molecule is a whole ring, there is no way to linearize it
fr: La partie de molécule sélectionnée est un un cycle complet, impossible de la linéariser

en: Groups must be expanded to compute oxidation number for them.
fr: Les groupes doivent être étendus pour calculer leurs nombres d'oxydation.

en: Unexpanded groups or text-only atoms may cause incorrect computation of oxidation number.
fr: Les groupes non étendus ou les atomes sous forme de texte peuvent fausser le calcul du nombre d'oxydation.

en: You can move and delete the created oxidation numbers in the mark mode
fr: Vous pouvez déplacer et supprimer le nombres d'oxydation créés dans le mode marqueur

en: Error
fr: Erreur

en: Debug
fr: Débogage

en: Warning
fr: Avertissement

en: Hint
fr: Conseil

en: Status bar
fr: Barre de status

en: Dialog
fr: Boîte de dialogue

en: Ignore
fr: Ignorer

en: File
fr: Fichier

en: Open, save, export, and import files
fr: Ouvrir, sauver, exporter et importer des fichiers

en: New
fr: Nouveau

en: Create a new file in a new tab
fr: Crée un nouveau fichier dans un nouvel onglet

en: Save the file
fr: Enregistrer le fichier

en: Save As..
fr: Enregistrer sous...

en: Save the file under different name
fr: Enregistrer le document sous un nouveau nom

en: Save As Template
fr: Enregistrer comme modèle

en: Save the file as template, certain criteria must be met for this to work
fr: Enregistre le fichier comme modèle, certains critères doivent être respectés pour que cela fonctionne

en: Load
fr: Ouvrir

en: Load (open) a file in a new tab
fr: Charge (ouvre) un fichier dans un nouvel onglet

en: Load to the same tab
fr: Chargement dans le même onglet

en: Load a file replacing the current one
fr: Ouvre un fichier en remplacant l'actuel

en: Recent files
fr: Fichiers récents

en: The most recently used files
fr: Fichier récemment utilisés

en: Export
fr: Exporter

en: Export the current file
fr: Exporte le fichier actuel

en: Export to plain SVG - Scalable Vector Graphics - without embedding BKChem data inside
fr: Exporte en SVG pur - Scalable Vector Graphics - sans inclure les données propres à BKChem

en: Import
fr: Importer

en: Import a non-native file format
fr: Importe un format de fichier non natif

en: Set the papers size and other properties of the document
fr: Paramètre la taille du papier et d'autres propriétés du document

en: Close tab
fr: _Fermer l'onglet

en: Close the current tab, exit when there is only one tab
fr: Ferme l'onglet actif, et quitte s'il n'y en a qu'un

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit BKChem
fr: Quitter BKChem

en: Edit
fr: Éditer

en: Undo, Copy, Paste etc.
fr: Annuler, Copier, Coller etc.

en: Undo
fr: Défaire

en: Revert the last change made
fr: Annule le dernier changement effectué

en: Redo
fr: Répéter

en: Revert the last undo action
fr: Rétablit le dernier changement annulé

en: Cut
fr: Couper

en: Copy the selected objects to clipboard and delete them
fr: Copie les objets sélectionnés dans le presse-papiers et les supprime

en: Copy
fr: Copier

en: Copy the selected objects to clipboard
fr: Copier les objets sélectionnés vers le presse-papier

en: Paste
fr: Coller

en: Paste the content of clipboard to current paper
fr: Colle le contenu du presse-papier dans la feuille active

en: Selected to clipboard as SVG
fr: Sélection vers le presse-papiers en SVG

en: Create SVG for the selected objects and place it to clipboard in text form
fr: Crée un SVG des objets sélectionnés et le place au format texte dans le presse-papiers

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select everything on the paper
fr: Tout sélectionner dans le papier

en: Align
fr: Aligner

en: Aligning of selected objects
fr: Alignemnt des objets sélectionnés

en: Top
fr: Haut

en: Align the tops of selected objects
fr: Aligne les bords hauts des objets sélectionnés

en: Bottom
fr: Bas

en: Align the bottoms of selected objects
fr: Aligne les bords bas des objets sélectionnés

en: Left
fr: Gauche

en: Align the left sides of selected objects
fr: Aligne les bords gauches des objets sélectionnés

en: Right
fr: Droite

en: Align the rights sides of selected objects
fr: Aligne les bords droits des objets sélectionnés

en: Center horizontally
fr: Centrer horizontalement

en: Align the horizontal centers of selected objects
fr: Aligne horizontalement les centres des objets sélectionnés

en: Center vertically
fr: Centrer verticalement

en: Align the vertical centers of selected objects
fr: Aligne verticalement les centres des objets sélectionnés

en: Object
fr: Objet

en: Set properties of selected objects
fr: Règles les propriétés des objets sélectionnes

en: Scale selected objects
fr: Mettre les objets sélectionnés à l'échelle

en: Bring to front
fr: Ramener vers l'avant

en: Lift selected objects to the top of the stack
fr: Monte les objets sélectionnés au sommet de la pile

en: Send back
fr: Renvoyer vers le fond

en: Lower the selected objects to the bottom of the stack
fr: Descend les objets sélectionnés en bas de la pile

en: Swap on stack
fr: Échanger sur la pile

en: Reverse the ordering of the selected objects on the stack
fr: Inverse l'ordre des objets sélectionnés dans la pile

en: Vertical mirror
fr: Réflexion verticale

en: Creates a reflection of the selected objects, the reflection axis is the common vertical axis of all the selected objects
fr: Crée une image symmétrique des objets sélectionnés selon l'axe de reflexion vertical commun à tous les objets

en: Horizontal mirror
fr: Réflexion horizontale

en: Creates a reflection of the selected objects, the reflection axis is the common horizontal axis of all the selected objects
fr: Crée une image symmétrique des objets sélectionnés selon l'axe de reflexion horizontal commun à tous les objets

en: Configure
fr: Configurer

en: Set the properties of the object, such as color, font size etc.
fr: Regle les propriétés de l'objet comme la couleur, la taille de police etc.

en: Information about molecules, group expansion and other chemistry related stuff
fr: Informations sur les molécules, extension des groupes et autres fonctions relatives à la chimie

en: Display summary formula and other info on all selected molecules
fr: Affiche la formule brute et d'autres informations sur les molécules sélectionnées

en: Check if the selected objects have chemical meaning
fr: Vérifie si les objets sélectionnés ont un sens chimique

en: Expand groups
fr: Éclater les groupes

en: Expand all selected groups to their structures
fr: Etend tous les groupes sélectionnés

en: Compute oxidation number
fr: Calcule les nombres d'oxydation

en: Compute and display the oxidation number of selected atoms
fr: Calcule et affiche les nombres d'oxydation des atomes sélectionnés

en: Read SMILES
fr: Lit les SMILES

en: Read a SMILES string and convert it to structure
fr: Lit une chaine SMILES et la convertit en structure

en: Read InChI
fr: Lit les InChI

en: Read an InChI string and convert it to structure
fr: Lit une chaine InChI et la convertit en structure

en: Generate SMILES
fr: Génère les SMILES

en: Generate SMILES for the selected structure
fr: Génère le SMILES pour la structure sélectionnée

en: Generate an InChI for the selected structure by calling the InChI program
fr: Génère l'InChI pour la structure sélectionnée en appelant le programme InChI

en: Set molecule name
fr: Définir le nom de la molécule

en: Set the name of the selected molecule
fr: Définit le nom de la molécule sélectionnée

en: Set molecule ID
fr: Définir l'ID de la molécule

en: Set the ID of the selected molecule
fr: Définit l'ID de la molécule sélectionnée

en: Create fragment
fr: Créer un fragment

en: Create a fragment from the selected part of the molecule
fr: Crée un fragment à partir de la portion de molécule sélectionnée

en: View fragments
fr: Voir les fragments

en: Show already defined fragments
fr: Montre les fragments déjà définis

en: Convert selection to linear form
fr: Convertit la sélection en forme linéaire

en: Convert selected part of chain to linear fragment. The selected chain must not be split.
fr: Convertit les portions de chaines en fragments linéaires. La chaine sélectionnée ne doit pas être coupée.

en: Settings that affect how BKChem works
fr: Réglages définissant le fonctionnement de BKChem

en: Set the default drawing style here
fr: Paramètrez le style de dessin par défaut ici

en: Set the language used after next restart
fr: Paramètre la langue utilisée au prochain démarrage

en: Set how messages in BKChem are displayed to you
fr: Gère le mode d'affichage des messages de BKChem

en: InChI program path
fr: Chemin du programme InChI

en: To use InChI in BKChem you must first give it a path to the InChI program here
fr: Pour utiliser InChI dans BKChem, vous devez préalablement définir le chemin d'accès au programme InChI ici

en: Help
fr: Aide

en: Help and information about the program
fr: Aide et informations sur le programme

en: About
fr: À propos

en: General information about BKChem
fr: Informations générales concernant BKChem

en: Small additional scripts
fr: Petits outils additionnels

en: About BKChem
fr: A propos de BKChem

en: Sorry but I cannot open the same file twice:
fr: Impossible d'ouvrir un même fichier deux fois :

en: Really close?
fr: Réellement fermer ?

en: There are unsaved changes in file %s, what should I do?
fr: Des changements ont été effectués mais non sauvés dans le fichier %s, que dois-je faire ?

en: Close
fr: Fermer

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: CD-SVG file
fr: Fichier CD-SVG

en: Gzipped CD-SVG file
fr: Fichier CD-SVG gzippé

en: CDML file
fr: Fichier CDML

en: Gzipped CDML file
fr: Fichier CDML gzippé

en: File already opened!
fr: Fichier déjà ouvert!

en: Sorry but you are already editing a file with this name (%s), please choose a different name or close the other file.
fr: Vous éditez déjà un fichier portant ce nom (%s), choisissez un nom différent ou fermez l'autre fichier SVP.

en: gzipped CDML
fr: CDML gzippé

en: gzipped CD-SVG
fr: CD-SVG gzippé

en: saved to %s file: %s
fr: enregistré sous %s : %s

en: failed to save to %s file: %s
fr: échec de l'enregistrement sous %s : %s

en: Forget changes?
fr: Annuler les changements ?

en: Forget changes in currently visiting file?
fr: Annuler les changements dans le fichier actuel ?

en: All native formats
fr: Tous formats natifs

en: CDGZ file
fr: Fichier CDGZ

en: Gzipped files
fr: Fichiers gzippés

en: All files
fr: Tous fichiers

en: cannot open file
fr: ne peut pas ouvrir le fichier

en: error reading file
fr: erreur de lecture du fichier

en: File was not loaded
fr: Le fichier n'a pas été chargé

en: Proceed?
fr: Continuer ?

en: CDML data seem present in SVG but have wrong namespace. Proceed?
fr: Des données CDML semblent exister dans le SVG, mais présentent un espace de noms incorrect. Continuer ?

en: file not loaded
fr: fichier non ouvert

en: cdml data are not present in SVG or are corrupted!
fr: aucune donnée CDML n'existe dans le SVG ou celles-ci sont corrompues !

en: loaded file:
fr: fichier chargé :

en: Export SVG
fr: Exporter en SVG

en: SVG file
fr: Fichier SVG

en: exported to SVG file:
fr: exporté en fichier SVG :

en: file
fr: fichier

en: Import error
fr: Erreur d'importation

en: Plugin failed to import with following error:
     %s
fr: L'importation du plugin a échoué avec l'erreur suivante:
     %s

en: Export error
fr: Erreur d'exportation

en: Plugin failed to export with following error:
     %s
fr: L'exportation du plugin a échoué avec l'erreur suivante:
     %s

en: exported file:
fr: fichier exporté :

en: Before you use this tool, be warned that not all features of SMILES are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, for the square brackets [] and a few more things.
    
    Enter SMILES:
fr: Avant d'utiliser cet outil, sachez que toutes les propriétés de SMILES ne sont pas encore supportées.
    Il n'y a pas de support pour les informations stéréochimiques, pour les crochets [] et quelques autres détails.
    
    Entrez le SMILES:

en: Before you use his tool, be warned that not all features of InChI are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, isotopes and a few more things.
    The InChI should be entered in the plain text form, e.g.- 1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7/1H3,2-6H
    
    Enter InChI:
fr: Avant d'utiliser cet outil, sachez que toutes les propriétés de InChI ne sont pas encore supportées.
    Il n'y a pas de support pour les informations stéréo-chimiques, les isotopes et quelques autres détails.
    L'InChI doit être entré au format texte pur, par exemple - 1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7/1H3,2-6H
    
    Entrez l'InChI :

en: Error processing %s
fr: Erreur lors du traitement de %s

en: Some feature of the submitted InChI is not supported.
    
    You have most probaly submitted a multicomponent structure (having a . in the sumary layer
fr: Certaines propriétés de l'INChI entré ne sont pas supportées.
    
    Vous avez sans doute entré une structure multicomposants (avec un . dans la couche résumée)

en: There was an error reading the submitted InChI.
    
    If you are sure it is a valid InChI, please send me a bug report.
fr: Erreur de lecture de l'INChI entré.
    
    Si vous êtes sûr que l'INChI est valide, envoyez moi un rapport de bug SVP.

en: The submitted InChI has unsupported version '%s'.
    
    You migth try resubmitting with the version string (the first part of InChI) changed to '1'.
fr: L'INChI entré a une version non supportée '%s'.
    
    Essayez de le réentrer avec la chaine de version (la première partie de l'INChI) changée en '1'.

en: The reading of InChI failed with following error:
    
    '%s'
    
    If you are sure you have submitted a valid InChI, please send me a bug report.
fr: La lecture de l'INChI a échoué avec l'erreur suivante:
    
    '%s'
    
    Si vous êtes sûr que l'INChI est valide, envoyez moi un rapport de bug SVP.

en: Generated SMILES
fr: SMILES générés

en: InChI generation failed,
fr: Création Inchi échouée,

en: make sure the path to the InChI program is correct in 'Options/InChI program path'
fr: assurez-vous que le chemin d'accès au programme InChI est correct dans 'Options/Chemin d'accès InChI'

en: Unknown error occured during InChI generation, sorry.
fr: Une erreur inconnue est survenue durant la création InChI, navré.

en: Please, try to make sure the path to the InChI program is correct in 'Options/InChI program path'
fr: Assurez-vous que le chemin d'accès au programme InChI est correct dans 'Options/Chemin d'accès InChI'

en: Generated InChIs
fr: INChI générés

en: The file was saved as a template %s
fr: Le fichier à été enregistré en tant que modèle vers %s

en: use SHIFT to drag only in X, CTRL to drag only in Y
fr: utilisez MAJ pour déplacer seulement en X, CTRL pour déplacer seulement en Y

en: click on atom to add a new single bond, click on bond to change its order (or change direction)
    Shift+click on a double bond to move the position of the second line
fr: cliquer sur un atome pour ajouter une nouvelle liaison simple, cliquer sur la liaison pour changer son ordre (ou changer son orientation)
    Maj+clic sur une liaison double pour déplacer le deuxième trait

en: length of the drawn bond is fixed to a preset value
fr: la longueur de la liaison dessinée a une valeur prédéterminée

en: freestyle drawing - no bond length or angle restrictions are applied
fr: dessin à main levée - aucune restriction de longueur, ni d'angle de liaison n'est appliquée

en: length of the drawn arrow (arrow part) is fixed to a preset value
fr: la longueur de la flèche dessinée a une valeur prédéterminée

en: freestyle drawing - no arrow length or angle restrictions are applied
fr: dessin à main levée - aucune longueur, ni d'angle de flèche n'est appliquée

en: arrow is composed of straight lines
fr: la flèche n'est composée que traits droits

en: arrow is drawn as a b-spline
fr: la flèche est dessinée en tant que courbe Bézier

en: drag an atom or a bond to 2D-rotate a molecule around its geometrical center
fr: glisser un atome ou une liaison afin d'effectuer une rotation en 2-D autour du centre géométrique d'une molécule

en: drag an atom or a bond to 3D-rotate a molecule around its geometrical center 
    Please note that it is not possible to add a template to an atom with z-coordinate other than 0
fr: glisser un atome ou une liaison afin d'effectuer une rotation en 3-D autour du centre géométrique d'une molécule
    Veuillez noter qu'il n'est pas possible d'ajouter un modèle à un atome ayant une coordonnée z autre que 0

en: select a bond and then start rotating - the molecule will rotate around the selected bond 
    by holding shift, you will trigger rotation only of one part of the molecule.
fr: sélectionnez une liaison et démarrez la rotation - la molécule tournera autour de la liaison sélectionnée
    en maintenant MAJ, vous déclencherez la rotation d'une partie seulement de la molécule.

en: click and drag to draw the corresponding shape
fr: cliquer et glisser pour dessiner la forme voulue

en: each left-button click creates one point of the polygon, right click closes it
fr: chaque clic gauche créé un point du polygone, un clic droit le ferme

en: click an atom to add a radical mark to it, it will be removed in case it is already present
fr: cliquer sur un atome pour y ajouter un marqueur radicalaire, ou l'enlever s'il est déjà présent

en: click an atom to add a biradical mark to it, it will be removed in case it is already present
fr: cliquer sur un atome pour y ajouter un marqueur biradicalaire, ou l'enlever s'il est déjà présent

en: click an atom to add a free electron pair mark to it, it will be removed in case it is already present
fr: cliquer sur un atome pour y ajouter un marqueur de paire d'électrons libre, ou l'enlever s'il est déjà présent

en: click an atom to add a plus mark to it, it will be removed in case it is already present
fr: cliquer sur un atome pour y ajouter un marqueur de charge positive, ou l'enlever s'il est déjà présent

en: click an atom to add a minus mark to it, it will be removed in case it is already present
fr: cliquer sur un atome pour y ajouter un marqueur de charge négative, ou l'enlever s'il est déjà présent

en: click a bond or two atoms to align the specified line into vertical position
fr: cliquer sur une liaison ou deux atomes pour aligner le trait spécifié en position verticale

en: click a bond or two atoms to align the specified line into horizontal position
fr: cliquer sur une liaison ou deux atomes pour aligner le trait spécifié en position horizontale

en: click an atom or bond to perform an inversion of the molecule through this atom (center of the bond)
fr: cliquer sur un atome ou une liaison pour invertir la molécule autour de cet atome (du centre de la liaison)

en: click a bond or two atoms to mirror the molecule through the specified line
fr: cliquer sur une liaison ou deux atomes pour réfléchir la molécule par rapport à l'axe spécifié

en: BKChem was conceived and written by Beda Kosata
    and is performed by Python, Pmw & (optionally) Cairo.
    Currently it is maintained by Reinis Danne <rei4dan@gmail.com>.
    
    BKChem is free software and is distributed under GNU GPL.
    BKChem is provided as is without warranty of any kind.
    - see the file 'gpl.txt' in distribution directory for more info.
    
    Among other things GNU GPL allows you to study, modify
    and redistribute BKChem as long as you do it under GNU GPL.
fr: BKChem a été conçu et écrit par Beda Kosata
    et est exécuté sous Python, Pmw et (en option) Cairo.
    
    BKChem est un logiciel libre distribué selon les termes
    de la licence GNU GPL.
    BKChem est fourni tel quel, sans aucune garantie.
    - voir le fichier 'gpl.txt' dans le répertoire distribution
    pour plus d'infos.
    
    Entre autres, la licence GPL vous permet d'étudier,
    modifier et redistribuer BKChem pour autant que
    vous le fassiez sous la même licence GNU GPL.

en: UNABLE TO IMPORT PMW
    
    Sorry, but BKChem relies too heavily on Pmw to be usable without it. Please install Pmw and try again.
    (for more info on Pmw see documentation)
fr: INPOSSIBLE D'IMPORTER PMW
    
    Désolé, mais BKChem dépend trop fortement de Pmw
    pour être utilisable sans ce module. Veuillez installer
    Pmw et réessayer.
    (pour plus d'infos sur Pmw, voir la documentation)

en: UNABLE TO IMPORT OASA
    
    Sorry, but from version 0.10 BKChem uses the OASA library internally and therefor cannot run without it.
fr: IMPOSSIBLE D'IMPORTER OASA
    
    Depuis la version 0.10 BKChem utilise en interne la bibliothèque OASA et ne peut fonctionner sans.

en: Python version too low!
    
    From version 0.14 BKChem needs Python 2.6 or higher to run properly. You only have Python version %s.
    Sorry for the inconvenience, but you would need to upgrade Python in order to run BKChem.
fr: Version de Python trop ancienne!
    
    Depuis la version 0.14 BKChem nécessite Python 2.6 ou supérieure. pour fonctionner correctement. Vous avez la version %s.
    Désolé pour l'inconfort, vous devez mettre à jour Python pour lancer BKChem.

en: BKChem is starting.
    
    Unfortunately,
    the splash image was not found :(
fr: Démarrage de BKChem.
    
    Malheureusement,
    l'image de démarrage n'a pas été trouvée :(

en: This CDML document was created using different standard values than you are currently using. To retain the same drawing style it could be more convenient to use these new values for this file. Your global preferences will be unaffected. 
    
    Do you want set these new standard values?
fr: Ce document CDML a été créé avec d'autres valeurs par défaut que celles que vous utilisez à présent. Afin de garder le même style de dessin, il serait préférable d'utiliser ces nouvelles valeurs pour ce fichier. Vos préférences globales resteront inchangées.
    
    Voulez-vous prendre ces nouvelles valeurs standard?

en: usage: bkchem [options] [filenames]
    
    options:
    
     -h, --help      show this help message and exit
     -H DIR          overrides the BKChem home dir
                     (where standard drawing setting, user-defined templates etc. are stored.)
     -b SCRIPT       start BKChem in batch mode, run SCRIPT and exit
     -v, --version   show program version and exit
fr: utilisation : bkchem [options] [fichiers]
    
    options:
    
     -h, --help      affiche ce message d'aide et quitte
     -H DIR          remplace le dossier home de BKChem
                     (où sont stockés les paramètres de dessin, modèle utilisateurs etc...)
     -b SCRIPT       démarre BKChem en mode batch, lance SCRIPT et quitte
     -v, --version   affiche la version du programme et quitte

en: edit
fr: éditer

en: draw
fr: dessiner

en: 30
fr: 30°

en: 18
fr: 18°

en: 6
fr: 6°

en: 1
fr: 1°

en: single
fr: simple

en: wedge
fr: cale

en: hatch
fr: hachures

en: adder
fr: en serpentin

en: dash
fr: tiret point...

en: dotted
fr: pointillé

en: fixed length
fr: longueur fixe

en: freestyle
fr: mains libres

en: normal double bonds for wedge/hatch
fr: liaisons doubles normales pour la cale / les hachures

en: simple double bonds for wedge/hatch
fr: liaisons doubles simples pour la cale / les hachures

en: maximum valency exceeded!
fr: valence maximale dépassée !

en: Groups could have valency of 1 only! It was transformed to text!
fr: les groupes ne peuvent qu'avoir une valence de 1 ! L'atome a été transformé en texte !

en: arrow
fr: flèche

en: spline
fr: courbe de Bézier

en: template
fr: modèle

en: No template is available
fr: Pas de modèle disponible

en: Sorry, it is not possible to append a template to an atom with non-zero Z coordinate, yet.
fr: Désolé, on ne peut pas encore ajouter un modèle à un atome ayant une coordonnée z autre que zéro

en: focused atom marked as 'template atom'
fr: l'atome actif marqué comme 'atome modèle'

en: focused bond marked as 'template bond'
fr: liaison active marquée comme 'modèle de liaison'

en: text
fr: texte

en: The text mode can no longer be used to edit atoms, use atom mode.
fr: Le mode texte ne peut plus être utilisé pour éditer des atomes, utilisez le mode atome.

en: rotate
fr: effectuer une rotation

en: normal 3D rotation
fr: rotation 3D normale

en: fix selected bond in 3D
fr: fige les liaisons sélectionnées en 3D

en: The selected item must be a bond.
fr: L'élément sélectionné doit être une liaison.

en: Exactly one item should be selected to fixed rotation to work, normal rotation will be used.
fr: Un seul et unique élément doit être sélectionné pour que la rotation figée fonctionne, la rotation normale sera utilisée

en: You can only rotate molecules in 3D!
fr: Vous pouvez uniquement tourner les molécules en 3D

en: Sorry but you can only rotate molecules in 3D.
fr: Vous ne pouvez tournez les molécules qu'en 3D.

en: You can only rotate molecules and arrows in 2D!
fr: Vous ne pouvez tourner les molécules et les flèches qu'en 2D

en: Sorry but you can only rotate molecules and arrows in 2D.
fr: Vous ne pouvez tourner les molécules et les flèches qu'en 2D

en: You can only rotate the molecule for which you fixed a bond.
fr: Vous ne pouvez tourner les molécules dont vous avez figé une liaison

en: transformation mode
fr: mode transformation

en: horizontal align
fr: alignement horizontal

en: vertical align
fr: alignement vertical

en: invert through a point
fr: inverser par rapport à un point

en: mirror through a line
fr: réfléchir autour d'un axe

en: free rotation around bond
fr: rotation libre autour d'une liaison

en: select the second atom, please.
fr: choisissez le deuxième atome, svp

en: atoms must be in the same molecule!
fr: les atomes doivent se trouver dans la même molécule !

en: atoms must be different!
fr: les atomes doivent être différents !

en: Bond is part of a ring, there is no possiblity for rotation!
fr: La liaison fait partie d'un cycle, impossible d'effectuer une rotation!

en: vector graphics
fr: graphiques vectoriels

en: square
fr: carré

en: oval
fr: ellipse

en: circle
fr: cercle

en: polygon
fr: polygone

en: polyline
fr: ligne brisée

en: mark
fr: marqueur

en: radical
fr: radicalaire

en: biradical
fr: biradicalaire

en: electron pair
fr: paire d'électrons

en: dotted electron pair
fr: Paire d'électrons pointillés

en: pz orbital
fr: orbitale Pz

en: add
fr: ajouter

en: remove
fr: enlever

en: This mark type is not allowed for this object
fr: Ce type de marqueur n'est pas autorisé pour cet objet

en: There are no marks of type %s on the focused atom
fr: Il n'y a pas de marqueur de type %s sur l'atome sélectionné

en: atom
fr: Atome

en: reaction
fr: réaction

en: reactant
fr: réactif

en: condition
fr: Condition

en: product
fr: produit

en: No arrow present
fr: Pas de flèche présente

en: The reaction information in BKChem are associated with arrows, therefore you have to have at least one arrow before you can construct any reaction.
fr: Les informations de réaction dans BKChem sont liées au flèches, vous devez donc avoir au moins une flèche pour constituer une réaction.

en: users templates
fr: modèles utilisateurs

en: External data management
fr: Gestion des données externes

en: molecule
fr: molécule

en: bond
fr: liaison

en: The data were set to the active item
fr: Les données ont été appliquées à l'élément sélectionné

en: Set
fr: Définir

en: Rapid drawing
fr: Dessin rapide

en: do nothing after drawing is done
fr: ne rien faire lorsque le dessin est terminé

en: auto clean after drawing is finished
fr: nettoyage automatique lorsque le dessin est terminé

en: Brackets
fr: Accolades

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Round
fr: Arrondi

en: Miscelanous small modes
fr: Petits modes divers

en: Numbering
fr: Numérotation

en: Wavy line
fr: Ligne sinusoïdale

en: Proceed
fr: Continuer

en: This CDML document does not seem to have supported version.
                                          
     Do you want to proceed reading this document?
fr: Ce document CDML ne semble pas être supporté.
    
    Voulez-vous continuer le chargement de ce document ?

en: Replace standard values
fr: Remplacer les valeurs par défaut

en: concatenated overlaping atoms
fr: atomes chevauchants concatenés

en: killed %s object(s) to clipboard
fr: %s objet(s) vers le presse-papiers détruit(s)

en: copied %s object(s) to clipboard
fr: %s objet(s) copié(s) vers le presse-papiers

en: pasted from clipboard
fr: collé depuis le presse-papiers

en: undo (%d further undo available) | undo (%d further undos available)
fr[0]: annuler (%d annulations restantes)
fr[1]: annuler (%d annulations restantes)

en: no further undo
fr: plus d'annulations possibles

en: redo (%d further redo available) | redo (%d further redos available)
fr[0]: Répéter (%d répétitions restantes)
fr[1]: Répéter (%d répétitions restantes)

en: no further redo
fr: plus de répétitions possibles

en: selected top_levels were exported to clipboard in SVG
fr: les niveaux supérieurs sélectionnés ont été exportés vers le presse-papier en SVG

en: Info on selected molecules
fr: Informations sur les molécules choisies

en: Name: %s
fr: Nom : %s

en: Id: %s
fr: Id : %s

en: Formula: %s
fr: Formule : %s

en: Weight: %4.4f
fr: Poids : %4.4f

en: Monoisotopic mass: %12.8f
fr: Masse mono-isotopique : %12.8f

en: Composition: %s
fr: Composition : %s

en: Individual molecules:
fr: Molécules individuelles :

en: Summary for all selected molecules:
fr: Résumé pour toutes les molécules choisies :

en: Chemistry check of selected molecules
fr: Vérification de la chimie des molécules choisies

en: selected items were lifted
fr: les éléments choisis ont été enlevés

en: selected items were put back
fr: les éléments choisis ont été remis

en: selected items were swapped
fr: les éléments choisis ont été échangés

en: BKChem is starting...
fr: Démarrage de BKChem...

en: %d text only atom (chemical interpretation is unknown) | %d text only atoms (chemical interpretation is unknown)
fr[0]: %d atome sous forme texte uniquement (atome sans interprétation chimique connue)
fr[1]: %d atomes sous forme texte uniquement (atomes sans interprétation chimique connue)

en: %d atom with exceeded valency | %d atoms with exceeded valency
fr[0]: %d atome en dépassement de valence
fr[1]: %d atomes en dépassement de valence

en: %d group(s) (groups need to be expanded for some export formats) | %d group(s) (groups need to be expanded for some export formats)
fr[0]: %d groupe (les groupes doivent être dépliés pour certains formats d'export)
fr[1]: %d groupes (les groupes doivent être dépliés pour certains formats d'export)

en: %d zero order bond (such bond will not be exported into chemical formats) | %d zero order bonds (such bonds will not be exported into chemical formats)
fr[0]: %d liaison d'ordre zéro (ces liaisons ne seront pas exportées dans les formats chimiques)
fr[1]: %d liaisons d'ordre zéro (ces liaisons ne seront pas exportées dans les formats chimiques)

en: Font family
fr: Famille de police

en: Width
fr: Largeur

en: Length
fr: Longueur

en: Ratio
fr: Rapport

en: Browse
fr: Parcourir

en: Select the file
fr: Sélectionner le fichier

en: File to create
fr: Fichier à créer

en: Subscript numbers
fr: Chiffres en indice

en: Superscript charges
fr: Charges en exposant

en: Sup charges
fr: Charges supérieures

en: There is nothing to export. If you want to export an empty paper disable cropping of the drawing in the File/Properties menu.
fr: Il n'y a rien à exporter. Si vous souhaitez exporter un document vierge, désactivez le découpage du document dans le menu Fichier/Propriétés

en: Imports a CDXML (ChemDraw XML format) document.
fr: Importe un document CDXML (Format ChemDraw XML)

en: Exports a CDXML (ChemDraw XML) document
fr: Exporte un document CDXML (Format ChemDraw XML)

en: Imports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 2.0 of the CML standard.
fr: Importe un document CML (Chemical Markup Language), version 2.0 du standard CML

en: Exports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 2.0 of the CML standard.
fr: Exporte un document CML (Chemical Markup Language), version 2.0 du standard CML

en: Imports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 1.0 of the CML standard.
fr: Importe un document CML (Chemical Markup Language), version 1.0 du standard CML

en: Exports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 1.0 of the CML standard.
fr: Exporte un document CML (Chemical Markup Language), version 1.0 du standard CML

en: Normalize bond length?
fr: Normaliser la longueur des liaisons ?

en: If you are exporting to some kind of computational software it might be important to rescale the molecule, so that the bond lengths are in range of normal chemical bonds. Do you want to do this? It will influence only the exported CML file, not the drawing.
fr: Si vous exportez vers un logiciel de type calculateur, il pourrait être utile de ré-échelonner la molécule afin que la longueur des liaisons soit dans la gamme des liaisons chimiques normales. Voulez vous faire cela ? Ceci n'influera que sur le fichier CML exporté, et non sur le dessin.

en: CML export error
fr: Erreur d'exportation CML

en: It is not possible to export it to valid CML.
fr: Il n'est pas possible de les exporter en CML valide

en: CML export warning
fr: Alerte lors de l'export CML

en: These must be expanded in order to export to valid CML. The expansion could be undone with undo after the export
fr: Ceux ci doivent être étendus pour que le CML exporté soit valide. Les extensions peuvent être supprimées ultérieurement.

en: Imports a molfile document.
fr: Importe un document molfile

en: Exports to molfile document.
fr: exporte un document molfile

en: You have to select exactly one molecule (any atom or bond will do).
fr: Vous devez sélectionner une et une seule molécule (n'importe quel atome ou liaison fonctionnera)

en: %d molecules selected. | %d molecules selected.
fr[0]: %d molécule sélectionnée
fr[1]: %d molécules sélectionnées

en: Exports the drawing into OpenOffice Draw format (native for OO prior to 2.0), note that this is not an ODF (Open Document Format) export.
fr: Exporte le dessin au format OpenOffice Draw (format natif pré-2.0), ce n'est pas un export au format ODF (Open Document Format)

en: The manifest file not found in the plugin directory
fr: le fichier manifest n'a pas été trouvé dans le dossier des plugins

en: ODF (OpenOffice 2.0)
fr: ODF (OpenOffice 2.0+)

en: Exports PDF via the Cairo (pycairo) library. This is the preferred PDF output plugin as it supports unicode strings and the output is of very good quality.
fr: Exporte en PDF via la librairie Cairo (pycairo). C'est la meilleure solution d'export en PDF car elle supporte les caractères unicode et la qualité est très bonne.

en: Exports PDF files via the Piddle library. It does a pretty good job, however does not support unicode strings (ASCII only) and the position of the text may be slightly off, depending on the fonts used.
fr: Exporte en PDF via la librairie Piddle. La qualité est bonne, mais l'unicode n'est pas supporté et la position des textes peut être un peu excentrée, selon la police employée.

en: Exports PNG files via the Cairo (pycairo) library. The output is usually quite good, with unicode support and antialiased fonts. The output should look the same as the PDF (Cairo) export.
fr: Exporte des fichier PNG via la librairie Cairo (pycairo). Le résultat est en général plutôt bon, avec support de l'unicode et des polices lissées. Le résultat devrait ressembler à l'export PDF via Cairo.

en: PNG resolution and background color
fr: Résolution du PNG et couleur de fond

en: Set the PNG picture resolution and background color using one of the criteria below.
fr: Réglez la résolution de l'image PNG et la couleur de fond en utilisant l'un des critères ci-dessous.

en: Size X (in px):
fr: Taille X (en px) :

en: Size Y (in px):
fr: Taille Y (en px) :

en: Resolution (dpi):
fr: Résolution (dpi) :

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Really export?
fr: Réellement exporter ?

en: This plugin is not finished and will probably not work correctly.
fr: Ce plugin n'est pas terminé et peut ne pas fonctionner correctement.

en: Exports Encapsulated PostScript files. It uses builtin (Tk) functions for PS export. The results vary with the system, problems are usually font-related.
fr: Exporte des fichiers Encapsulated PostScript via l'export PS integré à Tk. Le résultat dépend du système, les problèmes proviennent souvent des polices.

en: PostScript (builtin)
fr: PostScript (intégré)

en: Exports Postscript via the Cairo (pycairo) library. This is the preferred PS output plugin as it supports unicode strings and the output is of very good quality.
fr: Exporte des fichiers Postscript via la librairie Cairo (pycairo). C'est la meilleure solution d'export en PS car supporte l'unicode et la qualité est très bonne.

en: Exports Encapsulated PostScript files via the Piddle library. Usually gives better results than the builtin method, but does not support unicode and the texts might be slightly misplaced.
fr: Exporte en EPS (Encapsulated PostScript) via la librairie Piddle. La qualité est bonne, mais l'unicode n'est pas supporté et la position des textes peut être un peu excentrée, selon la police employée.

en: Exports SVG via the Cairo (pycairo) library. This SVG does not embed BKChem data and is simpler than the default one used by BKChem.
fr: Exporte au format SVG cia la librairie Cairo (pycairo). Ce SVG ne contient pas les informations propres à BKChem et est plus simple que celui utilisé par défaut par BKChem.
