BKChem 0.14.0 - en to tr translation catalogue (554 entries)

en: electron transfer
tr: elektron iletimi

en: retrosynthetic
tr: geri sentez

en: equilibrium
tr: denge

en: equilibrium simple
tr: denge (basit)

en: The linear form was no longer consistent - it has been removed
tr: Çizgisel biçim tutarlı değil - kaldırıldı

en: Center bond
tr: Merkez bağ

en: Expand group
tr: Grubu genişlet

en: Set atom number
tr: Atom sayısını ayarla

en: Properties
tr: Özellikler

en: Circle around mark
tr: İşaret etrafına çember çiz

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: Show number
tr: Sayıyı göster

en: Atom valency
tr: Atom değerliği

en: Mark size
tr: İşaret boyutu

en: Mark as template atom
tr: Kalıp atom olarak işaretle

en: Mark as template bond
tr: Kalıp bağ olarak işaretle

en: Show symbol
tr: Simgeyi göster

en: Hydrogens
tr: Hidrojenler

en: on
tr: açık

en: off
tr: kapalı

en: Font size
tr: Yazıtipi boyutu

en: Line width
tr: Çizgi genişliği

en: Bond width
tr: Bağ genişliği

en: Wedge/Hatch width
tr: Kama/ince çizgi

en: Symbol positioning
tr: Simge yerleştirme

en: center first
tr: ilkini ortala

en: center last
tr: hızlı ortala

en: Bond positioning
tr: Bağ konumlandırma

en: auto
tr: otomatik

en: anti-auto
tr: karşıt otomatik

en: Bond order
tr: Bağ mertebesi

en: Atom number
tr: Atom numarası

en: Area color
tr: Alan rengi

en: transparent
tr: şeffaf

en: white
tr: beyaz

en: yellow
tr: sarı

en: green
tr: yeşil

en: blue
tr: mavi

en: red
tr: kırmızı

en: black
tr: siyah

en: Line color
tr: Çizgi rengi

en: Free sites
tr: Serbest bölgeler

en: Atom symbol
tr: Atom simgesi

en: Group
tr: Grup

en: English
tr: İngilizce

en: Czech
tr: Çekçe

en: German
tr: Almanca

en: French
tr: Fransızca

en: Polish
tr: Lehçe

en: Traditional Chinese, Taiwan
tr: Geleneksel Çince, Tayvan

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Latvian
tr: Letonca

en: Russian
tr: Rusça

en: Turkish
tr: Türkçe

en: OK
tr: Tamam

en: Cancel
tr: İptal

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale X (in %):
tr: X Ölçeği (% cinsinden):

en: Scale Y (in %):
tr: Y Ölçeği (% cinsinden):

en: Preserve aspect ratio?
tr: En boy oranını koruyayım mı?

en: Fix position of centers of objects?
tr: Nesnelerin merkezlerinin konumunu sabitleyeyim mi?

en: Scale font and mark sizes?
tr: Yazıtipi ve işaret boyutlarını ayarlayayım mı?

en: Configuration
tr: Düzenlenme

en: Charge
tr: Yük

en: Atom name
tr: Atom adı

en: don't show
tr: gösterme

en: show
tr: göster

en: Atom positioning
tr: Atom konumlandırma

en: center first letter
tr: ilk harfi ortala

en: center last letter
tr: son harfi ortala

en: Bond
tr: Bağ

en: Double-bond length ratio
tr: Çift bağ uzunluk oranı

en: Arrow
tr: Ok

en: Arrow-head on start
tr: Ok başı başlangıçta

en: Arrow-head on end
tr: Ok başı sonda

en: Spline arrow
tr: Kama uçlu ok

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Common
tr: Yaygın

en: File properties
tr: Dosya özellikleri

en: Custom
tr: Özel ayarlar

en: Paper size
tr: Kâğıt boyutu

en: Portrait
tr: Dikey

en: Landscape
tr: Yatay

en: Auto crop image in SVG?
    (applies to some other exports as well)
tr: SVG'de resmi otomatik olarak kırpayım mı?
    (diğer bazı dışarı aktarmalara da uygulanır)

en: Margin for cropped image (in pixels):
tr: Kırpılan resmin kenarı (piksel olarak):

en: Use real minus character (instead of hyphen)?
tr: Gerçek eksi işaretini kullanayım mı (tire yerine)?

en: Replace hyphens with minus in SVG export?
tr: SVG dışarı aktarmasında tireleri eksiler ile değiştireyim mi?

en: Save
tr: Kaydet

en: Standard values
tr: Standart değerler

en: Line
tr: Çizgi

en: Color
tr: Renk

en: Show hydrogens on visible atoms
tr: Görünür atomlarda hidrojenleri göster

en: Bond length
tr: Bağ uzunluğu

en: Paper
tr: Kâğıt

en: Auto crop image in SVG?
tr: SVG'de resmi otomatik olarak kırpayım mı?

en: Apply
tr: Uygula

en: changed values only
tr: yalnızca değişen değerler

en: all values
tr: bütün değerler

en: to new drawings only
tr: yalnızca yeni çizimlere

en: to selected and new drawings (no resize)
tr: seçilmiş ve yeni çizimlere (boyutlandırma yok)

en: to the whole drawing (no resize)
tr: bütün çizime (boyutlandırma yok)

en: Standard saved
tr: Standart kaydedildi

en: The standard was successfully saved as personal standard to %s
    
    It is not automatically applied to the current drawing and will be activated after you restart BKChem.
    You can still apply the changes to the current drawing from the dialog window.
tr: Standart %s dosyasına kişisel standart olarak başarı ile kaydedildi
    
    Şu andaki çizime otomatik olarak uygulanmadı ve BKChem'i yeniden başlatınca aktifleştirilecektir. 
    Değişiklikleri iletişim kutusundan şu andaki çizime hâlâ uygulayabilirsiniz.

en: Standard not saved
tr: Standart kaydedilmedi

en: For some reason the standard couldn't be saved. Probably the right location for personal profile couldn't be found or wasn't writable. Sorry for the inconvenience.
tr: Bir sebepten dolayı standart kaydedilemedi. Muhtemelen, kişisel profilin bulunduğu yer bulunamadı veya yazılabilir durumda değildi. Rahatsızlık için özür dileriz.

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Delete
tr: Sil

en: Fragment overview
tr: Parça görünümü

en: Fragments
tr: Parçalar

en: Logging
tr: Kütüğe yazma

en: Choose how each type of message is to be shown:
tr: Her ileti türünün nasıl gösterileceğini seçin:

en: The setting will be immediately applied and saved on application exit.
tr: Ayar derhal uygulanacak ve programdan çıkılınca kaydedilecektir.

en: Language
tr: Dil

en: System default
tr: Sistem varsayılanı

en: Available Languages
tr: Mevcut Diller

en: italic
tr: italik

en: bold
tr: koyu

en: subscript
tr: alt simge

en: superscript
tr: üst simge

en: Interpret
tr: Yorumla

en: Interpret text (where applicable)
tr: Metni yorumla (uygun durumlarda)

en: As is
tr: Olduğu gibi

en: Leave text as is - do not interpret
tr: Metni olduğu gibi bırak - yorumlama

en: Sub numbers
tr: Alt sayılar

en: Convert numbers to subscript
tr: Sayıları alt simgeye dönüştür

en: Special Character
tr: Özel Karakter

en: Insert a special character
tr: Özel bir karakter ekle

en: minus
tr: eksi

en: arrow-left
tr: sola ok

en: arrow-right
tr: sağa ok

en: nu
tr: nü

en: new line
tr: yeni satır

en: No molecule selected.
tr: Hiçbir molekül seçilmedi.

en: At least one molecule must be selected. Please select it.
tr: En azından bir molekül seçilmelidir. Lütfen seçim yapın.

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: Name %s was set to molecule(s)
tr: %s ismi molekül(ler)e ayarlandı

en: Only one molecule should be selected.
tr: Yalnızca bir molekül seçilmelidir.

en: ID must be unique value, therefore it is obviously possible to set it to one molecule only. Please select only one molecule
tr: ID benzersiz bir değer olmalıdır, bu yüzden tek bir moleküle ayarlamak bâriz biçimde olasıdır. Lütfen yalnızca bir molekül seçin.

en: ID collision
tr: ID çakışması

en: This ID is already used, use a different one
tr: Bu ID zâten kullanılmakta, başka bir değer kullanın.

en: ID %s was set to molecule
tr: %s ID'si moleküle ayarlandı

en: Validity error
tr: Geçerlilik hatası

en: Sorry but your drawing includes 'text atoms'
     - atoms with no chemical sense.
tr: Üzgünüm, ancak çiziminizde 'yazılı atomlar' var
    - kimyasal bir anlamı olmayan atomlara yazılı atom denir.

en: It is not possible to export them.
tr: Bunları dışarı aktarmak mümkün değil.

en: For details check the chemistry with '%s/%s'.
tr: Ayrıntılar için kimyasal yapıyı '%s/%s' ile kontrol edin.

en: Chemistry
tr: Kimya

en: Check chemistry
tr: Kimyasal yapıyı kontrol et

en: Validity warning
tr: Geçerlilik uyarısı

en: Your drawing includes some atoms with exceeded valency.
tr: Çiziminizde, değerliğini aşan bazı atomlar var.

en: Expand groups?
tr: Grupları genişleteyim mi?

en: Your drawing includes some groups.
tr: Çiziminizde bazı gruplar var.

en: These must be expanded in order to get chemicaly valid drawing. The expansion could be undone afterwards.
tr: Bunlar, kimyasal olarak geçerli bir çizim elde etmek için genişletilmelidir. Genişletme bu işlem sonrasında geri alınabilir.

en: Proceed with expansion?
tr: Genişletmeye geçeyim mi?

en: The InChI program path
tr: InChI program YOL'u

en: Select the InChI program executable:
tr: InChI program çalıştırılabilir dosyasını seçin:

en: Executable files
tr: Çalıştırılabilir dosyalar

en: Generate InChI
tr: InChI oluştur

en: Display Form
tr: Formu Görüntüle

en: Parse Error
tr: Çözümleme Hatası

en: Unable to parse the text-
    probably problem with input encoding!
tr: Metni çözümleyemedim-
    muhtemelen giriş kodlamasında bir sorun var!

en: Display form %s was set to molecule(s)
tr: %s görüntüleme biçimi molekül(ler)e uygulandı

en: Template summary
tr: Kalıp özeti

en: Errors
tr: Hatalar

en: %d molecule have no template atom specified | %d molecules have no template atom specified
tr[0]: %d molekülün, belirlenmiş hiçbir kalıp atomu yok
tr[1]: %d molekülün, belirlenmiş hiçbir kalıp atomu yok

en: %d molecule have no name specified | %d molecules have no name specified
tr[0]: %d molekülün, belirlenmiş adı yok
tr[1]: %d molekülün, belirlenmiş adı yok

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: %d molecule have no template bond specified | %d molecules have no template bond specified
tr[0]: %d molekülün, belirlenmiş hiçbir kalıp bağı yok
tr[1]: %d molekülün, belirlenmiş hiç bir kalıp bağı yok

en: Please correct the above errors first
tr: Lütfen öncelikle yukarıdaki hataları düzeltin

en: A tutorial on how to prepare a template can be found in the file doc/custom_templates_en.html
tr: Bir kalıbın nasıl hazırlanacağına dair bir eğitim belgesi doc/custom_templates_en.html dosyasında bulunabilir

en: Directory creation failed.
tr: Dizin oluşturma başarısız oldu.

en: It was not possible to create the personal directory %s.
tr: %s kişisel dizinini oluşturma işlemi başarısız oldu.

en: Template file name
tr: Kalıp dosya adı

en: File name for the template:
tr: Kalıp için dosya adı:

en: The file already exists.
tr: Dosya zaten mevcut.

en: Template with this name already exists (path %s).
    Should I rewrite it?
tr: Bu isimde bir kalıp zaten var (%s YOL'u).
    Üzerine yazayım mı?

en: The selected items must be part of exactly one molecule.
tr: Seçilmiş unsurlar kesinlikle bir molekülün parçası olmalıdır.

en: Fragment name
tr: Parça adı

en: Enter fragment name:
tr: Parça adını girin:

en: The bonds and atoms were used for creation of a new molecular fragment.
tr: Bağlar ve atomlar yeni bir molekül parçası oluşturmak için kullanıldı.

en: The bonds and atoms could not have been used for creation of a new molecular fragment, they are probably not defining a connected subgraph of the molecular graph.
tr: Yeni bir molekül parçasının oluşturulması için bağlar ve atomlar kullanılamadı, bunlar muhtemelen molekül grafiğinin bağlı bir alt grafiğini tanımlamıyor.

en: Enter atom number:
tr: Atom numarasını girin:

en: Number %s was set to atom(s).
tr: %s numarası atom(lar)a uygulandı.

en: BKChem interpreted the entered text as an atom
tr: BKChem, girilmiş metni bir atom olarak yorumladı

en: BKChem thinks it can interpret the entered text as a group, try to expand it to find out how it was interpreted.
tr: BKChem, girilen metni bir grup olarak yorumlayabileceğini düşünüyor, nasıl yorumlayacağını bulmak için bu grubu genişletmeyi deneyin.

en: BKChem could not interpret the entered text as anything with chemical meaning
tr: BKChem, girilen metni kimyasal anlam içeren hiçbir şekilde yorumlayamadı

en: Info
tr: Bilgi

en: The selected language will be used the next time you start BKChem.
tr: BKChem'i sonraki kez çalıştırdığınızda seçili dil kullanılacaktır.

en: The selection does not define connected subgraph
tr: Seçim, bağlı bir alt grafiği tanımlamıyor

en: The selection is not linear - there are some splittings.
tr: Seçim çizgisel değil - bazı sapmalar var.

en: The selected part of a molecule is a whole ring, there is no way to linearize it
tr: Bir molekülün seçilen kısmı tam bir halkadır, bunu çizgiselleştirmenin bir yolu yoktur

en: Groups must be expanded to compute oxidation number for them.
tr: Yükseltgenme basamağını hesaplamak için grupların genişletilmesi gerekiyor.

en: Unexpanded groups or text-only atoms may cause incorrect computation of oxidation number.
tr: Genişletilmemiş gruplar veya yalnızca metin içeren atomlar, yükseltgenme basamağının yanlış şekilde hesaplanmasına yol açabilir.

en: You can move and delete the created oxidation numbers in the mark mode
tr: Oluşturulmuş yükseltgenme basamaklarını işaretleme kipinde hareket ettirebilir ve silebilirsiniz

en: Error
tr: Hata

en: Debug
tr: Hata yakala

en: Warning
tr: Uyarı

en: Hint
tr: İpucu

en: Status bar
tr: Durum çubuğu

en: Dialog
tr: İletişim

en: Console
tr: Uçbirim

en: Ignore
tr: Gözardı et

en: File
tr: Dosya

en: Open, save, export, and import files
tr: Dosyaları aç, kaydet, dışa ve içe aktar

en: New
tr: Yeni

en: Create a new file in a new tab
tr: Yeni bir sekmede yeni bir dosya oluşturun

en: Save the file
tr: Dosyayı kaydedin

en: Save As..
tr: Farklı kaydet...

en: Save the file under different name
tr: Dosyayı farklı bir isim altında kaydedin

en: Save As Template
tr: Kalıp olarak Kaydet

en: Save the file as template, certain criteria must be met for this to work
tr: Dosyayı kalıp olarak kaydedin, bunun işe yaraması için belli unsurların karşılanması gerekir

en: Load
tr: Yükle

en: Load (open) a file in a new tab
tr: Yeni bir sekmede bir dosya yükleyin (açın)

en: Load to the same tab
tr: Aynı sekmeye yükleyin

en: Load a file replacing the current one
tr: Şu andakinin yerine geçmek üzere, bir dosya yükleyin

en: Recent files
tr: Son dosyalar

en: The most recently used files
tr: En son kullanılan dosyalar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Export the current file
tr: Şu andaki dosyayı dışarı aktarın

en: Export to plain SVG - Scalable Vector Graphics - without embedding BKChem data inside
tr: Düz SVG (Scalable Vector Graphics) olarak - BKChem verisini içeriye gömmeden dışarı aktar

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Import a non-native file format
tr: Tanınmayan bir dosya biçimini içeri aktar

en: Set the papers size and other properties of the document
tr: Belgenin kâğıt boyutunu ve diğer özelliklerini ayarla

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: Close the current tab, exit when there is only one tab
tr: Şu andaki sekmeyi kapatır, yalnızca bir sekme kalırsa çıkış yapar

en: Exit
tr: Çıkış

en: Exit BKChem
tr: BKChem'den çıkış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Undo, Copy, Paste etc.
tr: Geri al, Kopyala, Yapıştır, vb.

en: Undo
tr: Geri Al

en: Revert the last change made
tr: Yapılan son değişikliği geri al

en: Redo
tr: Yeniden uygula

en: Revert the last undo action
tr: Son geri alma işlemini geri alır

en: Cut
tr: Kes

en: Copy the selected objects to clipboard and delete them
tr: Seçilmiş nesneleri panoya kopyalar ve siler

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy the selected objects to clipboard
tr: Seçilmiş nesneleri panoya kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste the content of clipboard to current paper
tr: Pano içeriğini şu andaki kâğıda yapıştır

en: Selected to clipboard as SVG
tr: Panoya SVG olarak seçildi

en: Create SVG for the selected objects and place it to clipboard in text form
tr: Seçilmiş nesneler için SVG oluşturur ve panoya metin biçiminde yerleştirir

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Select everything on the paper
tr: Kâğıt üzerindeki her şeyi seç

en: Align
tr: Hizala

en: Aligning of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin hizalanması

en: Top
tr: Üst

en: Align the tops of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin üst kısımlarını hizala

en: Bottom
tr: Alt

en: Align the bottoms of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin alt kısımlarını hizala

en: Left
tr: Sol

en: Align the left sides of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin sol taraflarını hizala

en: Right
tr: Sağ

en: Align the rights sides of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin sağ taraflarını hizala

en: Center horizontally
tr: Yatay olarak ortala

en: Align the horizontal centers of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin yatay merkezlerini hizala

en: Center vertically
tr: Dikey olarak ortala

en: Align the vertical centers of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin dikey merkezlerini hizala

en: Object
tr: Nesne

en: Set properties of selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin özelliklerini ayarla

en: Scale selected objects
tr: Seçilmiş nesneleri ölçekle

en: Bring to front
tr: Öne getir

en: Lift selected objects to the top of the stack
tr: Seçilmiş nesneleri yığının en üstüne taşır

en: Send back
tr: Geri gönder

en: Lower the selected objects to the bottom of the stack
tr: Seçili nesneleri yığının alt kısımlarına gönderir

en: Swap on stack
tr: Yığında değiştir

en: Reverse the ordering of the selected objects on the stack
tr: Yığında seçilmiş nesnelerin sıralanmasını değiştir

en: Vertical mirror
tr: Dikey ayna

en: Creates a reflection of the selected objects, the reflection axis is the common vertical axis of all the selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerin yansımasını oluşturur; yansıtma ekseni, seçilmiş bütün nesnelerin ortak dikey eksenidir.

en: Horizontal mirror
tr: Yatay ayna

en: Creates a reflection of the selected objects, the reflection axis is the common horizontal axis of all the selected objects
tr: Seçilmiş nesnelerde bir yansıma oluşturur; yansıma ekseni, seçilmiş bütün nesnelerin ortak yatay eksenidir

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Set the properties of the object, such as color, font size etc.
tr: Nesnenin rengi, yazıtipi boyutu gibi özelliklerini ayarlar

en: Information about molecules, group expansion and other chemistry related stuff
tr: Moleküller, grup genişlemesi ve kimyayla ilgili diğer konular hakkında bilgi

en: Display summary formula and other info on all selected molecules
tr: Seçilmiş bütün moleküller üzerinde özet formül ve diğer bilgileri görüntüle

en: Check if the selected objects have chemical meaning
tr: Seçilmiş nesnelerin kimyasal bir anlamı olup olmadığını kontrol et

en: Expand groups
tr: Grupları genişlet

en: Expand all selected groups to their structures
tr: Seçilmiş bütün grupları ilgili yapılara genişlet

en: Compute oxidation number
tr: Yükseltgenme basamağını hesapla

en: Compute and display the oxidation number of selected atoms
tr: Seçilmiş atomların yükseltgenme basamağını hesapla ve görüntüle

en: Read SMILES
tr: SMILES Oku

en: Read a SMILES string and convert it to structure
tr: SMILES dizgesi oku ve yapıya dönüştür

en: Read InChI
tr: InChI Oku

en: Read an InChI string and convert it to structure
tr: Bir InChI dizgesi oku ve yapıya dönüştür

en: Generate SMILES
tr: SMILES Oluştur

en: Generate SMILES for the selected structure
tr: Seçilen yapı için SMILES oluşturur

en: Generate an InChI for the selected structure by calling the InChI program
tr: InChI programını çağırarak, seçilmiş yapı için bir InChI oluşturur

en: Set molecule name
tr: Molekül adını ayarla

en: Set the name of the selected molecule
tr: Seçilmiş molekülün adını ayarla

en: Set molecule ID
tr: Molekül ID'si ayarla

en: Set the ID of the selected molecule
tr: Seçilmiş molekülün ID'sini ayarla

en: Create fragment
tr: Parça oluştur

en: Create a fragment from the selected part of the molecule
tr: Molekülün seçilmiş kısmından bir parça oluştur

en: View fragments
tr: Parçaları görüntüle

en: Show already defined fragments
tr: Zaten tanımlanmış parçaları göster

en: Convert selection to linear form
tr: Seçimi çizgisel yapıya dönüştür

en: Convert selected part of chain to linear fragment. The selected chain must not be split.
tr: Zincirin seçili kısmını düz parçaya dönüştür. Seçili zincir ayrık olmamalıdır.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Settings that affect how BKChem works
tr: BKChem'in nasıl çalıştığını etkileyen ayarlar

en: Standard
tr: Standart

en: Set the default drawing style here
tr: Burada varsayılan çizim biçimini ayarlayın

en: Set the language used after next restart
tr: Sonraki yeniden başlatmanın ardından kullanılacak dili ayarlayın

en: Set how messages in BKChem are displayed to you
tr: BKChem'deki iletilerin size nasıl gösterileceğini ayarlayın

en: InChI program path
tr: InChI program YOL'u

en: To use InChI in BKChem you must first give it a path to the InChI program here
tr: BKChem'de InChI kullanmak için InChI programına ait bir YOL girmelisiniz

en: Help
tr: Yardım

en: Help and information about the program
tr: Program hakkında yardım ve bilgi

en: About
tr: Hakkında

en: General information about BKChem
tr: BKChem hakkında genel bilgi

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Small additional scripts
tr: Küçük ilâve betikler

en: About BKChem
tr: BKChem hakkında

en: version
tr: sürüm

en: Sorry but I cannot open the same file twice:
tr: Üzgünüm, ancak aynı dosyayı iki kere açamam:

en: Really close?
tr: Gerçekten kapatayım mı?

en: There are unsaved changes in file %s, what should I do?
tr: %s isimli dosyada kaydedilmemiş değişiklikler var, ne yapayım?

en: Close
tr: Kapat

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: CD-SVG file
tr: CD-SVG dosyası

en: Gzipped CD-SVG file
tr: Gzip'lenmiş CD-SVG dosyası

en: CDML file
tr: CDML dosyası

en: Gzipped CDML file
tr: Gzip'lenmiş CDML dosyası

en: File already opened!
tr: Dosya zaten açık!

en: Sorry but you are already editing a file with this name (%s), please choose a different name or close the other file.
tr: Üzgünüm, ancak %s isimli bir dosyayı zaten düzenliyorsunuz, lütfen  farklı bir isim seçin veya diğer dosyayı kapatın.

en: gzipped CDML
tr: gzip'lenmiş CDML

en: gzipped CD-SVG
tr: gzip'lenmiş CD-SVG

en: saved to %s file: %s
tr: %s dosyasına kaydedildi: %s

en: failed to save to %s file: %s
tr: %s dosyasına kaydedilemedi: %s

en: Forget changes?
tr: Değişiklikleri unutayım mı?

en: Forget changes in currently visiting file?
tr: Şu anda dolaştığımız dosyadaki değişiklikleri unutayım mı?

en: All native formats
tr: Bütün yerel biçimler

en: CDGZ file
tr: CDGZ dosyası

en: Gzipped files
tr: Gzip'lenmiş dosyalar

en: All files
tr: Bütün dosyalar

en: cannot open file
tr: dosyayı açamıyorum

en: error reading file
tr: dosyayı okumakta hata

en: File was not loaded
tr: Dosya yüklenmedi

en: Proceed?
tr: Devam edeyim mi?

en: CDML data seem present in SVG but have wrong namespace. Proceed?
tr: CDML verisi SVG içinde var gibi görünüyor, ancak yanlış isim boşluğuna sahip. Devam edeyim mi?

en: file not loaded
tr: dosya yüklenemedi

en: cdml data are not present in SVG or are corrupted!
tr: cdml verisi SVG içinde mevcut değil ya da bozulmuş!

en: loaded file:
tr: yüklenen dosya:

en: Export SVG
tr: SVG'yi dışa aktar

en: SVG file
tr: SVG dosyası

en: exported to SVG file:
tr: şu SVG dosyasına aktarıldı:

en: file
tr: dosya

en: Import error
tr: içe aktarma hatası

en: Plugin failed to import with following error:
     %s
tr: Eklenti aşağıdaki hata ile içe aktarmayı başaramadı: 
     %s

en: Export error
tr: Dışa aktarma hatası

en: Plugin failed to export with following error:
     %s
tr: Eklenti aşağıdaki hata ile dışa aktarmayı başaramadı: 
     %s

en: exported file:
tr: dışa aktarılan dosya:

en: Before you use this tool, be warned that not all features of SMILES are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, for the square brackets [] and a few more things.
    
    Enter SMILES:
tr: Bu aracı kullanmadan önce, SMILES'teki bütün özelliklerin desteklenmediği konusunda bilgilenin. 
    Stereo ile alakalı bilgiler, köşeli parantezler [] ve birkaç unsur için destek yoktur. 
    SMILES dizgesi girin:

en: Before you use his tool, be warned that not all features of InChI are currently supported.
    There is no support for stereo-related information, isotopes and a few more things.
    The InChI should be entered in the plain text form, e.g.- 1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7/1H3,2-6H
    
    Enter InChI:
tr: Bu aracı kullanmadan önce, InChI'deki bütün özelliklerin şu anda desteklenmediği konusunda bilgi edinin.
    Stereo ile alakalı bilgi, izotoplar ve birkaç unsur için destek yoktur.
    InChI düz metin biçiminde girilmelidir, örneğin -1/C7H8/1-7-5-3-2-4-6-7H3,2-6H
    
    InChI girin:

en: Error processing %s
tr: %s işlemede hata

en: Some feature of the submitted InChI is not supported.
    
    You have most probaly submitted a multicomponent structure (having a . in the sumary layer
tr: Verilen InChI'nin bazı özellikleri desteklenmiyor.
    
    Muhtemelen çok bileşenli bir yapı girdiniz (özet tabakasında bir . içerir)

en: There was an error reading the submitted InChI.
    
    If you are sure it is a valid InChI, please send me a bug report.
tr: Sunulan InChI'nin okunmasında bir hata oluştu.
    
    Geçerli bir InChI olduğundan eminseniz, lütfen bana bir hata raporu gönderin.

en: The submitted InChI has unsupported version '%s'.
    
    You migth try resubmitting with the version string (the first part of InChI) changed to '1'.
tr: Sunulan InChI'nin %s sürümü desteklenmiyor.
    
    Sürüm dizgesini (InChI'nin ilk kısmı) '1' yaparak tekrar göndermeyi deneyebilirsiniz

en: The reading of InChI failed with following error:
    
    '%s'
    
    If you are sure you have submitted a valid InChI, please send me a bug report.
tr: InChI'nin okunması aşağıdaki hata ile başarısız oldu:
    
    '%s'
    
    Geçerli bir InChI sunduğunuzdan eminseniz, lütfen bana bir hata raporu gönderin.

en: Generated SMILES
tr: Oluşturulan SMILES

en: InChI generation failed,
tr: InChI oluşturma başarısız oldu,

en: make sure the path to the InChI program is correct in 'Options/InChI program path'
tr: InChI program YOL'unun 'Seçenekler/InChI program YOL'u' kısmında doğru yazıldığından emin olun

en: Unknown error occured during InChI generation, sorry.
tr: InChI oluşturma sırasında bilinmeyen hata oluştu, özür dileriz.

en: Please, try to make sure the path to the InChI program is correct in 'Options/InChI program path'
tr: Lütfen, InChI program YOL'unun 'Seçenekler/InChI program YOL'u' kısmında doğru olduğundan emin olun

en: Generated InChIs
tr: Oluşturulan InChI'ler

en: The file was saved as a template %s
tr: Dosya %s kalıbı şeklinde kaydedildi

en: use SHIFT to drag only in X, CTRL to drag only in Y
tr: SHIFT ile yalnızca X yönünde, CTRL ile yalnızca Y yönünde sürükleyin

en: click on atom to add a new single bond, click on bond to change its order (or change direction)
    Shift+click on a double bond to move the position of the second line
tr: atom üzerine tıklayarak yeni bir tekli bağ oluşturun, bağ üzerine tıklayarak mertebesini (ya da yönünü) değiştirin 
    Çift bağ üzerine Shift+tıklama ile ikinci çizginin konumunu değiştirin

en: length of the drawn bond is fixed to a preset value
tr: çizilen bağın uzunluğu önceden ayarlanmış bir değere sabitlenir

en: freestyle drawing - no bond length or angle restrictions are applied
tr: serbest çizim - hiç bağ uzunluğu veya açı kısıtlaması uygulanmaz

en: length of the drawn arrow (arrow part) is fixed to a preset value
tr: çizilen okun (ok kısmı) uzunluğu önceden ayarlanmış bir değere sabitlenir

en: freestyle drawing - no arrow length or angle restrictions are applied
tr: serbest çizim - hiç ok uzunluğu veya açı kısıtlaması uygulanmaz

en: arrow is composed of straight lines
tr: ok düz çizgilerden oluşur

en: arrow is drawn as a b-spline
tr: ok b-kama şeklinde çiziliyor

en: drag an atom or a bond to 2D-rotate a molecule around its geometrical center
tr: bir molekülü geometrik merkezi etrafında 2D olarak döndürmek için bir atomu veya bağı sürükleyin

en: drag an atom or a bond to 3D-rotate a molecule around its geometrical center 
    Please note that it is not possible to add a template to an atom with z-coordinate other than 0
tr: bir atomu veya bağı sürükleyerek 3D olarak geometrik merkezi etrafından döndürün 
    0'dan başka bir z-koordinatına sahip bir atom için kalıp eklemek mümkün değildir.

en: select a bond and then start rotating - the molecule will rotate around the selected bond 
    by holding shift, you will trigger rotation only of one part of the molecule.
tr: bir bağ seçin ve döndürmeye başlayın - molekül seçilen bağ etrafında dönecektir 
    shift tuşuna bastığınızda molekülün yalnızca bir parçasının döndürülmesini sağlayacaksınız.

en: click and drag to draw the corresponding shape
tr: tıklayıp sürükleyerek karşılık gelen şekli çizin

en: each left-button click creates one point of the polygon, right click closes it
tr: sol tuş ile yapılan her tıklama çokgenin bir noktasını oluşturur, sağ tıklama ile kapanır

en: click an atom to add a radical mark to it, it will be removed in case it is already present
tr: bir atoma tıklayarak radikal işareti ekleyin, zaten var ise bu işaret yok olacaktır

en: click an atom to add a biradical mark to it, it will be removed in case it is already present
tr: bir atoma tıklayarak ona çift radikal işareti ekleyin, zaten mevcutsa yok olacaktır

en: click an atom to add a free electron pair mark to it, it will be removed in case it is already present
tr: atoma tıklayarak serbest elektron çifti işareti ekleyin, zaten var ise bu işaret yok olacaktır

en: click an atom to add a plus mark to it, it will be removed in case it is already present
tr: bir atoma tıklayarak artı işareti ekleyin, zaten var ise bu işaret yok olacaktır

en: click an atom to add a minus mark to it, it will be removed in case it is already present
tr: bir atoma tıklayarak eksi işareti ekleyin, zaten varsa bu işaret yok olacaktır

en: click a bond or two atoms to align the specified line into vertical position
tr: bir bağa veya iki atoma tıklayarak, belirtilen bağı yatay konuma hizalayın

en: click a bond or two atoms to align the specified line into horizontal position
tr: bir bağa veya iki atoma tıklayarak, belirlenmiş çizgiyi yatay konumda hizalayın

en: click an atom or bond to perform an inversion of the molecule through this atom (center of the bond)
tr: bir atoma veya bağa tıklayarak bu atom (bağın merkezi) boyunca molekülü evirtin

en: click a bond or two atoms to mirror the molecule through the specified line
tr: bir bağa veya iki atoma tıklayarak, belirlenmiş çizgi üzerinden molekülün ayna görüntüsünü elde edin

en: BKChem was conceived and written by Beda Kosata
    and is performed by Python, Pmw & (optionally) Cairo.
    Currently it is maintained by Reinis Danne <rei4dan@gmail.com>.
    
    BKChem is free software and is distributed under GNU GPL.
    BKChem is provided as is without warranty of any kind.
    - see the file 'gpl.txt' in distribution directory for more info.
    
    Among other things GNU GPL allows you to study, modify
    and redistribute BKChem as long as you do it under GNU GPL.
tr: BKChem Beda Kosata tarafından düşünülmüş ve yazılmıştır
    Python, Pmw ve (seçimli olarak) Cairo üzerinde geliştirilmiştir.
    Şu anda Reinis Danne <rei4dan@gmail.com> tarafından sürdürülmektedir.
    
    BKChem bedava bir yazılımdır ve GNU GPL altında dağıtılmaktadır.
    BKChem hiçbir tür garanti olmaksızın, olduğu gibi sunulmuştur.
    -daha fazla bilgi için dağıtım dizini altındaki 'gpl.txt' dosyasını inceleyin.
    
    Diğer şeyler dışında, GNU GPL size BKChem'i incelemek, değiştirmek
    ve tekrar yayınlamak imkânı verir, ancak bütün bunları GNU GPL altında yapmalısınız.

en: UNABLE TO IMPORT PMW
    
    Sorry, but BKChem relies too heavily on Pmw to be usable without it. Please install Pmw and try again.
    (for more info on Pmw see documentation)
tr: PMW İÇE AKTARILAMIYOR
    
    Üzgünüm, BKChem Pmw'ye büyük bir bağımlılık duyar ve onsuz çalışmaz. Lütfen Pmw yükleyerek tekrar deneyin.
    (Daha fazla bilgi için belgelere bakın).

en: UNABLE TO IMPORT OASA
    
    Sorry, but from version 0.10 BKChem uses the OASA library internally and therefor cannot run without it.
tr: OASA İÇE AKTARILAMIYOR
    
    Üzgünüm, sürüm 0.10'dan itibaren BKChem OASA kütüphanesini içeriden kullanmaktadır ve onsuz çalışamaz.

en: Python version too low!
    
    From version 0.14 BKChem needs Python 2.6 or higher to run properly. You only have Python version %s.
    Sorry for the inconvenience, but you would need to upgrade Python in order to run BKChem.
tr: Python sürümü çok düşük!
    
    Sürüm 0.14'ten itibaren BKChem Python 2.6 veya daha yukarı bir sürüme ihtiiyaç duymaktadır. Sizdeki Python sürümü yalnızca %s.
    Rahatsızlık için özür dileriz, ancak BKChem'i çalıştırmak için Python sürümünüzü yükseltmeniz gerekmektedir

en: BKChem is starting.
    
    Unfortunately,
    the splash image was not found :(
tr: BKChem başlatılıyor.
    
    Ne yazık ki, ilk ekran görüntüsü bulunamadı :(

en: This CDML document was created using different standard values than you are currently using. To retain the same drawing style it could be more convenient to use these new values for this file. Your global preferences will be unaffected. 
    
    Do you want set these new standard values?
tr: Bu CDML belgesi, şu anda kullandığınızdan farklı standart değerler kullanmaktadır. Aynı çizim stilini korumak için bu dosya için bu yeni değerleri kullanmak daha uygun olabilir. Program genelinde kullandığınız (global) tercihleriniz bundan etkilenmeyecektir.
    
    Bu yeni standart değerleri ayarlamak ister misiniz?

en: usage: bkchem [options] [filenames]
    
    options:
    
     -h, --help      show this help message and exit
     -H DIR          overrides the BKChem home dir
                     (where standard drawing setting, user-defined templates etc. are stored.)
     -b SCRIPT       start BKChem in batch mode, run SCRIPT and exit
     -v, --version   show program version and exit
tr: kullanım: bkchem [seçenekler] [dosya adları]
    
    seçenekler:
    
    -h, --help                  bu yardım iletisini gösterip çıkış yapar
    -H DIR                     BKChem ev dizininin üzerine yazar
                               (standart çizim ayarları, kullanıcı tanımlı kalıplar vs                            saklanır)
    -b SCRIPT           BKChem yığın kipinde çalıştırılır, SCRIPT işletilir ve çıkılır
    -v, --version         program sürümünü görüntüleyip çıkar

en: edit
tr: düzenle

en: draw
tr: çiz

en: single
tr: tek

en: double
tr: çift

en: triple
tr: üçlü

en: wedge
tr: kama

en: hatch
tr: ince çizgi

en: adder
tr: ekleyici

en: dash
tr: tire

en: dotted
tr: noktalı

en: fixed length
tr: sabit uzunluk

en: freestyle
tr: serbest stil

en: normal double bonds for wedge/hatch
tr: kama/ince çizgi için normal çift bağlar

en: simple double bonds for wedge/hatch
tr: kama/ince çizgi için normal çift bağlar

en: maximum valency exceeded!
tr: en büyük değerlik aşıldı!

en: Groups could have valency of 1 only! It was transformed to text!
tr: Grupların yalnızca 1 değerliği olabilir! Metine dönüştürüldü!

en: arrow
tr: ok

en: spline
tr: kama uçlu ok

en: plus
tr: artı

en: template
tr: kalıp

en: No template is available
tr: Hiçbir kalıp mevcut değil

en: Sorry, it is not possible to append a template to an atom with non-zero Z coordinate, yet.
tr: Üzgünüm, şimdilik sıfır olmayan Z koordinatı ile bir atoma bir kalıbı uygulamak mümkün değil.

en: focused atom marked as 'template atom'
tr: odaklanılmış atom 'kalıp atom' olarak işaretlendi

en: focused bond marked as 'template bond'
tr: odaklanılmış bağ 'kalıp bağ' olarak işaretlendi

en: text
tr: metin

en: The text mode can no longer be used to edit atoms, use atom mode.
tr: Metin kipi atomları düzenlemek için artık kullanılamaz, atom kipini kullanın.

en: rotate
tr: döndür

en: normal 3D rotation
tr: normal 3D döndürme

en: fix selected bond in 3D
tr: seçilmiş bağı 3D'de ayarla

en: The selected item must be a bond.
tr: Seçilmiş unsurun bir bağ olması gerekiyor.

en: Exactly one item should be selected to fixed rotation to work, normal rotation will be used.
tr: Sabit döndürmenin çalışması için tam olarak bir unsurun seçilmesi gerekir, normal döndürme kullanılacak.

en: You can only rotate molecules in 3D!
tr: Molekülleri yalnızca 3D'de döndürebilirsiniz!

en: Sorry but you can only rotate molecules in 3D.
tr: Üzgünüm, ancak molekülleri yalnızca 3D'de döndürebilirsiniz.

en: You can only rotate molecules and arrows in 2D!
tr: Molekülleri ve okları yalnızca 2D'de döndürebilirsiniz!

en: Sorry but you can only rotate molecules and arrows in 2D.
tr: Üzgünüm, molekülleri ve okları yalnızca 2D'de döndürebilirsiniz.

en: You can only rotate the molecule for which you fixed a bond.
tr: Molekülleri yalnızca bir bağı sabitlediğiniz yerden döndürebilirsiniz.

en: transformation mode
tr: dönüşüm kipi

en: horizontal align
tr: yatay olarak hizala

en: vertical align
tr: dikey olarak hizala

en: invert through a point
tr: bir nokta üzerinden evirt

en: mirror through a line
tr: bir çizgi üzerinden ayna görüntüsünü elde et

en: free rotation around bond
tr: bağ etrafında serbest döndürme

en: select the second atom, please.
tr: lütfen ikinci atomu seçin.

en: atoms must be in the same molecule!
tr: atomlar aynı molekülde olmalıdır!

en: atoms must be different!
tr: atomlar farklı olmalıdır!

en: Bond is part of a ring, there is no possiblity for rotation!
tr: Bağ bir halkanın parçasıdır, döndürme olasılığı yok!

en: vector graphics
tr: vektör grafiği

en: rectangle
tr: dikdörtgen

en: square
tr: kare

en: circle
tr: çember

en: polygon
tr: çokgen

en: polyline
tr: çoklu çizgi

en: mark
tr: işaret

en: radical
tr: radikal

en: biradical
tr: çift radikal

en: electron pair
tr: elektron çifti

en: dotted electron pair
tr: noktalı elektron çifti

en: add
tr: ekle

en: remove
tr: çıkar

en: This mark type is not allowed for this object
tr: Bu nesne için bu işaretleme türüne izin verilmemektedir

en: There are no marks of type %s on the focused atom
tr: Odaklanılmış atom üzerinde %s türünden hiçbir işaret yok

en: reaction
tr: tepkime

en: reactant
tr: reaktan

en: condition
tr: koşul

en: product
tr: ürün

en: No arrow present
tr: Ok mevcut değil

en: The reaction information in BKChem are associated with arrows, therefore you have to have at least one arrow before you can construct any reaction.
tr: BKChem'deki tepkime bilgisi oklarla verilmektedir, bu yüzden herhangi bir tepkimeyi oluşturmadan önce en az bir ok koymuş olmalısınız.

en: users templates
tr: kullanıcıların kalıpları

en: External data management
tr: Dış veri yönetimi

en: molecule
tr: molekül

en: bond
tr: bağ

en: The data were set to the active item
tr: Veriler aktif unsura ayarlandı

en: Set
tr: Ayarla

en: Rapid drawing
tr: Hızlı çizim

en: do nothing after drawing is done
tr: çizim tamamlandıktan sonra hiçbir şey yapma

en: auto clean after drawing is finished
tr: çizim tamamlandıktan sonra otomatik olarak temizle

en: Brackets
tr: Köşeli parantezler

en: Rectangular
tr: Dikdörtgen şeklinde

en: Round
tr: Yuvarlak

en: Miscelanous small modes
tr: Çeşitli küçük kipler

en: Numbering
tr: Numaralandırma

en: Wavy line
tr: Dalgalı çizgi

en: Proceed
tr: İlerle

en: This CDML document does not seem to have supported version.
                                          
     Do you want to proceed reading this document?
tr: Bu CDML belgesi desteklenen bir sürümde değil gibi gözüküyor.
    
     Bu belgeyi okumaya geçmek istiyor musunuz?

en: Replace standard values
tr: Standart değerleri değiştir

en: concatenated overlaping atoms
tr: birleştirilmiş üst üste çakışık atomlar

en: killed %s object(s) to clipboard
tr: %s unsur panodan silindi

en: copied %s object(s) to clipboard
tr: %s unsur panoya kopyalandı

en: pasted from clipboard
tr: panodan yapıştırıldı

en: undo (%d further undo available) | undo (%d further undos available)
tr[0]: geri al (%d tane geri al mevcut)
tr[1]: geri al (%d geri al mevcut)

en: no further undo
tr: daha fazla geri alınamıyor

en: redo (%d further redo available) | redo (%d further redos available)
tr[0]: yenile (%d tane yenile mevcut)
tr[1]: yenile (%d tane yenile mevcut)

en: no further redo
tr: daha fazla yenilenemiyor

en: selected top_levels were exported to clipboard in SVG
tr: seçilmiş en üst tabaka panoya SVG olarak aktarıldı

en: Info on selected molecules
tr: Seçilmiş moleküller üzerine bilgi

en: Name: %s
tr: İsim: %s

en: Formula: %s
tr: Formül: %s

en: Weight: %4.4f
tr: Ağırlık: %4.4f

en: Monoisotopic mass: %12.8f
tr: Tek izotoplu kütle: %12.8f

en: Composition: %s
tr: Bileşim: %s

en: Individual molecules:
tr: Tekil moleküller:

en: Summary for all selected molecules:
tr: Seçilmiş bütün moleküller için özet:

en: Chemistry check of selected molecules
tr: Seçilmiş moleküllerin kimyasal kontrolü

en: selected items were lifted
tr: seçilen unsurlar yükseltildi

en: selected items were put back
tr: seçilen unsurlar aşağı gönderildi

en: selected items were swapped
tr: seçilen unsurlar birbiri ile değiştirildi

en: BKChem is starting...
tr: BKChem başlıyor...

en: %d text only atom (chemical interpretation is unknown) | %d text only atoms (chemical interpretation is unknown)
tr[0]: %d yalnızca metin şekilli atom (kimyasal yorumlama bilinmiyor)
tr[1]: %d yalnızca metin şekilli atom (kimyasal yorumlama bilinmiyor)

en: %d atom with exceeded valency | %d atoms with exceeded valency
tr[0]: değerliği aşmış durumda olan %d atom
tr[1]: değerliği aşmış durumda olan %d atom

en: %d group(s) (groups need to be expanded for some export formats) | %d group(s) (groups need to be expanded for some export formats)
tr[0]: %d grup (grupların bazı dışarı aktarma biçimleri için genişletilmesi gerekir)
tr[1]: %d grup (grupların bazı dışarı aktarma biçimleri için genişletilmesi gerekir)

en: %d zero order bond (such bond will not be exported into chemical formats) | %d zero order bonds (such bonds will not be exported into chemical formats)
tr[0]: %d sıfırıncı mertebeden bağ (böyle bağlar kimyasal biçimlere dönüştürülmeyecektir)
tr[1]: %d sıfırıncı mertebeden bağ (böyle bağlar kimyasal biçimlere dönüştürülmeyecektir)

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Font family
tr: Yazıtipi ailesi

en: Width
tr: Genişlik

en: Length
tr: Uzunluk

en: Ratio
tr: Oran

en: Browse
tr: Gözat

en: Select the file
tr: Dosyayı seç

en: File to create
tr: Oluşturulacak dosya

en: Subscript numbers
tr: Alt indis sayılar

en: Superscript charges
tr: Üst indis yükler

en: Sup charges
tr: Üst indis yükler

en: There is nothing to export. If you want to export an empty paper disable cropping of the drawing in the File/Properties menu.
tr: Dışarı aktarılacak birşey yok. Boş bir kâğıdı dışarı aktarmak istiyorsanız Dosya/Özellikler menüsündeki çizim kırpma özelliğini kaldırın.

en: Imports a CDXML (ChemDraw XML format) document.
tr: CDXML (ChemDraw XML biçimi) belgesini içe aktarır

en: Exports a CDXML (ChemDraw XML) document
tr: CDXML (ChemDraw XML) belgesini dışa aktarır

en: Imports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 2.0 of the CML standard.
tr: CML (Kimyasal İşaretleme Dili) belgesini içe aktarır, CML standardının 2.0 sürümünü kullanır.

en: Exports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 2.0 of the CML standard.
tr: CML (Kimyasal İşaretleme Dili) belgesini dışa aktarır, CML standardının 2.0 sürümünü kullanır.

en: Imports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 1.0 of the CML standard.
tr: CML (Kimyasal İşaretleme Dili) belgesini içe aktarır, CML standardının 1.0 sürümünü kullanır.

en: Exports a CML (Chemical Markup Language) document, uses version 1.0 of the CML standard.
tr: CML (Kimyasal İşaretleme Dili) belgesini dışa aktarır, CML standardının 1.0 sürümünü kullanır.

en: Normalize bond length?
tr: Bağ uzunluğunu normalleştireyim mi?

en: If you are exporting to some kind of computational software it might be important to rescale the molecule, so that the bond lengths are in range of normal chemical bonds. Do you want to do this? It will influence only the exported CML file, not the drawing.
tr: Bir tür hesaplama yazılımına aktarıyorsanız, molekülü tekrardan ölçeklendirmek önemli olabilir, böylece bağ uzunlukları normal kimyasal bağ sınırları içinde kalır. Bunu yapmak istiyor musunuz? Bu sadece dışa aktarılan CML dosyasını etkileyecektir, çizim olduğu gibi kalacaktır.

en: CML export error
tr: CML dışa aktarım hatası

en: It is not possible to export it to valid CML.
tr: Geçerli bir CML'ye aktarmak mümkün değil.

en: CML export warning
tr: CML dışa aktarma uyarısı

en: These must be expanded in order to export to valid CML. The expansion could be undone with undo after the export
tr: Geçerli CML'ye dışa aktarmak için bunların genişletilmesi gerekiyor. Genişletme işlemi, dışa aktarmadan sonra geri al ile düzeltilebilir

en: Imports a molfile document.
tr: bir molfile belgesini içe aktarır

en: Exports to molfile document.
tr: bir molfile belgesini dışa aktarır.

en: You have to select exactly one molecule (any atom or bond will do).
tr: Tam olarak bir molekül seçmeniz gerekiyor (herhangi bir atom veya bağ işe yarar).

en: %d molecules selected. | %d molecules selected.
tr[0]: %d molekül seçildi.
tr[1]: %d molekül seçildi.

en: Exports the drawing into OpenOffice Draw format (native for OO prior to 2.0), note that this is not an ODF (Open Document Format) export.
tr: Çizimi OpenOffice Draw biçiminde dışarı aktarır (2.0'dan önce OO için doğaldır), bunun bir ODF (Açık Belge Biçimi) dışa aktarımı olmadığına dikkat edin.

en: The manifest file not found in the plugin directory
tr: Bildirilen dosya eklenti dizininde bulunamadı

en: Exports PDF via the Cairo (pycairo) library. This is the preferred PDF output plugin as it supports unicode strings and the output is of very good quality.
tr: PDF'yi Cairo (pycairo) kütüphanesi üzerinden dışa aktarır. Bu tercih edilen PDF dışa aktarma eklentisidir, çünkü evrensel kod (unicode) dizgeleri çıktıda çok iyi kalitede görünür.

en: Exports PDF files via the Piddle library. It does a pretty good job, however does not support unicode strings (ASCII only) and the position of the text may be slightly off, depending on the fonts used.
tr: Piddle kütüphanesi üzerinden PDF dosyalarına aktarım yapar. Yaptığı iş oldukça iyidir. ancak evrensel kod (unicode) dizgelerini desteklemez (yalnızca ASCII) ve metnin konumu kullanılan yazıtiplerine göre hafifçe oynayabilir.

en: Exports PNG files via the Cairo (pycairo) library. The output is usually quite good, with unicode support and antialiased fonts. The output should look the same as the PDF (Cairo) export.
tr: PNG dosyalarına Cairo (pycairo) kütüphanesi üzerinden aktarır. Çıktı genellikle oldukça iyidir, evrensel kod (unicode) desteklidir ve kırığı giderilmiş (antialiased) yazıtipleri vardır. Çıktının PDF (Cairo) dışa aktarması ile aynı gözükmesi gerekir.

en: PNG resolution and background color
tr: PNG çözünürlüğü ve artalan rengi

en: Set the PNG picture resolution and background color using one of the criteria below.
tr: PNG resim çözünürlüğünü ve artalan rengini alttaki kriterlerden birini kullanarak ayarla.

en: Size X (in px):
tr: X Boyutu (px cinsinden):

en: Size Y (in px):
tr: Y Boyutu (px cinsinden):

en: Resolution (dpi):
tr: Çözünürlük (dpi):

en: Background color
tr: Artalan rengi

en: Really export?
tr: Gerçekten dışa aktarayım mı?

en: This plugin is not finished and will probably not work correctly.
tr: Bu eklenti bitmemiştir ve muhtemelen doğru çalışmayacaktır.

en: Exports Encapsulated PostScript files. It uses builtin (Tk) functions for PS export. The results vary with the system, problems are usually font-related.
tr: Tümleşik PostScript dosyalarına dışa aktarır. PS aktarması için yerleşik (Tk) işlevleri kullanır. Sonuçlar sistemden sisteme değişir, sorunlar genellikle yazıtipi kaynaklıdır.

en: PostScript (builtin)
tr: PostScript (yerleşik)

en: Exports Postscript via the Cairo (pycairo) library. This is the preferred PS output plugin as it supports unicode strings and the output is of very good quality.
tr: PostScript'i Cairo (pycairo) kütüphanesi üzerinden dışarı aktarır. Bu tercih edilen PS çıktı eklentisidir, çünkü evrensel kod (unicode) dizgeleri desteklenir ve çıktı çok iyi kalitededir.

en: Postscript (Cairo)
tr: PostScript (Cairo)

en: Exports Encapsulated PostScript files via the Piddle library. Usually gives better results than the builtin method, but does not support unicode and the texts might be slightly misplaced.
tr: Tümleşik PostScript dosyalarını Piddle kütüphanesi üzerinden dışa aktarır. Genellikle yerleşik yönteme göre daha iyi sonuçlar verir, ancak evrensel kodu (unicode) desteklemez ve metinler hafifçe kaymış olabilir.

en: Exports SVG via the Cairo (pycairo) library. This SVG does not embed BKChem data and is simpler than the default one used by BKChem.
tr: SVG'yi Cairo (pycairo) kütüphanesi üzerinden dışa aktarır. Bu SVG BKChem  verilerini gömmez ve BKChem tarafından varsayılan olarak kullanılan  biçime göre daha basittir.
