blanket - en to ne translation catalogue (50 entries)

en: Listen to different sounds
ne: बिभिन्न आवाज सुन्नुहोस्

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
ne: एकाग्र गर्नुहोस्;ध्यान दिनुहोस्;हल्ला;उत्पादकता;निद्रा;आनन्द;

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
ne: वा यसले तपाईंलाई हल्लाको वातावरणमा निदाउन अनुमति दिन्छ।

en: Features:
ne: विशेषताहरु:

en: Save presets
ne: प्रिसेटहरू सुरक्षित गर्नुहोस्

en: Add custom sounds
ne: अनुकूल ध्वनी जोड्नुहोस्

en: Auto start in background
ne: पृष्ठभूमिमा अटोस्टार्ट होस्

en: MPRIS integration
ne: MPRIS एकीकरण

en: Birds
ne: चराहरु

en: Boat
ne: डुङ्गा

en: City
ne: सहर

en: Coffee Shop
ne: कफी पसल

en: Fireplace
ne: अगेनु

en: Pink Noise
ne: गुलाबी आवाज

en: Rain
ne: वर्षा

en: Summer Night
ne: गर्मी रात

en: Storm
ne: आँधी

en: Stream
ne: धारा

en: Train
ne: रेल

en: Waves
ne: छालहरू

en: White Noise
ne: सेतो आवाज

en: Wind
ne: हावा

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
ne: 'पूर्वनिर्धारित'

en: Appearance
ne: उपस्थिती

en: Dark Mode
ne: डार्क मोड

en: Behavior
ne: व्यवहार

en: Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

en: Save
ne: सेभ

en: Preset Name
ne: प्रिसेटको नाम

en: Rename Preset
ne: प्रिसेटको नाम सम्पादन गर्नुहोस्

en: Delete Preset
ne: प्रिसेटहरु मेटाऊनुहोस्

en: General
ne: साधारण

en: Preferences
ne: अभिरुचिहरु

en: Keyboard Shortcuts
ne: कीबोर्ड शर्टकटहरू

en: Quit
ne: छोड्नुहोस्

en: About Blanket
ne: Blanketको बारेमा

en: Nature
ne: प्रकृति

en: Travel
ne: यात्रा

en: Interiors
ne: भित्री भाग

en: Noise
ne: हल्ला

en: Sounds icons
ne: ध्वनि आइकनहरु

en: App icon
ne: एप आइकन

en: Sounds by
ne: ध्वनि

en: Sounds edited by
ne: ध्वनि सम्पादन

en: Autostart Blanket in background.
ne: Blanket पृष्ठभूमिमा अटोस्टार्ट होस्।

en: Request error
ne: अनुरोध त्रुटि

en: The autostart request failed.
ne: अटोस्टार्ट अनुरोध असफल भयो।

en: Authorization failed
ne: प्राधिकरण असफल भयो

note: type: ignore
en: Open audio
ne: अडियो खोल्नुहोस्

en: Edit Preset
ne: प्रिसेट सम्पादन गर्नुहोस्
