blanket - en to oc translation catalogue (73 entries)

en: Listen to different sounds
oc: Escotar diferents sons

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
oc: Concentracion;focalizar;soscar;bruch;productivitat;dormir;som;somi;

en: Listen to ambient sounds
oc: Escotar de sons d’ambient

en: Improve focus and increase your productivity by listening to different ambient sounds
oc: Melhoratz vòstra concentracion e aumentatz vòstra productivitat en escotant de sons d’ambient

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
oc: Pòt tanben vos ajudar a vos endormir dins un entorn brusent.

en: Features:
oc: Foncionalitats :

en: Save presets
oc: Enregistrar prereglatges

en: Add custom sounds
oc: Apondre sons personalizats

en: Auto start in background
oc: Aviada auto en rèireplan

en: MPRIS integration
oc: Integracion MPRIS

en: Included Sounds in the App:
oc: Sons incluses dins l’aplicacion :

en: Birds
oc: Ausèls

en: Boat
oc: Batèu

en: City
oc: Vila

en: Coffee Shop
oc: Bar

en: Fireplace
oc: Chiminièra

en: Pink Noise
oc: Bruch ròse

en: Rain
oc: Pluèja

en: Summer Night
oc: Nuèch d’estiu

en: Storm
oc: Tempèsta

en: Stream
oc: Aiga corrent

en: Train
oc: Tren

en: Waves
oc: Ondas

en: White Noise
oc: Bruch blanc

en: Wind
oc: Vent

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
oc: 'Per defaut'

en: Appearance
oc: Aparéncia

en: Dark Mode
oc: Mòde escur

en: Behavior
oc: Compòrtament

en: Autostart in Background
oc: Aviada automatica en rèireplan

en: Always Start on Pause
oc: Totjorn aviar en pausa

en: Cancel
oc: Anullar

en: Save
oc: Enregistrar

en: Preset Name
oc: Nom del prereglatge

en: Rename Preset
oc: Renomenar lo prereglatge

en: Delete Preset
oc: Escafar lo prereglatge

en: Play/Pause Sounds
oc: Lectura/Pausa dels sons

en: Add Custom Sound
oc: Apondre sons personalizats

en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Quit
oc: Quitar

en: Presets Menu
oc: Menú de prereglatges

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: Volume Menu
oc: Menú volum

en: Sounds Menu
oc: Menú de son

en: Keep Playing when Closed
oc: Téner de legir un còp tampat

en: About Blanket
oc: A prepaus de Blanket

en: Reset Sounds
oc: Reïnicializar los sons

en: Hide Inactive Sounds
oc: Rescondre los sons inactius

en: Save as New Preset…
oc: Enregistrar coma prereglatge novèl…

en: Add Sound…
oc: Apondre un son…

en: Paused to save power
oc: En pausa per estalviar d’energia

en: _Resume Playing
oc: _Reprendre la lectura

en: Nature
oc: Natura

en: Travel
oc: Viatge

en: Noise
oc: Bruch

en: Sounds icons
oc: Icònas dels sons

en: App icon
oc: Icòna d'aplicacion

en: Sounds by
oc: Son per

en: Sounds edited by
oc: Sons editats per

en: Autostart Blanket in background.
oc: Aviar Blancket automatica en rèireplan.

en: Request error
oc: Error de requèsta

en: The autostart request failed.
oc: La requèsta d'aviada automatica a fracassat.

en: Authorization failed
oc: Fracàs de l'autorizacion

en: Sound Automatically Removed
oc: Son automaticament levat

en: The {name} sound is no longer accessible, so it has been removed
oc: Lo son {name} es pas mai accessible, es estat levat

en: Accept
oc: Acceptar

note: type: ignore
en: Open audio
oc: Dobrir àudio

note: Add new sound item
en: Add…
oc: Apondre…

en: New Preset
oc: Prereglatge novèl

en: Edit Preset
oc: Modificar prereglatge

en: Remove
oc: Levar
