blanket - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: Listen to different sounds
uk: Слухайте різні звуки

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
uk: Зосередження;Фокус;Звук;Продуктивність;Сон;Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
uk: Також може допомогти вам заснути в гамірному середовищі.

en: Features:
uk: Можливості:

en: Save presets
uk: Зберегти поєднання

en: Add custom sounds
uk: Додати власні звуки

en: Auto start in background
uk: Автозапуск у фоновому режимі

en: MPRIS integration
uk: Інтеграція MPRIS

en: Birds
uk: Птахи

en: Boat
uk: Човен

en: City
uk: Місто

en: Coffee Shop
uk: Кав'ярня

en: Fireplace
uk: Камін

en: Pink Noise
uk: Рожевий шум

en: Rain
uk: Дощ

en: Summer Night
uk: Літня ніч

en: Storm
uk: Буря

en: Stream
uk: Потічок

en: Train
uk: Потяг

en: Waves
uk: Хвилі

en: White Noise
uk: Білий шум

en: Wind
uk: Вітер

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
uk: 'Типово'

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Dark Mode
uk: Темний режим

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Preset Name
uk: Назва поєднання

en: Rename Preset
uk: Перейменувати поєднання

en: Delete Preset
uk: Видалити поєднання

en: General
uk: Зальні

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Quit
uk: Вийти

en: About Blanket
uk: Про Blanket

en: Nature
uk: Природа

en: Travel
uk: Мандри

en: Interiors
uk: Приміщення

en: Noise
uk: Шум

en: Sounds icons
uk: Піктограми звуків

en: App icon
uk: Піктограма програми

en: Sounds by
uk: Звуки від

en: Sounds edited by
uk: Звуки змінено

en: Autostart Blanket in background.
uk: Автозапуск Blanket у фоні.

en: Request error
uk: Помилка запиту

en: The autostart request failed.
uk: Не вдалося надіслати запит на автозапуск.

en: Authorization failed
uk: Не вдалося авторизуватись

note: type: ignore
en: Open audio
uk: Відкрити звуки

en: Edit Preset
uk: Редагувати поєднання
