blanket - en to nl translation catalogue (74 entries)

en: Listen to different sounds
nl: Luister naar verschillende geluiden

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
nl: Concentratie;Concentreren;Focus;Ruis;Productiviteit;Slaap;

en: Listen to ambient sounds
nl: Luister naar ambient geluiden

en: Improve focus and increase your productivity by listening to different ambient sounds
nl: Verbeter je focus en verhoog je productiviteit door te luisteren naar verschillende geluiden

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
nl: Ook kunnen de geluidet helpen om je sneller in slaap te laten vallen.

en: Features:
nl: Kenmerken:

en: Save presets
nl: Voorinstellingen opslaan

en: Add custom sounds
nl: Eigen geluiden toevoegen

en: Auto start in background
nl: Automatisch opstarten

en: MPRIS integration
nl: MPRIS-integratie

en: Included Sounds in the App:
nl: In de App Meegeleverde geluiden:

en: Birds
nl: Vogels

en: Boat
nl: Boot

en: City
nl: Stad

en: Coffee Shop
nl: Koffietent

en: Fireplace
nl: Open haard

en: Pink Noise
nl: Roze ruis

en: Rain
nl: Regen

en: Summer Night
nl: Zomeravond

en: Stream
nl: Kabbelend beekje

en: Train
nl: Trein

en: Waves
nl: Golven

en: White Noise
nl: Witte ruis

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
nl: ‘Standaard’

en: Copyright 2020-2022 Rafael Mardojai CM
nl: Copyright 2020-2021 Rafael Mardojai CM

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Dark Mode
nl: Donker thema

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Autostart in Background
nl: Automatisch Opstarten

en: Always Start on Pause
nl: Start altijd gepauzeerd

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Save
nl: Opslaan

en: Preset Name
nl: Naam van voorinstelling

en: Rename Preset
nl: Naam wijzigen

en: Delete Preset
nl: Voorinstelling verwijderen

en: General
nl: Algemeen

en: Play/Pause Sounds
nl: Geluiden Afspelen/Pauzeren

en: Add Custom Sound
nl: Eigen geluid toevoegen

en: Close Window
nl: Venster sluiten

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Presets Menu
nl: Voorinstellingenmenu

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Volume Menu
nl: Volumemenu

en: Sounds Menu
nl: Geluidsmenu

en: Keep Playing when Closed
nl: Blijf afspelen wanneer gesloten

en: About Blanket
nl: Over Blanket

en: Reset Sounds
nl: Reset Geluiden

en: Hide Inactive Sounds
nl: Inactieve Geluiden Verbergen

en: Save as New Preset…
nl: Opslaan als nieuwe voorsinstelling…

en: Add Sound…
nl: Geluid toevoegen…

en: Paused to save power
nl: Gepauzeerd om energie te besparen

en: _Resume Playing
nl: _Afspelen Hervatten

en: Nature
nl: Natuur

en: Travel
nl: Reizen

en: Interiors
nl: Woonkamer

en: Noise
nl: Ruis

en: Sounds icons
nl: Geluidspictogrammen

en: App icon
nl: Toepassingspictogram

en: Sounds by
nl: Geluiden van

en: Sounds edited by
nl: Geluiden bewerkt door

en: Autostart Blanket in background.
nl: Start Blanket automatisch op de achtergrond.

en: Request error
nl: Verzoek mislukt

en: The autostart request failed.
nl: Het verzoek tot automatisch opstarten is afgewezen.

en: Authorization failed
nl: Verificatie mislukt

en: Sound Automatically Removed
nl: Geluid automatisch verwijderd

en: The {name} sound is no longer accessible, so it has been removed
nl: Het geluid {name} is niet meer beschikbaar, dus het is verwijderd

en: Accept
nl: Accepteren

note: type: ignore
en: Open audio
nl: Audio openen

note: Add new sound item
en: Add…
nl: Toevoegen…

en: New Preset
nl: Nieuwe Voorinstelling

en: Edit Preset
nl: Bewerken

en: Remove
nl: Verwijderen
