blanket - en to pt translation catalogue (76 entries)

en: Listen to different sounds
pt: Ouça diferentes sons

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
pt: Concentrar;Foco;Ruído;Produtividade;Dormir;

en: Listen to ambient sounds
pt: Ouça sons ambiente

en: Improve focus and increase your productivity by listening to different ambient sounds
pt: Melhore o foco e aumente a sua produtividade ouvindo diferentes sons ambiente

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
pt: Também o pode ajudar a adormecer num ambiente ruidoso.

en: Features:
pt: Funcionalidades:

en: Save presets
pt: Guardar predefinições

en: Add custom sounds
pt: Adicionar sons personalizados

en: Auto start in background
pt: Iniciar automaticamente em segundo plano

en: MPRIS integration
pt: Integração a MPRIS

en: Included Sounds in the App:
pt: Sons incluídos no aplicativo:

en: Birds
pt: Pássaros

en: Boat
pt: Barco

en: City
pt: Cidade

en: Coffee Shop
pt: Café

en: Fireplace
pt: Lareira

en: Pink Noise
pt: Ruído rosa

en: Rain
pt: Chuva

en: Summer Night
pt: Noite de verão

en: Storm
pt: Tempestade

en: Stream
pt: Riacho

en: Train
pt: Comboio

en: Waves
pt: Ondas

en: White Noise
pt: Ruído branco

en: Wind
pt: Vento

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
pt: 'Padrão'

en: Copyright 2020-2022 Rafael Mardojai CM
pt: Direitos autorais 2020-2022 Rafael Mardojai CM

en: Appearance
pt: Aparência

en: Dark Mode
pt: Modo escuro

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Autostart in Background
pt: Iniciar automaticamente em segundo plano

en: Always Start on Pause
pt: Sempre iniciar pausado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Save
pt: Guardar

en: Preset Name
pt: Nome predefinido

en: Rename Preset
pt: Renomear predefinição

en: Delete Preset
pt: Eliminar predefinição

en: General
pt: Geral

en: Play/Pause Sounds
pt: Reproduzir/Pausar sons

en: Add Custom Sound
pt: Adicionar som personalizado

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Preferences
pt: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt: Teclas de atalho

en: Quit
pt: Sair

en: Presets Menu
pt: Menu de predefinições

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Volume Menu
pt: Menu de volume

en: Sounds Menu
pt: Menu de sons

en: Keep Playing when Closed
pt: Continuar reproduzindo quando fechado

en: About Blanket
pt: Acerca do Blanket

en: Reset Sounds
pt: Resetar sons

en: Hide Inactive Sounds
pt: Esconder sons inativos

en: Save as New Preset…
pt: Salvar como nova predefinição…

en: Add Sound…
pt: Adicionar som…

en: Paused to save power
pt: Pausado para economizar energia

en: _Resume Playing
pt: _Resumir

en: Nature
pt: Natureza

en: Travel
pt: Viagem

en: Interiors
pt: Interiores

en: Noise
pt: Ruído

en: Sounds icons
pt: Ícones sonoros

en: App icon
pt: Ícone da aplicação

en: Sounds by
pt: Sons por

en: Sounds edited by
pt: Sons editados por

en: Autostart Blanket in background.
pt: Iniciar o Blanket automaticamente em segundo plano.

en: Request error
pt: Erro de solicitação

en: The autostart request failed.
pt: A solicitação para iniciar automaticamente falhou.

en: Authorization failed
pt: Autorização falhada

en: Sound Automatically Removed
pt: Som automaticamente removido

en: The {name} sound is no longer accessible, so it has been removed
pt: O som {name} não está mais acessível, portanto foi removido

en: Accept
pt: Aceitar

note: type: ignore
en: Open audio
pt: Abrir áudio

note: Add new sound item
en: Add…
pt: Adicionar…

en: New Preset
pt: Nova predefinição

en: Edit Preset
pt: Editar predefinição

en: Remove
pt: Remover
