blanket - en to he translation catalogue (81 entries)

en: Listen to different sounds
he: האזנה לצלילים שונים

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
he: ריכוז; מיקוד; רעש; פרודוקטיביות; יעילות; שינה;

en: Listen to ambient sounds
he: האזנה לצלילי אווירה שונים

en: Improve focus and increase your productivity by listening to different ambient sounds
he: שיפור המיקוד והגברת היעילות באמצעות האזנה למגוון צלילי אווירה שונים

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
he: יכול גם לעזור לך להירדם בסביבה רועשת.

en: Features:
he: יכולות:

en: Save presets
he: שמירת ערכות

en: Add custom sounds
he: הוספת צלילים משלך

en: Auto start in background
he: הפעלה אוטומטית ברקע

en: MPRIS integration
he: אינטגרציה מול MPRIS

en: Included Sounds in the App:
he: צלילים כלולים ביישום:

en: Birds
he: ציפורים

en: Boat
he: סירה

en: City
he: עיר

en: Coffee Shop
he: בית קפה

en: Fireplace
he: אח

en: Pink Noise
he: רעש ורוד

en: Rain
he: גשם

en: Summer Night
he: לילה קיצי

en: Storm
he: סערה

en: Stream
he: זרם

en: Train
he: רכבת

en: Waves
he: גלים

en: White Noise
he: רעש לבן

en: Wind
he: רוח

en: The default screen in light theme
he: ברירת המחדל היא ערכת נושא בהירה

en: The default screen in dark theme
he: ברירת המחדל היא ערכת נושא כהה

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
he: 'ברירת מחדל'

en: Copyright 2020-2022 Rafael Mardojai CM
he: כל הזכויות שמורות 2020‏-2022 ל־Rafael Mardojai CM

en: Appearance
he: מראה

en: Dark Mode
he: מצב כהה

en: Behavior
he: התנהגות

en: Autostart in Background
he: הפעלה אוטומטית ברקע

en: Always Start on Pause
he: תמיד להתחיל בהשהיה

en: Cancel
he: ביטול

en: Save
he: שמירה

en: Preset Name
he: שם הערכה

en: Rename Preset
he: שינוי שם הערכה

en: Delete Preset
he: מחיקת הערכה

en: General
he: כללי

en: Play/Pause Sounds
he: ניגון/השהיית צלילים

en: Add Custom Sound
he: הוספת צליל מותאם

en: Close Window
he: סגירת חלון

en: Preferences
he: העדפות

en: Keyboard Shortcuts
he: מקשי קיצור

en: Quit
he: יציאה

en: Presets Menu
he: הצגת תפריט

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Volume Menu
he: תפריט עצמת שמע

en: Sounds Menu
he: תפריט צלילים

en: Keep Playing when Closed
he: להמשיך לנגן עם סגירה

en: About Blanket
he: על Blanket

en: Reset Sounds
he: איפוס צלילים

en: Hide Inactive Sounds
he: הסתרת צלילים לא פעילים

en: Save as New Preset…
he: שמירה כערכה חדשה…

en: Add Sound…
he: הוספת צליל…

en: Paused to save power
he: מושהה כדי לחסוך בחשמל

en: _Resume Playing
he: _להמשיך לנגן

en: Nature
he: טבע

en: Travel
he: טיול

en: Interiors
he: בפנים

en: Noise
he: רעש

en: Sounds icons
he: סמלי צלילים

en: App icon
he: סמל היישום

en: Source Code
he: קוד מקור

en: Sounds by
he: צלילים מאת

en: Sounds edited by
he: צלילים נערכו על ידי

en: Autostart Blanket in background.
he: הפעלת Blanket ברקע אוטומטית.

en: Request error
he: שגיאת בקשה

en: The autostart request failed.
he: בקשת ההפעלה האוטומטית נכשלה.

en: Ok
he: אישור

en: Authorization failed
he: האימות נכשל

en: Make sure Blanket has permission to run in the background in Settings → Applications → Blanket and try again.
he: נא לוודא של־Blanket יש הרשאות לפעול ברקע דרך הגדרות ← יישומים ← Blanket ולנסות שוב.

en: Sound Automatically Removed
he: צליל הוסר אוטומטית

en: The {name} sound is no longer accessible, so it has been removed
he: הצליל {name} לא נגיש עוד ולכן הוסר

en: Accept
he: לקבל

note: type: ignore
en: Open audio
he: פתיחת שמע

note: Add new sound item
en: Add…
he: הוספה…

en: New Preset
he: ערכה חדשה

en: Edit Preset
he: עריכת ערכה

en: Remove
he: הסרה
