blanket - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Listen to different sounds
ja: 環境音で集中

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
ja: 集中;フォーカス;雑音;生産性;睡眠;環境音;

en: Listen to ambient sounds
ja: 環境音を聴く

en: Improve focus and increase your productivity by listening to different ambient sounds
ja: いろいろな環境音を聞いて、集中力を高め生産性を向上できます

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
ja: 騒がしい環境においても眠りに落ちることを助けます。

en: Features:
ja: 機能:

en: Save presets
ja: プリセットを保存

en: Add custom sounds
ja: カスタムサウンドを追加

en: Auto start in background
ja: バックグラウンドで自動スタート

en: MPRIS integration
ja: MPRIS統合

en: Included Sounds in the App:
ja: アプリケーションに含まれるサウンド:

en: Birds
ja: 鳥

en: Boat
ja: ボート

en: City
ja: 街

en: Coffee Shop
ja: カフェ

en: Fireplace
ja: 暖炉

en: Pink Noise
ja: ピンクノイズ

en: Rain
ja: 雨

en: Summer Night
ja: 夏の夜

en: Storm
ja: 嵐

en: Stream
ja: せせらぎ

en: Train
ja: 電車

en: Waves
ja: 波

en: White Noise
ja: ホワイトノイズ

en: Wind
ja: 風

en: The default screen in light theme
ja: ライトテーマのデフォルト画面

en: The default screen in dark theme
ja: ダークテーマのデフォルトスクリーン

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
ja: 'デフォルト'

en: Appearance
ja: 外観

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Behavior
ja: 挙動

en: Autostart in Background
ja: バックグラウンドで自動スタート

en: Always Start on Pause
ja: 起動時に一時停止

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save
ja: 保存

en: Preset Name
ja: プリセットの名前

en: Rename Preset
ja: プリセットの名前変更

en: Delete Preset
ja: プリセットを削除

en: General
ja: 一般

en: Play/Pause Sounds
ja: 音を再生/一時停止

en: Add Custom Sound
ja: 音を追加

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Preferences
ja: 設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Quit
ja: 終了

en: Presets Menu
ja: プリセットメニュー

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Volume Menu
ja: 音量メニュー

en: Sounds Menu
ja: サウンドメニュー

en: Keep Playing when Closed
ja: ウィンドウを閉じても再生し続ける

en: About Blanket
ja: Blanketについて

en: Reset Sounds
ja: サウンドをリセット

en: Hide Inactive Sounds
ja: 利用していないサウンドを隠す

en: Save as New Preset…
ja: 新しいプリセットとして保存…

en: Add Sound…
ja: 音を追加…

en: Paused to save power
ja: 電源節約のため一時停止されています

en: _Resume Playing
ja: 再生を再開 (_R)

en: Nature
ja: 自然

en: Travel
ja: 旅行

en: Interiors
ja: 室内

en: Noise
ja: 雑音

en: Sounds icons
ja: サウンドアイコン

en: App icon
ja: アプリアイコン

en: Source Code
ja: ソースコード

en: Sounds by
ja: サウンド作成

en: Sounds edited by
ja: サウンド編集

en: Autostart Blanket in background.
ja: バックグラウンドでBlanketを自動スタートします。

en: Request error
ja: リクエストエラー

en: The autostart request failed.
ja: 自動スタートの設定ができませんでした。

en: Ok
ja: OK

en: Authorization failed
ja: 権限がありません

en: Make sure Blanket has permission to run in the background in Settings → Applications → Blanket and try again.
ja: 設定 → アプリケーション → Blanket で、「バックグランドで実行」をONにしてから再度お試しください。

en: Sound Automatically Removed
ja: サウンドは自動的に削除されました

en: The {name} sound is no longer accessible, so it has been removed
ja: サウンド「{name}」はアクセスできなくなったため、削除されました

en: Accept
ja: 許可

note: type: ignore
en: Open audio
ja: 追加したい音を選択

note: Add new sound item
en: Add…
ja: 追加…

en: New Preset
ja: 新しいプリセット

en: Edit Preset
ja: プリセットの編集

en: Remove
ja: 削除
