blanket - en to nb_NO translation catalogue (80 entries)

en: Listen to different sounds
nb_NO: Finn roen med bakgrunnslyder

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Concentrate;Focus;Noise;Productivity;Sleep;
nb_NO: Ambient;Omgivelseslyder;Bakgrunnslyder;Sove;Søvn;White Noise;Bakgrunnsstøy;

en: Listen to ambient sounds
nb_NO: Finn roen med bakgrunnslyder

en: Improve focus and increase your productivity by listening to different ambient sounds
nb_NO: Fokuser bedre og øk produktiviteten din ved å lytte til forskjellige beroligende bakgrunnslyder.

en: Also can help you to fall asleep in a noisy environment.
nb_NO: Blanket kan også hjelpe deg med å sovne i bråkete omgivelser.

en: Features:
nb_NO: Her er noen av grunnene til at du vil elske denne appen:

en: Save presets
nb_NO: Lagre lydkombinasjoner til senere lytting

en: Add custom sounds
nb_NO: Legg til egne lyder

en: Auto start in background
nb_NO: Automatisk oppstart i bakgrunnen

en: MPRIS integration
nb_NO: God integrering med systemet

en: Included Sounds in the App:
nb_NO: Innebygde lyder:

en: Birds
nb_NO: Fugler

en: Boat
nb_NO: Båt

en: City
nb_NO: By

en: Coffee Shop
nb_NO: Kafé

en: Fireplace
nb_NO: Peis

en: Pink Noise
nb_NO: Rosa støy

en: Rain
nb_NO: Regn

en: Summer Night
nb_NO: Sommernatt

en: Stream
nb_NO: Elv

en: Train
nb_NO: Tog

en: Waves
nb_NO: Bølger

en: White Noise
nb_NO: Hvit støy

en: Wind
nb_NO: Vind

en: The default screen in light theme
nb_NO: Avspilling av lyder

en: The default screen in dark theme
nb_NO: Avspilling av lyder

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Default'
nb_NO: 'Standard'

en: Copyright 2020-2022 Rafael Mardojai CM
nb_NO: Opphavsrett 2020-2022 Rafael Mardojai CM

en: Appearance
nb_NO: Utseende

en: Dark Mode
nb_NO: Mørk modus

en: Behavior
nb_NO: Oppførsel

en: Autostart in Background
nb_NO: Start automatisk i bakgrunnen

en: Always Start on Pause
nb_NO: Start lydløst

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Preset Name
nb_NO: Navn

en: Rename Preset
nb_NO: Endre navn

en: Delete Preset
nb_NO: Slett kombinasjon

en: General
nb_NO: Generelt

en: Play/Pause Sounds
nb_NO: Spill/stopp lyder

en: Add Custom Sound
nb_NO: Legg til egen lyd

en: Close Window
nb_NO: Lukk vindu

en: Preferences
nb_NO: Innstillinger

en: Keyboard Shortcuts
nb_NO: Tastatursnarveier

en: Quit
nb_NO: Avslutt

en: Presets Menu
nb_NO: Kombinasjonsmeny

en: Main Menu
nb_NO: Hovedmeny

en: Volume Menu
nb_NO: Lydnivå

en: Sounds Menu
nb_NO: Lydmeny

en: Keep Playing when Closed
nb_NO: Fortsett spilling ved lukking

en: About Blanket
nb_NO: Om Blanket

en: Reset Sounds
nb_NO: Tilbakestill lyder

en: Hide Inactive Sounds
nb_NO: Skjul inaktive lyder

en: Save as New Preset…
nb_NO: Lagre ny kombinasjon…

en: Add Sound…
nb_NO: Legg til lyd…

en: Paused to save power
nb_NO: Satt på pause for å spare strøm

en: _Resume Playing
nb_NO: _Fortsett avspilling

en: Nature
nb_NO: Natur

en: Travel
nb_NO: Reise

en: Interiors
nb_NO: Rom

en: Noise
nb_NO: Støy

en: Sounds icons
nb_NO: Lydikoner designet av

en: App icon
nb_NO: Appikon designet av

en: Source Code
nb_NO: Kodelager

en: Sounds by
nb_NO: Lyder produsert av

en: Sounds edited by
nb_NO: Lyder redigert av

en: Autostart Blanket in background.
nb_NO: Start Blanket automatisk i bakgrunnen.

en: Request error
nb_NO: Forespørsel mislyktes

en: The autostart request failed.
nb_NO: Sending av forespørsel om å starte automatisk mislyktes.

en: Ok
nb_NO: Lukk

en: Authorization failed
nb_NO: Autorisering mislyktes

en: Make sure Blanket has permission to run in the background in Settings → Applications → Blanket and try again.
nb_NO: Pass på at Blanket har tillatelse til å starte i bakgrunnen i Innstillinger.

en: Sound Automatically Removed
nb_NO: Lyd fjernet automatisk

en: The {name} sound is no longer accessible, so it has been removed
nb_NO: Lyden «{name}» er ikke tilgjengelig lenger, og har blitt fjernet automatisk

en: Accept
nb_NO: Fortsett

note: type: ignore
en: Open audio
nb_NO: Åpne lyd

note: Add new sound item
en: Add…
nb_NO: Legg til…

en: New Preset
nb_NO: Ny kombinasjon

en: Edit Preset
nb_NO: Rediger kombinasjon

en: Remove
nb_NO: Fjern
