bleachbit - en to da translation catalogue (346 entries)

en: Web browser
da: Webbrowser

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
da: Slet webcachen, som reducerer den tid det tager at vise tidligere besøgte sider

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
da: Slet cookies, der indeholder oplysninger om webstedspræferencer, autentificering og sporingsidentifikation

en: DOM Storage
da: DOM-lager

en: Delete HTML5 cookies
da: Slet HTML5-cookies

en: Form history
da: Formularhistorik

en: A history of forms entered in web sites
da: En oversigt over formularer, der er indtastet på websider

en: History
da: Historik

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
da: Slet historikken, som inkluderer besøgte websider, hentninger og miniaturebilleder

en: Search engines
da: Søgemaskiner

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
da: Nulstil brugshistorik for søgemaskiner og slet søgemaskiner, der ikke er installeret fra starten (hvoraf nogle tilføjes automatisk)

en: Delete the current and last sessions
da: Slet denne og forrige session

en: Sync
da: Synkronisering

en: Delete the sync data and sign out of the browser
da: Slet synkroniseringsdata og log ud af browseren

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
da: En database med brugernavne og adgangskoder såvel som en liste over sider, der ikke skal gemme adgangskoder

en: This option will delete your saved passwords.
da: Denne mulighed vil slette dine gemte adgangskoder.

en: Vacuum
da: Defragmenter

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
da: Defragmenter database for at reducere plads og forbedre hastighed uden at fjerne data

en: Site preferences
da: Websideindstillinger

en: Settings for individual sites
da: Indstillinger for individuelle websider

en: File archiver
da: Filkomprimeringsprogram

en: Delete the usage history
da: Slet brugshistorikken

en: Temporary files
da: Midlertidige filer

en: Delete the temporary files
da: Slet de midlertidige filer

en: Multimedia viewer
da: Multimediefremviser

en: File transfer client
da: Filoverførselsklient

en: Most recently used
da: Senest anvendt

en: Anti-virus
da: Antivirus

en: Quarantine
da: Karantæne

en: Delete the files
da: Slet filerne

en: Backup files
da: Sikkerhedskopier

en: Delete the backup files
da: Slet sikkerhedskopier af filer

en: Logs
da: Logge

en: Delete the logs
da: Slet loggene

en: Delete the cache
da: Slet cachen

en: Downloaded podcasts
da: Hentede podcasts

en: Delete downloaded podcasts
da: Slet hentede podcasts

en: Delete the command history
da: Slet kommandohistorik

en: Game
da: Spil

en: Delete the list of game servers
da: Slet listen over spilservere

en: Package manager
da: Pakkehåndtering

en: Recent documents list
da: Liste over seneste dokumenter

en: Delete the list of recently used documents
da: Slet listen over de senest brugte dokumenter

en: Shell
da: Terminal

en: Chat client
da: Chatklient

en: Chat logs
da: Chatlogge

en: Delete the chat logs
da: Slet chatloggene

en: Installers
da: Installationsfiler

en: Delete cached patches and installers
da: Slet cachelagrede patches og installationsfiler

en: Windowing system
da: Vinduessystem

en: Debug logs
da: Fejlsøgningslogge

en: Delete the debug logs
da: Slet fejlsøgningsloggene

en: File manager
da: Filhåndtering

en: Custom folders will be reset.
da: Brugerdefinerede mapper bliver nulstillet.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
da: Blokeringslister

en: Blocklists will need update to work.
da: Blokeringslisterne vil skulle opdateres for at virke

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
da: Slet torrent-filerne (kun metadata og ikke de beskrevne filer)

en: Statistics
da: Statistik

en: Delete the file
da: Slet filen

en: Crash reports
da: Nedbrudsrapporter

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
da: En historik over formularer indtastet på websider og i søgebjælken.

en: Session restore
da: Sessionsgenskabelse

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
da: Indlæser den seneste session efter browseren lukker eller går ned

en: URL history
da: Adressehistorik

en: List of visited web pages
da: Liste over besøgte websider

en: Download history
da: Filhentningshistorik

en: List of files downloaded
da: Liste over hentede filer

en: Delete the list of visited web pages
da: Slet listen over besøgte websider

en: Delete the avatars and emoticons cache
da: Slet cachen med profilbilleder og smileyer

en: Email client
da: Emailklient

en: Index
da: Indeks

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
da: Sletning af indekset vil nulstille konfigurationen af kolonner i meddelelseslisten.

en: Widgets for the desktop
da: Widgets til skrivebordet

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
da: Slet cookies, besøgte adresser og søgehistorik

en: Delete the most recently used list
da: Slet listen over de senest brugte emner

en: Desktop environment
da: Skrivebordsmiljø

en: Run
da: Kør

en: Search history
da: Søgehistorik

en: Delete the search history
da: Slet søgehistorikken

en: Places
da: Steder

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
da: En database over adresser, inkl. bogmærker, favoritikoner og en historik over besøgte websider

en: This option deletes all bookmarks.
da: Dette valg sletter alle bogmærker.

en: Office suite
da: Kontorpakke

en: Known files history
da: Historik over kendte filer

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
da: Kendte klienter og venner

en: Media player
da: Medieafspiller

en: System journals
da: Systemjournaler

en: Clean old system journals
da: Rens gamle systemjournaler

en: Memory dump
da: Hukommelses-dump

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
da: Slet den database, der indeholder oplysninger om antal afspilninger og senest spillet

en: Compatibility layer for Windows software
da: Kompatibilitetslag til Windows-software

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
da: Slet webcachen, som reducerer den tid det tager at vise tidligere besøgte sider. Dette rydder også foretrukne GIF'er.

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
da: Slet ~/.viminfo som inkluderer filhistorik, kommandohistorik, og buffere

en: Deep scan
da: Grundig scanning

en: Clean files widely scattered across the disk
da: Rens filer spredt ud over disken

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
da: Tjek i forhåndsvisningen, om der er filer du vil beholde.

en: This option is slow.
da: Dette valg er langsomt.

en: VIM swap files under user profile
da: VIM swap-filer under brugerprofil

en: VIM swap files across system
da: VIM swap-filer på hele systemet

en: Document viewer
da: Dokumentfremviser

en: Delete obsolete files
da: Slet forældede filer

en: Package lists
da: Pakkelister

en: Audio player
da: Lydafspiller

en: Word processor
da: Tekstbehandlingsprogram

en: Current session
da: Nuværende session

en: Delete the current session
da: Slet den nuværende session

en: Remote control software
da: Fjernbetjeningssoftware

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Icons for files on the system
da: Ikoner til filer på systemet

en: Recordings
da: Optagelser

en: Delete the audio and video recordings
da: Slet lyd- og videooptagelserne

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
da: Denne mulighed nulstiller fastgjorte placeringer i Hurtig Adgang til deres standardindstillinger.

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
da: Slet brugsdatoen, vinduespositionen og andre data for mapper

en: This will reset the position of desktop icons.
da: Dette vil nulstille placeringen af skrivebordsikoner.

en: This will restart Windows Explorer.
da: Dette vil genstarte Windows Explorer

en: Remove packages that were formerly dependencies
da: Fjern pakker, som tidligere var afhængigheder

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
da: Gennemgå omhyggeligt listen over pakker, der vil blive fjernet ved at køre "dnf list autoremove".

en: Search tool
da: Søgeværktøj

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
da: Slet søgeindekset, en database over ord og de filer de indeholder

en: Graphics editor
da: Grafikredigeringsprogram

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
da: Tagger for lydfiler

en: IRC client formerly known as XChat
da: IRC-klient, tidligere kendt som XChat

en: Unnecessary file cleaner
da: Unødvendig fil-oprydder

en: Free space and maintain privacy
da: Frigør plads og beskyt privatlivet

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variable.
da: Grundig scanning understøtter ikke multi-value-variabler.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
da: search="walk.all" brugt med almindelig sti="%s"

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
da: sti="%s" er ikke et globmønster

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
da: Rens fil

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
da: Rens

en: Run external command: %s
da: Kør ekstern kommando: %s

en: Downloading URL failed: %s
da: Hentning af URL mislykkedes: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
da: Fejl i handle_cleaner_option() for renser-id = {cleaner_id}, mulighed XML={option_xml}

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
da: Ignorerer rensningsproces fordi den er skrivbar for alle: %s

en: Error reading cleaner: %s
da: Fejl ved læsning af rensningsproces: %s

note: TRANSLATORS: An action is something like cleaning a specific file. "Not usable" means the whole cleaner will be ignored. The substituted variable is a pathname.
en: Cleaner is not usable on this OS because it has no actions: %s
da: Rensningsproces kan ikke bruges på dette operativsystem, da den ikke har nogen aktioner: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
da: Ødelagte skrivebordsfiler

en: Delete broken application menu entries and file associations
da: Slet ødelagte filtilknytninger og programposter i menuen

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
da: Oversættelser

en: Delete files for unwanted languages
da: Slet filer med uønskede sprog

en: Configure this option in the preferences.
da: Konfigurer dette i indstillingerne.

en: Rotated logs
da: Gamle logfiler

en: Delete old system logs
da: Slet gamle systemlogfiler

en: Trash
da: Affald

en: Empty the trash
da: Tøm papirkurven

en: Memory
da: Hukommelse

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
da: Ryd swap og ledig hukommelse

en: This option is experimental and may cause system problems.
da: Dette valg er eksperimentelt og kan medføre systemproblemer.

note: TRANSLATORS: Prefetch is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
da: Forhåndshentning (prefetch)

en: Recycle bin
da: Papirkurv

en: Empty the recycle bin
da: Tøm papirkurven

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
da: Afinstallationsprogrammer til opdateringer

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
da: Fjern afinstallationsprogrammer til Microsoft-opdateringer, inklusive "hotfixes", servicepakker og opdateringer til Internet Explorer

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
da: Skrivebordsmiljøets udklipsholder, som bruges til kopiér- og sæt ind-handlinger

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Delete user-specified files and folders
da: Slet brugerspecificerede filer og mapper

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
da: Ledig diskplads

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
da: Overskriv ledig diskplads for at skjule slettede filer

en: This option is very slow.
da: Denne valgmulighed er meget langsom.

en: The system in general
da: Systemet generelt

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
da: Overskriv ledig diskplads i %s

en: Loading native cleaners.
da: Indlæser indbyggede renseprocesser.

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
da: Importerer renseprocesser fra Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
da: ugyldig renseproces: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
da: brug: %prog [tilvalg] cleaner.option1 cleaner.option2

en: list cleaners
da: vis renseprocesser

en: preview files to be deleted and other changes
da: vis filer som skal slettes samt andre ændringer

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
da: kør renseprocesser for at slette filer og foretage andre permanente ændringer

en: shred specific files or folders
da: makuler specifikke filer eller mapper

en: wipe free space in the given paths
da: Ryd ledig plads i de givne stier

en: overwrite files to hide contents
da: overskriv filer for at skjule indhold

en: launch the graphical interface
da: kør den grafiske grænseflade

en: use options set in the graphical interface
da: brug indstillinger fra den grafiske brugerflade

en: enable all options that do not have a warning
da: aktiver alle muligheder, der ikke har en advarsel

en: set log level to verbose
da: indstil logniveau til verbose

en: log debug messages to file
da: log fejlretningsmeddelelser til fil

en: show system information
da: vis systeminformation

en: output version information and exit
da: vis versionsinformation og afslut

en: do not prompt for administrator privileges
da: bed ikke om administratorrettigheder

en: update winapp2.ini, if a new version is available
da: opdater winapp2.ini, hvis en ny version er tilgængelig

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
da: Angiv kun én af disse kommandoer: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Checking online for updates to winapp2.ini
da: Tjekker online efter opdateringer til winapp2.ini

en: No directories given for --wipe-free-space
da: Ingen mapper angivet for --wipe-free-space

en: Wiping free space can take a long time.
da: Rydning af ledig plads kan tage lang tid.

en: No work to do. Specify options.
da: Intet arbejde at udføre. Angiv muligheder.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
da: --overwrite er kun beregnet til brug med --clean

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
da: Spring over

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
da: Slet

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
da: Mindst én fil blev låst af en anden proces, så dens indhold kunne ikke overskrives. Den vil blive markeret til sletning ved systemgenstart.

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
da: Markér til sletning

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
da: Afkort

en: Delete registry key
da: Slet registreringsdatabasenøgle

en: Directory is not empty: %s
da: Mappe er ikke tom: %s

en: Skipping mount point: %s
da: Springer monteringspunkt over: %s

en: Device or resource is busy: %s
da: Enhed eller ressource er optaget: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
da: Speciel filtype kan ikke slettes: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
da: Miljøvariablen TMP henviser til en mappe, der ikke eksisterer: %s

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
da: Der var mindst en fil på et filsystem, der ikke understøtter avanceret overskrivning.

en: Wiping path: %s
da: Rydder sti: %s

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
da: Stien som skal overskrives skal være en eksisterende mappe: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
da: Opretter ny midlertidig fil til rydning af ledig plads.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
da: Fejl #%d ved tømning af filbufferen.

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
da: Skrev {files:,} filer og {bytes:,} bytes på {seconds:,} sekunder med {rate:.2f} MB/s

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
da: {bytes:,} bytes og {inodes:,} inodes tilgængelige for ikke-superbrugere

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
da: {bytes:,} bytes og {inodes:,} inodes tilgængelige for superbruger

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
da: Håndterede ukendt fejl #0 under afkortning af fil.

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Open
da: _Åbn

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete confirmation
da: Bekræftelse af sletning

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
da: Denne funktion sletter alle BleachBits indstillinger og afslutter derefter applikationen. Brug dette til at skjule din brug af BleachBit eller til at nulstille indstillingerne. Næste gang du starter BleachBit, initialiseres indstillingerne til standardværdier.

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
da: Er du sikker på, at du vil slette filer permanent i overensstemmelse med de valgte indstillinger?  De faktiske filer som lettes kan være ændret siden du kørte forhåndsvisningen.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
da: Er du sikker på at du vil slette disse filer permanent?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
da: Åbn venligst dette link manuelt i en webbrowser, da du kører som root i øjeblikket:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
da: Åbn %s i webbrowseren?

en: Deleting files
da: Sletter filer

note: TRANSLATORS: BleachBit creates digital chaff like that is like the physical chaff airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
da: Lav sløring

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
da: Lav tilfældigt genererede beskeder inspireret af dokumenter.

en: Hillary Clinton's emails
da: Hillary Clintons emails

en: Number of files
da: Antal filer

en: Select destination folder
da: Vælg destinationsmappe

en: When finished
da: Når færdig

en: Delete without shredding
da: Slet uden makulering

en: Do not delete
da: Slet ikke

en: Make files
da: Lav filer

en: Download data needed for chaff generator?
da: Download nødvendige data til generering af slør?

en: Generating files
da: Genererer filer

en: Preferences
da: Indstillinger

en: General
da: Generelt

en: Drives
da: Drev

en: Languages
da: Sprog

en: Whitelist
da: Hvidliste

en: Check periodically for software updates via the Internet
da: Søg periodisk efter programopdateringer via internet

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
da: Hvis der bliver fundet en opdatering, vil du få mulighed for at se dens oplysninger.  Derefter kan du manuelt hente og installere opdateringen.

en: Check for new beta releases
da: Søg efter nye betaudgaver

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
da: Hent og opdater renseprocesser fra fællesskabet (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
da: Skjul irrelevante renseprocesser

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
da: Overskriv indhold af filer for at forhindre gendannelse

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
da: Overskrivning er uden betydning på visse filsystemer og med visse BleachBit-operationer.  Overskrivning er betragteligt langsommere.

en: Exit after cleaning
da: Afslut efter rensning

en: Confirm before delete
da: Bekræft før sletning

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
da: Brug IEC-størrelser (1 KiB = 1024 bytes) i stedet for SI (1 kB = 1000 bytes)

en: Windows 10 theme
da: Windows 10-tema

en: Dark mode
da: Mørk tilstand

en: Remember window geometry
da: Husk vinduesgeometri

en: Show debug messages
da: Vis fejlretningsmeddelelser

en: Add shred context menu option (KDE Plasma specific)
da: Tilføj makuler til kontekstmenuen (KDE Plasma-specifik)

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
da: Vælg en mappe med skriverettigheder for hvert af de drev, hvor der skal overskrives ledig plads.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
da: Tilføj

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
da: Fjern

en: All languages will be deleted except those checked.
da: Alle sprog vil blive slettet undtagen de markerede.

en: Preserve
da: Bevar

en: Code
da: Kode

en: Name
da: Navn

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: File
da: Fil

en: Folder
da: Mappe

en: These paths will not be deleted or modified.
da: Disse stier vil ikke blive slettet eller ændret.

en: These locations can be selected for deletion.
da: Disse steder kan vælges til sletning.

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
da: Sted

[ctx: button]
en: Add file
da: Tilføj fil

[ctx: button]
en: Add folder
da: Tilføj mappe

en: Choose files to shred
da: Vælg filer der skal makuleres

en: Choose folder to shred
da: Vælg mappe der skal makuleres

en: No paths found in clipboard.
da: Ingen stier fundet i udklipsholder.

en: Program to clean unnecessary files
da: Program til fjernelse af unødvendige filer

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
da: GNU General Public License version 3 eller senere.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: System information
da: Systeminformation

en: Active
da: Aktiv

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
da: Størrelse

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
da: Advarsel angående %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
da: Nulstiller konfigurationsfilen, fordi den er ødelagt: %s

en: You must select an operation
da: Du skal vælge en handling

en: Done.
da: Udført.

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
da: Få adgang til applikationsmenuen ved at klikke på hamburgerikonet på titellinjen.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
da: Få adgang til applikationsmenuen ved at klikke på logoet på titellinjen.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
da: Fejl ved indlæsning af SQLite-modulet: antivirusprogrammet blokerer det måske.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
da: Du kører BleachBit med administrative rettigheder til rensning af delte områder af systemet, og referencer til brugerprofilmappen vil kun rense rodkontoen.

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
da: Kør BleachBit med administratorrettigheder for at forbedre nøjagtigheden af overskrivning af indholdet af filer.

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
da: Der er ingen officiel version af BleachBit i Microsoft Store. Få den ægte version på https://www.bleachbit.org, hvor den altid er gratis.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
da: Forhåndsvis filer med de valgte handlinger (uden at slette nogen filer)

en: Clean files in the selected operations
da: Rens filer med de valgte handlinger

en: Abort
da: Afbryd

en: Abort the preview or cleaning process
da: Afbryd forhåndsvisningen eller rensningsprocessen

en: Error when checking for updates:
da: Fejl under søgning efter opdateringer:

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
da: Kommandoen 'swapoff -s' mislykkedes, så BleachBit falder tilbage til /proc/swaps til swap-information.

en: Disabling swap.
da: Deaktiverer swap.

en: Re-enabling swap.
da: Genaktiverer swap.

en: Setting nice value %d for this process.
da: Indstiller nice-værdi %d for denne proces.

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
da: Slipper rettigheder for proces-id {pid} til bruger-id {uid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
da: Fordeler og sletter %s af hukommelsen.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
da: Frigør %s af hukommelsen.

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
da: Fundet UUID for swap-fil {device} er {uuid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
da: Fysisk ledig hukommelse er %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
da: Renser swap-enheden %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
da: Geninitialiserer swap-enheden %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
da: Fandt disse swap-enheder: %s

note: TRANSLATORS: This is a debugging message that the parent process is waiting for the child process.
en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
da: Funktionen wipe_memory() med proces-ID {pid} venter på underordnet proces-ID {cid}.

en: The child memory-wiping process returned code %d.
da: Den underordnede hukommelsesrensningsproces returnerede kode %d.

en: Disk was full when writing configuration to file %s
da: Disken var fuld, da konfigurationen blev skrevet til filen %s

en: Error checking whether path exists: %s
da: Fejl ved kontrol af om stien eksisterer: %s

en: Error when setting the default drives to shred.
da: Fejl ved indstilling af standarddrevene til makulering.

en: Automatically preserving language %s.
da: Bevarer automatisk sproget %s.

en: Security warning
da: Sikkerhedsadvarsel

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
da: Disse rensningsdefinitioner er nye eller er blevet ændret. Ondsindede definitioner kan skade dit system. Hvis du ikke har tillid til disse ændringer, så slet filen eller afslut.

[ctx: column_label]
en: Delete
da: Slet

[ctx: column_label]
en: Filename
da: Filnavn

en: Executable not found: %s
da: Eksekverbar fil ikke fundet: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
da: %s kører i øjeblikket og kan derfor ikke renses. Luk det og prøv igen.

en: New winapp2.ini was downloaded.
da: Ny winapp2.ini blev hentet.

en: Update BleachBit
da: Opdater BleachBit

en: A new version is available.
da: Der er en ny version tilgængelig.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
da: Opdatér til version %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
da: Fejl ved åbning af netværksforbindelse til søgning efter opdateringer. Kontroller at netværket fungerer og at en firewall ikke blokerer denne applikation. Fejlbesked: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
da: Programmer

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
da: Multimedie

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
da: Værktøjer

en: Games
da: Spil

en: Imported from winapp2.ini
da: Importeret fra winapp2.ini

en: BleachBit is starting...
da: BleachBit starter...

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
da: Undtagelse under kørsel af operationen '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Error: {operation_option}: {command}
da: Fejl: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
da: Vent venligst.  Rydder ledig diskplads.

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
da: Rydning af ledig diskplads fjerner rester af filer, der blev slettet uden makulering. Det frigør ikke plads.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
da: Vent venligst.  Renser %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
da[0]: Omtrent %d minut tilbage.
da[1]: Omtrent %d minutter tilbage.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
da: Frigjort diskplads: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
da: Diskplads som frigøres: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
da: Filer slettet: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
da: Filer der slettes: %d

en: Special operations: %d
da: Specialoperationer: %d

en: Errors: %d
da: Fejl: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
da: Vent venligst.  Kører grundig scanning.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
da: Vent venligst.  Forhåndsviser %s.

en: _Shred Files
da: _Makuler Filer

en: Sh_red Folders
da: M_akuler Mapper

en: Shred Paths from Clipboard
da: Makuler Stier fra Udklipsholder

en: _Wipe Free Space
da: _Ryd Ledig Plads

en: _Make Chaff
da: _Skab Sløring

en: S_hred Settings and Quit
da: M_akuler Indstillinger og Afslut

en: S_ystem Information
da: S_ysteminformation

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About BleachBit
da: _Om BleachBit
