bleachbit - en to es translation catalogue (354 entries)

en: Web browser
es: Navegador web

en: Cache
es: Caché

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
es: Eliminar la memoria caché, que reduce el tiempo necesario para mostrar las páginas ya visitadas

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
es: Eliminar las cookies, que contienen información como las preferencias de los sitio web, la autenticación y la identificación de rastreo

en: DOM Storage
es: Almacenamiento DOM

en: Delete HTML5 cookies
es: Eliminar las cookies HTML5

en: Form history
es: Historial de los formularios

en: A history of forms entered in web sites
es: Historial de los formularios completados en los sitios web

en: History
es: Historial

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
es: Eliminar el historial, que incluye los sitios visitados, las descargas y las miniaturas

en: Search engines
es: Motores de búsqueda

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
es: Restablecer el historial de uso de los motores de búsqueda y eliminar los motores de búsqueda que no vienen de fábrica, algunos de los cuales se añaden automáticamente

en: Session
es: Sesión

en: Delete the current and last sessions
es: Eliminar la última sesión y la anterior

en: Sync
es: Sincronización

en: Delete the sync data and sign out of the browser
es: Eliminar los datos de sincronización y cerrar la sesión del navegador

en: Passwords
es: Contraseñas

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
es: Base de datos de nombres de usuario y contraseñas, así como de los sitios para los que no se deben almacenar contraseñas

en: This option will delete your saved passwords.
es: Esta opción eliminará las contraseñas guardadas.

en: Vacuum
es: Compactar

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
es: Desfragmentar la base de datos para reducir el espacio que ocupa y mejorar la velocidad de acceso sin eliminar ningún dato

en: Site preferences
es: Preferencias del sitio

en: Settings for individual sites
es: Opciones para sitios individuales

en: File archiver
es: Archivador

en: Delete the usage history
es: Eliminar el historial de uso

en: Temporary files
es: Archivos temporales

en: Delete the temporary files
es: Eliminar los archivos temporales

en: Multimedia viewer
es: Visor multimedia

en: File transfer client
es: Cliente de transferencia de archivos

en: Most recently used
es: Usados recientemente

en: Anti-virus
es: Antivirus

en: Quarantine
es: Cuarentena

en: Delete the files
es: Eliminar los archivos

en: Backup files
es: Archivos de copia de seguridad

en: Delete the backup files
es: Eliminar los archivos de copia de seguridad

en: Logs
es: Registros

en: Delete the logs
es: Eliminar los registros

en: Delete the cache
es: Eliminar la caché

en: Downloaded podcasts
es: Podcasts descargados

en: Delete downloaded podcasts
es: Eliminar los podcasts descargados

en: Delete the command history
es: Eliminar el historial de órdenes

en: Game
es: Juego

en: Delete the list of game servers
es: Eliminar la lista de servidores de juego

en: Package manager
es: Gestor de paquetes

en: Recent documents list
es: Lista de documentos recientes

en: Delete the list of recently used documents
es: Eliminar la lista de documentos usados recientemente

en: Shell
es: Intérprete de órdenes

en: Chat client
es: Cliente de chat

en: Chat logs
es: Registros de chat

en: Delete the chat logs
es: Eliminar los registros de chat

en: Installers
es: Instaladores

en: Delete cached patches and installers
es: Eliminar los parches y los instaladores de la caché

en: Windowing system
es: Sistema de ventanas

en: Debug logs
es: Registros de depuración

en: Delete the debug logs
es: Eliminar los registros de depuración

en: File manager
es: Gestor de archivos

en: Custom folders will be reset.
es: Se restablecerán las carpetas personalizadas.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
es: Listas de bloqueo

en: Blocklists will need update to work.
es: Se tendrán que actualizar las listas de bloqueo para que funcionen.

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
es: Eliminar los torrents (solo los metadatos, no los archivos que se describen)

en: Statistics
es: Estadísticas

en: Delete the file
es: Eliminar el archivo

en: Crash reports
es: Informes de error

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
es: Historial de los formularios completados en los sitios web y en la barra de búsqueda

en: Session restore
es: Restaurar la sesión

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
es: Cargar la sesión inicial después de que se cierre el navegador o termine inesperadamente

en: URL history
es: Historial de URL

en: List of visited web pages
es: Lista de páginas web visitadas

en: Download history
es: Historial de descargas

en: List of files downloaded
es: Lista de los archivos descargados

en: Delete the list of visited web pages
es: Eliminar la lista de páginas web visitadas

en: Delete the avatars and emoticons cache
es: Eliminar la caché de avatares y emoticonos

en: Email client
es: Cliente de correo

en: Index
es: Índice

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
es: Al eliminar el índice se restablecerá la configuración de las columnas de la lista de mensajes.

en: Widgets for the desktop
es: Miniaplicaciones para el escritorio

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
es: Eliminar las cookies, los URL visitados y el historial de búsquedas

en: Delete the most recently used list
es: Eliminar la lista de usados recientemente

en: Desktop environment
es: Entorno de escritorio

en: Run
es: Ejecutar

en: Search history
es: Historial de búsquedas

en: Delete the search history
es: Eliminar el historial de búsquedas

en: Places
es: Lugares

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
es: Base de datos de URL, que incluye marcadores, iconos y el historial de los sitios web visitados

en: This option deletes all bookmarks.
es: Esta opción elimina todos los marcadores.

en: Office suite
es: Paquete de oficina

en: Known files history
es: Historial de archivos conocidos

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
es: Clientes y amigos conocidos

en: Media player
es: Reproductor multimedia

en: System journals
es: Registros del sistema

en: Clean old system journals
es: Borrar los registros antiguos del sistema

en: Memory dump
es: Volcado de memoria

en: Database
es: Base de datos

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
es: Eliminar la base de datos, que contiene información como el recuento de reproducciones y la última reproducción

en: Compatibility layer for Windows software
es: Capa de compatibilidad para los programas de Windows

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
es: Borra la caché de navegación, lo que reduce el tiempo de visualización de las páginas ya visitadas. También borra las imágenes GIF de los favoritos.

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
es: Eliminar ~/.viminfo, que incluye el historial de archivos, el historial de órdenes y los búferes

en: Deep scan
es: Exploración en profundidad

en: Clean files widely scattered across the disk
es: Borrar archivos dispersos por todo el disco

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
es: Inspeccione la vista previa por si hay algún archivo que quiera conservar.

en: This option is slow.
es: Esta opción es lenta.

en: VIM swap files under user profile
es: Archivos de intercambio de VIM en el perfil del usuario

en: VIM swap files across system
es: Archivos de intercambio de VIM en todo el sistema

en: Document viewer
es: Visor de documentos

en: Delete obsolete files
es: Eliminar los archivos obsoletos

en: Package lists
es: Listas de paquetes

en: Audio player
es: Reproductor de audio

en: Word processor
es: Procesador de textos

en: Current session
es: Sesión actual

en: Delete the current session
es: Eliminar la sesión actual

en: Remote control software
es: Programa de control remoto

en: Thumbnails
es: Miniaturas

en: Icons for files on the system
es: Iconos de los archivos del sistema

en: Recordings
es: Grabaciones

en: Delete the audio and video recordings
es: Borrar las grabaciones de audio y vídeo

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
es: Esta opción restablecerá las ubicaciones predeterminadas del acceso rápido.

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
es: Eliminar la fecha de acceso, la posición de la ventana y otros datos de las carpetas

en: This will reset the position of desktop icons.
es: Esta opción restablecerá la posición de los iconos del escritorio.

en: This will restart Windows Explorer.
es: Esta acción reiniciará el explorador de Windows.

en: Remove packages that were formerly dependencies
es: Eliminar los paquetes que antes eran dependencias

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
es: Revise cuidadosamente la lista de paquetes que se eliminarán ejecutando «dnf list autoremove».

en: Search tool
es: Herramienta de búsqueda

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
es: Eliminar el índice de búsqueda, una base de datos de palabras y los archivos que las contienen

en: Graphics editor
es: Editor de gráficos

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
es: Editor de etiquetas de archivos de audio

en: IRC client formerly known as XChat
es: Cliente de IRC conocido anteriormente como XChat

en: Unnecessary file cleaner
es: Limpiador de archivos innecesarios

en: Free space and maintain privacy
es: Libere espacio y preserve su privacidad

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variable.
es: La exploración en profundidad no admite variables con múltiples valores.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
es: search="walk.all" usado con un archivo regular path="%s"

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
es: path="%s" no es un patrón global

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
es: Limpiar el archivo

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
es: Limpiar

en: Run external command: %s
es: Ejecutar la orden externa: %s

en: Downloading URL failed: %s
es: Error en la descarga de la URL: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
es: Error en handle_cleaner_option() para el limpiador con id = {cleaner_id}, opción XML={option_xml}

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
es: Se ignora el limpiador porque todos tienen acceso de escritura: %s

en: Error reading cleaner: %s
es: Error al leer el limpiador: %s

note: TRANSLATORS: An action is something like cleaning a specific file. "Not usable" means the whole cleaner will be ignored. The substituted variable is a pathname.
en: Cleaner is not usable on this OS because it has no actions: %s
es: No se puede usar el limpiador en este sistema operativo porque no tiene acciones: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
es: Archivos .desktop rotos

en: Delete broken application menu entries and file associations
es: Eliminar las entradas rotas del menú de aplicaciones y sus asociaciones de archivos

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
es: Archivos de idioma

en: Delete files for unwanted languages
es: Eliminar los archivos de los idiomas no deseados

en: Configure this option in the preferences.
es: Configure esta opción en las preferencias.

en: Rotated logs
es: Registros archivados

en: Delete old system logs
es: Eliminar los registros antiguos del sistema

en: Trash
es: Papelera

en: Empty the trash
es: Vaciar la papelera

en: Memory
es: Memoria

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
es: Limpiar la memoria libre y el espacio de intercambio

en: This option is experimental and may cause system problems.
es: Esta opción es experimental y puede causar problemas en el sistema.

note: TRANSLATORS: Prefetch is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
es: Precaptación

en: Recycle bin
es: Papelera de reciclaje

en: Empty the recycle bin
es: Vaciar la papelera de reciclaje

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
es: Desinstaladores de actualizaciones

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
es: Eliminar los desinstaladores de las actualizaciones de Microsoft, incluidas las correcciones de error, los paquetes de servicio y las actualizaciones de Internet Explorer

en: Clipboard
es: Portapapeles

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
es: El portapapeles del escritorio se usa para las operaciones de copiar y pegar

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
es: Limpieza personalizada

en: Delete user-specified files and folders
es: Eliminar archivos y carpetas especificados por el usuario

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
es: Espacio libre en disco

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
es: Sobrescribir el espacio libre del disco para ocultar los archivos eliminados

en: This option is very slow.
es: Esta opción es muy lenta.

en: The system in general
es: El sistema en general

en: System
es: Sistema

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
es: Sobrescribir el espacio libre en %s

en: Loading native cleaners.
es: Cargando limpiadores nativos.

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
es: Importando limpiadores desde Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
es: no es un limpiador válido: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
es: %prog [opciones] limpiador.opción1 limpiador.opción2

en: list cleaners
es: enumerar los limpiadores

en: preview files to be deleted and other changes
es: previsualizar los archivos que se van a eliminar y otros cambios

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
es: ejecutar los limpiadores para eliminar archivos y hacer otros cambios permanentes

en: shred specific files or folders
es: destruir carpetas o archivos específicos

en: wipe free space in the given paths
es: limpiar el espacio libre en las rutas dadas

en: overwrite files to hide contents
es: sobrescribir los archivos para ocultar su contenido

en: launch the graphical interface
es: lanzar la interfaz gráfica

en: use options set in the graphical interface
es: usar las opciones configuradas en la interfaz gráfica

en: enable all options that do not have a warning
es: activar todas las opciones que no tengan una advertencia

en: set log level to verbose
es: configurar el nivel de registro a detallado

en: log debug messages to file
es: registrar los mensajes de depuración en el archivo

en: show system information
es: mostrar información del sistema

en: output version information and exit
es: mostrar información de la versión y salir

en: do not prompt for administrator privileges
es: no solicitar privilegios de administrador

en: update winapp2.ini, if a new version is available
es: actualizar winapp2.ini si hay una versión nueva disponible

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
es: Especifique solo una de estas órdenes: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Checking online for updates to winapp2.ini
es: Comprobando actualizaciones en línea para winapp2.ini

en: No directories given for --wipe-free-space
es: No se han indicado carpetas para --wipe-free-space

en: Wiping free space can take a long time.
es: La limpieza del espacio libre puede tardar mucho.

en: No work to do. Specify options.
es: No hay nada que hacer. Especifique las opciones.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
es: Se supone que --overwrite solo se usa con --clean

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
es: Omitir

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
es: Borrar

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
es: Al menos un archivo ha sido bloqueado por otro proceso, por lo que su contenido no se puede sobrescribir. Se marcará eliminarlo al reiniciar el sistema.

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
es: Marcar para su eliminación

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
es: Truncar

en: Delete registry key
es: Eliminar la clave del registro

en: Directory is not empty: %s
es: La carpeta no está vacía: %s

en: Skipping mount point: %s
es: Omitiendo el punto de montaje: %s

en: Device or resource is busy: %s
es: El dispositivo o el recurso está ocupado: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
es: No se puede eliminar el tipo de archivo especial: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
es: La variable de entorno TMP se refiere a una carpeta que no existe: %s

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
es: Al menos un archivo en un sistema de archivos no admite la sobrescritura avanzada.

en: Wiping path: %s
es: Ruta de limpieza: %s

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
es: La ruta para limpiar debe ser una carpeta existente: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
es: Creando un archivo temporal nuevo para limpiar el espacio libre.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
es: Error núm. %d al limpiar el búfer del archivo.

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
es: Se han escrito {files:,} archivos y {bytes:,} bytes en {seconds:,} segundos a {rate:.2f} MB/s

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
es: {bytes:,} bytes y {inodes:,} nodos índice disponibles para usuarios normales

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
es: {bytes:,} bytes y {inodes:,} nodos índice disponibles para el superusuario

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
es: Se ha gestionado el error desconocido núm. 0 al truncar el archivo.

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: _Open
es: _Abrir

en: _Delete
es: _Eliminar

en: Delete confirmation
es: Confirmación de la eliminación

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
es: Esta función elimina todos los ajustes de BleachBit y luego cierra la aplicación. Use esta opción para ocultar el uso de BleachBit o para restablecer su configuración. La próxima vez que inicie BleachBit, la configuración se inicializará con los valores predeterminados.

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
es: ¿Seguro que quiere eliminar permanentemente los archivos de acuerdo con las operaciones seleccionadas? Es posible que los archivos que se eliminarán hayan cambiado desde que ejecutó la vista previa.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
es: ¿Quiere eliminar permanentemente estos archivos?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
es: Debido a que el programa se ejecuta como superusuario, abra este enlace manualmente en un navegador web:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
es: ¿Quiere abrir %s en el navegador web?

en: Confirm
es: Confirmar

en: Deleting files
es: Eliminando archivos

note: TRANSLATORS: BleachBit creates digital chaff like that is like the physical chaff airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
es: Crear archivos de paja

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
es: Crear mensajes generados al azar inspirados en documentos.

note: TRANSLATORS: Inspiration is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
es: Inspiración

en: Hillary Clinton's emails
es: Correos electrónicos de Hillary Clinton

en: Number of files
es: Número de archivos

en: Select destination folder
es: Seleccione la carpeta de destino

en: When finished
es: Al finalizar

en: Delete without shredding
es: Eliminar sin destruir

en: Do not delete
es: No eliminar

en: Make files
es: Crear los archivos

en: Download data needed for chaff generator?
es: ¿Descargar los datos necesarios para el generador de archivos de paja?

en: Generating files
es: Generando los archivos

en: Preferences
es: Preferencias

en: General
es: Generales

en: Drives
es: Unidades

en: Languages
es: Idiomas

en: Whitelist
es: Lista blanca

en: Check periodically for software updates via the Internet
es: Comprobar periódicamente si hay actualizaciones

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
es: Si se encuentra una actualización, tendrá la opción de consultar información sobre la misma. A continuación, podrá descargar e instalar manualmente la actualización.

en: Check for new beta releases
es: Comprobar si hay versiones beta nuevas

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
es: Descargar y actualizar los limpiadores de la comunidad (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
es: Ocultar los limpiadores irrelevantes

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
es: Sobrescribir el contenido de los archivos para evitar su recuperación

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
es: La sobrescritura es ineficaz en algunos sistemas de archivos y con ciertas operaciones de BleachBit. La sobrescritura es considerablemente más lenta.

en: Exit after cleaning
es: Salir después de la limpieza

en: Confirm before delete
es: Confirmar antes de eliminar

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
es: Usar unidades IEC (1 KiB = 1024 bytes) en vez de unidades SI (1 kB = 1000 bytes)

en: Windows 10 theme
es: Tema de Windows 10

en: Dark mode
es: Modo oscuro

en: Remember window geometry
es: Recordar las dimensiones de la ventana

en: Show debug messages
es: Mostrar los mensajes de depuración

en: Add shred context menu option (KDE Plasma specific)
es: Añadir una opción al menú contextual para destruir (específica de KDE Plasma)

en: Choose a folder
es: Seleccione una carpeta

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
es: Elija una carpeta con permisos de escritura para cada unidad para la que quiera sobreescribir el espacio libre.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
es: Añadir

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
es: Quitar

en: All languages will be deleted except those checked.
es: Se eliminarán todos los idiomas excepto los marcados.

en: Preserve
es: Conservar

en: Code
es: Código

en: Name
es: Nombre

en: Choose a file
es: Elija un archivo

en: File
es: Archivo

en: Folder
es: Carpeta

en: These paths will not be deleted or modified.
es: Estas rutas no se borrarán ni se modificarán.

en: These locations can be selected for deletion.
es: Estas ubicaciones se pueden seleccionar para su eliminación.

en: Type
es: Tipo

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
es: Ruta

[ctx: button]
en: Add file
es: Añadir un archivo

[ctx: button]
en: Add folder
es: Añadir una carpeta

en: Choose files to shred
es: Seleccione los archivos para destruir

en: Choose folder to shred
es: Seleccione la carpeta para destruir

en: No paths found in clipboard.
es: No se han encontrado rutas en el portapapeles.

en: _OK
es: _Aceptar

en: Program to clean unnecessary files
es: Programa para borrar archivos innecesarios

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
es: Licencia pública general de GNU versión 3 o posterior.
    Consulte https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: System information
es: Información del sistema

en: Active
es: Activar

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
es: Tamaño

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
es: Advertencia sobre la opción «%(option)s» del limpiador «%(cleaner)s»:
    
    %(warning)s

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
es: Restableciendo el archivo de configuración porque está dañado: %s

en: You must select an operation
es: Debe seleccionar una operación

en: Done.
es: Terminado.

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
es: Acceda al menú de la aplicación haciendo clic en el icono de hamburguesa de la barra de título.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
es: Acceda al menú de aplicación haciendo clic en el logotipo de la barra de título.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
es: Error al cargar el módulo SQLite. Lo puede estar bloqueando el antivirus.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
es: BleachBit se está ejecutando con privilegios de administrador para limpiar las partes compartidas del sistema. Cualquier referencia a la carpeta del usuario solo afectará a la cuenta del superusuario.

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
es: Ejecute BleachBit con privilegios de administrador para mejorar la precisión de la sobrescritura del contenido de los archivos.

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
es: No hay versión oficial de BleachBit en Microsoft Store. Consigue la versión original en https://www.bleachbit.org, donde siempre es gratuita.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
es: Vista previa

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
es: Vista previa de los archivos de las operaciones seleccionadas (no elimina ningún archivo)

en: Clean files in the selected operations
es: Limpiar los archivos de las operaciones seleccionadas

en: Abort
es: Interrumpir

en: Abort the preview or cleaning process
es: Interrumpir la previsualización o el proceso de limpieza

en: Error when checking for updates:
es: Error al buscar actualizaciones:

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
es: Ha fallado la orden «swapoff -s», por lo que se usa /proc/swaps para obtener información del espacio de intercambio.

en: Disabling swap.
es: Desactivando el espacio de intercambio.

en: Re-enabling swap.
es: Reactivando el espacio de intercambio.

en: Setting nice value %d for this process.
es: Configurando el valor de prioridad %d para este proceso.

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
es: Eliminando los privilegios del proceso con ID {pid} para el usuario con ID {uid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
es: Asignando y limpiando %s de memoria.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
es: Liberando %s de memoria.

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
es: El UUID que se ha encontrado para el archivo de intercambio {device} es {uuid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
es: La memoria física libre es %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
es: Limpiando el dispositivo de intercambio %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
es: Reinicializando el dispositivo de intercambio %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
es: Se han detectado estos dispositivos de intercambio: %s

note: TRANSLATORS: This is a debugging message that the parent process is waiting for the child process.
en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
es: La función wipe_memory() con el ID de proceso {pid} está esperando al proceso secundario con el ID {cid}.

en: The child memory-wiping process returned code %d.
es: El proceso secundario de limpieza de la memoria ha devuelto el código %d.

en: Disk was full when writing configuration to file %s
es: Se ha llenado el disco al escribir la configuración en el archivo %s

en: Error checking whether path exists: %s
es: Error al comprobar si existe la ruta: %s

en: Error when setting the default drives to shred.
es: Error al configurar las unidades por defecto para destruir.

en: Automatically preserving language %s.
es: Preservación automática del idioma %s.

en: Security warning
es: Advertencia de seguridad

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
es: Estas definiciones de limpieza son nuevas o han cambiado. Las definiciones maliciosas pueden dañar el sistema. Si no confía en estos cambios, elimine los archivos o cierre el programa.

[ctx: column_label]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: column_label]
en: Filename
es: Nombre de archivo

en: Executable not found: %s
es: Ejecutable no encontrado: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
es: %s no se puede limpiar porque se encuentra en ejecución. Ciérrelo e inténtelo de nuevo.

en: New winapp2.ini was downloaded.
es: Se ha descargado un archivo winapp2.ini nuevo.

en: Update BleachBit
es: Actualizar BleachBit

en: A new version is available.
es: Hay una versión nueva disponible.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
es: Actualizar a la versión %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
es: Error al abrir una conexión de red para buscar actualizaciones. Verifique que la red esté funcionando y que un cortafuegos no esté bloqueando esta aplicación. Mensaje de error: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
es: Aplicaciones

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
es: Herramientas

en: Games
es: Juegos

en: Imported from winapp2.ini
es: Importado de winapp2.ini

en: The file python3.dll was found in c:\ or c:\dlls, which indicates a possible attempt at DLL search-order hijacking.
es: El archivo python3.dll se encontró en c:\ o c:\dlls, lo que indica un posible intento de secuestro del orden de la búsqueda del DLL.

en: Warning
es: Aviso

en: BleachBit is starting...
es: BleachBit se está iniciando...

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
es: Error al ejecutar la operación «%(operation)s»: «%(msg)s»

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
es: Espere. Limpiando el espacio libre del disco.

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
es: La limpieza del espacio libre en el disco borra los restos de los archivos que se han eliminado sin destruirlos. No libera espacio de disco.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
es: Espere. Limpiando %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
es[0]: Queda %d minuto aproximadamente.
es[1]: Quedan %d minutos aproximadamente.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
es: Espacio de disco recuperado: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
es: Espacio de disco que se recuperará: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
es: Archivos eliminados: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
es: Archivos que se eliminarán: %d

en: Special operations: %d
es: Operaciones especiales: %d

en: Errors: %d
es: Errores: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
es: Espere. Ejecutando una exploración en profundidad.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
es: Espere. Vista previa de %s.

en: _Shred Files
es: _Destruir archivos

en: Sh_red Folders
es: De_struir carpetas

en: Shred Paths from Clipboard
es: Destruir las rutas del portapapeles

en: _Wipe Free Space
es: _Limpiar el espacio libre

en: _Make Chaff
es: _Crear archivos de paja

en: S_hred Settings and Quit
es: D_estruir la configuración y salir

en: S_ystem Information
es: _Información del sistema

en: _Help
es: Ay_uda

en: _About BleachBit
es: _Acerca de BleachBit
