bleachbit - en to hr translation catalogue (245 entries)

en: Web browser
hr: Web preglednik

en: Cache
hr: Pričuvna memorija

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
hr: Obriši web pričuvnu memoriju, što skraćuje vrijeme prikazivanja ponovno posjećenih stranica.

en: Cookies
hr: Kolačići

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
hr: Obriši kolačiće koji sadrže informacije kao što su postavke internet stranica, ovjere i praćenja identiteta

en: DOM Storage
hr: DOM pohrana

en: Delete HTML5 cookies
hr: Obriši HTML5 kolačiće

en: Form history
hr: Povijest obrazaca

en: A history of forms entered in web sites
hr: Povijest obrazaca upisanih u web stranice

en: History
hr: Povijest

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
hr: Obriši povijest koja uključuje posjećene web lokacije, preuzimanja i minijature

en: Search engines
hr: Pretraživači

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
hr: Vrati izvornu povijest pretraživanja pretraživača i obriši pretraživače koji nisu zadani, neke koji su zadani automatski

en: Session
hr: Sesija

en: Delete the current and last sessions
hr: Obriši trenutnu i posljednju sesiju

en: Passwords
hr: Lozinke

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
hr: Baza podataka korisničkih imena i lozinki kao i popis web stranica koje ne trebaju spremati lozinke.

en: This option will delete your saved passwords.
hr: Ova mogućnost će obrisati vaše spremljene lozinke.

en: Vacuum
hr: Vakum

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
hr: Očisti rascjepkanost baze podataka u svrhu smanjenja zauzetog prostora i poboljšanje brzine bez gubitka podataka.

en: Site preferences
hr: Osobitosti stranice

en: Settings for individual sites
hr: Postavke pojedinih stranica

en: File archiver
hr: Upravitelj arhive

en: Delete the usage history
hr: Obriši povijest korištenja

en: Temporary files
hr: Privremene datoteke

en: Delete the temporary files
hr: Obriši privremene datoteke

en: Multimedia viewer
hr: Multimedijski preglednik

en: File transfer client
hr: Klijent za prijenos datoteka

en: Most recently used
hr: Nedavno korišteno

en: Delete the files
hr: Obriši datoteke

en: Backup files
hr: Sigurnosne kopije

en: Delete the backup files
hr: Obriši sigurnosne kopije

en: Logs
hr: Zapisi

en: Delete the logs
hr: Obriši zapise

en: Delete the cache
hr: Obriši pričuvnu memoriju

en: Downloaded podcasts
hr: Preuzeti podcasti

en: Delete downloaded podcasts
hr: Obriši preuzete podcaste

en: Delete the command history
hr: Obriši povijest naredbi

en: Game
hr: Igra

en: Delete the list of game servers
hr: Obriši popis poslužitelja igara

en: Package manager
hr: Upravitelj paketima

en: Editor
hr: Uređivač

en: Recent documents list
hr: Popis nedavnih dokumenata

en: Delete the list of recently used documents
hr: Obriši popis nedavno korištenih dokumenata

en: Shell
hr: Ljuska

en: Chat client
hr: Klijent za razgovor

en: Chat logs
hr: Zapisi razgovora

en: Delete the chat logs
hr: Obriši zapise razgovora

en: Installers
hr: Instalacijski programi

en: Delete cached patches and installers
hr: Obriši pričuvnu memoriju zakrpa i instalacijskih programa

en: Windowing system
hr: Sustav prozora

en: Debug logs
hr: Zapisi otklanjanja grešaka

en: Delete the debug logs
hr: Obriši zapise otklanjanja grešaka

en: File manager
hr: Upravitelj datoteka

en: Custom folders will be reset.
hr: Prilagođene mape će biti vraćene u izvorno stanje.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
hr: Popis blokiranih

en: Blocklists will need update to work.
hr: Popis blokiranih treba nadopuniti kako bi radio.

en: Torrents
hr: Torrenti

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
hr: Obriši torrente (samo metapodatke ali ne i opisane datoteke)

en: Statistics
hr: Statistika

en: Delete the file
hr: Obriši datoteku

en: Crash reports
hr: Izvješća o rušenju programa

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
hr: Povijest obrazaca upisanih u web stranice i u traku pretraživanja

en: Session restore
hr: Obnovi sesiju

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
hr: Učitava početnu sesiju nakon što se pretraživač zatvori ili sruši.

en: URL history
hr: URL povijest

en: List of visited web pages
hr: Popis posjećenih web stranica

en: Download history
hr: Preuzmi povijest

en: List of files downloaded
hr: Popis preuzetih datoteka

en: Delete the list of visited web pages
hr: Obiši popis posjećenih web stranica

en: Delete the avatars and emoticons cache
hr: Obriši avatare i pričuvnu memoriju smajlija

en: Email client
hr: Klijent e-pošte

en: Index
hr: Sadržaj

en: Widgets for the desktop
hr: Widgeti za radnu površinu

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
hr: Obriši kolačiće, posjećene URL-ove i povijest pretrage

en: Delete the most recently used list
hr: Obriši popis nedavno korištenih medija

en: Desktop environment
hr: Radno okruženje

en: Run
hr: Pokreni

en: Search history
hr: Povijest pretraživanja

en: Delete the search history
hr: Obriši povijest pretraživanja

en: Places
hr: Lokacije

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
hr: Baza podataka URL-ova uključujući zabilješke, favikone i povijest posjećenih web stranica

en: This option deletes all bookmarks.
hr: Ova mogućnost briše sve zabilješke.

en: Media player
hr: Medijski reproduktor

en: System journals
hr: Dnevnici sustava

en: Clean old system journals
hr: Obriši stare dnevnike sustava

en: Memory dump
hr: Ispis memorije

en: Database
hr: Baza podataka

en: Compatibility layer for Windows software
hr: Sloj kompatibilnosti za Windows softver

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
hr: Obriši ~/.viminfo koji sadrži povijest datoteka, povijest naredbi i predmemoriju

en: Deep scan
hr: Duboko pretraživanje

en: Clean files widely scattered across the disk
hr: Obriši datoteke rasprostranjene diljem diska

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
hr: Pregledajte pregled za sve datoteke koje želite zadržati.

en: This option is slow.
hr: Ova mogućnost je spora

en: Document viewer
hr: Preglednik dokumenata

en: Delete obsolete files
hr: Obriši zastarjele datoteke

en: Package lists
hr: Popis paketa

en: Audio player
hr: Glazbeni repoduktor

en: Word processor
hr: Obrada teksta

en: Current session
hr: Trenutna sesija

en: Delete the current session
hr: Obriši trenutnu sesiju

en: Thumbnails
hr: Minijature

en: Icons for files on the system
hr: Ikone za datoteke na sustavu

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
hr: Ova mogućnost će vratiti zadane pričvršćene lokacije u izborniku Brzog pristupa.

en: This will restart Windows Explorer.
hr: Ovo će ponovno pokrenuti Windows Explorer.

en: Search tool
hr: Alat pretrage

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
hr: Obriši sadržaj pretrage, bazu podataka riječi i datoteke koje sadrže.

en: Graphics editor
hr: Grafički uređivač

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
hr: Uređivači oznaka glazbenih datoteka

en: IRC client formerly known as XChat
hr: IRC klijent nekada poznat kao XChat

en: Unnecessary file cleaner
hr: Čistač nepotrebnih datoteka

en: Free space and maintain privacy
hr: Oslobodite prostor i očuvajte privatnost

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
hr: Obriši datoteku

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
hr: Obriši

en: Run external command: %s
hr: Pokreni vanjsku naredbu: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
hr: Slomljene datoteke radne površine

en: Delete broken application menu entries and file associations
hr: Obriši slomljene upise izbornika aplikacije i pridruživanja

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
hr: Lokalizacija

en: Delete files for unwanted languages
hr: Obriši datoteke nepotrebnih jezika

en: Configure this option in the preferences.
hr: Prilagodite ovu mogućnost u osobitostima

en: Rotated logs
hr: Rotirani zapisi

en: Delete old system logs
hr: Obriši stare zapise sustava

en: Trash
hr: Smeće

en: Empty the trash
hr: Isprazni smeće

en: Memory
hr: Memorija

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
hr: Prebriši swap prostor i nekorištenu memoriju

en: This option is experimental and may cause system problems.
hr: Ova mogućnost je eksperimentalna i može uzrokovati probleme u sustavu.

en: Recycle bin
hr: Koš za smeće

en: Empty the recycle bin
hr: Isprazni koš za smeće

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
hr: Nadopuni programe za deinstalaciju

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
hr: Obriši programe deinstalacije Microsoft ažuriranja uključujuću zakrpe, servisne pakete i Internet Explorer ažuriranja

en: Clipboard
hr: Međuspremnik

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
hr: Međuspremnik radne površine korišten za radnje kopiranja i lijepljenja.

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Delete user-specified files and folders
hr: Obriši datoteke i mape koje je odredio korisnik

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
hr: Slobodan prostor na disku

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
hr: Prebriši slobodan prostor na disku kako bi se sakrile obrisane datoteke

en: This option is very slow.
hr: Ova mogućnost je vrlo spora.

en: The system in general
hr: Sustav općenito

en: System
hr: Sustav

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
hr: Prebriši slobodan prostor na disku %s

en: not a valid cleaner: %s
hr: nije valjan čistač: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
hr: upotreba: %prog [mogućnost] cleaner.mogućnost1 cleaner.mogućnost2

en: list cleaners
hr: prikaži čistače

en: preview files to be deleted and other changes
hr: pregledaj datoteke za brisanje i ostale promjene

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
hr: pokreni čistače za brisanje datoteka i učini ostale trajne promjene

en: shred specific files or folders
hr: dijeli određene datoteke ili mape

en: overwrite files to hide contents
hr: prebriši datoteke u svrhu sakrivanja sadržaja

en: launch the graphical interface
hr: pokreni grafičko sučelje

en: use options set in the graphical interface
hr: koristi mogućnost postavljanja u grafičkom sučelju

en: show system information
hr: prikaži informacije o sustavu

en: output version information and exit
hr: prikaži informacije o inačici i zatvori

en: do not prompt for administrator privileges
hr: ne zahtijevaj administratorske ovlasti

en: update winapp2.ini, if a new version is available
hr: nadopuni winapp2.ini, ako je dostupna nova inčica

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
hr: Preskoči

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
hr: Obriši

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
hr: Bar jedna datoteka je zaključana od strane drugog procesa, stoga njen sadržaj ne može biti prebrisan. Biti će označena za brisanje pri pokretanju sustava.

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
hr: Odaberi za brisanje

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
hr: Smanji

en: Delete registry key
hr: Obriši ključ registra

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
hr: Postoji bar jedna datoteka u datotečnom sustavu koja ne podržava napredno prebrisivanje.

en: Delete confirmation
hr: Potvrda brisanja

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
hr: Sigurno želite trajno obrisati datoteke prema odabranim radnjama? Stvarne datoteke koje će biti obrisane su možda promijenjene od zadnjeg pregleda.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
hr: Sigurno želite trajno obrisati ove datoteke?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
hr: Zato jer ste pokrenuti kao korijenski korisnik, ručno otvorite tu poveznicu u web pregledniku:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
hr: Otvori web preglednik prema %s?

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: General
hr: Općenito

en: Drives
hr: Diskovi

en: Languages
hr: Jezici

en: Whitelist
hr: Popis dopuštenih

en: Check periodically for software updates via the Internet
hr: Provjerite povremeno nadopune softvera putem interneta.

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
hr: Ako je pronađena nadopuna, pojaviti će se mogućnost pregleda informacija. Zatim možete ručno preuzeti i instalirati nadopunu.

en: Check for new beta releases
hr: Provjeri dostupnost novih beta izdanja

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
hr: Preuzmi i nadopuni čistače održavane od strane zajednice (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
hr: Sakrij nepotrebne čistače

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
hr: Prebriši sadržaj datoteka kako bi spriječili moućnost obnove

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
hr: Prebrisivanje je bezuspješno na nekim datotečnim sustavima i s pojedinim BleachBit radnjama. Prebrisivanje je značajno sporije.

en: Exit after cleaning
hr: Zatvori nakon brisanja

en: Confirm before delete
hr: Potvrdi prije brisanja

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
hr: Koristi IEC veličine (1 KiB = 1024 bajta) umjesto SI (1 kB = 1000 bajta)

en: Choose a folder
hr: Odaberi mapu

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
hr: Odaberi zapisivu mapu za svaki disk na koji se prebrisuje slobodan prostor.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
hr: Dodaj

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
hr: Ukloni

en: All languages will be deleted except those checked.
hr: Svi jezici, osim odabranih biti će obrisani.

en: Preserve
hr: Očuvaj

en: Code
hr: Kôd

en: Name
hr: Naziv

en: Choose a file
hr: Odaberi datoteku

en: File
hr: Datoteka

en: Folder
hr: Mapa

en: These locations can be selected for deletion.
hr: Ove lokacije mogu se odabrati za brisanje

en: Type
hr: Vrsta

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
hr: Putanja

[ctx: button]
en: Add file
hr: Dodaj datoteku

[ctx: button]
en: Add folder
hr: Dodaj mapu

en: Choose files to shred
hr: Odaberi datoteke za uništenje

en: Choose folder to shred
hr: Odaberi mapu za uništenje

en: Program to clean unnecessary files
hr: Program za čišćenje nepotrebnih datoteka

en: System information
hr: Informacije sustava

en: Active
hr: Aktivno

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
hr: Veličina

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
hr: Upozorenje koje se odnosi na %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: You must select an operation
hr: Morate odabrati radnju

en: Done.
hr: Završeno.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
hr: Greška učitavanja SQLite modula: antivirusni softver ga možda blokira.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
hr: Pokrenuli ste BleachBit s administratorskim ovlastima za čišćenje zajedničkih dijelova sustava, u odnosu na osobnu mapu profila korisnika očistiti će se samo korijenski račun.

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
hr: Pokreni BleachBit s administratorskim ovlastima kako bi poboljšali brisanje sadržaja datoteka.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
hr: Pregled

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
hr: Pregledajte datoteke u odabranim radnjama (bez brisanja datoteka)

en: Clean files in the selected operations
hr: Obriši datoteke u odabranim radnjama

en: Error when checking for updates:
hr: Greška pri provjeri nadopuna:

en: Security warning
hr: Sigurnosno upozorenje

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
hr: Ove definicije čišćenja su nove ili su promijenjene. Zlonamjerne definicije mogu oštetiti vaš sustav. Ako ne vjerujete ovim promjenama, obrišite datoteke ili odustanite.

[ctx: column_label]
en: Delete
hr: Obriši

[ctx: column_label]
en: Filename
hr: Naziv datoteke

en: Executable not found: %s
hr: Izvršna datoteka nije pronađena: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
hr: %s se ne može obrisati jer je trenutno pokrenut. Zatvorite ga i pokušajte ponovno.

en: New winapp2.ini was downloaded.
hr: Novi winapp2.ini je preuzet.

en: Update BleachBit
hr: Nadopuni BleachBit

en: A new version is available.
hr: Nova inačica je dostupna.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
hr: Nadopuni na inačicu %s

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
hr: Aplikacije

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
hr: Multimedija

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
hr: Pomagala

en: Games
hr: Igre

en: Imported from winapp2.ini
hr: Uvezeno iz winapp2.ini

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
hr: Izuzetak pri pokretanju radnje '%(operation)s': '%(msg)s'

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
hr: Pričekajte, briše se neiskorišteni diskovni prostor.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
hr: Pričekajte. Brišem %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
hr[0]: Otprilike %d minuta preostala.
hr[1]: Otprilike %d minute preostale.
hr[2]: Otprilike %d minuta preostalo.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
hr: Oslobođeni diskovni prostor: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
hr: Diskovni prostor koji će biti oslobođen: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
hr: Obrisane datoteke: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
hr: Datoteke za brisanje: %d

en: Special operations: %d
hr: Posebne radnje: %d

en: Errors: %d
hr: Greške: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
hr: Pričekajte, izvodi se dubinsko pretraživanje.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
hr: Pričekajte, pregledavanje %s.

en: _Shred Files
hr: _Uništi datoteke

en: Sh_red Folders
hr: _Uništi mape

en: _Wipe Free Space
hr: _Prebriši slobodan prostor

en: S_hred Settings and Quit
hr: _Uništi postavke i zatvori

en: _Help
hr: _Pomoć
