bleachbit - en to id translation catalogue (350 entries)

en: Web browser
id: Peramban Web

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
id: Hapus cache web, yang mana mengurangi waktu untuk menampilkan halaman yang dikunjungi ulang

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
id: Hapus cookies, yang berisi informasi seperti preferensi situs web, otentikasi, dan identifikasi pelacakan

en: DOM Storage
id: Penyimpanan DOM

en: Delete HTML5 cookies
id: Hapus cookie HTML5

en: Form history
id: Riwayat isian form

en: A history of forms entered in web sites
id: Riwayat form yang diisi pada situs web

en: History
id: Riwayat

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
id: Hapus catatan yang meliputi situs yang telah dikunjungi, diunduh, dan gambar mini

en: Search engines
id: Mesin pencari

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
id: Atur ulang riwayat penggunaan mesin pencari dan menghapus mesin pencari non-pabrik, beberapa yang di antaranya ditambahkan secara otomatis

en: Session
id: Sesi

en: Delete the current and last sessions
id: Hapus sesi saat ini dan sesi terakhir

en: Sync
id: Sinkronisasi

en: Delete the sync data and sign out of the browser
id: Hapus data disnkronisasi dan keluar dari peramban

en: Passwords
id: Kata Sandi

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
id: Basis data nama pengguna dan kata sandi serta daftar situs yang seharusnya tidak menyimpan sandi

en: This option will delete your saved passwords.
id: Opsi ini akan menghapus sandi Anda yang tersimpan.

en: Vacuum
id: Optimalkan

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
id: Bersihkan fragmentasi database untuk mengurangi ruang dan meningkatkan kecepatan tanpa menghapus data apapun

en: Site preferences
id: Preferensi situs

en: Settings for individual sites
id: Pengaturan untuk masing-masing situs

en: File archiver
id: Pengarsip berkas

en: Delete the usage history
id: Hapus riwayat penggunaan

en: Temporary files
id: Berkas-berkas sementara

en: Delete the temporary files
id: Hapus berkas-berkas sementara

en: Multimedia viewer
id: Penampil multimedia

en: File transfer client
id: Klien transfer berkas

en: Most recently used
id: Terakhir digunakan

en: Quarantine
id: Karantina

en: Delete the files
id: Hapus berkas

en: Backup files
id: Cadangkan berkas

en: Delete the backup files
id: Hapus cadangan berkas-berkas

en: Logs
id: Log

en: Delete the logs
id: Hapus log

en: Delete the cache
id: Hapus cache

en: Downloaded podcasts
id: Podcast yang terunduh

en: Delete downloaded podcasts
id: Hapus podcast yang terunduh

en: Delete the command history
id: Hapus riwayat perintah

en: Game
id: Permainan

en: Delete the list of game servers
id: Hapus daftar server-server permainan

en: Package manager
id: Manajer Paket

en: Editor
id: Penyunting

en: Recent documents list
id: Daftar dokumen terakhir

en: Delete the list of recently used documents
id: Hapus daftar dokumen yang terakhir digunakan

en: Chat client
id: Klien obrolan

en: Chat logs
id: Log obrolan

en: Delete the chat logs
id: Hapus log obrolan

en: Installers
id: Penginstal

en: Delete cached patches and installers
id: Hapus tambalan dan penginstal yang tersimpan

en: Windowing system
id: Sistem windowing

en: Debug logs
id: Log Debug

en: Delete the debug logs
id: Hapus log debug

en: File manager
id: Manajer berkas

en: Custom folders will be reset.
id: Folder yang telah dimodifikasi akan dipulihkan.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
id: Daftar blokir

en: Blocklists will need update to work.
id: Daftar blokir akan memerlukan pembaruan agar bekerja.

en: Torrents
id: Torrent

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
id: Hapus torrent (hanya metadata tapi bukan berkas yang diuraikan)

en: Statistics
id: Statistik

en: Delete the file
id: Hapus berkas

en: Crash reports
id: Laporan crash

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
id: Riwayat formulir yang diisi di situs web dan pada bilah pencarian

en: Session restore
id: Pemulihan sesi

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
id: Muat sesi awal setelah peramban ditutup atau crash

en: URL history
id: Riwayat URL

en: List of visited web pages
id: Daftar halaman web yang dikunjungi

en: Download history
id: Riwayat unduhan

en: List of files downloaded
id: Daftar file terunduh

en: Delete the list of visited web pages
id: Hapus daftar halaman web yang dikunjungi

en: Delete the avatars and emoticons cache
id: Hapus cache avatar dan emotikon

en: Email client
id: Klien email

en: Index
id: Indeks

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
id: Menghapus indeks akan mengatur ulang konfigurasi kolom dalam daftar pesan.

en: Widgets for the desktop
id: Widget untuk destop

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
id: Hapus cookie, URL yang dikunjungi, dan riwayat pencarian

en: Delete the most recently used list
id: Hapus daftar yang paling terakhir digunakan

en: Desktop environment
id: Lingkungan Desktop

en: Run
id: Jalankan

en: Search history
id: Riwayat pencarian

en: Delete the search history
id: Hapus riwayat pencarian

en: Places
id: Tempat-tempat

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
id: Basis data URLs termasuk bookmark, favicons, dan riwayat situs yang telah dikunjungi

en: This option deletes all bookmarks.
id: Opsi ini akan menghapus semua bookmark.

en: Office suite
id: Perangkat kantor

en: Known files history
id: Berkas riwayat yang diketahui

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
id: Klien dan teman yang diketahui

en: Media player
id: Pemutar media

en: System journals
id: Jurnal Sistem

en: Clean old system journals
id: Hapus jurnal sistem lama

en: Memory dump
id: Pengarsipan memori

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
id: Hapus database, yang memuat informasi seperti banyaknya dimainkan dan yang terakhir dimainkan

en: Compatibility layer for Windows software
id: Lapisan kompatibilitas untuk perangkat lunak Windows

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
id: Hapus cache web, yang mana dapat mengurangi waktu untuk menampilkan halaman yang dikunjungi kembali. Ini juga menghapus GIF-GIF favorit.

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
id: Hapus berkas ~/.viminfo yang berisi riwayat berkas, riwayat perintah, dan penyangga

en: Deep scan
id: Pindai secara mendalam

en: Clean files widely scattered across the disk
id: Hapus semua berkas yang tersebar ke seluruh disk

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
id: Lihat pratampilan setiap berkas yang ingin anda simpan.

en: This option is slow.
id: Pilihan ini lambat.

en: VIM swap files under user profile
id: Berkas swap VIM di bawah profil pengguna

en: VIM swap files across system
id: Berkas swap VIM di seluruh sistem

en: Document viewer
id: Penampil dokumen

en: Delete obsolete files
id: Hapus berkas-berkas usang

en: Package lists
id: Daftar paket

en: Audio player
id: Pemutar audio

en: Word processor
id: Pengolah kata

en: Current session
id: Sesi saat ini

en: Delete the current session
id: Hapus sesi saat ini

en: Remote control software
id: Perangkat lunak remote kontrol

en: Thumbnails
id: Gambar mini

en: Icons for files on the system
id: Ikon untuk berkas di dalam sistem

en: Recordings
id: Rekaman

en: Delete the audio and video recordings
id: Hapus rekaman-rekaman audio dan video

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
id: Pilihan ini akan mereset lokasi tersemat pada Akses Cepat menjadi default.

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
id: Hapus tanggal penggunaan, posisi jendela, dan data lain untuk folder

en: This will reset the position of desktop icons.
id: Ini akan memulihkan posisi ikon desktop.

en: This will restart Windows Explorer.
id: Ini akan memulai ulang Windows Explorer.

en: Remove packages that were formerly dependencies
id: Hapus paket yang sebelumnya merupakan dependensi

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
id: Melihat ulang secara hati-hati daftar paket yang akan dihapus dengan menjalankan "dnf list autoremove".

en: Search tool
id: Alat pencarian

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
id: Hapus indeks pencarian, basis data kata dan berkas-berkas yang ada isinya

en: Graphics editor
id: Penyunting Grafis

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
id: Pengetag berkas-berkas audio

en: IRC client formerly known as XChat
id: Klien IRC yang tadinya dikenal sebagai XChat

en: Unnecessary file cleaner
id: Pembersih berkas yang tidak diperlukan

en: Free space and maintain privacy
id: Bersihkan ruang dan perbaiki privasi

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variable.
id: Pindai mendalam tidak mendukung variabel multi-nilai.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
id: mencari="walk.all" digunakan dengan alamat berkas umum="%s"

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
id: alamat="%s" bukanlah pola gumpalan

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
id: Bersihkan berkas

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
id: Bersihkan

en: Run external command: %s
id: Jalankan perintah eksternal: %s

en: Downloading URL failed: %s
id: Gagal mengunduh url: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
id: Kesalahan di handle_cleaner_option() untuk cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
id: Mengabaikan pembersih karena dapat ditulis: %s

en: Error reading cleaner: %s
id: Gagal membaca pembersih: %s

note: TRANSLATORS: An action is something like cleaning a specific file. "Not usable" means the whole cleaner will be ignored. The substituted variable is a pathname.
en: Cleaner is not usable on this OS because it has no actions: %s
id: Pembersih tidak dapat digunakan pada OS ini karena tidak memiliki aksi: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
id: Berkas desktop yang rusak

en: Delete broken application menu entries and file associations
id: Hapus entri menu aplikasi yang rusak dan asosiasi berkas

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
id: Lokalisasi bahasa

en: Delete files for unwanted languages
id: Hapus berkas bahasa yang tidak diinginkan

en: Configure this option in the preferences.
id: Konfigurasikan opsi ini di preferensi.

en: Rotated logs
id: Catatan-catatan yang diputar

en: Delete old system logs
id: Hapus catatan-catatan sistem yang lama

en: Trash
id: Tempat sampah

en: Empty the trash
id: Kosongkan tempat sampah

en: Memory
id: Memori

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
id: Bersihkan memori swap dan kosongkan memori

en: This option is experimental and may cause system problems.
id: Opsi ini masih dalam tahap uji coba dan mungkin dapat menyebabkan sistem bermasalah.

en: Recycle bin
id: Tempat sampah

en: Empty the recycle bin
id: Kosongkan tempat sampah

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
id: Perbaharui uninstaller

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
id: Hapus uninstaller untuk perbaharuan Microsoft termasuk perbaikan, paket layanan, dan perbaharuan Internet Explorer

en: Clipboard
id: Papan klip

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
id: Papan klip dari lingkungan desktop yang digunakan untuk operasi salin dan tempel

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
id: Sesuaikan

en: Delete user-specified files and folders
id: Hapus berkas dan folder yang ditentukan pengguna

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
id: Ruang kosong pada disk

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
id: Timpa ruang kosong pada disk untuk menyembunyikan berkas yang telah dihapus

en: This option is very slow.
id: Opsi ini sangat lambat.

en: The system in general
id: Sistem secara umum

en: System
id: Sistem

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
id: Timpa ruang kosong pada disk %s

en: Loading native cleaners.
id: Memuat pembersih natif.

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
id: Impor pembersih dari Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
id: pembersih yang tidak valid: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
id: penggunaan: %prog [opsi] cleaner.pilihan1 cleaner.pilihan2

en: list cleaners
id: Daftar pembersih

en: preview files to be deleted and other changes
id: pratinjau berkas-berkas yang akan dihapus dan perubahan lainnya

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
id: jalankan pembersih untuk menghapus berkas dan membuat perubahan permanen lain

en: shred specific files or folders
id: iris berkas atau folder tertentu

en: wipe free space in the given paths
id: sapu ruang kosong pada alamat yang diberikan

en: overwrite files to hide contents
id: Timpa berkas-berkas untuk sembunyikan konten

en: launch the graphical interface
id: luncurkan antarmuka grafis

en: use options set in the graphical interface
id: gunakan opsi yang diatur dalam antarmuka grafis

en: enable all options that do not have a warning
id: aktifkan semua opsi yang tidak memiliki peringatan

en: set log level to verbose
id: atur level log ke verbose

en: log debug messages to file
id: log pesan debug ke berkas

en: show system information
id: tampilkan informasi sistem

en: output version information and exit
id: keluarkan informasi versi dan keluar

en: do not prompt for administrator privileges
id: jangan meminta untuk hak administrator

en: update winapp2.ini, if a new version is available
id: perbaharui winapp2.ini, jika versi baru tersedia

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
id: Tentukan hanya satu dari perintah ini: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Checking online for updates to winapp2.ini
id: Memeriksa daring untuk pembaruan winapp2.ini

en: No directories given for --wipe-free-space
id: Tidak ada direktori diberikan untuk --wipe-free-space

en: Wiping free space can take a long time.
id: Menyapu ruang kosong bisa memakan waktu lama.

en: No work to do. Specify options.
id: Tidak ada pekerjaan yang dilakukan. Tentukan pilihan.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
id: --overwrite hanya dimaksudkan untuk digunakan dengan --clean

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
id: Lewati

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
id: Hapus

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
id: Setidaknya satu berkas terkunci oleh proses lain, jadi isinya tidak dapat ditimpa. Ia akan ditandai untuk dihapus saat sistem memulai ulang.

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
id: Tandai untuk penghapusan

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
id: Potong

en: Delete registry key
id: Hapus key registri

en: Directory is not empty: %s
id: Direktori tidak kosong: %s

en: Skipping mount point: %s
id: Melewati mount point: %s

en: Device or resource is busy: %s
id: Perangkat atau sumber daya sibuk: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
id: Tipe berkas khusus tidak dapat dihapus: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
id: Variabel lingkungan TMP merujuk ke direktori yang tidak ada: %s

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
id: Setidaknya satu berkas dalam sebuah sistem berkas yang tidak mendukung penimpaan tingkat lanjut.

en: Wiping path: %s
id: Menyapu alamat: %s

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
id: Alamat untuk disapu haruslah direktori yang sudah ada: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
id: Menciptakan berkas sementara yang baru untuk menyapu ruang kosong.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
id: Kesalahan #%d saat flushing file buffer.

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
id: Tertulis {files:,} berkas dan {bytes:,} bytes dalam {seconds:,} detik pada {rate:.2f} MB/s

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
id: {bytes:,} byte dan {inodes:,} inode tersedia untuk non-super-user

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
id: {bytes:,} byte dan {inodes:,} inode tersedia untuk super-user

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
id: Menangani kesalahan tak diketahui #0 saat memotong berkas.

en: _Cancel
id: Batal

en: _Open
id: Buka

en: _Delete
id: Hapus

en: Delete confirmation
id: Hapus konfirmasi

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
id: Fungsi ini menghapus semua pengaturan BleachBit dan keluar dari aplikasi. Gunakan ini untuk menyembunyikan penggunaan BleachBit atau memulihkan pengaturan. Saat Anda menjalankan BleachBit selanjutnya, pengaturan akan kembali ke nilai default.

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus berkas-berkas secara permanen sesuai dengan operasi yang dipilih?  Berkas sesungguhnya yang akan dihapus mungkin telah berubah sejak Anda menjalankan pratinjau.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
id: Apakah anda yakin akan menghapus secara permanen berkas-berkas ini?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
id: Karena Anda sedang menjalankan sebagai root, mohon untuk membuka tautan ini secara manual pada penjelajah web:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
id: Buka penjelajah web ke %s?

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Deleting files
id: Menghapus berkas

note: TRANSLATORS: BleachBit creates digital chaff like that is like the physical chaff airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
id: Membuat sekam

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
id: Buat pesan yang dihasilkan acak yang terinspirasi dari dokumen.

note: TRANSLATORS: Inspiration is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
id: Inspirasi

en: 2600 Magazine
id: 2600 Majalah

en: Hillary Clinton's emails
id: Email Hillary Clinton

en: Number of files
id: Jumlah berkas

en: Select destination folder
id: Pilih folder tujuan

en: When finished
id: Ketika selesai

en: Delete without shredding
id: Hapus tanpa merobek-robek

en: Do not delete
id: Jangan hapus

en: Make files
id: Membuat berkas

en: Download data needed for chaff generator?
id: Unduh data yang diperlukan untuk generator sekam?

en: Generating files
id: Membuat berkas

en: Preferences
id: Preferensi

en: General
id: Umum

en: Languages
id: Bahasa

en: Whitelist
id: Daftar putih

en: Check periodically for software updates via the Internet
id: Periksa secara berkala pembaruan perangkat lunak melalui Internet

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
id: Jika sebuah pembaruan ditemukan, Anda akan diberikan opsi untuk melihat informasi tentang hal ini.  Kemudian, Anda boleh secara manual mengunduh dan memasang pembaruan.

en: Check for new beta releases
id: Periksa untuk rilis beta baru

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
id: Unduh dan perbaharui pembersih dari komunitas (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
id: Sembunyikan pembersih yang tak relevan

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
id: Timpa ini berkas untuk mencegah pemulihan

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
id: Menimpa itu tidak efektif pada beberapa sistem berkas dan dengan operasi BleachBit tertentu.  Menimpa itu melambat secara signifikan.

en: Exit after cleaning
id: Keluar setelah pembersihan

en: Confirm before delete
id: Konfirmasi sebelum menghapus

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
id: Gunakan ukuran IEC (1 KiB = 1024 bytes) bukan SI (1 kB = 1000 bytes)

en: Windows 10 theme
id: Tema Windows 10

en: Dark mode
id: Mode gelap

en: Remember window geometry
id: Ingat geometri jendela

en: Show debug messages
id: Tampilkan pesan debug

en: Add shred context menu option (KDE Plasma specific)
id: Tambahkan opsi menu konteks shred (khusus KDE Plasma)

en: Choose a folder
id: Pilih folder

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
id: Pilih folder yang dapat ditulis untuk tiap drive yang akan ditimpa pada ruang kosong.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
id: Tambah

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
id: Hapus

en: All languages will be deleted except those checked.
id: Semua bahasa akan di hapus kecuali yang di centang.

en: Preserve
id: Dipelihara

en: Code
id: Kode

en: Name
id: Nama

en: Choose a file
id: Pilih berkas

en: File
id: Berkas

en: These paths will not be deleted or modified.
id: Lokasi ini tidak akan dihapus atau dirubah.

en: These locations can be selected for deletion.
id: Lokasi ini dapat dipilih untuk dihapus.

en: Type
id: Jenis

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
id: Lokasi

[ctx: button]
en: Add file
id: Tambah berkas

[ctx: button]
en: Add folder
id: Tambah folder

en: Choose files to shred
id: Pilih berkas-berkas yang akan di sobek

en: Choose folder to shred
id: Pilih folder yang akan di sobek

en: No paths found in clipboard.
id: Tidak ada alamat ditemukan di clipboard.

en: Program to clean unnecessary files
id: Program untuk membersihkan file yang tidak perlu

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
id: GNU General Public License versi 3 atau lebih baru.
    Lihat https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: System information
id: Informasi sistem

en: Active
id: Aktif

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
id: Ukuran

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
id: Peringatan tentang %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
id: Memulihkan berkas konfigurasi karena rusak: %s

en: You must select an operation
id: Anda harus memilih operasi

en: Done.
id: Selesai.

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
id: Akses menu aplikasi dengan klik ikon hamburger pada bilah judul.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
id: Akses menu aplikasi dengan mengklik logo pada title bar.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
id: Gagal memuat modul SQLite: perangkat lunak anti virus mungkin membloknya.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
id: Anda sedang menjalankan BleachBit dengan hak administratif untuk membersihkan bagian sistem yang dipakai bersama, dan acuan ke folder profil pengguna hanya akan membersihkan akun root.

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
id: Jalankan BleachBit dengan hak administrator untuk memperbaiki akurasi dari penimpaan isi berkas.

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
id: Tidak ada versi resmi BleachBit di Microsoft Store. Dapatkan versi aslinya di https://www.bleachbit.org yang selalu gratis.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
id: Pratinjau

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
id: Pratinjau berkas-berkas pada operasi yang dipilih (tanpa menghapus berkas-berkas apapun)

en: Clean files in the selected operations
id: Bersihkan berkas dalam operasi yang dipilih

en: Abort
id: Batalkan

en: Abort the preview or cleaning process
id: Batalkan proses pratinjau atau pembersihan

en: Error when checking for updates:
id: Gagal ketika memeriksa pembaruan:

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
id: Perintah 'swapoff -s' gagal, kembali ke /proc/swaps untuk informasi swap.

en: Disabling swap.
id: Matikan swap.

en: Re-enabling swap.
id: Aktifkan kembali swap.

en: Setting nice value %d for this process.
id: Menetapkan nilai baik %d untuk proses ini.

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
id: Menjatuhkan hak akses dari proses ID {pid} kepada pengguna ID {uid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
id: Mengalokasikan dan menyapu %s dari memori.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
id: Membebaskan %s memori.

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
id: Ditemukan UUID untuk berkas swap {device} adalah {uuid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
id: Memori fisik bebas adalah %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
id: Menyapu perangkat swap %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
id: Menginisialisasi ulang perangkat swap %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
id: Terdeteksi perangkat swap ini: %s

note: TRANSLATORS: This is a debugging message that the parent process is waiting for the child process.
en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
id: Fungsi wipe_memory() dengan proses ID {pid} sedang menunggu anak proses ID {cid}.

en: The child memory-wiping process returned code %d.
id: Anak proses penyapuan memori mengembalikan kode %d.

en: Disk was full when writing configuration to file %s
id: cakram sudah penuh ketika menulis konfigurasi ke berkas %s

en: Error checking whether path exists: %s
id: Kesalahan memeriksa apakah ada jalur: %s

en: Error when setting the default drives to shred.
id: Kesalahan ketika mengatur drive baku untuk dirusak.

en: Automatically preserving language %s.
id: Otomatis menyajikan bahasa %s.

en: Security warning
id: Peringatan keamanan

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
id: Definisi-definisi pembersih ini lebih baru atau telah diubah. Definisi yang membahayakan dapat merusak sistem anda. Jika anda tidak mempercayai perubahan-perubahan ini, hapus berkas-berkas atau keluar.

[ctx: column_label]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: column_label]
en: Filename
id: Nama berkas

en: Executable not found: %s
id: Eksekusi tidak ditemukan: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
id: %s tidak dapat dibersihkan, karena saat ini sedang berjalan.  Tutup, dan coba lagi.

en: New winapp2.ini was downloaded.
id: winapp2.ini yang baru sudah didownload.

en: Update BleachBit
id: Perbaharui BleachBit

en: A new version is available.
id: Sebuah versi terbaru telah tersedia.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
id: Perbarui ke versi %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
id: Kesalahan saaat membuka sambungan jaringan untuk memeriksa pembaruan. Silakan verifikasi bahwa jaringan dapat bekerja dan firewall tidak memblokir aplikasi ini. Error message: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
id: Aplikasi

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
id: Peralatan

en: Games
id: Permainan

en: Imported from winapp2.ini
id: Diimpor dari winapp2.ini

en: The file python3.dll was found in c:\ or c:\dlls, which indicates a possible attempt at DLL search-order hijacking.
id: File python3.dll ditemukan di c:\ atau c:\dlls, yang menunjukkan upaya yang mungkin pada pencarian DLL pembajak.

en: Warning
id: Peringatan

en: BleachBit is starting...
id: BleachBit sedang dimulai...

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
id: Pengecualian selagi menjalankan operasi '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Error: {operation_option}: {command}
id: Galat: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
id: Silakan tunggu.  Sedang menyapu ruang kosong pada disk.

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
id: Menyapu ruang kosong disk akan menghilangkan sisa-sisa berkas yang dihapus tidak secara total. Tidak akan menambah ruang kosong.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
id: Silakan tunggu.  Sedang membersikan %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
id[0]: Sekitar %d menit tersisa.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
id: Ruang disk yang sudah dipulihkan: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
id: Ruang disk yang akan dipulihkan: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
id: Berkas-berkas sudah dihapus: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
id: Berkas-berkas yang akan dihapus: %d

en: Special operations: %d
id: Operasi khusus: %d

en: Errors: %d
id: Kesalahan: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
id: Silahkan tunggu.  Sedang menjalankan pemindai secara mendalam.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
id: Silahkan tunggu.  Sedang pratinjau %s.

en: _Shred Files
id: _Sobek berkas-berkas

en: Sh_red Folders
id: Folder Teriris

en: Shred Paths from Clipboard
id: Lenyapkan alamat dari Clipboard

en: _Wipe Free Space
id: _Bersihkan Ruang Kosong

en: _Make Chaff
id: _Membuat Sekam

en: S_hred Settings and Quit
id: Pengaturan S_hred dan Keluar

en: S_ystem Information
id: Informasi S_istem

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About BleachBit
id: Tent_ang BleachBit
