bleachbit - en to ku translation catalogue (165 entries)

en: Web browser
ku: Geroka webê

en: Cache
ku: Pêşbîr

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
ku: Pêşbîra webê jê bibe, bi vê yekê vekirina nû ya rûpelan dê hêdî bibe

en: Cookies
ku: Çerez

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
ku: Çerezên ku agahî, vebijêrk, û nasnameyên malperan tê de ne jê bibe

en: DOM Storage
ku: Qada DOMê

en: Delete HTML5 cookies
ku: Çerezên HTML5ê jê bibe

en: Form history
ku: Dîroka forman

en: History
ku: Dîrok

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
ku: Vê dîroka ku malperên vebûne, daxistin û wêneyên pêşdîtinê tê de hene jê bibe

en: Session
ku: Rûniştin

en: Delete the current and last sessions
ku: Rûniştina niha û ya dawiyê jê bibe

en: Passwords
ku: Şîfre

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
ku: Danegeheke nav û şîfreyan û ya malperên ku şîfreyan depo dike

en: Vacuum
ku: Vakum

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
ku: Bêyî ku tu daneyan jê bibî parçebûna danegehê serast bike û qada bikaranînê kêm bike an jî lezê zêde bike

en: Delete the usage history
ku: Dîroka bikaranînê jê bibe

en: Temporary files
ku: Pelên demdemî

en: Delete the temporary files
ku: Pelên demdemî jê bibe

en: Multimedia viewer
ku: Nîşandêra Multîmedyayê

en: File transfer client
ku: Navrûyê veguhestina pelan

en: Most recently used
ku: Yên herî dawî hatine bikaranîn

en: Delete the files
ku: Pelan jê bibe

en: Backup files
ku: Pelên hilanînî

en: Delete the backup files
ku: Pelên hilanînî jê bibe

en: Logs
ku: Tomar

en: Delete the logs
ku: Tomaran jê bibe

en: Delete the cache
ku: Pêşbîrê jê bibe

en: Downloaded podcasts
ku: Podkastên daxistî

en: Delete downloaded podcasts
ku: Podkastên daxistî jê bibe

en: Delete the command history
ku: Dîroka fermanan jê bibe

en: Game
ku: Lîstik

en: Delete the list of game servers
ku: Lîsteya pêşkêşkara lîstikan jê bibe

en: Editor
ku: Edîtor

en: Recent documents list
ku: Lîsteya belgeyên dawiyê

en: Delete the list of recently used documents
ku: Lîsteya belgeyên herî dawî hatine bikaranîn jê bibe

en: Chat client
ku: Navrûyê chatê

en: Chat logs
ku: Tomarên chatê

en: Delete the chat logs
ku: Tomarên chatê jê bibe

en: Debug logs
ku: Tomarên çewtiyan

en: Delete the debug logs
ku: Tomarên çewtiyan jê bibe

en: Custom folders will be reset.
ku: Peldankên taybet dê bêne resetkirin.

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
ku: Dîroka formên malper darikê lêgerînê

en: Session restore
ku: Rûniştinê nû bike

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
ku: Piştî girtin an jî têkçûna gerokê rûniştina destpêkê bar dike

en: URL history
ku: Dîroka URLê

en: List of visited web pages
ku: Lîsteya malperên vebûne

en: Download history
ku: Dîroka daxistinan

en: List of files downloaded
ku: Lîsteya pelên daxistî

en: Delete the list of visited web pages
ku: Malperên vebûne jê bibe

en: Delete the avatars and emoticons cache
ku: Pêşbîra hemû avatar û rûkenan jê bibe

en: Index
ku: Naverok

en: Widgets for the desktop
ku: Amûrên Sermaseyê

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
ku: Çerez, URLên vebûne û dîroka lêgerînê jê bibe

en: Delete the most recently used list
ku: Lîsteya yên herî zêde hatine bikaranîn jê bibe

en: Run
ku: Bixebitîne

en: Search history
ku: Dîroka lêgerînê

en: Delete the search history
ku: Dîroka lêgerînê jê bibe

en: Places
ku: Cî

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
ku: Danegeheke URLên bijare, favîkon û dîroka malperan tê de heye

en: This option deletes all bookmarks.
ku: Ev vebijêrk dê hemû bijareyan jê bibe.

en: Office suite
ku: Bernameya ofîsê

en: Memory dump
ku: Raxistina bîrê

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
ku: Peldanka ~/.viminfo ku tê de dîroka pelan, dîroka fermanan û pelên tampon hene jê bibe

en: Deep scan
ku: Venihêrtina kûr

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
ku: Ji bo pelên dixwazî bimînin pêşbîrê vekole.

en: This option is slow.
ku: Ev vebijêrk hêdî ye.

en: Delete obsolete files
ku: Pelên nayên bikaranîn jê bibe

en: Current session
ku: Rûniştina çalak

en: Delete the current session
ku: Rûniştina çalak jê bibe

en: Thumbnails
ku: Wêneyên biçûk

en: Search tool
ku: Amûra lêgerînê

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
ku: Naveroka lêgerînê ku danegeha peyv û pel tê de ne ye, jê bibe

en: Unnecessary file cleaner
ku: Paqijkirina pelên nehewce

en: Free space and maintain privacy
ku: Ciyê vala û parastina nepeniyê

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
ku: Pelên Sermaseyê yên şikestî

en: Delete broken application menu entries and file associations
ku: Ketanên pêşeka sepandinê yên şikestî û têkiliyên wan ên bi pelan re jê bibe

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
ku: Herêmîkirin

en: Delete files for unwanted languages
ku: Pelên zimanên nayên xwestin jê bibe

en: Rotated logs
ku: Tomarên beralîkirî

en: Delete old system logs
ku: Tomarên pergalê yên kevn jê bibe

en: Trash
ku: Çop

en: Empty the trash
ku: Çopê vala bike

en: Memory
ku: Bîr

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
ku: Qada pevguherînê paqij bike û bîrê vala bike

en: This option is experimental and may cause system problems.
ku: Ev vebijêrk di asta ceribandinê de ye, dibe ku bibe sedema pirsgirêkên pergalê.

note: TRANSLATORS: Prefetch is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
ku: Pêşhevgirtin

en: Recycle bin
ku: Qutîka çopê

en: Empty the recycle bin
ku: Qutîka çopê vala bike

en: Clipboard
ku: Pano

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
ku: Panoya Sermaseyê ya ji bo kopîkirin û pêvekirinê

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
ku: Qada dîskê paqij bike

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
ku: Ji bo hilanîna pelên jêbirî, li ser beşa bîra vala binivîse

en: This option is very slow.
ku: Ev vebijêrk hêdî dixebite

en: The system in general
ku: Pergala te bi giştî

en: System
ku: Pergal

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
ku: Li ser %s beşa bîra vala binivîse

en: not a valid cleaner: %s
ku: %s ne paqijkareke derebasdar e

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
ku: bikaranîn: %prog [Vebijark] paqijkar.vebijark1 paqijkar.vebijark2

en: list cleaners
ku: paqijkaran lîste bike

en: preview files to be deleted and other changes
ku: pêşdêtina pelên bên jêbirin û guherînên din

en: overwrite files to hide contents
ku: ji bo hilanîna naverokan li ser pelan binivîse

en: show system information
ku: agahiyên pergalê nîşan bide

en: output version information and exit
ku: agahiya guhertoyê bibîne û derkeve

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
ku: Derbas bibe

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
ku: Jê bibe

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
ku: Ji bo jêbirinê nîşan bike

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
ku: Ji binî ve jê bibe

en: Delete registry key
ku: Kilîla tomarê jê bibe

en: Delete confirmation
ku: Erêkirinê jê bibe

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
ku: Ji dil dixwazî li gorî çalakiyên hilbijartî van pelan bi temamî jê bibî? Pêkan e ku di dema pêşdîtinê de pelên bên jêbirin guherîbin.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
ku: Ji dil dixwazî van pelan bi temamî jê bibî?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
ku: Ji ber ku tu wekî root dixebitî, ji kerema xwe re vê girêdanê di geroka webê de veke:
    %s

en: Preferences
ku: Mîheng

en: General
ku: Giştî

en: Drives
ku: Ajokar

en: Languages
ku: Ziman

en: Whitelist
ku: Lîsteya Spî

en: Check periodically for software updates via the Internet
ku: Dem bi dem ji înternetê agahiyên derbarê bernameyên de kontrol bike

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
ku: Eger rojanekirinek bê dîtin, dê agahiya wê ji te re bê ragihandin. Û tu yê dikaribî wê daxî û saz bikî.

en: Hide irrelevant cleaners
ku: Paqijiyên netêkildar veşêre

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
ku: Nivîsandina li ser di hin çalakiyên BleachBitê de bêbandor e. Nivîsandina li ser kar gelekî hêdî dike.

en: Choose a folder
ku: Peldankekê hilbijêre

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
ku: Ji her ajokarê peldankeke tê nivîsandin hilbijêre.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
ku: Têxê

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
ku: Rake

en: All languages will be deleted except those checked.
ku: Ji bilî zimanê hatî hilbijartin hemû zimanên din dê bên jêbirin.

en: Preserve
ku: Biparêze

en: Code
ku: Kod

en: Name
ku: Nav

en: Choose a file
ku: Pelekî hilbijêre

en: File
ku: Pel

en: Folder
ku: Pelrêç

en: Type
ku: Cure

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
ku: Pelrêç

[ctx: button]
en: Add file
ku: Pelî têxê

[ctx: button]
en: Add folder
ku: Peldankê têxê

en: Choose files to shred
ku: Pelênbên parçekirin hilbijêre

en: Program to clean unnecessary files
ku: Bernameya pelên nehewce jê dibe

en: System information
ku: Agahiya pergalê

en: Active
ku: Çalak

en: You must select an operation
ku: Divê çalakiyekê hilbijêrî

en: Done.
ku: Bi dawî hat.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
ku: Di barkirina yekîneya SQLiteê de çewtî: Dibe ku antîvîrus vê asteng dike.

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
ku: Pêşdîtina pelên di çalakiyên hilbijartî de bike (Pel dê neyên jêbirin)

en: Error when checking for updates:
ku: Di venêrtina rojanekirinan de çewtiyek derket:

en: Security warning
ku: Hişyariya ewlekariyê

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
ku: Ev ravekirinên paqijkarê nû ne an jî guherîne. Pêkan e ku ravekirinên çewt zirarê bidin pergalê. Eger baweriya te bi vê guherînê tune be pelan jê bibe an jî jê derkeve.

[ctx: column_label]
en: Delete
ku: Jê bibe

[ctx: column_label]
en: Filename
ku: Navê pelî

en: Executable not found: %s
ku: Pelê xebitandinê nehate dîtin : %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
ku: %s niha dixebite, lewre nayê jêbirin. Tika ye pelî bigire û dîsa biceribîne.

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
ku: Di xebitîna çalakiyê de zêdebariyek derket. '%(operation)s': '%(msg)s'

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
ku: Tika ye li bendê be. %s tê paqijkirin.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
ku: Qada dîskê ya hatî zêdekirin: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
ku: Qada dîskê ya dê bê zêdekirin: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
ku: Pelên hatî jêbirin: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
ku: Pelên dê bên jêbirin: %d

en: Special operations: %d
ku: Karên taybet: %d

en: Errors: %d
ku: Çewtî: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
ku: Venêrîna kûr tê kirin, tika ye li bendê be.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
ku: Tika ye li bendê be. %s tê pêşandan

en: _Shred Files
ku: Pelan Par_çe bike

en: S_hred Settings and Quit
ku: Mîhengan çêke û derkeve

en: _Help
ku: _Alîkarî
