bleachbit - en to nl translation catalogue (352 entries)

en: Web browser
nl: Webbrowser

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
nl: Leeg de cache, dat de laadtijd verkort als u websites opnieuw bezoekt

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
nl: Verwijder cookies, die informatie bevatten zoals websitevoorkeuren, authenticatie en volgidentificatie

en: DOM Storage
nl: DOM-opslag

en: Delete HTML5 cookies
nl: Verwijder HTML5-cookies

en: Form history
nl: Formuliergeschiedenis

en: A history of forms entered in web sites
nl: Verwijder de formuliergeschiedenis ingevoerd op websites

en: History
nl: Geschiedenis

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
nl: Verwijder de geschiedenis met bezochte websites, downloads en miniaturen

en: Search engines
nl: Zoekmachines

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
nl: Verwijder de zoekgeschiedenis en de zoekmachines die niet standaard geïnstalleerd zijn (sommige zijn automatisch toegevoegd)

en: Session
nl: Sessie

en: Delete the current and last sessions
nl: Verwijder de huidige en vorige sessies

en: Sync
nl: Synchronisatie

en: Delete the sync data and sign out of the browser
nl: Verwijder de gesynchroniseerde gegevens en log uit in de browser

en: Passwords
nl: Wachtwoorden

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
nl: Een databank met gebruikersnamen en wachtwoorden, evenals een lijst met sites die geen wachtwoorden zouden moeten opslaan

en: This option will delete your saved passwords.
nl: Met deze optie verwijdert u uw opgeslagen wachtwoorden.

en: Vacuum
nl: Optimaliseren

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
nl: Defragmenteert de databank om ruimte te besparen en de snelheid te verhogen, zonder gegevens te verwijderen

en: Site preferences
nl: Websitevoorkeuren

en: Settings for individual sites
nl: Instellingen van individuele sites

en: File archiver
nl: Archiefprogramma

en: Delete the usage history
nl: Verwijder de gebruiksgeschiedenis

en: Temporary files
nl: Tijdelijke bestanden

en: Delete the temporary files
nl: Verwijder de tijdelijke bestanden

en: Multimedia viewer
nl: Multimediaweergave

en: File transfer client
nl: Bestandsoverdrachtprogramma

en: Most recently used
nl: Onlangs gebruikt

en: Anti-virus
nl: Antivirus

en: Quarantine
nl: Quarantaine

en: Delete the files
nl: Verwijder de bestanden

en: Backup files
nl: Back-upbestanden

en: Delete the backup files
nl: Verwijder de back-upbestanden

en: Logs
nl: Logboeken

en: Delete the logs
nl: Verwijder de logboeken

en: Delete the cache
nl: Leeg de cache

en: Downloaded podcasts
nl: Gedownloade podcasts

en: Delete downloaded podcasts
nl: Verwijder gedownloade podcasts

en: Delete the command history
nl: Verwijder de opdrachtgeschiedenis

en: Delete the list of game servers
nl: Verwijder de lijst met gameservers

en: Package manager
nl: Pakketbeheer

en: Editor
nl: Bewerker

en: Recent documents list
nl: Recentedocumentenlijst

en: Delete the list of recently used documents
nl: Verwijder de lijst met onlangs gebruikte documenten

en: Shell
nl: Opdrachtregelshell

en: Chat client
nl: Chatprogramma

en: Chat logs
nl: Chatlogboeken

en: Delete the chat logs
nl: Verwijder de chatlogboeken

en: Installers
nl: Installatiewizards

en: Delete cached patches and installers
nl: Verwijderde opgeslagen reparatie- en installatiewizards

en: Windowing system
nl: Venstersysteem

en: Debug logs
nl: Foutmeldingslogboeken

en: Delete the debug logs
nl: Verwijder de foutmeldingslogboeken

en: File manager
nl: Bestandsbeheer

en: Custom folders will be reset.
nl: Aangepaste mappen worden teruggezet op de standaardwaarden.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
nl: Blokkadelijsten

en: Blocklists will need update to work.
nl: Blokkadelijsten moeten worden bijgewerkt om te kunnen functioneren.

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
nl: Verwijderd de torrents (alleen de metagegevens, niet de omschreven bestanden)

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Delete the file
nl: Verwijder het bestand

en: Crash reports
nl: Crashrapportages

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
nl: Verwijder de formuliergeschiedenis ingevoerd op websites en in de zoekbalk

en: Session restore
nl: Sessieherstel

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
nl: Laadt de recentste sessie nadat de browser is afgesloten of gecrasht

en: URL history
nl: URL-geschiedenis

en: List of visited web pages
nl: Lijst met bezochte websites

en: Download history
nl: Downloadgeschiedenis

en: List of files downloaded
nl: Lijst met gedownloade bestanden

en: Delete the list of visited web pages
nl: Verwijder de lijst met bezochte websites

en: Delete the avatars and emoticons cache
nl: Leeg de profielfoto- en emoticoncache

en: Email client
nl: E-mailprogramma

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
nl: Het verwijderen van de index zal wordt de configuratie van kolommen in de berichtenlijst opnieuw ingesteld.

en: Widgets for the desktop
nl: Bureaubladwidgets

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
nl: Verwijder de cookies, bezochte url's en zoekgeschiedenis

en: Delete the most recently used list
nl: Verwijder de lijst met onlangs gebruikte documenten

en: Desktop environment
nl: Werkomgeving

en: Run
nl: Rennen

en: Search history
nl: Zoekgeschiedenis

en: Delete the search history
nl: Verwijder de zoekgeschiedenis

en: Places
nl: Locaties

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
nl: Een databank met url's, waaronder bladwijzers, favicons en geschiedenis van bezochte websites

en: This option deletes all bookmarks.
nl: Met deze optie verwijdert u alle bladwijzers.

en: Office suite
nl: Kantoorpakket

en: Known files history
nl: Bekende bestandsgeschiedenis

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
nl: Bekende cliënten en vrienden

en: Media player
nl: Mediaspeler

en: System journals
nl: Systeemverslagen

en: Clean old system journals
nl: Verwijder verouderde systeemverslagen

en: Memory dump
nl: Geheugendump

en: Database
nl: Databank

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
nl: Verwijder de databank, die informatie bevat zoals afspeeltelling en onlangs afgespeeld

en: Compatibility layer for Windows software
nl: Compatibiliteitslaag voor Windows-software

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
nl: Verwijder de webcache, wat waardoor de tijd die nodig is om opnieuw bezochte pagina's weer te geven, wordt verkort. Hiermee worden ook favoriete GIF's gewist.

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
nl: Verwijder ~/.viminfo, welke de bestandsgeschiedenis, opdrachtgeschiedenis en buffers bevat

en: Deep scan
nl: Grondige scan

en: Clean files widely scattered across the disk
nl: Verwijderd over de schijf verspreide bestanden

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
nl: Kijk na of er bestanden zijn die u wilt behouden.

en: This option is slow.
nl: Deze optie is traag.

en: VIM swap files under user profile
nl: VIM-wisselgeheugenbestanden van gebruikersprofiel

en: VIM swap files across system
nl: VIM-wisselgeheugenbestanden op het gehele systeem

en: Document viewer
nl: Documentweergave

en: Delete obsolete files
nl: Verwijder verouderde bestanden

en: Package lists
nl: Pakketlijsten

en: Audio player
nl: Audiospeler

en: Word processor
nl: Tekstverwerker

en: Current session
nl: Huidige sessie

en: Delete the current session
nl: Verwijder de huidige sessie

en: Remote control software
nl: Software voor bediening op afstand

en: Thumbnails
nl: Miniaturen

en: Icons for files on the system
nl: Pictogrammen van bestanden op het systeem

en: Recordings
nl: Opnames

en: Delete the audio and video recordings
nl: Verwijder de audio- en video-opnamen

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
nl: Met deze optie worden de vastgezette locaties in 'Snelle toegang' teruggezet op hun standaardwaarden.

en: Shellbags
nl: Shell-bestanden

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
nl: Verwijder de gebruiksdatum, vensterpositie en andere mapgegevens

en: This will reset the position of desktop icons.
nl: Hiermee wordt de positie van bureaubladpictogrammen hersteld.

en: This will restart Windows Explorer.
nl: Hierdoor wordt de Windows Verkenner herstart.

en: Remove packages that were formerly dependencies
nl: Verwijder pakketten die voorheen afhankelijkheden waren

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
nl: Neem de lijst met pakketten die worden verwijderd zorgvuldig door door ‘dnf list autoremove’ uit te voeren.

en: Search tool
nl: Zoekprogramma

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
nl: Verwijder de zoekindex (een databank met woorden en bestanden)

en: Graphics editor
nl: Grafische bewerker

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
nl: Audiobestandenlabelaar

en: IRC client formerly known as XChat
nl: IRC-client, voorheen bekend als XChat

en: Unnecessary file cleaner
nl: Verwijder overbodige bestanden

en: Free space and maintain privacy
nl: Maak ruimte vrij en behoud uw privacy

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variable.
nl: Grondige scan ondersteunt geen variabele met meerdere waarden.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
nl: zoek=“walk.all” gebruikt met normaal bestandslocatie=“%s”

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
nl: locatie=“%s” is geen globaal patroon

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
nl: Bestand opruimen

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
nl: Opruimen

en: Run external command: %s
nl: Voer de volgende externe opdracht uit: %s

en: Downloading URL failed: %s
nl: Kan de url niet ophalen: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
nl: Fout in handle_cleaner_option() bij schoonmaker id={cleaner_id}, optie XML={option_xml}

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
nl: De schoonmaker wordt genegeerd omdat deze systeembreed beschrijfbaar is: %s

en: Error reading cleaner: %s
nl: Fout bij inlezen van schoonmaker: %s

note: TRANSLATORS: An action is something like cleaning a specific file. "Not usable" means the whole cleaner will be ignored. The substituted variable is a pathname.
en: Cleaner is not usable on this OS because it has no actions: %s
nl: De schoonmaker is niet bruikbaar op dit besturingssysteem omdat er geen acties zijn: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
nl: Onjuiste .desktop-bestanden

en: Delete broken application menu entries and file associations
nl: Verwijder onjuiste programmamenu-items en bestandsverwijzingen

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
nl: Taalbestanden

en: Delete files for unwanted languages
nl: Verwijder bestanden voor ongewenste talen

en: Configure this option in the preferences.
nl: Stel deze optie in in de instellingen.

en: Rotated logs
nl: Verouderde logboeken

en: Delete old system logs
nl: Verwijder de verouderde systeemlogboeken

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Empty the trash
nl: Leeg de prullenbak

en: Memory
nl: Geheugen

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
nl: Wisselgeheugen en vrije ramgeheugen wissen

en: This option is experimental and may cause system problems.
nl: Deze optie is experimenteel en kan systeemproblemen veroorzaken.

note: TRANSLATORS: Prefetch is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
nl: Ophalen

en: Recycle bin
nl: Prullenbak

en: Empty the recycle bin
nl: Leeg de prullenbak

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
nl: Deïnstallatiebestanden bijwerken

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
nl: Verwijderen deïnstallatiebestanden van Microsoft-updates, inclusief foutoplossingen, service packs en Internet Explorer-updates

en: Clipboard
nl: Klembord

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
nl: Het klembord van de werkomgeving dat wordt gebruikt voor kopiëren en plakken

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
nl: Aangepast

en: Delete user-specified files and folders
nl: Verwijder de eigen opgegeven bestanden en mappen

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
nl: Vrije schijfruimte

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
nl: Overschrijf de vrije schijfruimte om verwijderde bestanden te verbergen

en: This option is very slow.
nl: Deze optie is erg traag.

en: The system in general
nl: Het systeem in het algemeen

en: System
nl: Systeem

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
nl: Overschrijf de vrije schijfruimte op %s

en: Loading native cleaners.
nl: Bezig met laden van meegeleverde schoonmakers…

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
nl: Bezig met importeren van schoonmakers uit Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
nl: geen geldige schoonmaker: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
nl: Gebruik: %prog [opties] cleaner.optie1 cleaner.optie2

en: list cleaners
nl: toon de schoonmakers

en: preview files to be deleted and other changes
nl: bekijk de wijzigingen en bestanden die verwijderd zullen worden

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
nl: start de schoonmakers om bestanden te verwijderen en andere permanente wijzigingen aan te brengen

en: shred specific files or folders
nl: vernietig de opgegeven bestanden of mappen

en: wipe free space in the given paths
nl: schoon vrije ruimte op op de opgegeven locaties

en: overwrite files to hide contents
nl: overschrijf bestanden om de inhoud te verbergen

en: launch the graphical interface
nl: Open het grafische programma

en: use options set in the graphical interface
nl: Gebruik opties ingesteld in het grafische programma

en: enable all options that do not have a warning
nl: kunnen alle opties die niet een waarschuwing hebben

en: set log level to verbose
nl: stel het logboekniveau in op uitgebreid

en: log debug messages to file
nl: log foutopsporingsberichten naar een bestand

en: show system information
nl: toon systeeminformatie

en: output version information and exit
nl: toon versie-informatie en sluit af

en: do not prompt for administrator privileges
nl: vraag niet om het beheerderswachtwoord

en: update winapp2.ini, if a new version is available
nl: werk winapp2.ini bij als er een nieuwe versie beschikbaar is

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
nl: Geef slechts één van deze opdrachten op: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Checking online for updates to winapp2.ini
nl: Bezig met online controleren op updates voor winapp2.ini

en: No directories given for --wipe-free-space
nl: Geen mappen opgegeven bij --wipe-free-space

en: Wiping free space can take a long time.
nl: Het wissen van de vrije ruimte kan lang duren.

en: No work to do. Specify options.
nl: Geen werk te doen. Geef opties op.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
nl: --overwrite is alleen bedoeld voor gebruik met --clean

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
nl: Overslaan

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
nl: Verwijderen

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
nl: Ten minste één bestand is vergrendeld door een ander proces, waardoor de inhoud niet kan worden overschreven. Het zal worden gemarkeerd voor verwijdering na het herstarten van het systeem.

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
nl: Markeren voor verwijdering

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
nl: Inkorten

en: Delete registry key
nl: Registersleutel verwijderen

en: Directory is not empty: %s
nl: Map is niet leeg: %s

en: Skipping mount point: %s
nl: Aankoppelpunt wordt overgeslagen: %s

en: Device or resource is busy: %s
nl: Apparaat of bron is bezig: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
nl: Speciaal bestandstype kan niet worden verwijderd: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
nl: De omgevingsvariabele TMP verwijst naar een directory dat niet bestaat: %s

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
nl: Er was minstens één bestand op een bestandssysteem dat geen ondersteuning heeft voor geavanceerd overschrijven.

en: Wiping path: %s
nl: Bezig met opruimen van locatie '%s'

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
nl: De te wissen locatie dient een bestaande map te zijn: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
nl: Er wordt een nieuw, tijdelijk bestand gemaakt om de vrije ruimte te wissen.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
nl: Fout #%d bij het leegmaken van de bestandsbuffer.

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
nl: Weggeschreven: {files :,} bestanden en {bytes :,} bytes in {seconds :,} seconden met {rate: .2f} MB/s

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
nl: {bytes :,} bytes en {inodes :,} inodes beschikbaar voor niet-admingebruiker

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
nl: {bytes :,} bytes en {inodes :,} inodes beschikbaar voor admingebruiker

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
nl: Onbekende fout #0 tijdens het verwerken van het bestand.

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Open
nl: _Openen

en: _Delete
nl: Verwij_deren

en: Delete confirmation
nl: Verwijderen bevestigen

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
nl: Deze optie verwijdert alle BleachBit-instellingen en sluit het programma af. Gebruik dit om uw gebruik van BleachBit te verbergen of om de instellingen te herstellen. De volgende keer dat u BleachBit start, worden de standaardinstellingen gebruikt.

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
nl: Weet u zeker dat u de bestanden aan de hand van de gekozen opties permanent wilt verwijderen? De bestanden die verwijderd worden kunnen gewijzigd zijn sinds u ze voor het laatst heeft bekeken.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
nl: Weet u zeker dat u deze bestanden permanent wilt verwijderen?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
nl: Omdat u als root aangemeld bent, dient u de volgende link handmatig te openen in een webbrowser:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
nl: Webbrowser openen met %s?

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Deleting files
nl: Bestanden verwijderen

note: TRANSLATORS: BleachBit creates digital chaff like that is like the physical chaff airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
nl: Kaf maken

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
nl: Maak willekeurig gegenereerde berichten geïnspireerd op documenten.

note: TRANSLATORS: Inspiration is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
nl: Inspiratie

en: Hillary Clinton's emails
nl: Hillary Clinton's e-mails

en: Number of files
nl: Aantal bestanden

en: Select destination folder
nl: Kies de doelmap

en: When finished
nl: Na afronden:

en: Delete without shredding
nl: Verwijderen zonder te vernietigen

en: Do not delete
nl: Niet verwijderen

en: Make files
nl: Bestanden maken

en: Download data needed for chaff generator?
nl: Wilt u de gegevens downloaden die benodigd zijn voor de kaf-generator?

en: Generating files
nl: Bezig met genereren

en: Preferences
nl: Instellingen

en: General
nl: Algemeen

en: Drives
nl: Schijven

en: Languages
nl: Talen

en: Whitelist
nl: Witte lijst

en: Check periodically for software updates via the Internet
nl: Periodiek controleren op software-updates (internetverbinding vereist)

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
nl: Als een nieuwe versie beschikbaar is, krijgt u de mogelijkheid hier informatie over te bekijken. Daarna kunt u de nieuwe versie handmatig downloaden en installeren.

en: Check for new beta releases
nl: Controleren op bètaversies

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
nl: Download en werk schoonmakers vanuit de gemeenschap (winapp2.ini) bij

en: Hide irrelevant cleaners
nl: Niet-relevante schoonmakers verbergen

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
nl: Bestandsinhoud overschrijven om herstel te voorkomen

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
nl: Overschrijven is niet effectief op sommige bestandssystemen en i.c.m. bepaalde Bleachbit-opties. Overschrijven is aanmerkelijk trager.

en: Exit after cleaning
nl: Afsluiten na opruimen

en: Confirm before delete
nl: Verwijderen bevestigen

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
nl: IEC-groottes (1 KiB = 1024 bytes) gebruiken in plaats van SI (1 kB = 1000 bytes)

en: Windows 10 theme
nl: Windows 10-thema

en: Dark mode
nl: Donker thema

en: Remember window geometry
nl: Onthoud venstergeometrie

en: Show debug messages
nl: Foutopsporingsberichten tonen

en: Add shred context menu option (KDE Plasma specific)
nl: Vernietigoptie aanbieden (KDE Plasma)

en: Choose a folder
nl: Kies een map

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
nl: Kies een beschrijfbare map voor elke schijf om de vrije schijfruimte te overschrijven.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
nl: Toevoegen

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
nl: Verwijderen

en: All languages will be deleted except those checked.
nl: Alle talen, behalve de aangekruiste, zullen worden verwijderd.

en: Preserve
nl: Behouden

en: Name
nl: Naam

en: Choose a file
nl: Kies een bestand

en: File
nl: Bestand

en: Folder
nl: Map

en: These paths will not be deleted or modified.
nl: Deze locaties zullen niet worden verwijderd of aangepast.

en: These locations can be selected for deletion.
nl: Deze locaties kunnen geselecteerd worden voor verwijdering.

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
nl: Locatie

[ctx: button]
en: Add file
nl: Bestand toevoegen

[ctx: button]
en: Add folder
nl: Map toevoegen

en: Choose files to shred
nl: Selecteer de te vernietigen bestanden

en: Choose folder to shred
nl: Selecteer de te vernietigen map

en: No paths found in clipboard.
nl: Geen locaties aanwezig op het klembord.

en: _OK
nl: _Oké

en: Program to clean unnecessary files
nl: Een programma voor het opruimen van onnodige bestanden

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
nl: GNU General Public License, versie 3 of hoger.
    Zie https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: System information
nl: Systeeminformatie

en: Active
nl: Actief

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
nl: Grootte

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
nl: Waarschuwing bij %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
nl: Het configuratiebestand wordt opnieuw ingesteld omdat het beschadigd is: %s

en: You must select an operation
nl: U dient een optie te kiezen

en: Error
nl: Foutmelding

en: Done.
nl: Voltooid.

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
nl: Open het programmamenu door op het hamburgerpictogram op de titelbalk te klikken.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
nl: Open het programmamenu door op het logo op de titelbalk te klikken.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
nl: Fout bij het laden van de SQLite-module: mogelijk wordt deze geblokkeerd door de antivirussoftware.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
nl: U gebruikt BleachBit met een beheerderswachtwoord voor het opruimen van gedeelde gedeelten van het systeem. Verwijzingen naar de gebruikersprofielmap zijn alleen van toepassing het rootaccount.

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
nl: Voer BleachBit uit met beheerdersrechten om de nauwkeurigheid van het overschrijven van de inhoud van bestanden te verbeteren.

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
nl: Er is geen officiële versie van BleachBit in de Microsoft Store. Haal de officiële versie op op https://www.bleachbit.org/, waar de prijs tevens gratis is.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
nl: Voorvertonen

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
nl: Bekijk de bestanden die worden meegenomen door de geselecteerde opties (zonder de bestanden te verwijderen)

en: Clean files in the selected operations
nl: Verwijder de bestanden die worden meegenomen door de geselecteerde opties

en: Abort
nl: Afbreken

en: Abort the preview or cleaning process
nl: Breek het voorvertonings- of verwijderproces af

en: Error when checking for updates:
nl: Kan niet controleren op updates:

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
nl: De opdracht 'swapoff -s' is mislukt, dus wordt er teruggevallen op /proc/swaps voor wisselgeheugeninformatie.

en: Disabling swap.
nl: Het wisselgeheugen wordt uitgeschakeld.

en: Re-enabling swap.
nl: Het wisselgeheugen wordt opnieuw ingeschakeld.

en: Setting nice value %d for this process.
nl: Er wordt een mooie waarde (%d) ingesteld voor dit proces.

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
nl: De rechten van proces-id {pid} worden overgeheveld naar de gebruikers-id {uid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
nl: %s geheugen wordt toegekend en gewist.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
nl: %s geheugen wordt vrijgemaakt.

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
nl: UUID aangetroffen voor wisselgeugenbestand {device} is {uuid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
nl: Het fysieke vrije geheugen is %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
nl: Het wisselgeheugenapparaat '%s' wordt gewist.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
nl: Het wisselgeheugenapparaat '%s' wordt opnieuw geïnitialiseerd.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
nl: De volgende wisselgeheugenapparaten zijn gedetecteerd: %s

note: TRANSLATORS: This is a debugging message that the parent process is waiting for the child process.
en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
nl: De functie wipe_memory() met proces-id {pid} wacht op onderliggend proces met id {cid}.

en: The child memory-wiping process returned code %d.
nl: Het onderliggende wisproces heeft code %d teruggekoppeld.

en: Disk was full when writing configuration to file %s
nl: De schijf was vol tijdens het wegschrijven van de configuratie naar '%s'

en: Error checking whether path exists: %s
nl: Foutmelding tijdens locatiecontrole: %s

en: Error when setting the default drives to shred.
nl: Fout bij het instellen van de standaardschijven voor vernietigen.

en: Automatically preserving language %s.
nl: De taal '%s' wordt automatisch behouden.

en: Security warning
nl: Beveiligingswaarschuwing

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
nl: Deze schoonmaakdefinities zijn nieuw of aangepast. Kwaadaardige definities kunnen uw systeem beschadigen. Als u deze aanpassingen niet vertrouwt, dient u deze bestanden te verwijderen of af te sluiten.

[ctx: column_label]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: column_label]
en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Executable not found: %s
nl: Uitvoerbaar bestand niet aangetroffen: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
nl: %s kan niet worden opgeschoond omdat het nog in gebruik is. Sluit het af en probeer het opnieuw.

en: New winapp2.ini was downloaded.
nl: Er is een nieuwe winapp2.ini opgehaald.

en: Update BleachBit
nl: BleachBit bijwerken

en: A new version is available.
nl: Er is een nieuwe versie beschikbaar.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
nl: Bijwerken naar versie %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
nl: Fout bij het gebruik van een internetverbinding om te controleren op updates. Controleer of het internet werkt en of een firewall dit programma niet blokkeert. Foutmelding: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
nl: Programma's

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
nl: Hulpmiddelen

en: Imported from winapp2.ini
nl: Geïmporteerd uit winapp2.ini

en: The file python3.dll was found in c:\ or c:\dlls, which indicates a possible attempt at DLL search-order hijacking.
nl: ‘python3.dll’ is niet aangetroffen in c:\ of c:\dlls, waardoor de indruk wordt gewekt dat er sprake is van dll-hacking.

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: BleachBit is starting...
nl: BleachBit begint...

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
nl: Fout bij het uitvoeren van de optie ‘%(operation)s’: ‘%(msg)s’

en: Error: {operation_option}: {command}
nl: Fout: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
nl: Bezig met wissen van de vrije schijfruimte…

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
nl: Door de vrije schijfruimte te wissen worden restanten van bestanden verwijderd die zijn verwijderd zonder ze te vernietigen. Het maakt geen ruimte vrij.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
nl: Bezig met opruimen van %s…

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
nl[0]: Ongeveer %d minuut resterend.
nl[1]: Ongeveer %d minuten resterend.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
nl: Vrijgekomen schijfruimte: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
nl: Vrijkomende schijfruimte: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
nl: Aantal verwijderde bestanden: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
nl: Aantal te verwijderen bestanden: %d

en: Special operations: %d
nl: Speciale opties: %d

en: Errors: %d
nl: Fouten: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
nl: Bezig met uitvoeren van grondige scan…

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
nl: Bezig met voorvertonen van %s…

en: _Shred Files
nl: Be_standen vernietigen

en: Sh_red Folders
nl: Mappen ve_rnietigen

en: Shred Paths from Clipboard
nl: Locaties van klembord vernietigen

en: _Wipe Free Space
nl: Vrije ruimte _wissen

en: _Make Chaff
nl: Kaf _maken

en: S_hred Settings and Quit
nl: Instellin_gen vernietigen en afsluiten

en: S_ystem Information
nl: S_ysteem informatie

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About BleachBit
nl: _Over BleachBit
