bleachbit - en to nn translation catalogue (150 entries)

en: Web browser
nn: Nettlesar

en: Cache
nn: Mellomlager

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
nn: Slett mellombelsfiler for internett, som  minskar tida det tek å vise tidlegare vitja nettsider

en: Cookies
nn: Informasjonskapslar

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
nn: Slett informasjonskapsler, som inneheld informasjon om mellom anna nettstadsval, stadfesting og sporingsstadfesting

en: DOM Storage
nn: DOM-lagring

en: Delete HTML5 cookies
nn: Slett HTML5-informasjonskapslar

en: Form history
nn: Skjemahistorikk

en: A history of forms entered in web sites
nn: Ei historikk over skjema som er skrivne inn på nettstader

en: History
nn: Historikk

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
nn: Slett historikken som gjeld vitja nettstader, nedlastinger, og miniatyrbilete

en: Search engines
nn: Søkemotorar

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
nn: Still nettlesaren og brukshistorikken attende til standard, og slett søkemotorar som ikkje er standard; nokre av desse blir lagt til automatisk

en: Session
nn: Økt

en: Delete the current and last sessions
nn: Slett denne og førre økt

en: Passwords
nn: Passord

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
nn: Ei database med brukarnamn og passord, samt ei liste over nettstader som ikkje skal lagre passord

en: This option will delete your saved passwords.
nn: Dette valet sletter dei lagra passorda.

en: Vacuum
nn: Støvsug

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
nn: Rensk opp smådelar i databasa for å minske plass og auke farta utan å fjerne data

en: Site preferences
nn: Nettstadinnstillingar

en: Settings for individual sites
nn: Innstillingar for enkeltnettstader

en: Delete the usage history
nn: Slett brukshistorikken

en: Temporary files
nn: Mellombelse filer

en: Delete the temporary files
nn: Slett dei midlertidige filene

en: Multimedia viewer
nn: Multimediaframsynar

en: File transfer client
nn: Program for filoverføring

en: Most recently used
nn: Sist brukt

en: Delete the files
nn: Slett filane

en: Backup files
nn: Tryggleikskopiar

en: Delete the backup files
nn: Slett tryggleikskopiane

en: Logs
nn: Loggar

en: Delete the logs
nn: Slett loggane

en: Delete the cache
nn: Slett mellomlageret

en: Downloaded podcasts
nn: Nedlasta podkastar

en: Delete downloaded podcasts
nn: Slett nedlasta podkastar

en: Delete the command history
nn: Slett kommandohistorikken

en: Game
nn: Spel

en: Delete the list of game servers
nn: Slett lista over speltenarar

en: Editor
nn: Skriveprogram

en: Recent documents list
nn: Liste over dei siste dokumenta

en: Delete the list of recently used documents
nn: Slett lista over nyleg brukte dokument

en: Chat client
nn: Prateprogram

en: Chat logs
nn: Prateloggar

en: Delete the chat logs
nn: Slett prateloggane

en: Debug logs
nn: Feilsøkingsloggar

en: Delete the debug logs
nn: Slett feilsøkingsloggane

en: Custom folders will be reset.
nn: Eigne mapper blir tilbakestilt.

en: Torrents
nn: Torrentar

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
nn: Slett torrentane (berre metadataen men ikkje filene som er skildra)

en: Crash reports
nn: Krasjraportar

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
nn: Historikk over skjema brukt på nettstader og i søkelinja

en: Session restore
nn: Øktgjennoppretting

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
nn: Lastar inn den første økta etter at lesaren lukkast eller krasjar

en: URL history
nn: URL-historikk

en: List of visited web pages
nn: Liste over vitja nettsider

en: Download history
nn: Nedlastingshistorikk

en: List of files downloaded
nn: Liste over nedlasta filer

en: Delete the list of visited web pages
nn: Slett lista over vitja nettsider

en: Delete the avatars and emoticons cache
nn: Slett hurtiglageret for profilbilete og smilefjes

en: Index
nn: Søkeregister

en: Widgets for the desktop
nn: Miniprogram til skrivebordet

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
nn: Slett informasjonskapslane, vitja URL-ar, og søkehistorikken

en: Delete the most recently used list
nn: Slett lista over nyleg brukte element

en: Run
nn: Køyr

en: Search history
nn: Søkehistorikk

en: Delete the search history
nn: Slett søkehistorikken

en: Places
nn: Stader

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
nn: Ei URL-database med mellom anna bokmerke, favikon, og historikk over vitja nettstader

en: This option deletes all bookmarks.
nn: Dette valet sletter alle bokmerka

en: Office suite
nn: Kontorpakke

en: Memory dump
nn: Minnedump

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
nn: Slett ~./vminfo som inneheld filhistorikk, komandohistorikk og bufrar

en: Deep scan
nn: Grundig søk

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
nn: Undersøk førehandsvisinga for filene du vil ta vare på.

en: This option is slow.
nn: Dette valet er tregt.

en: Delete obsolete files
nn: Slett filer som ikkje er naudsynte

en: Package lists
nn: Pakkelister

en: Current session
nn: Aktiv økt

en: Delete the current session
nn: Slett den aktive økta

en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

en: Search tool
nn: Søkeverktøy

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
nn: Slett søkeregisteret, ei database over ord og filene dei inneheld

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
nn: Taggeprogram for lydfiler

en: Unnecessary file cleaner
nn: Renskar for unødige filer

en: Free space and maintain privacy
nn: Frigjer plass og oppretthald personvern

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
nn: Reinsk fil

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
nn: Reinsk

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
nn: Øydelagde skrivebordsfiler

en: Delete broken application menu entries and file associations
nn: Slett øydelagde menyinnlegg og filsamankoplingar

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
nn: Lokaliseringar

en: Delete files for unwanted languages
nn: Slett filar for uønska språk

en: Configure this option in the preferences.
nn: Tilpass dette valet i innstillingane.

en: Rotated logs
nn: Gamle loggar

en: Delete old system logs
nn: Slett gamle systemloggar

en: Trash
nn: Papirkorg

en: Empty the trash
nn: Tøm papirkorga

en: Memory
nn: Minne

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
nn: Reinsk veksel- og ledig minne

en: This option is experimental and may cause system problems.
nn: Dette alternativet er på forsøksstadiet og kan skape problem i systemet.

note: TRANSLATORS: Prefetch is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
nn: førehåndslaste

en: Recycle bin
nn: Papirkorg

en: Empty the recycle bin
nn: Tøm papirkorga

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
nn: Oppdater avinstallasjonsprogramma

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
nn: Slett uinstalerarane for Microsoft-oppdateringar som inneheld rettingar, sørvisspakkar og oppdateringar til Internet Explorer

en: Clipboard
nn: Utklippstavle

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
nn: Utklippstavla for skrivebordmiljøet blir brukt til å kopiera og lima inn

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
nn: Tilpassa

en: Delete user-specified files and folders
nn: Slett brukervalde filer og mapper

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
nn: Ledig diskplass

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
nn: Skriv over ledig diskplass for å gøyme sletta filer

en: This option is very slow.
nn: Dette valet er veldig treigt.

en: The system in general
nn: Systemet generelt

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
nn: Overskriv ledig diskplass %s

en: not a valid cleaner: %s
nn: ikkje ei gyldig reinskar: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
nn: bruk: %prog [val] reinskar.val1 reinskar.val2

en: list cleaners
nn: listereinskarar

en: preview files to be deleted and other changes
nn: forhandsvis filer som skal slettast og andre endringar

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
nn: køyr reinskeprogram for å sletta filer og gjer andre permanente endringar

en: shred specific files or folders
nn: makuler filar eller mapper

en: overwrite files to hide contents
nn: skriv over filer for å skjule innhald

en: launch the graphical interface
nn: køyr det grafiske grensesnittet

en: use options set in the graphical interface
nn: bruk val frå det grafiske grensesnittet

en: show system information
nn: vis systeminformasjon

en: output version information and exit
nn: skriv ut informasjon om versjonen og avslutt

en: do not prompt for administrator privileges
nn: ikkje be om administratorrettar

en: update winapp2.ini, if a new version is available
nn: oppdater winapp2.ini hvis det finnes en ny versjon

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
nn: Hoppa over

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
nn: Slett

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
nn: Merk for sletting

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
nn: Kort av

en: Delete registry key
nn: Slett registernøkkel

en: Delete confirmation
nn: Slett stadfesting

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
nn: Er du sikker på at du vil slette filer permanent i høve til valde handlingar? Dei eigentlege filene som skal slettast kan ha blitt endra sia du køyrde førehandssyninga.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
nn: Er du sikker på at du vil slette disse filane permanent?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
nn: Før du køyrer som rotbrukar, må du opna denne lenka manuelt i ein nettlesar:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
nn: Vil du opne %s i nettlesaren?

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: General
nn: Generelt

en: Drives
nn: Stasjonar

en: Languages
nn: Språk

en: Whitelist
nn: Unntaksliste

en: Check periodically for software updates via the Internet
nn: Sjå regelmessig etter oppdateringar over verdsveven

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
nn: Viss ei oppdatering blir funnen, vil du få valet om å sjå informasjon om henne.  Så kan du laste ned og installere oppdateringa manuelt.

en: Check for new beta releases
nn: Sjå etter nye betautgåver

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
nn: Last ned og oppdater reinskarar frå nettsamfunnet (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
nn: Skjul uaktuelle renseprosesser

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
nn: I nokre filsystem og med enkelte BleachBit-handlingar er det lite effektivt å skriva over. Det er mykje tregare å skriva over.

en: Exit after cleaning
nn: Avslutt etter reinsking

en: Confirm before delete
nn: Bekreft sletting
