bleachbit - en to pt translation catalogue (354 entries)

en: Web browser
pt: Navegador web

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
pt: Eliminar a cache da web, o que reduz o tempo de exibição das páginas revisitadas

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
pt: Eliminar cookies, os quais podem conter informação sobre as preferências dos websites, credenciais de autenticação e histórico de comportamento

en: DOM Storage
pt: Armazenamento DOM

en: Delete HTML5 cookies
pt: Eliminar cookies HTML5

en: Form history
pt: Histórico de formulários

en: A history of forms entered in web sites
pt: Limpar histórico de formulários dos sites

en: History
pt: Histórico

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
pt: Eliminar histórico dos sites visitados, descargas e miniaturas

en: Search engines
pt: Motores de pesquisa

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
pt: Repor motor de pesquisa e eliminar todos os motores de pesquisa, alguns deles instalados automaticamente

en: Session
pt: Sessão

en: Delete the current and last sessions
pt: Eliminar a sessão atual e a anterior

en: Sync
pt: Sincronização

en: Delete the sync data and sign out of the browser
pt: Limpar dados sincronizados e sair do navegador

en: Passwords
pt: Palavras-passe

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
pt: Limpar bases de dados dos nomes de utilizador e palavras-passe, bem como a lista de sites que não devem guardar palavras-passe

en: This option will delete your saved passwords.
pt: Esta opção irá remover as palavras-passe guardadas.

en: Vacuum
pt: Otimizar

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
pt: Limpar fragmentação das bases de dados para reduzir espaço e melhorar a velocidade sem remover dados

en: Site preferences
pt: Preferências de sites

en: Settings for individual sites
pt: Definições específicas para sites

en: File archiver
pt: Arquivador de ficheiros

en: Delete the usage history
pt: Limpar histórico de utilização

en: Temporary files
pt: Ficheiros temporários

en: Delete the temporary files
pt: Limpar ficheiros temporários

en: Multimedia viewer
pt: Visualizador multimédia

en: File transfer client
pt: Cliente de transferência de ficheiros

en: Most recently used
pt: Utilizados recentemente

en: Anti-virus
pt: Anti-vírus

en: Quarantine
pt: Quarentena

en: Delete the files
pt: Limpar ficheiros

en: Backup files
pt: Ficheiros de backup

en: Delete the backup files
pt: Limpar ficheiros de backup

en: Logs
pt: Registos

en: Delete the logs
pt: Limpar registos

en: Delete the cache
pt: Limpar cache

en: Downloaded podcasts
pt: Podcasts descarregados

en: Delete downloaded podcasts
pt: Limpar podcasts descarregados

en: Delete the command history
pt: Limpar histórico de comandos

en: Game
pt: Jogo

en: Delete the list of game servers
pt: Limpar lista de servidores de jogos

en: Package manager
pt: Gestor de pacotes

en: Recent documents list
pt: Lista de documentos recentes

en: Delete the list of recently used documents
pt: Limpar lista de documentos recentes

en: Shell
pt: Consola

en: Chat client
pt: Cliente de chat

en: Chat logs
pt: Registos de chat

en: Delete the chat logs
pt: Limpar registos de chat

en: Installers
pt: Instaladores

en: Delete cached patches and installers
pt: Limpar pacotes e instaladores em cache

en: Windowing system
pt: Sistema de janelas

en: Debug logs
pt: Registos de depuração

en: Delete the debug logs
pt: Limpar registos de depuração

en: File manager
pt: Gestor de ficheiros

en: Custom folders will be reset.
pt: As pastas personalizadas serão repostas.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
pt: Listas de bloqueio

en: Blocklists will need update to work.
pt: Tem que atualizar as listas de bloqueio para as utilizar.

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
pt: Limpar torrents (apenas os dados e não os ficheiros)

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Delete the file
pt: Limpar ficheiros

en: Crash reports
pt: Relatórios de erro

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
pt: Limpar histórico de formulários dos sites e da barra de pesquisa

en: Session restore
pt: Restaurar sessão

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
pt: Carregar sessão inicial após o encerramento do navegador

en: URL history
pt: Histórico de URL

en: List of visited web pages
pt: Lista de sites visitados

en: Download history
pt: Histórico de descargas

en: List of files downloaded
pt: Limpar lista de ficheiros descarregados

en: Delete the list of visited web pages
pt: Limpar lista de páginas web visitadas

en: Delete the avatars and emoticons cache
pt: Limpar cache de avatar e de ícones emotivos

en: Email client
pt: Cliente de e-mail

en: Index
pt: Índice

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
pt: A remoção do índice restaura a configuração de colunas da lista de mensagens.

en: Widgets for the desktop
pt: Widgets para o ambiente de trabalho

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
pt: Limpar cookies, URL visitados e o histórico de pesquisas

en: Delete the most recently used list
pt: Limpar lista de recentes

en: Desktop environment
pt: Ambiente de trabalho

en: Run
pt: Executar

en: Search history
pt: Histórico de pesquisas

en: Delete the search history
pt: Limpar histórico de pesquisas

en: Places
pt: Locais

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
pt: Limpar base de dados de URL, incluindo marcadores, "favicons" e o histórico de sites visitados

en: This option deletes all bookmarks.
pt: Esta opção remove todos os marcadores.

en: Office suite
pt: Aplicações de produtividade

en: Known files history
pt: Histórico de ficheiros conhecidos

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
pt: Clientes e amigos conhecidos

en: Media player
pt: Reprodutor multimédia

en: System journals
pt: Diários do sistema

en: Clean old system journals
pt: Limpar diários antigos do sistema

en: Memory dump
pt: Limpar memória

en: Database
pt: Base de dados

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
pt: Limpar bases de dados, que contêm diversas informações sobre as reproduções

en: Compatibility layer for Windows software
pt: Nível de compatibilidade para programas Windows

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
pt: Eliminar a cache da web, o que reduz o tempo de exibição das páginas revisitadas. Isto também remove os GIFs favoritos.

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
pt: Limpar ~/.viminfo que inclui histórico de ficheiros, histórico de comandos e 'buffers'

en: Deep scan
pt: Análise profunda

en: Clean files widely scattered across the disk
pt: Limpar ficheiros espalhados no disco

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
pt: Analise a pré-visualização dos ficheiros que pode querer manter.

en: This option is slow.
pt: Esta opção é lenta.

en: VIM swap files under user profile
pt: Ficheiros de swap VIM no perfil do utilizador

en: VIM swap files across system
pt: Ficheiros de swap VIM em todo o sistema

en: Document viewer
pt: Visualizador de documentos

en: Delete obsolete files
pt: Limpar ficheiros obsoletos

en: Package lists
pt: Listas de pacotes

en: Audio player
pt: Reprodutor áudio

en: Word processor
pt: Processador de texto

en: Current session
pt: Sessão atual

en: Delete the current session
pt: Limpar sessão atual

en: Remote control software
pt: Programas de controlo remoto

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Icons for files on the system
pt: Ícones para ficheiros do sistema

en: Recordings
pt: Gravações

en: Delete the audio and video recordings
pt: Limpar gravações de áudio e de vídeo

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
pt: Esta opção irá repor os valores originais das localizações no Acesso rápido.

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
pt: Limpar data de utilização, posição da janela e outros dados para pastas

en: This will reset the position of desktop icons.
pt: Isto irá repor a posição dos ícones no ambiente de trabalho.

en: This will restart Windows Explorer.
pt: Isto irá reiniciar o Windows Explorer.

en: Remove packages that were formerly dependencies
pt: Remover pacotes que antes eram dependências

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
pt: Reveja cuidadosamente a lista de pacotes que serão removidos com o comando "dnf list autoremove".

en: Search tool
pt: Ferramenta de pesquisa

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
pt: Limpar índice de pesquisas, base de dados de palavras e os ficheiros respetivos

en: Graphics editor
pt: Editor de gráficos

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
pt: Aplicação de etiquetas áudio

en: IRC client formerly known as XChat
pt: Cliente IRC anteriormente conhecido como XChat

en: Unnecessary file cleaner
pt: Limpeza de ficheiros desnecessários

en: Free space and maintain privacy
pt: Libertar espaço e manter privacidade

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variable.
pt: A análise profunda não tem suporte a variáveis multi-valor.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
pt: search="walk.all" utilizada com ficheiro regular path="%s"

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
pt: path="%s" não é um padrão 'glob'

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
pt: Limpar ficheiro

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
pt: Limpar

en: Run external command: %s
pt: Executar comando externo: %s

en: Downloading URL failed: %s
pt: Falha ao descarregar o URL: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
pt: Erro em handle_cleaner_option() para cleaner id = {cleaner_id}, opção XML={option_xml}

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
pt: A ignorar ferramenta porque é mundialmente gravável: %s

en: Error reading cleaner: %s
pt: Erro de leitura da ferramenta: %s

note: TRANSLATORS: An action is something like cleaning a specific file. "Not usable" means the whole cleaner will be ignored. The substituted variable is a pathname.
en: Cleaner is not usable on this OS because it has no actions: %s
pt: A ferramenta não é utilizável neste SO porque não possui ações: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
pt: Ficheiros .desktop danificados

en: Delete broken application menu entries and file associations
pt: Limpar entradas de menu danificadas e associação de ficheiros

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
pt: Localizações

en: Delete files for unwanted languages
pt: Limpar ficheiros de idiomas não utilizados

en: Configure this option in the preferences.
pt: Configure esta opção nas preferências.

en: Rotated logs
pt: Registos antigos

en: Delete old system logs
pt: Limpar registos antigos do sistema

en: Trash
pt: Lixo

en: Empty the trash
pt: Esvaziar lixo

en: Memory
pt: Memória

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
pt: Limpar swap e a memória não ocupada

en: This option is experimental and may cause system problems.
pt: Esta opção é experimental e pode causar problemas.

en: Recycle bin
pt: Reciclagem

en: Empty the recycle bin
pt: Limpar reciclagem

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
pt: Atualizações de programas

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
pt: Limpar desinstaladores das atualizações Microsoft, incluído 'hotfixes', 'service packs' e outras

en: Clipboard
pt: Área de transferência

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
pt: Limpar itens na área de transferência, utilizados nas operações de cortar e colar

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
pt: Personalizado

en: Delete user-specified files and folders
pt: Limpar pastas e ficheiros específicas

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
pt: Espaço livre em disco

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
pt: Escrever sobre o espaço livre em disco para ocultar os ficheiros apagados

en: This option is very slow.
pt: Esta opção é muito lenta.

en: The system in general
pt: O sistema em geral

en: System
pt: Sistema

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
pt: Escrever sobre espaço livre do disco %s

en: Loading native cleaners.
pt: Carregando ferramentas nativas.

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
pt: A importar ferramentas de Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
pt: não é uma ferramenta válida: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
pt: utilização: %prog [opções] cleaner.option1 cleaner.option2

en: list cleaners
pt: listar ferramentas

en: preview files to be deleted and other changes
pt: pré-visualizar alterações e ficheiros a serem removidos

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
pt: executar ferramentas para apagar ficheiros ou efetuar alterações permanentes

en: shred specific files or folders
pt: destruir ficheiros ou pastas específicas

en: wipe free space in the given paths
pt: limpar espaço livre nos caminhos indicados

en: overwrite files to hide contents
pt: sobrescrever ficheiros para ocultar conteúdo

en: launch the graphical interface
pt: iniciar interface gráfica

en: use options set in the graphical interface
pt: utilizar conjunto de opções na interface gráfica

en: enable all options that do not have a warning
pt: ativar todas as opções que não têm um aviso

en: set log level to verbose
pt: definir nível de registo como detalhado

en: log debug messages to file
pt: escrever mensagens de depuração no ficheiro

en: show system information
pt: mostrar informações do sistema

en: output version information and exit
pt: mostrar informações da versão e sair

en: do not prompt for administrator privileges
pt: não pedir privilégios de administrador

en: update winapp2.ini, if a new version is available
pt: atualizar winapp2.ini, se existir uma versão mais recente

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
pt: Especificar apenas um destes comandos: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Checking online for updates to winapp2.ini
pt: A verificar se existem atualização para winapp2.ini

en: No directories given for --wipe-free-space
pt: Nenhum diretório dado para --wipe-free-space

en: Wiping free space can take a long time.
pt: Limpar espaço livre pode levar muito tempo.

en: No work to do. Specify options.
pt: Nada a fazer. Especifique opções.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
pt: --overwrite apenas deve ser utilizado com --clean

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
pt: Ignorar

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
pt: Eliminar

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
pt: Pelo menos um ficheiro foi bloqueado por outro processo e o seu conteúdo não foi eliminado. Será marcado para remoção ao reiniciar o sistema.

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
pt: Marcar para remoção

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
pt: Truncar

en: Delete registry key
pt: Limpar chave de registo

en: Directory is not empty: %s
pt: Diretório não vazio: %s

en: Skipping mount point: %s
pt: A ignorar ponto de montagem: %s

en: Device or resource is busy: %s
pt: Dispositivo ou recurso ocupado: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
pt: Tipo de ficheiro especial, não pode ser removido: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
pt: A variável de ambiente TMP refere-se a um diretório que não existe: %s

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
pt: Há, pelo menos, um ficheiro no sistema que não permite a eliminação avançada.

en: Wiping path: %s
pt: Limpar caminho: %s

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
pt: O caminho para limpar tem de ser um diretório existente: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
pt: Criar ficheiro temporário para limpar o espaço livre.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
pt: Erro #%d ao limpar o 'buffer' de ficheiros.

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
pt: Escritos {files:,} ficheiros e {bytes:,} em {seconds:,} segundos a uma taxa de {rate:.2f} MB/s

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
pt: {bytes:,} bytes e {inodes:,} 'inodes' disponíveis para utilizador 'non-super-user'

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
pt: {bytes:,} bytes e {inodes:,} 'inodes' disponíveis para utilizador 'super-user'

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
pt: Erro desconhecido #0 ao tentar truncar o ficheiro.

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Delete
pt: _Limpar

en: Delete confirmation
pt: Confirmação

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
pt: Esta funcionalidade remove todas as definições e fecha a aplicação. Utilize-a para ocultar a sua utilização do Bleachbit ou para repor as definições originais. Da próxima vez que iniciar a aplicação, as definições serão repostas para os valores padrão.

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
pt: Tem a certeza de que pretende remover permanentemente os ficheiros das operações selecionadas? Os ficheiros removidos podem ter alterações desde a última pré-visualização.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar permanentemente estes ficheiros?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
pt: Uma vez que iniciou a ferramenta como root, abra esta ligação no seu navegador:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
pt: Abrir navegador web em %s?

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Deleting files
pt: A remover ficheiros

note: TRANSLATORS: BleachBit creates digital chaff like that is like the physical chaff airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
pt: Criar 'chaff'

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
pt: Criar mensagens aleatórias tendo por base os documentos.

note: TRANSLATORS: Inspiration is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
pt: Inspiração

en: Hillary Clinton's emails
pt: E-mails de Hillary Clinton

en: Number of files
pt: Número de ficheiros

en: Select destination folder
pt: Selecione a pasta de destino

en: When finished
pt: Ao terminar

en: Delete without shredding
pt: Limpar sem destruir

en: Do not delete
pt: Não limpar

en: Make files
pt: Criar ficheiros

en: Download data needed for chaff generator?
pt: Descarregar dados para o gerador 'chaff'?

en: Generating files
pt: Gerar ficheiros

en: Preferences
pt: Preferências

en: General
pt: Geral

en: Drives
pt: Discos

en: Languages
pt: Idiomas

en: Whitelist
pt: Lista branca

en: Check periodically for software updates via the Internet
pt: Procurar periodicamente por atualizações na Internet

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
pt: Se existir uma atualização, pode ver as informações da nova versão. Posteriormente, poderá descarregar e instalar a atualização.

en: Check for new beta releases
pt: Procurar por versões beta

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
pt: Descarregar e atualizar as ferramentas da comunidade (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
pt: Ocultar ferramentas irrelevantes

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
pt: Sobrescrever conteúdo de ficheiros para impedir a recuperação

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
pt: Esta opção não será eficaz em alguns sistemas de ficheiros e em certas operações. Esta operação é muito lenta.

en: Exit after cleaning
pt: Sair após a limpeza

en: Confirm before delete
pt: Confirmar antes de limpar

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
pt: Utilizar tamanhos IEC (1 KiB = 1024 bytes) em vez de SI (1 kB = 1000 bytes)

en: Windows 10 theme
pt: Tema Windows 10

en: Dark mode
pt: Modo escuro

en: Remember window geometry
pt: Memorizar geometria da janela

en: Show debug messages
pt: Mostrar mensagens de depuração

en: Add shred context menu option (KDE Plasma specific)
pt: Adicionar opção de menu de contexto destruir (específico do KDE Plasma)

en: Choose a folder
pt: Escolha uma pasta

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
pt: Escolha uma pasta para cada disco em que pretende sobrescrever o espaço livre.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
pt: Remover

en: All languages will be deleted except those checked.
pt: Apenas os idiomas assinalados serão mantidos.

en: Preserve
pt: Manter

en: Code
pt: Código

en: Name
pt: Nome

en: Choose a file
pt: Escolha um ficheiro

en: File
pt: Ficheiro

en: Folder
pt: Pasta

en: These paths will not be deleted or modified.
pt: Estes caminhos não serão eliminados ou modificados.

en: These locations can be selected for deletion.
pt: Estas localizações podem ser selecionadas para remoção.

en: Type
pt: Tipo

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
pt: Caminho

[ctx: button]
en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

[ctx: button]
en: Add folder
pt: Adicionar pasta

en: Choose files to shred
pt: Escolha os ficheiros a destruir

en: Choose folder to shred
pt: Escolha a pasta a destruir

en: No paths found in clipboard.
pt: Não há caminhos na área de transferência.

en: Program to clean unnecessary files
pt: Programa para limpar ficheiros desnecessários

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
pt: Licença GNU General Public, versão 3 ou mais recente.
    Consute https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: System information
pt: Informações do sistema

en: Active
pt: Ativo

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
pt: Tamanho

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
pt: Aviso relacionado com %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
pt: O ficheiro de configuração está danificado e será reposto: %s

en: You must select an operation
pt: Tem que selecionar uma operação

en: Error
pt: Erro

en: Done.
pt: Concluído.

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
pt: Aceda ao menu da aplicação clicando no ícone da barra de título.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
pt: Aceda ao menu de aplicação clicando no logo da barra de título.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
pt: Erro ao carregar o módulo SQLite. O antivírus pode estar a bloquear o módulo.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
pt: Está a executar BleachBit com privilégios de administrador para limpar partes partilhadas do sistema e as referências ao perfil de utilizador apenas irão limpar a conta de root.

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
pt: Execute BleachBit com privilégios de administrador para melhorar a precisão de limpeza do conteúdo dos ficheiros.

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
pt: Não existe uma versão oficial do BleachBit na Microsoft Store. Obtenha a versão genuína em https://www.bleachbit.org onde é sempre gratuita.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
pt: Pré-visualizar ficheiros das operações selecionadas (sem remoção)

en: Clean files in the selected operations
pt: Limpar ficheiros das operações selecionadas

en: Abort
pt: Cancelar

en: Abort the preview or cleaning process
pt: Cancelar pré-visualização ou processos de limpeza

en: Error when checking for updates:
pt: Erro ao procurar por atualizações:

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
pt: O comando 'swapoff -s' falhou e estamos a utilizar /proc/swaps para a informação de swap.

en: Disabling swap.
pt: A desativar swap.

en: Re-enabling swap.
pt: A reativar swap.

en: Setting nice value %d for this process.
pt: A definir valor %d para este processo.

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
pt: A descartar privilégios do processo com a ID {pid} do utilizador {uid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
pt: A alocar e a limpar %s de memória.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
pt: A libertar %s da memória.

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
pt: A UUID do ficheiro swap {device} é {uuid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
pt: A memória física livre é %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
pt: A limpar dispositivo de swap %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
pt: A reiniciar dispositivo de swap %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
pt: Detetados estes dispositivos swap: %s

note: TRANSLATORS: This is a debugging message that the parent process is waiting for the child process.
en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
pt: A função wipe_memory() com a ID de processo {pid} és a aguardar pelo processo com a ID {cid}.

en: The child memory-wiping process returned code %d.
pt: O processo memory-wiping dependente devolveu o código %d.

en: Disk was full when writing configuration to file %s
pt: Disco cheio ao escrever a configuração no ficheiro %s

en: Error checking whether path exists: %s
pt: Erro ao verificar se o caminho existe: %s

en: Error when setting the default drives to shred.
pt: Erro ao definir as unidades padrão para limpar.

en: Automatically preserving language %s.
pt: Manter automaticamente o idioma %s.

en: Security warning
pt: Aviso de segurança

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
pt: Estas definições de limpeza são novas ou foram alteradas. As definições maliciosas podem danificar o seu sistema. Se não confiar nas alterações, elimine os ficheiros ou saia.

[ctx: column_label]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: column_label]
en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Executable not found: %s
pt: Executável não encontrado: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
pt: %s não pode ser limpo porque está a ser utilizado. Feche-o e tente novamente.

en: New winapp2.ini was downloaded.
pt: Descarregada uma nova versão de winapp2.ini.

en: Update BleachBit
pt: Atualizar BleachBit

en: A new version is available.
pt: Está disponível uma nova versão.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
pt: Atualizar para a versão %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
pt: Erro ao abrir uma ligação de rede para procurar as atualizações. Verifique se a rede está a funcionar e se a firewall não está a bloquear a aplicação. Mensagem de erro: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
pt: Aplicações

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
pt: Multimédia

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
pt: Utilitários

en: Games
pt: Jogos

en: Imported from winapp2.ini
pt: Importado de winapp2.ini

en: The file python3.dll was found in c:\ or c:\dlls, which indicates a possible attempt at DLL search-order hijacking.
pt: O ficheiro python3.dll foi localizado em c:\ ou c:\dlls, o que indica uma possível tentativa de pirataria da ordem de pesquisa de DLL.

en: Warning
pt: Aviso

en: BleachBit is starting...
pt: O BleachBit está a iniciar...

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
pt: Erro ao executar a operação '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Error: {operation_option}: {command}
pt: Erro: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
pt: Aguarde. Estamos a limpar o espaço livre.

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
pt: A limpeza do espaço livre em disco remove os restos de ficheiros que foram removidos sem terem sido destruídos. Não liberta espaço.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
pt: Aguarde. A limpar %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
pt[0]: Falta cerca de %d minuto.
pt[1]: Faltam cerca de %d minutos.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
pt: Espaço em disco recuperado: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
pt: Espaço em disco a ser recuperado: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
pt: Ficheiros removidos: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
pt: Ficheiros a serem removidos: %d

en: Special operations: %d
pt: Operações especiais: %d

en: Errors: %d
pt: Erros: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
pt: Aguarde. Estamos a executar a análise profunda.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
pt: Aguarde. A pré-visualizar %s.

en: _Shred Files
pt: De_struir ficheiros

en: Sh_red Folders
pt: Dest_ruir pastas

en: Shred Paths from Clipboard
pt: Destruir caminhos da área de transferência

en: _Wipe Free Space
pt: _Limpar espaço livre

en: _Make Chaff
pt: _Criar 'chaff'

en: S_hred Settings and Quit
pt: D_estruir definições e sair

en: S_ystem Information
pt: Informações do s_istema

en: _Help
pt: Aj_uda

en: _About BleachBit
pt: _Acerca do BleachBit
