bleachbit - en to sk translation catalogue (267 entries)

en: Web browser
sk: Webový prehliadač

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
sk: Zmazať webovú cache, ktorá urýchľuje načítanie už navštívených stránok

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
sk: Zmazať cookies, ktoré obsahujú informácie ako nastavenie webových stránok, autentifikácie a identifikácie pre trackery

en: DOM Storage
sk: Úložisko DOM

en: Delete HTML5 cookies
sk: Zmazať HTML5 cookies

en: Form history
sk: História formulárov

en: A history of forms entered in web sites
sk: História formulárov zapísaná vo webových stránkach

en: History
sk: História

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
sk: Zmazať históriu obsahujúci navštívené stránky, sťahovanie a náhľady

en: Search engines
sk: Prehliadače

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
sk: Nastavenie vyhladávania využitím histórie a odstránenie nevlastných vyhladávani, ktoré sú pridané automaticky

en: Session
sk: Sedenie

en: Delete the current and last sessions
sk: Zmazať aktuálne a posledné sedenie

en: Sync
sk: Synchronizácia

en: Passwords
sk: Heslá

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
sk: Databáza užívateľských mien a hesiel rovnako ako zoznam stránok, ktoré by nemali ukladať heslá

en: This option will delete your saved passwords.
sk: Táto voľba zmaže vaše uložené heslá.

en: Vacuum
sk: Defragmentovať databázu

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
sk: Čistenie databázy defragmentovaním čo redukuje miesto a zvyšuje rýchlosť bez odstránenia dát

en: Site preferences
sk: Doporučené stránky

en: Settings for individual sites
sk: Nastavenia individuálnych stránok

en: File archiver
sk: Prehliadač archívov

en: Delete the usage history
sk: Zmazať históriu používania

en: Temporary files
sk: Dočasné súbory

en: Delete the temporary files
sk: Odstrániť dočasné súbory

en: Multimedia viewer
sk: Multimedialny prehliadač

en: File transfer client
sk: Klient pre prenos súborov

en: Most recently used
sk: Najčastejšie používané

en: Anti-virus
sk: Anti-vírus

en: Quarantine
sk: Karanténa

en: Delete the files
sk: Zmazať súbory

en: Backup files
sk: Záložné súbory

en: Delete the backup files
sk: Odstrániť zálohu súborov

en: Logs
sk: Záznamy

en: Delete the logs
sk: Odstrániť poznámky programu

en: Delete the cache
sk: Vymazať cache

en: Downloaded podcasts
sk: Stiahnuté podcasty

en: Delete downloaded podcasts
sk: Zmazať stiahnuté podcasty

en: Delete the command history
sk: Zmazať históriu príkazov

en: Game
sk: Hra

en: Delete the list of game servers
sk: Odstrániť zoznam herných serverov

en: Package manager
sk: Správca balíčkov

en: Recent documents list
sk: Zoznam nedávnych dokumentov

en: Delete the list of recently used documents
sk: Zmazať zoznam nedávno použitých dokumentov

en: Shell
sk: Terminál

en: Chat client
sk: Chatový klient

en: Chat logs
sk: Chatové záznamy

en: Delete the chat logs
sk: Zmazať záznamy z chatu

en: Installers
sk: Inštalátory

en: Delete cached patches and installers
sk: Odstrániť cache záplat a inštalátorov

en: Windowing system
sk: Správca okien

en: Debug logs
sk: Ladiace záznamy

en: Delete the debug logs
sk: Odstrániť ladiace záznamy

en: File manager
sk: Správca súborov

en: Custom folders will be reset.
sk: Vlastné priečinky budú resetované.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
sk: Zoznam blokovaných IP adries

en: Blocklists will need update to work.
sk: Aby zoznam blokovaných IP adries fungoval je potrebné ho aktualizovať.

en: Torrents
sk: Torrenty

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
sk: Odstrániť torrenty (len metadáta, nie sťahované súbory)

en: Statistics
sk: Štatistiky

en: Delete the file
sk: Zmazať súbor

en: Crash reports
sk: Správy zlyhania

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
sk: História formulárov zapísaná vo webových stránkach a v políčku vyhľadávania

en: Session restore
sk: Obnova sedenia

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
sk: Obnoviť predchádzajúcu reláciu po ukončení alebo páde prehliadača

en: URL history
sk: URL história

en: List of visited web pages
sk: Zoznam navštívených webových stránok

en: Download history
sk: História sťahovania

en: List of files downloaded
sk: Zoznam stiahnutých súborov

en: Delete the list of visited web pages
sk: Zmazať zoznam navštívených webových stránok

en: Delete the avatars and emoticons cache
sk: Zmazať cache s avatary a smajlíky

en: Email client
sk: Poštový klient

en: Widgets for the desktop
sk: Widgety na plochu

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
sk: Zmazať cookies, navštívené stránky a históriu hľadanie

en: Delete the most recently used list
sk: Zmazať zoznam naposledy použitých

en: Desktop environment
sk: Pracovné prostredie

en: Run
sk: Spustiť

en: Search history
sk: História hľadania

en: Delete the search history
sk: Zmazať históriu hľadania

en: Places
sk: Miesta

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
sk: Databáza URL vrátane záložiek, ikoniek a histórie navštívených webových stránok

en: This option deletes all bookmarks.
sk: Táto voľba zmaže všetky záložky.

en: Office suite
sk: Kancelárske programy

en: Known files history
sk: História známych súborov

en: Media player
sk: Prehrávač multimédií

en: System journals
sk: Systémové denníky (journals)

en: Clean old system journals
sk: Zmazať staré systémové denníky (journals)

en: Memory dump
sk: Výpis pamäti

en: Database
sk: Databáza

en: Compatibility layer for Windows software
sk: Vrstva kompatibility pre Windows programy

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
sk: Odstrániť ~/.viminfo ktorý obsahuje históriu, históriu príkazov a buffery

en: Deep scan
sk: Hĺbkové prehľadávanie

en: Clean files widely scattered across the disk
sk: Vyčistiť súbory ktoré sú rozosiate po disku

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
sk: Prezrite si v náhľadu súbory, ktoré si chcete ponechať.

en: This option is slow.
sk: Táto možnosť je pomalá.

en: Document viewer
sk: Prehliadač dokumentov

en: Delete obsolete files
sk: Odstrániť staré súbory

en: Package lists
sk: Zoznamy balíkov

en: Audio player
sk: Prehrávač hudby

en: Word processor
sk: Textový editor

en: Current session
sk: Aktuálna relácia

en: Delete the current session
sk: Zmazať aktuálne sedenie

en: Thumbnails
sk: Náhľady

en: Icons for files on the system
sk: Ikony systémových súborov

en: This will restart Windows Explorer.
sk: Toto spôsobí reštartovanie Windows Explorera.

en: Search tool
sk: Vyhľadávacie nástroje

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
sk: Zmazať vyhľadávací register, databázu slov a obsahujúce súbory

en: Graphics editor
sk: Grafický editor

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
sk: Editor značiek (tagov) zvukových súborov

en: IRC client formerly known as XChat
sk: Klient IRC predtým známy ako XChat

en: Unnecessary file cleaner
sk: Čistenie nepotrebných súborov

en: Free space and maintain privacy
sk: Voľné miesto a zachovanie súkromia

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
sk: Vyčistiť súbor

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
sk: Vyčistiť

en: Run external command: %s
sk: Spustiť externý príkaz: %s

en: Error reading cleaner: %s
sk: Chyba pri čítaní čističa: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
sk: Poškodené súbory plochy

en: Delete broken application menu entries and file associations
sk: Odstrániť poškodené položky menu a pridružené súbory

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
sk: Lokalizácia

en: Delete files for unwanted languages
sk: Zmazať súbory nežiaducich jazykov

en: Configure this option in the preferences.
sk: Odporúčané nastevenie a výber.

en: Rotated logs
sk: Otočené záznamy

en: Delete old system logs
sk: Odstrániť staré systémové denníky

en: Trash
sk: Kôš

en: Empty the trash
sk: Vysypať kôš

en: Memory
sk: Pamäť

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
sk: Vyprázdniť odkladací priestor (Swap) a uvoľniť nejaké miesto v RAM

en: This option is experimental and may cause system problems.
sk: Táto voľba je len experimentálna, môže spôsobiť problémy v systéme.

en: Recycle bin
sk: Kôš

en: Empty the recycle bin
sk: Vyprázdniť kôš

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
sk: Odinštalátory aktualizácií

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
sk: Zmazanie odinštalátorov Microsoft aktualizácií vrátane rýchlych opráv, servisných balíkov, a aktualizácií Internet Explorer

en: Clipboard
sk: Schránka

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
sk: Schránka desktopových prostredí používaná pre operácie kopírovať a vložiť

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
sk: Vlastné

en: Delete user-specified files and folders
sk: Odstránenie užívateľom-špecifikované súbory a priečinky

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
sk: Uvoľniť miesto na disku

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
sk: Skryť zmazané súbory prepísaním voľného miesta na disku

en: This option is very slow.
sk: Táto voľba je veľmi pomalá.

en: The system in general
sk: Systém všeobecne

en: System
sk: Systém

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
sk: Prepísať voľné miesto na disku %s

en: Loading native cleaners.
sk: Načítanie natívnych čističov.

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
sk: Prenášam čističe z Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
sk: neplatný čistič: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
sk: použitie: %prog [volby] cistic.volba1 cistic.volba2

en: list cleaners
sk: zoznam čističov

en: preview files to be deleted and other changes
sk: zobraziť súbory, ktoré budú zmazané alebo inak pozmenené

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
sk: spustiť čističe na zmazanie súborov a vykonanie ďalších permanentných zmien

en: shred specific files or folders
sk: skartovať konkrétne súbory a adresáre

en: overwrite files to hide contents
sk: prepísaním súborov skryť obsah

en: launch the graphical interface
sk: spustiť grafické rozhranie

en: use options set in the graphical interface
sk: použitie možnosti grafického rozhrania

en: set log level to verbose
sk: nastaviť úroveň zaznamenávania na táravú

en: log debug messages to file
sk: zaznamenávať ladiace správy do súboru

en: show system information
sk: zobraziť informácie o systéme

en: output version information and exit
sk: vypísať informáciu o verzii a skončiť

en: do not prompt for administrator privileges
sk: bez povolenia správcu

en: update winapp2.ini, if a new version is available
sk: aktualizovať winapp2.ini, ak je dostupná nová verzia

en: No work to do. Specify options.
sk: Nie je čo robiť. Špecifikujte voľby.

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
sk: Preskočiť

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
sk: Odstrániť

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
sk: Označiť pre zmazanie

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
sk: Vyprázdniť

en: Delete registry key
sk: Zmazať kľúče registrov

en: Directory is not empty: %s
sk: Adresár nie je prázdny: %s

en: Skipping mount point: %s
sk: Preskakujem bod pripojenia (mount point): %s

en: Device or resource is busy: %s
sk: Zariadenie alebo zdroj je zaneprázdnený: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
sk: TMP neexistuje: %s

en: _Cancel
sk: _Zrušiť

en: _Open
sk: _Otvoriť

en: _Delete
sk: _Odstrániť

en: Delete confirmation
sk: Potvrdiť odstránenie

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
sk: Ste si istý že chcete navžy odstrániť vami označené súbory? Zmazané súbory sa nedajú obnoviť. Ak chcete vidieť o aké súbory sa jedná, pozrite si náhľad.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
sk: Ste si istý, že chcete navždy odstrániť tieto súbory?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
sk: Pretože ste program spustili ako root, manuálne skopírujte nižšie uvedený odkaz do adresného riadku vášho prehliadača:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
sk: Otvoriť webovú stránku %s?

en: Deleting files
sk: Mažem súbory

note: TRANSLATORS: Inspiration is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
sk: Inšpirácia

en: Delete without shredding
sk: Mazať bez rozdrvenia

en: Do not delete
sk: Neodstraňovať

en: Generating files
sk: Generujem súbory

en: Preferences
sk: Nastavenia

en: General
sk: Hlavné

en: Drives
sk: Disky / oddiely

en: Languages
sk: Jazyky

en: Check periodically for software updates via the Internet
sk: Pravidelne overovať aktualizácie prostredníctvom internetu

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
sk: Ak je aktualizácia nájdená, budete mať možnosť zobraziť o nej informácie. Potom môzete aktualizácie ručne stiahnuť a nainštalovať .

en: Check for new beta releases
sk: Skúška nových beta odporúčaní

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
sk: Stiahnutie a odoslanie vyčistení pre komunitu (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
sk: Skryť nepodstatné čističe

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
sk: Prepísať súbory na zamedzenie možnosti ich obnovy

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
sk: Prepisovanie je na niekterých súborových systémoch a s niekterými BleachBit operáciami neúčinné. Prepisovanie je naviac výrazne pomalejšie.

en: Exit after cleaning
sk: Ukončiť po vyčistení

en: Confirm before delete
sk: Potvrdenie pred zmazaním

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
sk: Zobrazuj veľkosti podľa IEC (1 KiB = 1024 bajtov) namiesto SI (1 kB = 1000 bajtov)

en: Dark mode
sk: Tmavý režim

en: Show debug messages
sk: Zobraziť správy ladenia

en: Choose a folder
sk: Vybrať priečinok

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
sk: Vyberte zapisovateľný priečinok pre každú jednotku, pre ktorú prepíše voľné miesto.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
sk: Pridať

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
sk: Odstrániť

en: All languages will be deleted except those checked.
sk: Všetky jazykové balíčky okrem označených budú zmazané.

en: Preserve
sk: Zachovanie

en: Code
sk: Kód

en: Name
sk: Názov

en: Choose a file
sk: Vyberte súbor

en: File
sk: Súbor

en: Folder
sk: Priečinok

en: These locations can be selected for deletion.
sk: Tieto lokalizácie sú vybraté pre odstránenie.

en: Type
sk: Typ

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
sk: Cesta

[ctx: button]
en: Add file
sk: Pridať súbor

[ctx: button]
en: Add folder
sk: Pridať priečinok

en: Choose files to shred
sk: Vyberte súbory, ktoré majú byť rozdrvené

en: Choose folder to shred
sk: Vyberte kúsok priečinku

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
sk: GNU General Public License verzie 3 alebo vyššej.
    Pozrite https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: System information
sk: Systémové informácie

en: Active
sk: Aktívny

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
sk: Veľkosť

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
sk: Upozornenie ohľadne %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: You must select an operation
sk: Musíte vybrať operáciu

en: Done.
sk: Hotovo.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
sk: Chyba pri načítaní modulu SQLite: môže byť blokovaný antivírusovým softvérom.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
sk: BleachBit beží s administrátorskými právami. Vyčistiť sa dajú systémové časti zdieľané medzi užívateľmi, a adresár profilu užívateľa root.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
sk: Náhľad

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
sk: Náhľad súborov vo vybraných operáciach (bez odstránenia nejakých súborov)

en: Clean files in the selected operations
sk: Vyčistiť vybrané súbory

en: Abort
sk: Prerušiť

en: Abort the preview or cleaning process
sk: Prerušiť náhľad/čistenie

en: Error when checking for updates:
sk: Chyba pri kontrole aktualizácií:

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
sk: Uvoľňujem %s pamäte.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
sk: Fyzická pamäť má %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
sk: Vyprázdniť odkladací priestor (Swap) %s.

en: Error checking whether path exists: %s
sk: Chyba pri overovaní existencie cesty: %s

en: Security warning
sk: Bezpečnostné upozornenie

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
sk: Tieto definície čističov sú buď nové, alebo boli zmenené. Škodlivé definície môžu poškodiť váš systém. Ak im neveríte, môžete ich zmazať alebo ukončiť program.

[ctx: column_label]
en: Delete
sk: Zmazať

[ctx: column_label]
en: Filename
sk: Názov súboru

en: Executable not found: %s
sk: Spustiteľný súbor nenájdený: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
sk: Nemožno spustiť čistič pre %s, pretože táto aplikácia práve beží. Zatvorte ju a skúste to znova.

en: New winapp2.ini was downloaded.
sk: Nové winapp2.ini boli odoslané.

en: Update BleachBit
sk: Aktualizovať BleachBit

en: A new version is available.
sk: Je dostupná nová verzia.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
sk: Aktualizovať na verziu %s

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
sk: Aplikácie

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
sk: Multimédia

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
sk: Nástroje

en: Games
sk: Hry

en: Imported from winapp2.ini
sk: Prenesené z winapp2.ini

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
sk: Výnimka pri spustení operácie '%(operation)s': '%(msg)s'

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
sk: Čakajte prosím. Vymazávam voľné miesto na disku.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
sk: Čakajte prosím, čistím %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
sk[0]: Zostávajúci čas: %d minúta.
sk[1]: Zostávajúci čas: %d minúty.
sk[2]: Zostávajúci čas: %d minút.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
sk: Na disku bolo uvoľnených: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
sk: Na disku sa uvoľní približne: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
sk: Odstránené súbory: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
sk: Počet súborov, ktoré budú zmazané: %d

en: Special operations: %d
sk: Špeciálnych operácií: %d

en: Errors: %d
sk: Chýb: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
sk: Čakajte, prosím. Prebieha detailné prehľadávanie.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
sk: Čakajte prosím, vytváram náhľad pre %s.

en: _Shred Files
sk: _Rozdrvené súbory

en: Sh_red Folders
sk: Rozkúskovať súbory

en: _Wipe Free Space
sk: _Odstrániť voľné miesto

en: S_hred Settings and Quit
sk: _Skartovať Nastavenia a Ukončiť

en: _Help
sk: _Pomocník
