bleachbit - en to uk translation catalogue (363 entries)

en: Web browser
uk: Веб переглядач

en: Cache
uk: Кеш

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
uk: Видалити кеш браузера, який зменшує час завантаження вже відвіданих сторінок

en: Cookies
uk: Куки

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
uk: Видклити куки, які містять інформацію, таку як налаштування вебсайтів, автентифікацію та ідентифікацію стеження

en: DOM Storage
uk: Сховище DOM

en: Delete HTML5 cookies
uk: Видалити куки HTML5

en: Form history
uk: Історія заповнення форм

en: A history of forms entered in web sites
uk: Історія форм на веб сайтах

en: History
uk: Історія

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
uk: Видалити історію, яка містить відвідані сайти, завантаження та мініатюри

en: Search engines
uk: Пошукові системи

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
uk: Очистити історію використання пошукових систем та видалити пошукові системи, які були додані вручну або автоматично

en: Session
uk: Сеанс

en: Delete the current and last sessions
uk: Видалити поточний та останній сеанси

en: Sync
uk: Синхронізація

en: Delete the sync data and sign out of the browser
uk: Видалити дані синхронізації та вийти з браузера

en: Passwords
uk: Паролі

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
uk: База даних імен користувачів та паролів, а також список сайтів, для яких не потрібно зберігати паролі

en: This option will delete your saved passwords.
uk: Цей засіб видалить ваші збережені паролі.

en: Vacuum
uk: Стиснути базу даних

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
uk: Дефрагментувати базу даних для звільнення місця та збільшення швидкості, без вилучення даних

en: Site preferences
uk: Налаштування сайту

en: Settings for individual sites
uk: Налаштування для окремих сайтів

en: File archiver
uk: Архіватор

en: Delete the usage history
uk: Видалити історію використання

en: Temporary files
uk: Тимчасові файли

en: Delete the temporary files
uk: Вилучити тимчасові файли

en: Multimedia viewer
uk: Програвач мультимедіа

en: File transfer client
uk: Клієнт для передавання файлів

en: Most recently used
uk: Використані нещодавно

en: Anti-virus
uk: Антивірус

en: Quarantine
uk: Карантин

en: Delete the files
uk: Видалити ці файли

en: Backup files
uk: Резервні копії

en: Delete the backup files
uk: Видалити файли резервних копій

en: Logs
uk: Журнали подій

en: Delete the logs
uk: Видалити журнали

en: Delete the cache
uk: Видалити кеш

en: Downloaded podcasts
uk: Завантажені подкасти

en: Delete downloaded podcasts
uk: Видалити завантажені подкасти

en: Delete the command history
uk: Видалити історію команд

en: Game
uk: Гра

en: Delete the list of game servers
uk: Вилучити список ігрових серверів

en: Package manager
uk: Менеджер пакунків

en: Editor
uk: Редактор

en: Recent documents list
uk: Список нещодавно використаних документів

en: Delete the list of recently used documents
uk: Вилучити список нещодавно використаних документів

en: Shell
uk: Командна оболонка

en: Chat client
uk: Клієнт для балачок

en: Chat logs
uk: Журнали балачок

en: Delete the chat logs
uk: Видалити журнали балачок

en: Installers
uk: Встановлювачі

en: Delete cached patches and installers
uk: Видалити кешовані патчі та встановлювачі

en: Windowing system
uk: Система управління вікнами

en: Debug logs
uk: Журнали відлагодження

en: Delete the debug logs
uk: Видалити журнали відлагодження

en: File manager
uk: Файловий менеджер

en: Custom folders will be reset.
uk: Власні теки будуть скинуті.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
uk: Список блокування

en: Blocklists will need update to work.
uk: Для роботи потрібно оновлення списків блокування.

en: Torrents
uk: Торенти

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
uk: Видалити метадані перелічених торентів

en: Statistics
uk: Статистика

en: Delete the file
uk: Видалити файл

en: Crash reports
uk: Звіти про помилки

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
uk: Історія форм, заповнених на веб сайтах та у пошуковій панелі

en: Session restore
uk: Відновлення сеансу

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
uk: Завантажує вихідний сеанс після закриття чи краху браузера

en: URL history
uk: Історія посилань

en: List of visited web pages
uk: Список відвіданих сторінок у Інтернеті

en: Download history
uk: Історія завантажень

en: List of files downloaded
uk: Список завантажених файлів

en: Delete the list of visited web pages
uk: Видалити список відвіданих веб сторінок

en: Delete the avatars and emoticons cache
uk: Видалення кешу аватарок та смайликів

en: Email client
uk: Клієнт ел. пошти

en: Index
uk: Індекс

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
uk: Видалення індексу призведе до скидання конфігурації стовпців у списку повідомлень.

en: Widgets for the desktop
uk: Віджети для стільниці

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
uk: Видалити куки, відвідані посилання та історію пошуку

en: Delete the most recently used list
uk: Видалити список найбільш використовуваних документів

en: Desktop environment
uk: Середовище робочого столу

en: Run
uk: Виконати

en: Search history
uk: Історія пошуку

en: Delete the search history
uk: Видалити історію пошуку

en: Places
uk: Місця

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
uk: База даних посилань, що містить закладки, значки та історію відвідування веб сайтів

en: This option deletes all bookmarks.
uk: Ця опція видаляє усі закладки.

en: Office suite
uk: Офісний комплект

en: Known files history
uk: Журнал файлів

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
uk: Клієнти та друзі

en: Media player
uk: Медіапрогравач

en: System journals
uk: Системні журнали

en: Clean old system journals
uk: Очистити старі системні журнали

en: Memory dump
uk: Дамп пам'яті

en: Database
uk: База даних

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
uk: Вилучити базу даних, що містить таку інформацію, як число відтворень та останній відтворений файл

en: Compatibility layer for Windows software
uk: Надлаштування сумісності для Windows програм

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
uk: Видалення веб-кешу, що зменшує час відображення сторінок, які ви переглядали. Це також очистить вибрані GIF-файли.

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
uk: Видалити ~/.viminfo, включно з історією файлів, історією команд та буферами

en: Deep scan
uk: Глибоке сканування

en: Clean files widely scattered across the disk
uk: Чистити файли, розкидані по диску

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
uk: Перевірте перегляд будь-яких файлів, які ви хотіли б зберегти.

en: This option is slow.
uk: Це дуже повільна опція.

en: VIM swap files under user profile
uk: Файли підкачки VIM у профілі користувача

en: VIM swap files across system
uk: Файли підкачки VIM у системі

en: Document viewer
uk: Переглядач документів

en: Delete obsolete files
uk: Видалити застарілі файли

en: Package lists
uk: Реєстр пакунків

en: Audio player
uk: Аудіопрогравач

en: Word processor
uk: Засіб обробки текстів

en: Current session
uk: Поточна сесія

en: Delete the current session
uk: Видалити поточну сесію

en: Remote control software
uk: ПЗ для віддаленого доступу

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: Icons for files on the system
uk: Значки для файлів в системі

en: Recordings
uk: Записи

en: Delete the audio and video recordings
uk: Видаліть аудіо та відеозаписи

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
uk: Цей вибір скине прикріплені шляхи у Швидкому Доступі до значень за замовчуванням.

en: Shellbags
uk: Shellbag-записи реєстру

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
uk: Видаліть дату використання, положення вікна та інші дані для тек

en: This will reset the position of desktop icons.
uk: Це скине положення іконок на робочому столі.

en: This will restart Windows Explorer.
uk: Це перезавантажить Провідник Windows.

en: Remove packages that were formerly dependencies
uk: Вилучити пакунки, що є застарілими залежностями

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
uk: Уважно перевірте перелік пакунків, які буде вилучено, за допомогою команди "dnf list autoremove".

en: Search tool
uk: Інструмент пошуку

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
uk: Видалити пошуковий індекс, базу даних слів та файли, які їх містять

en: Graphics editor
uk: Редактор зображень

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
uk: Засіб редагування метаданих(тегів) звукових файлів

en: IRC client formerly known as XChat
uk: IRC-клієнт, напередодні відомий як XChat

en: Unnecessary file cleaner
uk: Необов'язкова чистка файлів

en: Free space and maintain privacy
uk: Вільний простір та керування приватністю

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variable.
uk: Глибоке сканування не підтримує багатозначних перемінних.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
uk: search="walk.all" використовується з регулярним файлом: path="%s"

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
uk: path="%s" не є шаблоном підстановки

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
uk: Очистити файл

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
uk: Очистити

en: Run external command: %s
uk: Виконати наступну команду: %s

en: Downloading URL failed: %s
uk: Помилка завантаження URL: %s

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
uk: Помилка в handle_cleaner_option() для прибиральника з id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}

en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
uk: Прибиральник ігнорується через небезпечних прав доступу до файлу: %s

en: Error reading cleaner: %s
uk: Помилка читання очищувача: %s

note: TRANSLATORS: An action is something like cleaning a specific file. "Not usable" means the whole cleaner will be ignored. The substituted variable is a pathname.
en: Cleaner is not usable on this OS because it has no actions: %s
uk: Прибиральник непридатний в цій ОС, так як не має дій: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
uk: Пошкоджені файли стільниці

en: Delete broken application menu entries and file associations
uk: Видалити пошкоджені пункти меню застосунків та асоціації файлів

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
uk: Локалізації

en: Delete files for unwanted languages
uk: Вилучити файли для непотрібних мов

en: Configure this option in the preferences.
uk: Відкоригувати цю опцію у налаштуваннях.

en: Rotated logs
uk: Архівні журнали

en: Delete old system logs
uk: Видалити старі системні журнали

en: Trash
uk: Смітник

en: Empty the trash
uk: Очистити смітник

en: Memory
uk: Пам'ять

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
uk: Витерти простір довантаження та нерозподілену пам'ять

en: This option is experimental and may cause system problems.
uk: Це налаштування є експериментальним та може викликати певні проблеми з роботою системи.

note: TRANSLATORS: Prefetch is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
uk: Вибірка з випередженням

en: Recycle bin
uk: Кошик

en: Empty the recycle bin
uk: Очистити кошик

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
uk: Видалення деінсталяторів оновлень

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
uk: Видалити деінсталятори оновлень Microsoft, включно з виправленнями, пакунками оновлень та оновленнями Internet Explorer

en: Clipboard
uk: Буфер обміну

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
uk: Буфер обміну середовища стільниці, що використовується для операцій копіювання та вставлення

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
uk: По вибору

en: Delete user-specified files and folders
uk: Видалення обраних користувачем каталогів та файлів

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
uk: Вільний дисковий простір

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
uk: Перезаписувати вільний дисковий простір для приховування видалених файлів

en: This option is very slow.
uk: Цей варіант дуже повільний.

en: The system in general
uk: Система вцілому

en: System
uk: Система

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
uk: Перезаписувати вільний дисковий простір %s

en: Loading native cleaners.
uk: Завантаження прибиральників, написаних на CleanerML.

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
uk: Імпорт прибиральників з Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
uk: невірний очищувач: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
uk: використання: %prog [опції] очищувач.опція1 очищувач.опція2

en: list cleaners
uk: показати список очищувачів

en: preview files to be deleted and other changes
uk: перегляд файлів, які мають бути видалені та інші зміни

note: TRANSLATORS: predefined cleaners are for applications, such as Firefox and Flash. This is different than cleaning an arbitrary file, such as a spreadsheet on the desktop.
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
uk: Розпочати видалення файлів створених програмами та призначити інші постійні зміни

en: shred specific files or folders
uk: видалення окремих файлів або тек

en: wipe free space in the given paths
uk: перезаписати вільний простір для заданих шляхів

en: overwrite files to hide contents
uk: перезаписати файли, щоб приховати вміст

en: launch the graphical interface
uk: запустити графічний інтерфейс

en: use options set in the graphical interface
uk: використовувати набір опцій у графічному інтерфейсі

en: enable all options that do not have a warning
uk: увімкнути всі опції, які не мають попередження

en: set log level to verbose
uk: задати детальний рівень журналювання

en: log debug messages to file
uk: Логування повідомлень відлагодження до файлу

en: show system information
uk: показати інформацію про систему

en: output version information and exit
uk: показати інформацію про версію та вийти

en: do not prompt for administrator privileges
uk: не вимагати прав адміністратора

en: update winapp2.ini, if a new version is available
uk: оновити winapp2.ini якщо наявна нова версія

en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean
uk: Виберіть лише одну з цих команд: --list-cleaners, --wipe-free-space, --preview, --clean

en: Checking online for updates to winapp2.ini
uk: Перевірка оновлення для winapp2.ini

en: No directories given for --wipe-free-space
uk: Шлях не вказано для --wipe-free-space

en: Wiping free space can take a long time.
uk: Очищення вільного простору може тривати довгий час.

en: No work to do. Specify options.
uk: Нічого виконувати. Вкажіть опції.

en: --overwrite is intended only for use with --clean
uk: --overwrite призначена тільки для використання з --clean

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
uk: Пропустити

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
uk: Видалити

en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
uk: Щонайменше один файл був заблокований іншим процесом, тому його вміст неможливо переписати. Його буде надана мітка на видалення після перезавантаження системи.

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
uk: Позначити для видалення

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
uk: Спустошити

en: Delete registry key
uk: Видалити ключ реєстру

en: Directory is not empty: %s
uk: Тека не порожня: %s

en: Skipping mount point: %s
uk: Пропуск точки монтування: %s

en: Device or resource is busy: %s
uk: Пристрій або ресурс зайняті: %s

en: Special file type cannot be deleted: %s
uk: Файл цього типу неможливо видалити: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
uk: TMP не існує: %s

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
uk: Система мала в системі щонайменше один файл, який не підтримує розширеного переписування.

en: Wiping path: %s
uk: Перезапис шляху: %s

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
uk: Шляхом для очищення повинна бути існуюча директорія: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
uk: Створення нового тимчасового файлу для очищення вільного простору.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
uk: Помилка #%d при скиданні буфера файлу.

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
uk: Записано {files:,} файлів і {bytes:,} байтів за {seconds:,} секунд при {rate:.2f} МБ/с

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to non-super-user
uk: {bytes:,} байтів і {inodes:,} inode доступно для непривілейованого користувача

en: {bytes:,} bytes and {inodes:,} inodes available to super-user
uk: {bytes:,} байтів і {inodes:,} inode доступно для суперкористувача

en: Handled unknown error #0 while truncating file.
uk: Виявлена невідома помилка #0 при усіканні файлу.

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: _Delete
uk: _Видалити

en: Delete confirmation
uk: Підтвердити видалення

en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
uk: Ця функція видаляє всі налаштування BleachBit, а потім закриває застосунок. Використовуйте це, щоб приховати використання BleachBit або скинути його налаштування. Наступного разу, коли ви запустите BleachBit, налаштування ініціалізуються до значень за замовчуванням.

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
uk: Ви справді впевнені, що ви хочете назавжди видалити файли згідно обраних операцій?  Дані файли, які будуть вилучені могли бути змінені з моменту вашого останнього їх перегляду.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
uk: Ви справді впевнені, що ви хочете назавжди видалити файли?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
uk: Відкрийте вручну це посилання у веббраузері , бо ви працюєте з правами адміністратора:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
uk: Відкрити сторінку %s у браузері?

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Deleting files
uk: Видалення файлів

note: TRANSLATORS: BleachBit creates digital chaff like that is like the physical chaff airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
uk: Створити перешкоди

en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
uk: Згенерувати випадкові повідомлення на основі документів.

note: TRANSLATORS: Inspiration is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
uk: Основа

en: 2600 Magazine
uk: Журнал 2600

en: Hillary Clinton's emails
uk: Листи Хіларі Клінтон

en: Number of files
uk: Кількість файлів

en: Select destination folder
uk: Виберіть теку збереження

en: When finished
uk: Після завершення

en: Delete without shredding
uk: Видалити без перезапису

en: Do not delete
uk: Не видаляти

en: Make files
uk: Створити файли

en: Download data needed for chaff generator?
uk: Стягнути дані, необхідні для генератора завад?

en: Generating files
uk: Генерація файлів

en: Preferences
uk: Налаштування

en: General
uk: Загальні

en: Drives
uk: Пристрої

en: Languages
uk: Мови

en: Whitelist
uk: Білий список

en: Check periodically for software updates via the Internet
uk: Періодично перевіряти оновлення програми через Інтернет

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
uk: Якщо буде виявлено оновлення, то ви отримаєте інформацію про нього. Потім ви можете завантажити його вручну та встановити.

en: Check for new beta releases
uk: Перевіряти наявність нових бета версій

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
uk: Завантажити та оновити очищувачі зі спільноти (winapp2.ini)

en: Hide irrelevant cleaners
uk: Сховати незначущі очищувачі

en: Overwrite contents of files to prevent recovery
uk: Переписувати вміст файлів, аби застерегти відновлення

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
uk: Перезапис може бути неефективним на деяких файлових системах і для деяких операцій BleachBit.  Перезапис значно повільніший.

en: Exit after cleaning
uk: Вийти після очищення

en: Confirm before delete
uk: Запитати перед видаленням

en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
uk: Використовувати IEC розміри (1 КиБ = 1024 байта) замість SI (1 кБ = 1000 байт)

en: Windows 10 theme
uk: Тема Windows 10

en: Dark mode
uk: Темний режим

en: Remember window geometry
uk: Запам'ятати геометрію вікна

en: Show debug messages
uk: Показувати діагностичні повідомлення

en: Add shred context menu option (KDE Plasma specific)
uk: Додати пункт контекстного меню про видалення (тільки KDE Plasma)

en: Choose a folder
uk: Оберіть теку

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
uk: Оберіть перезаписувану теку для кожного диску, щоб перезаписати вільний простір.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
uk: Додати

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
uk: Вилучити

en: All languages will be deleted except those checked.
uk: Усі мови будуть видалені крім тих, що тут зазначені.

en: Preserve
uk: Зберігати

en: Code
uk: Код

en: Name
uk: Назва

en: Choose a file
uk: Обрати файл

en: File
uk: Файл

en: Folder
uk: Тека

en: These paths will not be deleted or modified.
uk: Вказані об'єкти не будуть змінені або видалені.

en: These locations can be selected for deletion.
uk: Ці розташування можуть бути обрані для видалення.

en: Type
uk: Тип

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
uk: Шлях

[ctx: button]
en: Add file
uk: Додати файл

[ctx: button]
en: Add folder
uk: Додати теку

en: Choose files to shred
uk: Оберіть файли для знищення

en: Choose folder to shred
uk: Оберіть теку для очистки

en: No paths found in clipboard.
uk: Не знайдено шляхів в буфері обміну.

en: _OK
uk: _ОК

en: Program to clean unnecessary files
uk: Програма для очищення непотрібних файлів

en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
uk: GNU General Public License версії 3 або більш пізньої.
    Дивіться https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

en: System information
uk: Інформація про систему

en: Active
uk: Активно

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
uk: Обсяг

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
uk: Зверніть увагу на %(cleaner)s - опція %(option)s:
    
    %(warning)s

en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
uk: Скидання конфігураційного файлу через його пошкодження: %s

en: You must select an operation
uk: Ви повинні обрати операцію

en: Error
uk: Помилка

en: Done.
uk: Завершено.

en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
uk: Доступ до меню програми по клацанню на значку гамбургера в заголовку вікна.

en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
uk: Доступ до меню програми по клацанню на логотипі в заголовку вікна.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
uk: Помилка завантаження модуля SQLite: антивірусна програма може блокувати його.

en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
uk: Ви запустили BleachBit із правами адміністратора, що дає змогу чистити загальні частини системи, стосовно директорії користувача - програма вичистить лише профіль суперкористувача.

en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
uk: Запустити BleachBit з адміністровими привілеями, аби поліпшити якість переписування вмісту файлів.

en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
uk: Офіційної версії BleachBit в Microsoft Store немає. Отримайте справжню версію в https://www.bleachbit.org, де вона завжди безплатна.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
uk: Попередній перегляд файлів, на які впливають обрані операції (без видалення файлів)

en: Clean files in the selected operations
uk: Очистити файли для обраних дій

en: Abort
uk: Перервати

en: Abort the preview or cleaning process
uk: Перервати процес передперегляду очищення

en: Error when checking for updates:
uk: Помилка при перевірці оновлень:

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
uk: Помилка команди 'swapoff -s', тому виконується відкат до /proc/swaps для інформації про підкачування.

en: Disabling swap.
uk: Відключення підкачки.

en: Re-enabling swap.
uk: Повторне ввімкнення підкачування.

en: Setting nice value %d for this process.
uk: Встановлюється значення nice %d для цього процесу.

en: Dropping privileges of process ID {pid} to user ID {uid}.
uk: Зниження прав процесу з PID {pid} до користувача з UID {uid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
uk: Виділення і перезапис %s памя'ті.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
uk: Звільнення %s памя'ті.

en: Found UUID for swap file {device} is {uuid}.
uk: Знайдений UUID для файлу підкачки {device} — {uuid}.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
uk: Вільна фізична пам'ять - %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
uk: Стирання вмісту пристрою підкачки %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
uk: Повторна ініціалізація пристрою підкачки %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
uk: Виявлено наступні пристрої підкачки: %s

note: TRANSLATORS: This is a debugging message that the parent process is waiting for the child process.
en: The function wipe_memory() with process ID {pid} is waiting for child process ID {cid}.
uk: Функція wipe_memory() с PID {pid} очікує завершення процесу-потомка з ідентифікатором {cid}.

en: The child memory-wiping process returned code %d.
uk: Нащадок процесу стирання пам'яті повернув код %d.

en: Disk was full when writing configuration to file %s
uk: Диск було заповнено під час записування конфігурації до файлу %s

en: Error checking whether path exists: %s
uk: Помилка перевірки існування директорії: %s

en: Error when setting the default drives to shred.
uk: Помилка при оберанні дисків за замовчуванням для перезапису.

en: Automatically preserving language %s.
uk: Автоматичне збереження мови %s.

en: Security warning
uk: Повідомлення безпеки

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
uk: Дані налаштувань очищувача є новими або вони змінені. Шкідливі налаштування можуть пошкодити вашу систему. Якщо ви не довіряєте цим змінам, вилучіть файли або вийдіть з програми.

[ctx: column_label]
en: Delete
uk: Видалити

[ctx: column_label]
en: Filename
uk: Назва файлу

en: Executable not found: %s
uk: Виконуваний файл не знайдено: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
uk: Неможливо очистити програму %s, бо її запущено зараз.  Завершіть її роботу та спробуйте ще раз.

en: New winapp2.ini was downloaded.
uk: Новий winapp2.ini було завантажено.

en: Update BleachBit
uk: Оновити BleachBit

en: A new version is available.
uk: Доступна нова версія.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
uk: Оновити до версії %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
uk: Помилка при встановленні з'єднання з мережею для перевірки оновлень. Перевірте, чи працює мережа, і чи не заблокований застосунок брендмауером. Повідомлення про помилку: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
uk: Застосунки

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Internet
uk: Інтернет

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
uk: Мультимедіа

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
uk: Інструменти

en: Games
uk: Ігри

en: Imported from winapp2.ini
uk: Імпортовано з winapp2.ini

en: The file python3.dll was found in c:\ or c:\dlls, which indicates a possible attempt at DLL search-order hijacking.
uk: Файл python3.dll було знайдено в c:\ або c:\ dlls, що вказує на можливу спробу викрадення DLL в порядку пошуку.

en: Warning
uk: Увага

en: BleachBit is starting...
uk: BleachBit запускається...

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
uk: Помилка під час виконання операції '%(operation)s': '%(msg)s'

en: Error: {operation_option}: {command}
uk: Помилка: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
uk: Зачекайте... Виконується очистка вільного дискового простору.

en: Wiping free disk space erases remnants of files that were deleted without shredding. It does not free up space.
uk: Перезапис вільного дискового простору знищує залишки файлів, які були видалені без стирання. Вона не звільняє додатковий простір на диску.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
uk: Зачекайте, будь-ласка. Очистка %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
uk[0]: До завершення лишилась %d хвилина.
uk[1]: До завершення лишилось %d хвилини.
uk[2]: До завершення лишилось %d хвилин.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
uk: Вивільнено дискового простору: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
uk: Дисковий простір, для звільнення: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
uk: Видалено файлів: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
uk: Файли до видалення: %d

en: Special operations: %d
uk: Спеціальні операції: %d

en: Errors: %d
uk: Помилки: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
uk: Зачекайте... Виконується глибоке сканування.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
uk: Зачекайте, будь-ласка. Попередній перегляд %s.

en: _Shred Files
uk: _Знищення файлів

en: Sh_red Folders
uk: О_чистити теки

en: Shred Paths from Clipboard
uk: Стерти шляхи з буфера обміну

en: _Wipe Free Space
uk: _Очистити вільне місце

en: _Make Chaff
uk: _Створити перешкоду

en: S_hred Settings and Quit
uk: В_итерти налаштування та вийти

en: S_ystem Information
uk: Інформація про систему

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About BleachBit
uk: _Про програму BleachBit
