bleachbit - en to vi translation catalogue (254 entries)

en: Web browser
vi: Trình duyệt Web

en: Cache
vi: Bộ nhớ đệm

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
vi: Xóa bộ nhớ đệm web, bộ đệm giúp làm giảm thời gian hiển thị các trang đã ghé thăm

en: Cookies
vi: Cookie

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
vi: Xóa cookie, các cookie chứa thông tin như các thiết lập trên trang web, thông tin xác thực, và xác định theo dấu

en: DOM Storage
vi: Lưu trữ DOM

en: Delete HTML5 cookies
vi: Xóa các cookie HTML5

en: Form history
vi: Lịch sử biểu mẫu

en: A history of forms entered in web sites
vi: Một lịch sử của các biểu mẫu đã nhập trên các trang web

en: History
vi: Lịch sử

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
vi: Xóa lịch sử chứa các trang web đã ghé thăm, các tải về, và các hình thu nhỏ

en: Search engines
vi: Máy tìm kiếm

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
vi: Thiết đặt lại lịch sử sử dụng của các cỗ máy tìm kiếm và xóa các cỗ máy tìm kiếm không phải mặc định

en: Session
vi: Phiên chạy

en: Delete the current and last sessions
vi: Xóa phiên hiện tại và các phiên gần nhất

en: Sync
vi: Đồng bộ hoá

en: Delete the sync data and sign out of the browser
vi: Xoá dữ liệu đồng bộ hoá và đăng xuất khỏi trình duyệt

en: Passwords
vi: Mật khẩu

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
vi: Một cơ sở dữ liệu chứa tên người dùng và mật khẩu cũng như danh sách các trang không nên lưu giữ mật khẩu

en: This option will delete your saved passwords.
vi: Tùy chọn này sẽ xóa các mật khẩu được lưu của bạn.

en: Vacuum
vi: Chống phân mảnh cơ sở dữ liệu

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
vi: Dọn dẹp cơ sở dữ liệu bị phân mảnh để lấy lại dung lượng và cải thiện tốc độ mà không cần xóa bất kì dữ liệu nào

en: Site preferences
vi: Tùy chỉnh trang

en: Settings for individual sites
vi: Thiết lập cho các trang cá nhân

en: File archiver
vi: Trình lưu trữ tệp

en: Delete the usage history
vi: Xóa lịch sử sử dụng

en: Temporary files
vi: Các tập tin tạm

en: Delete the temporary files
vi: Xóa các tập tin tạm

en: Multimedia viewer
vi: Trình xem tập tin đa phương tiện

en: File transfer client
vi: Chương trình truyền tải tập tin

en: Most recently used
vi: Sử dụng gần đây

en: Anti-virus
vi: Diệt vi-rút

en: Quarantine
vi: Cách ly

en: Delete the files
vi: Xóa các tập tin

en: Backup files
vi: Các tập tin sao lưu

en: Delete the backup files
vi: Xóa các tập tin sao lưu

en: Logs
vi: Nhật ký

en: Delete the logs
vi: Xóa các nhật kí

en: Delete the cache
vi: Xóa bộ nhớ đệm

en: Downloaded podcasts
vi: Các podcast đã tải về

en: Delete downloaded podcasts
vi: Xóa các podcast đã tải về

en: Delete the command history
vi: Xóa lịch sử dòng lệnh

en: Game
vi: Trò chơi

en: Delete the list of game servers
vi: Xóa danh sách các máy chủ trò chơi

en: Package manager
vi: Trình quản lý gói

en: Editor
vi: Trình soạn thảo

en: Recent documents list
vi: Danh sách các tài liệu gần đây

en: Delete the list of recently used documents
vi: Xóa danh sách các tài liệu được sử dụng gần đây nhất

en: Shell
vi: Hệ vỏ

en: Chat client
vi: Chương trình nhắn tin

en: Chat logs
vi: Nhật kí trò chuyện

en: Delete the chat logs
vi: Xóa các nhật kí trò chuyện

en: Installers
vi: Bộ cài đặt

en: Delete cached patches and installers
vi: Xoá các bản vá và trình cài đặt được lưu đệm

en: Windowing system
vi: Hệ cửa sổ

en: Debug logs
vi: Nhật kí gỡ lỗi

en: Delete the debug logs
vi: Xóa nhật kí gỡ lỗi

en: File manager
vi: Trình quản lý tệp

en: Custom folders will be reset.
vi: Các thư mục tùy chọn sẽ được thiết đặt lại.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
vi: Danh sách chặn

en: Blocklists will need update to work.
vi: Danh sách chặn cần được cập nhật để làm việc.

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
vi: Xóa Torrents (chỉ phần metadata, không phải các file được liệt kê)

en: Statistics
vi: Thống kê

en: Delete the file
vi: Xoá tệp này

en: Crash reports
vi: Báo hỏng

en: A history of forms entered in web sites and in the Search bar
vi: Một lịch sử của các biểu mẫu được nhập trong các trang web và trong thanh Tìm kiếm

en: Session restore
vi: Hồi phục phiên làm việc

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
vi: Nạp phiên làm việc lúc đầu sau khi trình duyệt đóng hay bị sự cố

en: URL history
vi: Lịch sử URL

en: List of visited web pages
vi: Danh sách các trang web đã ghé thăm

en: Download history
vi: Lịch sử tải xuống

en: List of files downloaded
vi: Danh sách các tập tin đã tải về

en: Delete the list of visited web pages
vi: Xóa danh sách các trang web đã ghé thăm

en: Delete the avatars and emoticons cache
vi: Xóa bộ nhớ đệm hình đại diện và biểu tượng cảm xúc

en: Email client
vi: Máy khách email

en: Index
vi: Giá trị

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
vi: Xoá chỉ mục này sẽ đặt lại cấu hình của các cột trong danh sách thông điệp.

en: Widgets for the desktop
vi: Tiện ích cho màn hình làm việc

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
vi: Xóa cookie, các liên kết web đã xem, và lịch sử tìm kiếm

en: Delete the most recently used list
vi: Xóa danh sách sử dụng gần đây

en: Desktop environment
vi: Môi trường desktop

en: Run
vi: Chạy

en: Search history
vi: Lịch sử tìm kiếm

en: Delete the search history
vi: Xóa lịch sử tìm kiếm

en: Places
vi: Vị trí

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
vi: Một cơ sở dữ liệu của các URL bao gồm các đánh dấu, các favicon, và lịch sử các trang web đã ghé thăm

en: This option deletes all bookmarks.
vi: Tùy chỉnh này sẽ xóa tất cả các đánh dấu.

en: Office suite
vi: Bộ công cụ văn phòng

en: Known files history
vi: Lịch sử các tệp được biết

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
vi: Các máy khách và bạn được biết

en: Media player
vi: Trình phát đa phương tiện

en: System journals
vi: Hệ thống journals

en: Memory dump
vi: Kết xuất bộ nhớ

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
vi: Xoá cơ sở dữ liệu, có chứa thông tin chẳng hạn như số lần phát và lần phát cuối

en: Compatibility layer for Windows software
vi: Lớp tương thích cho phần mềm Windows

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
vi: Xóa ~/.viminfo chứa tập tin lịch sử, lịch sử dòng lệnh, và bộ đệm

en: Deep scan
vi: Quét sâu

en: Clean files widely scattered across the disk
vi: Dọn các tệp rải rác khắp nơi ngang qua đĩa

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
vi: Kiểm tra trước bất kì tập tin nào bạn muốn giữ lại.

en: This option is slow.
vi: Tùy chọn này sẽ chậm.

en: Document viewer
vi: Trình xem tài liệu

en: Delete obsolete files
vi: Xóa các tập tin ít dùng

en: Package lists
vi: Danh sách gói

en: Audio player
vi: Trình phát âm thanh

en: Word processor
vi: Trình xử lý văn bản

en: Current session
vi: Phiên hiện tại

en: Delete the current session
vi: Xóa phiên hiện tại

en: Remote control software
vi: Phần mềm điều khiển từ xa

en: Thumbnails
vi: Hình thu nhỏ

en: Icons for files on the system
vi: Biểu tượng cho các tệp trên hệ thống

en: Recordings
vi: Bản thu

en: Delete the audio and video recordings
vi: Xoá các bản ghi âm thanh và video

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
vi: Tuỳ chọn này sẽ đặt lại các vị trí được ghim trong Quick Access về mặc định

en: Shellbags
vi: Túi vỏ

en: This will restart Windows Explorer.
vi: Điều này sẽ khới động lại Windows Explorer.

en: Search tool
vi: Công cụ tìm kiếm

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
vi: Xóa chỉ mục tìm kiếm, một cơ sở dữ liệu các từ và tập tin mà nó chứa

en: Graphics editor
vi: Trình chỉnh sửa đồ hoạ

en: Unnecessary file cleaner
vi: Trình dọn dẹp tập tin không cần thiết

en: Free space and maintain privacy
vi: Làm trống ổ đĩa và bảo vệ sự riêng tư

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variable.
vi: Quét sâu không hỗ trợ những biến nhiều giá trị

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
vi: Dọn dẹp tập tin

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
vi: Dọn dẹp

en: Run external command: %s
vi: Chạy lệnh bên ngoài: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
vi: Các tập tin trên màn hình làm việc bị hỏng

en: Delete broken application menu entries and file associations
vi: Xóa các mục trình đơn ứng dụng bị hỏng và các liên kết tập tin

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
vi: Bản địa hoá

en: Delete files for unwanted languages
vi: Xóa các tập tin ngôn ngữ không mong muốn

en: Configure this option in the preferences.
vi: Cấu hình mục này trong tùy chỉnh.

en: Rotated logs
vi: Nhật kí luân chuyển

en: Delete old system logs
vi: Xóa các bản ghi hệ thống cũ

en: Trash
vi: Sọt rác

en: Empty the trash
vi: Dọn trống sọt rác

en: Memory
vi: Bộ nhớ

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
vi: Dọn dẹp bộ nhớ trao đổi và vùng nhớ trống

en: This option is experimental and may cause system problems.
vi: Tính năng này chưa ổn định và nó có thể gây rắc rối cho hệ thống.

en: Recycle bin
vi: Thùng rác

en: Empty the recycle bin
vi: Xoá trống thùng rác

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
vi: Cập nhật cho các trình tháo gỡ

en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
vi: Xóa trình tháo gỡ cho các cập nhật Microsoft bao gồm các bản vá khẩn, service pack, và cập nhật Internet Explorer

en: Clipboard
vi: Bộ nhớ đệm

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
vi: Bộ đệm của môi trường đồ họa dùng cho thao tác chép và dán

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
vi: Tùy chọn

en: Delete user-specified files and folders
vi: Phát hiện các tệp và thư mục cụ thể với người dùng

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
vi: Dung lượng đĩa chưa phân vùng

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
vi: Ghi đè phần đĩa trống để ẩn các tập tin bị xóa

en: This option is very slow.
vi: Tính năng này rất chậm.

en: The system in general
vi: Khái quát hệ thống

en: System
vi: Hệ thống

note: TRANSLATORS: 'Free' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/
en: Overwrite free disk space %s
vi: Ghi đè phần đĩa trống %s

en: Loading native cleaners.
vi: Đang tải trình dọn bản địa.

en: Importing cleaners from Winapp2.ini.
vi: Đang nhập trình dọn từ Winapp2.ini.

en: not a valid cleaner: %s
vi: không phải trình dọn dẹp hợp lệ: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
vi: sử dụng: %prog [tùy_chỉnh] cleaner.option1 cleaner.option2

en: list cleaners
vi: danh sách các trình dọn dẹp

en: preview files to be deleted and other changes
vi: xem trước các tập tin bị xóa và các thay đổi khác

en: wipe free space in the given paths
vi: quét sạch không gian trống trong những đường dẫn cho trước

en: overwrite files to hide contents
vi: ghi đè các tập tin để ẩn nội dung

en: launch the graphical interface
vi: khởi chạy giao diện đồ họa

en: use options set in the graphical interface
vi: sử dụng các tùy chọn được thiết lập trong giao diện đồ họa

en: enable all options that do not have a warning
vi: bật tất cả tuỳ chọn không có cảnh báo

en: set log level to verbose
vi: đặt chế độ ghi nhật kí thành dài dòng

en: log debug messages to file
vi: Ghi tin nhắn gỡ lỗi vào tệp

en: show system information
vi: hiện thông tin hệ thống

en: output version information and exit
vi: hiện thông tin phiên bản và thoát

en: do not prompt for administrator privileges
vi: không hỏi quyền quản trị

en: update winapp2.ini, if a new version is available
vi: cập nhật winapp2.ini, nếu một phiên bản mới có sẵn

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
vi: Bỏ qua

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
vi: Xóa

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
vi: Đánh dấu để xóa

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
vi: Cắt bỏ

en: Delete registry key
vi: Xóa khóa registry

en: _Cancel
vi: _Hủy

en: Delete confirmation
vi: Xác nhận xóa

en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
vi: Bạn có chắc là muốn xóa các tập tin này theo như các thao tác đã chọn? Các tập tin thật sự bị xóa có thể thay đổi từ khi bạn xem qua.

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
vi: Bạn có chắc là muốn xóa vĩnh viễn các tập tin này?

en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
vi: Do bạn chạy chương trình với quyền quản trị, hãy mở thủ công liên kết sau trong trình duyệt:
    %s

note: TRANSLATORS: %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
vi: Mở trang %s bằng trình duyệt?

en: Preferences
vi: Tùy chỉnh

en: General
vi: Tổng quát

en: Drives
vi: Ổ đĩa

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Whitelist
vi: Ngoại lệ

en: Check periodically for software updates via the Internet
vi: Kiểm tra định kì các cập nhật phần mềm thông qua Internet

en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
vi: Nếu có cập nhật, sẽ có tùy chọn để xem thông tin về nó. Sau đó, bạn có thể tải về và cài đặt bản cập nhật một cách thủ công.

en: Check for new beta releases
vi: Kiểm tra phát hành beta mới

en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
vi: Tải và cập nhật trình dọn dẹp từ cộng đồng (winapp2.ini)

en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
vi: Ghi đè không có hiệu quả trên một số tập tin hệ thống và với các thao tác nhất định của Bleachbit. Ghi đè gây chậm đáng kể.

en: Exit after cleaning
vi: Thoát sau khi dọn dẹp

en: Windows 10 theme
vi: Chủ đề Windows 10

en: Dark mode
vi: Chế độ tối

en: Show debug messages
vi: Hiện các tin nhắn gỡ lỗi

en: Choose a folder
vi: Chọn thư mục

en: Choose a writable folder for each drive for which to overwrite free space.
vi: Chọn một thư mục có thể ghi được cho mỗi ổ đĩa để ghi đè vùng trống.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
vi: Thêm

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
vi: Loại bỏ

en: All languages will be deleted except those checked.
vi: Tất cả ngôn ngữ sẽ bị xóa ngoại trừ những ngôn ngữ được chọn.

en: Preserve
vi: Giữ lại

en: Code
vi: Mã

en: Name
vi: Tên

en: Choose a file
vi: Chọn tập tin

en: File
vi: Tập tin

en: Folder
vi: Thư mục

en: These locations can be selected for deletion.
vi: Các vị trí này có thể được lựa chọn để xoá

en: Type
vi: Loại

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
vi: Đường dẫn

[ctx: button]
en: Add file
vi: Thêm tập tin

[ctx: button]
en: Add folder
vi: Thêm thư mục

en: Choose files to shred
vi: Chọn (các) tập tin để xóa

en: Choose folder to shred
vi: Chọn thư mục để xóa

en: System information
vi: Thông tin hệ thống

en: Active
vi: Hoạt động

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
vi: Cảnh báo về %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: You must select an operation
vi: Bạn phải chọn một thao tác

en: Done.
vi: Xong.

en: Error loading the SQLite module: the antivirus software may be blocking it.
vi: Lỗi khi nạp mô-đun SQLite: có thể phần mềm diệt virus đã khóa nó.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
vi: Xem trước

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
vi: Xem trước các tập tin trong những hành động đã chọn (không xóa tập tin)

en: Clean files in the selected operations
vi: Dọn các tập tin trong các thao tác đã chọn

en: Abort
vi: Huỷ bỏ

en: Abort the preview or cleaning process
vi: Huỷ bỏ quá trình xem trước hoặc dọn dẹp

en: Error when checking for updates:
vi: Lỗi khi kiểm tra cập nhật:

en: Security warning
vi: Cảnh báo an ninh

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
vi: Các định nghĩa trình dọn dẹp này được tạo mới hay thay đổi. Các định nghĩa nguy hiểm có thể gây sự cố cho hệ thống. Nếu bạn không chắc chắn về những thay đổi này, hãy xóa các tập tin hoặc thoát.

[ctx: column_label]
en: Delete
vi: Xóa

[ctx: column_label]
en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Executable not found: %s
vi: Không tìm thấy thuộc tính thực thi: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
vi: %s không thể bị xóa vì nó hiện đang chạy. Đóng nó lại, và thử lần nữa.

en: New winapp2.ini was downloaded.
vi: Có winapp2.ini mới đã được tải về

en: Update BleachBit
vi: Cập nhật cho Bleachbit

en: A new version is available.
vi: Có phiên bản mới.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
vi: Cập nhật lên phiên bản %s

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
vi: Ứng dụng

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
vi: Đa phương tiện

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
vi: Tiện ích

en: Imported from winapp2.ini
vi: Đã nhập từ winapp2.ini

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
vi: Loại bỏ tiến trình đang chạy '%(operation)s': '%(msg)s'

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
vi: Xin hãy chờ. Đang dọn dẹp vùng chưa được phân bổ.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
vi: Vui lòng đợi. Đang dọn dẹp %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
vi[0]: Còn lại khoảng %d phút.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
vi: Dung lượng đã phục hồi: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
vi: Dung lượng sẽ được phục hồi: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
vi: Tập tin đã xóa: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
vi: Tập tin sẽ bị xóa: %d

en: Special operations: %d
vi: Thao tác đặc biệt: %d

en: Errors: %d
vi: Lỗi: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
vi: Vui lòng đợi. Đang quét sâu.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
vi: Vui lòng chờ. Đang xem trước %s.

en: _Shred Files
vi: _Xóa tập tin

en: Sh_red Folders
vi: Xóa thư _mục

en: _Wipe Free Space
vi: _Dọn dẹp không gian trống

en: S_hred Settings and Quit
vi: Thiết lập xóa và thoát

en: _Help
vi: Trợ _giúp
