bleachbit - en to fa translation catalogue (104 entries)

en: Web browser
fa: مرورگر وب

en: Cache
fa: نهانگاه

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
fa: پاک کردن نهانگاه مرورگر،که سرعت نمایش صفحات دیده شده را بهینه می کند

en: Cookies
fa: کوکی‌ها

en: Delete cookies, which contain information such as web site preferences, authentication, and tracking identification
fa: پاک کردن کوکی ها،کوکی ها شامل داده هایی مانند تنظیمات،مجوزهای امنیتی و شناسه های دنبال کردن کاربر توسط سایتها  هستند.

en: DOM Storage
fa: انبار DOM

en: Delete HTML5 cookies
fa: پاک کردن کوکی های HTML5

en: Form history
fa: پیشینه فرمها

en: A history of forms entered in web sites
fa: پیشینه ای از فرمهایی که وارد صفحات وب شده اند

en: History
fa: پیشینه

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
fa: پاک کردن پیشینه شامل سایتهای دیده شده، بارگذاری ها و  ریزنقشها

en: Search engines
fa: موتورهای جستجو

en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
fa: بازگرداندن موتورهای جستجوی پیش فرض و پاک کردن موتورهای جستجویی که خودکار اضافه شده اند

en: Session
fa: نشست

en: Delete the current and last sessions
fa: پاک کردن نشستهای کنونی و نهایی

en: Passwords
fa: گذرواژه‌ها

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
fa: پایگاه داده ای برای نامهای کاربری و گذرواژه های مناسب برای سایتهایی که نباید گذرواژه ها را دخیره کنند

en: This option will delete your saved passwords.
fa: این گزینه گذرواژه های ذخیره شده شما را پاک خواهد کرد

en: Vacuum
fa: فشرده ساز

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
fa: فشرده سازی تکه های پایگاه داده برای بیشتر کردن فضا و بهینه کردن سرعت بدون پاک کردن داده ها

en: Delete the usage history
fa: پاک کردن تاریخچه

en: Temporary files
fa: پرونده‌های موقت

en: Delete the temporary files
fa: پاک کردن پرونده های موقت

en: Multimedia viewer
fa: برنامه چند رسانه ای

en: File transfer client
fa: برنامه انتقال فایل

en: Most recently used
fa: به تازگی بکاررفته ها

en: Delete the files
fa: پاک کردن پرونده ها

en: Backup files
fa: پشتیبان گیری از پرونده ها

en: Delete the backup files
fa: پاک کردن فایلهای پشتیبان

en: Logs
fa: گزارشها

en: Delete the logs
fa: پاک کردن گزارشها

en: Delete the cache
fa: پاک کردن نهانگاه

en: Downloaded podcasts
fa: پادکستهای بارگذاری شده

en: Delete downloaded podcasts
fa: پاک کردن پادکستهای بارگذاری شده

en: Delete the command history
fa: پاک کردن پیشینه فرمان

en: Game
fa: بازی

en: Delete the list of game servers
fa: پاک کردن فهرست سرورهای بازی

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Recent documents list
fa: فهرست آخرین مستندات

en: Delete the list of recently used documents
fa: پاک کردن فهرست آخرین مستندات بکار رفته

en: Chat client
fa: برنامه گپ

en: Chat logs
fa: گزارشهای گپ

en: Debug logs
fa: تحلیل گزارش ها

en: Delete the debug logs
fa: پاک کردن گزارش دیباگ

en: Custom folders will be reset.
fa: برگرداندن پوشه های شخصی شده به حالت نخست

en: Crash reports
fa: گزارش شکست

en: Session restore
fa: بازگرداندن نشست

en: Loads the initial session after the browser closes or crashes
fa: بازگرداندن نخستین نشست پس از بسته شدن یا شکست مرورگر

en: URL history
fa: پیشینه آدرس اینترنتی

en: List of visited web pages
fa: فهرست آخرین صفحات وب دیده شده

en: Download history
fa: پیشینه بارگذاری

en: List of files downloaded
fa: فهرست پرونده های بارگذاری شده

en: Delete the list of visited web pages
fa: پاک کردن فهرست صفحات وب دیده شده

en: Delete the avatars and emoticons cache
fa: پاک کردن نهانگاه آواتار و شکلکک ها

en: Index
fa: فهرست

en: Widgets for the desktop
fa: ابزارکهایی برای میزکار

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
fa: پاک کردن کوکی ها، آدرسهای اینترنتی دیده شده و پیشینه جستجو

en: Delete the most recently used list
fa: پاک کردن تازه ترین فهرست بکار رفته

en: Run
fa: اجرا

en: Search history
fa: پیشینه جستجو

en: Delete the search history
fa: پاک کردن پیشینه جستجو

en: Places
fa: مکان‌ها

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited web sites
fa: پایگاه داده ای برای آدرسهای اینترنتی شامل علاقه مندیها، نمایه سایتها و پیشینه صفحات دیده شده

en: This option deletes all bookmarks.
fa: این گزینه همه علاقه مندیها را پاک می کند

en: Office suite
fa: مجموعه آفیس

en: Memory dump
fa: باقی مانده حافظه

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
fa: پاک کردن

en: Deep scan
fa: جستجوی ژرف

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
fa: دیدن پیش نمایشی از پرونده هایی که می خواهید نگهداری کنید

en: This option is slow.
fa: این گزینه کند کار می کند

en: Delete obsolete files
fa: پاک کردن پرونده های به درد نخور

en: Package lists
fa: فهرست بسته ها

en: Current session
fa: نشست کنونی

en: Delete the current session
fa: پاک کردن نشست کنونی

en: Thumbnails
fa: ریزنقشها

en: Search tool
fa: ابزار جستجو

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
fa: پاک کردن سابقه جستجو در فهرست، پایگاه داده ای از کلمات و پرونده های شامل آنها

en: Unnecessary file cleaner
fa: پاک کننده پرونده های بدرد نخور

en: Free space and maintain privacy
fa: ایجاد فضای آزاد و برقراری امنیت

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
fa: پاک کردن پرونده

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
fa: پاک کردن

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
fa: نسخه‌های محلی

en: Delete files for unwanted languages
fa: پاک کردن زبانهای ناخواسته

en: Rotated logs
fa: گزارشهای مربوط

en: Delete old system logs
fa: پاک کردن گزارشهای قدیمی سامانه

en: Trash
fa: زباله‌دان

en: Empty the trash
fa: خالی کردن زباله دان

en: Memory
fa: حافظه

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
fa: پاک کردن فایلهای موقت و آزادسازی حافظه

en: This option is experimental and may cause system problems.
fa: این گزینه آزمایشی است و می تواندبه کارکرد سامانه آسیب بزند

note: TRANSLATORS: Prefetch is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
fa: بالا بردن سرعت اجرای برنامه ها با روش Prefetch

en: Recycle bin
fa: بازیافت

en: Empty the recycle bin
fa: پاک کردن بازیافت

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
fa: به روزرسانی برنامه های پاک کننده

en: Clipboard
fa: تخته یادداشت

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
fa: گزینه های دلخواه

en: Delete user-specified files and folders
fa: پاک کردن فایلها و پوشه هایی که کاربر برگزیده است

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
fa: آزادسازی فضای دیسک

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Overwrite free disk space to hide deleted files
fa: بازنویسی فضای آزاد دیسک برای پنهان سازی فایلهای پاک شده

en: This option is very slow.
fa: این گزینه بسیار کند است

en: System
fa: سامانه

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2
fa: کاربرد: %prog [options] cleaner.option1 cleaner.option2

en: list cleaners
fa: فهرست پاک کننده ها

en: shred specific files or folders
fa: اشتراک گذاری فایلها و پوشه های برگزیده
