bleachbit - en to my translation catalogue (113 entries)

en: Web browser
my: အင်တာနက်ကြည့်ရှု့ရန်

en: Cache
my: ခဏသိမ်းထားရာနေရာ

en: DOM Storage
my: DOM သိမ်းဆည်းရေး

en: Delete HTML5 cookies
my: HTML5 cookie များကိုဖျက်မည်

en: Form history
my: Form ရာဇဝင်

en: A history of forms entered in web sites
my: Websites များတွင်ရိုက်ဖြည့်ခဲ့သော ပုံစံ(form) ၏ရာဇဝင်

en: History
my: ရာဇဝင်

en: Search engines
my: ရှာဖွေရေးအင်ဂျင်များ

en: Session
my: ကဏ္ဍ

en: Delete the current and last sessions
my: ယခုနှင့် မကြာသေးခင်က ကဏ္ဍ ကိုဖျက်မည်

en: Passwords
my: စကားဝှက်များ

en: Delete the usage history
my: အသုံးပြုခြင်းရာဇဝင်ကိုဖျက်မည်

en: Temporary files
my: ယာယီဖိုင်

en: Delete the temporary files
my: ယာယီဖိုင်များကိုဖျက်မည်

en: Most recently used
my: မကြာသေးခင်ကဖွင့်ခဲ့သော

en: Delete the files
my: ဖိုင်များကိုဖျက်မည်

en: Backup files
my: နောက်ပြန်သုံးရန်သိမ်းထားသည့်ဖိုင်များ

en: Delete the backup files
my: နောက်ပြန်သုံးရန်သိမ်းထားသည့်ဖိုင်များ ဖျက်မည်

en: Delete the logs
my: log များကိုဖျက်မည်

en: Delete the cache
my: cache ကိုဖျက်မည်

en: Delete downloaded podcasts
my: downloaded podcasts များကိုဖျက်မည်

en: Delete the command history
my: command history ကိုဖျက်မည်

en: Game
my: ဂိမ်း

en: Delete the list of game servers
my: ဂိမ်းဆာဗာများစာရင်းကိုဖျက်မည်

en: Editor
my: အယ်ဒီတာ

en: Recent documents list
my: မကြားသေးခင်က စာရွက်စာတမ်းစာရင်း

en: Delete the list of recently used documents
my: မကြာသေးခင်ကဖွင့်ခဲ့သော စာရင်းကိုဖျက်မည်

en: Chat logs
my: Chat သိမ်းထားချက်များ

en: Delete the chat logs
my: Chat သိမ်းထားမှု့များကိုဖျက်မည်

en: Crash reports
my: Crash သတင်းပို့ခြင်း

en: URL history
my: URL ရာဇဝင်

en: List of visited web pages
my: အလည်အပတ်သွားခဲ့သော web စာမျက်နှာများစာရင်း

en: Download history
my: ဒေါင်းလုတ်ရာဇဝင်

en: List of files downloaded
my: ဒေါင်းလုတ်ဆွဲပြီးခဲ့သောစာရင်းများ

en: Delete the list of visited web pages
my: အလည်အပတ်သွားခဲ့သော Web စာမျက်နှာများ စာရင်းကိုဖျက်မည်

en: Widgets for the desktop
my: desktop အတွက် widgets

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
my: cookie များ၊ အလည်အပတ်သွားခဲ့သော URL များနှင့် ရှာဖွေထားသည့် ရာဇဝင်များကိုဖျက်မည်

en: Delete the most recently used list
my: သိပ်မကြာသေးခင်က သုံးခဲ့သောစာရင်းများကိုဖျက်မည်

en: Search history
my: ရာဇဝင်ကိုရှာမည်

en: Delete the search history
my: ရှာဖွေထားသည့်ရာဇဝင်ကိုဖျက်မည်

en: Places
my: နေရာများ

en: This option deletes all bookmarks.
my: ဒီ option သည် မှတ်တမ်းများအားလုံးကိုဖျက်သွားပါလိမ့်မည်။

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
my: ဖိုင်ရာဇဝင်၊ command ရာဇဝင်၊ နှင့် buffer များပါဝင်သည့်ဖိုင် ~/.viminfo ကိုဖျက်မည်။

en: Deep scan
my: နက်နက်နဲနဲစစ်မည်

en: This option is slow.
my: ဒီ option သည် နှေးကွေးသည်။

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
my: ဖိုင်များကိုရှင်းမည်

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
my: သန့်ရှင်း

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
my: ပျက်စီးနေသော desktop ဖိုင်များ

en: Delete files for unwanted languages
my: မလိုအပ်သောဘာသာစကားများအတွက်ဖိုင်များကိုဖျက်မည်

en: Delete old system logs
my: အဟောင်း system log များကိုဖျက်မည်

en: Trash
my: အမှိုက်ပုံး

en: Empty the trash
my: အမှိုက်ပုံးကိုရှင်းမည်

en: Memory
my: မှတ်ဉာဏ်

en: Recycle bin
my: အမှိုက်ပုံး

en: Empty the recycle bin
my: အမှိုက်ပုံး ကိုရှင်းမည်

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
my: စိတ်ကြိုက်

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
my: နေရာလွတ်

en: This option is very slow.
my: ဒီ option သည်အရမ်းနှေးပါသည်။

en: The system in general
my: စနစ်သည်ယေဘုယျဖြစ်သည်

en: System
my: ကွန်ပြူတာစနစ်ပိုင်းဆိုင်ရာ

en: launch the graphical interface
my: graphical interface ကိုဖွင့်မည်

en: show system information
my: စက်၏အချက်အလက်များကိုပြမည်

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
my: ကျော်မည်

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
my: ဖျက်ရန်

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
my: ဖျက်ရန်အတွက်မှတ်ထားမည်

en: Delete registry key
my: registry key များကိုဖျက်မည်

en: Delete confirmation
my: ဖျက်ရန်အတည်ပြုချက်ရယူခြင်း

en: Are you sure you want to permanently delete these files?
my: ဒီဖိုင်များအားလုံးကို လုံး၀ဖျက်လိုက်မည်ဆိုတာသေချာလား

en: General
my: အထွေထွေ

en: Languages
my: ဘာသာစကားများ

en: Check for new beta releases
my: beta အသစ်ထွက်ရှိမှု့များကိုစစ်မည်

en: Choose a folder
my: ဖိုလ်ဒါ တစ်ခုရွေးချယ်ပါ

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
my: ပေါင်းထည့်

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
my: ဖယ်ရှား

en: All languages will be deleted except those checked.
my: ခြစ်ထားသည့်အရာများကလွဲလို့ ဘာသာစကားအားလုံးကိုဖျက်သွားပါလိမ့်မည်

en: Code
my: ကုဒ်

en: Name
my: အမည်

en: Choose a file
my: ဖိုင်ရွေးရန်။

en: File
my: ဖိုင်

en: Folder
my: ဖိုင်တွဲ

en: These locations can be selected for deletion.
my: ဖျက်ရန်အတွက် ဒီတည်နေရာကိုရွေးချယ်နိုင်သည်။

en: Type
my: အမျိုးအစား

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
my: လမ်းကြောင်း

[ctx: button]
en: Add file
my: ဖိုင်ကိုထည့်မည်

en: Program to clean unnecessary files
my: မလိုအပ်သောဖိုင်များကို ရှင်းမည့်ပရိုဂရမ်

en: System information
my: စနစ်အချက်အလက်များ

en: You must select an operation
my: လုပ်ဆောင်ချက်တစ်ခုခုကိုရွေးရမည်

en: Done.
my: လုပ်ဆောင်ပြီးပါပြီ

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
my: ကြိုတင်ကြည့်ရှုရန်

en: Clean files in the selected operations
my: ရွေးချယ်ထားသောလုပ်ဆောင်ချက်များတွင် ဖိုင်များကိုရှင်းမည်

en: Security warning
my: လုံခြုံရေးသတိပေးချက်

[ctx: column_label]
en: Delete
my: ဖျက်ရန်

[ctx: column_label]
en: Filename
my: ဖိုင်အမည်

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
my: %s ကိုမရှင်းနိုင်ပါ။ ထိုဖိုင်ကိုယခုဖွင့်ထားသည်။ ပိတ်ပြီး ပြန်ကြိုးစားကြည့်ပါ

en: New winapp2.ini was downloaded.
my: အသစ် winapp2.ini ကိုဒေါင်းလုတ်ချပြီးပါပြီ။

en: Update BleachBit
my: BleachBit အသစ်သို့မြင့်တင်မည်

en: A new version is available.
my: ဗားရှင်းအသစ်ရရှိနိုင်ပါပြီ။

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
my: ဗားရှင်း %s သို့မြင့်တင်မည်

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Internet
my: အင်တာနက်

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
my: ရုပ်သံကဏ္ဍ

en: Imported from winapp2.ini
my: winapp2.ini မှသွင်းပြီးပါပြီ။

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Please wait.  Wiping free disk space.
my: ခဏစောင့်ပါ။ နေရာလွတ်များကိုဖျက်နေပါသည်။

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
my: ခဏစောင့်ပါ။ %s ကိုရှင်းနေပါသည်

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
my[0]: %d မိနစ်ခန့်ကျန်ပါသေးသည်

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
my: ဖျက်လိုက်သောဖိုင်များ- %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
my: ဖျက်ရန်ဖိုင်များ - %d

en: Errors: %d
my: ချို့ယွင်းချက် - %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
my: ခဏစောင့်ပါ၊ နက်နက်ရှိုင်းရှိုင်းစစ်နေပါသည်။

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
my: ခဏစောင့်ပါ၊ %s ကိုကြိုတင်ကြည့်ရှု့နေပါသည်။

en: _Shred Files
my: _S ဝေမျှထားသောဖိုင်များ

en: Sh_red Folders
my: _rဝေမျှထားသောဖိုင်များ

en: _Wipe Free Space
my: _W နေရာလွတ်များဖျက်မည်

en: _Help
my: _H အကူအညီ
