bleachbit - en to ie translation catalogue (189 entries)

en: Web browser
ie: Navigator web

note: DOM=Document Object Model
en: DOM Storage
ie: Magasine DOM

en: Delete HTML5 cookies
ie: Remover li cookies HTML5

en: Form history
ie: Diarium de formules

en: History
ie: Diarium

en: Search engines
ie: Provisores de sercha

en: Sync
ie: Sincronisation

en: Passwords
ie: Contrasignes

note: TRANSLATORS: Vacuum is a verb.  The term is jargon from the SQLite database.  Microsoft Access uses the term 'Compact Database' (which you may translate instead).  Another synonym is 'defragment.'
en: Vacuum
ie: Compactar li base

en: Site preferences
ie: Preferenties de sites

en: File archiver
ie: Archivator de files

en: Delete the usage history
ie: Remover li diarium de usage

en: Temporary files
ie: Temporari files

en: Delete the temporary files
ie: Remover li temporari files

en: Multimedia viewer
ie: Visor de multimedia

en: File transfer client
ie: Cliente FTP

en: Most recently used
ie: Recentmen usat

en: Anti-virus
ie: Antivirus

en: Quarantine
ie: Quarantene

en: Delete the files
ie: Remover li files

en: Backup files
ie: Archivar li files

en: Delete the backup files
ie: Remover li files de reserve

en: Logs
ie: Diariums

en: Delete the logs
ie: Remover li diariums

en: Delete the cache
ie: Remover li cache

en: Downloaded podcasts
ie: Descargat podcastes

en: Delete downloaded podcasts
ie: Remover descargates podcastes

en: Delete the command history
ie: Deleter li diarium de comandes

en: Game
ie: Lude

en: Delete the list of game servers
ie: Remover li liste de servitores de lude

en: Package manager
ie: Gerente de paccages

en: Editor
ie: Redactor

en: Recent documents list
ie: Li liste de recent documentes

en: Delete the list of recently used documents
ie: Remover li liste de recent documentes

en: Chat client
ie: Cliente de conversation

en: Chat logs
ie: Protocoles de conversation

en: Delete the chat logs
ie: Remover li protocoles de conversation

en: Installers
ie: Installatores

en: Windowing system
ie: Sistema de fenestres

en: Debug logs
ie: Diariums de debug

en: Delete the debug logs
ie: Remover li diariums de debug

en: File manager
ie: Gerente de files

en: Custom folders will be reset.
ie: Personalisat fólderes va esser revertet.

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
ie: Bloc-listes

en: Torrents
ie: Torrentes

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
ie: Remover li torrentes (solmen li metadata, ma ne li descrit files)

en: Statistics
ie: Statistica

en: Delete the file
ie: Remover li file

en: Session restore
ie: Restitution de session

en: URL history
ie: Diarium de URLs

en: List of visited web pages
ie: Liste de visitat web-págines

en: Download history
ie: Diarium de descargas

en: List of files downloaded
ie: Liste de descargat files

en: Delete the list of visited web pages
ie: Remover li liste de descargat web-págines

en: Email client
ie: Cliente de e-post

en: Index
ie: Índex

en: Delete the most recently used list
ie: Remover li liste de recentmen usat elementes

en: Desktop environment
ie: Ambientie de pupitre

note: In GNOME 'Run' is the dialog shown when typing ALT+F2' In Windows 'Run' is the dialog in the Start menu
en: Run
ie: Lansar

en: Search history
ie: Diarium de sercha

en: Delete the search history
ie: Remover li diarium de sercha

en: Places
ie: Locs

en: Known files history
ie: Conosset files

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
ie: Conosset clientes e amícs

en: Media player
ie: Reproductor de medies

en: System journals
ie: Diariums del sistema

en: Clean old system journals
ie: Vacuar old diariums del sistema

en: Database
ie: Base de data

en: Compatibility layer for Windows software
ie: Un strate de compatibilitá por programmas Windows

en: Deep scan
ie: Profund analise

en: This option is slow.
ie: Ti option es lent.

en: Document viewer
ie: Visor de documentes

en: Delete obsolete files
ie: Remover obsolet files

en: Package lists
ie: Liste de paccages

en: Audio player
ie: Reproductor de audio

en: Current session
ie: Li actual session

en: Delete the current session
ie: Remover li actual session

en: Remote control software
ie: Programma de telecomanda

en: Thumbnails
ie: Miniaturas

en: Icons for files on the system
ie: Icones por files in li sistema

en: Recordings
ie: Registrationes

en: Delete the audio and video recordings
ie: Remover registrationes de son e video

en: This will restart Windows Explorer.
ie: To va relansar Windows Explorer.

en: Remove packages that were formerly dependencies
ie: Remover paccages installat quam dependenties

en: Search tool
ie: Utensile de sercha

en: Graphics editor
ie: Redactor de grafica

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
ie: Redactor de audiotags

en: IRC client formerly known as XChat
ie: Cliente IRC antey nominat XChat

en: Unnecessary file cleaner
ie: Nettator de ínnecessi files

en: Free space and maintain privacy
ie: Liberar spacie e mantener confidentie

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
ie: Nettar li file

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
ie: Nettar

en: Run external command: %s
ie: Lansar un extern comande: %s

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
ie: Localisationes

en: Delete files for unwanted languages
ie: Remover files por índesirabil lingues

en: Rotated logs
ie: Archivat diariums

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Empty the trash
ie: Vacuar li Paper-corb

en: Memory
ie: Memorie

en: Recycle bin
ie: Paper-corb

en: Empty the recycle bin
ie: Vacuar li Paper-corb

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
ie: Deinstallators de actualisamentes

en: Clipboard
ie: Li Paperiere

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
ie: Personalisat

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
ie: Liberar li disc-spacie

en: This option is very slow.
ie: Ti option es tre lent.

en: System
ie: Sistema

en: update winapp2.ini, if a new version is available
ie: actualisar winapp2.ini, si un nov version es disponibil

en: No directories given for --wipe-free-space
ie: Null directorias providet por --wipe-free-space

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
ie: Omisset

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
ie: Remover

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
ie: Marcar por remotion

en: Directory is not empty: %s
ie: Fólder ne es vacui: %s

en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
ie: TMP ne existe: %s

en: Wiping path: %s
ie: Efaciante li rute: %s

en: Wrote {files:,} files and {bytes:,} bytes in {seconds:,} seconds at {rate:.2f} MB/s
ie: Scrit {files:,} files e {bytes:,} octetes in {seconds:,} secondes ye {rate:.2f} Mo/s

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Delete
ie: _Remover

en: Delete confirmation
ie: Confirmation de remotion

en: Deleting files
ie: Removente files

en: 2600 Magazine
ie: Revue 2600

en: Hillary Clinton's emails
ie: E-lettres de Hillary Clinton

en: Number of files
ie: Númere de files

en: Select destination folder
ie: Selecter li fólder de destination

en: When finished
ie: Pos completion

en: Delete without shredding
ie: Remover sin efaciation

en: Do not delete
ie: Ne remover

en: Make files
ie: Crear files

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Drives
ie: Unités

en: Languages
ie: Lingues

en: Whitelist
ie: Blanc-liste

en: Check periodically for software updates via the Internet
ie: Periodicmen controlar actualisamentes del programma med Internet

en: Windows 10 theme
ie: Tema de Windows 10

en: Dark mode
ie: Tema obscur

en: Choose a folder
ie: Selecte un fólder

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
ie: Adjunter

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
ie: Remover

en: Name
ie: Nómine

en: Choose a file
ie: Selecter un file

en: Folder
ie: Fólder

en: Type
ie: Tip

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
ie: Rute

[ctx: button]
en: Add file
ie: Adjunter un file

[ctx: button]
en: Add folder
ie: Adjunter un fólder

en: Choose files to shred
ie: Selecter files por efaciar

en: Choose folder to shred
ie: Selecter un fólder por efaciar

en: No paths found in clipboard.
ie: Null rutes trovat in li Paperiere.

en: System information
ie: Information pri li sistema

en: Active
ie: Activ

note: TRANSLATORS: Size is the label for the column that shows how much space an option would clean or did clean
en: Size
ie: Grandore

note: TRANSLATORS: %(cleaner) may be Firefox, System, etc. %(option) may be cache, logs, cookies, etc. %(warning) may be 'This option is really slow'
en: Warning regarding %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s
ie: Avise concernent %(cleaner)s - %(option)s:
    
    %(warning)s

en: You must select an operation
ie: On deve selecter un operation

en: Done.
ie: Finit.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
ie: Previder

en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
ie: Previder files por li selectet operationes (sin remover quelcunc file)

en: Clean files in the selected operations
ie: Remover files por li selectet operationes

en: Abort
ie: Interrupter

en: Abort the preview or cleaning process
ie: Interrupter li processu de prevision o remotion

en: Error when checking for updates:
ie: Un errore evenit controlante actualisamentes:

en: Setting nice value %d for this process.
ie: Assignante valor nice %d por ti processu.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
ie: Fisic líber memorie es %s.

en: Automatically preserving language %s.
ie: Automaticmen gardante li lingue %s.

en: Security warning
ie: Avise de securitá

[ctx: column_label]
en: Delete
ie: Remover

[ctx: column_label]
en: Filename
ie: Nómine

en: Executable not found: %s
ie: Executibile ne esset trovat: %s

en: New winapp2.ini was downloaded.
ie: Un nov winapp2.ini esset descargat.

en: Update BleachBit
ie: Actualisar BleachBit

en: A new version is available.
ie: Un nov version es disponibil.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '0.8.4' or '0.8.5beta' or similar
en: Update to version %s
ie: Actualisar al version %s

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
ie: Applicationes

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
ie: Utensiles

en: Games
ie: Ludes

en: Imported from winapp2.ini
ie: Importat de winapp2.ini

en: Error: {operation_option}: {command}
ie: Errore: {operation_option}: {command}

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
ie[0]: Circa %d minute remane.
ie[1]: Circa %d minutes remane.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
ie: Disc-spacie reganiat: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
ie: Disc-spacie a reganiar: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
ie: Removet files: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
ie: Files a remover: %d

en: Special operations: %d
ie: Special operationes: %d

en: Errors: %d
ie: Errores: %d

en: _Shred Files
ie: _Efaciar files

en: Sh_red Folders
ie: Efacia_r fólderes

en: _Wipe Free Space
ie: Efaciar li _líber spacie

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About BleachBit
ie: _Pri BleachBit
