bleachbit - en to ky translation catalogue (128 entries)

en: Cookies
ky: Кукилер

en: History
ky: Тарых

en: Delete the usage history
ky: Колдонуу тарыхын өчүрүү

en: Logs
ky: Журналдар

en: Delete the logs
ky: Журналдарды өчүрүү

en: Multimedia viewer
ky: Мультимедиа ойноткучу

en: Cache
ky: Кэш

en: Delete the cache
ky: Кэшти өчүрүү

en: Most recently used
ky: Акыркы колдонулгандар

en: Delete the most recently used list
ky: Жакында колдонулгандардын тизмесин өчүрүү

en: Chat client
ky: Чат клиенти

en: Chat logs
ky: Чат журналы

en: Delete the chat logs
ky: Чат журналын өчүрүү

en: Web browser
ky: Веб-браузер

en: Backup files
ky: Резервдик файлдар

en: Delete the backup files
ky: Резервдик файлдарды өчүрүү

en: Crash reports
ky: Каталар жөнүндөгү маалымдоолор

en: Delete the files
ky: Файлдарды өчүрүү

note: DOM=Document Object Model
en: DOM Storage
ky: DOM сактагычы

en: Delete HTML5 cookies
ky: HTML5 кукини өчүрүү

en: Form history
ky: Тарыхтан

en: Passwords
ky: Сырсөз

en: Session restore
ky: Сеансты калыбына келтирүү

en: Settings for individual sites
ky: Айрым сайттар үчүн ырастоолор

en: URL history
ky: Шилтеме тарыхы

en: List of visited web pages
ky: Барган веб-барактардын тизмеси

note: TRANSLATORS: Vacuum is a verb.  The term is jargon from the SQLite database.  Microsoft Access uses the term 'Compact Database' (which you may translate instead).  Another synonym is 'defragment.'
en: Vacuum
ky: Маалымат базасын кысуу

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
ky: Маалымааты өчүрбөй, орунду бошотуп жана ылдамдыкты көбөйтүү үчүн маалымат базасын дефрагментациялоо

en: Office suite
ky: Офистик пакет

en: Debug logs
ky: Оңдоо журналдары

en: Delete the debug logs
ky: Оңдоо журналдарын өчүрүү

en: Delete the command history
ky: Командалар тарыхын өчүрүү

en: Temporary files
ky: Убактылуу файлдар

en: Delete the temporary files
ky: Убактылуу файлдарды өчүрүү

en: Search tool
ky: Издөө аспабы

en: Index
ky: Индекс

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
ky: Кукини, барган шилтемелерди жана издөө тарыхын өчүрүү

en: Delete the list of recently used documents
ky: Жакында колдонулган документтердин тизмесин өчүрүү

en: Game
ky: Оюн

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
ky: Барган барактардын көрсөтүү убагын азайткан вебдин кэшин өчүрүү

en: Delete the avatars and emoticons cache
ky: Аватарларды жана эмотикондордун кэшин өчүрүү

en: File transfer client
ky: Файлдарды берүү клиенти

en: Places
ky: Орундар

en: This option deletes all bookmarks.
ky: Бул опция бүт чөп каттарды өчүрөт.

en: Downloaded podcasts
ky: Жүктөп алынган подкасттар

en: Delete downloaded podcasts
ky: Жүктөп алынган подкасттарды өчүрүү

en: This option is slow.
ky: Бул опция жай болот.

en: Thumbnails
ky: Иконкалар

note: In GNOME 'Run' is the dialog shown when typing ALT+F2' In Windows 'Run' is the dialog in the Start menu
en: Run
ky: Аткаруу

en: Search history
ky: Издөө тарыхы

en: Delete the search history
ky: Издөө тарыхын өчүрүү

en: Current session
ky: Кезектеги сеанс

en: Delete the current session
ky: Кезектеги сеансты өчүрүү

en: Search engines
ky: Издөө системалары

en: Session
ky: Сеанс

en: Delete the current and last sessions
ky: Кезектеги жана акыркы сеансты өчүрүү

en: Recent documents list
ky: Жакында колдонулган документтердин тизмеси

en: Delete obsolete files
ky: Эскирген файлдарды өчүрүү

en: Custom folders will be reset.
ky: Тандалган каталогдор түшүрүлөт.

en: Deep scan
ky: Терең скандоо

en: Editor
ky: Редактор

en: Download history
ky: Жүктөп алуу тарыхы

en: List of files downloaded
ky: Жүктөп алынган файлдардын тизмеси

en: Delete the list of visited web pages
ky: Барган веб-барактардын тизмесин өчүрүү

en: Delete the list of game servers
ky: Оюн серверлеринин тизмесин өчүрүү

en: Memory dump
ky: Эс дампы

en: Unnecessary file cleaner
ky: Керексиз файлдардын тазалагычы

note: TRANSLATORS: Parts of this file will be deleted
en: Clean file
ky: Файлды тазалоо

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the clean button on the main window. It makes permanent changes: usually deleting files, sometimes altering them.
en: Clean
ky: Тазалоо

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
ky: Иш столунун бузулган файлдары

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
ky: Локализациялар

en: Delete files for unwanted languages
ky: Керексиз тилдер үчүн файлдарды өчүрүү

en: Rotated logs
ky: Эски журналдар

en: Delete old system logs
ky: Эски системалык журналдарды өчүрүү

en: Trash
ky: Себет

en: Empty the trash
ky: Себетти тазалоо

en: Memory
ky: Эс

en: Recycle bin
ky: Себет

en: Empty the recycle bin
ky: Себетти тазалоо

note: TRANSLATORS: 'Update' is a noun, and 'Update uninstallers' is an option to delete the uninstallers for software updates.
en: Update uninstallers
ky: Жаңылоо өчүргүчтөрү

en: Clipboard
ky: Алмашуу буфери

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased.
en: Custom
ky: Тандооңуз боюнча

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Free disk space
ky: Бош диск мейкиндиги

en: This option is very slow.
ky: Бул опция өтө жай болот.

en: The system in general
ky: Система бүт бойдон

en: System
ky: Система

en: show system information
ky: система жөнүндө маалыматты көрсөтүү

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating was skipped because it matches the whitelist
en: Skip
ky: Өткөрүү

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating will be deleted (for previews) or was actually deleted
en: Delete
ky: Өчүрүү

note: TRANSLATORS: The file will be deleted when the system reboots
en: Mark for deletion
ky: Өчүрүүгө белгилөө

en: Delete registry key
ky: Реестр ачкычын өчүрүү

en: Delete confirmation
ky: Өчүрүүнү аныктоо

en: Preferences
ky: Ырастоолор

en: General
ky: Негизгилер

en: Drives
ky: Дисктер

en: Languages
ky: Тилдер

en: Whitelist
ky: Ак тизме

en: Choose a folder
ky: Папканы тандоо

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
ky: Кошуу

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
ky: Өчүрүү

en: Preserve
ky: Сактоо

en: Code
ky: Код

en: Name
ky: Ат

en: File
ky: Файл

en: Folder
ky: Каталог

en: Type
ky: Түр

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
ky: Жол

en: Choose a file
ky: Файлды тандаңыз

[ctx: button]
en: Add file
ky: Файлды кошуу

[ctx: button]
en: Add folder
ky: Каталогду кошуу

en: System information
ky: Система жөнүндө маалымат

en: Active
ky: Активациялоо

en: Done.
ky: Аткарылды.

note: TRANSLATORS: this is the context menu TRANSLATORS: This is the preview button on the main window.  It previews changes.
en: Preview
ky: Алдын ала көрүү

en: Security warning
ky: Коопсуздук эскертүүсү

[ctx: column_label]
en: Delete
ky: Өчүрүү

[ctx: column_label]
en: Filename
ky: Файл аты

en: Executable not found: %s
ky: Аткарылуучу файл табылган жок: %s

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
ky: Тиркемелер

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Internet
ky: Интернет

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
ky: Мультимедиа

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
ky: Утилиталар

en: Imported from winapp2.ini
ky: winapp2.ini'ден импорттоо

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
ky: Файлдар өчүрүлдү: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
ky: Өчүрүү үчүн файлдар: %d

en: Special operations: %d
ky: Атайын операциялар: %d

en: Errors: %d
ky: Каталар: %d

en: _Help
ky: _Жардам
