bleachbit - en to he translation catalogue (479 entries)

en: Media player
he: נגן מדיה

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the page managing browser cookies in the Preferences dialog.
en: Cookies
he: עוגיות

en: History
he: היסטוריה

en: Delete the usage history
he: מחיקת היסטוריית השימוש

en: Logs
he: יומנים

en: Delete the logs
he: מחיקת היומנים

en: Multimedia viewer
he: מציג המולטימדיה

en: Cache
he: מטמון

note: TRANSLATORS: The description of what certain cleaning options do.
en: Delete the cache
he: מחיקת המטמון

en: Most recently used
he: בשימוש לאחרונה

en: Delete the most recently used list
he: מחיקת רשימת הפריטים בהם נעשה שימוש לאחרונה

en: Package manager
he: מנהל חבילות

en: Remove packages that were formerly dependencies
he: הסרת חבילות שסיפקו תלויות בעבר

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
he: מוטב לסקור בקפידה את רשימת החבילות שיוסרו ידי הרצת הפקודה „dnf list autoremove”.

en: Chat client
he: לקוח צ'אט

en: Chat logs
he: יומני צ'אט

en: Delete the chat logs
he: מחיקת יומני השיחה

en: Web browser
he: דפדפן אינטרנט

en: Backup files
he: גיבוי קבצים

en: Delete the backup files
he: מחיקת קבצי הגיבוי

en: Crash reports
he: דיווחי קריסות

en: Delete the files
he: מחיקת הקבצים

en: Form history
he: היסטוריית הטפסים

en: Passwords
he: סיסמאות

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
he: מסד נתונים של שמות המשתמשים והסיסמאות כמו גם רשימת האתרים שלא אמורים לאחסן סיסמאות

en: This option will delete your saved passwords.
he: אפשרות זו תמחק את הססמאות השמורות שלך.

en: Session
he: הפעלה

note: Label for cleaning option to delete site data such as LocalStorage and IndexedDB
en: Site data
he: נתוני אתר

note: Description for cleaning option. LocalStorage and IndexedDB are proper nouns: do not translate
en: Delete LocalStorage, IndexedDB, and other data stored by websites
he: מחיקת LocalStorage (אסחון מקומי),‏ IndexedDB (מסד נתונים מסודר) ונתונים אחרים שאתרים מאחסנים

en: Site preferences
he: העדפות לאתר

en: Settings for individual sites
he: הגדרות לאתרים בנפרד

en: URL history
he: היסטוריית כתובות

en: List of visited web pages
he: רשימת האתרים בהם ביקרתם

note: TRANSLATORS: Vacuum is a verb.  The term is jargon from the SQLite database.  Microsoft Access uses the term 'Compact Database' (which you may translate instead).  Another synonym is 'defragment.'
en: Vacuum
he: ואקום

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
he: ניקוי פיצול מסד הנתונים כדי להפחית בנפחו ולשפר את מהירותו מבלי להסיר כל מידע

en: Database
he: מסד נתונים

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
he: מחיקת מסד הנתונים שמכיל מידע כגון כמות נגינות ונגינה אחרונה

note: TRANSLATORS: The description of a cleaner.
en: Office suite
he: חבילת תוכנות משרדיות

en: Debug logs
he: יומני שגיאות

en: Delete the debug logs
he: מחיקת יומני השגיאות

en: Shell
he: מעטפת

en: Delete the command history
he: מחיקת היסטוריית הפקודות

en: Temporary files
he: קבצים זמניים

en: Delete the temporary files
he: מחיקת הקבצים הזמניים

en: Search tool
he: כלי חיפוש

en: Index
he: אינדקס

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
he: מחיקת העוגיות, הכתובות בהן ביקרת, והיסטוריית החיפוש

en: Word processor
he: מעבד תמלילים

en: Delete the list of recently used documents
he: מחיקת רשימת המסמכים האחרונים

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
he: מחיקת מטמון הרשת, המפחית את הזמן שנדרש עד להצגת דפים בביקור החוזר

en: A history of forms entered in websites
he: היסטוריה של טפסים שהוזנו באתרי אינטרנט

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
he: מחיקת ההיסטוריה הכוללת את האתרים בהם ביקרת, הורדות ותמונות ממוזערות

en: Sync
he: סנכרון

en: Delete the sync data (including web apps) and sign out of the browser
he: למחוק את נתוני הסנכרון (כולל יישומי אתרים) ולצאת מהדפדפן

en: Game
he: משחק

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
he: מתייג קובצי שמע

en: System journals
he: יומני המערכת

en: Clean old system journals
he: פינוי יומני מערכת ישנים

en: Delete the avatars and emoticons cache
he: מחיקת מטמון תמונות המשתמשים והרגשונים

en: File transfer client
he: לקוח העברת קבצים

en: Places
he: מקומות

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited websites
he: מסד נתונים של כתובות המכיל, סימניות, סמלוני מועדפים, והיסטוריית האתרים בהם ביקרתם

en: This option deletes all bookmarks.
he: אפשרות זו מנקה את כל הסימניות.

en: Downloaded podcasts
he: פודקאסטים שהורדו

en: Delete downloaded podcasts
he: מחיקת פודקאסטים שהורדו

en: Email client
he: לקוח דוא״ל

en: Attachments
he: קבצים מצורפים

en: Sync conflict
he: סתירת סנכרון

en: This option is slow.
he: אפשרות זו איטית.

en: Compatibility layer for Windows software
he: שכבת התאמה לתכניות Windows

en: Thumbnails
he: תמונות ממוזערות

en: Icons for files on the system
he: סמלים לקבצים במערכת

en: Desktop environment
he: סביבת שולחן עבודה

note: In GNOME 'Run' is the dialog shown when typing ALT+F2' In Windows 'Run' is the dialog in the Start menu
en: Run
he: הרצה

en: Search history
he: הסטורית חיפוש

en: Delete the search history
he: מחיקת היסטוריית החיפוש

en: Current session
he: ההפעלה הנוכחית

en: Delete the current session
he: מחיקת ההפעלה הנוכחית

en: Search engines
he: מנועי חיפוש

note: 'Factory' means a search engine that is installed by default 'from the factory,' but this is different than a 'default search engine' https://lists.launchpad.net/launchpad-translators/msg00283.html
en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
he: איפוס היסטוריית השימוש במנוע החיפוש ומחיקת מנועי החיפוש שנוספו לאחר התקנת התכנה, שחלקם נוספו אוטומטית

en: File manager
he: מנהל הקבצים

en: Recent documents list
he: רשימת המסמכים האחרונים

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
he: אפשרות זו תאפס את המיקומים הנעוצים בגישה המהירה לבררות המחדל.

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
he: למחוק את תאריך השימוש, מיקום החלון ונתונים אחרים על תיקיות

en: This will reset the position of desktop icons.
he: פעולה זו תאפס את מיקומי סמלי שולחן העבודה.

en: This will restart Windows Explorer.
he: פעולה זו תפעיל מחדש את סייר הקבצים של Windows.

en: Anti-virus
he: אנטיוירוס

en: Quarantine
he: בידוד

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
he: מחיקת המפתח תאפס את הגדרות העמודות ברשימת ההודעות.

en: Session restore
he: שיחזור הפעלה

en: Restores the previous session when the browser next starts
he: שחזור ההפעלה הקודמת עם ההפעלה הבאה של הדפדפן

en: Delete obsolete files
he: מחיקת קבצים מיושנים

en: Package lists
he: רשימות חבילות

en: Windowing system
he: מערכת חלונאית

en: Graphics editor
he: עורך גרפי

en: Disabled
he: מושבת

en: Remove disabled packages
he: הסרת חבילות מושבתות

en: Document viewer
he: מציג מסמכים

en: Custom folders will be reset.
he: תיקיות בהתאמה אישית יאופסו.

en: Deep scan
he: סריקה מקיפה

en: Clean files widely scattered across the disk
he: מחיקת קבצים מפוזרים בכונן

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
he: בדוק את התצוגה המקדימה עבור קבצים שברצונך לשמור.

en: VIM swap files under user profile
he: קובצי החלפה של VIM תחת פרופיל המשתמש

en: VIM swap files across system
he: קובצי החלפה של VIM ברחבי המערכת

en: Editor
he: עורך

en: Recordings
he: הקלטות

en: Delete the audio and video recordings
he: מחיקת הקלטות שמע ווידאו

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
he: מחיקת אינדקס החיפוש, מסד נתונים של מילים והקבצים שהם מכילים

en: Installers
he: תכניות התקנה

en: Delete cached patches and installers
he: מחיקת טלאים והתקנות שנשמרו

en: Download history
he: היסטוריית ההורדות

en: List of files downloaded
he: רשימת הקבצים שהורדו

en: Delete the list of visited web pages
he: מחיקת רשימת האתרים בהם ביקרת

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
he: רשימות חסימה

en: Blocklists will need to be updated to work.
he: יש לעדכן את רשימות החסימה כדי שתפעלנה.

en: Torrents
he: טורנטים

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
he: מחיקת הטורנטים (רק את המידע על הקבצים אבל לא את הקבצים עצמם)

en: Statistics
he: סטטיסטיקה

en: Delete the file
he: למחוק את הקובץ

en: Delete the list of game servers
he: מחיקת רשימת שרתי המשחק

en: Remote control software
he: תכנה לשליטה מרחוק

en: Memory dump
he: איסוף הזיכרון

en: Desktop widgets
he: וידג׳טים לסביבת שולחן העבודה

en: File archiver
he: אחסון קבצים

en: Known files history
he: היסטוריית קבצים מוכרים

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
he: חברים ולקוחות מוכרים

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
he: מחיקת ~/.viminfo המכיל היסטוריית קבצים, היסטוריית פקודות וחוצצים

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
he: מחיקת מטמון הגלישה באינטרנט, זה שמצמצם את זמן הצגת העמודים שכבר ביקרת בהם. פעולה זו תמחק גם את ה־GIFים של סמלי האתרים.

en: Unnecessary file cleaner
he: מנקה הקבצים הבלתי נחוצים

en: Free space and maintain privacy
he: פינוי מקום ושמירה על הפרטיות

note: TRANSLATORS: Name of the developers
en: Andrew Ziem and contributors
he: אנדרו זים ותורמים

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
he: BleachBit משחרר מקום בכונן ושומר על פרטיות על ידי הסרה מהירה של קבצים מיותרים כמו מטמון, עוגיות, היסטוריית דפדפן, קבצים זמניים ויומני מערכת. הוא גם יכול לגרוס קבצים ולנקות שטח כונן פנוי כדי למנוע שחזור נתונים.

note: TRANSLATORS: Caption for screenshot
en: Default dark mode, showing found junk files
he: מצב כהה כברירת מחדל, מופיעים קובצי זבל שנמצאו

[ctx: nsis:ALREADY_INSTALLED]
note: TRANSLATORS: Dialog shown when an older version is detected. {prodname} is replaced with the product name. Do not translate placeholder.
en: ${prodname} is already installed.
    Click 'OK' to uninstall the old version before upgrading, or click 'Cancel' to abort the upgrade.
he: ${prodname} כבר מותקן.
    לחיצה על ‚אישור’ תסיר את הגרסה הישנה לפני השדרוג, לחלופין, לחיצה על ‚ביטול’ תבטל את השדרוג.

[ctx: nsis:BLEACHBIT_MUI_FINISHPAGE_LINK]
en: Visit the ${prodname} website
he: ביקור באתר ${prodname}

[ctx: nsis:INSTALLER_CAPTION]
en: ${prodname} ${VERSION} Setup
he: התקנת ${prodname} ${VERSION}

[ctx: nsis:MULTIPRINT1]
en: The next step is building the font cache, during which a black console window may appear.
he: השלב הבא הוא בניית מטמון הגופנים, שבמהלכו עלול להופיע חלון מסוף שחור.

[ctx: nsis:MULTIPRINT2]
en: It usually finishes in one minute, but sometimes it takes up to ten minutes.
he: זה בדרך כלל מסתיים תוך דקה, אבל לפעמים זה יכול לקחת גם עד עשר דקות.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_ACCOUNT_LOGIN_REQUIRED]
en: You need to log in with an account that is a member of the administrators group to continue.
he: צריך להיכנס עם חשבון שחבר בקבוצת המנהלים כדי להמשיך.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_CREDENTIALS_REQUIRED]
note: TRANSLATORS: Message shown on the installation mode page description when admin rights are needed.
en: Administrator credentials required.
he: נדרשים פרטי גישה לניהול.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_UNINSTALL_CREDENTIALS_REQUIRED]
note: TRANSLATORS: Message shown on the installation mode page description when admin rights are needed to uninstall.
en: Administrator credentials required to uninstall.
he: נדרשות הרשאות ניהול כדי להסיר.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ALL_USERS]
note: TRANSLATORS: Radio button label. The & sets the keyboard accelerator (hotkey). Place & before the letter that should be the shortcut key. TRANSLATORS: The character '&' positions the keyboard accelerator key. TRANSLATORS: For example, '&anyone' sets 'a' as the accelerator key (Alt+a).
en: For &anyone who uses this computer (all users)
he: ל&כל המשתמשים במחשב הזה (כל המשתמשים)

[ctx: nsis:MULTIUSER_ALL_USERS_UMUI]
note: TRANSLATORS: Radio button label for Ultra Modern UI (NSIS). Same as MULTIUSER_ALL_USERS but without the & accelerator.
en: For anyone who uses this computer (all users)
he: לכל המשתמשים במחשב הזה (כל המשתמשים)

[ctx: nsis:MULTIUSER_CURRENT_USER]
note: TRANSLATORS: Radio button label. The & sets the keyboard accelerator (hotkey). Place & before the letter that should be the shortcut key. {USER} is a placeholder that will be replaced with the Windows username. TRANSLATORS: The character '&' positions the keyboard accelerator key. TRANSLATORS: For e
en: For &me ({USER})
he: ב&שבילי ({USER})

[ctx: nsis:MULTIUSER_CURRENT_USER_UMUI]
note: TRANSLATORS: Radio button label for Ultra Modern UI (NSIS). Same as MULTIUSER_CURRENT_USER but without the & accelerator. {USER} is a placeholder that will be replaced with the Windows username.
en: For me ({USER})
he: בשבילי ({USER})

[ctx: nsis:MULTIUSER_ELEVATION_ERROR]
note: TRANSLATORS: Error message shown in dialog box during installation on Windows. {ERROR} is a placeholder that will be replaced with the error details.
en: Unable to elevate, error {ERROR}.
he: לא ניתן להסלים הרשאות, שגיאה {ERROR}.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ELEVATION_NOT_SUPPORTED]
note: TRANSLATORS: Error message shown in a dialog box when Windows does not support elevation.
en: The operating system doesn't support elevation.
he: מערכת ההפעלה לא תומכת בהסלמת הרשאות.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALLED_ALL_USERS]
note: TRANSLATORS: Radio button option for the method of installation. {VERSION} and {FOLDER} are placeholders replaced by the installer with the installed version and folder path.
en: Version {VERSION} is installed for all users in "{FOLDER}".
he: גרסה {VERSION} מותקנת לכל המשתמשים תחת „{FOLDER}”.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALLED_CURRENT_USER]
note: TRANSLATORS: Radio button option for the method of installation. {VERSION} and {FOLDER} are placeholders replaced by the installer with the installed version and folder path.
en: Version {VERSION} is installed for the current user in "{FOLDER}".
he: גרסה {VERSION} מותקנת למשתמש הנוכחי תחת „{FOLDER}”.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALL_HEADER]
en: Select whether to install $(^NameDA) for all users or for the current user.
he: נא לבחור איפה להתקין את $(^NameDA) לכל המשתמשים או למשתמש הנוכחי.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALL_PAGE_SUBTITLE]
en: Choose for which users to install $(^NameDA).
he: נא לבחור לאילו משתמשים להתקין את $(^NameDA).

[ctx: nsis:MULTIUSER_INVALID_PARAMS]
en: Invalid combination of parameters.
he: שילוב שגוי של משתנים.

[ctx: nsis:MULTIUSER_LOGON_SERVICE_NOT_RUNNING]
en: Unable to elevate, Secondary Logon service not running.
he: לא ניתן להסלים מבחינת הגדרות, שירות כניסה משנית לא פעיל.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NEW_INSTALLATION_ALL_USERS]
en: Fresh installation for all users.
he: התקנה חדשה לכל המשתמשים.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NEW_INSTALLATION_CURRENT_USER]
en: Fresh installation for the current user.
he: התקנה חדשה למשתמש הנוכחי.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NOT_INSTALLED]
en: There is no installation of $(^NameDA).
he: אין התקנה של $(^NameDA).

[ctx: nsis:MULTIUSER_PAGE_TITLE]
note: TRANSLATORS: Title of the installation mode page in the Windows installer. User selects whether to install for all users or the current user.
en: Choose Users
he: בחירת משתמשים

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_DIFF_VERSION_ALL_USERS]
en: Uninstall version {OLD_VERSION} and install version {VERSION} for all users.
he: להסיר את גרסה {OLD_VERSION} ולהתקין את גרסה {VERSION} לכל המשתמשים.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_DIFF_VERSION_CURRENT_USER]
en: Uninstall version {OLD_VERSION} and install version {VERSION} for the current user.
he: הסרת גרסה {OLD_VERSION} והתקנת {VERSION} למשתמש הנוכחי.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_SAME_VERSION_ALL_USERS]
en: Reinstall version {VERSION} for all users.
he: התקנת גרסה {VERSION} מחדש לכל המשתמשים.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_SAME_VERSION_CURRENT_USER]
en: Reinstall version {VERSION} for the current user.
he: להתקין את גרסה {VERSION} מחדש לכל המשתמשים.

[ctx: nsis:MULTIUSER_RUN_AS_ADMIN]
en: You need to run this program as an administrator.
he: יש להריץ את התוכנית הזאת כמנהל.

[ctx: nsis:MULTIUSER_UNINSTALL_HEADER]
en: $(^NameDA) is installed both for all users and for the current user.
    Select which installation to remove.
he: $(^NameDA) מותקן גם לכל המשתמשים וגם למשתמש הנוכחי.
    נא לבחור איזו התקנה להסיר.

[ctx: nsis:MULTIUSER_UNINSTALL_PAGE_SUBTITLE]
en: Choose for which users to remove $(^NameDA).
he: נא לבחור לאילו משתמשים להסיר את $(^NameDA).

[ctx: nsis:SECTION_CORE_DESCRIPTION]
en: These are the basic files needed for ${prodname} to function (required).
he: אלו הקבצים הבסיסיים הנחוצים כדי ש־${prodname} יתפקד (חובה).

[ctx: nsis:SECTION_CORE_NAME]
en: Core files (required)
he: קובצי ליבה (הכרחי)

[ctx: nsis:SECTION_DESKTOP_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut on the desktop.
he: יצירת קיצור דרך על שולחן העבודה.

[ctx: nsis:SECTION_DESKTOP_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the desktop section in the Windows installer: user selects which desktop items to install.
en: Desktop
he: שולחן עבודה

[ctx: nsis:SECTION_INTEGRATE_SHRED_DESCRIPTION]
en: Add an option to delete files from the file context menu in Windows Explorer.
he: הוספת אפשרות למחוק קבצים מתפריט ההקשר של הקובץ בסייר של Windows.

[ctx: nsis:SECTION_INTEGRATE_SHRED_NAME]
en: Integrate Shred
he: שילוב גריסה

[ctx: nsis:SECTION_QUICK_LAUNCH_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut on the Quick Launch bar.
he: יצירת קיצור הדרך בסרגל השיגור המהיר.

[ctx: nsis:SECTION_QUICK_LAUNCH_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the quick launch section in the Windows installer: quick launch is a toolbar in the Windows taskbar that allows users to quickly access frequently used programs.
en: Quick Launch
he: שיגור מהיר

[ctx: nsis:SECTION_SHORTCUTS_DESCRIPTION]
en: Create shortcuts to ${prodname}
he: יצירת קיצורי דרך ל־${prodname}

[ctx: nsis:SECTION_SHORTCUTS_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the shortcuts section in the Windows installer: user selects which shortcuts to install.
en: Shortcuts
he: קיצורי דרך

[ctx: nsis:SECTION_START_MENU_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut in the Start menu.
he: יצירת קיצור דרך בתפריט ההתחלה.

[ctx: nsis:SECTION_START_MENU_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the start menu section in the Windows installer: user selects which start menu items to install.
en: Start menu
he: תפריט התחלה

[ctx: nsis:SECTION_TRANSLATIONS_DESCRIPTION]
en: Install language files to use ${prodname} in your preferred local language.
he: יש להתקין קובצי שפה כדי להשתמש ב־${prodname} בשפה המקומית המועדפת עליך או עלייך.

[ctx: nsis:SECTION_TRANSLATIONS_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the translations section in the Windows installer: user selects which translations to install.
en: Translations
he: תרגומים

[ctx: nsis:SECTION_UNINSTALL_DESCRIPTION]
en: Add an uninstall program.
he: הוספת תוכנית הסרה.

[ctx: nsis:SHORTCUT_DEBUGGING_TERMINAL]
note: TRANSLATORS: Shortcut name for a desktop shortcut that opens a debugging terminal.
en: ${prodname} Debugging Terminal
he: מסוף ניפוי שגיאות של ${prodname}

[ctx: nsis:SHORTCUT_NO_UAC]
note: TRANSLATORS: Shortcut name for a desktop shortcut that runs without UAC elevation (admin privileges).
en: ${prodname} (No UAC).
he: ${prodname} (אין UAC - בקרת גישת משתמש).

[ctx: nsis:SHRED_SHELL_MENU]
note: TRANSLATORS: Context menu item in Windows Explorer for securely shredding files.
en: Shred with ${prodname}
he: גריסה עם ${prodname}

[ctx: nsis:UNINSTALL_TEXT]
en: ${prodname} will be uninstalled from the following folder.
    Click Uninstall to start the uninstallation.
    WARNING: The uninstaller completely removes the installation directory, including any files (such as custom cleaners) that you may have added or changed.
he: ${prodname} יוסר מהתיקייה הבאה.
    לחיצה על הסרה תסיר את ההתקנה.
    אזהרה: תוכנית ההסרה תסיר את תיקיית ההתקנה לחלוטין לרבות כל קבצים שאולי נוספו או נערכו (כגון מנקים שנכתבו ידנית).

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variables.
he: סריקה עמוקה לא תומכת במשתנים מרובי ערכים.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
he: search="walk.all"‎ נערך על קובץ רגיל path="%s"‎

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
he: path="%s" אינו תבנית גלובלית

note: TRANSLATORS: This is the name of a cleaning action. 'Clean' is a verb. It shows in the log of actions performed.
en: Clean cookies
he: פינוי עוגיות

note: TRANSLATORS: %s is the command line to be executed
en: Run external command: %s
he: הפעלת פקודה חיצונית: %s

note: TRANSLATORS: This is the name of an action. 'Refresh' is a verb.
en: Refresh Windows shell
he: רענן את מעטפת Windows

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
he: שגיאה ב־handle_cleaner_option()‎ עבור מזהה מנקה = {cleaner_id}, אפשרות ב־XML‏={option_xml}

note: TRANSLATORS: Warning printed to the log. %s expands to the path of the XML cleaner file that was skipped
en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
he: התעלמות מהמנקה כיוון שיש הרשאות כתיבה לכולם: %s

note: TRANSLATORS: Error message printed to the log. %s expands to the path of the XML cleaner file
en: Error reading cleaner: %s
he: שגיאה בקריאת המנקה: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
he: קובצי שולחן עבודה פגומים

en: Delete broken application menu entries and file associations
he: מחיקת שיוכי קבצים ופריטים פגומים בתפריט יישומים

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
he: תרגומים

en: Delete files for unwanted languages
he: מחיקת קבצים של שפות בלתי רצויות

en: Configure this option in the preferences.
he: הגדרת אפשרות זו בהעדפות.

en: Rotated logs
he: יומנים בהטייה

en: Delete old system logs
he: מחיקת יומני מערכת ישנים

en: Trash
he: אשפה

en: Empty the trash
he: פינוי האשפה

en: Memory
he: זכרון

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
he: מחיקת קובץ ההחלפה ופינוי הזכרון

en: This option is experimental and may cause system problems.
he: אפשרות זו הינה נסיונית ועלולה לגרום לבעיות במערכת.

en: Recycle bin
he: סל המיחזור

en: Empty the recycle bin
he: פינוי סל המיחזור

note: TRANSLATORS: Name for cleaning option. 'Update' is an adjective to describe the kind of uninstallers.
en: Update uninstallers
he: עדכון תכניות ההסרה

note: TRANSLATORS: Description of cleaning option.
en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
he: מחיקת תכניות ההסרה עבור עדכוני Microsoft לרבות עדכונים חמים, חבילות שירות ועדכונים ל־Internet Explorer

note: TRANSLATORS: Warning shown when selecting an option.
en: This option may prevent uninstalling some updates.
he: האפשרות הזאת עלולה למנוע את הסרת חלק מהעדכונים.

en: Clipboard
he: לוח הגזירים

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
he: לוח הגזירים של סביבת שולחן העבודה המשמש לפעולות העתקה והדבקה

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased. TRANSLATORS: Sidebar label for the page where users add their own paths to clean. Short label meaning "Custom locations".
en: Custom
he: התאמה אישית

en: Delete user-specified files and folders
he: מחיקת קבצים ותיקיות שהוגדרו על ידי המשתמש

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Empty space
he: שטח ריק

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Wipe empty space to hide deleted files
he: מחיקת השטח הריק בכונן להסתרת קבצים שנמחקו

en: The system in general
he: המערכת באופן כללי

en: System
he: מערכת

note: TRANSLATORS: 'Empty' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/ TRANSLATORS: Shows activity in the CLI, and %s is the path to the directory.
en: Wipe empty space in %s
he: מחיקת השטח הריק ב־%s לחלוטין

note: TRANSLATORS: Progress message shown typically on startup. 'Native' refers to the .xml cleaners designed for this application, as contrasted to Winapp2.ini, which is native to another application. 'Loading' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Uni
en: Loading native cleaners…
he: המנקים המובנים נטענים…

note: TRANSLATORS: Progress message shown typically on startup. 'Importing' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Importing cleaners from Winapp2.ini…
he: מנקים מיובאים מ־Winapp2.ini…

en: Wipe empty space %s
he: מחיקה מוחלטת של השטח הריק %s

note: TRANSLATORS: Error shown on CLI, and %s is the name of a cleaning action
en: not a valid cleaner: %s
he: אינו מנקה תקף: %s

note: TRANSLATORS: Error shown on CLI, and %s is the name of a cleaning action
en: Wildcard characters are not allowed in --except: %s
he: אסור תווי הכללה ב־‎--except‏: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 [cleaner.option2 ...]
he: יש להשתמש ב־: ‎%prog [options] cleaner.option1 [cleaner.option2 …]

note: TRANSLATORS: Help for the --list-cleaners command on the CLI, and 'list' is a verb
en: list cleaners
he: הצגת המנקים

note: TRANSLATORS: Help for the --preview command on the CLI, and 'preview' is a verb
en: preview files to be deleted and other changes
he: להציג את הקבצים שמועמדים למחיקה ואת שאר השינויים

note: TRANSLATORS: Help for the --clean command on the CLI
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
he: הרצת מנגנוני ניקוי למחיקת קבצים ולביצוע שינויים קבועים נוספים

note: TRANSLATORS: Help for the --shred command on the CLI, and 'shred' is a verb
en: shred specific files or folders
he: גריסת קבצים ותיקיות מסוימים

note: TRANSLATORS: Help for the --wipe-empty-space command on the CLI, and 'wipe' is a verb
en: wipe empty space in the given paths
he: למחוק מקום ריק באופן מוחלט בנתיבים שסופקו

note: TRANSLATORS: Help for the --overwrite option on the CLI, and 'overwrite' is a verb
en: overwrite files to hide contents
he: שכתוב על הקבצים להסתרת התוכן

note: TRANSLATORS: Help for the --gui option on the CLI, and 'launch' is a verb
en: launch the graphical interface
he: הפעלת מנשק המשתמש החזותי

note: TRANSLATORS: Help for the --preset option on the CLI, and 'use' is a verb, referring to enabling options set earlier.
en: use options set in the graphical interface
he: להשתמש בערכת אפשרויות במנשק החזותי

note: TRANSLATORS: Help for the --all-but-warning option on the CLI, and 'enable' is a verb.
en: enable all options that do not have a warning
he: להפעיל את כל האפשרויות שאינן גורמות לאזהרה

note: TRANSLATORS: Help for the --except option on the CLI, and 'exclude' is a verb.
en: exclude cleaner options (can be repeated, comma-separated)
he: החרגת אפשרויות מנקה (אפשר לחזור אליהן, מופרדות בפסיקים)

note: TRANSLATORS: Help for the --debug option on the CLI, and 'set' is a verb.
en: set log level to verbose
he: הגדרת רמת התיעוד למפורטת

note: TRANSLATORS: Help for --sysinfo option on the CLI.
en: show system information
he: הצגת נתוני המערכת

note: TRANSLATORS: Help for --version option on the CLI.
en: output version information and exit
he: להציג את פרטי הגרסה ולצאת

note: TRANSLATORS: Help for --no-uac option on the CLI.
en: do not prompt for administrator privileges
he: לא לבקש הרשאות ניהול

note: TRANSLATORS: Help for --update-winapp2 command on the CLI.
en: update winapp2.ini, if a new version is available
he: עדכון winapp2.ini, אם גרסה חדשה זמינה

note: TRANSLATORS: Error message shown on CLI.
en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-empty-space, --preview, --clean, --shred
he: לציין רק אחת מהפקודות האלו: ‎--list-cleaners,‏ ‎--wipe-empty-space,‏ ‎--preview,‏ ‎--clean,‎ --shred

note: TRANSLATORS: Log message on the CLI.
en: Checking online for updates to winapp2.ini
he: מתבצע איתור מקוון אחר עדכונים ל־winapp2.ini

note: TRANSLATORS: Error message on the CLI.
en: No directories given for --wipe-empty-space
he: לא סופקו תיקיות לטובת ‎--wipe-empty-space

note: TRANSLATORS: Log message on the CLI.
en: Wiping empty space can take a long time.
he: מחיקת המקום הריק עשויה לארוך זמן רב.

note: TRANSLATORS: Error message on the CLI.
en: No operations selected. Specify cleaner options.
he: לא נבחרו פעולות. נא לציין אפשרויות מנקה.

note: TRANSLATORS: '--overwrite' and '--clean' are command line options
en: --overwrite is intended only for use with --clean
he: ‎--overwrite מיועד לשימוש עם ‎--clean בלבד

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating a path was skipped because it matches the keep list
en: Skip
he: דילוג

note: TRANSLATORS: Label in the log indicating a path will be deleted (for previews) or was actually deleted (clean mode).
en: Delete
he: מחיקה

note: TRANSLATORS: Warning message shown in the progress log.
en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
he: לפחות קובץ אחד ננעל ע״י תהליך אחר, כך שלא ניתן לשכתב את תוכנו. הקובץ יסומן למחיקה עם הפעלת המערכת מחדש.

note: TRANSLATORS: Label in the log when the file will be deleted when the system reboots. 'Mark' is a verb.
en: Mark for deletion
he: סימון למחיקה

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
he: קיצוץ

note: TRANSLATORS: A label of a command to delete a Windows registry key
en: Delete registry key
he: מחיקת רשומת המערכת

note: TRANSLATORS: Button label on (1) the headerbar and (2) the chaff dialog. 'Abort' is a verb.
en: Abort
he: לנטוש

note: TRANSLATORS: This is the name of a cleaning action. 'Clean' is a verb. It shows in the log of actions that would be performed (preview mode) or in the log of actions that are performed (clean mode).
en: Clean file
he: ניקוי הקובץ

note: TRANSLATORS: This message is used in three places (1) label at top of the preferences dialog (2) confirmation dialog when enabling the cleaning option (3) log message when starting to clean empty space.
en: Wiping empty space removes traces of files that were deleted without shredding, but it will not free additional disk space. The process can take a very long time and may temporarily slow your computer. It is not necessary if your drive is protected with full-disk encryption. The method works best on traditional hard drives. On solid-state drives, it is less reliable, and frequent use contributes to wear.
he: מחיקה של שטח ריק לחלוטין מסירה עקבות של קבצים שנמחקו אבל לא נגרסו, לא יתפנה עוד מקום בכונן. התהליך יכול להיות ארוך מאוד ועלול להאט את המחשב שלך זמנים. הוא אינו הכרחי אם הכונן של מוגן בהצפנת כונן מלא. השיטה עובדת הכי טוב על כוננים קשירים מסורתיים. בכוננים שבביים (SSD), הוא פחות אמין, ושימוש תכוף גורם לבלאי מוגבר.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar or notice shown in a tooltip. Expert mode is an option in the preferences to relax guardrails.
en: This option requires expert mode. Enable it in Preferences.
he: האפשרות הזאת דורשת את מצב המומחים. יש להפעיל אותו בהגדרות.

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Directory is not empty: %s
he: התיקייה אינה ריקה: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Skipping mount point: %s
he: נקודות העיגון ידולגו: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Device or resource is busy: %s
he: ההתקן או המשאב עסוקים: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Special file type cannot be deleted: %s
he: לא ניתן למחוק את סוג הקובץ המיוחד: %s

note: TRANSLATORS: This is a warning log message. %s is the directory path.
en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
he: משתנה הסביבה TMP מתייחס לתיקייה שאינה קיימת: %s

note: TRANSLATORS: Title of the font check dialog
en: Font check
he: בדיקת גופנים

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog
en: Text is okay
he: הטקסט תקין

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog. This is one of three buttons the user can click to report how the text appears. The user clicks this if the text is readable but appears fuzzy.
en: Text is blurry
he: הטקסט מטושטש

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog in case the font looks like an alien language. This is one of three buttons the user can click to report how the text appears.
en: Text is unrecognizable
he: הטקסט בלתי ניתן לזיהוי

note: TRANSLATORS: Question shown in the font check dialog displayed on startup on Windows. There are bugs that for some users the font is blurry or resembles an alien language.
en: Does all the text in this window look okay?
he: האם כל הטקסט בחלון הזה נראה בסדר?

note: TRANSLATORS: Title of a file chooser dialog.
en: Choose files to shred
he: בחרו קבצים להשמדה

note: TRANSLATORS: Title of a folder chooser dialog.
en: Choose folder to shred
he: בחירת תיקייה להשמדה

note: TRANSLATORS: Button label in a folder chooser dialog. TRANSLATORS: Label for the Delete button in the file choose dialog and delete confirmation dialog.
en: _Delete
he: מ_חיקה

note: TRANSLATORS: Warning log message when attempting to paste files/folders to shred.
en: No paths found in clipboard.
he: לא נמצאו נתיבים בלוח הגזירים.

note: TRANSLATORS: Title of a folder chooser dialog.
en: Choose a folder
he: בחירת תיקייה

note: TRANSLATORS: Button label in a folder chooser dialog. Underscore is for accelerator key.
en: _OK
he: _אישור

note: TRANSLATORS: Title of the 'About' dialog.
en: Program to clean unnecessary files
he: תוכנית לניקוי קבצים לא חיוניים

note: TRANSLATORS: License text shown in the 'About' dialog.
en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
he: גרסה 3 ומעלה של הרישיון הציבורי הכללי של גנו.
    לעיונך: https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

note: TRANSLATORS: Title of the system information dialog.
en: System information
he: נתוני המערכת

note: TRANSLATORS: Button label in the system information dialog to replace the username with a placeholder.
en: Anonymize
he: הסוואה

note: TRANSLATORS: Label for the Cancel button in several dialog windows: file chooser, folder choose, delete confirmation, and warning dialogs. The underscore indicates the accelerator key.
en: _Cancel
he: _ביטול

note: TRANSLATORS: This is a label for the Open button in a file chooser dialog.
en: _Open
he: _פתיחה

note: TRANSLATORS: Title of the delete confirmation dialog.
en: Delete confirmation
he: אימות המחיקה

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user chooses to shred settings and quit.
en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
he: תכונה זו מוחקת את כל ההגדרות של BleachBit ואז יוצאת מהיישום. יש להשתמש בזה כדי להסתיר את עצם השימוש שלך ב־BleachBit או כדי לאפס הגדרות. עם ההפעלה הבאה של BleachBit, ההגדרות יאופסו לערכי בררת המחדל שלהן.

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user asks the user to confirm deleting files when a preview was run.
en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
he: האם למחוק לצמיתות את הקבצים בהתאם לפעולות הנבחרות? הקבצים שימחקו בפועל עלולים להיות שונים מכפי שהוצג בתצוגה המקדימה.

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user asks the user to confirm deleting files when no preview was run.
en: Are you sure you want to permanently delete these files?
he: האם למחוק קבצים אלו?

note: TRANSLATORS: Check button shown in the confirm delete dialog. If unchecked, then it will not confirm next time. TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. Ask for confirmation before deleting items.
en: Confirm before delete
he: אישור בטרם מחיקה

note: TRANSLATORS: Title of a warning dialog. %(option)s is the name of the option being enabled (e.g. "shred files").
en: Enable %(option)s
he: הפעלת %(option)s

note: TRANSLATORS: Check button label. %(option)s is the name of the option being enabled (e.g. "shred files").
en: Remember my choice for %(option)s
he: לזכור את הבחירה שלי עבור %(option)s

note: TRANSLATORS: Button label in a warning dialog to confirm enabling an option. The underscore is the accelerator key.
en: _Enable anyway
he: להפעיל ב_כל זאת

note: TRANSLATORS: This is an error message shown to root users. %s expands to a web URL.
en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
he: כיוון שאינך משתמש בחשבון העל, עליך לפתוח קישור זה באופן ידני בדפדפן שלך:
    %s

note: TRANSLATORS: The question appears in a confirmation dialog. %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
he: האם לפתוח את דפדפן האינטרנט בכתובת %s?

note: TRANSLATORS: Title of a confirmation dialog. TRANSLATORS: Title of confirmation dialog for deleting orphaned wipe files.
en: Confirm
he: אישור

note: TRANSLATORS: Option in combo box to choose to stop after a number of files have been generated.
en: Number of files
he: מספר קבצים

note: TRANSLATORS: Option in a combo box for choosing the stop condition when generating chaff (dummy) files. This option means "stop after the total size of generated files reaches a threshold in megabytes." "MB" is the megabyte unit abbreviation. Localize it if your language has an official abbreviation
en: Size (MB)
he: גודל (מ״ב)

note: TRANSLATORS: Option in combo box to choose to stop when free space reaches a certain percentage. The percentage symbol (%) is a literal character, not a format placeholder.
en: Free space (%)
he: שטח פנוי (%)

note: TRANSLATORS: Used for (1) label for folder chooser button and (2) error message shown in the infobar when the folder has not been set. 'Select' is a verb.
en: Select destination folder
he: בחירת תיקיית יעד

note: TRANSLATORS: Progress message shown while deleting chaff files. 'Deleting files' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Deleting files…
he: קבצים נמחקים…

note: TRANSLATORS: Title for dialog window. Digital chaff is like physical chaff that airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
he: יצירת מוץ

note: TRANSLATORS: Label at the top of the chaff dialog
en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
he: יצירת הודעות שחוללו באופן אקראי בהשראת מסמכים.

note: TRANSLATORS: Label for the inspiration combo box. 'Inspiration' is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
he: השראה

en: 2600 Magazine
he: Digital Whisper

en: Hillary Clinton's emails
he: הודעות הדוא״ל של מירי רגב

note: TRANSLATORS: Label for the combo box that selects when to stop generating chaff files.
en: Stop after
he: לעצור לאחר

note: TRANSLATORS: Label for the combo box that selects what to do when chaff generation is finished.
en: When finished
he: בעת הסיום

note: TRANSLATORS: Option in combo box to delete generated chaff files without shredding them.
en: Delete without shredding
he: למחוק מבלי לגרוס

note: TRANSLATORS: Option in combo box to keep generated chaff files.
en: Do not delete
he: לא למחוק

note: TRANSLATORS: This is a label in a dialog shown when the user clicks the button to download models for chaff generation. 'Downloading' is a present participle. 'Inspiration content' refers to source documents from which random text will be generated. To indicate an ongoing operation, include the elli
en: Downloading inspiration content…
he: תוכן ההשראה יורד…

note: TRANSLATORS: Button label in a dialog window to start making chaff files.
en: Make files
he: יצירת קבצים

note: TRANSLATORS: Error message shown when downloading chaff models failed.
en: Download failed
he: ההורדה נכשלה

note: TRANSLATORS: Notification shown in an infobar when chaff file generation is aborted by the user.
en: Chaff generation aborted
he: יצירת מוץ בוטלה

note: TRANSLATORS: Notification shown in an infobar when chaff file generation is complete.
en: Chaff generation complete
he: יצירת מוץ הושלמה

note: TRANSLATORS: Progress message shown while generating chaff files. 'Generating' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Generating files…
he: קבצים נוצרים…

note: TRANSLATORS: Instruction label in the manage cookies dialog.
en: Select the cookies to keep when cleaning cookies across browsers.
he: נא לבחור את העוגיות לשימור בעת פינוי העוגיות מכלל הדפדפנים.

note: TRANSLATORS: This is a notice in the cookie manager about supported cookie types. The hyperlink points to the documentation website. Cookies refer to standard HTTP cookies. Site data includes LocalStorage, IndexedDB, and other website storage.
en: Only cookies are preserved. Site data is always deleted. <a href='{url}'>Learn more</a>
he: רק העוגיות נשמרות. נתוני האתר תמיד נמחקים. <a href='{url}'>למידע נוסף</a>

note: TRANSLATORS: Label for the search entry in the manage cookies dialog.
en: Search:
he: חיפוש:

note: TRANSLATORS: Placeholder text in the search entry in the manage cookies dialog. 'Filter' is a verb meaning to narrow down the list by typing.
en: Filter cookies...
he: סינון עוגיות…

note: TRANSLATORS: Toggle button label in the manage cookies dialog. "Show" is a command (imperative). 'Selected' refers to selected cookies (the noun "cookies" is implied).
en: Show Selected
he: להציג את הנבחרות

note: TRANSLATORS: Tooltip for the "Show Selected" toggle button.
en: Only show cookies that are currently selected
he: להציג רק את העוגיות שנבחרו

note: TRANSLATORS: Column header in the manage cookies dialog. 'Host' is a noun meaning the website hostname (domain name) of the cookie.
en: Host
he: מארח

note: TRANSLATORS: Button label in the manage cookies dialog.
en: Select All
he: בחירה בהכול

note: TRANSLATORS: Button label in the manage cookies dialog.
en: Deselect All
he: ביטול בחירה

note: TRANSLATORS: Status message shown while the cookie list is loading in the cookie manager dialog window. "Loading" is a present participle (ongoing action). To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Loading cookies…
he: העוגיות נטענות…

en: Expert mode enables advanced features and relaxes guardrails. Use extra caution in expert mode.
he: מצב מומחים מאפשר יכולות מתקדמות ומקל על ההגנות. ראוי לנקוט במשנה זהירות במצב מומחים.

note: TRANSLATORS: Used both as (1) a checkbox label in the preferences dialog to bypass some safety guardails for advanced users and (2) the title of dialog asking to confirm this choice.
en: Expert mode
he: מצב מומחים

note: TRANSLATORS: Notice shown in an infobar after changing a preference that requires starting the application to be effective.
en: Restart BleachBit for full effect.
he: יש להפעיל את BleachBit מחדש לקבלת המימוש המלא.

note: TRANSLATORS: Title for the preferences dialog
en: Preferences
he: העדפות

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the general settings page of the preferences dialog.
en: General
he: כללי

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the software updates page of the preferences dialog.
en: Updates
he: עדכונים

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the "Languages" page in the Preferences dialog.
en: Languages
he: שפות

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the "keep list" (whitelist) page of the preferences dialog. This page lists paths that will be preserved (not deleted) during cleaning.
en: Keep list
he: רשימת שימור

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the drives page of the preferences dialog.
en: Drives
he: כוננים

note: TRANSLATORS: Notice shown in an infobar when toggling dark mode on Linux.
en: Some GTK themes do not support both light and dark modes.
he: חלק מערכות העיצוב של GTK לא תומכות במצבים בהיר וכהה יחד.

note: TRANSLATORS: Success message shown in the infobar.
en: Warning confirmations reset.
he: איפוס אישורי אזהרה.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Check periodically for software updates via the Internet
he: בדיקה תקופתית אחר עדכוני תוכנה דרך האינטרנט

note: TRANSLATORS: Tooltip for the online updates checkbox in the preferences dialog.
en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
he: אם נמצא עדכון, תנתן האפשרות לצפות במידע אודותיו. ואז, באופן ידני ניתן יהיה להוריד את העדכון ולהתקין אותו.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Check for new beta releases
he: בדיקה לזמינות של הפצות בטא חדשות

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. Winapp2.ini is a set of cleaning rules from this project: https://github.com/MoscaDotTo/Winapp2
en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
he: הורדה ועדכון של כלי ניקוי מהקהילה (winapp2.ini)

note: TRANSLATORS: Checkbutton label in the preferences dialog.
en: Auto-detect language
he: זיהוי השפה אוטומטית

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the auto-detect language option.
en: Automatically detect the system language
he: לזהות את שפת המערכת אוטומטית

note: TRANSLATORS: Label for the language selection dropdown.
en: Language:
he: שפה:

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Overwrite contents of files to prevent recovery
he: שכתוב תכנים של קבצים כדי למנוע שחזור

note: TRANSLATORS: Tooltip for the shred checkbox in the preferences dialog.
en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
he: שכתוב אינו יעיל בכמה ממערכות הקבצים ועם פעולות מסויימות של BleachBit. שכתוב איטי יותר בצורה משמעותית.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Exit after cleaning
he: יציאה לאחר הניקיון

note: TRANSLATORS: Button label in the preferences. 'Reset' is a verb.
en: Reset warning confirmations
he: איפוס אישורי אזהרות

en: Hide irrelevant cleaners
he: הסתרת מנקים בלתי רלוונטיים

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences.
en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
he: שימוש בגדלים בהגדרת הנציבות הבינלאומית לאלקטרוטכניקה (‎1 KiB‏ = 1024 בתים) במקום התקן הבינלאומי (‎1 kB ‏= 1000 בתים)

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences updates page.
en: Update notifications
he: הודעות עדכון

note: TRANSLATORS: Section title (noun) on the Preferences - General page for options related to cleaning stored data.
en: Cleaning
he: מתבצע ניקוי

note: TRANSLATORS: Section title in Preferences for user interface options such as dark mode and window behavior.
en: Interface
he: מנשק

note: TRANSLATORS: Checkbox label to remember the window size and position between application launches.
en: Remember window geometry
he: לזכור את ממדי החלון

note: TRANSLATORS: Checkbox label to enable dark mode in the UI.
en: Dark mode
he: מצב כהה

note: TRANSLATORS: Checkbox label to use the Windows 10-style visual theme for the application interface.
en: Windows 10 theme
he: ערכת עיצוב Windows 10

note: TRANSLATORS: Checkbox label to use the Fontconfig text rendering backend instead of the default Windows renderer. The option may improve blurry text. Fontconfig, which is software, is a proper noun.
en: Use Fontconfig text rendering backend
he: להשתמש במנגנון תיצוג הטקסט Fontconfig

note: TRANSLATORS: Tooltip for the fontconfig text rendering checkbox in the preferences dialog.
en: May fix blurry or unreadable text. Requires restart.
he: עשוי לתקן טקסט מטושטש או לא קריא. דורש הפעלה מחדש.

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences general page, labelling options for OS integration and advanced/developer features.
en: Integration and advanced
he: שילוב ומתקדם

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. 'Shred' means securely delete a file to prevent data recovery. 'Context menu' is the menu shown on right-click. 'KDE Plasma' is a Linux desktop environment (proper noun, do not translate).
en: Add the shred context menu to KDE Plasma
he: הוספת תפריט הקשר ההשמדה ל־KDE פלזמה

note: TRANSLATORS: Checkbox label to show diagnostic log messages for troubleshooting.
en: Show debug messages
he: הצגת הודעות ניפוי שגיאות

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'. The user should decide which drives to wipe. Then, for each chosen drive, the user should specify one folder per drive. For example, to wipe C:\, the user may choose %TEMP% which is a folder anywhere on C:.
en: Choose a writable folder for each drive for which to wipe empty space.
he: בחירת תיקייה הניתנת לכתיבה בכל כונן שבה המקום הריק יימחק לחלוטין.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
he: הוספה

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
he: הסרה

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences languages page.
en: BleachBit interface language
he: שפת המנשק של BleachBit

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences languages page.
en: Language files to keep when cleaning applications
he: קובצי שפה שיישמרו בעת ניקוי יישומים

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview. This column controls whether to keep the language.
en: Keep
he: שימור

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview showing the language code (e.g., 'en_US').
en: Code
he: קוד

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview showing the native name of the language. TRANSLATORS: Column header for the cleaner name. Used in the tree view on the main screen. 'Name' is a noun.
en: Name
he: שם

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path already exists in the keep list.
he: הנתיב הזה כבר קיים ברשימת השימור.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path already exists in the custom list.
he: הנתיב הזה כבר קיים ברשימה המותאמת אישית.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path is protected. To bypass protection, enable expert mode.
he: הנתיב הזה מוגן. כדי לעקוף את ההגנה, יש להפעיל את מצב המומחים.

note: TRANSLATORS: Title of warning dialog shown when adding a protected path.
en: Protected Path
he: נתיב מוגן

note: TRANSLATORS: Noun used as a column header in the preferences dialog.
en: File
he: קובץ

note: TRANSLATORS: Noun used as a column header in the preferences dialog.
en: Folder
he: תיקייה

note: TRANSLATORS: %s is a file or folder path that was just added
en: Added: %s
he: נוסף: %s

note: TRANSLATORS: %s is a file or folder path that was just removed
en: Removed: %s
he: הוסרו: %s

note: TRANSLATORS: Notice label at the top of the keeplist (whitelist) page in the preferences dialog. "Paths" is used generically to refer to both files and folders.
en: These paths will not be deleted or modified.
he: נתיבים אלו לא ימחקו או ישתנו.

note: TRANSLATORS: Notice label at the top of the custom (delete) page in the preferences dialog.
en: These locations can be selected for deletion.
he: ניתן לבחור מיקומים אלה לצורך מחיקה.

note: TRANSLATORS: Column header in the preferences dialog showing whether the item is a file or folder.
en: Type
he: סוג

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
he: נתיב

note: TRANSLATORS: Title of a file chooser dialog.
en: Choose a file
he: בחירת קובץ

[ctx: button]
en: Add file
he: הוספת קובץ

[ctx: button]
en: Add folder
he: הוספת תיקייה

note: TRANSLATORS: Update notification for users upgrading from versions older than 5.1.0.
en: Cleaning options with warnings now require expert mode. Enable it in preferences to clean them.
he: אפשרויות ניקוי עם אזהרות דורשות מעתה מצב מומחה. יש להפעיל אותו בהגדרות כדי לנקות אותן.

note: TRANSLATORS: First-start hint for Linux users shown in the log on the main screen.
en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
he: ניתן לגשת לתפריט היישומים על ידי לחיצה על תפריט ההמבורגר בשורת הכותרת.

note: TRANSLATORS: First-start hint for Windows users shown in the log on the main screen.
en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
he: ניתן לגשת לתפריט היישומים על ידי לחיצה על הלוגו בשורת הכותרת.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup when running BleachBit as root on Linux. It means, for example, that cleaning a browser will clean root's browser data.
en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
he: התכנית BleachBit מופעלת עם הרשאות ניהוליות לטובת ניקוי של חלקים שיתופיים של המערכת ולכן הפניות לפרופיל המשתמש יובילו לניקוי קבצים בתיקיית משתמש העל בלבד.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows.
en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
he: יש להריץ את BleachBit עם הרשאות ניהול כדי לשפר את דיוק שכתוב תוכן הקבצים.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows when elevated with different account. It means, for example, that cleaning a browser will clean the browser data of the administrator account.
en: You elevated privileges using a different account to clean shared parts of the system. User-specific paths will refer to the administrator account, so to clean your profile, run BleachBit again as a standard user.
he: הסלמת את ההרשאות באמצעות חשבון אחר כדי לנקות חלקים משותפים במערכת. נתיבים נקודתיים למשתמש יפנו לחשבון הניהול, אז כדי לנקות את הפרופיל שלך, יש להריץ את BleachBit מחדש כמשתמש רגיל.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows when running unofficial Microsoft Store version. Advises user to get genuine version from official website.
en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
he: אין גרסה רשמית של BleachBit ב־Microsoft Store. אפשר להוריד את הגרסה המקורית בכתובת https://www.bleachbit.org בה תמיד תהיה גרסה חופשית מתשלום.

note: TRANSLATORS: Column header indicating whether the cleaner is active/enabled. Used in the tree view on the main screen.
en: Active
he: פעיל

note: TRANSLATORS: Column header for the size of the cleaner. Used in the tree view on the main screen. 'Size' is a noun and refers to the amount of space that the cleaner would clean (preview mode) or did clean (cleaning mode).
en: Size
he: גודל

note: TRANSLATORS: Warning shown in the infobar.
en: This option is protected. To bypass protection, enable expert mode.
he: האפשרות הזאת מוגנת. כדי לעקוף את ההגנה, יש להפעיל את מצב המומחים.

note: TRANSLATORS: Button label on the headerbar and context menu item in the treeview. 'Preview' is a verb.
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

note: TRANSLATORS: Button label on the headerbar and context menu item in the treeview. 'Clean' is a verb.
en: Clean
he: ניקוי

note: TRANSLATORS: Button in tree view's context menu to open the cookie manager. Preserve the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Manage cookies to keep…
he: ניהול עוגיות לשימור…

note: TRANSLATORS: Error message shown in the log on the main window. %s is the file path.
en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
he: קובץ ההגדרות מתאפס כי הוא כנראה פגום: %s

note: TRANSLATORS: Error message shown when a cleaner option cannot be used because expert mode is disabled. %(cleaner)s is the cleaner name, %(option)s is the option name.
en: %(cleaner)s - %(option)s cannot be cleaned because expert mode is disabled.
he: %(cleaner)s - אי אפשר לנקות את %(option)s כיוון שמצב מומחים כבוי.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar when the user clicks the preview or clean button without selecting any cleaner options.
en: You must select an operation
he: יש לבחור בפעולה

note: TRANSLATORS: Status message shown on the progress bar and in a popup notification.
en: Done.
he: בוצע.

note: TRANSLATORS: Context menu item in the tree view that opens the preferences dialog. Preserve the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Manage custom paths…
he: ניהול נתיבים בהתאמה אישית…

note: TRANSLATORS: Tooltip for the preview button on the headerbar. 'Preview' is a verb, and 'selected operations' refers to the cleaning options (e.g., Firefox - Cache).
en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
he: תצוגה מקדימה של קבצים בפעולות הנבחרות (ללא מחיקת קבצים כלשהם)

note: TRANSLATORS: Tooltip for the clean button on the headerbar. 'Clean' is a verb, and 'operations' are cleaning options (e.g., Firefox - Cache).
en: Clean files in the selected operations
he: ניקוי קבצים בפעולות הנבחרות

note: TRANSLATORS: Tooltip for the abort button on the headerbar, and 'abort' ia a verb.
en: Abort the preview or cleaning process
he: ביטול התצוגה המקדימה או תהליך הניקוי

note: TRANSLATORS: Button in headerbar to update the application. 'Update' is a verb.
en: Update
he: עדכון

note: TRANSLATORS: Tooltip for the update button in the headerbar. 'Update' is a verb.
en: Update BleachBit to the latest version
he: עדכון BleachBit לגרסה העדכנית ביותר

note: TRANSLATORS: Hint shown when starting in fullscreen mode.
en: Press F11 to exit fullscreen mode.
he: לחיצה על F11 תעביר ממסך מלא למסך רגיל.

note: TRANSLATORS: This message is shown when orphaned temporary files from an interrupted disk wipe operation are detected.
en: BleachBit detected leftover files from an interrupted disk wipe operation. Would you like to preview them with an option to delete them?
he: BleachBit זיהה קבצים שנשארו מאחור עקב פעולת מחיקת כונן מוחלטת שנקטעה. להציג אותם באופן כללי עם אפשרות למחוק אותם?

note: TRANSLATORS: Error message shown when checking for updates fails. %s is the error details.
en: Error when checking for updates: %s
he: שגיאה בעת איתור עדכונים: %s

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
he: הפקודה ‚swapoff -s’ נכשלה, לכן בוצעה נסיגה אל ‎/proc/swaps לפרטי שטח הדפדוף.

en: Disabling swap.
he: קובץ ההחלפה מבוטל.

en: Re-enabling swap.
he: קובץ ההחלפה מופעל מחדש.

en: Setting nice value %d for this process.
he: ערך ה־nice‏ %d מוגדר עבור התהליך הזה.

note: TRANSLATORS: Debug message when a process gives up root/admin privileges. %(pid)d is the integer process ID; %(uid)d is the integer user ID to switch to.
en: Dropping privileges of process ID %(pid)d to user ID %(uid)d.
he: ההרשאות של מזהה התהליך %(pid)d למזהה משתמש %(uid)d.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
he: מוקצים ומאופסים %s של זיכרון.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
he: מתפנים %s של זיכרון.

note: TRANSLATORS: Debug message. 'Found' is a past tense verb (short for "Found [that] the UUID for swap device ..."). %(device)s is the device path (e.g., /dev/sda5); %(uuid)s is a UUID string (e.g., ee0e85f6-6e5c-42b9-902f-776531938bbf). Do not translate variables.
en: Found UUID for swap device %(device)s is %(uuid)s.
he: נמצא מזהה ייחודי לקובץ החלפה %(device)s שהוא %(uuid)s.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
he: הזיכרון הפיזי הפנוי הוא %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
he: התקן ההחלפה %s מאופס.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
he: התקן ההחלפה מתאתחל מחדש %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
he: התקני החלפה אלה זוהו: %s

en: The child memory-wiping process returned code %d.
he: תהליך הצאצא לאיפוס הזיכרון החזיר את הקוד %d.

en: Downloading URL failed: %s
he: הורדת הכתובת נכשלה: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
he: הכונן היה מלא בעת כתיבת קובץ התצורה לקובץ: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
he: ההרשאה נדחתה בעת כתיבת התצורה לקובץ: %s

en: Error checking whether path exists: %s
he: אירעה שגיאה בבדיקת הימצאות הנתיב: %s

en: Automatically preserving language %s.
he: השפה %s משומרת אוטומטית.

en: Error when setting the default drives to shred.
he: אירעה שגיאה בעת הגדרת כונני בררת המחדל לגריסה.

note: TRANSLATORS: Warning shown when user tries to add a protected path. %(path)s is the path, %(files)d is number of files, %(size)s is human-readable size Do not translate the placeholders. Adapt quotation marks around the path placeholder to the typographic conventions of your language.
en: Warning: '%(path)s' may contain important files.
    
    Impact: %(files)d file(s), %(size)s
    
    Are you sure you want to add this path?
he: אזהרה: ‚%(path)s’ עלול להכיל קבצים חשובים.
    
    השפעה: %(files)d קבצים, %(size)s
    
    להוסיף את הנתיב הזה?

note: TRANSLATORS: Warning shown when user tries to add a protected path (no files found). Do not translate the placeholder %(path)s. Adapt quotation marks around the path placeholder to the typographic conventions of your language.
en: Warning: '%(path)s' may contain important files.
    
    Are you sure you want to add this path?
he: אזהרה: ‚%(path)s’ עלול להכיל קבצים חשובים.
    
    להוסיף את הנתיב הזה?

en: Security warning
he: אזהרת אבטחה

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
he: קובצי הגדרות הניקוי חדשים או שלא עברו שינוי. קובצי הגדרות זדוניים עלולים להזיק למערכת שלך. אם שינויים אלה אינם מהימנים בעיניך, יש למחוק את הקבצים או לצאת.

[ctx: column_label]
en: Delete
he: מחיקה

[ctx: column_label]
en: Filename
he: שם הקובץ

en: Executable not found: %s
he: קובץ ההפעלה לא נמצא: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
he: לא ניתן לנקות את %s כיוון שהתוכנית עדיין פועלת. יש לסגור אותה ולנסות בשנית.

en: New winapp2.ini was downloaded.
he: קובץ winapp2.ini חדש התקבל.

en: Update BleachBit
he: עדכון BleachBit

en: A new version is available.
he: ישנה גרסה חדשה זמינה.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '4.6.0'
en: Update to version %s
he: עדכון לגרסה %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
he: שגיאה בעת פתיחת חיבור רשת לאיתור עדכונים. נא לוודא שהרשת עובדת ושחומת האש אינה חוסמת את היישום הזה. הודעת השגיאה: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
he: יישומים

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Internet
he: אינטרנט

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
he: מולטימדיה

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
he: כלי שירות

en: Games
he: משחקים

en: Imported from winapp2.ini
he: יובא מהקובץ winapp2.ini

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
he: נדרשות הרשאות מנהל כדי לנקות עדכוני Windows

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
he: היה לפחות קובץ אחד במערכת שלא תומך בשכתוב מתקדם.

note: TRANSLATORS: Debug log message shown during file wiping. 'Wiping' is a present participle (ongoing action) refering to secure overwrite. %(pathname)s is the file/directory path; %(fstype)s is the file system type (e.g., ext3, ntfs). Do not translate placeholders.
en: Wiping path %(pathname)s with file system type %(fstype)s
he: הנתיב %(pathname)s עם מערכת הקבצים %(fstype)s מנופה

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
he: הנתיב למחיקה מוחלטת חייב להפנות לתיקייה קיימת: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
he: נוצר קובץ חדש, זמני לאיפוס המקום הפנוי.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
he: שגיאה מס׳ %d בעת פינוי זיכרון הקבצים.

note: TRANSLATORS: Debug message summarizing a write operation. All placeholders are numeric: %(file_count)d = integer number of files written; %(total_bytes)d = integer total bytes written; %(elapsed_sec)d = integer elapsed seconds; %(rate_mbs).2f = decimal megabytes per second (e.g., 3.14). Do not trans
en: Wrote %(file_count)d files and %(total_bytes)d bytes in %(elapsed_sec)d seconds at %(rate_mbs).2f MB/s
he: נכתבו %(file_count)d קבצים ו־%(total_bytes)d בתים תוך %(elapsed_sec)d שניות בקצב של %(rate_mbs).2f מ״ב/שנ׳

note: TRANSLATORS: Debug message showing disk space available to regular (non-root) users. %(bytes)d is an integer count of bytes free; %(inodes)d is an integer count of inodes free. Do not translate variables.
en: %(bytes)d bytes and %(inodes)d inodes available to non-super-user
he: %(bytes)d בתים ו־%(inodes)d‏ inodes זמינים למשתמשים רגילים (לא משתמשי על)

note: TRANSLATORS: Debug message showing disk space available to the root (admin) user. %(bytes)d is an integer count of bytes free; %(inodes)d is an integer count of inodes free. Do not translate variables.
en: %(bytes)d bytes and %(inodes)d inodes available to super-user
he: %(bytes)d בתים ו־%(inodes)d‏ inodes זמינים למשתמשי על

en: Encountered unknown error #0 while truncating file.
he: צצה שגיאה בלתי ידועה #0 בעת חיתוך קובץ.

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
he: ארעה חריגה בעת הרצת התהליך '%(operation)s': '%(msg)s'

en: File not found: %s
he: קובץ לא נמצא: %s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
he: נדחתה הגישה לסימון קובץ למחיקה בהמשך: %s

en: Access denied when deleting registry value: %s
he: הגישה נדחתה בעת מחיקת ערך ממפתח הרישום: %s

en: Access denied when deleting registry key: %s
he: הגישה נדחתה בעת מחיקת מפתח ממפתח הרישום: %s

en: Access denied: %s
he: הגישה נדחתה: %s

en: Error: {operation_option}: {command}
he: שגיאה: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Please wait. Wiping empty space.
he: נא להמתין. השטח הריק נמחק לחלוטין.

en: To stop this process, press the abort button on the toolbar and wait.
he: כדי לעצור את התהליך הזה, יש ללחוץ על כפתור הביטול הגורף בסרגל הכלים ולהמתין.

en: If the application is force closed before the process is complete, large files may remain on the disk, and they may use all available space. To remove them, start BleachBit again.
he: אם נכפתה סגירה על היישום הזה לפני השלמת התהליך, קבצים גדולים עלולים להישאר בכונן והם עלולים גם להשתמש בכל המקום הפנוי. כדי להסיר אותם, יש להפעיל את BleachBit שוב.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
he: נא להמתין, כעת בניקוי %s.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
he[0]: בערך דקה אחת נותרה.
he[1]: בערך %d דקות נותרו.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
he: שטח שהתפנה מהכונן: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
he: שטח שיתפנה בכונן: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
he: קבצים שנמחקו: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
he: קבצים למחיקה: %d

en: Special operations: %d
he: פעולות מיוחדות: %d

en: Errors: %d
he: שגיאות: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
he: נא להמתין. הסריקה המקיפה מופעלת.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
he: נא להמתין. מתבצעת הצגת %s.

en: _Shred Files
he: ה_שמדת קבצים

en: Sh_red Folders
he: ה_שמדת תיקיות

en: Shred Paths from Clipboard
he: השמדת נתיבים מלוח הגזירים

en: _Wipe Empty Space
he: מ_חיקה מוחלטת של השטח הריק

en: _Make Chaff
he: י_צירת מוץ

en: S_hred Settings and Quit
he: _חיסול ההגדרות ויציאה

en: S_ystem Information
he: פרטי המ_ערכת

en: _Help
he: ע_זרה

en: _About BleachBit
he: _על אודות BleachBit
