bleachbit - en to fi translation catalogue (414 entries)

en: Media player
fi: Mediasoitin

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the page managing browser cookies in the Preferences dialog.
en: Cookies
fi: Evästeet

en: History
fi: Historia

en: Delete the usage history
fi: Poista käyttöhistoria

en: Logs
fi: Lokit

en: Delete the logs
fi: Poista lokit

en: Multimedia viewer
fi: Multimediaohjelma

en: Cache
fi: Välimuisti

note: TRANSLATORS: The description of what certain cleaning options do.
en: Delete the cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Most recently used
fi: Viimeksi käytetyt

en: Delete the most recently used list
fi: Poista viimeisimpien asiakirjojen lista

en: Package manager
fi: Pakettihallinta

en: Remove packages that were formerly dependencies
fi: Poista aiemmin riippuvuuksina olleet paketit

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
fi: Tarkista poistettavat paketit suorittamalla "dnf list autoremove".

en: Chat client
fi: Pikaviestimet

en: Chat logs
fi: Pikaviestimien lokit

en: Delete the chat logs
fi: Tyhjennä pikaviestimien lokit

en: Web browser
fi: Web-selain

en: Backup files
fi: Varmuuskopiotiedostot

en: Delete the backup files
fi: Poista varmuuskopiot

en: Crash reports
fi: Kaatumisraportit

en: Delete the files
fi: Poista tiedostot

en: Form history
fi: Lomakehistoria

en: Passwords
fi: Salasanat

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
fi: Tietokanta käyttäjätunnuksista ja salasanoista sekä lista verkkosivustoista joiden salasanoja ei pitäisi tallentaa

en: This option will delete your saved passwords.
fi: Tämä valinta poistaa kaikki tallennetut salasanat.

en: Session
fi: Istunto

en: Previously open tabs and windows
fi: Aiemmin avoinna olleet välilehdet ja ikkunat

note: Label for cleaning option to delete site data such as LocalStorage and IndexedDB
en: Site data
fi: Sivustodata

note: Description for cleaning option. LocalStorage and IndexedDB are proper nouns: do not translate
en: Delete LocalStorage, IndexedDB, and other data stored by websites
fi: Poista LocalStorage, IndexedDB ja muut verkkosivustojen tallentama data

en: Site preferences
fi: Sivustoasetukset

en: Settings for individual sites
fi: Asetukset yksittäisille sivustoille

en: URL history
fi: URL-historia

en: List of visited web pages
fi: Lista vierailluista verkkosivuista

note: TRANSLATORS: Vacuum is a verb.  The term is jargon from the SQLite database.  Microsoft Access uses the term 'Compact Database' (which you may translate instead).  Another synonym is 'defragment.'
en: Vacuum
fi: Tiivistä tietokanta

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
fi: Puhdista tietokanta pirstoutumisen vähentämiseksi, mikä vapauttaa tilaa ja parantaa nopeutta tietoja poistamatta

en: Office suite
fi: Toimisto-ohjelmisto

en: Delete the list of recently used documents
fi: Poista viimeisimpien asiakirjojen lista

en: Database
fi: Tietokanta

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
fi: Poista tietokanta, missä on tietoa kuten toistokerrat ja viimeisimmät kuuntelut

en: Debug logs
fi: Ohjelmavirheiden jäljityksen lokit

en: Delete the debug logs
fi: Poista virheiden jäljityslokit

en: Shell
fi: Komentotulkki

en: Delete the command history
fi: Poista päätteen historia

en: Temporary files
fi: Väliaikaiset tiedostot

en: Delete the temporary files
fi: Poista väliaikaiset tiedostot

en: Search tool
fi: Hakutyökalu

en: Index
fi: Indeksi

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
fi: Poista evästeet, vieraillut URL:it ja hakuhistoria

en: Word processor
fi: Tekstinkäsittelysovellus

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
fi: Poista sivuhistoria, joka nopeuttaa vierailtujen sivujen näyttämistä

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
fi: Poista historiatiedot käydyistä sivustoista latauksista ja kuvakkeista

en: Sync
fi: Synkronointi

en: Game
fi: Peli

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
fi: Äänitiedostojen merkitsijä

en: System journals
fi: Järjestelmän päiväkirjat (journal)

en: Clean old system journals
fi: Puhdista vanhat järjestelmän päiväkirjat

en: Delete the avatars and emoticons cache
fi: Tyhjennä avatar- ja tunneikoni-välimuisti

en: File transfer client
fi: Tiedostonsiirto-ohjelma

en: Places
fi: Sijainnit

en: This option deletes all bookmarks.
fi: Tämä valinta poistaa kaikki kirjanmerkit.

en: Downloaded podcasts
fi: Ladatut podcastit

en: Delete downloaded podcasts
fi: Poista ladatut podcastit

en: Email client
fi: Sähköpostiohjelma

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Sync conflict
fi: Synkronoinnin ristiriita

en: This option is slow.
fi: Tämä vaihtoehto on hidas.

en: Compatibility layer for Windows software
fi: Yhteensopivuustaso Windows-ohjelmistojen kanssa

en: Thumbnails
fi: Esikatselukuvat

en: Icons for files on the system
fi: Järjestelmässä olevien tiedostojen esikatselukuvat

en: Desktop environment
fi: Työpöytäympäristö

note: In GNOME 'Run' is the dialog shown when typing ALT+F2' In Windows 'Run' is the dialog in the Start menu
en: Run
fi: Suorita

en: Search history
fi: Hakuhistoria

en: Delete the search history
fi: Poista hakuhistoria

en: Current session
fi: Nykyinen istunto

en: Delete the current session
fi: Poista nykyinen istunto

en: Search engines
fi: Hakukoneet

note: 'Factory' means a search engine that is installed by default 'from the factory,' but this is different than a 'default search engine' https://lists.launchpad.net/launchpad-translators/msg00283.html
en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
fi: Tyhjennä hakukoneiden käyttöhistoria ja poista alkuperäisten rinnalle lisätyt hakukoneet (osa näistä on lisätty automaattisesti)

en: File manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Recent documents list
fi: Viimeisimpien asiakirjojen lista

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
fi: Tämä valinta palauttaa pikakäynnistykseen kiinnitettyjen sijaintien oletusasetukset.

en: Shellbags
fi: Shell-laukut

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
fi: Poista käyttöpäivä, ikkunan sijainti ja muuta dataa kansioihin liittyen

en: This will reset the position of desktop icons.
fi: Tämä nollaa työpöytäkuvakkeiden sijainnin.

en: This will restart Windows Explorer.
fi: Tämä käynnistää Windows Explorerin uudelleen.

en: Anti-virus
fi: Virustorjunta

en: Quarantine
fi: Karanteeni

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
fi: Indeksin poistaminen nollaa viestiluettelon sarakkaiden asetukset.

en: Session restore
fi: Istunnon palautus

en: Restores the previous session when the browser next starts
fi: Palauttaa aiemman istunnon kun selain käynnistyy

en: Delete obsolete files
fi: Poista vanhentuneet tiedostot

en: Package lists
fi: Pakettiluettelot

note: Cleaner description for vim, VS Code, etc.
en: Editor
fi: Editori

en: Windowing system
fi: Ikkunointijärjestelmä

en: Graphics editor
fi: Grafiikkaeditori

en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

en: Remove disabled packages
fi: Poista käytöstä poistetut paketit

en: Document viewer
fi: Asiakirjakatselin

en: Custom folders will be reset.
fi: Omat kansiot alustetaan.

en: Deep scan
fi: Tarkempi tutkimus

en: Clean files widely scattered across the disk
fi: Puhdista levylle laajalti hajallaan olevat tiedostot

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
fi: Tarkista esikatselusta, jos haluat säilyttää joitain tiedostoja.

en: VIM swap files under user profile
fi: VIM-siivutustiedostot käyttäjäprofiilin alla

en: VIM swap files across system
fi: VIM-siivutustiedostot koko järjestelmässä

en: Recordings
fi: Nauhoitukset

en: Delete the audio and video recordings
fi: Poista ääni- ja videonauhoitukset

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
fi: Poista hakuindeksi, tietokanta sanoista ja tiedostoista, joissa ne ovat

en: Installers
fi: Asennusohjelmat

en: Delete cached patches and installers
fi: Poista välimuistissa olevat paikkaukset ja asennusohjelmat

en: Download history
fi: Lataushistoria

en: List of files downloaded
fi: Lista ladatuista tiedostoista

en: Delete the list of visited web pages
fi: Poista vierailtujen web-sivujen lista

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
fi: Estolistat

en: Torrents
fi: Torrentit

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
fi: Poista torrentit (vain metadata, ei itse tiedostoja)

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Delete the file
fi: Poista tiedosto

en: Delete the list of game servers
fi: Poista lista pelipalvelimista

en: Remote control software
fi: Etähallintaohjelmisto

en: Memory dump
fi: Muistivedos

en: Desktop widgets
fi: Työpöytävimpaimet

en: File archiver
fi: Tiedostojen pakkaus ja purku

en: Known files history
fi: Tunnettujen tiedostojen historia

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
fi: Tunnetut asiakkaat ja kaverit

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
fi: Poista ~/.viminfo, joka sisältää tiedostohistorian, komentohistorian ja puskurit

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
fi: Poista verkkovälimuisti, mikä lyhentää uudelleen vierailevien sivujen näyttöaikaa. Tämä tyhjentää myös suosikit GIF-tiedostot.

en: Unnecessary file cleaner
fi: Tarpeettomien tiedostojen puhdistaja

en: Free space and maintain privacy
fi: Vapauta tilaa ja hallitse yksityisyyttä

note: TRANSLATORS: Name of the developers
en: Andrew Ziem and contributors
fi: Andrew Ziem ja avustajat

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
fi: BleachBit vapauttaa levytilaa ja ylläpitää yksityisyyttä poistamalla nopeasti tarpeettomia tiedostoja, kuten välimuistin, evästeet, selaushistorian, väliaikaiset tiedostot ja järjestelmälokit. Se voi myös silputa tiedostoja ja puhdistaa vapaata levytilaa estääkseen tietojen palauttamisen.

note: TRANSLATORS: Caption for screenshot
en: Default dark mode, showing found junk files
fi: Tumma oletustila, näyttää löydetyt roskatiedostot

[ctx: nsis:BLEACHBIT_MUI_FINISHPAGE_LINK]
en: Visit the ${prodname} website
fi: Vieraile ${prodname}in verkkosivustolla

[ctx: nsis:INSTALLER_CAPTION]
en: ${prodname} ${VERSION} Setup
fi: ${prodname} ${VERSION} -määritys

[ctx: nsis:MULTIPRINT2]
en: It usually finishes in one minute, but sometimes it takes up to ten minutes.
fi: Se valmistuu yleensä minuutissa, mutta toisinaan voi kestää jopa kymmenen minuuttia.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_ACCOUNT_LOGIN_REQUIRED]
en: You need to log in with an account that is a member of the administrators group to continue.
fi: Jatkaaksesi sinun täytyy kirjautua tilillä, joka on järjestelmänvalvojaryhmän jäsen.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_CREDENTIALS_REQUIRED]
note: TRANSLATORS: Message shown on the installation mode page description when admin rights are needed.
en: Administrator credentials required.
fi: Järjestelmänvalvojan käyttöoikeudet vaaditaan.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_UNINSTALL_CREDENTIALS_REQUIRED]
note: TRANSLATORS: Message shown on the installation mode page description when admin rights are needed to uninstall.
en: Administrator credentials required to uninstall.
fi: Järjestelmänvalvojan käyttöoikeudet vaaditaan asennuksen poistamista varten.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ALL_USERS]
note: TRANSLATORS: Radio button label. The & sets the keyboard accelerator (hotkey). Place & before the letter that should be the shortcut key. TRANSLATORS: The character '&' positions the keyboard accelerator key. TRANSLATORS: For example, '&anyone' sets 'a' as the accelerator key (Alt+a).
en: For &anyone who uses this computer (all users)
fi: Jokaiselle &tätä tietokonetta käyttävälle (kaikki käyttäjät)

[ctx: nsis:MULTIUSER_ALL_USERS_UMUI]
note: TRANSLATORS: Radio button label for Ultra Modern UI (NSIS). Same as MULTIUSER_ALL_USERS but without the & accelerator.
en: For anyone who uses this computer (all users)
fi: Jokaiselle tätä tietokonetta käyttävälle (kaikki käyttäjät)

[ctx: nsis:MULTIUSER_CURRENT_USER]
note: TRANSLATORS: Radio button label. The & sets the keyboard accelerator (hotkey). Place & before the letter that should be the shortcut key. {USER} is a placeholder that will be replaced with the Windows username. TRANSLATORS: The character '&' positions the keyboard accelerator key. TRANSLATORS: For e
en: For &me ({USER})
fi: &Minulle ({USER})

[ctx: nsis:MULTIUSER_CURRENT_USER_UMUI]
note: TRANSLATORS: Radio button label for Ultra Modern UI (NSIS). Same as MULTIUSER_CURRENT_USER but without the & accelerator. {USER} is a placeholder that will be replaced with the Windows username.
en: For me ({USER})
fi: Minulle ({USER})

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALLED_ALL_USERS]
note: TRANSLATORS: Radio button option for the method of installation. {VERSION} and {FOLDER} are placeholders replaced by the installer with the installed version and folder path.
en: Version {VERSION} is installed for all users in "{FOLDER}".
fi: Versio {VERSION} on asennettu kaikille käyttäjille hakemistoon "{FOLDER}".

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALLED_CURRENT_USER]
note: TRANSLATORS: Radio button option for the method of installation. {VERSION} and {FOLDER} are placeholders replaced by the installer with the installed version and folder path.
en: Version {VERSION} is installed for the current user in "{FOLDER}".
fi: Versio {VERSION} on asennettu nykyiselle käyttäjälle hakemistoon "{FOLDER}".

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALL_HEADER]
en: Select whether to install $(^NameDA) for all users or for the current user.
fi: Valitse, asennetaanko $(^NameDA) kaikille käyttäjille vai nykyiselle käyttäjälle.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALL_PAGE_SUBTITLE]
en: Choose for which users to install $(^NameDA).
fi: Valitse, kenelle kaikille käyttäjille $(^NameDA) asennetaan.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INVALID_PARAMS]
en: Invalid combination of parameters.
fi: Virheellinen yhdistelmä parametrejä.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NEW_INSTALLATION_ALL_USERS]
en: Fresh installation for all users.
fi: Puhdas asennus kaikille käyttäjille.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NEW_INSTALLATION_CURRENT_USER]
en: Fresh installation for the current user.
fi: Puhdas asennus nykyiselle käyttäjälle.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NOT_INSTALLED]
en: There is no installation of $(^NameDA).
fi: Sovelluksesta $(^NameDA) ei ole asennusta.

[ctx: nsis:MULTIUSER_PAGE_TITLE]
note: TRANSLATORS: Title of the installation mode page in the Windows installer. User selects whether to install for all users or the current user.
en: Choose Users
fi: Valitse käyttäjät

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_DIFF_VERSION_ALL_USERS]
en: Uninstall version {OLD_VERSION} and install version {VERSION} for all users.
fi: Poista version {OLD_VERSION} asennus ja asenna versio {VERSION} kaikille käyttäjille.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_DIFF_VERSION_CURRENT_USER]
en: Uninstall version {OLD_VERSION} and install version {VERSION} for the current user.
fi: Poista version {OLD_VERSION} asennus ja asenna versio {VERSION} nykyiselle käyttäjälle.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_SAME_VERSION_ALL_USERS]
en: Reinstall version {VERSION} for all users.
fi: Asenna uudelleen versio {VERSION} kaikille käyttäjille.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_SAME_VERSION_CURRENT_USER]
en: Reinstall version {VERSION} for the current user.
fi: Asenna uudelleen versio {VERSION} nykyiselle käyttäjälle.

[ctx: nsis:MULTIUSER_RUN_AS_ADMIN]
en: You need to run this program as an administrator.
fi: Tämä ohjelma tulee suorittaa järjestelmävalvojana.

[ctx: nsis:MULTIUSER_UNINSTALL_HEADER]
en: $(^NameDA) is installed both for all users and for the current user.
    Select which installation to remove.
fi: $(^NameDA) on asennettu sekä kaikille käyttäjille että nykyiselle käyttäjälle.
    Valitse poistettava asennus.

[ctx: nsis:MULTIUSER_UNINSTALL_PAGE_SUBTITLE]
en: Choose for which users to remove $(^NameDA).
fi: Valitse käyttäjät, joilta $(^NameDA) poistetaan.

[ctx: nsis:SECTION_CORE_NAME]
en: Core files (required)
fi: Keskeisimmät tiedostot (vaaditaan)

[ctx: nsis:SECTION_DESKTOP_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut on the desktop.
fi: Luo pikakuvake työpöydälle.

[ctx: nsis:SECTION_DESKTOP_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the desktop section in the Windows installer: user selects which desktop items to install.
en: Desktop
fi: Työpöytä

[ctx: nsis:SECTION_INTEGRATE_SHRED_DESCRIPTION]
en: Add an option to delete files from the file context menu in Windows Explorer.
fi: Lisää Windowsin tiedostonhallinnan kontekstivalikkoon valinta, jonka avulla voi poistaa tiedostoja.

[ctx: nsis:SECTION_QUICK_LAUNCH_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut on the Quick Launch bar.
fi: Luo pikakuvake pikakäynnistykseen.

[ctx: nsis:SECTION_QUICK_LAUNCH_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the quick launch section in the Windows installer: quick launch is a toolbar in the Windows taskbar that allows users to quickly access frequently used programs.
en: Quick Launch
fi: Pikakäynnistys

[ctx: nsis:SECTION_SHORTCUTS_DESCRIPTION]
en: Create shortcuts to ${prodname}
fi: Luo pikakuvake ${prodname}iin

[ctx: nsis:SECTION_SHORTCUTS_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the shortcuts section in the Windows installer: user selects which shortcuts to install.
en: Shortcuts
fi: Pikakuvakkeet

[ctx: nsis:SECTION_START_MENU_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut in the Start menu.
fi: Luo pikakuvake Käynnistä-valikkoon.

[ctx: nsis:SECTION_START_MENU_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the start menu section in the Windows installer: user selects which start menu items to install.
en: Start menu
fi: Käynnistä-valikko

[ctx: nsis:SECTION_TRANSLATIONS_DESCRIPTION]
en: Install language files to use ${prodname} in your preferred local language.
fi: Asenna kielitiedostot käyttääksesi ${prodname}iä suosimallasi kielellä.

[ctx: nsis:SECTION_TRANSLATIONS_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the translations section in the Windows installer: user selects which translations to install.
en: Translations
fi: Käännökset

[ctx: nsis:SHORTCUT_NO_UAC]
note: TRANSLATORS: Shortcut name for a desktop shortcut that runs without UAC elevation (admin privileges).
en: ${prodname} (No UAC).
fi: ${prodname} (Ei UAC:tä).

[ctx: nsis:SHRED_SHELL_MENU]
note: TRANSLATORS: Context menu item in Windows Explorer for securely shredding files.
en: Shred with ${prodname}
fi: Silppua ${prodname}illä

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
fi: haku="walk.all" käytetään tavallisen tiedostopolun="%s" kanssa

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
fi: path="%s" ei ole laajamittainen lauseke

note: TRANSLATORS: This is the name of a cleaning action. 'Clean' is a verb. It shows in the log of actions performed.
en: Clean cookies
fi: Siivoa evästeet

note: TRANSLATORS: %s is the command line to be executed
en: Run external command: %s
fi: Suorita ulkoinen komento: %s

note: TRANSLATORS: This is the name of an action. 'Refresh' is a verb.
en: Refresh Windows shell
fi: Virkistä Windowsin komentotulkki

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
fi: Virhe handle_cleaner_option():ssa puhdistajalle id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}

note: TRANSLATORS: Warning printed to the log. %s expands to the path of the XML cleaner file that was skipped
en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
fi: Sivuutetaan puhdistaja, koska se on kaikkien kirjoitettavissa: %s

note: TRANSLATORS: Error message printed to the log. %s expands to the path of the XML cleaner file
en: Error reading cleaner: %s
fi: Virhe luettaessa puhdistajaa: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
fi: Rikkonaiset työpöytätiedostot

en: Delete broken application menu entries and file associations
fi: Poista rikkonaiset sovellusvalikon kohteet ja tiedostosidonnaisuudet

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
fi: Lokalisaatiot

en: Delete files for unwanted languages
fi: Poista ei-toivotut kielitiedostot

en: Configure this option in the preferences.
fi: Muokkaa tätä valintaa asetuksissa.

en: Rotated logs
fi: Kierrätä lokeja

en: Delete old system logs
fi: Poista vanhat järjestelmälokit

en: Trash
fi: Roskakori

en: Empty the trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Memory
fi: Muisti

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
fi: Tyhjennä swap ja vapaa muisti

en: This option is experimental and may cause system problems.
fi: Tämä valinta on kokeellinen ja voi aiheuttaa ongelmia järjestelmään.

note: TRANSLATORS: Name of cleaning option. 'Prefetch' is Microsoft Windows jargon.
en: Prefetch
fi: Esihaku

en: Recycle bin
fi: Roskakori

en: Empty the recycle bin
fi: Tyhjennä roskakori

note: TRANSLATORS: Name for cleaning option. 'Update' is an adjective to describe the kind of uninstallers.
en: Update uninstallers
fi: Päivitysten poisto-ohjelmat

note: TRANSLATORS: Description of cleaning option.
en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
fi: Poista Microsoft-päivityksille tarkoitetut poisto-ohjelmat (sisältää hotfixit, service packit ja Internet Explorer -päivitykset)

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
fi: Työpöytäympäristön kopiointiin ja liittämiseen käytetty leikepöytä

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased. TRANSLATORS: Sidebar label for the page where users add their own paths to clean. Short label meaning "Custom locations".
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Delete user-specified files and folders
fi: Poista käyttäjän määrittämät tiedostot ja kansiot

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Empty space
fi: Tyhjä tila

en: The system in general
fi: Järjestelmä yleisesti

en: System
fi: Järjestelmä

note: TRANSLATORS: Error shown on CLI, and %s is the name of a cleaning action
en: not a valid cleaner: %s
fi: ei kelvollinen puhdistaja: %s

note: TRANSLATORS: Help for the --list-cleaners command on the CLI, and 'list' is a verb
en: list cleaners
fi: luettele puhdistajat

note: TRANSLATORS: Help for the --preview command on the CLI, and 'preview' is a verb
en: preview files to be deleted and other changes
fi: esikatsele poistettavat tiedostot ja muut muutokset

note: TRANSLATORS: Help for the --clean command on the CLI
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
fi: suorita puhdistajat poistaaksesi tiedostoja ja tehdäksesi muita pysyviä muutoksia

note: TRANSLATORS: Help for the --shred command on the CLI, and 'shred' is a verb
en: shred specific files or folders
fi: tee silppua tietyistä tiedostoista tai kansioista

note: TRANSLATORS: Help for the --overwrite option on the CLI, and 'overwrite' is a verb
en: overwrite files to hide contents
fi: päällekirjoita tiedostot sisällön piilottamiseksi

note: TRANSLATORS: Help for the --gui option on the CLI, and 'launch' is a verb
en: launch the graphical interface
fi: käynnistä graafinen käyttöliittymä

note: TRANSLATORS: Help for the --preset option on the CLI, and 'use' is a verb, referring to enabling options set earlier.
en: use options set in the graphical interface
fi: käytä graafisessa käyttöliittymässä asetettuja valintoja

note: TRANSLATORS: Help for the --all-but-warning option on the CLI, and 'enable' is a verb.
en: enable all options that do not have a warning
fi: ota käyttöön kaikki valinnat joissa ei ole varoitusta

note: TRANSLATORS: Help for the --debug option on the CLI, and 'set' is a verb.
en: set log level to verbose
fi: aseta lokitaso monisanalliseksi

note: TRANSLATORS: Help for --debug-log option on the CLI.
en: log debug messages to file
fi: lokita vianselvitysviestit tiedostoon

note: TRANSLATORS: Help for --sysinfo option on the CLI.
en: show system information
fi: näytä järjestelmän tiedot

note: TRANSLATORS: Help for --version option on the CLI.
en: output version information and exit
fi: tulosta versiotiedot ja poistu

note: TRANSLATORS: Help for --no-uac option on the CLI.
en: do not prompt for administrator privileges
fi: älä pyydä järjestelmävalvojan oikeuksia

note: TRANSLATORS: Help for --update-winapp2 command on the CLI.
en: update winapp2.ini, if a new version is available
fi: päivitä winapp2.ini, jos uusi versio on saatavilla

note: TRANSLATORS: Log message on the CLI.
en: Checking online for updates to winapp2.ini
fi: Tarkista verkosta winapp2.ini-päivitykset

note: TRANSLATORS: '--overwrite' and '--clean' are command line options
en: --overwrite is intended only for use with --clean
fi: "--overwrite" on tarkoitettu käytettäväksi vain "--clean" kanssa

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating a path was skipped because it matches the keep list
en: Skip
fi: Sivuuta

note: TRANSLATORS: Label in the log indicating a path will be deleted (for previews) or was actually deleted (clean mode).
en: Delete
fi: Poista

note: TRANSLATORS: Warning message shown in the progress log.
en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
fi: Ainakin yksi tiedosto oli lukittu toisen prosessin toimesta, joten sen sisällön yli ei voitu kirjoittaa. Tiedosto asetetaan poistettavaksi järjestelmän uudelleenkäynnistyksen yhteydessä.

note: TRANSLATORS: Label in the log when the file will be deleted when the system reboots. 'Mark' is a verb.
en: Mark for deletion
fi: Merkitse poistettavaksi

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
fi: Katkaise

note: TRANSLATORS: A label of a command to delete a Windows registry key
en: Delete registry key
fi: Poista rekisterin avain

note: TRANSLATORS: Button label on (1) the headerbar and (2) the chaff dialog. 'Abort' is a verb.
en: Abort
fi: Keskeytä

note: TRANSLATORS: This is the name of a cleaning action. 'Clean' is a verb. It shows in the log of actions that would be performed (preview mode) or in the log of actions that are performed (clean mode).
en: Clean file
fi: Puhdista tiedosto

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar or notice shown in a tooltip. Expert mode is an option in the preferences to relax guardrails.
en: This option requires expert mode. Enable it in Preferences.
fi: Tämä asetus vaatii asiantuntijatilan. Ota se käyttöön asetuksissa.

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Directory is not empty: %s
fi: Kansio ei ole tyhjä: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Skipping mount point: %s
fi: Ohitetaan liitospiste: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Device or resource is busy: %s
fi: Laite tai resurssi on varattu: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Special file type cannot be deleted: %s
fi: Erikoistiedostotyyppiä ei voi poistaa: %s

note: TRANSLATORS: This is a warning log message. %s is the directory path.
en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
fi: Ympäristömuuttuja TMP viittaa hakemistoon jota ei ole olemassa: %s

note: TRANSLATORS: Title of the font check dialog
en: Font check
fi: Fonttitarkistus

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog
en: Text is okay
fi: Teksti on kelvollista

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog. This is one of three buttons the user can click to report how the text appears. The user clicks this if the text is readable but appears fuzzy.
en: Text is blurry
fi: Teksti on sumeaa

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog in case the font looks like an alien language. This is one of three buttons the user can click to report how the text appears.
en: Text is unrecognizable
fi: Teksti ei ole tunnistettavissa

note: TRANSLATORS: Question shown in the font check dialog displayed on startup on Windows. There are bugs that for some users the font is blurry or resembles an alien language.
en: Does all the text in this window look okay?
fi: Näyttääkö kaikki tämän ikkunan teksti kelvolliselta?

note: TRANSLATORS: Title of a file chooser dialog.
en: Choose files to shred
fi: Valitse silputtavat tiedostot

note: TRANSLATORS: Title of a folder chooser dialog.
en: Choose folder to shred
fi: Valitse silputtava kansio

note: TRANSLATORS: Button label in a folder chooser dialog. TRANSLATORS: Label for the Delete button in the file choose dialog and delete confirmation dialog.
en: _Delete
fi: P_oista

note: TRANSLATORS: Warning log message when attempting to paste files/folders to shred.
en: No paths found in clipboard.
fi: Polkuja ei löytynyt leikepöydältä.

note: TRANSLATORS: Title of a folder chooser dialog.
en: Choose a folder
fi: Valitse kansio

note: TRANSLATORS: Button label in a folder chooser dialog. Underscore is for accelerator key.
en: _OK
fi: _Selvä

note: TRANSLATORS: Title of the 'About' dialog.
en: Program to clean unnecessary files
fi: Ohjelma tarpeettomien tiedostojen puhdistamiseen

note: TRANSLATORS: License text shown in the 'About' dialog.
en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
fi: GNU General Public License, versio 3 tai uudempi.
    Katso https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

note: TRANSLATORS: Title of the system information dialog.
en: System information
fi: Järjestelmätiedot

note: TRANSLATORS: Button label in the system information dialog to replace the username with a placeholder.
en: Anonymize
fi: Anonymisoi

note: TRANSLATORS: Label for the Cancel button in several dialog windows: file chooser, folder choose, delete confirmation, and warning dialogs. The underscore indicates the accelerator key.
en: _Cancel
fi: _Peru

note: TRANSLATORS: This is a label for the Open button in a file chooser dialog.
en: _Open
fi: _Avaa

note: TRANSLATORS: Title of the delete confirmation dialog.
en: Delete confirmation
fi: Poiston vahvistus

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user chooses to shred settings and quit.
en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
fi: Tämä poistaa kaikki BleachBitin asetukset ja lopettaa sovelluksen. Käytä tätä, kun haluat piilottaa BleachBitin käytön tai nollataksesi sen asetukset. Seuraavan kerran kun käynnistät BleachBitin, kaikki asetukset palautetaan oletusarvoihin.

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user asks the user to confirm deleting files when a preview was run.
en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
fi: Haluatko varmasti poistaa tiedostot pysyvästi valittujen toimintojen mukaisesti?  Poistettavat tiedostot ovat saattaneet muuttua esikatselun suorittamisen jälkeen.

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user asks the user to confirm deleting files when no preview was run.
en: Are you sure you want to permanently delete these files?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä tiedostot pysyvästi?

note: TRANSLATORS: Check button shown in the confirm delete dialog. If unchecked, then it will not confirm next time. TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. Ask for confirmation before deleting items.
en: Confirm before delete
fi: Pyydä vahvistus ennen poistamista

note: TRANSLATORS: Title of a warning dialog. %(option)s is the name of the option being enabled (e.g. "shred files").
en: Enable %(option)s
fi: Ota käyttöön %(option)s

note: TRANSLATORS: Button label in a warning dialog to confirm enabling an option. The underscore is the accelerator key.
en: _Enable anyway
fi: _Käytä silti

note: TRANSLATORS: This is an error message shown to root users. %s expands to a web URL.
en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
fi: Koska sovellus suoritetaan järjestelmävalvojan oikeuksin, kopioi ja liitä seuraava linkki selaimeen:
    %s

note: TRANSLATORS: The question appears in a confirmation dialog. %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
fi: Avataanko osoite %s selaimessa?

note: TRANSLATORS: Title of a confirmation dialog. TRANSLATORS: Title of confirmation dialog for deleting orphaned wipe files.
en: Confirm
fi: Vahvista

note: TRANSLATORS: Option in combo box to choose to stop after a number of files have been generated.
en: Number of files
fi: Tiedostojen määrä

note: TRANSLATORS: Used for (1) label for folder chooser button and (2) error message shown in the infobar when the folder has not been set. 'Select' is a verb.
en: Select destination folder
fi: Valitse kohdekansio

note: TRANSLATORS: Title for dialog window. Digital chaff is like physical chaff that airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
fi: Tee silppua

note: TRANSLATORS: Label at the top of the chaff dialog
en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
fi: Luo satunnaisesti aikaansaatuja viestejä, jotka ovat saaneet vaikutteita asiakirjoista.

note: TRANSLATORS: Label for the inspiration combo box. 'Inspiration' is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
fi: Inspiraatio

en: Hillary Clinton's emails
fi: Hillary Clintonin sähköpostiviestit

note: TRANSLATORS: Label for the combo box that selects what to do when chaff generation is finished.
en: When finished
fi: Valmistumisen jälkeen

note: TRANSLATORS: Option in combo box to delete generated chaff files without shredding them.
en: Delete without shredding
fi: Poista ilman silppuamista

note: TRANSLATORS: Option in combo box to keep generated chaff files.
en: Do not delete
fi: Älä poista

note: TRANSLATORS: Button label in a dialog window to start making chaff files.
en: Make files
fi: Luo tiedostoja

note: TRANSLATORS: Instruction label in the manage cookies dialog.
en: Select the cookies to keep when cleaning cookies across browsers.
fi: Valitse säilytettävät evästeet, kun evästeistä siivotaan selaimista.

note: TRANSLATORS: This is a notice in the cookie manager about supported cookie types. The hyperlink points to the documentation website. Cookies refer to standard HTTP cookies. Site data includes LocalStorage, IndexedDB, and other website storage.
en: Only cookies are preserved. Site data is always deleted. <a href='{url}'>Learn more</a>
fi: Vain evästeet säästetään. Sivustodata poistetaan aina. <a href='{url}'>Lue lisää</a>

note: TRANSLATORS: Label for the search entry in the manage cookies dialog.
en: Search:
fi: Etsi:

note: TRANSLATORS: Placeholder text in the search entry in the manage cookies dialog. 'Filter' is a verb meaning to narrow down the list by typing.
en: Filter cookies...
fi: Suodata evästeitä...

note: TRANSLATORS: Toggle button label in the manage cookies dialog. "Show" is a command (imperative). 'Selected' refers to selected cookies (the noun "cookies" is implied).
en: Show Selected
fi: Näytä valitut

note: TRANSLATORS: Tooltip for the "Show Selected" toggle button.
en: Only show cookies that are currently selected
fi: Näytä vain evästeet, jotka on tällä hetkellä valittu

note: TRANSLATORS: Button label in the manage cookies dialog.
en: Select All
fi: Valitse kaikki

note: TRANSLATORS: Button label in the manage cookies dialog.
en: Deselect All
fi: Poista kaikkien valinta

note: TRANSLATORS: Used both as (1) a checkbox label in the preferences dialog to bypass some safety guardails for advanced users and (2) the title of dialog asking to confirm this choice.
en: Expert mode
fi: Asiantuntijatila

note: TRANSLATORS: Notice shown in an infobar after changing a preference that requires starting the application to be effective.
en: Restart BleachBit for full effect.
fi: Käynnistä BleachBit uudelleen, jotta kaikki muutokset tulevat voimaan.

note: TRANSLATORS: Title for the preferences dialog TRANSLATORS: This menu item opens a dialog where the user can configure application settings.
en: Preferences
fi: Asetukset

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the general settings page of the preferences dialog.
en: General
fi: Yleiset

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the "Languages" page in the Preferences dialog.
en: Languages
fi: Kielet

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the "keep list" (whitelist) page of the preferences dialog. This page lists paths that will be preserved (not deleted) during cleaning.
en: Keep list
fi: Säilytyslista

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the drives page of the preferences dialog.
en: Drives
fi: Levyt

note: TRANSLATORS: Notice shown in an infobar when toggling dark mode on Linux.
en: Some GTK themes do not support both light and dark modes.
fi: Jotkin GTK-teemat eivät tue sekä vaaleaa että tummaa tilaa.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Check periodically for software updates via the Internet
fi: Tarkista ajoittain päivitykset Internetistä

note: TRANSLATORS: Tooltip for the online updates checkbox in the preferences dialog.
en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
fi: Jos päivitys löytyy, voit katsella sen tiedot. Sen jälkeen voit ladata ja asentaa päivityksen käsin.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Check for new beta releases
fi: Tarkista uusien beta-versioiden saatavuus

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. Winapp2.ini is a set of cleaning rules from this project: https://github.com/MoscaDotTo/Winapp2
en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
fi: Lataa ja päivitä yhteisön luomat puhdistajat (winapp2.ini)

note: TRANSLATORS: Checkbutton label in the preferences dialog.
en: Auto-detect language
fi: Havaitse kieli automaattisesti

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the auto-detect language option.
en: Automatically detect the system language
fi: Havaitse järjestelmän kieli automaattisesti

note: TRANSLATORS: Label for the language selection dropdown.
en: Language:
fi: Kieli:

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Overwrite contents of files to prevent recovery
fi: Kirjoita tiedostojen sisällön yli palauttamisen estämiseksi

note: TRANSLATORS: Tooltip for the shred checkbox in the preferences dialog.
en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
fi: Päällekirjoitus ei tehoa joissain tiedostojärjestelmissä ja tietyissä BleachBitin toiminnoissa. Päällekirjoitus on huomattavasti hitaampaa.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Exit after cleaning
fi: Poistu puhdistuksen jälkeen

en: Hide irrelevant cleaners
fi: Piilota epäolennaiset puhdistajat

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences.
en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
fi: Käytä IEC-yksikköjä (1 KiB = 1024 tavua) SI-yksikköjen sijaan (1 kt = 1000 tavua)

note: TRANSLATORS: Section title (noun) on the Preferences - General page for options related to cleaning stored data.
en: Cleaning
fi: Puhdistus

note: TRANSLATORS: Section title in Preferences for user interface options such as dark mode and window behavior.
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

note: TRANSLATORS: Checkbox label to remember the window size and position between application launches.
en: Remember window geometry
fi: Muista ikkunan geometria

note: TRANSLATORS: Checkbox label to enable dark mode in the UI.
en: Dark mode
fi: Tumma tila

note: TRANSLATORS: Checkbox label to use the Windows 10-style visual theme for the application interface.
en: Windows 10 theme
fi: Windows 10 -teema

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences general page, labelling options for OS integration and advanced/developer features.
en: Integration and advanced
fi: Integraatio ja lisäasetukset

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. 'Shred' means securely delete a file to prevent data recovery. 'Context menu' is the menu shown on right-click. 'KDE Plasma' is a Linux desktop environment (proper noun, do not translate).
en: Add the shred context menu to KDE Plasma
fi: Lisää silppuamisen kontekstivalikko KDE Plasmaan

note: TRANSLATORS: Checkbox label to show diagnostic log messages for troubleshooting.
en: Show debug messages
fi: Näytä vianjäljitysviestit

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
fi: Lisää

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
fi: Poista

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences languages page.
en: BleachBit interface language
fi: BleachBit-käyttöliittymän kieli

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences languages page.
en: Language files to keep when cleaning applications
fi: Sovellusten siivoamisen yhteydessä säilytettävät kielitiedostot

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview. This column controls whether to keep the language.
en: Keep
fi: Säilytä

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview showing the language code (e.g., 'en_US').
en: Code
fi: Koodi

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview showing the native name of the language. TRANSLATORS: Column header for the cleaner name. Used in the tree view on the main screen. 'Name' is a noun.
en: Name
fi: Nimi

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path already exists in the custom list.
fi: Tämä polku on jo olemassa mukautetussa listassa.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path is protected. To bypass protection, enable expert mode.
fi: Tämä polku on suojattu. Ota asiantuntijatila käyttöön ohittaaksesi suojauksen.

note: TRANSLATORS: Title of warning dialog shown when adding a protected path.
en: Protected Path
fi: Suojattu polku

note: TRANSLATORS: Noun used as a column header in the preferences dialog.
en: File
fi: Tiedosto

note: TRANSLATORS: Noun used as a column header in the preferences dialog.
en: Folder
fi: Kansio

note: TRANSLATORS: %s is a file or folder path that was just added
en: Added: %s
fi: Lisätty: %s

note: TRANSLATORS: %s is a file or folder path that was just removed
en: Removed: %s
fi: Poistettu: %s

note: TRANSLATORS: Notice label at the top of the keeplist (whitelist) page in the preferences dialog. "Paths" is used generically to refer to both files and folders.
en: These paths will not be deleted or modified.
fi: Näitä polkuja ei poisteta tai muokata.

note: TRANSLATORS: Notice label at the top of the custom (delete) page in the preferences dialog.
en: These locations can be selected for deletion.
fi: Nämä sijainnit on mahdollista valita poistettaviksi.

note: TRANSLATORS: Column header in the preferences dialog showing whether the item is a file or folder.
en: Type
fi: Tyyppi

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
fi: Polku

note: TRANSLATORS: Title of a file chooser dialog.
en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: button]
en: Add file
fi: Lisää tiedosto

[ctx: button]
en: Add folder
fi: Lisää kansio

note: TRANSLATORS: First-start hint for Linux users shown in the log on the main screen.
en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
fi: Käytä sovellusvalikkoa napsauttamalla "hampurilaiskuvaketta" otsakepalkista.

note: TRANSLATORS: First-start hint for Windows users shown in the log on the main screen.
en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
fi: Käytä sovellusvalikkoa napsauttamalla logoa otsakepalkista.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup when running BleachBit as root on Linux. It means, for example, that cleaning a browser will clean root's browser data.
en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
fi: Käytät BleachBitiä järjestelmänvalvojan oikeuksilla järjestelmän jaettujen osien puhdistamiseen, ja viittaukset käyttäjäprofiilikansioon puhdistavat vain pääkäyttäjän tilin.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows.
en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
fi: Suorita BleachBit ylläpitäjän oikeuksin parantaaksesi tiedostojen sisällön ylikirjoituksen tarkkuutta.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows when running unofficial Microsoft Store version. Advises user to get genuine version from official website.
en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
fi: BleachBitistä ei ole virallista versiota Microsoft Storessa. Hanki aito versio osoitteesta https://www.bleachbit.org, jossa se on aina ilmainen.

note: TRANSLATORS: Column header indicating whether the cleaner is active/enabled. Used in the tree view on the main screen.
en: Active
fi: Aktiivinen

note: TRANSLATORS: Column header for the size of the cleaner. Used in the tree view on the main screen. 'Size' is a noun and refers to the amount of space that the cleaner would clean (preview mode) or did clean (cleaning mode).
en: Size
fi: Koko

note: TRANSLATORS: Warning shown in the infobar.
en: This option is protected. To bypass protection, enable expert mode.
fi: Tämä asetus on suojattu. Ota asiantuntijatila käyttöön ohittaaksesi suojauksen.

note: TRANSLATORS: Button label on the headerbar and context menu item in the treeview. 'Preview' is a verb.
en: Preview
fi: Esikatselu

note: TRANSLATORS: Button label on the headerbar and context menu item in the treeview. 'Clean' is a verb.
en: Clean
fi: Puhdista

note: TRANSLATORS: Error message shown in the log on the main window. %s is the file path.
en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
fi: Nollataan asetustiedosto koska se on rikkoutunut: %s

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar when the user clicks the preview or clean button without selecting any cleaner options.
en: You must select an operation
fi: Sinun on valittava jokin toiminto

note: TRANSLATORS: Status message shown on the progress bar and in a popup notification.
en: Done.
fi: Tehty.

note: TRANSLATORS: Tooltip for the preview button on the headerbar. 'Preview' is a verb, and 'selected operations' refers to the cleaning options (e.g., Firefox - Cache).
en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
fi: Esikatsele tiedostoja valituissa toiminnoissa (poistamatta tiedostoja)

note: TRANSLATORS: Tooltip for the clean button on the headerbar. 'Clean' is a verb, and 'operations' are cleaning options (e.g., Firefox - Cache).
en: Clean files in the selected operations
fi: Puhdista tiedostot valituissa toiminnoissa

note: TRANSLATORS: Tooltip for the abort button on the headerbar, and 'abort' ia a verb.
en: Abort the preview or cleaning process
fi: Keskeytä esikatselu tai puhdistusprosessi

note: TRANSLATORS: Button in headerbar to update the application. 'Update' is a verb.
en: Update
fi: Päivitä

note: TRANSLATORS: Tooltip for the update button in the headerbar. 'Update' is a verb.
en: Update BleachBit to the latest version
fi: Päivitä BleachBit uusimpaan versioon

note: TRANSLATORS: Hint shown when starting in fullscreen mode.
en: Press F11 to exit fullscreen mode.
fi: Poistu koko näytön tilasta painamalla F11-näppäintä.

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
fi: Komento 'swapoff -s' epäonnistui, joten palaudutaan käyttämään /proc/swaps swap-tietoja varten.

en: Disabling swap.
fi: Poistetaan swap käytöstä.

en: Re-enabling swap.
fi: Otetaan swap uudelleen käyttöön.

en: Setting nice value %d for this process.
fi: Asetetaan nice-arvo %d tälle prosessille.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
fi: Varataan ja pyyhitään %s muistia.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
fi: Vapautetaan %s muistia.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
fi: Fyysistä vapaata muistia on %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
fi: Puhdistetaan swap-laite %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
fi: Uudelleenalustetaan swap-laite %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
fi: Havaittiin seuraavat swap-laitteet: %s

en: The child memory-wiping process returned code %d.
fi: Muistin pyyhkivä lapsiprosessi palautti koodin %d.

en: Downloading URL failed: %s
fi: URL-osoitteen lataus epäonnistui: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
fi: Levy oli täynnä kirjoitettaessa kokoonpanoa tiedostoon: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
fi: Lupa evätty kirjoitettaessa kokoonpanoa tiedostoon: %s

en: Error checking whether path exists: %s
fi: Virhe tarkistaessa onko polkua olemassa: %s

en: Automatically preserving language %s.
fi: Säilytetään automaattisesti kieli %s.

en: Error when setting the default drives to shred.
fi: Virhe asetettaessa oletusasemia silputtavaksi.

note: TRANSLATORS: Warning shown when user tries to add a protected path. %(path)s is the path, %(files)d is number of files, %(size)s is human-readable size Do not translate the placeholders. Adapt quotation marks around the path placeholder to the typographic conventions of your language.
en: Warning: '%(path)s' may contain important files.
    
    Impact: %(files)d file(s), %(size)s
    
    Are you sure you want to add this path?
fi: Varoitus: '%(path)s' saattaa sisältää tärkeitä tiedostoja.
    
    Vaikutus: %(files)d tiedosto(a), %(size)s
    
    Haluatko varmasti lisätä tämän polun?

note: TRANSLATORS: Warning shown when user tries to add a protected path (no files found). Do not translate the placeholder %(path)s. Adapt quotation marks around the path placeholder to the typographic conventions of your language.
en: Warning: '%(path)s' may contain important files.
    
    Are you sure you want to add this path?
fi: Varoitus: '%(path)s' saattaa sisältää tärkeitä tiedostoja.
    
    Haluatko varmasti lisätä tämän polun?

en: Security warning
fi: Turvallisuusvaroitus

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
fi: Nämä puhdistajamääritykset ovat uusia tai muuttuneita. Haitalliset määritykset voivat vaurioittaa järjestelmääsi. Jollet luota näihin muutoksiin, poista tiedostot tai lopeta.

[ctx: column_label]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: column_label]
en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Executable not found: %s
fi: Ohjelmaa ei löytynyt: %s

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
fi: %s:ta ei voi puhdistaa, koska se on parhaillaan käynnissä. Sulje se ja yritä uudelleen.

en: New winapp2.ini was downloaded.
fi: Uusi winapp2.ini ladattiin.

en: Update BleachBit
fi: Päivitä BleachBit

en: A new version is available.
fi: Uusi versio on saatavilla.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '4.6.0'
en: Update to version %s
fi: Päivitä versioon %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
fi: Virhe verkkoyhteyttä avatessa päivitysten tarkastusta varten. Varmista että verkkoyhteys toimii ja ettei palomuuri estä sovelluksen verkkoyhteyksiä. Virheviesti: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
fi: Sovellukset

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: Games
fi: Pelit

en: Imported from winapp2.ini
fi: Tuotu winapp2.ini-tiedostosta

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
fi: Windows Updates:n puhdistaminen edellyttää järjestelmänvalvojan oikeuksia

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
fi: Tiedostojärjestelmässä oli ainakin yksi tiedosto, joka ei tue edistynyttä ylikirjoitusta.

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
fi: Pyyhittävän polun on oltava olemassa oleva hakemisto: %s

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
fi: Luodaan uusi väliaikainen tiedosto vapaan tilan pyyhkimistä varten.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
fi: Virhe #%d tiedostopuskuria tyhjennettäessä.

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
fi: Poikkeus suoritettaessa toimintoa '%(operation)s': '%(msg)s'

en: File not found: %s
fi: Tiedostoa ei löytynyt: %s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
fi: Lupa evätty merkitessä tiedostoa myöhempää poistoa varten: %s

en: Access denied when deleting registry value: %s
fi: Rekisteriarvoa poistettaessa pääsylupa evätty: %s

en: Access denied when deleting registry key: %s
fi: Rekisteriavainta poistettaessa pääsylupa evätty: %s

en: Access denied: %s
fi: Käyttö estetty: %s

en: Error: {operation_option}: {command}
fi: Virhe: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Please wait. Wiping empty space.
fi: Odota, tyhjennetään vapaata levytilaa.

en: To stop this process, press the abort button on the toolbar and wait.
fi: Pysäyttääksesi tämän prosessin, napsauta Keskeytä-painiketta työkalupalkista ja odota hetki.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
fi: Odota hetki. Puhdistetaan %s:ta.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
fi[0]: Noin %d minuutti jäljellä.
fi[1]: Noin %d minuuttia jäljellä.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
fi: Levytilaa vapautettu: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
fi: Levytilaa vapautuu: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
fi: Tiedostoja poistettu: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
fi: Poistettavia tiedostoja: %d

en: Special operations: %d
fi: Erikoistoiminnot: %d

en: Errors: %d
fi: Virheet: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
fi: Odota, tarkempi tutkimus on meneillään.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
fi: Odota. Esikatsellaan kohdetta %s.

note: TRANSLATORS: This menu item opens a file picker dialog where the user can select one or more files. The selected files are then securely deleted by overwriting their data before removal, making recovery impossible. "Shredding" refers to this secure deletion process.
en: _Shred Files
fi: Tee _silppua tiedostoista

note: TRANSLATORS: This menu item prompts the user to select one or more folders using a folder picker dialog. Then, it securely deletes the selected folder(s) and all their contents. "Shredding" means overwriting data before deletion to prevent recovery.
en: Sh_red Folders
fi: Tee si_lppua kansioista

note: TRANSLATORS: This menu item reads file or folder paths from the clipboard, then securely deletes them. "Shredding" means overwriting data before deletion to prevent recovery. The clipboard is cleared after the operation.
en: Shred Paths from Clipboard
fi: Tee silppua leikepöydän poluista

note: TRANSLATORS: This menu item prompts the user to select a folder. It then fills the partition with data until full, overwriting any recoverable traces of previously deleted files. "Empty space" refers to unallocated disk space where deleted file data may still exist.
en: _Wipe Empty Space
fi: Ty_hjennä vapaata levytilaa

note: TRANSLATORS: This menu item creates decoy files filled with random data to mislead anyone searching for sensitive information. "Chaff" refers to material used as a distraction or decoy.
en: _Make Chaff
fi: _Tee silppua

note: TRANSLATORS: This menu item securely deletes the application's configuration files (resetting all settings to defaults) and then closes the application. "Shredding" means overwriting data before deletion to prevent recovery.
en: S_hred Settings and Quit
fi: P_oista asetukset ja lopeta

note: TRANSLATORS: This menu item displays technical details about the system, sometimes useful for troubleshooting issues.
en: S_ystem Information
fi: _Järjestelmän tiedot

note: TRANSLATORS: This menu item opens a web browser to a page with links to documentation and the bug tracker.
en: _Help
fi: _Ohje

note: TRANSLATORS: This menu item opens a dialog with general information about the application, including its name, version, description, copyright, license, and website link.
en: _About BleachBit
fi: _Tietoja - BleachBit
