bleachbit - en to pt_BR translation catalogue (492 entries)

en: Media player
pt_BR: Reprodutor de mídia

en: Delete cookies, which store login information, website preferences, and tracking identifiers
pt_BR: Excluir cookies, que armazenam informações de sessão, preferências de sites e identificadores de rastreamento

en: History
pt_BR: Histórico

en: Delete the usage history
pt_BR: Apagar o histórico de uso

en: Logs
pt_BR: Registros

en: Delete the logs
pt_BR: Apagar os logs

en: Multimedia viewer
pt_BR: Visualizador multimídia

note: TRANSLATORS: The description of what certain cleaning options do.
en: Delete the cache
pt_BR: Apagar o cache

en: Most recently used
pt_BR: Utilizado mais recentemente

en: Delete the most recently used list
pt_BR: Apagar a lista de utilizado mais recentemente

en: Package manager
pt_BR: Gerenciador de pacotes

en: Remove packages that were formerly dependencies
pt_BR: Remover pacotes que eram anteriormente dependências

en: Carefully review the list of packages that will be removed by running "dnf list autoremove".
pt_BR: Revisar cuidadosamente a lista de pacotes que serão removidos executando "dnf list autoremove".

en: Chat client
pt_BR: Cliente de Bate-papo

en: Chat logs
pt_BR: Registros de Bate-papo

en: Delete the chat logs
pt_BR: Apagar os registros de bate-papo

en: Web browser
pt_BR: Navegador web

en: Backup files
pt_BR: Arquivos de cópia de segurança

en: Delete the backup files
pt_BR: Apagar os arquivos de cópia de segurança

en: Crash reports
pt_BR: Relatórios de falhas

en: Delete the files
pt_BR: Apagar os arquivos

en: Form history
pt_BR: Histórico de formulários

en: Saved form entries and search bar history
pt_BR: Entradas de formulário salvas e histórico da barra de pesquisa

en: Passwords
pt_BR: Senhas

en: A database of usernames and passwords as well as a list of sites that should not store passwords
pt_BR: Um banco de dados de nomes de usuário e senhas, bem como uma lista de sites que não armazenam senhas

en: This option will delete your saved passwords.
pt_BR: Esta opção apagará suas senhas salvas.

en: Session
pt_BR: Sessão

en: Previously open tabs and windows
pt_BR: Abas e janelas abertas anteriormente

note: Label for cleaning option to delete site data such as LocalStorage and IndexedDB
en: Site data
pt_BR: Dados do site

note: Description for cleaning option. LocalStorage and IndexedDB are proper nouns: do not translate
en: Delete LocalStorage, IndexedDB, and other data stored by websites
pt_BR: Exclui LocalStorage, IndexedDB e outros dados armazenados por sites

en: Site preferences
pt_BR: Preferências do site

en: Settings for individual sites
pt_BR: Configurações para sites individuais

en: URL history
pt_BR: Histórico de URL

en: List of visited web pages
pt_BR: Lista de páginas da web visitadas

note: TRANSLATORS: Vacuum is a verb.  The term is jargon from the SQLite database.  Microsoft Access uses the term 'Compact Database' (which you may translate instead).  Another synonym is 'defragment.'
en: Vacuum
pt_BR: Compactar Banco de dados

en: Clean database fragmentation to reduce space and improve speed without removing any data
pt_BR: Limpar a fragmentação do banco de dados para reduzir o espaço e melhorar a velocidade sem remover nenhum dado

en: Office suite
pt_BR: Pacote Office

en: Delete the list of recently used documents
pt_BR: Apagar a lista de documentos usados recentemente

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: Delete the database, which contains information such as play count and last played
pt_BR: Apagar o banco de dados, que contém informações como contagem de reproduções e última reprodução

en: Debug logs
pt_BR: Registros de depuração

en: Delete the debug logs
pt_BR: Apagar os registros de depuração

en: Shell
pt_BR: Terminal

en: Delete the command history
pt_BR: Apagar o histórico de comandos

en: Temporary files
pt_BR: Arquivos temporários

en: Delete the temporary files
pt_BR: Apagar os arquivos temporários

en: Search tool
pt_BR: Ferramenta de pesquisa

en: Delete the cookies, visited URLs, and search history
pt_BR: Apagar os cookies, URLs visitados e histórico de pesquisa

en: Word processor
pt_BR: Processador de texto

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages
pt_BR: Apagar o cache da web, reduzirá o tempo para exibir páginas revisitadas

en: A history of forms entered in websites
pt_BR: Um histórico de formulários preenchidos em sites na internet

en: Delete the history which includes visited sites, downloads, and thumbnails
pt_BR: Apagar o histórico que inclui sites visitados, downloads e miniaturas

en: Sync
pt_BR: Sincronizar

en: Delete the sync data (including web apps) and sign out of the browser
pt_BR: Apagar os dados de sincronização (incluindo aplicativos web) e sair do navegador

en: Game
pt_BR: Jogo

note: This software edits metadata tags, such as title and artist, in audio files
en: Audio files tagger
pt_BR: Metadados de arquivos de áudio

en: System journals
pt_BR: Registros do sistema

en: Clean old system journals
pt_BR: Limpar registros do sistema antigos

en: Delete the avatars and emoticons cache
pt_BR: Apagar os avatares e emoticons no cache

en: File transfer client
pt_BR: Cliente de transferência de arquivos

en: Places
pt_BR: Locais

en: A database of URLs including bookmarks, favicons, and a history of visited websites
pt_BR: Um banco de dados de URLs incluindo favoritos, favicons e um histórico de sites visitados

en: This option deletes all bookmarks.
pt_BR: Esta opção apaga todos os favoritos.

en: Downloaded podcasts
pt_BR: Podcasts baixados

en: Delete downloaded podcasts
pt_BR: Apagar podcasts baixados

en: Email client
pt_BR: Cliente de e-mail

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Sync conflict
pt_BR: Conflito de sincronização

en: This option is slow.
pt_BR: Esta opção é lenta.

en: Compatibility layer for Windows software
pt_BR: Camada de compatibilidade para programa Windows

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Icons for files on the system
pt_BR: Ícones para arquivos no sistema

en: Desktop environment
pt_BR: Ambiente da Área de trabalho

note: In GNOME 'Run' is the dialog shown when typing ALT+F2' In Windows 'Run' is the dialog in the Start menu
en: Run
pt_BR: Executar

en: Search history
pt_BR: Histórico de pesquisa

en: Delete the search history
pt_BR: Apagar o histórico de pesquisa

en: Current session
pt_BR: Sessão atual

en: Delete the current session
pt_BR: Apagar a sessão atual

en: Search engines
pt_BR: Mecanismos de pesquisa

note: 'Factory' means a search engine that is installed by default 'from the factory,' but this is different than a 'default search engine' https://lists.launchpad.net/launchpad-translators/msg00283.html
en: Reset the search engine usage history and delete non-factory search engines, some of which are added automatically
pt_BR: Redefinir o histórico de uso do mecanismo de pesquisa, apagando mecanismos de buscas não padrões, alguns dos quais são adicionados automaticamente

en: File manager
pt_BR: Gerenciador de arquivos

en: Recent documents list
pt_BR: Lista de documentos recentes

en: This option will reset pinned locations in Quick Access to their defaults.
pt_BR: Esta opção redefinirá os locais fixados no Acesso Rápido para seus padrões.

en: Delete the usage date, window position, and other data for folders
pt_BR: Apagar a data de uso, a posição da janela e outros dados das pastas

en: This will reset the position of desktop icons.
pt_BR: Isso redefinirá a posição dos ícones da Área de trabalho.

en: This will restart Windows Explorer.
pt_BR: Isso reiniciará o Windows Explorer.

en: Anti-virus
pt_BR: Antivírus

en: Quarantine
pt_BR: Quarentena

en: Deleting the index will reset the configuration of columns in the message list.
pt_BR: A exclusão do índice redefinirá a configuração das colunas na lista de mensagens.

en: Session restore
pt_BR: Restauração da sessão

en: Restores the previous session when the browser next starts
pt_BR: Restaura a sessão anterior na próxima inicialização do navegador

en: Delete obsolete files
pt_BR: Apagar arquivos obsoletos

en: Package lists
pt_BR: Listas de pacotes

en: Windowing system
pt_BR: Sistema de janelas

en: Graphics editor
pt_BR: Editor de gráficos

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Remove disabled packages
pt_BR: Remover pacotes desabilitados

en: Document viewer
pt_BR: Visualizador de documentos

en: Custom folders will be reset.
pt_BR: Pastas personalizadas serão redefinidas.

note: Label for Claude coding assistant
en: AI assistant
pt_BR: Assistente de IA

note: Pre-edit snapshots of files Claude Code changed, used for checkpoint restore
en: File history
pt_BR: Histórico de arquivos

note: Claude Code: checkpoint restore for past sessions. Also, do not translate /restore, which is a command.
en: Delete the file history used for /restore
pt_BR: Apagar o histórico de arquivos utilizado para /restore

note: Description for deleting Claude Code sessions
en: Delete the conversation history
pt_BR: Excluir histórico de conversa

en: You would lose resume, continue, and rewind for past sessions
pt_BR: Você perderá as opções de retomar, continuar e retroceder para sessões anteriores

note: In Claude Code: captured shell environment used by the Bash tool
en: Shell snapshots
pt_BR: Instantâneos do shell

en: Deep scan
pt_BR: Análise profunda

en: Clean files widely scattered across the disk
pt_BR: Limpar arquivos espalhados por todo o disco

en: Inspect the preview for any files you want to keep.
pt_BR: Inspecionar a pré-visualização dos arquivos que deseja manter.

en: VIM swap files under user profile
pt_BR: Arquivos de troca do VIM no perfil do usuário

en: VIM swap files across system
pt_BR: Arquivos de troca do VIM no sistema

en: Recordings
pt_BR: Gravações

en: Delete the audio and video recordings
pt_BR: Eliminar as gravações de audio e vídeo

en: Delete the search index, a database of words and the files they contain
pt_BR: Apagar o índice de pesquisa, um banco de dados de palavras e os arquivos que eles contêm

en: Installers
pt_BR: Instaladores

en: Delete cached patches and installers
pt_BR: Apagar pacotes de atualizações e instaladores do cache

en: Download history
pt_BR: Histórico de download

en: List of files downloaded
pt_BR: Lista de arquivos baixados

en: Delete the list of visited web pages
pt_BR: Apagar a lista de páginas da web visitadas

note: Cleaning option that deletes AI models in a web browser
en: AI
pt_BR: IA

en: Delete the AI models
pt_BR: Excluir modelos de IA

note: Torrent software can block a list of IP addresses, such as those that may belong to malware or anti-piracy organizations
en: Blocklists
pt_BR: Listas de bloqueios

en: Blocklists will need to be updated to work.
pt_BR: Listas de bloqueios necessitarão ser atualizadas para funcionarem.

en: Delete the torrents (just the metadata but not the files described)
pt_BR: Apagar os torrents (só os metadados, não os arquivos descritos)

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Delete the file
pt_BR: Apagar o arquivo

en: Delete the list of game servers
pt_BR: Apagar a lista de servidores de jogos

en: Downloaded files
pt_BR: Arquivos baixados

en: Remote control software
pt_BR: Programa de controle remoto

en: Memory dump
pt_BR: Despejo de memória

en: Desktop widgets
pt_BR: Integrações da área de trabalho

en: File archiver
pt_BR: Compactador de arquivos

en: Known files history
pt_BR: Histórico de arquivos conhecidos

note: http://wiki.amule.org/wiki/Friend
en: Known clients and friends
pt_BR: Clientes e amigos conhecidos

en: Delete ~/.viminfo which includes file history, command history, and buffers
pt_BR: Apagar ~ /.viminfo, incluindo histórico de arquivos, histórico de comandos e arquivos na memória

en: Delete the web cache, which reduces time to display revisited pages. This also clears favorited GIFs.
pt_BR: Apagar o cache da web, o que reduzirá o tempo para exibir páginas revisitadas. Isso também limpa os GIFs favoritos.

en: Unnecessary file cleaner
pt_BR: Limpar arquivos desnecessários

en: Free space and maintain privacy
pt_BR: Libera espaço e mantém sua privacidade

note: TRANSLATORS: Name of the developers
en: Andrew Ziem and contributors
pt_BR: Andrew Ziem e contribuidores

en: BleachBit frees disk space and maintains privacy by quickly removing unnecessary files such as cache, cookies, browser history, temporary files, and system logs. It can also shred files and clean free disk space to prevent data recovery.
pt_BR: BleachBit libera espaço em disco e mantém privacidade removendo rapidamente arquivos desnecessários como cache, cookies, histórico de navegadores, arquivos temporários e registros do sistema. Ele também pode destruir arquivos e limpar espaço em disco livre para prevenir recuperação de dados.

note: TRANSLATORS: Caption for screenshot
en: Default dark mode, showing found junk files
pt_BR: Modo escuro padrão, mostrando arquivos inúteis encontrados

[ctx: nsis:ALREADY_INSTALLED]
note: TRANSLATORS: Dialog shown when an older version is detected. {prodname} is replaced with the product name. Do not translate placeholder.
en: ${prodname} is already installed.
    Click 'OK' to uninstall the old version before upgrading, or click 'Cancel' to abort the upgrade.
pt_BR: ${prodname} já está instalado.
    Clique "OK" para desinstalar a versão antiga antes de atualizar, ou clique "Cancelar" para cancelar a atualização.

[ctx: nsis:BLEACHBIT_MUI_FINISHPAGE_LINK]
en: Visit the ${prodname} website
pt_BR: Visitar site do ${prodname}

[ctx: nsis:INSTALLER_CAPTION]
en: ${prodname} ${VERSION} Setup
pt_BR: Instalação do ${prodname} ${VERSION}

[ctx: nsis:MULTIPRINT1]
en: The next step is building the font cache, during which a black console window may appear.
pt_BR: O próximo passo é criar o cache de fontes, uma janela preta do console pode aparecer durante este processo.

[ctx: nsis:MULTIPRINT2]
en: It usually finishes in one minute, but sometimes it takes up to ten minutes.
pt_BR: Isto geralmente leva cerca de um minuto, mas as vezes pode levar até 10 minutos.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_ACCOUNT_LOGIN_REQUIRED]
en: You need to log in with an account that is a member of the administrators group to continue.
pt_BR: Você precisa entrar com uma conta que é membro do grupo de administradores para continuar.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_CREDENTIALS_REQUIRED]
note: TRANSLATORS: Message shown on the installation mode page description when admin rights are needed.
en: Administrator credentials required.
pt_BR: São necessárias credenciais de administrador.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ADMIN_UNINSTALL_CREDENTIALS_REQUIRED]
note: TRANSLATORS: Message shown on the installation mode page description when admin rights are needed to uninstall.
en: Administrator credentials required to uninstall.
pt_BR: Credenciais de administrador são necessárias para desinstalar.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ALL_USERS]
note: TRANSLATORS: Radio button label. The & sets the keyboard accelerator (hotkey). Place & before the letter that should be the shortcut key. TRANSLATORS: The character '&' positions the keyboard accelerator key. TRANSLATORS: For example, '&anyone' sets 'a' as the accelerator key (Alt+a).
en: For &anyone who uses this computer (all users)
pt_BR: Para qu&alquer um que usa este computador (todos os usuários)

[ctx: nsis:MULTIUSER_ALL_USERS_UMUI]
note: TRANSLATORS: Radio button label for Ultra Modern UI (NSIS). Same as MULTIUSER_ALL_USERS but without the & accelerator.
en: For anyone who uses this computer (all users)
pt_BR: Para qualquer um que usa este computador (todos os usuários)

[ctx: nsis:MULTIUSER_CURRENT_USER]
note: TRANSLATORS: Radio button label. The & sets the keyboard accelerator (hotkey). Place & before the letter that should be the shortcut key. {USER} is a placeholder that will be replaced with the Windows username. TRANSLATORS: The character '&' positions the keyboard accelerator key. TRANSLATORS: For e
en: For &me ({USER})
pt_BR: Para &mim ({USER})

[ctx: nsis:MULTIUSER_CURRENT_USER_UMUI]
note: TRANSLATORS: Radio button label for Ultra Modern UI (NSIS). Same as MULTIUSER_CURRENT_USER but without the & accelerator. {USER} is a placeholder that will be replaced with the Windows username.
en: For me ({USER})
pt_BR: Para mim ({USER})

[ctx: nsis:MULTIUSER_ELEVATION_ERROR]
note: TRANSLATORS: Error message shown in dialog box during installation on Windows. {ERROR} is a placeholder that will be replaced with the error details.
en: Unable to elevate, error {ERROR}.
pt_BR: Não foi possível elevar os privilégios, erro {ERROR}.

[ctx: nsis:MULTIUSER_ELEVATION_NOT_SUPPORTED]
note: TRANSLATORS: Error message shown in a dialog box when Windows does not support elevation.
en: The operating system doesn't support elevation.
pt_BR: O sistema operacional não suporta elevação de privilégios.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALLED_ALL_USERS]
note: TRANSLATORS: Radio button option for the method of installation. {VERSION} and {FOLDER} are placeholders replaced by the installer with the installed version and folder path.
en: Version {VERSION} is installed for all users in "{FOLDER}".
pt_BR: A versão {VERSION} está instalada para todos os usuários em "{FOLDER}".

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALLED_CURRENT_USER]
note: TRANSLATORS: Radio button option for the method of installation. {VERSION} and {FOLDER} are placeholders replaced by the installer with the installed version and folder path.
en: Version {VERSION} is installed for the current user in "{FOLDER}".
pt_BR: A versão {VERSION} está instalada para o usuário atual em "{FOLDER}".

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALL_HEADER]
en: Select whether to install $(^NameDA) for all users or for the current user.
pt_BR: Selecione se deseja instalar $(^NameDA) para todos os usuários ou para o usuário atual.

[ctx: nsis:MULTIUSER_INSTALL_PAGE_SUBTITLE]
en: Choose for which users to install $(^NameDA).
pt_BR: Escolha para quais usuários instalar $(^NameDA).

[ctx: nsis:MULTIUSER_INVALID_PARAMS]
en: Invalid combination of parameters.
pt_BR: Combinação inválida de parâmetros.

[ctx: nsis:MULTIUSER_LOGON_SERVICE_NOT_RUNNING]
en: Unable to elevate, Secondary Logon service not running.
pt_BR: Não foi possível elevar os privilégios. O serviço de logon secundário não está em execução.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NEW_INSTALLATION_ALL_USERS]
en: Fresh installation for all users.
pt_BR: Instalação limpa para todos os usuários.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NEW_INSTALLATION_CURRENT_USER]
en: Fresh installation for the current user.
pt_BR: Instalação limpa para o usuário atual.

[ctx: nsis:MULTIUSER_NOT_INSTALLED]
en: There is no installation of $(^NameDA).
pt_BR: Não há nenhuma instalação de $(^NameDA).

[ctx: nsis:MULTIUSER_PAGE_TITLE]
note: TRANSLATORS: Title of the installation mode page in the Windows installer. User selects whether to install for all users or the current user.
en: Choose Users
pt_BR: Escolha os usuários

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_DIFF_VERSION_ALL_USERS]
en: Uninstall version {OLD_VERSION} and install version {VERSION} for all users.
pt_BR: Desinstalar a versão {OLD_VERSION} e instalar a versão {VERSION} para todos os usuários.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_DIFF_VERSION_CURRENT_USER]
en: Uninstall version {OLD_VERSION} and install version {VERSION} for the current user.
pt_BR: Desinstalar a versão {OLD_VERSION} e instalar a versão {VERSION} para o usuário atual.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_SAME_VERSION_ALL_USERS]
en: Reinstall version {VERSION} for all users.
pt_BR: Reinstalar versão {VERSION} para todos os usuários.

[ctx: nsis:MULTIUSER_REINSTALL_SAME_VERSION_CURRENT_USER]
en: Reinstall version {VERSION} for the current user.
pt_BR: Reinstalar versão {VERSION} para o usuário atual.

[ctx: nsis:MULTIUSER_RUN_AS_ADMIN]
en: You need to run this program as an administrator.
pt_BR: Você precisa executar este programa como administrador.

[ctx: nsis:MULTIUSER_UNINSTALL_HEADER]
en: $(^NameDA) is installed both for all users and for the current user.
    Select which installation to remove.
pt_BR: $(^NameDA) está instalado para todos os usuários e também para o usuário atual.
    Selecione qual instalação deseja remover.

[ctx: nsis:MULTIUSER_UNINSTALL_PAGE_SUBTITLE]
en: Choose for which users to remove $(^NameDA).
pt_BR: Escolha para quais usuários remover $(^NameDA).

[ctx: nsis:OLD_WINDOWS_WARNING]
note: TRANSLATORS: Dialog shown when the installer detects an old version of Windows. Instructs the user to click OK to download a compatible version or Cancel to exit.
en: This version of BleachBit requires Windows 10 or later. To download a compatible version for your system, click OK. To exit the installer, click Cancel.
pt_BR: Esta versão de BleachBit requer Windows 10 ou mais recente. Para baixar uma versão compilável para seus sistema, clique em OK. Para sair do instalador, clique em Cancelar.

[ctx: nsis:SECTION_CORE_DESCRIPTION]
en: These are the basic files needed for ${prodname} to function (required).
pt_BR: Estes são os arquivos básicos necessários para que ${prodname} funcione (obrigatório).

[ctx: nsis:SECTION_CORE_NAME]
en: Core files (required)
pt_BR: Arquivos principais (obrigatório)

[ctx: nsis:SECTION_DESKTOP_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut on the desktop.
pt_BR: Criar atalho na área de trabalho.

[ctx: nsis:SECTION_DESKTOP_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the desktop section in the Windows installer: user selects which desktop items to install.
en: Desktop
pt_BR: Área de trabalho

[ctx: nsis:SECTION_INTEGRATE_SHRED_DESCRIPTION]
en: Add an option to delete files from the file context menu in Windows Explorer.
pt_BR: Adicionar uma opção para excluir arquivos a partir do menu de contexto do Explorador de Arquivos do Windows.

[ctx: nsis:SECTION_INTEGRATE_SHRED_NAME]
en: Integrate Shred
pt_BR: Integrar Triturar

[ctx: nsis:SECTION_QUICK_LAUNCH_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut on the Quick Launch bar.
pt_BR: Criar atalho na barra de inicialização rápida.

[ctx: nsis:SECTION_QUICK_LAUNCH_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the quick launch section in the Windows installer: quick launch is a toolbar in the Windows taskbar that allows users to quickly access frequently used programs.
en: Quick Launch
pt_BR: Inicialização rápida

[ctx: nsis:SECTION_SHORTCUTS_DESCRIPTION]
en: Create shortcuts to ${prodname}
pt_BR: Criar atalhos para ${prodname}

[ctx: nsis:SECTION_SHORTCUTS_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the shortcuts section in the Windows installer: user selects which shortcuts to install.
en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

[ctx: nsis:SECTION_START_MENU_DESCRIPTION]
en: Create a shortcut in the Start menu.
pt_BR: Criar atalho no menu Iniciar.

[ctx: nsis:SECTION_START_MENU_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the start menu section in the Windows installer: user selects which start menu items to install.
en: Start menu
pt_BR: Menu iniciar

[ctx: nsis:SECTION_TRANSLATIONS_DESCRIPTION]
en: Install language files to use ${prodname} in your preferred local language.
pt_BR: Instalar arquivos de idioma para usar o ${prodname} no seu idioma local preferido.

[ctx: nsis:SECTION_TRANSLATIONS_NAME]
note: TRANSLATORS: Name of the translations section in the Windows installer: user selects which translations to install.
en: Translations
pt_BR: Traduções

[ctx: nsis:SECTION_UNINSTALL_DESCRIPTION]
en: Add an uninstall program.
pt_BR: Adicionar programa de desinstalação.

[ctx: nsis:SHORTCUT_DEBUGGING_TERMINAL]
note: TRANSLATORS: Shortcut name for a desktop shortcut that opens a debugging terminal.
en: ${prodname} Debugging Terminal
pt_BR: Terminal de depuração do ${prodname}

[ctx: nsis:SHORTCUT_NO_UAC]
note: TRANSLATORS: Shortcut name for a desktop shortcut that runs without UAC elevation (admin privileges).
en: ${prodname} (No UAC).
pt_BR: ${prodname} (Sem Controle de Conta de Usuário).

[ctx: nsis:SHRED_SHELL_MENU]
note: TRANSLATORS: Context menu item in Windows Explorer for securely shredding files.
en: Shred with ${prodname}
pt_BR: Triturar com ${prodname}

[ctx: nsis:UNINSTALL_TEXT]
en: ${prodname} will be uninstalled from the following folder.
    Click Uninstall to start the uninstallation.
    WARNING: The uninstaller completely removes the installation directory, including any files (such as custom cleaners) that you may have added or changed.
pt_BR: O produto ${prodname} será desinstalado da seguinte pasta.
    Clique em Desinstalar para iniciar a desinstalação.
    AVISO: O desinstalador remove completamente a pasta de instalação, incluindo quaisquer arquivos (como programas de limpeza personalizados) que você possa ter adicionado ou alterado.

note: TRANSLATORS: Multi-value variables are explained in the online documentation. Basically, they are like an environment variable, but each multi-value variable can have multiple values. They're a way to make CleanerML files more concise.
en: Deep scan does not support multi-value variables.
pt_BR: Varredura profunda é incompatível com variáveis de multi-valor.

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that there seems to be a mild mistake in the CleanerML file because walk.all is expected to be used with directories instead of with files. Do not translate search="walk.all" and path="%s"
en: search="walk.all" used with regular file path="%s"
pt_BR: search="walk.all" utilizado com o caminho do arquivo ="%s"

note: TRANSLATORS: This is a lint-style warning that the CleanerML file specified a search for glob, but the path specified didn't have any wildcard patterns. Therefore, maybe the developer either missed the wildcard or should search using path="file" which does not expect or support wildcards in the path
en: path="%s" is not a glob pattern
pt_BR: path="%s" não é um padrão glob

note: TRANSLATORS: This is the name of a cleaning action. 'Clean' is a verb. It shows in the log of actions performed.
en: Clean cookies
pt_BR: Limpar cookies

note: TRANSLATORS: %s is the command line to be executed
en: Run external command: %s
pt_BR: Executar comando externo: %s

note: TRANSLATORS: This is the name of an action. 'Refresh' is a verb.
en: Refresh Windows shell
pt_BR: Atualizar shell do Windows

en: To run a GUI application on Wayland with root, allow access with this command:
    xhost si:localuser:root
    See more about xhost at https://docs.bleachbit.org/doc/frequently-asked-questions.html
pt_BR: Para executar um programa GUI em Wayland como superusuário, permita acesso com este comando:
    xhost si:localuser:root
    Veja mais sobre xhost em https://docs.bleachbit.org/doc/frequently-asked-questions.html

en: Error in handle_cleaner_option() for cleaner id = {cleaner_id}, option XML={option_xml}
pt_BR: Erro em handle_cleaner_option() para ID da limpeza = {cleaner_id}, opção XML={option_xml}

note: TRANSLATORS: Warning printed to the log. %s expands to the path of the XML cleaner file that was skipped
en: Ignoring cleaner because it is world writable: %s
pt_BR: Ignorando o limpador %s porque ele esta em modo de leitura

note: TRANSLATORS: Error message printed to the log. %s expands to the path of the XML cleaner file
en: Error reading cleaner: %s
pt_BR: Erro ao ler o limpador: %s

note: TRANSLATORS: desktop entries are .desktop files in Linux that make up the application menu (the menu that shows BleachBit, Firefox, and others.  The .desktop files also associate file types, so clicking on an .html file in Nautilus brings up Firefox. More information: http://standards.freedesktop.or
en: Broken desktop files
pt_BR: Arquivos .desktop inválidos

en: Delete broken application menu entries and file associations
pt_BR: Apagar entradas inválidas do menu de aplicação e associações de arquivos

note: TRANSLATORS: Localizations are files supporting specific languages, so applications appear in Spanish, etc.
en: Localizations
pt_BR: Idiomas

en: Delete files for unwanted languages
pt_BR: Apagar arquivos de idiomas não desejados

en: Configure this option in the preferences.
pt_BR: Configure esta opção nas preferências.

en: Rotated logs
pt_BR: Logs rotativos

en: Delete old system logs
pt_BR: Apagar logs antigos do sistema

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Empty the trash
pt_BR: Esvaziar a lixeira

en: Memory
pt_BR: Memória

note: TRANSLATORS: 'free' means 'unallocated'
en: Wipe the swap and free memory
pt_BR: Limpar a swap e liberar memória

en: This option is experimental and may cause system problems.
pt_BR: Esta opção é experimental e pode causar problemas no sistema.

note: TRANSLATORS: This is a label for the option to clear the system DNS cache.
en: DNS cache
pt_BR: Cache DNS

en: Recycle bin
pt_BR: Lixeira

en: Empty the recycle bin
pt_BR: Esvaziar a lixeira

note: TRANSLATORS: Name for cleaning option. 'Update' is an adjective to describe the kind of uninstallers.
en: Update uninstallers
pt_BR: Desinstaladores de atualizações

note: TRANSLATORS: Description of cleaning option.
en: Delete uninstallers for Microsoft updates including hotfixes, service packs, and Internet Explorer updates
pt_BR: Apagar desinstaladores de atualizações da Microsoft, incluindo hotfixes, service packs e atualizações do Internet Explorer

note: TRANSLATORS: Warning shown when selecting an option.
en: This option may prevent uninstalling some updates.
pt_BR: Esta opção pode impedir a desinstalação de algumas atualizações.

en: Clipboard
pt_BR: Área de transferência

en: The desktop environment's clipboard used for copy and paste operations
pt_BR: Área de transferência, utilizada para operações de copiar e colar na Área de trabalho

note: TRANSLATORS: "Custom" is an option allowing the user to specify which files and folders will be erased. TRANSLATORS: Sidebar label for the page where users add their own paths to clean. Short label meaning "Custom locations".
en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: Delete user-specified files and folders
pt_BR: Apagar arquivos e pastas especificados pelo usuário

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Empty space
pt_BR: Espaço vazio

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Wipe empty space to hide deleted files
pt_BR: Limpar espaço livre para ocultar arquivos apagados

en: The system in general
pt_BR: O sistema em geral

en: System
pt_BR: Sistema

note: TRANSLATORS: 'Empty' means 'unallocated.' %s expands to a path such as C:\ or /tmp/ TRANSLATORS: Shows activity in the CLI, and %s is the path to the directory.
en: Wipe empty space in %s
pt_BR: Limpar espaço vazio em %s

note: TRANSLATORS: Progress message shown typically on startup. 'Native' refers to the .xml cleaners designed for this application, as contrasted to Winapp2.ini, which is native to another application. 'Loading' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Uni
en: Loading native cleaners…
pt_BR: Carregando programas nativos de limpeza…

note: TRANSLATORS: Progress message shown typically on startup. 'Importing' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Importing cleaners from Winapp2.ini…
pt_BR: Importando limpadores de Winapp2.ini…

en: Wipe empty space %s
pt_BR: Limpar espaço vazio %s

note: TRANSLATORS: Error shown on CLI, and %s is the name of a cleaning action
en: not a valid cleaner: %s
pt_BR: %s não é válido para limpeza

note: TRANSLATORS: Error shown on CLI, and %s is the name of a cleaning action
en: Wildcard characters are not allowed in --except: %s
pt_BR: Caracteres curinga não são permitidos, exceto: %s

note: TRANSLATORS: This is the command line usage.  Don't translate %prog, but do translate options, cleaner, and option. Don't translate and add "usage:" - it gets added by Python. More information about the command line is here https://www.bleachbit.org/documentation/command-line
en: usage: %prog [options] cleaner.option1 [cleaner.option2 ...]
pt_BR: uso: %prog [opções] limpador.opção1 [limpador.opção2 ...]

note: TRANSLATORS: Help for the --list-cleaners command on the CLI, and 'list' is a verb
en: list cleaners
pt_BR: lista de limpadores

note: TRANSLATORS: Help for the --preview command on the CLI, and 'preview' is a verb
en: preview files to be deleted and other changes
pt_BR: pré-visualização de arquivos a serem apagados e outras alterações

note: TRANSLATORS: Help for the --clean command on the CLI
en: run cleaners to delete files and make other permanent changes
pt_BR: executa limpeza para apagar arquivos e fazer outras alterações permanentes

note: TRANSLATORS: Help for the --shred command on the CLI, and 'shred' is a verb
en: shred specific files or folders
pt_BR: triturar arquivos e pastas específicos

note: TRANSLATORS: Help for the --wipe-empty-space command on the CLI, and 'wipe' is a verb
en: wipe empty space in the given paths
pt_BR: limpar o espaço vazio nos caminhos especificados

note: TRANSLATORS: Help for the --overwrite option on the CLI, and 'overwrite' is a verb
en: overwrite files to hide contents
pt_BR: sobrescrever arquivos para ocultar seu conteúdo

note: TRANSLATORS: Help for the --gui option on the CLI, and 'launch' is a verb
en: launch the graphical interface
pt_BR: iniciar a interface gráfica

note: TRANSLATORS: Help for the --preset option on the CLI, and 'use' is a verb, referring to enabling options set earlier.
en: use options set in the graphical interface
pt_BR: usar opções definidas na interface gráfica

note: TRANSLATORS: Help for the --all-but-warning option on the CLI, and 'enable' is a verb.
en: enable all options that do not have a warning
pt_BR: habilite todas as opções que não possuem um aviso

note: TRANSLATORS: Help for the --except option on the CLI, and 'exclude' is a verb.
en: exclude cleaner options (can be repeated, comma-separated)
pt_BR: excluir opções do limpador (pode ser repetido, separado por vírgulas)

note: TRANSLATORS: Help for the --debug option on the CLI, and 'set' is a verb.
en: set log level to verbose
pt_BR: definir nível de log para detalhado

note: TRANSLATORS: Help for --debug-log option on the CLI.
en: log debug messages to file
pt_BR: registrar mensagem de depuração no arquivo

note: TRANSLATORS: Help for --sysinfo option on the CLI.
en: show system information
pt_BR: exibir informações do sistema

note: TRANSLATORS: Help for --version option on the CLI.
en: output version information and exit
pt_BR: exibir informações da versão e sair

note: TRANSLATORS: Help for --no-uac option on the CLI.
en: do not prompt for administrator privileges
pt_BR: não requisitar confirmação para privilégios administrativos

note: TRANSLATORS: Help for --update-winapp2 command on the CLI.
en: update winapp2.ini, if a new version is available
pt_BR: atualizar winapp2.ini, se uma nova versão estiver disponível

note: TRANSLATORS: Error message shown on CLI.
en: Specify only one of these commands: --list-cleaners, --wipe-empty-space, --preview, --clean, --shred
pt_BR: Especifique só um destes comandos: --list-cleaners, --wipe-empty-space, --preview, --clean, --shred

note: TRANSLATORS: Log message on the CLI.
en: Checking online for updates to winapp2.ini
pt_BR: Verificando online se há atualizações para winapp2.ini

note: TRANSLATORS: Error message on the CLI.
en: No directories given for --wipe-empty-space
pt_BR: Nenhuma pasta especificada para --wipe-empty-space

note: TRANSLATORS: Log message on the CLI.
en: Wiping empty space can take a long time.
pt_BR: Limpar o espaço vazio pode levar um certo tempo.

note: TRANSLATORS: Error message on the CLI.
en: No operations selected. Specify cleaner options.
pt_BR: Nenhuma operação selecionada. Especifique as opções de limpeza.

note: TRANSLATORS: '--overwrite' and '--clean' are command line options
en: --overwrite is intended only for use with --clean
pt_BR: --overwrite destina-se só ao uso com --clean

note: TRANSLATORS: This is the label in the log indicating a path was skipped because it matches the keep list
en: Skip
pt_BR: Pular

note: TRANSLATORS: Label in the log indicating a path will be deleted (for previews) or was actually deleted (clean mode).
en: Delete
pt_BR: Apagar

note: TRANSLATORS: Warning message shown in the progress log.
en: At least one file was locked by another process, so its contents could not be overwritten. It will be marked for deletion upon system reboot.
pt_BR: Pelo menos um arquivo foi bloqueado por outro processo, portanto, seu conteúdo não pôde ser substituído. Ele será marcado para exclusão após a reinicialização do sistema.

note: TRANSLATORS: Label in the log when the file will be deleted when the system reboots. 'Mark' is a verb.
en: Mark for deletion
pt_BR: Marcar para exclusão

note: TRANSLATORS: The file will be truncated to 0 bytes in length
en: Truncate
pt_BR: Truncar

note: TRANSLATORS: A label of a command to delete a Windows registry key
en: Delete registry key
pt_BR: Apagar chave de registro

note: TRANSLATORS: Button label on (1) the headerbar and (2) the chaff dialog. 'Abort' is a verb.
en: Abort
pt_BR: Cancelar

note: TRANSLATORS: This is the name of a cleaning action. 'Clean' is a verb. It shows in the log of actions that would be performed (preview mode) or in the log of actions that are performed (clean mode).
en: Clean file
pt_BR: Limpar arquivo

note: TRANSLATORS: This message is used in three places (1) label at top of the preferences dialog (2) confirmation dialog when enabling the cleaning option (3) log message when starting to clean empty space.
en: Wiping empty space removes traces of files that were deleted without shredding, but it will not free additional disk space. The process can take a very long time and may temporarily slow your computer. It is not necessary if your drive is protected with full-disk encryption. The method works best on traditional hard drives. On solid-state drives, it is less reliable, and frequent use contributes to wear.
pt_BR: A limpeza de espaço vazio remove vestígios de arquivos que foram excluídos sem destruição completa, mas não libera espaço adicional em disco. O processo pode demorar bastante e pode deixar seu computador temporariamente mais lento. Não é necessário se sua unidade estiver protegida com criptografia de disco completo. O método funciona melhor em discos rígidos tradicionais. Em unidades de estado sólido (SSDs), é menos confiável e o uso frequente contribui para o desgaste.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar or notice shown in a tooltip. Expert mode is an option in the preferences to relax guardrails.
en: This option requires expert mode. Enable it in Preferences.
pt_BR: Esta opção requer o modo especialista. Habilite-a em Preferências.

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Directory is not empty: %s
pt_BR: Diretório %s não está vazio

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Skipping mount point: %s
pt_BR: Ignorando o ponto de montagem: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Device or resource is busy: %s
pt_BR: Dispositivo ou recurso está ocupado: %s

note: TRANSLATORS: Log message where %s is the pathname.
en: Special file type cannot be deleted: %s
pt_BR: Não foi possível apagar o tipo de arquivo especial: %s

note: TRANSLATORS: This is a warning log message. %s is the directory path.
en: The environment variable TMP refers to a directory that does not exist: %s
pt_BR: TMP não existe: %s

note: TRANSLATORS: Title of the font check dialog
en: Font check
pt_BR: Verificação de fonte

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog
en: Text is okay
pt_BR: Texto está correto

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog. This is one of three buttons the user can click to report how the text appears. The user clicks this if the text is readable but appears fuzzy.
en: Text is blurry
pt_BR: Texto está borrado

note: TRANSLATORS: Button label in the font check dialog in case the font looks like an alien language. This is one of three buttons the user can click to report how the text appears.
en: Text is unrecognizable
pt_BR: Texto é irreconhecível

note: TRANSLATORS: Question shown in the font check dialog displayed on startup on Windows. There are bugs that for some users the font is blurry or resembles an alien language.
en: Does all the text in this window look okay?
pt_BR: Todo o texto nesta janela está correto?

note: TRANSLATORS: Title of a file chooser dialog.
en: Choose files to shred
pt_BR: Escolha os arquivos para triturar

note: TRANSLATORS: Title of a folder chooser dialog.
en: Choose folder to shred
pt_BR: Escolha a pasta para triturar

note: TRANSLATORS: Button label in a folder chooser dialog. TRANSLATORS: Label for the Delete button in the file choose dialog and delete confirmation dialog.
en: _Delete
pt_BR: _Apagar

note: TRANSLATORS: Warning log message when attempting to paste files/folders to shred.
en: No paths found in clipboard.
pt_BR: Nenhum caminho encontrado na área de transferência.

note: TRANSLATORS: Title of a folder chooser dialog.
en: Choose a folder
pt_BR: Escolha uma pasta

note: TRANSLATORS: Title of the 'About' dialog.
en: Program to clean unnecessary files
pt_BR: Programa de limpeza de arquivos desnecessários

note: TRANSLATORS: License text shown in the 'About' dialog.
en: GNU General Public License version 3 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt
pt_BR: Licença Pública Geral GNU versão 3 ou posterior.
    Veja em https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt

note: TRANSLATORS: Title of the system information dialog.
en: System information
pt_BR: Informações do sistema

note: TRANSLATORS: Button label in the system information dialog to replace the username with a placeholder.
en: Anonymize
pt_BR: Anônimo

note: TRANSLATORS: Label for the Cancel button in several dialog windows: file chooser, folder choose, delete confirmation, and warning dialogs. The underscore indicates the accelerator key.
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

note: TRANSLATORS: This is a label for the Open button in a file chooser dialog.
en: _Open
pt_BR: _Abrir

note: TRANSLATORS: Title of the delete confirmation dialog.
en: Delete confirmation
pt_BR: Confirmação de exclusão

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user chooses to shred settings and quit.
en: This function deletes all BleachBit settings and then quits the application. Use this to hide your use of BleachBit or to reset its settings. The next time you start BleachBit, the settings will initialize to default values.
pt_BR: Esta função apaga todas as configurações do BleachBit e sai do aplicativo. Use isso para ocultar o uso do BleachBit ou redefinir suas configurações. Assim que iniciar o BleachBit, as configurações serão inicializadas com os valores padrões.

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user asks the user to confirm deleting files when a preview was run.
en: Are you sure you want to permanently delete files according to the selected operations?  The actual files that will be deleted may have changed since you ran the preview.
pt_BR: Você tem certeza que quer apagar permanentemente os arquivos de acordo com as operações selecionadas? Os arquivos reais que serão apagados podem ter mudado desde que executaste a pré-visualização.

note: TRANSLATORS: This message appears in a dialog window when the user asks the user to confirm deleting files when no preview was run.
en: Are you sure you want to permanently delete these files?
pt_BR: Você tem certeza que quer apagar permanentemente esses arquivos?

note: TRANSLATORS: Check button shown in the confirm delete dialog. If unchecked, then it will not confirm next time. TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. Ask for confirmation before deleting items.
en: Confirm before delete
pt_BR: Confirmar antes de apagar

note: TRANSLATORS: Title of a warning dialog. %(option)s is the name of the option being enabled (e.g. "shred files").
en: Enable %(option)s
pt_BR: Ativar %(option)s

note: TRANSLATORS: Check button label. %(option)s is the name of the option being enabled (e.g. "shred files").
en: Remember my choice for %(option)s
pt_BR: Lembrar minha escolha para %(option)s

note: TRANSLATORS: Button label in a warning dialog to confirm enabling an option. The underscore is the accelerator key.
en: _Enable anyway
pt_BR: Ativar assim m_esmo

note: TRANSLATORS: This is an error message shown to root users. %s expands to a web URL.
en: Because you are running as root, please manually open this link in a web browser:
    %s
pt_BR: O BleachBit está executando como root. Por favor, abra manualmente este link em um navegador web:
    %s

note: TRANSLATORS: The question appears in a confirmation dialog. %s expands to www.bleachbit.org or similar
en: Open web browser to %s?
pt_BR: Abrir %s no navegador web?

note: TRANSLATORS: Title of a confirmation dialog. TRANSLATORS: Title of confirmation dialog for deleting orphaned wipe files.
en: Confirm
pt_BR: Confirmar

note: TRANSLATORS: Option in combo box to choose to stop after a number of files have been generated.
en: Number of files
pt_BR: Número de arquivos

note: TRANSLATORS: Option in a combo box for choosing the stop condition when generating chaff (dummy) files. This option means "stop after the total size of generated files reaches a threshold in megabytes." "MB" is the megabyte unit abbreviation. Localize it if your language has an official abbreviation
en: Size (MB)
pt_BR: Tamanho (MB)

note: TRANSLATORS: Option in combo box to choose to stop when free space reaches a certain percentage. The percentage symbol (%) is a literal character, not a format placeholder.
en: Free space (%)
pt_BR: Espaço livre (%)

note: TRANSLATORS: Used for (1) label for folder chooser button and (2) error message shown in the infobar when the folder has not been set. 'Select' is a verb.
en: Select destination folder
pt_BR: Selecione a pasta de destino

note: TRANSLATORS: Error message shown when chaff file generation fails. The placeholder is for the technical error details.
en: Error generating chaff: {error}
pt_BR: Erro ao gerar chaff: {error}

note: TRANSLATORS: Progress message shown while deleting chaff files. 'Deleting files' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Deleting files…
pt_BR: Apagando arquivos…

note: TRANSLATORS: Error message shown when deleting chaff files fails. The placeholder is for the technical error details.
en: Error deleting chaff files: {error}
pt_BR: Erro ao excluir arquivos chaff: {error}

note: TRANSLATORS: Title for dialog window. Digital chaff is like physical chaff that airplanes use to protect themselves from radar-guided missiles. For more explanation, see the online documentation.
en: Make chaff
pt_BR: Criar pilha

note: TRANSLATORS: Label at the top of the chaff dialog
en: Make randomly-generated messages inspired by documents.
pt_BR: Criar mensagens aleatoriamente inspiradas em documentos.

note: TRANSLATORS: Label for the inspiration combo box. 'Inspiration' is a choice of documents from which random text will be generated.
en: Inspiration
pt_BR: Inspiração

en: 2600 Magazine
pt_BR: Revista 2600

en: Hillary Clinton's emails
pt_BR: E-mails de Hillary Clinton

note: TRANSLATORS: Label for the combo box that selects when to stop generating chaff files.
en: Stop after
pt_BR: Parar depois de

note: TRANSLATORS: Label for the combo box that selects what to do when chaff generation is finished.
en: When finished
pt_BR: Quando terminado

note: TRANSLATORS: Option in combo box to delete generated chaff files without shredding them.
en: Delete without shredding
pt_BR: Apagar sem triturar

note: TRANSLATORS: Option in combo box to keep generated chaff files.
en: Do not delete
pt_BR: Não apague

note: TRANSLATORS: This is a label in a dialog shown when the user clicks the button to download models for chaff generation. 'Downloading' is a present participle. 'Inspiration content' refers to source documents from which random text will be generated. To indicate an ongoing operation, include the elli
en: Downloading inspiration content…
pt_BR: Baixando conteúdo inspirador…

note: TRANSLATORS: Button label in a dialog window to start making chaff files.
en: Make files
pt_BR: Criar arquivos

note: TRANSLATORS: Error message shown when downloading chaff models failed.
en: Download failed
pt_BR: Falha no download

note: TRANSLATORS: Notification shown in an infobar when chaff file generation is aborted by the user.
en: Chaff generation aborted
pt_BR: Geração de palha abortada

note: TRANSLATORS: Notification shown in an infobar when chaff file generation is complete.
en: Chaff generation complete
pt_BR: Geração de palha concluída

note: TRANSLATORS: Progress message shown while generating chaff files. 'Generating' is a present participle. To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Generating files…
pt_BR: Gerando arquivos…

note: TRANSLATORS: Instruction label in the manage cookies dialog.
en: Select the cookies to keep when cleaning cookies across browsers.
pt_BR: Selecione os cookies para manter ao limpá-los nos navegadores.

note: TRANSLATORS: This is a notice in the cookie manager about supported cookie types. The hyperlink points to the documentation website. Cookies refer to standard HTTP cookies. Site data includes LocalStorage, IndexedDB, and other website storage.
en: Only cookies are preserved. Site data is always deleted. <a href='{url}'>Learn more</a>
pt_BR: Apenas os cookies são preservados. Os dados do site são sempre excluídos. <a href='{url}'>Saiba mais</a>

note: TRANSLATORS: Label for the search entry in the manage cookies dialog.
en: Search:
pt_BR: Pesquisar:

note: TRANSLATORS: Placeholder text in the search entry in the manage cookies dialog. 'Filter' is a verb meaning to narrow down the list by typing.
en: Filter cookies...
pt_BR: Filtrar cookies...

note: TRANSLATORS: Toggle button label in the manage cookies dialog. "Show" is a command (imperative). 'Selected' refers to selected cookies (the noun "cookies" is implied).
en: Show Selected
pt_BR: Mostrar selecionados

note: TRANSLATORS: Tooltip for the "Show Selected" toggle button.
en: Only show cookies that are currently selected
pt_BR: Somente mostrar cookies que estão selecionados no momento

note: TRANSLATORS: Button label in the manage cookies dialog.
en: Select All
pt_BR: Selecionar todos

note: TRANSLATORS: Button label in the manage cookies dialog.
en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar todos

note: TRANSLATORS: Status message shown while the cookie list is loading in the cookie manager dialog window. "Loading" is a present participle (ongoing action). To indicate an ongoing operation, include the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Loading cookies…
pt_BR: Carregando cookies…

en: Expert mode enables advanced features and relaxes guardrails. Use extra caution in expert mode.
pt_BR: Modo especialista ativa recursos avançados e relaxa proteções. Tenha cuidado extra no modo especialista.

note: TRANSLATORS: Used both as (1) a checkbox label in the preferences dialog to bypass some safety guardails for advanced users and (2) the title of dialog asking to confirm this choice.
en: Expert mode
pt_BR: Modo especialista

note: TRANSLATORS: Notice shown in an infobar after changing a preference that requires starting the application to be effective.
en: Restart BleachBit for full effect.
pt_BR: Reinicie o BleachBit para aplicar as alterações.

note: TRANSLATORS: Title for the preferences dialog TRANSLATORS: This menu item opens a dialog where the user can configure application settings.
en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the general settings page of the preferences dialog.
en: General
pt_BR: Geral

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the software updates page of the preferences dialog.
en: Updates
pt_BR: Atualizações

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the "Languages" page in the Preferences dialog.
en: Languages
pt_BR: Idiomas

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the "keep list" (whitelist) page of the preferences dialog. This page lists paths that will be preserved (not deleted) during cleaning.
en: Keep list
pt_BR: Manter lista

note: TRANSLATORS: Sidebar label for the drives page of the preferences dialog.
en: Drives
pt_BR: Unidades

note: TRANSLATORS: Notice shown in an infobar when toggling dark mode on Linux.
en: Some GTK themes do not support both light and dark modes.
pt_BR: Algums temas do GTK não suportam ambos os modos claro e escuro.

note: TRANSLATORS: Success message shown in the infobar.
en: Warning confirmations reset.
pt_BR: Confirmações de aviso redefinidas.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Check periodically for software updates via the Internet
pt_BR: Verifique periodicamente se há atualizações do BleachBit via Internet

note: TRANSLATORS: Tooltip for the online updates checkbox in the preferences dialog.
en: If an update is found, you will be given the option to view information about it.  Then, you may manually download and install the update.
pt_BR: Se uma atualização for encontrada, você terá a opção de visualizar informações sobre ela. Em seguida, poderá baixá-la e instalá-la manualmente.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Check for new beta releases
pt_BR: Verificar se há novas versões beta

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. Winapp2.ini is a set of cleaning rules from this project: https://github.com/MoscaDotTo/Winapp2
en: Download and update cleaners from community (winapp2.ini)
pt_BR: Baixar e atualizar o winapp2.ini da comunidade

note: TRANSLATORS: Checkbutton label in the preferences dialog.
en: Auto-detect language
pt_BR: Detectar idioma automaticamente

note: TRANSLATORS: Tooltip explaining the auto-detect language option.
en: Automatically detect the system language
pt_BR: Detectar automaticamente o idioma do sistema

note: TRANSLATORS: Label for the language selection dropdown.
en: Language:
pt_BR: Idioma:

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Overwrite contents of files to prevent recovery
pt_BR: Sobrescrever conteúdos dos arquivos para dificultar a recuperação

note: TRANSLATORS: Tooltip for the shred checkbox in the preferences dialog.
en: Overwriting is ineffective on some file systems and with certain BleachBit operations.  Overwriting is significantly slower.
pt_BR: A sobrescrição é significativamente lenta e ineficaz em alguns sistemas de arquivos e com certas operações do BleachBit.

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog.
en: Exit after cleaning
pt_BR: Fechar o BleachBit após a limpeza

note: TRANSLATORS: Button label in the preferences. 'Reset' is a verb.
en: Reset warning confirmations
pt_BR: Redefinir confirmações de aviso

en: Hide irrelevant cleaners
pt_BR: Ocultar limpezas irrelevantes

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences.
en: Use IEC sizes (1 KiB = 1024 bytes) instead of SI (1 kB = 1000 bytes)
pt_BR: Usar tamanhos do IEC (1 KB = 1024 bytes) ao invés do SI (1 kB = 1000 bytes)

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences updates page.
en: Update notifications
pt_BR: Notificações de atualização

note: TRANSLATORS: Section title (noun) on the Preferences - General page for options related to cleaning stored data.
en: Cleaning
pt_BR: Limpando

note: TRANSLATORS: Checkbox label to remember the window size and position between application launches.
en: Remember window geometry
pt_BR: Lembre-se do tamanho da janela

note: TRANSLATORS: Checkbox label to enable dark mode in the UI.
en: Dark mode
pt_BR: Modo escuro

note: TRANSLATORS: Checkbox label to use the Windows 10-style visual theme for the application interface.
en: Windows 10 theme
pt_BR: Tema Windows 10

note: TRANSLATORS: Checkbox label to use the Fontconfig text rendering backend instead of the default Windows renderer. The option may improve blurry text. Fontconfig, which is software, is a proper noun.
en: Use Fontconfig text rendering backend
pt_BR: Use back-end de renderização de texto Fontconfig

note: TRANSLATORS: Tooltip for the fontconfig text rendering checkbox in the preferences dialog.
en: May fix blurry or unreadable text. Requires restart.
pt_BR: Pode corrigir textos desfocados ou ilegíveis. Requer reinicialização.

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences general page, labelling options for OS integration and advanced/developer features.
en: Integration and advanced
pt_BR: Integração e avançado

note: TRANSLATORS: Checkbox label in the preferences dialog. 'Shred' means securely delete a file to prevent data recovery. 'Context menu' is the menu shown on right-click. 'KDE Plasma' is a Linux desktop environment (proper noun, do not translate).
en: Add the shred context menu to KDE Plasma
pt_BR: Adicionar o menu de contexto de trituração ao KDE Plasma

note: TRANSLATORS: Checkbox label to show diagnostic log messages for troubleshooting.
en: Show debug messages
pt_BR: Exibir mensagens de depuração

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'. The user should decide which drives to wipe. Then, for each chosen drive, the user should specify one folder per drive. For example, to wipe C:\, the user may choose %TEMP% which is a folder anywhere on C:.
en: Choose a writable folder for each drive for which to wipe empty space.
pt_BR: Escolha uma pasta gravável em cada unidade para sobrescrever o espaço vazio.

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button adds a path to the list of paths
en: Add
pt_BR: Adicionar

[ctx: button]
note: TRANSLATORS: In the preferences dialog, this button removes a path from the list of paths
en: Remove
pt_BR: Remover

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences languages page.
en: BleachBit interface language
pt_BR: Idioma da interface do BleachBit

note: TRANSLATORS: Section title on the preferences languages page.
en: Language files to keep when cleaning applications
pt_BR: Arquivos de idioma para manter ao limpar aplicativos

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview. This column controls whether to keep the language.
en: Keep
pt_BR: Manter

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview showing the language code (e.g., 'en_US').
en: Code
pt_BR: Código

note: TRANSLATORS: Column header in the languages treeview showing the native name of the language. TRANSLATORS: Column header for the cleaner name. Used in the tree view on the main screen. 'Name' is a noun.
en: Name
pt_BR: Nome

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path already exists in the keep list.
pt_BR: Este caminho já existe na lista para manter.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path already exists in the custom list.
pt_BR: Este caminho já existe na lista customizada.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar.
en: This path is protected. To bypass protection, enable expert mode.
pt_BR: Este caminho está protegido. Para burlar esta proteção, habilite o modo especialista.

note: TRANSLATORS: Title of warning dialog shown when adding a protected path.
en: Protected Path
pt_BR: Caminho protegido

note: TRANSLATORS: Noun used as a column header in the preferences dialog.
en: File
pt_BR: Arquivo

note: TRANSLATORS: Noun used as a column header in the preferences dialog.
en: Folder
pt_BR: Pasta

note: TRANSLATORS: %s is a file or folder path that was just added
en: Added: %s
pt_BR: Adicionado: %s

note: TRANSLATORS: %s is a file or folder path that was just removed
en: Removed: %s
pt_BR: Removido: %s

note: TRANSLATORS: Notice label at the top of the keeplist (whitelist) page in the preferences dialog. "Paths" is used generically to refer to both files and folders.
en: These paths will not be deleted or modified.
pt_BR: Esses caminhos não serão excluídos ou modificados.

note: TRANSLATORS: Notice label at the top of the custom (delete) page in the preferences dialog.
en: These locations can be selected for deletion.
pt_BR: Esses locais podem ser selecionados para exclusão.

note: TRANSLATORS: Column header in the preferences dialog showing whether the item is a file or folder.
en: Type
pt_BR: Digite

note: TRANSLATORS: In the tree view "Path" is used generically to refer to a file, a folder, or a pattern describing either
en: Path
pt_BR: Caminho

note: TRANSLATORS: Title of a file chooser dialog.
en: Choose a file
pt_BR: Escolha um arquivo

[ctx: button]
en: Add file
pt_BR: Adicionar arquivo

[ctx: button]
en: Add folder
pt_BR: Adicionar pasta

note: TRANSLATORS: "Expert Mode" is the name of a feature/setting found in Preferences. Keep it consistent with the translation of "Expert Mode" in the preferences dialog. This message appears when cleaning options with warnings are selected but expert mode is disabled.
en: One or more selected cleaning options have warnings and require Expert Mode to clean. Enable it in preferences.
pt_BR: Uma ou mais opções de limpeza selecionadas apresentam avisos e exigem o Modo Especialista para serem executadas. Ative-o nas preferências.

note: TRANSLATORS: "Expert Mode" is the name of a feature/setting found in Preferences. Keep it consistent with the translation of "Expert Mode" in the preferences dialog. This message appears when the user tries to skip a delete confirmation without enabling Expert Mode.
en: Delete confirmation is disabled but expert mode is not enabled. Enable Expert Mode in preferences to skip delete confirmations.
pt_BR: A confirmação de exclusão está desativada, mas o modo especialista não está ativado. Ative o Modo Especialista nas preferências para ignorar as confirmações de exclusão.

note: TRANSLATORS: First-start hint for Linux users shown in the log on the main screen.
en: Access the application menu by clicking the hamburger icon on the title bar.
pt_BR: Acesse o menu do aplicativo clicando no ícone de hambúrguer na barra de título.

note: TRANSLATORS: First-start hint for Windows users shown in the log on the main screen.
en: Access the application menu by clicking the logo on the title bar.
pt_BR: Acesse o menu do aplicativo clicando no logotipo na barra de título.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup when running BleachBit as root on Linux. It means, for example, that cleaning a browser will clean root's browser data.
en: You are running BleachBit with administrative privileges for cleaning shared parts of the system, and references to the user profile folder will clean only the root account.
pt_BR: Você está executando o BleachBit com privilégios administrativos para limpar partes compartilhadas do sistema, e as referências à pasta de perfil do usuário limparão só a conta root.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows.
en: Run BleachBit with administrator privileges to improve the accuracy of overwriting the contents of files.
pt_BR: Executar BleachBit com privilégios de administrador para melhorar a precisão de sobrescrever o conteúdo dos arquivos.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows when elevated with different account. It means, for example, that cleaning a browser will clean the browser data of the administrator account.
en: You elevated privileges using a different account to clean shared parts of the system. User-specific paths will refer to the administrator account, so to clean your profile, run BleachBit again as a standard user.
pt_BR: Você elevou seus privilégios usando uma conta diferente para limpar partes compartilhadas do sistema. Os caminhos específicos do usuário se referirão à conta de administrador; portanto, para limpar seu perfil, execute o BleachBit novamente como um usuário padrão.

note: TRANSLATORS: Warning shown on startup on Windows when running unofficial Microsoft Store version. Advises user to get genuine version from official website.
en: There is no official version of BleachBit on the Microsoft Store. Get the genuine version at https://www.bleachbit.org where it is always free of charge.
pt_BR: Não há uma versão oficial do BleachBit na Microsoft Store. Obtenha a versão genuína em https://www.bleachbit.org onde é sempre gratuita.

note: TRANSLATORS: Column header indicating whether the cleaner is active/enabled. Used in the tree view on the main screen.
en: Active
pt_BR: Ativo

note: TRANSLATORS: Column header for the size of the cleaner. Used in the tree view on the main screen. 'Size' is a noun and refers to the amount of space that the cleaner would clean (preview mode) or did clean (cleaning mode).
en: Size
pt_BR: Tamanho

note: TRANSLATORS: Warning shown in the infobar.
en: This option is protected. To bypass protection, enable expert mode.
pt_BR: Esta opção está protegida. Para burlar esta proteção, habilite o modo especialista.

note: TRANSLATORS: Button label on the headerbar and context menu item in the treeview. 'Preview' is a verb.
en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

note: TRANSLATORS: Button label on the headerbar and context menu item in the treeview. 'Clean' is a verb.
en: Clean
pt_BR: Limpar

note: TRANSLATORS: Button in tree view's context menu to open the cookie manager. Preserve the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Manage cookies to keep…
pt_BR: Gerenciar cookies para manter…

note: TRANSLATORS: Error message shown in the log on the main window. %s is the file path.
en: Resetting the configuration file because it is corrupt: %s
pt_BR: Redefinindo o arquivo de configuração porque está corrompido: %s

note: TRANSLATORS: Error message shown when a cleaner option cannot be used because expert mode is disabled. %(cleaner)s is the cleaner name, %(option)s is the option name.
en: %(cleaner)s - %(option)s cannot be cleaned because expert mode is disabled.
pt_BR: %(cleaner)s - %(option)s não pode ser limpo pois o modo especialista está desabilitado.

note: TRANSLATORS: Error message shown in the infobar when the user clicks the preview or clean button without selecting any cleaner options.
en: You must select an operation
pt_BR: Você deve selecionar uma operação

note: TRANSLATORS: Status message shown on the progress bar and in a popup notification.
en: Done.
pt_BR: Concluído.

note: TRANSLATORS: Context menu item in the tree view that opens the preferences dialog. Preserve the ellipsis as literal Unicode (…) or as Unicode escape (\u2026).
en: Manage custom paths…
pt_BR: Gerenciar caminhos personalizados…

note: TRANSLATORS: Tooltip for the preview button on the headerbar. 'Preview' is a verb, and 'selected operations' refers to the cleaning options (e.g., Firefox - Cache).
en: Preview files in the selected operations (without deleting any files)
pt_BR: Pré-visualizar arquivos das operações selecionadas (sem apagar nenhum arquivo)

note: TRANSLATORS: Tooltip for the clean button on the headerbar. 'Clean' is a verb, and 'operations' are cleaning options (e.g., Firefox - Cache).
en: Clean files in the selected operations
pt_BR: Limpar arquivos das operações selecionadas

note: TRANSLATORS: Tooltip for the abort button on the headerbar, and 'abort' ia a verb.
en: Abort the preview or cleaning process
pt_BR: Interromper o processo de pré-visualização ou limpeza

note: TRANSLATORS: Button in headerbar to update the application. 'Update' is a verb.
en: Update
pt_BR: Atualizar

note: TRANSLATORS: Tooltip for the update button in the headerbar. 'Update' is a verb.
en: Update BleachBit to the latest version
pt_BR: Atualizar BleachBit para a versão mais recente

note: TRANSLATORS: Hint shown when starting in fullscreen mode.
en: Press F11 to exit fullscreen mode.
pt_BR: Aperte F11 para sair do modo tela cheia.

note: TRANSLATORS: This message is shown when orphaned temporary files from an interrupted disk wipe operation are detected.
en: BleachBit detected leftover files from an interrupted disk wipe operation. Would you like to preview them with an option to delete them?
pt_BR: O BleachBit detectou arquivos remanescentes de uma operação de limpeza de disco interrompida. Deseja visualizá-los e, se desejar, excluí-los?

note: TRANSLATORS: Error message shown when checking for updates fails. %s is the error details.
en: Error when checking for updates: %s
pt_BR: Erro ao verificar por atualizações: %s

en: The command 'swapoff -s' failed, so falling back to /proc/swaps for swap information.
pt_BR: O comando 'swapoff -s' falhou, voltando para o diretório /proc /swaps para obter informações da swap.

en: Disabling swap.
pt_BR: Desativando swap.

en: Re-enabling swap.
pt_BR: Reativando swap.

en: Setting nice value %d for this process.
pt_BR: Configurando o valor %d para este processo.

note: TRANSLATORS: Debug message when a process gives up root/admin privileges. %(pid)d is the integer process ID; %(uid)d is the integer user ID to switch to.
en: Dropping privileges of process ID %(pid)d to user ID %(uid)d.
pt_BR: Diminuindo privilégios do processo de ID %(pid)d para o usuário de ID %(uid)d.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Allocating and wiping %s of memory.
pt_BR: Alocando e limpando %s de memória.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Freeing %s of memory.
pt_BR: Liberando %s de memória.

note: TRANSLATORS: Debug message. 'Found' is a past tense verb (short for "Found [that] the UUID for swap device ..."). %(device)s is the device path (e.g., /dev/sda5); %(uuid)s is a UUID string (e.g., ee0e85f6-6e5c-42b9-902f-776531938bbf). Do not translate variables.
en: Found UUID for swap device %(device)s is %(uuid)s.
pt_BR: UUID encontrado para o arquivo de swap %(device)s é de %(uuid)s.

note: TRANSLATORS: The variable is a quantity like 5kB
en: Physical free memory is %s.
pt_BR: A memória física livre é %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Wiping the swap device %s.
pt_BR: Limpando o dispositivo swap %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Reinitializing the swap device %s.
pt_BR: Reinicializando o dispositivo swap %s.

note: TRANSLATORS: The variable is a device like /dev/sda2
en: Detected these swap devices: %s
pt_BR: Detectou estes dispositivos swap: %s

note: TRANSLATORS: This is a debugging message that the parent process is waiting for the child process. %(parent_pid)d is the parent process ID; %(child_pid)d is the child process ID.
en: The function wipe_memory() with process ID %(parent_pid)d is waiting for child process ID %(child_pid)d.
pt_BR: A função wipe_memory() com ID do processo %(parent_pid)d está aguardando o ID do processo filho %(child_pid)d.

en: The child memory-wiping process returned code %d.
pt_BR: O processo filho de limpeza da memória retornou código %d.

en: Downloading URL failed: %s
pt_BR: Falha no download do URL: %s

en: Disk was full when writing configuration to file: %s
pt_BR: Disco estava cheio ao escrever configuração para arquivo: %s

en: Permission denied when writing configuration to file: %s
pt_BR: Permissão rejeitada ao escrever configuração para arquivo %s

en: Error checking whether path exists: %s
pt_BR: Erro ao verificar se o caminho existe: %s

en: Automatically preserving language %s.
pt_BR: Preservando automaticamente o idioma %s.

en: Error when setting the default drives to shred.
pt_BR: Erro ao definir a unidade padrão para triturar.

note: TRANSLATORS: Warning shown when user tries to add a protected path. %(path)s is the path, %(files)d is number of files, %(size)s is human-readable size Do not translate the placeholders. Adapt quotation marks around the path placeholder to the typographic conventions of your language.
en: Warning: '%(path)s' may contain important files.
    
    Impact: %(files)d file(s), %(size)s
    
    Are you sure you want to add this path?
pt_BR: Aviso: '%(path)s' pode conter arquivos importantes.
    
    Impacto: %(files)d arquivo(s), %(size)s
    
    Deseja realmente adicionar este caminho?

note: TRANSLATORS: Warning shown when user tries to add a protected path (no files found). Do not translate the placeholder %(path)s. Adapt quotation marks around the path placeholder to the typographic conventions of your language.
en: Warning: '%(path)s' may contain important files.
    
    Are you sure you want to add this path?
pt_BR: Aviso: '%(path)s' pode conter arquivos importantes.
    
    Deseja realmente adicionar este caminho?

en: Security warning
pt_BR: Alerta de segurança

en: These cleaner definitions are new or have changed. Malicious definitions can damage your system. If you do not trust these changes, delete the files or quit.
pt_BR: Essas definições no limpador são novas ou foram alteradas. Definições maliciosas podem danificar seu sistema. Se você não confiar nessas alterações, apague os arquivos ou saia.

[ctx: column_label]
en: Delete
pt_BR: Apagar

[ctx: column_label]
en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Executable not found: %s
pt_BR: Executável %s não encontrado

note: TRANSLATORS: %s expands to a name such as 'Firefox' or 'System'.
en: %s cannot be cleaned because it is currently running.  Close it, and try again.
pt_BR: %s não pode ser limpo porque está em execução no momento. Feche-o e tente novamente.

en: New winapp2.ini was downloaded.
pt_BR: Novo winapp2.ini foi baixado.

en: Update BleachBit
pt_BR: Atualizar BleachBit

en: A new version is available.
pt_BR: Uma nova versão está disponível.

note: TRANSLATORS: %s expands to version such as '4.6.0'
en: Update to version %s
pt_BR: Atualizar para a versão %s

en: Error when opening a network connection to check for updates. Please verify the network is working and that a firewall is not blocking this application. Error message: {}
pt_BR: Erro ao abrir uma conexão de rede para verificar se há atualizações. Verifique se a rede está funcionando e se um firewall não está bloqueando este aplicativo. Mensagem de erro: {}

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Applications
pt_BR: Aplicações

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Multimedia
pt_BR: Multimídia

note: TRANSLATORS: This is cleaner name for cleaners imported from winapp2.ini
en: Utilities
pt_BR: Utilitários

en: Games
pt_BR: Jogos

en: Imported from winapp2.ini
pt_BR: Importado do winapp2.ini

en: Administrator privileges are required to clean Windows Updates
pt_BR: Privilégios de administrador são necessários para limpar Atualizações do Windows

note: TRANSLATORS: Message in log file when stopping a Windows service. The placeholder is the code name of the service.
en: stop Windows service %(service)s
pt_BR: parar serviço Windows %(service)s

note: TRANSLATORS: Message in log file when starting a Windows service. The placeholder is the code name of the service.
en: start Windows service %(service)s
pt_BR: iniciar serviço Windows %(service)s

en: There was at least one file on a file system that does not support advanced overwriting.
pt_BR: Havia pelo menos um arquivo no sistema de arquivos que era incompatível com sobrescrição avançada.

note: TRANSLATORS: Debug log message shown during file wiping. 'Wiping' is a present participle (ongoing action) refering to secure overwrite. %(pathname)s is the file/directory path; %(fstype)s is the file system type (e.g., ext3, ntfs). Do not translate placeholders.
en: Wiping path %(pathname)s with file system type %(fstype)s
pt_BR: Apagando caminho %(pathname)s com sistema de arquivos do tipo %(fstype)s

en: Path to wipe must be an existing directory: %s
pt_BR: Caminho para limpeza %s precisa ser um diretório existente

en: Creating new, temporary file for wiping free space.
pt_BR: Criando um novo arquivo temporário para limpar o espaço livre.

en: Error #%d when flushing the file buffer.
pt_BR: Erro #%d ao liberar o arquivo do buffer.

note: TRANSLATORS: Debug message summarizing a write operation. All placeholders are numeric: %(file_count)d = integer number of files written; %(total_bytes)d = integer total bytes written; %(elapsed_sec)d = integer elapsed seconds; %(rate_mbs).2f = decimal megabytes per second (e.g., 3.14). Do not trans
en: Wrote %(file_count)d files and %(total_bytes)d bytes in %(elapsed_sec)d seconds at %(rate_mbs).2f MB/s
pt_BR: Escritos %(file_count)d arquivos e %(total_bytes)d bytes em %(elapsed_sec)d segundos a %(rate_mbs).2f MB/s

note: TRANSLATORS: Debug message showing disk space available to regular (non-root) users. %(bytes)d is an integer count of bytes free; %(inodes)d is an integer count of inodes free. Do not translate variables.
en: %(bytes)d bytes and %(inodes)d inodes available to non-super-user
pt_BR: %(bytes)d bytes e %(inodes)d inodes disponíveis para não-superusuário

note: TRANSLATORS: Debug message showing disk space available to the root (admin) user. %(bytes)d is an integer count of bytes free; %(inodes)d is an integer count of inodes free. Do not translate variables.
en: %(bytes)d bytes and %(inodes)d inodes available to super-user
pt_BR: %(bytes)d bytes e %(inodes)d inodes disponíveis para o superusuário

en: Encountered unknown error #0 while truncating file.
pt_BR: Encontrado erro desconhecido#0 enquanto truncava arquivo.

note: TRANSLATORS: This indicates an error.  The special keyword %(operation)s will be replaced by 'firefox' or 'opera' or some other cleaner ID.  The special keyword %(msg)s will be replaced by a message such as 'Permission denied.'
en: Exception while running operation '%(operation)s': '%(msg)s'
pt_BR: Erro durante a execução da operação '%(operation)s': '%(msg)s'

en: File not found: %s
pt_BR: Arquivo não encontrado: %s

en: Access denied when flagging file for later delete: %s
pt_BR: Acesso negado ao sinalizar arquivo para futura exclusão: %s

en: Access denied when deleting registry value: %s
pt_BR: Acesso negado ao excluir valor de registro: %s

en: Access denied when deleting registry key: %s
pt_BR: Acesso rejeitado ao excluir chave de registro: %s

en: Access denied: %s
pt_BR: Acesso negado: %s

en: Error: {operation_option}: {command}
pt_BR: Erro: {operation_option}: {command}

note: TRANSLATORS: 'empty' means 'unallocated'
en: Please wait. Wiping empty space.
pt_BR: Por favor, aguarde. Limpando o espaço vazio.

en: To stop this process, press the abort button on the toolbar and wait.
pt_BR: Para parar este processo, pressione o botão Abortar na barra de ferramentas e aguarde.

en: If the application is force closed before the process is complete, large files may remain on the disk, and they may use all available space. To remove them, start BleachBit again.
pt_BR: Se o aplicativo for fechado à força antes da conclusão do processo, arquivos grandes podem permanecer no disco e ocupar todo o espaço disponível. Para removê-los, inicie o BleachBit novamente.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Cleaning %s.
pt_BR: Limpando %s. Por favor, aguarde.

en: About %d minute remaining. | About %d minutes remaining.
pt_BR[0]: Cerca de %d minuto para concluir.
pt_BR[1]: Cerca de %d minuto(s) para concluir.

note: TRANSLATORS: This refers to disk space that was really recovered (in other words, not a preview)
en: Disk space recovered: %s
pt_BR: Espaço em disco recuperado: %s

note: TRANSLATORS: This refers to a preview (no real changes were made yet)
en: Disk space to be recovered: %s
pt_BR: Espaço em disco a ser recuperado: %s

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files really deleted (in other words, not a preview).
en: Files deleted: %d
pt_BR: Arquivos apagados: %d

note: TRANSLATORS: This refers to the number of files that would be deleted (in other words, simply a preview).
en: Files to be deleted: %d
pt_BR: Arquivos a serem apagados: %d

en: Special operations: %d
pt_BR: Operações especiais: %d

en: Errors: %d
pt_BR: Erros: %d

note: TRANSLATORS: The "deep scan" feature searches over broad areas of the file system such as the user's whole home directory or all the system executables.
en: Please wait.  Running deep scan.
pt_BR: Executando varredura profunda. Por favor, aguarde.

note: TRANSLATORS: %s is replaced with Firefox, System, etc.
en: Please wait.  Previewing %s.
pt_BR: Pré-visualizando %s. Por favor, aguarde.

note: TRANSLATORS: This menu item opens a file picker dialog where the user can select one or more files. The selected files are then securely deleted by overwriting their data before removal, making recovery impossible. "Shredding" refers to this secure deletion process.
en: _Shred Files
pt_BR: _Triturar Arquivos

note: TRANSLATORS: This menu item prompts the user to select one or more folders using a folder picker dialog. Then, it securely deletes the selected folder(s) and all their contents. "Shredding" means overwriting data before deletion to prevent recovery.
en: Sh_red Folders
pt_BR: T_riturar Pastas

note: TRANSLATORS: This menu item reads file or folder paths from the clipboard, then securely deletes them. "Shredding" means overwriting data before deletion to prevent recovery. The clipboard is cleared after the operation.
en: Shred Paths from Clipboard
pt_BR: Triturar caminhos da Área de transferência

note: TRANSLATORS: This menu item prompts the user to select a folder. It then fills the partition with data until full, overwriting any recoverable traces of previously deleted files. "Empty space" refers to unallocated disk space where deleted file data may still exist.
en: _Wipe Empty Space
pt_BR: _Limpar espaço vazio

note: TRANSLATORS: This menu item creates decoy files filled with random data to mislead anyone searching for sensitive information. "Chaff" refers to material used as a distraction or decoy.
en: _Make Chaff
pt_BR: _Criar pilha

note: TRANSLATORS: This menu item securely deletes the application's configuration files (resetting all settings to defaults) and then closes the application. "Shredding" means overwriting data before deletion to prevent recovery.
en: S_hred Settings and Quit
pt_BR: Configurar Triturador e Sair

note: TRANSLATORS: This menu item displays technical details about the system, sometimes useful for troubleshooting issues.
en: S_ystem Information
pt_BR: Informações do s_istema

note: TRANSLATORS: This menu item opens a web browser to a page with links to documentation and the bug tracker.
en: _Help
pt_BR: _Ajuda

note: TRANSLATORS: This menu item opens a dialog with general information about the application, including its name, version, description, copyright, license, and website link.
en: _About BleachBit
pt_BR: _Sobre o BleachBit
