blinken - en to ar translation catalogue (39 entries)

[ctx: If the Steve font that is used by Blinken by default to show status messages does not support any of the characters of your language, please translate that message to 1 and KDE standard font will be used to show the texts, if not translate it to 0]
en: 0
ar: 1

en: Sounds
ar: أصوات

en: Font
ar: الخط

[ctx: @action:button Start a new game]
en: Start
ar: ابدأ

en: Restart
ar: أعِدْ التشغيل

en: Enter Your Name
ar: أدخلِ اسمَكَ

[ctx: @label:textbox refers to the user's name]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Restart the game
ar: أعد تشغيل اللعبة

en: Quit Blinken
ar: اخرج من فلاش

en: View Highscore Table
ar: شاهد جدول أعلى النتائج

en: Show Settings
ar: اعرض الاعدادات

en: Hide Settings
ar: اخفي الاعدادات

en: 2nd Level
ar: المستوى الثاني

en: 1st Level
ar: المستوى الأول

en: Random Level
ar: مستوى عشوائي

en: Press the key for this button
ar: اضغط المفتاح الخاص بهذا الزرّ

en: Click any button to change its key
ar: اضغط أي زر لتغيير مفتاحه

en: Press Start to begin
ar: ضغط ابدأ للبدء

en: Set the Difficulty Level...
ar: اضبط مستوى الصعوبة...

en: Next sequence in 3...
ar: المتتالية التالية في 3...

en: Next sequence in 3, 2...
ar: المتتالية التالية في 3 ، 2،...

en: Next sequence in 2...
ar: المتتالية التالية في 2...

en: Next sequence in 3, 2, 1...
ar: المتتالية التالية في  3 ، 2 ، 1...

en: Next sequence in 2, 1...
ar: المتتالية التالية في 2 ، 1،...

en: Remember this sequence...
ar: تذكّر هذه المتتالية

en: Repeat the sequence
ar: كرر المتتالية

en: ?
ar: ؟

[ctx: @label:chooser which level is currently being played]
en: Level
ar: المستوى

note: i18n: ectx: label, entry (playSounds), group (general)
en: Play sounds
ar: أسْمٍع الأصوات

note: i18n: ectx: label, entry (customFont), group (general)
en: Use custom font for status text
ar: استخدم خطاً مخصصا لنصّ الحال

[ctx: @title:window the highest scores for each level are shown]
en: Highscores
ar: النتائج العليا

[ctx: @title:group High scores Level 1 tab title]
en: Level 1
ar: المستوى 1

[ctx: @title:group High scores Level 2 tab title]
en: Level 2
ar: المستوى 2

[ctx: @title:group High scores Level ? tab tible]
en: Level ?
ar: مستوى ؟

en: Blinken
ar: فلاش

en: A memory enhancement game
ar: لعبة لتمرين الذاكرة

en: Coding
ar: تشفير

en: Design, Graphics and Sounds
ar: تصميمٌ ، رسومياتٌ و أصوات

en: GPL'ed his 'Steve' font so that we could use it
ar: رخَّصَ خطّه ستيف(Steve) بالرخصة العامة (GPL) لنتمكَّنَ منَ استخدامه
